Feestelijke dag in IJmuiden-Oost STAD EN OMGEVING Projectiel explodeert PRIJZEN IN HET BLOEMBOLLENVAK Inkrimp der caltaar is niet zonder groot gevaar voor den export Inwijding en ingebruikneming van de Fatima-kapel LAND- EN TUINBOUWERS BESPREKEN ACTUEELE VRAAGSTUKKEN Duister spel Oe zeven van Neurenberg VAN KERSBERGEN VOOR TRIBUNAAL U bent nog erger dan Blokzijl" St. Francisca Romana huldigt haar directeur Het consumentencrediet De concurrentie van de wereldmarkt en de loon- en prijspolitiek AGENHA" PRIMAAT VAN HONGARIJE VRAAGT INTERVENTIE Officieels tennis-ranglijst MAANDAG 9 DECEMBER 1946 PAGINA 2 15-jarige jongen verminkt ROSA SPIER Vechtpartij Diefstal Slapen ho-maar - Pijn des te meer Brand in Dr, Kuyperschool Bonnen vervalscht Loterij postduivenhouders PRIJZENCOMMISSIE Bonkaarten Geloof en Wetenschap DE HEMEL KOMT LATER WEL! Zielsverhuizing bij „Comedia" Herwonnen Levenskracht HEEMSTEDE St, Nicolaasfees't K.A.B. (Wordt vervolgd): ZANDVOORT Kath. Arbeidersbeweging Oranjevereeniging W aarschuwing Repatrieering Duitsche krijgsgevangenen 99 PRIJS VAN ONTBIJT- EN KANTKOEK Sociaal voorbeeld van Phnlips Een hevige ontploffing in het perceel aan de Brouwerskade 45 rd. te Haar lem deed gisteravond omstreeks 10.30 u. de bewoners van omliggende woningen opschrikken. De 15-jarige leerling-meu belmaker C- J- v. d. Weg, die reeds lan gen tijd in het bezit was van een pro jectiel, had hiermede gespeeld op zijn kamer met het gevolg, dat het voorwerp explodeerde. Eenige maanden geleden had de jongeman in de duinen bij Kraantje Lek te Overveen dit projectiel gevonden en mee naar huis genomen. Verschillende malen was hij reeds bezig geweest om het voorwerp te demontee- ren zonder dat er iets mee gebeurde. Gisteravond had hij echter een dopje met een combinatietang afgeschroefd en was het projectiel in rijn hand tot ex plosie gekomen. De linkerhand van den jongen werd afgerukt, terwijl hij ook verschillende wonden aan borst en schouders opliep. De schade in de kamer was minder ernstig. De gewonde jonge man rende het huis uit en begaf zich naar een dokter aan d^n Zijlweg, die na een behandeling hem over liet brengen naar de Mariastichting. Het concert, door Rosa Spier in de Begijnhofkapel gegeven, behoort tot de merkwaardigste concerten in dit sei zoen. Merkwaardig allereerst door het instrument: harp, het eenigste tokkel- instrument, dat zich een vaste plaats heeft veroverd in de groote Symphonie- orkesten (alleen door Mahler werden de andere tokkelinstrumentende guitaar en mandoline in de Serenade van zijn Zevende Symphonie gebruikt), en ver volgens door de bespeelster, één der meest hoogstaande harpisten, die na jaren van afwezigheid wederom optrad en tenslotte door het programma, dat behalve standaarwerken een nieuw werk voor drie vrouwenstemmen met harp van den Engelschen componist Benjamin Britten bevatte. Rosa Spier opende met de Fantasie van Saint-Saëns, waarin alle techniek- en klankmogeiykheden van de harp voor komen. Dit werk klinkt charmant, ls echter geen diepgaande muziek. In een Sonate van Tournier merkte men be halve deze mogelijkheden, ook een diep- gaanden inhoud op. Vooral het lang zame deel boeide door een sterk-muzi- kalen gedachtengang De Variations pastorales op een oud Kerstlied door Rousseau voldeden door het fijn-om rankt spel van de gevarieerde melodie, die Rosa Spier steeds duidelijk liet uit komen. „A Ceremony of Carols" van Britten bestaan uit een 10-tal zangnummers aanvangende en afsluitende met „Hodie Christus natU3 est" in Gregoriaansche lezing en een Interlude voor harpsolo. De teksten zijn mooie, kleine gedich ten, wjjduitloopend van stemming, die alle fraai, hoogst artistiek en op spe cifieke wijze zijn verklankt. He^ is mo derne muziek, maar die steeds hoogst natuurlijk aandoet. Prachtvolle con tracten worden bereikt door Britten. Kaast gedragen, indrukwekkende, telt deze cyclus door hun krachtige stuwing begeesterende onóerdeelen. Britten's schrijfwijze toont aan, dat hij de techniek van schrijven volkomen beheerscht. Het blijft daarentegen niet bij een techniek alleen, boven alles uit domineert immer de innerlijkheid zijner muziek. De dames Ludolph, Koster en Her mes kweten zich lofwaardig van hun taak. Vanzelfsprekend zullen zij na doorgezette studie dit veeleischende werk nog beter gaan beheerschen. Het talrijke gehoor toonde zich hoogst ingenomen me^ het geheele programma. Of. Koop. Gisteravond is in de Grcote Houtstraat een vechtpartij ontstaan tusschen enkele Haarlemmers en eenige personen uit de Haarlemmermeer. De Haarlemmer J. M. A., die van een tot nu toe onbekend ge bleven meisje een tafelmesje kreeg toe gestopt, stak hiermede een tegenstander in de borst. De Haarlemsche politie heeft Zaterdag een detacheur W. C- 't H. van een rei- nigingsbedrijf te Haarlem geverbaliseerd terzake diefstal van een overjas bij zijn werkgever. Als ge slaapt voelt ge Uw rheumatische pijnen niet, maar juist die pijnen ver oorzaken Uw slapeloosheid. En zóó ver zwakt Uw gestel en weerstandsvermogen nog méér. Begin daarom zoo gauw moge lijk die weldadige Kruschen-kuur. Kru- schen brengt Uw bloedzuiverende organen tot krachtiger werking. De pijnverwek- kende onzuiverheden verdwijnen, omdat het bloed krachtiger stroomt. Pijnen val len van U af, lusteloosheid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw weer veerkrach tig en fit. Kruschen Salts is verkrijgbaar bi] alle apoth. en drog. Pabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). (Adv.) De meisjes en moeders van St. Fran cisca Romana hebben Zondagmiddag in hotel ,,De Leeuwerik" aan den directeur van het Romana-werk, den weleerw. heer C. A. Tijssen van de St. Jozefsparochie, ter gelegenheid van zijn koperen pries terfeest, een feestmiddag aangeboden. Na een welkomstlied hield een van de leidsters een feestrede, waarin zij den jubilaris namens allen, die het St. Fran cisca Romana Liefdewerk zijn toegedaan, complimenteerde. Behalve een groote taart, aangeboden door een der moeders, mocht kapelaan Tijssen nog vele ge schenken ontvangen. Vervolgens was het woord aan de jeugd, die in reidansen, vroolijke schetsjes en met een lied haar vreugde over het jubileum van haar directeur te kennen gaf. In de pauze werden alle gasten op gebak en koek ge- tracteerd. Op onverklaarbare wijze is gister avond brand ontstaan in de Dr. Kuyper school. Terwijl niemand in de school aanwezig was, was een kast met leer boeken in brand geraakt. De brandweer bedwong met één straal het vuur. Naar de oorzaak stelt de recherche een onder zoek in. De politierechter, belast met de econo mische zaken, kreeg Zaterdagmorgen een achttal personen, die zich schuldig ge maakt hebben aan bonnenvervalsching, te berechten. Doof dat men bonnen, waarop slechts in bepaalde distributie kringen blikgroenten beschikbaar gesteld zouden worden, van een ander kring nummer voorzag, werden dus waarde- looze bonnen als geldige bonnen ingele verd. Het motief varieerde van „niet we ten" en „klanten helpen". Er was er zelfs een die deze verandering in het openbaar aanbracht. De straffen varieerden van f 50 tot f 150. De trekking van de loterij voor de lig- h allen BredercdeDuin vanwege den Nieuwen Nederl. Algemeenen Bond van Postduivenhouders afd. Haarlem, is in hotel 't Hof van Holland geschied. De prijzen zijn op de volgende nummers gevallen: 30 le prijs, 971 2e pr.. 783 3e pr., 9607 4e pr., 3707 5e pr., 3489 6e pr., 2615 7e pr., 6472 8e pr., 6618 9e pr., 5836 10e pr. De prijzen kunnen worden afgehaald bij C. Th. Verdonk, Santpoorterstr. 60. Een volksbelang van de eerste orde eischt, dat de loon- en prijspolitiek van de regeering slaagt. Zonder medewer_ king van winkeliers en consumenten kan dit werk niet tot een succes worden ge maakt. Daarom is de PTijzencommissie benoemd. Men houde haar op de hoogte van de overtredingen, die worden ge pleegd. De commissie houdt zitting: Dinsdag n.m. Kruisweg 4, le verdieping: Don derdag nm. Zaanenstraat 18 le verd., telkens van 24 uur. Voorts kan men zich wenden (alleen schriftelijk) tot de secretarissen: A. Mars, Kruisweg 74; J. v. d. Veldt, Van 't Hcffstraat 296, bei den te Haarlem. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen bonkaarten de letters P het restant en Q. Van de s;.oor bruggen, welke in Nederland werden vernield, moest de spoorbrug oan Westervoort het 't meest ontgelden. De herstelwerkzaamheden zijn thans in vollen gang. Het monteer en van de eerste boogoverspanning over den IJssel. Geen g-elcide economie in het bloem - bollenvak; men houde de te nemen maatregelen zoo eenvoudig mogelijk, aldus schreven wij Dinsdag 22 October en wij vestigden speciaal de aandacht op de onmogelijkheid vooruit te kun nen bepalen hoeveel leverbaar er ge raapt zou kunnen werden. Vraag en aanbod regelen ten slofte de markt en het is niet mogelijk ge bleken daar doeltreffende maatregelen tegen te nemen. In het bloembollenvak heeft men gedurende een twaalftal jaren getracht de teelt en de prijzen te be heerschen maar de resultaten zijn be neden de verwachting gebleven. De vastgestelde prijzen werden door surpluskortingen dermate beïnvloed, dat de prijs, welke de kweekers ten slotte m handen kregen, beneden de productie kosten kwam. De zeer hooge vastgestelde prijzen zijn in feite alleen goed geweest voor de exporteurs, die een zeker percentage winst op die prijzen moeten .nemen. Vanzelfsprekend leidt dit eenigszitis tot ongewenschte toestanden en trach ten de expjorteurs hooge vastgestelde prijzen te behouden. Voor de kweekers zijn die prijzen van geen werkelijke waarde, daar het surplus uiteindelijk den prijs, welke zij in handen krijgen, bepaalt. De hyacinthen brachten verleden jaar een besten prijs op en zijn nu weer veel gevraagd, waardoor een goed loonenden prijs te maken is. De gladiolen zijn betrekkelijk vrij; wel moet opgegeven worden, hoeveel er ge plant wordt. Prijzen worden niet vast gesteld. alleen worden de vermoedelijke prjjzen gepubliceerd. Verleden jaar waren de prijzen, waar voor de exporteurs begonnen te koopen. tot Januari hoog.De verkoop in het buitenland werd daardoor ongunstig be- invloed, maar ten slotte ging al het leverbaar toch nog naar het buiten land. De binnenlandsche prijzen gingen na Januari sterk omlaag. Dit jaar verliepen de eerste veilingen slecht; er werden geen koopen van be- teekenis afgesloten dan tegen lage prij zen. Er stonden veel meer gladiolen ge plant dan verleden jaar, waardoor de Voorafgegaan door een Maria- triduum van enkele dagen, ge, schiedde op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen, voor de Paro-.. chie van den H. Lauren tius van Brindisië, een bijzondere plechtig heid, ter gelegenheid van de in, wijding en ingebruikneming van de Fatima-Kapel. Des morgens werd een plechtige H. Mis opgedragen door den pater-rector, met assisten tie, en onder alle H.H. Missen werd een predicatie over Maria gehouden. De kerk en de kapel waren rijk met witte bloemen versierd. Des middags wer^ onder een plechtig Lof, de Fatima.Kapel ingewijd door den Hoogeerw. pater Provinciaal der Capu- cijnen met assistentie pater-rector, dr. Clemen tius en den oud-rector pater Richatdus, onder wiens bestuur het p an voor de Kapel is gerijpt- Pater Prede- gandus O.M. Cap., uit het Klooster te Rotterdam, hield de predicatie. In gloedvolle woorden gaf hij de aanleiding tot den bouw van de Kapel weer en wees in het bijzonder op de grootheid en verhevenheid van Maria. Het Kerkkoor onder leiding va-a den directeur Ad. Blüm, zong zeer verdien stelijk en stemmingsvol. De burgemees ter, mr. M. M. Kwint, en de loco-secre taris, de heer Chr. W. Suverink, wa ren bij de middagplechtigheden -egen- woordig. Het was voor de parochianen een groote dag, hetgeen ook bleek uit de enorme belangstelling bij de plechtighe den, zoowel 's morgens asl 's middags. De buitenkerkelijke viering geschiedde des avonds in het Patronaatsgebouw, hetwelk geheel bezet was. De heer N. Kaam, voorzitter van de Kapelcommissie, bedankte allen die hadden geholpen tot het- bereikte resultaat te komen, waarna hij het cadeau van de parochianen „De Fatima-kapel" aan den pater rector over droeg. De rector dankte ontroerd voor zooveel offers door zijn parochianen ge bracht, vooral voor de geldelijke offers tot een bedag van ƒ20.000. Het was voor hem de mooiste dag die hy sedert zijn verblijf in IJmuiden-Oost heeft doorge bracht. Ook de Hoogeerw. pater Provin ciaal heeft zyn bewondering, dank en felicitatie geuit en vroeg Maria's mach tige bescherming voor deze wel uitzon derlijke parochie. De avond werd verder gevuld met de opvoering van het tooneel- spel „De Triomph van O. L. Vr. v&,n Fa- tima", door de Tooneelvereeniging „Wil len is Kunnen" uit Amsterdam, die het op boeiende en zeer verdiensteiyke wijze vertolkte. De voorzitter van de Kath. Actie besloot dezen schoonen dag met een kernachtige toespraak. meening gevestigd werd, dat er veel te veel leverbare gladiolen aan de markt zouden komen. Daar kwam neg bij, dat de bloemenverkoop in Italië en Frankrijk tegengevallen was, zoodat de exporteurs op die landen weinig of niets kochten. Door deze lage prijzen werden offer tes verzonden met evenredig lage prij zen, welke, nadat de vraag toenam, hooger werden. Van verschillende soorten is de leverbare voorraad reeds uitver kocht en de prijs was natuurlijk bedui dend opgeloopen. Verleden jaar stonden er minder gla diolen dan dit jaar het geval is geweest. De oogst viel tegen, er werd minder leverbaar geraapt dan ten tijde der groei te velde verwacht werd. De prijzen zijn opgeloopen, som mige soorten brengen nu den drie- dubbelen prijs op dan in het begin van het seizoen en dat ondanks de beduidend grootere oppervlakte, welke dit jaar geplant werd. Voor Nieuw Europa wordt thans een prijs besteed, welke zoo hoog ligt, dat de koopers er door afschrikken. Er was evenwel reeds veel besteld en door den minder goeden groei is het niet mogelijk het verkochte aantal te leveren. Dit is met meerdere soorten het geval. De teelt van gladiolen is vrij, maar wanneer nu de teelt vorig jaar eens hetzij vrijwillig of gedwongen inge krompen had moeten worden, wat zou den dan de gevolgen geweest zijn? Dan hadden nog meer orders niet uitgevoerd kunnen worden, hadden wij deviezen verspeeld, en daar hebben wy dringend behoefte aan. De uitslag der gladiolenhandel levert een overtuigend bewijs, dat een inkrimp der cultuur niet zonder groot gevaar is voor den export en het zelfs heel goed mogeljjk is, dat wij de kip, welke de gouden eieren legt, te veel kortwieken. Men schryft ons vanwege de Bis schoppelijke Hulpactie voor Oorlogs slachtoffers omtrent het Consumenten crediet het volgende: De regeering heeft het consumenten crediet, waarvoor de indieningstermijn van aanvraagformulieren is verlengd tct en met 14 December ingesteld, om den geziinnen de mogelijkheid te verschaf fen, tot de zoo dringend noodzakelijke vernieuwing te komen van huisraad, kleeding en schoeisel. Aangezien een belangrijke loonsver- hooging niet mogelijk wordt geacht, meende de regeering tot dezen vorm van sociale hulpverleening te moeten over gaan. Wij raden al dengenen, die 't probleem der noodzakelijke vernieuwing met eigen inkomsten niet weten op te lossen, dringend in hun eigen belang aan, een aanvraagformulier in te vullen. Ook de besturen van huizen voor ouden van da gen, weeshuizen en dergelijke wordt aangeraden een aanvraag in te dienen. Eveneens kunnen politieke delinquen ten en hun gezinnen van deze faciliteit gebruik maken, zoo ook de gerepatrieer- den. Wanneer later de wijze van terug betaling bezwaarlijk voorkomt, kan de aanvraag ongedaan worden ge maakt. Het is voor de pasto- ries, de afdeelingen der Bisschoppelke lingen een volkomen onmogelijkheid, den gezinnen bij deze vernieuwingen in belangrijke mate hulp te verleenen. Met het invullen der formulieren kan men op den aangekondigden tijd en plaats door de Bisschoppelijke Hulp actie, alsook door andere instellingen op sociaal-maatsehappeiyk gebied, bystand ontvangen. Voor de leden van G. en W. zal het Zuid-Ned. Tooneel Maandag 23 Dec, 8 uur, in den Stadsschouwburg een uit voering geven van Ghéon's „Kermis volk op Kerstmis". Een week daarna, Maandag 30 December, zal „Comedia" opvoeren „Iphigeneia in Tauris" van Goethe. De L.T.B. in het Bisdom Haarlem hield Maandag te Amsterdam zyn jaar vergadering. De voorzitter, de heer G. W. Kampsohoër, heette de afgevaardigden der 13.000 leden welkom en herdacht de overledenen, de heeren N. Dekker, H. Ruijter en ir. J. Vet. De organisati is niet alleen een vakvereeniging, maar ook en haast meer een standsorganisatie, waar bij het Katholieke principe vóór alles gaat. Hoewel er reden tot dankbaarheid is, kan niet gezegd worden, dat alle ge ledingen van den stand een redelijk be staan hebben. De intensieve opengrond- tuinders hebben een zeer moeilijk jaar doorgemaakt, terwijl de consumptiemel kers rond de groote steden den kleinen kweekers veel zorgen geven. Twee facto, ren vragen de aandacht: De concurren tie van de wereldmarkt en de loon- en pryspolitiek. De boeren, tuinders en kweekers mogen by het streven naar meer producten en lagere prijzen niet de sluitpost vormen. Spr. bleef uitvoerig stilstaan bij de vestigingsmogelijkheden voor de jongeren. In den Noord-Oostpolder zijn vele mo gelijkheden, doch dan moet de verstrek king van crediet op vasten grond staan. Er ligt thans een ontwerp gereed tot stichting van een waarborgfonds, waarin ook de LTB zal moeten deelnemen. Inpolderen van de Zuiderzee, ruilver kaveling en ontginning van woeste gronden kan geen afdoende oplossing geven om den landihonger te stillen. Door samenwerking met de Stichting „Landverhuizing" kan groot werk tot stand komen, waarbij we denken aan Frankrijk en Brazilië. Spr. drong aan op handhaving van de loonen- en ar beidsvoorwaarden, waarna hij de instel lingen van den L.T.B. onder de loupe nam. De heer ,Jac. Groen Azn. gaf een overzicht van de tuinbouwpolitiek en wees erop, dat op enkele uitzonderingen na de tuinbouw nog geheel gebonden is aan overheidsmaatregelen. Het is ge- wensoht groenten, hard en zacht fruit by deze ordening van één gezichtspunt Men moet bet maar in zijn hoofd halen, de theorie der zielsverhuizing te ge bruiken voor een blijspel-fantasie. De Amerikaansche schrijver Harry Segall heeft het klaargespeeld -n ons gister avond via de tooneelgroep „Comedia" eenige uren geamuseerd, in de „tusschen- sfeer" van het heelal zetelen de mannen der eeuwigheids-registratie. Er kunnen echter fouten gemaakt worden, wat een 'ookser-viieger ondervindt, die eerst In het jaar 2006 als overleden geregistreerd is maar nu reeds door „boodschapper 7013" wordt binnengebracht. Daar zitten de heeren mee en aangezien de bokser nog 60 jaar naar de aarde terug moet, krijgt hii het omhulsel van andere menschen, eerst van een millionnair, die in aijn bad kuip vermoord is en dan van een beroemd bokser, die tijdens een match wordt dood geschoten. Het lijkt alles inderdaad zeer fantastisch en dat is hte ook, maar ook zeer amusant, al heeft de schrijver de spanning geen zes tafreelen kunnen vol houden. Denkt vooral niet aan kwetsende situaties, want zelfs de zielsverhuizers ln de zaal zijn niet weggeloopen, omdat de onzin te groot is. Een keur van spelers en speelsters werkte mee. Joan Remmelts heeft van den bokser een kostelijk type gemaakt, de zware rol hij was den gehéelen avond op de planken lag hem prachtig en zijn figuur leende er zich bijzonder voor. Cruys Voorbergh tippelde als een sobere, astrale figuur óver de planken. Ko van Dijk was een boks-manager. zóó uit dat wereldje weggeloopen, Rie Gilhuys het meisje waar op ,.de man, die ln een aftder huisde" verliefd werd. De anderen deden de si tuaties mede tot hun recht komen. De schouwburg was uitverkocht. Men houdt van stukken als dit, waarschijnlijk omdat we allemaal een beetje zweven in dezen na-oorlogsche wereld. Deer er uit. dat we geregistreerd zijn en op een onverwacht moment zullen worden opgeroepen. En lach om de rest. v. w Woensdag 11 December a.s. 8 uur houdt het plaatselijk comité van Her wonnen Levenskracht een belangrijke co mité-vergadering in het gebouw St. Ba- vo. Hoofdpunt van de agenda is uitwis seling van gedachten tusschen afgevaar digde van hoofdbestuur-, bestuur- en ccmité-leden. Tevens aanvulling van twee bestuursvacatures. Zondagmiddag vierden de kinderen van de leden der Kath. Arbeidersbewe ging in het R- K. Vereenigingsgebouw 'n St. Nicolaasfeest. Dat de Sint met zijn zwarten knecht aanwezig was, spreekt vanzelf en de groote Kindervriend werd door den voorzitter van het St. Nicolaas- comité, den heer H. A. Meeuwenoord, har telijk welkom gebeeten. St. Nicolaas zelf sprak eenige vriendelijke woorden tot de groote schare van jeugdige belang stellenden en nadat de jeugd onder aan voering van den heer J. Schneiders een aantal Sinterklaasliedjes had gezongen, werden de kinderen niet alleen getrac- teerd, doch kregen zij ook allen een mooi geschenk. Na afloop van het feest kregen de kinderen nog een speculaaspop. Roman op een ^Waddeneiland 30) Maar haar afkeer van hetgeen haar va der van haar vorderde, was nu zoo sterk, dat zy alle bezwaren verdrong en ook de vrees voor ontdekking onderdrukte. Niets bewoog zich in huis, het was rondom stil. Zij blies de kaars uit en luisterde nog even. Toen opende zy het kamervenster, dat dicht boven den beganen grond lag, tilde voorzichtig haar koffer over den dorpel en stapte dan haastig naar buiten. Toen zij in den voortuin stond haalde zij diep adem. Vooreerst voelde zij zich vrij en gered. Maar toen greep de angst haar weer aan. Zy nam haar koffer op, sloop den tuin door en zette er den pas in, toen zij in de richting van Kay Möl- ler's huis liep. Ademloos en trillend over het geheele lichaam kwam zy daar aan. zy keerde zich nog eenmaal om naar haar ouder huis en toen zij zag dat alles donker en stil tleef, trad zij onder 't venster, dat zij van Kav's kamer dacht te zyn. Nu klopte zij. eerst zacht, dan harder, net zoolang tot het venster open werd ge daan. De jonge visscher opende het venster en vroeg slaperig: „Wie is daar?" „Ik, Helke Paulsenfluisterde het meisje, bleek van emotie. „JyHelke?Maar, om 's hemels wil, wat is er dan gebeurd?" „Ik moet je spreken, Kay. Ik heb je hulp noodig. Vader wil me dwingen, met Uwe Tonner te trouwen. Ik ben gevlucht, ik ga naar myn familie in de Wilster- marsch. Help me, Kay, breng me naar de kust!" Kay richtte zich op. Eerst was hij hevig geschrokken, maar toen pakte hem een groote vreugde. Helke had de kracht ge vonden, den wil van haar vader te trot- seerenZy was in verzet gekomen en had het ouderlyk huis den rug toege keerd om niet het slachtoffer van een krankzinnigen toeleg te worden. En nu kwam ze naar hem, stelde op hem haar vertrouwen, vroeg hem om hulp. Zoo was het goed! „Meisjeslief," zei hy blij, „ik sta van je te kyken. Ik had nooit gedacht, dat jy zoo dapper zou zyn. Ik moet je feitelyk excuus vragen, want ik dacht dat je zwak en willoos zou zyn, als het mes je op de keel werd gezeten nu blijkt het tegendeel. Je ziet het immoreele van dien dwang in en je weert je als de teste. Kranige meid! Wacht 'n oogenblikl" Helke hijgde nog wat na van het snelle loopen en het klimmen tegen de helling op. Zij streek zich met den rug van haar hand over de oogen en forceerde een dapper lachje. Om haar heen was de sterke geur van bloemen en het loome ritselen van bladeren in den nachtwind. Nu hoorde zij, dat van binnen de gren del van de voordeur werd geschoven en spoedig daarop greep Kay Möller haar handen vast. Toen was er voor die twee een moment van geluk. ACHTSTE HOOFDSTUK Marschhof Holst by Wilster. Lieve Kay, Nu ga ik myn belofte nakomen en je aanstonds na myn aankomst op den Marschhof vertellen, dat alles naar wensch verloopen is. Toen ik vanmiddag hier zoo plotseling opdook, was mijn familie natuurlijk erg verbaasd. Ik praatte er niet om heen, maar, zooals jij 't me aangeraden had, legde ik hun dadèlyk de reden van mijn komst uit. En 't was goed dat ik 't dee. Tante Ebbe zat er verstomd van. Maar oom Göde niet. Die lachte, alsof het een vrooiyke geschiedenis was, hy kneep me in de wangen en zei: „Prachtig meid, prachtig dat heeft m'n zure zwager dik verdiend!" Hij had er echt schik in, dat ik weggeloopen was, hij nam me met open armen op en was het er aanstonds mee eens, dat ik op zyn hoeve blijven zou, tot vader van idee veranderd was en die trouwplannen opgegeven had. Ook zal hij myn ouders zelf nog schryven. Hy zal vader eens ferm de les lezen, ook over dat speculeeren. Daar hij er als kleiboer warmpjes in zit, kan hy hem ook wel uit de schuld helpen, maar hij zegt, dat va der eerst maar eens zyn valschen trots moet opgeven en hem om hulp moet vra gen. Of ie dat doen zal? Nu zit ik dus een halve dagreis van Hallig Hohne af in de Wilstermarsch. 't Is hier mooi; de groene marschweiden zyn bont van de bloemen en aan alles kun je zien, dat het lente is. Ik zal na tuurlijk probeeren me hier nuttig te ma ken en flink meehelpen met melken, voe ren en boter karnen. Als ik maar niet zoo'n angst had om vader ik ben maar bang, zie je, dat hy per saldo toch te maken heeft met die geschiedenis, waar jullie je zoo druk om maakt. En als ik maar niet te veel last krijg van heimwee naar thuis en naar het eiland daar zat ik dezen eersten avond den besten al mee te houden. Maar ik heb één troost en dat is mijn liefde voor jou. Ja, Kay, ik heb altyd van jou gehouden, me dunkt zoolang als ik me iets herinneren kan. Ik was me er alleen niet goed van bewust, omdat ik in jou altijd niet meer dan mijn ouden speelkameraad dacht te zien. Maar nu heb ik de waarheid begrepen. En nu is 't, of ik opeens wakker ben geworden en ik voel me heelemaal anders. Zoo is 't heusch, Kayi Ik laat niet langer het hoofd hangen en willoos met me sollen. Ik heb zelfvertrouwen, moed en hoop ge kregen en ik heb plotseling maar één wensch, waar ik voor leven wil. Wat dat voor een wensch is? Och, lieve Kay, dat kun jy makkelijk radenvraag 't an ders maar aan je eigen hart! Maar genoeg, daar kunnen we 't beter mondeling over hebben. Mijn gedachten en gevoelens op dat punt bewaar ik maar liever voor een gelukkiger dag. Ik hoop nu op spoedig antwoord. Hoe hebben mijn ouders mijn vlucht opgeno men? Wat doet mijn vader? Is er nog iets naders bekend over dat geval met Jens Rlckmers? En wat zegt Uwe Tonner er wel van, dat hij zijn verlovingsringen nu voor niets gekocht heeft? Zeg, Kay, je moet ook niet vergeten, op goeden voet te komen met onzen knecht Jasper Kroeger; die oude trouwe ziel staat aan mijn kant en zal je graag een en ander toevertrouwen, dat voor mij be stemd is. Nu schiet me ook te tinnen, dat hij me eens heeft verteld van een geheimzinnigen kelder en hy liet daarby doorschemeren, dat Karsten Tewes in dertijd die schuilplaats stilletjes heeft laten metselen, om ze voor het een of andere verborgen doel te gebruiken. Ik weet 't niet meer zoo precies, je moet" hem maar eens uit zien te hooren. Mis schien is die kelder wel van belang voor de zaak van Jens Rickmers uit te bekijken. Voor fruit is het verloop in 1946 zeer gunstig geweest. De telers van bladgroenten hebben het vaak slecht gehad. De primeurs hebben veel kunnen goed maken. Met den export gaat het nog niet zoo gemakkelijk. Om dat er niet voldoende zuidvruchten wor_ den ingevoerd, behoefde de binnenland sche fruitteelt niet beschermd te worden. Aan het Duitsche volk is 60.000 ton groente, die doorgedraaid was, verstrekt. 40.000 ton werd normaal geëxporteerd. De uitvoer naar Engeland is tegengeval len. De Nederlandsohe tuinbouw kan alleen bloeien, wanneer een ruime nor male export naar Duitschland mogelijk is, waartoe een goed ruilverkeer nood zakelijk is. Het stelsel van vrije prijzen is goed bevallen, daar de minimum-prij zen een behoorlijke hoogte hadden. Spr. veronderstelde, dat de» uitkeering voor de doorgedraaide producten en voor de tekorten op de Duitsche export enkele millioenen heeft bedragen of 1 pet. van de opbrengst van alle producten samen. Nederland is selfsupporting geweest; het landibouwcrisisfonds zal over 1946 geen cent aan den tuinbouw tekort komen. Het standpunt van het bestuur is één fonds voor den geheelen tuinbouw. De heer J. W. A. Lefeber bezag de vraagstukken van de kweekers. Vóór den oorlog was Engeland de grootste afne mer van bloembollen met 25 millioen. Thans mag slechts 6.000 ton geëxpor teerd warden, waardoor een aanzienlijk overschot geboekt moest worden. De ex port heeft dit jaar 50 millioen gulden aan deviezen opgebracht, maar hij kan worden opgevoerd tot 100 millioen gul den. Spr. keerde zich fel tegen „zwarte" telers van bloembollen. De kolennood werkt zeer ongunstig op het bloembol- lenverbruik. Spr. waarschuwde ervoor, geen bedrijf te beginnen, als niet de ze kerheid bestaat, dat ook het geteelde product een redelijke afzet zal vinden. Daarna belichtte spr. het L.T.B.-plan der jonge en kleine kweekers, waarover wij reeds een en ander publiceerden. De heer M. P. v. d Weijden stelde vast, dat de landbouwpolitiek in het al gemeen moeilijk vooraf is te bepalen. Ten aanzien van de veehouderij geldt ook het parool: De productiekosten en den kostprijs te verlagen. De L.T.B. steunt dit streven. De landbouwende be volking kan haar levenspeil niet verder terugbrengen, haar arbeidsduur is veel langer dan die in andere bedrijven, haar productiekosten hebben het minimum bereikt. De veehouder in het Westen moet belangrijke subsidies ontvangen, om tot bedrij fsverbetering te kunnen ko men. De gedwongen veelevering zal ge handhaafd blijven. Het hoofdbestuur zou de gedwongen levering echter zoo spoe dig mogelijk willen afschaffen. Het drij ven naar centraal slachten is volgens spreker tegen de gevestigde volksover tuiging. De heer H. A. Giesen, voorzitter van de vakgroep akkerbouw, besprak de aardappelkwestie en verklaarde, dat de schuld niet by de boeren ligt Nog steeds is de betaling van de door inundatie verloren gegane suikerbieten van de oogst 1944 niet geregeld. De teelt van suikerbieten is nog wel voor uitbreiding vatbaar. Gestreefd wordt naar een spoe dige bekendmaking der prijzen voor de akkerbouwproducten. Aardappelen en suikerbieten zullen een veer moeten la ten, erwten en lijnzaad zullen er een schepje bovenop krygen. De pas opgerichte Zandvoortsche af- deeling van de Kath. Arbeidersbeweging houdt Woensdag 11 December 8 uur in het patronaatsgebouw een ledenverga dering ter verkiezing van het bestuur. De plannen tot oprichting van een Oranjevereeniging beginnen vasten vorm aan te nemen. Binnenkort zal men leder, en donateurs gaan werven, want men wil nog vóór het nieuwe jaar de zaak zijn beslag geven. DINSDAG 10 DECEMBER Stadsschouwburg: Haarlemsche Ope rette Spelers: Rip van Winkle, 7.30 u. Concertgebouw: H. O. V. Ledenconcert, 8 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: Karavaan (18 j.). Cinema TalaceVier van den ooievaar (18 j.): Luxor: Winterkoningln (14 j.), 2 4.15, 7 en 9.15: City: Pygmalion, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 (14 j.); Frans Hals: Wij lachen weer, (14 j.). 2, 4.30, 7 en 9.15; SPaarne-Theater Piloot X (14 j.) 2.30, 7 en 9.15; Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15. Apotheektliensten: De Zondags- en avonddiensten worden tot 14 Dec. waarge nomen door: fa. C. G. Loomeyer en Zn., Bartelj.str. 11, tel. 10175. Park Apotheek, Klevernarkweg 13. tel. 11793, Teyler Apo theek, "Teylerpl. 79, tel. 17946. Ziekenvervoer: Pa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht). De opperbrandnieester van Zandvoort- waarschuwt de ingezetenen, en in het bijzonder de ouders, voor het gevaar, dat ontstaat, wanneer kinderen met vuur spelen in de voor slooping bestemde ge bouwen. Reeds driemaal moest de brand weer uitrukken voor een begin van brand in leegstaande gebouwen. Geluk kig kon erger worden voorkomen, doch er was steeds gevaar voor belendende, bewoonde, perceelen. Een Amerikaansche beambte, die in nauwe aanraking is met de zeven Neuren- berg-gevangenen, heeft Vrijdag voorspeld, dat vier hunner de vijf eerste jaren van hun vonnis wel niet zouden overleven Volgens medische rapporten was er een kans, dat Baldur von Schirach. en Al- bert Speer die nog betrekkelijk jong zijn hun tijd zouden uitzitten. Hess schijnt er physiek ook niet slecht voor te staan, doch is psychopaat en men zal 'oij hem rekening moeten houden met zelfmoordplannen. Punk, die levenslang heeft, is er licha melijk het ergst aan toe. Vón Neurath en Raeder vertoonen de symptomen van den ouden dag en von Neurath zal het zeker niet langer dan een klein deel van zijn straf uithouden. Rae der heeft levenslang. Doenitz schijnt een hartkwaal te heb ben. Ook zal het volgens den ambtenaar een groot verschil voor de gevangenen ma ken, dat zij het na hun huidige eten hetzelfde als de krijgsgevangenen krijgen ln Berlijn met gevangeniskost zullen moeten stellen. (Van onzen Romeinschen correspondent) Het ls in Vaticaanstad bekend gewor den, dat kardinaal Mindszenty pri maat van Hongarije, zich op 25 Novem ber tot, den aartsbisschop van Westmin ster, kardinaal Griffin,, gewend heeft en hem heeft verzocht al zyn invloed aan te wenden bij het Foreign Office teneinde een Britsche interventie te verkrijgen bij de Tsjechische autori teiten, die op 17 November begonnen zijn de Hongaren, die ten gevolge van de nieuwe grensregeling thans op Tsje chisch grondgebied wonen te verdry- ven. Deze Hongaren worden van huis en haard verdreven en het is hun ver boden ook maar iets mede te nemen. Heele dorpen zouden reeds zyn geëva cueerd op deze niets ontziende manier. De regeering heeft een verzoek van de Amerikaansche ontvangen, zich ermedo accoord te verklaren, dat de Duitsche krijgsgevangenen, die zich nog in Neder land bevinden, uiterlijk 1 October 1947 sullen zijn gerepatrieerd. Naar wij vernemen, bevinden zich eenige honderden Duitschers in krijgsgevangen schap hier te lande. Zij zijn in hoofdzaak te werk gesteld bit hét opruimen van mijnen. De commissie van den K.N.L.T.B. heeft de volgende ranglijsten samengesteld Heeren: 1. Wilton, 2. Van Swol, 3. Rin kel, 4. Krijt, 5. Van Meegeren, 6. Tami- niau, 7. Teschmacher, 8. Bouman, 9. Bor- ren, 10. Van der Kruk, 11. Reidt, 1213 Bosschaart en Went, 1416 Karsten, Marinkelle en Wlegers, 1720 V. d. Hel de, Lathouwers, Stas en Volkmaars. Dames: 1. mevr. BlaisseTerwindt, 2. mej. Rollin Couquerque, 3. mej. Van der Wal. 45. mej. Knottenbelt en mevr. V. d. KrukSchmier, 6. mej. Hermsen, 7. mej. Grosveld, 8. mevr. Jonquiere, 9. mevr. Scholten—Klein, 10. mevr. Vleugels Schutter, 11. mej. Diemer Kool. 12. mevr. LubbersFischer. Vrijdag heeft het Gooisch Tribunaal onder voorzitterschap van mr. E. Stutterheim zich geruimen tijd bezig gehouden met de zaak tegen den 35" jarigen J. A. van Kersbergen, die door zijn fanatiek optreden voor de radio tallooze Nederlanders heeft geërgerd. Hem werd o. m. ten laste gelegd: W.A.- man te zijn geweest en de rubriek „De N.S.B. antwoordt" te hebben verzorgd. Voorts had hij liedjes geschreven, welke gebundeld verschenen onder den titel: „Zingend door de Dietsche gouwen". Verder vermeldde de tenlastelegging, dat hy na September 1944 was gaan werken voor de te Hilversum gestationneerde Deutsche Rundfunk, terwyl hij in de laatste maand voor de bevrijding ver bonden was geweest aan den zender „Vesting Holland". Dit laatste ontkende Van Kersbergen, het overige gaf hij toe. Volgens getuigenverklaringen was hy een fanatiek N.S.B.-er en chef van de beruchte afdeeling ontwikkeling en voor lichting van het departement van On- derwys geweest. Zijn uitdagende hou ding van vroeger was verdwenen. Ge kleed in een armoedige plunje en het hoofd gebogen stond hij deemoedig voor het Tribunaal en zei ernstig berouw te hebben. Destyds werden de B.N.O.-be- richten z. i. met te weinig overtuiging omgeroepen en hy heeft dit zelf toen geruimen tijd gedaan. Verder was hij ook nog hoofd redacteur van het „gesproken woord" by de radio en heeft op deze wijze een groot aantal voor het Neder landsohe volk zeer krenkende uit zendingen samengesteld. Ter gelegenheid van „den verjaardag van den Führer aller Germanen", 20 April 1944, sprak de beschuldigde o. a. de volgende woorden: „Gij zijt zoo goed, zoo sterk, zoo oneindig rein. Heer, Heer, sta onzen Führer bij, dat zón werk het Uwe zij." De leden van het Tribunaal zeiden in hun uitlatingen over Van Kersbergen o. a.: „Alle perken te buiten gaande, en nog erger dan Blokzijl." Uit het getuigenverhoor bleeik, dat beschul digde nog eenigen tijd werkzaam was geweest als hoofd van de afdeeling „Theater en Dans" van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. „U zult de consequenties van dit alles moeten dragen," zei de voorzit ter van het Tribunaal. „U was een der weinige goed ontwikkelde en ook financieel onafhankelijke N.S.B.- ers, Van Maasdijk is een dergelijke figuur als u, en hij kreeg onlangs 20 jaar. U heeft volledige verant woordelijkheid voor uw daden, zon der verzachtende omstandigheden." Verdachte kon niet anders dan dit toegeven. Hy zeide dit alles toen niet te hebben beseft, nu wist hy echter wel beter. Dc uitspraak is 20 December. Een onderzoek bij een aantal fabrikant-en van ontbijtkoek heeft 't Bedrijfsschap voor granen, zaden en peulvruchten aangetoond, dat de prijzen van de goedkoopste soort ontbijtkoek verlaagd kunnen worden. Blijkens het voedselvoorzieningsblad van 5 December 1.1. gaat de verbruikersprijs. naar gelang van de grootte van de koek, met één tot drie centen omlaag. De kwali teit van de koek blijft onveranderd. De overige koeksoorten, waarin duurdere grondstoffen ziln verwerkt, zijn in prijs ge lijk gebleven, doch m kwaliteit verbeterd. De verbruikersprijs van het kleinste mo del verpakte ontbijtkoek, n.l. van 200 gram. varieert nu, naar gelang van de kwaliteit, van 21 tot en met 25 cent. Tevens is voor geschreven dat een eenheid ontbijtkoek (105 gram) tenminste 50 gram bloem en 50 gram zoetmiddel moet bevatten. De verbruikersprijs van kantkoek Is nu ten hoogste f 1per kg. verpakt en f 0.90 per kg. onverpakt. In de op 19 Deo. te Eindhoven te hou den vergadering van preferente aandeel houders in de Philips Gloeilampenfabr. zal ln stemming worden gebracht een voorstel om den Raad van Beheer te mach tigen, per 31 Deo. 1946 over te gaan tot uitgifte van 2000 preferente aandeelen van f 750 a pari aan de N.V. Gem. Bezit van aand. Philips, tegen in ontvangstname van een gelijk aantal preferente aandeelen Gem. Bézit, teneinde de uitgifte van per- soneelscertificaten mogelijk te maken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2