ONTWERP VAN LINGGADJATI NADER TOEGELICHT Communistisch offensief in China Opengelaten is de vraag, hoever het Koninklijk gezag zal doorwerken in hoogste leiding van Ver. Staten van Indonesië të De dag waarop het tournooi begint MILITAIRE WILLEMSORDE KORPS MARINIERS Het vaderland mag trotsch zijn op deze kranige mannen VOOR Constitutioneele vergadering in Voor-Indië geopend De Kamer luistert roerloos Franco organiseert protest-dag SOCIALISTEN IN OOSTENRIJK Reis van Nehru naar Londen ..een blunder" DINSDAG 10 DECEMBER 1946 PAGINA 6 (Vervolg van pagina 5) Geen wapen-standaardisatie Engeland en de V.S. Kinderbijslag en Eerste Kamer Australische kardinaal naar Japar. V.G.L.O.-ACTIE DAG Indrukken van een partijcongres Het ligt in de lijn van zulk een eer lijke en ruime uitvoering van de begin selen van het accoord rekening te hou den met de belangen in dit verband, niet alleen van de vertegenwoordigers van bepaalde eilanden of landstreken, maar ook van de representanten van de z.g. minderheidsgroepen der bevolking van Nederlandsch-Indië. Bij de vorming der Vereenigde Staten Tan Indonesië is ook daarom gedacht aan een constitueerende vergadering, waar naast de toekomstige deelstaten ook de minderheidsgroepen vertegenwoor digd zullen zijn waarbij de Nederland- sche regeering mede voor dit laatste een speciale verantwoordelijkheid draagt. De structuur Hervorming van de structuur van het Koninkrijk on zoodanige wijze, dat daar in het vol! die deelgenootschap van Ne derland 5ch-Indïë op basis van gelijkwaar digheid met Nederland en van vrijwil lige samenwerking tot uitdrukking wordt gebracht, sluit onderschikking van Indo nesië aan Nederland uit In haar consequente toepassing be- teekent deze hervorming, dat de dee'ge- nooten naast elkaar gesteld worden In een gemeenschappelijk verband en dat de eenheid tusschen de samenwerkende lan den allereerst wordt gewaarborgd, omdat het hoogste gemeenschappelijk gezag in de Kroon ligt verankerd. Hos dat gemeenschappelijk verband er in feite zal gaan ui tuien kan thans nog slechts in voorloopige lijnen worden ge- teekendomdat de overeenkomst met de Republiek niet kan en mag vooruttloopen ot> beslissingen te dezen aanzien, die alleen in volledig overleg met alle betrok ken partijen, dus ook de andere toe komstige staten van Indonesië, alsmede Suriname en Curacao mogen worden ont worpen en die de medewerking van de Statsn-Generaal behoeven. Bovendien zou do Commissie-Generaal, wanneer zij zich in uitgewerkte voorstellen dienaangaande had begeven, niet alleen buiten haar eigenlijke opdracht zijn gegaan, maar ook het werkgebied van de Rijks- confereotie of in de termen der te Linggadjati bereikte overeenstemmming: Unie-conferentie hebben betreden, ter wijl het aan de orde stellen van zulke voor stellen den duur der onderhandelingen zeer ongunstig zou hebben beïnvoed op een psychologisch ongelukkig moment, nJ. aan den vooravond van den 30sten November. Over de wijze waarop de Nederlandsch- Indonesische Unie gevormd wordt bevat het basis accoord een belangrijke bepaling in artikel 6, lid 1, tweede zinsnede. Hierin immers ligt de erkenning, dat de Nederlandsch-Indonesische Unie door omzett'ng van het Koninkrijk ontstaat. En al zal het resultaat van deze hervor ming neerkomen op de vereeniging in één verband van twee vrije staten, de wijze waarop dit resultaat verkregen wordt geeft aan dat iiet proces m tijns- orde niet ircsnlitst kan worden in twee crccien, waarbij jle vorming van den nieu wen souvere nen staat vooraf gaat aan de intrede van dien staat in de Unie. Door omzetting van het Koninkrijk wordt de Unie geschapen: het gemeenschappe lijk verband tusschen twee vrije staten is het getransformeerde Koninkrijk. Dat de NederlanOsch-Indonesische Unie gevormd wordt ter behartiging van de ge meenschappelijke belangen van Nederland en Indonesië drukt duidelijk uit. dat in beginsel de Unie niet treedt in de sfeer der interne aangelegenheden der beide larden, maar verzekert anderzijds, dat elk onderwern. indien beide landen daartoe termen aanwezig achten op het niveau der Unie kan worden behandeld. De Kroon Aan de bepaling van artikel 8, krachtens welke de Koning van de Nederlanden aan het hoofd der Nederlandsch-Indonesische Unie staat, is uiteraard vastgehouden on danks ernstige bezwaren van Indo nesische zij'de, die hiervan bij hun landgenooten den indruk vreesden, dat in wezen de oude verhoudingen niet zouden veranderen. In de handhaving van het opper gezag van den Koning is de meest wezenlijke waarborg gelegen voor de bestendiging van den band tus schen beide volkeren. Zij beteekent tevens, dat de beoogde hervorming een structuur zal scheppen, welke sedert de Koninklijke rede van 7 December 1942 door de regeering in uitzicht is gesteld en dan ook eveneens in de wet op de instelling van de Commissie-Generaal is aan geduid. Het oppergezag van den Koning ligt tesloten in de vermelding, dat de besluiten der Unie-organen zul len worden genomen in naam van den Koning. Het spreekt vanzelf, dat hierbij ook is gedacht aan functies van executieven aard. Opengelaten is de vraag, in hoe verre het Koninklijk oppergezag zal doorwerken in de hoogste leiding van de Vereenigde Staten van In donesië. Waar het onderscheid tus schen den constitutioneelen Koning in Nederland en den Koning krach tens 't Statuut van de Nederlandsch- Indonesische Unie gedurende de be sprekingen aan de Indonesische zijde nog geen vast omlijnd begrip was, viel het voor de Indonesiërs moeilijk met de gelijkwaardigheids gedachte overeen te brengen op dit punt reeds thans een regeling te aanvaarden. De Hooge Commissarissen, vermeld In artikel 9 van de basisovereenkomst, zijn geen Unie-organen, doch representanten van de onderscheiden belangensferen van Nederland en Indonesië. Andere aspecten Met de wederzijdsche uitoefening van het staatsburgerschap door Nederland- sohe en Indonesische staatsburgers wordt een regeling beoogd, waardoor voor Nederlandsche en Indonesische staatsburgers de uitoefening van de bur gerschapsrechten over en weer volledig vordt gewaarborgd, geheel in overeen stemming met de regeeringsverklaring van 10 Februari 1946. In artikel 10 wordt de verzekering van de fundamenteele menschelijke rechten en vrijheden, waar naar ook het Handvest der Vereenigde Naties verwijst, genoemd. Daar de Repu bliek zich verbindt om samen te werken tot de vestiging van een nieuwe rechts orde, waarin deze fundamenteele rech ten gewaarborgd zullen worden, zal zij zich uiteraard cok in de overgangsperiode hiernaar moeten gedragen. Deze begin selen, waartoe cok de vrijheid van gods dienst behoort, werden dan ook in de onderhandelingen door de Indonesische delegatie aanvaard en de bereidheid deze met alle haar ten dienste staande mid delen te waarborgen, in de besprekingen vastgelegd. Zoo ook het verlangen naar een innig cultureel contact. Groote belangstelling bestaat voor alles wat in Nederland op verschillend gebied wordt gepubliceerd Economische aspecten De economische en financieele aspecten zijn in den loop der onderhandelingen wel ter sprake gekomen, doch hebben in de basisovereenkomst geen regeling gevon den behoudens het bepaalde in art. 14 Bij de totstandkoming dezer bepaling is duidelijk gebleken, dat de Republiek de vrijheid van handel en beweging wil waarborgen en bereid is niet slechts de Nederlandsche ondernemingen, doch de Nederlanders in het algemeen, fn een begunstigde positie te brengen. Uitwerking dezer beginselen dient ech ter in latere afzonderlijke regelingen te geschieden. Ook vele vragen op financieel terrein zijn tijdens de onderhandelingen ter spra ke gekomen, toen van Nederlandsche zijde werd uiteengezet, hoe de bepaling van artikel 10 sub a. dat het Statuut der Nederlandsch-Indonesische Unie be palingen zal moeten bevatten omtrent de verzekering van de rechten van beide partijen jegens elkander en de waarbor gen voor de nakoming hunner onderlin ge verplichtingen, dient te worden ver staan. Daarbij werd gesteld, dat alle op den rechtspersoon Nederlandsch-In dië, of op de daartoe behoorenden publiekrechtelijke, lagere organen, rustende schulden en de door hen aanvaarlde verplichtingen tegenover Nederland zoowel als tegenover derde landen en particulieren, door de Ver eenigde Staten van Indonesië zullen moeten worden overgenomen. Door de Indonesische delegatie werd de juistheid dezer stelling uitdrukkelijk erkend, onder de reserve, dat de schulden en verplichtingen, tijdens de conflictperiode aangegaan voor militaire doeleinden, nader bezien zouden moeten worden. Deze erkenning beteekent, aat de Re publiek haar volle medewerking zal ver- leenen, opdat de schulden en verplich tingen te zyner tijd door de te formeeren Vereenigde Staten van Indonesië zullen worden overgenomen en dat zij daarin haar deel zal dragen Deze overname van schulden en verplichtingen zal, zoodra dit mogelijk is, nader moeten worden geregeld. Militaire samenwerking De militaire aspecten worden in artikei 16 aangeraakt, alwaar overleg omtrent samenwerking op dit gebied wordt voor geschreven. De moeilijkheden, welke op dit terrein zijn gelegen, kunnen bezwaar lijk worden overschat; de erkenning van het beginsel van samenwerking dient echter vooraf te gaan aan de pogingen, om deze moeilijkhedën te overwinnen. Ook uit artikel 10. sub d, waarin wordt voorgeschreven, dat het Statuut van de Nederlandsch-Indonesische Unie bepa lingen zal moeten bevatten omtrent de wfize waarop en de voorwaarden waar onder door organen van het Koninkrijk der Nederlanden bijstand zal worden verleend aan de Vereenigde Staten van Indonesië, zoolang deze zelf niet of on voldoende over eigen organen beschik ken, blijkt de wil tot samenwerking. Ne derland verklaart zich hier bereid, op nader te bepalen wijze en onder nader te bepalen voorwaarden, Indonesië te helpen de gelijkwaardigheidsgedaehte, waarvan de basis-overeenkomst is uit gegaan, te realiseeren. Indonesië ver langt bij dit proces, naar uit de bespre kingen duidelijk bleek, de hulp van Ne derland en van geen ander land. De band tusschen beide volkeren, waarnaar de basis-overeenkomst in haar aanhef ook verwijst, komt hier opnieuw te uit drukking. De overgangsperiode Tusschen de aanvaarding van deze basis-overeenkomst en de totstandko ming van de Vereenigde Staten van In donesië ligt een periode, waarin in Ne derland en in Indonesië het hervor mingswerk moet worden gereed gemaakt. Het is politiek en economisch noodza kelijk om deze periode, gedurende welke de nieuwe rechtsorde nog slechts in uit zicht is gesteld en zoodoende nog niet kan dienen als vast fundament voor den ge- meenschappelijken opbouw, zoo kort mo gelijk te doen zijn. Anderzijds zal deze lijd ruim genoeg moeten zijn om de zeer uitgebreide juridische en administratieve hervormingen te kunnen voorbei eiden. In politiek opzicht bestaat daaren boven de noodzaak, om bij de te volgen procedure in den overgangstijd ten volle rekening te houden met de wederpartij in deze basisovereenkomst, de regeering der Republiek, waarmede nopens een groot deel der hervormingen tevoren overleg moet worden gevoerd. Hei zelfde zal trouwens moeten geschieden met de andere partijen, die bij de vorming van de nieuwe rechtsorde in Indonesië zijn betrokken. In dit verband komt aan artikel 15 der ontwerp-overeenkomst nog op een ander punt bijzondere beteekenis toe. Van de zijde der Republiek werd als een algemeen bezwaar tegen het ge volgde beginsel ingebracht, dat zij, juridisch gezien, zou hebben terug te treden in de bestaande rïchtso-de om daaruit eerst later, bij het verstrijken van den overgangstijd, in het kader van de gewijzigde structuur van het Koninkrijk, weer té voorschijn te komen Dit zou voor de regeering der Reubliek politiek onaanvaardbaar zijn, indien niet in de basis-over eenkemst zelve de moge.ijkhcid zou worden geopend om aanstonds langs wettclijken weg haar positie re >ef te geven. Zij dacht daarbij in l.et bijzonder aan de aanwijzing van eigen buitenlardsche vertegenwoordigers. Het is wel duidelijk, dat de periode die als overgangstijd wordt aangemerkt, iets geheel anders is dan hetgeen in pun 15 van de regeeringsverklaring van 10 Februari j.l. als zoodanig werd vermeld. De overgangstijd, na verloop waarvan over hei al of niet verder samengaan van Nederland en Indonesië beslist zou moeten worden, is in de basii-overeen- komst niet aanwezig en daarmede is de tijdbom weggenomen, die een blijvend samengaan bedreigde en door die bedrei ging ook de mate van samenwerking in die overgangsperiode noodzakelijkerwijs op voor den uitslag noodlottige wijze zou hebben beïnvloed. Wat nü als overgangsperiode wordt aangeduid, beslaat niet meer maar ook niet minder tijd dan die voor het technisch herzieningswerk noodig is. De feitelijke verhoudingen ginds bren gen thans mede. dat voor verscheidene onderwerpen- provisorische regelingen moe en worden ontworpen en in werking -gesteld ten einde eenerzijds het ontstaan van een meer geordende situatie te be vorderen en anderzijds een al te bruusk overgaan van de oude in de nieuwe rech sorde te voorkomen. In dezen zin moet ook artikel 15 van de basis-over eenkomst worden verstaan. Ook dit uitzicht op een aantal voor- loopig in werking te sfellen regelingen geeft steun aan den wensch, deze over gangsperiode zoo kort mogelijk te doen zijn. Voor deze aldus in tijd begrensde periode blijft juridisch de bestaande rechtsorde over het gebied van Neder landsch-Indië gehandhaafd, ook al zal met het de facto erkende gezag der Republiek over Java, Madoera en Su matra voortdurend overleg noodig zijn. Dit betreft reeds dadelijk de thans door Nederlandsche troepen bezette gebieden. In deze gebieden zal de Re- geering niet zonder de meest strikte waarborgen voor de verzorging van de aan haar toevertrouwde belangen kun nen overgaan tot eenigen maatregel, die een vermindering zou beteekenen van haar vermogen om deze belangen veilig te stellen. In dezen zin dient het woord „aan stonds" in de artikelen 1 en 16 van de ontwerp-overeenkomst te worden ver staan. De Commissie-Generaal meent trouwens, dat een ander standpunt niet in redelijkheid van de regeering kan worden gevraagd, aangezien dit zou lei den tot een schromelijk te kort schieten, met name jegens hen, die zich ook onder gevaarvolle omstandigheden loyaal aan haar hoede hebben toevertrouwd. „Overgangs-samenwerking" Ten einde nu alles wat in deze over gangsperiode in Indonesië moet wor den verricht te leiden en re Dewaken, meent de Commissie-Generaal, dot" het de meest doelmatige weg is het moge lijk te maken om een daartoe aan te wijzen instantie met de noodige be voegdheden te bekleeden. Dit denkbeeld sluit tevens aan op de in artikel 17 der basisovereenkomst voorziene Nedeiland- sche delegatie, welke tezamen met een Indonesische delegatie een organisatie zal vormen, waarin de in de basis-over eenkomst beoogde samenwerking tus schen de Nederlandsche regeering en de regeering der Republiek is belichaamd Deze delegaties vormen ook het in de allereerste plaats aangewezen orgaan om geschillen, welke naar aanleiding van de overeenkomst mochten rijzen, in on derling overleg tot een oplossirg te brengen. Mocht dit onderling overleg onverhoopt niet tot een resultaat leiden, dan kan het college, bestaande uit de beide delegaties, worden aangevuld met een voorzitter van andere nationaliteit die door de delegaties in onderling over. leg wordt benoemd of, moenten zij over die keuze niet tot overeenstemming ko men, door den voorzitter van het In ternationale Hof van Justitie. Deze op zet brengt met zich mede, dat de aldus benoemde voorzitter allereerst tot taak heeft de partijen tot elkaar te brengen Eerst wanneer beide delegaties het ook onder zijn leiding niet eens worden, wordt de vergadering tot een arbitraal college, waarin de voorztt-er van zijn beslissende stem gebruik kan maken. Deze arbitrage-regeling is ov-rigens uitsluitend voor deze overgangsperiode en uitsluitend voor deze overeenkomst en de daarbij betrokken partijen Deze vermogen uiteraard anderen niet te binden. De opname der arbitrage-bepaling ligt in de lijn der Nederlandsche traditie, welke een vreedzame beslechting van ge schillen voorstaat. Door den voorzitter van het Internationaal Gerechtshof te 's-Gravenhage bij de eventueele benoe ming van een voorzitter van arbiters in te schakelen, is tevens aansluiting ge zocht bij een sfeer, waartoe Nederland zich bij voorkeur aangetrokken voelt. De arbitrage-afspraak op zichzelf ten slotte kan een nuttige stimulans vormen om in onderling overleg tot overeenstemming te geraken. Herbert Morrison, lord-president of the Council, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van een commu nistisch lid verklaard, dat Engeland en de V.S. geen beslissingen hebben geno men ten aanzien van standaardisatie der wapenen. Hij voegde hieraan toe. dat met het oog op de uitwisseling van wa penen gedurende den oorlog en de hui dige samenwerking tusschen de strijd krachten bij de bezetting van Duitsch- land er officieuze uitwisseling van gedachten betreffende het voortzetten van een dergelijke standaardisatie had pJaats gevonden. Een woordvoerder van het Amerikaan- sche departement van Buitenlandsche Zaken verklaarde gisteren, dat er bij de officieuze uitwisseling van gedachten over standaardisatie der wapenen tus schen Engeland en de V.S. geen politieke motieven in het spel waren. De V.S. voe ren hun politiek geheel en al op basis der organisatie der V.N., aldus de woord voerder Ook Canada heeft aan deze of ficieuze besprekingen deelgenomen. Aan het Voofloopig Verslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot wijziging van de kinderbijslagwet is het vol gende ontleend. Verschillende leden zouden gaarne hebben gezien, dat de regeering bij de behandeling in de Tweede Ka mer de amendementen van den heer Andriessen c.s. had aanvaard. In de behoefte van de zeer groote gezin nen voorziet dit ontwerp onvoldoen de. Het terugbrengen van de leef tijdsgrens van 18 op 16 jaar dupeert als regel met name het groote gezin. De leden, hier aan het woord, be treurden voorts, dat tot dusverre de minister geen gebruik heeft gemaakt van de in de wet neergelegde mogelijk heid ook aan arbeiders, die niet in Ne derland woonachtig zijn, kinderbijslag toe te kennen. Zeer vele leden opperden het bezwaar, dat niets wordt gedaan voor de vele vaderlooze gezinnen met jonge kinde ren. Artikel 1» De Nederlandsche regeering erkent de regeerIng van de Republiek Indonesië ale de facto uitoefenende het gezag over Java, Madoera en SumatraDe door de geallieerde of Nederlandsche troepen bezette gebieden zullen geleide lijk, door wederzijdsche aamenwerking, Ir. het republikeln- sche gebied worden Ingevoegd, Hiertoe zal aanstonds een aanvang worden gemaakt met de noodige maatregelen zoodat, uiterlijk op het tijdstip in artikel 12 genoemd, de in voeging zal zijn voltooid. Artikel 2, De Nederlandsche regeering en de regeering van de Re publiek werken samen tot de spoedige vestiging van een souvereinen, deirocratischen staat op federati^en grond- slag, genaamd de Vereenigde staten van Indonesië, Artikel 3» De Vercni&de staten van Indonesia zullen omvatten het geh*alo grondgebied van Neoerlandsch-Indië met dien verstande, dat, indien de bevolking van eentg gebieds deel, ook na overleg met de overige gebiedsdeelen, langs democratischen weg te kennen geeft niet of nog niet tot de De eerste pjy.na van het accoord van Linggadjati met de parafen van de leden der delegaties Professor Werner von Braun. de drie er dertig jarige uitvinder van de V-2, heeft het aanbod van de V.S. om Amerikaansch staatsburger te worden, aangenomen (Van onzen Romeinschen correspondent) Omtrent het bezoek van den aartsbis schop van Sydney, kardinaal Gilroy, aan Japan, vernemen wij. dat de feectdag van St. Franciscus Xaverius te dezer gelegen heid in Tokio bijzonder luisterrijk ls ge vierd met een plechtige Hoogmis, opge dragen door den aartsbisschop van Tokio, mgr. Tatsuo Dol. Na de Mis verleende de Kardinaal, hier toe speciaal gemachtigd door den H. Va der, aan ruim vierduizend aanwezigen den pauselijken zegen. In den namiddag vond een groote receptie plaats, tijdens welke zeer vele missionarissen aan den Kardinaal werden voorgesteld, terwijl deze des avonds in de Industrial Club van To kio een rede hield over de vredesmissie van het Pausschap en vooral van den te- genwoordigen Paus. Tijdens een ontvangst bij generaal Mac Arthur zijn de leden van de Amerikaansche en Britsche sta ven voorgesteld. De „Osservatore Roma no" verneemt uit Japan, dat het bezoek van den eersten kardinaal, die ooit Japan betreden heeft, een zeer diepen indruk heeft gemaakt. Het blad stelt met vol doening vast, dat de kerkvorst met de hoogste onderscheiding is behandeld, zoowel door Japansche als door Geallieer de autoriteiten. 19 December wordt te Utrecht in hotel „Noord-Brabant" een VGLO-actie-dag gehouden voor alle R. K. VGLO-leer- krachten. Sprekers zijn o.a. dr. M. Broe- ren over: ,,De noodzaak van de school- opvoeding aan prae-pubers en pubers op psychologisch-paedagogische en ethische gronden" en Dré de Wolf, secr. der Ned. Kath. Arb. Beweging, over: „Het Onder- wijsrapport der K. A B in verband met bet vraagstuk der Arbeidersjeugd". (Van onzen parlementairen redacteur) Het Binnenhof vol auto's. Voor de deur van de publieke tri bune een lange rij wachten den. Fotografen, die de ministers en andere autoriteiten, wanneer zij het gebouw der Tweede Kamer binnen gaan, fotografeeren. Een druk va- et-vient van menschen; en dat is de volksvertegenwoordiging op den dag. waarop het tournooi, waarin over de toekom.it van Nederland en Indië beslist zal worden, begint aan den buitenkant. Binnen puilen de tribunes uit. Ook uit alle loges steken tientallen hoofden. De drie leden van de Commissie-Gene raal zitten in een der loges in het mid den boven het bureau van den voor zitter. Het bliksemlicht van de foto grafen flitst en er knappen lampen. De Kamer is zoo op het oog te zien bijna compleet. Het voltallig Kabinet zit ach ter de regeeringstafel, rech*s van den minister-president de hoofdpersoon in dit angstige geding: minister Jonkman. Er heerscht een sterke spanning in de Kamer, die even ontladen wordt als blijkt, dat de voorzitter met ijzige kalm te ook nu niet van de agenda afwijkt. Eerst moet er gestemd worden over de Begrooting van Buitenlandsche Zaken en eenige amendementen en moties daarop, die van de vorige week zijn blijven overstaan. Als dat gebeurd is, verdicht de span ning zich onmiddellijk weer. Minister Jonkman staat al recht achter de regee ringstafel. Met krachtige beklemtoning begint hij de voorlezing der regeerings verklaring. De Kamer luistert roerloos. Straks zullen déze mannen en vrouwen namens het Nederlandsche volk moeten bepalen of zij de regeering zullen volgen op den smallen weg, dien zij hun wijst. Na afloop van de regeeringsverklaring deelde de voorzitter mede, dat de toe- Nokrasjy Pasja, de leider der Saad- partij in Egypte, heeft een coalitiekabinet van leden der Saad-partij en liberalen gevormd. Het kabinet werd door koning Faroek goedgekeurd. Onder overstelpende blijken van belang stelling heeft de oudste inwoonster vaD Nederland, de weduwe E. P. Herfst-Braams te Rotterdam, meer bekend als „Opoe Herfst", haar 105den verjaardag gevierd. Tegen den oud-directeur van het Ar beidsbureau te Nijmegen, J. C. Versluis, die in den bezettingstijd veel nadeel be- ickkend heeft aan jonge arbeiders, die niet naar Duitschland wilden gaan, is bij verstek 20 jaar gevangenisstraf geëischt Het Chineesche nationalistische hoofd kwartier heeft medegedeeld, dat commu nistische troepen, die tien dagen lang de stad Tsjoengjang (in de provincie Sjansi) belegerd hebben, zijn begonnen de stad met granaten te beschieten. Verder werd uit Taijoean medege deeld, dat het nationalistische garnizoen dag en nacht aanvallen op de muren van de stad afslaat en dat de commandant van die stad een telegram zou hebben verzonden, waarin verklaard wordt: „We zullen leven of met de stad ten onder gaan." Naar bericht wordt zou de nationalisti- (Van onzen specialen verslaggever). De Rotterdammers hebben altyd een zwak gehad voor „hun" mariniers en dezen van hun kant toonden in de Meidagen van 1940 dezen Rotterdam- schen trots waardig te zijn. Vandaag heeft de sympathie over en weer haar bevestiging gekregen by de opening van de nieuwe Marinierskazernc aan het Toepad, waardoor Rotterdam wederom de garnizoensstad van de mariniers is geworden. Hedenmorgen marcheerden de mari niers uit vijf aan den rand van de stad gelegen punten op naar den Cooisingel. Tevoren had de lt. kol. der mariniers, J. A. J. de Bruyn, de nieuwe Van Ghent- kazerne aan het Toepad, genoemd naar den eersten commandant van het korps, officieel in dienst gesteld. Het oude tehuis van de Admiraliteit aan het Oostplein, dat tot 1940 gebruikt werd als mariniers- kazerne, werd in de Meidagen gebom bardeerd. Het thans in gebruik genomen complex was reeds opgetrokken toen de Duitschers kwamen, doch de overheids diensten hebben de voltooiing van het interieur dusdanig weten te vertragen, dat de Duitsche bezettingstroepen nooit gebruik ervan hebben kunnen maken. In den nog .nistigen wintermorgen ge schiedde op het graf van de in de Mei dagen van 1940 gesneuvelde mariniers op de begraafplaats „Crooswijk" een krans- legging. waarbij Generaal-Majoor A. F. J. M. A. Von Frijtag Drabbe Rotterdam en Soerabaja de bedevaartsplaatsen voor de mariniers noemde. Inmiddels hadden zich tal van autoriteiten verzameld voor het stadhuis, voor de feestelijkheden op den Coolsingel. Wij zagen er den minis ter van Marine, J. J. A. Schagen van Leeuwen, lt.-adm. C. E. L. Helfrieh, lt.-gen. mr. H. J. Kruis, den heer A. H- Lovink. voorheen H. M.'s buitengewoon gezant en gevolmach' igd ambassadeur te Nanking en in de toekomst te Moskou, den generaal Koot en den commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland mr: Kesper; voorts tal van hooge militaire en maritieme autoriteiten. Stram aangetreden stonden vijf compag nieën, elk 200 man sterk, en de muziek kapel van pl.m. 100 man, de manschappen onbeweeglijk, de ontbloote hand aan het geweer ondanks de scherpe Koude. Na de inspectie der troepen heette burge meester Oud de mariniers welkom in de 'stad Rotterdam, waarmede zij door zooveel traditioneele banden verbonden zijn. By ontstentenis van H. M. de Ko ningin, die verhinderd was te komen. verrichtte It. adm. C. E. L. Helfrieh de uitreiking van de Militaire W llemsorde. Na voorlezing van het Koninklijke Be sluit sprak de Lt.-Adm. de troepen toe. In een lange reeks van krijgsverrichtin gen is, aldus lt.-adm. Helfrieh, een korps ontstaan waarop het vaderland trotsch mag zijn. Het is geweest een lichtend voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting en heldenmoed. Deze onderscheiding be teekent een eereteeken voor u allen, zon der uitzondering die de eer hebben bij het korps mariniers te dienen, maar ook een eereteeken voor alle oud-gedienden en ook voor diegenen die hun leven gaven voor Koningin en Vaderland. En het he den is het verleden zonder onderbreking gevolgd, aldus spr., want wederom staan de mariniers aan de fronten ter vervul ling van hun militairen plicht, nog bren gen zij offers voor de eer der Nederland sche vlag. Voor hen, die in die lange reeks van jaren en nu, vielen, is deze Miltaire Willemsorde een posthume on derscheiding. Ik wilde dat zij dit mo ment konden aanschouwen. Wij zouden hun te kort doen en onzen plicht verza ken, indien wij hun vandaag niet een plaats in ons hart en in ons hoofd zoudeij, gunnen, want zij zijn het beste voorbeeld geweest van onverschrokken moed en onwankelbare trouw met inzet van hun leven. Spr. verheugde zich er over, dat thans in het vaandel de nieuwe roem vermeld komt te staan door de veelzeggende woorden: „Rotter dam 1940, Oost-Java 1942, Java- zee 1942." Onder tromgeroffel werden de gevallen strijdmakkers herdacht en een „Leve de Koningin" besloot de toespraak. Dan marcheerden de manschappen in een défilé voor de autoriteiten, waarop aansloot een kranslegging op de Maas brug door den commandant van het korps. Hedenmiddag werd in het Sparta- stadion een voettelwedstrijd gespeeld tusschen een elftal mariniers en een elftal van de Rotterdamsche politie en daarna werd in de Rivièrahal aan alle leden van het bataljon een diner aan geboden. Versierd reden de trams heden door de Maasstad, van tallooze huizen wap perden de vlag1 en in de straten klonk op den 281sten verjaardag van het korps het vertrouwde geluid van de tamboers en püpers. sche luchtmacht gereed zijn levensmidde len en munitie voor het garnizoen af te werpen. Dit garnizoen is de laatste post van de regeering op de communistische weg van Fengyan naar Taijoean. Verder werden noodkreten ontvangen van het nationalistische garnizoen te Lioetsjeng, 100 kilometer .ten w. van Tsinan, de hoofdstad van de provincie Sjantoeng. De communistische belegeraars hebben Lioetsjeng vele malen aangevallen, maar volgens berichten van de regeering zijn zij er niet in geslaagd de stad in te nemen. De Chineesche regeering van Tsjang Kal Tsjek heeft officieel bekend gemaakt, dat zij in overweging heeft genomen, een ge zant naar Yenan te sturen, om de poli tieke onderhandelingen met de Chineesche communisten te hervatten. Een zegsman van de regeering deelde mede, dat er nog geen beslissing was ge vallen, wie de gezant zijn zou. Men achtte het echter zeer waarschijn lijk, dat minister van Buitenlandsche Za ken, Wang Sji Tsjieh, zou gaan. In officieele kringen werd kortweg ont kend, dat de delegatie vredesonderhande lingen zou voeren. De communistische eischen ontbinding van de nationale vergadering en een terugtrekken van de regeeringstroepen naar de stellingen van Januari j.l. hadden in feite de verdere mogelijkheid tot het voeren van vredes onderhandelingen op dit moment afgeslo ten, deelde men mede. Ter gelegenheid van „den dag van Na tionaal Protest" heeft Franco Maandag van het balkon van het „Oriente"-paleis een menigte van ongeveer 100.000 personen toegesproken, waarbij hij zeide geen bui tenlandsche inmenging in Spanje te dul den. ..Terwijl de Ver. Naties hun vrede organiseeren, verdedigen wil onze over winning, en wij zullen niet dulden, dat men deze ons ontrukt," sprak Franco on der gejuich van de menigte De Fransche ambassade had extra bewaking gekregen zoodat het den betoogers nietgelukte het gebouw te bereiken. De bewaking van de ambassades van Engeland en Amerika was normaal. Er werden aldaar geen demon straties gehouden. lichting van de Commissie-Generaal" op de overeenkomst alsnog aan de Kamer uitgedeeld zal worden. Daar het thans nog niet mogelijk is, de tactiek van de Kamer ten aanzien van de regeerings verklaring vast te stellen, zal de voorzit ter bij den aanvang der vergadering van Woensdag een voorstel aan de Kamer doen met betrekking tot de bespreking der verklaring. In geen geval zal de voorzit ter voorstellen het debat reeds Woensdag te houden. Teneinde de Kamer in de ge legenheid te stellen de stukken te bestu- deeren, zal er heden, Dinsdagavond, geen vergadering gehouden worden. (Van onzen Weenschen correspondent) De socialisten zijn wel niet de sterkste politieke partij van dit land, maar zij genieten ontegenzeglijk de grootste sympathie onder de bevolking. Zelfs de vurigste aanhanger van de Christelijke Volkspartij, die voor den kanselier Figl en diens program heeft gestemd, moet toegeven, dat de Oostenrijksche socia listen verreweg het meeste hebben ge presteerd om den werkenden stand een menschwaardig bestaan te verzekeren. Het groote aantal volkswoningen, bad huizen, hygiënische inrichtingen, speel tuinen, bewaarscholen, volksuniversi teiten, vacantiehuizen en andere stich tingen zijn het sprekende bewijs van het vooruitstrevende werk der socialis ten der vorige generatie. Ook bestaat er hier geen andere partij, die zich be roepen kan op zoo klinkende namen als Adler, Tandler, Seitz, Renner en andere. Dezer dagen is wederom in den ouden geest een groote partijdag gehouden, waar bij niet alleen alle Oostenrijksche groepen maar ook vertegenwoordigers uit zestien andere staten aanwezig waren. Vooral uit de redevoeringen van de Engelsche, Deen- sche en Poolsche afgevaardigden kon men opmaken, dat bet socialistische Weenen een groote rol beeft, gespeeld in de geschiedenis van deze partij. Men voelt dat zij nog niet is verzand: in tegendeel zij wordt nog altijd gedragen door de vroegere geestdrift en het laaiende vuur van een oprechte, eerlijke overtuiging. Bovendien bespeurt men uit alle redevoeringen van binnen- en buiten landsche sprekers dat overal een en dezelfde geest heerscht en dat hier werkelijke in ternationale samenwerking een feit is ge worden. ©ok beschikken de Oostenrijksche socialisten over 'n aantal heldere koppen en begaafde organisatoren, die meer po litieke ervaring en routine schijnen te bezitten dan menig nieuweling uit de Volksparty. Dat zyn feiten die een ob jectief beoordeelaar moet cons^ateeren en die hem in zijn meening bevestigen, dat Oostenrijk nog niet verloren is zoolang deze politici met de Volkspartij samenwerken, met andere woorden: zoolang de socialisten in staat zijn zich te verzetten tegen het communistisch- Russische streven naar een socialistische „eenheidspartij". Het ziet er niet naar uit, dat de Oostenrijksche socialisten in dit opzicht zullen toegeven, want zy vertoonen nog altijd de sporen van hun vroegere strijdbaarheid en geven in hun optreden en spreken telkens weer be- wijzen van een moed, die bewonderens waardig is. Deze partijdag heeft ons echter nog iets anders geleerd. Zelfs het feit, dat Dollfttss zijn leven gaf voor zijn vaderland en dat Schuschnigg Jarenlang in verbanning moest leven, telt voor de Oostenrijksche socialisten niet mee. De pijnlijke Februari-dagen van 1934, toen Dollfuss het vuur op de Ween- sche socialisten liet openen, hebben zulk een bittere herinnering achter gelaten, dat op dezen partijdag de namen van deze twee kanseliers telkens en telkens werden ge noemd als de vaders van het „Austrofascis- me" en de voorloopers van Hitier. Het is begrijpelijk, dat deze tiitlatingen ten min ste voor een gedeelte als theoretische phra- sen moeten worden afgeschreven, maar voor het resteerende gedeelte zijn ze een bewijs, dat hier wonden zijn geslagen die zelfs geen gemeenschappelijk front tegen de dictatuur, geen oorlog en geen gezamenlijk concentra tiekamp hebben kunnen heelen. Het ministerie van Binnenlandsche Za ken onthulde gisteravond, dat de politie in geheel Italië in alarmtoestand ls ge bracht tegen een terroristische organisa tie, waarvan beweerd wordt, dat zij door Russen wordt geleid. Deze organisatie wordt ervan beschul digd een sabotagecomplot te hebben ge. smeed tegen de geallieerde troepen en de anti-communistische elementen In het land. Een geheime order had de politie ervan op de hoogte gesteld, dat de terroristische organisatie den naam „Troika" droeg en dat zij duizend leden telde benevens 28.000 „extremisten", die gereed waren zich bij hen te voegen op het oogenblik van handelen, dat volgens de leden der organisatie nabij is. Alle leden van de „Troika" krijgen hun orders van een Sovjetkolonel, Lebedijeff genaamd, die naar gezegd wordt een der leiders ls van de „OZNA", de geheime po litie van Joego-Slavië, en verondersteld wordt, dat hij zich op het oogenblik ln Rome bevindt, aldus een verklaring van de politie. Blijkens den inhoud van de geheime or. der bestaat de organisatie uit „Russen, Joego-Slaven en Italiaansche elementen". De Troika werkt in groepen van drie man nen (troika beteekent drie) en ieder heeft gezworen de hem toevertrouwde opdracht uit te voeren of anders zelfmoord te ple gen. Het ^Italiaansche communistische blad „Unita" zette gisteravond boven een ar tikel over de geheime order het opschrift „bureaucratische waanzin of onti-commu- nistisehe provocatie?" en weigert aan de onthullingen waarde te hechten. De eerste zitting van de constitueeren de vergadering van Voor-Indië is gisteren plechtig geopend. Er waren 75 leege zetels, welke waren toegewezen aari de Mohammedaansche Liga. Gewone en bereden politie hielden het verkeer en de voetgangers tegen bij de parlementsgebouwen, terwijl de 221 ge- aelegeerden van de Congrespartij en de minderheden hun zetels innamen. Er werden geen wanordelijkheden ge meld. Dr. Sinha, tijdelijk voorzitter van de Congrespartij, belichtte bepaalde aspec ten van de Fransohe, Zwitsersche en Canadeesche constituties, doch voegde eraan toe, dat hij van meening was dat- het Amerikaansche systeem van constitutioneele wetgeving „zorgvuldig bestudeerd dient te worden niet om het noodzakelijkerwijs in zijn geheel over te nemen, doch om de bepalingen er van met verstand aan te passen aan de nooden en de vereischten van India met eventueele wijzigingen". Intusschen wordt door bevoegde Indi sche kringen ernstige critiek uitgeoefend op den slotzin van de verklaring der Brit sche regeering, die de climax was van de besprekingen, welke gedurende vier dagen der afgeloopen week tusschen ihet Brit sche kabinet en vier Indische leiders heb ben plaats gevonden. Deze zin was ken nelijk door de Britsche regeering bedoeld als een geruststelling voor de Mohamme daansche Liga en er werd in gezegd, dat, indien een grondwet wordt aangenomen door de vergadering waarin een groot deel van de Indische bevolking niet vertegen woordigd zou zijn, de Britsche regeering deze grondwet niet met dwang zou op leggen aan onwillige deelen van het land. Pandit Nehru heeft, naar van zeer be' trouwbare zijde verluidt, aangeboden» het vioe-premierschap der Indische io' terim-regeering neer te leggen. Op de vergadering van de werkcomm'S" sie van de Congresparty gaf Nehru toe» dat zijn tocht naar Londen een mislujL king was geweest en zeide hij, dat ZU reis ondanks het eenstemmige advies va zijn collega's „een blunder" was gew'ee Hy meende, dat de consequentie van zj> een blunder was dat hy uit de regeern zou treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 6