Geen oordeel Twee hotelbranden in de Ver. Staten Honderd zeven en twintig personen vinden den dood ZAL STALIN AFTREDEN? Tegenstrijdige geruchten rond den maarschalk Lewis heft mijnwerkersstaking voorloopig op Tot 31 Maart wordt het werk hervat WAARHEID, VRIJHEID EN RECHTVAARDIGHEID" De.Kardinaal tot de katholieke arbeiders Resolutie tegen spanning tusschen loonen en prijzen Vliegtuig van de „Willem Barendsz" in zee gestort Bestuurder verongelukt, andere inzittende ernstig gewond Tot hoofd en hart Grsetste hotelbrand in de geschiedenis der V.S. Het weer Vergiftigingsgevallen te Nijmegen Verliezen in Indië Gevaren zijn ook nü groot Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal nieuwe belangrijke fase inleiden Brood één cent duurder Fransche senaats verkiezing De verklaring over Linggadjati MAANDAG 9 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23713 ËMë. DR. KASTEEL VERTROKKEN 7'" Vijf personen in den oorlog overleden 99 Met ingang van 23 Dec P.T.T.-diredteuren naar New York Leven zonder God „DOODEMRITTEH" BIJ MEDAN Gebruik van dum-dum- kogels bewezen „Hooge adviesraad" bijeen B.S. voorspelt groote moeilijkheden Bij aanvaarding van de ontwerp-over eenkomst EEN WERELDREIS BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21545 Postgiro 1434SG ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd- hoofdredacteur: WSeverin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Herhaaldelijk hebben wij betreurd, dat de grootste politieke partij in Nederland, de Kath. Volkspartij, zich nog niet duidelijk heeft uitgespro ken over de kwestie, die heel ons volk thans beroert: de basis-overeenkomst van Cheribon. Wij twijfelen er weliswaar geen oogenblik aan, dat de fractie-voor zitter der Tweede Kamer het nauwste contact onderhoudt met het kabinet en wel in het bijzonder met de katholieke ministers: gaarne nemen we ook aan, dat er in de fractie zelf uitvoerig ge discussieerd is over het vóór en tegen Van het accoord en eveneens zijn we er van overtuigd, dat bij de a.s. debatten in de Kamer onze fractie wèl geprepa reerd zich van haar hoogst belangrijke en verantwoordelijke taak zal kwijten, dit alles echter neemt niet weg, dat de K. V. P. haar leden en volgelingen, dit in tegenstelling tot alle andere politieke partijen, vrijwel geen leiding heeft ge geven. Misschien zal men hierop antwoorden, dat zoolang de regeering niet officieel haar standpunt heeft kenbaar gemaakt, het immers weinig zin heeft zich open lijk uit te spreken. Wait and see, zal men zeggen, weldra zal men onze stem hooren in de Kamer. Maar zou de re geering, aldus willen wij vragen, haar officieele standpunt bepalen of bepaald hebben zonder zich van te voren verge wist te hebben van de houding der katholieke Kamerfractie? Een wissel werking dus. Maar naar buiten: een nevelgordijn. En intusschen' zijn de katholieken ver stoken van vrijwel iedere leiding hunner eigen partij. Of zou men soms willen beweren, dat de resolutie van het con gres te Utrecht een duidelijke uitspraak beteekende? Wij zouden dan willen vragen, waarom niet alleen de leden van de K. V. P., doch ook alle andere poli tieke groepseringen steeds in het onze kere verkeerd hebben over de houding der katholieken. Nog Donderdagavond j.l. schreef het dagblad „Trouw": „O Romme, wrijf U het zand uit de oogen, gelijk gij het eenige weken geleden deedt. Doe het nu op het kritieke moment, gelijk uw door heel het Vaderland gerespecteerde voor ganger Aalberse het deed." Uit Den Haag vernam Zaterdag het A. N. P., dat de regeering In groote lijnen achter het basis-accoord staat. In par lementaire kringen is men algemeen van oordeel, dat de Kath. Kamer-fractie alles zal doen om een kabinetscrisis te vermijden. Weer dus een negatief woord. En mag dat nu het motief zijn, waardoor men zich laat leiden in zulk een historisch uur, bij het nemen van zulk een beslissing, welker draagwijdte biet te overzien is? Wij willen het niet gelooven. Tot welke gevolgen een dergelijke on zekere houding leidt, bleek dezer dagen Uit het door het „Parool" gepubliceerde resultaat van een enquête, uitgaande van het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie. Volgens deze cijfers valt zeer in het bijzonder de verdeeldheid in de K. V. P. zelf op: 30 pet. vóór het ont- p-fcvccoo. d, 33 pet. tegen. Dit op zich zelf reeds merkwaardige feit is nog niet zoo verrassend als de mededeeling, dat 37 pet. der katholieken geen oordeel heeft. Dit is het hoogste percentage van alle politieke partijen. Meer dan een derde deel der katholieken heeft dus op dit historisch oogenblik geen oordeel over hetgeen in het belang van ons land en ginds overzee geschieden moet.... Wij achten dit een veeg teeken, want deze houding verzwakt onze positie in het oog der andere partijen, omdat zij immers of den indruk wekt van poli tieke onmondigheid öf als een bewijs geldt van weifelmoedigheid. En het is juist deze weifelmoedigheid, die op een beslissend moment weieens noodlottig zou kunnen worden. Prof. Romme eindigt hedenmorgen in de „Volkskrant" een artikel over het ontwerp-accoord onder den titel „Er kenning" als volgt: „Voor de goede orde zij herhaald, dat We niet met stelligheid weten, of we de erkenning van Linggadjati op deze wijze juist gezien hebben. We hebben gepoogd de beteekenfe er van te benaderen. De kennis van den inhoud van Linggadjati is de noodzakelijke voorwaarde voor een verantwoord oordeel over de ontwerp overeenkomst van Linggadjati." Koos Vorrink zeide Vrijdagavond in de Diamantbeurs te Amsterdam, dat tengevolge van het samengaan van de P. v. d. A. en de Kath. Volkspartij ,gnan leer rekenen" riep hij tegen iemand, die liever met de communisten had samengewerkt het schip van Linggadjati de haven is binnengeloopen>. Is het schip nu wèl of niet in de haven? Met de PHTAV is Z. Exc. dr. P. Kasteel, de gouverneur van Curacao, Za terdagmiddag van Schiphol weer naar de West vertrokken. Talrijke autori teiten waren bij het afscheid aanwezig De gouverneur van Curasao, dr. P- Kasteel, die voor het voeren van bespre kingen met de Nederlandsche regeering eenigen tijd in ons land heeft doorge bracht, is Zaterdagmiddag van Schip hol met het K. L. M.-lijnvliegtuig PH— TAU naar New York vertrokken, van welke stad hij zich naar Curasao zal begeven. Tot een A N. P.-verslaggever zeide hij vlak voor zijn vertrek: „Ik kan me over het ontwerp Linggadjati niet uit laten, tenslotte heb ik al mijn aan dacht noodig voor de West". In dit ver band deelde hij mede, dat de regeering op het oogenblik voor West-Indië een regeling uitwerkt, „die op zeer royale wijze tegemoet zal komen aan de ver schillende verlangens". Bij liet afwikkelingsbureau concentra tiekampen hebben de hoofden van de af- deelingen secretariaat, inlichtingen en documentatie, alsmede ongeveer 75 pro cent van het gezamenlijk personeel ont slag genomen. Op zijn minst 127 personen hebben bet leven verloren bij een geheimzinnigen brand, die Zaterdag het Winecoff hotel in Atlanta (V.S.) in een laaiende hel ver anderde, Honderd personen werden ge wond'. He ramp was de ergste hotelbrand, welke ooit in de V. S. is voorgekomen. De vlammen gierden door het gebouw aan de beroemde Peachtree Street in Atlanta, terwijl gillende mannen, vrouwen en kin deren in alle vijftien verdiepingen den d'cod in het vuur vonden, of uit wanhoop uit de ramen sprongen. Tientallen ande. ren kwamen om door verstikking. Hét gebouw, dat van baksteen, beton en staal was opgetrokken, had geen brandtrap aan den buitenkant, doch stond ingeschreven als „brandvrij." Brandweercommandant Harry Philips zei, dat het hotel, toen het in 1914 ge bouwd werd, aan alle veiligheidsvoor schriften voldaan had. De ziekenhuizen van de stad kregen een wagonlading bloedplasma tot hun be schikking en er werd per radio 'n oproep gericht aan bloed-donors. De brand in het hotel, dat niet het grootste, maar wel een der eerste hotels van Atlanta was, io waarschijnlijk ont staan op de derde of vierde verdieping. Burgemeester Hartsfield deelde mede, dat een onderzoek naar de oorzaak gaande was. Personen, die getracht hadden, hulp te bieden vertelden gruwelijke verhalen. Zij hadden vele menschelijke gedaanten af- geteekend gezien tegen de uitslaande vlammen. Angstwekkende hulpkreten hadden de lucht vervuld en achtereen volgens waren tientallen lichamen in het schemerduister van den vroegen ochtend met een doffen smak op straat terecht gekomen. De vlammen breidden zich met ramp spoedige snelheid langs den geheelen zuid-westelijken kant van het gebouw uit en trokken naar boven langs de trappen en liftkokers, met het gevolg, dat bijna de helft van de 285 gasten van het hotel werd afgesloten- Sommige brandweermannen betoogden, dat het aantal slachtoffers kleiner zou zijn geweest, als de gasten in hun kamers ge bleven waren. Sommige vertrekken waren geheel onbeschadigd. Het hoofd van politie, Nornsby, zei, dat er minstens 25 a, 30 personen gedood wer den by het springen uit de ramen. De muren van het groote gebouw waren overdekt met gescheurde lakens en dekens, op de plaatsen waar de slachtoffers hadden geprobeerd zich te redden. Toen de verslaggevers het uitgebrande gebouw betraden, vonden zij op iedere ver dieping dooden, sommigen zonder eenig spoor van brandwonden. Een moeder en haar drie kleine kinderen werden dood in een badkamer aangetrof fen. Onder een douche in een andere ka mer lagen een man, een vrouw en twee babies, dood. Vijf van de vijftig meisjes, die in het hotel logeerden voor de bijwoning van ;en conferentie, waren in een kamer gestikt. In een andere kamer bevonden zich de lijken van een bejaard echtpaar, de man half aangekleed in een stoel, de vrouw in bed. In weer een andere kamer lagen de lijken van een man en een kleinen jongen, die elkaar krampachtig vasthielden. Het was een afschuwelijk gezicht. Op de 12de verdieping zat een man be klemd tusschen het ijzeren traliewerk, dat het raam van de kamer afsloot. Ik zag een groot aantal personen uit de ramep springen, schrijft de verslag gever van AJ, Een vrouw wierp eerst haar zoontje en dochtertje uit een raam op de zevende verdieping en sprong daarna zelf naar buiten. Zij vonden den dood. Ik hoop nooit weer zooiets vreeselijks te hooren als de kreten van die men sehen, van het oogenblik. waarop zij uit de ramen sprongen tot het moment, waarop zij op het trottoir terecht kwa men. De nachtportier van het hotel zei, dat Een zegsman van de Russische ambas sade te Londen, heeft medegedeeld, dat Stalin „zich in een uitstekende gezond heid verheugt". Hij ontkende met nadruk de geruch ten, die in Londen de ronde hadden ge daan. Een Zondagsblad had zelfs ge meld, dat het Russische staatshoofd „dood of ervende" was, en een ander, dat „Stalin spoedig zou heen gaan". Op de vraag, of de verklaring geba seerd was op de recente, rechtstreek- sche mededeelingen van het Kremlin, zei de woordvoerder: „Ik mag aan deae ver klaring niets toevoegen". Hij zei, dat aangenomen wordt, dat de geruchten, volgens welke Stalin dood of Nadat de Amerikaansche openbare aanklager Clark en de verdediger van de mijnwerkersvakvere«niging met den chief "justice hadden geconfereerd over het verzoek van de regeering om een onmiddellijke herziening van het vonnis, dat „ver Lewis is uitgesproken, heeft Lewis thans in epn brief aan de leden van zijn vakvereniging het be vel gegeven aan het werk te gaan, Voorloopig tot 31 Maart a.s. Als ver klaring van dit bevel werd er aan toe gevoegd, dat het gegcven was om het hooge Amerikaansche gerechtshof in staat te steHen de mijnwerkersstaking en alles wat hiermee samenhangt, vrij van „den druk der publieke meening" te beoOrdeclen. Een der grootste verliezen, die door de itaking is geleden, is waarschijnlijk ge legen in de staalproductie. Door verant woordelijke kringen werd dan ook voor speld, dat de landen, die in de V. S. staal Wenschen aan te koopen, moeilijkheden zullen ondervinden bij het plaatse» van bestellingen. Het embargo op het vervoer per spoor Wan goederen voor den export is onmid- rilelijk nadat het einde van de staking Was aangekondigd, door het transport bureau voor de landsverdediging opgehe ven. Ook zullen de beperkingen van het Postvervoer, die nog geen 48 uur geleden Waren afgekondigd, ongedaan worden er nog maar weinig gasten naar beneden kunnen komen, nadat om half vier 's nachts de alarmsignalen waren overge gaan. Een piccolo deelde mede, dat de optrekkende vlammen de trappen en uit gangen, hadden versperd. De liften werden bijna onmiddellijk buiten werking gesteld. Sommigen ont snapten aan de vuurzee, door op 'n ven sterbank te klimmen of aan elkaar ge knoopte lakens te blijven hangen, totdat er brandweerlieden kwamen om hen te red den. Vele personen, die uit de boven verdiepingen sprongen, kwamen in de valschermen terecht, doch door de zwaar neerkomende lichamen werden de scher men den brandweerlieden uit de handen gerukt. Eenigen ontkwamen door hun deuren te barricadeeren tegen hitte en rook. Een der gasten, die er heelhuids afge komen zijn, zeide tot U.P.: „Ik heb mij met mijn vrouw kunn.en redden, maar ge durende drie verschrikkelijke uren hebben wij op de vijftiende verdieping aan het uit einde van onze lakens een waren dooden- dans uitgevoerd. Ik kan nog niet gelooven, dat wij in veiligheid zijn. Het eerst be merkte ik iets van den brand, toen ik men sehen hoorde schreeuwen. Ik dacht, dat ik droomde. Maar toen werd mijn vrouw wak ker en wij keken uit het raam. Vlammen schoten uit elk raam beneden ons op aan de voorzijde van het hotel. Wij waren doo- delijk geschrokken, maar mijn vrouw had nog genoeg tegenwoordigheid van geest om op het idee te komen lakens aan elkaar te binden en zoo te trachten een lagere ver dieping te bereiken. Wij knoopten twee lakens aan elkaar en zoo bereikten wil de veertiende verdieping, maar het was daar zoo heet, dat wij weer terug moesten. In onze kamer werd het inmiddels hee- ter en heeter, zoodat wy gingen uitkijken naar een plek waar het beter was uit te houden. Wij kropen op de vensterbank en bereikten met behulp van onze lakens de naastgelegen kamer, waar wii een ander echtpaar aantroffen, dat zich bij ons voeg de. Zoo bewogen wij ons voort van de eene kamer naar de andere. Maar de vrouw van onzen metgezel kostte deze klimpartij het leven. Een meisje, dat van het dak af sprong, nam haar in haar vaart mee en beiden vielen te pletter. Wij drieën bleven doorzwaaien van de eene kamer naar de andere, steeds juist boven het vuur. Het leek wel een jaar te duren. Maar tenslotte bereikten wij een hoekkamer. waar wij bulten het bereik vu;, de vlammen waren en waar het koeler was. Daar hebben wy twee bange uren doorgebracht. De man, die zijn vrouw verloren had, kon niets meer zeggen. Tenslotte verlosten de brand weerlieden ons. God zij dank. Zij begrepen niet goed, hoe wij het voor elkaar gekregen hadden en dat wij nog leefden. Wij eigen lijk ook niet." Een van de eerste lijken, die geïdentifi ceerd werden, was dat van een jong meisje, dat nooit in het hotel zou hebben vertoefd indien haar vader niet zoo voorzichtig was geweest. Zij had in een ander hotel kamers besteld, dóch haar vader wilde niet, dat zy daar heenging en boekte persoonlijk eén kamer voor haar in het Winecoff- hotel. Zondagmorgen is het hotel Barry te Saskatoon (V.S.) een prooi der vlammen geworden. Minstens 11 personen hebben bij deze ramp den dood gevonden. John L. Lewis, president van de Ameri kaansche mijnwerkers gemarkt. Dit beteekent, dat de vele Kerstpak ketten, die naar Europa verzonden zijn, naar hun bestemming gaan, al zal de af levering vertraagd worden. stervende zou zijn„uit Ankara afkom stig zijn". „Er ontstaan vele geruchten in de Turksche hoofdstad", zei hij, „en ik weet dat dit bepaalde gerucht eenige da gen geleden in Turksche bladen is ge publiceerd.' „Doch wij weten, dat Stalin zich als altijd, in een uitstekende gezondheid verheugt." Hij karakteriseerde de nieuwe vloedgolf van geruchten met de woorden „vuile spe culaties" en voegde .eraan toe, „zet dat vooral in Jullie verslag'." De verklaring van de Russische am bassade werd gedaan in een telefoon gesprek met A.P.. die had gevraagd om officieel commentaar op de verhalen in de Londensche pers over de gezondheids toestand van stalin. Het Bi'ttsche zondagsblad „The People" meldt, dat Stalim volgende maand het oopergezag in Rusland zal neerleggen, volgens dit blad zal de officieele aankon diging op den Rnssischen Nieuwjaarsdag geschieden. „The People" schrijft, dat als reden van zijn aftreden Stali'us gezond heid zal worden genoemd, doch een an dere factor Is de botsing der persoonlijk heden onder de zeven hcerscbers In spe der Sovjet-Unie, „The People" schrijft: „Sedert het eind van den oorlog heeft een botsing der persoonlijkheden onder de sterke man nen, die hem omringen, plaats gevonden. Eenige leden van den oppersten raad der communistische partij hebben hun zin nen gezet op een wijziging van de Sov jet-wereldpolitiek en Stalin is het nog niet met zich zelf eens of zij gelijk dan wel ongelijk hebben." De groote zeven zijn volgens „The People" in volgorde van hun belangrijk heid, de volgende mamien: Molotof, gen. Zjdanov, communistisch Molotof, gen. Zjdanov communistisch partijleider en Molotofs grootste rivaal, Andreyev eveneens partijleider en ver trouweling van Stalin, gen. Bulganin, die onder Stalin met de nationale verde diging belast is, Kaganovitsj, Stalins zwager en minister van Olie, Mikoyan minister van Handel en Malenkof vice- premier en secretaris-generaal van de communistische partij. Het blad voorspelt, dat in de aankon diging van Stalins aftreden gezegd zal worden, dat Stalin als gevolg van de oor logsinspanningen rust noodig heeft, in het gezondheidsoord Sotsji aan de Zwar te Zee een lange vacantie neemt en be sloten heeft het oppergezag neer te leg gen doch als een ouder staatsman met het Kremlin contact zal houden. „The People" gelooft verder, dat Sta lin zich in verband met het milde kli maat op zijn landgoed op de Krim zal terugtrekken. Dr. J. C. Kielstra, Nederlandsch afge vaardigde bij de ambtsaanvaarding van den nieuwen president van Mexico, Miguel Eleman, drukt den aftredenden president van Mexico, Manuel Arila Camacho, de hand Verwachting tot Dinsdagavond: Wind geleidelijk weer omloopend en afnemend, aanvankelijk nog zwaar be wolkt met enkele regenbuien. Hier en daar met natte sneeuw, later opkla rend. In het Noorden van het land vannacht temperaturen om het vries punt, overigens tusschen 3 en 6 gra den. Zon 8.3616.29. Maan 18.0810.47. De politie te Nijmegen heeft al sinds de jaren 1943 en 1944 verschillende vergiftigingsgevallen in onderzoek. Een zestal werkbazen van de stijfselfabriek „Hollandia" is in den loop van 1943 en 1944 onder ernstige vergiftigingsver schijnselen ongesteld geworden. In 1943 zijn er vier van hen bezweken. Het vijfde slachtoffer overleed in 1944. Na het enderzoek van den geneesheer, werd op last van de politie een sectieonder- zoek toegepast. Daarbij is toen komen vast te staan, dat de man zeer waar schijnlijk door rattenkruid vergiftigd was.' Het zesde slachtoffers leeft nog. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn ge- ïapporteerd Kon. Marine: tijd. korp. der mariniers G P. L. Hopstakén, stamb. no. 4500338, afkomstig uit 's-Hertogenbosch, gesneu veld in Ned.-Indië op 26-11-1946. Kou. Landmacht: soldaat A- den Boesterd, le- gerno. 141903 van 3—R.I., afkomstig Uit Utrecht, gesneuveld té Padang op 29-11- 1946; soldaat P. de Jong, legerno. 260511010 van 3-R.I., afkomstig uit Nieuwerkerk a d. IJssel; gesneuveld in Ned.-Indië 29-11- 1946; soldaat C. Boone, legerno. 260824004 van 14R.I., afkomstig uit Rotterdam, gewond tiidens oorlogsactie en overleden 28-11-1946; soldaat J. Strikwerda, leger no. 240215001 van 19R.I.. afkomstig uit Wonseradeel, gesneuveld 27-11-1946 te Tjilampenie Bandoeng. Zeer scherp heeft Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong Zondagmiddag tijdens de slotbijeenkomst van de Centrale Raadsvergadering der K. A. B. in het Aartsbisdom te Utrecht de feitelijke werkopdracht geformuleerd van den Katholieken arbeider, waar over zoowel op de sectie bijeenkom sten als ter algemeene vergadering talrijke sprekers het woord voerden. Z. Em. sprak in het begin van zjjn rede met groote ontroering over Mgr. Dr. Schaepman, den oprichter van den Utrechtschen bond, wiens naam en nagedachtenis door iedpren spre ker Zaterdag en Zondag telkens met zoo groote piëteit waren geëerd. „Ik zelf heb hem niet gekend, maar ik ben er trotsch op in Rijsenburg in zijn geest te zijn opgevoed en toen ik dit najaar in Rome vertoefde, heb ik op zijn graf, gelegen op het Duitsche kerkhof in de schaduw van den St. Pie- ter gebeden, dat zijn devies „Waarheid, vrijheid en rechtvaardigheid", waarvan wij als studenten zoo overtuigd zangen en dat hij u als leidraad in het vaandel schreef, ook voor de toekomst uw richt snoer mag blijven", aldus de Kardinaal. Z. Em. herinnerde er aan, hoe tijdens de bezetting de zekerheid, dat de katho lieke arbeiders als één man trouw zou den blijven toen het erom ging de Katholieke Arbeiders Beweging vrij van Duitschen invloed te houden, het Episco paat had gesteund en aanleiding had gegeven tot den eersten Herderlijken brief, waarmee het Bisschoppelijk verzet tegen den overweldiger een feit werd- De bijeenkomst cIer K.A.B., c elke in Tivoli te Utrecht p'ratt rond, we'd bijpeooonó. door Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong. Een eerewaeht van Kajotters stond, opgesteld, om den Kardinaal te ontvangen Op de vergadering van de K.A.B. in het Aartsbisdom, Zaterdag en Zondag te Utrecht gehouden, is een resolutie aan genomen, waarin de kern van alle be sprekingen op beide dagen werd vervat. Zij behelsde op de eerste plaats een fel protest tegen het feit, dat nog altijd de tijdens de bezetting naar het N.A.F. over. geganc goederen en gelden van 61® K.A.B. door de overheid nog niet zijn teruggeven. Voorts een scherpe en positieve stelling- name tegen de personeelsvereenigingen in het algemeen en tegen de fabriekscultuur In het bjjzonder. Op sociaal en econo misch terrein ageert de resolutie tegen de voortdurende sponning tuschen loonen en prijzen en de nog steeds niet herziene ontoereikende invaliditeitswet. De heer De Bruin voegde hieraan nog toe, dat de K.A.B. zal strijden tegen de toenemende inschakeling van de gehuwde vrouw in het bedrijfsleven, dat zij de ondernemingen zal wijzen op haar juiste taak, dat zij niet gedoogt, dat sociale werksters in de bedrijven zich bemoeien met het geestelijk leven van de arbeiders en dat zij met klem nu zij zich nood gedwongen heeft neergelegd bij den loon stop medezeggingschap eischt in 't be leid ten aanzien van prijzen en prijscon- tróle. „Eén plaats in het adviescollege is niet voldoende," aldus de heer De Bruin. „Wij verlangen méér en wachten nu op De bestuurder van een der beide Walrusvliegtuigen, die behooren bij den Nederlandschen walvischvaarder „Willem Barendsz'' is Zaterdag om het leven gekomen, toen zijn toe" stel verongelukte in de Tafelbaai bij Kaapstad. Het ongeluk geschiedde in het zicht van de kust. De naam van den verongelukte wordt opgegeven als A. S. Bicmnbroodspot. De andere vlieger, die zich aan boord bevond, J. Beukelaar, werd ernstig gewond. De marconist N. Ifoogenkamp en de radar-operateur J. Addison wer den eveneens gewond. Alle leden van de bemanning behoorden tot de Koninklijke Nederlandsche vloot. Het vliegtuig is na den start tegen een golf gebotst, daarna tegen een tweede en vervolgens dook het met den neus in het water. De drie gewonde leden der bemanning werden gered door de op- die op varenden van een visschersboot, haar eerste reis maakte. De verongelukte bestuurder zat gesloten in het wrak en zijn lichaam kon pas later geborgen worden. Het ongeluk geschiedde op het oogenblik, dat de „Willem Barendsz" zich gereed rftaakte, om naar het Zuidpoolgebied te vertrek ken. Met ingang van 23 December zal de prijs voor brood met één cent per 800 gram worden verhoogd. De vaste prijs wordt afgeschaft en vervangen door een maximumprijs. Bovendien is een mini mumprijs gesteld, die twee cent per brood beneden den maximumprijs ligt. nader overleg met de regeering." Met nadruk stelde hij tenslotte vast, dat een deel van de taak die de K.A.B. vijftig jaar geleden was gesteld: den arbeider te maken tot een sociale per soonlijkheid, werd bereikt, dat de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie een nieuwe belangrijke fase zal inluiden en dat het de taak van de plaatselijke afdeelingen zal zijn, den arbeider daarop voor te be reiden. Mgr. Van Sehaik sprak nog over de les van het verleden, over Schaepman's baanbrekende werk, gebaseerd op de En cycliek „Rerum Novarum" en pastoor F. J. M. van Leeuwen wekte in een enthousiaste rede de vergadering op tot geestelijke herbewapening. Zaterdag was de voorzitter van de af- deeling Utrecht, de heer J. A. Bakker, die 25 jaar lang de voorzittersfunctie had bekleed, hartelijk gehuldigd. Theo van Steen had toen nog een inleiding gehou den over den groei tot volwaardigheid. Veertien dagen geleden werden in Frankrijk 85.000 kiesmannen aange duid. die, volgens het systeem van ge trapte verkiezingen, de leden van den nieuwen Franschen senaat zouden moe ten aanduiden. Gisteren vond het twee de gedeelte van deze verkiezing plaats. Volgens de laatste uitslagen, welke door het Fransche ministerie van Bin- nenlandsche Zaken verstrekt zijn, heeft de M.R.P. 62 zetels verkregen. De Com munisten komen op de tweede plaats met 61 en de Socialisten op de derde plaats met 37 zetels. De Republikeinsche Unie, onder de leiding van Herrlot's Radicaal-Socialisten, heeft 25 zetels verkregen, de Conservatief Onafhanke lijke Republikeinen veroverden er 12, de Partij van de Vrijheid 8 en kleine groe- peeringen samen 9. Met de K.L.M.-Constellation PH-TAU, vertrokken Zaterdagmiddag naar New Vork de P.T.T.-directeuren W. R. van Goos en P. A. Hofman, die de reis naar de V.S. aanvaardden op uitnoodiging van de U.N.O., teneinde voorbereidende be sprekingen te voeren in verband met het internationale postcongres, dat in Mei as. te Parijs zal worden gehouden. j Wie aan alle menschen, met wie hij in aanraking komt, welgevallig I wil zijn, zal zich in zijn leven veel moeten laten welgevallen. Waren toen de gevaren groot, aldus Z. Em., nu zS*n ze even groot, zoo niet g'rooter. Tegen communistische leu gen, tyrannie en onrecht zullen vooral de arbeiders de waarheid, de vrijheid en de rechtvaardigheid moe ten verdedigen. De materieelc nocd speelt hun in de kaart en gij dient met kracht iets positiefs, een goede voorlichting en een stimuleering van een juiste wclvaartspolitiek, daar tegenover te stellen. Naast en in het communisme teekende Z. Em. een ander gevaar, het gevaar dat communisme en nationaal-soclalisme tot gevolg had: het leven zonder God. Het leven zonder God, dat deze stroomingen doet en deed speculeeren op de laagste hartstochten en dat het scherpst tot uiting komt in de groote zucht naar ontspanning en vermaak van dezen tijd. Met nadruk waarschuwde Z. Em. in dit verband tegen de neutrale buurtver- eenigingen en ontspanningscentra en de bemoeiingen van fabrieksdirecties op dit gebied, waardoor het gevaar ontstaat, dat de katholieke arbeiders worden weg gezogen uit het rijke katholieke cultureele leven. Z. Em. besloot met een opwekking speciaal aan de jonge geestelijke advi seurs, de leden van de Credo-Pugno clubs en de afdeelingsbestuurders. deze gevaren met kracht te helpen bestrijden. Het is niet overbodig te vermelden, dat de heer Nijkamp, voorzitter van den Utrechtschen bond, hierna juist vóórdat Z. Em. spontaan toegezongen de verga dering verliet, hem de verzekering gaf. dat die trouw, die in het verleden ker kelijke overheid en katholieke arbeiders beweging tot een hechte eenheid maakte, eer toe dan af zou nemen. Een verklaring, die de vergadering opnieuw met krachtig applaus onderstreepte. De ministerraad heeft Zondag verga derd van drie uur tot half zeven. Het staat nu vast, dat morgen, Dinsdag, aan de Tweede Kamer zull-n worden voor gelegd de 24 pagina's tellende Memorie van Toelichting op de basis-overeen komst van Linggadjati, welke de Com missie-Generaal aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen heeft uitge bracht, benevens de tekst van de over eenkomst. De minister van Overzeesche Gebieds deelen, mr. Jonkman, zal bovendien in de Kamer een uitvoerige verklaring afleggen. Een woordvoerder van het Nederland sche leger heeft verklaard, dat aanval len op de convooien op den weg naar Belawan, hoewel deze weg volgens de bepalingen van bet bestand onder Ne derlandsche contróle staat, dagelijks voorkomen. Militaire chauffeurs noe men het convooi-rijden daar thans een ,.doodenrit'\ Naar aanleiding van het reeds gemelde gebruik van dum-dumkogels te Medan door de Indonesiërs, zijn aan Aneta be wijzen geleverd, dat 30 November op de lijken van de aanvallers en ook in ver laten stellingen dum-dum-munitie ge vonden is. De Nederlandsche en Indonesische commissies zijn ten Zuiden van Sema- rang bijeen geweest, doch konden niet tot overeenstemming komen, daar de In donesische commissie vasthield aan de van Indonesische zijde vastgestelde de marcatielijn. Voor de Nederlanders was deze lijn niet aanvaardbaar, daar zij niet gebaseerd is op den status quo van 14 October. Antara meldt, dat de „hooge advies raad" der „republiek" Donderdag en Vrijdag a.s. te Djokjakarta zal bijeen komen teneinde zijn houding tegenover de on t w erp - overe e n komst te bepalen. De Partai Sosialis, de partij van Sjahrir en Sjarifoeddin heeft zich aphter de ont- werp-overeenkomst geschaard. Zes prominente figuren uit de voormalige binnenlandsche strijdkrachten van de pro vincie Groningen, onder wie de gewestelijke commandant, de commandant der bewa kingstroepen en de directeur van het af wikkelingsbureau. hebben volgend telegram gezonden aan de leden van de Staten-Ge- neraal „Leden van de voormalige binnen landsche strijdkrachten in de provincie Groningen, wetende, dat zij de meening van het overgroote deel van de voor malige B.S. vertolken, wijzen tl er op, dat, indien de overeenkomst van Che ribon wordt aanvaard, dit aanleiding zal geven tot zeer ernstige binnenland sche moeilijkheden en dringen er daar om bij u met de meeste klem op aan, ai het mogelijke te doen om het heil- looze accoord niet te doen aanvaarden. Zij verzekeren u, dat zij bereid zijn zich opnieuw aaneen te sluiten voor de een heid van het Rijk." Vier jonge Nederlanders, Nelly Quist. Piet Slob. en het echtpaar Horree. maken een wereldreis en zijn thans te Nice, van waaruit zij naar Afrika en Zuid-Amerika vertrekken. Hun bron van inkomsten is het aingen van liedjes en hun vervoers middelen zijn her. en derwaarts gaande auto's, waarin zij liften. Dat deze manier niet altijd comfortabel is, mag blyken uit het feit, dat een vrachtwagenbestuurder, die hen van de Fransche grens naar Reims vervoerde, zoo dikwijls stopte om op een goede reis te drinken dat hij tenslotte vnet zijn wagen in een sloot terécht kwarr. noodat de vier Nederlanders midden ii den nacht hun weg verder te voet moet ten afleggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1