Historisch uur Nationale vergadering van Frankrijk geopend In België dreigt opnieuw een kabinetscrisis Bewogen Senaatsvergadering Nieuwe gevechten op West-Java Jm Beperking der bewapening De Amerikaansche kolenwagons vervoeren thans graan Grieksche partisanen zetten hun offensief voort Volgende week nieuwe formateur O Indonesiërs maakten uitvoering van wapenstilstand onmogelijk Eén ministerie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid? Ook controle-commissie geëischt EEN ULTIMATUM? Geheime onderhandelingen met de mijneigenaren duren voort Toestand in N.-Griekenland critiek EEN VLIEGENDE WALVISCH Tot hoofd en hart Christ. Volkspartij verlaat de zaal Opvoering der productie Republikeinsch „leger" trekt verloven in VRIJDAG 29 NOVEMBER 1946 o ó9ste JAARGANG No. 23710 REGEERING BIDAULT DEMISSIONAIR Russische eenheden verlaten Duitschland Het weer Eenige plannen van het initiatief comité Ministerraad en Comm.-Generaal Een verklaring De Kroon ledig ornament Toestanden in geteisterde gebieden dienen nog veel verbeterd te worden DE WENSCH VAN RUSLAND Veel diefstallen in de textielindustrie EEN „REMBRANDT" TE KEULEN ONTVREEMD Aan de Indonesische opperbevelhebbers H.M. de Koningin naar Amsterdam DEMOBILISATIE VAN MILICIENS BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: ■K Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De regeering, op welke thans de zware verantwoordelijkheid rust een beslissing te nemen, die voor het toekomstig lot van het Rijk van de grootste beteekenis zal zijn, is niet te benijden. Gelukkig hebben wij den in druk, dat zij zich bij een beslissing van zoo'n enorme draagwijdte niet zal laten leiden door de overijling, waarmede de Commissie-Generaal, zwichtend blijkbaar voor den Eiïgelschen druk, haar ont- Werp-overeenkomst in elkaar zette. Naar verluidt zal zij immers, alvorens haar standpunt bekend te maken, dit eerst aan den Raad van State voorleggen, die dus ook van zijn oordeel zal kunnen doen blijken. Wanneer wij zien, hoe huiverend eminente kenners van het staatsrecht als prof. Aalberse en prof. s' Jacob tegen over het maaksel van de Comm.-Gen. staan, Is het te begrijpen, dat de regee- fing er niets voor voelt over een nacht «s te gaan. Het is begrijpelijk, dat er in deze dagen van hoogspanning veel gespecu leerd wordt op den uitslag van de door de regeering te nemen beslissing. De Dally Telegraph wist zelfs reeds te mel den, dat het kabinet het accoord onaan vaardbaar achtte, hoewel op dat mo ment de Comm.-Gen. nog niet in het Vaderland was teruggekeerd. Te voor barig dus? En tochhoewel het Vrije Volk, Parool en de Waarheid suggeree- fren. dat het grootste deel van het Ne- derlandsche volk achter Schermerhorn's ontwerp-accoord staat, wagen wij dit te betwijfelen. Ons volk voelt zeer goed, dat hier krachten aan het werk zijn, die koste wat kost een accoord willen en het vraagt zich af, welke mo tieven hier prevaleeren, het landsbelang °f het partijbelang. En het zou ons niet Verwonderen, als in het kabinet dit zelfde gevoel, na een uiterst zorgvuldige bestudeering van de 17 artikelen, spoe dig tot uiting zal komen en wel in dien zin, dat het kabinet de ontwerp-over- oonkomst in zijn huidigen vorm niet zal accepteeren. Dit behoeft dan nog geen Volkomen afwijzen te beteekenen van alle artikelen der Cheribonsche con structie, De vraag is dan, hoe in dat ge val de Comm.-Generaal zal reageeren. Men beweert, dat deze op het standpunt staat dat het alternatief is aannemen of verwerpen. Wij zijn benieuwd, of de conflictstof, die zich dan nog hooger zal opstapelen, kan worden opgeruimd. Want conflictstof is er genoeg. Wie de bladen van de laatste dagen heeft gelezen, zal zich over de Waarde van den met zooveel ophef aan- gekondigden wapenstilstand, welke na korten tijd veranderde in een „bestand'*, omdat de Engelsche tekst van het do cument het woord .truce" gebruikte, Weinig illusies meer maken. Als men nog even terugdenkt aan het gejuich van „Parool" dat toen zijn lezers opwekte de vlag uit te steken en men Zet daar de woorden tegenover van den minister van Oorlog, die eergisteren in de Kamer moest toegeven, dat op het oogenblik, ondanks het „bestand" en on danks de zelfbehgergching van onze ,troj!- t de toestand op militair gebied in Indie nog onveranderd is, dan blijkt het toch maar beter de spreekwoordelijke Hollandsche nuchterheid te bewaren. Het mislukken van den wapenstilstand, die immers op geen realiteit gebaseerd was, is een duidelijke waarschuwing op de zelfde wijze op zijn hoede te zijn voor de ontwerp-overeenkomst, die, al beweert men het tegendeel, o.i. evenmin op een realiteit berust. Zoolang wij hooren, dat de Inlandsche bevolking nog van schors en wortels van vruchtboomen moet leven bood Sjahrir destijds den Engel- Schen geen duizenden tonnen rijst aan, °ihdat er zoogenaamd overvloed was? eb hun kampongs door allerlei benden Worden geterroriseerd, zoolang lijkt ons z.g. Indonesische regeering weinig rijp Voor zelfbestuur. Intusschen duren de besprekingen in "et kabinet nog steeds voort. Wij moeten aannemen dat het kabinet zich zijn ver- antwoordelijkheid wel bewust is in het •SSitoïS ln het departement van Justitie te Den Haag heeft de Commissie-Generaal be sprekingen gevoerd met de regeering. T ijdens de beraadslaging. Achter de tafel zien wij minister-president dr. Beel, de ministers Drees en Vos (Van onzen Parijschen correspondent) Parijs, 28 November nder voorzitterschap van haar nestor, den communistischen af gevaardigde Marcel Cachin, heeft vanmiddag de Nationale Vergadering der Vierde Republiek haar eerste bij eenkomst gehouden. Er hebben in deze Kamer 34 vrouwen zitting, zij zullen, aldus de voorzitter, in de wetgeving on getwijfeld het element der mensche- lijke 'teederheid brengen. Een andere opvallende trek is, zooals Cachin ver telde, dat het aantal afgevaardigden uit de Overzeesche gebieden grooter is dan in welke voorgaande Kamer ook. Het meerendeel hunner zit uiterst links of daar tegenaan; een tweetal Islamie ten, in sheik-ornaat met tulband, bur- noes en gele pantoffels, zag men in het midden achter de radicalen plaats nemen. Aan de plaatsing der fracties zelf, waar van die der socialisten deerlijk geslonken is, moet nog al eenige strijd voorafgegaan zi,jn, voornamelijk tusschen de radicaal socialisten en de M.R.F.. omdat de M R.P. uit propagandistisch oogpunt vooral 'niet als minder linksch beschouwd wenscht te worden dan de radicaal-socialisten. Deze meeningsstrijd vindt zijn oorzaak in de slijtage van den traditioneelen inhoud der politieke begrippen linksch en rechtseh. Ongetwijfeld mag de radicaal-socialistische partij linksch heeten, wanneer men naar haar rationalistische anti-clericale her komst kijkt, maar in den modernen tijd, waarin het ingenomen maatschappelijk standpunt op den voorgrond staat, zijn de radicalen conservatief te noemen, vergele ken met de Volksbeweging. Voorloopig is de moeilijkheid opgelost door evenals in de Constituante aan de radicalen eer, soort inclave iri te ruimen op de voor de M.F.F gereserveerde banken. Cachin's openingsrede bevatte weinig, dat werkelijk aan niet-communisten aanstoot gegeven zou kunnen hebben en er kwam zelfs een zinspeling °P Jeanne d'Arc in voor. Zijn nadrukkelijke schil dering der nog altijd heerschende tegen stelling tusschen eenerzijds den arbeider, die zijn kracht voor den wederopbouw geeft, en anderzijds de schaamtelooze profiteur, die ongehoorde winsten blijft nemen, was nie't misplaatst. Menigmaal werd zijn redevoering onderbroken door applaus vanaf a.lle banken, wat velen echter ironisch bedoelden, in het bij zonder toen de spreker verklaarde, dat het eerste wat Frankrijk te doen had, was, zijn onafhanklijkheid te verzekeren. Het had aan de politiek van geen enkel land onderhoorig te zijn. Cachin herinnerde er niettemin aan, dat het verdrag met de Sovjet-Unie de hoeksteen genoemd was van de Fransche t'Ur waarop een historische beslissing ge- i buiténlandsche politiek. Ten aanzien van bomen moet worden. Duitschland wees hij op de noodzaak Met 82 tegen 82 stemmen heeft de Selgische Senaat gisteren in een op- Sewonden vergadering de begrooting 1 (>or den wederopbouw verworpen. De eenige consequentie voor de re- Seering, die door de rechterzijde ook luide geëischt werd, zou dus zijn af treden, doch zij bleek hiertoe niet bereid. De nederlaag was toe te Schrijven aan de afwezigheid van Iwee leden der linksche meerderheid. Dp verzoek van den minister van Bin- fteniandsche Zaken werd de zitting een ijbr verdaagd om de beslissing van Huys- ans af te wachten. Na de hervatting bereikte de bewogen jergadering haar climax. Alle ministers "'aren toen aanwezig. Nuysmans zelf besteeg als eerste het Preekgestoelte en verklaarde onder fre netiek applaus van de linkerzijde, dat de fgeering vastbesloten was de begrootin- die wegens de toevallige afwezigheid ^an enkele leden niet waren goedgekeurd, "Pnieuw in te dienen. Ne heer Struyve betoogde hierna dat de CVP van oordeel was, dat het eenige ugische en grondwettelijke gevolg van de verwerping der begrooting het ontslag der regeering moet zijn. Onder levendig applaus van rehtsch zeide hij verder dat ®en regeering aan welke credieten wor den geweigerd, niet langer het recht heeft te verklaren, dat zij het vertrou wen van net land geniet. In zijn antwoord verklaarde de eerste hiinister nogmaals, dat de regeering zal aanblijven. „Een bepaalde groep wil ons het mes op de keel zetten," zoo zeide hij- 'hiaar wij zullen ons verdedigen." Hij J®gde er vervolgens den nadruk op, dat het land in een moeilijken toestand ver van volledige ontwapening van dit land en stelde hij de maatregelen, in de Oostelijke bezettingszone getroffen, tot voorbeeld. Van het Ruhr- en Rijn-pro bleem repte hij met geen woord. In deze eerste vergadering waren de re- geeringsbanken onbezet ten teeken dat de regeering-Bidault demissionair is. In haar volgende week te houden zitting zal de Nationale Vergadering den nieuwen formateur hebben aau te wijzen en het ziet er naar uit, dat de communistische partij bij haar wensch om niet te zeggen eisch zat blijven, dat dit liaar voorzitter Maurice Thorez zal zijn- Gezien dat de aanwijzing moet geschieden met de absolute meerder heid van het aantal kamerleden, zal Thorez 311 stemmen op zich moeten vereenigen, dat is 127 meer dan liet eigen communis tische stemmen aantal van 184. Zelfs met die der socialisten zou Thorez dus nog niet aan zijn trekken toe zijn. Tot dusverre lijkt het echter uiterst twijfelachtig, dat de so cialisten bereid zijn er toe bij te dragen, dat Thorez in het zadel wordt geholpen. Hun Nationale Kaad zal daarover a.s. Zon dag waarschijnlijk wel uitsluitsel geven. Ondertusschen betoogt Léon Blum in de Populaire dat de in Juni j.l. door de S.F.I.O. gevolgde gedragslijn de commu nisten in het geheel niet het recht geeft zich daarop als een precedent te beroepen. Geheel in overeenstemming met de feiten is dit betoog zeker niet. Sterker staat de M.R.P. in de afwijzing van de communis tische aanspraken: ,,In Juni j.l. hebt gij. communisten, tegen de candidatuur van Bidault gestemd, de candidatuur van wat toen de sterkste partij was. Met even veel recht kunnen wij thans onze stem onthouden aan jullie eventueelen candi- daat". Volgens reizigers, die in Berlijn arri- veeren jiit de Russische zone van Duitschland, zijn de Russen vorige week Vrijdag begonnen troepen terug te trek ken. Hoofdzakelij;-. dit Thüringen en Sinksen zoude»- teoepea- «yn teruggetrok ken tot een sterkte van zes divisies en vier brigades. Het schijnt vooral infan terie te betreffen. Er zijn nog geen berichten, dat ook deelen van het lucht- wapen vertrekken. Een groot deel van de troepen is op weg naar Rusland. De Russische gebouwen in Berlijn zijn zwakker bewaakt dan tot dusverre het geval was. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, aan de kust aan vankelijk tijdelijk krachtige wind tus schen Zuid en West. Iets kouder, voor al des nachts. Maan 13.34—22.30, zon 8.23—16.34. Als er gezegd wordt: „Nederland moet harder werken", dan moet daar onder niet verstaan worden, dat de vakarbeiders harder moeten aanpak ken, maar dat alle Nederlanders door een gezamenlijke krachtsinspanning ieder op zijn plaats in de maatschap pij moeten trachten ons land er weer bovenop te brengen- Zoo onge veer vertolkte de heer L. Neher, voor zitter van het Initiatiefcomité Opvoe ring Arbeidsproductie, op een Don derdag gehouden persconferentie de gedachte, welke aan de doelstellingen van het comité ten gronslag ligt. Het doel van het comité is eenerzijds het verzamelen van materiaal over het vraagstuk van de arbeidersproductivi- teit en het bestudeeren van de daaruit resulteerende conclusies, anderzijds het verrichten van het uit deze conclusies voortvloeiende werk ter opvoering van de arbeidsproductiviteit en ter wegneming van de remmende factoren. Ter bestrijding van de eerste kosten heeft het comité een bedrag van f 20.000 van het Prins Bernhardfonds ontvangen. Eenige plannen van het comité kun nen thans reeds worden genoemd. Beoogd wordt een geregeld terugkeerend radio praatje te houden, waarin leidende figu ren uit werknemers- en werkgevers kringen het woord zullen voeren. Door het opnemen in de bioscoopprogramma's van eenige goede korte filmpjes, zal de be langstelling van het publiek gewekt en gaande worden voor het productieproces. Het ligt in de bedoeling de Nederland- sche bedrijven uit te noodigen deel te ne men aan een productie-race. Gedurende een bepaald tijdsbestek zullen deze on dernemingen productiecijfers insturen en aan het einde daarvan zal taksgewijze een „blauwe wimpel" worden uitgereikt aan dat bedrijf, dat in een bepaalden tak van industrie of bedrijfsleven de beste resul taten heeft geboekt. Het initiatiefcomité heeft nog meer plannen, maar deze zijn nog niet in een zoodanig stadium gekomen, dat daarover mededeelingen kunnen worden gedaan. De Donderdagmiddag om drie uur voortgezette zitting van den minister raad, waarin de Commissie-generaal aanwezig was, heeft tot half zeven ge duurd. De ministerraad zal Zaterdagochtend half tien wederom met de Commissie" generaal bijeenkomen. BATAVIA, 29 Nov. A.P. meldt, dat Donderdagmiddag bij Bekassi, 24 kilo meter ten Zuid-Oosten, van Batavia, gevechten zijn uitgebroken tusschen Nederlandsche en Indonesische strijdkrachten. Nederlandsche troepen, die Donderdagmorgen ontscheept waren, vochten des middags, zoo meldt A.P. verder, ten Westen van Tandjong-Priok op republik.einsch gebied Op alle fronten op Java zijn gevech ten uitgebroken, naar van de zijde van de Indonesische .republiek" werd medege deeld. Het republikeinsche „leger" heeft alle verloven ingetrokken in verband met het slechter worden van den toe stand. Nabij Gending is een Nederlandsche patrouille beschoten. Bij Toendoengan geschiedde hetzelfde, terwijl daar ge bruik gemaakt werd van mortieren. Voorts zijn passargangers, die inkoopen deden, nog binnen het Nederlandsche ge bied van hun kleeren beroofd en zijn hun inkoopen vernietigd. De kampong Toendoengan is in brand gezet en te Si- dorongoes werd de bevolking gedwon gen voor negentig percent te evacueeren. „Antara" meldt, dat het falen van de Nederlandsche en Indonesische opper bevelhebbers, om het over de grenzen eens te worden „noodzakelijkerwijze moet uitloopen op oplaaiing van den strijd". Een woordvoerder van het Ne derlandsche leger heeft verklaard, dat de Indonesiërs hardnekkig ge weigerd hebben, zich aan het Ne derlandsche bevel te storen, om neu trale zones af te bakenen en daar door de uitvoering van den wapen stilstand onmogelijk gemaakt had den. In een dagorder heeft gen.-maj. Man- sergh bij gelegenheid van het overdra gen van het commando en het vertrek van de Britsche en Britsch-Indische troepen dank gebracht voor het uitne mende werk dat verricht is en voor de loyale samenwerking, geduld en begrip. Van Mook heeft Donderdagavond be kend gemaakt, dat hij anonieme dreig brieven gekregen heeft met de mede- deeling, dat er een aanslag op zijn leven zou worden gepleegd. Naar Aneta meldt, heeft een groote groep ingezetenen van Bandoeng het volgende telegram gezonden aan het lid der Tweede Kamer, den heer J. Schou ten: „De overeenkomst van Linggadjati is voor de Nederlanders hier onaanvaard baar. In de eerste plaats houdt deze de onmiddellijke ontbinding van het Rijk in en is zij strijdig met de grond beginselen, welke herhaaldelijk in de regeeringsverklaringen in de Staten- Generaal als basis voor de onderhande lingen zijn aangegeven. Gewezen wor de op de republikeinsche pers en ra- Uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Sociale Zaken blijkt, dat de mi nister bereid is te overwegen of de naam van het ministerie gewijzigd dient te worden in „Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid". Hij merkt echter op, dat voor de uit drukkelijke toevoeging van „Volksge zondheid" meer reden zou zijn, als öe naam luidde „Ministerie van Ar beid", zooais elders wel hét géval is. Sociale Zaken kan zeker geacht wor den ook Volksgezondheid te omvat ten. Het wordt geenszins uitgesloten ge acht, dat met inspanning van alle krach ten binnen afzienbaren tijd het vóór den oorlog bereikte peil der volksgezondheid Een Duitsche eenmans-onderzeeboot is te bezichtigen in het Imperial Oorlogsmuseum te Londendat dezer dagen voor het pu bliek werd opengesteld. De onderzeeboot kan twee torpedo's meevoerenis bijna ne gen meter langbijna een meter breed (zonder de torpedo's) en kan duiken tot o(p vijf en veertig meter diepte keert en de CVP hiervan gebruik wil maken om te overheerschen. Deze, zoo zeide hij, heeft niet aan de regeering willen deelnemen uit propagandistische overwegingen waarbij de vaderlandsliefde en het Koningschap worden uitgebuit. De premier herinnerde hierna aan een precedent in 1939. Tijdens het Katholieke kabinet van Pierlot werd een afgekeurde begrooting toen nogmaals ingediend. „Thans zullen wij hetzelfde doen," zoo verzekerde de Belgische premier. „Laat de rechterzijde voldoende gezond verstand tocnen om ons in staat te stellen ons werk voort te zetten." Hierop de heer Struyve: „Daar de re geering haar houding handhaaft, verlaten wij de vergadering." (Geroep van linksch: „Gaat Degrelle opzoeken!" Geroep van rechtsch: „Leve de grondwet!") Nadat de leden der CVP de zaal had den verlaten, gingen de overigen opnieuw tot hoofdelijke stemming over. Daar het quorum van 84 stemmen, dat noodig is om een besluit te kunnen nemen niet aanwezig was (er waren slechts 83 van 167 leden aanwezig) werd de zitting op geheven. Vrijwel dagelijks verdwijnen op de Tilburgsche tetielfabrieken partijen fa> brieksgaren, die door textiel-arbeiders worden ontvreemd. Deze garens worden meestal tegen zwarte prijzen aan parti culieren of opkoopers verkocht. In de laatste maand van 20 October tot 20 November is tegen 46 personen proces' verbaal opgemaakt, die 1500 pijpen fa- brieksgaren. ter waarde van 1800, ont vreemdden. Uiteraard is dit slechts een fractie van hetgeen in totaal gestolen I zij denken niet in dollars maar in wordt. Ischoone vormen. Papier is geduldig De politieke commissie der V. gisteren haar definitieve hecht aan de geheele „troepenresolutie Voordat deze in stemming kwam hesloot Egypte zijn amendement terug te trekken dat verlangde dat U.N.O.-leden hun troe pen uit gebied van andere leden zouden terugtrekken, behalve in gevallen waarin het handvest voorziet. Egypte behield zich echter het recht voor het amendement als afzonderlijke resolutie in te zullen dienen. De troepenresolutie gaat thans naar de algemeene vergadering waar zij een twee derde meerderheid moet behalen om te worden goedgekeurd. De stemverhouding in de commissie wijst er echter op dat de resolutie er in de vergadering zonder moeite door zal komen. Zelfs indien de vergadering de resolutie goedkeurt, zal deze nog geen kracht van wet hebben. Zij zal dan slechts aanbevelen dat de leden per 1 Januari de gewenschte inlichtingen verschaffen. Deze inlichtingen moeten dan betrekking hebben op de situatie zooals zij half December was. Onmiddellijk nadat hij de vergadering was binnengekomen en juist op het oogen- blik dat de commissie haar uiteindelijke goedkeuring hechtte aan de resolutie bracht N. heeft I Molotov de algemeene ontwapening te berde, goedkeuring ge- I Opnieuw hield hij een pleidooi voor zoo rujm A rt Radebaugh, Amerika's teeke- /-\ naar van vliegtuigen en auto's, heeft 'n fwntastischen droom ge had, en hij was geen Amerikaan als hij, niet de geheele wereld van zijn luchtkasteelen zou laten meegenie ten. Een enorme, walvischvormige raket met een laadruimte gelijk aan een flinken oceaanstoomer en voort gedreven door een serie kolossale turbine-motoren. Zwembaden en luxueuze eetzalen voorzien van al het comfort, dat enkele eeuwen Ameri- kaansche vindingrijkheid reeds aan de menschheid heeft geschonken. Art Radebaugh heeft zijn vrucht bare brein ook tijdens den korten droom nog even laten gaan over en kele technische details, want hooren wij u reeds zeggen, hoe moet dat bij het opstijgen als die vliegende wal- visch zijn neus steil omhoog steekt en dan later als hij gaat dalen, wat blijft er in dien mallemolen van de passagiers en hun futuristisch com fort? Geen nood, de droom kwam Radebaugh te hulp en hij deed onder de dekens een nieuwe uitvinding: den gyroscopischen vloer. Al duikt en stijgt de raket als een zwaluw in de lente, de vloeren blijven waterpas en van de boordevolle cocktails stroomt geen druppel over den rand, van het glas. Art Radebaugh is een kunste naar en een voordeel hebben deze kinderen van het geluk dat zij zich niet om geld bekommeren, althans «iiMiilffWl en daarom laat hij zijn vliegenden walvisch, gevuld met duizenden Jo nassen, maar vast boven Manhatten en het Vrijheidsbeeld van New York den neus naar Europa richten. Maar big business denkt in dollars en zal er een vliegtuigbouwer zijn die deze plannen au sérieux zal nemen? Radebaugh maakt er zich geen zor gen over. Maar als over vijftig jaar de wal - visch toch gebouwd zal worden? Dan zal een stokoude Radebaugh zijn schouders ophalen en tusschen twee zuchten door constateeren, dat er niets nieuws onder de zon is. mogelijke ontwapening en diende tenslotte een toevoeging op het Russische ontwape ningsvoorstel in. In scherpe afwijking tot het eerder in genomen Russische standpunt werd hierin voorgesteld twee commissies in te stel len ten einde kracht bij te zetten aan de overeenkomsten ter beperking van de be wapening. De eene commissie zou de uitvoering van de besluiten ten aanzien van de beperking der bewapening controleeren. De andere zou de uitvoering controleercn van het besluit met betrekking tot het verbod van het gebruik van atoomenergie voor militaire doeleinden. Radio Hamburg meldt, dat een Rem brandt ter waarde van 2,5 millioen gul den uit een museum te Keulen is ge stolen. Het schilderij stelt Christus aan het kruis voor. De Keulsche politie heeft in verband met den diefstal een signale ment van een 35-jarigen man verspreid. nog wordt verbeterd. De daling van de cijfers der algemeene sterfte, der zuige lingen-sterfte en T.B.C. wijst op die mo gelijkheid. De minister erkent, dat de toestanden in de geteisterde gebieden ook uit het oogpunt van de volksgezondheid nog veel verbetering behoeven. Deze toestanden hebben de volle aandacht. Voor zoover op medische indicatie sanatorium-opname van tuberculose-lijders vereischt is. wordt de gelegenheid daartoe* geschapen. Waai thuisverpleging voldoende is, wordt daar aan de noodige zorg besteed. Het euvel van de scabies is nog niet voldoende be dwongen. Door extra-toewijzing van tex- tiel-goederen en zeep worden echter de roodgebieden bij de scabiesbestrijding geholpen. De minister zou het onjuist achten ten laste van den post voor den D.U.W. arbeidskrachten in bedrijven te werk te stellen. Dit zou onvermij delijk een bevoorrechting beteekenen van bepaalde ondernemingen. De werkloosheid is ook niet van zooda- nigen aard en omvang, dat er aan leiding zou bestaan dezen weg op te gaan. De D.U.W.-werken zijn in hoofd zaak nog noodig om het verschil in bedrijvigheid, dat in verband met de seizoenen vooral in den landbouw voorkomt, op te vangen. dio, die de positie van de Kroon als een ledig ornament voorstellen. In de tweede plaats ontneemt de ter mijn van twee jaar voor de inlijving van het bezet gebied in de „republiek" aan het bestuur de gelegenheid om op gezonde basis voort te werken. In de derde plaats brengt de ver mindering yan onze troepenmacht al vorens rust en orde hersteld zijn. lijf en goed niet alleen van ons, maar ook van allen, die in eenigen vorm met ons willen samenwerken, in direct gevaar." Volgens het republikeinsch-Indo- nesische persbureau „Antara" heeft Radio-Djokjakarta medegedeeld, dat Soedirman, opperbevelhebber van de T. R. I„ op een persconferentie ver klaard heeft, dat de opperbevelheb bers van de Nederlandsche strijd krachten in West-Java en het dis triet Semarang aan de Indonesische opperbevelhebbers een ultimatum hebben overhandigd, dat voor Sema rang afloopt 28 November en voor West-Java 27 November. H. M. de Koningin is voornemens omstreeks de jaarwisseling voor een verblijf van eenige weken haar intrek te nemen in net paleis te Amsterdam. De minister van Marine heeft bij de behandeling van de begrooting van zijn departement medegedeeld. dat de dienstplichtigen der Marine, die van 1940 af in dienst zijn, 1 Januari 1947 ge demobiliseerd zullen zijn, tenzij zij den wensch hebben te kennen gegeven in dienst te blijven. Veldmaarschalk Albert von Kesselring. de vroegere commandant der Duitsche troe pen in Italië, staat terecht voor het Oor. logsmisdadigerstribunaal in Rome. Kes selring zal om verantwoording gevraagd worden over de fusillade van 335 Ita lianen. In de wachtkamer van het Tri bunaal krijgt Kesselring een vuurtje van een Engelschen sergeant-majoor Terwijl de Amerikanen gisteren Thanksgiving Day vierden ter herden king van den eersten goeden oogst, die door de eerste kolonisten in Amerika werd binnengehaald, zijn de geheime onderhandelingen tusschen Lewis en de mijneigenaren voortgezet.' Naar verluidt zou Lewis bij zijn be sprekingen met mijneigenaren zijn eischen van 54 loonuren voor 40 arbeids uren tot 54 loonuren voor 45 arbeidsuren hebben verlaagd. Dit soort concessies kan een minnelijke schikking mogelijk De Grieksche partisanen hebben ge durende de laatste dagen van de bergen Paikon, Tzena en Vermion uit in de richting van de vlakte van Yanitza een algemeen offensief ingezet. Geïsoleerde gendarmeposten hebben zware verliezen geleden, maar door het ingrijpen van jachtvliegtuigen en vervolgens het leger werden de partisanen gedwongen zich in de bergen terug te trekken. Reuter meldt, dat men in Grieksche militaire kringen vreest, dat de partisanen een aanval zullen doen op verdedigingsposten op den berg Tzena bij de Joego-Slavische grens en de controle over de Vardar val lei verkrijgen, waardoor de strategische haven Saloniki zou worden bedreigd. Hevige gevechten worden verder ge meld in het gebied van Kozani, waar de regeeringstroepen in een strijd tegen 500 partisanen zijn gewikkeld. De Grieksche minister van Oorlog, Dragoemis, die van zijn inspectietocht in Macedonië te Athene is teruggekeerd, heeft verklaard, dat de toestand in Noord-Griekenland critiek is. Een delegatie van de EAM, de linksche Grieksche organisatie, heeft bij den pre mier, Tsaldaris, een protest ingediend te. gen excessen van „rechtsche benden" in het dorp Xirovryssi, de deportatie van een harer leden, Loelis, en het in on voldoende mate vrijlaten van politieke gedeporteerden. Een stok te vinden om een I ander te slaan is niet moeilijk-, veel moeilijker is het dien stok \niet te gebruiken. j maken. Terwijl verwacht wordt, dat aan het eind van de week opnieuw duizenden arbeiders in de groote industrieën buiten •werk zullen komen, bereidt de regeering zich er op voor den gerechtelijken strijd zoo snel mogelijk naar het Hoog gerechtshof te brengen. De staking, die morgen haar negen den dag ingaat, heeft reeds de gedeelte lijke sluiting van de groote Sparrows Point fabriek der Bethlehem Steel Company noodzakelijk gemaakt. Zeven duizend arbeiders zijn hier thans buiten werk geraakt. De productie is er met 63 procent beknot- Uit Detroit wordt gemeld, dat de groote autofabrieken Zaterdag de pro ductie gaan inkrimpen om staal te spa ren. De donkere wolk der kolenstaking ver toont in elk geval een lichte plek voor de hongerige landen overzee. Lange rijen leege lichter-wagons zwijgenae getuigenis van de kolenstaking rijden naar het Zuid-Westen om graan op te halen, dat uit Atlantische havens naar overzee zal worden gezonden. Intusschen gaf men in kringen van het ministerie van Landbouw te verstaan, dat het ten zeerste betwijfeld moet wor den, dat de Ver. Staten voor einde Jur.l vierhonderd millioen schepel graan naar het buitenland zal kunnen sturen, het geen men zich ten doel had gesteld. Men wees er op. dat tot dusverre slechts een kwart hiervan verzonden is. Aan hankelijk had men gehoopt voor het eind van dit jaar de helft te kunnen ver zenden. Granietblokken. welke Hitler in Zweden had besteld voor zijn overwinningsmonu ment, zijn Donderdag in Stockholm ge veild. Daar Duitschland 7 millioen Zweed- cche Kronen (ongeveer 5000.000 gulden) voor het graniet betaalde, zal de opbrengst van de veiling beschouwd worden als te beliooren tot de Duitsche activa in Zwe den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1