STAD EN OMGEVING LISSE WERKT AAN DE TOEKOMST Bouwterreinen, uitbreidingsplan en verheersvraagstak GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Strijd rond woningbouwvereeniging DS. SEPP, EEN OMSTREDEN FIGUUR T uchtrechter legt nu weer voor f8.500.- aan boeten op 26 personen gevonnist Het werk in Den Hout wordt hervat Galvet-kwartet Object van ruim een ton De reorganisatie van den distributiedienst „C?ecilia" in het goud Veel belangstelling voor behandeling voor het Haarlemsche Tribunaal Communistisch optreden in Heemstede's raad Krijgt Lisse een motorbaan? AGENDA H. Vader ontvangt Nederl. pelgrims VRIJDAG 29 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 Verplaatsing der kantoren K.A.B. Haarlem-Noord Schoolgeldvordering Nieuwe bonnen „De zilveren fruitmand" R.K. Damgenootschap „De gouden papegaai" ZANDVOORT AANBESTEDING Armenraad Brand HET STRANDSCHAP Van de tram gesprongen IN HET KORT PRIJZENCOMMISSIE EN HAAR TAAK HILLEGOM WERKSCHOENEN Distributiedienst Hillegom LisseSassenheim H. Missie Nieuws van de beurs LISSp Aankoop Heereweg 209 Voor de stille armen Tuinliedenvereeniging Jonge Vrouwen-gemeenschap Industrieterrein HOOFDDORP Nieuwe bonnen Licht verdeeld Scheepvaartberichten Burgerlijke Stand 6 Mei 1946 werden de werkzaamheden in Den Hout, bestaande uit egaliseeren, spitten, bezoden of inzaaien en beplan ten, stopgezet, omdat alle DUW-werken Geannuleerd werden. Thans vernemen B. en W., dat de Rijksdienst toestem ming zal verleenen tot voortzetting van verschillende werken en waarschijnlijk zal dat van Den Hout er by begrepen zijn. Het is daarom gewenscht thans reeds de nog benoodigde boomen, hees ters etc. aan te schaffen. Daarvoor was oorspronkelijk een bedrag geraamd van ƒ95000, dat in verband met de sterke stijging der vrijzen met 15000 verhoogd moet worden. B. en W. vragen een cre- diet voor dat bedrag en deelen verder mede, dat getracht zal worden van het Staatsboschbeheer een subsidie in de z.g. herbeplantingskosten te verkrijgen. In verband met de reorganisatie van den distributiedienst zullen met ingang van Maandag 2 December de volgende wijzigingen worden aangebracht: Afdeeling Detaillisten-Grossiers van Agentschap „Zuid", Juüanastraat 11, naar Kringkantoor Zijlstraat 70, loket ten 9 en 10; Bijzondere arbeid, van Zijl straat 62 naar idem, loket 16; Brand stoffen, rijwielbanden enz., idem Agent schap „Noord", Steenbokstraat 15-19, Schoenen, Zijlstraat 70, Vermissingen, idem. Textiel, keramiek enz., Zijlstraat 62, allen vervallen; alle aanvraag-for- mulieren enz., betrekking hebbende op deze afdeelingen, onder overlegging van de bekende bescheiden, af te halen en in te dienen bij de afdeeling Voorlich ting, Vleeschhal, Groote Markt, alhier. In de Vleeschhal zal tevens worden gevestigd de afdeeling „Kas", waar men zich kan vervoegen onder overlegging van alle bescheiden tot het in ont vangst nemen van vergunningen, bon nen enz., wanneer men hiertoe een op roep van den dienst heeft ontvangen. Uitdrukkelijk wordt medegedeeld, dat men slechts uitsluitend op den dag, waarop men is opgeroepen, het waarde- materiaal in ontvangst kan nemen. De overige afdeelingen van het kring- kantoor van den dienst, het agentschap Noord, Steenbokstraat 1519, benevens de periodieke uitreiking der bonkaarten in de Vleeschhal, zullen thans op de be staande wijze gehandhaafd blijven. Zaterdag 11 Januari zal het Mannen koor „Caecilia" zy'n gouden jubileum vieren. In verband hiermede is er een eere-comité gevormd, waarin dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland en burgemeester M. A. Reinalda, respectievelijk als eere-voor- zitter en voorzitter zitting hebben ge nomen. Ter gelegenheid van dit jubi leum zullen Woensdag 15 en Donderdag 16 Januari twee feestconcerten worden gegeven, waaraan verschillende voor aanstaande toonkunstenaars liun mede werking zullen verleenen. Op één der concerten zal bovendien de Koninkiyke Zangvereeniging „Apolio" uit Amster dam onder leiding van den dirigent Fred. J. Roeske optreden. Op den deze week te Delft gehouden nationalen zangwedstrijd heeft de R. K. Gem. Zangvereeniging „St. Caecilia" te Haarlem, dirigent J. Nibbering, den eersten pry's behaald en wel in de derde afdeeling met 320 punten. Het concours was uitgeschreven door de mannenzang- vereeniging „De Delftsche Nijverheid" ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van deze vereeniging. Donderdagavond hield de Kath. Arbei dersbeweging Haarlem-Noord een goed bezochte ledenvergadering in het K. A. J-gebouw aan de Lingestraat. Mr. Vorstman behandelde het ontwerp: „De spanning tusschen loonen en prij zen". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd ruim gebruik ge maakt. In de pauze gaf de heer Kaart op geestige wijze een voordracht, getiteld: „Een ware geschiedenis". B. en W. stellen voor een schoolgeld verordening vast te stellen voor het openbaar voorbereidend onderwijs in verband met de voorgenomen reorgani satie, waardoor de positie van het on derwijzend personeel verbeterd zal wor den. de leslokalen uitgebreid en nieuwe leermiddelen aangeschaft. Bij het thans geldende tarief wordt ruim 50 pet. der leerlingen geen schoolgeld of een schoolgeld van 2 hi cent per dag gehe ven. Het voorgestelde tarief ligt iets beneden dat van t Bijzonder Voorberei dend L.O., waarby het gemeentebestuur te rade is gegaan. Morgen, Zaterdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten letter K het restant. Zaterdag en Zondag a.s. wordt in Res. taurant Bolwerk aanden Schoterweg het traditioneele biljarttoumooi „De zilve ren fruitmand" gehouden, voor het eerst weer na de bevryding. Haarlemsch R.K. Damgenootschap speelde tegen St. Bavo II voor de com petitie 1ste klas en behaalde een flinke overwinning: 137. De belangrijke wed strijd tegen Damclub „Haarlem I" ein digde in een spannenden gelijk op- gaanden strijd in 10—10. H. R. K. O. staat er thans goed voor, n.l. 4 ge speeld, 2 gewonnen en 2 gelijk. Tenslotte de gedetaileerde uitslag tegen D. C- Haarlem I: H- R. K. O. D. C. Haarlem I 1. G- MollemaP. Mul 11 2. F. VissePater A. Galama 02 3. G. RoetC. Heesakkers 02 4. C. v. d. Werf—M. Herben2—0 5- H. RozijnJ. Lucas 11 6. P. Heck—A. Masteling 1—1 7. R- Mollema—C. Stynman 11 8. J. Holm—W. v. Wort 2—0 9- H. v- BerkumG. Kraak 20 10. F. Artshuis—Th. v. Wort 0—2 Op den tweeden „Toonkunst"-kamer- muziekavond trad 't geheel opnieuw ge vormde Calvet-kwartet op. Gedurende den oorlog is het vroegere, vooral door zijn schitterende Debussy- en Ravel- vertolkingen vermaarde, Calvet-kwartet ontbonden. Reeds in 1944 heeft de leider Joseph Calvet met drie andere, begaafde strijkers: Cham peil, Husson en Reca- sens een nieuw kwartet gevormd, dat spoedig op minstens hetzelfde niveau bleek te staan. Nu hebben ook de Haarlemsche „Toonkunst"-leden dit kunnen consta- teeren en vanwege het uiterst verfijnde spel zullen zij het betreuren, dat zoo'n kamermuziekavond in de groote Gemeen telijke Concertzaal moet worden gege ven. Waar blijft hier de intieme sfeer, vereischt voor ka me r-muziek; hoe kan hier zulk subtiel spel ten volle tot zijn recht komen? Door die groote ruimte klonk in Mozaft's G-dur kwartet de aan vang van het Menuet-trio wazig en het eerste Allegro Vivace meer charmant dan levendig. Gelukkig speelde het kwar tet het .éndante cantabile warm gevoel vol en het slot gedecideerd van toon. In Schubert's niet diepgaand Es dur- kwartet waren de begeleidingsfiguren in het eerste deel byna onhoorbaar, daar entegen werd 't Scherzo pittig van klank en scherp gerythmeerd voorgedragen. Hoe geheel anders in Ravel's kwar tet. Het geleek wel eens of deze muziek meer op een groote zaal is berekend, m. a. w. of die moderne kleurschakee- ringen, waaronder zoovele specifieke Ravel-tinten (trés lent, trés doux!), hier juist nog beter tot hun recht kwamen. Doch ook de Vif- en Agilé-deelen, met o.a. 't frappante pizzicato-spel, voldeden in hooge mate. Hier veelal kernachtig spel, dat spanning wenschte. Maar waar de klank transparant was, bleef het spel toch vol uitdrukking. Het hoogtepunt werd in het geagiteerde slotdeel bereikt. Gehoord het applaus, was het gansche auditorium door en met de spelers in het werk opgegaan. Ol. Koop. Het Nederlandsch Jeugdtooneel gaf hedenmorgen in het Rembrandt-theater een geslaagde opvoering van „De gouden papegaai" voor scholieren van het R. K. Onderwijs te Haarlem. Dit sprookje, in Chineeschen trant bewerkt, voert ons naar het Hemelsche Rijk, waar een gou den papegaai de ministers Ping en Pong verre in wijsheid overtreft en later een prins blijkt te zijn. Het streven om de kunst in populairen vc-rm aan de schoolgaande jeugd te bren gen, om daarmede een nieuw publiek te kweeken voor het tooneel, kan niet ge noeg gewaardeerd worden en het gebo- dene, bedoeld ter aesthetisehe aanvulling van het onderwijs, was dan ook in alle opzichten artistiek verantwoord, want juist de jeugd is ontvankelijk voor goede opvoeringen. Het decor was passend en voornaam en de costuums zyn naar authentieke gegevens vervaardigd. Tusschen de be- dryven door werd geducht aan „commu- nity-singing" gedaan. Vanwege het ministerie van Oorlog Dienst der Genie, wordt Maandag 16 December half elf op het bureau Ke naupark 4 in het openbaar aanbesteed: het een-jarig onderhoud van bij het ministerie van Oorlog in gebruik zijnde gebouwen en werken in Bloemendaal, Velsen en Beverwijk, van de Ripperda- kazerne te Haarlem, van de militaire gebouwen en werken van Uit geest tot Velsen en bij IJmuiden, van de beplantingen op het terrein van de kazerne aan den Koudenhorn te Haarlem, van de mili taire gebouwen en werken ten Oosten van Haarlem in den Haarlemmermeer polder. Voorts zal 4 December worden aanbesteed, des morgens 10 uur, in de Ripperda-kazerne aan de Kleverlaan, het inrichten van een kazernement voor een brigade Kon. Marechaussee te Haarlem, namelijk de blokwoningen annex de Ripperda-kazerne. Het sociaal adviesbureau van den Armenraad vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat het niet alleen advies geeft, wat ondersteuning aan gaat, doch ook het publiek bijstaat bij andere gezinsmoeilijkheden. Daar de Armenraad een overkoepeling is van alle andere sociale instellingen, kun nen zaken in orde gemaakt worden door het adviesbureau, zonder dat de betrokken personen zich persoonlijk tot het bureau wenden. Gistermiddag is brand uitgebroken in een perceel aan de Kleine Houtstraat. De brand ontstond doordat vlammen in een op het fornuis staande pan vet sloegen. De keuken en een gedeelte van den zolder brandden geheel uit. De brandweer, die direct ter plaatse arri veerde, kon niet verhinderen dat bijna het geheele meubilair werd vernield. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de besluiten van de gemeenteraden van Zandvoort, Amsterdam en Haarlem, tot 't aangaan van 'n gemeenschappelijke rege ling tot vorming van een publiekrechtelijk lichaam „Het strandschap Zandvoort", goedgekeurd. De regeling moet nu nog in de Nederlandsche Staatscourant bekend worden gemaakt en zal op 1 Januari 1947 in wérking treden. Het initiatief van Zandvoort heeft in het land in breeden kring de aandacht getrok ken. omdat op het gebied van de toepas sing van het gemeenterecht nieuwe wegen werden ingeslagen. Immers, naast de ver tegenwoordigers van de deelnemende ge meenten (Zandvoort 3, Amsterdam 1 en Haarlem 1) in het bestuur, zullen daarin ook zitting nemen vertegenwoordigers van de rijksoverheid, namelijk van de ministers van Binnenlandsche Zaken en Sociale Za ken. Het Strandschap zal de behartiging van de openbare orde en zedelijkheid op het Zandvoortsche strand van den raad van Zandvoort overnemen. Het is niet onwaarschijnlijk dat het Strandschap ook op ander gebied van groo te beteekenis zal zijn. Het regelmatige con tact, hetwelk thans met de groote gemeen ten en de rijksoverheid is tot stand ge bracht, zal een gunstigen invloed hebben bij de oplossing van de vele vraagstukken welke bi| den wederopbouw van Zandvoort zullen rijzen. B. en W. van Lisse hebben de verwe zenlijking van een gedeelte van het uit breidingsplan bezien en onder de loupe genomen. Hierbij hebben zij zich voor oogen gesteld een drietal punten, n-1. het verkrijgen van bouwterreinen, op dat de woningbouwplannen 1947 door gang kunnen hebben; de verbetering van het verkeersvraagstuk en het tot stand komen van een gedeelte van het uitbreidingsplan. De verwezenlijking van het uitbrei dingsplan voor een gedeelte heeft het college van B. en W bezig gehouden voor zoover betreft den aanleg van den randweg van de Eerste PoellaanGla- diolenstraat-kruisend de Kanaalstraat en naar den Heereweg uitkomende nabij Vreewijk villa Baka. De daar tusschen liggende gronden kunnen in de toe komst worden bestemd tot verwezenlij king van dit gedeelte plan. Het college van B. en W- doet den raad thans een voorstel te besluiten de gronden, welke nog niet in eigen dom van de gemeente Lisse zijn, aan te koopen voor zoover betreft het gedeelte HavenGladiolenstraatvia Kanaalstraat naar den aan te leg gen randweg tot aan den Heereweg nabij Vreewijk. Hiermede wordt be reikt, dat de doodloopende straten: Willemskade, Emmastraat, Koning straat, Prinsessestraat (Oost), Prin- sessestraat (West), Beatrixstraat wor den vereenigd en aangesloten door andere op het uitbreidingsplan gepro jecteerde straten, waardoor een afge rond geheel wordt verkregen. Door den aanleg van den randweg en den aanleg van de geprojecteerde straten op het uitbreidingsplan alsmede door het verlengen van diverse bestaande stra ten komen de daartusschen gelegen gronden vrij en kunnen deze als bouwterrein worden aangewend. Voor den bouw van de voor het jaar 1947 toegewezen woningen is reeds be- noodigd een bouwterrein van ongeveer 10.000 M2. Hiervoor zou b.v. kunnen worden gereserveerd de bouwgrond, welke gelegen is aan de doorgetrokken Willemskade, Emmastraat, Koningstraat en Prinsessestraat (Oost), terwijl voor kleine middenstandswoningen bestemd zou kunnen worden een gedeelte bouw grond langs den aan te leggen randweg vanaf den Heereweg nabij Vreewyk. Voorts zal in de naaste toekomst een perceel bouwterrein van ongeveer 13000 M2. benoodigd zyn voor den bouw van een R.K- kerk met kerkhof, scholen enz. Voor dit doel is de keus gevallen op de perceelen sectie D. nos. 2732, 2733, 312 en 3480- B. en W. willen aan den grond, welke gekocht is buiten het uitbreidingsplan, een andere bestemming geven, nl. dezen grond gebruiken als ysbaan, omdat de plaats voor een ijsbaan, nl. een stukje grond aan de Ringsloot nabij Zwanen- dreef, veel te klein is bevonden. Het zeer drukke verkeer op den Heereweg vraagt om een oplossing. Immers het dorpscentrum kan ten eenenmale niet meer het tegenwoordi ge en het nog steeds toenemend auto verkeer verwerken. Hierop is de door het dorp liggende verkeersweg niet berekend en de vele verkeersongeluk ken getuigen helaas hervan. Het ligt in de bedoeling in de naaste toekomst het doorgaande verkeer van de richting Leiden komende om te leiden via den hiervoren bedoelden weg, geprojecteerd op het uitbreidingsplan, zoodat men van even voorbij Vreewijk tot aan de Eerste Poellaan, op den Heereweg het eenrichtingsverkeer kan invoeren, waarmede een uitstekende verkeers- verbetering verkregen zal worden. Om deze voorstellen te kunnen ver wezenlijken, stellen Burg. en Wethou ders den raad voor te besluiten om van een elftal belanghebbenden ongeveer 97-112 M2. grond aan te koopen voor een totaal bedrag van ongeveer f 211.000— Donderdagmiddag kwam de gemeen teraad in openbare vergadering byeen. Na enkele hamerstukken kwam bij de behandeling van het voorstel: bijdrage in schoolgeld voor gesubsidieerd en niet- gesubsidieerd Bijzonder Onderwijs de heer De Ronde in verzet. Hij meende, dat het niet noodig was, het bijzonder onderwijs nog meer te helpen. De heer Verhoeve (K.V.P.) wenschte in de eer ste plaats vrijheid van handelen voor te behouden ten aanzien van subsidieering van dit onderwijs en in de tweede plaats wenschte hij herstel van de regeling van de interne leerlingen aan het Semenarie „Hageveld", afkomstig uit deze gemeen te, welke in de oorlogsjaren door den N.S.B .-burgemeester is ingetrokken en welke het tegenwoordige college niet wil herstellen. Ook daartegen verzette de heer De Ronde (C.P.N.) zich. Nadat verschillende leden hierover het woord hadden gevoerd en wethouder Dissel koen (P. v. d. A.) niet bepaald enthou siast het voorstel van B. en W. had verdedigd, werd het voorstel van den heer Verhoeve c.s. verworpen met 9 stemmen tegen en 7 voor, waarbij dr. E. Brongersma (P. v. d. A.) met de K.V.P. voorstemde. Bij behandeling van punt 11, bouw van 9 arbeiderswoningen aan de Vyf- heerenstraat, toonden de heeren v. d. Linden (K.V.P.) en Zegwaart (K.V.P.) bezwaar tegen de indeeling van de wo ningen (systeem kamerkeuken), terwij) de heer De Ronde zich scherp verzette tegen het plan van B. en W., de wonin gen in exploitatie te geven aan de R.K. Woningbouwvereeniging „Berkenrode" en een amendement indiende, de uitgifte van deze woningen blijvend in handen van het gemeentebestuur te stellen. De heer De Ronde toonde zich n.l. be vreesd, dat by het in handen geven van deze woningen aan een „bepaalde secte" ook leden van „deze secte" voorkeur zouden krijgen. Het amendement werd ondersteund om vertegenwoordigers van bijna alle fracties gelegenheid te geven, hun stem daartegen te verheffen, waar mede het lot van dit amendement be slecht was. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel goedgekeurd. In de uitvoerige- rondvraag bracht de Voor de zaak van ds. Sepp bestond Vrudag voor het Haarlemsche Tribu naal groote belangstelling op de pu blieke tribune. In 1944 was hij pas lid geworden van de N. S. B., al had hij voor dien tijd stille sympathie voor de „beweging", hetgeen zich uitte in kerk diensten voor de kinderen, die gesteund werden door Winterhulp, artikelen in het Handelsblad en causerieën voor de radio. De aanklacht bevatte vele be langrijke punten, hetgeen verdachte deed opmerken; „Ik ben wel heel erg onder de loupe genomen." Op de concrete vraag van den procureur-fiscaal walt eigenlijk z'/n wensch was tijdens de be zetting, antwoordde hijeen Europeesche Statenbond en niets minder. Tijdens het verhoor kwamen er eigenaardige dingen aan het licht, die veel vragen deden ryzen. Zoo was hij en is hij nu nog lid van de Vrijmetselarij, een hartstoch telijk aanhanger van het Koninklijk Huis en een trouw bezoeker en vriend van de Joodsche Synagoge. Het maakte de zaak zeer gecompliceerd. Er bleken echter ook nog andere dingen: hij was lid van de Duitsch-Nederlandsche Cul tuurgemeenschap, mocht zijn radio en telefoon houden. Hij had van zijn effec ten een Joodsch huis gekocht. Toen de Keulsche Dom verwoest was door En- gelsche vliegtuigen, had hij een preek gehouden over de verwoesting van den Tempel van Jeruzalem en hij had hu welijken gesloten voor N-SJB.'ers en toen bij de trouwpartij van Soutede Vogel de koster geweigerd had gezangboekjes uit te deelen, had hjj hem berispt, om dat dit tegen de burgerlijke beleefdheid was. Een brillant steekspel van woorden en argumenten over en weer volgde. Dan maakte de procureur-fiscaal er een Gisteren zyn wederom 26 personen, die ambtenaren van de Prijsbeheer- sching tijjdens den Prijzenslag te Haar lem hebben geverbaliseerd, ter verant woording bij den Tuchtrechter voor de prezen moeten verschijnen. In totaal werd voor een bedrag van f 8500 aan boeten opgelegd. Een fotograaf had een te groote over winst gemaakt en zag zich beboet met 2500.Enkele bakkers hadden gevulde koeken en petits-fours te duur verkocht, althans zij werden voor den prijs te licht bevonden. De prijs mocht 6 cent zijn, maar zy werden verkocht voor 15 cent. Twee bakkers kregen een boete van 250.en één kreeg 'n boete van 50. Een schoenmaker hield er geen boek houding op na en had de in zijn zaax aanwezige schoenen niet geprijsd. De tuchtrechter veroordeelde hem tot ƒ100 boete. Een kantoorboekhandelaar had zijn kantoorbenoodigdheden te duur in gekocht en verkocht; 100.boete. Mooie gekleurde vazen, hoewel te duur op factuur gekocht, werden van 4.50 voor 6.75 verkocht. De vaas had slechts 3.85 mogen kosten. De tuchtrechter achtte een boete van 2.50 op haar plaats. Een restaurateur te Heemstede had geen prysiyst in zyn zaak hangen, de koppen koffie en de borreltjes waren respectievelijk 5 en 15 cent te hoog. Dit had ongeveer tien maanden geduurd; een boete van 1250.was het gevolg. 100.boete kreeg een schoenmaker, die te hooge prijzen vroeg voor het re- pareeren van schoenen en geen prijslijst in zijn winkel had gehangen. Een klein handelaar in huishoudelijke artikelen verkocht zijn kachelhaakjes, zeepklop- pers, ceramiek enz. te duur. Ook zyn ad ministratie klopte niet en lag totaal door elkaar. De tuchtrechter beboette hem met 300.—. Een beheerster van een win kel in kantoorbenoodigdheden was te prijzig met kwitantieboekjes, huiswerk boekjes, cahiers, muziekboekjes e.d. De prijzen voor deze artikelen lagen onge veer ƒ0.20 te hoog. In verband met de bijzondere omstandigheden, waarin de beheerster verkeerde, vonniste de rech ter 50. Een kantoorboekhandelaar, die meer dan een gulden verdiende aan een reken boekje en die zijn overige pryzen 100 pet. te hoe® stelde, kreeg 150.boete. Ook werd bij hem een groote voorraad vooroorlogsche goederen aangetroffen, die kennelijk bewaard werden als spaarpotje voor den ouden dag. De inbeslaggenomen goederen werden verbeurd verklaard. Den handelaar werd tevens bevolen alle voorradige goederen in circulatie te brengen. Om half negen des avonds ver liet de laatste verdachte de rechtszaal. Gisteren sprong de 60-jarige dame H. R. uit een rijdende tram ter hoogte van de Schouwtjeslaan. Zij kwam te vallen en moest direct naar het zie kenhuis worden overgebracht. Enkele uren later is de dame aan de bekomen verwondingen overleden. De Haarlemsche Operettespelers zullen Maandag 9 en Dinsdag 10 Dec. 7.30 uur in den Stadsschouwburg een opvoering geven van de operette Rip van Winkle, van Robert Planquette. Medewerking verleenen groot orkest, koor en ballet. Dirigent is Frans Pielage en regie is in handen van Joh. van Loo. Ballet: Mevr. de Ree van Tricht, costumes en grime; fa. Gerritsen, décor en verlichting H. Voskuilen. Van Zaterdag 30 November tot en met Zaterdag 14 December zal bij J. A. Bos kamp en Zn. te Overveen een tentoon stelling gehouden worden van werken van den binnenhuisarchitect C. de Jong, die vyfentwintig jaar aan de fa. Bos kamp en Zn. verbonden is. De pryzencomimissie te Haarlem maakt het volgende bekend: Naast regelmatige controles in alle plaatsen is er een behoefte ontstaan aan een ander apparaat, waar het pu bhek in een vertrouwelyke sfeer in staat wordt gesteld klachten, opmerkingen, enz., dié het verband met de voorschrif ten betreffende de vaststelling en aan duiding der prijzen kan hebben, n» eigen omgeving bekend te maken eu eventueel te laten onderzoeken. Het is aannemelyk, dat men zich, eerder dan tot een politioneel of amb telijk apparaat, wenden zal tot een uit het publiek zelf gevormde commissie, die in de meeste gevallen de anonimiteit van den klager zal kunnen beschermen en die langs den minzamen weg van de overreding een bevredigende oplossing tusschen kooper en verkooper tot stand zal kunnen bTengen. Haar taak zal wel speciaal omvatten behandeling van klachten ten aanzien van de prysvoorschriften en prijsaan duiding. Bovendien is de commissie zeer ontvankeiyk voor practische opmer kingen en er zal daar aan dan ook groo te aandacht worden besteed. Teneinde het publiek in de gelegen heid te stellen van deze voorlichting en bespreking van klachten gebruik te kun nen maken, deelt de commissie het vol gende mede: Gelegenheid tot behandeling van mondelinge klachten wordt gegeven: lederen Dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur in het gebouw van den Haarl. Best. Bond, Kruisweg 74, en iederen Donder dagmiddag van 2 tot 4 uur in het ge bouw van den Kath. Landarb. Bond, Zaanenstraat 18. Schriftelyke zaken kunnen uitsluitend worden ingediend aan de volgende secretariaten: A. Mars, Kruisweg 74 of A. v. d. Veldt, Van t Hoffstraat 296. Het publiek wordt verzocht deze me- dedeeling te bewaren en zich daaraan te houden; dit zal een vlot verloop be vorderen. De commissie zegt alle mo- gelyke medewerking toe en zal voor alles probeeren een vertrouwenssfeer t« scheppen by kooper en verkooper. einde aan door te zeggen: „Als u voor alles er op uit was geestelijk voordeel te bezorgen, zei het u dap niets dat uw kerk op den duur leeg bleef? Het resul taat was dan toch negatief." Nu bleef verdachte het antwoord schuldig. De verdediger van verdachte gaf een antwoord op de vele raadselen die han gen rondom deze figuur. Verdachte was voor de derde maal getrouwd en wel met een Duitsche vrouw en daarby is hy ook zelf van Duitsche afkomst. Daar by was hij bezeten door het idee, dat hij het Evangelie moest prediken voor iedereen en kwam dan tot deze foute handelingen, hetgeen niet wil zeggen dat hijzelf fout was. Uitspraak over veer tien dagen. Aan den ex-directeur van de Han delsdagschool, Tuin, werd aangezegd, dat het Tribunaal, in verband met de tal rijke brieven van zijn vroegere leerlin gen die ten gunste van hem getuigde, hem verder geen beperkende maatrege len oplegde, waardoor hy veroordeeld werd tot interneering gedurende den tijd, dien hij had doorgebracht in detentie, zoodat hij in vrijheid werd gesteld. Van 2 tot 5 December bestaat gelegen heid tot het aanvragen van bonnen voor werkschoenen ten behoeve van personen van 16 jaar en ouder, die na 30 November 1945 geen bon voor werkschoenen (Engel- sche werkschoenen inbegrepen) hebben ontvangen. Bij de aanvrage behoort de tweede distributiestamkaart te worden meegenomen. Bedrijven waar meer dan 10 arbeiders werken, die voor dit soort schoe nen in aanmerking komen, moeten deze aanvragen collectief doen. Te Hillegom wordt in de parochie van den H. Jozef Missie gehouden en wel van 8 tot 15 December voor de vrouwen en van 15 tot 22 December voor de man nen- Bij de opening van de Hillegomsche bloembollenbeurs werd de overleden voor zitter. wijlen de heer B. Rijnveld, in een gevoelvolle toespraak herdacht door den vice-voorzitter, den heer C. P. Freriks. De heer Freriks schetste in een korte toe spraak de groote verdiensten van den overledene ook voor de Beurs en prees hem om zijn strenge beginselen van recht en rechtvaardigheid. De beurs was druk bezocht; er waren 300 bezoekers aanwezig en evenals de vo rige week handhaafde de groote vraag naar gladiolen zich. De prijzen schijnen evenwel hun hoogste punt te hebben behaald. Een inzender, die onbekend wenschte te blijven, had een „pan" met prachtige en kele narcissen „Early Sensation" ingezon den die de algemeehe belangstelling trok. Voor de verbreeding van den Heere weghoek Vierkant en van den Gracht- weghoek Vierkant, is het noodig de rooilijnen van die hoekperceelen langs de zijde van den Heereweg en den Grachtweg belangrijk terug te leggen. De eigenaren van bedoelde hoekpanden overwegen plannen voor nieuwbouw of verbouw, zoodat de gemeente reeds heeft uitgezien naar een eventueele mogelijk heid om deze plannen voortgang te kunnen doen hebben. De aankoop van het perceel Heereweg 209, hetwelk tus schen beide hoekpanden is gelegen, zal een verkaveling van den vrij komende grond mogelijk maken, waardoor behal ve de eigenaren van de hoekpanden, ook andere aangrenzende eigenaren mo gelijkheid van verbouwing zullen ver krijgen. Door het pand Heereweg 209 thans aan te koopen, voorkomt de ge meente in de toekomst onoverzienbare geldelijke offers. B. en W. stellen den Raad voor, van de wed. Guldemond ge noemd pand aan te koopen tegen een totaal-prys van ƒ14.500. heer Hopstaken (K.VJ?.) hulde aan wet houder Disselkoen voor diens bemoeiin gen om voor de winkeliers vergunning voor etalageverlichting te verkrijgen, wat echter niet gelukt is. Men schrijft ons: Misschien zijn velen het alweer ver geten, doch het is goed er nog eens aan te herinneren, dat de laatste raadsver kiezing-en ook te Heemstede den eersten communist, in den persoon van den heer De Ronde, oud-gezagvoerder, hebben binnengebracht. Niemand zal na de pas. gehouden raadszitting kunnen ontkennen, dat de ze man vastbesloten zijn anti-katholie ken koers vaart en dat hij van geen la- veeren weet. Hij heeft er zich ronduit tegen verklaard, subsidie te verstrekken aan de scholen voor middelbaar onder wijs, die geen rij'kssuibsidie krijgen, en dat waren de twee katholieke lycea te Haarlem. Hij heeft zich eveneens fel ge kant tegen het voorstel van B. en W„ de negen nieuw te bouwen woningen aan de Vijfheerenstraat ter exploitatie af te staan aan de R. K. Woningbouwveree niging „Berkenrode", omdat hij vreesde, dat deze „sectarische organisatie" de leden van deze „secte" zou bevoordee- len. Men kan den heer De Ronde slechts dankbaar zijn, dat hij voor zijn meening uitkomt, zoodat we precies weten, wat we aan hem hebben. Evenals andere jaren zal ook dit jaar wederom een kerstinzameling worden ge houden voor de z.g.n. „stille armen". Het comité, met den burgemeester als voorzitter, den heer E. J. van Lent als secretaris en den heer A. van Wingerde als penningmeester doet ook nu weer een dringend beroep op de inwoners van Heem stede om een bijdrage voor dit doel af te zonderen. Er zijn zeer velen die geholpen moeten worden en daarom wenscht het comité de medewerking van ieder, die daartoe in staat is. Bijdragen kan men storten op postgirore kening no. 153308 van den heer A. van Wingerde, hoofdcommies ter secretarie, of aan hem persoonlijk afdragen ten raad- huize Op de laatstgehouden vergadering van „Aerdenhout en omgeving" hield de heer J. van Ravenswaay een lezing over de schoonheid van Italië. Hij beschreef de groote kunstcentra van dit door den oor log zoo gehavend land, een tocht over de Vesuvius, een bezoek aan het eiland Capri en een bezoek aan Napels. Na de pauze gaf spreker een boeiende beschrijving over een door hem beleefden karavaantocht van Tripolis naar Egypte, dwars door de woestijn. Daarmede bezorg de hij de talrijke aanwezigen een won- dervoilen avond, die een sterken indruk acherliet. Het gemeentebestuur van Lisse werd bekend met het feit-, dat bevestigd werd door de K.N.M.V., dat er In motorsport- kringen gezocht werd naar een moge lijkheid om in de bloembollenstreek een motorbaan van ongeveer 400 a 500 me ter te verkrijgen. Het actieve gemeentebestuur heeft niet stilgezeten en een onderzoek doen instellen of de om het voetbalveld, van het nieuw aan te leggen sportpark, ge projecteerde sintelbaan ook niet dienst baar te maken was voor' de motorsport. Deze mogelijkheid bleek aanwezig, al hoewel de sintelbaan aanzieniyk ver breed zal moeten worden, terwijl er een ruimere gelegenheid voor toeschouwers beschikbaar moet blijven. Om deze plan nen te verwezenlijken stellen B. en W. den raad voor, hiervoor ongeveer 1300 m2 grond aan te koopen van de N. V. Leo van Grieken en Zn.'s bloembollen - bedrijf, omdat het bestaande sportpark hierop niet berekend was en dus een kleine uitbreiding moet ondergaan. De Uitgaven, in verband met de aan te brengen wijzigingen, zullen op de be grooting 1947 worden geraamd. De ren dabiliteit van het sportpark zal hier door beïnvloed worden en naar de ver wachtingen gunstiger worden, terwijl bovendien de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat hierop ook de jaarlijksche harddraverij gehouden zal kunnen wor den. De Jonge Vr ooi wen -Gemeenschap gaf Dinsdagavond in het K.A.J.-gebouw een geslaagden tooneelavond voor haar le den en belangstellenden. In het jaar 1944 heeft de gemeente verschillende gronden aangekocht, ver kocht en geruild om in het bezit te ge raken van een behoorlijk industrieter rein, gelegen tusschen Kanaalstraat en Broêkweg-Haven. Grootendeels zijn de ze terreinen reeds eigendom der ge meente, doch thans stellen B. en W. den Raad voor, van den heer J. Clemens een perceel grond te koopen ter grootte van ongeveer 1.20.60 ha. voor den prijs van 13.266.waarmede de gemeente dan tevens bereikt zal hebben, dat zij thans nagenoeg het daarvoor bestemde, terrein in eigendom zal hebben verkre gen. Morgen, Zaterdag, zijn de letters E tot en met G aan de beurt voor he, afhalen van nieuwe bonkaarten. Amsterdam, 28 Nov. 1946 Onze voorloopige mededeeling d.d. 25 de zer inzake de vaststelling van een nieuwen peildatum voor de waarweering van effec ten voor den fiscus blijkt nog geenszins als definitief te mogen worden beschouwd. Het ministerie van Financiën wijst er al thans op, dat de vertrouwelijke voorberei dende besprekingen over deze kwestie ten deele tot geheel andere bepalingen zullen leiden. De ruilorders, die momenteel op één dag ter beurze moeten worden uitgevoerd wil men in het vervolg gaan uitstrijken, zoo dat de cliënt een week lang den tijd krijgt, en niet noodgedwongen zijn toevlucht be hoeft te nemen tot Staatsfondsen. De affaire ter beurze was heden weder om van weinig beteekenis. De Indische waarden lagen meerendeels gedrukt in de markt. Staatsfondsen bleven prijshoudend. Vier Nederlandsche mijnwerkers en een vertegenwoordiger van de Ned. Staatsmij nen zijn Donderdag in Londen aange komen om 500.000 tulpenbollen aan de Britsche mijnwerkers te overhandigen. In het Centraal Museum te Utrecht zul len binnenkort debutantenconcerten wor den georganiseerd en wel eenmaal per maand op Zaterdagmiddag. Voortaan zullen we in de bioscoopagenda vermelden de door de Katholieke Film- Actie vastgestelde keuring. ZATERDAG 30 NOV. Gem. Concertgebouw. Hofstadoperette met „In het witte paard", 8 u. BIOSCOPEN Rembrandt: Don Juan (strikt volw.). Palace: Buchenwald (18 jr.). Luxor: Het geheim van mr. Wong (18 jr.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Frans Ha's: Contrabande (alle leeft.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Citv: Gewe tenswroeging (volw,), 2.15, 4.30, 7 en 9.15, Spaarne Theater: Ridders zonder vrees (alle leeft.), 2.30, 7 en 915. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ApotheekdienstenDe avonddiensten worden tot 30 November waargenomen door: fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, tel. 10043: Marnix-Apotheek, Mar- nixstr. 65, tel. 23525. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt, telef. 21400 (dag en nacht). In een speciale audiëntie heeft Z. H. de Paus Woensdag de pelgrims ontvan gen, die ter gelegenheid van de zalig verklaring van de martelaren van Chi na naar Rome waren gekomen. De ont vangst werd gehouden in de aula „Delia Benedizione", waar de 4000 pelgrims uit de verschillende landen zich hadden verzameld. Mgr. Olaf Smit zat naast de troon van den H. Vader, toen deze een toespraak tot de pelgrims hield, waarin hy wees op de onverminderde kracht van het gebod van Christus, dat het geloof tot de verste uithoeken der aarde moet worden uitgedragen. De H. Vader sprak, toen hij de ka rakteristieke eigenschappen van de nieuwe zaligen noemde, met woorden van bewondering over Zuster Marie Adol- phine Dierkx uit Ossendrecht. Hij bracht in herinnering, hoe ztl placht te zeggen „Mijn eenig verlangen is het te lijden voor Onzen Heer." De familieleden van de zaligen, ook de pastoor en de burgemeester van Ossen drecht, werden tot de handkus toege laten. Woensdag hebben de pelgrims een diner aangeboden aan Mgr. Paolo Giob- be. Na een kort bezoek aan Florence :ullen de Nederlandsce pelgrims weer naar ons land terugkeeren. ROTTERDAM aangekomen 28/U Mies Stettin cel.; Deneb pek en Wiihelmina klei Grangemouth. 29/11 Noor- dam N. Y. pass. stg.; Capsa Las Piedr. olie. AMSTERDAM aangekomen: 28/11 Jozo Grankullavik hout; Dorothea Velzen rest, lad.; Ransdorp OrnskjoIdv;k loog. 29,11 Berkelstroom Huil stg.;'West laan. Mira en Ja-ns Londen stg.; Eem- stroom Norrköping balken; Att. S. Leer. Vertrokken-: 28/11 Wilpo Albö; Frema Kopenh stijf sel: Breehelle Drogeda stg.; Deoduce Oden- se stg.; Ponto Antw. POSITIES van schepen: Joh. v. Oldenb. 23/12 te Amst. verw Blommersdijk 30/11, Fr Hals 7/12. Japara 18/12, Indrapoera 23/12 en v. d. Helst lö'l te R dam verw.; Kota Inten verm. 28/11 te Genua; Loppersum 27/11 v. Montreal n Marpessa 27/H te Bahrein; Poelaü Laut 28/11 te Manilla; Java 28/11 v Hamb n. Amst.; A. Scheffer 27/11 te Ant.; Am- steldijk 25/11 te Coosbay; Coronla 21/11 te Miri; J. v. Oldenbam. 28/11 v. Bombay n Amst.; Melch. Treub 24/11 v. Penang n! Tandj. Pandan; Madoera 26/11 te Genua n 'Java; Mapia 26/11 te Los 5ngeff?®ndma 25/11 te Poelo Samboe; Polyphemus 28/11 v. Frisco n. Vancouver; Pygmalion 28/11 te N. Y.; Tarakan 25/11 te N Orl.; Tosarl (R.Lloyd) 23/11 te Madras; Stagen 25'11 te Rangoon; Zijpenberg 27/11 v. Freemantle n. R'dam; Sibajak 29/11 v. Rott n. Bat.; Andijk 26/11 v. Philadel. n. R'dam: Erin- na 27/11 te Aden; Congostroom 27/11 te Bordeaux: Kedoe 27/11 v. Lor. Marq n, Beira; Macoma 26/11 v. Cur. n. P. la Cruz- Maaskerk vertr. 30/11 van Takoradi via Liberia Freetown en Dakar n. A'dam Oraii- .je 4/12 16 u. te IJmuiden verw.; Odysseus Pi,.?8'/1 Dover n. Oporto; Tjipondok 27/11 te Barranquilla; Trajanus 27/11 te N. Orl.; Streefkerk p. 28/11 Bevezier n. Br.-Ind. Westplein p 29/11 Gibr. n. Basra- Stad Maastricht 28 '11 te Calcutta: Pr. W. v. Oranje p. 29/11 Finisterre; Algenib p. 28/11 HAARLEM Geboren: A. P. v. Haren Rietdijk, d; C.v. d. MeerRoest, z; T. M. StaatsBrink, z; J H. Keminkv. Rijn, d; M. M. Krol—-v. d. Sande, z; C. v. HamelsveldBijster, z; A. de Bruin v Leeuwen,, d; H. J. Thomassen—Kooij, d; M. M. de Lugt—Melchers, d. Getrouwd: A. F. M. Kiphardt en A. M. Hulsebosch; A. H. Jeursen en J. M. v. Steen; J. E. Smit en H. E. Folkerts; W. J. Meerevld en C. Donker; H. Ruth en F. D. Nieuwdorp; J. Belles en J. P. v. d. Genugten; H. A. v. Tongeren en E. Smit; J. H. Smit en B. A. W. Galjard; G. Góedkoop en G A. Theel; M. W. Kui per en G. Siegers; N. Roose en A. Sche- vel. Overleden: E. H. Rap, 60 j.; K. Koger, 67 j. ZANDVOORT Geboren: J. van Nor- de en G. Koper, z; P. L. J. Schuring en H. Does, d; P. Molenaar en P. Dekker, d. Ondertrouwd: A. Paap en M. W. van der Valk; E. T. Smith en P. C. Rijken. Getrouwd: E. J. Bloemen en M. M. van der Valk; G. Visser en A. E. Steenhagen; M. J. Teeken en A. L. van Weele. ZANDVOORT Geboren: J. van. Norde en G. Koper, z; P. L. J. Schu ring en H. Dees, d; P. Molenaar en P- Dekker, d. Ondertrouwd: A. Paap en M. W. van der Valk; E. T. Smith en F. C. Rijken. Gehuwd: E. J. Bloemen en M. M. van der Valk; G. Visser en A. E. Steenhagen; M. J. Teeken en A. L. van Weele. LISSE. Geboren: L. van der Reep en M. Prochazka, z; A. Dubbis en C. W. Kranenburg, d; J. M. Hogervorst en E. J. Bon, z; B. de Vries en A. L. van Steensel, 'd; H. Grimbergen en Th. Duivenvoorden, d; C. H. Pijpers en S. Th. Buckens, z; H. J. Hoogeveen en Th. de Kuijper, d; J. J. J. van Noort en C. C. Hogedoorn, d; G. van Gerven en A. H. Hoogkamer, z; K. A. van der Veek en C. A. Walraven, z; H. Brussé en E. de Vreede, z; G. van Gerven en G. van der Poel, z; H. P. van der Reep en W. P. van Zonneveld, d; C. Hoog kamer en C. P. Geerlings, z. Ondertrouwd: C. Scheepmaker met I- Duivenvoorden; A. Bikker met P. Beu kers; W. Abbink met L. v. Rijssel. Getrouwd: H. van den Berg met M- C. Meijer; Th. W. Dofferhoff met M- J. van der Aart; J. J. Kuipers met M- Vonk; G. Boom met E. M. Groeneveld: W. J. M. Preenen met M. A. van der Klauw; K. J. Mourits met A. C. van Leeuwen; C. J. van der Wiel met O- C. Janson. Overleden: W. Lemmers, 69 j; J. Lie ver se, 49 j; A. Ufkes, 87 j; O. van <3®r Leede, 59 j; J. van der Horst, 78 j; H» van Koppen, 84 j; J. van de Wetering- 76 j; C. G. van Zeist, 6 m; M. W' Buschman, 30 j.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2