„ONTWERP-ACCOORD FUNEST VOOR INDISCHE VOLKEN" Nieuwe klokken voor de parochie van den H. Antonius van Padua Oordeel van den voorzitter der Indische Kath. Volkspartij Bepaalt de regeering Woensdag haar standpunt? Daarna zoa onmiddellijk behandeling volgen in de Sta Zware verliezen bij de Indonesiërs Prof. Gerbrandy over Ned.-Indië De wijziging van het radiobestel Geen linksche coalitie-regeering in Frankrijk Socialisten contra communisten HEFTIGE SCHIETPARTIJEN IN JERUZALEM Zware explosies in het westelijk deel der stad Deken v. d. Wiel zal de plechtige inzegening verrichten Interparlementaire Unie te Brussel bijeengekomen Baron Van Tuyll naar Neurenberg Commissie-Generaal bij de Koningin Verkiezingen Am. zone van Duitschland SPOORWEGONGEVAL TE GOUDA Cultureele problemen besproken Tot hoofd en hart MAANDAG 2 DECEMBER 1946 o 69ste JAARGANG No. 23712 NA CHERIBON Koninkrijk wordt zwaar verminkt Zwaar verminkt SPOEDIG EINDE DER STAKING IN DE VER. STATEN? BEVIN IN NEW YORK UITGEFLOTËN Emden protesteert tegen grenscorrecties Shawcross en de Russen Lord Beveridge, de bekende Engelsche econoom, is in de aula van de econo mische hoogeschool te Rotterdam ge promoveerd tot doctor honoris causa in de economische wetenschappen. Lord Beveridge ontvangt de bul uit handen van zijn promotor, prof. J. G. Koopman ONTWERP-OVEREENKOMST CHERIBON „Onaanvaardbaar" Conferentie van Denpassar uitgesteld „De beul van Tjideng" Duitsche genej-aals ter dood veroordeeld Staatsloterij Waarschuwing van vice-admiraal Pinke Tsaldaris naar New York Het weer Nog geen mededeeling aan omroepvereenigingen Geen persoonlijke ongelukken Br.-lndische delegatie naar Londen Onder de velen, die den oud-minister van Oorlog, mr. J. J. C. van Dijk, ter gelegenheid van zijn 75sten verjaar dag te Den Haag kwamen gelukwen- schen, bevond zich ook de huidige minister van Oorlog, Fiévez STADSNIEUWS De nieuwe klok van de H. Antonius van Padua-kerk aan de Groenmarkt -"/Jj Voor zijn vertrek van het vliegveld „Kemajoran" inspecteert de opperbe velhebber der geallieerde strijdkrach ten, generaal Mansergh, de opgestelde Nederlandsche eerewacht Ds. Niemöiler op Schiphol „In Duitschland heerscht overal ontevredenheid" IN TWAALF UUR OVER DEN OCEAAN New YorkAmsterdam in record-tijd Eerepromotie van Lord Beveridge Nieuw dagrecord bij mijnbedrijf Onze dagelijksche vreugden en tegenslagen zijn schakeltjes aan de keten van ons leven. Op zich zelf zijn zij misschien nietig, maar toch hebben zij hun waarde voor het geheel. j Wijziging reisbesluit BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143450 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart, Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellngen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren In de „Gelderlander" iroffen Wij een interessante beschou wing aan over hei oniwerp- accoord van Cheribon van de hand van den voorzitter der Indische Kath. Volkspartij, den heer G. Pastor, van wien Wij mogen aannémen, dat hij den poliiieken toestand in Indië volkomen kent, even goed als onze katholieke lei ders de situatie in Neder land. Hei ontwerp is, naar de meening van den heer Pas tor, eenvoudig funest voor de Indische volken, er is geen Waarborg tegen dwang en vexatie. Verder zegt de heer Pastor nog: Het ontwerp geeft Nederland geen Invloed op de opheffing van de sociaal, cultureel en economisch aïme Indonesi sche bevolking. Een ernstig bezwaar is het, dat de verpauperde Madoereezen zonder hun stem worden ingedeeld bij de republiek Java, die wel rijst naar India zendt, maar hen laat verkommeren; de inzich ten der bevolking van Bantam zajn on bekend evenals die van deelen vah Su matra, Zooals Atjeh. Een directe inscha keling van al die gebieden bij de repu bliek is strijdig met iedere democrati sche opvatting, waarvan de overeen komst zoo hoog opgeeft. In het ontwerp is er geen sprake van één staat, doch minstens van twee, Waarbij de Kroon een onbeteekenende formule is. Er is geen Rijksregeering Welke zeggenschap over de deelen heeft. Indien de minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen zegt, dat het Koninkrijk niet gebroken of vermoord is, kan hij niet ontkennen dat het zwaar is ver minkt. De naïeve verwachting van sommigen is dat na deze overeenkomst nog veel goeds mogelijk is, maar het is niet te verwachten, dat de republiek iets zal afstaan van haar eens verkregen rechten. Terwijl het proces tegen stakingslei der John Lewis tot Maandag verdaagd is, gelooft men in kringen der Labour- leiding in New York en Washington, dat de kolenstaking plotseling en dra matisch binnen de komende tien dagen door Lewis zal worden opgeheven en Wel waarschijnlijk als resultaat van een directe overeenkomst met de mijndi- Tecties met Wie Lewis sedert half No vember in het geheim onderhandelt. Het is duidelijk, dat de staking, wan- tleer alleen gerechtelijke pogingen Worden ondernomen om haar tot stand te brengen, nog zeer lang kan duren Het proces wegens ongehoorzaamheid aan de rechtbank staat pas aan het begin. Lewis heeft duidelijk gemaakt dat hij hooger en hooger in beroep zal gaan met het Opperste Gerechtshof als Uiteindelijke autoriteit. i Minister Bevin is Zondag in New York bij zijn eerste bezoek aan een Amerikaan sche voetbalmatch door het publiek uit gejouwd en uitgefloten, toen hij via een loudspeaker aan het publiek werd voor gesteld Toen hij vijf minuten voor het einde van den wedstrijd onder politie- escorte het veld verliet, klonken opnieuw spottende uitroepen. De bevolking van Emden heeft Zaterdagavond een protestbetooging" gehouden tegen de Nederlandsche aanspraken op grenscorrecties in Oost- Hriesland. Er werd een resolutie aangenomen. Welke aan het Geallieerde militaire be stuur zal worden voorgelegd en waarin de bevolking vraagt geen voorwendsels voor nieuwe geschillen te scheppen, die met de wapenen moeten worden be slecht, maar haar in vrede te laten berken. Op den derden dag van het algemeene hebat over het Russische ontwapenings voorstel in den Veiligheidsraad beschul digde de Engelschman Hartley Shaw- Cross er Rusland van, dat het de Wes- torsche mogendheden trachtten te dwin gen de atoombom te vernietigen, zonder dat Rusland van zijn kant de Sovjet- teders inkrimpt. De Engelsche gedelegeer de deelde te zelfder tijd mede dat Enge- land aan geen enkel ontwapeningsplan z°u medewerken dat aan het veto-recht onderworpen zou zijn. Frankrijk en de V. S. schaarden zich achter de Britsche oppositie tegen het veto bij ontwapening. Een Amerikaansch voorstel werd ingediend waarin verlangd werd dat, wanneer de Veiligheidsraad zich met de ontwapening gaat bezig hou den, eerst het aanstaande rapport van e commissie voor de atoomenergie over wogen moet worden. Sjahrir tzeide immers, dat de strijd wordt voortgezet. Indien het regeeringsbeleid inge geven wordt door de noodzaak Indo nesië op de snelst mogelijke wijze te plaatsen in den op te werpen dam tegen het communisme en een mis schien zeer spoedig dreigenden oorlog, of anders gezegd om onder de Aziatische volken goodwill te kweeken, dan is het met het oog daarop juist onbegrijpelijk, dat men het bestuur van land en volk geeft in handen van uiterst linksche In donesiërs. De Regeeringsvooriichtingsdienst deelt mede, dat de Commissie-Generaal in een tweetal vergaderingen van den Raad van Ministers de ontwerp-basis- overeenkomst nader heeft toegelicht, mede aan de hand van bindende notu len en van de overigens gehouden be sprekingen en de reeds door de Land voogd en het lid van de Commissie-Ge neraal, den heer Van Poll, gehouden radioredevoeringen. Hierdoor is het inzicht in de juiste beteekenis en de draagwijdte van deze ontwerp-basisovereenkomst in belangrijke mate verhelderd. Het kabinet zal thans zoo spoedig mogelijk, uiteraard in verder overleg met de Commissie-Géneraal zijn stand punt bepalen, waarna een verklaring in de Staten-Generaal zal worden afgelegd. Het A.NlP. meldt, dat de Minister raad vandaag, Maandag, weer in normale weltslijUsche vsrgaderir.g bijeen is ge komen. De Ministerraad zal vermoede lijk tot de definitieve bepaling van zijn standpunt ten opzichte van de ontwerp- basisovereenkomst komen in een verga dering, Woensdag a.s. te houden, na een daaraan voorafgaande vergadering met de Commissie-Generaal. De behandeling dezer materie in de Staten-Generaal kan worden verwacht in de tweede helft van deze week. H.M. de Koningin zou hedenmiddag de Commissie-Generaal op het huis Ten Bosch te Den Haag in gehoor ontvan gen. Te Batavia is de spanning thans zéér hoog gestegen. Voorts neemt het onge duld toe, daar men reeds dagen zonder bericht is over de houding van het Plein te Den Haag. Aneta meldt, dat de Commissie-Gene raal, die in principe met de hoofdzaken van het schema accoord is gegaan, een wetsontwerp naar Nederland heeft mede genomen bestaande uit twee deelen: pri mo de goedkeuring van de ontwerp-over- eenkomst van Linggadjati, secundo het verleenen van een opdracht aan de Com missie-Generaal om de uitvoering van de ontwerp-overeenkomst uit te breiden tot Borneo en de Groote Oost, met name wat betreft de instelling van adequate staats organen voor deze gebieden, waardoor zij op gelijken voet komen te staan met de republiek Java en Sumatra. De plannen voor de conferentie op Bali, die was vast gesteld op 7 December, zijn nu zwevend geworden. Een aantal bekende figuren uit het vroegere Nederlandsche leger heeft een manifest gericht tot het Nederlandsche volk, waarin men het ontwerp-verdrag on aanvaardbaar acht. „Indien het verdrag zou worden aanvaard, zou het thans bestaande Koninkrijk der Nederlanden zijn ont bonden en hebben plaats gemaakt voor de souvereine „Vereenigde Sta ten van Indonesië" en. het overblij vende deel van het Koninkrijk der Nederlanden, omvattende het rijk in Europa, Suriname en Curacao". Het manifest bevat de handteekeningen van luit.-gen. b. d. M. Boerstra, mr. dr. L. N. Deckers, luit.-gen. tit. b. d. L. F. Duymaer van Twist, dr. J. J. C. van Dijk, luit. adm. b. d. J. Th. Fürstner, luit-gen. b. d. jhr. W. Röell, dr. A. A. L. Rutgers, oud-gouv. van Suriname, prof. mr. J. Ph. Suyling en Ch. J. I. M. Weiter. De inter-provinciale raad van de ge meenschap van oud-illegale werkers Ne derland heeft aan den ministerraad een telegram gezonden, waarin ernstige be zorgdheid geuit wordt over de onderhan delingen! en den gang van zaken in Ned - Indië. Met name wordt geprotesteerd te gen het onderhandelen en het aangaan van een overeenkomst met den „collabo rateur Soekarno". De opening van de conferentie van Den passar is uitgesteld tot een nader vast te stellen datum. Een officieel communiqué van den Ned.-Indischen Regeeringsvoor iichtingsdienst, dat vandaag is uitgegeven, deelt o.m. mede, dat de aanwezigheid van den T.nit.-Gon-.-Cen. te Batavia noodzake lijk is met het oog óp dc debatten in het parlement over de onwerp-overeenkomst. Tengevolge hiervan is Van Mook niet in staat 7 December te Denpassar aanwezig te zijn, om de besprekingen aldaar te openen. Het gratieverzoek van Sonai. den „beul van Tjideng", die ter dood werd veroor deeld, is bij decreet van den lt.-Gouver neur-Generaal geweigerd. In Groot-Hesse en Beieren zijn Zondag verkiezingen gehouden, De grondwet van Groot-Hesse voorzag o.m- in de socialiseering van de voor naamste takken der groot-industrie: mijnen, krachtinstallaties en spoorwegen Verd,er krijgt dit land een Huis van Af gevaardigden, die in een enkele kamer zullen zetelen. Volgens de laatste uitslagen hebben in Groot-Hessen 750.000 kiezers tegen 224.000 de nieuwe grondwet aangenomen. De Soc. Democraten vormen de sterkste partij met 571.000 aanhangers. De Christ. Sociale Partij kreeg 398.000 stemmen; de Liberaal-Demo cratische Partij 205.000 en de communisten 129.000. De voorloopige uitslagen voor Beieren, waar 3.4 millioen kiezers hun stem uitge bracht hebben, duiden op een groote over winning van de Christ. Sociale Partij, die 1.6 millioen stemmen verkreeg. Daarna ko men de Soc.-Democraten met 870.000 stem men, de aPrtlj van den Economischen We deropbouw, 225.000; de communisten, 184.000 en de Vrije Democraten, 172.000 Een Italiaansche rechtbank lieeft Za terdag den voormaligen opperbevelheb ber der Duitsche troepen in Zuid- en West-Itallë, generaal Von Mackensen, en den gouverner van 'Rome, Lt.-Gene- raal Maltzer, ter dood veroordeeld, na dat zij schuldig bevonden waren aan den dood op 335 Italianen, die in 1944 in grotten bij Rome vermoord werden. «,£,?000: 21337; f1500: 5868 6251; f1000: lvRa-18r8i8<inf4oion2?^L 1<lo49" f200: 4547 1 Ingesteld is een commissie van advies 1468319565 20730 21955 6890 9163 12957 pe^one^? b€ZOldiSing van S^eente- De Britsche en Nederlandsche strijdkrachten hebben tijdens de ge allieerde bezetting van Ned. Indië in militaire operaties in totaal 12.373 Indonesiërs gedood, welk ge tal vijftien maal grooter is dan het aantal der gesneuvelde Britten en Nederlanders. De Nederlandsche ver liezen waren 187 dooden en 564 ge wonden. De Nederlandsche Legervoorlichtings- dienst heeft in een officieel communi qué medegedeeld, dat in verscheidene gevech.tsgebieden dagelijks en langza merhand als normaal te beschouwen schermutselingen voêrkomen. Er is geen sprake van toegenomen activiteit sinds, dien. Vice-admiraal Pinke heeft een waar schuwing gericht tot de koopvaardij schepen om de kust, voor zoover deze in republikeinsche handen is, speciaal bij Semarang en Soerabaja, te vermijden, daar zij van de kust uit kruinen worden beschoten. Eveneens bestaat gevaar, dat zij door kleine prauwen, die uit kleine kreken komen, worden geplunderd. In een dagorder, uitgevaardigd bij het einde van het Geallieerde opperbevel in Ned.-Indië. heeft Van Mook o.m. de Brit sche en Britsch-Indische gevallen soldaten herdacht. Verder wijst hij op de moeilijke taak, welke alsnog te vervullen is. De oud-minister-president, prof. mr. P. S. Gerbrandy, zal hedenavond 21 uur over ce zender Hilversum 2 spreken over het Indische vraagstuk. De Grieksche eerste minister, Tsalda ris, is per vliegtuig uit Athene naar New York vertrokken. Heit doel van zijn reis is, aanwezig te zijn bij de behande ling door den Veiligheidsraad van het Grieksche verzoek tot een internationaal onderzoek naar den toestand aan beide zijden van de Nooord-Grieksche grens. Volgens bronnen te Athene zal de Grieksche delegatie Dinsdag de zaak bij den Veiligheidsraad indienen. Verwachting tot morgenavond: Losse buien, wisselende bewolking, vrij koud. Tijdelijk matige tot krach- tigen wind. Maan 14.27—1.00; zon 8.27—16.32- 26 November deelde de Regeerings vooriichtingsdienst in een communiqué mede, dat de ministerraad besproken had de kwestie van de wijziging van het tijdelijke radiobestel en den bij dit vraagstuk onmiddellijk betrokkenen ge durende twee weken de gelegenheid zou geven in onderling overleg een rege ling aan de regeering voor te leggen. Naar wij thans vernemen, hadden de omroepvereenigingen tot heden morgen nog geen enkele mededee ling over dit regeeringsbesluit ont vangen. Zaterdagavond. 18.20 uur is vlak buiten het station te Gouda, op den spoorweg overgang, een treinongeluk gebeurd, waarbij geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen, maar wel een groote ravage werd aangericht. In Gouda worden n.l. op dit uur de stoomtreinen, die 17.49 uur uit Rotterdam en 17.41 uur uit Den Haag naar Utrecht vertrekken aan elkaar gekoppeld. De Rot- terdamsche trein komt vijf minuten eerder binnen en stond ook nu op het rechterspoor gereed. De trein uit Den Haag, die op het zelfde spoor binnen komt, behoort achter dezen trein tot stilstand te komen. Vermoe delijk doordat het treinpersoneel in Den Haag de remkraan tusschen locomotief en pakwagen abusievelijk gesloten had gelaten, zag de machinist geen kans tijdig af te remmen. Gelukkig bevond zich achter den stilstaan- den trein uit Rotterdam een wissel, die op dat moment afgesteld stond op het meer naar links gelegen spoor. De trein uit Den Haag boog daardoor met een vaart van ongeveer 30 K.M. op dit spoor af en reed aanvankelijk naast den stilstaanden Rot- terdamschen trein. Een vijftigtal meters verderop bevindt zich echter opnieuw een wissel, die de locomotief weer naar het oude spoor terug geleidde. Juist op het punt, waarop de wissel met deze rails sa menvloeit, stond de locomotief van den Rotterdamschen trein. Deze laatste werd dientengevolge in de flank geramd door de locomotief van den uit Den Haag ko menden trein. Tengevolge van de botsing kantelde de laatste en verwoestte in den val een der spoorwegboomen van den spoorwegovergang. Ook de andere locomotief werd beschadigd. Geen der leden van het personeel der loco motieven werd gewond. Een Britsch-Indische delegatie, be staande uit veldmaarschalk Lord Wavell, onderkoning! van Voor-Indië, Pandit Nehroe, vice-president van de voorloo pige Voor-Indische regeering, Mohammed Ali Djinnah, voorzitter van de moslem liga, Liaqat Ali Khan, minister van Financiën, en Sadar Beldef Singh, mi nister van Defensie, is gisteren naar Londen vertrokken om besprekingen te voeren met de Britsche regeering over de dreigende politieke crisis in India. Vertegenwoordigers der Fransche communistische en socialistische par tijen hebben Zaterdag drie uur lang de mogelijkheid beproken om te ko men tot de vorming van een linksche regeering, aldus U. P. Zooals men verwacht had leverde deze ■bijeenkomst geen definitieve resultaten op en werd alleen de wederzijdsche po sitie gepeild. Het is echter zeker dat de socialisten zich tot niets zullen binden vcor dat Dinsdag het dagelijksch bestuur .der so cialistische party zal hebben vergaderd. Naar Zondag uit Socialistische kringen werd vernomen zouden de socialisten in de eerste bijeenkomst de pogingen van de communisten om te komen tot een compromis, dat zou bestaan in een on dersteuning van de candidatuur van Zaterdagavond om hMf zeven deden twee zware explosies Jeruza lem schudden. Volgens sommige berichten vonden er zelfs vier explosies plaats en wel kennelijk in het westelijk deel van de start, ergens in de buurt van den Jaffa-weg. De explosies werden gevolgd door een wild schieten, dat zich geleidelijk verspreidde over een groot deel van Jeruzalem en waartusschen al spoe dig een nieuwe exPlosie dreunde. Men hoorde het vuren van geweren, revolvers, brenguns en tommyguns. Het schieten klonk als een infanterie-aanval op een breeden frontsector, alleen de artillerie ontbrak er aan. Overal waar maar deuren openston den vloog het publiek van de straat naar binnen. Huiseigenaars lieten de jaloe zieën neer en vele deden ook de lichten uit. Alle verkeer kwam tot stilstand, de telefoonverbindingen met andere steden werden verbroken, eensdeels omdat de ambtenaren op het postkantoor by het geluid van de eerste explosie dekking in de kelders zochten, anderdeels doordat de lijnen buiten Jeruzalem waren door gesneden. Over de ongeregeldheden is het vol gende communiqué verstrekt; Om 6.30 uur des avonds werd het alarmsignaal gegeven, toen nabij de Damascuspoort een explosie plaats had en vyf minuten later met granaten en kleine vuurwapens een aanval werd ge daan op het inkwartieringsverblijf van de M'ustashfa-politie. Gedurende een periode van een half uur werd hevig gevuurd, hetgeen beantwoord werd door de bewoners van het gebouw. Het vuren beperkte zich vervolgens tot een spora disch schieten uit de omliggende huizen. Men gelooft, dat er vyf slachtoffers zyn by de aanvallende party. Het communiqué meldt, dat in de Straat der Profeten zes mijnen werden ontdekt en verwijderd door de politie. Bovendien werden by de Damascuspoort tien mijnen ontdekt. Zij konden alle on schadelijk worden gemaakt, zonder dat daarbij slachtoffers vielen, hoewel enkele ruiten tengevolge van den luchtdruk braken. Thorez door de socialisten in ruil voor communistischen steun voor de candi datuur van Vincent Auriol als voorzitter van de Kamer hebben afgewezen. De communisten baseeren hun hoop op een linksche coalitie, op de mogelijkheid om de communisten, socialisten en links republikeinen bijeen te brengen. De Radicalen van de Links Republikeinsche Unie staan echter vijandig tegenover dit plan, evenals de conservatieve vleugel van de socialistische partij, onder leiding van gematigde figuren als de mi nister van Binnenlandsche Zaken, Edouard Depreux en de voormalige minister van Financiën, André Philip. Gedurende het weekeinde werden in verband met de kabinetscrisis behalve Thorez verschillende andere diplomaten als everutueele opvolgers van Georges Bidault genoemd. Men hoorde de namen van Robert Schumann, de MRP-minis- tér van Financiën, Felix Gouin en Edouard Herriot, waarbij tevens gespro ken werd over de mogelijkheid van een voorloopige regeering onder Bidault tot de presidentsverkiezingen van Januari. Ook wordt in politieke kringen meer en meer de meening geopperd, dat Ge neraal de Gaulle zal worden teruggeroe pen om zich aan het hoofd te stellen van een regeering van nationale een heid. De parochie van den H. Antonius van Padua is de eerste parochie, die de twee tjjdens den oorlog geroofde klokken thans reeds heeft vervangen door nieuwe. Eén van de klokken is Vrijdag gearriveerd, de andere wordt binnen enkele dagen verwacht. 24 Maart 1943 kwam de Zaansche uit voerder A. Hochwald op last van den bekenden klokkenroover Meulenberg uit Heerlen naar de Paterskerk om de klok ken weg te halen en deze te doen aan wenden voor de productie van oorlogs materiaal. Met stempels overladen papie ren werden daarvoor in de plaats gege ven als „bewijs", dat de klokken niet on betaald gestolen werden. Direct na de bevrijding stelde de pas toor van de Paterskerk alles in 't werk om nieuwe klokken te krijgen. Hierin slaagde hij, want nog vóór een andere parochie ontving hij de toezegging, dat hij met Kerstmis van dit jaar met klokgelui zijn parochianen ter kerke zou kunnen roe pen. De grootste der twee klokken, die in cis staat en ongeveer 250 K.G. weegt, zal worden toegewijd aan de H. Maria en vermeldt: Priore vi Teutonica, me pos- rapta, itemque dicavit Immaculatae Par. S. Ant. MDCCCCXLVI. (Nadat mijn voorganger door Teutonsch geweld werd weggeroofd, heeft de Par. van den H. Antonius mij geplaatst en weder toege wijd aan de Onbevlekte). De andere klok, die evenals de destijds geroofde in fis staat en circa 120 K.G. weegt, zal toegewijd word enaan den H. Antonius en heeft als opschrift: Nomen fero Antonius, praeconium facio Domini. (Mijn naam is Antonius, ik ben de heraut van den Heer). Het ontwerp der klokken is gemaakt door het Technisch Bureau Jongerius, terwijl de uitvoering is van de hand van den klokkengieter Van Bergen uit Heiligerlee. Zondag 15 December, den Octaaf dag van het feest van Maria Onbe vlekt Ontvangen, des avonds 7 uur zullen de klokken, die goedgekeurd zijn door den voorzitter van den Ka tholieken Orgel- en Klokkenraad, prof. dr. Smijers, plechtig ingezegend worden door deken J. C. W. v. d. Wiel. Om dit ceremonieel te kunnen volgen, zullen de parochianen hier voor speciale teksten ontvangen. In den Kerstnacht zal de Paterskerk weer voor het eerst na 3 <4 jaar haar parochianen als van ouds naar de Nachtmis kunnen roepen. In een D.C. 4-toestel van de American Overseas Airlines, dat in verband met de sléchts weersomstandigheden op weg van Berlijn via Frankfurt naar Amsterdam, enkele uren vertraging had gehad, arri veerde een van Hitler's eerste vijanden uit eigen land. de 54-jarige ds. Martin E. F G Niemöiler in den afgeloopen nacht om half één op Schiphol. Een half uur later was hi) reeds weer vertrokken, op weg naar Amerika, waar hij van 4 tot 6 December ai. zal deelnemen aan een ker- keiyke conferentie in Seattle. Hij deelde mede, dat de levensmiddelen- positie, ook in de Amerikaansche bezet tingszone, waarin hij woont, slecht is, vooral nu de Amerikanen voedsel hebben gestuurd naar de Britsche none. Over het algemeen heeft de Duitscher minder aan merkingen op de Amerikaansche bezet ting dan op de Engelsche en Russische. Ontevredenheid heerscht er echter overal. Bijzonder ongerust maakte ds. Niemöiler zich over het nijpende woningprobleem. De „Arnhem", het K .L.M.-lij n vliegtuig van den dienst AmsterdamNew York. dat Zaterdagavond van het vliegveld La Guard ia te New York vertrok, heeft een recordvlucht over den Atlantischen Oceaan gemaakt. Pre cies twaalf minuten over zeven Zondag ochtend zette gezagvoerder Dil zijn Constel lation weer behouden op Schiphol aan den grond. Zaterdagmiddag heeft Lord Beveridge van den Senaat der Economische Hoogeschool te Rotterdam het eeredoctoraat in de Eco nomische Wetenschappen ontvangen. Het was de eerste maal, dat dez^ titel aan een buitenlander werd verleend en voor Lord Beveridge de eerste keer, dat hij een graad in de economische wetenschap ontving. In de week van 1823 November werd in de Limburgsche mynen voor den eer sten keer na de bevrijding een dagpro ductie behaald van 35.047 ton. Dat was op 22 November. De totale opbrengst in deze week was weer 1500 ton hooger dan in de vorige, n.1. 193.645. Het «nieuwe Roemeensche kabinet, dat Zaterdag is bekend gemaakt, staat onder leiding van dr. Petri Groza (boeren partij). Tusschen Folkestone en Calais is een tagelijksche dienst geopend. De leiding van het Afwikkelingsbureau Concentratiekampen heeft ontslag geno men in verband met het feit, dat de mi- niser van Sociale Zaken besloten heeft het Afwikkelingsbureau Concentratiekam pen als zoodanig' op te heffen en op te laten nemen in het N.R.K.. als afdeeling van het informatiebureau van het N.R.K. or.der de huidige leiding. Het Internationale Roode Kruis zal zijn zetel van Genève naar Parijs verplaatsen. In het kader der Nederlandsch-Bel- giseh-Luxemburgsche samenwerking zijn Zaterdag parlementaire vertegen woordigers van Nederland, Belgiië en Luxemburg te Brussel bijeengekomen. De Nederlandsche delegatie stond onder leiding van den heer P. Serrarens, de Luxemburgsche onder die van den heer Reuter, voorzitter der Luxemlburg- sche Kamer. Op uitnoodiging van de Engelsche en Amerikaansche autoriteiten heeft de Nederlandsche regeering mr. A. M. Ba ron van Tuyli van Serooskerken aan gewezen als waarnemer bij de serie processen tegen Duitsche oorlogsmisda digers, welke komende week in het pa leis van justitie te Neurenberg zal beginnen. Het eerste van de serie processen, welke naar men aanneemt tot laat in de komende lente zullen voortduren, zal gevoerd worden tegen 23 Duitsche artsen, die beschuldigd worden van proefnemingen op levende personen. Voorts zullen industrieelen. militairen, financiers, politiemannen en S.S.-offi cieren terechtstaan. Tegen veldmaar schalk Erhard Milch zal half December voor een Amerikaansch tribunaal een proces worden geopend wegens per- soonlijk aangerekende oorlogsmisdaden. Onder de te berechten financiers be vinden zich leidende functionarissen van de Dresdener Bank, de I. G. Far- ben, de Friedrich Flick staalfabrieken en de Alfred Krupp munitiefabrieken. Onder de militairen de generaals Walter von Brauchitsch, Heinz Gude-, rian, Franz Halder, Hermann Reinecke. Lothar Rendulic en Walter Salomont. Des middags werden de Nederland sche en Luxemburgsche delegaties op het ministerie van Buitenlandsche Zaken welkom geheeten door den heer Vos, pl.v. minister van Buitenlandsche Zaken. „De drie naties, die wij vertegenwoordi gen," zoo zeide hij, „vertegenwoordigen misschien den machtigs ten factor bij de hergeboorte van het geestelijk leven in Europa. Zonder deze kan onze bescha ving ni«t voortduren." Hierna sprak ook staatsminister Car ton de Wiart, leider van de Belgische groep en voorzitter der Unie, een be groetingswoord. De heeren Serrarens en Reuter dankten namens de Nederland sche en Luxemburgsche delegaties. Brussel werd vervolgens als permanente zetel van de interparlementaire unie gakozen. De heer F. ïium-blet. adjunct griffier van den Belgischen senaat, werd tot algemeen secretaris der unie be noemd. Op de eerste plaats werd van gedachten gewisseld over de problemen van cultureelen aard, waarbij vooral het lager onderwijs in de drie landen ter sprake kwam. Met betrekking tot de economische problemen werd in het licht gesteld, dat de economische toenadering tusschen de drie landen nog noodzakelijker gewor den is door de ineenstorting van Duitschland. De Staatscourant vermeldt een besluit tot wijziging van bet Reisbesluit 1913. Thans kan een ambtenaar wegens het ge- iruik van een eigen motorrijwiel voor een, in een kalenderjaar afgelegde, kilomei.-r zeven cent (tot iO.OOO km.) respectievelijk vier en halve cent (daarboven) en voor een. automobiel respectievelijk zeventien en tien cent in rekening brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1