Militaire situatie op Java en Sumatra ernstig John Lewis schuldig bevonden Kerkvervolging in Joego-Slavië Radio-bestel NIET IN EEN DWANGPOSITIE Deze week besprekingen over Duitschland? Hernieuwde poging om aan botsingen een einde te maken Besprekingen over Indië uitgesteld Spoorvervoer van exportgoederen verboden „Knokploegen om bisschoppen te ontvangen Tachtig textielpunten in 1947? DR. TISO STAAT TERECHT Duidelijk verschil met het proces van Mgr. Stepinac NEDERLANDSCHE OORLOGSSCHEPEN KWAMEN TERUG Overbelasting van het materiaal laat geen keuze O GEEN DIRECT OPTREDEN TEGEN FRANCO Tot hoofd en hart WOENSDAG 4 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG Nó. 23714 Uitgevaren ondanks verbod MR. VAN SCHAIK HERSTELD Vincent Auriol voorzitter Nationale Vergadering Het weer Textieldbrectorium meent van niet Voldoende schepen in Indië Er wordt nog niet gespaard BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143453 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 'cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. D; regeering zal morgen, indien het .enminste niet opnieuw wordt uit gesteld, haar definitieve houding ten opzichte van het ontwerp-accoord officieel hebben te bepalen, zeker, nu de golven in ons land hoog opslaan zal het ,,saevis tranquillus in undis", het rustig blijven te midden der woedende baren, een niet zoo simpele onderneming zijn. Want nu men de hartstochten zoo hoog heeft laten oplaaien, bestaat het gevaar, dat de regeering uiteindelijk tusschen de bekende molensteenen komt te zitten. In pera en radio wordt de laat ste dagen de openbare meening door vóór- en tegenstanders weinig zacht zinnig bewerkt, zoo dat iedereen wel eenigszins georiënteerd zal zijn, wan neer de verklaring der regeering en de daarop volgende Kamer-debatten aan de orde komen. Helaas moeten wij schrij ven eenigszins georiënteerd", want van officieele zijde heeft men het Neder- landsche volk tot op het laatste moment onkundig gehouden. Achter de coulissen is het spel gespeeld met den Engelsch- man als souffleur en toen het gordijn omhoog ging mocht het volk de apo theose aanschouwen in den vorm der 17 artikelen der Comm.-Generaal. Ook onze katholieke politieke leiders hebben er de voorkeur aan gegeven zich op den achtergrond te houden, blijkbaar om de handen vrij te hebben, in tegenstelling tot de andere groote politieke groepen, waarvan ieder lid nauwkeurig de hou ding zijner partij kent. De vorige week hebben wij als onze meening uitgesproken, dat de regeering de Cheribonsche artikelen niet in hun huidigen vorm zal accepteeren. Be driegen de voorteekenen niet, dan zal het beleid der regeering inderdaad in deze richting gaan. De Msbd. achtte de zer dagen de waarschijnlijkheid groot, dat het kabinet de basis-overeenkomst niet integraal zal aanvaarden en, slechts van geamendeerde voorstellen voorzien, aan de Staten-Generaal zal voorleggen. De regeering zou dus trachten den mid denweg te bewandelen, welken naar het ons voorkomt, dezen keer wel eens min der „gulden" kan zijtn dan gewoonlijk. Prof. Gerbrandy noemde in zijn radio-, rede amendeering van een accoord het zelfde als het slaan van een spijker in het zand. In ieder geval schijnt de re geering toch niet genegen zioh in de dwangpositie te laten brengen waarop velen aansturen, door maar steeds op hetzelfde aambeeld te hameren, dat er geen ander alternatief is dan aannemen of een koloniale oorlog. Wij houden niet van deze soort politiek, omdat zij ons te veel herinnert aan dat alternatief, dat de Nazi's ons vijf jaren lang hebben voorgehouden. Het is intusschen niet onaardig de „edele" bedoelingen der Britten en Ame rikanen met het Indonesische volk nauwkeurig te volgen. Wie zijn geschie denis over de houding der tin gelachen in ons Indië na de Napoleontische oor logen nog eens wil opslaan, zal veel van de huidige situatie beter begrijpen. En misschien zal hij dan ook begrijpen, waarom Australië zelfs weigerde onze schepen te lossen en waarom Soekarno thans reeds contact zoekt voor zijn de fensie met zijn Australischen nabuur. En misschien begrijpt hij ook iets van het bericht van het republikeinsche pers bureau „Antara" volgens hetwelk verte genwoordigers van belangrijke Am e r i- kaansche firma's officieuze bespre kingen zijn begonnen met de republi keinsche autoriteiten over den we deropbouw van Indonesië. Prof. Gerbran dy had niet zoo heel ongelijk, toen hij ons waarschuwde, dat wij, Nederlanders, op het punt stonden den oorlog alsnog te verliezen.... Byrnes heeft gisteren na de bespre kingen met Bevin over de samensmel ting der zones medegedeeld, dat de Raad van de Groote Vier vermoedelijk deze week zal beginnen met de be handeling van Duitschland. Er kan ech ter niet veel meer dan een overeenkomst over de procedure verwacht worden. Byrnes gaf toe, dat de Amerikaansche belastingbetaler tengevolge van de fusie der zones in 1947 ongeveer honderdmil- lioen dollar meer zal moeten opbren gen dan wanneer de zones gescheiden bleven. Hij verduidelijkte, dat volgens het plan de beide zones tezamen aan het einde der drie jaar zich in econo misch opzicht kunnen bedruipen. Byrnes vertrouwde er op, dat de mi nisters van Buitenlandsche Zaken de verdragen met de vijf satellietstaten in de komende vijf dagen zullen beëindi gen, waarna onmiddellijk met de be sprekingen over Duitschland zal worden begonnen. Hij zou er op aandringen, dat hierbij ook Oostenrijk in behandeling Zou komen. Een gemengde Nederlandsch-In- donesische deputatie zou zich van daag per vliegtuig naar Sumatra begeven in een hernieuwde poging, aan de voortdurende militaire botsingen een einde te maken. Volgens berichten hebben de militaire bevelhebbers aan beide zijden erkent, dat de gevechten veroorzaakt werden doordat de plaatselijke militaire leiders niet tot overeenstemming kunnen ko men inzake de demarcatielijnen. Intusschen heeft een Nederlandsche woordvoerder verklaard, dat de militaire situatie aan de fronten op Java en Sumatra ernstig blijft. De Nederlanders hebben van artillerie gebruik gemaakt tegen infiltraties te Medan, Socrabaja en Bandoeng. Vandaag is te Batavia officieel be kend gemaakt, dat de sub-commissie' voor de publiciteit eenstemmig besloten heeft, dat van heden af de Nederland sche zoowel als de Indonesische publici- teitsorganen zich behooren te onthouden van meeningsuitingen en nieuwspubli- caties. welke krenkend zijn of gevoelens van haat of verachting tusschen de ver schillende groepen' in Ned.-Indië kun nen opwekken. Tevens moeten alle po gingen gedaan worden de publicaties in de verschillende gebieden zoo objectief mogelijk te doen zijn. Naar de Marvo meedeelt, is de ma joor-machinist P. Neefjes van den torpedoboot jager „Evertsen", drager van het bronzen kruis, rijdend op een motor door een onbekende doodgeschoten. Neefjes verwierf het bronzen kruis in verband met zijn heldhaftig optreden op de „Van Galen" te Rotterdam in 1940. Het Nederlandsche schip, de „Van der Lijn", is ondanks het verbod tot uitvaren, uitgevaardigd door de zeelieden- en havenwerkers-vakbon den, uit Sydney naar Batavia ver trokken met een bemanning van Australische vrijwilligers. Het Britsche ministerie van Vervoer zou het plan gehad hebben, de ,,Van der Lijn" te laden met 3000 ton meel,' waaraan dringend behoefte bestond in Singapore, doch het algemeen verbod ott uitvaren, geldend voor de Nederland sche schepen, was de oorzaak geweest, dat dit voornemen niet ten uitvoer kon worden gebracht. De „Van der Lijn" is twee jaar gele den in Sidney binnengeloopen, nadat 't in een tyfoon bij Nieuw-Guinea averij had opgeloopen. Vorig jaar October wa ren de herstelwerkzaamheden, die het schip weer zeewaardig hadden gemaakt, beëindigd. Naar het A. N. P. verneemt zullen de gemeenschappelijke beraadslagin gen van de ministers en de leden der Commissie-Generaal, naar aan leiding van de omvangrijke werk zaamheden, welke in verband met deze besprekingen verricht moeten worden, niet heden, maar waar schijnlijk Donderdagmiddag a.s. wor den voortgezet. De president van de Tweede Kamer, mr. 3. van Schaik, die gisteren tijdens de vergadering plotseling onwel werd en dientengevolge de bijeenkomst moest ver laten is wederom hersteld. De heer Van Schaik presideerde vandaag wederom de vergadering'. Einde van een oceaanreus. Het vroegere Fransche vlaggescliip. de Hormandie maakt haar laatste reis van New York naar Port Newark in New Jersey. Aan het begin van dezen oorlog zou het groote luxe-schip omgebouwd worden tot troepen transportschip. Bij de werkzaamheden brak brand uit en werd het schip dus danig beschadigd, dat het thans als oud roest verkocht moet worden Rechter Goldsborough heeft Dins dagavond bekend gemaakt, dat Lewis zoowel uls de 400.000 mijnwerkers, die Hun werk in de steek hebben gela ten. schuldig bevonden zijn aan be- Ieediging van het Hof. Voordat het vonnis werd uitge sproken, verzocht Lewis een verkla ring te mogen afleggen. Na de geschiedenis te hebben nagegaan van de regeeringsverordeningen, waarbij het aan de gerechtshoven verboden wordt een stakingsverbod uit te vaardigen, ging Lewis over tot de geschilpunten zelf en ging tekeer tegen de moordende en on- menschelijke 54 uur-werkweek in de Amerikaansche kolenmijnen. Hij betoogde, dat de organisatie van de Amerikaansche mijnwerkers wel ge dwongen was haar contract met de re geeringen op te zeggen. Lewis zei, dat de regeering, na zijn mededeeling, dat het contract geëindigd was, met overtreding van de wet op de rechterlijke bevelen, verzocht had om een arrest, dat verleend: werd zonder vooraf gaande kennisgeving en zonder verhoor. Lewis voer uit tegen dit allesomvat tende dwangbevel, waarvan hem ten laste gelegd werd, dat hij het genegeerd had. In zijn rede voor het Hof verklaar de hij: Ik meen te moeten opmerken edel achtbare, dat uw rechterlijk bevel de mijnwerkers berooft van hun grondwet telijke rechten van vrijheid, van het vrije v/oord,. van de vrijheid van drukpers vrijheid van vergadering en bescherming tegen slavernij. De mijnwerkers en ik staan als Ame rikaansche burgers op deze grondwette lijke rechten. De mijnwerkers zijn ordelievende, god- vreezende burgers. Zij zijn alleen opge komen voor hun rechten als Amerikaan sche burgers. Rechter Goldsborough heeft tweemaal bezwaren van advocaten verworpen en een reces van een half uur gelast, tij dens hetwelk het Hof en de verdediging gelegenheid kregen de voorgestelde uit spraak voorbereid door de regeerings- advocaat ter overweging door het Hof te bestudesren. Toen rechter Goldsborough besliste, dat Lewis onder bewaking van zijn ad vocaat tot vandaag op vrije voeten werd gesteld, protesteerde de eerste advocaat. De toevoeging: onder cnrateele van zijn advocaat is overbodig, meende Padway. Op bevel van den rechter zou Lewis rich ten alle tijde ter beschikking van de rechtbank stellen, verklaarde hij. Dinsdagavond heeft de Association of Americain Railroads een verbod inge steld op het per spoor vervoeren van goederen, die bestemd zijn voor export. Van dit verbod, dat Dinsdag te mid dernacht is ingegaan, zijn brandstof en voedsel uitgezonderd. Het embargo ter besparing van brandstof, dat gisteravond gelegd werd op het vrachtgoedcrcnvervoer, dreigt de werkloosheid in de Ver- ecnigde Staten tot Oen ongekende hoogte op te voeren. De vervolging tegen de Kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders in Joego-Slavië wordt met onvermin derde hevigheid voortgezet. Uit een bericht, afkomstig van het Vaticaan, blijkt, dat de geestelijkheid onop houdelijk bloot staat aan molestatie en intimidatie en met name worden er vijf gevallen geciteerd, welke alle betrekking hebben op bisschoppen van verschillende Joego-Siavische diocesen. Communisten worden in knokploeg- verband erop uitgestuurd om den bis schoppen, die op rondreis zijn om het H. Vormsel toe te dienen, een ont vangst te bereiden, welke den schijn moet hebben spontaan uit de volksbron op te wellen. Sinds de veroordeeling van Mgr. Stepinac hebben zich, als meest opmer kelijke, de volgende gevallen voorge daan: De bisschop van Hvar, Mgr. Pusic, die op rondreis was op de eilanden Brac en Vis in de Adriatische Zee, werd dermate lastig gevallen, dat hij het beter oordeelde zijn reis te onder breken en naar Hvar terug te keeren. De bisschop van Senj en Modrussa, mgr. Buric, bracht een canoniek bezoek aan een der steden van zijn diocees. Voor de pastorie, waar hij zijn intrek had genomen, verzamelde zich op een gege ven oogenblik een menigte, die eerst den bisschop zelf en daarna de pasto rie met steenen bekogelde. Mgr. Buric zag zich gedwongen van verder reizen af te zien en naar zijn residentie terug te keeren. Toen mgr. Aksomovic, bisschop van Dja- kovo, in een der onder zijn jurisdictie geplaatste parochies verwacht werd, stond er reeds een menigte gereed om hem te ontvangen. De aartsbisschop van Belgrado, mgr. Ujcic, die eveneens op rondreis was om het H. Vormse' toe te dienen, kreeg een waarschuwing om zijn reis niet voort te zetten. Mgr. Lach. een der hulpbisschoppen van het diocees Zagreb, werd door de OZNA, de geheime staatspolitie, gearresteerd en een nacht vastgehouden, eveneens toen hij in een andere stad het H. Vormsel wilde gaan toedienen. De socialist Vincent Auriol is gekozen tot voorzitter van de Fransche Nationale Vergadering met 284 van de 542 uitge brachte stemmen. De communist Cachin kreeg 170 stemmen, de onafhankelijke re publikein Varenne 96. De weg is nu vrij voor den eindstrijd ter verkiezing van een nieuwen interim-pre mier. De eenige candidaat, die voor dezen post in aanmerking komt, is de communist Thorez. De socialisten komen Dinsdagavond bij een om uit te maken of ze hun steun zui len verleenen aan een regeering van com munisten. De anti-communistische fractie onder de socialisten zal waarschijnlijk op grond van de verkiezing van Auriol meer invloed krij gen. want zijn verkiezing was kennelijk te danken aan den steun van rechtsch. daar de socialisten met de M.R.P.. die blijkbaar ook voor Auriol gestemd heeft, samen slechts 273 afgevaardigden hebben. Verwachting tot Donderdagavond: In den nacht en ochtem}: aan de kust nog een enkel buitje, in het binnen land helder met lichte vorst. Overdag: aanvankelijk zonnig weer met snelle stijging van temperatuur. Later weer toenemende bewolking. Weinig wind. Maan 14.593.40; Zon 8.301G.31 Dr. E. L. Kramer, directeur voor Her stel en Voorziening van het ministerie van Economische Zaken, heeft, zooals bekend, in een radiorede medegedeeld, dat men in 1947 de productie hoopt te brengen op 80 textielpunten per hoofd der bevolking, terwijl hij daarnaast den indruk wekte, dat men ook op twee paar dameskousen kon rekenen, al sprak hij zulks niet onomwonden uit. De Vak groep „Detailhandel in textielgoede- ren" meent, dat na al de desillusies, welke officieele en semi-officieele in stanties ons volk reeds bereid hebben, nu toch wel eenige voorzichtigheid noo- dig is wanneer men nieuwe suggesties gaat uiten. In dit verband wordt herinnerd aan de in 1945 officieel afgelegde belofte, dat in 1946 de linnenkast weer behoor lijk gevuld zou zijn, terwijl thans een groot deel der bevolking lijdt aan huid ziekten, mede door het gebrek aan vol doende linnengoed. Toch suggereert dr. Kramer nu weer 80 textielpunten per hoofd in 1947, doordat hij verzuimt te vermelden, dat 80 punten productie nog lang geen 80 textielpunten in den winkel beteekenen, want industrie, leger en vloot eischen een zeer belangrijk deel van deze 80 punten op. In de Centrale Textielcommissie is nog juist dezer dagen namens het Textieldirectorium een zeer pes simistische beschouwing gegeven over de textielpositie in 1947, waar bij m&i tot de conclusie kwam, dat men zéér tevreden zou zijn als in 1947 60 punten gehonoreerd zouden worden. Wat de dameskousen betreft, zal men wellicht tot twee paar kousen per per soon kunnen komen, wanneer men daar ook de zgn. standaardkousen bijrekent, een artikel, dat bij de Nederlandsche vrouw heel weinig gewild Is. Dc Japansche generaal Isjida, die den „dooden-spoorweg" in Birma aan liet leg gen, is tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De kolonels Nakanvura en Xsjl zi]n tot den strop veroordeeld. Dr. Jozef Tiso verklaarde zich gisteren, op den tweeden dag van het proces voor het Nationale Hof, onschuldig aan alle 113 punten van de beschuldiging wegens hoogverraad. „In mijn geheele politieke loopbaan ben ik nog nooit anti-demo cratisch geweest", zeide hij. Hij zeide verder, dat het nimmer zijn Door de zware regens is het peil van de *dnd, onder water geloopen zijn. Een lu Theems zoo gestegen, dat groote stukken chtopname van het overstroomde gebied, n het afgeloopen halfjaar zijn verscheidene Nederlandsche oorlogsschepen uit den Oost thuisgevaren. Daaronder bevonden zich bodems als Hrs. Ms. „Tromp' Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" en Hr. Ms. „Van Kinsbergen", die tot het grootste materieel van de Koninklijke Marine gerekend moeten worden. Dit is voor velen aanleiding geweest zich af te vragen, welke redenen de Marine-leiding tot dezen terugkeer noodzaakten, waar het toch duidelijk was, dat de primaire en voornaamste taak van de Koninklüke Marine in onze Overzeesche Gebiedsdeelen ligt, waar ieder schip, dat wij bezitten, dringend noodig is voor patrouille, en politiediensten over zeer uitgestrekte gebieden. In dc onderstaande beschouwing wordt op deze vragen een duidelijk antwoord gegeven. In de oorlogsjaren is, zooals bekend, de Koninklijke Marine in staat ge weest door te vechten; onze oorlogs schepen zijn van 1940 tot 1945 op de zeven wereldzeeën in actie geweest, waarbij prachtige resultaten werden bereikt, doch helaas ook zware verliezen geleden. Een klein aantal der Nederlandsche oorlogs schepen heeft den strijd echter overleefd en is ook thans nog in dienst. Nadat de oorlog in Europa in Mei 1945 was geëindigd, moest de Koninklijke Ma rine in actie blijven in den Pacific, en zelfs na 15 Augustus 1946 heeft helaas de ongunstige ontwikkeling in den Indi- schen Archipel er toe geleid, dat ook in de wateren van dien Archipel de Ko ninklijke Marine tot den huidigen dag een belangrijke en moeilijke taak moest blijven verrichten. Het is duidelijk, dat door dit alles veel van deze schepen ge vergd werd. gewoonlijk zelfs tè veel, om dat ze niet gemist konden worden en dus in dienst werden gehouden, terwijl ze reeds lang aan herstel toe waren. Op een gegeven oogenblik is ieder verder uitstel onder welke omstandigheden dan ook echter niet meer te verantwoorden en is de tijd gekomen, dat deze oorlogseenhe den voor reparatiewerkzaamheden naar de werf gezonden worden. Zoo heeft men dan geleidelijk aan sommige oorlogssche pen in Nederland zien terugkeeren. waar ze nu een groote beurt krijgen. Is dit de eerste en voornaamste reden waarom telkens schepen naar Holland komen, het is bovendien mogelijk met het terugzenden dezer oorlogsschepen twee vliegen in één klap te slaan, zooals bekend, bestaat er een regelmatige rou leering tusschen het personeel der Ko ninklijke Marine in Nederland en dat in Indië. Het Indische personeel dient een zeker aantal jaren tusschen de keerkrin gen en wordt dan afgelost door marine personeel uit Nederland. Het verkeer tus schen het Moederland en de Overzeesche Gebiedsdeelen, hetwelk op deze wijze voor de Marine noodzakelijk is, moet in hoofd zaak verzorgd worden door de schepen, die naar Nederland komen om te repa- reeren. In de juist achter ons liggende periode was er bovendien een bijzondere toevloed van Marine-personeel uit Indië, omdat zij, die in Japansche gevangen kampen hadden vertoefd, zoo spoedig mogelijk moesten repatrieeren. Onze thuisvarende schepen hebben zeer velen van hen in het vaderland teruggebracht. Tenslotte is er nog een derde reden waarom, ondanks de omstandigheid, dat wij onze sterkte zooveel mogelijk moeten concentreeren in Indië, het toch noodig is enkele oorlogsschepen in Ne derland te stationneeren. Het personeel H.M. Flotille- leider Tromp, het „spook schip", dat gedurende de Japansche be zetting de we reld verbaas de door de ge waagde raids op de haven van Sabang, is ook in ons land terugge keerd onzer marine kan alleen afdoende op geleid en geschoold worden in de prac- tijk, aan boord van oorlogsschepen. Voor onze opleiding in Nederland zal het dus altijd noodig zijn enkele schepen hier te lande aan te houden. De vloot in Indië vraagt voortdurend om personeel, teneinde hen, die naar Nederland terug gaan, af te lossen en het spreekt van zelf, dat dit personeel afgeoefend moet zijn om bij aankomst in Indië dadelijk te kunnen inspringen. Zoo is het de bedoeling, dat Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck'', na gerepareerd te zijn, als oefenschip in dienst gaat, terwijl Hr. Ms. „Van Kinsbergen" artilierie-instructie- schip zal worden, zoodra het van de werf komt. Op het oogenblik vaart Hr. Ms. „Soemba" reeds voor de Radar-opleiding, terwijl er on langs een speciaal opleidingsschip voor bestrijding van onderzeebooten, „De Zeearend", in dienst is ge nomen. Uit het bovenstaande mag niet de conclusie worden getrokken, dat er thans onvoldoende schepen in Indië zouden verblijven. Vijf van de zes mo derne torpedojagers, welke Nederland bezit, zijn in de Indische wateren ge- stationneerd (de zesde ligt hier te repa- reeren), hetzelfde is het geval met de acht nieuwe korvetten, welke in den loop van dit jaar onze vloot in Indië kwamen versterken, terwijl een aantal nieuwe mijnenvegers en verscheidene andere kleinere eenheden, voor een deel niet lang geleden aangeschaft, dienst doen in den Archipel. Men mag dus concludeeren, dat het logisch en noodzakelijk is, dat er telkens Nederlandsche oorlogsschepen uit Indië komen, daar het alleen op deze wijze mogelijk is onze vloot in de gebieden, waar zijn voornaamste taak ligt, 'n Indië dus, zoowel wat het materiaal als het personeel betreft, paraat en in con ditie te houden. bedoeling was geweest den Tsjecho-Slo- waakschen staat af te breken. Alles wat hij wenschte was slechts een Slowaak- sche autonomie binnen de grenzen van Tsjecho-Slowakije. Toen de president van het Hof, Igor, Daxner, hem onderbrak met de opmer king, dat het orgaan van de Hlinka- partij' „Slovak" wel eenigszins anders over de doelstellingen van de partij had geschreven, verzekerde Tiso, dat hij nooit invloed op de Partijpers had ge had en dat hij nimmer aan de bladen instructies had gegeven over hetgeen zij schrijven moesten. Alles wat hij van de buitenlandsche politiek afwist had hij volgens zijn zeg gen, geleerd van President Benesj. Van de zeven leden van het hof in het proces tegen Tiso, Sano Mach en Durcansky is Daxner de eenige beroeps- rechter. De zes anderen zijn leeken en vertegenwoordigen de vier politieke partijen van Slowakije en de Slowaak- sche verzetsbeweging. Vaticaansche bronnen, zoo wordt uit Vaticaanstad vernomen, weigerden com mentaar te geven op het proces-Tiso. Zij wezen er echter op, dat de Heilige Stoel Tiso dikwijls „gewaarschuwd" had zich niet met politieke zaken in te laten. In Vaticaansche kringen verklaarde men echter, dat er een duidelijk verschil bestaat tusschen het proces van Mgr. Tiso en dat van Aartsbisschop Stepinac. Terwijl mgr. Stepinac beschouwd kan worden als een „herder der Slovenen", die zich niet met politieke zaken inliet, was Tiso president der Slowaaksche re publiek en direct, geïnteresseerd in de politiek. Door de bij den Nederlandschen Spaarbankbond aangesloten spaarban ken werd in October f 297-317 meer te rugbetaald fian ingelegd. Bij de Rijks postspaarbank werd niet minder dan f 52597.262 meer opgenomen dan ge spaard- (Van een bijzonderen medewerker) mstreeks tien dagen geleden ver spreidde de Regeeringsvoorlicn- tingsdienst een bericht over den Radio-omroep. De Federatie van Om- roepvereenigingen zou gedurer.de twee weken gelegenheid krijgen haar inzich ten bij de overheid kenbaar te maken; de Stichting Radio Néaeriand in den Overganstijd zou worden omgezet in een Radio-Unie. Maar tot op den dag van heden hebben de om roe p-organisaties niets vernomen, nóch van de zijde der regeering, nóch van eenige andere in stantie, die in het krantenbericht kon worden bedoeld. Wij denken hier aan mr. L. A. Kesper, voorzitter van Radio Nederland en prof. Gerbrandy, voor-* zitter van den Radio-Raad. In het bedoelde bericht, dat den schijn ■wekt van een conflict tusschen twee pariijen, werd gesproken over „de naast betrokkenen". Waarom bleven dan on kundig de omroep-vereenigingen en beide genoemde personen? Mocht het echter gaan om het Comité „Nationale Omroep", dan vragen wjj ons af: wie heeft dit Comité achter zich staan? Het is een groep personen, die ten aanzien van de radio een ander stelsel wensch- ten, doch of zij velen of slechts weinigen van het Nederlandsche vólk achter zich heeft, is nog niet uitgemaakt Volgens onze meening heeft het Comité slechts weinigen achter zich, want destijds heeft het adhaesie-betuigingen ge vraagd, doch bracht het toen slechts tot ongeveer 10.000 handteekeningen. Daartegenover staan de omroepen met hun oude rechten en hun staat van dienst in het verleden. Wat die achter zich hebben, blijkt zeer duidelijk uit het volgende Sedert twee maanden houdt de K.R.O propaganda-vergaderingen in Noord- Brabant, Limburg en Zeeland (straks begint men ook in de andere provincies). Al die vergaderingen zijn druk bezocht; er heerscht het oude K.R.O -enthou siasme en steeds wordt na afloop spon taan de motie geteekend, om den K.R.Q. weer integraal terug te hebben in den aether. Deze motie teekenen niet t'echts de eenvoudige menschen, maar óók de meest vooraanstaande personen ter plaatse (geestelijkheid, burgemeester, wethouders, leden van Ged. Staten, be stuurders van vak. en standsorgani saties) Het Radioblad van Radio Nederland dat toch kan gelden als exponent van de gedachte van den „Nationale Om roep", heeft het nog niet zoo ver kun nen brengen, dat het aantal abonné's van 50.000 (het aan dit blad toegewezen •aontingent) is bereikt; daartegenover staat, dat de omroepvereenigingen KRO., A.VILO., V.A.R.A. en N.C.R.V. 215.000 abonné's hebben (hun volle contingent opgebruiken), terwijl nog ongeveer 200.000 abonné's op de wachtlijsten der omroepvereenigingen staan. Gedurende de zomermaanden heeft men in Hilversum druk bezoek gehad in de studio's. Ook toen bleek met name de oude liefde voor den KILO Ge legenheid was ook daar, een motie te teekenen inzake het volledig terugkeeren van den K.R.O. Men verzamelde toen in drie maanden tijds circa 10.000 hand teekeningen, welk resultaat bereikt werd ondanks het feit, dat er niet altijd ge. legenheid was, de diverse groepen op te wekken te teekenen en vaak zelfs de gelegenheid ontbrak, omdat er in een te snel tempo gewerkt moest worden. Uit dit alles en er is veel meer blijkt wel, dat bij het overgroote deel van het Nederlandsche volk nog steeds de liefde voor de oude omroepvereeni gingen bestaat en men bij een nieuw radiobestel hieraan ook de voorkeur geeft. Onbegrijpelijk is de tendenz in het regeeringsbericht, als zouden de omroe pen niet hebben meegewerkt, zoodat thans als het ware een ultimatum wordt gesteld, na afloop van welken termijn de minister den knoop zal willen door hakken. Dat is o.i. niet billijk. Nauwelijks was via mr. Kesper het nieuwe voorstel be kend, of de omroep-organisaties hebben in snel tempo, in tal van vergaderingen en besprekingen de geheele zaak In kan nen en kruiken gekregen en zij zijn met groote bereidwilligheid ingegaan op suggesties, welke van de zijde van de regeering binnenkwamen. De verschil lende omroep-directies hebben ons dat verzekerd. Mocht professor Gerbrandy op het tooneel verschijnen (althans volgens een bericht van het Geldersch Dagblad) dan zullen de omroepen met de grootste ge reserveerdheid dscar tegenover staan, omdat wjj kunnen het begrijpen de huidige samenstelling van den Radio. Raad weinig vertrouwen geeft in een objectieve en eerlijke oplossing van het radio-vraagstuk. Immers: oud-minister Van der Leeuw heeft indertijd den Radio-Raad aangevuld met leden, uit sluitend voortgekomen uit de toenmaals sterk optredende richting van de Neder, landsche Volksbeweging. Of hierin In den loop van den tijd wijziging is ge komen, valt thans wel is waar moeilijk te beoordeelen, doch in elk geval noopt ons dit tot groote reserve. (Vervolg op pagina 3) Generaal Franco heeft vertoogen gericht tot de Vereenigde Staten, waarin hij de bewoordingen betreurt van het voorstel, dat aan de UNO werd voorgelegd en dat een verzoek tot aftreden van Franco behelsde Het Spaansche Ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft den Ame - rikaanschen zaakgelastigde in Ma drid een nota overhandigd, waarin gezegd: wordt, dat Conally's voorstel inzake Spanje een „beleediging je. gens de Spaansche natie" is. Wees goed voor een ander, omd deze uw naaste is en niet omdat g bemerkt, dat men op uw gedragin gen let. j Engeland en de V.S- verwierpen Dins dagavond in de politieke commissie van ie UNO het nemen van reclitstreexscne I dwangmaatregelen tegen het Spanje j van Franco. Zij kwamen hierbij lijn- echt te staan tegenover Frankrijk en j Rusland, die eischten, dat volledig en j onmiddellijk met Franco zou worden ge broken. De V. S. betoogden, dat een dergelijk optreden tot een nieuwen wereldoorlog zou kunnen leiden. Sir Hartley Shaw- cross (Engeland) zeide, dat Engeland niets zou doen, wat spoedig aanleiding 'ou kunnen zijn tot bloedv rvieten om wille van den Spaansehen regeerings- t- |,vorm, onverschillig of het nu het bloed j pan Britsche soldaten of het Spaansche -S jvolk was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1