Ongewijzigd beeld Daders van bomaanslag te Den Haag gearresteerd Meer aanslagen voorbereid Overeenkomst als basis van een nieuwe rechtsorde Aanbod tot hervorming van Koninkrijk H De Groote Oost vergadert te Denpasar STEDESCHOON LANGS DE ZUIDERZEE fiKk In Maart te Moskou besprekingen over Duitschland Regeering wenscht teekening van ontwerp-accoord van Linggadjati Evacué's te Batavia aangekomen Opheffing der censuur in Rusland? ii waren ontevreden Zij over de berechting... De achtergrond van het accoord Pi tores ke sfeer in het oude Hoorn Tot hoofd en hart DINSDAG 10 DECEMBER 1946 o 69ste JAARGANG No. 23719 Vreeselijke iooneelen speelden zich af in de stad Atlanta in de V. S., toen hij den grooten hotelbrand 114 personen gedood werden. Eerst na drie uur slaagde de brandweer er in het vuur meester te worden. Een overzicht van het brandende hotel. De pijl wijst naar een aantal gasten in de bran dende vertrekken. Op den voorgrond een straal van de brandweer Iraansche troepen rukken Azerbeidsjan binnen Gevechten reeds begonnen Afdeeling Utrecht K.V P. toont zich bezorgd MINISTER JONKMAN IN DE TWEEDE KAMER: Minister J. A. Jonkmam De militaire situatie J~\e °ude Zuiderzeestadjes, eertijds IJ bekend om hun uitgebreiden handel op de Levant en Oost- Indië, verkeeren momenteel in een gezapige rust. Men noemt ze doode steden, en al is de tegenstelling met vergane eeuwen, toen hier mede het hart van Holland klopte en er hooge bewindvoerders van de compagnieën zetelden, duidelijk, toch zou het ver keerd zijn, deze steden als onaanzien lijk te beschouwen. Er heerscht in derdaad niet veel leven, maar dood, neen, deze benaming past toch niet op deze stadjes, waarin nog veel her innert aan de groote dagen van wel eer. Komt men in Enkhuizen, Hoorn of Edam, men wordt telkens weer herinnerd aan den tijd dat onze gal joenen de zeeën bevoeren en met rijke lading thuis kwamen. Veel ouds en schoons is in deze pit toreske stadjes bewaard gebleven. Er heerscht een zekere sfeer van statig heid en welgedaanheid en als ge een boek over Hollands stedeschoon open slaat is het welhaast zeker dat ge er enkele afbeeldingen van oude gebou wen of typische hoekjes van deze stadjes in tegenkomt. Vooral op een voorjaarsdag, als de straffe wind de lucht heeft schoongeveegd en alles na het verfrisschende regenbuitje een proper en monter aanzien heeft ge kregen, is het prettig toeven bij de Drommedaris of in de Westerstraat te Enkhuizen, op den Dam te Edam of op den Roosteen of bij den Maria- op den Roosteen te Hoorn. In de vooroorlogsche dagen trokken deze stadjes zeer veel bezoek van bui- tenlandsche toeristen, clie hun tocht naar Volendam en Marken en verder naar den Afsluitdijk graag onder braken om op den winderigen Haven- dijk te Enkhuizen of het vermaarde Visscherseilani} te Hoorn te staan luisteren naar den voorzitter of secre taris van de V.V.V. of de plaatselijke oudheidkundige vereeniging, die met veel verve en weidsche armgebaren uitleg wist te geven en uit kon weiden over tal van interessante détails en plaatselijke historische bijzonder heden. En ook waren er wel jonge enthousiaste menschen, die graag de charmante Engelsche of Oóstenrijk- sche dame op de hoogte wisten te stellen van bouwtrant en stijl van toren en huis. De oorlogsjaren hebben het buiten- landsch bezoek onmogelijk gemaakt, maar dés te grooter was de belang stelling der landgenooten. Doch spoe dig zullen veel buitenlanders weer in deze stadjes ronddwalen. En dan zullen zij in Hoorn met veel genoegen kijken naar het oude St. Jansgasthuis, dateerend uit 1563 dat hiernaast is afgebeeld en dat heden ten dage gébruikt wordt als eier- en boterbal; en als zij aan den zeekant gekomen zijn en de haven van waar Jan Pieterszoon Coen uit voer met zijn trotsche zeevloot gepas seerd zijn, zullen zij zeker eenige oogenblikken vol bewondering blijven staan voor den trotschen renaissan- cistischen Hoofdtoren, stoer en stevig, maar tegelijk toch speelsch en rank. Beide foto's toonen slechts weinig van het prachtige stede- schoon van Hoorn. Er is veel, dat de moeite van het bezoek meer dan waard is. Gaat er eens heen op een frisschen winterdag; alleen het panorama van dit oude stadje met zijn twee torens boven de ijle boom toppen, knus gelegen in de oude Zuiderzeebocht, is al de moeite waard. Bij Batavia (Vervolg op pagina 5 Het gezantschap bij den H. Stoel Begrootingspost niet geschrapt Het weer Door het leven van vele menschen loopt een warrige draad van ach terdocht. Zou men dezei\ draad uittrekken, dan zou het 'patroon aan kleur en teekening winnen^j BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143483 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents pei millimeter hoogte Ingezonden mededeelirgen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonde? opgave van redenen te weigeren Wie thans, nadat de kwestie-Indië reeds langer dan een jaar in het brandpunt der belangstelling staat, zich nog geen beeld heeft kunnen vormen over het gevoerde beleid der re geering (en) en den geest waarin zij dit moeilijke probleem poogt op te lossen, zal Waarschijnlijk ook door de officieele pu blicaties der laatste dagen nog niet wég- Wijs zijn gemaakt. Gemakkelijker heeft degene het, die het verloop der gebeur tenissen, de uitspraken der regeering en de debatten in de Kamer heeft gevolgd en zich aan de hand daarvan een oordeel heeft gevormd. Hij kan nu zijn eigen oor deel en conclusies aan de teksten, die thans voor hem liggen, confronteeren, waardoor het reeds gevormde beeld kan Worden verhelderd en, zoo noodig, kan worden gerectificeerd. De publicatie van de aide mémoire 'nota) aan de Engelsche regeering van 6 Aug., de instructie aan de Commissie- Generaal van 13 Sept. en de Memorie van Antwoord van 5 Dec. brachten ons in medias res, midden in de gebeurtenissen. Het voorloopig sluitstuk kenden we reedis: de ontwerp-overeenkomst van Linggad- jati, welke 15 November te Batavia werd geparafeerd. Met de toelichting van de Commissie-Generaal en de regeeringsver- klaring van minister Jonkman is het ge heel in het juiste kader geplaatst en valt deze ingewikkelde stof eenigszins te over zien. De eerste vraag, die men zich nu stelt, is: is het beeld, dat wij ons van de onderhandelingen gevormd hebben en zooals we dat geregeld getracht hebben in ons blad tot uiting te brengen, door deze tot dusver geheim gehouden publicaties gewijzigd, ja dan neen? Ons antwoord moet ontkennend luiden. Be zien wij alleen de periode van 6 Aug. tot 15 Nov., den datum der parafeering van het ontwerp-accoord, dan zien wij een doorloopende lijn van concessies aan de leiders van de „Indonesische" re publiek, 'n steeds losser maken van den band, welke ons land met Indië verbindt. Wij zouden de artikelen der instructie kunnen leggen naast de artikelen van de ontwerp-overeenkomst en als bewijs van onze stelling kunnen gebruiken. Wij zou den er op kunnen wijzen, dat aan de Commissie-Generaal in Indië wie zou anders verwacht hebben? al spoedig bleek, dat de begrenzing der na te streven nieuwe ordening, gebaseerd o. a. op de rede van Hare Majesteit van 7 Dec. 1942, en neergelegd in de instructie, teruggetrokken was. Wij zouden kunnen Wijzen op hetgeen in de praktijk ge schied is met de raadpleging van andere bevolkingsgroepen in Indië door de Comm.-Gen. en hetgeen in de instructie in art. 16, als richtlijn was aangegeven: »De vernieuwing van de samenwerking Van de Nederlandsche en Indonesische Volkeren en de andere bevolkingsgroe pen van Ned.-Indië zal op de eerste plaats de instemming van de vertegen woordigers der Indonesische volkeren alsmede die van de andere bevolkings groepen moeten Verwerven." Men zou zoo door kunnen gaan. Al deze dingen zijn kenmerkend voor den geest, waarin de Comm.-Gen. gemeend heeft haar taak te moeten uitvoeren. Zooals wel te verwachten was, heeft de toelichting der Commissie-Ge neraal, die hedenmorgen ter pu blicatie werd vrij gegeven, geen verras singen gebracht of nieuwe aspecten op geleverd. De Comm.-Generaal zegt zelf van de basis-overeenkomst, dat zij geen constitutie is, maar veeleer een begin selprogram. Het is geen juridisch maar een politiek document. Het lijkt ons daarom goed, dat men bij de komende debatten in de Kamer in de eerste Plaats hiervan uitgaat. Men zal dit basis-accoord dus vooral op zijn politie ke merites moeten beoordeelen. Wij leggen hier den nadruk op, om dat, naar het ons toeschijnt, sommigen het er op aan zullen leggen door het goochelen met juridische termen de po litieke consequenties van het accoord te Verdoezelen. Opmerkelijk is, dat de Comm.-Gen. zelf toegeeft, dat uit het karakter van het document zijn onvol ledigheid en zelfs zijn vaagheid volgt Als ©en roode draad loopt door heel deze toelichting de eisch der Indonesi sche delegatie op volkomen gelijkwaar digheid met Nederland. Wanneer de Comm.-Gen. bij haar besprekingen lut- gaat van de vorming in samenwerkmg van een „vrijen, democratisohen staat op federatieven grondslag", dan eischt de Indonesische delegatie de vervan ging van het woord „vrij" door „souve- rein" De Comm.-Gen. geeft toe, maar tusschen het begrip „vrij" en „souve- Tein" is toch wel eenig verschil Ernstige bezwaren maakten de Indonesische ver tegenwoordigers ook tegen de bepaling van artikel 8, krachtens welke de Ko ning der Nederlanden aan het hoofd der Nederlandsch-Indonesische Unie staat. De Comm.-Gen. heeft hieraan vast gehouden, maar merkt op: „open gela ten is de vraag, in hoeverre het •Koninklijk Oppergezag zal doorwer- ben in hoogste leiding van de Ver. Staten van Indonesië. Terwijl de Kroon tn het kader van de overeenkomst toch al niet veel meer is dan ©en ornament, twijfelt de Comm.-Gen, blijkbaar zelf aan de waarde van dit versiersel. W.ij hebben slechts enkele kantteeke- hlngen op de toelichting willen maken. Sij de a.s. debatten in de Kamer zullen de duistere en vage plekken in dit do cument zeker rfog in een helderder licht geplaatst moeten worden. Met span- hihg wachten wü af. Generaal Razmara, chef van den Iraanschen generalen staf, heeft vandaag bekend gemaakt, dat troepen der cen trale regeering de provincie Azerbeid sjan zijn binnengetrokken en dat aan bet begin van den Ghaflankophan ge vechten aan den gang zijn. he UNRRA staakt haar werkzaamheden h?t December a.s. Laguardia zal, volgens "trouwbare bron, zijn aftreden als direc- „"Ur-generaal Dinsdag a.s. op de laatste ver- eaaering van den UNRRA-raad bekend ma- De Haagsche recherche heeft de daders gearresteerd van den bom aanslag op het gezin van den heer De Boer op St. Nicolaasavond in Den Haag. Het complot bestond uit den 28- jarigen sergeant der technische troepen A. T. de Boer, wachtcom mandant van de Frederikskazeme, en zijn twee ordonnansen, den 18- jarigen solaat J. J. H. van Haas trecht en den 28-jarigen korporaal J. P. J. Peterse. •Uit de voorloopige verhoeren is komen vast te staan, dat nog drie families op Sinterklaasavond door dergelijke surprises bedreigd zija geweest. Een hoofdofficier van het Ned. leger uit Amsterdam is aan den dood ontsnapt, omdat de hel- sche machine, die naar Amsterdam vervoerd werd, onderweg ontplofte. De dader van den aanslag aan de Prinsegracht heeft angst gekregen en heeft twee andere bommen niet aan twee Haagsche adressen bezorgd, doch bij Delft in het water gewor pen. Reeds in juli van dit jaar werd het plan opgevat, een aantal menschen uit den weg te ruimen. Ontevredenheid met de berechting van politieke delin quenten en vermeende delinquenten was hiervan de oorzaak. Het schijnt, dat de sergeant De Boer tijdens de bezetting leider is geweest van een illegale groep. De korporaal Peterse heeft twee jaar in de geallieerde gelederen gevochten. Van Haastrecht heeft koeriersdienst voer de anderen verricht. Sergeant De Boer gaf op vijf December vier pakketten met ontplofbaren inhoud aan peterse. De adressen, waar deze pak ketten moesten worden bezorgd, waren bekend. Peterse overhandigde een van do pakketten aan Van Haastrecht, die op dracht kreeg dit aan het adres van een hoofdofficier te Amsterdam af te leveren. Deze hoofdofficier stond bij de leden van het complot niet als „politiek fout" aan geschreven, doch werd een minder pret'- tige figuur geacht en moest daarom ver dwijnen. Van Haastrecht deed zijn bom in de zijtasch van zijn motor en vertrok naar Amsterdam. Onderweg kreeg hij angst. De bom was gemaakt van een Engelsche handgra naat. waarop een fieschje benzine was gemonteerd. „Trek maar aan het touwtje, als je het zaakje aflevert" was zijn in structie, doch v. Haastrecht begreep wel, dat vier seconden na dit trekken de gra naat uit elkaar zou vliegen. Onderweg stond sergeant De Vrijer te liften. Van Haastrecht nam hém op het zadel mee, terwijl hij zelf op de tank ging zitten. De jongen schijnt erg in angst te hebben geze ten. Hij heeft zelfs het plan gehad zijn passagier alles te vertellen, doch heeft dit tijdens een klein oponthoud verzuimd, óp 24 km van Amsterdam, omstreeks kwart over vier in den middag, ontplofte het pakket in de achtertasch. Sergeant De Vrijer werd doorzeefd van de scherven. Van Haastrecht kreeg scher ven in zijn rechterarm. Onder het voor wendsel. dat hy alles aan zijn comman dant moest rapporteeren, liet hij zijn gewonden, krijgsmakker in den steek en reed terug in de richting Leiden. Zijn achterband was echter door de scherven lek geslagen. Van Haastrecht hield een wagen aan, die zijn motorfiets mee naar Den Haag nam. Zelf liftte hij met een particulieren auto naar Leiden, waar hij zijn arm liet verbinden, voorgevende, dat hij met zijn motor geslipt was en in het grint terecht was gekomen. De scher ven zijn na zijn arrestatie Maandag uit zijn arm gehaald. Inmiddels was korporaal Peterse met-drie pakketten naar huis in Delft gereden. Zijn vrouw zag de pakketten. Later is hij terug naar Den Haag gereden, waar hijop de Prinsegracht aan twee personen verzocht een der geadresseerde pakketten -bij de fam. S. Boer af te-geven. Daarna reed hij met vol gas weg. Zeven minuten later vond de ontploffing bij Boer plaats, waarbij drie dooden en twee gewonden zijn gevallen. De heer en mevrouw Boer en hun 17-jarige dienstbode zijn slachtoffers van dezen aan slag geworden. Na dezen aanslag heeft korporaal Pe terse niet meer den moed gehad de andere pakketten af te geven. Hij reed naar Delft en wierp ze daar in het water. In de radio nieuwsberichten van acht uur werd de bomaanslag op de Prinsegraclit gemeld. I)e vrouw van Peterse begreep onmiddellijk, dat baar man by den aanslag betrokken moest, zijn. Zy had immers de paketten gezien De Haagsche politie begon dadelijk met het onderzoek. In den beginne dacht men aan een vriend van de dochter van het eerste slachtoffer, die zoowel de heer Boer als zijn dochter telefonisch minder vrien delijk bejegende naar aanleiding van een geënsceneerde ontvoering van de laatste. Hit werd gearresteerd en deugdelijk ver hoord. Het bleek, dat hij niets met de zaak te maken had. Tijdens het verhoor werden hem namen van hem bekende militaire motorrijders gevraagd en hij noemde o.m. den naam Van Haastrecht. Deze was echter op het tijdstip van den aanslag te Leiden waar hij verbonden werd na een motor ongeluk. Dat alibi stond vast. Het alibi van Van Haastrecht stond ech ter niet langer vast, toen de gewonde ser geant De Vrijer, die door een particulieren chauffeur naar een Amsterdamsch zieken huis was vervoerd, vol granaatscherven bleek te zitten. Deze vertelde, dat de mo torrijder, die hem gelift had. Van Haas trecht heette. Maandagmiddag omstreeks twee uur werd Van Haastrecht gearresteerd en viel na een verhoor van enkele uren door de mand. Hij noemde ook de namen van de andere leden van het complot. De recherche arresteerde met medewer king van de militaire autoriteiten sergeant De Boer en korporaal Peterse. Na een langdurig verhoor bekenden ook dezen. Nauwkeurig onderzoek i. d. wachtpost van de Frederikskazeme leverde o.m. een Ilesohje groenen inkt op. Met dezen inkt waren de adressen op de bompakketten ge schreven. Den korporaal Peterse werd bij zijn verhoor gewezen op het risico, dat bij den aanslag op den heer Boer ook an dere slachtoffers vielen. „Mevrouw Boer was ook heelemaal fout" was zijn commentaar. „Maar het dienstmeisje dan?" vroeg men hem. „Dat is het risico van het vak", ant woordde Peterse. „Ik heb in oorlogstijd honderden menschen gedood." Bij het onderzoek, dat nog wordt voort gezet, kwam aan het licht, dat bij de be vrijding tegen den heer Boer een aanklacht bij de P.R.A. werd ingediend, omdat deze o.m. betrokken zou zijn ge weest bij het opruimen van duiven in de Residentie. Men wist eigenlijk verder niets van den heer Boer, doch nam aan, dat hij „fout" was. Alleen Van Haastrecht ken de dit slachtoffer oppervlakkig van de „vogelhaan" bij Loosduinen. De namen var. .den hqcfdofticic-t- -aa -de .beide, ande re Haagsche personen, voor wien een bom was bestemd, worden nog niet bekend gemaakt, omdat zij zelf nog niet zijn ingelicht. Op een vergadering van de afd. Utrecht van de K. V. P. is den inleider, het Tweede Kamerlid, den heer F. van Vliet, verzocht de groote bezorgdheid en teleur stelling van de afdeeling Utrecht óver den gang van zaken ten aanzien van Indië aan de Katholieke fractie bekend te maken. „Indien de regeering thans verklaart, dat het haar voornemen is de Commissie-Generaal te machtigen de overeenkomst van Linggadjati te onder teekenen. moet deze verklaring uiteraard zóó worden verstaan, dat die onder- teekening de Nederlandsche regeering tot niets meer of anders verbindt dan wat volgens de door de Commissie-Generaal opgestelde toelichting is overeengekomen met onverkorte inachtneming van wat de regeering in deze vergadering verklaren zal," aldus de minister voor Overzeesche Gebiedsdeelen, mr. 3. A. jonkman, in zijn hedenmiddag in de Tweede Kamer uitgesproken rede, waarin de regeering haar inzichten kenbaar maakte ten aanzien van de nieuwe staatkundige ordening van Nederiandsch-lndië. De overeenkomst moet worden gezien in het licht van de bij de wet en in haar instructie aan de Commissie-Generaal verstrekte opdracht: het bevor deren van de voorbereiding van een nieuwe rechtsorde voor Nederiandsch- lndië. Deze overeenkomst stelt dus de nieuwe rechtsorde niet vast, doch beoogt de basis aan te geven, waarop die zal worden opgetrokken. Aanvaarding van hetgeen door de Commissie-Generaal in dien zin is overeengekomen, komt de regeering wenschelijk en noodzakelijk voor, omdat het vooral psychologisch en staatkundig geboden is zoodanige afspraak te maken, wil men daadwerkelijk de basis voor een vernieuwde duurzame samen werking van de Nederlandsche en Indonesische voffceren leggen. Psychologisch immers moeten wij In dit aanbod is de richtlijn gevolgd daartoe eerst van vijanden weer vrienden worden, of in het Indone sisch gezegd van „Moesoeh'' weer „te men". De ontworpen overeenkomst spreekt daarvan duidelijk. Staatkun dig moeten wij uitdrukkelijk de kolo niale verhouding verwerpen en het vrijwillig volledig deelgenootschap in plaats daarvan doen treden. De ont worpen overeenkomst voldoet aan dien eisch. En aan de beginselen van de 7 December-rede moet een begin van uitvoering worden gegeven. De ont worpen overeenkomst doet daartoe een eersten stap. Welsprekender dan welke eenzijdige verklaring ook, zal deze overeenkomst in het licht stellen, dat Nederland de eeuwenoude koloniale verhouding, waar van in het begin van den tweeden we reldoorlog nog slechts eenige overblijf selen aanwezig waren, radicaal en voor goed verworpen heeft en, «lat het bereid is om op voet van gelijkheid duurzaam met Indonesië samen verder te gaan. Het Koninkrijk der Nederlanden is on der God.<T'zegen en dank zij Oranje, een schepping van het Nederlandsche volk en Nederland had daarin tot de Japansche occupatie ook in Indonesië de leiding. Thans bieden wjj den Indonesischen volkeren aan het Koninkrijk samen te hervormen en aan het vernieuwde staatsverband Nederland, Suriname en de Nederlandsche Antillen, en Indo nesië in één Unie vereenigd door ge meenschappelijke organen, waarin deze allen vertegenwoordigd zijn, leiding te geven. eden is aan de Tweede Kamer overgelegd het ontwerp der over eenkomst van Linggadjati met de daarop gegeven toelichting van de Commissie-Generaal. Op enkele punten, die zich voor vastlegging in de ontwerp-overeen komst bezwaarlijk leenden, werden in den loop van de besprekingen tusschen de Nederlandsche en Indonesische delegaties afspraken gemaakt, welke als zoodanig in de notulen bindend werden vastgelegd en thans in deze toelichting volledig zijn verwerkt. Elders in dit nummer geven wij een zoo volledig mogelijke weergave van het document. dat de vernieuwing van de samenwerking van de Nederlandsche en Indonesische volkeren en andere bevolkingsgroepen van Nederiandsch-lndië op de eerste plaats de instemming van de vertegenwoordigers der Indonesische volkeren behoeft. In de oprechte en vastberaden be reidheid tot deze hervorming en tot deze samenwerking ligt voor de regeering het zwaartepunt dezer overeenkomst. De uitwerking dezer afspraak moet in- tusschen nog grootendeels volgen, afhan- deiyk als die is van nader overleg tus schen Commissie-Generaal en Indone sische delegatie, van nader beraad met de vertegenwoordigers der Malino-gebie- den en der andere bevolkingsgroepen, van samenwerking met de Staten-Generaal tot wijziging van de grondwet van het Ko ninkrijk der Nederlanden, van de voorge stelde constitueerende vergadering voor de Grondwet van de Vereenigde Staten van Indonesië en van de conferentie voor bet statuut van de Nederlandsch-Indone sische Unie. De hoofdlijnen van de ge dachte toekomstige staatkundige verhou dingen zijn evenwel geschetst, waarbij wordt uitgegaan zoowel van de geldende wettelijke als van de bestaande feitelijke verhoudingen. Zoo handhaaft art. 15 de huidige staats- en volkenrechtelijke positie van het Koninkrijk der Nederlanden; en erkent art. 1 daarnevens de regeering van de republiek Indonesia als de facto uit oefenende het gezag over Java, Madoera en Sumatra. Bij den daarop aansluitenden opzet der toekomstige staatkundige verhoudingen in deze overeenkomst verkrijgt de nieuwe rechtsorde nog geenszins volledig gestalte, doch worden de kiemen daarvoor gelegd en worden de sferen aangewezen, waar binnen die zullen worden verzorgd: een Nederlandsch-Indonesisch staatsrecht zal de staatsinrichting der Unie beheerschen, Nederlandsch staatsrecht zal beperkt blij ven hierbij vooralsnog volgende de ter minologie dér overeenkomst tot het Koninkrijk (nieuwe stijl) en Indonesisch staatsrecht zal opgroeien in de Vereenigde Staten. Zoowel de statenleden als de Unie Maandagmorgen heeft de algemeene regeeringscommissaris voor Borneo en de Groote Oost. dr. W. Hoven, te Den pasar een besloten informeele bijeen komst geopend, waar geheel Oost- Indonesië (de Groote Oost) vertegen woordigd was. In totaal waren aanwezig 70 afgevaar digden, benevens de secretarissen van de „D'aerah". Aan de afgevaardigden werd ter hand gesteld de ontwerpregeling tot vorming van den staat „De Groote Oost" Op voorstel van den voorzitter van de met de daarbij behoorende toelichting, conferentie werd besloten in informeele besprekingen alles te doen, wat mogelijk is om straks een zoo vlot mogelijk verloop van de officieele conferentie te bevorde ren. Volgens de op 6 December gesloten overeenkomst betreffende de demar catielijn bij Medan zal de Indonesi sche politie de *niet-specifiek Euro- peesche woonwijken bewaken. Ook op een z.g. vrije strook buiten de demar catie-lijn kan door *de Indonesische politie (de N.R.I.) worden gepa trouilleerd. Bevoegde militaire zegs lieden meenen, dat de nieuwe toe stand minder aanleiding zal geven tot incidenten en moeilijkheden. In Padang is een patrouille gestuit op terroristische benden, welke zonder ver liezen aan Nederlandsche zijde verdreven kon worden. In den nacht van 6 op 7 December heeft een bende van ongeveer 100 man een aanval -gedaan op een Ne- derlandschen post, welke eveneens zonder Nederlandsche verliezen werd afgesla gen. Een beschieting van het vliegveld met mortier-granaten had aan Nederlandsche zijde een doode, en 'drie gewonden tot gevolg. Er was eenige activiteit van sluip schutters, terwijl verschillende pogingen tot Infiltratie werden gedaan. Te Sema- rang openden benden mitrailleurvuur op Nederlandsche patrouilles. Het vuur erd beantwoord. De aanval werd afgeslagen. Te Soerabaja worden van Indonesische zijde wederom pogingen gedaan naar het Nederlandsche gebied op te dringen, het geen lichte patrouillebotsingen tot gevolg heeft. Eenige gevallen van ontvoering van Indonesische burgers werden gerap porteerd. Heden zijn 435 evacuées uit kampen te Djogjakarta en omgeving te Batavia aan gekomen. zal deelnemen aan het "olkenrechtelijk verkeer. Oppervlakkige beoordeeling van den vorm der ontwerp-overeenkomst zou nu al kunnen doen denken aan volkenrechtelijks verhoudingen, als zou er hier namelijk een verdrag met een vreemde mogendheid wor den gesloten, door de volksvertegenwoordi ging goed te keuren. Nauwkeuriger bestudeering van den tekst van aanhef en artikelen leert ech ter, dat het er Om gaat: „de goede be trekkingen tusschen de volkeren van Nederland en Indonesië te verzekeren in nieuwe vormen van vrijwiUige samen werking, die het mogelijk maken de re latie tusschen beide volkeren op nieuwe grondslagen te vestigen" en dat met name de Nederlandsche regeering en de regeering van de republiek Indonesia daartoe zullen gaan samenwerken door den Staat der Nederlanden te hervor men tot een Nederlandsch-Indonesische Unie, waarvan Nederland en Indonesië gelijkwaardige leden zullen worden. In den aanhef zal voor wat de Nederland sche regeering betreft dan ook de on derwerping aan de „goedkeuring" van de Volksvertegenwoordiging als verval len moeten worden beschouwd, aange zien die passage er slechts aan bedoelt te herinneren, dat de Nederlandsche re geering ook in deze aan de controle der Staten-Generaal onderworpen is. De Tweede Kamer heeft hedenmid dag met 749 stemmen verworpen de motie-De Groot (C.P.N.) betreffende het niet bestendigen der betrekkingen met de regeering-Franoo. De motie-v. d. Goes van Naters (P. .v d. A.) betreffende voorstellen in de U.N.O. om door vrije verkiezingen tot herstel van den democratischen regee- ringsvorm in Spanje te geraken, wordt verworpen met 5825 stemmen. Aan de orde is daarna het amende mentZandt om den post voor het ge zantschap bii den H. Stoel te schrappen. De heer Korthals (P. v. d. V.) ver klaart het Vaticaan een zeer belangrijk diplomatiek centrum te achten; de Ne derlandsche vertegenwoordiging kan daar niet gemist worden. De heer Schouten (A.R.) acht in de huidige omstandigheden niet voldoende reden aanwezig mee te werken aan een initiatief om wijziging te brengen in de samenstelling der diplomatieke verte genwoordiging. Om die reden zal zijn fractie haar steun niet aan het amen dement geven Bij wijziging der om standigheden behoudt de fractie zich de vrijheid om haar standpunt opnieuw te bepalen. De heer De Groot (C.P.N.) verklaart, dat zijn fractie meent dat er geen be hoefte bestaat aan het amendement- Zandt. Het is ingegeven door overwe gingen van kerkelijken aard. De fractie wenscht zich niet te mengen in den strijd tusschen de Kerk en kerkelijke opvattingen. Deze strijd zou schadelijk kunnen zijn voor problemen in ons land. Daar de fractie bezwaar heeft tegen het politieke optreden van het Vaticaan wenscht zij haar stem ook niet tegen het amendement uit te bren gen. Zij meent, dat het optreden van het Vaticaan kan en moet gewijzigd worden. De C. P- N.-fractie zal zich van stem ming onthouden. De leden der C. P. N. verlaten de zaal. Het amendement wordt verworpen met 65 tegen 9 stemmen. De begrooting 1947 van Buitenlandsche Zaken wordt daarna aangenomen zonder hoofdelijke stemming met aanteekening dat de C. P. N. geacht wil worden te hebben tegengestemd Verwachting tot Woensdagavond Meest zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist en plaatselijk eenigen neerslag. Temperatuur on geveer tusschen 0 en 4 graden, later weer iets toenemende wind uit Oos telijke richtingen. Zon 8.37—16.29. Maan 19.26—11.42. De ministers van B'uitenlandsche Zaken der Groote Vier hebben gisteravond be sloten, de volgende bijeenkomst van den raad van ministers, ter bespreking van de kwestie Duitschland, op 10 Maart in Moskou te houden. Er werd geen overeenstemming bereikt over de benoem*!" van speciale plaats vervangers voor de behandeling van het Duitsche vraagstuk. Allen stemden in met het voorstel van Molotof om de volgende bijeenkomst te Moskou te houden, daar de raad van mi nisters achtereenvolgens te Londen, Parijs en New York bijeengekomen was Molotof gaf Byrnes de verzekering, dat de Sovjet-Kii-sisêiie regeering aan de per' Ut zelfde faciliteiten zou verstrekken als in de andere steden het geval geweest was. „Ondanks moeilijkheden op huisvesting-, - gebied", aldus Molotof, „zal te Moskoe 'oor woonruimte voor .journalisten ge zorgd worden. Zij zullen tevens uit Mos- kot: berichten over het verloop der con- ferentie kunnen verzenden zooals zy dal in Parijs en New York konden doen". In bevoegde kringen is men van meening, dat zulks als een opheffing van de een suur voor berichten over de conferentie moet worden opgevat. De algemeene discussie begon met com mentaren van Couve de Murville op de F-'ansche ontwerp-agenda. die gisteren werd ingediend. Hij zeide. dat Frankrijk de kwestie der -grenzen als punt één hac genomen, ofschoon de kwestie van het Saar-gebied niet speciaal vermeld werd. Ook sprak de Fransche afgevaardigde de hoop uit dat speciale aanaacht zou wor den gewijd aan het Ruhr- en Rijngebied Byrnes zeide. dat de V.S niet bereid wa ren een besluit inzake de grenzen van Duitschland. te nemen, alvorens de ziens wijzen van de direct belanghebbende lan den bekend zouden zijn gemaakt. Naar aanleiding van het feit. dat de Sovjet-Russische agenda om een fepport over de voornaamste puntan van de over eenkomst van Potsdam verzocht ver klaarde Bevin: „Iedereen weet uit eigen bittere ervaring, hoe verschillend de over eenkomst van Potsdam wordt geïnterpre teerd" Aangaande de toekomst van Duitsch land aeide Bevin. dat G'oot-Brittanniè zen federale regeerinz met enkele bevoegd heden voor centrale Duitsche instanties "oorstand Er heerschte volgens hem. be zorgdheid t.a.v. de spoedige ontruiming san Oostenrijk door eeallieerde bezettings troepen. Hij was van meening, dat de Oostenrijksche kwestie te Moskou spoedir besproken zou moeten worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1