EN OMGEVING Geef den arme een arm EX-RECHERCHEURS ALS AFPERSERS Chantage gepleegd op ontslagen politieken gevangene KOELKASTENPRODUCTIE Holland-Naatic in concurrentie met Amerika IN HAARLEM Kerkberichten m Met ons vieren aangepakt" EXTRA-SURPRISE AGENDA Van het witte doek Ondervakgroep export bloembollen Geloof en Wetenschap w ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 PAGINA 2 Bureau komt in Haarlem Leerlingen als detective De gasvoorziening SPORTAGENDA Bekrompenheid, van het Katholicisme Tooneelverlichting van den Stadsschouwburg C- De vermakelijkheidsbelasting Bonkaarten Burgerlijke Stand <!•>- w&MÊm Aan den loopenden band Het Haarlemsche kunstleven Eén commissie van toezicht HEEMSTEDE K.V.P. ZENDT MOTIE OVER INDIË Groote nederlaag van H.H.IJ.C. Toen de secretaris van den Armen raad ons tijdens een persconferen tie verdocht ook in ons blad een op roep te plaatsen voor het inzamelen van geld als kerstgave voor de stille armen in onze stad, aarzelden wij even. De fi- nancieele offers, die ons katholieke volks deel week in week uit voor liefdadige doeleinden brengt, hebben zich zoodanig opgestapeld, dat men z.ch gaat afvragen of een pauze niet verkwikkend zou zijn. Na den oorlog was er een gelukkige ken tering cp het terrein der charitas te con - stateeren. Vele dringend noodzakelijke acties werden door alle gezindten geza menlijk ondernomen, waardoor de resul taten denk b.v. aan Volksherstel verrassend groot waren. Maar onze eigen katholieke sociale, cultureele en chari tatieve organisaties bleven hun deel vra gen en ook dit werd met een ruim open staand hart en door het brengen van of fers gegeven. En nu komt de kerstactie voor de stille armen weer Uw bijdrage vragen. Het is ee-- traditioneele, specifiek Haarlemsche inzameling, die telkenjare na Sint Nico- Jaas met groot enthousiasme door de Haarlemsche pers geschiedt. Alle ge zindten brengen de gelden bijeen en de verdeeling is ponds-ponds-gewijze, d. w. z. dat de katholieken aanspraak kunnen maken op een niet onbelangrijk deel van de verkregen som, omdat zij nu eenmaal ruim een derde deel van de Haarlemsche bevolking uitmaken. Dit houdt van onzen kant verplichtingen in en daarom vragen wij üw gave, groot en klein. Het doel is ongemeen sociaal-charita tief. Wat zijn stille armen? Dat zijn menschen. die niet gesteund worden, hun armoede niet wiilen bekennen en veelal .n zeer kommervolle omstandigheden leven. Als U eens met zoo'n gezin kennis gemaakt hebt en in vertrouwen, zoo heel ongemerkt, vernomen hebt wat er ont breekt waarbij U met moet denken aan wat wij allemaal nog tekort komen, maar aan het noodzakelijkste wat we wèl met geld kunnen koopen dan grijpt ge spontaan naar Uw portemonnaie of por tefeuille en geeft, geeft, niet alleen uit pacht, maar meer uit dankbaarheid voor eigen betrekkelijke zorgloosheid. Maar 't is een zeldzaamheid wanneer ge met zoo'n stillen arme kennis maakt en zijn nooden hoort. Er zijn echter gelukkig instanties, b.v. de St. Vincentiusvereeniging, die de rooden wél kennen, met de omstandighe den in verschillende gez.nnen op de hoogte zijn en weten waar het geld thuis hoort en waar niet. Deze instanties wor den nu bij de verdeeling ingeschakeld en men kan zich waarlijk geen betere methode indenken. De opmerking is al gemaakt of het consumentencrediet dan niet een prach tige oplossing is. Inderdaad, de regeering heeft dit crediet eventueel zonder te rugbetaling ingesteld om huisraad, kieeding en schoeisel te kunnen aan schaffen. Het doel van de actie voor de ..Stille Armen" is echter om den daarvoor in aanmerking komenden met Kerstmis een blij feest te verschaffen, hen eens tc vertroetelen, him op die dagen even goed t" geven als ons eigen gelukkig gezm. Kom geeft dezen arme 'n arm en leidt hem door Uw gift naar een Zalig Kerst feest, dat hij geestelijk even blij als U zal vieren, maar dat voor hem ook ma terieel onvergetelijk moet zijn. Brengt spoedig Uw gave op ons bureau. Smedestraat 5, waarna wij voor verant woording zullen zorgen. In Cinema Palace kan men deze week de film „Vier van den Ooievaar" zien, een niemandalletje, dat echter naast ver velende scènes ook humoristische deelen heeft. De bekende Engelsche komiek Frank Randle speelt de hoofdrol en haalt natuurlijk weer zijn grappige capriolen uit. Een bijzondere strekking heeft het verhaal niet; het is zelfs in het begin een weinig onsamenhangend. Toegang 18 j. „Piloot X" wordt deze week in het Spaarne-theater vertoond. Rond een ge- heimzinnigen piloot is een interesant gegeven gegoten, waardoor het aan span ning niet ontbreekt. Nadat legio vreemde en onverklaarbare gebeurtenissen zich op het witte doek hebben afgespeeld, komt men er eindelijk achter wie „X" is. Tech nische vondsten verfraaien de rolprent, die aanbevelenswaardig is voor personen boven de 14 jaar In het voorprogramma treden de drie musketiers op in hun nieuwste film „De Bliksemflits." In City-heater draait de Engelsche film Pygmalion met Leslie Howard en Adley Hiilen in de hoofdrollen. Deze rol prent, naar het tekende werk van Ber nard Shaw, blijft echter een verfilmd tooneelstuk. Zij, die reeds de Nederland- sche bewerking van Pygmalion hebben gezien, zullen deze Engelsche bewerking beter waardeeren dan de creatie van Lily Bouwmeester Boven 14 jaar. „Wij lachen weer" heet de film zonder pretentie, die wordt ingeleid met de ver klaring: „De directie heeft kosten noch moeite gespaard om deze film zoo goed koop mogelijk te maken." Wij dachten, dat kan aardig worden, maar de leukig- heid van de komieken Flanagan en Allan viel erg tegen. Het verhaal vertellen? Dat is er niet en men volstond dan ook met een serie grapjes rondom al of niet aar dige gebeurtenissen in een filmstudio. Goedkoop was het geval zeker, echter met behoud van het fatsoen, zoodat wat dat betreft niemand in Frans Hals be hoeft weg te blijven. In het voorprogramma ziet men de Prins Bernhardkapel uit Bloemendaal in de straten van Batavia mét bok marchee- ren. De mannen zijn in tropenuitrusting en zien er patent uit. De Tsjechinsche wereldkampioene op de schaats, Vera Haschek, krijgt een uit- noodiging om in Amerika op te treden, hetgeen ze accepteert. De oorlog breekt uit en ze kan niet meer naar haar va derland terug. De schoone schaatster ont dekt een familielid, die haar met open armen ontvangt en in zijn huis opneemt. Op een ijsbal in Lake Placid wordt zij uitgeroepen tot Winterkoningin en de zingende cowboy Roy Rogers tot Winter - konnig. Een jongeman wordt op haar ver liefd, doch zij ontwijkt hem. Hij weet een kunstschaats te bemachtigen, juist voordat zij op een groot ijsfeest een de monstratie zou geven. De gevolgen? Zij vinden elkaar en dat kunt U zien in Luxor-theater (14 jaar). Dat twee mannen vechten om een vrouw, vindt geen enkele filmbezoeker een bijzonder gebeurtenis. Interessanter wordt het geval echter, wanneer twee vrouwen om één man vechten, zooals in de film „Karavaan" voorkomt, welke deze week in Rembrand) theater wordt ge draaid. Het slachtoffer van dien strijd is Steward Granger, die van een Spaan- schen Maecenas, in Engeland vertoevend, de opdracht krijgt naar Spanje te gaan en daar in de netten verstrikt raakt van een danseres met tempeament. Zijn ver loofde komt uit Engeland overen hoe het evrhaal zich verder ontwikkelt, kunt U het beste zelf aanschouwen. eHt is een behoorlijk filmwerk met tal van goede momenten, met vurige dansen en een waarlijk spannende achtervolging. (18 j.). De algemeene vergadering van de on dervakgroep voor export van bloembollen werd dezer dagen gehouden in Café-Res taurant'„De nachtegaal" te Lisse. Voor deze bijeenkomst bestond groote belang stelling in verband met de vooman.e punten, welke de agenda vermeldde. De waarn. voorzitter, de heer Th. de Vroomen, herdacht den overleden voor zitter, den heer B. D. Rijnveld en sprak waardeerende woorden over het vee werk dat de heer Rijnveld tijdens zijn voorzitterschap voor de ondervakgroep voor export van bloembollen had ver richt. Ook de heer J. Hilkema werd in deze herdenking betrokken. Spr. wees met nadruk op het werk, dat deze laat ste verzet heeft voor de groep Scandi navië. Voor de verkiezing van een voorzitter had het bestuur een alphabetische lijst samengesteld, die bestond uit de heeren L. W. Bijvoet (Fa. P. Bijvoet en Co. uit Overveen), T. M. H. v. Waveren (N. V. v. Waveren te Hillegom), J. v. Zonneve'd iN.V. v. Zonneveld en Co., Sassenheim). De twee eerstgenoemden trokken zich echter voor de verkiezing terug. Daarna werd uit de vergadering de naam van den heer C. J. v. Til (Fa. v. Til-Hartman uit Hillegom) genoemd. Na uitgebreide discussie werd deze met grocte meerder heid van stemmen gekozen; de uitslag van de verkiezing luidde n.l. 97 stem men voor den heer v. Til en 55 stemmen voor den heer v. Waveren. De huisvesting van het bureau van de ondervakgroep kwam daarna ter sprake. Het bestuur zal maatregelen treffen, het bureau over te plaatsen naar het gebouw van Volksherstel aan het Kenaupark te Haarlem. Dit gebouw zal voor 5 jaar worden gehuurd. Hij was er met zijn gedachten niet bij, het neerslaan van het zilverchloride liet hem bijkans onberoerd, de leeraar van het Christelijk lyceum merkte niet eens dat zijn leerling naar buiten zat te kijken, want had hij dat wèl gemerkt, dan "zou 'die leerling wellicht strafregels moeten maken en zou ook J. van B. en P. J. S., beiden te Haarlem, vandaag niet voor den politierechter verschenen zijn. Wat hij zag was voldoende om zijn argwaan te wekken. Twee mannen, op een tandem gezeten, wierpen een wit pak over den muur om zich daarna ijlings uit de voeten te maken. Na afloop van de scheikunde les, togen enkele leerlin gen op weg om ter plaatse een onder zoek in te stellen. De doos werd gevon den. de inhoud was een groote hoeveel heid schapenpootjes,afkomstig van frauduleus slachten. Misschien had ooggetuige veel detec tive-verhalen gelezen, maar hij wist wat hem te doen stond. Trouw terzijde ge staan dcor enkele leerlingen slaagde men er zoowaar in de beide mansper sonen weer op te sporen. Een meisje volgde als een donkere schaduw het spoor van de mannen die zich naar de Dahliastraat begaven. Hterr w<erd een koffer uit een huis gedragen, welke vleesch en slagerswerktuigen bevatte. Hoewel verdachte trachtte te ontken nen, waren de verklaringen van de scho lieren en den hulpagent' van politie toch steekhouded genoeg voor den politie rechter om beide verdachten te ver- cordeelen tot 10 maanden gevangenis straf met aftrek. In verband met de bezuiniging van 20 pet. op het verbruik van kolen en uit kolen gestookte energie, tengevolgc- van de mijnwerkersstakingen in Ame rika, is het Prov. Electricteitsbedrijf van Noord-Holland hedenmorgen in beraad gegaan, om te komen tot een voor het publiek zoo gunstig mogelijke oplossing van dit bezuinigingsvraagstuk. Het Gem. Gasbedrijf van Haarlem heeft nog geeu mededeeling van de regeering ontvan gen en zal derhalve nog geen besluiten kunnen nemen. Het Hoogovenbedryf moet wel 20 pet. bezuinigen, doch daar dit bedrijf reeds groote overproductie van gas heeft, zal dit vooreerst geen in vloed hebben op de gasvoorziening van Haarlem. Haarlem: Noorder Sportpark: Stormvo gelsNeptunus. Verder: Ripperda—De Me teoor; DC OABIM; DIO—The Unity. Heemstc ,e Sportpark: HBC—Water graafsmeer. Beverwijk: VSV—Emma; DEM—Kin- heim. Wijk a. Zee: VVEOntwaakt. Vele andersdenkenden beklagen ons ka tholieken, omdat wij gebonden zijn aan ta'.looze voorschriften en uitspraken, waardoor wij ons zouden stempelen tot onvrije menschen, die zoowel in verstand als wil geboeid zijn. Wat is hiervan waar? Getuigt een en ander van „Bekrompen heid van het Katholicisme?" Dit was de kernvraag van de voordracht, die mr. dr. E. Brongersma uit Heemstede voor de le den van „Geloof en Wetenschap" gister avond in den Stadsschouwburg hield. Het was een bijzondere avond, niet al leen door het onderwerp van de lezing, maar ook door den persoon van den spre ker, die op bewonderenswaardig vlotte wijze en in een helderen betoogtrant be langrijke zaken uiteenzette en beharti genswaardige opmerkingen daarbij maak te. En het is zeker geen phrase, wanneer men zegt, dat degenen, die thuisgebleven zijn, een van de beste voordrachtsavon den van G. en W. gemist hebben. „Wanneer wij", zoo zeide mr. Brongers ma, „ervan overtuigd zijn, dat alles, wat de Kerk ons te gelooven voorhoudt, waar heid is, dan kunnen wij ons niet onvrij en als in een kooi gevangen voelen. Slechts indien men aanneemt dat al die uitspra ken en voorschriften dwaasheden zijn en bovendien onjuist dan zou men van dwang en beperking kunnen spreken, zooals buitenstaanders graag en dikwijls doen. De Katholiek is zelfs in vele ge vallen vrijer dan een vrijdenker, want de eerste kan een objectief standpunt inne men ten opzichte van een bepaald gods dienstig probleem, den laatste blijft ech ter geen keus; hij is reeds uit den aard der zaak gedwongen dit te verwerpen. Het Katholicisme kan geen bekrompen heid verweten worden, wel echter zijn er katholieken, die bekrompen zijn wat op vattingen en geest betreft, velen, die ach tergebleven zijn in de toepassing van de leer der Heilige R.K. Kerk. Tijdens den ontwikkelingsgang van zijn eigen beke ring heeft spr. verschillende ervaringen dienaangaande opgedaan, waarvan hij in zijn lezing ook melding maakte. Nadat mr. Brongersma een aantal oor zaken van deze bekrompenheid onder de loupe had genomen, gaf hij eenige mid delen aan, om bepaalde misvattingen en den kwal,ken indruk, die tengevolge daar van bij talrijke andersdenkenden is ont staan uit den weg te ruimen, o.a. door ge degen geloofskennis, die eenieder zich dient te verwerven. Tenslotte wees spreker op de nood zakelijkheid van goed confessioneel onderwijs en goede confessioneele organi saties en op de wenschelijkheid van een meer offensieve houding der katholieken. Het is noodzakelijk de tooneelverlich ting in den Stadsschouwburg te ver beteren. Slechts met de grootste moeite kan worden voldaan aan een minimum van eischen, welke ten opzichte van tooneelverlichting door regisseurs, ac teurs en gezelschappen worden gesteld. Op den duur zal het dan ook wel onver mijdelijk zijn om bij het moderniseeren van het tooneel, ook de electrische uit rusting daarvan te doen aanpassen aan de tegenwoordige eischen en opvattin gen. Dit is thans niet uitvoerbaar we gens de moeilijkheid van het verkrijgen van de daarvoor benoodigde materialen. Om aan de oogenblikkelijke bezwaren tegemoet te komen, zal de uitgave van een bedrag van 11.500 noodig zijn, waartoe B. en W. een crediet vragen. De Leidsche studentenvereeniging „Pro Patriavierde Vrijdag haar 80-jarig bestaan. Z. K. H. Prins Bernhard, beschermheer der vereeniging, inspec teerde met generaal Kruis en admiraal Helfrich de studentenweerbaarheid „Pro Patria" De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft de strafzaak behandeld tegen twee ex-rechercheurs van het Bureau Nationale Veiligheid in Den Haag, die zich volgens de aanklacht aan afpersing' van een ontslagen poli tieken gevangene hadden schuldig gemaakt. De oudste der verdachten, de 34-jarige H. C. Kamp, stond eerst terecht, ver dacht van chantage tegenover den ont slagen politieken gedetineerde D. Samen met den anderen verdachte P. Steffens had hij op het hoofdbureau van den Bloemendaalschen P.O.D. in 1945 den ge detineerden N.S.B.-er C. Dekker uit Heemstede verhoord, waarbij een bedrag van ƒ40.000 in het uitzicht werd gesteld als belconing voor de eventueele vrij lating van D. D. kwam vrij', een maand later, in Januari van dit jaar. Toen verdachte K. reeds ontslagen was uit den dienst van Nationale Vei ligheid belde hij D. op met het verzoek de beloofde belooning uit te betalen. Na ettelijke bijeenkomsten betaalde D. in totaal 10.000, welke som door de twee verdachten werd gedeeld. Nadat het vermogen van D. dezen zomer werd vrijgegeven, stelden de rechercheurs D. voor, opnieuw f 10.000 te betalen. Dit verzoek ging gepaard met het toonen van een eompromitteerende foto, waarop D. stond afgebeeld in gezelschap van een Duitschen militair. D. betaalde daarna weer f 5000.kreeg de foto in handen en vernietigde deze. De chantage had vervolgens Utrecht tot tooneel, waar de twee verdachten D„ die verhuisd was naar een flat, opzochten en onder bedreigingen dwongen tot het teekenen van een schuldbekentenis. Tijdens dit bezoek zou verdachte S. zich hebben laten ontvallen, dat een schot uit zijn revolver „heuseh niet veel lawaai maakte". Dit werd door de echtgenoote van D. beves tigd. In zijn requisitoir noemde de Officier van Justitie, mr. B. van den Burg, het een gelukkige omstandigheid dat deze affaire eindelijk openbaar werd. Hij gchtte het ten laste gelegde, n.l. afper sing tot tweemaal toe, bewezen en eisch- te tegen K. 1% jaar gevangenisstraf. De tweede verdachte P. S. ontkende het ten laste gelegde en verklaarde van de heele geschiedenis niets te weten. De officier achtte echter ook tegen hem het wettig bewijs geleverd en eischte 2% jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal 19 December uit spraak doen. B. en W. stellen voor de bestaande ver ordening op de heffing van een belasting op de vermakelijkheden te wijzigen. Het verleenen van vrijstelling dezer 'belasting voor uitvoeringen ten bate van liefdadige doeleinden kan tengevolge van de in een artikel opgenomen beperkende bepaling, dat deze uitvoerende vereeniging uitslui tend ten algemeenen nutte werkzaam moet zijn, niet voldoende tot uiting ko men. Deze bepaling wordt thans geinter- preteerd als in andere gemeenten. Maandag is aan de beurt voor het af halen van nieuwe bonkaarten, de letter P van Pa af t/m Pol. HAARLEM. Geboren: W. R. Heinsber- gen—d. Boever, z; D. Blom—Kilsdonk, z; J. F. E. ToledoMinck, d; C. M. Prastv. Schagen, z; J. P. DlrksVisser, d: P. E. Posch—d. Graaff, d; A. M. Go- versd. Keizer, z; G. M. PotLagerweij, z; E. A. NaessensStoel, d; C. A. W. Walkerv. Spanje, d; T. Huijbensv. Blokland, z; J. BiesheuvelSiegers, d; C. M. LimmenBakkum, d. Gehuwd: F. H. Maw en E. J. Honig. Overleden: H. F. J. Bernsen, 57 j; M. Kistemakerv. Leeuwen. 79 j; J. W. Schoutend. Cock, 70 jH. A. v. d. Berg, 9 j; J. Fabel, 46 j. Donderdag 12 December zal de heen J. H. Plek den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. 99 Een hoekje van de groote draaierij bij de N.V. Holland-Nautic, waar de kleine onderdeelen voor de koelkasten vervaardigd worden Er is een bedrijf in ons land, waar de arbeiders niet zuur kijken, op welks pro ductiemogelijkheid de Rijksbureaus en het ministerie van Economische Zaken welgevallig neerzien, waar met materialen van echt „Nederlandsch fabrikaat gewerkt wordt, waar honderden gezinnen van leven en waarvan ook de kleine man in de toekomst zal kunnen profiteeren, terwijl niets ten koste gaat van anderen Het lijkt wel een sprookje, doch binnen afzienbaren tijd zal een ieder met eigen cogen kunnen aanschouwen, hoe bij de Holland-Nautic in Haarlem deze vraag stukken welke talloozen personen reeds grove rimpels in het gezicht en evenveel grijze haren op het hoofd hebben bezorgd, tot een oplossing worden gebracht. den. De afdeelingen, welke niet voor den scheepsbouw noodig zijn, zijn veranderd in een koelkastenfabriek, die voldoet aan de moderne eischen. In vijf weken tijd heeft men bijvoor beeld een machine-hal omgevormd tot een lassoherij, waarin niet minder dan 60 laschapparaten zijn geplaatst. Een monumentale ontwikkelaar, die voor het benoodigde acetyleengas zorgt, is geplaatst in een speciale betonnen cel, waardoor bedrijfsongevallen bij een eventueele ontploffing voorkomen wor den. Slechts één man, die technisch vol komen bekwaam is, mag deze betonnen ruimte betreden, en alleen dan, wanneer zulks noodig is. Ook de sociale verzorging laat niets te wenschen over. Er is een vriendelijk uitziende cantine en badcellen en waschtafels zijn in ruime mate aanwe zig, zoodat men zich van tijd tot tijd kan verfrisschen. De werklokaliteiten zijn voorzien van luchtververschers en zuigmachines, ter wijl licht en lucht via honderden ramen en luchtkokers voor een gezonde werk gelegenheid zorgen. Juist door deee zor gen en voorzorgen komt het, dat de Holland-Nautic mei, de huidige arbeids krachten, die zich geheel geven aan het werk dat hun is toevertrouwd, een derge lijke wereldproductie ter hand kan ne men. De diverse Rijksbureaux verleenen vol ledige medewerking bij deze productie daar men inziet, dat in dit bedrijf met Nederiandsche materialen deviezen aan den loopenden band vervaardigd zul len worden. Tevens kan de invoer van koelkasten en conservators werden stopgezet, hetgeen inmiddels ook is geschied. Voor de binnenlandsche markt, waarvoor 20 pet. van de totale productie bestemd is, zullen de prij zen aanzienlijk lager liggen dan tot nu toe. En wanneer het bedrijf nog meel geautomatiseerd is, zal het binnen enkele jaren voor een ieder mogelijk zijn de vruchten van de Holland- Nautic te plukken. Zoowel de conservators, die bestemd zijn voor het op temperatuur houden van ingevroren fruit, visch of anders zins, als de koelkasten gebruiken wei nig energie, daar zij werken volgens een geheim procédé, waarbij het alleen noo dig is een tank, die achter het voor- Na Dollen Dinsdag hebben directie en personeel al het mogelijke in het werk gesteld, om het bevel van de Duitschers, waarbij het bedrijf ontmanteld zou moe ten worden en de machines in Oostelijke richting over onze grenzen zouden moeten verdwijnen, ongedaan te maken. Wanneer de Duitschers des avonds het. bedrijf verlieten haalden de arbeiders een gedeelte van de machines, die voor vervoer klaar stonden, weg, die ze dan lieten onderduiken in groote gaten, welke zij onder het oog' der overheer- schers in den grond hadden gehakt. Het is dus voor een groot deel aan de werk lieden te danken, dat niet alle machines gestolen werden en dat de Holland- Nautic zich thans zal kunnen toeleggen op een wereldproductie, die een scherpe concurrentie beoogt tegen het land van de onbegrensde mogelijkheden, Amerika. Naast de werkzaamheden op de scheepswerf, is men er, na een plannen- voorbereiding van 10 jaren, 5 weken geleden begonnen met de productie van koelkasten en levensmiddelenconserva tors, die tot heden toe steeds uit het buitenland geïmporteerd moesten wor- Wanneer de koelkasten bijna klaar zijn, komt de verfspuit erbij te pas, en deze maakt de koelkast tot een prachtig wit meubel, dat als sieraad, in de keuken past werp zit, te verhitten met een kleinen verwarmingshaard, welke met gas, elec- tra of olie gestookt kan worden. De vier personen, ontwerpers en fa brikanten, noemden de in verschillende types af te leveren koelkasten MOVA (Met Ons Vieren Aangepakt). Den conservator, die mettertijd in eiken win kel zal staan, heeft men „Pagon" ge noemd (Het Grieksche woord voor ijs). De aflevering der kasten, die zelfs zonder onderhoud practisch een onbe- perkten'levensduur hebben, zal in Janu ari van het volgend jaar eerst op volle toeren komen. „De ziel van het bedrijf," de afdee- ling, waar ervaren werktuigkundigen de gereedschappen uitdenken en ma ken, is het middelpunt van de 'tebriek, van waar uit alles geregeld wordt. Wan neer de instrumenten voltooid zijn gaan zij van de „ziel" naar „de Goud mijn" van het bedrijf, een magazijn, waar de machientjes in keurige vitrines belanden, totdat de massa-productie kan beginnen. De gereedschappen worden zoo ge bouwd, dat een ieder deze kan han- teeren, zonder dat er vakkennis voor noodig is. De mogelijkheden, die hierdoor geschapen worden, spreken voor zich. Personen, die werkloos ■waren, omdat zij om welke reden dan ook geen vak kenden, kunnen thans in het arbeidsproces worden ingeschakeld, waarmede niet alleen een Nederlandsch belang gediend is. doch waardoor ook perspectieven ge opend worden, die een ieder doen watertanden. Arbeidsvitaliteit en twee goede handen blijven natuurlijk vereischt, want met niets doen komt men er ook bij de Holland-Nautic niet. Donderdagmiddag winkelde de echt genoote van een bekend „philosoof' te dezer stede voor liet inkoopen van haar St. Nicolaas-surprises. Haar oog viel op de trekkingslijst van Volksherstel. En daar schoot het haar te binnen, dat ergens, diep ver borgen in haar tasch nog een lot moest zitten. Zij haalde hst te voor schijn om het nummer met de prij zen te vergelijken. Het was de hoog ste tijd. want nog slechts twee dagen kon zij haar rechten doen gelden. „Laat ik bij de hoofdprijzen begin nen, dacht zij, ik heb toch niets". En zij begon met de hoofdprijzen en dat was een gelukkige gedachte. Tot haar groote verbazing bleek zij de ivinna- res van het slaapkamerameublement, op wie Volksherstel al dien tijd met groeiende nieuwsgierigheid had zit ten wachten. De gelukkige echtgenoote bewaarde met een inspanning, welke welhaast iedere vrouw boven hare krachten gaat, haar geheim. In een pakje ont ving dien avond de philosoof'mede deeling van het feit, dat hem een slaapkamerameublement van de zijde zijner echtgenoote gewerd. Hij kwn nu philosofeeren over het lot, dat hij niet in zijn hand, maar zijn vrouiv loei in de tasch had Zooals B. en W. den raad eenigen tijd geleden reeds hebben medegedeeld, lag het in het voornemen ter vervanging van de Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum, den Stadsschouw burg en de Haarlemsche Orkestvereeni- ging een gemeentelijke commissie voor kunstzaken in te stellen. De taak van de gemeentelijke overheid op het gebied van kunstzaken, beperkt tot de beeldende kunst, de tooneelkunst en de muziek, zien zij, naast de zorg voor de gemeentelijke kunstinstellingen, in het aanmoedigen van de beoefening dezer kunsten, voorzoover die afhankelijk is van bemoeiingen der gemeente. Voorts het wekken van de belangstelling voor deze kunsten bij de bevolking, opdat, zij het langzaam, toch gestadig aan het cultureel niveau wordt verhoogd. Daar naast te bevorderen, dat de bevolking In breede lagen zonder te groote opof feringen .kan kennis nemen van de kunstuitingen op dit gebied en ten slotte de uitbreiding van de kunstinstellingen in de gemeente en het vermeêrderen van het kunstbezit, welke bij voortduring de grondslag moeten zijn voor het vormen en verhoogen van dat cultureel niveau. Wil men dat doel bereiken, althans ernstig nastreven, dan moet eenzijdig heid hierbij vermeden worden. Niet al leen, dat volkomen gescheiden werk zaamheden belemmerend werken, waar een of meer onderdeelen op dit gebied elkaar raken, doch een zoo groot moge lijke coördinatie op dit punt is ge- wenscht om tusschen de verschillende onderdeelen het noodige evenwicht te verkrijgen, zoowel bij de activiteit van de gemeente als bij de reactie van het publiek. De commissie is in drie sub-commis- sis verdeeld, waarin het gemeentebestuur eon. overwegend aanbal vertegenwoordig gers heeft. De voltallige commissie zal verplicht periodiek bijeenkomen. De bekende Haarlemsche pianist Johan Otten zal Donderdag 12 December, des avonds om acht uur in de Begijnhof Ka pel te Haarlem één enkelen piano-avond geven. Het programma bevat werken van: Albeniz, Beethoven, Debussy, Fauré, Rachmaninoff en Roussel. Het Schoten's Chr. Gem. Koor zal Donderdag 12 December, 8 uur, in het Concertgebouw een tweede uitvoering geven van het Kerstoratorium van Hu- bert Cuypers met medewerking van Tiny Jaspers, sopraan; Lucien Louman, decla matie en bariton; Piet Kiel, orgel. Bege leiding de volledige Haarlemsche Orkest Vereeniging; het geheel onder leiding van Jac. Zwaan. In de gisteravond door de afd. Heem stede van de K.V.P. gehouden algemeene vergadering over de ontwerp-basis-over- eenkomst-Linggadjati, waar als spreker optrad mr. A. C. Zandkuyl, oud-lid van den Volksraad in Ned.-Indië, werd de volgende motie gezonden aan de katho lieke Kamerfractie en het bestuur van de K.V.P.In dit ernstig uur, waarin het Koninkrijk opnieuw in gevaar is, verzoekt de afd. Heemstede van de K.V.P. onzen vertegenwoordigers in de Staten-Generaal, pal te staan voor het behoud van het Koninkrijk. De ontwerp overeenkomst van Linggadjati is in strijd met het gezond verstand, de Rijkseenheid en de eer van het Neder iandsche volk. Aanvaardbaar is elke re constructie van het Koninkrijk, maar slechts op den grondslag van de Konink lijke boodschap van Dec. 1942. De tweede internationale ontmoeting dit seizoen van HHIJC, ditmaal tegen Arosa (Zwitserland), eindigde wederom in een verpletterende nederlaag voor de Hagenaars, De cijfers 310 mogen dan voor de Zwitsers een ietwat geflatteerd beeld van de strijdverhouding geven, het doet niets af aan het feit, dat zij als geheel een zeer homogene en productieve ploeg vormden en in alle opzichten veel beter ijshockey speelden, dan het team der Hagenaars, waarin weer de Canadeezen Sherwood en Andreola waren opgeno men. HHIJC heeft, de traditie getrouw, verwoed tegenstand geboden, kwam zelfs meermalen, vooral in het laatste ge deelte, tot aanvallen, welke echter of niet voldoende werden afgewerkt, ot een prooi werden der Zwitsersche verdedi ging, waarin vooral doelman Meier uit stekend werkte, in tegenstelling tot zijn Nederlandschen collega Oosthoek, die beslist zijn dag niet had. De twee eerste speeltijden toonden een zeer duidelijk Zwitsersch overwicht. Het laatste .gedeelte daarentegen speel de HHIJC geestdriftiger en met meer* bravour dan ooit, waardoor de verhou houding evenwichtiger en de strijd zeer aantrekkelijk werd. De Haagsche doelpunten waren vat. Sherwood, Everwijn en Andreola. Stadsschouwburg: 7 Dec.: Comedia met ..Iphigeneia in aTuris" 8 u.; 8 Dec.: Come dia met „De Hemel komt later wel", 8 u.; 9 en 10 Dec.: Haarlemsche Operettespelers in „Rip van Winkle", 7.3p u.; 13 Dec.: St Amst. Rott. Toonoeigezelschap met „Victoria Regina", 8 uur. Begijnhofkapel: 7 Dec.: Rosa Spier, harp, 8 ti. Concertgebouw: 8 Dec.: Gem. Mannen- kwartet met strijkkwartet, 8 u.; 10 Dec.: H.O. V.-ledenconcert. Brinkmann: Oprichtersvergadering L.T. B.G.A., 11 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: Karavaan (18 j.). Cinema Palace; Vier van den ooievaar (18 J Luxor: Winterkoningin (14 j2. 4.15, 7 en 9.15: Citv: Pygmalion, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 (14 j.);' Frans Hals: Wij lachen weer, (14 j.) 2, 4.30, 7 era 9.15; SPaarne-Theater: Piloot'x (14 j.) 2.30, 7 en 9.15; Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15. Apotheekdiensten: De Zondags. en avonddiensten worden tot 14 Dec. waarge nomen door: fa. C. G. Loomeyer en Zn., Bartelj.str. 11, tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13. tel. 11793, Teyler Apo theek, Teylerpl. 79, tel. 17946. Ziekenvervoer: pa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht). KATHEDRAAL ST. BAVO: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 7.30. In de week H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.15 en 9 u. Maandag 8 u. H. Fam. Dinsdag 7 u. Congregatie. Woens dag 7 u. Congregatie. Zaterdag biechten van 4.308.30 u. ST. JOZEF, Jansstraat: Zondag H.H. Missen 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u. Lof om 7 u. In de week H.H. Missen 6.45, 7, 7.30, 8.15 en 9 u. Lof om 7.30 uur. Zaterdag biechten van 46 en 79 u. O. L. VR. ROZENKRANS: (Zondag H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoog mis). Congr. oudere jongens 5.30 u. Lof 7.30 u. Maandag Congr. heeren 7.30 u. Dinsdag Congr. jonge vrouwen 7.30 u. Woensdag Congr. jongemannen 8 u. Zaterdag biechten 58.30 u. Lof 7.30. In de week H.H. Missen 7,'7.30, 8.15 en 9 u. PAROCHIE H. HART (Kleverpark): Zondag H.H. Missen 7.30, 9 en 12 u. 10.30 Plechtige Hoogmis. 7 uur pl. Lof, feestpr. en H. Sacr., processie, waarna Te Deum. Maandag 7 u. Meisjescongr. 8.15 u damescongr. Dinsdag en Vrijdag 7.30 Lof. Donderdag 7 u. jongenscongr. In de week de H.H. Missen om 7, 7.30, 8 en 9 uur. H. JOANNES DE DOOPER: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u. Lof 7 u. Maandag H. Fam. heeren 8 u. Dinsdag meisjes 7.15, jongedames 8 u. Woensdag jongens 7.45 u„ jongemannen 8.30 u. Donderdag biechten van 67.30 u. Voorbereidings lof 40-urengebed 7.30 u. Vrijdag, Zater dag en Zondag 40-urengebed. Vrijdag biechten van 57.30, Lof 7.30 u. Zater dag biechten van 4.309 u. Lof 7.30 u. Predikaties Pater Tijnagel. H. ELISABETH en BARBARA: Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Maandag 8.15 H. Fam. heeren. Dinsdag Congr. Meisjes tot 17 jaar. 8.15 u. Donderdag dames 8.15 u. Lof Dinsdag en Donderdag om 7.30 u. Zaterdag biechten van 58.30 u. In de week H.H. Missen 6.30, 7.45 en 8.45 u. H. LIDWINA, Rijksstraatweg: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 u. Lof 7 u. Maandag H. Fam. Tïeeren 8 u.~Dinsaag Cöngf. meis jes 7 u„ jonge vrouwen 8 u. Woensdag Congr. jongens 7.30 u„ oudere jongens 8.15 u. Donderdag lof 7.30 u. Zaterdag biechten van 58 u. In de week H.H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 u. O. U. VR. VAN 7 SMARTEN en ST. BAVO, Rijksstraatweg: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 6.30 u. Maandag H. Familie vrouwen 8 u. Dinsdag meisjes 7.30, Woensdag jongens 7.30 u. Vrijdag Lof 7.30 u. Zater dag biechten van 5—9 u. In de week H.H. Missen 7, 7.45 en 8.30 u- O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN GEN, OVERVEEN Zondag H.H. Mis sen 7, 8. 9 (Hoogmis) en 10.30 u. Lof 7.30 u. In de week H.H. Missen 7, 7.30 én 8.25 u. Zaterdag biechten van 49 uur. ALUERII. DRIEËENHEID. BLOE MENDAAL Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30. Lof 7 uur, Maandag 8 uur heerenconferentie. Dinsdag 8.15 Congr. jonge vrouwen. Woensdag 7 uur Congr. jongens, 8 uur dames. Donderdag 7.30 Lof, Zaterdag 2.15 Congr. meisjes. Biechten van 5 6.30 en van 7 tot 9 uur. In de week de H.H. Missen 7.45 en 9 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA, AER- DENHOUT Zondag H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 4 uur Maandag Congr. jongemannen 8 uur Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 59 uur. Lof 7.30 uur. In de week H.H. Missen 7.45 en 9 uur. H. BAVO, HEEMSTEDE Zondag H.H. Missen 7.15, 8.45. 10 (Hoogmis) en 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag H. Fam. mannen 7.30 u. Woensdag congregatie jongens 7, jongemannen 8 u. Dinsdag Donderdag en Zaterdag 7.30 u. In de week H.H. Missen 6.30, 7, 7.45, 8.30 u. ..O. L. VR. HEMELVAART, HEEM STEDE Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag Buitenkerkelijke samenkomst voor alle congr. Dinsdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten van 58.30 u. Lof 7 uur. In de week H.H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 u. O. L. VR. ALTIJDD. BIJSTAND, SANTPOORT Zondag H.H. Missen 7 en 11 uur, 9 uur (Hoogmis). Lof 7 u. Maandag H. Familie (jeugdafdeeling). 7.30 uur. Dinsdag Maria-congregatie afdeeling I 7.30 u. Woensdag H. Fam. jongemannen 7.30 u. Vrijdag 8 u. Gez. Requiem. Kruisweg 7.30 u. Zaterdag biechthooren van 59 u. Rozenhoedje en Avondgebed. 7.30 u. H. AGATHA, ZANDVOORT Zon dag H.H. Missen 7, 8.30 en 10 (Hoog mis). Lof 7 u. In de week H.H. Missen 7 en 7.45 u. Zaterdag biechten van 4— 9 uur. Maandag Congr. dames 7.30 u. Dinsdag 7.30 u. Congr. jongedames. Donderdag 7.30 Lof. H„ ANTONIUS VAN PADUA, PA TERSKERK Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10. 11 cn 12 u. 7 u. Solemneel Lof. Maandag Congr. dames 8 u. Dinsdag Lof 7.30 uur. Vrijdag 7.30 Lof en H. Kruisweg. Zaterdag biechten van 49. Be uitvinder van «e V-2, Werner von Braun, heeft het verzoek van het Amen" kaansche leger om Amerikaansch staats burger te worden, aangenomen. Von Braon werd door Hitier onderscheiden voor zu« uitvinding van de V-2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2