GROOTE VIER ZIJN HET EENS Linggadjatioverdracht van gezag naar schijngezag Militaire situatie te Medan zéér precair MINIATUUR LUXE-AUTO OOK BIDAULT AFGEWEZEN VOOR PREMIERSCHAP SINT NICOLAAS-PAKKET ONTPLOFT Twee dooden en één gewonde te 's-Gravenhage Wereld heeft eerbied voor een volk dat rechtvaardige zaak verdedigt Levend oorlogsgedenkteeken PROCES-RAVENSBRUECK BEGONNEN Islamietische partij verwerpt het accoord Overeenstemming over alle punten behalve Duitschland Conferentie Donau- staten OVERLEG REGEERING- COMM.-GENERAAL De Japansche slachting te Balikpapan Auto-ongeval cischt één doode KOMT MGR. STEPINAC SPOEDIG VRIJ? Keten van wetenschappelijke posten in den Pacific Zeven bewaaksters en tien bewakers staan terecht Tot hoofd en hart VRIJDAG 6 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23716 Houding der S.F.I.O. meelijwekkend BATAVIA-LOS ANGELES Dinsdag verklaring in Tweede Kamer Europeanen vermoord of in zee gegooid - - 1 1I1§ - F* - RADIOREDE CH, WELTER Verzoenïngspógïng zonder succes Het weer „Koloniale oorlog fantasie DR. KASTEEL WEER NAAR CURACAO Bestuur van Java en Sumatra I Het komt er niet op aan op welken I post wij zijn geplaatst: slechts de I wijze waarop wij onze taak ver- I vullen is van belang. j Ge zou.dt mis schien wel een auto willen koopen als ge niet opzag tegen allerlei moeilijkheden als b.v. uw smalle tuin poortje waardoor een auto niet eens op zijn kant zou kunnen passeeren. Indien dit nu rnc eenigste bezwaar is dan kunt u gerust zijn. De Italianen hebben blijkbaar ook het bezwaar van de smalle tuin poortjes aangevoeld en de Turijnsche fabrieken hebben dan ook naar een met de platte Italiaansche deviezen- oplossing gezocht, waarbij idyllischebeurs. tuinpoortjes intact kunnen blijven. Ook voor den zakenman met een smal Op een autotentoonstelling in Milaam. tuinpoortje is op deze tentoonstelling kunt u eenige miniatuur-auto's bekij- een oplossing gevonden: 'n driewielig ken. Het luxe-wagentje, dat de foto l-estelwagentje met een motor van toont, kan gemakkelijk door twee per-750 cc., dat 1.5 ton kan vervoeren en sonen opgetild worden. Het heeft een 12 K.M. op 1 liter benzine kan aflec- cylinder van 125 cc. en kan 45 K.M.gen. De laadbak kan kippenzoodat rijden op- 1 liter benzine. Men heeft deze kleine vrachtwagen voor alle dus blijkbaar ook rekening gehouden doeleinden te gebruiken is. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Ad ninistratie 21543 Postgiro 143483 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: OJ Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De raad der ministers van Buiten- landsche Zaken der Groote Vier heeft in de besprekingen van gisteren over eenstemming bereikt op alle belang rijke punten waaronder het statuut voor Triest, de Donaukwestie, de her stelbetalingen en de schadeloosstel ling. Over vijf vredesverdragen bestaat thans volledige overeenstemming en er blijft dus nog het vredesverdrag met Duitschland. Waarschijnlijk zul len de ministers Maandag trachten plaats en datum voor de besprekingen over Duitschland vart te stellen. D» aanbeveling voor het permanente statuut voor Triëst zullen in het vre desverdrag met Italië worden opge nomen. Geen der voormalig vijandelijke landen zal motortorpedobooten mogen bezitten. In de Balkanverdragen zal worden omschreven, dat internationale scheep vaart op de Donau vrij zal zijn; deze vrijheid geldt niet voor het verkeer tus- schen havens van hetzelfde land. De oeverstaten krijgen hiermede dius het recht preferentieele rechten te heffen voor binnenlandsch verkeer. Binnen zes maanden na het van kracht Worden der verdragen zal een conferentie worden gehouden, waaraan de Donaustaten en leden van den raad tan ministers zullen deelnemen. De raad nam een voorstel van Molotof aan, volgens hetwelk de waardebepaling van hls herstelbetaling aan de Sowjet- Unie overgedragen geallieerd bezit in eerste instantie zal geschieden door di recte onderhandelingen tusschen de Roemeensche regeering en die landen, welker oliemaatschappijen in Roemenië cr bij betrokken zijn. Indien op deze wijze geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zal een arbitrage-com missie, bestaande uit de ambassadeurs van Amerika., Engeland en de Sowjet- Unie, beslissen. Als men ook dan niet tot een accoord zou komen, zal de zaak naar den secretaris-generaal der V.N. worden verwezen. Wat de herstelbetalingen betreft wer den de volgende door Frankrijk voorge stelde bedragen aanvaard. Door Italië te betalen: 125 millioen dollar aan Joego-Slavië. 105 millioen dollar aan Griekenland, 5 millioen dol lar aan Albanië en 25 millioen dollar aan Ethiopië. Door Bulgarije te betalen: 25 millioen dollar aan Joego-Slavië en 45 millioen dollar aan Griekenland. Griekenland en Joego-Slavië ontvangen dus elk een gelijk bedrag van 150 millioen dollar. De vergoeding aan staatsburgers van leden der V.N. wegens schade aan eigen- (Van onzen Parijschen correspondent). Gistermiddag werden in de Fransche Nationale Vergadering 240 stemmen uit gebracht op de door de M.R.P. naar voren gebrachte candidatuur voor het formateurschap van Georges Bidauit, 70 stemmen minder dan de vereischte abso lute meerderheid, die 310 bedraagt. Eer gisteren verwierf Thorez 259 stemmen. De Nationale Vergadering zal nu eerst Dinsdagmiddag weer bijeenkomen, in de hoop, dat er dan een candidaat naar voren zal komen, waarop zich in een breede republikeinsche eenheid een ruim voldoend aantal stemmen zal kunnen vereenigen: Om uit de thans bereikte impasse te geraken heeft de voorzitter der Kamer, Vincent Auriol, de fractie leiders uitgenoodigd voor besprekingen, waarbij zij van zijn bemiddeling gebruik kunnen maken. niet veel kamerzittingen, die op zulke enorme belangstelling kunnen bogen als deze, waarin het pers en publiek gegund is de diverse phasen van het verloop eener kabinetscrisis van nabij te volgen. De procedure, waarbij de Kamer in openbare zitting den kabinetsforma teur moet aanwijzen, is in de parlemen taire annalen dan ook een vrij zeldzaam voorkomende praktijk. En men krijgt voldoende reden te betwijfelen of het een gelukkige praktijk is. De op de candidatuur van Bidauit uit gebrachte stemmencombinatie omvatte, behalve de eigen M.R.P.-stemmen, het gros der. stemmen van de rechterzijde, met name die van de Republikeinsche Vrij heidspartij, daar, zooals deze woordvoer der betoogde, het thans door de M.R.P. ontvouwde program vrij aardig overeen kwam met wat ook de Vrijheidspartij al tijd had verdedigd. Ongetwijfeld zal uiterst linksch dit stemmensamengaan uitbuiten om te ver kondigen, dat nu wel duidelijk het in Wezen reactionnaire "karakter der Volks beweging onthuld is. Alles bij elkaar beantwoordt dit pro gram ook aan de wenschen van het Ras. semblement des Gauches. Niettemin heeft dit zijn stem aan Bidauit onthouden, op grond zoogenaamd van de overweging, dat het vaststond, dat zich op een caiidida- tuur van de M.R.P. niet die breede re publikeinsche unie kon vereenigen, die het land in de huidige omstandigheden behoeft. In de wandelgangen overheerschte echter de opvatting, dat het Rassemble- ment des Gauches aanstuurt op een situatie, waarin het heil gevraagd zal moeten worden aan een radicalen can didaat en dat van soortgelijken aard ook de diepere grond is van de houding der S.F.I.O., die evenals gisteren met de communisten heeft meegestemd, gisteren voor Thorez, vandaag tegen Bidauit. De houding der S.F.I.O. is eigenlijk meelijwekkend. Vanmiddag moest zij van den communistischen fractieleider Duclos, die nog eens terugkwam op de voorvallen van gisteren, de felicitaties in ontvangst nemen, die hij richtte aan allen zonder uitzondering, die hoe wel voorloopig nog zonder succes voor de candidatuur van kameraad Thorez hadden gestemd. Zij maakten niet den indruk gelukkig te zijn met die felicitaties, de socialistische kamer leden. Duclos besloot zijn afwijzing van iedere M.R.P.-leiding staande formatie met de verklaring, dat een on der M.R.P.-leiding staande fractie niet slechts niet op communistische medewerking maar evenmin op com munistische steun behoefde te rekenen. Zijn laatste woorden waren hierna: „A bon entendeur, salut!" Inderdaad: men kan bevroeden wat het zeggen wil wanneer de communisten, die doormid del van de C.G.T. grootendeels het ar- beids- en productieproces beheerschen, een regeering ,,niet steunen." De luchtverbinding BataviaLos Angeles is vandaag officieel geopend, toen de Sky- master P.K.D.S.B. onder den Nederland- schen gezagvoerder G. van Messel om kwart voor vijf plaatselijken tijd van het vliegveld Kemajoran opsteeg. De vlucht, die oorspronkelijk gisteren zop geschieden, was tot heden uitgesteld, doch men ver wacht, dat het vliegtuig toch op den oor spronkelijk vastgestelden datum (Zondag 8 December) op zijn plaats van bestem ming zal aankomen. dom in voormalig vijandelijke landen werd op twee derde van de overeenge komen waarde vastgesteld. De plaatsvervangers van de ministers zullen vandaag mededeeling doen van den tijd, dien zij nog noodig denken te hebben voor de algeheele verificatie der vredesverdragen. Men verwacht niet dat de verdragen nog voor het vertrek der ministers te New-York kunnen wor den geteekend. Donderdagmiddag half zes heeft de Ministerraad zijn besprekingen met de Commissie-Generaal geschorst. Heden zijn zij voortgezet. De regeering streeft er naar a.s. Dins dag in de Tweede Kamer een verklaring betreffende de overeenkomst van Ling- gadjati af te Jeggen. De 80 tot 100 Europeanen, die zich in 1942 te Balikpapan op Borneo be vonden, werden gemarteld, vermoord of in zee gejaagd, omdat de Neder landers weigerden dit centrum der olieraffinaderij onbeschadigd aan de Japanners uit te leveren. Een Nederlands c h e zeeman, Van Amstel, die als inlander vermomd wist te ontsnappen, heeft dit onder eede verklaard tijdens een Donderdag gehou den zitting van het Tribunaal te Tokio ter berechting van Japansche oorlogs misdaden- De Nederlandsche aanklager bij ge noemd Tribunaal heeft documenten overgelegd, waaruit blijkt, dat de Japan ners plannen hadden om niet alleen het Verre Oosten, doch practisch het geheele Westelijke halfrond aan hun heerschappij te onderwerpen. Tengevolge van de gladheid van den weg slipte Donderdagochtend een jeep van de gemeentepolitie te Leeuwarden op den Harlinger Straatweg. De 48- jarige H. E. S., wonende te Deiden, die op verzoek meereed, kwam hierbij om het leven. De belde politiemannen, die zich in den wagen bevonden, werden gewond en naar «en ziekenhuis overge bracht. 'k V gSwgpSjjj Een lugubere St. Nicolaas-surprise. Aan de woning van de familie Boer aan Prinsegracht te Den Haag, werd Donderdagavond een pakket bezorgddat een helsche machine bevatte. Toen het pakje werd opengemaakt, explodeerde de inhoudtenge volge waarvan de heer Boer gedood en zijn vrouw zwaar gewond werdDe etage, waar de ontploffing plaats vond (Van onzen Haagschen redacteur) De bewoners van het perceel Frinsegracht 266 te Den Haag, de familie F. G. J. Boer, ontvingen Donderdagavond omstreeks kwart voor zes een Sint Nicolaas-pakket, dat aan de deur werd afgegeven. Weinig minuten later ontplofte met een daverenden slag het pakket in de huiskamer. De 48-jarige hefer Boer werd op slag gedood, zijn echt- genoote zwaar gewond, zijn schoon dochter sprong n et haar baby op den arm aan den achterkant van het huis het raam uit, waarbij zij zelf gewond werd en het kind on- In een gisteravond gehouden radio rede heeft de oud-minister van Kolo niën, de heer Ch. J, I. M. Weiter zich gekeerd tegen de ontwerp-overeen- komst, omdat deze naar zijn meening beteekende de overdracht van een gezag naar eén schijngezag. Bovendien omdat dit accoord Indië los van het Koninkrijk scheurt en, aldus de heer Weiter, de bevolking overlevert aan chaos en wille keur, Voorts kwam spr op tegen de bij de onderhandelingen te Linggadjati ge volgde procedure: dat de tekst van de ontwerp-overeenkomst verhelderd zou moeten worden door „bindende notulen", dus door, naar de woorden van den heer Weiter, „volstrekt ongebruikelijke prac- tijken", achtte spr. 't beste bewijs, dat de overeenkomst niet goed en niet aan nemelijk is. Tenslotte nam de hr. Weiter stelling tegen de meening, dat de inter nationale positie van Nederland tot aan vaarding van de ontwerp-overeenkomst dwong. Op grond van het feit, dat Ne derland vijf jaar heeft gestreden aan de zijde der democratische landen voor de macht van het recht, achtte spr. het onaannemelijk, dat b.v. Engeland zich zou willen bekennen tot het recht van de macht, tot wilsoplegging door den sterke aan den zwakke. Over de houding van Nederland ten De militaire situatie te Medan is zéér precair en ontmoedigend voor de autoriteiten aan beide zijden. De Nederlandsch-Indonesische delegatie is per vliegtuig gearriveerd. Gene- raal-majoor Buurman van Vreeden was reeds te Medan aanwezig. Men verwacht, dat de bespreking van de demarcatielijn en van andere kwes ties, die met het bestand verband hou- (Van onzen Romeinschen correspondent) In Vaticaanstad is uit betrouwbare bron vernomen, dat de aartsbisschop Van Zagreb, Mgr. Stepinac, die korten tijd geleden tot 16 jaar tuchthuisstraf Tverd veroordeeld, in een ziekenhuis is opgenomen. Hij zou lijden aan tuber culose. Het is hier bekend, dat den aartsbisschop, vanaf het oogenblik, dat hij de gevangenis betrad, ieder contact biet de buitenwereld werd afgesneden, Zijn afzondering was dermate streng, dat hij zelfs tijdens het luchten van zijn medegevangenen gescheiden werd gehouden. Geïnformeerden, die te Zag reb in nauw contact met de regeering staan, hebben evenwel de verwachting bitgesproken, dat de aartsbisschop, zoodra hij het ziekenhuis zal kunnen verlaten, tevens in vrijheid zal worden gesteld met zijn gezondheidstoestand als aanleiding hiertoe. Of zijn ziekte gevaarlijk karakter draagt is hier hiet bekend. Een woordvoerder van het Engelsche biinisterie voor Britsch-Indië heeft be kend gemaakt, dat de Britsche regeering hiet in staat geweest is de Hindoes en de Mohammedanen nader tot elkaar te brengen en hun ideeën over de onafhan. kelijkheid van Britsch-Indië en dat der tegenover elkaar staande leiders niet bij elkaar geroepen zouden worden voor een ronde tafel-conferentie. In plaats daarvan zouden leden van de kabinetsmissie en de onderkoning Lord wavell vandaag Pandit Nehroe, Sardar ®ingh, Mohammed Ali Jinnah en Lia- Tbat Ali Khan afzonderlijk ontvangen. Te Tandjong Priok arriveerde van Bangkok de „Bloemfontein", met eenige honder den Homusha'sdit zijn Javanen, die gedurende den oorlog door de Japanners voor dwangarbeid werden weggehaald. Zij werden na veel moeilijkheden naar Java terug gebracht. De zieken werden in Priok gedebarkeerd, de overigen gingen door naar Cheribon. Een kijkje op het voordek van het schip den, vandaag zal beginnen. Aan Ne derlandsche zijde wordt de mogelijkheid den status quo van 14 October te her stellen in overweging genomen. Eerst moeten de T. R. I. en de Indone sische politie echter een einde maken aan de infiltraties in Oost-Medan, waarna men patrouilles, bestaande uit Nederlanders en Indonesiërs, zou kun nen vormen. In militaire kringen wordt echter be twijfeld, of de T. R. I. zal zijn opgewas sen tegen de zuivering van deze, door talrijke ruige elementen onveilig ge maakte sectoren. In verband met een Antara-bericht, dat „felle gevechten tusschen Nederlan ders en Indonesiërs, welke Vrijdag j.l. zijn uitgebroken, thans nog ten Noorden van Bekassi woeden, waarbij 17 Neder landers zijn gesneuveld", verklaarde de Legervoorlichtingsdienst, dat verleden week slechts rapporten zijn binnengeko men over grensoverschrijdingen bij Be- kassi. Eeni'ge malen werd tot militair optreden overgegaan, nadat de Indone siërs de vijandelijkheden hadden ge opend. De Japansche oorlogsmisdadiger Sonei, wiens gratieverzoek is afge wezen, zal Zaterdagochtend worden geëxecuteerd. Verwachting tot Zaterdagavond: Tijdelijk brekende bewolking. Later weer plaatselijk eenige regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige, Weste lijke wind. Iets hoogere temperatuur. Zon 8 33—16.30, maan 15 43—6.35. De Amerikanen hebben plannen voltooid voor de op richting van een levend oor logsgedenkteeken voor de honderdtwaalfduizend Ame- rikaansche soldaten, zeelie den en mariniers, die op de gevechtsterreinen van het Verre Oosten om het leven zijn gekomen. Er zullen geen monumenten van steen wor den gebouwd, voorzien van een tekst waarin staat dat de gesneuvelden gevallen zijn voor het vaderland en eeuwi gen roem verworven hebben. De herinnering zal anders bewaard blijven: n.I. door een keten van permanente we tenschappelijke buitenposten over het geheele Pacific-ge- bied. Een professor in de anthro pologic aan de Yale Universi teit en lid van den raad tot oprichting der gedenkteeke- nen, heeft een tocht gemaakt langs vele van de voorgestel de plaatsen, waar bases zul len worden gebouwd, gewijd aan onderzoek ten behoeve van de menschheid. Namen als Okinawa. Manos, Pona- pa en Guam zullen in de toe komst nog om andere rede nen bekend zijn dan door de wapenfeiten, die er plaats vonden in den oorlog tegen Japan. Het project, dat nu is goed gekeurd, voorziet in een serie stations voor- de bestudeering van onderwerpen als open bare gezondheid, tropische landbouw, plantkunde, zoölo gie en anthropologic en om vat ook plannen voor een keten van nationale parken met natuurreservaten. De Pacific is een vrucht baar gebied voor dergelijke onderzoekingen. De herden kingsorganisatie, die hoofd kwartieren zal hebben in Miami en op Guam, zal ook dienen als schakel voor we tenschappelijke expedities van universiteiten en stich tingen.. Aan het project zal de breedst mogelijke internatio nale basis gegeven worden. Amerikaansche wetenschap pelijke instellingen hebben reeds hun medewerking toe gezegd en er worden onder handelingen met de Unesco gevoerd. Daar vele voorge stelde stations gelegen zullen zijn op eilanden, die vroeger Japansch mandaatgebied wa ren, is er reeds uitwisseling van publicaties met Japan ners. Voor de herdenking van namen uit den oorlog als Hollandia en Nieuw-Guinea hoopt mep, dat de Neder landsche regeering zal toe staan, dat in deze gebieden gelijksoortige projecten wor den uitgewerkt. t Archibald Roosevelt, zoon van wijlen President Roose velt, zelf veteraan uit beide wereldoorlogen en voorzitter van den Raad, zal dezen win ter een campagne inleiden voor 10.000.000, dollar tot steun van het project. Het idee van een levend oorlogsgedenkteeken in den vorm van een permanent waardevol wetenschappelijk project inplaats van de soort, welke werden opgericht na den eersten oorlog in Frank rijk, ia gunstig ontvangen. opzichte van het Indonesische nationa lisme zeide de heer "Welter: ,.Er is geen Nederlander, die zijn zinnen bij elkaar heeft, die niet ten volle bereid is door vérgaande politieke hervormingen aan het Indisch nationalisme de ruimst mogelijke bevrediging te geven." Spr. betoogde, dat de Nederlandsche regeering echter tallooze vrienden onder de Ja- vaansche nationalisten terzijde had ge schoven om uitsluitend vast te hou den aan Sjahrir en de zijnen, die, aldus spr., volgens het oordeel van vele des kundigen niet de eenige exponenten zijn van het Javaansche of Indonesische nationalisme. „Ons volk weet nu met •onfeilbare zekerheid, dat, als het accoord van Linggadjati het feitelijk gezag der „republiek" over Java en Sumatra erkent, dit een erkenning is in strijd met de werkelijkheid. Ons volk weet, dat die „republiek" over het grootste deel van Java en Sumatra net zooveel te zeggen heeft als over de straat waarin gij woont." Het alternatief van het niet-aanvaar- den der overeenkomst, n.I- „koloniale oor log", achtte spr. fantasie: „Niemand wil een oorlog' en hij is' al daarom ondenk baar, omdat de groote massa der bevol king ons verwelkomt als bevrijders en redders in den bitteren nood. Het is een beleediging voor onze Nederlandsche jon gens sinds, te veronderstellen, dat zij, met moordlust bezield, als woestelingen zou den losslaan op een arme, weerlooze bevolking-" Wij willen orde, rust en veiligheid brengen aan de volken van Indonesië, wij willen ze hun eigen zaken laten bedisse len en wij willen Indonesië een eervolle plaats geven in het Koninkrijk naast de onze en gelijk aan de onze. Tegen de voorgenomen constructie van een Ne derlandsch-Indonesische Unie met een souvereine „Vereenigde Staten van Indo nesië" kwam de heer Welter op met de volgende woorden: „Geen woorden kunnen wegpraten, dat een souvereine staat niet binnen een an deren souvèrcinen staat kan zijn en dat de schepping van een souvereinen staat Indonesië dus beteekent en beteekenen moet het uiteenbreken van het ko ninkrijk." Met betrekking tot het dikwijls te berde gebrachte argument: „Engeland en Ame rika zullen geen andere politiek dan de tot dusver gevolgde toestaan", haalde oud-minister Weiter als voorbeeld het De oud-minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Weiter Belgische tractaat aan, waarvan de ver werping. ondanks voorspellingen van het tegendeel, „geslikt" was. „De wereld heeft eerbied voor een volk, dat een rechtvaar dige zaak met kracht verdedigt, dat loyaal en royaal ver-gaande politieke hervormingen wil en zal doorvoeren, maar dan verder zegt: „mind your own busi ness". Tegen de bewering, dat Nederland niet sterk zou zijn, voerde de heer Welter tenslotte aan: „Wij zijn het wel, van het moment af, dat wii sterk willen zijn. De werkelijk democratische landen zullen w 1 naar ons luisteren als een zeer democratisch volk als het onze laat we ten: Dit willen wij niet en dit willen wy wel." De Amsterdamsche Katholieke Stu- denten-vereeniging „Sanctus Thomas Aquinas" heeft een motie aangenomen, waarin protest wordt aangeteekend tegen de valsche voorstelling van zaken, als zouden hoogleeraren en studenten der Amsterdamsche Gemeentelijke Universi teit zich unaniem voor aanvaarding van de ontwerp-overeenkomst van Lingga djati hebben uitgesproken. gedeerd bleef. Het huis werd voor een groot gedeelte verwoest. Dit was de verbijsterende en tragische uit werking van deze Sinterklaas-sur prise. De politie onderzoekt nog wie de brenger van het pakket is geweest, evenals de vraag van wien het pakket afkomstig was. Men denkt aan de mogelijkheid dat hier een persoonlijke wraakneming in het spel is en in dat geval zou men een spoor hebben, doch het staat nog niet vast, waartoe het leiden kan. Het pak ket is aangenomen aan de deur en on middellijk door een der huisgenooten naar de voorkamer op de bovenverdie ping gebracht. Weinige oogenblikken later had het drama zich voltrokken. Mevrouw Boer bad nog de kracht om, nadat zij naar man had zien neervallen, naar de acltterkamer te loopen, waar zij in deerlijken toe stand zelf ineenzakte. In de paniek van het oogenblik greep de schoon dochter haar baby en sprong ermee in de armen uit het ra^m, waarbij zij op een platje terechtkwam. IJlings schoten buren en publiek van de straat toe om hulp te verleenen. Politie, brandweer en ziekenauto waren ook snel ter plaatse. De brandweer be hoefde slechts met een kleinen straal een begin van brand te blusschen. De politie vond in het zwaar gehavende huis ijzeren scherven niet alleen in de zoldering en muren van de voorkamer, waar de ontploffing geschiedde, maar ook nog in de muren van de achterka mer. Nader wordt ons gemeld, dat de echt- genoote van den heer Boer aan de bekomen verwondingen is overleden. Wat betreft den dader en zijn motie ven tast de politie thans nog in het duis ter. Aanvankelijk heeft men gezocht naar een Poolschen militair, met wien de 18-jarige dochter eenigen tijd omgang heeft gehad, welke omgang echter door den vader werd verboden. Deze Pool werd opgespoord en bleek een Nederlander te zijn. die zich bedien de van den naam van zijn Poolsche echt- genoote. Voorzoover is komen vast te staan, heeft hij met deze zaak niets uit staande. De gouverneur van Curagao dr. P. Kasteel zal a.s. Zaterdagmiddag van het vliegveld Schiphol vertrekken op terugreis naar zijn gewest. Het Britsche ministerie van Oorlog deelt mede, dat het landleger zal bestaan uit zes infanterie-, twee pantser- en een luchtlandingsdivisie, waarnaast ook on afhankelijke pantser en infanteriebriga des, artillerie- en genieformaties en de noodzakelijke corpsen veldgenie. Gisteren is in Hamburg het proces begonnen tegen het personeel van het concentratiekamp Ravensbrueck, 's we relds grootste en verschrikkelijkste vrou- wengeva ngenis. Zeven bewaaksters en negen bewakers van het kamp zijn gedagvaard. Majoor Stewart begon gisteren zijn requisitoir. Het kamp Ravensbrueck was oorspronkelijk gebouwtj voor de huis vesting van 6000 a 7000 gevangenen, zoo betoogde hij, maar na 1943 waren het Het Indonesisch persbureau Antara deelt mede, dat de Islamiet'sche partij „Masjoemi" een resolutie heeft aangeno men, waarin dé ontwerp-overeenkomst van Cheribon wordt verworpen. Dit is besloten tijdens een pan-Javaansche con ferentie te Soerakarta. De partij zal eveneens een campagne over geheel Java houden om de verwerping van de over eenkomst te propageeren. Officieel wordt te Batavia gemeld, dat de regeering, zulks in verband met het vertrek van het Geallieerde bezettingsle ger op 30 November, bepaald heeft, dat met ingang van dezen datum de Amacab (Allied Military Administration Cm' Affairs Branch) voor Java met Madoera en sümatra bij wijze van tijdelijke voor ziening vervangen wordt door een bur gerlijke organisatie, genaamd „Tijdelijke Bestuursdienst". De organisatie zal de zelfde bevoegdheden bezitten als de Ama cab, terwijl er een nadere regeling zal worden getroffen met betrekking tot Riouw en de militaire gezaghebbers. Voorts is een ordonnantie vastgesteld waarbij de residentie Bangka en Billiton afgescheiden wordt van het gewest Bor neo en tegelijkertijd het tijdelijk gewest Riouw, Bangka en Billiton wordt inge steld. De New York Times bevat een bericht uit Den Haag, volgens hetwelk de Neder landsche regeering de instelling zou voor staan van een Rijkskabinet, waarvan de Vereenigde Staten van Indonesië, Cu rasao, Suriname en Nederland alle deel zouden uitmaken. Dit zou dus ver schillen van de overeenkomst van Ling- adjati. er nooit minder dan 12.000. terwijl te gen het einde van de naziheerschappij 40.000 menschen er opeengepakt waren. Tusschen 1941 en 1945 zijn 118.000 vrou wen in Ravensbrueck gedetineerd. Slechts ongeveer 12.000 daarvan waren bij de bevrijding nog in leven „Ongeveer 100.000 vrouwen, de bevol king van een middelgroote stad, hebben hier den dood gevonden." De beklaagden worden verdedigd door een dozijn advocaten, allen Duitschers op een na: een Zwitserse he advocaat, die zijn landgenoote Carmen Mory ver dedigt. Majoor Stewart beschreef de ver schrikkelijke omstandigheden van hon gersnood. uitputting, overwerk en wreed heid, die naar hij zei „een definitieve stelselmatige tactiek vormden, om de vrouwelijke geïnterneerden om het leven te brengen." Verder beschreef hij een „spel", dat de SS-bewakers met de hongerende ge vangenen speelden. De bewakers, ziei hij. wierpen een korst oud brood tusschen de verzamelde geïnterneerden, om de vrouwen om de kruimels té zien vechten. De toestand waarin de overlevenden verkeerden ten tijde van de bevrijding door het Roode Leger op 1 Mei 1945 was, volgens majoor Stewart, zoodanig, dat zelfs „geharde soldaten er van gruwden'".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1