Sir Neville Bland vertelt De terugkeer naar Palembang WERELDNIEUWS IN BEELD Bewondering voor de Nederlanders „Ik was de laatste Aandeel der Koninklijke Marine in de vreedzame bezetting Nederlandsch amendement op Am. voorstel over Spanje WEERMACHTSWERKEN AANGELEGD OP SCHIERMONNIKOOG Festiviteiten met Daitschers POOLSCHE COMMUNISTEN BEREIDEN VERKIEZINGEN VOOR Jezuïeten beschuldigd van antisemitisme KONINGSBERGEN WORDT KALININGRAD De Russische kolonisatie in Oost-Pruisen «pel van de klas" Treinverkeer op enkel spoor hervat Franco zou regeering moeten overdragen Revanche-wedstrijd van Fransche militairen ©uister. VRIJDAG 6 DECEMBER 1946 PAGINA 3 Kath. bouwverenigingen in Kath. Centrale Uitspraak in bijeenkomst van „Ons Huis" Geen incidenten Tien jaar voor ronselaar voor de Wehrmacht Tusschen Delft en Schiedam OUDE MAN VERMORZELD IN EEN SLOOT v (Wordt vervolgd) Gasmaskers blijven minstens tien jaar goed (Van onzen verslaggever) Het Westeinde in Den Haag is een drukke straat, waar een nijvere kleine middenstand zijn zaken drijft, 's Morgens al heel vroeg ontwaakt deze buurt en den ganschen dag is er gelbop en geroep van bedrijvige men- schen. Duizenden gaan iederen dag ach_ teloos voorbij aan een monumentale poort, waarboven het Spaansche Wapen Prijkt en waarachter de Theresiakerk is gelegen. Weinigen weten, dat in deze Poort de breede ingang verscholen ligt, die toegang geeft tot een dorado van rust midden in de bezige groote stad, tot een stukje Engeland midden in Den Haag. Het is de privéwoning van Sir Ne ville Blandt den ambassadeur van Groot_ Brittannië.' Vandaag, op den dag, dat er in Neder land allerwegen een blijde stemming heerscht om de vriendelijke attenties die men elkaar bewees, wordt Sir Neville Bland 60 jaar en zeker zal het ook hem van de zijde van zijn vele Nederlandsche vrienden niet aan attenties ontbreken. Deze verjaardag, de vierde, dien de am bassadeur in ons land viert, twee voor en twee na den oorlog, was de aanlei ding waarom wij gisteren het voorrecht genoten door dezen grooten vriend van Nederland te worden ontvangen voor een kort gesprek. Reeds dadelijk als de bree de deur langzaam opendraait en een voorzichtige op-en-top Engelsche be diende ons binnenlaat, treft ons de rus_ tige sfeer van het huis. Zijn het de meubels, de schilderijen en platen, is het het uitzicht door de hooge ramen op den herfsttuin, die tusschen deze oude gebouwen een verrassing op zichzelf is, of is het de rijzige sportieve gestalte van den grijzen diplomaat, die opstaat van achter een groot bureau, die ons deze impressie geeft? Als wij pogen uit te drukken hoezeer Wij verrast zijn door de sfeer van dit huis, valt onze gastheer ons enthousiast bij en roemt zijn woning als een marvellous place, waar hij gelukkig is en na drukke ambtsbezigheden de rust vindt, die hij zoo op prijs stelt. Bijzonder de fraaie tuin is hem zeer dierbaar en als wij hem later vragen wat hem in Nederland het liefst is, antwoordt hij zonder aarzelen: „Mijn Hollandsche vrienden en de vogels fn mijn tuin." Het onderhoud is geen in terview geworden in den eigenlijken zin van het woord. Het was een gemoedelijk gesprek, dat meerendeels door Sir Neville, die een brillant causeur is, werd ge voerd. Het was een genot stil in een grooten stoel te zitten, te kijken naar De Woningbouwcentrale ,,Ons Huis", instelling van den Utrechtschen Dioc. Werkliedenbond, hield een goed bezochte vergadering in het gebouw van de R.K. Werkliedenvereeniging te Deventer. Voorzitter Nijkamp uit Enschede wees in zijn openingswoord op de groote ver dienste van deze Centrale van Kath. Bouwvereenigingen en legde daarbij vooral nadruk op den belangrijken steun, Welke de Centrale kan bie'den aan bouw vereenigingen in kleinere gemeenten, Welke over het algemeen niet over vol doende middelen en menschen be schikken om de bouwvereenigingen af doende ter zijde te staan. Voorts wees spr. op de principieele beteekenis van Kath. Bouwvereenigin gen. Secretaris Alders uit Amersfoort hield een inleiding, waarin hij de beteekenis van het gezin in godsdienstig-zedelijk en sociaal-hygiënisch opzicht schilderde. Zoo goed als de politieke en sociale belangen van het gezin steeds het veiligst bleken in Katholiek politieke en sociale organisaties,, achtte hij de huisvestings- belangen van het gezin het veiligst bij de Katholieke Woningbouwvereenigin- gen. Om dezelfde reden vond hij ook een Kath. organisatie voor bouwvereeni gingen van eminent belang. Dit legt aan de katholieke bouwver eenigingen den plicht op, ook de nu nog beperkte mogelijkheden ter be"—-<ering van den woningbouw geheel uit a bui ten. Spr. ging uitvoerig in op de plannen Van den Nat. Woningraad, welke, indien zij in den huldigen vorm verwezenlijkt Zouden worden, het bestaan van de Kath. Bouwvereenigingen geheel afhan kelijk zou maken van de inzichten van deze neutrale instantie. In verband hier- hiede deed hij een beroep op de Kath. Bouwvereenigingen, om de positie van de eigen Centrale zoo sterk mogelijk te ma ken, door zonder uitzondering lid te wor. den. Unaniem was de vergadering 't er Over eens, dat katholieke bouwver eenigingen thuis hooren in een Kath. Centrale. Een aantal bouwvereeni gingen zegden reeds toe voor het lid maatschap van den Nat. Woning raad te zullen bedanken. Andere af gevaardigden zullen hun besturen voorstellen evenzoo te handelen. Sir Neville Bland dat sympathieke gezicht met het ka rakteristieke witte snorretje, de le vendige oogen, en te luisteren naar die prettige stem, die herinneringen ophaalt, vertelt van een gelukkige jeugd en een interessante loopbaan. Wij vragen hem een korte levensschets en wij krijgen die. Kort inderdaad. Gebo ren in East Anglian in Sussex, vader was uit Yorkshire, moeder een Schotsche. La ter verhuisde men naar Norfolk, een tul pen- en fruitland, dat veel op Holland lijkt, waar het familietehuis bleef tot vader in 1940 overleed. Twee maanden te voren was het Londensche huis door bom men verwoest. ,,En toen was ik heelemaal dakloos," zegt de Ambassadeur, „en ver langde erg naar deze woning. Dit was mijn eerste school," gaat hij verder, en toont ons een prachtige oude Engelsche prent tan de Cheam-School, een der be kendste private schools van Engeland, waar ook zijn vader, zijn ooms en broers hun opvoeding genoten. Daarna volgde Eton, waar hij roeide ln de Eton-acht en tenslotte Cambridge. „Interesseert het U," vraagt hij met guitigen zelfspot, „dat ik steeds de laatste van de klas was?" Het eerste contact met Holland da teert van den tijd, dat hij in Brussel was gestationneerd, toen hij zijn voor ganger in Den Haag, Sir Herbert Mont gomery, waarmede hij zeer bevriend was, vaak bezocht. En dan komt er een kos telijk verhaal over dutch gin, die hij eerst niet lekker vond Sir Herbert Montgomery serveerde die als likeur doch later zeer is gaan waardeeren. Terug in Engeland werkte hij op de Verdrag-Afdeeling, ,,zoo genoemd omdat zij niets met verdragen had uit te staan" en dan tenslotte werd hij in 1938 be noemd tot vertegenwoordiger van zijn land in Den Haag. Ik bewonder het Nedcrlandsche volk en ben nooit in mijn leven zoo verrast ais door den snellen wederopbouw hier te lande, vooral omdat ik nooit iemand liard zie werken. Nooit heb ik gezien, dat er in de ruïnes van het Bezuidenhout gewerkt werd, noch op Scheveningen, doch op een goeden dag was alles opgeruimd, liet lijkt alsof ze het in het geheim heb ben gedaan. En dan Walcheren. Ik heb er rond gevaren in een duck, waar nu weer vruchtbaar land is. Walcheren gaat ons Engelschen natuurlijk zeer ter harte. Mi nister-president Attlee informeerde nop. dezer dagen naar den stand van zaken." Even komt het gesprek op Indonesië. „Ik geloof, dat ik dat onderwerp beter niet kan aanroeren. Er is in Nederland daar omtrent al tegenstelling genoeg. Ik hoop, dat de onderhandelingen tot een goed einde zullen konten voor beide partijen." Als wij dan weer buiten staan op het Westeinde valt het ons in, dat wij verge ten hebben Sir Neville te vragen of het waar is. dat het spookt in de badkamer van zijn huis, omdat er eens een non is vermoord. Wij hadden 0ns vast voorge nomen daarnaar te informeeren. Maar het gesprek was zoo interessant, dat het ons door het hoofd is gegaan. De Marine-Voorlichtingsdienst te Ba tavia meldt: Nu de eerste phase der vervanging van de Britsche troepen te Palembang door eenheden van het Koninklijk Ne- derlandsch-Indisch Leger en de Ko ninklijke Landmacht is beëindigd, is er aanleiding het aandeel van de Ko ninklijke Marine als volgt samen te vatten. De drieledige taak, welke de Ma rine had te vervullen, omvatte ten eerste het opvoeren van personeel en materieel van het leger uit Makassaf, Bali, Semarang en Ba tavia naar Palembang, ten tweede het opbrengen en beveiligen van het convooi over de Moesi en ten derde het assisteeren bij den afvoer van Britsche troepen. Hoewel in verband met het staken van de vijandelijkheden het operatieve ka rakter der onderneming was komen te vervallen, was uiteraard voortdurende waakzaamheid geboden, teneinde op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Behalve aan de uitstekende discipline, welke van hoog tot laag werd betracht, is 't welslagen van deze voor Indië's her stel zoo belangrijke onderneming o. m. te danken aan de omvangrijke organisatie, de deugdelijke voorbereiding en de suc cesvolle uitvoering van het maritieme gedeelte, onder leiding van den comman dant van het smaldeel der gecombineerde actie, den kapitein-luitenant ter zee Sybe Dobbenga Deze werd hierin bijge staan door den assistent-CSGA, den luitenant ter zee der 1ste klasse K. M. r,.d. van der Schilden, den stafoffi cier zeevervoer, kapitein-luitenant ter zee K- M. R— A. Smaal en den verbin dingsofficier luitenant ter zee der 1ste klasse Bn- De Vos van Steenwijk. Nadat de Ingedeelde schepen op het rendez-vous voor den mond van de Moesi ten anker waren gekomen, de- barkeerden de troepen van het m.s. „Boissevain" en het s s. „Plancius", ten einde zich op de L(anding) S(hips) T(anks) in te schepen. In drie afzonderlijke colonnes ge schiedde hierop gedurende drie achter eenvolgende dagen de opmarsch over de rivier, telkens onder persoonlijke leiding van kapitein-luitenant ter zee S. Dobbenga die zijn vlag resp. voerde op de vóór varende schepen Hr. Ms- „Abraham Crijnssen", Hr. Ms. „Van Galen" en Hr. Ms. „Ternate", behoo- rende tot het beschermend escorte. De oudst-aanwezend zeeofficier te Pa lembang, de luitenant ter zee der 2e klasse K. M. R.—S. D. Vermoet, had ten behoeve van het verblijf van het hoofdkwartierschip Hr. Ms. „Van Ga len" en eenige patrouillebooten, te Plad- joe een kleine marinebasis in gereed heid doen brengen- Tevens had hij den aanleg van een landingsplaats voor L- S. T.'s verzorgd- De heer J. Coops, gezagvoerder bij de Nederlandsch-Indische Tankboot Maat schappij, trad als loods van het con vooi op wegens zijn bekendheid met de vaargeul, 2de loods was luitenant ter zee der 2de klasse K. M. R—van Door- nick. Gedurende den opmarsch langs de ri vier deden zich geen incidenten voor. Nabij het op den Noordelijken oever gelegen dorp Soéngsang, alwaar een In donesisch douanekantoor is gevestigd, stonden matrozen der Ankatan Laoet Repoeblik Indonesia op post, die met geweren en speren waren bewapend. Zwijgend sloegen zij het voorbijvaren van de Nederlandsche schepen gade. waarbij sommigen van kijkers gebruik maakten. Nabij Oepang, het tot voor kort meest versterkte punt op den Zuidelijken oever, werden geschutsopstellingen waargeno men; de kanonnen waren echter verdwe nen, althans deze waren van de schepen af niet zichtbaar. Bij aankomst aan het waterfront van Palembang verspreidden de ingedeelde schepen zich, om vervolgens volgens plan te meeren en te ankeren. Het debarke- ment van de troepen verliep vlot. Hiermede was de taak van de marine echter niet beëindigd; de tweede phase dèr operatie, het afvoeren van de afge loste Britsche troepen, begon aanstonds. In zijn functie van Commandant Smaldeel Gecombineerde Actie heeft de kapitein-luitenant ter zee S- Dobbenga de officieren en bemanningen der onder zijn bevel staande schepen toegesproken om hen te bedanken voor de toewijding, waarvan allen hadden blijk gegeven om de operatie te doen slagen. Het Helmondsche tribunaal heeft uit spraak gedaan in de zaak; tegen F- Roufs, wien o.m. ten laste was gelegd het propageeren van dienstneming bij de Waffen-SS en de Kriegsimarine en het ronselen van minderjarige personen voor de Duit-sche Weermacht. Het tri bunaal veroordeelde Roufs tot inter- neering voor den duur van 10 jaar, ont zetting uit de kiesrechten en verbeurd verklaring van zijn geheele vermogen. In verband met het ongeluk op de lijn tusschen Delft en Schiedam verwachtte men dat hedenmiddag de dienst over enkel spoor zou kun nen worden hervat. De dienst wordt dan zoodanig uitge voerd, dat de treinen, die in het spoor boekje zfjn genummerd boven 1100, zul len rijden van Amsterdam tot Dordrecht en de treinen genummerd boven 1000 van Amsterdam tot Den Haag v.v. Dit beteekent dus de normale halfunrdienst tusschen Amsterdam en Den Haag en een uurdienst tusschen Amsterdam en RotterdamDordrecht. Ook de D-trein tal weer de normale route volgen. Donderdagmiddag isj te Pemis een gecompliceerd ongeluk gebeurd, dat aan een ouden man het leven heeft gekos* Een met een paard bespannen wagen, zwaar beladen met bietenafval, reed op een dijlc, toen het paard opeens schrok en stil bleef staan. Hierdoor brak de kromme disselboom. De voerman sprong onmiddellijk van den bok, om het stei gerende dier in bedwang te houden. De nu stuurloos geworden wagen reed in de richting van een twee meter dieper gelegen sloot langs den weg. Een oude man, die ook op den bok zat, de 77- jarige F. Groeneveld, viel in de sloot en onmiddellijk daarop volgde de zwaar beladen wagen, welke op het lichaam van den ouden man terecht kwam. On middellijk toegeschoten hulp slaagde er eerst na een kwartier in den ongeluk kige te bevrijden. De levensgeesten wa ren toen reeds geweken. De politieke commissie van de U. N. O. heeft gisteren haar bevoegdheden overgedragen aan een' uit achttien na ties bestaande subcommissie. Aan de commissie werden twee hoofd- voorstellen overgelegd: Een Amerikaansche resolutie welke er bij Franco op aan wilde dringen zijn dictatuur neer te leggen ten gunste van een voorloopige democratische regeering. Een Poolsch voorstel dat de UNO-le- den de diplomatieke betrekkingen met Franco wilde laten verbreken. Het Amerikaansche voorstel werd geamendeerd door den Nederland- schen gedelegeerde. In het. amen dement werd erkend, dat aan het Spaansche volk moe^ worden over gelaten den vorm van zijn regeering te kiezen. Het spreekt de overtuiging Zooals men zich herinneren zal, vroe gen de Fransche militairen na hun 43 nederlaag tegen het Nederlandsche mili taire elftal een revanchewedstrijd aan. Deze is nu vastgesteld op Donderdag avond 12 December om half acht ln het Olympisch Stadion te Amsterdam. De Franschen komen Dinsdagavond in het Centraal Station aan en dat zij voor honderd procent fit dezen wedstrijd wil len spelen blijkt wel uit het feit, dat zij er de voorkeur aan gaven een rustdag te nemen en dus niet op Woensdagmiddag den wedstrijd te spelen. Het Nederlandsche militaire elftal is als volgt samengesteld: Doel: Pil (HD VS); achter: Van der Lely (Sparta) en De Vos (Quick N.); middenSpierenburg (NEC), Smit (VUC) en Roubos. 'Emma); voor: Van Zand (Achilles A), Laken- berg (NEC), Roozen (Haarlem), Van Rcessel (Longa) en van Hemert (NEC). Bij de Franschen staat o.m. opgesteld de zwarte professional P. Pordie, die een sublieme partij voetbal speelt, beheerscht en gracieus en die vooral opvalt door zijn schitterend kopwerk. Militairen in uniform en voorzien van een identiteitsbewijs hebben vrije toe gang. Militair vervoer is evenwel niet toegestaan. De Australiër Darshall, amateur-kam pioen van het Britsche rijk, maakte met een serie van 553 aanspraak op een nieuw wereldrecord voor amateurs (Eng. biljart). Het vorige werd met 549 gehouden door Kennerley. Sportkroniek deelt mede, dat de scheids rechter J. Bronkhorst, K. van der Meer, dr. J. F. van Moorsel, D. Nijs en K. Schip per aan de F.I.F.A. zijn opgegeven om even tueel op de internationale lijst van scheids rechters geplaatst te worden. De Tweede Kamer van het Gro ninger Tribunaal onder voorzitter schap van jhr. mr. S. M. S. Ranitz behandelde Donderdag de zaak tegen de N.V. Betonbouw, voorheen „Ko en Wildeboer" te Hoogkerk, welke N.V. tijdens de bezetting omvang rijke weermachtswerken op het eiland Schiermonnikoog uitvoerde Als beschuldigden stonden terecht J R. Wildeboerj directeur der N.V., ir. H W. Wildeboer, c. R. Draaisma en M. A Drewes, beide laatsten bedrijfsleiders der N.V. De N.V. had in de periode van Mei 1942 tot April 1945 op het eiland o.m. wegen aangelegd, barakken, munitle- werkplaatsen, mitrailleursnesten en een badinrichting gebouwd. De directeur werd verder o.m. er van beschuldigd, dat hij propaganda zou hebben gemaakt voor het nationaal so cialisme en andere aannemers bij de Duitsche Wehrmacht zou hebben aanbe volen. Zijn zoon, ir. H. W. Wildeboer, werd van hetzelfde beschuldigd en voorts van het organiseeren van feestavonden met Duitschers op kosten van de firma. N. K. Drewes en R. Draaisma zouden actief deelgenomen hebben aan de wer ken, alsmede geschenken hebben aange boden aan de Duitschers. Bij de behandeling kwam ook aan het licht, dat de directeur en zijn zdon, voor de geringste overtredin gen boetes aan het personeel opleg den. Er waren tal van getuigenver klaringen, die spraken van festivi teiten met Duitschers op Schier monnikoog. Mr. Bout, die de verdediging van de beschuldigden Wildeboer voerde, meen de, dat zij gehandeld hadden onder zekeren dwang. De behandeling van deze zaak wordt over enkele weken voortgezet. uit, dat, het in het belang van Span je en van de internationale samen werking is, dat het Spaansche volk het bewijs zal leveren, dat het ge regeerd wordt door een regeering, die haar gezag ontleent aan het volk, en die zich verplicht heeft de rechten van den mensch te eer biedigen. „Om dit te bereiken", aldus gaat het amendement verder, „behoort generaal Franco de bevoegdheden van zijn re geering over te dragen aan een voor- loopig bewind, dat in den breede re presentatief is voor het Spaansche volk en gehouden is vrijheid van spreken, godsdienst en vergadering te eerbiedi gen en voorts onmiddellijk een verkie zing uit te schrijven, waarbij het Spaansche volk vrij zal zijn van ge weld en intimidatie zonder partijon- derscheiö en waarin het zijn wil te ken nen kan geven". Het amendement zal vandaag worden besproken. Voor rekenino van de Basler Rheinschiffahrt A. G. te Basel, worden in Nederland elf schepen genóuwd voor de Rijnvaart op ZwitserlandEen der schepende Glarus is te Hendrik-ldo Ambacht met goed gevolg tewater gelaten Dr. Kurt Schumacher, leider van de Duitsche Sociaal Democratische Partij, bracht tijdens zijn verblijf in Engeland een bezoek aan het kamp voor Duitsche krijgsgevan genen te Beaconsjield. Dr. Kurt Schumacher, in het midden met hand in den zak, tn gesprek met Duitsche krijgsgevangenen De voorbereidende periode van de Poolsche verkiezingen verloopt getrouw naar het schema, dat de verkiezingen in Bulgarije en Roemenië gekenmerkt heeft: intimidatie, verdachtmaking, ar restatie van politieke tegenstanders en opportune politieke processen. Het re gelmatig terugkeeren van deze praktij ken wekt zelfs de verwondering en de verontwaardiging niet meer op, welke in de democratische Westelijke landen placht te ontstaan bij iedere nieuwe schending :van onpartijdigheid en vrijheid. De protest-nota's van de groote Westelijke mogendheden zouden volgens een stan daardtype kunnen worden geredigeerd; zij zijn dezelfde geweest voor Bulgarije en Roemenië. Het ligt in één adem te zeggen, dat zij dezelfde zullen zijn voor Polen. Dat leiders- in de partij van Mikolaje- zyk in de gevangenis ondergebracht zou den worden, zou men als vanzelfspre kend kunnen noemen. In communistisch geregeerde landen is deze sanctie een lo gisch attribuut van iedere oppositie partij. Merkwaardiger Is echter de onlangs uitgevoerde raa/.ia onder de socialis tische leiders, waarvan de president van de socialistische party van War schau, Galaj, en andere vooraanstaan de socialisten het slachtoffer geworden zijn. Sinds eenigen tijd zijn de Poolscbe so cialisten met de communisten onderhan delingen begonnen, teneinde tot een coa litie te komen met het oog op de a.s. verkiezingen. Communisten hebben nu eenmaal een zwak voor blokvorming op voorwaarde, dat zij den boventoon blijven voeren. De Poolsche socialisten zijn echter, zoo mee- nen zij, te ver gegaan in hun eischen door gelijke rechten op te eischen met hun roode broeders: zij willen, dat de commu nisten hun, zij het dan niet de helft, dan toch een evenredig aantal sleutelposities in het Poolsche staatsbestel afstaan. Inde irae. Vanaf dat oogenblik begonnen de communisten zich te beklagen over kui perijen van de W.R.N.-groep. De W.R.N.- groep was tijdens de Duitsche bezetting de Poolsch-socialistischeverzetsorganisatie. Deze klachten hebben den weg afgeba kend, die voor Galaj en de anderen in de gevangenis eindigde. Galaj wordt ervan beschuldigd met deze verzetsorganisatie, welke thans haar activiteit tegen de com munisten richt, geheuld te hebben. Als derde tegenstander der commu nisten, en niet de kleinste in het ka tholieke Polen, geldt natuurlijk de gees telijkheid en het volgende „officieele" communiqué, dat op een persconferentie, welke geënsceneerd was als een griezel- voorstelling op een plattelandsche ker- Roman op een Waddeneiland 28) „Maar wie komt er dan nog wèl in aanmerking?" wierp Harm Ehlers op. "Nu hebben ze zich allemaal van ver- enking schoon gewasschendat is toch wel gek." „Net zoo je zegt, 't is gekKay wendde zich weer tot zijn moeder. „Waar weet u 't van, dat Paulsen en Uwe tonner een alibi hebben?" vrouw Antje aarzelde en draaide zich o:g eens om naar de deur, eer zij ant woord gaf. ..Vanmiddag hebben ze allebei hun nechts, Tewes en Kroeger, naar ons toe gestuurd." „Naar ons?" h„,"^aar ons' ^y- Zij moesten je de °oodschap brengen, dat Paulsen en Ton- ri,LZlch d00r dle vertïachtmaking belee- voeldenVooraf waren ze ook al bei - 0rS g6WeeSt-- Jullie moesten alle. Je excuses komen maken en anders gouden Tonner en Paulsen jullie aanklal «tn wegens valsche beschuldiging." Kay sprong op, zijn oogen fonkelden. „Nou nog mooier! Zijn ze gek? Wij zul- Q ons gaan excuseeren, omdat we vol gens recht en plicht de politie in kennis hebben gesteld van hetgeen wij gezien hebben! Zeg, Harm, heb je dat gehoord? Wat 'n brutaliteit, wat 'n opschepperij! Nou, die kunnen op ons wachten tot ze zwart zien!" „Nee," viel zijn maat hem bij, „dat gaat niet op, vrouw Antje, voor zoo'n grap zijn wij niet te vinden." „Niks dan hoogmoed," mopperde Kay, „hoogmoed en sarcasme. Dat hebben ze zeker van den -strandvoogdWat heb jij op die boodschap geantwoord, moe der?" „Niks, Kay. Ik heb hun alleen gezegd, dat ik ze door zou geven." „Nou, dan mogen ze nog eens terug komen, als ik thuis ben." Vrouw Antje hief bezwerend haar han den op. Jongen, blijf verstandig. Is er al geen haat genoeg tuschen hen en ons? Je be leeft op die manier geen rustigen dag meer Kay stopte een pijp en onderdrukte zijn wrevel. „Kom, wees maar stil, moeder. Maak je geen overbodige zorgen. Ik zal wel op me zelf passenEn nu krijgen we zeker wel 'n glaasje, hè?" Op hetzelfde uur had bij Paulsen thuis de boer een onderhoud met zijn dochter. Helke had hgar moeder geholpen met het opruimen van de tafel na 't avond eten en was juist doende de afgewasschen borden in de kast te zetten, teen haar vader in de keukendeur verscheen en haar in de kamer riep. Een oogenblik staarde het meisje haar moeder radeloos aan. Maar de vrouw, die aan een hartkwaal leed en gewoonlijk in neerslachtige stemming was, kon dien blik alleen met een hulpeloos schouder ophalen beantwoorden. Toen, bedeesd en ongerust, ging Helke naar haar vader. Jan Paulsen stond met zijn breede, hoekige schouders tegen den groenen oven geleund. Zijn trekken waren diep ernstig, maar vol innerlijke onrust. Zijn grijze oogen, onder de borstelige wenk brauwen, bewogen zich gedurig. Einde lijk zag hij Helke aan en met heesche stem begon hij haar duidelijk te maken, dat zij zich den volgenden Zondag met Uwe Tonner publiek verloven moet. „Hij heeft in Husum de ringen al gekocht en over zes weken moet het bruiloft zijn." Helke had het hoofd laten zakken en terwijl zij verschrikt zweeg voelde zij haar leden zwaar als lood. „Ik weet, dat dit wel niet zoo erg naar je zin zal zijn, maar je zult er wel aan wennen. Uwe is een kwieke kerel, die er goed bij zit en hij is dol op jou, al be grijp ik niet waarom, want jij gunt hem haast geen vriendelijk woord. Boven dienhet bestaan van onze boerderij is er mee gemoeid, dat weet je heel goed, want ik heb 't je wel zes keer verteld Ik dacht altijd, dat ik nog wel een uitweg zou vinden, maar ncu zie ik nergens een gat meer en nou moet 't er maar van' komen." De forsche boer had op tamelijk onver schilligen toon gesproken, maar onderwijl trilden zijn lippen en zijn stem was on vast. Hij kuchte, deed met moeite een stap vooruit en legde zijn zware hand op den schouder van het meisje. „Helke, ik hoopnee, kind, je móét „ja" zeggen, er zit niets anders op, begrijp je dat?" Zij bleef bewegingloos staan en ant woordde nog altijd niet. ,,'t Is warempel niet zoo erg als jij schijnt te denken," ging de boer voort. „Uwe zou er niet zoo op aandringen, als hij niet bar op jou gesteld was en dit wil dan toch zeggen, dat je 't goed bij hem zult hebben, ja of nee? Kom, meisje, wees verstandig en doe wat voor ons alle maal het beste is." „Voor ons allemaalEr kwam een bittere trek om den mond van Helke. Dacht haar vader niet op de eerste plaats aan zichzelf? „Ik kan niet, vader, u ver langt te veel van me Paulsen zoog zijn adem hoorbaar tus schen zijn tanden door. Het viel hem blijkbaar toch moeilijk, van zijn dochter zoo'n groot offer te verlangen. Maar hij zag geen uitweg meer, hij wist anders geen raad. „Je kunt toch niet willen, dat je vader en je moeder van den hof af gezet worden? Zou je dat willen, alleen omdatomdat je tegen dit huwelijk opziet?" Heike drukte haar vuist voor haar mond en deed een stap achteruit. „Ik kan dien Uwe Tonner niet uitstaan, ik heb een hekel aan hem!" Nu veranderde de bijna lijdzame hou ding van den boer. Hij rekte zich uit en zijn gezicht werd rood van woede. „Wat is dat voor een kletspraat! Hij heeft je nooit iets kwaads gedaan, of poem je het kwaad, als een jonge man, die een vrouw kan onderhouden, een meisje naloopt, een meisje nog wel, dat zoo arm is als de mieren? Als jij met zulke praatjes aankomt, ga ik ook uit een ander vaatje tappen, begrepen? Denk maar niet, dat we voor jouw plezier van den hof af gaan. Je hebt als een goede dochter te gehoorzamen en daarmee basta!" Helke stond achter een stoel, zij om klemde de leuning en verzamelde al haar moed. Zij was door het voortdurende aandringen in den laatsten tijd zou murw gemaakt, dat haar verweer voortdurend zwakker werd, maar eenmaal wilde zij zich nog laten gelden. „Kan ik 't helpen, dat u geen ander middel ziet om ons eigendom te redden?" riep zij uit. „En is 't mijn schuld, dat ons gedoe zoo achteruit is gegaan?" mis, geeft stof genoeg tot verdere ver dieping. Een woordvoerder van het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft de Poolsche katholieke geestelijk- beid in het algemeen en de orde der Jezuieten in het bijzonder er van be schuldigd zich in te laten met anti semitisme. vooral de Jezuieten van Leezyca, 100 km. van Kirlce, worden van ophitsing van anti-semitistische gevoe lens verdacht. De woordvoerder aeide, dat deze Jezuieten in hun kerk een schildering vertoonden van een zooge naamde „ritueeie kindermoord der Jo den". Daarbij plegen zij' een kistje met het gemummificeerde lijk van een kind te toonen. Hij de woordvoerder toonde zoowel "het schilderij als het kistje op een persconferentie. Voorts wees hij op de veelbeteekenende houding van de katholieke Kerk bij de pogrom van Juli te Kielde. De verklaring van den primaat kardinaal Hlond kwam naar zijn meening be laat en was te mild. Op een vraag of de priesters der Je zuïetenkerk van Leezyca gerechtelijk vervolgd zouden worden, antwoordde de woordvoerder dat dit nog in overweging is. De Poolsche regeering maakt zidh oen laatsten tijd „ongerust" over spora dische anti-semitische uitbarstingen, welk gevoelen wordt geveeld door de Joodsche autoriteiten, die vreezen voor pogroms bij de verkiezingen van Januari as. De vertegenwoordiger der K.L.M. te Lis sabon, de heer d'Ofey, heeft aan „De Krijtberg" te Amsterdam een beeld van O. L, V. van Fatima ten geschenke aangeboden Met betrekking tot de vraag, welke bestemming ware te ^feven aan de lucht beschermingsmaskers, voor het mee- rendeel nog in eigendom der gemeenten, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, in overleg met zijn ambtgenoot van Oorlog, zich op het stand punt gesteld, dat het vooralsnog niet verantwoord moet worden geacht de in goeden staat verkeerende gasmaskers op te ruimen. Deze meening is o.m. ge baseerd op het feit, dat de in Nederland goedgekeurde en geregistreerde gasmas kers een zoodanigen ontwikkelingsgang hebben doorloopen, dat zij vooralsnog van waarde blijven ter bescherming van het gelaat en van de luchtwegen van personen tegen gassen, rook. nevels, of stof, en voorts op de omstandigheid, dat uit genomen conservatieproeven kan worden afgeleid, dat de levensduur van deze gasmaskers nog op ten minste 10 jaar kan worden gesteld. Het terughalen van geld bij de Rijks postspaarbank gaat nog steeds voort Ia de maand November werd t 5 929.28o inge legd en f51.218.543 terugbetaald. (Van onzen oorrespondent) Koningsbergen, de vroegere hoofd stad van Oost-Pruisen, en het om ringende land zijn het tooneel van een der meest verbitterde veldslagen van het Oostelijk front geweest. Vlak. voor dat het Roode Leger een doorbraak kon forceeren, werd generaal Chemiakowski, die posthuum tot maarschalk benoemd werd, in de gevechten om de stad ge dood. Een van de voorsteden werd naar hem genoemd. Op 9 April 1945 viel de stad, die bijna geheel verwoest was, in handen der Russen. In Augustus wérd Koningsber gen en omgeving door de conferentie van Potsdam aan Rusland toegewezen, waarna de stad officieel bij het gebied der U.S.S.R. werd ingelijfd. De weinige Duitschers, die in de stad waren achter gebleven, werden aan het werk gezet om puin te ruimen in de straten. Een jaar lang waren de leden van het garnizoen en de Duitschers, die voorbereidende herstelwerkzaamheden verrichtten aan de havens, practisch de eenige bewoners. In Augustus 1946 begon de herbevol king van de stad, wier naam thans naar den vroegeren president der U.S.S.R., omgedoopt is in Kaliningrad. Russen en Wit-Russen uit door de Duit. schers verwoeste gebieden zijn overge bracht naar het nieuwe Sovjetdistrict, waarvan Kaliningrad de hoofdstad is. De stad heeft nu een bevolking van 500.000 inwoners, waarvan 25.000 Duit schers. Voor den oorlog had de stad een Duitsche bevolking van een millioen zielen. Op het platteland zijn door de Sovjets collectieve boerderijen gevormd De plaat selijke communistische phrtjj-organisaties en clubs, die onmisbare kenmerken ziin ook van het Sovjet-plattelandsleven, zor gen voor huisvesting en voeding der leden. Naast Kolchozen zijn 50 nieuwe staats boerderijen gebouwd, die een gebied van 300.000 hectaren bewerken en 600o stuks vee hebben. In Kaliningrad zelf zijn reeds 185 Sovjet-scholen, diè worden bezocht door 25 000 kinderen en waarin Russisch de of ficieele taal Is. Om het Russisc* karakter van de stad nog te versterken, is men van plan er een nieuwe Sovjet-universiteit te stichten, die het meest Westelijke Rus sische studiecentrum zal vormen. De herstelwerkzaamheden aan de mili taire en burger-havens zyn thans beëin digd. De groote papier- en cellulosefabrie- Uen zifn weer in bedrijf en bieden werk aan 200.000 arbeiders. Ter gelegenheid van de Octoberrevolutie werd een barnsteen- fabriek heropend. De revolutie werd verder gevierd met een demonstratie van 2o.0"0 arbeiders uit de stad zelf en een bezoek van 10.000 gedemobiliseerde leden van het Roode leger aan het slagveld rond de stad. Een vijf-jaren-plan ls opgesteld voor den volledigen wederopbouw- van het dis trict Kaliningrad. Ook aan den wederop bouw van andere Oost-Pruisische steden wordt reeds gewerkt en binnen een Jaar zouden de verbindingen en de water toevoer weer in orde zijn. Niet alleen is de naam Koningsbergen van de kaart verdwenen, zoodat hij nu nog alleen vermeld wordt in de officieele Sovjet-oorlogsgeschiedenis, doch zooveel mogelijk worden alle sporen van het vroegere Pruisische karakter def stad verwijderd. Het eenige Duitsche monu ment, dat is blijven staan, is het ge restaureerde standbeeld van Immanuel Kant. De voornaamste petröleum-mijen ziin van meening, dat ruwe petroleum ln da toekomst de voornaamste basis voor de zcepvervaardiging zal vormen, aoo meldt de „Journal of «Jprnmerce Een directielid Tan ecn vooraanstaande pe- troleummaatschappij meent, dat binnen kort meer dan een kwart van de Amerik. zeep gemaakt zal worden uit petroleum cf gas, terwijl deskundigen beweren, dat voor de géheele aeepbehoefte der V.S. in de komende vijftig jaar. één procent van de bekende na tuurgas-reserves voldoende zal zijn,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3