EENHEID VAN STAATSGEZAG EN STAAT DIENT BEWAARD i Nieuwe Amerikaan sche expeditie naar de Zuidpool Nieuwe Russische politiek in Duitschland Duitsche bepalingen in de Ziektewet Regeering acht thans niet J „blokvorming gewenscht SOCIALE ZEKERHEID „De zgn. basis-overeenkomst kan niet worden aanvaard" Argentijnsche en Chileensche aanspraken IERSCHE HONGERSTAKER VRIJGELATEN Motie-Steinmetz over aitkeering bij bevalling aangenomen ALARM IN VREDESTIJD Tot hoofd en hart Voorstel aangeboden aan min. Jonkman De „Sibajak" naar Ned.-Indië Ira-leider weigerde 44 dagen te eten of te drinken ZATERDAG 30 NOVEMBER 1946 69ste JAARGANG Nó. 23711 Totale losmaking De facto geen wapenstilstand :h KARDINAAL HLOND BIJ DEN PAUS TWEEDE KAMER DEELNAME AAN BEZETTING VAN DUITSCHLAND 99 Een Duitsche blauwbaard De bezetting van Duitschland Grensoverschrijdingen en kampongs geplunderd Gaan Fransche socialisten samen met communisten? BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143450 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren De heeren Ch. J. X. M. Weiter, prof. dr. c. W. de Vries, prof. mr. J. A. Eigeman, J. Fabrius, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, prof. mr. P. A. J. Lose- caat Vermeer, dr. J. W. de Stoppelaar en mr. W. F. de Waal, hebben aan den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen het navolgende voorstel aangeboden, ter vervanging van de basis-overeenkomst van Linggadjati: 6 ..Ondergeteekenden, van oordeel dat een andere basis-overeenkomst mogelijk is, wel ke voldoet aan het drievoudig desideratum, dat het: a in uitdrukkelijke bewoordingen uit- «luit het zgn. koloniaal systeem: b. het staatsverband handhaaft; c. den weg open laat voor verdere on derhandelingen; bevelen ter bereiking van dit doel de Volgende grondstellingen aan 1. Uitgangspunt van beleid inzake der herziening van de staatkundige verhoudin gen tusschen de deelen van het Koninkrijk dient te zijn, dat het gewenscht en ook hwgelijk is, langs eonstitutioneelen weg het Konjnkrijk zoo te hervormen, dat: le'. de eenheid van staat en staatsgezag JVelke H. M. de Koningin bij Hare troons bestijging heeft gezworen te zullen hand haven, inderdaad bewaard blijven, en 2e. in overeenstemming met de Koninklijke bede van 7 December 1942 een staatsorgani satie zal ontstaan, waarvan de samenstel lende deelen en hun volken in waarheid vrij fcijn, zoo dat elke herinnering aan „overheer- tehing" van volk over volk alsmede aan het koloniaal verleden wordt uitgewischt. 2. De zgn. basis-overeenkomst van Ling- Sadjati. 15 November 1946 door de Com- hiissie-Generaal geparafeerd, kan daarente gen door het Nederlandsche volk en door de regeering van het Koninkrijk in deszelfs haam, niet worden aanvaard. Doordat zij de eenheid van Ko ninkrijk en 'staatsgezag in beginsel opensplijt, zou deze overeenkomst, in dien zij wordt aanvaard, den weg ope nen naar een onheilvolle toekomst, onheilvol voor Nederland, doch meer nog voor land en volkeren van Ned.- ïndië. Terugkeerend tot de positieve en con structieve gedachte, welke conform de Koninklijke rede van 7 December 1942 boven als uitgangspunt werd genomen, Worden de navolgende hoofdgedachten, om trent de uitvoering ontwikkeld. 4. a. De huidige gebiedsdeelen. als auto nome en dus zelfstandige rechtsgemeen schappen herschapen, op geen wijze aan elkander ondergeschikt, «.zullen inwendig tvorden bestuurd volgens regels, vastgelegd in een eigen grondwet, dus door een eigen tegeering, op de basis van de democrgtisch- Politieke gedachte gevormd. Uit dit laat ste vloeit voort, dat de federatieve in richting in Indonesië moet worden ge volgd en dat een federatief orgaan voor oen Archipel moet worden in het leven geroepen. Aan den top van dat orgaan staat de vertegenwoordiger van het na te KJ wordt bwaoemd O oor de draagster van 'de Koninklijke Waardigheid. Hij wordt krachtens de staatswet met enkele bijzondere bevoegdheden ter waarborging van fundamenteele rechten, Van goed bestuur en van gezonde finan ciën bekleed. b. De bouw van het nieuwe staatsver band. met een eigen sfeer van bewind- doering en met een eigen vermogen, wordt Verkregen door een vrijwillige staatkun dige samenwerking der onderdeden. In de nieuwe organisatie van den staat gillen alle krachten van het staatsver band als zoodanig geconcentreerd zijn, ~°owel wat de bewindvoering betreft Is taats-kabinet) als wat de volksvertegen woordiging (staats-parlement) aangaat, rh beide sferen zal vaststaan, dat de in- 'Ced en het getal van hen die Neder- J?hd en Indonesië vertegenwoordigen gelijk fblien zijn, terwijl de positie van Surina me en Curacao evenredig zal zijn aan het «bwicht dier' staatsdeelen. 5. Bij deze constructie komt dus allereerst vast te staan, dat met uit sondering van de draagster van de Koninklijke waardigheid, niet eenig orgaan van het Rijk in Europa te vens functionneert als orgaan van de hoogste rechtsgemeenschap. Bij het toekennen van de gezamen- bjke staatsfuncties aan de organen van ben bovenbouw moet de regel worden Rcvolgd, dat alle macht berust bij de af zonderlijke rechtsgemeenschappen, voor- Zoover niet het statuut van de hoogste Rechtsgemeenschap uitdrukkelijk bijzon dere bevoegdheid opdraagt aan de orga nen van den bovenbouw. 7. De vertegenwoordiging van de hoog de rechtsgemeenschap vergadert binnen het grondgebied van den staat. K Tot het uitoefenen ^n de functies Van bewindvoering over de zaken van 0en staat worden staatsministers benoemd. Zij zijn verantwoordelijk aan het ver tegenwoordigend lichaam van den staat. ~'J worden benoemd en ontslagen door de ftaagster van de Koninklijke waardigheid. Jh den raad der staatsministers kunnen orden opgenomen ministers zonder por "efeuille. 9- De voorzitter van het vertegenwoordi gend lichaam wordt, op deszelfs voor- gracht, benoemd door de draagster van e Koninklijke waardigheid. i 10. De vertegenwoordigers van Neder- ®hd in het staatsparlement worden aan gewezen bij of krachtens een wet, die v®® de andere deelen van het staatsver- *hd op de wijze door hen overeenkom- hunne constitutie te bepalen. Over- ^bkomstig de terminologie van de grond- hoï wordt in dit stuk onder Rijk verstaan et rijk in Europa en onder Staat het overkoepelende staatsverband. De boven aangeduide hoofdgedachten omvatten alleen de voornaamste beginse len. Eenmaal aanvaard, zijn zij als de stam van waaruit de takken en twijgen der staatsorganisatie zich verder ont plooien. Organische groei en bloei worden aldus mogelijk, zulks In tegenstelling tot het dorre kreupelhout dat uit Linggadjati werd medegebracht. Bij de verdere uitwerking zal ook de Rijksconferentie de haar toegedachte func tie kunnen hernemen." „Verbonden politieke partijen", n.l. de Christ. Staalkundige Partij; Een- heidsgroep; groep nar. Mas Slamet; In dische Katholieke VolkspartijPer- koempoelan Bangsa Maloakoe Bandoen; Persaitoean Timoer Besar; Vereeniging van de Groote Oost en de Vaderlandsehe Club hebben een brief aan den Lt.- Gouvem'eur-Generaal gezonden, waarin verzocht wordt te mogen vernemen, of en zoo ja, waar en wanneer vermoede lijk de Rijksconferentie, waarin volgens vroegere regeeringsverklaringen de be trekkingen tusschen de samenstellende deelen van het Koninkrijk zullen wor den geregeld, zal worden gehouden. De partijen wenschen voorts gaarne te ver nemen, welke waarborgen zijn of zul len zijn, opdat artikel 5 lid 2 van de ontwerp-overeenkomst naar letter en geest zal worden nagekomen. Voorts hebben de „verbonden poli tieke partijen" aan den premier en de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer een telegram gezonden, waarin zij met vooropstelling van het recht van zelfbeschikking de ontwerp-overeenkomst qualificeeren als een totale politieke, sociale, cul- tureele en economische losmaking, waarbij de rechten van de minderhe den niet zouden worden gewaar borgd. Het uitgesproken optimisme van de Commissie-Generaal is volkomen onbe grijpelijk. De stichting „Indië in nood" heeflt hat volgende talegram aan den minister president gezonden: „Verzoeken u dringend ter ophef fing ernstige ongerustheid bij wel haast geheele Nederlandsche volk tegenover door Commissie-Generaal voorgestelde de facto erkenning In donesische republiek uwerzijds dui delijk uit te spreken, dart; er de facto geen wapenstilstand bestaat en dat de facto de zgn. republiek geen gezag heeft." Bij de vianifestaties in Egypte tegen het voorgestelde verdrag tusschen Egypte en Groot-Brittannië staken studenten verscheidene tramwagens in brand. Voor het Me dische faculteitsgebouw in Cairo was de grond bezaaid met resten van verbrande tramwagens en met de steenen, die studenten naar de politie wierpen, toen zij bij de betoogingen in het gebouw werden teruggedrongen Over eenige dagen zal schout-bij-nacht Byrd opnieuw 'n Zuidpool-expeditie van de Amerikaansche marine ondernemen. Behalve deze van Byrd zullen er in de naaste toekomst ook expedities plaats vinden naar de Noordpool, maar de Amerikaansche autoriteiten wilden hier over geen verdere bijzonderheden bekend maken, omdat bij de Amerikaansche {plannen ook op de haüd zijnde interna tionale overeenkomsten betrokken zijn. Het Amerikaansche Congres heeft het meteorologisch instituut gemachtigd een netwerk van Fooistations te ontwikkelen onder internationale samenwerking en met menschen, die werkzaam zijn in de in ternationale burgerluchtvaart. De expeditie van de Amerikaansche marine zal een van de grootste zijn, welke ooit naar de Zuidpool gegaan is en ongeveer 4000 Amerikanen zullen er deel aan nemen. Autoriteiten van de Amerikaan sche marine ontkennen de geruch ten dat er zich een internationale wedloop aan het ontwikkelen is om de hand te kunnen leggen op een uranium-veld, dat pas ontdekt is in het Zuidpool-gebied. Byrd heeft ver klaard dat de studie van mineralen één taak van de expeditie vormt en Zwak en vermagerd verliet de 26- jarige vroegere lersch-republikeinsche leider David Fleming de gevangenis van Belfast, na een hongerstaking van 44 dagen. Op bevel van den Noord-ierschen minister van binnenlandsche zaken, Edmund Warnock, werd Fleming, die een vonnis van twaalf jaar, hem op gelegd wegens hoogverraad en zware misdaad, uitzat, vrijgelaten, dooli hij zal Noord-Ierland gedurende de negen jaar die hij nog van zijn straf tegoed had, niet mogen betreden. Gistermiddag twee uur gingen de deu ren van de gevangenis open en reed een ambulance-auto naar buiten, waarin zich Fleming en een verpleegster bevonden. De ambulance werd gevolgd door een taxi, waarin zich de broer van Fleming bevond, die Flemings woordvoerder is geweest gedurende de twee hongersta kingen die de Ira-leider in de afgeloopen drie jaar heeft gehouden. De beide au to's werden tot de grens van Eire en Noord-Ierland vergezeld door een politie auto. Voordat hij naar zijn ouderlijk huis in Killarney zal gaan, zal Fleming in een ziekenhuis te Dublin worden ver pleegd. Fleming werd in 1943 gearresteerd na een vuurgevecht tusschen de Ira-parti- sanen en de politie van Ulster, die een overval deed op het geheime Ira-hoofd- kwartier, dat op minder dan een mijl afstand van de gevangenis van Belfast was gelegen. Begin van dit jaar ging Fleming in hongerstaking en hield deze 82 dagen vol. Hij eischte behandeling als politieke Vrijdag leek het er op, of er een j rpe wending plaats had in de Rus- sche politiek jegens Duitschland. waren berichten, dat de Russische ^®2ettingsstrijdkrachten besloten hadden egeeringen te vormen voor vijf staten, °°als dit in de Amerikaansche zone eeft plaats gehad. Deze maatregel werd beschouwd als een voorbereiding voor een „federale" centrale regeering, welker macht ver deeld is tusschen federale en staats besturen. Deze soort van toekomstige fegecring voor Duitschland is een van de belangrijkste punten van de Ameri kaansche politiek aldaar geweest. Tot nog toe hebben de Russen stand vastig de idee verdedigd, dat de toe komstige Duitsche regeering een sterke centrale organisatie behoorde te zijn. Zij bestreden het Amerikaansche plan voor „federale staten". Indien deze Russische omschakeling volle wordt uitgevoerd, zou zij er toe bijdragen een van de moeilijkste Duit sche kwesties op te lossen. De Franschen, Engelschen en Amerikanen hebben allen een sterke centrale Duitsche regeering bestreden. Aanwijzingen van de nieuwe politiek kwamen aan het licht in een rede, die gehouden werd door Jacob Kaiser, den leider van de Christen-democraten in de Russische zone. Volgens Kaiser zouden de te vormen staten zijn: Saksen, Thürin- gen, Mecklenburg met inbegrip van het gedeelte van Pommeren, dat niet door Polen is geannexeerd en twee landen, bestaande uit het vroegere Pruissen. Deze herziening van de politiek kwam ook tot uiting in een brief van maar schalk Wassily Sokolofsky, gepubliceerd in de pers in de Russische zone, waarin officieel het onlangs genomen besluit van de autoriteiten in Saksen wordt goedge keurd. om een provinciale regeering te vormen met een minister-president en ministeries. gevangene en zijn onvoorwaardelijke in vrijheidstelling. Gedurende 40 dagen bleef Fleming zonder voedsel en water en zijn hongerstaking van 82 dagen wordt als een record beschouwd, dat de presta tie overtreft van Terrance Macsweeney, den burgemeester van Cork, die in 1920 stierf na 'n hongerstaking van 72 dagen. Fleming stopte zijn recordhonger staking in Juni en begon een nieuwe in October. Deze tweede duurde 44 dagen en kwam Woensdag ten einde. Fleming is de eerste man die na een hongerstaking uit de gevangenis van Belfast wordt losgelaten, sedert de Noord-Iersche regeering 28 jaar geleden werd ingesteld. Z. H. de Paus heeft gisteren den Aartsbisschop van Warschau, Kardinaal Hlond, in particuliere audiëntie ont vangen. Volgens onbevestigde berichten wilde de Kardinaal de mogelijkheid van een concordaat van Polen mat den Palis bespreken. „dat uranium toevallig een van de vele bestaande delfstoffen is". Hij voegde er nog aan toe, dat hij niet op de hoogte- was van de aanwezigheid van uranium in het Zuidpoolgebied. Er staan geen land-expedities op het programma om geologische en mineralo- gische kennis te vergaren, maar een on derzeeër zal, voordat het ijs alles afsluit, onderduiken om monsters naar boven te brengen van den bodem van den Oceaan. Intusschen zijn Argentinië en Chili ook voor hun Zuidpooi-rechten opge komen. Zij beweren zelfs de oudste aanspraken te hebben. Het is niet on mogelijk, dat beide landen bij de "J.N.O. zullen komen met aanspraken op de Zuidpool-gebieden, indien Engeland, de V.S. en andere bij de Zuidpool ge- interesseerde landen weigeren, die aan spraken te erkennen. Naar aanleiding van de expeditie van Byrd naar de Zuidpool heeft Chili zich gehaast, zijn acht jaar oude aanspraken op de Zuidpool en haar veronderstelde rijkdommen opnieuw onder de aandacht te brengen. Argentijnsche zegslieden hebben te kennen gegeven, dat Argen tinië een uitnoodiging van Chili om een gemengde commissie te vormen teneinde de rechten der beide landen op het Zuidpool-gebied aan te toonën, zou aanvaarden. Men overweegt, door een gemengde commissie te doen pro- clameeren, dat het Zuidpool-gebied op „historische en aardrijkskundige gron den" uitsluitend tot het machtsgebied van Chili en Argentinië behoort. Gisteravond werd officieel bekend ge maakt dat 1000 illegale Joodsche immi granten zoo spoedig mogelijk van Cy prus naar een doorgangskamp bij Haifa in Palestina, zullen worden overge bracht. Deze 1000 zullen worden toege voegd aan de 750 immigranten, die im migratiepapieren hebben ontvangen voor vestiging in Palestina (Van onzen parlementairen redacteur a.i.) De Duitschers, die er ten aanzien van den kinderaanwas buiten het huwelijk vrij ruime opvattingen op na hielden, verrijkten onze Ziektewet in den bezet tingstijd met eenige bepalingen, waarin de ongehuwde moeder gelijk werd ge steld met de gehuw'de. Minister Drees, die gistermiddag in de Tweede Kamer een aantal wijzigingen o.a. in de Invali diteitswet, de Ongevallenwet, de Ziekte wet en de Kinderbijslagwet verdedigde, had deze bepaling onaangetast gelaten en het Voorloopig Verslag bevatte reeds eenige afkeurende opmerkingen daar over. De heer Steinmetz (K.V.P.) meende het daarbij niet te moeten laten en kwam dan ook met een motie, waar in hij als het oordeel van zijn fractie gaf, dat de Ziektewet zoo dient te wor den gewijzigd, dat de uitlkeering bij bevalling alleen betrekking heeft op de gehuwde vrouw en dat de ongehuwde moeder op andere wijze gesteund dient te worden. De heer Drees vond dit allemaal wel heel mooi en goed, doch was van meening, dat men zich thans dient te beperken tot en kele incidenteele en technische verande ringen in de wet, zooals daar is de ver hooging van de loongrens, die in de Invali diteitswet en Ziektewet is gesteld, van f 3000 op f 3750. Verdere wijzingen zouden naar zijn meening buiten de considerans van het wetsontwerp vallen. Goed, hij erkende ook, dat de veranderingen der Duitschers niet hadden beliooren te ge schieden en hoopte, dat de wetgever zich hierover nog eens zou uitspreken, maar de heer Steinmetz moest niet al te prin cipieel worden, want en hier werd een nieuw gedeelte van 's ministers betoog ingeluid de oorspronkelijke redactie van de wet, waarin het onderscheid tus schen gehuwde en ongehuwde moeders evenmin was gemaakt, werd opgesteld door minister Talma en deze redeneerde, dat de vrouw, die verkeerd gegaan was, doch tenminste geen tweede foute daad aan haar eerste toevoegde, niet in den' steek gelaten mocht worden. Bij de stem ming daarover in de Kamer waren er ook katholieken, die het met den heer Talma eens waren, o. a. Van Sasse van Ysselt. Ook mgr. Nolens kwam nog ter sprake, doch de heer Steinmetz meende, dat die zich zeker contre-coeur had neergelegd bij de internationale overeenkomst van 1919, waarin de ongehuwde moeder met de ge huwde werd gelijkgesteld. De K.V.P.-af- vaardigde sloot zich direct aan bij de op vatting, dat ook de ongehuwde moeder ge steund dient te worden, maar wilde dit niet in dezen vorm zien gedaan bij de wet. Toen na dupliek van den minister de heer Steinmetz voor de derde maal het woord vroeg, was het wel duide lijk, dat de laatste een uitspraak over het vraagstuk van de ongehuwde moe der wilde forceeren en die uitspraak is er dan gekomen: met 25 stemmen tegen en 39 vóór werd de motie-Steinmet/, aangenomen. De Partij van den Arbeid stemde tegen, omdat men zich, vol gens den heer Suurhoff, had dienen te beperken tot een verzoek om spoedige herziening van de wet door verwijde ring van het „Duitsche insluipsel". Het was een oudérwetsehe steinmings- uitslag: rechtsch tegen linksch, doch de P. v. d. A. maakte een slechte kans, ook al omdat haar vertegenwoordigers maar matig waren opgekomen. Zonder hoofdelijke stemming werd een vijftal wetsontwerpen, die minder de aan dacht trokken, aangenomen, doch de her ziening van tijdens de bezetting ver leende ontslagen en andere maatregelen ten aanzien van personen, in overheids dienst werkzaam, bood allen fracties, met uitzondering van de Partij van de Vrijheid en de Communisten, wederom stof tot ge- dachtenwisseling. De heeren Van Sleen (P.v.d.A.), Algera (A.R.), De Ruyter (C.H.), Dassen (K.V.P.) en Beernink (C.H.) ver klaarden allen omstandig, waarom 'Eij zich zoo over de indiening van dit wets ontwerp verheugden en minister Beel sprak van zijn kant zijn vreugde er over uit, dat het Kabinet met deze materie is klaar gekomen dank zij de opbouwende critiek in het Voorloopig Verslag. Zoo zeer werden bewindsman en afgevaardig den het eens, dat de eerste twee zeer kundige amendementen van den heer Algera overnam en de heer Beernink zijn amendement introk, nadat de minister hem had verklaard, coördineerend bij deze materie te willen optreden. Dit afgehan deld zijnde, bleef enkelen afgevaardigden uit de Haagsche randgemeenten niets an ders over dan hun blijdschap te uiten over de intrekking van het Vorderingsbesluit dienst- en woonruimte te 's-Gravenhage en Omgeving en posthuum nog vele booze dingen te vertellen over het Cen traal Bureau voor Huisvesting in de residentie. Uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroeting van Buitenlandsche Za ken blijkt, dat de regeering van mcening is, dat z.g. „blokvorming", hetzij in West-Europa, of Waar ook elders, in de huidige omstandigheden er niet toe zal kunnen bijdragen om de bestaande tegenstellingen te ver zachten. Blokvorming zal er, alle goede bedoelingen ten spijt, toe kun nen leiden dat ook elders een derge lijke groepeering geschiedt, met als gevolg, (fat niet slechts staten doch. groepen van mogendheden tegenover TT 7 ij houden niei- meer van sirene- I/i/ alarm, sinds dit in de afgeloo- pen oorlogsjaren onze zenu wen aan een benauwende kracht proef heeft onderworpen. Het is nu crisis voor den fabrikant van deze jammerende mormels en ofschoon wij ook dezen man zijn dagelijksch brood gunnen, hopen wij toch dat wij zijn product in de toekomst niet weer noodig zullen hebben. „Droeve tijd" zal de president van de Amerikaan sche Alarm Maatschappij gezucht hebben, toen sloopers de rustverstoor ders van de daken wegbraken. Maar business blijft business, 's mans schoorsteen moet blijven rooken, ook in vredestijd is alarm noodig en een Amerikaan houdt van een nieuwtje. Dus boog hij zich over de teekentafel, schetste en peinsde en nu staat hij met een breeden glimlach over zijn volumineus gezicht op de tentoonstel ling van den hotelhoudersbond in New Yorkwaar de nieuwste snufjes op gebied van comfort en safety te zien zijn. Weer zijn wij een stapje dichter bij de ideale samenlevingwaar de ar beidsdag voor den braven burger nog slechts zal bestaan uit het scha kelen van een serie knopjes van links naar rechts bij het begin en van rechts naar links aan het eind van een ongetwijfeld inspannenden werk dag. Waaruit bestaat dan wel de vinding van de Amerikaansche Alarm Maat schappij? Het is eigenlijk zeer een voudig. Brand, oproer, moord of hn- braak, de directeur van het hotel BOOM K. sim $ys?«5 schakelt het knopje naar rechts en in elke kamer loeit een sirene. Heel be scheiden natuurlijkmaar voldoende om eiken zoeten droom te beëindigen. Knopje twee naar rechts en de direc teur deelt zijn gasten op hartelijken toon de reden van zijn opwinding mede. De president (links) demon streert zijn apparaat aan den voorzit ter van den hotelhouder sbond, die een en ander met een welwillend oog gadeslaat. De Alarm Maatschappij kan tevreden zijn, alles staat in de krant, de zaak is in orde, nu nog een slagzin. Misschien leest u binnen kort van: „Amerika's meest klinken de bijdrage voor een vrediger wereld''. Op een pier voor de kust bij Petten (N.H.) strandde Vrijdag de motortrawler „KW 157 Dirk". De bemanning werd met behulp van een reddingslijn van boord gehaald. Het schip in zijn benarde positie Onder de tonen van het Wilhelmus heeft de in de Merwehaven te Rotterdam liggende „Sibajak" van den Rotter- damschen Lolyd gisteravond het anker gelicht om de reis naar Indië te aanvaar den. Er was een restant van de „7 De- cember-divisie" aan boord, benevens 150 man uit het depot nazending, 189 man personeel van de K.N.I.L., ongeveer 900 man van 't lichte infanterie-bataljon en de 5e compagnie A.A.T., in totaal pl.m. 1600 man, benevens een detachement van de marine. Uit het geheime archief van de Duit sche kriminalpolizei is Vrijdag voor het eerst de moordenaars-carrière bekend geworden van een Duitschen „Blauw baard". die bekend heeft 53 menschen, waaronder 49 vrouwen, vermoord te hebben, voordat hij gegrepen werd. Het is een sensationeel verhaal over een bruut, die in den loop van 20 jaar zijn slachtoffers met ploertendooder, mes en strop om het leven heeft ge bracht. Om de een of andere onverklaarbare reden, deed de Hitler-regeering de hee'.è zaak in den doofpot. De lustmoorde naar is 8 April 1944 in een gevangenis te We-enen gestorven. elkaar kunnen komen te staan. Op dit oogenblik acht de regeering den lijd poe niet gekomen in fcfci zonderheden een uiteenzetting ui geven van de be ginselen waardoor zij zich bij de behan deling van het Duitsche vraagstuk laat leiden. Eenerzijds is de bestudeering de zer materie, hoewel zij zich in een ver gevorderd stadium bevindt, nog niet be. eindigd. Anderzijds pleegt de regeering nopens het Duitsche vraagstuk overleg met de Belgische regeering teneinde de standpunten van beiden zooveel moge- lijik in overeenstemming te brengen. Zoolang dit overleg gaande is, zou het praemartuur zijn daaromtrent eenzijdig mededeeling te doen. Het verheugt de regeering inmiddels te kunnen mededee- len, dat reeds gebleken is van een groo- ,te mate van overeenstemmend inzicht ter zake, tusschen beide regeeringen. Dat geleidelijk aan een beter begrip ont staat voor de problemen waarvoor ons land zich ten opzichte van Duitschland geplaatst ziet, is niet aan twijfel onder hevig. De terugvoering der door de Duit schers geroofde Nederlandsche goe deren heeft thans een bevredigend verloop. Overigens werd de indruk verkregen, dat het den Sovjet-auto riteiten ernst is de restitutie op de juiste wijze af te wikkelen en kan aangenomen worden, dat de goederen, in deze zone aanwezig, na karteren of langeren duur terugkeeren. Inderdaad verblijven ook Nederlanders in de Russische bezettingszone van Duitschland. Dat oen deel van hen in Siberië zou zijn tewerkgesteld is den mi nister ook sleohts bij geruchte bekend. De meening van zeer vele leden, dat het zeer wenschelijk zou zijn dat Ne derland aan de bezetting van Duitsch land zou deelnemen, wordt door de re geering geheel onderschreven. Reeds ge. ruimen tijd geleden werd met de be trokken mogendheid overeenstemming bereikt dat Nederlandsche troepen, zoo dra deze beschikbaar zouden zijn, aan bedoelde bezetting zouden deelnemen. Tot dusverre is het tengevolge van de zware eischen, die aan de landmacht worden gesteld, niet mogelijk geweest een troepencontingent voor het beoogde doel te formeeren. De regeering ver trouwt echter, dat het in den loop van het volgende jaar mogelijk zal zijn met een bevredigende troepensterkte aan de •bezetting van Duitschland deel te nemen. Het ligt in het voornemen de douane-unie uit te breiden tot een nog nauweren vorm van economische samenwerking, welke uiteindelijk tot een economische unie tusschen Ne derland, België en Luxemburg zal moeten leiden. Naar het oordeel van den minister zou afbreking door Nederland van de economische en diplomatieke betrekkin gen met het huidige Spaansche regime geen ander effect sorteeren dan dat bierdoor de economische belangen van Nederland, alsmede de positie van Ne derlanders in Spanje zouden worden ge. schaad. Er bestaat dan ook geen voor nemen een stap in deze richting te doen. Voor velen bestaat het draagt elkanders lasten in het afwentelen van eigen zórgen en moeilijkheden op de schouders van anderen om dan zelf onbelemmerd en onbe- \kommerd verder ie kunnen leven. (Van een bijzonderen medewerker) Men moet al goede vrienden met zijn boekhandelaar zijn om een exemplaar van het nieuw-ver- schenen werkelijk goede boek te be machtigen. Als men daarmee tenmin ste bedoelt één van die parels aan de kroon van de Nederlandsche letter kunde. waarvan zoo nu en dan een zeldzaam exemplaar uit de oesterschel pen der veelvuldige scribenten opduikt. En toch moest na den oorlog van mijn beste boeken een aantal opschuiven om plaats te maken voor welhaast een halven meter lectuur over sociale zeker heid. Het begon al tijdens den oorlog met het befaamde Beveridge-plan. Wij hebben onszelf toen eens stevig in den arm geknepen. Uit het liberale Enge land, dat, wat sociale wetgeving en volkshuisvesting betrof, aan ons land een voorbeeld kon nemen, kwam dit zoo radicale geluid. In ihgewijde kringen in Nederland werd een sociaal her vormingsplan besproken, dat de belofte voor een eeuwigdurenden socialen vre de scheen in te houden. Onmiddellijk na de bevrijding van West-Nederland konden we de eerste maanden de wei nige vrije uurtjes meer dan vullen met de in het eerder bevrijde Zuiden ver schenen lectuur, welke eveneens het vraagstuk van de sociale zekerheid tot object had gekozen. Ergens in mijn boekenkast moet nog het werkje „Nieuw-Arbeidsrecht" zwerven. dat als eersteling de nieuwe richting in het arbeidsrecht poogde aan te ge ven. Daarna volgde rapport na rap port en boek na boek, sommige met zeer geleerde titels en geschreven door menschen met nog geleerder titels. Het is merkwaardig, de belangstelling te zien, die er in welhaast alle maat schappelijke kringen leeft vctor het recht van den arbeider op een mensch- waardig bestaan, belangstelling ook voor wat men als de waarde van den arbeid is gaan ontdekken. Merkwaar dig, omdat ons nog te goed in het ge heugen ligt de tijd, dat de verschrik kelijke rechteloosheid, waaronder de massa der arbeiders gebukt ging. als een onontkoombaar maatschappelijk verschijnsel werd aanvaard. Aanvaard ook door menschen die. zoo men alleen zou mogen afgaan op verkregen ridder ordes, al zeer verdienstelijke katholie ken werden aangemerkt. Het kennisnemen van de lectuur, hier. voor aangeduid, is voor de technische uitwerking van het geval onmisbaar. Maar toch is het niet de belangrijkste lectuur. Men moet lezen kunnen in de gezinnen van de arbeiders, in de harten en in de hoofden van de kerels, in wie nog altijd natrilt de herinnering aan het feit, dat zij het bijna altijd geweest zijn, die het langst en het zwaarst moesten werken tegen een geldelijke belooning, die hen altijd deed blijven de grensgan- gers van het leven. In de aah e eeuw, dat de Katholieke Arbeidersbeweging in Nederland haar algemeen vorminden en sociaal-economisch stuwenden arbeid heeft verricht, .is er ontegenzeglijk veel ten goede gewijzigd. De arbeidstijden zijn ingekort tot op de helft, het loon is met het zeven- ja achtvoudige gestegen, maar er is in deze periode, enkele na-oorlog- sche jaren rond 1920 uitgezonderd, geen dag aan te wijzen, waarop de arbeider in het algemeen iets meer was dan een economische grensganger. Mén moge dan al beweren, dat de „ijzeren loonwet" tot een wetenschappelijk overwonnen stand, punt behoort, is er in feite veel verschil tusschen den arbeider, die veertig jaar geleden met ƒ6.per week bij een 80- urige werkweek nog kans zag een boe- renbedrijfje te vestigen en den arbeider met een 48-urige werkweek en een week loon van 25.in 1938 of van 42.in 1946? Het beginsel van de sociale zeker heid vooronderstelt op de eerste en voornaamste plaats, dat hij, die de op dracht vervult, die werd neergelegd in t Goddelijk vonnis, n.l. in het zweet zijns aanschijns te arbeiden, ook inderdaad zijn brood kan verdienen. Maar onder brood heeft men dan te verstaan het ge heele levensonderhoud, met inbegrip van de noodzakelijke ontspanning, oude-dag- verzorging. mogelijkheden om van het ware, het goede en het schoone te genie ten. Er is geen essentieel, doch slechts een: gradueel onderscheid in de behoefte van den arbeider uit de middeleeuwen en thans. Dit gradueele onderscheid is een gevolg van dë ontwikkeling der techniek en daarmee van het ingewikkelder wor den onzer samenleving. Maar in één op zicht is er met deze Middeleeuwen een wezenlijk verschil: toen knielden gezel er. meester naast elkander voor hetzelfde gilde-altaar. Men dokterde niet over so ciale wetten, maar men aanvaardde een voudig het beginsel, dat de gemeenschap, waarvoor de arbeider zijn krachten gaf. verplichtingen had ten opzichte van dien arbeider. (Vervolg op pagina 3) In een officieel communiqué van den Ned.-Indiscben Legervoorlichtingsdienst wordt om. het volgende medegedeeld: Niettegenstaande alle pogingen van de Nederlandsche commandanten om con tact op te nemen met hun republikein- sche tegenstanders zijn zij op Java al léén geslaagd in de sectoren Buitenzorg, Tjiandoer en Lembang. In de weken van 24 Oct. tot 14 Nov. waren er 85 grens overschrijdingen. Van 714 Nov. zijn 24 kampongs geplunderd. Om aan deze actie een eind te maken hebben de Nederlandsche commandan ten op groote schaal vlugschriften ver spreid, waarin in gematigde termen werd medegedeeld, dat maatregelen zouden worden genomen tegen hen, die de vast gestelde demarcatielijnen zouden over schrijden. De Fransche socialistische partij heeft er Vrijdag in toegestemd besprekingen met de communisten te houden over het vormen van de nieuwe regeering, waar van de oommunisten de leiding voor Maurice Thorez hebben opgeëischt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1