Britsche motie over opgave van troepen aangenomen m Legersterkte in overeenstemming met internationale taak Ruim twintig minuten hield onze nationale ploeg stand M0L0T0F VERBAAST DE WERELD Debat over de ontwapening Minister wil geen afstand doen van het Vrouwelijk Hulpkorps Zes Engelsche doelpunten in betrekkelijk korten tijd NIEUWE BONNEN Zuinig met zeep r Wij luisteren naar spel Noorsche consul in Marseille vermoord R.K. Middenstands congres te Utrecht Onderwijzers en mil. dienst Duister £)ONDERDAG 28 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Groeiende overeenstemming inzake opgave der bewapeningen Daders vermoedelijk gearresteerd De Unesco Protest tegen de acties van Prijsbeheersching „Leve Japan" Uitroep van Soekarno in film vastgelegd cm Een „stratakruiser"Bij de Boeing vliegtuigjabrieken te Seattle is een zgn. „Stratokruiser" in aanbouw. Het interieur van een gedeelte van den romp. De bovenste verdieping, welke 80 passagiers kan bevatten, is door middel van een spiraaltrap met de onderste verdieping verbonden TWEEDE KAMER (Vervolg van pagina 1) Beperkt aantal onder de wapenen Herdenkingsbijeenkomst van dr. Ariënsvereeniging Kraak stopt een strafschop (Vervolg van pagina 1) Engelsch commentaar over Engeland-Nederland Verhooging posttarieven was noodzakelijk Gecombineerde verkoop van sigaretten Petroleum voor kook- doeleinden Internationaal postwissel- verkeer (Wordt vervolgd) Te New York hebben de mogendheden een belangrijken stap voorwaarts gedaan in de kwestie der ontwape ning, die zoo nauw aan het vraagstuk yan den wereldvrede verbonden is. In enkele overzichten wezen wij er reeds op "°e de Russen de kat de bel aanbonden door te eischen dat men de vreemde troepensterkten in niet-vijandelijke lan den zou opgeven, en hoe, na aanvanke lijke verwerping van dezen eisch, de ge dachte aan registratie van strijdmachten Werd uitgebreid over bezettingstroepen en vervolgens zelfs over de thuislegers. Uit een zeer politieke manoeuvre van de Sovjets kwam dus een gedachtenwisse- üng voort over een zaak die voor de we reld van het grootste belang kan zijn. De Engelschen, gesteund door Amerika, bilden het Russische plan slechts bespre ken in het kader van het algemeene ont- Wapeningsvraagstuk. Aan deze opvatting beeft de politieke commissie der U.N.O., zooals elders in dit'nummer wordt be richt, haar goedkeuring verleend, en de idee van opgave der troepensterkten aan oen centrale instantie, den Veiligheids rad, aanvaard. Niet zonder slag of stoot. Dc- Russen wilden nu maar meteen alles doen registreeren: ook den aard der bewapening, en, zooals 'in de commissie voor gezamenlijke zeggenschap over man daatgebieden werd besproken, ook het aantal en de inrichting van fortificaties. Molotof verklaarde zich tegenstan der van koppeling der troepen- telling in andere landen dan het eigene aan telling van de legers in de moederlanden; hij zei dat ingeval van z°o'n koppeling de U.S.S.R. niet mee zou kunnen doen. Desondanks hebben de anderen, tegen de Russische oppositie in, de Engelsche opvatting aanvaard. En binnenkort zal dus de Veiligheidsraad beschikken over gegevens omtrent de werkelijke militaire macht van alle Vereenigde Volken. De Russische Volkscommissaris zei- de ook, zich accoord te verklaren met een internationale controle op de binnengekomen cijfers, ais Engeland en Amerika daaromtrent overstemming zou den hebben bereikt. Wellicht was bij hem de nieuwsgierigheid naar de oorlogsmacht van de anderen sterker dan de vrees voor hun nieuwsgierigheid naar de Russische, en blijkbaar voelde hij zich stevig staan door de demobilisatie die ook in het Roode leger bezig is zich te voltrekken. Hij kondigde alvast aan dat het instel len van een controledienst een zeer om vangrijke zaak was, en behoudt zich door deze opmerking het recht voor, lastig te zijn wanneer het op de uitvoering gaat aankomen. Intusschen echter is zijn in stemming met het beginsel van controle, op zijn zachtst uitgedrukt, een verras sing en een teeken van niet zoo kwaden wil. Ook indien zulk een inspectie wordt ingesteld is men nog niet aan het eind. Er dienen ook maatregelen te worden afgesproken voor gevallen waar in men verscnii tusschen de opgegeven en de aangetroffen sterkten constateert. Wel is ieder land tot nu toe volkomen vrij, zooveel troepen op de been te heb ben als het wil, maar als eenmaal de op gave is gedaan is er een stuk van die vrijheid weg: tegenspraak tusschen op gave en .werkelijkheid zou het betreffende land als leugenaar aan de kaak stellen en zijn politieke positie schade doen die door geen machtsvertoon is goed te maken. Vandaag wordt de kwestie van opgave der oorlogsuitrusting besproken. Gisteren droeg de Engelschman Noel Baker uitstel van deze zaak voor omdat de tijd der bespreking te kort was. Molotof ver langde namelijk internationale bekend making van het bezit aan raketwapews, atoombommen e.d. Het schijnt ons dat 't den Westerschen mogendheden, wien het te doen is om internationale controle o.a. over de atoom-productie, niet onwelkom kan zijn. dat deze zaak in zoo nauw ver band met de ontwapeningskwestie wordt behandeld. Zij streefden er immers naar, het atoomvraagstuk als nevenkwestie van het algemeene bewapeningsvraagstuk te doen zien, en wel niets zal hun liever zijn, dan hierover op Russisch verzoek in het openbaar te discussieeren. De politieke commissie van de UNO heeft Woensdag een einde gemaakt aan de Russische oppositie en de En gelsche motie, waarin verklaard wordt, dat een onderzoek naar de sterkte van de troepen en de beperking van de bewapenings onderdeden vormden van een enkel algemeen vraagstuk, goed gekeurd. Frankrijk schaarde zich aan de zijde van Rusland in de oppositie, terwijl de andere drie leden van de groote vijf Engeland steunden. Met 36 stemmen tegen 12 bij 4 ont houdingen werd het tweede gedeelte van de Britsche resolutie aangenomen, lui dend: „Als eerste stap bij de bestudee ring vap deze kwestie stelt de commissie voor, dat de algemeene vergadering alle leden der V. N. zal aanbevelen, inlich tingen aan den Secretaris-Generaal voor niededeeling aan den Veiligheidsraad en de andere leden der V. N. te verstrek ken." Zonder oppositie werd het Britsche foorstel, dat de rapporten betreffende '°cpen in bezette en eigen gebieden van etlen der V. N. betreft, aangenomen. 0°k nam de commissie zonder oppo- s'tie twee punten aan, die door de Rus- S('n naar voren waren gebracht, en Vo'gens welke in de rapporten ook ge gevens over troepen in voormalige vijan delijke landen en lucht- en marinebases 'n alle bovengenoemde gebieden zouden korden opgenomen. De stemming over het gedeelte van de Britsche resolutie, die een telling der troepen in het binnen- en buitenland voorstelt, werd door Molotof onderbro ken met een amendement om den aard van bewapening, zooals atoombommen, raket-wapens, vliegende bommen e.d., bekend te maken. Zoowel Noel Baker fGr. Br.) als Connally (V.S.) maakten hier bezwaar tegen, daar de stemming reeds ver gevorderd was. Intusschen was ook in de Subcommissie Voor de Trusteeships een debat over de ontwapening losgebroken. De Amerikaan- De 65 jaar oude Noorsche consul in parseille, Frederic Kris'tian Marstrander, Dinsdagavond in zijn villa door twee ^brekers doodgeschoten, terwijl hij brobeerde zijn huis tegen hen te ver- ^edigen. De politie gaf de volgende lezing van «o misdaad: Dinsdagavond half acht waren de heer en mevr. Marstrander aan het hineeren in de benedenverdieping van hun huis. Ondertusschen waren de twee rnbrekers met behulp van een ladder in cen slaapkamer op de bovenverdiepin gen doorgedrongen. Toen zij beneden in de eetkamer kwa- Jhen, gaven zij den consul en zijn vrouw het bevel hun handen in de hoogte te rieken. In plaats daarvan sprong Mars trander op een van de twee inbrekers '°e met wien hij begon te vechten. Na een korte worsteling haalde de indringer een revolver uit zijn zak en schoot den consul in het onderlijf. Hier na vluchtten zij. Marstrander overleed kort nadat de Politie iter plaatse was verschenen. Eenige uren later zijn in Avignon, ten noorden van Marseille, twee inzittenden Van een taxi gearresteerd. De politie Vermoedt, dat dit de moordenaars van den consul zijn. Met 31 tegen 1 stem heeft de Eerste Kamer goedgekeurd het statuut van de °rganisatie der Ver. Naties voor Onder lijs, Wetenschap en Cultuur (Unesco). sclie gedelegeerde Dulles maakte bezwaar tegen den Russischen eisch dat de Vei ligheidsraad toestemming moet geven voor de oprichting van militaire bases of fortificaties in gebied dat onder trusteeship der UNO staat. Dulles be weerde dat de Russen wilden dat alle fortificatie-plannen in den Veiligheids raad zouden komen, opdat zij hun veto over zulke plannen zouden kunnen uit spreken. Nadat gisteren in de middaguren uitvoerige discussies waren gehou den, waarin vooral nogmaals de ac ties der prijsbeheersching onder de loupe werden genomen, nam het congres van den Ned. R.K. Midden standsbond met algemeene stemmen een resolutie aan, waarin hert zich uitsprak vóór handhaving van het loonpeil, opvoering van de arbeids productiviteit en verlaging der prij zen. Het noemde het zijn plicht deze poli tiek te steunen, doen eischte anderzijds vooral een fiscale politiek, gericht op de ontwikkeling en bescherming van het middenstandsbeörijf. Het protesteerde met klem, tegen sensationeele prijscon- tróle-actie's en drong aan op deelname van den middenstand in de plaatselijke prijzencommissies en betere voorlich ting op het stuk van de prijsvaststellin gen. Het verlangde ook in deze vast stellingen gekend te worden en sprak zich derhalve uit voor bedrijfstaksge- wijze commissies van overleg, bestaan de uit ambtenaren, werkgevers en werk nemers, zooals door den laatsten inlei der was ontwikkeld. Deze vaststelling, aldus de motie, zal zich dienen te ba seeren op den kostprijs in een goed nor maal midder.standsbedrijf en er zal re kening gehouden dienen te worden met eventueele onderbezetting, sociale las ten en omzetbelasting. Het congres stelt verder vast, dat wederinvoering van het concurrentie-element een gezonde orde ning in bedrijfstakken niet in den weg mag staan. Derhalve mag de prijspoli tiek in feite geen koude saneering be- teekenen. Zij mag derhalve niet zijn in gesteld op de uitschakeling van bedrij ven. Saneering geschiedt door straf de hand te houden aan de bestaande Ves tigingswet Het congres spreekt zich tenslotte met kracht uit tegen iederen vorm van zwarten handel en neemt zich voor de bestrijding daarvan met kracht ter hand te nemen. Bij de behandeling in de Tweede Ka mer van de begrooting van Marine, heeft de heer Vorrink (P. v. d. A.) her innerd aan de vertooning van een film van den Marine-Voorlichtingsdienst, waartoe de Kamerleden waren uitge- noodigd. In die film kwamen o.m. voor de ontvangst in 1944 te Batavia van den minister-president van Japan door Soe karno. De bedoeling was, zoo meende spr., een gevoel van onbehagen te wek ken. De heer De Wilde (A.R.) wees er op, dat men op deze film ziet en hoort, dat Soekarno „Leve Japan" riep. Dit was nu eens een objectieve voorlichting, al dus spr., waaraan het wel eens heeft ontbroken. Spr. voegde er aan toe, dat we ons moeten schamen, op voet van gelijkheid met Soekarno te hebben on derhandeld. SËHP i jSttfo Wat nu de oppositie van den heer Bruins Slot tegen de door den minister gegeven taakaanduiding van het leger aan gaat, zoo wees de heer Fiêvez hem erop, dat de zelfstandigheid van het Rijk bij geval ver buiten de grenzen van ons wellicht bezette grondgebied bevochten zou kunnen moeten worden, hetgeen im pliceert, dat men niet een leger als een volmaakt op zichzelf opereerende eenheid moet opbouwen. De heer Bruins Slot had dit waarlijk zelf ook wel kunnen begrijpen. Daarbij is het heusch niet de bedoeling van den minister een leger te ontwerpen als een koppelstuk in een vreemde weermacht, in tegendeel, men moet zich zelfs afvra gen, of de regeering niet bezig is prak tisch en misschien min of meer onbewust den legeropbouw toch een goed eind in de richting van de wenschen van den heer Bruins Slot te sturen. Zeer vaag bleef de minister over de grootte, die ons defen sie-apparaat zal moeten hebben, zich erop beroepend, dat deze zich onder de gegeven omstandigheden nog niet definitief laat bepalen. De gegevens van de samenwer kende mogendheden ontbreken nog, dit in tegenstelling tot de marine. Aangaande de vloten bestaan die gegevens wel. Intusschen wilde de minister tooh wel verklaren, dat wij niet verstandig zullen doen, door bij den opbouw van ons leger af te wijken van den weg, die andere staten volgen. En het ziet er niet naar uit. dat andere landen van zins zijn het systeem van het groote militieleger in de naaste toekomst te verlaten ten gunste van kleine staande legers. Wat Is echiter een groot leger?, zoo vroeg de minister. Noemt men het Bel gische leger groot, met zijn 650.000 man? Of het Nederlandsche met 250.000? In het algemeen kon de minister wel toe geven, dat groote miütielegers onbetaal baar zijn, doch hij dacht, dat kleine staande legers van beroepsmilitairen dit evenzeer zijn. Misschien zal er dan ook een tusschenvorm ontstaan en daarom moet ons streven zijn alles wat wij doen zoo veel mogelijk te doen passen in deze ontwikkeling en het zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met den aard van een eventueelen internationa le taak. Men ziet, dat dit alles vrij- raadselachitig klonk. De behoeften aan een nationale De fensieraad voelt de minister vooralsnog niet aan. Inzake de leger organisatie er kende h,ij de gewensohtheid der samen bundeling. Op de vraag van den heer Tilanus, waar ligt samenbundeling? ant woordde de minister: bij een college uit den ministerraad, bij den minister-pre sident of zooals in Engeland bij den mi nister voor de rijksverdediging. Maar bij ons ligt ze nergens, want de minister zeide, dat de regeering zich er nog op moet beraden. Daar kwam een oude be leidsfout wel heel duidelijk aan het licht. In tegenstelling tot den heer Ruys de Beerenbrouck wilde de heer Fiévez van het V.H.K., dit troetelkind van den op de charmes van het leven gestelden chef van den Generalen Staf, geen afstand doen. Hij noemde het een groote uitsparing aan mannen. Daarover zou men ten deele nog kunnen twisten, maar het beteekent ae- ker een groote beslaglegging op devrou wen, die zich verdienstelijk kunnen ma ken. Het argument, dat het orgaan in vredestijd moet worden voorbereid om in oorlogstijd te kunnen werken, moet men met twee korreltjes zout nemen. In den afgeloopen oorlog waren de vrouweneorp- sen heel spoedig opgericht en aan het werk. Ze hebben dan ook waarlijk niet veel training noodlg. En de totale kosten, waarop het heele V.H.K. de schatkist komt te staan, liggen zeker aanmerkelijk hooger dan wanneer het leger voor zijn bureau werkzaamheden heel gewone burger-typis tes in dienst zou nemen. Voorts vernamen we nog, dat in Enge land op dit oogenbllk nog 3000 mannen in Opleiding zijn. In Maart zullen ze er weg zijn. De luchtmacht zal er na April geleidelijk afvloeien. Een motie van den communist Schoo- nenberg kwam al heel ongenadig in het zonnetje van de propagandistische pa rade te staan. Be heer Schoonenberg wilde n.l. vrij stelling van dienstplicht voor de onder wijzers. De minister legde uit, dat er slechts een onbeteekenend getal onder wijzers in dienst is, omdat voor hen zeer milde bepalingen bestaan. Bij het L.O. nemer er van de 39.000 onderwij zers 1900 niet aan het onderwijs deel en die 1900 zijn niet eens allemaal in dienst, want daar zijn ook nog de zie ken bijgerekend. Maar de heer Schoo nenberg trok zijn motie niet in'. Zoolang de laatste onderwijzer nog in dienst is is er reden van bèstaan voor deze mo tie. dreinde hij. De motie werd door de heele Kamer afgestemd. In dc Donderdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de minister van Oorlog, de heer Fiévez, medegedeeld, dat voor het onderwijzend personeel de volgende maatstaven wor den aangelegd wat betreft yerlee" nen van vrijstellingen van militairen dienst. Van de onderofficieren en minderen worden .de hoofden van scholen vrij gesteld. Van degenen die officier zijn, wordt niemand vrijgesteld. Voorts wor den onderwijzers vrijgesteld, die, in dien door hun opkomst het aantal overblijvende leerkrachten, inclusief het hoofd en eventueele zieken tot vijf tig procent of daar beneden zou dalen, hetgeen dan beteekent vijftig procent der normale bezetting. Voorts deelde de minister mede, dat op zijn departement een maatregel in voor bereiding is om- in den vervolge alle on- en voorzoover zij dertig jaar of ouder zijn, en voorzoover zij dertig jaar of oude zijn, ook vrij te stellen. Onderofficieren van der tig jaar en ouder worden vrijgesteld, maar als het een korporaal of soldaat betreft reeds indien hij zeven-en-twintig jaar is. ,,Ik laat op het oogenblik nagaan." zoo vervolgde ,de minister, „of het mogelijk is deze norm ook nog toe te passen op die genen, die reeds onder de wapenen waren." Verder gaf spr. de verzekering, dat hij de belangen van het onderwijs prioriteit zal verleenen boven andere, ook wat de aflos sing betreft. Bij de replieken verklaarde hij nog, dat hij in het bijzonder zal trachten rekening te houden met de belangen van de zeer kleine scholen. Vctor het eerst na de bevrijding kwam de Dr. Ariëns-vereentging, die zich ten doei stelt het reddingswerk van alcoholis ten weer in algemeene vergadering bijeen. In hotel Noord-B'rabant te Utrecht 'werd Woensdagmorgen eerst de huishoudelijke agenda afgewerkt. Het hoofdbestuur werd in zijn geheel herkozen. Be voorzitter, de heer H. A. J M. Spoorenberg uit Helmond, deelde mede, dat het vereenlglngsapparaat onbeschadigd uit den oorlog is gekomen. In Mei J.l. werd het geboortehuis van dr. Aiphons Arlëns in de Hamburgerstraat te Utrecht door de vereeniging aangekocht Deze zal het een waardige bestemming geven. Pater I. de Reys O.P., secretaris der Vlaamsche Sobriëtas in Antwerpen, hield een causerie over het reddingswerk en de bereikte resultaten in den strijd voor de drankbestrijding in Vlaanderen. De middag was verder geheel gewijd aan een herdenkingsbijeenkomst In aijn ope ningswoord sprak de voorzitter^ de heer Spoorenberg. over de Ontreddering van dezen tijd, welke van grooten invloed is op het werk van de vereeniging. De Belgische gast van dezen dag, pater I. de Reys O.P., hield de feestrede. Ruim een uur voor het begin van den wedstrijd bleek, dat de belangstelling voor dit gebeuren toch ook in Engeland wel zeer groot was. Het stadion, dat ruim 50.000 menschen kan bevatten, was geheel bezet. In het stadion speelde een muziekcorps, maar de kleine dui zend Nederlanders, waaronder vele in Engeland gelegerde militairen, hadden dit amusement niet noodig om den tijd te dooden. Zij zongen 't onsterfelijke lied van de zilveren vloot en „wij zijn niet bang", een optimisme, dat door de En gelschen wel gewaardeerd werd. Toen om kwart over twee de spelers van belde elftallen met de nummering op hun shirts gezamenlijk het veld betraden, werden zij enthousiast verwelkomd. Het Wilhelmus, door de kleine Nederlandsche kolonie niet zonder ontroering gezongen, werd het eerste gespeeld en daarna volgde het Engelsche volkslied. Onder een ware kanonade van fototoestellen en film camera's stelden vervolgens belde aanvoer ders hun spelers aan de aanwezige autori teiten voor. De toss liet onzen aanvoerder Paauwe de eerste keus. Het begin was aan Nederlandsche zijde uiteraard zeer onzeker. Niet zonder schroom traden onze spelers hun meesters tegemoet. Dit kwam tot uiting in de zuiver verdedigende rol, die ons elftal zich in de eerste minuten oplegde en die zoover doorgevoerd werd, dat zelfs Drager verschillende malen in het straf- schopsgebied opereerde. Toch werd de En gelsche suprematie al gauw uitgedrukt in een even mooi als gevaarlijk schot van den linkshalf Johnston, dat juist over ging en in een magnifieken kopbal van Lawton uit een voorzet van Finny. Kraak stond waar hij staan moest en redde onverbeterlijk. Toen de Nederlanders ecliter zagen dat ook de fameuze profs te passeeren en te misleiden waren, kregen zij meer zelf. vertrouwen, al kon men nog iiiet van een eigen initiatief spreken. Vooral liet plaat sen was zeer slecht. Niettemin dreigde ïan Nederlandsche zijde het eerste wer kelijke gevaar. Wilkes, die tijdens dezen wedstrijd nog zoo vaak met applaus voor zijn kunstig spel zou worden beloond, baande zich een weg door de verdediging, tot op drie meter afstand schuin voor doelman Swift, die echter het lage, maar niet harde schot kon wegwerken. Wilkes dreef nog een paar keer de spot met de reputatie van Hardwick, doch beide malen treuzelde hij te lang met schieten. Bergman kopte kansloos over uit een corner van Drager en Roozen liep kort achtereen driemaal in de buitenspel- val. Na 22 minuten... Zoo verstreek de tjjd en scheen te spot ten met de theorie, dat de Engelschen in 'n wedstrijd tegen continentalen 't eerste kwartier graag benutten om een den te genstander ontmoedigende voorsprong te nemen. Maar hier bieek uitstel geen af stel. De wedstrijd was 22 minuten oud toen Lawton de bal van Mannlon kreeg aangegeven. Het scheen niet gevaarlijk, want hij kon het leder aanvankelijk niet ender controle krijgen en was bovendien door drie Nederlandsche spelers volkomen ingesloten, maar op een oogenblik dat n.'.emand iets dergelijks verwachtte, kwam plotseling het doodeiijke schot, dat Kraak sloeg en Engeland met 10 de leiding gaf. Het Nederlandsche elftal probeerde uit alle macht zich aan de beklemming van dit doelpunt te ontworstelen, maar on middellijk daarop kwam de bal weer bin nen schotsafstand bij Lawton terecht; nu brachten onze verdedigers het geleerde in de praktijk en gaven den Chelsea- midvoor geen kans. Nog in dezelfde mi nuut kreeg hij die kans echter wel uit een mooien voorzét van Finney en nu scoorde hi' met 'n fraaien kopbal Engelands twee de doelpunt. In de volgende minuut scheen het 21 te zullen worden. Roozen, wederom naar rechts afgedwaald, gaf een korte pass naar den naar binnengeloopen Drager, doch vlak voor doel schoot de Ajacied jammerlijk naast. In twee minuten tijds werd toen Ne derlands hoop finaal de bodem Inge slagen. Eerst bracht Carter met een vlie gend schot den stand op 30, en in de zelfde minuut maakte de handige Man- nion een beauty van een goaltje uit zeer moeilijke positie en tenslotte kon Law, ton vrij gemakkelijk nummer vijf achter Kraak deponeeren, toen Potharst uitgleed en de Engelsche aanvalsleider, alleen voor doel, vrij spel kreeg (50. Vrijwel onmiddellijk volgde geheel on verwachts het eerste Nederlandsche doelpunt. Roozen, de taai doorzetten de, was achter een schijnbaar uitgaan- den bal aangedraafd en had dien corner kunnen forceeren. Uit dezen corner kwam de bal bij Bergman, die een hoog 6chot inzond, dat Swift tusschen zijn vingers door liet glippen (51). Penalty gestopt Het zou al in de volgende minuut 61 geworden zijn wanneer Devroet niet een mooi schot van Mannion onder de lat had Kick Smit en Bergman, die beiden een goal maakten weggeslagen, toen Kraak zijn doel uit was. Ook dat zou slechts uitstel van executie zijn geweest, wanneer Hardwick de toegestane penalty niet recht op Kraak af had geschoten. Maar in de laatste seconden van de eerste helft werd het toch nog 61Finney loste van den rechtervleugel een mooi schot en Kraak die juist een paar maal schitterend had gered, liet het leer glippen 61. In de tweede helft bleek uit het spel van de Engelschen duidelijk, dat het voornaamste doel een groote zege vrijwel als bereikt werd beschouwd. De gastheeren, die er voor de rust op uit geweest waren zelfs 't allerkleinste kans- Je te benutten, deden het nu een graadje kalfner aan en daardoor konden de Ne derlanders, die met nieuwen moed vgn voren af aan begonnen, een paar maal ten aanval trekken. Er werd nu veel snel ler geschoten, maar helaas slecht ge richt. Eenmaal slaagde Drager er ln den bal langs den uitgeloopen Swift mede te ne men naar het midden, maar daar kwam hij in zoo'n onfortuinlijke positie, dat hij er geen draaglijk schot van kon maken. Wilkes probeerde zijn geluk met een. zeer goeden kopbal uit een voorzet van Smit, maar Swift plukte het leer precies onder de lat vandaan. Een hard schot van Smit zelf, na een buitenspeldoelpunt van Mannion, stuitte af op het lichaam van een der Engelsche verdedigers. In de volgende minuten bespaarde de voortreffelijke Schotsche scheidsrechter Martin óns een doelpunt, toen Kraak ons inziens den bal achter de lijn stopte. Maar al viel dat even mee, de zevende voltreffer kwam desondanks en wel van Carter, die een voorzet van Finney via den onderkant van den paal onhoudbaar in het net kopte (71). Ongeveer een kwartier voor het einde ging Kraak niet heelemaal vrijuit, toen Lawton met een keihard genomen vrijen schop via de handen van den Nederlandschen doelman de achtste maal scoorde. De Nederlandsche ploeg, die in deze pe riode waarschijnlijk door vermoeidheid even een inzinking had, kwam tenslotte toch nog aan het volwaardige doelpunt, dat ztj zoo volkomen verdiende. Ongeveer drie minuten vóór het einde maakte Wil kes den bal weer eens prachtig vrij en met een hard schot, dat het enthousiaste Nederlandsche publiek opwekte, bracht Smit den eindstand op 8—2. Een zeer mooi doelpunt tot besluit. De Engelsche bladen zijn eensluidend in hun beschouwingen over het brillante voetbal, dat de Engelschen in Hudders- field vertoond hebben. Nederland werd totaal overspeeld en alleen aan het feit, dat de Engelschen het na de rust kalm aan deden is het te danken, dat de score niet hooger is geworden. Vooral Wilkes wordt vermeid als een voetballer, die wat baltechniek betreft slechts zeer weinig ten achter staat bil Carter. Ook Smit en Dc Vroet hebben een goede pers. Aan het diner te Harrogate, waar de Nederlandsche en Engelsche ploeg na den wedstrijd aanzaten, vereerde de Britsche Bondsvoorzitter, A. Brook, de officials van den K.N.V.B. met een gegraveerde plaquette. De heer K. J. J. Lotsy bood den Engelschen spelers en de F. A. gegraveerde borden van Nederlandsch aardewerk aan. Uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van P.T.T. blijkt, dat de posttarieven zijn verhoogd in verband met de vermeerderde exploitatiekosten veroorzaakt door de stijging der loonen. de verhoogde vervoers kosten en materialenprijzen, alsmede de hoogere lasten, voortvloeiende uit gewij zigde inzichten op sociaal gebied. Het streven blijft er op gericht, de posttarieven. zoodra de omstandighe- den dit zullen toelaten, te verlagen. De opmerkingen ten aanzien van den achtestand bij den postchèque- en giro dienst geven een té somber beeld van den toestand van het oogenblik. De in en na den oorlog in de behandeling van de giro-opdrachten ontstane achterstand was eind October J.l. nagenoeg ingehaald. Door de tijdelijke invoering van een ge wijzigde werkwijze, welke een aanmerke lijke arbeidsbesparing beteekent, verloo- pen er evenwel tusschen den datum van verzending van een opdracht en die van ontvangst van de afrekening thans 3 tot 6 dagen. BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook 3) 49-4 algemeen 100 gram suikerwerk 49-5 algemeen 250 gram zachte zeep BONKAARTEN KD, KE 612 (strook 3) 50-7 algemeen 100 gram suikerwerk 50-3D reserve 250 gram zachte zeep 50-3E reserve 500 gram zachte zeep Tabakskaarten: T 60 2' rants, tabaksartikelen. Op de bonnen T 60 tabak zal bij aan koop van twee rantsoenen sigaretten ten minste een rantsoen sigaretten, vervaar digd uit Zuid-Amerikaansche tabak, ge leverd worden. Bij de verstrekking van zachte seep, men zie de bonnenlijst, teetoent het Rijksbureau voor chemische producten om. aan: Teneinde de huidige banaanwijzing mogelijk te maken, was het in October reeds noodzakelijk de verf- en linoleum, industrie een sterk verminderde hoe veelheid lijnolie ter beschikking te stel len. Wat dit wil zeggen wordt duidelijk, wanneer men bedenkt, dat hierdoor de wederopbouw en de scheepsbouw wor den belemmerd. Om nu in staat te zijn in December een bonaanwijzing voor wasdhpoeder en omstreeks de jaarwisseling een voor huishoudzeep te doen geschieden, zal de verminderde beschikbaarstelling van lijn. olie voor de verf- en linoleummdusurie nog moeten voortduren. De huidige moeilijke situatie in aan merking genomen zal het ieder dui delijk zijn, dat de zeepdistributie voor. loopig nog van geringen omvang zal zijn. Hier tegenover staat echter, dat geen vrees behoeft te bestaan voor het niet-honoreeren van aangewezen of nog aan te wijzen bonnen, al zal het hier en daar kunnen gebeuren, dat in de eene plaats de detaillisten iets eerder zullen zijn bevoorraad, dan in de an dere plaats. In ieder geval zal men de zuinig heid, welke men tot nu noodgedwongen bij het gebruik van zeep heeft moeten betrachten, ook in de naaste toe komst als onvermijdelijk moeten be schouwen. De voorwaarden, waarop de sigarenwin keliers in staat worden gesteld de Zuid- Amerikaansche sigaretten aan het Rijks bureau voor Tabak en Tabaksproducten terug te zenden, zijn volgens het bestuur van de vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabricaten zoo onmogelijk en weinig practisch, dat dit bestuur den leden heeft geadviseerd hiervan geen gebruik te ma ken. Het bestuur deelt mede, dat het den sigarenwinkeliers opdracht heeft gegeven deze sigaretten gecombineerd met andere tabaksartikelen te blijven verkoopen. daar dit zijn inziens de eenige mogelijkheid is om uit de zwarte sigarettenmisère te ge raken. Zü, die in het bezit zijn van kaar ten voor petroleum voor kookdoelein- den of verlichting, kunnen gedurende de maand December op de bonnen A 05. A 06, A 07 en A 08 van de kaart UA 611 vier liter, op de bonnen B 03 en B 04 van de kaart UB 611: vier liter, op den bon C 02 van de kaart UO 611: vier liter en op de bonnen D 04 en D 05 van de kaart UD 611: vijf liter petroleum koopen. De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat 2 December aa. het postwisselverkeer in beide richtingen wordt hervat met Frankrijk en Algerië, Fransch Indo-Chlna, Fransch Indië en de Fransche konoliën in West-, Mid den- en Oost-Afrika, Amerika en Oceanië. DONDERDAG HILVERSUM n, 415 m. - 15.00 Zang- recttal; 15.30 Concert: 16.00 Lez.; 16.45 plano; 17.30 Gram. 17.50 Lez.; 18.00 Liederen; 18.30 Lez.; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.15 Lez.; 20.00 Nieuws. 20.05 Stertocht; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Actueel geluid'. 22.30 Gram.; 22.45 Avondoverd.; 23.00 Gram. HILVERSUM I, 301 m. 15.00 Zie ken en gezonden: 15.25 Gram.; 17.00 Kaleidoscoop17.20 Lez.; 17.30 Ram blers; 18.00 Nieuws; 18.15 Toegiften; 18.30 Ned. Strjjdkr.- 19.00 En nu naar bed. 19.05 Sport: 19.20 Lez. 19.45 Lez 20.00 Nieuws; 20.15 Concertgebouwork.; 21.15 Hoorspel; 22.15 Romancers; 22.45 Lez.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.45 Gram. VRIJDAG HILVERSUM II, 415 m. - 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Mor gengebed; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Vrouwenspiegel; 9.30 Waterst.; 9.50 Kwartet; 10.00 Eddy Andreissen, piano; 10.20 Voordracht; 11.00 Zonnebloem; 11.30 Lez.; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus. 12.03 zang. 12.30 Lunchconcert; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws; 13.15 Lezing; 14.00 Volksliederen; 14.30 Lezing; 15.00 Vrouw; 16.00 Gram.: 16.30 Vuurduivel; 16.45 Piano; 18.00 Dinermuziek; 18.15 Lez.; 18.50 Als ik slapen ga; 19.00 Nieuws- 19.15 Lez.; 19.30 Gram.; 19.45 Lez.; 20.00 Nieuws; 20.05 Gewone man; 20.15 Ensemble Eddy de Latte; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws'. 22.15 Lez.; 22 35 Avondgebed; 22.50 Gram.; 23 00 Gram.; 23.30 B.B.C.-orkest. HILVERSUM I, 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenw 10.20 Regen boog; 10.50 Voordr.; 11.00 Gram.; 11.15 Vrouw; 11.30 Gram.; 11.45 Fam.-ber.; 12.00 Concert: 12.30 Sport; 12.45 Sky- masters; 13.00 Nieuws; 13.15 Pierr» Palla; 14.00 Kookkunst: 14.20 Stafmu- ziek: 15.20 Hoorspel; 15.52 Gram.; 16 00 Vaudeville-ork.; 16.30 Lez.; 17.00 Jan Vogel; 17.30 Lez.; 18.00 Nieuws; 18.15 Jan corduwener; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Gram 19.30 Lez.; 20.00 Nieuws; 20.08 Cho- pin-muziek; 20.30 Lez.; 21.00 Gram 21.30 Lez.; 21.45 Eddy Walis; 22.15 Jazz: 22.40 Avondw. 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Roman op een Waddeneiland 21) Ofschoon Kay het eerst aan die ver klaring had gedacht, was hij nu toch ook verrast. „Absoluut. Die geul komt in de zee uit en ook bi) ebbe is ze met de boot te bevaren." Schlemm had zich opgericht, plukte aan zijn knevel en dacht na. „Ja, ja, zoo wordt een en ander dui delijk. Als we rekening houden met den feitelijken toestand en de verklaringen der getuigen, kunnen we het volgende aannemen: Jens Rickmers liep gisteren ia de avondschemering hier door het wad rond, en wel in gezelschap van een onbekende, die zich waarschijnlijk ach ter den naam Jut verbergt. Wat ze hier te zoeken hadden, weten we nog niet, maar naar allen schijn bevonden ze zich op verboden paden. Toen zij deze plek passeerden waarschijnlijk op weg naar die geul, waar een onbekende derde hen stond op te wachten had de arme Jens het ongeluk met zijn voet in den ouden ankerketting te trappen. Hij kwam zoo' onfortuinlijk in een scha kel terecht, dat hij meteen hopeloos vastzat. Nu kan zijn gezelschap al gauw begrepen hebben, hoe wanhopig de toestand was, vooral toen onderhand het vloedwater in het wad terug begon te stroomen, en omdat Jens als een razende om hulp schreeuwde, probeerde hij hem eenvoudig stom te maken. Hij zal hier wel zijn bijzondere reden voor gehad hebben. Om Rickmers het zwij gen op te leggen, gaf de ander hem met een handzaag', die hij bij zich ge dragen moet hebben, een aantal klap pen op den schedel, 't Moet wel een monster van een vent geweest zijn, die er toe komen kon iemand, die toch al reddeloos verloren was, zoo toe te ta kelen. Maar ongetwijfeld heeft hij dat gedaan. Hij sloeg er meedoogenloos op los en hij zou den ongelukkige gedood hebben, als' op dat oogenblik -niet plot seling de schilderes uit de schemering te voorschijn was gekomen. Toen liet hij Rickmers aan zijn lot over en vluchtte naar de geul, waar zijn wachtende ka meraad al ongeduldig stond te flui ten Schlemm hield even op en zag de anderen vragend aan: „Nou, wat denken jullie van deze re constructie? Zou 't zoo niet geweest kunnen zijn?" „Ja," antwoordde Kay, „zoo ongeveer kan ik me het verloop ook denken. Alleen dat van die slagen, dat wil er bij mij nog zoo maar niet in. 't Zou bijvoorbeeld ook zoo geweest kunnen zijn, dat Rickmers in zijn wanhoop en doodsangst zich al -net zoo aan zijn makker had vastgeklemd, als hij het later bij juffrouw Schott heeft gedaan, en dat die ander toen hem ten slotte uit noodweer heeft neergeslagen.'* „Alle donders," lachte Schlemm, „u houdt er een mild oordeel op na! Maar toch, ook die opvatting zou juist kunnen zijn, al betwijfel ik dat. In ieder geval maakt u me op die manier het onder zoek gemakkelijker, Möller. Ik hoop, dat het verder ook zoo vlotMaar nu zullen wij dien armen drommel eens van zijn ketting los maken." Zij namen het meegebrachte gereed schap uit de slede en zetten zich aan het werk. Stuk voor stuk moesten zij den dcode de lange waterlaars van het been snijden en ook toen nog was de schakel ten laatste nog maar met geweld van den voet te slaan. Maar de arme Jens Rick mers kon er nu tegen „De stumper," zei Kay Möller mede lijdend. „Dat is nou het gevolg van zijn slappe houding. Vier jaar heeft hij leeg geloopen, daar heeft ie niet tegen ge kund en zoo is ie eindelijk op het slechte pad geraakt Toen zij dan met groote moeite den overledene van zijn boei hadden bevrijd, legden zU hem op twee naast elkaar ge koppelde sleden, waarna de opperwacht meester zijn zakken doorzocht. „Natuurlijk, zijn jeneverflesch heeft ie bij zich, bindtouw, draad, pruimtabak, 'n notitieboekje's Kijken wat daar zooal instaat." Schlemm bladerde in het natte boekje, maar vond niets dan onbelangrijke no tities. Hij wou het al weer uit de hand leggen, toen er een papier uit waaide, dat van een potlood teekening voorzien was. Nieuwsgierig vouwde hij het open, en zie, de teekening was een ruwe schets van de waddenzee tusschen Hallig Hohne en het eiland Nordstrand. „Heel interessant!" zei de beambte verrast. „Kijk eens, deze stippellijn is niets anders dan de weg van het eiland naar de wadgeul gindsMaar verder staat er niets bijzonders op aangege ven.... ja toch! Hier is een kruisje, dat een plaats ten westen van de geulmon ding in de open zee aanduidt. Zou dat hun doel kunnen zijn?" Kay bezag de schets over den schou der van den politieman heen. Plotseling riep hij uit; „Heb ik 't niet gezegd? Die knapen houden zich waarschijnlijk met strand- roof bezig. Dat kruis beteekent namelijk een plaats met gevaarlijke zandbanken, waarop al menig schip gestrand is." „Hé!" liet nu ook Grothe zich hooren. „Misschien lag daar wel weer een wrak, dat Rickmers gisteravond met zijn con fraters wou gaan bezoeken. Verduiveld, collega, denk eens even aan wat Möller en Harm Ehlers tegen middernacht op het eiland zagen." „Ja, ja", antwoordde de opperwacht meester, „dat heb ik zeker niet vergeten. Ik twijfel er ook niet aan, of dat waren dezelfde lui, waarmee Jens Rickmers hier aan het werk wou gaan." „En wat doen we nu?" „We zullen Tonner eens onderhanden nemen en ook juffrouw Thiessen eens aan den tand voelenZeg, Möller. u vertelde me zooiets van een ruzie, waarin uw vader gewikkeld was. Wien heeft hij toen ook weer „zeeroover" genoemd?" „Jan Paulsen", antwoordde Kay na eenige aarzeling. „Zoo, dan zullen we dien ook in ver hoor nemen. En nu vooruit we march pe ren af. Zoo langzamerhand word je moe en bei'oerd van al die akeligheid." Zoo sleepten zij in den vroegen morgen den dooden Jens Rickmers op hun sle den het wad uit naar het eiland. Toen de zon opkwam, stak de droeve stoet de laatste slikvlakte vóór hun bestemming over. Krijschende meeuwen omzwerm den hen. In wijde verte huilde naar geestig een misthoorn. De beambten, die af en toe hartelijk geeuwden, bespraken zakelijk enkele dienstaangelegenheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3