Geen moeilijkheden voor de leiders Zal D.E.M. zich gaan herstellen? Volop speelgoed in de winkels! DIE BRUG RED IK" n M mp0Ê mfo mm RUSSISCHE VERLANGENS IN HET NABIJE OOSTEN Amsterdammers kannen winnen 't Gooi naar V.S.V. Velsen kan zege behalen Duister spel lui 1946 't Heerlijk avondje is gekomen TEKENCURSUS TT SOCIALE ZEKERHEID Gisting onder de stammen als wapen Echte jeeps voor de jeugd in Engeland Nederlandsen elftal terug ZATERDAG 30 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 BU1TENLANDSCH OVERZICHT Waj de GOEDE SiMJ ONS BRENGJ, Wij HEBBEtl riE/4 BIJ DE GRUyjER GEZIEN, l-l ij KOO-lT SNOEP eN kOEK en ecNje chocolade en ROODMERK. KOFFIE EN OOK jHee. OOK DE CASSABONS DIE NAA\ Hj A\Eè - Wij Hebben Hej lekker. ECHJ gezieN KERST- EN NIEUWJAARS GRATIFICATIES Richtlijnen van College van Rijksbemiddelaars Mfn Het feuilleton Missievliegschool 11 Zalige Marie Adolphine (Wordt vervolgd) SCHAAKPROBLEEM Zoover heeft de Russische politiek ten aanzien van Iran het dan toch gebracht, dat er een openlijk en officieel Russisch protest mogelijk is naar aanleiding van een internen Maatregel der Perzische regeering. Deze heeft namelijk besloten, met het oog op de komende verkiezingen, in de noor delijke provincies, waaronder Azerbeid sjan, troepen 'te stationneeren die de orde tijdens voorbereiding en stemming Moeten handhaven. Geen overbodige Maatregel, als men bedenkt hoe roerig de bevolking van Azerbeidsjan den laat- sten tijd geweest is. De Sovjet-Unie nu heeft zich beklaagd dat deze troepen zending uiting is van een onvriendelijke houding te haren opzichte. Men dient in het protest der Sovjets iets anders te zien dan vrees voor een bedreiging van den kant der Perzen. Het is er Moskou om begonnen, °P een of andere wijze vasten voet in het Nabije Oosten te verkrijgen. Noode heeft het na den oorlog zijn legereen heden uit Iran teruggetrokken, en het toonde daadwerkelijke sympathie voor den opstand der Perzische bewoners van Azerbeidsjan (er bestaat ook een Rus sische provincie van dien naam), met de nauw verholen bedoeling, één onaf- hankelijken, dat is onder Russisch toe zicht staanden, staat Azerbeidsjan te Vormen. Ook onder de Koerden en de Arme niërs is de roode propaganda vlijtig bezig. Er valt gisting te constateeren in het gansche gebied rond de grenzen van Turkije, Iran en Irak. Voor de Perzen beteekent dit een voortdurende, heimelijke bedreiging door de Sovjet- Unie, die dan kan afgekocht worden door bijvoorbeeld economische conces sies, (stichting van een Russisch-Perzi- sche exploitatiemaatschappij voor olie bronnen) of door een militaire overeen komst: de Russen hebben reeds een verzoek in zee gestuurd tot het sluiten van een verdrag. De druk, die op Turkije wordt uit geoefend, is de tegenhanger van den bendenoorlog, die aan den Westkant van de zeeëngten juist dezer dagen tot een nieuwe uitbarsting is ge komen, en houdt nog weer verder ver band met den aandrang, Triest aan Joego-Slavië toe te kennen, en met de pogingen, in Albanië 'n bruikbare haven in te richten, waarvoor dan Valona het meest in aanmerking schijnt te komen. Bedreiging van de Turksche grenzen op een manier, die Moskou in de gelegen heid stelt, achter de schermen te blij ven, maar die een duidelijke aansporing aan de regeering te Ankara inhoudt, inschikkelijk te zijn inzake de Russische verlangens naar controle van Bosporus- en Dardanellen. Dit alles is nog pas van den jongsten tijd en de tegenacties der verschillende regeeringen dragen dan ook tot nog toe voornamelijk een nationaal karakter. Er valt echter een streven naar onder ling overleg der verschillende staten van het Nabije Oosten waar te nemen. Wij denken dan niet zoozeer aan de Arabi sche Liga, doch veeleer aan de belangen gemeenschap die o. a. Irak en Trans- jordanië gesloten hebben en vooral aan de pogingen, die Turkije aanwendt, met de omliggende landen militaire over eenkomsten tot stand te brengen, Engeland, dat in het Nabije Oosten groote economische en militaire be langen heeft, zal de aaneensluiting van de afzonderlijke staten uiteraard ten zeerste bevorderen, en heeft zelfs niet geschroomd eenigen tijd geleden een aantal soldaten in Basra aan land te zetten, waartegen Teheran wel officieel maar slechts weinig gemeend protes teerde. Het schijnt ons, dat de Britsche politiek, in dezen ijverig, terzijde ge staan door de Amerikaansche, bezig is hier een stevig, op eigen krachten steu nend blok te vormen als sta-in-den-weg voor Russische uitbreidingsverlangens in zuidelijke richting. Nu de lang verwachte strijd in Huddersfield tot het verleden behoort, is de aandacht weer gericht op de competitie. Zij levert op het eerste gezicht voor de diverse leiders geen al te groote bezwaren op. Alle leiders zijn wel in staat morgen te winnen en alleen Go Ahead kan bij het nogal onberekenbare Be Quick voor onverwachte moeilijkheden komen te staan. In district I is Hermes-DVS de gast heer van Ajax en er is geen reden om aan te nemen, dat de Amsterdammers hier een of meer punten zullen moeten achterlaten. En speelt 't Gooi zooals het in de eerste helft van den wedstrijd te- Sen Feijenoord deed, dan heeft het een redelijke kans VSV op eigen terrein te verslaan. In den piaatseljjken strijd tus schen RFC en Sparta mogen we wel re- henen op een overwinning van de gas- Hetzelfcte geldt voor DWS, dat EDO m Haarlem 'gaat "opzoeken. ADO krijgt waarschijnlijk zijn zooveelste nederlaag te slikken, nu het Emma ontvangen moet. In district II zal noch Blanw-Wit, noch Neptunus op grcoten "tegenstand stuiten bij Stormvogels of Excelsior. Geldt dit ook voor Haarlem, dat in Den Haag HBS als tegenstander heeft? De Vole wijekers moet oppassen voor DOS en in, ieder geval beter spel vertoonen, dan vorige week tegen Stormvogels. Min der eenvoudig is het een voorspelling te doen over XerxesDHC; gelijk spel zou Been verwonderlijk resultaat zijn. Go Ahead staat in district III voor de nogal lastige taak in Zutphen van Be Quick te winnen en de pogingen van Quick om uit de onderste regio nen weg te komen zullen in Wageningen wel bij pogingen blijven. Anders is het Besteld met zijn stadgenoot NEC, dat in Nijmegen Enschede de punten af handig gaat maken. Of Vitesse thuis van Heracles kan winnen staat nog te bezien ondanks het listige spel van de Arnhemmers verleden week. Ensched. Boys en AGOVV ontmoeten elkander in Het college van Rijksbemiddelaars Wijst er op, dat het toekennen van Kerst- en Nieuwjaarsgratificaties, even als trouwens de toekenning van andere sPeciale toeslagen of gratificaties, niet is toegestaan zonder voorafgaande toe stemming van het college. Deze toe-' stemming zal slechts in uitzonderings- Bevailen worden verleend. Geen toestemming behoeft te worden Bevraagd voor die gratificaties, die in fle betroWken onderneming reeds van 1939 af of vroeger met Kerstmis of bij Belegenheid van de jaarwisseling ple- Sen te worden uitgekeerd. een wedstrijd, waarin van alles kan ge beuren. Naar alle waarschijnlijkheid hand haaft NO AD zich in district IV bij Hel- mondia, zonder dat we evenwel verras singen willen uitsluiten. Longa krijgt tegen Helmond een kans zijn punten- aantal te vermeerderen en vermoedelijk zal NAC hetzelfde doen nu het RKTVV ontvangt BBV laat zich door VVV in 't geheel niet van de wijs brengen. Wil lem II heeft een iets betere kans dan Vlissingen niet het minst, omdat de Tilburgers in eigen omgeving kunnen laten zien, waartoe zij in staat zijn. In V gaan. Leeuwarden en Frisia het uitvechten om de onderste plaats. Wint Frisia dit duel dan staat het gelijk met Leeuwarden, maar in geval van verlies komt het 3 of 4 punten achter te staan Dit hangt weer ten deele af van Achil les en het is al heel onwaarschijnlijk, dat laatstgenoemde club een overwin ning op Heerenveen zal behalen. In hoeverre Velocitas een bedreiging vormt voor Be Quick, zal de Zondag verder uitwijzen; waarschijnlijk geen ernstige, omdat het verschil tusschen kopgroep en middenmoot tamelijk groot is. Van daar ook, dat een nederlaag van HSC tegen Veendam tot de waarschijnlijk heden behoort en Emmen vrijwel kans loos Is tegen Sneek. In VI heeft de leider, Sitt. Boys de overwinning in zijn zak ten koste van den hekkensluiter Branbntia. MVV staat zoo ongeveer voor hetzelfde geval met de Spechten en ook Eindhoven heeft de beste kansen tegen Bleijerheide. Al ge- looyen we wel in een overwinning van PSV, de kampioen Limburgia zal het zeker niét cadeau geven, evenmin als SC-Emma zulks van plan is tegen Mau- rits, ofschoon Maurits de beste troeven van het spel zal weten te behouden. In het programma voor den komenden Zondag treffen we diverse revanche wedstrijden. Het seizoen loopt op rolle tjes, want het is nog niet dikwijls voor gekomen dat we reeds op den eersten Zondag van December aan de tweede helft van het competitieprogramma toe zijn. In de tweede klasse zijn we nog niet zoo ver, maar al onze derde klassers ontmoeten hun tegenstanders voor de tweede maal. Velsen moet het morgen opnemen te gen een vrij sterken tegenstander, n.l. Vriendenschaar, een elftal met een zeer behoorlijke techniek, maar zijn tempo ligt naar onzen smaak iets te laag. Met zijn bekende open spel kan Velsen dezen tegenstander hebben en we durven Bak- kum en den zijnen dan ook wel een kleine overwinning voorspellen. Voor HBC ziet de toekomst er donker uit, wanneer niet spoedig uit een ander vaatje wordt ge tapt. Thans moeten de Heemstedenaren SDW in Amsterdam gaan bekampen en daar ook deze ploeg in de lagere regio nen zweeft, zou een overwinning van HBC dubbele beteekenis krijgen. Of het HBC zal lukken? Met belangstelling wordt het verdere optreden van DEM in de derde klasse tegemoet gezien. Na twee nederlagen hebben de Wijkenaren een dag rust ge had om zich op den lastigen strijd in Weesp tegen Rapiditas voor te bereiden en niet dan na de allergrootste inspan ning kunnen de Wijkenaren daar de zoo kostbare puntjes weghalen. Ook ADO gaat in Amsterdam een moeilijken wed strijd tegen OWO tegemoet en we ver moeden dat de Heemskerkers hier aan het kortste eind zullen moeten trekken. Een zeer belangrijke ontmoeting is die tusschen DSS en VVD in 4D, want de verliezende partij krijgt een te grooten achterstand om nog als serieus candidaat voor het kampioenschap te mogen wor den gerekend. De positie van VVD is nog iets ongunstiger en daarom zal DSS op harden tegenstand dienen te rekenen. Niet minder belangrijk is de wedstrijd BSMAmstel, omdat voor BSM hierin do kans ligt om zich voorloopig even veilig te stellen. Dat NASS het in 4E niet gemak kelijk heeft is de laatste weken weer eens duidelijk bewezen en het wordt tijd dat de Halfwegsche club zich eindelijk weer eens van de goede zijde laat zien, nu het bezoek krijgt van LOC. De min of meer plaatselijke strijd in 4F tusschen WE en IEV trekt in Wijk aan Zee de noodige belangstelling en wordt zeer waarschijnlijk door de thuis club gewonnen en voor dezelfde afdeeling moet Onze Gezellen alle zeilen bijzetten om niet door SCA verrast te worden. TYBB's fraaie positie in district II is vanzelfsprekend nog lang niet safe en reeds morgen dienen de geel-zwarten danig op hun tellen te passen om niet door LFC gewipt te worden.- Dat SJC eenige kans maakt tegen het zich her stellende HFC achten we uitgesloten? In de vierde klasse is Lisse weer op het, goede pad, maar moet in Hillegom van goeden huize zijn om zich te hand haven, al zijn de Hilleg-ommers lang niet zoo op dreef als wel verwacht werd. Teylingen kan thuis winnen van de Alph. Boys en zich daardoor vrijwel in veilig heid brengen, waarvan dan tevens W SB kan profiteeren, indien de St. Bavo- club thuis van DOSR wint. uiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü I 1ste JAARGANG ïilHltllllllllllllllllllllllllllllltlllllMllr? --■muiiimiiiiitiiimnitimmnimmitt Ja, eindelijk was hst zover! 't Was Sinterklaasavond. Vader was zojuist thuis gekomen. Geschrokken dat hij was! Ver schrikkelijk! „Je ziet er nog wit van!" vond moeder. „Dat zal waar wezen!" zei vader. „Op de hoek van de straat gebeurde het: ineens stonden er twee van die zwarte pieten voor mij. Bent u de va der van Keesje en Koosje? vroegen ze! Natuurlijk zei ik, dat er behalve die twee nog meer kinderen waren! Ja, dat wisten ze ook wel. Maar die twee kenden ze heel goed. IUÜT UJi «uuluju in mi' Hhil En daar moesten ze vanavond beslist op visite komen. Hebben jullie soms wat .uitgevoerd, Keesje en Koosje?" De twee jongens zaten naast elkaar aan de tafel. Hun rode hoofden schudden heftig van, nee! Maar vader bespeurde da delijk, dat er iets niet in orde was. „Als ik dien enen Piet goed begrepen heb. is de goede Sint van plan vanavond zelf hier te komen." „Laten we dan maar gauw een liedje gaan zingen," stelde moeder voor. Daar waren ze allemaal voor te vinden. En weldra klonk het: „Zie de maan schijnt door de bomen! Maikkers staakt uw wild geraas!" „Waarom zingen Keesje en Koosje niet mee?" vroeg Hin der, toen hë-t liedje uit was! De twee keken elkaar eens aan; maar ze zeiden niets. „Daar schijnt iets aan 't handje te wezen!" lachte vader geheimzinnig. „Ik geloof!", begon Kees plots, „ik geloofdat Koosje buik pijn heeft." „Ja, ja!" zei Koos opgelucht, „dat zal het wel wezen! Keesje heeft trouwens ook buikpijn." „Dan hebben ze zeker allebei iets gegeten, dat niet goed is," meende moeder. „Zou het niet beter zijn, dat ze maar naar bed gaan?" „Dat geloof ik niet!" deed vader weer geheimzinnig. „Ik heb zo'n idee, dat Sint Nicolaas het erg op prijs zal stellen, dat hij de twee knapen hier aan treft...." Zoals jullie wellicht opge merkt hebben, is mét de grote krant ook weer het feuilleton (voor de groten) in de dagbla den verschenen. Het feuilleton, dat wil zeg gen: verhaal in vervolgen, ver scheen voor het eerst in Frank rijk in het dagblad „La Presse" (De Pers) te Parijs in 1836. Bekende schrijvers uit die tijd publiceerden iedere dag een gedeelte van een roman, zoals nu nog gebruikelijk is. De bekendste verhalen in „La Presse" waren: „De Drie Mus ketiers" en „De Graaf van Mon te Cristo". „Stil eens!" riep plots één der oudste zusjes„Ik hoor gestommel op de trap! Dat kan Sint Nioolaas wel eens wezen! Laten we gauw gaan zingen." En meteen begonnen ze. „Zie ginds komt de stoomboot, uit Spanje weer aan!" Toen het lied uit was en in de gang alles stil bleef, begon nen ze maar weer: „Hoort de wind waait door de bomen En juist toen ze aan de woor den gekomen waren: „Hoort wie klopt daar kinderen!" werd er inderdaad op de deur ge klopt! Heel hard en duidelijk. De kleintjes, direct bij moeder, keken met grote ogen naar de deur, die langzaam open ging. Toen kwam 't hoofd van buur man te voorschijn. „Is Sinter klaas hier nog niet?" vroeg hij. „Dan mag ik zeker wel even binnen komen, hè. Wat is dat? Zijn Keesje en Koosje er niet? Al naar bed?" „Wel neen!", lachte vader, „zo juist waren ze hier nog!" „Ha, ha!", lachte plots grote zus, „ze, zitten onder de tafel." En werkelijk! Daar kwamen ze van onder de tafel te voor schijn. Huilen geen gebrek! „Wat zullen we nu krijgen?" deed moeder verwonderd. „Ik kan er heus niets aan doen!" jammerde de een. „Ik zal het nooit meer doen!" snikte de ander. „Maar wat is er dan ge beurd?", vroeg moeder. „Laat ik u dat maar eens vertellen!" zei de buurman. „De twee jongens zijn vandaag een beetje ondeugend geweest. Ik had ze al een paar maal ge waarschuwd, dat ze niet zo vlak voor m'n deur met die bal moesten spelen. Maar ja, toch doen, hè! Net zolang tot ze de bal door een van mijn ruiten kopten, 't Was gelukkig geen grote ruit, maar jahet zal toch een' hele toer zijn, een nieuwe te krijgen. Het ergste kwam echter nog. Toen ik hun bal afgenomen had, lachten ze me zo'n beetje uit, want.de bal was niet van hen, maar van één van m'n eigen kinde ren. Toen heb ik gezegd, dat ik alles aan Sint Nicolaas vertel len zou! Nouwat die ene bengel toen uitriep, zal ik hier maar niet navertellen „Neen!", zei vader heel ern stig, „dat begrijpen we wel! En dat zal ook wel de reden zijn, waarom ze zo gauw onder de tafel kropen, toen ze dachten, dat de Sint er aankwam." (Slot volgt) In het bisdom Illinois (V. S.) is een nieuwe organisatie tot sitand gekomen, „On Wings of Mercy", met een school waar toekomstige missionarissen worden opgeleid tot vliegenier. In alle steden van ons land zijn de speelgoedwinkels gevuld met grote hoeveelheden en je kunt goed merken dat meer normale tijden aanbreken, want allerlei heerlijke dingen „om te hebben" zijn verkrijgbaar. Of St. Nicolaas zo royaal zal zijn om jullie al de begeerlijkheden te bezorgen, lijkt mij wel een te gewaagde veronderstelling als je de hoge prijzen eens bekijkt. „Daar hebben wij toch niets mee te maken", hoor ik jullie al zeggen. „De Sint brengt het toch." Maar jullie hebben nu omderdehand ook al wel het woord .deviezen" opgevangen, ik weet niet wat het precies be tekent, maar zooveel begrijp ik er toch van dat ook St. Nicolaas daar wel mee te kampen zal heb ben en ik heb zo'n idee dat die mooie bouwdozen, auto's, pop pen en zo, die wij nu juist eens graag willen hebben, de meesten van ons niet zullen bereiken. Een vriendinnetje uit Engeland schreef, dat ze daar ook vol verlangen de prachtige etalages bekijken. Als je hoort wat ze daar allemaal in de winkels zien, dan zijn wij nog zeer be scheiden van aard: Echte klei ne jeeps voor een persoon, com pleet met rubber banden en handremmen. En bouwdozen, waarvan je kleine kastelen of Onlangs mochten de ouders van de Toekende Jan van Hoof die op zijn eentje de spring stof lading van de grote Waal brug bij Nijmegen onklaar maakte in het najaar vatn 1944, van de Amerikaanse legerleiding een onderscheiding en een waarderend schrijven ontvangen over het moedig gedrag van hun zoon, die op de gedenkwaardige dag van 18 Sept. 1944 de Waalbrug redde. In het schrijven werd aangetoond, dat het Jan van Hoof was, die,.volledig op &c hoogte van de Duitse plannen, de brug over de Waal te verwoesten maatregelen trof de brug voor de geallieerden te behouden. Oader hevig granaatvuur sneed hij de kabels door, die ver binding gaven met de lading van de brug en keerde daarna naar de stad terug, om deel te nemen aan de aanval op Nijmegen. De volgende dag stierf hij de heldendood, 19 September 1944, toen hij met de Airborners als wegwijzer de stad inreed. In October van dit jaar heeft H. M. de Koningin aan de vader van Jan van Hoof een van erkentelijkheid getuigend schrijven gezonden, waarin zij hulde bracht aan de moedige daad van Jan van Hoof en het een eer achtte, hem als posihume (komend na de dood) hulde het Ridderkruis Vierde Klasse van de Militaire Willemsorde te verlenen. Om zijn nagedachtenis en in hem de nagedach tenis van heel illegaal Nederland te eren, wil men in Nij megen een ge denkteken op richten, waartoe het ..Jan van Hooffonds" is gesticht. Ten bate hiervan wordt de foto verkocht, (bij alle scoutshops verkrijgbaar welke wij hierbij reproduceren, naar een teke ning van F. Raaymakers. kerken kunt metselen, ja echt met cement. Cementpoeder is bijgevoegd, met water moet je dat aanmengen en dat cement kun je dan, nadat er iets ge- bcuwd is, langs de voegen strij ken. Als het droog is kun je zo'n eigen gebouwd kasteeltje op een kast zetten of ergens waar- je wil. Ook kun je het zelf be schilderen. Ik zal jullie nog even iets jaloerser maken, voor al de meisjes, daar zijn ook al lerlei prachtige gekleurde pop pen en dierfiguren van plastic (een nieuwe soepele en ruibber- achtige kunststof) gemaakt, echt oorspronkelijk hoor. Laat ik maar gauw eindigen, maar een opvallend (en geluk kig) verschijnsel bij het speel goed is, dat ook in ons land, soldaatjes, kanonnetjes, vestin gen en zo, niet of weinig te zien zijn. En nu maar afwachten wat de goede Sint ons zal brengen! (Een „tip" willen wij jullie, beste meisjes en jongens, geven: vraag aan St. Nicolaas een doosje kleurpotloden, want dat komt goed van pas voor onze tekencursus) Dit is geen kruiswoordpuzzle, maar onze eerste tekenles! Het spreekt vanzelf, dat wij heel eenvoudig beginnen en we leggen er de nadruk op, dat het niet de bedoeling is onderstaande vier kantvulling na te tekenen. Allereerst willen wij een ste vige grondslag leggen, waaruit geleidelijk aan een en ander wordt „opgebouwd" om het zo eens te noemen. Als bijvoorbeeld een architect een huis moet la ten bouwen, maakt hij eerst een tekening en naar die tekening wordt het werk uitgevoerd. Men begint niet met ramen of deu ren te zetten, maar met het fundament. Zo moeten jullie deze eerste tekenles ook ver staan, eerst een fundament, waarna we steeds verder gaan met uitbreiding. Als eerste grondslag nemen wij het vier kant- Jullie hebt toch allemaal een ruitjesschrift te pakken kunnen krijgen, welnu, op de eerste bladzijde gaat ge nu beginnen. Een vierkant tekenen, nu er reeds kleine vierkantjes staan, is al heel gemakkelijk- Maak een afbeelding 1 flink groot en tel niet de vier kanten van dit voorbeeld, want jullie moeten het veel grooter maken, zo, dat de hele bladzijde er bijna mee gevuld is. Denk er aan: neem wel het aantal ruitjes precies in de hoogte en breedte gelijk. En nu naar eigen fantasie gaan beginnen met de versiering vanuit het midden der vier zijden. Nogmaals, je mag alléén naar afbeelding 1 kijken, doch niet natekenen, maar alles uitsluitend met rechte lijnen uit werken volgens de ruitjesinde- In haar jeugd een vrolijk meisje 26 November werd te Rome zuster Marie Adolphine van de Zusters Franciscanessen Missio narissen van Maria zalig ver klaard. Catharina Dierkx werd in 1866 te Ossendrecht in Noord- Brabant, vlak bij de Belgische grens, geboren- Zij was in haar jeugd, op jul lie leeftijd, een „leutig meske", zoals ze aat te Ossendrecht op z'n Vlaams zeggen. Dat wil zeggen een levenslustig meisje, zoals jullie zeker ook zijn, maar daarbij zeer godsdienstig. Toen Kaatje een jaar of dertien was, ging zij naar de peekoffiefabriek „t Wefke", zoals de fabrieks- naam heet. en later ging zij naar een wasserii te Antwerpen Ja, zij moest die paar francs per week met hard werken verdie nen. Hoewel zij reeds eerder het verlangen had in het klooster te treden, gebeurde dit pas op 27- jarige leeftijd en in 1898 legde zij bij de Zusters Franciscanes sen te Antwerpen haar eeuwige geloften af. Spoedig daarna ver trok zij met een groep zusters naar de Missie in China- Daar maakte zij zich verdienstelijk in de keuken en wasserij. De Boksers (een geheim ge nootschap) in China hadden een grote haat tegen de Chris tenen en zo gebeurde het. dat op 9 Juli 1900 enige zusters, onder wie „ons Kaatje", de martel dood stierven. Zuster Marie Adolphine had er echter naar verlangd, want zo schreef zij eens aan de Moeder Overste in Nederland; „Moge de Goddelijke Meester mij de genade geven tot Hem te „rekken, maar daarom moet ik mijn edele zending ver vullen en waarlijk een slachtof fer zijn voor de Kerk en de zie len". Zo is dan haar wens in vervulling gegaan. De benaming ..ons Kaatje" is familiair bedoeld, want zij is een achternichtje van mij. Twee tantes zijn ook bij de deputatie (dat is afvaardiging), om de familie te vertegenwoor digen. mee naar Rome om de zaligverklaring bij te wonen. Als ik groot was geweest (en geld had!), had ik ook mee mogen gaan en had misschien ook, met de andere familieleden, bij de Paus mogen komen. Nu zal ik tevreden moeten zijn met een herinneringBmedaille welke mijn tante mee zal brengen, HANKY. ling. Dus van de zijkanten naar het midden op aan, echter niet geheel tot aan het midden van het vierkant zelf, want dan „valt" het vierkant inderdaad „in vieren" en dat mag niet- En geen enkele schuine lijn gebrui ken; alles recht-op-recht zoals bij het voorbeeld. Je mag ook de hoeken wat uitwerken maar vooral niet te ver naar binnen gaan. Zo, dat zal wel lukken. Een tweede opgave, dus op een nieuwe bladzijde te tekenen, is nu deze vierkantverdeling op dezelfde wijze toe te passen, de vierkantjes te volgen, maar in plaats van met rechte lijntjes, nu alles met gebogen lijnen te maken. Bovenstaand voorbeeld navolgen, maar er mag niet één rechte lijn op staan. Dus wel hetzelfde idee, ontwerp dus. Ziezoo, nu aan het werk met aandacht en preciesheid. Schrijf er bij no. la en lb. Gistermiddag 14.00 uur landdé op Schiphol het door de K.L.M. gechar terde vliegtuig van de Scottish Airlines, waarmede het Nederlandsch voetbalelf tal naar Nederland teruggevlogen is. Spelers en officials waren opgetogen over de reis en. alleen de Engelsche keu ken werd danig becritiseerd. Kick Smit vertelde, dat de jongens menigmaal 's avonds naar de kamer van Bas Faauwe waren 'gegaan om hun honger te stillen met een stuk van de 1 meter lange koek, die de spelers Maandag bij het vertrek van de Winschpter voetbal- vereeniging hadden gekregen. De heer Karei Lotsy had een groote bewondering voor de Engelsche voorhoede, die een spel vertoonde, dat de -heer Lotsy in zijn langdurige voebballoopbaan nog nooit had gezien. Over het algemeen is men niet on tevreden met het behaalde resultaat, of schoon, aldus Roozen, wij in de eerste 20 minuten zeker met 20 voor hadden moeten staan. Drager, die tijdens den wedstrijd een gescheurde spier heeft op- geloopen, zal minstens 4 a 5 weken zijn voetbalschoenen in de kast moeten la ten. De tafeltenniswedstrijd tusschen Neder land en Frankrijk wonnen de Franschen met 50. Roman op een Waddeneiland 23) He wachtmeester haalde zijn schouders °P en wees naar Harm Ehlers, die juist haderbij kwam. „Wel Ehlers?" riep de opperwacht meester hem toe, „hebben ze allemaal de boodschap gekregen?" Hinkend en lichtelijk hijgend liep de jonge schipper op hem toe. „Allemaal, opperwachtmeester. Maar an Tonner komt er niemand. Eike Ton ner ging reusachtig te keer, omdat hij ais schout niet van de zaak op de hoogte ^as gesteld. Hij liet zich niet comman- c eeren, zei hij. Wie wat van hem of zijn hienschen wou hebben, zei hij, die moest maar bij hem aan huis komen." „Best hoor," bromde Schlemm, „daar zal ie zijn zin in hebben." Hij wendde zich tot de eilanders, schilderde hun in net kort het vreeselijke einde van den Jongen zeeman en de verdenking wek kende waarnemingen, die Malwe Schott, Hay Möller en Harm Ehlers gedaan had den. »'t Is dus zeker," ging hjj voort, „dat hier op het eiland dingen gebeuren, die het daglicht niet mogen zien. Daarom moet ik ieder afzonderlijk verhooren. Meneer Ehlers, is er bij u misschien een kamer beschikbaar voor het afnemefi van het verhoor?" „O, zeker," antwoordde Harm en zijn vader knikte instemmend. „Kom maar mee." Ze gingen naar het huis, dat dichtbij lag, en terwijl de eilandbewoners buiten opgewonden pratend bleven wachten, richtten Schlemm en Grothe zich in de kamer in. Een poos later werd Alma Thiessen als eerste binnengeroepen. Met een misnoegd gezicht strompelde de huis houdster, op haar stok steunend, het huis in. Harm Ehlers keek haar na. „Wat ik je zeg, Kay," fluisterde hij zijn jongen baas toe, „en tóch was ze vannacht aan het strand!" Kay maakte een twijfelend gebaar. „Ik geloof 't ook, maar bewijs 't eens, Harm!" Grothe opende het venster en riep: „Vrouw Möller en Kay Möller behoeven niet te wachten; die kunnen naar huis gaan." „Ga maar vast, moeder," zei Kay, „ik kom zoo." En terwijl vrouw Antje aarze lend naar huis ging, nam hij kapitein Dohse terzijde. „Kapitein, wat zeg jij daar nou van, dat Jan Paulsen met Uwe Tonner naar Husum zou zijn?" „Wat ik daar van zeg? Dat hij'die vrouwen bij hem thuis maar wat wijs ge maakt heèït. Ja, vandaag zullen ze daar wel zijn. Maar of zij er gisteravond al waren, dat zullen ze dan toch eerst die nen te bewijzen." „Let eens op, kapitein, allemaal zullen ze een alibi hebben voor gisteren, behalve die twee." „En nummer drie, Karsten Tewis, al heelemaal niet." „Zooals U zegt: die drieen één van hen zal Jut zijn." Hij zweeg en keek naar Helke Paulsen, die met Jasper Kroeger aan den kant stond. Hij zag dat zij leed. Haar gezicht was vaalbleek en bitter ernstig, haar blik was star op den grond gericht. De oude knecht sprak haar op zijn kalme manier toe, maar het scheen wel alsof ze zijn woorden niej verstond. Kay voelde een diep medelijden. On willekeurig ging hij enkele passen op haar af. Nu voelde hij zich aan zijn arm tegengehouden en toen hij omkeek, stond Gesa Lührs naast hem. Er kwam een uitdrukking van tegen zin in zijn oogen. Maar het volgende oogenblik lachte hij haar vriendelijk toe. „Wel, Gesa?" „Zeg Kay," fluisterde 't meisje, „wat is me dat 'n akelige geschiedenis met dien Jens! Heb jij 't gisteravond in het wad niet te kwaad gekregen?" „Daar had ik geen tijd voor, Gesa," zei hij afwerend. „Ja, jij bent nog eens 'n kerel! Hein heeft den heelen nacht over jou zitten opscheppen." „Kom, kom, had ie niets beters te doen?" „Zeg, Kay, Uwe Tonner is toch wel met den ouden Paulsen naar Husum. Weet je waarvoor? Karsten Tewis was gisteren al vroeg bij ons en die heeft 't verraden: hij koopt verlovingsringen." Kay slikte met moeite. Toen spande hij zijn borst. „Léat 'm ringen koopen," ant woordde hij heesch, „de vraag is, of hij er ooit iets aan hebben zal!" Gesa hief verwonderd haar gezicht naar hem op, maar zij kwam er niet toe de vraag, die zij op de lippen had, uit te spreken. Binnen het huis was er op eens nogal wat lawaai en spoedig daarop kwam Alma Thiessen naar buiten. Het gezicht van de vrouw was vlammend rood, haar oogen flikkerden en toen zij Kay zag, kwam zij met woeste gebaren op hem toe. „Jij, vlegel!" schreeuwde zij op het top punt van woede, „waar ben ik vannacht geweest, hè? Aan het strand met twee mannen, hè? Ben jij nou stapelgek? Jij hebt zeker spoken gezien, maar moet ik daarvan de dupe worden? Wacht maar jongen, dat laat ik niet op me zitten, zoo'n schandaal, bah!" „Kom, kom, Alma," kwam de oude ka pitein kalmeerend tussrhenbeiden. „O, zoo, meneer bemoeit er zich ook mee, de kapitein neemt de partij van dien lasteraar op! Oho, nou begrijp ik ook, waarom u me vannacht bespionneerd hebt. U moest zich schamen, een man van uw leeftijd! Onder één deken met dien mislukten kantoorklerk. Zal ik 't jou eens anders vertellen, jou, visscher- in-nood? Jij hebt zelf Jens Rickmers naar de andere wereld geholpen, nou weet je 't!" Dat was te erg. „Mensch, weet wat je zegt!" riep Kay en hij greep haar forsch bij de polsen, terwijl zijn oogen vonken spatten. Gesa uitte een gil en de anderen stonden stom en stijf van spannning. Alma Thiessen staarde hem met groote angstoogen aan, haar polsen in zijn vuis ten wringend om los te komen. Als een rat, dacht hij en dat bracht hem weer tot zichzelf. Hij rekte zijn gestalte en slingerde haar handen terug. „O nee, ik zal me niet aan jou vergrijpen, al spreek je nog zoo'n gemeene taal!" De vrouw wreef haar polsen, bukte om haar stok op te rapen en strompelde dan in machtelooze woede, zonder nog een woord te spreken, weg. LADDERWEDSTRIJD. Oplossing van den driezet nr. 761 van B. Postma, Den Haag, eerste publicatie. 1. Re7 enz. Zeer eenvoudig. Wij ontvingen enkele foutieve oplossingen, waarvan de weerleggingen voor de hand liggen. PROBLEEM nr. 764 van P. j. v. d. Hoeven. Utrecht. Eerste publicatie. - 03MV//. W///// Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zen den aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwers straat 40, Amsterdam-C. De leider van den Weenink's Herden- kings Oploswedstrijd bericht ons, dat in den loop van December a.s. de problemen aan de oplossers worden toegezonden. Wij veroorloven ons den betrokkenen mede te deelen. dat wij aangaande dezen wedstrijd geen correspondentie kunnen voeren. De einduitslagen van het tennistuor- nooi in het R.A.I.-gebouw zijn: Heeren- enkelsp.: Rinkel sl. Witon 664. Da- mesenkelsp.: mevr. LubbersFischer sl. mej. Hermsen 62, 61. Heerendubbelsp.: Rinkel en Van Swol sl. Wiegers en Wil ton 63, 64. Gem. dubbelsp.: de heer en mevr. Borren sl. mevr. Schmier en Wie gers 46, 63. 63. Damesdubbèlsp.: mej. Van der Wal en mej. Hermsen sl. mevr. Lubbers en mej. Eggersman 63, 6—2. De ijshockeywedstrijd HHYCPraag ein digde in een 122 nederlaag voor de Ha genaars. (Vervolg van pagina 1) Niet omdat een wet zulks voorschreef, maar omdat het christenplicht was. Wij verstaan de klacht van communisten en andere materialisten in deze dagen, die het kapitalisme kenmerken als hef groot ste euvel van onze dagen. Alleen, we hebben daarvoor geen communisten noodig. Paus Pius XI heeft het in Qua- dragesimo Anno onomwonden gezegd: „Maar al te lang heeft het kapitaal zich te veel kunnen toeëigenen. Het kapitaal eischte de totale opbrengst, de geheele winst, terwijl het den arbeider ternau wernood datgene liet, wat tot herstel en vernieuwing van zijn arbeidskracht noodig was." En het was Leo XIII, die reeds de oplossing voor dit allermoei lijkst schijnende vraagstuk gaf: Hoe ook de aarde onder particulieren verdeeld zij, altijd blijft ze ten dienste staan aan het gemeenschappelijk nut. Dit is met andere woorden gezegd wat in het Boek der Schepping als een opdracht aan alle menschen werd meegegeven, toen God in zijn onbegrijpelijk-almachtige goed heid een aarde met al zijn rijkdom aan de menschen beschikbaar stelde: „Be- heersch deze aarde en maak haar allen onderdanig.*' Dit is het beginsel, van waaruit de Kath. Arbeidersbeweging in Nederland het recht bepleit voor den arbeider in betrekkelijk onbeperkte mate mede te deelen in de ongemeten rijkdommen der wereld. Dit is het be ginsel van waaruit ze een pleidooi houdt tegen het afschuwelijk maatschappelijk onrecht, dat nog altijd bestaat, dat men schen, die buiten hun schuld niet aan hun arbeidsplicht kunnen voldoen, wor den weggestuurd, alsof een nieuwe Mal- thus spreekt: de tafel van de natuur heeft voor dezulken niet gedekt. Laten wij er diep van doordrongen zijn, dat hier de eerste en grootste wet spreekt, die alleen in staat is een betere wereld te maken: consequente christenen -e zijn, zooals Christus het gewild heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3