DIIR. VIR.OUW EEN OUDE STEEN DES AANSTOOTS West-Duitschland binnen drie jaar economisch zelfstandig De fasionneering der Engelsche en Amerikaansche zone Frankrijk blijft eigen politiek voeren Indië zal zich slechts in langzaam tempo herstellen Vele moeilijkheden liggen voor ons Sinterklaasfeest: feest van de huiskamer Over mode ge'sproken Een Amerikaansche traditie Gebraden kalkoen en vrachtentaart wmmm,. Wat lekkers voor pakjesavond Duister. spel HET RADIO-BESTEL WOENSDAG 4 DECEMBER 1946 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Franco andermaal voor de U.N.O. Waar zyn onze troepenschepen MEDISCHE FACULTEIT BEPLEIT Voorstellen in de UNESCO Thanksgiving Day Het menu (Wordt vervolgd Gesprek van den dag Bankbiljettencirculatie f 54 millioen grooter BIOSCOOPBOUW TE BEESD? Vragen aan den minister (Vervolg van pagina IJ KINDERMEEL OP BLOEMBON KLEIN EI VOOR DE JEUGD Toen, eerder in dit jaar, de kwestie Franco voor den Veiligheidsraad kwam, was Engeland de groote mogendheid die zich het uitdrukkelijkst tegenstander verklaarde Van maatregelen jegens den Caudillo. Men betwijfelde in Londen of de Vereenigde Volken het recht hadden zich te bemoeien met de interne aangelegenheden van een land dat door geen enkele duidelijke en aan wijsbare agressie, of door voorbereiding daartoe, den vrede bedreigt. Men hield er niet van het Franco-regiem, maar Wilde niet in naam der democratie een principieel onjuiste daad stellen. Te minder omdat men overtuigd was dat er geen beter middel bestond om de Span jaarden dichter tot Franco te brengen dan inmenging van niet-Spanj aarden. De Engelsche regeering heeft dit stand punt volgehouden, niet alleen in U.N.O.- verband, doch ook waar het haar eigen verstandhouding tot Franco betrof. Toen in October uit het Lagerhuis een voor stel kwam, economische sancties te treffen, verklaarde minister Hector MacNeil, dat hij wel het autoritaire be wind verfoeide, maar dat hij geen actie Wilde ondernemen. En hij voegde er een veelbeteekenende opmerking aan toe: »,Ik geloof dat er in Spanje inderdaad hog een andere regeering bestaat, en als deze zich zal openbaren heeft het Spaansche volk geen hulp noodig." Wellicht was dat toen waar. Intus- schen echter is bericht dat er een aantal Spaansche samenzweerders was gegre pen, en een blijkbaar niet zoo kleine ver zetsgroep werd opgerold, althans voor een groot deel van haar voorlieden be roofd. Dat Franco ook niet de onmensch was waarvoor de Poolsehe afgevaardigde bij de U.N.O., dr. Lange hem meermalen Uitmaakte, blijkt uit het feit dat hij, op verzoek van de Argentijnsche regeering, met welke hij goede betrekkingen onder houdt, aan twee republikeinsche verzets lieden gratie schonk. Dat waren Bonifacio Garcia en Juan Cuadrado, bij wier ver oordeeling de wereld door linksche pers organen in beroering werd gebracht, aan wier begenadiging men echter nauwelijks aandacht schonk. Thans is voor het internationale forum andermaal de zaak aan hangig gemaakt door een voor stel van de Vereenigde Staten aan de politieke commissie van de algemeene vergadering, Franco tot aftreden uit te noodigen. Over de redenen, die Amerika tot dezen stap brachten, tast men nog in het duister, ofschoon men in som mige kringen te Madrid van meening is, dat Washington de kwestie weer ter sprake gebracht heeft om alle positieve actie den pas af te snijden. Daar ziet het wel eenigszins naar uit. Engeland en Amerika verwierpen gisteren allen directen dwang, in tegenstelling tot Rusland, Frankrijk, Polen e. a., die tot daden wilden overgaan. Het vorstel van Conally had ook niet meer ingehouden dan een soort aanspo ring fcot Franco, heen te gaan. Verder niets. Hij verklaarde dat Amerika wel het huidig bewind veroordeelde, maar er geen onmiddellijke bedreiging van den Vrede in zag. Zijn doel was, den Span jaarden de geneugten van het lidmaat schap der U.N.O. en der andere inter nationale instellingen voor te houden en hun te verzekeren dat een andere regeering dan de Franco-fascistische er ongetwijfeld in zou slagen, haar volk deze geneugten deelachtig te doen worden. Een zeer terughoudende verklaring voor allen, die hoopten dat er eindelijk eens iets zou gebeuren; vooral voorzich tig en vol werkelijkheidszin door de er kenning, „dat het de zaak van het Spaansche volk (dus van geen enkele andere instantie)is, zijn regeering te vormen." Madrileensche zegslieden acht ten het opmerkelijk, dat Conally zeer al gemeen sprak, geen wegen noemde waar langs de gewenschte verandering zou moeten verloopen, geen termijn stelde vóór welken dit geschied moest zijn, en geen enkele internationale actie be pleitte. Zij verwachten dan ook, dat het heele geval op een „moreele veroor deeling'' van het Franco-regiem zou uitloopen. En de waarschijnlijkheid is vóór hen. Op basis van het Engelsch-Ameri- kaansch accoord, dat is bekend ge maakt, zullen de Engelsche en Ame rikaansche zones in Duitschland per 1 Januari a.s. in economisch opzicht worden vereenigd, waarbij het doel wordt gesteld, dat dit vereenigd ge bied eind 1949 een economie heeft opgebouwd, welke het in staat stelt in zijn eigen onderhoud te voorzien. De twee zones zullen voor alle economische doeleinden als een enkel gebied worden behandeld. De binnen- landsche hulpmiddelen en alle invoer, waaronder voedsel, zullen gemeen schappelijk worden beheerd, teneinde een gcmeenschappelijken levens standaard te verkrijgen. Engeland en de V. S. hebben besloten de finan- cieele verantwoordelijkheid gelijkelijk te deelen en zich ten doel te stellen tot een rantsoen van 1.880 calorieën per dag voor den normalen gebruiker in beide zones te komen. Met het oog op de huidige voedselpositie in de wereld echter zal het huidige rant soen van 1.550 calorieën per dag wor den gehandhaafd. Volgens het accoord zal er een ge meenschappelijk export- en importbu reau worden ingesteld, dat voorloopig de verantwoordelijkheid voor den buiten- landschen handel zal overdragen. De kosten, die de beide regeeringen, voor 1 Januari 1947 voor haar beide zones en daarna voor het vereenigd gebied, hebben betaald en nog zullen betalen, zullen binnen den kortst mogelijken tijd, "in overeenstemming met een herstel der Over het economisch herstel va® Ned.- Jndië heeft in een bijeenkomst van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel ge- Sproken dr. H. F. Honig, plaatsvervangend directeur van Economische Zaken in Ned.-Indlë en bekend als voorzitter van de onlangs te Scheveningen gehouden rubberconferentie De problemen zijn van technischen, fl- hancieelen en soeiologischen aard. Zij doorkruisen elkaar, doch dr. Ho nig gelooft, dat de oplossing van het eerste en het laatste vraagstuk zonder Versch geld niet denkbaar is. Dit nieu we geld zal alleen te voorschijn komen, indien er bij het spaarwezen vertrouwen wordt gewekt. Het Nederlandsehe spaarwezen, waarop ®en sterk beroep zal moeten worden ge daan, zal dit in al zijn nuchterheid al leen dan verleenen, indien de Ned.-Indi- sche regeering genoeg medezeggenschap Verkrijgt. De plannen tot nationalisatie tref fen alle vervoersmiddelen en open bare nutsbedrijven, zooals gas- en eleetriciteits- en waterleidingmaat schappijen. De voorwaarden van over neming zijn nog niet bekend. Een sterke neiging tot arbeldersorgani- KOTA ENTEN R'dam n. Batavia, 4 Dec. v. Port Said. SIBAJAK R'dam n. Batavia, pass. 3 VDec. n.m. 6 u. Gibraltar. satie en het in het leven roepen van vak- vereenigingen doet zich voor bij de groote massa onder leiding van in Europa ge schoolde intellectueelen en semi-intellec- tueelen, van Wie het aantal op eenige hon derden moet worden geschat. De verwoestingen omvatten milliarden guldens, waarvan een gedeelte niet voor wederopbouw in aanmerking komt. Een crediet van 500 millioen dollar zou moe ten worden opgenomen, eventueel bij de Internationale Bank, om het allernoodig- ste herstel te kunnen verwezenlijken. Veel zal afhangen van de productie- en exportcapaciteit der voornaamste pro ducten als suiker, rubber en thee. Vrij kapitaalverkeer en opheffing der deviezen- belemmeringen zullen moeten bijdragen tot den terugkeer van een internationaal geaccepteerde Nederlandsehe munt naast dollar en pond, die op het oogenblik vrijwel alleen gangbaar zijn. De grootste moeilijkheden liggen nog voor ons. Van een vergoeding door het Rijk van geleden schade zal wel niets komen, omdat verhaal op Jaipan uiterst gering is. Op korten termijn afloopende concessies zullen wel niet vernieuwd worden en kunnen worden afgeschre ven. De Katholieke Artsen Vereeniging in Nederland heeft op een vergadering te Nijmegen eenstemmig besloten, aan de St. Radboudstichting ter kennis te bren gen, dat een spoedige oprichting van een medische faculteit aan, de R.K. Universiteit te Nijmegen dient bevorderd te worden. Duitsehe economie op gezonde basis, door den toekomstigen Duitschen export wor den gedekt. De beide landen zijn het eens over een spoedige vaststelling van de wisselkoers voor de markt, de opheffing der han delsbelemmeringen, financieele hervor ming en de uitwisseling van volledige technische en zakelijke mededeelingen tusschen Duitschland en andere landen. De normale handelskanalen moeten zoo spoedig mogelijk worden hersteld. De overeenkomst tot economische samensmelting der Britsche en Ame rikaansche bezettingszones zal niets aan het standpunt van Frank rijk veranderen, Werd Dinsdagavond in goedingelichte kringen verklaard. Volgens Fransche officieele bron nen zal Frankrijk zijn zone volgens de aan het eind van den oorlog vast gestelde economische en politieke principes blijven besturen. De Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat het hoofd van het militaire bestuur in de Sovjet-zone van het bezette Duitschland, maarschalk Sokolofsky, alle presidenten van provin cies en staten in zijn zone opdracht heeft gegeven hun bevoegdheden over te dragen aan de gewestelijke vertegen woordigende vergaderingen en de nieuw gekozen regeeringen. Gen.-maj. Keating, de plaatsvervan gende Amerikaansche militaire be windvoerder in de Amerikaansche zone van Duitschland, heeft op een bijeen komst van de Duitsehe „Laenderrat" gesproken. Hij zei, dat de Amerikaansche mili taire regeering de binnenlandsche burgerlijke regeeringsfuncties aan de Duitschers overdraagt, maar van plan was scherp toe te zien, dat deze op democratische wijze worden uitgevoerd. Keating zei, dat de Amerikaansche militaire regeering de contróle op alle internationale overeenkomsten betref fende Duitschland in handen moet hou den, evenals op de politiek der vier mogendheden en de besluiten aangaande de bezetting en op alle beslissingen, die de fundamenteele politiek inzake de eco nomische samensmelting der Ameri kaansche en Britsche zones raken. Bovendien zijn de Amerikanen van plan de beperkingen te handhaven die noodig zijn, opdat de Duitschers hun nieuwe bevoegdheden niet misbruiken. Hij maande de Duitschers vervolgens tot voorzichtigheid aan, daar de mili taire regeering voornemens is de uit voering van haar verplichtingen inzake demilitarisatie,, denazificatie en herstel betalingen na te komen en waarschuwde de „Laenderrat" opnieuw tegen half slachtigheid bij de denazificatie. De natuurwetenschappelijke subcommis sie van de UNESCO heeft te Parijs besloten over te gaan tot besprekingen over de so ciale gevolgen van de atoombom, de op richting van een vogelreservaat op Helgo land daar de ontworpen militaire proef nemingen de vogels zouden schaden het zenden van deskundigen op het gebied der wetenschappelijke voedingsleer naar Voor- Indië, China en Afrika, het oprichten van erkende centra van wetenschappelijke sa menwerking in Voor-Indië en het Verre Oosten, het oprichten vervolgens van een instituut in den Indischen oceaan voor oceanografie en visscherij, de oprichting van een instituut voor toegepaste meetkunde in China en de oprichting ln het stroom gebied van de Amazone van een instituut voor onderzoek. Stalin zou, volgens twee Turksche bla den, weer ernstig ziek zijn. Montgomery is gisteren te Triest aange komen en zal, volgens de „Messagero Ve- neto", de Britsche zone aldaar inspecteeren. Met het naderen van het Sinterklaasfeest groeien de zorgen van de moe ders. Maar al brengt de Sinter klaasviering heel wat extra zorgen mee, als moeder eerlijk is, moet ze toegeven, dat ze er toch niet graag afstand van zou doen. Sinterklaas nadert en al eenige weken geleden hebben de kinderen, groote en kleine, hun verlanglijstjes voor den goeden Sint klaargelegd. En moeder trekt er op uit en pro beert zooveel mogelijk de ver langens der kinderen te cornbi- neeren met haar geldelijke po sitie. Moeder is vindingrijk en ze wil, als het eenigszins kan, aan ieders wenschen voldoen. Daar om zit ze 's avonds nog laat poppenkleertjes te naaien de lappenmand biedt altijd nog vele mogelijkheden en van wat restjes wol worden wanten en sokjes gebreid. Cadeautjes hoeven niet altijd duur te zün- Het vraagt natuurlijk wat tijd en moeite, maar de voldoening op Sinterklaasmorgen zal des te grooter zijn. Ais u die verheer lijkte gezichtjes ziet, bent u al die uren van vermoeiend rond zwerven in winkels en van moeizaam priegelen aan jurkjes en schortjes weer vergeten. En dan de surprise-avond voor de grooten! Ieder een zorgt, dat hij dien avond thuis is en alle werk wordt aan kant gezet. Het viel niet altijd mee, maar toch heeft moeder kans gezien van de suiker- en snoeprant- soenen nog wat over te hou den. Misschien heeft ze zelf wat lekkers gebakken of anders heeft ze haar toevlucht geno men tot den bakker. Maar in elk geval is er weer speculaas en misschien komen er ook weer ouderwetsche pepernoten op tafel. De cadeautjes worden zooveel mogelijk op een grappi ge manier verpakt en van pla gende rijmpjes voorzien. In ieder gezin is er wel iemand, die een versje kan maken. En voor dezen avond vergeet moeder, dat ze niet van rom mel in de kamer houdt en ze lacht mee, als Pietje, na een berg papier om zich heen ge strooid te hebben, eindelijk een padvindersfluit voor den dag toovert en na een snerpenden gil van zijn nieuwe bezit „Dank je wel, Sinterklaas" roept. Als alles is uitgepakt, helpen allen mee om den boel op te ruimen en samen drin ken ze thee met speculaas en borstplaat jes en zingen ze: „Heb dank, goede heilige, heb dank, beste heer". En moeder voelt zich meer dan beloond voor haar moeite door de stra lende tevredenheid van ieder een. Want dat is de grootste be looning, die een gever of geef ster ten deel kan vallen. Dat is het loon van het Sinterklaas feest, van het feest der moeders. Dit is een van de nieuwste foto's van de Engelschh prinsessen Eli- zabeth en Margaret. Zooals men weet, hebben ooJc de Engelsche koning en koningin gebroken met het oude gebruikde prin sessen slechts in gezelschap van een chaperon te laten uit gaan. De prinsessen mogen haar eigen kennissen kiezen, waarbij haar ouders natuurlijk wel een oogje in het zeil houdenHier wonen de koningskinderen een uitvoering bij van leerlingen van een muziek- en tooneelschool in Londen tt jet seizoen is wederom zoover gevorderd, dat de groote f—t en kleine modehuizen alle hun modellen hebben ge- toond en onze indruk is, dat ook dit seizoen- weer alles gedragen kan worden. We zagen wijde en we zagen nauwe rokken; we zagen heel gladde jurken, waarvan b.v. de taille rechts en de rok links een overslag had, met een grooten knoop gesloten, en we zagen daarnaast drukke, gedrageeerde japonnen, die toch slank kunnen maken en het figuur goed doen uitkomen. Herhaaldelijk komen we jurken tegen met voor en achter plooien en we herinneren ons een alleraar digste jurk, aan den voorkant glad en aan de achterzijde van halverwege den rug af geplooid met een los bolero'tje er overheen vallend. Ook zagen we een mooie zwarte jurk met leuke klokschootjes waar overtrokken kralen als belletjes aan bengelden. Voor de gelukkige, die in het bezit is van een lapje stof, is het evenwel toch niet gemakkelijk uit dit alles een keuze te doen. Nu spreken we nog niet eens over die bijzonder excentrieke modellen en kleur en-combinaties die in ver schillende tijdschriften besproken zijn en evenmin over de garneeringen van kant, fluweel en franje, die practisch toch nog nergens te krijgen zijn. Wij stellen ons echter voor in deze rubriek, welke de redactie van ons blad voor haar lezeressen heeft ingevoerd, weke lijks iets te vertellen van de mogelijkheden, welke de nog zoo beperkte textiel-positie ons overlaat. Misschien heeft Sint Nicolaas U intusschen een mooi lapje gebracht en kun nen wij U volgende week vertellen hoe V hier een aardige jurk van kunt laten maken, die bij iedere gelegenheid ge dragen kan worden. En wie weet, welke mogelijkheden uw schijnbaar zoo gedunde garderobe u nog biedt! Truus Te Iaat is het nog niet, meen de Zwarte Piet, het is nog net tijd om een paar kwar tiertjes in de keuken te staan en iets lekkers voor onze groote en kleine vereerders klaar te maken. Het kan nog wel niet zijn zooals vroeger, maar ook met weinig ingrediënten is het mogelijk iets smakelijks te be reiden. Borstplaat 250 gr. suiker, ongeveer dl. water of melk, een paar drup peltjes essence. Vermeng de suiker met het water of de melk en breng de massa aan den kook. Laat het mengsel zachtjes zoolang koken tot een druppeltje, dat van den lepel valt, een draadje trekt. Neem het pannetje van het vuur en voeg een paar druppels es sence toe. Klop het stroopje daarna tot het ondoorschijnend begint te worden. Giet de sui kermassa direct daarna in borst plaatvormpjes, die tevoren nat gemaakt zijn en op een vochtig papier worden gezet. Laat de borstplaat stijf worden, zet de vormpjes daarna op hun kant en laat de borstplaat geheel koud warden. Voeg voor chocolade-borstplaat direct 2 a 3 theelepeltjes cacao by en laat deze meekoken. Maak de borstplaat verder precies als hierboven beschreven. Noga 150 gr. suiker, 8 noten, een stukje boter of margarine. Pel de noten en verwijder het schilletje. Hak ze fijn en rooster ze even op een bakblik, in den oven of op het vuur in een pan met dikken bodem. Brand de suiker in een ijzeren pannetje tot een lichtbruine stroop. Voeg er vervolgens direct de gehakte noten bij en giet de noga gelijk matig dun uit op een met wat boter of margarine besmeerd bakblik of een steenen aanrecht. Verdeel de noga zoodra ze taai begint te worden met een warm mes in blokjes en laat ze daarna nog even bekoelen. Neem de stukjes met een mes van het bakblik of het aanrecht en laat ze van elkaar af geheel hard worden. Bewaar ze in een trom meltje om vochtig worden te voorkomen. Marsepein 150 gr. havermout, 150 gr. bruine basterdsuiker, 50 gr. mar garine, een paar druppels aman del-essence, w.at cacao. Maal de havermout, nadat ze even op een zacht vuur wat ge roosterd is, heel fyn. Roer de boter tot room en voeg er de ge malen havermout, de basterdsui ker en de essence aan toe. Roer de massa zoolang, tot deze een gelijkmatig roomig mengsel is. Vorm er vervolgens kleine bal letjes van en rol ze door cacao. 75 gr. griesmeel, y2 L. water, 50 gr. suiker, wat cacao. Breng het water aan de kook. Vermeng het griesmeel met de suiker en strooi het roerende in het kokende water. Laat het mengsel onder voortdurend roe ren even doorkoken. Neem het van het vuur en laat het gedeel telijk afkoelen. Voeg er vervol gens de essence aan toe en vorm er balletjes van. Rol deze door wat cacao. Amerika vierde dit jaar Thanksgiving Day overschaduwd door de dreigende wolk van de staking der mijnwerkers. De staalfabrieken ontslaan duizenden arbeiders, de automobielfabrikanten ver lagen de productieschema's en de nuts bedryven tellen bij de inspectie van hun ikolenvoorraden de dagen dat zij nog kunnen draaien. Ondanks dit echter behoudt Thanks giving Day veel van haar traditioneele fleur. Het is nog steeds een feestdag in den familiekring, zooals reeds ruim 300 jaar. Het was Ui 1G20, dat de pelgrims, vluchtende voor de godsdienstige vervol gingen in Europa, landden op de Ooste lijke rotskust van Amerika en een ver- sthrikkelijken winter doormaakten, alvo rens zfij zich zelf voldoende konden voe den en onderdak verschaffen. Vele prezen zich gelukkig nog in leven te zijn op het tijdstip, dat zij den eersten oogst bin nen haalden, doch het was een goede oogst en de kolonisten organiseerden een dankfeest, waarbij zij de eenige naburen die zSj hadden, de Indianen, uitnoodigden. Sedert dien heeft Nieuw-Engeland, en later het geheele land, Thanksgiving Day gevierd en president Abraham •Lincoln otelde als datum den laatsten Donderdag in November vast. In de jaarlijksche pro clamaties van de elkaar opvolgende pre sidenten en gouverneurs van verscheide ne staten riepen dezen het volk op, elk jaar dank te betuigen voor de vele zege ningen welke het had ontvangen. Geestelijk is het een dag van het op maken van de moreele balans. Vele ge zinnen wonen de kerkdiensten bij, waar bij hun wordt voorgehouden te zien naar dé creditzijde van hun denkbeeldige da- gelijksche boekhouding, en bij het stel len' van de goede dingen tegenover de slechte, bevinden zij gewoonlijk, dat er vele goede dingen zijn welke zij uit ge woonte over het hoofd hebben gezien. Vele gezinnen in de stad keeren voor hun Thariksgiving-diner terug nkar de ouderlijke boerderij, waarbij kalkoen den traditióneelen hoofdschotel vormt. Wilde kalkoen was het voornaamste voedsel op de eerste Thanksgiving Day. De kalkoen wordt, in zijn geheel ge braden, gegarneerd met salie opgediend. Verder zyn er veenbessen, welke in hun geheel in de jus worden opgediend of uitgeperst om vruchtentaart te maken. Er zijn gepofte, zoete aardappelen, boo- ren, doperwten, maïs en een overvloed van andere schotels, waarvan er vele traditioneel Amerikaansch zyn. Het ge- keel vindt zijn climax in pompoentaart, aangevuld door de moderne vinding: ice cream. Na den maaltijd fretten de mannen zich rustig neer en bespreken de politiek of keeren terug tot hun werk o'p de boerde rij, zorg dragend voor het vee, de winter- voedervoorraden of andere voorbereidin gen voor den winter, terwijl de vrouwen President Lincoln Roman op een Waddeneiland 26) Plotseling rukte- de langgerekte gil van etl scheepssirene hem uit zijn gedachten °s- Hy keek verrast rond en ontdekte een =r°ote stoomboot, die achter hen omge- Wenkt was, zonder dat hij of zijn onder- uurman het bemerkt hadden. "Wat krijgen we nou, Harm?" Harm slofte naar de reeling en staarde roh6t vreemde schip, dat met schuim den boeg verbazend snel naderde. Sen1" Douanefcoot: Kay, we moeten stop- Zij streken haastig het groote verweer - zeil en nauwelijks minderde de kotter zof(rt of stoomboot kwam langszy en fette een barkas uit. Enkele minuten v r stonden drie beambten i« uniform v°or Kay. eo'mróle"Pieren alStublieftScheeps- niijKay lachte verwonderd en den beambte zyn scheepspapieren. "H°e komt dat?" *We maken jacht op vissehersvaartui- gen, die misbruikt worden voor de smok- kelary." De beambte gaf hem de papieren terug en onderzocht dan den kotter van boven tot onder. Naturlyk vonden zij niets aan te merken. „Nou," zei de leider van het onderzoek, „als u voor het eerst in de vaart is, zoo als u kunt aantoonen, vervalt bij u na- tuuriy'k elke verdenking. Maar zijn u geen visschers bekend, die verdachte tochten maken?" Kay schudde het hoofd. „Nee, ik weet maar weinig van de visschers uit de streek en op Hallig Hohne bezit alleen nog de strandvoogd Tonner eën zeewaar dige boot. Ze ligt in de Husumsche ha ven." „Waarom in Husum?" „Omdat we bij ons geen gelegenheid hebben, groote vaartuigen vast te leggen. Met zoo'n kotter gaat 't nog net." „H'm, dat begrijp ik. Maar wij heb ben juist verdenking op Husumsche boo ten. Onze lui hebben namelijk laatst op een nacht achter een schuit aangezeten, die zy schuin tegenover Nordstrand in den Nieuwen Hever met koers naar Hu sum aantroffen. Ze sloegen geen acht op onze signalen om te stoppen en konden helaas in den dikken mist ontsnappen. Maar dat was natuurlyk de schuit van uw strandvoogd niet. Nou, adieu en goede vangst!" De douaneboot stoomde verder. Kay Möller stond een poos peinzend tegen den boordwand geleund. Hy kwam eerst weer bij zijn positieven, toen Harm ongeduldig werd en hem aan de lier riep. „Inhalen, Kay, 't is tyd!" In het zweet huns aanschyns haalden zy het net binnen boord en toen zij ein- delyk de touwen los konden maken stortte de eerste vangst op het dek: schollen en nog eens schollen en daar- tusschen knorhanen en pietermannen, tongen, zeekrabben en mosselen. „Jonge, jonge, da's een bof!" riep Harm Ehlers enthousiast uit. „De eerste haal is al direct 'n beste!" „Heb je 't in de gaten, Harm, we ver staan ons vak!" lachte de jonge visscher. Haastig sorteerden zij den buit. De bruikbare visch werd in de beun gegooid, de krabben en mosselen kwamen in de kreeftenkist, de schollevaar in de pekel. Dan schudden zij de rest overboord, zet ten de korre weer uit en hiewen 't groo te zeil. De kotter zakte af en trok lang zaam weg als een paard met den ploeg. Zoo werkten Kay Möller en Harm Ehlers den heelen dag op zee. Vangst na vangst haalden zij binnen en al was er ook geen enkele meer zoo goed als de eerste, zij hielden vol tot de beun boorde vol levende schollen zat. Wel werd het daarmee laat op den avond, doch ze wa ren daar op ingesteld en hadden vooruit besloten, hun vangst meteen naar de markt te brengen. „Voor vandaag is 't genoeg," zei Kay, toen de laatste streek bij het licht van de windlampen gesorteerd was. De hande laars van Nordstrand zullen we maar passeeren. We zeilen vannacht door naar Husum en morgen vroeg doen we daar ons zootje van de hand." Spoedig daarop zeilden zij langs de noordkust van Eiderstedt en den zooge- naamden Nieuwen Hever en lieten zich door den vloedstroom gemakkelyk naar het oosten drijven. 't Was een stille, luwe nacht in het be gin van Mei. De vuurtorens en boeilichten wezen hun als stralende sterren den weg. Geen incident stoorde hun vaart. Zij konden zelfs om de beurt in de plecht een dutje doen. Toen de morgen schemerde boegseer den zij de „Antje" voorzichtig tusschen gemeerde vaartuigen door naar een vrije ligplaats. Toen konden zy zich een paar uur rust veroorloven. Maar nauwelijks ontwaakte de stad, of zij begonnen ook al met den verkoop van hun schol. Er was nog maar één zeevisscher present, die eveneens zyn vangst aan de markt bracht. Zoo maakten zij een behoorlijken prijs, te meer omdat Kay er een omroe per op uitstuurde, die met zijn bekken en zijn gebarsten stem de heele stad op den verkoop van schol opmerkzaam maakte. Drie uren lang was het een groot ge drang. Ze kregen haast geen tyd om op adem te komen. Toen zakte de klandizie langzamerhand af. „De tijd voor de schol is pas aangebro ken," zei Kay in een rustpoos, „daarom zullen we ons zootje wel tegen den mid dag kwijt zyn. Maar zoo blijft 't niet, Harm. Binnenkort wordt de markt met aanbod overstroomd en dan gaan de pry- zen met 'n vaartje omlaag. Je moet wel verduveld goed bij de pinken zijn, wil je uit de visscherij een flinke boterham halen." „Ja, met schol alleen gaat 't vandaag niet meer," stemde Harm toe. „Maar ge lukkig zijn er ook nog steur en oesters, kreeft en tong, haring en .zeehonden. Je neemt toch alles mee, niet?" „Al wat ons voor de hand komt, maat. We laten niks loopen. Met het nietsdoen moet het nu maar voor goed uit zijn. Ik ben blij, dat ik weer aanpakken kan en die kans laat ik me niet zoo gauw meer ontnemen, reken maar." De verkoop ging door. Kay dacht zich in vier of vijf Holsteinsche kuststeden een vaste cliënteele voor levende visch aan te schaffen, zoodat hy niet alleen op de handelaars aangewezen zou zijn. Hij be diende iedereen even vriendelijk, be knibbelde niet bij het afwegen en zocht voornamelijk de gunst van keukenmeisjes en huisvrouwen. de vaten wasschen en de kinderen op het erf Of in de schuur spelen. De viering van Thanksgiving Day in 1946 werd, evenals in de oorlogsjaren, getemperd door gebrek aan den normaler, overvloed van voedsel en transport. De moderne Thanksgiving-diners kunner, worden bereid uit blik en bevroren voe dingsmiddelen, waarvan er vele door den handel van te voren worden gekookt. De kleine moderne keuken heeft de vroegere ruime, ofschoon ongeriefelyke, van de ouderlyke boerdery vervangen. De sfeer van den dag bleef echter de zelfde. Er was dezelfde traditioneele nadruk op de goede dingen des levens, waarbij men op zijn minst- weer eens te meer dankbaar moet poozen. Men was dankbaar dat er voldoende te eten was, zelfs ofschoon men niet het overvloedige feest kon vieren of zich veroorloven, wa, men eenige jaren geleden zou hebben kunnen doen. En er was het gebruikelijke gesprek over de politiek, onveranderlijk met inbegrip van de staking in de mijnen. De vraag werd geopperd, of de regee ring John. L. Lewis, den president van de stakende United Mine Workers, in de gevangenis zou werpen, of dat het Con gres verscherpte arbeidswetgeving zou aanvaarden. Het onderzoek van de pu blieke .opinie toonde aan, dat de meerder heid van de Amerikaansche staatsbur gers thans tegen stakingen is. Hoewel velen van de Thanksgivmg-vierders in stemden met de Washington Star, dat wat het land noodig heeft geen wetgeving is, geïnspireerd door toom. doch een wetge vend programma, dat zorgvuldig is over wogen. Velen brachten de verklaring ln her innering, dat het doel van de regeering niet is John Lewis te straffen, doch steen kool te delven. Het liet zich aanzien, dat er geen onredelijke greep naar de macht zou zijn. Dit was niet een van de minste van dë vele goede dingen welke op deze Thanksgiving Day aanleiding gaven tot dankbaarheid. Blijkens den weekstaat der Ned. Bank van 2 December Is in de bankbil jettencirculatie een stijging ingetreden van f54 (v. wk. f8%) millioen. In het rekening-courant-tegoed van het Rijk valt ais resultaat van de belangrijke ultimo-verplaatsing van middelen per saldo een stijging van f92 millioen te eonstateeren. Vermoedeiyk is hierby een aanzienlijk bedrag aangewend van de vrye saldi, welke met niet minder dan- f 109 millioen zijn teruggeloopen. Het Tweede Kamerlid, de heer An- driessen, heeft aan den minister van Openbare Werken en Wederopbouw ge vraagd of het juist is, dat in Beesd (Gld.) een gemeente met 1200 inwo ners, een bioscoop wordt gebouwd, waar. van de kosten pl.m. 50.000 bedragen. Indien hierop bevestigend moet worden geantwoord, zyn voor dezen bouw de vereischte vergunningen verleend en, zoo ja, waarom? In het centrale bureau van de communis tische partij te Boedapest werd gisteren eer> bom ontdekt. Er zullen nog verscheidene honderden Duitsehe en Oostenrijksche geleerder, naar de V. S. vertrekken, zoodra de noodige re gelingen daartoe getroffen zullen zijn. De plannen van. de Federatie van Omroepvereenigingen werden reeds in 1945 uitgewerkt in een „wit boek". Daaruit blykt, dat de omroep- directies gedurende den bezettingstyd terdege hun gedachten over de radio- vereenigingen hebben laten gaan en over de fouten, die kleefden aan het oude omroep-bestel. Uiteraard werd óók rekening gehouden met de vele goede zijden. De omroep- leiders hebben gemeend, in het plan van de Federatie met behoud van het goede in het oude omroepbestel de kwade kanten vólkomen te hebben ge- elimineërd. Naar onze meening had na de bevry- ding de Federatie van Omroepvereeni gingen de kans moeten krygen; een groote samenwerking was toen reeds tot stand gebracht. Thans heeft men een revolutie ontketend, welke niet noodig was, gelet op den Godsvrede in de radio, welke sedert 1930 bestond. De oplossing van het radio-vraagstuk, bedoeld in het plan van de Federatie, geeft, naar onze meening, waarborger, voor een Nederlandsch Nationaal Om roepbestel. Hierby komt, dat er thans ook in het buitenland kreten opgaan voor de „liberté des ondes", als een verlengstuk van vryheld van onderwijs en vryheid van drukpers. Het is een gedachte, die eerst thans in het buiten land begint te rijpen, doch welke wy in Nederland reeds voor jaren gezien hebben. Een kentering in de geesten blijkt uit tal van gegevens. By de Katholieken o.a. in de veranderde houding betreffende het radio-vraagstuk; by de sociaal democraten door het radio-rapport V.A.R.A./Party van den Arbeid; bij de Vryzinnig-Protestanten zelfs gaat de gedachte weer opgeld doen, dat aan den VPJR..O. moet worden vastgehouden; de Gereformeerden en ook de Orthodox- Hervormden houden vast aan hun N.C.R.V. Tenslotte ligt er de uitspraak van het Episcopaat van het vorig jaar: „dat er met alle kracht naar gestreefd moet worden, de autonome werkzaam heden van den K.R.O., overeenkomstig zyn doelstellingen, d.i. het uitdragen der katholieke levensbeschouwing op alle gebied, met den daartoe noodigen zend tijd gewaarborgd te krygen, zooals dit ook in het verleden het geval was". Deze uitspraak laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Van 7 December af zal kindermeel, niet uit rijst bereid, verkrygbaar zyn op de bloembonnen en niet meer op den rystbon. Rystbon geldt in het vervolg voor ryst, rystkindermeel en kinderbis cuits. 5 December zal een bon worden be kend gemaakt, waarop voor personen, geboren in 1926 of later, een klein ei (5e klas) verkryghaar zal zyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3