Linggadjati alleen Tweede Kamer? in Nederlands roeping overzee dient erkend Geheimzinnige ontploffing te Utrecht Dreigende „kabinets'-crisis in Indië Minder kolen voor industrie Constructief parool DINSDAG REGEERINGSVERKLARING Ministerraad zou zich achter het basis-accoord hebben gesteld Uitgangspunt o.m. Koninklijke rede van 7 December 1942 Veel glasschade in hoofdpostkantoor KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING IN HET AARTSBISDOM Besparing op electriciteits- en gasverbruik REGEERING EN COMM.- GENERAAL Minister Van Klef fens treedt af Schade in Indië ruim lVi milliard Voorbereiding van Rijksconferentie Leider van den Islam formateur? Sonei geëxecuteerd Veel bijgedragen in de taak op godsdienstig en sociaal-cultureel gebied Tot hoofd en hart K. ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23717 INSTRUCTIE COMMISSIE-GENERAAL De overkomst van dir. Kasteel Suriname en Curacao Nederland op conferentie van Canberra Rumoerige Duitschers op de „Van Oldenbarnevelt" Fransche duikboot vermist Geen gewonden HANDELSVERKEER MET FRANSCHE ZONE Regeling bioscoopbedrijf Gesol met begrip democratie" Lewis betaalt zijn boete Julian Huxley president van de Unesco Molotof aanvaardt voorstel atoomenergie BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte Ingezonden mededeelirger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Van bevoegde zijde verneemt hei A.N.P., dat de stand van de besprekingen iusschen den Ministerraad en de Com missie-Generaal en die in den Ministerraad de verwachting Wettigt, dat hei kabinet Zondag de laatste hand zal kunnen ^gejen aan de officieele verklaring, welke de regeering voor de Tweede Kamer der Siaien-Generaal zal afleggen en waarin zij zich zijn wij wel geïnformeerd in grooie lijnen achter hei basis-accoord van Linggadjaii zal stellen. Nadat Maandag 9 December de Ministerraad in gebruike lijke wekelijksche vergadering bijeen zal zijn geweest, zal aldus verwacht men de officieele regeeringsverklaring Dinsdag 10 December door minister Jonkman in de Tweede Kamer worden afgelegd, terwijl tevens een memorie van toelichting van de hand der Commissie-Generaal, ongeveer 40 bladzijden tellende, aan de Kamer zal worden aange boden. De bedoeling is, dat Woensdag een begin zal worden gemaakt mei de debatten. Het vertrek van de Brilsche troepen. Manschappen van de 7 Decembcr- divisie nemen de wacht over van Britsch-Indische militairen voor het ge allieerd hoofdkwartier, dat gevestigd is in het K. P. M.-gebouw aan het Koningsplein Oost te Batavia Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zou de regeering over wegen de debatten inzake de ver klaring over Lingadjatti te beper ken tot de Tweede Kamer met voorbijgaan van de Eerste Kamer. Het wil ons voorkomen, dat een dergelijke procedure niet wel aan nemelijk is te achten. De regeering zou nog meer nieuwe moeilijkhe den voegen bij de vele die reeds haar deel zijn. Een duizendtal ..getuigen van Jehovah" zijn in de provincie Quebec (Canada) in arrest gesteld. De eerste minister zal een aanklacht tegen hen indienen wegens „op ruiende geschriften". Het algemeen oordeel in parlemen taire kringen in Den Haag is, dat de R. K. Kamer-fractie, hij welke door de huidige parlementaire ver houdingen de beslissing berust, alles zal doen om een kabinetscrisis te vermijden. De suppositie van den Haagschen cor respondent van de New York Times, als zou de Nederlandsche regeering de ge dachte van de instelling van een Rijks kabinet voorstaan, wordt „volkomen uit de lucht gegrepen" genoemd. Men wijst er op. dat de ontwerp-overeenkomst niet meer is dan een basis-accoord en dat dit accoord als zoodanig uitsluitend is be doeld als grondslag voor verdere bespre kingen welke tot een constructie van de geprojecteerde Unie moeten leiden. Uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting Tan Overzeesche Gebiedsdeelen, vastge steld 26 November, dus vóór het overleg met de Commissie-Generaal, blijkt, dat de regeering gemeend heeft aan de Commissie-Generaal in ruime mate ge legenheid te moeten laten na te gaan, Wat van hetgeen wenschelijk voorkomt, haar haar bevinding ter plaatse als feite, lijk bereikbaar en aannemelijk kan wor- öen beschouwd. Zij heeft aanvaard, dat de Commissie-Generaal, in overleg met de Indonesische delegatie en met haar president, vastlegde, welke overeenstem ming kon worden bereikt en dat het re sultaat dezer overeenstemming werd gepubliceerd. De nog steeds in Indië heerschende verwarde en onoverzichtelijke over gangstoestand en het kwantitatief ontoereikend ambtelijk apparaat, dat in zijn functionneering bovendien gehandicapt is door gebrekkige tech nische en andere hulpmiddelen, zijn in het bijzonder oorzaak, dat thans nog niet kan worden beschikt over een begrootingsoverzicht of een over zicht van den financieelen toestand, dat aan redelijke eischen kan beant woorden. In antwoord op de vraag, welke voor bereidende maatregelen zijn getroffen om tot herziening te geraken van de staatsregelingen van Suriname en de Nederlandsche Antillen, welke in de Troonrede werden aangekondigd, kan de minister tot zijn voldoening mededeelen, dat na een voorloopige gedachtenwisse- ling met de gouverneurs van Suriname en de Ned. Antillen over het hun toe gezonden uitvoerig verslag van de met de delegaties te zijnen departemente ge houden besprekingen en de als gevolg daarvan voorgestelde concrete wijzigin gen, onmiddellijk een begin werd ge maakt met de formuleering der betrok ken wetswijzigingen, welke thans prac- tisch gereed zijn en binnen zeer afzien- baren tijd den gouverneurs voor be schouwingen en raad zullen worden aan geboden. Het behoeft geen betoog, dat ook de minister de wrijving, welke inderdaad den laatsten tijd tot uiting is gekomen in de verhouding tusschen den gouver neur en de Staten van Curacao, be treurt. Zoowel om hierin verbetering te bren gen als om de voorgenomen staatsrech telijke hervormingen in het daarbij pas sende bestuursbeleid te bespreken, is de gouverneur van Curacao met een kort Verlof naar Nederland gekomen. Aan het eind van deze maand eindigt het lidmaatschap van den Veiligheidsraad van Nederland en daarmede de vertegen, woordiging voor Nederland in dien Raad door den heer Van Kleffens. Deze zal tegelijk hiermede ontslag nemen als lid van het huidige Kabinet. Uit een opgemaakte kasbegrooting voor Ned.-Indië voor het tweede halfjaar 1946 blijkt o.a. dat de In dische regeering zeer voorloopige schattingen heeft verricht van de directe schade, tijdens de Japansche bezetting toegebracht aan het eco nomische apparaat Voor den ondernemingslandbouw werd aldus gevonden een bedrag van f 680 millioen; voor inheemschen verbouw van handsgewassen f134 mill.; mijn bouw f814 mill.; industrie f1400 mill.; spoor- en tramwegen f172 mill.; motor park f 85 mill.scheepvaart f 150 mill. havens f 80 mill. Totaal f 2.550 mill. Tot 15 Nov. zijn bijna 73.000 evacué',5 naar Nederland gerepatrieerd. De „massa"- evacuatie naar Nederland wordt thans als beëindigd beschouwd. Schattingen van het aantal nog te evacueeren per sonen varieeren van 500020.000 perso nen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer met betrekking tot be grooting van overzeesche gebiedsdeelen, heeft de regeering toegevoegd als bijlage de instructie, welke de Commissie-Gene raal is medegegeven naar Indië. De taak van de Commissie-Generaal wordt uitvoerig omschreven. Zij dient mede te werken aan de voor bereiding van een nieuwe staatkundige ordening voor Nederlandsch-Indië, in het bijzonder door besprekingen te voeren en waar noodig afspraken te maken met van ouds bestaande en met nieuw ge vormde staatkundige organisaties en met vertegenwoordigers van de verschillende volkeren en bevolkingsgroepen, voor zoo ver het opperbestuur en de Nederland sche wetgever hiervoor mede verantwoor delijk zijn- Voorts dient zij voor te bereiden de Rijksconferentie, waarop in onderling overleg tusschen vertegenwoordigers uit alle rijksdeelen de hervorming van het staatsbestel van het geheele Koninkrijk zal worden overwogen en mede er voor te waken, dat de grondrechten van de ver schillende volkeren en bevolkingsgroepen van Nederlandsch-Indië worden gewaar borgd. Tenslotte dient zij na te gaan, welke belangen bij een omzetting van de oude rijkseenheid in een op den grondslag van een vrijwilig aanvaard volledig deelge nootschap gevestigden meer federatieven staatsbouw gemeenschappelijk door mid del van rijksorganen behartigd zullen moeten worden en de verzorging daarvan voor te bereiden. Bij de vervuiling van haar opdracht gaat de commissie uit; a. VolkenrechtelijkVan het Handvest der Vereenigde Naties en van de met de geallieerden aangegane overeenkomsten; b. Staatsrechtelijk: Van de Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden en de daarop steunende wetgeving; c- Staatkundig van: 1. de Koninklijke rede van 7 December 1942; 2. de Regeeringsverklaring van 10 Fe bruari 1948; 3. de Troonrede van 23 Juli 1948; 4. de Aide-memoire van 6 Augustus 1948, en 5. het regeeringsbeleid, schriftelijk en mondeling uiteengezet bij de behandeling in de Staten-Generaal van het wetsont werp tot instelling der Commissie-Gene raal- Daarvan uitgaande laat de commis sie zich leiden door deze richtlijnen: 1. De nieuwe rechtsorde, welke zij voorbereidt, zal eenerzijds moeten pas sen bij de omstandigheden zooals de tweede wereldoorlog die elders in de wereld, in het bijzonder elders in Azië, heeft geschapen, zal anderzijds Neder lands roeping overzee met name ten aanzien van de Indonesische volkeren, moeten erkennen; 2. De vernieuwing van de samenwer king van de Nederlandsche en Indone sische, volkeren en de andere bevol kingsgroepen van Nederlandsch-Indië zal op de eerste plaats de jnstemming van de vertegenwoordigers der Indone sische volkeren, alsmede die van de an dere bevolkingsgroepen moeten verwer ven; 3. De vaststelling van wat de commissie afspreekt en voorbereidt zal vervolgens van de samenwerking van Nederland sche regeering en Staten-Generaal af hankelijk zijn. De commissie bouwt voort op de Ma- lino-conferentie en bevordert het welsla gen van de bijeenkomst te Pangkalpi- nang. De commissie bevordert de hervatting van besprekingen met vertegenwoordigers van de nieuw gevormde staatkundige or ganisatie, welke zich aandient als de Re publiek Indonesia. In geval van ernstigen twijfel omtrent de aanvaardbaarheid van bepaalde ver tegenwoordigers raadpleegt zij onzen mi nister. De Australische minister van Buiten- landsche Zaken, ar. H. V. Evatt, heeft heden in een onderhoud met de pers medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering de ultnoodiging om een ver tegenwoordiging te zenden naar de conferentie, welke eind Januari of be gin Februari a.s. te Canberra zal wor den gehouden ter bespreking van het welzijn der autochthone bevolkingen, heeft aangenomen. Officieel is vastge steld, dat het Nederlandsche gebied op Nieuw-Guinea bij de conferentie is be trokken. De Indonesische republiek heeft geen uitnoodiging voor de confe rentie ontvangen, omdat de Neder- landsch-Indische overeenkomst nog niet geratificeerd is en geen Indone sisch gebied onder de besprekingen valt. De Australische regeering hoopt dat Australië. Nieuw-Zeeland, Engeland en Frankrijk ministerieel vertegenwoor digd zullen ziin. De „Johan van Oldenbarneveldt" is gisteren uit Bombay te Mombasa in Kenya aangekomen, waar gewapende wachten een groot gedeelte van het havengebied hadden afgezet, aange zien aan boord van het schip moeilijk heden waren ontstaan met Duitsche krijgsgevangenen, geïnterneerden en zeelieden, die uit Voor-Indië naar Duitschland worden gerepatrieerd. Patrouillebooten met gewapende troe pen hielden de wacht aan de zee zijde, toen het schip 1600 Ita- liaansche krijgsgevangenen, benevens Britsche troepen aan boord nam. De Britsche troepen zullen als extra bewa king dienen. Zij zijn op weg naar En geland om gedemobiliseerd te worden. Naar verluidt hebben de Duitsche zeelieden, die zich er tegen verzetten naar Duitschland teruggezonden te worden, getracht het schip op te hou den. door een staalkabel over boord te gooien met de bedoeling daardoor de schroef in het ongereede te brengen. Vliegtuigen, torpedojagers, sloepen, cor- vetten en torpedobooten, waarvan ver schillende zijn uitgerust met anti-duik boot-onderwater-detectors, zijn voor de Fransche Middellandschezeekust op zoek naar een Fransche duikboot, die vermist wordt. Omstreeks kwart over acht Vrij dagavond werden de bewoners van de Utrechtsche binnenstad opge schrikt door een hevigen knal. In het hoofdpostkantoor op de Neude bleek zich een hevige ontploffing te hebben voorgedaan. Politie en mili tairen zetten onmiddellijk de om geving van het hoofdpostkantoor af. Hoewel zich op het tijdstip dat de ontploffing geschiedde vele voorbij gangers op de Neude bevonden, zijn er geen personen gewond. Wel is een groot aantal ramen aan de voor zijde van het postkantoor versplin terd. De ontploffing heeft zich voorgedaan in het souterrain aan de voorzijde van het gebouw. Deze ruimte, welke gebruikt wordt als opslagruimte en archief, kreeg groote schade welke echter geen stagna, tie in de werkzaamheden op het post kantoor tengevolge heeft. Ook van de in het gebouw aanwezige personen werd niemand gewond. Vermoedelijk hebben onbekenden een pakje met. explosieve stof over het anderhalven meter hooge muurtje, dat op het trottoir voor het souterrain staat, door een der ramen naar binnen geworpen. De glasschade is beperkt gebleven tot de ramen aan de voorzijde van het hoofdpostkantoor. De enorme luchtdruk, welke ontstond, is door het muurtje, dat ocik beschadigd is, ge broken, zoodat de huizen aan den over kant geheel onbeschadigd zijn gebleven. Uit het voorloopige onderzoek meent de politie te moeten concludeeren dat hier geen sprake is van een bomaanslag, De grootste Indonesische politieke organisatie, de Islam partij, heeft, zoo als bekend, de ontwerp-overeenkomst Terworpen. De Indonesische politieke leiders in Batavia voorspellen nu een „kabinets"- crisis, aldus meldt A. P. uit Batavia, tenzij de Mohammedaansche „ministers' hïet hun partij breken, en een nieuwe Pro-Sjahrir Mohammedaansche groep Vormen. Een verantwoordelijke Indonesische aegsman heeft verklaard, dat, als de Een dergelijk Mohammedaansch „ka binet" hun ontslag indienen, Sjahrlr *®if ontslag zal vragen bij Soekarno, en «en yerwaclit, dat deze dan den leider van de Islam partij. Soekiman, verzoe ken zal, een nieuw „kabinet" te vormen. Een dergelijfk Mohammedaansch „ka binet", zegt de Indonesische bron, zou de verplichting op zich nemen do onderhandelingen met Nederland te her openen en moeten trachten grootere concessies te krijgen, dan bij de ont werp-overeenkomst verkregen zijn. Na een vergadering van vier uur, zijn te Medan een Nederlandsche en eeu Indonesische militaire delegatie tot overeenstemming gekomen. Men heefï een bevredigende oplossing voor beide partijen gevonden. De uiteindelijke details zullen vandaag worden besproken. In verband met de toekenning van de Militaire Willemsorde aan het korps mari niers heeft de bevelhebber der Zeestrijd krachten, de luit.-admiraal C E. L. Hel- frich, een gelukwensch aan den comman dant van het korps gezonden. er zjjn n.l. nergens in het souterrain scherven gevonden. Men veronderstelt dat een flesoh of een pakje met een zeer explosieven inhoud, mogelijk trotyl, naar binnen is geworpen Ook omtrent de beweegredenen van den persoon of personen, die deze zinlooze vernieling op hun geweten hebben, tast de politie vol komen in het duister. Het is wel merkwaardig, dat zich eeni- ge maanden geleden in Utrecht op het Koekoeksplein een soortgelijke ontplof fing heeft voorgedaan. De schade was hier echter veel kleiner dan bij de ont ploffing van Vrijdagavond. Oek hier vond de politie geen scherven of andere voorwerpen, die zouden duiden op een bomaanslag. Deze ontploffing is echter nog steeds niet opgehelderd. Voorbijgangers verklaarden aan de po litie dat zij, voor de ontploffing gebeurde, eenige personen zouden hebben zien waghollen. Het staat echter niet vast, of dit de mogelijke daders van dezen aanslag zijn geweest. De Utrechtsche recherche heeft een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. Een Nederlandsche delegatie en een delegatie van het Fransche militaire be stuur in Duitschland hebben te Baden- Baden besprekingen gevoerd over het- handelsverkeer tusschen de Fransche be zettingszone in Duitschland en Neder land. Overeenstemming is bereikt over den tekst van twee arrangementen, waarvan het eene het handelsverkeer betreft en het andere het betalingsverkeer regelt. Deze beide arrangementen vormen dc eerste officieele overeenkomsten met be trekking tot liet herstel van de economi sche betrekkingen tusschen Nederland en het na-oorlogsche Duitschland. Op grond van deze overeenkomsten zal de Fransche zone aan Nederland materi alen leveren, welke noodig zijn voor den wederopbouw, in het bijzonder hout op stam. Voorts machines voor den land bouw, producten voor de machine-indus trie, met name onderdeelen, en bepaal de goederen bestemd voor Indië. Nederland zal aan de Fransche zone leveren producten van landbouw en vis- scherij, Indische grondstoffen en voorts diensten verleenen op het gebied van Rijnvaart- en zeehavens. De Japansche oorlogsmisdadiger Sonei is hedenmorgen ln de gevangenis te Gio- dok geëxecuteerd. De katholieke bond „St. Antoni-us" voor het biscooppersoneel, heeft besprekingen gevoerd met hot hoofodbestuur van den Ned. bioscoopbond. Daarbij is besloten, dat dit jaar op Oudejaarsavond, alle bios. coopbedrijven, om 19 uur gesloten zijn. De 25 procent loonsvcrhopginw op basis van het loon van 1940 zal doorgevoerd worden, terwijl 12 dagen vacantie per jaar worden gegeven. Het bioscoop-per soneel krijgt tevens een vrije dag per week. Na opheffing van vooral ln Brabant en Limburg nog voorkomende misstan den, zullen besprekingen volgen, teneinde te komen tot een algeheele regeling. Drie Duitsche geleerden, die deel uit maken van een staf van meer dan honderd Duitsche specialisten op luchtvaartgebied, die de luchtvaart- experts van het Amerikaansche leger behulpzaam zijn bij de experimenten met vliegende projectielen, controlee ren een V2, welke voor een proefne ming te White Sands in New Mexico gereed gemaakt wordt. V.l.n.r.: dr. Martin Schilling, die de instrumenten der V2 onder zijn hoede heeft; Wer ner von Braun, de voornaamste ont werper der V2 en dr. Ernst Steinhoff. die de besturing van de V2 tracht te verbeteren Vandaag is te Utrecht de 47e Centrale Raadsvergadering van de Kath. Arbei dersbeweging in het Aartsbisdom ge opend., Aan de openingsrede van den voorzitter, den heer H. C. Nijkamp, is het volgende ontleend: Spr. stelde vast, dat de Dioc. Bond zijn deel heeft bijgedragen in de gods dienstige en sociaal-cultureele taak der beweging Die taak vereischte niet min der aandacht voor de maatschappelijke, de materieele belangen der arbeiders. In 1941 moest de Bond verdwijnen met 220 afdeelingen en 29770 leden, thans telt hij 258 afdeelingen en on geveer 45.000 leden. Het getal Credo-Pugno-groepen. de apostolaatskernen, bedraagt 120 met 1600 mannen. Het jongeren-element is in de afdee lingen sterk vertegenwoordigd. Spr. acht dit een waarborg voor de stabiliteit der beweging in de toekomst. Aan de kader scholing wordt volle aandacht geschon ken. In vele afdeelingen heerscht wezen- Nu tengevolge van de mijnwerkers- staking in de Ver. Staten de toevoer van Amerikaansche kolen opnieuw onderbroken is, ligt het voor de hand. zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat ook de kolenvoorziening van ons land hiervan nadeelige ge volgen gaat ondervinden. Evenals el ders kunnen maatregelen, die tot een beperking van 't brandste ffenverbruik moeten leiden, niet uitblijven. Dit dringt te meer, nu ook de vooruit zichten voor den kolenimport uit. Duitschland zich voor de maand Januari zeer ongunstig laten aanzien Hoewel getracht zal worden de indus- trieele bedrijvigheid zoo min mogelijk te beperken, zal het kolentekort het noodzakelijk maken op de toewijzingen voor de industrie een voorloopige kor ting toe te passen van minstens 20 Aangezien ook de kolentoiewijzingen voor de gas- en electriciteitsbedrijven met minstens 20 zuilen worden ver laagd, zal op het verbruik van gas en elactriciteit onmiddellijk een overeen komstige besparing moeten worden be reikt. Met allen aandrang wordt iederen Verbruiker in overweging gegeven b'j het brandstoffenverbruik de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Niet alleen het algemeene, doch ook het individueele belang eischt thans meer dan ooit, dat iedere verspilling var. kolen, gas en electriciteit wordt voor komen, daar onvoorziene omstandig heden, zooals gesloten water door vorst, het noodzakelijk kunnen maken tot een verdere verbruiksbeperking te besluiten. Er zal met alle middelen naar wor den gestreefd de huisbrandvoorziening normaal te deen verioopen en dc voor dit stookseizoen in uitzicht gestelde 12 eenheden te waarborgen. John Lewis, die door de rechtbank tot 10.000 dollar boete is veroordeeld, heeft Vrijdag dit bedrag in contanten als waarborgsom gedeponeerd, de vak- vereeniging heeft de 3.500.000 dollar boete als waarborgsom in staatsobli gaties gedeponeerd. Rechter Alan Goldsborough heeft daarop de inning der boeten uitge steld, totdat over het beroep van Lewis en zijn vakvereeniging zal zijn beslist. lijke activiteit, terwijl in verschillende afdeelingen een vrouwenkern actief werkzaam is Spr. besprak vervolgens de wanverhou ding tusschen loonen en prijzen, den toestand, waarin invaliden en ouden van dagen verkeeren, den achterstand in de gezinnen, vooral die met kleine kinderen en den woningnood. Voorts ging hjj na, wat de Kath. Arbeidersbeweging sinds de bevrij ding gedaan heeft, om den toestand van de arbeiders althans zoo drage lijk mogelijk te maken, de armoede zooveel mogelijk gelijkelijk te doen dragen. Hij stipte hierbij aan de actie voor ver betering van den kindertoeslag, voor verhooging der ouderdoms. en invalidi- teitsrenten, voor het consumentencre- diet, voor de medezeggenschap der Ar beidersbeweging in de prijsbeheersching De geestelijke sPanningen verdie nen niet minder aandacht, zooals spr. schetste, waarbij hij o.m. aangaf het gesol met het begrip democratie, een begrip, waaronder wü, aldus spr., nog steeds verstaan Werkelijke en geen schijnbare volksinvloed, vrijheid van cri- tiek, geestelijke vrijheid, eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid. Dan wees spr. op het groote gevaar voor levensvervlakking, mede bevorderd door de zgn. fabriekscultuur, door deel neming aan buurtvereenigingen, welke tegemoet willen komen aan de na-oor logsche zucht naar vermaak. Uit dit alles, concludeerde spr., blijkt de noodzaak van ons eigen cultureel werk, eigen ontspanningsenilieu's, eigen cultureelen opbouw middels den Cu tuur - dierst der Beweging. Het program van den Bond is voor t komende jaar geheel gericht op de be" langentehartiging en de volledige ont plooiing van den Katholieken arbeiden den ropnsch, met als uiteindelijk doel de volkomen verwerkelijking van het Christendom in de menschelijke samen leving. Spr. riep ten slotte allen op tot mede werking aan de uitvoering van dit jaar program. De Engelsche bioloog Julian Huxley is met 22 tegen 3 stemmen en twee onthou dingen benoemd tot directeur der Unesco Zijn salaris bedraagt 15.000 dollar plus nog 10.000 dollar voor onkosten. Arbeid is de weg naar voorspoed; t een andere weg is er niet. Het le ven schenkt ons nu eenmaal niets zonder gestadigen arbeid. j (Van een bijzonderen medewerker) Onze vriend, de arbeidsvertegen- woordiger-in-vele-instanties, ver telde dezer dagen van een mee- ningsverschil met een groep katholieke intellectuelen over de volgende inte ressante kwestie: In een plaatselijke centrale van Katholieken werd geklaagd over het feit, dat op belangrijke voorlichtings avonden, welke deze centrale georgani seerd had, het arbeiders-element prac- tisch niet vertegenwoordigd was. Onze bovenbedoelde vriend had hierop gerea geerd met te zeggen, dat hem dit niet verbaasde, aangezien de arbeiders van ouds hun doorgaans goed verzorgde en actueele voorlichtingsavonden als regel in eigen kring plachten eri plegen te houden. De aanwezige intellectueelsn vonden dit toch eigenlijk een soort klassenstrijd-gedachte. „Vóór de arbei ders dóór de arbeiders." was hun t« exclusief; daardoor zou de wereld toch zeker niet beter worden. We hebben dit verwijt al eens eerder gehoord. Zelfs hoorden we eens bewe ren, dat dit een vorm van geestelijk li beralisme is. welke zoo snel mogelijk dient te verdwijnen. Alhoewel het plantje „doorbraak" in den vredes-lentetuin door de nacht vorst-,.realiteit" ongeveer reeds als af gestorven kan worden beschouwd, blijkt de doorbraak-gedachte in eigen katholieken kring toch nog een o.i. zeer toe te juichen uitlooper te heb ben. n.l. de doorbraak dóór de standen. En dit niet alleen in woorden, maar vooral metterdaad. Getuige b.v. de verkiezing van een arbeider tot voor zitter van de K.V.P. (Andriessen stond een aantal jaren geleden nog als met selaar op den steiger). De voorzitter van de program-commissie der K A. in Nederland is de secretaris van de Ned Kath. Arbtidersbeweging; aan het tot stand-komen van de Stichting van den Arbeid bouwde in zeer belangrijke mate mede de bekwame voorzitter der Ned. K.A.B.. A. C. de Bruijn (een voormalige Amsterdamsche metaalarbeider); men kan geen belangrijk congres in Neder land meer bijwonen welhaast, zonder aan de bestuurstafel de markante koppen te ontdekken van de mannen die in hun jonge jaren de hardheid van het arbeidersleven volledig aan den lijve hebben ervaren. Hier ligt een wezenlijk verschil met den tijd. waarin het kapitalistisch libe ralisme oppermachtig heerschte en de maatschappelijke positie van den arbei der gekarakteriseerd werd met deze opmerking, die we, uitgesproken door een (R.K.!) werkgever tegen een ar beider, uit den mond van dien arbeider opteekenden: „Een arm mensch heef» niets te zeggen." Het is goed. na te gaan. hoe zich deze gezonde ideeën-ontwikkeling heeft voltrokken. Dat hier werkelijk sprake is van een zich Goddank nog steeos voortzettende wijziging van menta liteit, is niet wel voor betwisting vat baar. Van Schaepman is het gevleugeld woord: „Vóór de arbeiders, dóór de arbeiders naar God". De maat schappelijke gezindheid t. a. v. het ar beidersvraagstuk was van dien aard, dat de arbeiders gedwongen waren hun emancipatie zelf aan te pakken. Wat immers mochten zij verwachten van menschen, die uit een ongemeten maat schappelijke hoogte op hen neerzagen, naar de kennelijke en zelfs vaak uitge sproken gedachte: het is toch maar een arbeider. Dit was evenwel geen een voudige opdracht. In den letterlijken zin immers waren die arbeiders de maat- schappelijk-onterfden. Van hun prilste jeugd af stonden zij in fabriek en werk plaats en misten daardoor iedere ge legenheid, algemeen vormend onderwijs te volgen. Na het tiende jaar was prac- tisch iedere kans op dit onderwijs ge heel verkeken. Vandaar dat de vorming, die iedere emancipatie moet voorafgaan, op andere wijze moest worden verkregen. Dit waren twee redenen (niet de eenige twee), waarom Schaepman zijn devies „door en voor de arbeiders'' uitgaf. Het plaatsen in verantwoordelijke bestuurs functies, het zelf-leiden en beheeren van eigen-gebouwde instellingen, gaf ver antwoordelijkheid. gaf persoonlijkheids vorming, gaf karaktervorming. Deze lijn wordt nog steeds consequent volgehouden, met de beste resuTaten. Instellingen als Concordia, Herwonnen Levenskracht, met het beroemde sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven; de Centrale Volks bank. het kindervacantie-kolonie-oord „Mooi Gaasterland"', zijn de beste getui gen, dat deze opzet volkomen is ge slaagd. Ten aanzien van het ontwikke lingswerk in eigen kring komt hier nog een overweging bij. Wil men iemand of iets gaan vormen, dan is eisch van nuchterheid, dat men zoo dicht «mogelijk bij het te vormen object gaat staan. Een beeldhouwer zal met een beitel van 4 M. lengte niet veel schoons uit het mar mer kunnen maken. Wil men arbeiders vormen, dan zal deze vorming rekening moeten houden zoowel met de verstan delijke vooropleiding, die zij ontvingen, als met de maatschappelijke omstan digheden. waaronder zij leven. Boven dien geldt ook hier, zooals bij de als voorbeeld bedoelde instellingen, dat zelf- doen persoonlijkheden kweekt. Het is een merkwaardig verschijnsel dat, in dien in een of andere werkliedenvereeni- ging een paar intellectueelen, niet- arbeiders, tevens lid zijn, dezulken in korten tijd in feite de leiding aan zich trekken. Nu zal men kunnen aanvoeren, dat de arbeiders hiervoor eigenlijk dank baar moeten zijn. Zij zijn er zeker niet ondankbaar voor, maar toch moge men bedenken, dat zulk een werkmethode de beste vormingsmethode, n.l. het zelf ver antwoordelijk zijn, den arbeiders ont neemt. (Vervolg op pagina 3) Vrijdag heeft de Russische minister van BuitenTandsche Zaken, Molotov, het Amerikaansche voorstel voor spoe dige instelling van internationale con trole op de atoomenergie en andere moderne technische uitvindingen goed gekeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1