STAD EN OMGEVING RAAD ACCOORD MET VOORSTELLEN INZAKE UITBREIDINGSPLAN Industrieterrein aangekocht ENGELANDVAARDERS IN DUITSCHE HANDEN GESPEELD DE HOND WOEF EN IK spel St. Nicolaas heeft ook zorgen Wij luisteren naar Haarlem behoeft niet in duister te zitten AGENDA Doodstraf geëischt Daister Volgend jaar verhooging van tabaksrantsoen Aankoop in Amerika De Paus in retraite J MAANDAG 2 DECEMBER 1946 PAGINA 2 ROTTENFüHRER STAAT TERECHT Automatisch telefoneeren met district Utrecht Sint Nicolaas bij de P.T.T. kinderen Afhalen bonkaarten IN HET KORT I ZL HEEMSTEDE K.A.B. St. Nicolaasfeesten „Het Gouden Kalf" ZANDVOORT GEMEENTEREKENING OVER 1944 Straatverlichting HILLEGOM Een grootbedrijf mmÊÊM -r -*■ JIPIP GEMEENTERAAD LISSE Uitbreidingsplan R.K. Schaakclub Industrieterrein aangekocht Twee inbrekers opgespoord BENNEBROEK Glasactie „Ruiten Troef" Burgerlijke Stand (Wordt vervolgd), Waar zijn onze troepenschepen .J LIJK VAN 20-JARIGE FREULE GEVONDEN KATHOLICISME IN FRANKRIJK Burgerlijke Stand Eerste waardebonnen consumentencrediet Consumentencrediet en geblokkeerde tegoeden Rente op Conversierekening wordt 2XA pet. In verband met de verontrustende berichten, dat tengevolge van de mijn werkersstaking in de V.S., de kolenvocr- ziening van vele gas- en lichtcentrales in Nederland, o.a. te Hilversum, in een kritiek stadium is gekomen, zoodat wij weer, zooais in bezettingstijd, des avonds langs duistere straten zullen moeten wandelen, zijn wij in Haarlem op infor matie uitgegaan. De wethouder van Openbare Werken, mr. dr. Schreurs, deelde ons mede, dat zoolang de staking voortduurt er een bedreiging bestaat voor alle gas- en lichtbedrijven, die kolen uit Amerika betrekken, en dat is het grootste ge deelte. Op het oogenblik is er voor Haar lem geen gevaar, want de voorraad kolen voor de normale marge is aanwezig. Indien er niets bijzonders gebeurt zal onze stad geen donkere uren kennen. Uitersta zuln'gheid büjft echter den particulieren ver bruiker geboden. Het zakboekje logenstrafte de bewerin gen van den beschuldigde als zou hij niet bij het N.S-KK. aangesloten zijn geweest Bovendien was in het dossier een metalen plaatje aanwezig, waarop zijn naam en stambceknummer gegraveerd stonden. De bewering van verdachte, dat hij dat zóó maar gedaan had, ging er bij den voorzitter niet in, temeer niet daar bleek, dat A. S te Haarlem nog aangesloten was geweest bij N. V- D., Agrarisch Front en motor W. A. Voorts was hij op de gas- generatorschool geweest, om het gebruik van den gasgenerator te leeren kennen; dit had echter niets met het N.SKK. te maken. Maar dat Duitsche uniform met het pistool dan toch zeker wèl, want in Maart 1945 werd hij tot ,,Rottenführer" bevorderd Verdachte onthulde, dat het slechts een oud-Nederlandsch uniform geweest was, waarop een wolfsangel was geborduurd, het pistool boezemde hem veel angst in en hij had het nog nimmer gebruikt. Het lidmaatschap bij de W. A. was verplicht en daar kreeg hij den rang van „Rottenführer". Een opgave van het Beheersinstituut bracht aan het licht dat verdachte een aandeel in een kweekerij had ten bedrage van f 12.000 en een bezit aan onroerend goed van f 10.000. Uit spraak 14 Dec- a.s. Vanaf heden is automatisch telefonisch verkeer mogelijk met de telefoon- abonné's in het district Haarlem en de aangeslotenen in de geautomatiseerde netten in het district Utrecht. Zaterdagmiddag bracht Sint Nico laas in de tuinzaal van het gemeente lijk Concertgebouw een bezoek aan' de kinderen van de P.T.T.-ambtenaren. Het Haarlemsche revue- en caba- retgezelschap „De Vonk," leider de heer Klaas Schoon, bezorgde de kinderen met het gevarieerd kinderprogramma een zeer gezelligen middag. Vooral het tooneelstuk „Pummeltje" veroverde menig kinderhart. Nadat ieder kind een surprise in ontvangst had genomen, sloot de directeur van het Post- en Te legraafkantoor de heer F. ®mlt, met eenige hartelijke woorden en een drie werf hoera van de kinderen voor de commissieleden dit geslaagde kinder feest. Morgen, Dinsdag, is het restaftt var de letter L aan de beurt voor het af halen der nieuwe bonkaarten. Een kantoorboekhandelaar werd ter zake leveranties aan de Duitsche weer macht door het Haarlem's ^tribunaal veroordeeld tot een boete van f 12.000, en ontzetting uit de beide kiesrechten voor den tüd van 10 jaar. Op 1 December 1946 is het 25 jaar geleden, dat de heer J. Stulp, wonen de Berkenstraat 3. in dienst trad bij de Vereeniging voor Nijverheidsonder wijs te Haarlem. Hij is al die jaren werkzaam geweest als 1 eeraar in de metaalbewerking aan de M.T.S. Zondagmiddag heeft de directie van N.V. Gebr. Brinkmann aan de Groote Markt een St. Nicolaasfeeit aan de vrouwen en kTderen van het personeel aangeboden. Het geheel werd opgeluis terd door de band van den heer J. van Aken. Stadsschouwburg: Dansavond Masclia ter Weeme en Tony Raedt, 8 uur. BIOSCOPEN Cinema Palate: Buchenwalde (18 jr.); Luxor: Het geheim van mr. Wong (18 jr.); 2, 4.15, 7 en 9.15. Frans Hals: Contraban de (alle leeft.); 2, 4.30, 7 en 9.15. Citv: Gewetenswroeging (volw.); 2.15, 4.30, 7 ën 9.15. Spaarne-theater: Ridders zonder vrees (alle leeft.)- 2.30, 7 en 9.15. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15. APOTHEKEN De avonddiensten worden tot 7 Dec. waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels van Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek. Fr. Halsplein 1, tel. 11180. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht). De afdeeling Heemstede van de Katho lieke Arbeidersbeweging orgniseert Dins dag 3 December een avond vol ontmoe tingen. Op dezen avond zullen o.m. ont moetingen worden gearrangeerd met den nieuwen districtsbestuurder, den heer J. v. d. Veldt, die op een gezellige manier met de leden en met den nieuwen cul- tuurraad, die onder leiding staat van den tooneelschrijver Herman Divendal, kennis komt maken. De stroom van St. Nicolaasfeesten gaat weer beginnen. Woensdagavond a.s. geeft de Indische Buurtvereeniging voor kin deren van haar leden een St. Nicolaas- feest dat te 6 uur begint en gehouden wordt in „Het Wapen van Heemstede." Zondagavond zijn het de kinderen van de leden der Katholieke Arbeidersbewe ging, die des middags te 2 uur in het R. K. Vereenigingsgqbouw worden ver wacht. Zaterdagavond gaf de Tooneelvereeni- ging „Heemstede West" een uitstekende opvoering van bovengenoemd spel, ge schreven door M. Jansen en Gerard Nie- len. Mej. T. Geuzebroek was in haar rol van Bertha de dienstbode wel de aller beste. Het is interessant eens een blik te slaan in de gemeenterekening over 1944, welke thans in de gemeentesecre tarie ter inzage ligt. De rekening sluit met een tekort van 354,876.60, waar van 160.882.85 voor rekening komt van vroegere dienstjaren. Het zuivere te kort bedraagt dus rond 200.000, wat niet tegen valt als men weet dat bij de begrooting voor 1944 een tekort van ƒ256.000 gerekend werd. 1944 was voor Zandvoort een evacua tiejaar. De gemeente betaalde als huur- vergoeding voor leegstaande woningen rond 980.000, welk kapitaal van het Rijk werd terugontvangen, evenals de kosten van de slooping van gebouwen (bijna ƒ1.100.000). In verband met den oorlogstoestand werd verder nog uitge ven 125.913, waarvan ruim 105,000 werd terugontvangen. Voor de voedselvoorziening werd uit gegeven rond 16.000 en terugontvangen rond ƒ10.500. Het gasbedrijf had een verlies van ƒ38.175.92 en het waterleidingbedrijf van ƒ23.161.84. Het gesloopte „Zuiderbad" maakte een winst van 7393-20, veroorzaakt door de rente van het in het grootboek voor den wederopbouw ingeschreven kapitaal en het verhuur van oen deel van den :n ventaris. De gemeenteschuld verminderde door aflossing met 136.800. Een groot aantal bewoners van de Zandvoortsche laan zal zich tot B. en W. wenden met het verzoek, de onvol doende verlichting van die laan te ver_ beteren. Het tamelijk dicht bewoonde buurtschap bij de Kennemer Golfclub en de Halte Waterleiding, is thans bijna geheel van straatverlichting verstoken. De firma Visser C. V-, fabrikant van landbouwwerktuigen en machines voor de bouwnijverheid, vraagt 5000 M2 grond te koop van de gemeente tegen den Prijs van f 4 50 per M2. Omdat het hier een bedrijf betreft, dat volgen door B- en W. ingewonnen inlichtignen aan de ge meente groote perspectieven biedt, ach ten B en W. de vestiging van dit bedrijf van groot belang en zij stellen den raad voor den geboden koopprijs te acceptee ren. Om dit terrein bouwrijp te kunnen maken, zal de Jhr. Mockade worden ver laagd. Aan de zijde van de Hillegommer- beek zal een straat worden aangelegd. WÊÊÊÈM «M&Skk De hevige overstroomingen in de Stour- vüllei te Dorset in Engeland veroorzaken veel ongerief. Een mandie drinkwater uit een bron moet halen, is genoodzaakt zich er met een boot je heen te begeven De Raad van Lis.se vergaderde Vrij dagavond onder voorzitterschap van den heer J. W. A. Lefeber, waarnemend burgemeester. Na het raadsgebed sprak de voorzitter eenige woorden ter nagedachtenis aan oen gemeente-secretaris, den heer J. C. de Haan. Hierin maakte —ij gewag van de vele verdiensten die de overledene heeft bewezen aan de gemeente. Spr. herdacht zijn werken als illegaal werker, zijn gevangenschap en zijn terugkeer. Aan den heer P. Warmerdam werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand; aan den heer S. F. Luth, als vakleeraar licha melijke opvoeding aan de openbare school en aan den heer J. J. van Bavel, als secretaris der gemeente Lisse. De vaststelling van de verordening op de heffing van een vermakel kheids- belasting gaf eenige leden aanleiding te wijzen op vermakelijkheden op Zondag. Zij willen dit zooveel mogelijk weren. De heer Tibboel gaf B. en W. in overweging te bewerkstelligen en serieus te onderzoeken de mogelijkheid om te geraken tot de stichting van een huis houdschool voor leerlingen van alle ge zindten. Samenwerking tussehen de schoolbesturen en de gemeente om dit nijverheidsonderwijs te verkrijgen in sa menwerking met naburige gemeenten is volgens spr. noodzakelijk. Aan de orde kwamen dan de diverse aankoopen van grond voor volkshuis vesting, aanleg van een weg volgens het uitbreidingsplan. De voorzitter gaf een uitvoerige uit eenzetting en maakte gewag van de goede medewerking van de betrokken eigenaren. De heer Romijn kon zich moeilijk ver eenigen met de uitvoering van het se ll eele plan in verband met de nood lijdendheid der gemeente. Hiermede zijn groote bedragen gemoeid en de verwe zenlijking van het plan zal loopen over verschillende jaren, waardoor z.l. het plan met sprongen kan worden uitge voerd. Wanneer wij thans tot uitvoering over gaan voor zoover betreft de be- noodigde gronden voor huizenbouw en de stichting van een kerk is dit z.i. vol doende. De voorzitter weerlegde dit en betoog de, dat de gronden niet te duur zijn met een gemiddelden prijs van 1.76 voor bouwterrein. Bovendien ligt hierin op gesloten een prachtig werkobject om eventueele werkloosheid te bestrijden. De Heer Algera achtte dit plan uit voerbaar en mooi, doch merkte op, dat de grondaankoop van Durang te hoog in prijs is. De heer Tibboel, sprekende als lid der grondcommissie, gaf B. en W. een pluim voor hun werken en achtte het geheel alleszins acceptabel. De groote woning nood moet ons vooruit doen zien en maakt het beschikbaar hebben van bouwterrein dringend noodzakelijk. Bo vendien is hiermede het verkeer ge diend. Hij gaf den raad ernstig in over weging overeenkomstig de voorstellen van Burg. en Weth. te besluiten. Met algemeene stemmen werd beslo- 6e ronde (afgebroken partij); E. Th. LafeberJ. Balm 01. 7e ronde Onder linge competitie gespeeld 28 Nov.: J. StaatsP. van der Meij 10, L. van der LansJ. van der Zwet 01, A. Bekkers J. C. Damen 1—0, G. KroonH. Meijer Vss- v. d. Hulst—Fred. Nijssen afgebr. Meijer, één van de jongste leden, houdt zich kranig en heeft van de zeven ge speelde partijen 5% punt weten te be halen. Van der Zwet heeft zes partijen gespeeld en telt 5 punten. Balm met vijf gespeelde partijen staat aan den kop met 5 punten. ten van de eigenaren D. Nieuwenhuis, E. J. van der Zaal, C. A. Durang, Gebr. van der Vlugt, mevr. Th. J. Overmeer Verwer, mevr J. M. van der Welvan de Erve, gebr. Blokhuis, mevr. C. Huls boschvan Graven, H. Groenewegen, A. Schravendeel en het R.K. Parochiaal Armbestuur St. Agatha ongeveer 97.112 M2 grond te koopen tegen een totaal prijs van ongeveer ƒ211.000. Vervolgens werd na ampele bespreking besloten tot aankoop van 1.20.60 H.A. industrieterrein van den heer J. C. Cle mens te Haarlemmermeer tegen een prijs van 1-10 per M2. Aan de orde kwam de aankoop vaD grond voor het sportpark. De heer Romijn merkte op, dat een sintelbaan van 100 meter te smal zaï zijn voor een harddraverijbaan, netgeen de voorzitter ontkènde. De heer Scholte kon het plan om grond aan te koopen met de bedoeling om er in de toekomst een baan aan te leggen voor het beoefenen van de motorsport niet toejuichen. In hoeverre dit soort sport dien naam mag dragen kan hij niet foeoordeelen, doch wel weet hij, dat de wedstrijden, aangezien zij bij voor keur op Zondag worden gehouden een ernstige bedreiging kunnen vormen voor de Zondagsrust en Zondagsheiliging. De voorzitter verklaarde, dat hij zal trachten te bevorderen, dat de wedstrij den zooveel mogelijk op Zaterdag zullen worden gehouden. Na eenige discussie werd overeen komstig bet voorstel van B. en W. be sloten. Zonder bespreking en stemming werd het pand Heereweg no. 209 van mevr. Guldemond en cons, aangekocht voor den prijs van 14.500 en aan den heer van Riel een perceeltje 'grond ver kocht voor den prijs van ƒ90 Bij de rondvraag bracht de heer Tibboel het gerucht van de opheffing der electrische tram ter sprake en vroeg hiervoor de bijzondere aandacht van B. en W. Vervolgens wees spr. op het mo nument voor oorlogsslachtoffers en vraagt hierin spoedig een oplossing te brengen omdat het tijdelijk monument in verval raakt. De Haarlemsche politie heeft de daders opgespoord, die eenige dagen geleden bij den heer Gratama aan de Zonnelaan hebben ingebroken en een vijftal Perzi sche tapijten hebben ontvreemd. J. B. en H. M. zijn in verzekerde bewaring ge steld. Ook Zaterdag j.l. nam de zaak tegen Córnelis Vermeeren, die drie weken ge leden geschorst was, voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, een heelen dag in beslag. En naarmate het onder zoek vorderde, werd het voor iedereen duidelijker dat de procureur-fiscaal tegen dezen man slechts de doodstraf zou hunnen eischcn; hetgeen mr. Blaine dan ook inderdaad deed. Zulks ondanks het feit, dat pater Koper S.J., de gevangenis-aalmoezenier, ter zitting kwam verklaren dat Vermee ren een zwak karakter had, zeer gevoelig was voor intimidatie en, gedreven tegen zijn wil in, niet moedwillig misdadig was. Tijdens dezen tweeden dag van de ziting kwam zeer duidelijk vast te staan de sinistere rol die verdachte gespeeld had in het verraad-drama, dat in Mei 1943 aan een groep Engeland-vaarders het leven of de vrijheid gekost had. Ver meeren had deze heele zaak op touw gezet met zijn handlanger Joppe, evenals hij lid van de „Sonderabwehrstelle O. K. W.", een instrument van de Duit sche eontraspionnage. Deze Joppe was op een noodlottigen dag in contact gekomen met Bekeren Pieterse, die in zijn argeloosheid ver telde naar Engeland te willen vluchten. Joppe had daar wel raad op geweten en Pietqrse met nog eenige personen, die eveneens over wilden steken, in contact gebracht met Vermeeren. Deze deed het voorkomen alsof ook hij illegaal wer ker was, die kans zag om Engeland te bereiken. Na ampele besprekingen, waarbij Joppe en Vermeeren kans hadden gezien den toekomstigen Engeland-vaarders een be drag van f 25.000 te ontfutselen, werd de datum van den overtocht vastgesteld. Een onopgesmukt verslag van de affaire gaf de getuige W. G. Reijn- tjes, een der Engeland-vaarders die tot de slachtoffers behoord had. In afzonderlijke groepjes ging het gezel schap, onder geleide van Joppe en Vermeeren, per trein vanAmsterdam naar IJmuiden, waar een visschersboot gereed zou liggen voor de afvaart. Dat was inderdaad het geval. De getuige vertelde dan dat hij aan het vaartuig kwam en door een Hollandsch spre kenden schipper naar het vooronder werd gestuurd; daar werd hem een hand, „een Judas-hand", zoo als de president mr. de Gaay Fortman op merkte, toegestoken, naar hij dacht ter begroeting. Maar tot zijn begrijpe lijke ontsteltenis werd getuige, in het vooronder gekomen, meteen overvallen door twee Duitschers en zwaar ge boeid. Toen alle Engeland-vaarders op die manier aan boord waren gekomen, werd inderdaad van wal gestoken, maar een eind zeewaarts in werden de gevangenen overgebracht op een Puitsch marine-schip. Allen, 12 perso nen in het geheel, werden naar Duit- De glasactie ten bate van Doetinchem heeft in totaal 190 M2 glas en 200 K.G. stopverf opgeleverd. Geboren: P. C. Ruighaver en J- W Els- wijk, d; H. v. d. Staaij en A. de Vries, d. Ondertrouwd; C. H. Vemooij en M, C- Elsgeest. Overleden; F- J, M. Huysmans, 1 j. BENNËBROEK.' Geboren; P. C. Ruig haverElswijk, d. H. v d. Staaijde Vries, d. Ondertrouwd: C. H. Vernooy en M. C. Ëlstgeest. Overleden: F. J, M. Huysmans, m. 1 j 85. „En denken jullie erom," vervolg de de burgemeester, „er mag niet tegen gestemd wordenIedereen moet vóór stemmen en dus „ja" op zijn stembriefje schrijven." „Maar dan kunnen we eigenlijk net zoo goed niet stemmen," vond Martinus Kwast. Als we vooruit toch weten, dat er op alle stembriefjes „ja" zal staan, is het immers nergens voor noodig?Daar zit iets in," knikte de burgemeesterna een oogenblik diep te hebben nagedachtOok de ande re raadsleden vonden, dat er iets in zat en dus werd er besloten de stemming maar niet te laten doorgaan. „Prach tig," zei de burgemeester toen. „We zijn het er dus over eens, dat we de roor- waarden van de honden en katten moe- ten aannemen en we zullen ons drie da gen lang precies zooals die dieren moe ten gedragen. Ik stel daarom voor, dat we nu meteen een kleine repetitie hou den en bij wijze van oefening maar vast doen, alsof we een hond of een kat zijn!" Ook dat voorstel werd met algemee ne stemmen aangenomen en een oogen blik later kropen en sprongen de leden van den raad, blaffend en miauwend in de raadzaal rond. Eén was er zelfs, die in de gordijnen klom, omdat hij dat bij zich thuis de kat ook wel eens had zien doen. Roman op een ^Waddeneiland 24) Allen keken ze haar na, de een ten hoogste verbaasd, de ander met spottend gegrijns. Kay wendde zich tot Detlof Dohse. „Nou ziet u zelf, kap'tein, wat voor een rare vogel u in Geestemünde gevangen hebt. Wie er zoo op los scheldt, heeft geen zuiver geweten. En van dien ver stuikten voet geloof ik geen zier." Dohse haalde de schouders op en wilde zich nog groot houden, maar het zenuw achtige plukken aan de knoopen van zijn jas verried, dat het tooneeltje hem van zijn stukken had gebracht. Nu verscheen Grothe weer aan het ven ster om Helke Paulsen en Jasper Kroe- ger voor het verhoor op te roepen. Toen het meisje langs Kay heen liep, ving hij een blik van haar op. Het gaf hem een schok, zooveel angst en hartzeer sprak uit haar oogen. De groote hand van Hein Lührs kwam op zijn schouders te liggen. „Heb ik 't je niet dadelijk gezegd, Kay, toen je thuiskwam, dat Tonner, Paulsen en Tewis een scheeve schaats reden? Die drie en daar dan nog Benjamin Glaser uit Husum bij dat stel is tot alles in staat." „Daar twijfel ik evenmin aan," ant woordde Kay. „Maar jij dacht ook, dat mijn vader eens getuige was geweest van hun stiekum gedoeZeg, Hein, ik houd dat ook voor zeker, en daarom moet ik telkens weer denken, dat zijn ondergang met de schuit niet enkel aan den storm te wijten is geweest." „Verdraaid, Kay, na die geschiedenis met Jens Rickmers lijkt niets me nog te erg. Maar de verzekeringsmaatschappij heeft de zaak toch secuur laten onder zoeken. Je kent den uitslag toch?" „Helaas niet. Maar je brengt me op 'n ,idee. Ik zal de verzekering vragen, mij uitsluitsel te geven. Aan haar optreden zou je zeggen, dat het onderzoek niets verdachts heeft opgeleverd." „Dat is ook weer waar," knikte Hein. Kay moest onwillekeurig geeuwen en hij rilde even. ,,'t Is 'n beroerde boel. En ik ben zoo moe als 'n hond!" Harm Ehiers trad naderbij. „Wel, Kay, hoe zit 't met ons uitvaren? De kotter is zeker wel klaar?" „Ja, Harm, feitelijk zouden we er van morgen ook bij opkomenden vloed op uit gaan. Maar daar kan nu niks meer van komen." Hij berekende vlug 't getij. „We moeten het tot morgen verschuiven Eerst zullen we maar een poos op één oor gaan liggen, Harm. Vanmiddag heb ik nog wat te doen; onzen tuin omspitten dan ben je wel present, hè?" „Accoord, Kay." „Nou, dan ga ik maar. Als Schlemm me nog noodig heeft ben ik thuis, zie dat je wat gauw aan de beurt komt, Harm, dan krijg je ten minste ook nog een paar uur rust. Tot vanmiddag!" Hij knikte zijn buren vriendelijk toe en keerde zich om. Maar na enkele passen bleef hij weer staan. Grothe riep Harm Ehiers de kamer in, terwijl Helke Paul sen en Jasper Kroeger naar buiten kwa men. Kay wachtte tot de twee hem inge haald hadden. Hij zag, dat Helke be- schreide oogen had en zacht zei hij: „Kan ik een eind met je meeloopen, Helke?" Zij liet het hoofd hangen, hield alleen haar pas wat in. „Och Kay, doe maar geen moeite, het heeft toch geen doel." Hij beet op zijn lippen. „Kom, meisje, laat je toch niet zoo op je kop zitten!" En toen Jasper doorgeloopen was, nam hij haar bij den arm. „Helke, waarom stel je geen vertrouwen meer in me? Zou 't niet beter zijn, dat we alles eens flink uitpraatten?" Zü zweeg neerslachtig. „Helke, ik herken je niet meer, zoo ben je veranderd." „Laat me toch, Kay, toe „O, dan is 't toch waar, dat jij je met Uwe Tonner gaat verloven? Nou, ik moet zeggen, je vader heeft wel een zeer volg zame dochter!" zei hij bitter. Hij meende te hooren, dat zij nu op eens zacht begon te snikken. Haar voeten stokten en haar gezicht werd aschgrauw. Zij wilde wat antwoorden, maar kon niets over haar lippen krijgen. Hij greep haar bij den arm. „Zeg me dan toch, Helke, dat 't niet waar Is! Zeg, dat 't maar praatjes zijn, dat van die verloving, leugens, anders niets, hè?" Langzaam sloeg zij haar oogen op, waarin een diep leed lag. Hij zag daarin de tranen glinsteren, hij zag haar lippen beven. En toen hoorde hij haar zeggen, op eindeloos droevigen toon: ,,'t Is waar, KayMijn vader wil, dat ik met Uwe Tonner trouw en ik móét hem wel gehoorzamen. Ter wille van mijn moederen omdat we bij Tonner zoo diep in de schuld staan „ZooDus jij laat je eenvoudig dwingen? Maar zóó ver zijn we goddank nog niet!" Zij had de oogen neergeslagen en de morgenzon legde een zacht schijnsel op haar aschblond haar. Na een poos zwij gen antwoordde zij: „Zeker, Kay, 't kan vandaag nog allemaal anders worden maar daarom nog niet beter voor ons." Hij begreep haar. Ontroerd zag hij haar aan. Toen nam hij haar hand. „Wat er ook komen mag, Helke, je zult mij altijd naast je zien staan. Houd je hoofd maar hoog en bedenk, dat je met je hart geen spel kunt drijven, zelfs met de beste bedoelingen niet. Je mag je door je vader niet in het ongeluk laten storten dat zou immoreel zijn. Hij is den verkeerden weg opgegaan en heeft daarbij zijn kop verloren. Nu heeft Uwe Tonner hem in zijn macht, ataar wie weet, Helke, misschien is 't nog niet te laat. Het kan best zijn, dat deze ge schiedenis hem juist weer doet inzien, wat hij te doen en te laten heeft." Zij maakte haar hand los. „Ik ben maar zoo vreeselijk bang, KayEn laat me nu alleen verder gaan. Tot ziens Kay!" Hij zag haar na. Haar moedeloosheid deed hem pijn. Ze hebben haar murw gemaakt, dacht hij, en nu heeft ze geen eigen wil meer. De hemel weet hoe zwaar zij het thuis.' te verduren heeft Vroeg in den morgen kwam, door op perwachtmeester Schlemm gewaarschuwd, de rechter van onderzoek met zijn ge volg op Hallig Hohne aan. De heeren bleven tijna drie uur op het kleine eiland en herhaalden het pijnlijke onderzoek tot in alle bijzonderheden. sche concentratiekampen overgebracht, waar drie van hen het leven lieten. Getuige Joppe deed het voorkomen alsof hij in den aanvang werkelijk van plan was geweest deze menschen naar Engeland te helpen, terwijl Vermeeren's verweer hierin bestond, dat hij onder pressie gehandeld zou hebben. De procureur-fiscaal nam dat echter zoo maar niet aan van iemand die ge durende 4 lange jaren in dienst was geweest van de Duitsche eontraspion nage en eischte, zooals gezegd, de dood straf. Mr. Kokowsky, de verdediger, vroeg o.m. een psychiatrisch onderzoek; uit spraak 14 December. SIBAJAK R'dam n. Batavia pass 1 Dec. Ouessant. Reeds geruimen tijd' geleden heeft de regeering besloten de tabaksrantsoenen in 1947 te verhoogen. Dit besluit kon niet worden gepubli ceerd omdat in het bijzonder de sigaret- tentabak, benoodigd voor de productie in 1947, nog geheel ingekocht moest wor den. Bekendmaking van het besluit de rantsoenen te verhoogen zou ongetwijfeld op de zoo gevoelige markt voor sigaret- tentabak tot prijsverhooging hebben ge leid. Onmiddellijk na de regeeringsbe- slissing is een aankoopcommissie naar Amerika gereisd. Deze heeft thans haar taak volbracht en de grondstoffenbehoef- te van de industrie is daarmede gedekt. Om redenen van technischen aard kan de verhooging der rantsoenen slechts geleidelijk geschieden. Naar alle waarschijnlijkheid kan in het eerste kwartaal van het volgend jaar hiermede een begin worden gemaakt. Houtsprokkelaars hebben tussehen Doorn en Leersum ongeveer 150 meter van den weg in het bosch het lijk aan getroffen van een meisje, op wier het schedelvlak teekenen van geweldpleging vertoonde. Bij nader onderzoek en identificatie aan tanden en schoenen bleek het het stoffelijk overschot te zijn ■tem de 20-jarige freule J. Pauw van Wieldrecht, die twee jaar geleden spoor loos was verdwenen. Zij werd het laatst gezien, toen zij door een Duitschen mi litair werd aangehouden. Een onderzoek naar de doodsoorzaak is gaande. Dr. H. J. M. Klerk, lector in de Fran- sche letterkunde aan de universiteit te Nijmegen aanvaardde Vrijdag zijn ambt met een opbenbare les over „Les aspectas actuels du renouveau catholique". Onder de intelleetueele elite en de jeugd van Frankrijk is een sterke drang naar vu riger geestelijk leven merkbaar. De geest van het evangelie keert weer terug in de parochies. Twee gunstige factoren vormen hier den sterken impuls tot katholieke her leving. De katholieke organisatie van de Fransche jeugd organiseert alle krach ten uit alle milieus tot herstel der chris telijke sociale orde om den arbeider te onttrekken aan het materialisme. Uit de christelijke vakvereenigingen zijn leidende figuren voortgekomen; Bidault, Teitger, De Menthon, Prigent. Er zijn vereeni- gingen voor de arbeidersjeugd, voor ka tholieke jonge boeren, studeerende jeugd, zeevarende jeugd. Prachtig is voorts het werk der bekeerlingen, zooals het in de Fransche literatuur tot uiting komt. HAARLEM. Geboren: C. M. Nijssen- Karrenbeld, z.O.. M. v. d. Maat-Stam, z.; P. E. Makker-Borst, d.: S. O. Berk- hout-v. Deursen, d..; N. Tanis-Broekhui- zen, z.; H. Franke-Dikkeboom, dj J. L. Baars-Schijf, z.; Jonkhr. C. S. Menalda v. Schouwenburg-v. Panhuijs, d.; A. C. L v. Polanen-de Winter, z.; G. M. Heij- erman-Bömer, z.; E. M. J. v. Dobben- v Proosdij, d.; G. E. Hoogland-Faber, d.; A de Wijs-Wever, z.; W. A. Verzeilberg- Haamans, d.; A. de Wind-Broekema, dj T. Broers-Hielkema, z.; D. E. v. Lingen- v Bronckhorst, z.; A. J. M. Veltkamp- v. Reeden, d.; K. Verburg-Goris, d. Getrouwd: H. J. C. Leendekkers en J. C. Fris. Overleden: A. J. Meijer-de Groot, 44 j.; E. C. Roggeband-Hofste, 75 j.; C. Slemler, 67 j.; J. Verbeek-Sanderse, 77 j.- J. A. v. d. Beek-de Rooij, 58 j.; M. Sondorp-v. d. Putten, 33 j.; E. Masten broek-Kelderman 51 j.; P- Scholte 78 j., F. P. Gozeling 82 j.; A. v. Eerden-v. d. Haak 43 j. Ondertrouwd: C. J. Wolzak en H. A. Bremer; N. C. Stoel en M>„ C.H. v. Hooij- donk. Ta afwezigheid van een jaar i' V St. Nicolaas met zijn gevolc, weer in de lage landen acui dt Noordzee teruggekeerd. St. Nicolaas verheugt zich dit jaar wederom de jeugd en ook de ouderen te kunnen verblijden met zijn goede gaven. Evenwel brengt dit bezoek hem vele hoofdbrekens en moeilijkheden. Op de eerste plaats zijn er vele zwarte knechten noodig, om zoo mogelijk ieder huisgezin te kunnen bezoeken. Alleen dit al deed den goeden man de haren te berge rijzen. Na een oproep van den Sint meldden zich zeer veel zwarts pieten. Doch er wa- ren maar enkelen, die St. Nicolaas vroeger reeds geholpen hadden en die den Sint vertrouwd voorkwamen. Maar desondanks vertelde de Bis schop den verzamelden zwarten vic- ten, dat hij hoopte, dat de nieuwe knechten hem dit jaar trouw zouden dienen. Onder de aanwezigen ontstond toen eenig rumoer en één van hen vroeg aan St. Nicolaas of hij wel ivist wat tegenwoordig zwarte pielen waren. St. Nicolaas keek ontsteld zijn ouden trouwen zwarten knecht aan, die met hem meegekomen was uit Spanje. Zouden die menschen hem, verkeerd begrepen hebben? Wist St. Nicolaas niet, dat tegen woordig de zwarte pieten niet bij de kinderen komen, doch uitsluitend bij volwassen menschen? Dat ze niet alleen op z'n verjaardag zwarte piet waren, maar al jaren lang. Zijn goede gaven willen ze wel graag be waren, maar bezorgendaar kon-* den ze niet aan beginnen. Zwarte pieten moesten tegenwoordig op straathoeken staan met „heipalen, vier voor één gulden", chocolade en meer van die dingen, die de men schen graag zouden willen hebben. St. Nicolaas hief teleurgesteld zijn hand op, om het rumoer te doen verstommen. Zulke knechten zocht hij niet. Hij kon alleen toegewijde krachten gebruiken en heelemaal geen zwarte pieten van 1946. Hij had liever geen moderne zwarte pieten in dienst. Nu zal hij het dus met minder knechten moeten doen, maar wij ver namen, dat zij allen goed hun best zullen doen, om alle kinderen op tijd van de verrassingen te voorzien. (Van onzen Romeinsellen correspondent)^ In de Capella Mathilde in het Vati- caan is Zondagmorgen een retraite be- gonnen waaraan Z. H. de Paus persoon lijk deelneemt. Gedurende deze retrai te, die op Zaterdagmorgen zal worden gesloten zullen geen audiënties worden verleend. Het geheele pauselijke Hof zal de geestelijke oefeningen bijwonen. De meditaties worden gehouden door Pater Massarti. Zaerdagmojgen zal de H. Vader na de laatste meditatie den Apos- tolischen Zegen geven aan allen, die aan de retraite hebben deelgenomen. Aan dezen zegen heeft de Paus een vollen aflaat verbonden. (Van onzen Haagschen correspondent) Naar wij vernemen, zullen omstreeks de jaarwisseling vijf waardebonnen van ieder f 5worden aangewezen, waar mede een vierde van het aangevraagde consumentencrediet in waardebonnen wordt verstrekt. De ministers van Financiën en van Sociale Zaken hebben een wijziging ge bracht in de eerste uitvoeringsbeschik king inzake de wet op het Consumenten crediet. Deze wijziging brengt met zich, dat geblokkeerde tegoeden, waarover een crediet-aanvrager beschikt, op een even tueel toe te kennen crediet in miiidering moeten worden gebracht. In aansluiting daarop heeft de minister van Financiën bepaald, dat door de Nederlandsche Bank tot het bderag van 't voor aftrek in aan merking gebrachte tegoed gedeblokkeerd zal kunnen worden. De Nederl Bank zal alvorens deze deblokkeering te verleenen zij doet dit in hetzelfde tempo als de waardebonnen voor het consumentencre diet van waarde worden verklaard in elk geval een verklaring eischen van den desbetreffenden districtsraad voor het Consumentencrediet, waaruit blijkt, ddt en tot welk bedrag aan be trokkene geep crediet is verleend, om dat hij een geblokkeerd tegoed heeft. Bij tweede nota van wijziging stelt de minister van Financiën voor, in het ontwerp Conversieleeningwet 1946 te be palen, dat op de Conversierekening een rente zal worden vergoed van 214 pet. Zooals bekend, stelde d'e minister oor spronkelijk een percentage voor van een half percent, dat hij daarna op aan drang van de Kamerleden op 1,2 pet. bereid was vast te stellen. Hij vraagt verder machtiging om bin nen vijf jaar, na afloop dus van den termijn waarvoor de blokkeering op Conversierekening geldt, tot de uitgifte van een zoo noodig gedwongen leening over te gaan. MAANDAG HILVERSUM H, 415 M. 15.00 Sex tet. 15.45 Gram. 16.00 Lez. 16.45 Ka merkoor. 17.25 Gram. 17.30 Expressivo 18.15 Pianoduo. 18.40 Sport. 19.00 Nieuws. 19.40 Lez. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerork. 21.00 Lez. 21.20 Bel canto. 22.00 Nieuws. 22.30 Gram. 22.45 Avond- overd. 23.00 Gram. HILVERSUM I, 301 M. 15.30 Kleu ters 15.45 Orkest. 16.30 Jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Lez. 18.00 Nieuws. 18.15 Lez. 18.30 Ned. Str.kr. 19.00 Lez. 19.15 Kamerkoor. 19.45 Lez. 20.00 Nieuws 20.20 Orkest. 21.00 Lez 21.20 Sextet 21.55 Hoorspel. 22.35 Regel. 22.45 Lez. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. dinsdag HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Mdr- gengeb. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Vrouwenspiegel. 9.30 Wa- terst. 9.50 Lichtbaken. 10.15 Vioolreci tal. 10.45 „Sint Nicolaasavond". 11.00 Gram. 11.30 Lez. 11.45 Lotte Lehman, sopraan. 12.00 Angelus 12.03 „Conti nental". 12.30 Lunchconcert, 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.45 Lez. 14.00 Hartvelt Kwartet. 14.25 Ferdinand Pels hobo. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Zonnebloem. 16.30 Hier Vuurduivel! 16.45 Kamermuziek. 17.45 Dinermuziek 18.15 Sportpraatje door Jan Cottaai 18.50 's ■'Avonds als ik slapen ga 19 OO Nieuws. 19.15 Lez. 19.30 „D«: brug". 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.15 Requiem van Verdi. 21.45 Filmkwarier door A. van Domburg 22.00 Nieuws. 22.35 Avondgebed, 22 5( Gram. 23.00 Klaas van B'eeck. 23 32 Gram. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw 9.30 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Gram. lO.si Kleutertje. 11.00 Kerkorgelconceri 11.45 Familieber. 12.00 Lyra Trio. 12 40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Dolf v d. Linden. 14.20 Pianotrio. 15.00 Voor dracht. 15.15 Gram. 15.30 Ré Koster sopraan. 16.40 De schoolbel. 17.0C Voordr. 17.30 The Skymasters. 17.46 Rijk Overzee. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned Strijdkr. 19.00 En nu naar bed 19.05 Kamermuziek. 19.45 Lez. 20.01 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Echo. 20.1F Bonte Dinsdagavondtrein. 12.40 Poli tierechter. 21.45 Gram. 22.15 Lez. 22.3C Paul Godwin, vioOl- 23 00 Nieuws. 23 15 „Quartier Latin". 23.4-5 Gram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2