RUSLAND DOET AFSTAND VAN VETORECHT Accoord ontwapeningsplan Duitsche geleerden naar Amerika PEARL HARBOUR OVERVALLEN z TREIN BIJ SCHIEDAM ONTSPOORD Geen persoonlijke ongevallen, groote ravage Vele van hun geschriften zijn van onschatbare waarde Proces dr. Tiso in critiek stadium SINTERKLAAS, TOEN EN NU Dagen van grooten ernst" John Lewis krijgt boete van tienduizend dollar Koude Decembermaand? Vijf jaar geleden Japans verraderlijk begin van den oorlog Nieuwe hoop in de U.N.O. Atoom- en raket- onderzoek Ravage onder vloot van Amerika ATTLEE CONFEREERT „Britten hebben ons goed geholpen" Philips, de glorie van Eindhoven Tot hoofd en hart J Militaire situatie niet verbeterd J DONDERDAG 5 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23715 CLANDESTIENE GRENS OVERSCHRIJDING Britten in Duitschland treden streng op VAART DE „M0DJ0KERT0 PROEF Een nieuw schip voor de Rotterdamsche Lloyd 1 Aldus de republikeinsche „Merdeka" Het weer „Soldatenmoeder" in arrest Landgenoot aangegeven bij de politie MEDAN Aanslag op gen.-majoor Buurman van Vreeden RADIOREDE VAN DEN HEER CH. WELTER Ned.-Indië -O- fcUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE; SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143450 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur; 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: -JV Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cenit psi millimeter hoogte. Ingezonden mededeeMnger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren De Russische minister van Buiten- la nci-che Zaken, Molotof, heeft in de zitting van de politieke en veiligheids commissie der UNO medegedeeld, dat Rusland besloten heeft afstand te doen van zijn vetorecht in verband met de doorvoering van het ontwapeningspro gram der UNO. Molotof heeft deze ver klaring afgelegd, nadat hij haar twee dagen had uitgesteld, gedurende welke periode hy blijkbaar nieuwe instructies uit Moskou heeft ontvangen. Molotof zeide, dat het vetorecht en de unanimiteit van de macht der groote mogendheden behouden moeten blijven in het plan tot ontwapening en buiten de wet stelien van den atoomoorlog in den Veiligheidsraad. Is het apparaat om dezen dwang uit te oefenen eenmaal voltooid, dan heeft het principe van de unanimiteit geen reden van bestaan meer. Er is geen reden om aan te nemen, aldus Molotof, dat een mogendheid door gebruik te maken van het vetorecht de toepassing van controle en inspectie op de uitvoering der ontwapeningsverplich ting kan verhinderen. Evenmin achtte hij er eenige reden voor om het veto recht in beschouwing te nemen in ver band met de twee commissies, die Rus land in het kader van den Veiligheids raad had voorgesteld met de bedoeling de ontwapening te verwezenlijken en den atoomoorlog buiten de wet te stellen. De Britsche afgevaardigde, sir Hart ley Shawcross, merkte op, dat Molotof belangrijke concessies had aangeboden, zoodat de subcommissie nu vermoedelijk tot een accoord over een ontwapenings plan kon komen. Molotof verwierp echter het voorstel Van de V. S. om de ontwapening vast te leggen In een serie van internationale verdragen. Dit diende naar zijn meening te geschieden in een door de mogendhe den aanvaarde resolutie van den Veilig heidsraad. Hij stemde toe in het intrek ken van het Sovjetsvoorstel inzake de ont wapening en het aanvaarden van het Ame. rikaansche plan, mits voorzien van een amendement, waarbij aan den Veilig heidsraad de volledige verantwoordelijk heid wordt gegeven voor de plannen tot toezicht op de ontwapening en met de erkenning van het belang van afschaf fing der atoombommen en andere wa pens voor massavernietiging. Hij was het eens met het Amerikaan sche principe, dat de commissie voor de atoomenergie haar werk moest voort zetten voor het vinden van een methode van internationale controle op de atoom energie. Sir Hartley Shawcross noemde vier punten, waarop het Engelseihe stand punt gebaseerd was. 1. De atoom-,,phase" van de ontwapening moet in handen blijven van de commissie voor de atoom energie. 2. De ontwapening mag niet Partieel zijn. Wanneer de productie van atoombommen buiten de wet wordt ge steld, moeten andere wapens van mas sale vernietiging eveneens verboden worden. 3. Er moet een doeltreffend in spectiesysteem worden ingevoerd. 4. In spectie en controle mogen niet onder worpen zijn aan het vetorecht. Het feit, dat Molotof zich kan veree nigen in principe althans met al deze voorwaarden, heeft de hoop in de kringen der UNO doen herleven. In een haast zeldzaam te noemen sfeer van harmonie benoemde de politieke en veiligheidscommissie een subcommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van twaalf landen w.o. ook Nederland, wel ke tot taak zal hebben de verschillende ontwapeningsvoorstellen te coördineeren en aan de volledige commissie een plan voor te leggen, dat kan dienen als aan beveling voor de Assemblée op het punt van ontwapening. In verband met het feit, dat den laat- sten tijd vele Nederlanders trachtten de Nederlandsch-Duitsche grens te over schrijden zonder in het bezit te zijn van de daarvoor vereischte documenten, wordt de aandacht erop gevestigd, dat daartegen door de Britsche militaire ge rechtshoven in Duitschland zeer streng wordt opgetreden. Overtreders kunnen tot een maximum-geldboete van RM. 10.000.subs. 1 jaar gevangenis straf worden veroordeeld. Enkele van de overtreders zagen zich reeds veroordeeld: tot een a vier maan den gevangenisstraf. I»» De „Modjokerto," een nieuw enkel- schroef-schip van de Rotterdamsdhe Lloyd van 10.155 ton, heeft met succes proefgevaren op de Tay. Op haar maidentrip zal het schip te Aalborg (Denemarken), Antwerpen en Rotterdam lading innemen voor Indië. Een gestruikeld, paarddat op de rails was blijven liggen, was de oorzaatc van hei spoorwegongeluk nabij Delftwaarbij de e lectrische trein Amsterdam-Rotterdam geheel ontspoorde Naar wij uit De Bilt vernemen zal de lichte vorst, die hedennacht en vanmorgen op diverse plaatsen in ons land is waargenomen, voorloopig jven blijvend karakter dragen. Men mag derhalve de eerste dagen zeker geen Ijsvi'eugde verwachten, wèl houdt men in De Bilt de verwachting staande, dat December in ziin geheel kouder zal zijn dan andere jaren, den ne.nrt aan, dat dit jaar de temperatuur beneden het Deeeni'ber-gemiddelde van 3.2 gr. C. zal blijven. Of djt eehter door con stante groote koude of een bepaalde zéér koude week zal geschieden, valt niet te voorzien. Over de verdere verwachtingen voor dezen winter kan men zich nog niet uitspreken. Het ministerie van Oorlog der Ver. Staten heeft bekend gemaakt, dat nog 730 Duitsche en Oostenrijksche geleer den naar de V. S. zouden worden ge bracht en daarbij medegedeeld, dat naar schatting de Duitsche en Oosten rijksche geleerden den V. S. meer dan 750 millioen dollar hebben bespaard alleen reeds op het gebied van funda menteel raketonderzoek. Volgens de bekendmaking heeft het gebruik maken van de diensten van ge leerden der voormalige vijanden het Amerikaansche onderzoek op verschei dene gebieden van 2 tot 10 jaar vooruit- gebracht. Sinds September 1945 is het aantal der naar de V. S. overgebrachte geleer den tot 270 opgsloopen en men wil het op 1000 brengen zoodra het transport is geregeld. Vrijwillig zijn naar de V- S. o.m. reeds gekomen de voormalige hoofd< ntwerper van de Mes-er.schmidt-vliegtuigfabrie ken en de technische leider van het raketproefstation, dat de nazi's tijdens den oorlog in het Oostzeegebied had den. Anderen zijn door Sovjet-Rusland en Engeland in dienst genomen. Zij die naar de V. S. komen worden zorgvuldig getest op betrouwbaarheid en ont>. an- gen volgens contract een maximum sa laris van 3.120 dollar plus een toeslag voor dagelijksche uitgaven van 6 dollar per dag, hetgeen belangrijk minder is dan her. salaris, dat Amerikaansche bur_ gers voor overeenkomstig werk ontvan gen. Bovendien hebben velen toestemming gekregen het Amerikaansche burgerschap aan te vragen. Zij kunnen alien voedsel pakketten naar huis zenden en hun ge zinnen hebben woningen gekregen te 5 November 1941. Een Japansche vloot van zes vliegdekschepen geëscorteerd door kruisers en torpedojagers kreeg bevel zich naar de Koerillen te begeven. Denzelfden dag vloog Saburo Ku/usu naar Washington om te spreken over den VredeLater is gebleken, dat weliswaar Kurusu niets van de Japansche aan valsplannen wist, doch dat de regeering, die hem uitzond, wèl degelijk op de hoogte was van het lot, dat Pearl Harbour zou wachten. 7 November gaf een operatie-order een lot in details uitgewerkt plan tot den onverhoedschen aanval welke 7 Decem ber zou moeten worden uitgevoerd, onder bevel van admiraal Yamamoto. Hij kreeg opdracht van de Koerillen in Noordelijke richting te varen langs de Aleoeten en ban recht naar het Zuiden, tot een punt 2000 K.M. ten Noordwesten van Oahu. °p dit punt aangekomen, moest de Ja pansche admiraal het sein tot den aanval kfwachten. 3 December stelden de Japansche am bassadeurs in Berlijn en Rome de Duit- Sc'he en Italiaansche regeeringen op de hoogte van de beraamde plannen om 7 December den oorlog tegen Amerika te beginnen. Gedurende den nacht van 4 op 5 De cember arriveerde Yamamoto op het be paalde punt, waarna hij onmiddellijk op bracht kreeg tot den aanval over te gaan. Uil speed stoomde de Japansche vloot nu op tot 300 K.M. ten Noorden van Dahu, welk punt in den vroegen ochtend van 7 December werd bereikt. 350 Japan- Eche vliegtuigen waren gereed voor den hanval. Ain boord van ieder vliegtuig een kaart waarop stond aangegeven, b°e de Amerikaansche vloot was gemeerd u de haven. De luchtvloot was verdeeld in een j"°f daan val en een tweede aanvalsgroep. "0 bommenwerpers, 40 torpedovliegtuigen, ub duikbommenwerpers, begeleid door 50 Jagers, voerden den hoofdaanval uit in pen. Vijf Amerikaansche oorlogs schepen, waaronder de „Arizona" en de „Oklahoma", waren vernield. In totaal werden 19 schepen getroffen. Van de 202 Amerikaansche marine vliegtuigen, die op den noodlottigen ochtend op de velden waren, bleven er slechts 52 over. Het aantal doo- den en gewonden waa evenredig zwaar. Ruim 3000 Amerikaansche militairen werden slachtoffer van dezen Japanschen aanval, uitgevoerd zonder dat de oorlog was verklaard. Admiraal Yamamoto maakte zich spoedig met zijn vloot uit de voeten. Hij had 60 vliegtuigen verloren door het Amerikaansche afweergeschut. Een Amerikaansch marine-vliegtuig slaagde er in de vloot te achterhalen, doch werd door Japansche vliegtuigen verhinder 1 de schepen te benaderen drii e opeenvolgende golven. De opdracht uidde: vernietiging van de schepen in earl Harbour. De tweede aanvalsgroep "'stond uit 170 vliegtuigen. Deze hadden °t opdracht, de Amerikaansche vlieg- <len °P de Hawaii-eilarden buiten ge bruik te stellen. Om 5 minuten voor acht begon nen beide aanvallen gelijktijdig, on der dekking van een zwaren regen- storm. Na verloop van 45 minuten Waren beide Japansche aanvallen uitgevoerd. Toen toonde de oorlogs haven Pearl Harbour het trieste beeld Van gezonken en brandende sche- Gisteren heeft de Britsche minister president Attlee, een blijkbaar niet be moedigende conferentie gehouden met de Mohammedaansche leiders Jinnah en Khan. Van welingelichte zijde werd medege deeld, dat de Indische delegatie aan den minister-president heeft gezegd, dat de 90 millioen Mohammedanen nimmer zonder voorbehoud een volkomen opoffering van hun politieke en godsdienstige gelijkheid zouden kunnen goedkeuren. Zij zijn van oordeel, dat een dergelijke opoffering deel uitmaakt van het Engelsche pro gramma voor de onafhankelijkheid van India. Vernomen werd, dat Attlee geantwoord heeft, dat, tenzij de Mohammedanen hun rol willen spelen bij het bereiken van een politieke eenheid van India, aldaar een broedertwist zou ontstaan. JAPANSCHE OVERVAL OP PEARL HARBOUR 7 DEC. At Waipahu Positi« Japanacha vliag- dakachapan vwo vMaaruW vliegtuigen PEARL HARBOUR bombardearden.FEzE HONO LULU KAUAI— ==AIOLOKAI .BII7I V.PELT Ladshut bij Miinchen. Ook hebben eeni- gen hun gezinnen mee mogen brengen. De eerste, die naar Amerika zijn ge komen waren raketdeskundigen, waar onder degenen die de V-2 tot ontwik keling hielpen brengen. Hun weten schap en ervaring- zijn gebruikt om de studie van den bovendampkring voor uit te brengen. Zij werden gevolgd door experts in aërodynamica. Minder dam een dozijn zijn naar Duitschland teruggekeerd, ;etzij dat hun onderzoekingsgebied afgewerkt was, hetzij om persoonlijke redenen of omdat ze onbruikbaar waren gebleken. Ongeveer 20 hebben hun contracten vrywillig vernieuwd. Hun arbeid omvat het gebied der elec. tronen, supersonische vliegtuigen, be stuurde projectielen, straalaandrijving en verder allerlei voor de industrie belang rijke zaken als brandstoffen, smeermid delen, cptische instrumenten, syntheti sche producten en andere belangrijke toepassingen van natuur- en scheikunde. „Van onschatbare waarde voor de Amerikaansche industrie en weten schap zijn voorts vele van hun ge schriften, zoowel publicaties als per soonlijke aanteekenmgen, die zij heb ben medegebracht te zamen met waar devolle uitrustingstukken, die in Duitschland zijn vervaardigd, die in techniek verder vooruit te brengen," aldus het ministerie van Oorlog. Het orgaan der republikeinsche Indo nesiërs, „Merdeka", schrijft: „De Britten hebben ons, zonder het overigens zelf te willen en zonder begrip van de feitelijke toestanden, goed gehol pen. Christison's feitelijke erkenning van de republiek heeft het zelfvertrouwen van de bevolking in belangrijke mate ver hoogd. Ook op een heel andere manier hielpen de Britten de volksbeweging: toen het in Soerabaja misliep, dachten de Britten, dat ze in 2 maal 24 uur de In donesiërs zouden hebben bedwongen het heeft 3 weken geduurd. De Japanners hadden een week noodig voor heel Java In Soerabaja hebben wij onze gevechts- waarde bewezen. De Britten kwamen hier zoogenaamd om een geallieerde opdracht uit te voe ren. In wezen echter was hun missie er een, die past in den nieuwen blauwdruk van het Britsche imperialisme. Ook het tot stand brengen van de overeenkomst tusschen Nederland en Indonesië moet men bezien In het licht van de Britsche politiek, die sporen achterlaat in den vorm van troebel water, waarin het goed visschen is. Volk van Indonesië, wees gewaar schuwd bij het vertrek van de Britten" aldus besluit de „Merdeka". Gisteravond, ongeveer 6 uur is de rein AmsterdamRotterdam tusschen j Schiedam en Delft op ongeveer 4 kilo- meter van Schiedam bij een overweg in volle vaart op een met een paard be spannen boerenkar gereden. De trein derailleerde met alle assen en versperde hierdoor de sporen van beide richtin gen. Het paard voor de kar werd gedood, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Ned. Spoorwegen hebben voor dit baanvak onmiddellijk een zoo- genaamden pendeldienst met bussen in- gelascht. De technici meenden gister avond, dat zij vandaag in den loop van den dag de sporen vrij zouden krijgen. Nader vernemen wij, dat het spoorweg ongeluk onder Ketel geschiedde. De ra vage, die aangericht werd, was enorm. De beide sporen werden geheel vernield, ter wijl de dwarsliggers over grooten afstand versplinterd werden. Onder de naar schatting 1000 passagiers van den trein brak aanvankelijk een paniek uit. Zij sprongen aan beide zijden uit den trein. Hierdoor ontstond het gevaar, dat de trein uit de richting Schiedam, die ieder oogenblik kon passeeren, op de kris kras over de spoorlijn loopende passagiers zou inrijden. Dank zij het kordate op treden van den conducteur van den ver ongelukten trein, die den aankomenden Verwachting tot Vrijdagavond: In den nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, tijdelijk toenemende be wolking met op vele plaatsen nevel of mist. Geen neerslag van beteekenis. Weinig wind- Maan 15.19—5.05, zon 8.31—16 31. trein tegemoet liep en tot stilstand bracht, werd echter deze ramp voor komen. Ernstiger zag het er uit met den vo'genden trein uit de richting Delït, die 'n de inmiddels ingevallen duis ternis met groote snelheid naderde. Een onbekend gebleven militair slaagde er echter in, ook dezen trein, zij het slechts op een afstand van ze ven meter voor den verongelukten trein, tot staan te brengen. Bjj deze poging werd hij echter aan den arm gewond. De passagiers moesten de circa acht kilometer naar Schiedam te voet afleg gen. De P. R. A. te 's-Gravenhage heeft gearresteerd mevrouw M. A. Hiddink de Haan, meer bekend onder den naam „soldatenmoeder". Zij wordt er van ver dacht tijdens de bezetting een landge noot te hebben aangegeven bij de po litie. Deze zaak is eerst nu aan de orde gekomen, omdat er bij de P- R. A. tot dusverre geen klachten tegen haar wa ren binnengekomen. Eerst na de publi catie, dat zij in haar functie als „sol datenmoeder" naar Indië zou vertrek ken, is er eenig gerucht ontstaan. Op verzoek van andere instanties is deze zaak thans in samenwerking met de Haagsche politie onderzocht. Daarna ging men tot arrestatie over. Het College van Rijksbemiiddelaars heeft een bindende regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor personen, werkzaam in het beroeps vervoer van personen en goederen langs den weg en voor bemiddelingsorganen zooals bode- en bestelhuizen. I Bezint eer gij begint. Maar als gij begonnen zijt. weifelt dan niet. I Zij, die weifelen, slageti nooit in hun ondernemingen. ondag 6 December 1942. Viering van den jaardag van st. Ni- colaas. Neerlands straten en trottoirs slijten onder Duitsche laar zen. Oorlog. Angst. Surrogaten. Ne derland wacht af. Doen de Engel- schen nog wat? Of Vechten alleen de Duitschers? Grauw is Nederlands toekomstbeeld. Grauw hangt de lucht over Eindhoven, de Philipsstad. In den einder is gezoem. Het groeit. Het wordt angstaanjagend. Zwarte stippen staan in de lucht geteekend. Zü worden grooter. Mosquito's! Ja, Engeland vecht Eindhovens bevol king loopt te ho°p. Zij juicht. Zij schreeeuwt. Hoera voor de Engel- schen! De Mosquito's razen over de stad. Tien, twintig, dertig, honderd! Nog meer! Hoera voor de Engelschen. De vliegtuigen laten bommen uit. Ze dommelen omlaag. Sint Nicolaas. De bommen lijken als de met kwik ge vulde mannetjes van een gezelschaps. spel. Ze schuddebollen naar de aarde. Bominslag. Hier en daar. Overal. Rook en puin Gejammer. Dood en ellende. Philips' hoofdkantoor in puin. De telefooncentrale in puin. Eten Mosquito vliegt in een Philips- gebouw. De piloot hangt dood over een door vlammen gekrulden ijzeren balk. De Demer ligt in asch. Door de verschillende bombardementen werden 103.000 M2 bij Philips ver woest. Vrijdag 6 December 1946. Vier jaar later. Viering van Sint Nico laas, den onsterfelijke. Het puin is geruimd. De sporen van den oor log zijn nog overal te vinden. Philips vond in het bombardement het excuus om het in den Duitschen tijd kalm aan te doen. Doch de plannen werden voorbereid. Zij zijn gereed als de bevrijding er is. Nauwelijks bekomen van den feest roes, gaat Eindhoven, met Philips aan het hoofd, aan den slag. De opbouw begint. Langzaam maar ze ker. En nu? Van den totalen export neemt Philips niet' minder dan 10 tot 15 pet. voor haar rekening. De- viezenbron. Vóór de bombardemen ten beschikte Philips over 396.000 M2 ruimte. Eenige maanden geleden had men alweer 359.000 M2 beschikbaar. En zeer waars ohijinlijk deze maand zal Philips het jaar be sluiten met een vooroorlogsche pro ductie! In het jaar 1947 wordt een export verwacht van 120 pet. van het jaar 1939, dit is bijna het dub bele van dit jaar en de binnenland- sche handel zal evenveel radiotoe stellen ontvangen als in het jaar 1939. Moeizaam richt Nederland zich op Krom van de ellende. Doch hei hoofd zal weer in den neg worden geworpen. Veel moet nog worden gedaan. Doch kijken wq naar Eind hoven, dan kunnen wij zeggen: he' zal waarachtig wel gaan. Mgr. Tiso gaf gisteren voor het volks gerecht te Bratislawa toe, dat hij inder tijd een brief had opgesteld en onder teekend, waarin de leiders der Hlinka- partij bij president Benesj protesteerden tegen de mobilisatie in Tsjecho-Slowakije in September 1938, kort voordat het accoord van München bereikt werd. Mgr. Tiso gaf echter te kennen, dat hij niet persoonlijk verantwoordelijk was voor het protest, doch dat het was opgesteld na een conferentie met Sidcr, den Tsjechische minister van Buitenl. Za ken, en op direct initiatief van Hodza. Dr. Hodza was te dien tijde minister president van Tsjecho-Slowakije. De leiders der Hlinkapartij hadden echter, naax Mgr. Tiso verklaarde, una niem besloten dat zij ..een militaire op lossing van de crisis" niet zouden onder steunen. De prosecutie wil thans aan- toonen, dat deze poging, de Slowaaksche soldaten te weerhouden van het op volgen der mobilisatie-order, gelijk staat met militair verraad. Mgr. Tiso's directe ondervraging, die vermoedelijk de rest van de week zal voortduren, heeft thans een kritiek sta dium bereikt, daar het gerechtshof de De militaire situatie te Medan is nog niet verbeterd. Het Ned.-Indische leger communiqué meldde gisteren activiteit van scherpschutters ten oosten van Pa- dang. Op den weg naar ëmme-haven en het vliegveld hebben Indonesiërs mijnen gelegd. Twee Nederlandsche brengun-carriers zijn op ten mijn ge- loopen, waarbij 14 personen werden ge dood en 10 gewond. Binnen het gebied van Batavia wer den Nederlandsche patrouilles door ter roristen beschoten. Ook in het oostelijke gedeelte van Bandoeng werden Neder landsche patrouilles herhaaldelijk be schoten. De Indonesiërs hebben de Ne derlandsche stellingen ten Oosten en Westen van Semarang onder vuur ge nomen. Op den chef van den generalen staf generaal-majoor D. C. Buur man van Vreeden, is van een af stand van 100 M. een aanslag ge pleegd, toen hij met een gezelschap in den westelijken sector van Medan de grenslijn inspecteerde. Er werd niemand getroffen. Hedenavond zal voor de A.V.R.O. in de uitzending „Echo van den dag" om ongeveer 20.05 uur (na het nieuws in het kort) de heer Ch. J. I. M. Weiter spfe- ken over de overeenkomst van Ling- gadjati. bevoegdheid heeft de beklaagden slechts te veroordeelen wegens daden, begaan tijdens de periode van „toenemend ge vaar voor de republiek", welke officieel op 21 Mei 1938 begon. Gedurende zijn bewijslevering van Dinsdag zeide Mgr. Tiso, dat alles wat hij gedaan had, overeenstemde met de overeenkomst van Pittsburgh. Deze overeenkomst was na den vorigen wereldoorlog in Amerika gt teekend door geëemigreerde Slowaken. Et werd in uit eengezet wat de Slowaaksche status was binnen het raam van de Tsjecho-Slo- waaksche staat en vele Slowaken hebben altijd op het standpunt gestaan, dat deze overeenkomst hun een werke lijke autonomie in de republiek waar borgde. Terwijl de Partij van den Arbeid in de groote steden huis aan huis, dus ook in ieder katholiek gezin, een extra-nummer van haar blad „Met- volie zeilen" ver spreidt, waarin uit den aard der zaak ten duidelijkste blijkt het standpunt van die partij ten aanzien van Ned.-Indië (vóór de ontwerp-overeenkomst van Lingadjati), wijdt „De Opmarsch", het propagandablad van de Kath. Volkspartij, in haar nummer van 5 De cember nog slechts de volgende korte beschouwing aan deze voor Nederland en Indië zoo belangrijke kwestie: „Op het tijdstip, dat zulks noodzakelijk was, heeft de Katholieke Volkspartij haar Indische Studiedagen gehouden, waarin het kader der Partij haar standpunt ten opzichte van het Indonesische probleem in eenige zeer belangrijke resoluties heeft vastgelegd, resoluties die algemeen weer klank vonden in de Katholieke pers. Vrijwel onmiddellijk daarna werd de overeenkomst van Cheribon gepubliceerd, waarin èn de Commissie-Gen. en de Indonesische delegatie een basis zien voor verdere onderhandelingen. Vervolgens meldde de pers, dat de mi nisters van Overzeesche Gebiedsdeelen en Justitie, naar aanleiding van deze over eenkomst, naar Batavia zouden vertrek ken. Dit is niet geschied. De regeering oordeelde het noodzakelijk, dat de Com missie-Generaal zich naar Nederland be gaf. De Commissie is inmiddels reeds gear riveerd en heeft besprekingen gevoerd met de regeering. Deze bepaalt thans haar standpunt ten opzichte van de over eenkomst van Cheribon. Dan zal het oordeel der Kamer ge vraagd worden. Op het oogenblik, dat wij deze regels schrijven, zijn de beraadslagingen in het Parlement nog niet aangevangen. De taak der Kamer is geenszins een benijdenswaardige. Het ingewikkelde, vitale probleem legt een groote verant woordelijkheid op de volksvertegenwoor diging. Zeer in het bijzonder drukt deze verantwoordelijkheid op de Katholieke fractie, gelet op de positie welke zij in de Kamer inneemt. Haar houding zal van beslissende beteekenis zijn. De voorzitter der fracue. Prof. Mr. C. Romme, heeft als leider van de Indische Studiedagen der Partij zelf de resoluties dezer dagen uiteengezet en aan de ver gaderden, waaronder talrijke leden der fractie, voorgelegd. De instemming der vergadering was algemeen en spontaan. Straks zal de fractie spreken in het volle besef van de groote draagwijdte harer verantwoordelijkheid. Het Katholieke volksdeel beware thans de rust en kalmte, die in deze periode tan sponning noodzakelijk is, vertrou wend op hen die gekozen zijn om na mens dit volksdeel te spreken. Het moge tevens voldoen aan den uitdrukkelijken wensch van het Neder- landsch Episcopaat en daarom God in den Hemel bidden om wijsheid en kracht voor de Katholieke fractie, in deze dagen van grooten ernst- In het stemmigzivart van de 17. N. O., r erg adering te New York, vormt Prins Fat- sal van Saudi Arabië steeds een kleurrijke nootAls deze koninklijke minister van Buitenlandsche Zaken een receptie geeft in Waldorf Astoriadan schijnt iets van ae 1001-nacht sfeer in het democratisch-zakelijke Amerika te zijn binnengeslopen Dit bevalt Guri Lie, de dochter van den Secretaris.Generaal der U.N.Oblijkbaar welte oordeelen naar haar opgewekten lach als zij den held uit het sprookje de hand geeft Het federale Hof te Washington heeft John Lewis een boete van tien duizend dollar opgelegd en den mijn- werkersbond een boete van drie en een half millioen. De verdedigers deelden mede dat zij onmiddellijk beroep zouden aanteekenen. Nadat de raadsman van de regeering gepleit had voor het opleggen van boete in plaats van gevangenisstraf, zeide Lewis tot den president van het Hof, dat hij zich van het opleggen van een boete niet moest laten weerhouden door de gedach- MALAKKA Medan SERA WAK De „Piet Hein beschoten vanof de kust v. Atieh Sintang SUMATRA Pontianok .Nangapinoh BORNEO Ketapang Kofawaringin ngkalpinang Laatste deT Britse leger op 29 Nov. vertrokken PAIEMBANG Benkoe len Laatste delen v. h Britse leger op 29 Nov. vertrokken Op Modoera heerst hongersnood Contact tussen de plaatselijke Ned. en Indon. commandanten: Soerpbajo 29 Nov Semörang 1 Dec. Medan 3 Dec Podong 5 Dec. RIBON Java Semorong «s5i?abojo Gending^ Band. Jogjakorta De toekomstige Indon. hoofdstad? x Plaatsen, waar onlangs ge vechten hebben plaats gehad CARTO 4648 te aan de financieele omstandigheden, waarin hij zich persoonlijk bevond. In antwoord op een opmerking van den president, dat hij een tweede beleediging van het Hof moest vermijden, antwoord de Lewis, dat hij „aan dit Hof niet om erbarming wilde vragen". Bij het uitspreken van het vonnis ver klaarde de president: „Dit is geen geval van een gewone inbreuk op het recht. Het is een slecht en monsterachtig iets. Het beteekent honger, koude en nood druft." De president meende, dat „indien Lewis overeenkomstig zijn misdaad zou moeten worden gestraft, hy in de gevangenis zou moeten boeten." De boete, die werd opgelegd, kwam over een met het bedrag, dat door den raadsman van de regeering was gevraagd. De vakvereeniging. die na de uitspraak onmiddellijk beroep aanteekende. vroeg het Hof het vonnis op te schorten hangende het beroep en de regeering verzocht het beroep hedenochtend aan te teekenen. Het officieele vakblad „Iron Age" meldde gisteren, dat Lewis in feite met de mijneigenaren overeenstemming heeft bereikt over alle punten van een nieuw contract, behalve over den duur ervan. De massale staking doet zich geducht gelden. Dozijnen bedrijven beginnen stil te lig gen. Honderden scholen sluiten, millioe- r.en menschen huiveren van koude. Bijna alle groote industrieën zullen binnen en kele dagen volkomen lamgelegd zijn. Het aantal werklooze Amerikanen begint reeds het millioen te naderen en zal waarschijnlijk aan het eind van de week het V/2 millioen bereiken. De Auto-in dustrie, waarbij direct en indirect mil- lioenen menschen betrokken zijn, zal bijna onmiddellijk tot stilstand gebracht worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1