Kerkberichten DE BINNENVAART EN HAARLEM Het Delftsche klooster van St. Barbara m m m m m STAD EN OMGEVING DE HOND WOEF EN IK Spaarne en Ringvaart vormen belangrijke aanvoeraders Van het witte doek Weverij of studententehuis? Steuntrekker bezat kapitaaltje 16.000 bomen onder den vloer r Wij luisteren naar Tralie-puzzle AGENDA" RADIO MOORS .J ZATERDAG 30 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 „DE EENDRACHT" Vogeltentoonstelling van „Onderling Genoegen" SPORTAGENDA K.A.B, Kring West lil i Het carillon Nieuwe bonnen en Sinterklaas vJ Nieuw perspectief ZWARE JONGEN GEVAT Vijtien diefstallen bekend Lezers klimmen in de pen Baldadige jeugd Oudheidkundige vondst in Friesland Liturgische weekkalender Het archief van het rijks commissariaat opgespoord Verdeelde markt ZOEKT FRANCO TOENADERING BIJ DON JUAN? z Vrijdagavond werd in het R. K. Ver- eenigingsgebouw aan den Heerenweg de groote pluimveetentoonstelling, georga niseerd door de Pluimvee ver eeniging „De Eendracht" ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan^ geopend, waarbij o.a. de burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doom, de beschermheer de heer J. Beels en vertegenwoordigers van zus- tervereenigingen uit den omtrek aan wezig waren. De voorzitter bracht hulde aan den heer A. van Iperen, die zijn 40- jarig lidmaatschap van „De Eendracht" vierde en bij deze zeldzame gelegenheid het eerelidmaatschap ontving. De eereprijs, een zilveren wisselbeker, won de heer P. N. Wiltschut te Heem stede die een zeer fraaie Wyandotte- haan had ingezonden. De verguld zilve ren medaille, aangeboden door heit ge meentebestuur, won de heer D. T. Vol kers, eveneens te Heemstede een de wis selbeker, aangeboden door het N. W. G. won de heer L. A. Warmerdam te Hille- gom met het mooiste konijn Vrijdagavond heeft de hoofdcommissa ris van politie, de heer E. H. Tenckinck, in Gebouw Cultura aan de Jansstraat de twaalfde nationale vogeltentoonstelling van de club van vollèrehouders en vogel vrienden „Onderling Genoegen" officieel geopend. Aan het begin van den avond heette de voorzitter van de afdeeling Haarlem, de heer Heesemans. alle aanwezigen, voor al den heer Tenckinck en wethouder D. Geluk, van harte welkom, waarna hij een korte beschouwing wijdde aan de exposi tie, welke uit 240 inzendingen bestaat een aantal, dat slechts eenmaal vóór den oorlog werd overtroffen. Spr. uitte zijn tevredenheid over de kwaliteit van de ingezonden vogeltjes en zeide, dat ook de keurmeester, de heer P. Noordzij, zijn be wondering getoond had voor de wijze, waarop de leden zich van hun edele taak gekweten hadden. Hoofdcommissaris Tenckinck sprak zijn waardeering uit over het werk van de club en spoorde allen aan, de teelt nog hcoger op te voeren. Met den wensóh, dat de tentoonstelling mcge slagen, ver klaarde spr. tenslotte de expositie voor geopend. Tot en met Zondag zal men de vogels, waaronder prachtige exemplaren voor komen, kunnen bezichtigen. Haarlem. Noorder Sportpark: EDO DWS. Verder: HFCSJC, RipperdaWA, DCOADW enDIOSDZ. Heemstede, Sportpark: RCHDe Ken- nemers. R.K. Sportpark: EH9ASR. Halfweg: NAS—LOC. Bennebroek: BSMAmstel. Hillegom: HillegomLisse. Sassenheim: TeylingenAlph. Boys. Noordwijkerhout: VVSBDOSR. Bloemendaal: DSSVVD en Bloemend. —GVO. Santpoort: VelsenVriendenschaar. Beverwijk: VSV't Gooi en VVB Fokke. Wijk aan Zee: WEXETV. De kath. arbeidersbeweging van kring West hield een kringavonö in de Leo- narduszaal aan de Westergracht. De spreker, de heer van der Heyden, gaf een duidelijke uiteenzetting over: „Verhouding van oudera tot hun kin deren". De nieuwe geestelijke adviseur werd vervolgens geïnstalleerd. Hij zei zijn volle medewerking toe aan de K.A.B. De heer Goosens bracht op zijn ac cordeon enkele klassieke nummers ten gehoore. De voorzitter, de heer Hetum, vroeg nogmaals met klem medewerkers en donateurs voor Herwonnen Levenskracht. Verschillende leden gaven zich op. :,V„ o V Ay-V"; Annie van Ees gaf te Zandvoort de 1000 ste opvoering van „Boefje". Na afloop van de voorstelling werd zij gehuldigd o.a. do or burgemeester Van Alphen, die haar een bloemenmand liet overhandigen Stadsschouwburg; 30 Nov. t/m 2 Dee. Hofstad-operette met „In het witte paard", 8 u„ Zondagmiddag 2.30 idem. 3 Dec. Dansavond Mascha ter Weeme en Tony Raedt, 8 u„ 4 Dec. De Nederland- sche Opera met „Rigoletto", 8 u„ 6 Deo. Ver. Geloof en Wetenschap, lezing dr. E. Brongersma 8 u. Gebouw „Cultura", Jansstraat 83. 1 Dec. Nat. Vogeltentoonstelling. BIOSCOPEN Cinema PalateBuchenwalde (18 jr.); Luxor: Het geheim van mr. Wong (18 jr.); 2, 4.15, 7 en 9.15. Frans Hals: Contraban de (alle leeft.); 2', 4.30, 7 en 9.15. CUy: Gewetenswroeging (volw.); 2.15, 4.30, 7 en 9.15. Spaarne-theater: Ridders zonder vrees (alle leeft.)2.30, 7 en 9.15. Zond. 2, 4.15, 7 en g.15. APOTHEKEN De Zondag- en avonddiensten worden tot 7 Dec waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69) tel. 11596: Grijseels van Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 11180. Zlekeuvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39. telef. 11990; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht). Van ouds bekend Telef. 14609 Officieel Phillps-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Maandag is aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten de letter L van La af t.m. Liz. De carillonnist in den hoogen toren van de oude St. Bavo moet zich gis terenmorgen vergist hebben toen hjj verkondigde, dat de stoomboot uit Spanje met Sint Nicolaas gearriveerd was. Hij kon het eigenlijk weten, want hij kijkt van zijn zeer hooge zitplaats over weiden en landouwen en heeft de haven van IJmuiden geregeld in zicht. Maar wij hebben Sinterklaas al eenige dagen geleden met eigen oogen gezien, zoodat de man met de klokken iemand anders moet hebben waargenomen. Zijn Sinterklaasliedjes golfden ove rigens als een weldaad over de stad: een oude heer met een baard neuriede mee „gooi wat in mijn schoentje", de haringventer schakelde over naar de zoetigheid en vergat ook de roe niet, en een kolensjouwer zong al sjouwen de mee over den zak van Sinterklaas. En even dachten we terug aan de jaren met een zwijgend carillon, die nog zoo kort achter ons liggen. Wat heerlijk, die Sinterklaasliedjes hoog uit den toren! Je voelt je in de huis kamer midden ip de wijde Groote Markt. En dat is een zeer behaaglijk gevoel! 84. Met eenige plechtigheid leegde de burgemeester de stembus en vouwde de briefjes ofoen. „Hm," zei hij, terwijl hij op een van de briefjes tuurde, ..ik geloof niet, dat het heelemaal in orde is. Een van de geachte leden heeft hier op geschreven: „Neen, ik doe het niet!" „Ja, dat is mijn briefje," verklaarde Martinus Kwast, die in het dagelijksch leven kapper was. „Is dat soms niet goed?" De burge meester sloeg met zijn vuist op tafel. „Na- tuurlijk is het niet goed!" riep hij kwaad. „En het is nog veel minder goed, dat jij, Martinus, vertelt, dat dat briefje van jou is. De stemming is geheim. Daarom stem men we immers met briefjes. Als jij nu zegt, dat dat briefje van jou is, is de stem - ming ook niet geheim meer." „Ik zie niet in waarom de stemming nu met alle geweld geheim moet zijn," bromde de kap per. Maar de burgemeester bleef op zijn stuk staan: er moest opnieuw gestemd worden en op de briefjes mocht niets an ders staan dan alleen „fa" of „neen". Kathedraal ST. BAVO: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Congr. asp. 12.15 u. Lof 7 uur. Maan dag Congr. dames 8 u. Dinsdag meis- jescongr. 7.15, jongedames 8.15 u. Woensdag congr. jongens 7 u. Donder dag biechten van 6—7.30 u. Vrijdag lof 7.30 u. Zaterdag biechten van 4.308.30, lof 7 u. In de week H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.15 en 9 u. H. ELISABETH EN BARBARA: Zon dag H.H. Missen 6 30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Congr. jongemannen 12 15 u. Lof 7 u. Dinsdag Congr. meisjes 8.15, lof 7.30 u. Woensdag Congr. jongens tot 17 jr. 7.45 u. Donderdag biechten van 6—8 u., lof 7.30 u. Vrijdag lof 7.30 u. Zaterdag biechten van 58.30 u. In de week H.H. Missen 6.30, 7, 7.45, 8.45 u. H. LID WIN AZondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u. Lof 7 u. Maandag H. Fam. dames 8 u. Woensdag Congr. jongemannen 8 u. Donderdag biechten van 56 u. Vrij dag lof om 7.30 u. Zaterdag biechten van 58 u. In de week H.H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 u. PATERSKERK, Groenmarkt; Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. lof 7 u. Maandag Congr. meisjes 7.30 u. Dinsdag lof 7.30 u. Woensdag Congr. jongens 6.45 u„ jon gemannen 7.30 u. Donderdag biechten van 6—7 u. Vrijdag lof 7 30 u. Zaterdag biechten van 49 u„ lof 7.30 u. H. AXTONIUS VAN PADUA, Aerden- hout. Zondag H.H. Missen 7.30, 9 u- (Hoogmis) en 11 u- Dinsdag lof 7.30- Congr. meisjes 3 uur. Donderdag biechten van 58 uur. Vrijdag lof 7.30 uur. Za terdag lof 7.30, biechten van 4—9 uur. In de week H.H. Missen 7.45 en 9 uur ALLERH- DRÏEëENHEID, Bloemen daal. Zondag; H H. Missen 7, 8.30 (Hoog mis), 10 en 11.15 u. Lof 7 uur. Woensdag Congr. jongemannen 8 u. donderdag biechten van 7.308.30. Vrijdag lof 750 u. Zaterdag congr. meisjes 215 uur. Biech ten van 59 u. Lof 750 u- In de week H.H- Missen 7, 7 45 en 9 uur. O. L. VR. ONBEVL. ONTVANGEN, O verveen. Zondag HH. Missen 7, 8, 3 (Hoogmis), 10.30 uur. Donderdag biechten van 46 u. Vrijdag lof 7 30 u. Zaterdag lof om 730. biechten van 48 uur. In „e week HJL Missen 7, 730 en 835 u- PAROCHIE H. HART (Kleverpark). Zondag HH- Missen 7.30, 9 en 12 uur; 10.30 Hoogmis. 4 uur gezongen Vespers. Van de Vespers tot aan het Lof uitstel ling van het Allerheiligste. 7.30 plechtig Lof met predikatie en Akte van Eere boete. Maandag 815 St. Paschalisgilde. Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag 7.30 Lof. Donderdag 57 biechtgelegenheid voor den eersten Vrijdag Zaterdag 5 tot 9.30 biechten. In de week H.H. Missen om 7, 730, 8 en 9 uur. H. AGATHA, Zandvoort: Zondag HH. Missen 7, 8 30, 10 (Hoogmis), lof 7 uDon- derdag biechten 68 u. Vrijdag lof 7.30 u. Zaterdag lof 730 u- Biechten van 4—7.30. In de week H.H. Missen 7 en 7.45 u. H- BAVO, Heemstede. Zondag H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11-30 uur. Lof 7 uur. Maandag H. Fam. vrou wen 7.30, Lidwina-congr. 830 u. Woens dag Congr. oudere jongens 7 uur, jonge mannen 8 u. Donderdag biechten van 6—8 u. Vrijdag lof 730 u. Zaterdag lof 7.30 u Biechten van 56 en van 79 u. In de week H H. Missen 6.30, 7, 7.45 en 8 30 u. O. L. VR. HEMELVAART, Heemstede. Ztondag H H. Missen 7, 8-30 (Hoogmis) en 11.30 uur. Lof 7.30 uur. In de week H.H. Missen 7, 7-30. 8 en 9 u Maandag 7 uur Congr. meisjes, Dinsdag lof 7.30 uur. Woensdag 7 uur Congr. jongens tot 17 j- Donderdag biechten van 56.30 uur. Vrijdag lof 7.30 u- Zaterdag biechten van 5830 u. Lof 7 u. ST. JOZEF, Jansstraat. Zondag H.H. Missen 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 7 uur. In de week H.H- Missen 6-45, 7, 7.30, 815 en 9 uur- Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4—6 en 7—9 uur. O. L. VR. ROZENKRANS, Spaarne. Zondag H.H Missen 6.30, 730, 9 en 1030 (Hoogmis). Lof 730 uur. Congr jongens 5.30 uur. Maandagavond 8 uur Congrega tie. Dinsdag 8 uur Congr. meisjes. Zater dag biechten van 58.30 uur. H. JOANNES DE DOOPER, Amster damstraat. Zondag: H.H. Missen 6.30, 730, 8.45, 10.30 (Hoogmis) en 11.45 u. Lof 7 uur- Dinsdag 8 uur congr. meisjes, 8.30 jongedames Woensdag 6-45 congr. jongens, 8 uur jongemannen. Vrij dag 8 uur congr. Zaterdag biechten van 4.308 uur. In de week H.IL Missen 6 30, 7. 7.30 en 8.45 uur. O. L. VR. VAN 7 SMARTEN, Rijks straatweg. Zondag: H.H- Missen 630, 730, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 6.30. In de week H.H Missen 7, 7.45, 8 30 uur. Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 59 u. II T ie denkt aan en spreekt over een haven voor transitoverkeer, ziet l/y voor zich opdoemen een imponeerend beeld van vitaliteit en be- drijvigheid, gedragen door het geluid, van ratelende kettingen der omhoog stekende hijschkranen, het gezoem van elevators en het geloei van vele sirenes der groote zeeschepen, welke aan de kade gemeerd lig gen, wachtend op lossing. V/anneer men de ijle rooklaag van zoo'n mach tig schip waarneemt of in de wazige verte de contouren van een drijvend dok als schimmen tegen den achtergrond ziet opduiken, ondergaat men de bekoring van het leven op en aan de haven; een leven even kleurrijk als het palet, van den schilder. Haarlem kent dat leven van zeesche pen en zeelieden niet. wil het de zee zien, dan neemt het den trein of de tram naar Zandvoort om zich daar te verlustigen aan de kabbelende golfjes, die op het vlakke strand speelsch uit- loopen. Met eenig locaal chauvinism3 zouden we kunnen spreken van door vaart of binnenvaart, ai is ze dan niet zoo grootscheepsch als in Rotterdam. Haarlem kan echter niet buiten het Spaarne en de Ringvaart, want hier klopt de verkeersader van onze stad. De Ringvaart verheugt zich in een steeds groeiende belangstelling, want Haarlem heeft met zijn talrijke indus trieën veel noodig. Het hoeft nauwelijks betoogd, dat het verkeer te water nog niet het voorooriogsch peil bereikt heeft. Vele omstandigheden werken daar aan mede, zooals b.v. het euvel van dezen tijd, gebrek aan grondstoffen, waardoor de industrieën ook niet tot haar voile capaciteit kunnen komen- Zoolang er nog gebrek aan grondstoffen is, zoolang zal de distributie blijven bestaan, maar zoolang zal de industrie ook min of meer aan banden gelegd zijn. Van groot belang is de aanwezigheid van de industrieterreinen aan den Waarder- en Veenpolder, want daar zullen immers te zijner tijd nieuwe in dustrieën gevestigd kunnen worden en hei zal blijken, dat de gunstige ligging van deze terreinen, direct aan het water, voor de hier in Haarlem gevestigde Hoewel de film „Gewetenswroeging" een zeer vrije bewerking van Tolstoi's drama is, zal deze rolprent den meest critischen toeschouwer, die het boek van den grooten Russischen schrijver kent, toch bevredigen. Een van de voornaam ste redenen hiervan is wel, dat het verhaal behalve een ietwat traag be gin in een vlot tempo verloopt, waar-' bij dikwijls op rake en soms zelfs op verrassende wijze de scènes door den cameraman zijn verbonden. Doch be halve goede filmtechniek, kan men deze week in City-theater ook goed spel be wonderen. Frederic March en Anna Sten vertolken de hoofdrollen in deze tragedie. (Volwassenen). In Luxor wordt deze week „Het ge heim van Mr. Wong" vertoond met Boris Karloff in de hoofdrol. Mr. Wong wordt op een feest uitgenoodigd, doch eenige oogenblikken later ziet hij zich reeds geplaatst in een drama, dat hij moet ontwarren. „Het oog van de Maandochter", een edelsteen, die in China was gestolen en dood aanbracht aan een ieder, die hem in bezit had, is de scliuld van het mysterie. Verschil lende slachtoffers vallen, doch mr. Wong weet tenslotte den dader van alle onge lukken te ontmaskeren. Onbegrijpelyker- wijs heeft deze niets uit te staan met den gevaarlijken edelsteen, 'n Spannende es somtijds griezelige film, die aanbe volen wordt voor personen boven de 18 jaar. In het Spaarne-theater wordt deze week „Ridder zonder Vrees" vertoond met Joe Brown in kwaliteit van reporter in de hoofdrol. Joe maakt heel wat avonturen mee en komt in bijna onover komelijke moeilijkheden terecht. Van zelfsprekend weet hij zich eruit te red den, doch bereikt zelfs meer dan dat; Joe redit een land van revolutie en wint een koningin. De film is vol humor en voor een ieder toegankelijk. In het voor programma wordt „Da zilveren duivel" gedraaid. Buchenwald, oord der verschrikkingen, plaats waar bruut Duitsch geweld en sadisme op gevangenen werd uitgeleefd, wordt in Cinema Palace op rea listische wijze verfilmd. Op aangrijpen de wijze zijn de angsten van deze ver schoppelingen op het celluloid vastge legd, de spanning bij de steeds wisselen, de krijgskansen worden in dit oord ster ker gevoeld dan waar ook. Ongetwijfeld een film van documentaire waarde, ver vaardigd naar authentieke gegevens en enkele reconstructies, die echter op geen enkele wijze het geheel beïnvloeden. (Boven 18 jaar). Conrad Feith vertolkt in het Frans Hals Theater de hoofdrol in de film Con trabande als kapitein van een Deenschen koopvaarder In deze hoedanigheid wordt hy onge wild betrokken in een spionnage-affaire tusschen de Engelsche admiraliteit en de Duitsche contra-spionnage te Londen. Het gaat er in deze film soms nogal hardhandig toe en het ontbreekt niet aan de noodige spanning. Tot slot van de geschiedenis wordt toch door toedoen van den kapitein de Duitsche spionnagebende opgerold en volgt een happy ending met zijn tegen speelster, een Engelsche spionne. brandstoffen- en houtindustrieën nieu we mogelijkheden opent. Van doorslaggevenden aard, wat de kansen van een opleving op het water betreft, is de afloop van den stryd tus schen het vervoer te land en te water; of, anders gezegd, zullen de voordeelen van watervervoer grooter zijn dan het vervoer per as? Wie nog niet lang geleden eens een kijkje nam op den Koudenhom, heeft kunnen constateeren, dat de aanvoer van aardappelen grootendeels in schui ten van 30 ton plaats vond. Tallooze schepen, in lange rijen, kwamen uit de Streek van Noord-Holland afzakken naar de bloemenstad, om ze van het volksvoedsel bij uitstek te kunnen voor zien. Thans is deze taak overgenomen door auto's, die behalve de groote snel heid, die ze kunnen bereiken, het voor deel hebben ter plaatse te lossen en te laden, hetgeen wel van invloed zal zijn op den vrachtprijs. Als voordeel voor 't schip pleit ongetwijfeld, dat het vervoer van groote stukgoederen voordeeliger zal zijn. Toch zijn de werkzaamheden van den Markt- en Havendienst veelzijdig. Zoo als het verkeer op den openbaren weg aan regels is vastgelegd, zoo ook zullen op het water de spelregels zeer in acht genomen moeten worden. Aanvaringen zijn nu wel niet aan de orde van den dag onze navigatiekunst is op de binnenvaart even goed. als op de groote en wilde vaart maar toch zullen de scheepvaartwetten goed nageleefd moe ten worden. Wanneer bij zoo'n aanva ring de gemeente-eigendommen figuur lijk en letterlijk in het gedrang komen, dan is de Havendienst er als de kippen bij om er voor te zorgen, dat de schade ook door den betrokken schipper ver goed zal worden. Nietwaar, het onder houd aan kade en havenwerken is kostbaar en het innen van precariorech ten, d.i. de opbrengst, welke verkregen wordt voor het in gebruik nemen van haventerreinen en de bruggengelden, vormt een dankbare kasvulling. Toch vertoont de curve, vergeleken met die van 1945, een stijgende lijn en daarmede natuurlijk de opbreng sten. Wanneer straks de bouwmateri alen weer los komen en een begin ge maakt kan worden met l)et bouwen van huizen, zal deze curve in nog be langrijker mate een stijging vertoonen. want bet witte steen, afkomstig uit Hil'egom, zal grootendeels over Haar lem èn per schip over andere plaatsen gedistribueerd worden. Toekomstmuziek? Wei, laten we hopen, dat het niet te lang meer zal duren. De Haarlemsche politie heeft een der zwaarste jongens uit de onderwereld in Rotterdam gearresteerd. De man heeft tot nu toe reeds 15 diefstallen bekend, waarvan er 7 in Heemstede, een in Bloemendaal en een in Halfweg zijn gepleegd. De overige diefstallen ge schiedde in Haarlem. G. X. is reeds driemaal uit de ge vangenis uitgebroken: tweemaal in Arnhem en eenmaal in Eindhoven. In Arnhem zag G. X. kans na Ontsnapt en door de politie aangeschoten te zijn in den Rijn te springen, zich twee ki lometer te laten afdrijven en in een plaatsje, waar hij aan land klom, zich door een dokter te laten behandelen. De laatste maal, dat hij is uitgebroken had G. X. een revolver ontfutseld van een bewaker erj zich daarmede bewa pend naar den uitgang Begeven. De goederen, die in Haarlem en omgeving gestolen zijn, loopen zeer uiteen. Een groote partij textiel is reeds aan de eigenaars teruggegeven, alsmede vier vadio's, juweelen en klokken. Pas hebben we een aantal Deensche spoorwagens ter leen, ze rijden nog geen week en nu zijn er al weer vijf kapot. Alleen door baldadigheid van bengels. Onder het rijden draaiden jon gens de remmen aan, waardoor de on derstellen vernield werden. Een flink pak rammel moesten ze hebben. Moeten we straks weer in goederenwagons rij den? Men maakt het dagelijks mee, dat wat door een ander opgebouwd of gere pareerd wordt, door blagen vernield wordt. Maandagmiddag werd een nieuw glas op een lantaarnpaal geplaatst en den volgenden morgen kom ik daar voorbij en zie dat een stelletje straatbengels met steenen op dat lan taarnglas staan te gooien. Eén van die bengeis gelukt 't hem te raken en weei is er een lantaarn kapot. Het gelukt me om dat joch te grijpen en ik mee naar zijn ouders. Raadt u eens wat ik te hoo ien kreeg? Zijn ouders lieten me weten, dat ik me maar met m'n eigen zaken moest bemoeien. De gemeente kan best dat glas betalen. Ik ben naar de politie gegaan en nu hebben ze een proces verbaal, plus de schade die ze moeten betalen. Het is te hopen, dat tegen deze vernielingen streng wordt opgetreden; wie niet hooren wil, moet maar voelen. Bij herstelwerkzaamheden aan den ringmuur rondom het kerkhof te Tjerk- gaast in Friesland zijn werklieden ge- stooten op een muur van ruim een 25-tal groote zwerfsteenen. In de openingen tus schen deze groote keisteenen werden zes urnen gevonden, waarin onverbrande beenderen waren geborgen, de z.g. ,,ko- gelpotten" die voor nader onderzoek naar het Friesch museum werden vervoerd. recies in het jaar 1400 werd de com- door een zielloos aanbouwsel vervan- L/ munauteit van het Sint Agatha- klooster aan de Oude Delft te Delft verontrust door moeilijkheden tus schen de vrome bewoonsters onderling, Een weduwe, die kort tevoren ingetreden was en die in de stukken bekend bleef als Base. weduwe van Dlrc Jan Ramz., kon zich blijkbaar niet geheel onderwerpen aan de gewoonten der zusters, die zij waarschijnlijk niet strikt genoeg obser vant vond ten opzichte van den Regel dei Tertiarissen van het Utreehtsche Kapittel. Zij trad uit de kloostergemeenschap, doch stichtte onmiddelijk een andere in een huis dat zij huurde op het Rietveld, Al spoedig schijnt de goede verhouding her steld te zijn want in 1402 kwamen de nieuwe zusters eveneens op de Oude Delft wonen en in 1405 betrokken zij een eigen klooster In een woning die aanvankelijk aan het Sint Agatha-klooster had toebe hoord en hier vlak naast gelegen was. De eigen kerk van dit convent werd ingewijd in 1417. De besluiting der zusters ge schiedde een maand later, In Januari 1418. Er waren toen 19 besloten austers en 5 buitenzusters. Men leefde van eenvoudi ger: handenarbeid, sober en godvruchtig. In de 16de eeuw kwam dit nieuwe Klooster het Sint Barbara-klooster naast het Sint Agatha-klooster tot bloei, doch het ver brandde gedeeltelijk in 1586 en werd her bouwd. Dit was een aanzienlijke schade post. Voor den wederopbouw hadden de zusters 100 morgen land moeten verkoo- pen. Toen Delft overging in 1579, werden de nonnen met hun mater Agniet Arent Buysdr. van Dordrecht op straat gezet. Hun toenmalige rector was Christiaan Kruik van Adrichem, ook bekend als Christianus Crucius Adrichomius. Buiten het klooster hielden de zusters nog lang contact met elkaar. Wij weten, dat er In 15P7 te Delft nog veertien nonnen uit het Sint Barbara-klooster bh particulieren leefden. Het gebouw werd ingericht tot stads weeshuis en bleef dit langen tijd, want in de 18e eeuw werd het weeshuis ver bouwd in den styi des tijds. In het be gin der 20ste eeuw was het Sint Bar bara-klooster nog als weeshuis in ge bruik. In 1916 werd het ingericht tot hulplaboratorium voor analytische scheikunde en hiermede begon een ver- nielingsarbeid, die de gemeente Delft weinig eex aandoet. De kapel, later tot piuthuis verbouwd, werd gesloopt en De Economische Dienst te Amsterdam heeft Donderdag een goede vangst gedaan. Bij een aanhouding in verband met bonnenhandel eenigen tijd geleden werd de aandacht gevestigd op een 60- jarigen steuntrekker, die ergens in Oost woonde. Gisteren werd de man aange houden, maar hij had geen bonnen bij zich. Wel een bedrag van 7000. De politie oordeelde, dat dit rijkelijk veel was voor iemand, die 14.50 steun per week ontvangt en besloot een onderzoek in 'smans woning in te stellen. En inderdaad vond men in een ge heime bergplaats onder den vloer 16000 bonnen, meerendeels tabaksbon nen. Toch was er ook een respectabel aantal levensmïddelenbonnen bij. Alle bonkaarten misten het Iinkerboven- hoekje, dat, zooals men weet, voor het verkrijgen van de nieuwe kaarten moet worden ingeleverd. De man beweerde alle kaarten zonder genoemd hoekje te hebben gekocht. Hij gaf toe, dat hij vlak voor zyn arrestatie in een uur tijds 300 tabaksbonnen had verkocht op den Lindengracht. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de man ook een levensver zekering had afgesloten van 7000 en beschikte over een geblokkeerde bank. rekening van 4000. Het geld van deze rekening was gedeeltelijk afkomstig van een erfenis van een oom uit Amerika. De politie sohat het inkomen, dat deze steuntrekker uit zijn bonnenhandel had, op 1500 a 1600 per week, zoo deelde mr. J. van den Oever van den Economischen Dienst ons mede. Hij be schikte echter ook nog over andere bron nen van inkomsten. Tijdens de geldsa- ueering had hij aan verschillende men- schen geld geleend en men vermoedt, dat hij ook nu nog als geldschieter op treedt en zelfs nu en dan levensmiddelen kaarten heeft beleend. Zeker is, dat de aangehoudene nog wel wat meer bezat, dan het reeds genoemde. Over den in houd van een banksafe op zijn naam b.v. wilde de politie zich nog niet uitlaten. Vast staat, dat deze bonnenhandelaar ook relaties onderhield met den als theo logisch student ingeschreven boerenzoon, die korten tijd geleden wegen bonnen handel is aangehouden. Nadat men wegens bonnenhandel en frauduleus steuntreliken eens een krachtig woordje met dezen mgn ge sproken heeft, zal ook de fiscale dienst nog wel een appeltje met hem te schil len hebben. ■Het Sint Barbara-klooster te Delft in zijn huidigen toestand gen. Vervolgens werd een deel van het oude klooster tegen den grond gelegd om een doorgang te maken voor de brandweer. In 1941 werd wederom een stuk weggebroken, omdat men'het ma teriaal elders kon gebruiken. Moeten wij de Delftsche bladen Veri tas en Toekomst van Vrijdag 22 No vember gelooven, dan zou de gemeen teraad van Delft op voorstel van B. en W. het besluit genomen hebben, den vernielingsarbeid te voltooien door hei Sint Barbara-klooster af te staan aan de Larensche tapijtweverij „De Knip- scheer," die hierin haar industrie wil vestigen. Tweemaal ls ln Delft een klooster ver nield door de vestiging van een weverij in net gebouw: het Sint Agnleten-klooster bij de Oostpoort, waar Fransois Spiering uit Antwerpen ln 1592 zulk een industrie be gon en het Sint Anna-klooster bij de Hoog poort, waar Huibrecht Grimanle en Care! van Mander kort daarna een weverij open den. Van deze gebouwen staat geen steen me*. De toekenning van het Sint Barbara- klooster aan een industrleele onderneming zouden wij temeer betreuren, omdat er een passend en goed uitvoerbaar restauratieplan bestaat van de R. K. Studentengemeen schap te Delft, die op eigen kosten het klooster wil inrichten tot studententehuis met, oen eigen Sint Barbara-kapel en met localen voor samenkomsten, cursussen, le zingen, enz. Dit restauratie-plan, bij den gemeente raad ingediend, vond de instemming van den rector-magnificus der Techni sche Hoogeschool, prof. J. M. Tienstra, van prof. L. O. Wenckebach, prof. ir. M. J. Granpré Molière en ir. H. M. J. H. Kraayvanger. Kon de raad van Delft als nog besluiten, het klooster ter beschik king te stellen van de katholieke stu denten en aan de tapijtindustrie een passende ruimte toe te wijzen, die niet zulke traditioneele herinneringen meevoert, dan zou dit niet alleen binnen de rede liggen, doch bovendien zou de schijn worden ver meden, dat B. en W. by hun voorstel eeni- germate werden be. heerscht door den angst, dat een voor malig klooster op nieuw een centrum zou worden van ka tholieke activiteit. Dat een oud kloos ter beter kan worden gerestaureerd voor een katholiek cultu- reele instelling dan voor een industrieele onderneming, zelfs met artistieke aspi raties, behoeft dunkt ons, weinig betoog en wij hopen, dat dit reëele inzicht dan ook zal vieren. zege- ZONDAG 1 Dec., Ie Zondag v d. Advent. Utr. 2 H. Gatharina. Haarl. 'Breda 2 H. Eligius. Den Bosch, Roerm. 2 H. Maagd, 3 voor Kerk of Paus. Credo. Praef. v. d. H. Drievuldigheid MAANDAG: H. Bibiana. 2 v. d. vor. Zond.3 H. Maagd. Utr Octaaf dag van de H. Catharina 2 H "Bibiana. 3 v. d. vor. Zondag. Credo. DINSDAG: H, Franciscus Xaverius. 2 v. d. vor. Zondag. WOENSDAG: H. Petrus Chrysologus. 2 v. d. vpr. Zondag. 3 H. Barbara, .Credo. Breda, H. Barbara. 2 v. d vor. Zondag. Credo. DONDERDAG: Mis v. d. vorigen Zondag. 2 H. Sabbas, 3 H Maagd. Geen alleluja. Geen Credo. Breda'. H. Barbara. 2 van den Zondag. 3 H. Sabbas. Credo. VRIJDAG: H. Nicolaas, 2 v. d. vor. Zondag. (Amsterdam en waar het Patroonfeest is; Credo). Bre da 2 H. Barbara, 3 v. d. vor. Zond. Credo. Of wegens den eersten Vrijdag (behalve Amsterdam en waar het Patroonfeest is) Mis v. h. H. Hart, 2 v. d. Zond. Credo. Praef. v. h. H. Hart. ZATERDAG: H. Am- brosius. 2 v. d. Zond. 3 Vigilie v. O. L. Vr. Onb Ontv. Credo. Laatste Evang. v. Vigi lie. Óf Mis van Vigilie van O. L. Vr. On'o. Ontv. 2 H. Ambrosius. 3 v. d. vor. Zondag. Breda, H. Ambrosius. 2 H. Barbara. 3 v. 5, vor. Zond. 4 Vigilie. Laatste Evang. v. Vi gilie. Of Mis v Vigilie. 2 H. Ambrosius. 3 H. Barbara. 4 'v. d. Zond. ZONDAG 8 Dec. O L. Vr. Onevlekt ontvangen. 2 v. d. 2en Zónd. v. d. Advent. Credo. Praef. H. Maagd. Laatste Evang. v. d. Zondag. Ambtenaren van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie zijn er in ge slaagd in West-Duitschland een ge deelte van de archieven van het voor malige Rijkscommissariaat op te sporen. De documenten, die tezamen anderhalve ton wegen, bevinden zich op het oogen- blik reeds in Amsterdam. AMSTERDAM, 29 November 1946 De aandeelenmarkt onderging vapdaag weinig verandering. De locale industrieele aandeelen waren in doorsnee goed prijs houdend. Op de scheepvaartmarkt was de stemming eenigszins verdeeld. Cultuuraan- deelen waren weer zwak Op de obligatie- markt bleven staatsfondsen zonder noe menswaardige verandering. ZATERDAG HILVERSUM II, 415 m. 14.45 Gram. 15.00 Kiosk. 15.15 Orkest. 16.00 Lez. 17.00 Jeugd. 13.00 Vaudevilleork. 18.15 Lez- 18.30 Als ik slapen ga. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. 19.30 Buffalo Bill. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone man. 20.15 Lichtbaken. 21.00 Vroolijk progr. 22.00 Gram. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.20 Gram. 23.45 Gram. HILVERSUM I, 301 m. 15.45 Lez. 16.00 Lez. 16.25 Lez. 17.05 Piano-duo. 17.30 Gesprek. 18.00 Nieuws. 18.15 Be nedict Sllberman. 18.30 Nederl. strijdkr. 19.00 Piano. 19.30 Jeugd. 19.45 Lez. 20.00 Nieuws. 20.20 Dolf van der Lin den. 21.00 Lez. 21.15 Cabaret. 22.30 Hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Puzzle. 23.30 Nachtvoorstelling. ZONDAG HILVERSUM ill, 415 m. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 10.00 Kerkd. 11.45 Gram. 12.15 Lez. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.30 Apologie. 13.50 Kamer orkest. 14.20 Advent. 15.15 Verdichtsel. 16.15 Sport. 16,30 Ziekenlof. 17.00 Kerkd. 18.30 Gram. 18.45 Orgelmuziek. 19.15 Lez. 19.30 Nieuws. 19.45 „Ontvoe ring uit het Serail". 22.00 Nieuws. 22.30 Act. 22.50 Gram. 23.00 Vaudeville orkest. 23.30 Gram. HILVERSUM I, 301 m. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Lez. 8.45 Jo- han Jong. 9.15 Causerie. 9.30 Gram. 10.00 Lez.. 10.15 Kamermuz. 10.45 Voordr. 11.00 Triangel. 12.00 Lez. 12.10 Gram. 12.30 Zondagsclub. 12.40 Koor zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Gars de Pa ris. 13.50 Lez. 14.00 Gram. 14.05 Lez. 14.30 Concert. 15.55 Skymasters. 16.30 17.00 Caba- Vrouw. 16.40 Reportage. ret. 17.30 Oome Keesje. 18.00 Sport. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Studiod. 20.u0 Nieuws. 20.15 Waltztime. 20.45 Hersen- gymn. 21.15 Hoorspel; 22.00 Concert. 22.50 Lez. 23.00 Nieuws. 23.15 Pierre Palla. 23.35 Gram. MAANDAG HILVERSUM II, 415 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 woord voor den dag. 8.15 Gram. 9.15 Ziekenbez. 9.30 Waterst. 9.50 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.15 Lez. 11.35 Liederen. 12.00 Mari nierskapel. 13.00 Nieuws. 13.15 Cinde rella. 14.00 Lez. 14.20 Gram. 14.30 Pianorecital. 15.00 Sextet. 15.45 Gram. 16.00 Lez. 16.45 Kamerkoor. 17.25 Gram. 17.30 Expressivo. 18.15 Piano duo 18.40 Sport. 19.00 Nieuws. 19.40 Lez. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerork. 21.00 Lez. 21.20 Bel canto. 22.00 Nieuws. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Gram. HILVERSUM I, 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Regenboog. 11.00 Jo T. Hart, cello. 11.30 Verhaal. 11.45 Fam- ber. 12.00 Orgelspel. 12.30 Kalender. 12.35 Mannenkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Lez. 13.30 Gram. 14.00 Jouck Cupe rus, alt. 14.30 Lez. 14.45 Wim lbo. 15.30 Kleuters. 15.45 Orkest. 16.30 Jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Lez. 18.00 Nieuws. 18.15 Lez. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Lez. 19.15 Kamerkoor. 19.45 Lez. 20.00 Nieuws. 20.20 Orkest. 21.00 Lez. 21.20 Sextet. 21.55 Hoorspel. 22.35 Re gel. 22.45 Lez. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Volgens mededeelingen van den gou verneur van de Spaansche Bank, Goyoechea, zou Franco onlangs zijn po gingen, om tot een vergelijk met Don Juan te komen, hernieuwd hebben. De gouverneur zou van\Franco op dracht gekregen hebben aan Don Juan een vergelijk aan te bieden voor den duur van zes maanden, in welken tyd Don Juan geen contact zou mogen zoe ken met rechtsche of linksche Spaan sche organisaties, opdat Franco gelegen heid zou hebben de noodige stappen te doen om te geraken tot de noodige evolutie in de publieke opinie en de op neming van gematigde en linksche ele menten in zijn regeering. Na afloop van den termijn zou Don Juan dan in sa menwerking met Franco voorbereidingen kunnen gaan treffen voor het herstel van de monarchie. Don Juan zou echter geweigerd hebben Goyoechea te ontvan gen, daar deze destijds geweigerd heeft te gehoorzamen aan de door Don Juan aan zijn partijgangers gegeven orders, om van alle functies onder het regiem van Franco af te zien. Plaats in elk vakje een letter, zoodat horizontaal zoowel als verticaal woorden van de volgende beteekenis te lezen zyn: 1. handlanger, 2. overeenkomst, 3. Godsgezant, 4. voorbijgaande. 3 2 3 4 Inzendingen t. e. m. Dinsdag 10 Dec. op open briefkaart aan ,,'t Kasteel van Aemstel", N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Oplossing 16 November: xSTOBBExMARMOTX LxTRAANxELIASxT EMxKASTxSLEMxKA GARANTxxxETMAAIi ARIAxASxGExORDE AGENTxEERxONMIN LEKxTELRAA^IxENT XXXXXDDXNAXXXXX LAKxREELINGxKEG ETAGExRATxB. ALIË KOLAxTYxOAxFIKS KOMMERxxxPETTëN EMxMIERxMEERxLA RxBENDExORGELx? xMALDENxSTAKEN* Prijswinnaars: J. van Eerden, NW- Raamstraat 11, Haarlem; Ch. de Coo ker, van Woustraat 184 II, Amsterdam! Mej. R. Sier, Schippersgracht 15, Vo' lendam; J. C. Kops, Ambachtstraat Hillegom; C. In der Rieden, BoschlaaH 28, Bussum; Mej. Tineke Yland, varJ Merlenlaan 28, Heemstede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2