Eerstdaags Slavisch koor met balalaika Bespreking over gezantschap bij den H. Stoel Geboorte-overschot ongekend hoog TEKENCURSUS Eerste Kanaalvlucht Poovere uiteenzetting van minister Van Boetzelaer Hoe denkt ons volk over Duitschland? Wij maken een Adventskrans Duister Constructief parool Griekenland klaagt bij de U.N.O. Begrooting Sociale Zaken afgehandeld Dynamiet en Vredesdenkbeelden Het heerlijk avondje..... Blériot als baanbreker MEISJES EN JONGENS: OPGELET! v ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 PAGINA 3 BU1TENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE KAMER ZORGEN OVER BROOD NIET NOODIG SPOORWEGVERKEER WEER NORMAAL DE TOOVERSTAF VAN DE GOEDE FEE Maansverduistering (Wordt vervolgd) Zooals reeds was aangekondigd heb ben de Grieken bij de UN.O. een klacht ingediend over de invallen die de laatste weken door gewapende groepen van den anderen kant van de grenzen worden uitgevoerd. Het is een heel klachten boek geworden en of schoon het vervat is in woorden die di plomatiek genoeg klinken, worden er har tige opmerkingen in geuit. De regeering van Athene stelt de buurtstaten Joego slavië, Bulgarije en Albanië, drie vazallen van Moskou, verantwoordelijk voor de ge beurtenissen en beschuldigt hen er vrij uit van, de opstandelingen te trainen en van wapens en voedsel te voorden. Zij noemt de kwestie een gevaar voor den vrede en dringt er bij den Veiligheids raad op aan, een commissie van onder zoek uit te zenden. Tot nu toe zijn de Britsche troepen die in Griekenland zijn gestationneerd nog ai® tijd niet tusschenbeide gekomen. Voor een deel is dat een geruststellend feit- Het beteekent dat de situatie de huidige krachtenverhouding in den Balkan niet dreigend beïnvloedt. Voor een ander deel echter bewijst het de macht van Rusland, Want het is ongetwijfeld met het oog op eventueele moeilijkheden, in de U.N.O.- vergadering door de Sovjets op te werpen, dat de Engelschen zich zoo kalm houden. En voor weer een ander deel moet men er in zien dat het aantal Britsche solda ten in Griekenland inderdaad maar erg klein is. Niets zou den Grieken liever zijn dan ingrijpen van Engeland. Zij hebben, bij monde van den chef van hun generalen staf, die kortgeleden in Downingstreet werd ontvangen, gevraagd om meer man nen en meer wapens. De Londensche hoogwaardigheidsbekleeders gaven even wel te verstaan dat daar niets van kan komen. Zij zouden veel liever al hun troepen terugtrekken, maar durven er nauwelijks ernstig over te beginnen, bang als zij zijn dat daardoor den Grieken heelemaal de schrik op het hart zal slaan. Zij hebben dan ook gezegd dat hun troe pen „zoo spoedig mogelijk" het land zul len verlaten, wel wetend dat het niet zeer spoedig mogelijk zal zijn. En voor aan vragen om hulp hebben zij de menschen uit Athene doorgestuurd naar Amerika, dat nog zoo weinig gedaan heeft en nog zoo veel zou kunnen doen. En dat wellicht bereid is, door middel van een of andere overeenkomst van economiscben of poli tieleen aard een nieuw stuk toe te voegen aan een verzameling van belangen en invloeden die zijn Middellandsche-Zee- positie vormt. Evenals het optreden der guerilla-ben- den uiteindelijk een teeken en een begin van bevrediging der Slavische (voornamelijk Russische) uitbreidings verlangens is, komt de Grieksche klacht bij de U.N.O-, behalve uit beangst zelf- standigheidsgevoel van de Grieken, voort uit de afweerhouding die de Westersche politiek in den Balkan aanneemt en die bestaat in het pareeren van stooten door het verrichten van tegenstooten. Werd Griekenland ijdens de Londensche perio de van de U.N.O. in Januari door Wys- jinsky en te New York door Manoeilsky in Augustus ter sprake gebracht, ditmaal gaat het initiatief van de andere zijde uit. Niet van Engeland of van de Ver- eenigde Staten, maar wèl van een Wes- terschen staat en wèl met sympathie van die twee groote mogendheden. Als de kwes tie voorkomt kan zij geen warmeren pleitbezorger hebben dan den Griekschen gedelegeerde zelf, zeker niet als hij zijn betoog met feiten weet te illustreeren, en er wordt bericht, dat er te New York 'n flink aantal onomstootelijkheden in deze zaak is aangekomen, verzameld door waarnemers aan de Grieksche Noord grenzen. Zoo noodig kunnen dan Britten en Amerikanen hun duit in het zakje doen- En dat zal vast noodig zijn. Want niet zachtkens zal het Slavische koor zijn onschuld bezingen- En daar onder door of daar boven uit zal men het forsche geluid van de balailaika hooren klinken. Volgens deze motie moet onze vertegen woordiger er bij de U.N.O. op aandringen, dat er vrije verkiezingen in Spanje gehou den zullen worden, overeenkomstig het bij de U.N.O. aanhangig gemaakte voor stel. De heer v. d. Goes beweerde daarbij, clat deae motie verder ging dan de com munistische, zoodat de laatste ingetrok ken behoorde te worden. Dit wilde de heer De Groot natuurlijk niet toegeven, wat tot veel over en weer gepraat aanleiding gaf De heer Serrarens wilde zich over dé heele zaak niet» uitspreken, omdat er een amendement van den heer Van Kleffens op het voorstel bij de U.N.O. is gekomen, waarvan de inhoud nog niet bekend is Teen de heer v. d. Goes weer aan de beurt was om daarop te antwoorden, was er inmiddels een krant gekomen, waarin de tekst van het amendement-Van Klef fens stond afgedrukt, wat de heer v. d. Goes den heer Serrarens zeer minzaam voorhield. Nadat de begrooting 1946 z.h.s. was aangenomen met aanteekening van de communisten, dat z(j tegen waren, was ltet groote oogenblik aangebroken, waar op ds. Zandt bSJ de behandeling van het betreffende artikel van de begrooting 1947 zijn amendement om de post voor de kosten van het gezantschap bij het Vatieaan te schrappen, kon verdedigen. De kwestie doet nog altijd een strakke stilte in de Kamer vallen. De Christelljk- Historischen steunden volgens hun staatsmanstraditie de motie. De heer Serrarens bracht namens de katholif- ken argumenten van Nederlandsch- politiek belang naar voren. Ook de heer v. d. ooes sprak op die basis. Weliswaar gelooft hij zelf aan het zegenrijk werk van de Kerk voor den vrede, maar zoo wilde hij het niet stellen. Het Vatieaan is een kleine, maar een zeer belangrijke Staat. Er zijn kleine Staten van veel minder belang, waarbij wij wèl een ge zantschap onderhouden. Het nut wan een gezantschap bij het Vatieaan klemt veel meer dan voor den oorlog, omdat het Vatieaan thans belangrijker is als internationaal centrum. De fractiegenoot van den heer v. d. Goes, de heer Scheps, kon deze argu menten niet deelen. Hij betwijfelde niet, dat de Apostolische Stoel een staatkun dig centrum van beteekenis is, maar als Evangelisch Christen, belijder van een bezit- en machtlooze Kerk, kan hij juist om die redenen de beteekenis van het Vatieaan niet steunen. De heer Scheps is een scherpzinnig man en zeer waar schijnlijk volstrekt geen papenhater. Maar hier verwarde hij een godsdien stig argument met een zakelijk politiek motief. Het anti-papisme zit diep én het blijkt machtiger dan scherpzinnig heid. Naar verluidt zijn er nog andere protestantsche leden van de P. v. d. A._ fractie, die vóór het amendement-Zandt zullen stemmen. De minister verklaarde zich er volstrekt tégen. De voorzitter be paalde alle stemmingen over deze be grooting op Dinsdagmiddag. (Van onzen parlementairen redacteur) De communist Paul de Groot was Vrijdagmiddag bij de voortzetting van algemeene beschouwingen over Buiten- landsche Zaken in de Tweede Kamer de laatste spreker. Hij diende een motie in, waarvan de strekking was de Neder- landsche vertegenwoordiging bij de U.N.O. te instrueeren overeenkomstig' de overweging, dat de bestendiging van de diplomatieke en handelsbetrekkingen met het Franco-regiem ongewenscht is. Een groot gedeelte van zijn rede was gewijd aan fulmineeren tegen de regee- ring van Franco eenerzijds en critisee- ren van onze uiterst koele betrekkingen met de Sovjet-Unie anderzijds, een moei lijk probleem, waarover minister Van Boetzelaer in zijn antwoord weinig zeide. Minister Van Boetzelaer zeide trouwens heelemaal niet veel over welk probleem dan ook. Het was een weinig zeggende en slappe uiteenzetting, die overeenkomstig dierbare traditie van onze buitenlandsche politiek geen enkel vraagstuk klaar en duidelijk stelde, laat staan daaromtrent een idee aangaf. Niettemin begon de mi nister met te verzekeren, dat hoe meer belangstelling het volk voor de buiten landsche politiek toonde, hoe beter het is. Daarna kregen wij de gebruikelijke se rie gemeenplaatsen over ons hoofd uit gestort. De regeering streeft naar bevor dering van vrede en veiligheid. Dit was er een. Verder vond de minister het wel di plomatiek den heer Bruins Slot die zich er echter niet door liet sussen te verzekeren, dat hij het roerend met hem eens was. dat wij met kracht onze zelf standigheid moeten verzekeren. Maar, zei de minister, naast deze kracht in geeste lijken zin moeten wij onze kracht op an der gebied toch maar niet verwaarloozen. Met deze orakelachtige uitspraak moesten dan degenen, die er eenigszins anders over dachten dan de heer Bruins Slot, genoe gen nemen. Met de verzekering, dat neu traliteitspolitiek geen deugdelijken waar borg biedt voor de onafhankelijkheid van het land. was de allerbelangrijkste vraag aangaande de politiek die wij moeten voe ten afgedaan. De groote denkbeelden, die Smuts in aansluiting op Churchill heeft ontwikkeld, kregen den dooddoener, dat het huidige Europa nog verwijderd is van het ideaal van Smuts. Daar is het dan Ook een ideaal voor, zouden wij zeggen. De minister sprak dan over „steen voor steen optrekken". De samenwerking met België en Luxemburg is daar een begin van. Daarmede was ook dit thema uitge put. Even vlot kwamen wij door het Duit sche probleem heen. De minister juichte samensmelting van de Britsche en Ame. rikaansche zones toe. Punt, uit. En wat ons schadevergoedingsmemo- randum betreft; de minister deelde thans officieel aan de Kamer mede, dat er een commissie uit alle departemen ten is opgericht, die tot taak heeft een soort van opinie-onderzoek onder het Volk, maar ook onder allerlei voorname organen en particuliere instellingen en vertegenwoordigende lichamen Van bedrijven te houden, teneinde op elk gebied te weten te komen hoe men in Nederland over het Duitsche probleem denkt. De heeren Lamping en Kirsch- feid maken daarbij rapporten op. Dat had de regeering minstens een half jaar geleden moeten doen, zich informeeren over de denkbeelden onder het volk. En dan nog, nadat er eerst een goede ge- uachtenwisseling, gegrond op kennis v®.nfeiten en situaties, was geweest. Minister van Boetzelaer heeft in New lork al verteld, dat het heele volk aeh- r "e eisehen van de regeering staat, hooren"la' de regeering het volk pas ti«(Pe., tactiek van minister Van Kleffens W* i? minister onbesproken. Hij gaf heel kort het voordeel aan van het hebben van h minister als vertegenwoordiger van B.N.O., aangezien een minister ook ten v?n e reSeeringsdocumen- öat ÏC11'11S üraJ™', De regeering hoopt, tren5 heer„TVan Kleffens ook na het uit- ï"ran Nederland uit den Veiligheids- Po-, ,bereld zai zlJn a]s Minister zonder houden"'116 'n h6t Kablnet ritting te Van de verdere mededeelingen, die de minister deed, noteerden wij, dat er tusschen de Geallieerden plannen zijn met de Sovjet-Unie overeen te ko men Duitschland niet 25, maar 40 jaar ontwapend t'e houden. De regeering wil pogen den bondgenooten toch eens tot beter begrip te brengen aangaande de belangen in Duitschland, en de mi nister wil met zijn amibtgenoot van On derwijs overleg plegen met betrekking tot de heropvoeding van de Duitsche jeugd door Nederlandsche krachten. Een nogal fantastisch plan. Nederlandsche onderwijskrachten, die er toch al te wei nig zijn, hebben eerst nog wel iets op te voeden in Indië. Aangaande alle vragen over de Missie-Doorman moest de mi nister het antwoord schuldig blijven. Hij had het te druk gehad met den minis terraad om daar iets van te weten te komen. Maar hij zal er over ©énigen tijd de vragenstellers nog op antwoorden. Met deae poovere uiteenzetting werd de Kamer zoet gemaakt. En de Kamer was weer zoet, schoon nieit bepaald geest driftig. Daarna begon er een partijpolitieke strijd, die den minister niet veel aanging. Ock de heer v. d. C-oes diende namelijk een motie in met betrekking tot Spanje. De Nederlandsche broodgraanpositie is, sinds na de bevrijding verkregen groote voorraden tarwe van overzee, die de regeering zich had weten te verschaf fen, geleidelijk zijn verbruikt, naai ver houding steeds meer afhankelijk ge worden van der. nieuwen graanimport. Maakt het wereldtekort aan granen het verkrijgen van de ons land toegewezen hoeveelheden reeds moeilijk, de gebeur tenissen in Amerika, met name de sta- jkingen, belemmeren bovendien het transport, waardoor het binnenkomen van verwachte tarweleveranties aan zienlijk is vertraagd. In tegenstelling met de meening, die hier en daar schijnt pest te vatten, als zou het broodrantsoen thans worden bedreigd, wordt van officieel© zijde medegedeeld, dat er geen reden is voor directe bezorgdheid, vooral als men weet, dat cenigen tijd geleden de situatie een veel nijpender aspect had geboden dan thans het geval is. Het is natuurlijk juist, dat op Jangen termijn over den tarwe-import niets te zeggen is, maar de Nederlandsche broodgraanvoorziening op de huidige basis is voor de naaste toekomst ge dekt, terwijl de laatste berichten mogen doen verwachten, dat nog deze maand nieuwe aanvoer uit Amerika ons land zal bereiken. Eerder dan verwacht werd, is de strem ming op het baanvak SchiedamDelft op geheven. Door met man en macht aan het herstel van het tweede vernielde spoor te werken, werd bereikt, dat dit spoor Vrij dagmiddag 4 uur weer in dienst gesteld kon worden. De treinenloop werd hierdoor weer normaal. (Van onzen parlementairen redacteur De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag, nadat het wetsontwerp „Opheffing van het Herstelfonds 1940" z. h. st. was aanvaard, de behandeling van de Begrooting van So ciale Zaken voltooid. Minister Drees verzekerde den sprekers over de Volksgezondheid, dat de regeering bij de reorganisatie van de gezondheids zorg met de medici en de organisaties op dit gebied ten volle rekening zal houden. Overigens gaf hij wel geruststellende cijfers over den gezondheidstoestand van het oogenblik. Bedroeg de sterfte in de maan den JanuariSeptember 1939 8,7 pCt., in Januari van dit jaar bedroeg zij 11,4 pCt.. doch het gemiddelde van dit jaar is al weer gedaald tot 8,6 pCt. Zoo was ook de sterfte aan T.B.C. in JanuariSeptember 1939 3,3 pCt. en thans na een scherpe stij ging al weer 3,4 pCt. De normale zuigelin gensterfte van die eerste maanden van 1939 was 37,9 per duizend en zij is op het oogenblik over het geheele jaar genomen 38.4, nadat zij in Januari van dit jaar nog 69,1 per duizend was. Het geboorte-overschot is ongekend hoog. Men moet teruggaan tot den goeden ouden tijd van 50, 60 jaar ge leden om dergelijke cijfers terug te vinden- Men moge er tijdig aan den- Er was eens diep in het bosch een goede fee. Rustig en tevreden leefde zij tusschen de dieren en kabouters. Als dan menschen kwamen en haar om hulp en raad vroegen, nam zij haar tooverstaf ter hand en vervulde vele wen- schen der arme menschen. Deze heerlijke tijden zijn jammer voor bij. Er zijn geen feeën meer die tooveren en veel moeilijkheden van ons kunnen wegnemen. Toch zullen ook zonder feeën met tooverstaf veel moeilijkheden worden opgelost. Op het oogen blik genieten wij toch reeds van dingen, die ons kort geleden nog bijna een sprookje schenen. Wij genieten weer van de heerlijke koffie roodmerk en van de geu rige thee zilver-roodmerk van 'Da Gruyter... (Adv.) ken, welke consequenties deze hooge nataliteit over een jaar of zes met betrekking tot de uitbreiding van scholen en van het aantal onder wijzers zal hebben. Er is nu al tekort aan leerkrachten. Al deze cijfers zijn voor het moment on getwijfeld verblijdend. Zij nemen echter niet weg, dat er in de gezondheidszorg zeer veel verbeteringen gebracht moeten worden. De conclusie, dat het zoo ook wel losloopt, zou ongetwijfeld hoogst gevaarlijk zjjn. uiiiiiiimiimiiiimiimiiiiMiiiiiimiiu 1ste JAARGANG aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiir: ©irat miMiiiiniiiiiiiiiiMiiimiiiiniiimiiiii: niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiin hebt, dicht bij elkaar inkepin- „We zuilen het heus nooit gen te maken, zoals onderaan meer doen, Sint Nicolaas!" op de tekening is aangegeven, snikten de twee gelijktijdig. Daarna met een kwartslag „Dat zullen we dan hopen!' draaien en rondom het hout antwoordde de Sint. „Vooruit Een adventskrans wordt in expres niet gesproken over het de huiskamer opgehangen om schilderen van het houtwerk, het in aantocht zijnde Kerst- omdat een echte adventskrans bevestigen. Natuurlijk mag je, Piet. Geef ze dan nog maar feest aanschouwelijk voor te eigenlijk met dennengroen moet a"s v hebt, het houtwerk wat. Neen.... die ba.len met rood schilderen. Die moet vader nog maar een Op de eerste Ad vents-Zondag poosje bewaren. Zijn er nog niet wordt één kaars aangestoken een Paar tekenboeken en kleur en daarna elke volgende Zon- potloden?" dag een verdere kaars, totdat Gelukig! Voor Koos je en ken inknippen. Je kent toch wel zij op de laatste Zondag voor Keesje was er ook nog wat. Nu het kunstje om in stroken pa- Kerstmis alle branden. Veel de bestraffing voorbij was, ke- stellen. Jullie kunt best alle. omwonden worden. Maar in maal een adventskrans maken een grote stad is moeilijk aan zoals wij hierbij enige voorbeel- dennengroen te komen, dan kun den geven. De eerste is het gemakkelijkst, je dit door groene papieren stroken vervangen of de stro. pier, nadat je het gevouwen succes! (SLOT) ken ze allebei weer even vro lijk. Vooral toen er nog een hele doos met borstplaatjes en cho coladebeestjes te voorschijn kwam, steeg de vreugde ten top. grote zus weer: „Nu hoor ik echt gestommel op de gang. Ja, ze hoorden het allemaal, daar kwam de goede Sint. Meteen zongen ze: „Sinterklaasje kom zitten allemaal even recht!' Opnieuw ging de deur open! „Zo zullen de avonden nog ,Stil, stil," waarschuwde plots sezeliiger wordenmeende Een welgemeend „Dank U jte zus weer: ..Nu hoor ik Smt' •Hebben nog meer Sinterklaasje" werd wel drie voor deze mensen?" maal gezongen. Als enig antwoord kwam één j t>- Toen was t tnd, dat de Bis- der Pieten met een grote zak schop vertrekken moest. Vader aansjouwen. Daar zat me wa- ajg „iduü/gi ivtaaojc num -ii-„ UrflCxlt llBlTl HflST Q6 QSUT 611 maar binnen met je knecht, we E. bedankte hem nog eens harte- éagen zo wel eens terloops over in en voor iedereen. De Pieten Nobelprijzen horen spreken; „Bedank maar niet!" sprak deze zijn onlangs aan enige de Bisschop vriendelijk. „Het geleerden toegekend. Alfred Nobel Jullie hebben zeker dezer kregen zelf schik in 't uitde len. De kleintjes kregen een Nu kwam werkelijk de goede pop, een fluit, een bouwdoos, Sint de kamer binnen. Twee rip a-roterpn pen boek pen tas 15 me 6611 gr genoegen ge- leuke lachende Pieten volgden „f ep„ v ?lnen* weest in een gro£>t gezin als 1 8611 groot uitvin- hem. ,.Ik ga er gauw tussenuit,' of een vulpen! Vader een pijp; moeder een „een klein kind kan het ma- het Uwe weer eens wat vreug- der, maar ook een erg rijk man, de te kunnen brengen. Laat de die echter een groot deel van kinderen goed en veel voor el- zijn vermogen voor weldadige kander bidden! Ik hoop het doeleinden beschikbaar stelde. Tot plots, toen een der Pie- volgend jaar terug te komen!' Geboren te Stockholm in Zweden in 1833, was hü van- z'n hand stond, de Sint uit- Toen vader weer in de kamer af zijn negenentwintigste jaar riep: „Ha! wacht even! Die kwam, zongen de kinderen met allerlei uitvindingen bezig, vier spiegelogen en vier linten maar al heel gauw dorsten ze ballen moet je vasthouden! Die iuist nog: "Dank u Sinter- Het eigenaardige is echter dat of koorden, of als je die niet flink te antwoorden op alles waren bestemd voor Hansje en klaasje, tot het volgend jaar! deze vriend der menschheia hes hebt, vier touwtjes. De twee wat gjnt vroeg. Keesje.... maarwaar zijn ,Ik heb het dezer dagen ge- die twee rakkers?" Er was geen helpen aan: zei buurman, terwijl Vader den ketting en er scheen geen eind Bisschop een grote leunstoel aan te tomen aanbood. Ach, ach, wat keken de kleintjes gelukkig en blij ken" zeggen ze wel eens. Je naar den lang verwachten Sint, ten met twee grote ballen in hebt nodig twee latjes (en die Nog wel een beetje ver hoeven niet eens nieuw te zijn), legen kwamen ze dichterbij latjes bevestig je, met een schroefje of spijkertje, dwars weldig druk!" sprak de Bis over elkaar in kruisvorm. Aan sch0p; „maar ik kan toch niet Koosje en Keesje moest uit de uiteinden bevestig je de nalaten, hier even een bezoek hun schuilhoekje achter vader: spiegeloogjes, waaraan de lin- j-e krengen. In een gezin met ten of koordjes komen. De zoveei fijnke kinderen kom ik tweede krans wordt gemaakt graag. Ik weet, hoe jullie al bureau te voorschijn komen. „Wat ik van jullie gehoord heb. is niet zo erg mooi!" sprak van vier latjes op elkaar getim- lemaal je best'doen om vader de Sint nu. „Jullie weten wel wrtrH in 1 nnvlro n (-J a merd in vierkantvorm, en de derde kan jé rond maken als je een figuurzaag hebt, om de cirkelvormige ring uit een tri- plexplankje te zagen. Aan vier wat ik bedoel he? We zullen daarom die ballen nog maar en moeder te helpen en ook hoeveel jullie te kort komen en toch is het hier in de regel eventjes bewaren gezellig en prettig. En daarom. Piet! Kom eens voor de dag! fftoSu? of^aiT?eSh* hebt Hier'mogen wel eens wat extra paars lint. Het moeilijkst is na tuurlijk om vier kaarsjes te pakken te krijgen. En hoe be gaven gebracht worden." „Daar hebben we opgere kend. Sint. Een kist met kin- vestig je die op de latjes? Nu derkleren hebben we al op de dat is eenvoudiger dan je zelf gang staan! verkondigde de denkt. Je neemt vier dunne, maar lange spijkers en slaat die (aan de onderkant der latten hoor) door het hout, dus zo dat het langste gedeelte met de punt naar boven staat. Daar ene zwarte Piet. „En voor alle kinderen echte gymschoentjes!" vulde de an dere aan. „En alles zonder bon." „Goed zo jongens!" prees druk je dan eenvoudig de kaars Sint. „Maar er is toch nog wel in! Misschien hebben jullie van iets allders °°k!" je kerstboom vier kaarsenknij- Zeker Sint! Hier hebben pertjes, die kun je natuurlijk we een prachtige sjoelbak en ook daarvoor gebruiken in tafeltennis! Voor de kleintjes plaats van spijkers. Wij hebben zijn er ook leuke spelen." verderf der mensheid", om het 2» eens te noemen, heeft uitgevonden: krachtige ontplof bare stoffen. Bij de proefne mingen in 1864 is zijn fabriek in de lucht gevlogen, waarbij een broer het leven verloor. Maar het vreemde is wellicht wel, dat hij gedacht had deze springstoffen voor practische doeleinden te doen gebruiken, zoals voor tunnels te maken bijvoorbeeld, maar de spring stoffen, o.a. dynamiet, werden meestal voor oorlogsdoeleinden toegepast Zijn dynamietindustrie ging snel vooruit en in verscheidene Het uitwerken naar eigen op- landen ontstonden grote fa- vatting van de eerste opgave is brieken. Doordat hü in aanra- ongetwijfeld goed verlopen? Al- king kwam met een gravin, leen de tweede oefening was Bertha Kinskv, 'n Oostenrijks enigszins moeilijk hè Als jullie schrijfster (later de bekende allemaal nog niet begonnen zijn Bertha von Suttner) die zich (maar je moet nu beslist niet wijdde aan de vredesbeweging langer wachten) herhalen wij en het beroemde boek schreef nog even in het kort wat de be- „De Wapens neer", werd hij doeling was van de eerste op- eveneens voor deze denkbeelden gave: een vierkant-versiering gewonnen. te maken met rechte lijnen, Nobel stierf 10 December vanuit het midden smal toelo pend en precies aan vier zijden gelijke verdeling. Een tweede oefening was; dezelfde versie ring met gebogen lijnen uit te 1896, dus precies vijftig jaar geleden. In zijn testament heeft hij bepaald, dat uit de middelen van zijn vermogen, geschat op 31 millioen kronen (dat is on- gen en standen der Franse sa menleving, wachtten ontelbare voeren, maar ook volgens de feestmaaltijden en huldigingen richting van de middellijnen. De geveer 21 millioen gulden) van sportclubs en bewonde- opgave van thans is: een vier- jaarlijks vijftal prijzen, kantvulling te ontwerpen vol- raars. De Franse regering be noemde hem tot ridder in het gens de indeling der diaeonalen. Kort geleden heeft een nieuw Engels Lancaster straalvlieg tuig, het eerste ter wereld dat voor personenvervoer is be- Na een goed landingsterrein met één slag beroemd ieder van 90.000 gulden, zouden worden uitgereikt. Voor na- Legioen van Eer. Blériot was Jullie weten zeker wat dit zijn. tuurkunde, scheikunde, genees- - - J. Jin Jn hnnl' - de Sbhuine "J'™®' de b0€k-. kunde, letterkunde 'en mor achter het kasteel van Dover Later begon hij zich toe te punten van het vierkant met werken ter bevordering van de te hebben gevonden, daalde het leggen op de constructie ran elkaar verbinden- Volgens deze wereldvrede. In 1901 werden de toestel kalm en zonder de min- vliegtuigen en tijdens de we- richting moet nu de verdeling Nobelprijzen voor de eerste stemd, de eerste Kanaalvlucht ste stoornis. Blériot had de reldoorlog 1914—'18 groeiden worden aangebracht Dus goed maa| toegekend. Ook enige gehouden. De afstand Londenvluchit CalaisDover in de tijd Blériot's fabrieken uit tot een opgelet, je begint nu niet zoals Nederlandse geleerden ontvm- Parijs werd in vijftig minuten van 27 minuten volbracht! In groot bedrijf en had -de Franse de vorige maal vanuit het mid- ggn een Nobelprijs, zoals o.a. afgelegd met een gemiddelde optocht bracht men den vlie- regering een onmisbare hulp den van de zijden, maar nu in 1936 prof p j w Debye. Met aan den vroegeren aviateur vanuit de hoeken naar het mid- deze vlucht won Blériot de prijs (want vliegen deed hij toen den gaande: met rechte lijnen Op Nobel's sterfdag, 10 ffjat wil zeggen, je mag ze ook worden de prijzen te Stock- schuin tekenen, maas géén gé- holm uitgereikt, in aanwezig minuut af? Nu begrijpen jullie vanzelf wat een geweldige snel heid dit grote vliegtuig had! hoor, zelf ontwerpen! sten en wetenschappen. snelheid van 496 kilometer per genier naar het hotel, uur. Eerst even een rekensomme- weto door het dagblad „Daily niet meer). tio uitwerken Hoeveel kilo- Mail" was uitgeloofd aan den- In de geschiedenis der lucht- - - - meter legde dit vliegtuig per gene, die voor de eerste maal vaart nam Louis Blériot (in bogen lijntjes gebruiken) volgens held van de lonine j - meter leg met succes het Kanaal over- 1936 overleden) een belangrijke de richting van de diagonalen, lie, de Regeering, staatsliecen vloog: hij ontving 1000 pond. plaats in; hü is als bouwer en Afbeelding 2 is zo een voorbeeld, en vooraanstaande persoonl.jk- Blériot, bewonderd en onophou- als aviateur een der grootste Maar niet precies natekenen heden uit de werelc van ku Maar wij denken nu ook aan delijk toegejuicht door alle la- baanbrekers geweest! de eerste kanaalvlucht van Blériot in 1909. Tegenwoordig lees je zo een berichtje als van dat Lancas ter-straalvliegtuig terloops in de krant. Misschien hebben je ouders of grote broers en zus ters het niet eens opgemerkt. Maar die eerste vlucht over het Kanaal van Blériot was des- tüds een belangrüke gebeurte nis. In de vroege morgen van 25 Juni 1909 steeg hij met een klein, onooglijk vliegtuigje, waarin een 3-cylinder 22 P.K. motor, bü Calais aan de Franse kunst op, nagestaard door eni ge belangstellenden. Blériot werd begeleid door enige sche pen, maar met zijn snelheid van 40 mijlen per uur had hij de vaartuigen reeds spoedig ach ter zich gelaten. gen rond de aarde. Let maa eens goed op de mooie Kleur' Als Zondag 8 December de wisselingen. Knappe sterrenkundigen hebben al jaren tevoren be lucht onbewolkt is. valt er voor jullie een aardige waar- neming aan de hemel te rJ^^t,^L JfnaJnl.h doen. Jullie weet, dat de maan haar licht ontvangt van de duisteripg 's middags om 10 minuten over 5 begint. Als jullie op die tijd naar de maan kijkt, zul je zien, dat, zon. Nu komt Zondagmiddag links onderaan te beginnen de aarde netjes tussen zon de schaduw van de aarde en maan in te staan, zodat over de maan gaat komen. de maan van haar schijnsel wordt beroofd. Helemaal on- Om 10 voor half 7 is de maan totaal verduisterd, daarna niet. want er valt altijd nog Het primitieve vliegtuig waarmede Louis Blériot in 1909 dewel iets licht op van de zon eerste stoutmoedige vlucht over het Kanaal maakte zichtbaar wordt ze echter gaat de aardschaduw er weer langzaam af en om half negen is het verschijnsel door middel van de luchtla- weer voorbij. Roman op een S |Jt51 Waddeneiland 29) Dit was den boer een slag in zijn ge zicht. Hij boog het hoofd, alsof de schaamte hem overweldigde, maar het was slechts een aanloop voor den nieuwen aanval. En om dien te kunnen doen, moest hij toegeven aan zqn toom over het verwüt, dat uit de woorden van zijn dochter sprak. „Zoo," zei hij langzaam, „wou jij be weren, dat ik hier roekeloos den boel in het honderd heb laten loopen? Jij weet niet wat je zegt, kwaje meid! Altijd door zorg en zwoeg ik om den kop boven water te houden en dan zou jij me voor de voeten gooienMaar nou wil ik ook geen woord van tegenspraak meer hooren, laat je dat gezegd zijn! Je hebt je te schikken, dat is niet meer dan je plicht. Je trouwt met Uwe Tonner. En ik waarschuw je, dat je daar op geen enkele manier tegen in gaat. Je laat je niet langer door dien lummel van een Kay Möller den kop op hol brengen en je blijft hem voor goed uit den weg. Uwe Tonner heeft mü'n woord en daar heb jij je aan te houden, anders gebeurt er een ongeluk Helke sloot de oogen en wankelde, ter- wijl Paulsen zich in zijn leunstoel liet zakken, die zwaar kreunde onder zijn gewicht. Minutenlang bleef zü zoo staan, terwijl zij zich met moeite aan de stoel leuning overeind hield. Toen ging zij met sloffenden tred naar de keuken, naar haar moeder, die tevergeefs probeerde haar te troosten. Een half uur later zocht zij haar kamer op. Zooals zü was wierp zü zich op bed en een poos schreide zij wild, waarna zij uitgeput in slaap viel Het was al middernacht, toen Helke wakker werd. Zij moest zich eerst bezin nen, waar zij was; toen tastte zü niet klamme hand naar de lucifers, die ge woonlijk naast den kandelaar op haar nachttafeltje lagen, en stak de kaars aan. Het eerste wat zij bij het opvlammen van het licht zag was haar eigen portret, dat aan den muur hing en haar als heel jong meisje weergaf. Aan de lijst was een bosje gedroogde bloemen vastgestcken en zij moest aan Kay Möller denken, die eens het kleine boeketje voor haar ge plukt had. Van kind af aan waren zij samen geweest en altijd hadden zij ge dacht, dat zij voor elkander bestemd wa ren Een tijdlang overvielen haar allerlei weemoedige herinneringen. Maar opeens stonden de woorden van haar vader haar weer voor den geest: Zondag moest zij zich met Uwe Tonner verloven; over zes weken zou het bruiloft zijn; die man had vader's belofte „Nee, nee," snikte zij- „ik kan niet, ik wil niet, ik haat Uwe Tonner!" Op den rand van het bed gezeten, de handen in den schoot gevouwen, staarde zij r.adeloos voor zich uit. Maar langza merhand viel die matheid van haar af en nu kon zij weer helder en nuchter over den toestand nadehken. Haar vader wilde haar dus feitelijk dwingen; hij dacht met haar levensgeluk de schulden af te lossen, waarmee hü huis en erf bezwaard had, misschien wtl om ook verder zijn speculatiehartstocht te kunnen botvieren. Zij huiverde; al kende zü ook het be drag van zijn schulden niet, zij begreep toch wel dat het onoverkomelijk hoog moest zijn. Maar moest zij zich daarvoor opofferen? Moest zij daarom haar leven lang een man toebehooren, dien zij niet kon uitstaan en aan wiens zijde zij alleen diep ongelukkig kon worden? In gedachten vergeleek zij Uwe Tonner met Kay Möller. Zeker, de zoon van den strandvoogd mocht er best wezen; hij was groot van stuk en iedereen noemde hem een knappe man. Naar het uiterlijk be hoefde hij voor Kay niet onder te doen. Maar met zijn karakter was hij juist het tegenovergestelde van den jongen vis- scher. Hij was hoogmoedig', lichtzinnig en onberekenbaar en hij leidde, zooals zij al lang wist, in het geheim een tweede leven, dat ongetwijfeld tegen recht en wet indruischte. Maar op de eerste plaats was hij de booze geest van haar vader. Pas sinds die twee met elkaar omgingen was haar vader van den goeden weg af gedwaald en speculant geVorden. Het was aan Uwe Tonner te wijten, dat ze thuis zoo diep in de zorgen zaten en dat moe der eenvoudig geen leven meer had. Kay Möller had gelijk: haar vader stond vol komen onder den slechten invloed van Tonner; deze had hem in zijn macht en dreef met hem zijn duister spelen dat was het, waarom zij Uwe niet lijden mocht, hem verachtte, ja haatte. Zij zuchtte diep en drukte de vinger toppen tegen öe heete slapen. „Nee, nee!" zei ze halfluid en weer rilde zij als in koorts, een gevolg van die aaneenschake ling van telkens terugkeerenden angst, hoop en vrees. Uwe Tonner en haar vader werden er van verdacht, met 't geheimzinnig einde van Jens Rickmers in verband te staan. Hadden zü die verdenking inderdaad ont zenuwd? Waren zij werkelijk, zooals zij voorgaven, dien middag en avond in Hu- sum geweest? Zij stond op en liep naar het venster, waarvan het gordijn nog niet was neer gelaten. Daar bleef ze staan en drukte haar voorhoofd tegen het koele hout van het raam, terwijl haar oogen het nachte lijk donker in tuurden om iets van haar turen te onderscheiden. „Nee, nee!" fluisterde zij weer, „ik kan 't niet doen, 't is onmogelük! Vader moet onze familie maar om hulp vragen Uwe Tonner kan ik niet luchten of zien, mijn heele hart behoort aan Kay...... Ben je thuis, Kay? Kun je me niet te hulp komen?" Zü dacht er aan, dat hij beloofd had. haar bij te staan en tegelijk schoot het haar te binnen: Jasper Kroeger was van Antje teruggekeerd met de boodschap, dat Kay vanavond van de vischvangst thuis zou komen. Met een haastige, vastberaden bewe ging keerde het meisje zich om en zij begon haar spullen in te pakken. Ge- ruischloos trok zü 'n grooten koffer van onder het bed te voorschijn, en even zacht en voorzichtig nam zij uit haar kast kleeren en ondergoed om die daarin te doen. Tien minuten later had zij den koffer gesloten, een hoed opgezet en een zomermantel aangetrokken. Een poos stond zij nog bewegingloos en met wild kloppend hart te luisteren. Dé angst snoer.de haar bijna de keel dicht (Vervolg van pagina 1) Natuurlük is het volkomen juist, wanneer men zegt, dat in de geschie denis van de Arbeidersbeweging steeds intellectueele medewerkers worden aan getroffen: geestelijke adviseurs, juridi sche raadslieden, wiskundigen, enz. Maar. en hier komt het op aan. de uit eindelijke verantwoordelijkheid bleef onder alle omstandigheden bü de ar beiders zelf. Beteekent dit motto nu, dat de arbei ders zich exclusief in een eigen kring wenschen op te sluiten? Wie zulks zou beweren, heeft toch wel weinig oog voor de geschiedenis dier beweging. Herinne ring aan één feit lükt ons voldoende om deze onjuiste gedachte weg te nemen. De actie Naar de Nieuwe Gemeenschap was er volledig op gericht, de doorbraak der standen te voltooien. Hiervoor was het speciaal de arbeidersbeweging, die een geldelük offer van eenige honderd duizenden niet schuwde. Men wenscht zün we goed georiënteerd die lijn zeker niet af te breken, getuige o. a. de samenwerking in den Raad van Over leg tusschen de standsorganisaties. Neen, de slagzin: Vóór de arbeiders, dóór de arbeiders, is geen klassenstrijdgedachte, maar een constructief parool. Zaterdag 14 December c zai de her stelde spoorbrug over de Maas bij Mook in de lijn NijmegenVenlo officieel worden geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3