STAD EN OMGEVING DE HOND WOEF EN IK DUITSCH AANVALSPLAN OP ONS LAND Hoe spelen onze clubs? Rake klappen van den tuchtrechter In totaal is voor ongeveer 25 mille aan boete opgelegd FILMHONGER EENIGSZINS GESTILD Toch rekent men op vier ton vermakelijkheidsbelasting Verrassing moest volkomen zijn Instructies van Keitel Oude bekenden voor den rechter AGENDA Prijsovertredingen beboet Alexandria geheel ontruimd Funk zwaar ziek De stappen bij de Koningin DONDERDAG 28 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 Anderhalf en één jaar geëischt Sint Nicolaas in Haarlem Nieuwe bonnen Reorganisatie van den distributiedienst Concertgebouw-Orkest Damclub Haarlem speelt gelijk R.C.H-.nieuws „NIWIN" ROEPT! Europeesche Kunst-Unie Afd. Haarlem KNVB ZANDVOORT De nieuwe directeur van Publieke Werken In Indië overleden I HAARLEM HILLEGOM Teraardebestelling B. Rijnveld Eerste winterconcert „Onze Staatsinrichting" LISSE Nieuwe bonnen VOORHOUT Missienaaikrans Burgerlijke Stand Militair auto-ongeval eischt twee dooden Burgerlijke Stand Minister van Oorlog was op de hoogte 80.000 valsche textielpunten 7000 kg. maizena en 3500 kg. stroop gestolen Vier daders in arrest Zwarte sigarettenhandelaars voor den rechter Scheepvaartberichten LEIDEN SLAAT EEN GOED FIGUUR Licht verdeelde markt Het waren oude bekenden van de politie, de 20-jarige los arbeider J. W. F. en de 32-jarige arbeider P. v. E uit IJmuiden. De oudste had reeds vijf ver oordeelingen achter den rug, terwijl de jongste thans voor de derde maal voor de Arrondissementsrechtbank moest ver schijnen. In den nacht van 26 op 27 September waren beide op stap gegaan om in te breken. Hun keuze viel op het gebouw van de N. V. Visscherijmij. in Velsen, waar zij na eerst de omgeving verkend te hebben een ruit insloegen en op zoek naar buit gingen. De oudste bleef buiten, terwijl J. W. F. hem tweè paar rubber laarzen, een benzine-brandlamp en an dere gereedschappen overhandigde. In een bunker werd de buit verstopt, totdat het aan den man werd gebracht op de zwarte markt in Amsterdam. De op brengst van den diefstal werd aangewend voor het koopen van sigaretten. 9 Oct. waren de sigaretten op en toen moest er weer gestolen worden. In Santpoort be merkten zij een woning, waarvan de be woners afwezig waren. Hier werd dames. en heerenkleeding, een stofzuiger, shag en sigaretten ontvreemd. Wederom wer den de voorwerpen verstopt in den bun ker, doch toen zij hun gebruikelijken tocht naar Amsterdam maakten, wer den zij bij het verlaten van de tram in den kraag gegrepen. De officier van Justitie deelde in een scherp requisitoir mede, dat de beide verdachten ook nog visch gestolen had den, doch deze diefstal werd hun niet ten laste gelegd. De eisch luidde voor P. v. E. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden en voor J. W. F. een jaar. Uitspraak 13 Dec. as. Op uitnoodiging van de Wtokeliersver- eeniging Gen. Cronjéstraat is Sint Nico laas gisteren naar Haarlem gekomen, waar hij na ontvangst op het station zijn eersten offïcieelen rondtoer in de stad maakte sinds zijn aankomst uit het verre Spanje. Het was Dinsdagmiddag.-een drukte van belang op het Stationsplein, waar jong en oud den bejaarden Bisschop ver welkomde. De Sint nam in gezelschap van zijn twee zwarte knechten in een rijtuig plaats, dat was voorzien van vier schimmels. Op weg naar Haarlem-Noord werd het rijtuig omstuwd door groote en kleine kinderen, die gretig grabbelden naar de pepernoten, die de Zwarte Pie ten met handen vol rondstrooiden. Een muziekkorps zorgde voor de vroolijke to nen. Morgen, Vrijdag, is aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten de letter K, van Kes af tot en met Koz. In verband met een reorganisatie van den distributiedienst, zullen agentschap Zuid, Julianastraat 11 en bijkantoor Zijl straat 62, 30 November a.s worden op geheven. Met het oog op de overplaat sing, zullen deze kantoren, benevens de navolgende afdeelingen van het kring- kantoor, Zijlstraat 70 op 29 en 30 Nov. a.s., voor het publiek gesloten zijn t.w. afd. brandstoffen, rijwielbanden enz. en afd. schoenen. Het Concertgebouw Orkest zal voor het eerst na de bevrijding wederom te Haarlem optreden en wel Zondagmiddag 15 December, 2 uur. Eduard van Betnum zal dit concert dirigeeren. Het program ma bevat de volgende werken: Diepen- brock, Voorspel en Epiloog uit Electra; Ravel, Rhapsodie Espagnole; Bruckner, 7e Symphonie. f De damclub „Haarlem" speelde Dins dagavond voor de competitie tegen H.R. K.D. Het was een spannende wedstrijd en damclub „Haarlem" moest een veer laten. De uitslag werd 10—10. De gede tailleerde uitslag is als volgt: P. Mul F. Mollema 11, A. Gamela O.F.MC. F. Vlsse 20, C. HeesakkersG. P. Roet 2—0, M. Herben—C. v. d. Werff 0—2, J. Lucas—H. J. Rozijn 1—1, A. Masteling— G. P. Heck 11, C- StijnmanP. Mol lema 11, W- v. WortJ. Holm 02, G. Kraak—J. van Berkum 0—2, Th. v. WortPh. F. Amelung Sr. 20. A.s. Zondag wordt to het Sportpark te Heemstede de competitiewedstrijd ge speeld tusschen R.C.H. en Kennemers. De wedstrijd begint om 2.15 uur. Om 10 uur speelt R.C.H. 3 thuis tegen Spartaan 4 en om 12 uur zal R.C.H. 2 den strijd aanbinden tegen Blauw Wit 3. De Bond van Gemengde en Mannen- kwartet ten geeft Zondagavond 8 Dec. een concert met medewerking van den heer Onne van de Klashorst, cello, Fred. Luij- ken, plano en een strijkkwartet, ln de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. „Nïwin" zet een actie op touw voor onze troepen en burgers in Indië. Het is aan ons er voor te zorgen, dat de ac tie slaagt Mëh weet, dat de „Niwin" een samen voeging is van de eerste letters der woorden „Nationale inspanning wel- zijnsverzorging Indië", en dat de actie bestaat in het zenden van kerstpak ketten aan onze militairen en van boe ken voor de reizende bibliotheek, die ter beschikking zal staan van onze troe pen en burgers. Er is in Indië groot gebrek aan goede lectuur. Vandaar de bcekenactie van „Niwin" van 16 tot 21 December. De boeken zul len in die dagen van huls worden ge haald; niemand zal worden vergeten, geen wijk, geen huis warden overgesla gen. Bij het zenden van boeken blijft het niet. „Niwin" zal onze militairen in In dië ook verrassen met een kerstpakket. Daarover zullen nog nadere mededee- lingen worden gedaan. Wij vermelden nu alleen, dat een pakket zal bevatten: een boek (dus dit valt bulten de boe renactie) postpapier en enveloppen, een potlood, drie pakjes sigaretten, drie reepen chocolade, een rol pepermunt, een blik biscuit, een blik stroopwafels en een blik taai-taai. Het ligt in de bedoeling van de Euro peesche Kunst-Unie. die tijdelijk haar hoofdzetel ln Huize ,,'t Manpad" aan den Heerenweg te Heemstede heeft ge vestigd, na de voltooiing van de thans onder handen zijnde sprookjes film „Myrthe en de - Demonen" naast cultureele speelfilms ook wereldjournaals te maken Het oorspronkelijke doel van het journaal het op de gevoelige plaat vastleggen van het voornaamste wereldgebeuren zal daarbij voor oogen gehouden worden. Het verfilmen van alle mogelijke sportgebeurtenissen, waar. mede thans de meeste journaals voor namelijk gevuld worden, zal dan achter wege blijven. Wanneer de Europeesche Kunst-Unie hiertoe overgaat, zal de hoofdzetel naar Zuid-Frankrijk worden overgeplaatst, daar het klimaat var Nederland voor het behandelen van ge voelige materialen minder geschikt is De sprookjesfilm „Myrthe en de De monen," die thans in Heemstede ge maakt wordt, zal een lengte hebben var. ongeveer 2500 meter en zal vermoedelijk in de lente van het volgende jaar gereed komen. Als het weer zijn medewerking verleent zal de eigenlijke verfilming 6 weken duren. Verschillende fragmenten van het draaiboek worden thans vast gelegd, om de optische mogelijkheden aan een serieuze studie te onderwerpen. De muziek, die bij deze rolprent ten ge- hoore gebracht zal worden, zal Marinus Adam schrijven. Voor een direct contact tusschen regisseur en componist zal de heer Adam zijn intrek nemen in Huize ,,'t Manpad.'' 1 A: HFC 3Geel Wit; Hoofddorp Boys OG 2; WB 2Spaarndam; DEM 2 RCH 4; Halfweg 2Beverwijk 2; 1 B: Con cordiaSchoten 2; Haarlem 4Stormvo gels 3; WaterlooTYBB 2; EDO 3RCH 5; DSKHillinen 2; 2 A: DEM 3HFC 4; HBC 3Schoten 3; 2 B: Kennemers 4— TYBB 3; 2 C: Bloemendaal 3Velsen 3: TYBB 4Kennemers 5; VVE 2VSV 4; 2 D: VogelenzangDIO 3: 3 B: WB 4 —DEM 5; IEV 3Terrasvogels 3; Bloe mendaal 4Velsen 4; 3 C: Concordia 2 DSS 4; 3 D: Geel Wit 2—HBC 4; Hilll- nen 3BSM 2; 3 E: Velsen 5—NAS 2; DSOVHaarlem 9; ETO 2—HBC 5; 3 F: Haarlem 8Concordia 3; THB 3Van Nis. pen: 4 A: Vogelenzang 2Hoofddorp Boys 2; Nw. Vennep 3Van Nispen 2: 4 B: DEM 6Waterloo 3; 4 C: Spaarn dam 3NAS 3: 4 D: DSS 5Spaarrie- stad 3; 4 E: OG 4Schoten 6; TYBB 5 Halfweg 4: 4 F: OG 5Haarlem 10; IEV 4DCO 4. Junioren: B: OG aDEM a; HBC a— WE a; NAS a—IEV a; Velsen a—TYBB a; D: DEM bOG b; HBC b—DSS a; Hoofddorp Boys a—TYBB b: BSM a—HBC c; F: HBC dVelsen c; Van Nispen a Geel Wit a: OG cVogelenzang a; Con cordia aVelsen b: DSS bBSM b. Adspiranten B: HBC aTYBB a: OG a Velsen a; DEM bVelsen b; IEV a— DEM a; D: Velsen cNAS a; DEM d TYBB b; TYBB cDEM c; DSS aOG b: F: Concordia aHoofddorp Boys a; Con cordia b—HBC c; BSM a—DSOV a; Geel Wit aVogelenzang a: H: HBC dCon cordia d: HBC e—DSS b: UAS bTYBB e; OG e—Geel Wit b; TYBB d—TYBB f. Het danspaar Antony Reedt en Mascha ter Weeme zal Dinsdag 3 December, 8 uur, in den Haarlemschen Stadschouw- burg een uitvoering geven. Het dans- programma bestaat uit soli, duetten en scènes op muziek van Chopin, Debussy, Granados, de Falla, Liszt, Bocai enz. 3 December hoopt de heer W. F. Ewoldt, Sterreboschstraat 52, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is tan de N.V. Van Gend en Loos als koetsier-besteller. Ing. J. s. Duyvis, door den raad benoemd tot directeur van Publieke Werken, is 48 jaar oud en bouwkundig Ingenieur. Sedert 1928 werkte ir. Duyvis in Nederlandsch- Indië, laatstelijk als sectie-Ingenieur van den provincialen gebouwendienst te Ban doeng. Korporaal P Zegwaard uit Zandvoort Is ln het ziekenhuis te Batavia aan typhus overleden. 82. De burgemeester dacht na, dat de stukken eraf vlogen. En de veldwachter, die geduldig stond te wachten, snoot van tijd tot tijd zijn neus. Maar dat toeterde nogal en toen werd de burgemeester ze nuwachtig. .Jan Sabel," zei hij. „houd je gemak. Zoo kan ik niet denken." Maar op eens gleed er een listige lach over zijn ge zicht. Hij sprong op en liep op een hol letje naar de kast, waaruit hij een gewel dig dik boek nam. Teruggekomen in zijn stoel, begon hij daarin te lezen en na een tijdje gelastte hij den veldwachter onmiddellijk de leden van den gemeente raad bij elkaar te roepen. Een uur later zaten de heeren om de groote tafel in de vergaderzaal van het stadhuis en de bur gemeester kuchte driemaal voor hij be gon te spreken. Jlijne heeren," zei hij toen, „de honden en katten verlangen van ons, dat wij drie dagen lang hun plaats in gaan nemen. Dat is de voorwaarde, waarop zij weer terug willen komen. Na tuurlijk zult gij het geen van allen pret tig vinden drie dagen lang kat of hond te zijn. Toch geloof ik, dat wij ver standig doen aan hun eisch toe te ge ven." Er ontstond een paniek. De hee. ren van den raad sprongen op van hun stoelen en maakten een spektakel, zooals in de deftige raadzaal nog nooit was voor. gekomen. Vrijdag 29 Nov. Gem. Concertgebouw: Sint Nicolaasfeest voor militairen 8 u. Stadsschouwburg; Hofstadoperette met „In 't witte paard" 8 u. „Cuitura", Jansstraat: Nationale vogel- ten toonstelling tot en met 1 Dec. Kem-brandt-theater; Ned. Jeugdtooneel voor R- K. scholen 911.15 u. Bioscopen Rembrandt: Don Juan, Palace: Buchen- wald, Frans Hals; Contrabande', 2, 4.30, 7 en 9.15 u., City: Gewetenswroeging, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u., Spaarne theater: Ridder zonder vrees, 2.30, 7, 9.15, Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Apotheek-diensten: De avonddiensten worden tot 30 November waargenomen door: fa. Duym en Keur, Keizerstr. 6, telef. 10378; Bsgemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mamix-Apotheek, Marnixstr. 65, tel. 23525. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt, telef 21400 (dag en nacht). Zondag 1 December S.D.W.—H.B.O. VelsenVriendenschaar RapiditasD.E.M. D.S.SV.V.D. V.V.EI.E.V. B.S.M.Amstel S.C.A.Onze Gezellen L.F.C.—T.Y.B.B. N.A.S.L.O.C. H.F.C.—S.J.C. HUlegomLisse TeylingenAlph. Boys Oplossingen op bpen briefkaart (dus niet in enveloppe) vóór Za terdagochtend 9 uur aan de Sport redactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Gisteren zijn 45 personen, die tij dens den prijzenslag te Haarlem en omstreken zijn geverbaliseerd, voor den tuchtrechter verschenen. De boeten, die werden gegeven voor de overtredingen der prijsvoorschriften, varieerden van 10 tot 10.000 gulden. In totaal is voor ongeveer 25000 gulden aan boete opgelegd. In de middagzitting van den tucht rechter voor de prijzen, die overtreders van de prijzenbeschikking te berechten kreeg, kwam een schoenmaker voor, die geen boekhouding had aangelegd; zijn verdiensten varieerden van f 30 tot f 70 per week- Nu de controle gekomen is, heeft hij zijn leven gebeterd; de tucht rechter veroordeelde hem tot f 50 boete. Ben kantoorboekhandelaar kreeg f 150—, daar hij zijn bloes te duur had ingekocht. Als je een zaak overneemt, kan het gebeuren dat je niet precies de prijzen weet, welke door den voorganger ge maakt zijn; spritskoekjes werden te duur verkocht, maar de tuchtrechter hield re kening met de goede trouw van den winkelier en vond f 25.voldoende. Een caféhouder had öf te veel bere kend voor een glas bier, öf hij had te kleine glazen gebruikt, ln beide gevallen trokken de klanten aan het kortste eind en derhalve werd hij tot f 150 veroor deeld. Een fotograaf, die voor het maken van Onder groote belangstelling geschied de Woensdagmiddag de begrafenis van wijlen den heer B. Rijnveld. Teneinde de orde te handhaven hadden alle pad vinders en verkennersgroepen zich aan den ingang van het kerkhof opgesteld. De baar was met een schat van schoone bloemen, waaronder een mooi bloemstuk uit Engeland, bedekt en het gefheele personeel van de firma J. Rijnveld, waarvan de overledene directeur was, volgde de baar naar de laatste rust plaats. Aan de groeve sprak allereerst de heer Joustra als vertegenwoordiger van minister Mansholt. Daarna sprak de burgemeester, jhr. mr. dr. van Nispen tot Pannerden, die den overledene, vooral als promotor van 't 'beursgebouw, dat mede door zijn noesten arbeid in Hillegom komt, prees. Daarna voerden nog het woord de heer J. Veldhuyzen van Zanten, namens de vakgroep bloem bollenhandelaren, de heer C. v. Til, de heer Lieverse namens het personeel, de heer De Mol en de heer H. J. Voors, secretaris-penningmeester van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, die er aan herinnerde, dat de heer Rijn veld ook steeds op de bres stond als het de belangen van de kleine kwee kers gold. Tenslotte sprak de heer J. Wamaar uit Sassenheim, een zwager van den overledene. 6 foto's van het formaat 9x14 f 10. vroeg en vergrootingen te duur bere kende, kreeg -en geldboete van f 1500. Een caféhouder uit Heemstede kreeg f 150.— boete, omdat hij f 0.30 te veel rekende per liter bier. Een groot café restaurant in Haarlem was eveneens te duur met het bier, terwijl de menukaar ten ook niet volledig waren- Hiervoor moest f 2650.worden betaald. Een eigenaar van een kantoorboekhan del, die te duur inkocht bij scharrelaars en derhalve zijn artikelen ook duur moest verkoopen, kreeg f 1000.boete. Ver volgens kwam er een caféhouder voor den tuchtrechter, die het rantsoen alco hol, dat bestemd was voor de maanden November en December, reeds geheel uit geschonken had en de borrels te duur verkocht had. Hij werd met f 300.— beboet. f 250.— boete kreeg een banketbakker uit Haarlem, die te veel berekende voor speculaas, roombroodjes en cadetjes. Vrijdag a.s. zal de H. o. V. ondier led- ding van Kees Hartvel t in de Geref. Kerk alhier het eerste winterconcert ge ven, met als soliste Renate Zwaardema ker, viool. Het programma bevat werken van Rossini, Mozart, Grieg en Dukas. De afdeeling Hillegom van de Kath. Volkspartij (R- K. Kring) organiseert Maandag 2 December in het gebouw van de K. J. B. aan de Hoofdstraat een ont wikkelingsavond met als onderwerp „Onze Staatsinrichting". Morgen, Vrijdag, kunnen de letters G tot en met K in „Rehoboth" nieuwe bonkaarten afhalen. De ln het parochiehuis gehouden ten toonstelling van misgewaden ten behoeve der missies is een groot succes gewor den. Wat door de dames, ondanks tex- tielschaarscht'e en zonder punten was be reikt grenst aan het ongelooflijke. De belangstelling was groot en het finan cieel resultaat een succes. De taart welke verloot werd is gevallen op lot no. 155, de paard en wagen op lot no. 151. De naam van de pop was Jacqueline. VOORHOUT Geboren: J. W. v. d. Aardweg en M. Th. Kiebert, d; G. C. Prins en J. 9. Hoogervorst, z; M. van Wieringen en W. J. den Dubbelden, d; J. C. Boere en M. C. Derriks, z; J. A. Zuidhoek en M. van Stijn, d. Overleden: J. H. M. Damen, 2 m. De exorbitante filmhonger, welke na de bevrijding bij het Neder landsche volk aanwezig bleek te zijn, is momenteel, door naarstige con sumptie gedurende anderhalf jaar, eenigszins gestild. In 1939 bedroeg de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting in Haarlem ruim f 166.000—, Van 1 Juli 1945 tot 1 Juli 1946 werd een bedrag van f 500 000 ontvangen, waarbij dus elk «ommentaar overbodig is. Door het terugloopen van het bezoek aan bios coop en theater rekent de gemeente voor het komende jaar op f 400000.en welk bedrag dit melkkoetje verder zal opleveren is thans nog niet te raden, omdat na den verwarden na-corlogschen tijd nog niet vastgesteld kan worden, hoe het publiek in de toekomst tegen over het vermaak zal staan en wat het er voor over heeft. Er mag echter wel worden aangenomen, dat de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting voortaan belangrijk meer zal zijn dan in het verleden. Het verheugendste bij den huidigen teruggang is, dat het bezoek aan de matinée-voorstellingen in wel zéér sterke mate is teruggeloopen. Men kan dit als een teeken beschouwen, dat de werklust bij onze jongere menschen weer geleidelijk aan terugkeert en dat ook bij hen het besef levendig wordt, dat Nederland voornamelijk hun ar beidskracht noodig heeft om op het oude welvaartspeil terug te keeren. Hoe ergerden wij ons niet bij het zien van die lange rijen gezonde, sterke jongemannen en meisjes, die met een trek van onverschilligheid op het ge laat geschaard stonden voor de bios copen, op de uren, dat er hard en in tensief gewerkt moest worden. FaDrie- ken en ateliers smeekten om personeel, terwijl dag aan dag de temperatuur in de overvolle bioscoopzalen tot broeihitte steeg. Bij genoemden teruggang treedt nog een ander verheugend verschijnsel aan den dag, n.l. de toegenomen critische zin van het publiek. Men zoekt zelfs critischer dan voor den oorlog de lilms uit, die men wil gaan zien. Aan de film recensenten de taak, het publiek voort durend de maatstaven voor te houden, die het bij zijn critisch kiezen moet hanteeren. Is de vri-wel ongebreidelde zucht naar ontspanning na den zwaren druk der oorlogsjaren ten zeerste vermin derd, daarnaast dient men, wanneer men naar de 'oorzaken vraagt van den teruggang in het bioscoopbezoek, te overwegen, dat de vroegere enorme toe loop naar de filmtheaters ook gezien moet worden als wijze, waarop men zijn kooplust bevredigde bij gebrek aan Aan het Winschoterdiep is ter hoogte van Albino een ernstig auto-ongeval geschied, dat twee personen het leven kostte. Toen een militaire colonne legerwa gens terugkeerde van een oefening uit de richting Winschoten, moest het voor ste gedeelte van de colonne, in verband met de drulkte, dje op marktdag op deze plaats heersdht, stoppen. Een motor-or donnans met duo-passagier, die naast de colonne reed, moest uitwijken voor een tegenligger en ging achter een mi litairen wagen rijden. Op 40 m. afstand reed een andere militaire wagen, be stuurd door een hulpchauffeur, die hiertoe niet 'bevoegd was. Toen deze hulpchauffeur zijn wagen liet optrek ken, kreeg deze te veel vaart, met het gevolg, dat de motor tusschen beide wa gens beklemd geraakte. Zoowel de be stuurder van den motor, korporaal Tj. Hazenberg, als de duo-passagier, sol daat H. van der Meer, werden hierbij1 zóó ernstig gewond, dat zij kort hierop in het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen aan de gevolgen zijn overleden. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heeft dank zij bemiddeling van den Nederlandschen aanklager te Neurenberg, kol. mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, een groot aantal stukken ontvangen, welke deel uitmaakten van de dossiers tegen de voornaamste Duitsche oorlogsmisdadigers. Daarbij bevond zich o.m. een copie van de instructies voor den aanval op Nederland, welke d.d. 20 November 1939 door Keitel, chef staf O.K W., in achtvoud aan de betrokken opper-officieren werd toegezonden. Wij laten hieronder de Nederlandsche vertaling van dit belangrijke document volgen, eveneens ontleend aan het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie DE OPPERBEVELHEBBER DER WEERMACHT Berlijn, 20 November 1939 slechts in 8-voud OKW/WFA No. 213/39 Zeer geheim, uitsluitend voor Opperofficieren Uitsluitend voor opperofficieiren. Per officierskoerier. INSTRUCTIE No. 8 OORLOGVOERING 1) De alarmtoestand blijft voorloopig gehandhaafd, teneinde de reeds begon nen ontplooiing van de troepen ieder oogenblik te kunnen voortzetten. Slechts op deze wijze is het mogelijk onmiddel lijk voordeel te trekken van een gun stige weersomstandigheiö. De weermachtsonderdeelen moeten zoodanige voorbereidingen treffen, dat de aanval nog kan worden opgehouden, zelfs indien het daartoe strekkend bevel het hoogere commando eerst zou be reiken op A-dag minus één om 23 uur. Het codewoord „Rhein"= aanval uitvoeren of „Elbe" aanval ophouden zal niet later dan op bovengenoemd tijdstip doorgegeven worden aan de hoogere commando's. Het Opperbevel van de Landmacht en het Opperbevel van de Luchtmacht worden verzocht terstond na het vast stellen van den dag van aanval, aan het Opperbevel van de Weermacht af deeling Luchtmacht, te rapporteeren op welk uur het begin van den aanval in onderling overleg is beraamd. 2) In tegenstelling tot vroeger uit gevaardigde instructies, kan, wanneer de algemeene aanval zal beginnen, elke tegen Nederland gerichte actie uitge voerd worden zonder een speciaal be vel. De houding van de Nederlandsche strijdkrachten kan niet worden voor zien. Overal waar geen weerstand wordt geboden, moet het binnenruk ken het karakter van vreedzame be zetting dragen. 3) De operaties te land moeten wor den uitgevoerd op de basis van het be vel tot ontplooiing der troepen van 29 October. Het navolgende is hierbij van toepassing: a) Alle maatregelen dienen getrof fen te worden om snel de hoofdkracht van de operaties van legergroep B naar legergroep A over te brengen, voor het geval legergroep A sneller en grooter successen behaalt dan legergroep B, welke gevolgtrekking men zou kunnen maken uit de huidige verdeeling van de vijandelijke strijdkrachten. b) Allereerst moet de Neder landsche zone, met inbegrip van de Westfriesche eilanden, gelegen bij de kust, voorloopig zonder Texel, be zet worden tot aan de Grebbe- Maas-linie. 4) Blokkademaatregelen tegen de Belgische en, in tegenstelling tot vroe gere orders, eveneens tegen de Neder landsche havens en vaarwateren zijn toegestaan aan de Marine, met name aan duiktoooten gedurende den nacht voor den aanval en aan de oppervlakte- zeestrijdkrachten en vliegtuigen van het tijdstip van den aanval van het leger af. De tijdspanne tusschen het begin van de blokkade-operaties en het tijd stip van den aanval te land moeten even wel zoo kort mogelijk gehouden worden met het oog op de ontplooiing van de duikbooten. Gevechtshandelingen tegen Neder landsche zeestrijdkraohten zijn slechts geoorloofd, indien deze een vijandelijke houding aannemen. In de te bezetten kustgebieden neemt de Marine de artillerie-kustverdediging tegen aanvallen uit zee over. De voor bereidingen hiertoe dienen getroffen te worden. 5) De taak van de luchtmacht blijft ongewijzigd. Deze wordt uitgebreid vol gens speciale bevelen, die de Führer mondeling heeft gegeven, betreffende luchtlandingen en steun aan het Leger bij het zich meester maken van de bruggen ten Westen van Maastricht. De 7e Luchtlandingsdivisie zal eerst na de bezetting van de bruggen over het Albertkanaal voor de luchtlandings operatie worden ingezet. Maatregelen moeben getroffen worden om dit be richt op de snelste wijze van het Opper bevel van het Leger naar het Opper bevel van de Luchtmacht over te bren gen, b) Bij het begin van den aanval worden de grenzen van het Reich met Nederland, België en Luxem burg gesloten voor alle niet-militaire verkeer en berichtendienst over de grens. De opperbevelhebber van het leger geeft de bevelen in dezen zin aan de betreffende militaire en burgerlijke in stanties. Bij het begin van den aanval worden de hoogste betrokken Duitsche autoriteiten ingelicht door het Opper bevel van de Weermacht, dat de maat regelen tot sluiting van de grens onmid dellijk bevolen zijn door den Opperbevel hebber van het Leger en dat dit even eens van toepassing is op de Nederland sche grens buigen de operatie-zone. c) Na het inzetten van den aanval zullen aanvankelijk aan de overige gren zen van het Reich met neutrale landen het internationale verkeer en de be richtendienst niet worden beperkt. Ver dere maatregelen, welke voorbereid zijn voor het toezicht op het personen- en berichtenverkeer, zullen, zoodra noodig, in werking treden. In opdracht: (w. g.) KEITEL meer reëele producten. Ook hierin is verandering gekomen. Er is weer iets te koop! En de hooge prijzen der artike len zorgen er wel voor, dat er voor ont spanning niet veel meer over blijft. De St. Nicolaas- en Kersttijd heeft altijd een zekere depressie op het the aterbezoek uitgeoefend. Ook dit jaar wijzen de recettes van de theaters en andere vermaaksinsteUingen op een dergelijke uitwerking. De hooge cijfers de belasting be draagt 20 pet. van het entreegeld be wijzen een gebrek aan spaarzin bij ons volk. Dit gebrek is zeer verklaarbaar, maar daarom niet minder betreurens waardig. Sparen immers is een essen- tieele voorwaarde tot herstel. Wij teekenen hierbij nog aan, dat in het bedrag van een half millioen ook de belastinggelden zijn inbegrepen, die het voetbalminnend publiek heeft afgestaan. De voetbal heeft ook meer belangstelling getrokken dan vóór den oorlog, maar wij dienen niet te vergeten, dat Heemstede door het gebrek aan voetbalvelden te Haarlem een belangrijk deel van de recette tot zich heeft kunnen trekken. Wanneer eenmaal het Haarlem-terrein gereed is en de voetbalclub van dien naam even goede prestaties zal leveren, zullen de resultaten ook wel degelijk op het hoofd vermakelijkheidsbelasting van de gemeentelijke begrooting grooten invloed hebben. Een woordvoerder der Britsche Admi raliteit heeft Woensdag bekend gemaakt, dat al het vlootpersoneel. met uitzonde ring van vier marconisten uit Alexan- drië, is teruggetrokken. De woordvoerder voegde eraan toe, dat de evacuatie eeni- gen tijd geleden was begonnen en dat evacuatie van alle installaties, man schappen, materiaal en schepen Woens dag voltooid werd. De evacuatie, verklaarde hij, geschied de overeenkomstig een Britsche nota aan Egypte tot evacuatie van alle Britsche leger- en vlootstrijdkrachten uit Cairo, Alexandrië en het Nijldal tegen 31 Maart a.s. De ontruiming is een van de laatste phases van de uitvoering der op 7 Mei bekend gemaakte regeling tusschen Egyp te en Engeland. De marinebasis is naar Malta verplaatst. Een welingelicht zegsman heeft Woens dag gezegd, dat Veldmaarschalk Lord Montgomery, het hoofd van den impe rialen generalen staf, op het oogenblik in het Midden-Oosten vertoefde, teneinde de situatie op te nemen voor het geva! Groot-Brittannië „gedwongen zou zijn in Egypte te blijven" ingevolge de bepa lingen van het verdrag van 1936. Dit zou het geval zijn, als de huidigb pogingen om het verdrag van 1936 te herzien, volkomen zouden falen. Een hooge Amerikaansche officier heeft de berichten bevestigd als zou Walter Funk, de vroegere Duitsche minister van Economische Zaken, zwaar ziek zijn. Rudolf Hess, voegde hij er aan toe, ijsbeerde door zijn cel toen een Ame- rikaansch officier onlangs de zeven ver oordeelde nazi's in hun cellen in Neu renberg inspecteerde. De officier was naar Berlijn terug gekeerd met den indruk, dat alle zeven er niet al te best aan toe waren, en dat er geen sprake was, dat zij zwaren ar beid zouden kunnen verrichten in de gevangenis van Spandau bij Berlijn. Er worden maatregelen getroffen de Spandau-gevangenis „zelfmoord-proof" te maken. Er wordt plastisch materiaal gebruikt in plaats van glas, zoodat de gevangenen zich niet kunnen snijden. Er zullen ook voorzorgsmaatregelen ge nomen worden in de toiletten, zoodat hierin niet vergiften kunnen worden ver borgen, zooals Herman Goering mis schien gedaan heeft. HAARLEM. Geboren: W. C. Tholen Ravesteijn, z; E. LasschautHup- kens, d; D. G. d. GrootZwietering, z; tersv. Calsteren, z; A. M. Jansenv. C. Rozenhart—Wanders, z; L. H. Pee- Opzeeland, d; N. ZijlstraRietveld, d; G. v. d. Wal—Ruighaver, z. Ondertrouwd: P. v. Zutphen en G-. R. Verharen; T. Fijckelsma en J. v. Looyengoed; M. W. Meijs en A. Duis ter; T. Veenstra en M. Verkerk; L. J. M. y. d. Berg en M. J. Kroon; G. Jon ger t en G. Kamp; J. K. Wermars en G. E. P. v. Oijen; J. H. Oppenkamp en J. W. Lebbing; C. G. W. Jansen en J. M. J. v. Benten; J. P. Wouterse en A. M. C. Lengers; O. J. Wolzak en E. A. v. Hooijdonk; P. H. Bol en M. C. v. Zonneveld; J. Rijn en H. L. C. Maas kant; P. Haringhuizen en M. J. Zwart; G. A. P. Lemmink en M. S. d. Wit; M. B. A. R. A. Zwitser en E. C. Dries- sen; G. Terol en A. H. d. Jong; H. Jansen en P. D. Heerens; C. Broerse en W. Dalmeijer; G. H. Delissen en B. Wassing; J. v. d. Mark en J. M. Bouw huis; M. D. Scheer en M. C. v. Dobben. Getrouwd: P. T. Servaas en H. A. C. V. d. Bos; L. Timmerman en M. J. Pastor; U. C. Bremer en J. M. C. Fenger; H. Augustin en G. J. d. Vries; E. F. A. Sap en E. Miolée; J. Schulte en M. F. Bergman: J. C. Keetlaer en J. J. Moolenaar; H. Verhagen en B. d. Vries; J. L. Suijk en C. F. Wagemaker; P. v. Paridon en F. W. L. Helsloot; H. A. M. Hoenderdos en C. Snoeks; F. J. Tholen en E. v. d. Smissen; J. A. Èeijs- senaar en G. M. P. Balm; W. M. v. Schouten en S. E. Smits; F. Kreuger en M. Bogaart; H. W. v. santen en J. M. Warmerdam; J. Klanderman en M. Ruïjgh Overleden; E. Veldhuis—d. Lange, 85 j., Ripperdasteeg; M. Walter—Bangert, 71 j., Zaanenstraat; J. J. v. d. Boom, 19 j.. Haitsma Mulierstraat; E. Jonker v. Aste, 76 j„ Burgwal; B. v- Reet, 60 j., Harmer.jansstraat. Gerda Lingeman, sopraan en Johan Ligtelijn, piano, zullen Vrijdag 29 Nov. des avonds acht uur een liederen- en plano-avond geven in het Jeugdhuis, Don- kerelaan 6 b te Bloemendaal. Het pro gramma bevat werken van: Albeniz, Brahms, Dvorak, De Falla, Schubert en Schumann. In de Tweede Kamer heeft de minis ter van Oorlog medegedeeld, dat het hem bekend was, dat een vlag-officier en een generaal een bezoek zouden brengen aan H. M. de Koningin. Hij be treurt het evenwel, dat de chef van den generalen staf gemeend heeft zich te genover het A. N. P. te moeten uitspre ken. Hij heeft den generaal van zijn oordeel doen bliiken. Dezer dagen is te Amsterdam in een café huiszoeking gedaan in verband met de uitgifte van valsche textielpunten. Er werden 8000 valsche punten gevonden. Eenige handelaren in het café aanwezig, werden aangehouden. Een verder onder zoek leidde naar Tilburg, waar de econo mische politie de zaak in handen nam. Daar werden aangehouden als verdacht van het vervalschen en in omloop bren gen van de punten een drietal personen, zekere H. C., A. H. en J. H., zij zijn ter beschikking van den economischen offi cier te Breda gesteld. Naar wij vernemen gaat het hier om 80.000 punten. Het heeft ruim een jaar geduurd eer vier arbeiders, die werkzaam waren bij de stijfseifabriek „De Bijenkorf" v.h. M. en K. Honig te Koog a. d. Zaan, tegen de lamp geloopen zijn. Zij zagen kans om in die Periode niet minder dan 7000 kg. maïzena en 3500 kg. stroop te stelen. De arbeiders waren reeds geruimen tijd in dienst als afschepers van goede ren, welke per beurtvaartschipper ver voerd moeten .worden. Met den schipper en den dekknecht was een overeenkomst gesloten, dat zij naast de verschillende balen die vervoerd moesten worden, één of twee balen maizena en een ijzeren vat met stroop extra in zouden nemen. Deze werden in Amsterdam aan bepaal de adressen afgeleverd. Dank zij een tip van de Amsterdam- sche politie, wie het was opgevallen dat er zooveel stroop en maizena betrek kelijk schaarsohe goederen in oml°op gebracht werden, kon de Koogsche politie "a een nauwkeurig onderzoek overgaan tot de arrestatie van vier Zaankanters. Ettelijke helers zijn bij deze affaire be trokken. De vier dieven zijn naar Haar lem overgebracht. Alsof deze stroop- en maizena-affaire nog niet genoeg was, hebben andere dieven zich via een ruitje toegang ver schaft tot de kleermakerij van dezelfde fabriek. Twee balen katoen, ca. 500 M. en een (zwarte) waarde vertegenwoor digend van 5000.—, werden meegeno men. Voorzoover men thans kan nagaan staat deze diefstal los van die, waar de Koogsche politie een einde aan heeft gemaakt. De handelaars in zwarte sigaretten, waarvan wij berichtten, dat zij Zondag respectievelijk met 85.000 en 115.000 si garetten werden aangehouden, stonden reeds gistermiddag voor den economi schen politierechter. K. v. D., de bezitter van de 115.000 sigaretten, die hij uit Portugal had mee gebracht, kreeg een maand gevangenis straf met verbeurdverklaring van de si garetten. De voormalige eigenaar van de 85.000 sigaretten, die in het havengebied werd aangetroffen, bleek een Amerikaan, sche neger. Hij kreeg 1.000 boete, subs. 30 dagen, en verbeurdverklaring van zijn sigaretten. IJMUIDEN aangekomen 27/11: Amstelstroom Londen stg. 28/11: Breehelle Rott stg.; Nezo Parklei: Hilver sum B. Aires stg.; Unitas Karlskrona steen slag. Vertrokken: 27/11: v. d. Capelle Z.-Am. stg.; Strijd Zwartsluis 1.; A. Schefier Antw. stg.; Starkenborgh Londen stg. 28'11: Vliestroom Towey 1.; Ponto Huil 1. ROTTERDAM aangekomen 27/11 Noordstad en Kijkduin Huil leger- goed; Hast 4 Kopenh. stg. 28/11Coryda Las Piedr. olie; Fresto cement en Oranje polder stg. Londen. Posities van schepen Aruba 26/11 v. Recife n Trinidad; Backhuysen 26/11 v. P. Soudan n. Bah rein; Kota Inten 27/11 v. Gibr n. Bat.; Leerdam 26/11 v. N. Y. n N.-drl.- P de Hoogh 27/11 v. F. said n. R'dam; Tjiba- dak 28/11 v. Bat n. Semarang, 17/12 te Hongkong verw.; Tjisadane 29/11 v. Bat. te Hongkong en 1/12 te Amoy verw.; daarna n. Java; Tjitjaengka 28/11 te Ma cassar 4/12 te Bat. verw., 10/12 van Bat. n. Shanghai; Tjimanoek 14/12 v. Menado te Mios Woendi verw., naarna n. Java; v. d. Helst 27/11 te Tabaco, 15/1 te R'dam verw.; Oosterbeek 27/11 te Montevideo: Noord-Brabant 25/11 te Colombo; Som- melsdijk 26/11 v. Penang n. Singap.; Tiba p. 26/11 Kp. Frio n. Antw.; J. de Witt 27/11 v. Bat. n. Amst.; Zijpenberg 27/11 te Fremantle; Drenthe 24/11 te Colombo; Noordam 29/11 v. N. Y. te Rott. verw Phrontis 24/11 te Aden: Tawali 25/11 te Bombay; Bengkalis 23/11 v. Penang h Java; Aldabi 26/11 te Bahia; Cottica 25/11 te Trinidad; Doorman 22/11 te te Sete; Adm. de Ruyter 21/11 v. Mar seille n. Follonica; Oranje 27/11 v. P. Said n Amst.; Algenib 27/11 v. Pernambuco n. Rott.; Indrapoera 12/12 te P. Said verw. Na Den Haag, Amsterdam en Rotter dam is thans ook Leiden aan de beurt geweest voor den prijzenslag. Met as sistentie van een twintigtal ambtenaren in de omgeving, hebben ambtenaren van het directoraat-generaal voor d« prijzen de Leidsche middenstandszaken bezocht voor prijscontróle, na afloop waarvan de heer J. A. Hilders, comman dant van de prijsbeheersdhing in de Sleutelstad, verklaarde zeer voldaan te zijn over de naleving der voorschriften. Hij noemde de prijzendiscipline in Lei den voortreffelijk en deelde mede, dat in twee dagen tijds slechts een mini maal aantal overtredingen is geconsta teerd. AMSTERDAM, 27 Nov. 1946. in de stemming ter beurze was heden bil opening nog weinig verandering geko men. Op de obligatiemarkt werden inte gralen licht gevraagd, nu in het vooruit zicht is gesteld, dat de ontvangers deze stukken voor 83 pet. in betaling mogen- nemen ter voldoening van aanslagen in o beide heffingen. De aandeelenmarkt vrz' tegen het slot vast gestemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2