Drie bejaarde menschen vermoord om de spaarduitjes Sportpaleis in Amsterdam De Kerk in Oostenrijk zou worden uitgeroeid STAD EN OMGEVING Levenslang geëischt GERUCHTMAKENDE ZAAK-SLACHTER VOOR HET TRIBUNAAL Protest tegen boete van 20 mille Krijgt de hoofdstad een der snelste wielerbanen van Europa? Acht en dertig priesters als martelaar gestorven TRUMAN DOET BEROEP OP MIJNWERKERS Twee jaar geleden.... AGENDA Geen wijziging in de houding der organisaties VRIJDAG 6 DECEMBER 1946 PAGINA 2 Lezers klimmen in de pen De stratenmaker KERKELIJKE ZENDING Vergadering van den Haarlemschen raad Aanhouding Bonkaarten UITSLAG VEILING St. Nicolaasfeest Nederlandsch Volksherstel Aanrijding HEEMSTEDE K.V.P. ZANDVOORT Collecte Niwin-comité Onltslag Aanbesteding SANTPOORT De Sint in bet Roode Kruis ziekenhuis BENNEBROEK Burgerlijke Stand St. Nicolaasfeest LISSE Damclub „Lisse Vooruit" HOOFDDORP S>t. Nicolaas op bezoek Nieuwe bonnen VELSEN-NOORD BEVERWIJK Beverwijksche bloemen- veiling Beverwijksche groentemarkt Een Engelsche dankbetuiging Het watergemaal electrisch Nieuwe bonnen Meer stoptreinen Sint Nicolaas bij „Da Costa" Oorlogsslachtoffers De nazi-terreur 10 a 12.000 toeschouwers Zwaar geva! Berouwvol Het drama te Den Haag Nadere bijzonderheden Ongeanimeerde markt VENTVERBOD Walvischvaart zoekt kapitaal Scheepvaartberichten Hoewel wij verleden jaar de Duitsche razzia op den dag na St. Nicolaas- avond 1944 uitvoerig in herinnering brachten, is het goed er ook vandaag een oogenblik bij stil te staan, opdat wij niet zullen vergeten. Dien zesden December, toen de stad geheel was afgesloten en de Duitschers met mitrailleurs in de binnenstad de bruggen bezet hielden, werden niet min der dan 1200 jongemannen en huisvaders Uit, hun woningen en schuilplaateen ge sleept om z.g. in de Arbeitseinsatz opgeno men te worden. Als men den waren aard van den bezetter nog niet kende, dan was er dien dag volop gelegenheid voor. Met allerhande barbaarsche methodes gingen de speciale razziatroepen te werk en toen de avond kwam mochten zij van den commandant een compliment en taai-taai. dat toebehoorde aan hongerend Nederland, in ontvangst nemen. Men mag zeggen, dat het resultaat, ge zien den enormen opzet van de beweging 800 man namen aan de drijfjachten deel wel zeer miniem is omdat slechts 1200 van de 7.000 waarop gerekend was, in de klauwen van den tiran vielen. Nog denzelfden dag werden de mannen in Amsterdam in een tochtige loods aan het IJ opgesloten. Een lange lijdensweg stond hun te wachten en wij mogen zeggen, dat de Haarlemmers, die grootendeels in Empel-Rees onder erbarmelijke toestan den werden ondergebracht, het wei zeer slecht getroffeiv hebben. In Nederland is hun lijden, dat velen niet konden dra gen. en waar zij aan ten offer vielen, ten voorbeeld gesteld. Maar juist daarom willen wij vandaag deze korte herinne ring plaatsep. Denkt vanavond nog eens even aan de velert, die als gevolg van deze razzia het leven verloren of levenslang werden verminkt. Dit voor hen uit dank baarheid dat uw man, uw zoon of ver loofde gespaard is gebleven. Met aandacht heb ik deze week .,Het verlanglijstje van de Haarlemmers" ge lezen. Daar zag ik warempel in staan: Zegen de stratenmakers. God geve het, schrijft een beoefenaar van dit beroep, want de omstandighe den zijn zoodanig, dat ik vrees, dat het vak zal uitsterven bij gebrek aan geschoold personeel. Straten maken is een ongezond werk en een vergeten vak. Een stratenmaker moet warme onderkleeding dragen, want hij is bij weer en wind den geheelen dag buiten Maar wat ziet men nu? Met een zijden hemdje en broekje wordt hij naar zijn werk gestuurd. Ik zou een ambtenaar die met de verdeeling van warme on derkleeding belast is, willen verzoeken, één week van de acht maanden slecht weer met mij (en met dezelfde klee ding als ik moet dragen) op den weg te vertoeven. Ik moet dagelijks twee uur loopen, hoewel ik door het vak rheumalisch geworden ben. Zeven maanden geleden heb ik een formulier ingezonden, om fietsbanden te krijgen, maar nog steeds heb ik niets gehoord. Doch kijk eens om u heen, wie er allemaal op prach tige fietsen zitten. Wij moeten werker, met een lachend gezicht en we willen dat, maar dan wordt het toch hoog tijd, dat de „Sint" eens bracht, waar aan een stratenmaker, schreeuwend be hoefte heeft. Zondag 9 Dec. zal plebaan F. Filbry in de kathedraal des middags 3 uur de kerkelijke zending verleenen aan de dis- trictsbesturen der K. A. voor jonge vrou. wen in het Bisdom. Des morgens zal directeur Bank eenige voorbereidende conferenties voor de candidaten geven De leden van de K A.-kernen uit het district worden bij deze plechtigheid ze ker verwacht. De raad der gemeente Haarlem komt Woensdag 11 December, des middags 2 uur in de Statenzaal van het stadhuis in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o. a. verzoekschrift van H. Eebes om eervol ontslag als leeraar aan de gemeentelijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs; verhooging van crediet voor de uitvoering van verschil lende werken door den diensk" van den Hout, de plantsoenen en de begraafplaat sen; instandhouding van de Anslijn- school; verbetering van de tooneeiver- lichting in den Stadsschouwburg wijzi ging van de verordening op de heffing en invordering van een belasting op ver makelijkheden; verordening regelende de samenstelling en den werkkring van een gemeentelijke commissie van ad vies voor de kunstzaken; de benoeming van zes raadsleden in genoemde com missie en de benoeming van een direc teur van de Gemeentereiniging. Aangehouden is een zekere K., die ten behoeve van een tweede in een carrier speelgoedartikelen zou verkoopen. De afrekening volgde nimmer, terwijl ver dachte tevens kans gezien had de bak fiets te gelde te maken. Morgen, Zaterdag, zijn aan de beurt voor het afhalen nieuwe bonkaarten de letters O. Gistermidag zijn in het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat de volgende per- ceelen geveild: Groot Heiligland nr. 15, voor f 1425 opgehouden: Burgwal 53, 55a t.m. I en 57 voor f 12100 J. A. van der Bosch; Nieuwe Raamstraat 2 voor f 3600, A. van der Hoek; Boogstraat 2 f 2805, A. Niesen; Gasthuisstraat 36 voor f 4200/ J. C. Th. Smit q.q.; De Clercqstr. 112 voor f 2905, W. C. Snoek; Oranje boomstraat 135c voor f 5200 B. P. Slee per q.q.; Boeresteeg 28 niet geveild; Lelie straat 23c voor f1125, R. Burger; Ro- zenprieelstraat 67, niet geveild;^ Wag- nerkade 89 Heemstede, voor f 14.000, J. F. Paanakker; Glipperweg 35, 37, 25, 27, te Heemstede gecombineerd voor f 10305, A. Verdonschot; Kastanjelaan 31, 33, 35 en 27 te Heemstede voor f 10.000 opgehouden; Zomerstraat 16 te Haarlem voor f3505, A. de Wit; Gast huislaan 129 voor f 3325, W. J. van In- gen en Jansstraat 1. voor f 10900, op gehouden. De kaarten voor het St. Nicolaasfeest voor de kinderen' der Kath. Arbeiders zijn van morgen af niet meer bij de be stuursleden der kringen verkrijgbaar, maar alleen nog in het gebouw „St. Ba- vo", Smedestraat. Het St. Nicolaasfeest is Woensdag 11 Dec., des middags drie uur, in het Gemeentelijk Concertgebouw. St. Nicolaas zal zelf de kinderen toespreken. De film „Sjors van de rebellenclub" zal dan gedraaid worden en den kinderen zullen versnaperingen worden aangebo den. Dit feest geldt voor kinderen van 6 tot 13 jaar. Tot dusver hield de heer W. A. de Jong namens „Volksherstel" des Zater dagsmorgens zitting voor het afgeven van verklaringen aan oorlogsslachtof fers. Deze konden daarop toewijzingen voor textiel, kleeding en serviesgoed krijgen. De distributiedienst heeft thans deze bijzondere regeling ingetrokken. In verband daarmede zijn de zittingen van „Volksherstel" gestaakt. Gistermiddag geschiedde ter hoogte van de Brouwersvaart en Waldeck Pyr- montstraat een aanrijding tusschen een met groote snelheid uit de richting Leid- sehevaart komende militairen motorrij der en een vrachtwagen, die uit laatst genoemde straat de Brouwersvaart in reed. De motorrijder, die links van den weg voer, kon de botsing met den vrachtwagen, die onmiddelijk vaart min derde, niet vermijden. De motorrij- liep een gebroken been op. Hedenavond 8 uur houdt de K. V- P. afd. Heemstede in het RK. Vereeni- gingsgebouw aan den Heerenweg 101 een buitengewone algemeene vergadering, waarop mr. A. C- Zandkuyi, oud-hoofd vertegenwoordiger van de B. P. M- in Nederlandsch-Indië en oud-lid van den Volksraad aldaar, spreken zal over het ontwerp-basisaccoord Linggadjatti. Zaterdag 14 December a.s. zal ten bate van het Niwin-comlté Zandvoort een huis-aan-huls-collecte worden ge houden. Den heer J. M. Bantjes is door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken ontslag verleend als teekenaar-opzichter bij den dienst van Publieke Werken. Dit is geen ontslag krachtens het Zuiveringsbesluit, doch volgens een bijzonder Koninklijk be sluit, krachtens hetwelk ontslag kan wor den verleend aan ambtenaren die, boewei zij de zaak van het Vaderland niet ver raden hebben, toch niet gehandhaafd kun nen blijven. Voor het sloopen en opruimen van een betonnen gevechtsbunker nabij het Zui- derbad waren de laagste inschrijvers „Kondor", Amsterdam voor f 13.500.en J. F. van Acker, Amstelveen voor f 13.500.— J. Vleer, A'dam schreef het hoogste in nl. voor f 32.760.De gunning is aange houden. Het districtsbureau voor de verzorging van oorlogsslachtoffers en de vereeniging „Nederland helpt Indië", organiseerden dezer dagen een St. Nicolaasfeest in Santpoort. De Sint werd feestelijk In het Roode Kruisziekenhuis ingehaald en toegesproken door de directrice, zr. Snoek. Het verplegend personeel en de ter assistentie aanwezige padvindsters zongen St. Nicolaas toe, waarna de Sint zich onderhield met de patiënten en geschenken uitdeelde aan de in het sanatorium verpleegde kinderen. De heer A. A. K. M. Povel te Overveen slaagde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor het doctoraal examen rech ten. - HAARLEM. Geboren: A. P. van Gaale Dost z; H. de Groot—Vos z; M. W. Roosen Börger z; C. W. Tollenaars—Phllippo z; M. GerritsenPlesman d; H. BomSchalk M. J. Fuijkschot—Hoogland z; L. v. d Wal v. d. Plas d; J. Haak—Kloek z; E. J. Zevenhovenv. d. Meer z. Ondertrouwd: R. v. d. Woude en P. Rükrup; M Luïleer en A. W. van Lare. Getrouwd: H. Fortgens en J. C. Kok: R. J. de Zaaijer en E. S. Stulj. OverledenR. Sernee, 1 m. HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE Geboren: J van Rosmalen en M. O. Spie renburg z: A P. Groot en A. C. Roels z. Overleden: H. J. van Bruggen, 69 J. ZANDVOORT. Geboren: F.A.N. Blogg. J. C. van de Sande. d.; H. v. d. Meij-G. van Hattum, z. Ondertrouwd: P. M. Craenen en M. C. Vleeshouwers. Gehuwd: A. Paap en M. Gerrits. Overleden: M. V. Scheren 80 A- Beekhuis 90 j.; H. C. Jaager 72 j. Zaterdag 7 December, 4 uur, geeft de K.A.B., afd. Bennebroek, een St. Nico laasfeest voor de kinderen van de le den in het R.K. Vereenigingsgebouw. De Damclub „Lisse Vooruit" speelde voor de competitie "an den Leidschen Dambond tegen de Sassenheimsche Damvereeniging. Het eerste tiental verloor met 9—11 van Sassenheim. Het tweede tiental won met 17—3. Op uitnoodiging van den R.K. Volks- bohd heeft Sint Nicolaas een officieel bezoek aan Hoofddorp afgelegd. Om 1.30 werd de hooge.gast door de vertegen woordigers ontvangen, waarna een be zoek aan de zusterschool en jongens school gebracht werd. De kinderen wer den daar op tractaties onthaald. Morgen, Zaterdag, zijn de letters M en N van 9.3012 uur aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaaren. Te Londen is thans de nieuwste kunstver lichting aangebracht. Twee rijen lampen elk met een sterkte van 6000 watt, geven een lichtsterkte, die wel de meest geper. fectionneerde genoemd kan worden. Het Is met de chrysanten zoo goed als afgeloopen. Uit andere centra zorgt men nog voor aanvoer op de bloemenveiling. De prijzen zijn aan den hoogen kant en voor een goeden bos tros betaalt men van 0.80 tot 1.90- Voor de witte, die in flinke partijen komen, is de markt iets lager. Freesia's blijven nog duur, veroorzaakt door geringen aanvoer. Overigens bestaat belangstelling naar potten, vooral de azalea en cy clamen; deze varieeren van 2.20 tot 4.30 per pot. De eerste wilgenkatjes werden aangevoerd, voorts eenige Kerstartikelen. Op de groentemarkt is nog steeds een vrij behoorlijke en gevarieerde aanvoer van velerlei soorten groenten. De vraag overtreft het aanbod. Andijvie ging nog tot 56 cent per kg. De aanvoer loopt nu snel terug. Spruiten blijven in flinke partijen ter markt komen: de prijzen gaan van 4876 ct. per kg. Boerenkool is steeds zeer gezocht en brengt van 1827 ct. per kg. op. Prei is nogal uit eenloopend in prijs en varieert van 8 tot 21 ct. per kg. Naar knollen blijft de vraag groot met hooge prijzen, mits de kwaliteit goed is. Witlof komt in kleine partijtjes, evenals de bospeen. Waspeen kan nog 26 ct. per kg. opbrengen. De burgemeester heeft een brief ont vangen van de leidster van het Girls Training Corps te Londen, waarin wordt verzocht de hartelijke dankbetuiging dier organisatie te willen overbrengen aan de plaatselijke gastheeren en -vrouwen "en aan degenen, die dezen zomer alhier de ontvangst der Engelsche meisjes hebben voorbereid en verzorgd. Deze bewaren de allerprettigste herinneringen aan de hier doorgebrachte dagen. Zij zijn allen nog opgetogen over haar kennismaking met deze streek en haar bevolking en zeer onder den indruk van de grocrte vorde ringen. welke het herstel van ons zoo zwaar geteisterd land heeft gemaakt. Zij liopen op een steeds hechtere vriendschap tusschen beide volken en wenschen de in gezetenen van Beverwijk van harte vrede en voorspoed toe voor het komende jaar en Gods zegeningen voor de toekomst van onze landen. Het watergemaal in den Zuidwijker- meerpolder. dat reeds herhaalde malen is omgebouwd, zal Zaterdag officieel in gebruik worden genomen Thans als elec- trisch gemaal. Te Beverwijk worden de nieuwe bon kaarten uitgereikt van Maandag 9 De cember tot en met Donderdag 19 Dec., dagelijks van 912.30 en van 1416 uur 'Zaterdags van 912 uur) in het distri butiekantoor Kees Delfsweg. Te Wijk aan Zee is de uitreiking Woens dag 18 Dec en Donderdag 19 Dec var. 912 en van 1315 uur. Na-uitreiking uitsluitend te Beverwijk op Maandag 23 December. Be Dienst van Exploitatie der Ned. Spoorwegen deelt aan de Gecombi neerde Besturen van de Veiseh- Noordsche buurtvereenigingen mede, dat in de tweede helft van December 1946 uitbreiding zal worden gegeven aan het aantal stoppingen aan halte Hoogovens te Velsen-Noord. Onderstaande treinen zullen alsnog aan deze halte stoppen: DAGELIJKS: de treinen 2220 (Be verwijk, v. 8 54)2224 (Beverwijk, y v. 9.54); 2244 (Beverwijk, v. 14.54); 2268 (Btverwijk, v. 20 54); 2223 (Vel sen-IJ.O., v. 12.17); 2231 (Velsen- IJ.O-, v. 14.17). ALLééN ZATERDAGS trein 2232 (Beverwijk, v. 11.54). ALLééN OP ZON- EN FEESTDA GEN treinen 2211 (Velsen-IJ.O.. v. 9.17); 2219 (Velsen-IJ.O-, v. 11.17). De Dienst van Exploitatie der Ned. Spoorwegen vertrouwt hiermede zooveel mogelijk tegemoet te zijn gekomen aan het verzoek der Velsensche buurtvereeni gingen en deelt mede momenteel niet verder te kunnen gaan. De gecombineerde besturen hebben, in antwoord hierop, te kennen gegeven er kentelijk te zijn voor het verkregene, doch te blijven aandringen op het doen stoppen van alle treinen aan halte Hoog ovens. Men argumenteert dit verzoek met te wijzen op het steeds toenemen van het aantal inwoners van dit gedeelte van Velsen-N-, terwijl de aantallen ar beiders en beambten voor speciaal het Hoogovenbedrijf, die uit de omringen de steden komen, met den dag stijgen. Daarbijgevoegd de uitbreiding van de industrieën in deze streek, welke een steeds toenemend reizigersvervoer met zich mede brengen, achten de gecombi neerde besturen het een belang van de eerste grootte, dat halte Hoogovens zoo spoedig mogelijk een vaste stopplaats wordt voor alle treinen, in beide rich tingen- Woensdagmiddag hebben de kinderen van 412 jaar van de buurtvereeniging „Da Costa" een St. Nicolaasfeest gehad, dat zeer goed geslaagd is. Voordat de Sint naar het gymnastiek lokaal aan de Langeveldstraat kwam, reed hij door de „Da Costa"-buurt. In het feestlokaal sprak de Sint de kinderen toe, daarna werden zij getracteerd en allen kregen een cadeautje- 's Avonds bracht Sint Nicolaas nog een bezoek aan de kinderen tot 4 jaar en ook voor hen had hij een aardig cadeautje meege bracht. Ook de zieke kinderen werden niet ver geten. Voor de kinderen van 12—16 jaar zal eind Januari een tooneelavond worden gegeven. Hedenavond 8 uur zal de Stichting van Oorlogsslachtoffers afdeeling Velsen een bijeenkomst houden in gebouw „Concor dia". Zaterdag 7 Dee.: Stadsschouwburg: Comedia met „Iphi- geneia in Tauris", 8 uur. Begijnhofkapel: Rosa Spier, harp, 8 u. BIOSCOPEN Rembrandt: Karavaan; C'nema Palace: Vier van den ooievaar; Luxor: Winterko- ningin, 2, 4.15, 7 en 9.15; C'ty; Pygma lion, 2.15, 4.30, 7 en 9.15; Frans Hals: Wij lachen weer, 2, 4.30, 7 en 9.15; Spaarne- Tlieater: Piloot X, 2.30, 7 en 9.15. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15. apotheken De avonddiensten worden tot 7 Dec. waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596:' Grijseels van Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 11180. Ziekcnvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht). Dezer dagen behandelde het Arnhem- sche Gerechtshof de zaak tegen den 29-jarigen .A. uit Enschede. Beklaagde had op zekeren dag hooren spreken over de spaarduitjes van de bejaarde zusters en broeder Van Beek uit de Zwancnsteeg te Enschede. Langzaam rijpte er een plan in hem. Sparen op de gewone wijze zou een huwelijk, waar hij naar verlangde, voorlopig niet mogelijk maken; hier was de kans. Het idee zich in het bezit te De geruchtmakende zaak van het veilingmeester, die verdachte kenschetste echtpaar Hekel—Slachter uit Pur- als iemand die gemakkelijk te beïnvloe den is, en van Pronk, die verklaarde, dat verdachte met het vorderen van fruit zijn huis voorbijgegaan was, daar hij onderduikers verborg. Uitspraak 19 Dec. merend werd voor het Haarlemsche Tribunaal opnieuw in behandeling ge nomen, daar de vrouw G. Hekel Slachter die in Augusuts was vrijgela ten, geprotesteerd had tegen de haar opgelegde boete van f 20.000. Als men in aanmerking neemt dat dit echtpaar 1 Mei 1940 f 7180.— bezat en dit ver mogen 1 Januari 1946 bij accountants onderzoek op f 78.000.werd gesteld, dan moet men bij een aanwas van f 70.000 wel zonder schaamte zijn om te protesteeren tegen een boete van f 20.000, temeer daar de winst ver kregen werd uit Wehrmachtsleveran- ties. De lijst van beschuldigingen tegen IJsbrand Hekel was niet gering. Werd zijn vrouw alleen het lidfnaatschap der NSB verweten, hijzelf had buiten dit feit huizen gekocht van Joden, pak huisruimte beschikbaar gesteld voor de Duitschers en bij de boeren in Wormer en de Beemster fruit gevorderd ten be hoeve 'van de Wehrmacht. De verdediger, mr. Leesberg, verklaarde dat het Tribu naal eigenlijk deze zaak niet diende te behandelen, daar het een zuiverings kwestie van de Bedrijfsgroep betrof. Mr. Dubbink was het hier niet mee eens, daar verdachte regelrecht in contact met de Duitschers had gestaan en meer had gedaan dan het Landoorlogsreglement toeliet. Al moest van de groente die werd aangevoerd op de veiling 50 pet. geëxporteerd worden, dit behoefde geen 75 pet. te worden. Het koopen der huizen was, volgens den verdediger, eerder de schuld der notarissen, die zulks nimmer hadden mogen transporteeren, dan van Hekel. Gunstige verklaringen waren binnengekomen van Elout, den huidigen Naar wij vernemen zijn er plannen in een zeer vergevorderd stadium, om Am sterdam zijn sportpaleis te geven. Een Nederlandsche combinatie heeft name lijk de bekende wielerbaan van Herzogen- rath in Duitschland opgekocht met de bedoeling, deze zoo spoedig mogelijk naar Nederland over te brengen en ze in de lic:fdstad, of anders ergens in de om geving, weer op te bouwen. De terreinen aan de Weesperp.oort en de Jan van Galenstraat, die thans wor den gebruikt voor de Lunaparken, zouden voor de oprichting van deze wielerbaan (Van onzen eigen oorrespondent) Albert Camus, naast Vercors en Aragon een van Frankrijks be kendste schrijvers uit de verzets beweging, vertelt in zijn „Brieven aan een Duitschen vriend" de volgende af schuwelijke geschiedenis. Een aantal Franschen is door de Duitschers gevan gen genomen en zonder vorm van pro ces ter dood veroordeeld. Op weg naar de plaats der terechtstelling vergezelt hen een Duitsche legeraalmoezenier, die vooral een armen, angstigen jongen van zestien jaar tracht op te beuren door hem te verzekeren, dat hij zijn vriend is. Als de vrachtauto met zijn treurigen last in de schemering stil houdt, ziet de zestienjarige jongen kans te ontsnappen. Geen der Duitsche wachtposten heeft iets bemerkt, alleen de aalmoezenier bespeurt de ontsnap ping en alarmeert de wachtposten de jongen wordt gegrepen en toch ter dood gebracht. Dit is voor Camus een der redenen om te beweren, dat de Duitsche pries ter zijn God en godsdienst voor het vaderland heeft gemobiliseerd. In haar algemeenheid is deze bewering onwaar en onrechtvaardig zoowel voor den Duitschen als voor den Oostenrijkschen clerus. Wij willen niet ontkennen, da{ er hier en daar, vooral ln het begin, foyten zijn begaan uit kortzichtigheid; en het 13 zeker, dat de geestelijkheid hier minder in vloed kon doen geiden, omdat het volk daarvoor minder ontvankelijk was of met geweld van het contact met de Kerk werd afgesneden. Maar de Kerk en vooral de lagere clerus in Oostenrijk hebben, zoodra zij na de eerste kennismaking de ware bedoelingen van het bruine gevaar hadden doorschouwd, duidelijk en onomwonden hun positie bepaald. De nazi's hebben in dit land eigenlijk slechts twee gevaren gevreesd, namelijk het ondergrondsche communisme en het strijd bare katholicisme. Maar terwijl zij zich te gen het eerste voelden opgewassen» omdat zij daartegen met geweld konden optreden, waagden zij het niet de Kerk openlijk aan te vallen, zoolang de oorlog duurde. In plaats daarvan hadden zij zich vast voor genomen, de Kerk volkomen uit te roeien zoodra de overwinning zou zijn behaald. In- tusschen trachtte men de Kerk te onder graven, dotfr zooveel mogelijk priesters naar het front te sturen. Het, gebrek aan zielzorgers werd daardoor onrustbarend groot en de toekomst zag er voor de Kerk zeer slecht uit, omdat de seminaries eri ordenshuizen leeg stonden. Maar het kwaad had ook zijn goede zijde: want de monniken, die uit hun onteigende kloosters op straat waren gezet, werden door de bisschoppen opgenomen om de leegstaan de plaatsen in de zielzorg aan te vullen. Wel was de geheele mannelijke Jeugd ln de Hitlerbeweglng opgenomen en was het den geestelijken verboden met meer dan drie jongens bijeen te komen, maar men vond al spoedig een oplossing in de vor ming tot misdienaar, waarvoor onder de jeugd groote geestdrift bestond en waar door het den clerus mogelijk was het con tact levendig te houden. De plompe pogin gen om door middel van zoogenaamde ze- denprocessen het aanzien der Kerk te onder mijnen hebben in Oostenrijk practisch zeer weinig voedsel gevonden, zoodat men zijn toevlucht nam tot het laatste middel, de provocatie. Het begon reeds ln 1938 met het storen der katholieke jeugddemonstratle op het Stefansplein en de bestorming van het bisschoppelijk paleis, en werd voortgezet met regelmatige storingen der kerkelijke plechtigheden door middel van optochten en schreeuwende muziek op het kerkplein tijdens de preek en het noteeren der kerk gangers op Zon- en feestdagen. C^ndanks al deze tegenwerking heeft de Oostenrijksche clerus zijn taak voor beeldig opgevat en uitgevoerd. Het is niet uitgesloten, dat er in andere landen waar de bevolking een beteren rugge steun vormde heldhaftiger priester figuren zijn opgetreden, maar ook de Kerk van Oostenrijk heeft haar marte laren en helden uit de laatste jaren. Alleen het kleine bisdom Salzburg telt 14 geestelijken, die de ellenden en onteerlng der concentratiekampen, en 85 andere, die de zwaarste .gevangenis straffen hebben doorstaan, terwijl 4 priesters hier den heldendood zijn ge storven. En uit geheel Oostenrijk be vonden zich 723 priesters in gevangenis sen en concentratiekampen en zijn 38 priesters als martelaar voor htm over tuiging gestorven. misschien het meest geschikt zijn. Er worden op het oogenblik reeds informa tieve besprekingen gevoerd met verte genwoordigers van gemeentelijke instan ties. Mochten deze besprekingen tegen de verwachting ln niet het beoogde succes hebben, dan zou bijvoorbeeld de onmiddellijke omgeving van Amsterdam Diemen of Badhoevedorp ln aan merking komen. De baan van Herzogenrath, die in prima conditie is, omdat zij van den oorlog buitengewoon weinig geleden heeft, is 200 meter lang. Ter vergelijking diepe, dat de stadionbaan 500 is, doch de vroegere RAI-baan slechts 160 M. groot was. De baan, die ongeveer 10 A 12000 toeschouwers zal kunnen bevatten, ls in het midden open, maar het is uiteraard de bedoeling, dat zij in Amsterdam vol ledig gesloten wordt, opdat zij bij elke weersgesteldheid gebruikt zal kunnen worden. Volgens het oordeel van de experts behoort deze baan tot de snelste van Europa. Naar het voorbeeld van deze baan is ook de beroemde Vigorellibaan gebouwd. Het lijdt geen twijfel of bovenstaand bericht zal door de Nederlandsche sport wereld in het algemeen en door de wie- lerwereld in het bijzonder met groote voldoening vernomen worden. Nederland bezit geen enkele overdekte wielerbaan en het zal voor de wielrennerij een be langrijk oogenblik zijn, wanneer het Amsterdamsche Sportpaleis kan worden geopend. De plannen worden volledig gesteund door den Rijksdienst voor Sport en Li chamelijke Opvoeding. Ook de geallieer de autoriteiten hebben bij de onder handelingen hun volledige medewer king verleend. Mocht men er Inderdaad in slagen nog in of vóór het voorjaar van 1947 de baan in Amsterdam opgebouwd te krijgen, dan zullen de Amsterdammers naar alle waarschijnlijkheid binnen niet al te langen tijd óók weer mee gesleurd worden in den heksenketel van de Zesdaagsche. Een zwaar geval onder de lichte ge vallen was C. Schreijnders uit Zaandam, die als kassier bij de Cenrtale Keuken de volgende beschuldigingen tegen zich hoorde uiten: Hij had zekeren Dijkstra bewusteloos geslagen omdat verdachte meende dat hij uitgescholden werd en met een dubbelloops jachtgeweer op wacht gestaan. Voorts was hij huismees ter geweest van het kringhuls, had hij huizen onderzocht naar radio's, en had hij met de landwachters Hagoort en Moraal de arrestatie verricht van de ge broeders Vronik, die in de Meufa aan het slachten waren, waarna Jan Vronik naar Vught werd getransporteerd en later in Duitschland is overleden. Verder was hij lid van NSB, WA en NAP. Als eenig lichtpunt ln zijn voordeel was zijn verklaring van 1943 aan Zuider- vliet, dat de S.S. nimmer de macht in handen mocht krijgen en dat hij zich daartegen met hand en tand zou ver zetten. - Op de ergste beschuldigingen, de huis zoekingen en de arrestaties, zei verdachte dat hij nimmer tot deze daden gekomen zou zijn, indien hij wist dat het deze menschen gold. Want hij kon zeer goed met Albers en de fam. Vronik overweg. „De heer Albers denkt er anders over", zei de procureur-fiscaal en hij las een verklaring voor waarin Schreijnders ge- teekend wordt als een SD-spion, voor wien men altijd voorzichtig was. Overi gens had verdachte het met iedereen aan den stok en op de Gasfabriek, waar hij werkte, „kon men hem wel vergif tigen". Mr. Antionie wees erop dat het optreden van verdachte gezien moet worden als een overdreven liefde voor de party en niet om de burgers dwars te zitten, en bepleitte een Intemeering gelijk aan den detentietijd. Uitspraak ook 19 Dec. Jan van Doorn uit Zaandam stond terecht' wegens dienstneming bij de Kriegsmarine. De verdediger wilde deze zaak niet te zwaar opvatten. Hij had omdat hy bij een firma maar f 025 per uur verdiende, omgekeken naar een betere betrekking en meende die ge vonden te hebben bij de Kriegsmarine Het was echter bij een aanmelding en oproeping gebleven, want werkelijke dienst heeft hij nimmer gedaan. Het kwaad was echter geschied en verdachte werd in Duitschland gearresteerd, waar hij toen als electricien werkte. Verdachte kwam uit een huisgezin waar ze alle maal NSB-ers waren en was ook dien kant uitgegaan, al was het alleen maar b.y de Jeugdstorm. Verdachte maakte een sympathieken en berouwvollen in druk, hetgeen voor den procureur-fiscaal aanleiding was een vaderlijk en ernstig woord tot hem te richten. Toen mr. Dubbink vroeg of hij, indien over veer tien dagen vrijspraak zou volgen, als oudste zoon de familie een voorbeeld zou zijn van echt vaderlandschen geest, barstte verdachte in hartstochtelijk snik ken uit. stellen van het geld van de bejaarde Van Bceks werd een obcessie en op een Maandagmorgen ging hij er op af. A. nam een prop en -een bijltje mee, vastbesloten ten koste van alles het geld te veroveren- Hij richtte een ontzettend bloedbad aan- Eerst sloeg hij met een byi de oudste van de twee vrouwelijke Van Beeks den schedel in. Hij drenk een borrel en rookte een sigaret, in af wachting van de jongere zuster Feikje, die hij eveneens met bijlslagen doodde. Rustig bleef A. hierna wachten tot twaalf uur tot Gerrit van Beek, de kostwinner van het drietal, uit de fa briek zou komen. Toen deze arriveerde overviel de beklaagde ook hem en doodde hem met den byi. Op de meest koelbloedige manier volvoerde de dader zijn 'plan. Des avonds groef hij een gat in den tuin en legde daar de lijkeu in. Den volgen den dag bracht hij het tuintje weer hee- lemaal op orde, stuurde van Ossenzijl uit briefkaarten, dat de familie Van Beek daar was en bracht het meubilair naar een garage. Op zolder vond hij een por- tefeiulle met f 3090en ook sieraden en horloges, welke hij verkocht. Hij schafte zich een radiotoestel aan en vierde zijn verloving. Maandenlang ging alles goed, tot buren een afschuwelijke lucht in den tuin waarnamen. Men ging graven en vond de lijken. Reeds spoedig vermoedde men, wie de dader was. De Almelosche rechtbank had A- 20 jaar gevangenisstraf opgelegd, na dat levenslang geëischt was. In hooger beroep voor het Gerechts hof te Arnhem passeerde het gansche drama nogmaals de revue. Nadat de president, mr. Baron de Vos van Steen- wijk, zijna fschuw had geuit over het gebeurde, vertelde de beklaagde bij stukken en brokken het verhaal. Wij hebben hier te doen met een vooraf beraamd vreeselijk plan om drie menschen te dooden. Met groote bruta liteit heeft de moordenaar zijn daad rachten te verdoezelen, niet alleen door in de buurt de veronderstelling te doen post vatten, dat de Van Beeks verhuisd zouden zijn, maar zelfs gaf hij dit op aan den Burgerlijken Stand. Ook ma nipuleerde hij met de schadevergoeding van de slachtoffers. Uitsluitend heb zucht was de drijfveer aldus de procu- reurgeneraal. Voor dezen misdaad past maar een straf, nameiyk levenslang. Mr. Emgelkens uit Nijmegen pleitte cle mentie. 19 December zal het Hof arrest wüzen. Ongecorrigeerd) Het pakketje werd gebracht door een militair, op een motor met zij span. die voor het perceel stopte. Deze vroeg aan twee burgers het pakje aan het bewuste perceel even te willen afgeven, waarop hij weer doorreed. De burgers voldeden aan dit verzoek en vervolgden hun weg. Toen zij zich ter hoogte van de Brouwersgracht bevonden, hoorden zij den enormen klap van de ex plosie en brachten deze onmiddeliyk in verband met het door hen afge geven pakket. Zij keerden terstond terug en constateerden, dat hun vermoeden juist was. Direct hebben zij toen hun bevindingen aan de politie medegedeeld. Vast is komen te staan, dat de heer Boer het pakje in den familiekring ge opena 'heeft. Nadat hij het touwtje had doorgesneden, kwam het deksel automa tisch omhoog, waarop direct de explosie volgde. In verband hiemee verzoekt de politie '"'ip-i-on m-t-r il^er rich tcstond te willen melden aan het bureau van de Centrale Recherche te 's-Gravenhage, p;s ven Cattenfcurch 50. Amsterdam, 5 Dec. 1946. Na de vaste houding van gisteren viel de stemming vandaag niet mee. Het aan bod was weliswaar niet groot, doch we gens gebrek aan belangstelling brokkel den de koersen af. Vrijwel de geheele aandeelenmarkt kwam op lager peil. Op de obligatlemarkt bleven staats fondsen prijshoudend. B. en W. van Haarlem verklaren dat het met ingang van 9 December 1946 in het belang van de openbare orde en vei ligheid ongeoorloofd is met bloemen, fruit of geringe eetwaren te venten op de volgende openbare wegen in de ge meente Haarlem: Anegang, Bartel joris- straat, Frans Halsplein, Gedempte Oude Gracht (voor zoover gelegen tus- sohen Raaks en Zijlstraat), Generaal Cronjéstraat, Gierstraat, Groote Hout straat. Groote Markt, Julianapark, Kleine Houtstraat, Koningstraat, Korte Veerstraat, Krocht, Kruisstraat, Kruis weg, Lange Veerstraat, Plein, Schoter- weg (voor zoover gelegen tusschen Klop persingel en Paul Krugerstraat)Sme destraat. Spaarnwouderstraat, Verwulft, Zijlstraat, bevens de op een dezer we gen uitkomende zystraten, over een af stand van 25 meters gerekend van den hoek, waar de rijbaankanten elkaar kruisen. President Truman heeft bekend ge maakt, dat hij Maandag via de radio een beroep zal doen op de 400.000 sta kers, om weer aan het werk te gaan. Lewis en de mijnwerkersbond hebben bekend gemaakt, dat zij zich aan de boetes die door de regeering zqn opge legd zullen onderwerpen. Inmiddels zijn op het bureau van John Lewis weer tal van chèques binnengeko men van plaatselijke mijnwerkersorgani- saties om de solidariteit der arbeiders te demonstreeren. Er is geen aanwijzing, dat de houding der stakers verzwakt of dat de neiging bestaat naar het werk terug te keeren voordat Lewis hiertoe bevel geeft. De dreigende staking van de arbeiders in de anthracietmijnen is eohter niet doorgegaan. De wisseling der ploegen had gisteren althans normaal doorgang. Er is ook nog een mogelijkheid, dat Lewis voor de tweede maal beschuldigd zal worden van een wetsovertreding De Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart, waarvan thans een expe ditie onderwee; ls naar het Zuidpoolgebied de eerste Nederlandsche expeditie na een onderbreking van ongeveer twee eeuwen stelt thans de gelegenheid open deel te nemen in haar kapitaal. Een be langrijk deel hiervan is reeds geplaatst bü Instellingen, terwijl de Herstelbank groote credieten heeft verleend. Aan het publiek worden thans aangeboden 3500 aandeelen f 1000 tegen een koers van 103 pCt., terwijl tevens de mogelijkheid bestaat in te schrijven op certificaten van gewone aandeelen, groot nominaal f 100 De inschrijvingsprijs dient betaald te worden ln vrij geld, maar kan tot een maximum van 50 pCt. van het aange boden bedrag ook voldaan worden ten laste van een monetair geblokkeerde re kening. op grond van éen oorlogswet, die sta kingen tegen de regeering verbiedt. De bestuursbond van spoorwegperso neel. waarin de meeste vakvereenigin. gen van spoorwegarbeiders zijn verte genwoordigd, heeft een beroep gedaan op president Truman en Lewis, de geheele zaak af te gelasten en het ge schil aan een arbitrage-gerecht voor te leggen. Britsche functionarissen, belast met de aankoopen in de Ver. Staten, hebben verklaard, dat het Britsche aankoop programma, ten bate van den Engelschen wederopbouw, door de Amerikaansche mijnwerkersstaking is lamgelegd. De Britsche aankoop-agenten vinden de Amerikaansche fabrikanten steeds minder geneigd zelfs bestellingen aan te nemen, die pas geleverd behoeven te worden wanneer de staking geëindigd zal zyn en het embargo op het goederen vervoer per spoor opgeheven. POSITIES van schepen: Fort Rensselaer 3/12 v. Soerabaya n. Bangkok; Luik 4/12 te Philadelphia; Zaan- stroom 4/12 te Reykjavik; Notos 4/12 te Maracaibo; Polydórus 4/12 te New Orl.; Tasman 5/12 te Sydney: Zonnewjjk 4/12 te Melbourne; Murena 5/12 te Barry; Saroena 3/12 v. Bombay n. Abadan; Limburg 2/12 v. Trinidad n. Lor. Marq.; Tarakan 3)12 te N.Y.; Tibia 3/12 v. Abadan n. Shanghae; Malvina 1/12 te Abadan; v Outshoorn 1/12 v. Penang: Straat Soenda 2/12 v. Hongkong n. Shanghae; Rembrandt 3/12 te Sydney; Alb. Cuyp 30/11 v. Havana n. Norfolk; Clio en Titus 2/12 te Cur.: Her mes 4/12 v. Barranquilla n. Cartagena; Aldebaran 5/12 v. Cristobal n. Cur.; Sing- kep 2/12 te Khorramshar; Cottlca 5/12 V. Cur, n. La Guaira: Arnhem 5/12 v New port n. Leixoes; v. d Capelle p. 3/12 Barry Island n. Z.-Am.; Odysseus 5/12 v. Oporto n Tanger; Iris 5/12 te Valencia; Venus 5/12 te Istanboel; Lotos 2/12 te St. Tho mas; Aldabi p. 5/12 St. Vincent n. Rott.. Aldebaran p. 4/12 Panama Kan. n. Ned.. Indrapoera p. 5/12 Ferim n. Rott.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2