0p reis leert men vreemde talen Scheeve verhoudingen in bloembollenvak Gebr. Hoogenboom onder speciale bewaking „Aan mijn handen kleeft geen bloed... In de Canadeesche prairies STAD EN OMGEVING Bron van eindeloos vermaak voor onze soldaten Manipulaties met teeltvergunningen De battels zijn voor het meerendeel verdwenen Jongens verzamelden oorlogstuig Winnipeg, het Chicago van het Noorden Winnaars sportprijsvraag AGENDA" WOENSDAG 4 DECEMBER 1946 PAGINA 2 Werkschoenen en transport rijwielbanden SINTERKLAAS IN DE THORBECKE-BUURT Cursus voor niet-katholieken Afhalen bonkaarten Faillissement opgeheven Z.I.A.N. I—H.V.CB. I 1—1 Belangrijk zwemfeest in Haarlem Damnieuws HEEMSTEDE Kath. Arbeidersbeweging R.K. Vereenigingsgebouw Afhalen bonkaarten ZANDVOORT Burgemeester Van Alphen blijft nog Broodprijsverlaging Loop der bevolking SPAARNDAM HAD DE PRIMEUR Wit-Gele-Kruis SPAARNDAM St. Nicoiaas op bezoek Burgerlijke Stand „WILLEM BARENDSZ" TE KAAPSTAD En nu: ter walvischvangst SOCIALE ZAKEN IN DE TWEEDE KALftR De arrestatie te Frankfort Modemiseering Van der Helm ziek, doch herstellend BEVERWIJK „Kaïtholiek Thuisfront" Paul Julien spreekt hedenavond niet Katholieke gymnasten bovenaan Een van hen in den buik getroffen GEEN GEHEIME CLAUSULES In ontwerp-overeenkomst AARDAPPELEN-EXPORT STOPGEZET Scheepvaartberichten MARKT IN HERSTEL 4 Van 5 tot en met 14 December kunnen aanvraagformulieren voor werkschoenen worden afgehaald en ingediend, onder overlegging van de betreffende tweede distributiestamkaart, bij de afdeeling „Voorlichting" (Schoenen), Vleeschhal, Groote Markt. Alle oude aanvragen zijn thans verval len. Afhaling aanvraagformulieren: 5 Dec A tot efi met F, 6 Dec. G tot en met M, 7 Dec. N tot en met R, 9 Dec. S tot en met Z. Indiening aanvraagformulieren: 10 Dec. A tot en met F, 11 Dec. G tot en met L, 12 Dec. M tot en met Q. 13 Dec. R tot en met V. 14 Dec. W tot en met Z. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders behooren hun aanvragen collectief in te dienen. Aanvraagformulieren Transport-rijwiel banden. Van 5 tot en met 11 Dec. kun nen bij de afdeeling „Voorlichting" (Rij wielbanden), in het uitreiklokaal „De Vleeschhal", Groote Markt, aanvraag formulieren voor transport-rijwielbanden worden afgehaald en ingediend. Afhaling aanvraagformulieren: 5 Dec. A tot en met E, 6 Dec. J tot en met S, 7 Dec. T tot en met Z. Indiening aanvraagformulieren: 9 Dec. A tot en met I, 10 Dec. J tot en met S, 11 Dec. T tot en met Z. St. Nicoiaas heeft gistermiddag in gezelschap van zijn knecht een bezoek gebracht aan de kinderen in de Thor- becke-buurt. De waardige Sint recipieer de in een lokaal van het gemeentelijk badhuis. Voor ieder kind had hij een vriendelijk of vermanend woord en een geschenk. Zwarte Piet deelde op gulle wijze moppen en taai-taai uit. Aan mevrouw Hesse, woninginspectrice in deze wijk, die de organisatie in han den had, komt groote lof toe voor baar initiatief, om de misdeelde jeugd een extra feestje te bezorgen. Ook de Haar- iemsche winkeliers, die gratis een pre sentje hebben afgestaan, verdienen een extra vermelding. De gehouden conferenties voor niet- katholieken zijn wederom geëindigd en men heeft met vreugde mogen constatee- ren, dat in verhouding tot vorige jaren, het bezoek van vele niet-katholieken grooter was dan voorheen. Er schijnt vooral gedurende de laatste jaren zeer veel belangstelling te bestaan voor de aloude Moederkerk. Men wil meer weten omtrent verschillende geloofswaar heden en toch trekt men de stoute schoe nen niet aan een R. K. kerk binnen te loopen. Daarom raden wij de katholieken ten zeerste aan, neemt een andersdenkenden vriend of vriendin mede naar den cursus waarin de R. K. Geloofs- en Zedenleei in bijzonderheden zal worden uiteengezet. Deze cursus, bestaande uit een 25-tal wekelijksche lessen, zal zonder eenige verplichting toegankelijk worden gesteld voor alle niet-katholieke belangstellen den. Ztf, die aan dezen cursus wenschen deel te nemen, worden verzocht, naam en adres te melden aan den heer H. O. H. Knötschke, Kleverlaan 157, Haarlem. In dien men zijn adres heeft opgegeven zal een gesloten envelop met oproep tot deel name aan dezen cursus worden toege zonden. Katholieken kunnen slechts in gezel schap van niet-katholieken eveneen% dezen cursus bezoeken. Morgen, Donderdag, is aan de beurt voor het afhalen bonkaarten de letter M, het restant. De Haarlemsche Rechtbank heeft Dins dag 3 December 1946 geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: L. Rater, boekhouder-assistent, wonen de te Haarlem, Voorhelmstraat 14 zwart. Curatrice mevr. mr. E. A. J. Scheltema Conradi te Haarlem. Rechter-Commissa- rls mr. H. J. perwerda te Haarlem. Reeds direct in het begin moet de HVGB-keeper D. Brokken divere malen handelend optreden. Zoowel Smol als Braasum probeerden met strakke scho ten en boogballen den keeper te ver schalken. Door het prima verdedigen van de geheele HVGB-achterhoede wer den vele aanvallen afgeslagen, waarbij het overnemen bij situaties van drie tegen vier man zeer goed was. Daarte genover bleek ook de ZLAN-verdediging een hechte vesting te zijn. Keeper v. Woerkom en midachter v. d. Voet speel den uitstekend. Uit één der HVGB-aan- vallen wist echter W. Frankenthal, die goed was vrij gezwommen, te scoren (01). Eén seconde voor het eind werd na een schermutseling J. Hogeland het water uit gestuurd, terwijl ZIAN de strafworp benutte (11). De kring Haarlem van den KNZB or ganiseert een belangrijk zwemfeest op Zcrndag 8 December in het Sportfond- senbad te Haarlem. Dit is het Zeskrin- gentoumooi. Hieraan werken mede de kringen Amsterdam, 't Gooi, Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Haarlem. In 1942/43 was het laatste toumooi, dat door Amsterdam werd gewonnen. Thans ls dit toumooi op initiatief van den Kring Haarlem hervat. Er zullen zes wedstrijden in dit winterseizoen wor den gehouden. De eerste werd op 29 Sept. in Hilversum gehouden. Aan elk persoonlijk nummer nemen 4 zwemmers (sters) per kring deel. Na den eersten wedstrijd was de stand als volgt: Am sterdam 2245,4, Rotterdam 2279,3, het Gooi 2311,3, Haarlem 2462,6, Den Haag 2465.4 en Utrecht 2551,1 punten. Deze competitie wordt nu te Haarlem voortgezet. Zij omvat wedstrydzwem- men, schoonspringen en waterpolo. DISTRICT KENNEMERLAND De uitslagen van de competitiewed strijden, gespeeld in de week van 25 No vember2 December 1946, luiden als volgt: Hoofdklasse: Oosterkwartier—Gez. Sa menzijn 4—16; Oostzaan—DCIJ 7—13 Eerste klasse: StabielDCIJ II voor- loopig 11—5, vermoedelijke einduitslag 14-16° HRKDDamcl. Haarlem 10—10; St- Bavo II—TEP 11—9; BDC—HDC II voorloopig 31, vermoedelijke einduitslag 9—11; HDC II—St. Bavo H 18—2. Dinsdagavond is in het R. K, Ver- eenigingsgebouw aan den Heererwcg te Heemstede een vergadering gehouden van de afd'. Heemstede der Kath. Arbeiders beweging, waarbij de eden den nieuwen districtsbestuurder den heer J v d. Veldt en den leider van der) Cultuur- raad, den heer Herman Divendal, ont moetten. De heer v. d. Veldt drong er bij de leden op aan, dat zij zich toch vooral zouden ontwikkelen. De heer Di vendal gaf eenige richc'ijnen nan .angs welke de Cultuurraad zou gaan werken, teneinde in de eerste plaats den chaos uit het gezinsleven weg te bannen en onze Katholieke levensblijheid raar buiten uit te dragen. Jammer was het, dat zoo veel leden verstek hadden laten gaan; wat de opkomst op vergaderingen be treft. maakt Heemstede in dit opzicht, vergeleken bij andere veel kleinere ge meenten, wel een zeer poover figuur. Het R. K. Vereenigingsgebouw te Heemstede, dat vooral tijdens de Duit- sche bezetting danig heeft geleden, zal een grondige restauratie ondergaan. In de eerste plaats is men reeds begonnen met een nieuwen verwarmingsketel te plaatsen, zoodat binnen zeer afzienba- ren tijd de centrale verwarming weer voor een heerlijke gelijkmatige temperatuur kan zorgen. Tooneel en tooneelzaal zul len eveneens een goede beurt krijgen. De onkosten worden geraamd op niet minder dan f 7000. De na-uitreiking bonkaarten vindt mor gen, Donderdag, plaats voor de letters H t.m. O. Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling den burgemeester van Zandvoort, den heer H. van Alphen, bij het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd eervol ontslag te verieenen. Voor burgemeester van Alphen zal dit ontslag per 1 Januari a.s. ingegaan zijn. De burgemeester zal voorloopig nog in dienst blijven; dit houdt mede verband met het strandschap Zandvoort, dat bin nenkort gaat werken en waaijvan de burgemeester ambtshalve voorzitter is. Naar wij vernemen, besloten de bak kers den prijs van het brood met 2 cent per 800 gram te verlagen. De bevolking van Zandvoort vermeer derde in November door geboorte met 17 en door vestiging met 188 personen. Er overleden 4 en er vertrokken 157 personen, per saldo nam de bevolking dus toe met 44 personen. Op 1 Decem ber j.l. telde Zandvoort 8989 inwoners. Het feit, dat de pottenbakker .kunstschilder Chris Lannooy, 50 jaar zijn ccfumt- schen arbeid beoefentwerd herdacht met een tentoonstelling van zijn werk in ,Jlrti" te Amsterdam. De jubilaris bij zijn producten Naar de voorzitter der Katholieke Actie te Spaarndam ons mededeelt, is de pa rochie van den H. Antonius van Padua te Haarlem niet de eerste die haar door den bezetter geroofde klokken vervangt door nieuwe. Reeds op 21 October 1945 heeft de hoogeerwaarde Deken J. C. v. d. Wiel de nieuwe klok voor de St. Adel- bertuskerk te Spaarndam plechtig ge consacreerd. Deze klok is gemaakt door Petit en Fritsen Klokkengieterij Aarle Rixtel (N.B.) en heeft een gewicht van 82 K.G. Al meer dan een jaar worden de ge- loovigen te Spaarndam door klokgelui ter kerke geroepen en de klok was de eerste die na de bevrijding door de be trokken firma werd afgeleverd. De heer C. Schuls, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloeme n- daal, is verhinderd Vrijdag a.s. zijn spreekuur te houden. Het Zandvoortsche Wit-Gele-Kruis heeft zich van de gevolgen der evacua tie hersteld. Het ledental overtreft dat van vóór de evacuatie. Het magazijn van verplegingsartikelen ls aangevuld en uitgebreid. In de vacature van wijk verpleegster is helaas nog niet voorzien. De religieuze zuster van huize „Sterre der Zee" kon na de evacuatie haar werk in Zandvoort niet hervatten, terwijl de congregatie geen andere zuster beschik baar heeft. Het bestuur blijft ten deze actief en hoopt binnenkort een niet- religieuze zuster te kunnen aanstellen. Zoo lang de vacature duurt verleent zuster A. C. G. Regoord tijdelijk haar door bestuur en leden zeer gewaardeerde diensten, zoodat de leden niet van des kundige hulp verstoken zijn. Op uitnoodiging van de stichting speel tuin .Nieuw Leven" zal St. Nicoiaas Za terdag 7 Deceember, uur, aan de Groote Sluis alhier arriveeren. Vandaar zal de Kindervriend zich naar het Vereeni- gingslokaal begeven, waar de kinderen een heerlijke middag wacht. Voorts zal op uitnoodiging van den R.K. Kring, de Sint een bezoek bren gen aan de kinderen van de leden dezer vereeniging Zondag 8 December in café v. d. Putte, 's middags 5 uur. De wethouder van Onderwijs te Haarlem de heer D. J. A. Geluk zal met ingang van 9 December a.s. zijn wekelljksch spreekuur ten Stadhulze in plaats van Woensdag van 24 uur houden Maandag van 111 uur. HAARLEM Geboren: H. J. Scholten v. Dorst, z.; R. SchefferRach, s.; M. E. Buurmans—Lonzeck, z.: H. Eveleens v d Hoek, d.; J. ZwierEggers, d.; N. de ValkZwarteveen, z.; H. Glesbergen —Eek d Gehuwd: J. F. A. Hagemeijer en H. N. A. Endenburg; C. H. van der Linden en A Bos. Overleden: G. Kraanv. Aken, 63 A. L. E. P. E KoenigsGrafln von Kalck- reuth- M. H. W. Muller, 62 j.; A. Godde pieters, 66 j.; G. G. J. Booms, 5 m. (Van onzen specialen verslaggever). Koffers onder de sofa, jongens!" roepen de soldaten lachend tegen elkaar als zij met Zater. dagsch verlof dan boottrein te Staveren bestormen. De wagon heeft inderdaad geen netten, maar op elke bank staat een bordje: „Bagage under sofaen". En dat begrijpen ze best, de jongens, zoo als zij zich verdiepen in de beteekenis van „Laen dem ikke ud" onder de raampjes en „Lnk ikke up" op de deu ren. Het is zoo'n gezellig kinderlijk taaltje: ikke dit en ikke dat; voor soldaten in verlofstemming een bron van eindeloos vermaak. Maar en pas sant leeren zij' elkaar een mondje Deensch in dien wonderlijk cosmopoli- tischen trein, welken de Nederlandsche Spoorwegen van Staveren naar Leeu warden en Groningen laat rijdenbe halve uit één Nederlandschen wagon bestaat hjj uit Deensche en Zwitserscbe rijtuigen. Ons wagenpark was nimmer zóó gemê leerd als thans. De spoorwegemplacementen wemelen van het rood der Dultsche goede renwagens, die wij dan blijkbaar hebben ingerekend. Er zijn Belgische, Fransche, Tsjechische. Italiaansche en Hongaarsche rijtuigen bij en zelfs verdwaalde exempla ren uit Bulgarije. Onder de afleggertjes, die langs secundaire trajecten op hun laatste wielen rijden, zijn afzichtelijke Duitsche kasten, die eenmaal bij de Oosterburen de vierde klas bedienden. Daarbij vergeleken is het Deensche en Zwltsersche materiaal, waar de Nederlandsche Spoorwegen thans over beschikken, nog heilig, al missen zij toch allemaal de typisch Nederlandsche at mosfeer van Intimiteit, lets van het Hol- landsch binnenhuisje, dat zelfs ln onze spoorwagons is terug te vinden. Met dat al wordt een reis van Am sterdam „over zee", gelijk het nog altijd heet, naar het Noorden zoo mogelijk nog bonter. Er zijn weinig trajecten vol variatie als dit. Nergens wordt men met trein en al zoo hoog boven het Holland- sche land getild als op de Hembrug en nergens passeert men zoo'n ruig en karakteristiek stuk Waterland als tus- schen Zaandam en Purmerend. Machtig rijst Hoorn van ver. Het tuindersbedrijf van de Streek is vol vertier, groote vei lingen overal langs het spoor. En Enk huizen! Als men is scheep gegaan op den meest imposanten veerdienst van Neder land draait de oude stad zich langzaam voor het gretig toeziend oog als een schoone vrouw uit lang teruggeweken tijd, die den luister van haar zwierig brokaten kleed van alle zijden bewon deren laat. Het IJsselmeer ten spijt blijft het een zeereis naar Staveren. Men eet in den 6alon en ziet van zijn biefstuk of gebakken tong door de vensters het wijd spoelend water in al zijn stemmingen. Tjalken en klippers zwoegen voorbij, onder een vracht van vler ken. Soms stampt het schip en wordt men bleek om den neus. Maar dan groeit Sta veren vooruit, roserood in den hoek van de Friesche kust met de welving der klif fen. Het water stormt met witte helmen tegen het basalt en in de haven ligt nog één Staversche Jol, die de kenners vertee- dert. De boottrein staat voor. Wilt u Deensch of Zwitsersch reizen? In de eerste kan men tusschen Workum en Sneek zich verdiepen op de kaart in de snelste verbinding van Odense naar Aarhus, in de laatste mijmeren over Sennhut en Edelweiss, terwijl daar een blonde Frie sche deern ergens onder het ulebord melkemmers spoelt. Wolken boven het Friesche land groeien tot Jungfrau en Rigi, Morra en Pluessen zijn blauw als bergmeren en is Galamadammen niet Schaffhausen? Maar straks doet Leeu warden. alle exotische droomen vergeten in de drukte van Nieuwstad, Voorstreek en Nauw, waar aan weerszij van zoo'n vaderlandsch grachtje de winkels in het teeken staan van 't feest van Sinterklaas. (Van een bijzonderen medewerker) Het zou wel heel verwonderlijk zijn indien ook in het bloembollenvak geen scheeve verhoudingen geconstateerd moesten worden en het is wel een droevig teeken des tijds dat in vrijwel alle vakken en ambachten scheeve ver houdingen zijn ontstaan, die slechts met de grootste moeite rechtgetrokken kunnen worden. De manipulaties met de teeltvergunningen zijn op het oogenblik tot een toestand uitgegroeid die vrijwel aan 't ongeloofelijke grenst en omdat wantoestanden uit de wereld geholpen moeten worden, is het zaak, de knoeierijen met de teeltvergunnin gen aan de kaak te stellen. De verkeerde wijze, waarop in 1932 door de toenmalige Sierteeltcentrale de teelt vergunningen zijn uitgereikt, heeft de kiem gelegd voor de kuiperijen, die thans sche ring en inslag zijn. Aan vrijwel iedereen, die een aanvraag indiende en een kwan tum bloembollen inleverde, werd een ver gunning verstrekt en in plaats dat een radicale zuivering werd toegepast en ieder een, die de bloembollencultuur als een bijbaantje uitoefende, onverbiddelijk uit schakelde, deed men precies andersom. Bakkers, slagers, kruideniers, kleermakes. winkelbedienden en alle mogelijke perso nen kregen een teeltvergunning® voor een bepaalde oppervlakte en naar dienzelfden maatstaf kregen ook de bonafide kwee kers, groote en kleine, hun vergunning om bloembollen te teelen. Deze teeltbe- wijzen staan op naam, zoodat zij onver vreemdbaar zijn. Het duurde echter niet lang, of er werd een houder van een teelt vergunning gevonden, die deze, hoewel dat feitelijk niet mogelijk is, verhuurde aan een ander. Dat was op zichzelf al erg, maar nog erger was het dat men geen bepalin gen kon of wilde maken, waardoor dat verhuren verboden werd. Zoo werd het mogelijk, dat een officieel stuk, dat uit sluitend voor eigen gebruik was afgegeven, voor veel geld aan anderen werd afgestaan. Daarmede was het hek van den dam en vooral na 5 Mei 1945 is er op tal van manieren schandelijk misbruik gemaakt van de teelt bewijzen. Het is tegenwoordig normaal dat, wan neer een kweeker zijn bedrijf liquideert, niet alleen zijn bedrijf, maar ook zijn ver gunning wordt verkocht. Ziedaar een somber beeld van den chaos die rondom de teeltvergunningen is ont staan en het gevolg van al dat woekerge was is, dat de belangen van de bonafide en kleine kweekers, die thans met den besten wil van de wereld geen uitbreiding van hun bedrijf kunnen krijgen, danig in het gedrang komen en dat zelfs hun be staan wordt bedreigd. Op welke wijze kan nü dit onkruid met wortel en al worden uitgeroeid? Op deze vraag is maar één antwoord: onmiddellijk alle teeltvergnnningen In trekken en zoo spoedig mogelijk nieuwe uitgeven, die op geen enkele wijze ver handelbaar zijn en niet verhuurd of verpacht kunnen worden. Daarbij worden allen, die in een ander bedrijf hun hoofdbestaan vinden, onher roepelijk uitgesloten voor de toewijzing van een nieuw teeltb^wijs. De vrijkomende grond wordt naar evenredigheid verdeeld onder de kleine en jonge kweekers en het bedrljfsschap voor de sierteelt of de daarvoor in aanmerking komende instantie vaar digt een besluit uit, waarbij het met te rugwerkende kracht tot den datum van eerste uitgifte in 1932 verboden is, teeltver gunningen te verkoopen, te verhuren of te verpachten en waarbij de plicht wordt opgelegd, de ontvangen gelden ln 's Rijks kas te storten. Dat 80 pCt. van de over tredingen achterhaald kan worden, als men zijn oor bij de kleine en jonge kwee kers te luisteren lagt, staat vast en men heeft dan tevens bereikt, dat althans voor loopig de behoeften van deze groep van kweekers bevredigd zijn. Wanneer wij in Nederland een ge zonde en op normale basis rustende maat schappij willen herkrijgen, moeten wij be ginnen met zonder aarzelen het mes in de zieke plekken te zetten. De bloembollen cultuur is vooral in de eerste tiei) a twin tig jaren zeer belangrijk voor de welvaart van ons land, omdat deze bedrijfstak een stijgende bron voor deviezen kan worden, maar het is dan ook een eerste voorwaarde, dat het bedrijf innerlijk gezond en sterk is en dat geen middel ontzien mag worden, om het zoover te brengen. Om tien uur zijn wij te Kaap stad aangekomen, zoo seint ons de speciale verslaggever aan boord van den walvischvaarder „Willem Ba- rendsz" d.d. 2 December. Twee uur tevoren waren we 6e Tafelbaai bin nengevaren, hetgeen aanleiding was tot een feeststemming onder de be manning. Een half uur na onze aankomst meer den de jagers AM i, 2 en 5 langszij. Hun broeders AM 3 en 4, die rechtstreeks uit Montevideo naar Kaapstad waren ge varen en daar al sinds eenigen tijd ver toefden, bereidden ons uiteraard een hartelijke ontvangst door ons tegemoet te varen, hetgeen in alle opzichten door ons, drijvende dorp-bewoners, werd ge waardeerd. Het was prachtig weer en in de strakblauwe lucht wapperden de vlaggen in haar heldere kleuren, waar door de gebeurtenis een feestelijk aan zien werd verleend. We zullen vermoe delijk een dag of drie in Kaapstad blij ven liggen voor we dén grooten sprong naar de IJszee wagen. Er zullen nog enkele voorbereidende werkzaamheden moeten geschieden, en dan: ter walvisch vangst. In de Tweede Kamervergadering van hedenmorgen is de algemeene beraadsla ging over Sociale Zaken voor 1946 en 1947 voortgezet. De eerste spreker, de heer VAN DEN BORN (P. v. d. A.), geeft uiting aan de blijdschap der Kamer, dat de president, mr. J. van Schaik weer aanwezig is. Na mens de leden uit hij de beste wenschen voor de gezondheid van den voorzitter (in stemming). Vervolgens betuigt spr. zijn instemming met het beleid van den minister. De heer KIKKERT (C.H.) verklaart met instemming gelezen te hebben, dat een actieve sociale politiek gevoerd zal worden. De heer NEDERHORST (P. v. d. A.) vraagt de opvatting van den minister om trent subsidieering van de opleiding door het bedrijfsleven. De heer IIACKE (P. v. d. V.) uit zijn vertrouwen in het beleid van den minister. De noodvoorziening voor ouden van dagen begroet hij met genoegen. DONDERDAG 5 DEC. BIOSCOPEN Cinema Palate: Buchenwalde (18 jr.); Luxor: Het geheim van mr. Wong (18 Jr.); 2, 4.15, 7 en 9.15. Frans Hals: Contraban de (alle leeft.); 2, 4.30, 7 en 9.15. City: Gewetenswroeging (volw.); 2.15, 4.30, 7 en 9.15. Spaarne-theater: Ridders zonder vrees (alle leeft.); 2.30, 7 en 9.15. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15. - APOTHEKEN De avonddiensten worden tot 7 Dec. waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels van Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 11180. Zieken vervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht). De correspondent van het A.N.P. te Frankfort meldt in verband met de ar restatie van de gebroeders Hoogenboom nog de volgende bijzonderheden, welke hem medegedeeld zijn door luitenant Velleman van de Ned. militaire missie te Frankfort. Een Nederlandsch dagblad van 11 November, waarin een uitvoerig bericht voorkwam over de moordzaak in de Warmoesstraat, had zijn bijzondere aan dacht gehad; hem bleek, dat een van de gebroeders Hoogenboom, n.l. Cornells, reeds vroeger ln Duitschland was ge weest en verschillende malen van het repatrieeringskamp Wiesbaden uit was gerepatrieerd. De krant met foto van de beide mannen legde hij op zijn schrijfbureau met de gedachte, dat hij ze in Frankfort nog wel eens tegen zou kunnen komen. Daar bleef de krant tot Maandagmorgen liggen. Des morgens werd de Ned. militaire missie in Frankfort gewaarschuwd door den heer Van Zanten, tolk bij het Duitsche gerechtshof aldaar, met de mededeeling, dat twee Nederlanders zich in de gevangenis bevonden en dat zij ter beschikking waren gesteld van de Ned. militaire missie. Twee officieren begaven zich daarheen, waar hun werd medegedeeld, dat het de gebroeders Hoogenboom waren. De broers ontken- Ongetwijfeld roept de prairie gedachten op aan kale, dere, uitgestrekte vlakten waar heinde en verre geen sterveling te bespeuren valt en slechts Indianen op vurige mustangs gezeten en wilde, verscheurende dieren den scepter zwaaien. Voor zoover men zich door vroeger op school opgedane topografische kennis van deze Canadeesche prairies laat leiden, weet men zich nauwelijks plaatsnamen te herinneren of men vormt zich een totaal scheeve voorstelling van deze plaatsen en smalend spreekt men van nederzettingen. En toch is het heel anders, slechts weinigen zijn bekend met alles wat dit land en zijn inwoners betreft. De ver eeniging NederlandCanada, organi seerde voor haar leden in de tu inzaai van het Haarlemeche concertgebouw een lezing getiteld: „Canadeesche Prai ries", waarbij de heer Plomp de aanwe zigen op aanschouwelijke wijze ver trouwd maakte mét het Canadeesche landschap. De reis per Pacific-Union spoor alleen is reeds een genot op zichzelf. Het boe- meltje van Purmerend is gedecideerd ge slagen als het zijn collega over den ha ringvijver eens kon bezien. Luxueus in gericht met aparte dames- en heeren compartimenten, slaapwagens met evenals bij de schepen twee bedden boven elkaar en men behoeft geen vrees te koesteren dat men er uitvalt. Voorts is er 'n aparte wagen ingelascht als biblio theek. Ja, vroeger waren er buffels, maar deze hebben het veld moeten ruimen. Niet voor dat zware rook- en vuur spuwende monster maar meer tenge volge van de komst van de blanken die in den buffel slechts een object zagen voor leervoorziening. Van de groote kud den zijn er wellicht nog enkele over ge bleven, waar deze zullen wel dreigend- hun ruige kop schudden over dit voor den vroegeren heerscher zoo hoogst onbe hoorlijk optreden. Den wilden eenden, die voorai veel bij de groote meren voorko men, is het niet beter vergaan. Het is nog al moeilijk in Canada te komen en dan te weten dat er in de vorige eeuw zoo'n geweldige reclame ge maakt is om menschen te trekken. Toen heette het: zet een schop in den grond en verdien geld. En de tarwe deed het best, want de grond was door humus- verming vruchtbaar, terwijl er ook een behoorlijke waterstand was. Jaren en jaren lang stroomden Europeanen, tot zelfs Russen en Balkanbewoners toe, naar Canada, welke naam ln een Indiaansch dialect zooveel beteekent als: „over vloed". Men verstond elkaar slecht, zooveel hoofden, zooveel talen, maar toch werd op de prairie de grondslag gelegd voor een natie. Moderne landbouwwerktuigen, mo derne huizenbouw, zelfs het martel werktuig bjj uitnemendheid, zooals Couperus het zegt, de telefoon hoe wel gebrekkig en over één net beschik kend deden hun intrede. Kerken en scholen verrezen en toen in de periode van 1914—1920 de grond bleef produ- ceeren en door uitvoer zelfs een over winst gemaakt kon worden, duidden grootere woningen, winkelstraten de mate van welstand aan, waarin dit ge bied kwam te verkeeren. Winnipeg, ge legen aan den spoorweg naar het Wes ten, werd van een eerst onbeduidende nederzetting 't Chicago van de prairie. Het interieur der huizen zou ons niet bekoren; daarentegen zijn de keukens wat bouw en comfort betreft, aan de onze superieur. Het leven in de steden is comfortabel en modern, dat op het plat teland mag dan de vaak eentonig en hard zijn, het is er echter gezond en goed. Ook het Rotsgebergte werd door den spreker „en passant genomen". terwijl ook even stilgestaan werd bij de irrigatie- werken, landbouw en veeteelt en indus trie in leven gehouden door electrici- teit, geboren uit aanwezige waterkracht. Oneindig veel valt er over Canada te verhalen op schier elk gebied. Canada welks bevolking van ruim elf millioen zielen, ons en de geheele wereld een lichtend voorbeeld heeft gegeven en nu nog geeft van wat de mensch vermag tot stand te brengen, zoo hij er zich in ernstig streven toe zet zün doel te be reiken. ".v; Canada bevat vele prachtige bergstreken en uitgestrekte pnH"es, maar een waar paradijs is wel het National Park. doorsneden van verschillende rivieren en be volkt met velerlei wild. waar de hoogs pijnboomen schril afsteken tegen de strakke lucht den echter iets met de moordzaak in Nederland te maken te hebben en be weerden, dat zij alleen maar opgepikt waren, omdat zij zonder geldige panie ren de grens overgestoken waren. Toen luitenant Velleman in de bijzondere ge vangenis arriveerde, had inmiddels ka pitein Almoes de broers aan een eerste verhoor onderworpen. De Nederland sche kranten met de foto's waren op dat oogenblik nog niet getoond en Jacob Hoogenboom hield halsstarrig vol, dat hy m Den Haag voor eep fietsendiefstal ingerekend was en daar was uitgebro ken en nu had geprobeerd op de zwarte markt in Frankfort iets te verdienen. De politie had hen opgepikt, omdat zij zonder papieren rondliepen en zij wa ren veroordeeld tot een maand gevan genisstraf. De luitenant verzocht toen met Jacob te mogen spreken. Na een inleidend praatje over „Mo- kum", haalde hij plotseling de krant uit zijn zak, legde deze voor den neus van J. Hoogenboom en vroeg hem, wij zende op zijn broer Cornells, of hij dat was. Jaap verbeterde dit onmid dellijk en zei: „Nee, dat beu ik", wij zende op de andere foto. De luitenant verzocht hem, 't ver haal rustig te lezen en onmiddellijk te zeggen wanneer er iets was, dat niet klopte. Jaap werd lijkbleek, zei niets, begon de geschiedenis te lezen en toen hij klaar was, kreeg hij zijn brutaliteit terug. „Ja, maar zij kun nen wel zooveel vertellen, dat heb ben ze mooi ln elkaar gezet. Dat ik een dief ben, dat weet ik, ik heb al een paar keer gezeten, maar aan deze handen kleeft geen bloed". Jaap vertelde nog, dat hij bij zijn ontvluchting uit het Huis van Bewaring in Den Haag in een schoen een zaagje naar binnen had gesmokkeld. De beide mannen waren bij hun arrestatie nog in het bezit van een geblokte boeventuniek en een dolk. Bij de cel van de beide mannen, die handboeien aan kregen, werd een spe ciale wacht geplaatst. De derde verdachte in de moordzaak in de Warmoesstraat, L. van der Helm, die zich eenige dagen na den moord bij de Haagsche politie meldde, is zeer ern stig ziek geweest, tengevolge van een infectie. Hij is thans herstellend. In verband met de arrestatie van de Gebrs. Hoogenboom' kunnen zijn verklaringen van groot belang zijn. De Amsterdam- sche politie heeft van de autoriteiten toezegging gekregen, dat de Hoogen- boom's binnen veertien dagen te harer beschikking zullen zijn. De Tooneelvereeniging „T.O.V." van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad heeft voor het comité „Katholiek Thuisfront" een bonten avond gegeven in de H. Hartschool. De avond stond onder leiding van den heer A. v. Zijl Kapelaan Th. Tulen sprak het openingswoord, waarin hij het prach tige doel aanbeval en tevens verzocht T.O.V. te steunen door donateur te wor den. Door onvoorziene omstandigheden moet de lezing van dr. Paul Julien, welke heden avond zou worden gehouden, worden uit gesteld tot 7 Januari. Kaarten blijven gel dig. .Dr. Paul Julien zal dan spreken over: „Geheime genootschappen in West-Arika" Dee leden van S.S.S., die aan de kring wedstrijden van den R. K. Turnkring Haar lem hebben deelgenomen, bereikten stuk voor stuk uitstekende resultaten. Frans Berkhout werd kampioen van den kring, de vijf uitkomende dames en één heer zijn opgenomen in het keurcorps. Van A .D O. uit Heemskerk bereikten vijf heeren dit re sultaat. Het jubileumjaar van S.S.S. is op voortreffelijke wijze gesloten. Resultaten van Zondag 1 December le prijs 10D. Straver, Grebber- straat 24, Haarlem; 7 pnt. 2e prijs 7.50)P. Janssen, Weere- steinstraat 130, Hillegom; 7 pnt. 3c prijs 5A. B. Klumper, Korte Heerenstraat 14, Haarlem; 7 pnt. 4e prijs 2.50)R. Abrahams, Jan van der Bergstraat 51, Heemstede, 6 pnt. Uitgeloot: A. Beentjes, G. Duisterhof, Th. Duwel, G. van Delden, H. Habraken, C. Heemskerk, P. van Horick, M. van Huizen, M. van der Klauw, N. B. Komen, L. J. Leuven, G. Masteling, H. van Oor schot, mej. Prins, H. Sassen, Th. War merdam, J. de Wildt, allen 6 pnt. De leiding in de competitie hebben: P. J. Zonneveld met 60, G. de Boer. P. J. 'Ruigrok en F. Buschman met 58, B. Bosdijk en G. Burgman 57 pnt. Verscheidene inzenders hebben de rec tificatie van Woensdag 20 November over het hoofd gezien: FokbeWE was 1 en niet 2, zooals Maandag 18 November vermeld was. Verder is het niet geoor loofd meer dan een inzending in te sturen! Twee jongens speelden te 's-Graven- hage met een geladen revolver. Het wa pen ging af, waardoor de 17-jarige J H. B. in den buik werd getroffen. Opgeno men ln het ziekenhuis bleek zijn toestand redelijk te zijn. Bij een onderzoek in de woningen der betrokkenen vond de politie twee sten- guns met 1000 patronen, 3 revolvers, ba jonetten. een groote hoeveelheid geweer patronen, helmen en gasmaskers- Deze voorwerpen hadden de jongens na de be vrijding in bunkers e. d. verzameld. De ouders waren volkomen onkundig van deze „verzamelwoede". in welingelichte kringen te Den Haag verneemt het A. N. P. dat in tegen stelling tot loopende geruchten de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati geen geheime clausules bevat en geen geheime concessies behelst. Wel wijst men er in deze kringen op, dat in het regeeringscommuniqué van Zaterdag j.l. is aangegeven, dat de bin dende notulen voor het ontwerp inter pretatieve beteekenis hebben. Men acht het "vanzelfsprekend, dat ook deze no tulen aan de Kamer zullen worden voorgelegd. Minister Mansholt heeft den export van aardappelen stopgezet en overweegt het gebruik van aardappelen als vee voeder te verbieden. Gelet op de beteekenis van den aardappel als volksvoedsel. meent de minister geen enkel risico bij de aardappelvoorziening re mogen loopen, vooral ook omdat de uiterst moeilijke graanpositie, die door de gebeur tenissen in Amerika weer ongunstig wordt beïnvloed, de regeering noodzaakt op alle eventualiteiten bedacht te zijn. De alge meene stand van de voedselvoorziening, zoo als die door internationale factoren, die bui ten Nederlandschen invloed staan, wordt bepaald, maakt een voorzichtig beleid ook met betrekking tot de aardappelen van eigen oogst noodzakelijk. AMSTERDAM, aangekomen: 3 Dec.: Algarve v. Bastia, hout; 4 Dec A. v. d. Neer v. Z.-Am., stg.; Hilda v. Huil, stg. AMSTERDAM, vertrokken: 3 Dee.; Berkelstroom n. Huil, stg.; Jans n. Londen, stg.; Ransdorp n Ornskjoldvik; 4 Dec.: Rapid n. Londen; Julius n. Emden. ROTTERDAM, aangekomen: 3 Dec.; slbt. Ebro en Schelde v. Londen, m. 2 schepen voor sloop; 4 Deo.: Glashaven v. Kopenh., stg.; Noesaniwl v. Java, stg.; Fiat v. Londen, cement. ROTTERDAM, vertrokken: 3 Dec.; Mies n. Mlddlesbro, stg,; Hast III n. Newcastle, stg.; Import n. Londen, stg.; 4 Dec.: Haskerland n. Leith, stg. POSITIES van schepen: Coryda p. 3/12 Bevezier n. Cur.; Ger. Dou 10-12/12 v. Manilla te Tasloban verw.; Helder 3/12 v. Algiers n. Alexandrië; Iris 3/12 v. Barcelona n. Tarragona; Kedoe 3/12 te Durban; Kota Baroe 30/11 te Singapore; Kota Inten 3/12 te Pt. Said; Kijkduin p. 3/12 Ouessant n. Portugal; Leerdam 1 '12 te Havana; Nassauhaven 2/12 te Helsinki; Oranjefontein 2/12 v Kpstad n. Amst.; Saroéna 30/11 te Bombay; Sibajak p. 3/12 Gibr. na Pt. Said; Tawali 1/12 v. Bombay n. Basra; Tegelberg 3/12 v. Pt. Said n. Amst v. d. Capelle 3/12 te Barry Island; v. d. Lijn 3/12 v. Sydney n. Bat. Stad Schiedam p. 2/12 Glbr. n. Br.-Ind.; Stad Maassluis 3/12 te Antofagasta; Zee land 30/11 v N. Orleans n. Pacific Kust; Arkeldijk 29/il te Coosbaai; Bacchus 30/11 v. 'N.Y.'n. Maracaibo;Douro 28/11 v. Guaya quil n. Cristobal; Flevo 29/11 te Vera Cruz: Iris 1/12 te San Felin; Ino 2712 te Mara- caibo; Juno 2/12 v. Gibr. n. Antw.; Odys seus 3/12 te Oporto; Oranje 3/12" te South ampton, wordt 5/12 9 u. te Amst. ont scheept; Sint Maarten 30/11 te Cur.' Venus 2/12 te Kimassi; Vulcanus p. 3/12 Gibr. n. Middl Zee; Ary Scheffer, v. R'dam n. Lis sabon; p. 2/12 'Ouessant. Amsterdam, 3 Deo. 1946. De stemming ter beurze was heden al gemeen Iets beter, ook voor Indische waar den. Het zeer verlaagde koerspeil van gis teren had eenige vraag uitgelokt, waardoor de meeste advieskoersen reeds kort opening hooger afkwamen. Bij het opmaken der noteeringen wer den de koersverliezen van gisteren bt)» geheel te niet gedaan. De scheepvaartmark." was vast gestemd voor alle soorten. J" binnenlandsche industrieele aandeel kwamen beter af. Bankaandeelen W»re vandaag weer zwak. Ollefondsen b(j nen omzetten goed prijshoudend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2