Gevechten met Indonesiërs duren voort wm Crisis dreigt in Labourpartij Achthonderd schipbreukelingen in Middellandsche Zee Indrukwekkend betoog van een Ned. getuige Eén millioen menschen leven nog in kampen Nieuw stadsbestuur in Berlijn De „Sïtoajak" in stormweer m Ontevredenheid over Britsch-Amerik. militair verdrag Joodsche vluchtelingen op een eiland geworpen Stervenden moesten zelfs op het appèl verschijnen Tijdens bezetting 40 moorden gepleegd Iraansche troepen rukken op in drie colonnes Joden hebben niet meer den moed zien een bestaan te verwerven Wieringermeer één jaar droog Russen wilden den ouden magistraat handhaven BESPREKINGEN TE PADANG De regeeringsverklaring Nieuwe verkiezingen in Roemenië? Russische ambassadeur houdt vriendschappelijk betoog Allerwege aan den opbouw Tol hoofd en harl WOENSDAG 11 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23720 Maandag en Dinsdag a.s. in de Tweede Kamer DE CONFERENTIE TE DENPASAR Bestuur van Batavia WIJZIGING K.L.M.- DIENSTEN Eén militair gedood, vier gewond 'M M uMi W i|'4* PROCES RAVENSBRUCK Neurenberg Doodstraf opgelegd Het weer Perspectieven voor onze dames Het goede voorbeeld SCHIP GESTRAND BIJ ZANDVOORT BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon- Redactie 21544; Ad ministratie 21543 Postgiro 143450 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. SCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents pei millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Naar het Fransche persbureau A.F.P. meldt, zijn te Padang besprekingen begonnen tusschen den chet-staf gene- raal-majoor Buurman van Vreeden en de republikeinsche „ministers" Sjari. foedin en Gani met het doel een ein de te maken aan de vijandelijkheden in het gebied van Padang. Uit Batavia wordt gemeld, dat bezuiden de Tjisadane-monding een Nederlandsche patrouille herhaaldelijk met automatische eweren werd beschoten. Het vuur kwam 'an achter de demarcatielijn en werd on- niddellijk beantwoord. De Indonesiërs droegen niet het overeengekomen onder. scheidingst'eeken. Aan Indonesische zijde vielen 12 dooden, de Nederlanders leden geen verliezen. Uit Buitenzorg wordt ge meld, dat een Nederlandsche patrouille door een bende van 70 man ten Z. van de Tjikarawang is aangevallen. Deze aan val werd afgeslagen. Drie Indonesiërs wer den gedood. Aan Nederlandsche zijde vie len geen slachtoffers. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat het Nederlandsche bivak Tji- Bij het begin der vergadering van de Tweede Kamer heeft de Voorzitter heden voorgesteld Maandag 16 De cember, om 1 uur en om 8 uur, de beraadslaging over de regeeringsver klaring te doen houden en deze zoo noodig Dinsdag om 1 en 8 uur voort te zetten. De heer Schouten (A. R.) zegt, dat het hem lijkt, dat de stukken betrek king hebben op een buitengewoon be langwekkende zaak, die recht heeft op een bevredigende behandeling. Schrifte lijke voorbereiding lijkt hem de aangewe zen weg. Daarom verzoekt hij met aan drang in zulken zin een voorstel te doen. Hy wenscht de stukken met spoed naar de afdeelingen te zenden. De Voorzitter acht directe behandeling mogelijk. Hij ontkent niet, dat schrifte lijke voorbereiding een stevigen grond slag zal geven. Het is spr. echter geble ken, dat bij deze procedure een openbare behandeling kwalijk kan geschieden voor 1 Januari. Het komt spr. voor dat hierdoor de discussies wel wat laat zou den geschieden. Hij heeft den indruk dat de regeering op spoedige behandeling prijs stelt. De heer Schouten (A. R.) stelt voor, de regeeringsverklaring en het stuk van de commissie-generaal te verzenden naar de afdeelingen. Men kan van A. R. zijde rekenen op vlotte medewerking voor zoo spoedig mogelijke behandeling. De heer Romme (K.V.P.) zal zijn stem aan het voorstel-Schouten niet kunnen ge ven. Het lijkt hem niet w'el verantwoord een openbare behandeling betrekkelijk lang uit te stellen. De heer Tilanus (C.H.) meent, dat het hier gaat Om een stuk van de hoogste im portantie. Het meest onbelangrijke wets ontwerp gaat eerst naar de afdeelingen. Is het nu niet natuurlijk, dat dit belangrijke stuk naar de afdeelingen gaat? Het ver slag zou er in een paar dagen kunnen zijn en de regeering kan In een paar da gen antwoorden, zoodat het stuk de vol gende week Vrijdag b.v. in behandeling zou kunnen komen. De heer Vonk (P.v.d.V.) sluit zich aan bij het voorstel-Schouten. Het voorstel-Schouten wordt verworpen met 47 tegen 25 stemmen, waarna het voorstel van den voorzitter zonder stem ming wordt aangenomen. Van officieele zijde wordt verno men, dat Van Mook Vrijdag naar Denpasar zal vertrekken. De confe rentie zal Zaterdag 10 uur plaatselij- ken tijti worden geopend. Op de informeele bijeenkomst is gis teren een motie aangenomen, waarin de overeenkomst van Linggadjati aanvaard baar wordt beschouwd, daar deze een basis inhoudt voor de instelling van den Btaat de Groote Oost. In den loop van deze week zal in Batavia een gemengd Nederlandsch- Indonesisch bestuur geïnstalleerd wor den. Sedert de ontscheping van Britsche troepen in September 1945 werkte het Nederlandsche bestuur naast de repu blikeinsche gemeentelijke diensten. In verband met den zwaren mist zijn de machines, die gistermiddag zouden landen, in Eindhoven neergestreken. In den namiddag zijn van Schiphol geen vliegtuigen opgestegen, behalve de Con stellation PH-Tawn, die te 16.25 uur naar New-York vertrok. Tot vanmorgen negen uur zijn alle Vliegtuigen van de K. L. M.-diensten gestart, behalve de machine naar Praag. Er komen echter geen machines binnen Wegens den zwaren mist. Het is niet zeker of de machine naar Parijs zal starten, Want ook daar schijnt zware mist te Zijn. De PH—TAU uit New York is we gens de weersomstandigheden in Lon den geland. kiding is aangevallen. Hierbij leden de Nederlanders geen verliezen. Te Semarang was het Zondag rustig. Een Nederlandsche patrouille, die in de richting Manggren uitgezonden was ter dekking van genlewerkcn, ontmoette vrij heftigen tegenstand, welke gebroken werd. De werkzaamheden van de genie werden, gestoord door Indonesische artillerie in de omgeving van de kampong Pandean ten Oosten van Semarang. Indonesiërs tracht ten wederom Nederlandsche stellingen te betrekken, doch zij werden verdreven Twaalf Indonesiërs werden gedood. De Nederlanders leden geen verliezen. Uit Soerabaya wordt gemeld, dat met mortieren en artillerie gevuurd moest wor den op Indonesische stellingen, vanwaar uit hevig op Nederlandsche patrouilles geschoten werd. Bij een tempel ten Zuiden van Krikilan is binnen de Nederlandsche zone door de T.R.I. de rivier afgedamd,, waardoor deze tempel onder water is ko men te staan. Ook zijn patrouilles van de T.R.I. uit de Nederlandsche zone verdre ven. Hierbij is één Indonesiër gedood. Tijdens zeer zwaar stormweer in de Middellandsche Zee heeft zich aan boord van het Nederiandsch m.s. „Sibajak", op reis van Rotter dam naar Batavia met troepen, een ernstig ongeluk voorgedaan. Als ge volg van de zware zeeën is een der militairen gedood, terwijl er vier verwondingen opliepen. De „Siba jak" heeft 7 December Malta aange daan en het stoffelijk overschot van den omgekomen soldaat aan wal gezet. Nader vernemen wij, dat tusschen Kaap Bon en Malta het schip wegens hevigen storm 24 uur bijgedraaid moest blijven liggen. Tengevolge daarvan werd een militair gedood en vier gewond. Op Malta werd de overleden militair met militaire eer van de Engelsche Marine- autoriteiten begraven. De vier gewonden zijp te Malta achtergelaten en worden aldaar verpleegd. Terwille van familie aangelegenheden kunnen de namen nog niet worden vermeld. Premier Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard dat Engeland militaire besprekingen met de Sov jet Unie zou verwelkomen, parallel aan die met de V. S. „Wij zouden elke meeningsuitwisse- Img met Rusland verwelkomen, doch wij hebben met onze pogingen in die richting nog weinig succes gehad", zei- de Attlee gedurende de vragen-periode. Attlee liet zich echter niet verleiden verder uit te weiden over de vorderingen der Anglo-Amerikaansche besprekingen Achthonderd Joodsche vluchtelingen, die van plan waren op illegale wijze naar Palestina te gaan, zijn door een hevigen storm eenige dagen geleden op het kleine eilandje Syrina, bij de Dode- canesos geworpen. Het weer was zóó slecht, volgens sommige berichten zelfs het ergste van de laatste jaren in dit gebied van de Middellandsche Zee, dat het onmogelijk was om hulp onmiddel lijk te verleenen. Maandag zijn echter Halifaxes opge stegen vanuit Palestina om de helpende hand te bieden. Het squadron van vier toestellen stond onder leiding van een piloot, die ook bij Arnhem had gevoch ten, en behoorde tot een eenheid, die door terroristische actie de zwaarste verliezen van de in Palestina gelegerde Engelsche eenheden geleden heeft. Toen de Halifaxes na een tocht van meer dan 950 K.M. Syrina bereikten, moesten zij tot zeer geringe hoogte da len om de schipbreukelingen te ontdek ken. De Joden zwaaiden met doeken en vlaggen om de aandacht te trekken. De vliegtuigen lieten 27 voedselbommen vallen en begonnen toen meteen den terugtocht naar hun basis. De tweede hulpactie is ingezet door den Engelschen torpedojager „Chevron" die eenige maanden geleden bijna door ter roristische actie werd opgeblazen. Later is de mijnenveger „Providence" eveneens naar Syrina vertrokken. Grielcsche sche pen hadden intusschen ook berichten van de schipbreuk ontvangen en heb ben samen met de Engelschen een begin gemaakt mee de lastige taak de 800 vluch telingen te redden. De Grieksche consul in Jerusalem verzekerde het Joodsche agentschap in Jerusalem, dat „zijn re geering" al het mogelijke zou doen om de slachtoffers te redden. Toen de En gelsche oorlogsschepen bij Syrina aan kwamen, konden zij echter niets doen, ,.*iU y «SK- Je vroegere Duitsche paketboot „Europa", herdoopt werd, is in de haven van Havre welke door de Franschen in „Liberie" tengevolge van een aanvaring gekapseisd daar geen duidelijke politiek omtrent de jurisdictie voor dit geval was vastgesteld. Syrina is een Grieksch eiland. Voor het uitwerpen van de voedselbommen had men eerst verlof van de Grieksche re geering moeten vragen. Op het Zionistencongres in Bazel heeft de president van de Amerikaansche Zio nistische organisatie zich uitgesproken „vóór een verzetsbeweging in Palestina tegen Engeland". Bü deze woorden applaudisseerden de 2000 aanwezigen. Volgens de laatste berichten zijn de schipbreukelingen thans allen gered. De mijnenveger „Providence" heeft een 250-tal aan boord genomen en de tor pedojager „Chevron" een kleine vijf honderd. Beide schepen hebben koers gezet naar Kreta. inzake de standaardisatie der wapenen en der trainingsmethodes, de uitwisse ling van officieren en het gemeenschap pelijk gebruik van marine- en luchtbases in de geheele we-eld. Voor de Labourregeering dreigt thans een nieuwe crisis te ontstaan, daar men op de eerste plaats ontevreden is over Attlee's verklaring over den stand van een Engelsch-Amerikaansch militair verdrag, doch bovendien ook over vele andere aspecten der Britsche buitenland- sche politiek en de behandeling van Britsche diplomatieke aangelegenheden door permanente functionarissen van 't ministerie van Buitenlandsche Zaken. Deze opstandige groep is dezelfde als die, welke verantwoordelijk is voor den vorigen opstand tegen de buitenlandsche politiek, maar heeft bovendien den steun gekregen van de groep voor Buitenland sche Zaken der parlementaire fractie, bestaande uit bijna veertig leden van *t parlement. Ook anderen voegeif zich wellicht bij deze „rebellen". In elk geval is het waar schijnlijk, dat Bevin binnen twee drie maanden voor een der grootste crises in zijn carrière zal staan. Dr. Julius Maniu, de leider van de Roemeensche Nationale Boerenpartij, heeft nieuwe algemeene verkiezingen ge- eischt, aanvoerende; dat de uitslagen van de verkiezingen op 19 November j.l. zoodanig vervalscht waren, dat het re- geeringsbloc ondanks dat het in feite slechts zestien en een half procent der stemmen behaald zou hebben zich op een meerderheid van drie-vierden kon beroepen. Maniu baseert zijn eisch op de overeenkomst van de Groote Vier te Moskou betreffende het houden van vrije verkiezingen in Roemenië. In het proces Ravensbrück te Ham burg luisterde het gerechtshof en een talrijk publiek naar de indrukwekkende getuigenverklaring van de Haagsche vroedvrouw. N. Epker, die in Oct. '41 naar Ravensbrück gezonden was, omdat zij 'n paar ouders had geadviseerd hun baby Beatrix, Irene, Juliana, Wilhelmina te doopen en die deze hel vier jaar lang,' zooals zij zeide, „met Gods hulp als een wonder doorstaan had". Zij was de derde getuige in het proces, dat hier gevoerd wordt tegen de voormalige le den van den staf van dit vrouwen-con centratiekamp. Zij beschuldigde voorna melijk de Ober-aufseherin, Dorothea Einz, die om het minste of geringste sloeg, „zoo hard. dat je het twee straten ver kon hooren" en die de gevangenen niet liet spreken en volgens getuige ver antwoordelijk was voor de toestanden in den bunker. Zijzelf was door Binz geslagen tot zij bewusteloos was, omdat zij verweten had, dat zij als politieke gevangene niet op dezelfde manier be handeld mocht worden als een misda diger en gezegd had, dat het tegen de Conventie van Genève was; „ik wist wel niet", zoo voegde zij er aan toe, „of dit zoo was, maar dat wist zij ook niet". Getuige zelf was drie maal in den bun ker geweest, in een cel van 2 bij li/2 m., waar geen licht was en waar men slechts éénmaal per dag een snede brood kreeg en eens in de vier dagen een warmen maaltijd. Verder beschreef zij op, door haar eenvoud, indrukwekkende wijze het „Jugendiager", waarheen diegenen ge zonden werden, die niet meer voldoen de konden werken, met het doel tenslot te vernietigd te worden. Daar moesten zij niets anders doen dan geheele dagen op appèl staan en er werd nog veel min der eten gegeven dan het karige rant soen in Ravensbrück. „Het leven was daar zoo vreeseiijk", zoo typeerde zij dit kamp, „dat zelfs stervenden op het ap pèl moesten verschijnen". De eerste paar dagen was er nog een ziekenhuis ge weest, doch weldra heelemaal niet meer en de zieken werden in een aparte barak gebracht, waar geen medicijnen, noch dokters en verpleegsters waren, noch genoeg Slaapplaatsen en iedereen door elkaar op den grond lag. Wanneer gevangenen naar het hospitaal gingen, waren zij den volgenden dag dood. In dir verband beschuldigde zij de beklaagde Vera Salvequart. Getuige had zieke vrouwen uit deze ziekenbarak door het raam hooren roepen: „Red ons, want Vera Salvequart vermoordt ons". In dit Jugendiager stierven vijf en twintig menschen per dag, hetgeen beteckende, dat, wanneer er, geen nieuwe aanvoer was, het lcamp in vier maanden uitge storven zou zijn geweest. Karl Brandt, de leidende figuur on der de Duitsche artsen, wien voor het Hof te Neurenberg ten laste wordt ge legd, dat zij proeven op menschen ge nomen hebben, heeft Dinsdag geprotes teerd tegen de uitdrukking „lijfarts" van Hitier, waarmee hij in de stukken bestempeld wordt. Hij zei, dat hij niet Hitler's lijfarts, maar zijn „begeleidende" arts was. Tijdens de zitting van gisteren zei de Amerikaansche procureur, dat Brandt de „führer" was van alle medische aan gelegenheden onder Hitier en dat het programma van de experimenten op menschen onder Brandt in het leven was geroepen. Brandt erkende, dat hij <le autoriteit van bepaalde artsen „uitgebreid" had, om menschen uit hun „lijden" te hel pen, doch dat was gebeurd op Hitler's eigen wensch. Een overzicht tijdens de bijeenkomst van de Tweede Kamer der Staten.Generaal, terwijl de Minister van Overzeesche ge-, biedsdeelen, mr. J. A. Jonkman, zijn histo rische verklaring aflegt betreffende de ba-, sis-overeenkomst der Commissie-Generaal Voor het Bijzonder Gerechtshof te Zutphen heeft terecht gestaan Ludwig Heinemann Unter-Sturmführer van de S.S., aan wien meer dan veertig moor den, tijdens de bezetting gepleegd, wei den ten laste gelegd. Na een langdurig verhoor van den verd., die zich voor al zijn daden beriep op zijn superieuren onder het Duitsche slagwoord „Befehl 1st Befehl", werd een twaalftal getui gen gehoord'. De procureur-fiscaal ont hield zich in zijn requisitoir van sensa- tioneele uiteenzettingen over Heine- mann's aangerichte bloedbaden en eisch- te de doodstraf. Het Hof had weinig tijd noodig om zich over het vonnis te be raden. Het veroordeelde hem tot de doodstraf. Enkele da-gen nadat de Iraansche regeering bü den Veiligheidsraad ge protesteerd heeft tegen Russische inmenging in de binnenlandsche aan- ge'egenheden van Iran, zijn de Iraan sche troepen Azerbeidsjan binnenge trokken. Het algemeen hoofdkwartier te Tehe ran meldt, dat de Iraansche regerings troepen Azerbeidsjan in drie colonnes binnenrukken. De eerste, welke van Zendjan naar Mianah oprukt, heeft gebieden van Niroezadbaad en Jamala- baad bezet en zal. naar men verwacht, vandaag Mianeh bezetten. De tweede trekt op van de provincie Giljan naar de stad Haroabad in Azerbeidsjan. De derde marcheert van Koerdistan naar het Zuid-Westelijk deel van Azerbeids jan en is met Koerdische volksstammen bij de stad Mainboelagh aangekomen. Gelijktijdig met dpn opmarsch der re- geeringstroepen verwittigde de Iraan sche minister-president, Ghavam es Soeltanen, den gouverneur van Azer beidsjan, dr. Djavid, dat de regeerings- troepen de provincie binnentrokken om toezicht te houden op de algemeene ver kiezingen. Ghavam verzocht dr. Djavid' den troepen het uitvoeren van hun taak te vergemakkelijken en te gehoorzamen aan de bevelen van de regeering door de verkiezingen in goede orde te doen uit voeren en de veiligheid te verzekeren De Russische ambassadeur te Teheran heeft een „vriendschappelijk vertoog' tot de Iraansche regeering gericht, waar in hij zegt, dat de intocht van de regee ringstroepen in Azerbeidsjan tot wan ordelijkheden in die provincie zo:; kunnen leiden en in de gebieden lang? de Russisch-Iraansche grens. Hij advl- Verwachting tot Donderdagavond: Matige, in het Zuid Westen van het laad, aanvankelük tijdelijk krach tige Zuid-Oostelijke tot Znidelüken wind. Meest zwaar bewolkt met tijde lijk eenigen regen. Op enkele plaatsen nevel of mist. Weinig verandering In in temperatuur. Zon 8.3816.28; Maan 20.4912.22 Voor één millioen nog steeds in kampen ondergebrachte z.g. „verplaat ste personen" in Europa, kan slechts emigratie naar andere contingenten de lioop op een menschwaardig be staan levend houden, aldus de direc teur van de Hebrew Immigration Aid Society (H.I.A.S.I "it New York, de beer J. L. Asofsky die reeds verschil lende landen in ons werelddeel heèft bezocht en thans in Amsterdam ver blijft. 800.000 van hen (onder wie 200.000 Jo den) leven onder treurige omstandighe den in voor hen ingerichte kampen in Duitschland en Oostenrijk en de overige 200.000 verblijven in UNRRA.Kampen in Italië. Kun toekomst in Europa is ver dwenen. De meesten onder hen hebben den moreelen moed verloren opnieuw te trachten zich in hun geboorteland (meest al Duitschland, Oostenrijk of Polen) een bestaan te verwerven. Naast de ruïnes van hun woonsteden zullen zij daar immers steeds worden vervolgd door het nimmer uit het geheugen te bannen angstspook der deportatie en vervolging, het oneindig groote leed, berokkend aan familieleden en door de ook thans, vooral In P°leh. lang niet vriendelijke houding der land- ge-nooten. Daarnaast leven in Roemenie, Polen. Oostenrijk en Duitschland nog tallooze Jo den,, wier eenige wensch het is te emi greeren naar welk land ook, fat zijn gren zen open zet. In Oostenrijk 'is den Joden nog steeds niets van het door de Duit scliers geconfisceerde bezit ter"ffegeven Zij bezitten geen woningen en geen gelei. In Roemenië leven er nog 350.000 onder slechte omstandigheden Dank zij de HIAS ontvangen zij thans wekelijks 500.000 dol lar steun uit Amerika. In Polen, waar een liberale regeering hen goedgezind is, vree- ren zij de verkiezingen, die een andere regeering kan brengen. 153.000 immigran ten per jaar konden tot dusverre wette lijk in de Vereenigde Staten worden toe gelaten. Gedurende den oorlog werd dit aantal niet bereikt. Thans tracht de HIAS, in samenwerking met andere hulporga nisaties. de regeering er toe te brengen dit quotum te vergrooten. Geen der im migranten zal op staatskosten behoeven te Henri van Rooy, een Amsterdamsch textielfabrikant, is een man met een zending. Hij heeft n.l. verklaard, dat hij vastgesioten is „den Nederland- schen dames Amerikaansche lingerie te verschaffen"Toen hij zich 4 Dec. gereed maakte om aan boord van het motorschip „Westerdam" van de Hol landAmerika-lijn van New York naar Rotterdam te vertrekken, deelde hij mede, dat hij voor een waarde van 250.000 dollar Amerikaansche machi nes had gekocht om deze in zijn ne derlandsche fabrieken te gebruiken voor het vervaardigen van dames ondergoed. leven, omdat de diverse organisaties ga- randeeren in het onderhoud van deze menschen te voorzien, tot zij zich zelf kunnen helpen. De heer Asofsky verwachtte, dat wan neer Amerika eenmaal het goede voor beeld heeft gegeven, andere landen spoe dig zullen volgen. Australië heeft juist zijn grenzen gedeeltelijk geopend. In de laatste twee maanden zijn 500 oorlogs slachtoffers uit de kampen der „verplaat ste personen" naar dit werelddeel geëmi greerd. Ook Canada opent deur wat wij der. Voorloopig echter mogen slechts die Europeanen zich In de „wide open spa. ces" vestigen, die er familie bezitten. Daarnaast hoopt de HIAS de emigratie naar de Zuid-Amerikaansche landen ter hand te kunnen nemen. In vele hoofdsteden in Europa zijn daartoe afdeelings-bureaux voor Joodsche en ook niet-Joodsche vluchtelingen op gericht. Zoo ook in Amsterdam, waar de heer H. Hirsch de leiding heeft. Naast emigratie, tracht men verloren familiele den op te sporen en te'hereenigen. seerde de regeering baar plannen op te geven. In diplomatieke kringen te Teheran vraagt men zich af wat de Russen zou den kunnen doen in verband met hun vriendschappelijk vertoog. Er bestond blijkbaar eenige ongerustheid over het feit, dat Rusland indirect hulp zou kun nen verleenen aan de democraten m Azerbeidsjan, die voortgesproten zijn uit de seperatistische groep, die in Novem ber 1945 tegen de regeering te Teheran in opstand is gekomen. Toen was de provincie door Russische troepen bezet. Een woordvoerder van het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Dinsdag medegedeeld, aat de Engelsche regeering het geschil tusschen ae democraten uit Azerbeidsjan en de Iraansche regeering als een „zuivere binnenlandsche aangelegenheid" be schouwt. In antwoord op een tijdens een pers conferentie gestelde vraag, voegde de woordvoerder hier nog aan toe. dat de houding van Engeland ten opzichte van de situatie in Iran ongewijzigd zou blij ven, zelfs indien het geschil zich tot een conflict op groote schaal zou ontwikkelen. Hedenmorgen was het precies een jaar geleden, dat het water in de Wie ringermeer op een peil ran 5 meter N.A.P. werd gebracht, waarmee de pol der weer droog kwam. 100 boerderijen zijn reeds volledig her steld, 110 andere zijn aanbesteed of ge deeltelijk weer opgebouwd. 200 Zweed- sche noodwoningen zijn opgetrokken. Van de waterwegen is een groot deel in den oorspronkelijken toestand terugge bracht. Met het bïhnentalud van den Wieringermeerdijk is men druk bezie. In de dorpen is met den bouw ran arbeiderswoningen begonnen en zijn winkels en noodwinkels verrezen. Men is bezig met het optrekken ran 4 scholen. Een drietal groote arbeiderskampen wordt ingericht ter vervanging ran de noodkanqpen, die roor de huisreeting ran de arbeiders noodig waren. Men wordt echter geweldig gehan dicapt door het materialentekort. In het bijzonder is er gebrek aan hout, zoodat vele aanbestede werken niet kunnen worden uitgeroerd. Zoo is de bouw van twee scholen hierdoor voor loopig stop gezet. Hedenmorgen is het historische oogen- blik van de her-droogmaking officieel herdacht met het hfjschen van de vlag op het domeinkantoor te Wieringerwerf door burgemeester G. G. Loggers en den rentmeester-dijkgraaf ir. A. Ovinge. Vanavond is er in de onlangs herstelde beurszaal een herdenking. In den afgeloopen nacht ongeveer 1 uur strandde wegens de mist een schip op de derde bank één KM. ten Zuiden van Zandvoort. Het gaf aanstonds noodseinen. Het is waarschijnlijk een Engelsch schip, daar men vanaf het strand vrij duidelijk de bemanning Engelsch hoorde spreken. Wegens het groote mijnengevaar mocht de reddingboot niet uitvaren. Op het oogenblik is de sleepboot „Stentor" uit IJmuiden op weg om hulp t^jbieden. Het moederhart is een afgrond I door de hand Gods uitgegraven en met liefde boordevol gevuld. .J Na een politieken storm van drie da gen heeft gisteren de oude Berlijnsche magistratuur plaats moeten maken voor een nieuwe, die door getrapte verkie zingen gevormd is, als gevolg van de onlangs gehpuden verkiezingen, waar bij het overwicht van de Socialistische Eenheidspartij in het stadsbestuur werd uitgeschakeld De geallieerde „komman- dantur" heeft het ontslag van het vroegere bestuur aanvaard en het nieuwe erkend. De storm in het Berlijnsche raadhuis was Zaterdag opgestoken, toen de nieu we oberbürgermeister, dr. Ostrowski (Soc. Dem.) de functie van dr. Werner (SED) die na de capitulatie door het militair bestuur was benoemd, wilde overnemen, doch werd teruggewezen met de mededeeling, dat de oude magistraat eerst zou wijken na ontslag door de „kommandantur." De Berlijnsche geallieerde „komman dantur" kwam Dinsdag bijeen, ten einde een regeling te vinden voor het politieke gevecht. De plaatselijke regeeringscom- missie van de „Kommandantur'' kwam overeen den commandanten aan te be velen, dat de oude magistraat zijn werk voltooid had en dat het nieuwe lichaam, dat gekozen werd door den kort geleden gekozen raad van de stad, onmiddellijk in functie moest treden. Toen de com mandanten Vrijdag hun geregelde bij eenkomst hielden, kantten de Russen zich tegen zitting nemen in de nieuwe „magistrat" uit hoofde van het feit, dat het aftreden van de oude „magistrat", aangewezen door de Russen toen zü Berlijn bezetten, nog niet door de „kom mandantur'' aanvaard was. Amerikaansche woordvoerders zeiden, dat de Russen gepoogd hebben „een marionetten-regeering „in functie te houden. Dr. Max Brauer, „Oberburgenr.etster" van Hamburg," eisrhle Maandagavond snellere denazificatie in een toespraak, welke hij hield in een vergadering van best uursfunctionarissen van de stad. „Vijf en negentig pCt. van de bevol king werkte op de een of andere wijze samen met de nazi's" zei Brauer. „Met de overblijvende 5 pCt. kunnen wn geen nieuwen staat opbouwen. W\j moeten de denazificatie zoo snel mogelijk tot een einde brengen." Ook de Christelijk Democratische Unie heeft thans een ontwerp voor een grondwet voor de landen der Sovjet zone in Duitschland uitgewerkt, nadat de Socialistische Eenheidspartij hierin was voorgegaan. Het ontwerp omvat de vrijheid van persoon, geloof, geweten, verkiezingen, vereeniging en vergade ring. Het wil ook de vrijheid van woning en meeningsuiting gewaarborgd zien, evenals het postgeheim. Het onderwijs zal voor ieder toegankelijk moeten zijn. Het godsdienstonderwijs moet een ge lijkgerechtigd leervak in de scholen zijn en de bijzondere school moet onder staatstoezicht worden toegelaten. Vrij heid van eigendom en economie wordt principieel voorop gesteld met de beper king dat het landsbestuur kan Ingrijpen ter vermijding van misbruiken. De Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat de Sovjets meer dan 200.009 Duitsche krijgsgevangenen omstreeks Kerstmis zullen repatrieeren. aldus volgens eer. verklaring van de zijde van het Sov- trv-Russische militaire bestuur in ant woord op een verzoekschrift van 7000 af gevaardigden van vrouwen-comlté's in de Sovjet-Russische ssone.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1