m Velsen krijgt huisvestingsbureau STAD EN OMGEVING m Prov. Staten van Noord-Holland DURYEA J Tweemaal de doodstraf in Landwachterszaak Ambtenaar voor cultureel werk n: Dank van Ven ray Financieel beleid zal omzichtig zijn Koningin doctor honoris causa Alle haringvoorraden geblokkeerd Joodsche eïsch tot herstelbetaling AGEiADA Winnaars sportprijsvraag Ramp in Engelsche mijn WOENSDAG 11 DECEMBER 1946 PAGINA 2 Gebrandschilderd raam aangeboden VOOR DE STiLLE ARMEN INDISCHE SFEER IN DE CADI-CLUB BALLET SCHOOP KOMT Collecte N.I.W I.N, ^Bonkaarten DISTRIBUTIE VAN RIJWIELEN Jubileum-revue Van Gend en Loos Leden-concert Oplichter aan het werk HaarlemNeptunus Burgerlijke Stand „Geeft ons den tijd" U hebt geluk gehad E. H. KRELAGE DOCTOR HONORIS CAUSA Derde ledenconcert H.O.V. (Serie A) Faillissementen HEEMSTEDE Distributienieuws Heemstede- Bennebrcek Schoenenbonnen VOOR DE STILLE ARMEN Concert van Apollo Cultureel werk Beschuldigingen ZANDVOORT WONINGEN AAN DEN EMMAWEG Van universiteit te Montpellier Activist voor den krijgsraad Licht verdeeld G. WIJDEVELD VOOR HET TRIBUNAAL Egyptisch minister weigert functie Gisteren geschiedde ten stadhuize de overdracht van het door de firma H. Schoonbrood te Maastricht gebrand schilderde raam, symboliseerend de dankbaarheid van Venray ten opzichte van de gemeente Haarlem die de Noorö- Limburgsche gemeente geadopteerd heeft. In tegenwoordigheid van den burgemeester van Venray, den heer Ant. Jansen, van burgemeester M. A. Reynalda, wethouder D. J. A. Geluk, den gemeente-secretaris mr. Th. Wes- tra, pater Jan Hutjens O.E.S.A. en het bestuur van Nederlanósch Volksherstel, sprak de heer P. Jansen, voorzitter van de ac'ie Venray, woorden van dankbaar heid voor de door Haarlem verrichte hulp. Als dankbare herinnering deed het spr. genoegen dit raam en tevens een oorkonde aan de burgerij van Haar lem ten geschenke te kunnen geven. De burgemeester van Venray bedankte de diverse eomité's en in het bijzonder de scholieren, die zoo n belangrijk aan deel hebben gehad in het doen slagen van deze hulpverleening. Moge vooral de jeugd in dit raam een bewijs zien van de groote dankbaarheid, welke Venray voor Haarlem koestert. Namens den Haarlemschen gemeenteraad sprak burgemeester M. A. Reynalda een slot woord. Saldo 528 50; A. ƒ10.—, P. J. H. ƒ100.—, J. ƒ5.—, B. en D. ƒ3.50; to taal ƒ647.—. In den Zijlweg, nader gepreciseerd in de Cadiclub, heerschte gisteravond een Indische sfeer, niet naar aanleiding van de op dienzelfden dag in de Tweede Ka mer afgelegde regeeringsverklaring over het basis-accoord Linggadjati, maar de R.A.O., waarover wy in onze redactio- neele kolommen reeds uitvoerig geschre ven hebben, beoogde met dezen avond den troepen een indruk over het Indische cultuurleven, land en volk by te brengen. Hieraan werkten mede de dansers Mohammed Poenjasi en Sain Naisir en de danseressen Pi-ra Lani en Sivami, die enkele zeer geslaagde voor ons, Wes terlingen, vaak moeiiyk te begrijpen dansen opvoerden, o. a. de klassieke Ja- vaansche dans, de Ardjoeno, symbolisee rend den strijd tusschen den boozen en goeden geest. Zoete en melodieuze klan ken van ht Hawaiian-gezelschap „The Miami's" voerden ons in gedachten naar het eilandenrijk overzee. Het kunstleven in Haarlem beweegt zich steeds in stügende iyn. Zoo zal de Spaarnestad Maandag 16 December als eerste in den lande 't Zwitsersche ballet Trudy Schoop binnen haar veste her bergen. Het betreft hier een korte tour nee tot 31 December biyft dit gezel schap in Nederland want Engeland en Amerika staan ook nog op het pro gramma. „Barbara" is het verhaal van een meisje, dat haar geliefde na den oorlog niet ziet terugkeeren. Alleen gaat zij verder op den lijdensweg, dien men leven" noemt, met doornen bezaaid, waarop zij wel eens verdwaalt. Maar zij vindt een beroep en roeping als danseres en dit geeft haar zooveel kracht, dat zij een huwelijk afslaat. Dit gegeven is verwerkt in een uit 10 tafereelen bestaand ballet, waarin beur telings humor, tragiek en satyre kun stig zyn verwerkt. Wie in den Stadsschouwburg deze primeur aanschouwt, zal ten volle er kennen. dat deze danscomedie .Barbara" volop de gelegenheid geeft alle facetten van het onnavolgbaar talent van Trudy Schoop te demonstreeren. De muziek is van den pianist Nico Kaufmann. De commissie „Niwin" vraagt nog eens de aandacht voor de collecte op 23 De cember. De opbrengst zal worden ge bruikt voor den aankoop van Kerstpak ketten voor de militairen in Indlë. Ook wordt van 1623 Dec. een inza meling gehouden van boeken, bestemd voor de reizende bibliotheek op Java ten behoeve van militairen en burgers. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de letter R het restant en S van Sa af t.m. Schik. Een zeer beperkt aantal rijwielen kan ter beschikking worden gesteld aan de bekende voorrangsgroepen en aan dege nen, die geheel aan de bekende normen voldoen. In verband met het feit, dat slechts een gering aantal rijwielen beschikbaar is, kunnen slechts in hoogst noodzakelijke gevallen aanvraagformulieren worden afgehaald op 12 en 13 December as., aan het Centrale Uitreiklokaai „De Vleesch- hal", Groote Markt alhier, afdeeling „Voorlichting" (rijwielen), waarbij moet worden aangetoond, dat men aan de ge stelde eischen voldoet. De aanvraagformulieren behooren te worden ingediend uiterlijk 14 December, onder overlegging van de Tweede Distri butiestamkaart en onderteekende werk geversverklaring. Na een tournee door heel het land ge maakt te hebben, kwam de jublleumrevue van Van Gend en Loos, ter gelegenheid van het 150-Jarig bestaan van deze transportonderneming, weer terug in Am. sterdam, ditmaal voor de Haarlemmers on der het personeel. Zij hebben genoten van het werkelijk frlssche schouwspel dat hun collega's, allen vanzelfsprekend amateurs, op het tooneel brachten. De heele geschiedenis van de onderne ming. van het prille begin af (J. B. van Gend rijdende met een kruiwagen!) tot en met de Praag-ritten van de bekende v Gend en Loos-wagens, werd op vaak gees tige wijze uitgebeeld.^ Er waren aardige balletten en een eigen orkest, aangevuld met enkele spoorweg-menschen. Het suc ces was groot en verdiend. De jonge Tsjechische zangeres Vlasta Urbanova zal voor de eerste maal te Haarlem haar solistische medewerking verleerlen op het Leden-concert (het 5e van serie B), dat de Haarlemsche Orkest Vereeniging op Vrijdag 13 December in de Gem Concertzaal te Haarlem zal geven. Het programma ia vóór de pauze ge wijd aan werken van Mozart, o.a. een eerste uitvoering van een Konzertantes Quartstt voor hobo, clarinet, hoorn en fagot met orkestbegeleiding. Hierna zingt Vlasta Urbanova een tweetal aria's uit resp. Die Zauberflöte (Pamina-aria) en Die Entführung aus dem Serail (Constancia-aria). Na de pauze zal het orkest, onder lei ding van Kees Hartvelt, twee nocturnes van Debussy ten gehoore brengen en het concert besluiten met Le Carnaval Romain van Berlioz. Gisteren zyn in Bloemendaal twee personen opgelicht door een man, die zich aan beiden voorstelde als een ge repatrieerde uit Indië. De oplichter sloot vriendschap met een gerepatrieer de, die in een pension verbleef. Hij trachtte in datzelfde pension te komen en bood aan, een half jaar geld vooruit te betalen. Daarna sprak hij met zijn vriend af tezamen op reis te gaan en daarvoor had de oplichter een overjas en een windjack nopdig, hetgeen hij, dank zij de vriendschap, grif te leen ontving. Den volgenden morgen was hij) echter verdwenen met medeneming van jas en windjack en liet hy den pension houder achter met een vordering van vier dagen pension. Het bestuur van H.B.C. deelt mede, dat in verband met den wedstrijd Haar lemNeptunus, haar donateurs voor den wedstrijd H.B.CVolendam geen gebruik kunnen maken van de overdek te tribune. Als compensatie hiervoor, kunnen zij gratis den wedstrijd Haar lemNeptunus bijwonen op de open staantribunes. HAARLEM Geboren: T. Borger— Baartse, z; L. de WinterPuzicha, d; M. Kersteman—Giljou, d; M. Geerts— t. Beek, z; H. N. M. van Leuven—Kerst- holt, z; J. Tip LoenenHasselman, d; K. P. A. AartsHonijk, d; A. J. M. Akkermand. Vries, z; M. J- Smal Swart, z; M A. HesselsHulscher, d; P. Laarhovenv. d- Merwe, z; G. Kuy- persv. Leeuwen, z; M. R. Plantenga Vansteenbeek, z; W. KaiserKettenis, zoon. Gehuwd: M. D. Scheer en M. C. van Dobben. Overleden: J. M. PoertHodde, 53 j„ Kleverlaan; B. Hajunga, 77 j., Mole- naerstraat; H. Vogels, 68 j„ Kamper, laan; A. v. Meesche, 68 j., Kamperlaan; S. Cnossen—Koopmans, 87 j„ Ban straat; J. Blauw, 71 j„ Rollandstraat. Ter gelegenheid van de vestiging van een afdeeling mariniers in de nieuwe van Ghent- kazerne aan het Toepad te Rotterdamheeft luit. admiraal C. E. L. Helfrich de door H.M. de Koningin verleende Militaire Willemsorde aan het vaandel gehecht In de hedenmorgen voortgezette verga dering van de Provinciale Staten van Noord-Holland heeft de heer v. d. Donk (K.V.P.) een voordracht gehouden over de provinciale belastingheffing. Spr meende, dat Noord-Holland zijn eigen telastingpolitiek moet kunnen voeren, los van het Rijk. De heer Witteman, lid van Gedepu teerde Staten, verklaarde namens het College niet te kunnen ingaan op de op merkingen. die de samenstelling van het College betreffen. Tot degenen, die groo te daden van het College verwachten, zou spreker willen zeggen: „Geeft ons den tijd. Wy zullen herstellen en vernieuwen zoover het tot onze taak behoort en de financiën het toelaten." De 10 pCt. kor ting op de subsidies kan niet over het algemeen opgeheven worden; G.S. zijn als Uw leverancier nog net een pakje Maïzena Duryea voor U kon raserveeran. De aanvoer is nog beperkt maar iedereen vraagt Het oude vermaarde merk echter bereid afzonderlijke gevallen te bekijken. De aflossing van schulden moet gehandhaafd worden en het reservefonds mag geen geweld aan worden gedaan. Daaruit volgt een omzichtig finan cieel beleid. De leeningspolitiek kan niet gewijzigd'worden. Er moet voor worden gewaakt, dat de provincie niet noodlijdend wordt en daarom moeten de reserves niet opgesou peerd worden. In de volgende begrooting zullen wat meer gespecificeerde overzichen over verschillende takken van de provin ciale bemoeiingen gegeven worden. Per soonlek zou spr. het wegenfonds willen afschaffen om de wegen In de gewone begrooting op te nemen. Gedeputeerde Bouwman (K.V.P.) ambtenaren niet der Staten is. De pro vincie heeft in dienst 2326 personen, waarvan 1569 in vast verband. De stand plaatsaftrek kan het College ook niet bekoren. Hij is opgelegd door de Kroon in 1935. Zou de standplaatsaftrek van Bloemendaal. waar de provinciale ad ministratieve bedryven gevestigd zijn, vervallen, dan zou dat f 40.000 5 f 50.00,0 kosten. Hoewel een plaatsing in de eerste klsa is afgewezen, blijven G. S. diligent. Gedeputeerde Harmsen (C.P.) verde digde de agrarische politiek van het College. Mejuffrouw Ribbius-Peletier (P.v.d.A.) verklaarde, dat et college be reid is een commissie van deskundigen te benoemen, die eventueel maatregelen in het belang van de volksgezondheid zou kunnen instellen. Gedeputeerde Prakken deelde mede. dat e Economisch- Technologisch Instituut weer werkt en nog belangryke bedragen bezit om in dustrieën een helpende hand te geven De senaat der landbouwhoogeschooi te Wageningen, heeft het doctoraat in de landbouwkunde honoris causa ver leend aan den heer E. H. Krelage te Haarlem. Met Bruckner's Derde Symphonie in d kl. en het Vioolconcert in D gr. t. (Op. 35) van Tschaikowsky was het pro gramma voor dit ledenconcert, zeker voor wat de lengte betreft, goed uitge balanceerd. Wat den inhoud der beide werken aangaat, hier komen twee ver schillende naturen aan het woord, maar beide in hun besten vorm, en opvallend door de uitnemende orkestratie. Vooral Bruckner's toonschepping excelleert hier in. Alle instrumenten hebben hun eigen leven en uiten dit in eigenbijzonder rhythme: levensernst en levensvreugde spreken uit de geheele partituur. Kees Hartvelt heeft met het over het alge meen goed en vlot reageerende ensemble alle kwaliteiten van het groote werk uit stekend tot hun recht latén komen in een opgewekt en ernstig musiceeren. Er zat spanning in deze weergave;,uitbun dige blijheid in het landelijk klinkende Scherzo, en breedheid van allure en energie in het steeds terugkeerende he roïsche thema, waarop de symphonie is opgebouwd, en dat in het slotdeel uit klinkt in een triomfantelijk majeur. Theo Olof, de jeugdige Poolsche violist, vertolkte met groote warmte en tempe rament en met een onvolprezen tech niek het eenige vioolconcert dat Tschai kowsky naliet. Vooral in het Andante liet hij qps genieten van zijn prachtig geëgaliseerden toon en geraffineerden klank, waarop de Verschillende solistisch reageerende hout- en koperblazers stem mingsvol reageerden. Met groote zeker heid klonken de moeilijke dubbelgrepen en glisando's, vlot en krachtig de ar peggio's, terwijl de vaart, waarmee voor al het vivacissimo-slotdeel werd ten einde gebracht, van een verbluffend effect was. Een mooie avond, die met een ovatio- neele hulde aan den solist werd beslo ten, waarvan echter ook het orkest zich een belangrijk aandeel mocht toedenken. J. SCHEEPENS Door het verbindend worden der Efit- deelingslijst zijn geëindigd de faillissemen. ten van de nalatenschap van jhr. H. J. Deutz van Lennep, in leven wonende te Heemstede; curator mr. F. J. D. Theyse te Haarlem; David van Kessel, handelende onder den naam Boekhandel „Pallieter", wonende te Haarlem, Jansstraat 28, cura tor mr. J. H. Ekering te Haarlem. De uitreiking van schoenenbonnen ge schiedt: kantoor Binnenweg 160 16 Dec. 9—12 A—F; 2—4.30 G—K; 17 Dec. 9—12 LR; 24.30 SZ. Gemeentehuis Bennebroek: 19 Dec. 9.30—12 uur. De extra levensmiddelenkaarten voor gerepatrieerden worden uitgereikt 18 Dec. 912, kantoor v. - Merlenlaan 2. Het C'omité voor de Stille Armen te Heemstede mocht de navolgende bedra gen ontvangen: H. B. f5.—; mevr. v. H. f2.50; J. G. W. f 10.H. J. E. D. f30.—; N.N. f 10.—; J. M. V. T. f 100.K. f 10.— raej. de V. f 2.mevr. C. f 10.—; N.N. f 10.mevr. T. de B.E. f 10.mevr. wed. H. f 10.—; W. S. f 2.50; M. de B. f5.—; G. van N. f2.50; E. v. d. N. f 10.— Gaarne zal de penningmeester van het Comité, de heer A. van Wingerde, Uw bij drage te zijnen huize, Antonlus Duyck- laan 12, of ten Raadhuize in ontvangst nemen. Ook kunnen gelden worden ge stort of overgeschreven op zijn postgiro rekening no. 153308. Aangifte werd gedaan wegens vermis sing van f 105. Toen de. politie de dienst bode M. W. v. R'. te Haarlem eens aan den tand voelde bekende zij ook nog f 2000. van haar schoonvader ontvreemd te heb- benr Een bezoeker, die gisteravond zijn wa gen tegenover Lu spr parkeerde, was zoo verstrooid, dat BSj het contactsleutel tje er in had laten zitten. Eenige uren later was het sleueltje met den auto er aan verdwenen. Van de zeven Landwachters, die in Sep tember 1944 den Inval op de boerderij van Van Reeuwijk in de Haarlemmermeer had den gedaan, stonden er gisteren vier voor het Amsterdamsche Bijzondere Gerechts hof terecht. Wegens gebrek aan tijd zullen de zaken tegen de drie anderen. Franken, Cuvelier en V. d. Laag op 7 Januari behan deld worden. Als nummer twee kwam J. Vlugt,, eerst koster van de Ned Hervormde Kerk in de Haarlemmermeer, daarna N.S.B.-er, W.A.- man en tenslotte Landwachter, in het ver dachtenbankje te zitten. Ook hij had, evenals Dol van wiens zaak wij in ons blad van gisteren reeds meldden, uitvluch ten genoeg bij de hand. Oorspronkelijk had hij geweigerd het geval van Reeuwijk uit te zoeken. Maar toen een van zijn kornui ten gezegd had: „Vanmorgen zijn er in Amsterdam nog drie doodgeschoten, die dienst weigerden, dus weet wat Je doet." was hij maar gezwicht. Overigens had hij. zooals uit de getui genverklaringen bleek, toch wel met veel élan aan de huiszoeking deelgenomen. Hi1 had zelfs het plan geopperd in een hooiberg, waarvan bij vermoedde, dat er zich menschen in verborgen hadden, een paar handgranaten te gooien. Maar op aanraden van een van zijn handlangers had hij het plan maar niet uitgevoerd. Hij haa het ook. bestaan, een paar dagen na het noodlottige gebeuren op de boerderij, weer frisch en wel motorrijwielen te gaan vorderen! Nummer drie van de bende, de 33-jarige bloemenhandelaar N. v. d. Velde uit Nieuw- Vennep, had van 19401943 al chauffeurs- diensten voor de moffen gedaan, eerst in Frankrijk, later In Rusland. Hij wist zich al bijzonder weinig te ber inneren van het drama op de boerderij, waarin hij toch een voorname rol had ge speeld. Hij was het n.l. geweest, die samen met Dol de Duitschers was gaan waarschuwen. Deze verdachte ging in zijn ontkenning zelfs zoo ver, dat hjj verklaarde te hebben gedacht, dat de munitie op de boerderij daar door de Duitsche Wehrmacht was achtergelatenOnder groote hilariteit las de president, mr. van Vugt, een brief voor, dien verdachte destijds geschreven had en dien hij besloot met den Duitschen groet; „Heil Hitler!", een brief, die overi gens niets anders inhield dan een aan vraag van Oekraïne-sigaretten! Tenslotte stond dan nog D, van Wierin- gen, ex-kringleider van de N.S.B. in de Haarlemmermeer, terecht Ook deze man Het komt zelden voor, dat drie toegiften van een concert zoo'n vanzelfsprekend bestanddeel van het programma vormen als dit gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam het geval was op het feest- concert van de Koninklijke Mannenzang-- vereeniging Apollo, bij gelegenheid van bet 50-jarig dirigenrtschap van Fred Roes- ke. De innige vergroeidheid 'en voortdu rende wisselwerking tusschen zangers en leider heeft op dezen laatste ongetwijfeld inspireerend gewerkt, en van dè talrijke composities, waarmee Roeske het Mannen koor-repertoire verrijkt heeft, mochten deze toegiften werken als „Groot is de Heer" en „Gebed voor den Tempel" dezen avond ook eigenlijk niet opgezon gen blijven. Zijn lied „Drinc! sprac den Herfst" be leefde een eerste uitvoering; het pro gramma bevatte Terder grootere en klei nere werken van Nederlandsche compo nisten, waarvan vooral Sem Dresden's „Boerenfeest" een bewlls leverde van de technische prestaties, waartoe dit koor in staat Is. Roeske heeft de Apollonlanen waarlijk „het land der muziek binnengevoerd' zooals de voorzitter, de heer A. Renes. In een korte huldigingsspeech opmerkte; in vogelvlucht vermeldde hij eenige hoogtepunten uit de geschiedenis van Apollo, een zangvereersiging, die in het Nederlandsche muziekleven haar eigen plaats veroverd heeft. De organist Jae. Kort speelde Sem Dres den's misschien wel Interessante, doch niet zoo In den sfeer van dit concert pas sende Toccata, Koraal en Fuga, na de pcuzje de Sonata van da Chiesa van H Andrie&sen. De huldiging van den jubilaris werd na het concert óp waardige wijze voortgezet in de Ronde Zaal. welke versierd was met vele kransen en bloemstukken. M. Vr. Het vijftigjarig dirigentschap van de Kon. Mannenzangver. Apollo" is een dronk waard. Na afloop van het feestconcert. dat gisteravond in het Concertgebouw 'plaats vond. werd Fred. Roeske door burgemeester d'Ailly toegedronken In vlot tempo begon de raad van Vel sen gisteravond met de afhandeling van een uitgebreide agenda. Nadat de heer J. Visser (A.R.) was ge ïnstalleerd ais raadslid kwam by de mededeelingen naar voren, dat de ge meente ruim f 2.800.000 oorlogsschade heeft aan eigendommen. De heer Ver beek (P. v. d. A.) bepleitte in dit ver band herziening van de schaderegeling. Hy rekende uit, dat de schade neer komt op f 150 per inwoner. - Een crediet van f 600 werd toegestaan voor den bouw van een arrestanten-lo kaal in het voorloopige politie-posthuis aan de Koningin Wilhelminakade te IJmuiden. De Volkshuisvesting, een van de grootste problemen van de gemeente, had de belangstelling van den Raad. Deze verdeeling die tot dusverre ver zorgd werd door het P. B. V. O. zal de gemeente nu op andere wijze moeten doen geschieden. Er was een voorstel van het college een huisvestingsbureau te stichten met ingang van 1 Jan. 1947, waaraan een drietal krachten zal wor den verbonden, terwijl een adviescom missie uit de burgerij zal waken voor de goede uitvoering van de verdeeling. Het voorstel werd aangenomen met 24 stemmen voor en 5 tegen. De kosten van het huisvestingsbureau werden voor- loopig vastgesteld op f 8500. Met de N.V. Industrieele Maatschap pij „Mabeg" te Utrecht zal de gemeen te een overeenkomst aangaan inzake een noodzakelijke herziening van het rioleeringsplan. Herziening van de plannen van uit breiding der gemeente zal worden voor bereid. Daar Velsen een fraaie gemeente wil zijn, die ontsierende reclame wenscht te weren, heeft men een uitgebreide verordening vastgeseld tot wering van deze reclame aan of op onroerende goederen. Er werd nog meer gezuiverd, want ook de verordening op de bestrijding van wandgedierte werd gewyzigd en van Duitsche smetten ontdaan. De Raad gaf hierna nog machtiging tot het opnemen van kasgeld in 1947 en het aangaan van een rekening-courant overeenkomst me de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeente^ te 's-Gra- venhage. Na deze hamerpunten kwam aan de orde, de machtiging, tot het aanstellen van een ambtenaar voor cultureel werk. Namens de K. V. P. verklaarde de heer Maas, in antwoord op dit voorstel dat zyn fractie het er volmaakt mee eens is, dat een cultureele achterstand is in te halen, maar veel zal aan het volk zalf moeten worden overgelaten. Het gemeentebestuur heeft de taak te stimuleeren. Het leven van den mensch moet verfraaid worden; daarmede hangt nauw de levensrichting samen. B. en W. moeten dus ieder initiatief steunen. Er kan niet genoeg worden gedaan tot het verbeteren van het cultureele leven, maar met de benoeming van een amb tenaar daarvoor begaat men een fout. De heer ten Broeke (C.H.U.) stond groo- tendeels achter den heer Maas. De wethouder van Onderwijs, de heer dr. v. Leusen (P.v.d.A.) verklaarde zich volledig te kunnen vereenigen met een gedeelte van de kritiek. De plannen han gen voor een groot gedeelte nog in de lucht; zij zijn eeij droom van wat moet groeien in de gemeente. Er bestaat een comité van voorbereiding tot stichting van een lichaam voor cultureel werk. daarin zitten vertegenwoordigers van KAB, CNV, NVV en EVC, om zoodoende alle richtingen vertegenwoordigd te krij gen. De ambtenaar voor culturee' werk moet een en ander voorbereiden in dienst van de bevolking. Uit het comité zal de Stichting voor Cultureel werk groeien, waarin alle richtingen vertegenwoordigd zyn. Met 19 stemmen voor en 10 tegen werd het voorstel van B. en W. aanvaard. De K.V.P. stemde in haar geheel tegen. Een crediet van f 3350 werd verleend voor het aanleggen van een tweetal sportvelden op een aan de gemeente toe- behoorend terrein, gelegen nabij de Ahornstraat te IJmuiden-Oost. Op deze wijze kwam de raad tegemoet aan de dringende behoefte aan voetbalterreinen. Aan de besturen van een drietal Bij zondere lagere scholen te Velsen-Noord werden de benoodigde gelden verleend voor het herstel van de scholen, die zware schade gedurende de bezetting opliepen. Na enkele onderwijzersbenoemingen kwam als laatste agenda-punt het rap- port-Potjer (P.v.d.V.) aan de orde. Dit rapport betrof de door den heer Vermeu len (A.R.) ingebrachte beschuldigingen tegen de heeren van Leusen, Verbeek en Van Niftrlck, allen leden van de P.v.d.A. Het rapport bracht deze beschuldigingen tot vrijwel niets terug, doch de heer Ver meulen persisteerde bij zyn meening en voegde enkele nieuwe beschuldigingen eraan toe. De heer v. Nifterick heeft de kwestie aan den officier van justitie doorgegeven in een aanklacht wegens smaad; verder wilde hij er niets van zeggen. Wethouder v. Leusen maakte het e eneens kort. Ook van zijn kant is een klacht wegens smaad bij den officier van justitie ingediend. De heer Verbeek merkte op. dat deze zaak al veel te veel de aandacht heeft gevraagd van den raad. De heer Ver meulen praat en lastert maar raak en trekt wonderlijke conclusies. De heer Nijssen (K.V.P.) constateerde, dat de commissie toch wel enkele bezwa rende feiten naar voren had gebracht. De heer Maas (K.V.P.) gaf nog bewij zen, die den heer Verbeek volledig reha biliteerden. Na nog lange discussies, die in het ge heel geen opheldering gaven, werd de vergadering gesloten. stelde zijn zaak ongeloofwaardig onschul dig voor'. Maar hij was het toch wej, die tenslotte het personeel van Van Reeuwijk. dat eerst ook gevangen was, had wegge stuurd. En hij had daarvoor een geduchte reprimande van de Duitschers te lncas- seeren gehad! Mr. Besier, de procureur-fiscaal, wees er in zijn requisitoir op, dat in September 1944 de bezetter maatregelen in voorberei ding had om de Haarlemmermeer te inun- deeren. Van de zijde der illegaliteit waren reeds tegenmaatregelen genomen; de mu nitie-opslagplaats bij Van Reeuwijk was een onderdeel van de illegale maatregelen. Dol en v. d. Velde stelde hij rechtstreeks mede-verantwoordelijk voor den dood van de drie K.P.-ers; tegen hen eischte mr. Besier de doodstraf. Tegen Vlugt, en van Wieringen vorderde de procureur-fiscaal respectievelijk 20 jaar en 6 jaar met aftrek. Toen in 1941 op last van de Duit schers de bouwnijverheid werd stopge zet was aan den Emmaweg een dubbele villa in aanbouw. Deze bouw kon niet worden voltooid. Sindsdien was dit bouwwerk een verzamelplaats voor de jeugd. Naar wij vernemen zyn deze villa's thans in andere handen overge gaan en de nieuwe eigenaar zal ze met spoed laten voltooien. Voor het personeel van liet ziekenhuis St. Joannes <le Deo te Haarlem was het gisteravond Sint Nicolaasfeest. De R.K. Amusementsvereeniging HANO en het Accordeongezelschap Asva verleenden me dewerking. Dinsdag 17 December zal de R.K. Mid- denst«ndsv«*eentglng in hotel „De Leeu werik" een kerstprogramma verzorgen, waarin twee jonge Utrechtsche kunste naars en het Kathedrale jongenskoor o.l.v. dr. A. J. M. Kat zullen optreden. Er zijn nog kaarten beschikbaar a f 1.50 bij het secretariaat: Zijlweg 69 te Haar lem. Het Haarlems Postaal Mannenkoor geeft ter gelegenheid van zijn derde lustrum met medewerking van de zuster- vereenigingen uit Amsterdam, Baam, Utrecht en Zeist en van den Haarlem schen organist Alb. de Klerk een jubi leumconcert op 21 December ln het Con certgebouw. Naar wij vernemen is H.M. de Ko ningin benoemd tot doctor honoris causa van de „Faculté libre de théo logie protestante de Montpellier. De deken der faculteit, prof dr. Henry Leenhardt, zal Dondeidag 12 December om 12 uur, in het pa leis aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage aan H.M. de Konin gin de doctorsbul overhandigen De Nederlandsche regeering heeft met het buitenland verschillende transacties afgesloten, die van direct belang zijn voor onze volkshuishouding. Voor Nederland onontbeerlijke producten o.a. kali uit Duitschland (Russische zone) en hout uit Tsjcchio-Slowaklje KUllon worden inge voerd, waartegenover haring moet worden teruggeleverd. In verband hiermede heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening de blokkeering van alle hier te lande aanwezige voorraden gezouten haring gelast. Met Ingang -van gisteren is een afleverings- en vervoerver- bod van alle gezouten haring ingesteld. Dit vervoerverbod geldt niet voor het vervoeren van de aanvoerplaats naar de opslagplaats van den reeder. Reeders en handelaren, daaronder be grepen be- en verwerkers, zijn verplicht uiterlijk voor 14 December bij het Be drijfschap voor Visscherijproducten een opgave in te dienen van de hoeveelheden gezouten haring, uitgedrukt in kantjes, welke zij 10 December 1946 voorhanden of in voorraad hebben of voor derdeu hebben opgeslagen. Na Inventarisatie zal worden bepaald ln welke verhouding tot aflevering kan worden overgegaan. Dr. Chalm Weizmann is met 191 tegen 48 stemmen tot president van het Zio nistisch congres te Bazel gekozen. De revisionistische partij stemde tegen, terwijl de orthodoxe Zionisten zich van stemming onthielden. Rabbijn Silver, voorzitter van de Amerikaansche Zionistenorganisatie, heeft de regeering der V. S. beschuldigd van „laksheid" en „neutraliteit'» inzake Palestina. Roosevelt is in zijn steun aan de Joodsch. zaak verder gegaan dan zijn opvolger, aldus Silver. Het Jewish Agency te Jeruzalem heeft aanspraak gemaakt op Duitsch bezit in Palestina ter waarde van ongeveer 500 millioen gulden als herstelbetaling voor door Joden tijdens de vervolging door Hitier geleden verliezen, aldus het Ara bische dagblad „Asj Sjaab". Het gaat om zes landbouwnederzettingen met een oppervlakte van ongeveer 19000 acres, waarvan 10.000 acres beplant zyn met citrusboomcn. Dit grondbezit, dat sinds 1900 op verschillende tijden van Ara bieren werd gekocht, staat bekend als zeer vruchtbaar. Florimond Grammens, de bekende propagandist voor de Vlaamsche taal m België, is Woensdag voor den krijgsraad verschenen. Hij verklaarde by verstek berecht te willen worden, omdat men by het onderzoek zyn getuigen niet heeft gehoord en men hem niet de documentatie verschaft heeft, waarom hy verzocht had. De heer Grammens verliet hierna de zaal. Hierna las de auditeur-militair de acte van beschuldiging voor. Volgens deze is Grammens op onwettige wyze opgetreden in de commissie voor taal- contröle. Ook wordt herinnerd aan de betrekking van verdachte met den activist Vrijdaghs, die in dienst van de Duitsche spionnage stond. In beslag ge nomen documenten zouden aantoonen welke diensten Grammens aan de Duit sche» spionnage heeft bewezen. De audi teur-militair zeide tenslotte, dat Gram mens in 1938 gelden van den Nederland- schen leider der N.S.B., Mussert, had ontvangen en dat hy Belgische kinde ren op hun reis naar Duitschland had vergezeld. Amsterdam, 10 Dec. 1946. De stemming ter beurze was heden bij opening niet ongunstig. De koersen ble ven ln de meeste afdeelingen bij zeer be scheiden omzetten nagenoeg onveranderd Op de obligatiemarkt ondergingen staats fondsen weinig verandering. De beide '3 7? Indische staatsleeningen konden monteeren. DONDERDAG 12 DECEMBER Begijnhof kapel: Johan Otten, piano, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Schoten's Chr. Gem. Koor en de H. O. V. met Kerst oratorium, 8 uur. Mij. tot Nut van 't Algemeen (Lage Vecrstraat 16)Rasterdiepdruk procédé, lezing, 8 uur, BIOSCOPEN Rembrandt: Karavaan (18 j.). Cinema Palace; Vier van den ooievaar (18 j 1.uxor: Winterkoningin (14 J.2 4.15, 7 en 9.15: City: Pygmalion, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 (14 j.j; Frans Hals: wy lachen weer, (14 j.) 2, 4 30, 7 en 9.15; SPasme-Theateri Piloot X (14 J.) 2.30, 7 en 9.15: Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15. Apotheeksten: De avonddiensten worden tot 14 December waarge nomen door: fa. C. G. Loomeyer en Zn.. Bartelj.str. 11, tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13. tel. 11793, Teyler Apo theek, Teylerpl. 79, tel. 17946. ZiCkenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt tel 21400 (dag en nacht). Resultaten van Zondag 8 December le prijs 10.G. A. Duisterhof.m Prof. van der Waalsstraat 15, Haarlem; 5 pnt. 2e prijs 7.50)H. Assendelft, Kruis tochtstraat 16 Haarlem, 5 pnt, 3e prijs 5.J. Roozen, Krelagc- straat 19, Haarlem; 4 pnt. 4e prijs 2.50)P H. Nederstigt, Re- genvlietweg 4, Zilk; 4 pnt. Geloot uit een zeer groot aantal „vie ren". G. de Boer, F. Buschman, P. J. Zonne. veld met 62; P. J. Ruygrok met 61; W. van Vessem, B. Hartgers en B. Bosdijk met 60 pnt. zijn de leiders in de com petitie. Voor de Achtste Kamer van het Tribunaal te Haarlem stond heden morgen terecht de 41-jarige dichter G. Wydeveld, oud-leeraar in de klas sieke talen van het R.K. Lyceum te Haarlem, thans gedetineerd in het kamp te Uitgeest. Eerst in Januari 1944 was hij gewoon lid van de N.S.B. geworden. Voorts was hij lid van den Nederlandschen Cultuur- raad, van het Nationaal-Socialistisch Lettergilde, waarvan hy ook correspon dent was, van den Raad van Bystand der NederlandschDuitsche Cultuurge meenschap, van het Nationaal-Socialis tisch Opvoedersgilde, verder verbindings man van de Nederlandsche Landmacht en de Duitsche politie, in Augustus 1944 ad viseur van den N.S.B.-burgemeester Van Ravenzwaay te Utrecht, poëzie-criticus van het Algemeen Handelsblad, waarin hij o.a. gedichten publiceerde over Oost- Frontstrijders en Thuisblijvers enz. Pater Vlaar, oud-rector van het Ka tholiek Lyceum, verklaarde, dat Wijde- veld in de klassen N.S.B.-ideeën pro pageerde, dat hy echter nooit verraad gepleegd had, idealist was en geen gel delijk voordeel zocht. Hij was een van zijn beste leeraren. Beschuldigde werd geëxcommuniceerd, was het echter niet eens met de rassentheorie en niet OD de hoogte van de gruwelen in de con centratiekampen. Hij had Duitschland boven Rusland gekozen. Hy had zeer groote vrees voor het communisme. Wij komen op deze zaak nader terug. In een Engelsche mijn in Cumberland, welke zich uitstrekt tot een diepte van 3% K.M. onder de zee, heeft Maandag een ernstige ontploffing plaats gehad, waarvan verschillende mijnwerkers het slachtoffer zijn geworden. Na de ont ploffing en na de waarschuwing van gasvorming in de schachten, werden de mynwerkers naar boven geroepen. By een meteen ingesteld onderzoek bleken vyftien man op het appèl te ontbreken. Zes reddingsploegen, bestaande uit vrywilligers, werden opgesteld die vroeg in den morgen zich een weg trachtten te banen doos een muur van sjeenen en kolen. De mannen liepen tot aan hun borst in het water. Reeds spoedig vonden zij de eerste zes slachtoffers van de ramp. Zy waren dood. Den geheelen dag trachtten ploegen de ingestorte gangen te ruimen terwyi het water steeds steeg. De redders droe gen maskers tegen het stof en hadden in kooien kanarievogels bij zich om on middellijk gasvorming te kunnen ont dekken. Pogingen om de slachtoffers te be reiken, mislukten steeds, daar of de gan gen versperd waren, of de dood van ka naries op de aanwezigheid van gas wees en de pogingen in een andere rich ting voortgezet moesten worden. De kolenlaag, waar het ongeluk heeft plaatsgevonden, was een van de rykste van Cumberland. In den oorlog wanen de schachten met de nieuwste technische vindingen uitgerust. Mohamed Ali Alloeba Pasja, die zich verschillende malen openlijk tegen de ontwerp-overeenkomst tusschen Groot- Brittannië en Egypte heeft verzet, heeft geweigerd zitting te nemen in het nieu we Egyptische kabinet, ofschoon hy op de officieele ministerlij st genoemd werd als minister voor „religieuze stichtin gen." Hy deelde den Minister-President mede, dat hy tot zijn verbazing uit de ochtendbladen zijn benoeming tot mi nister had vernomen. Hy was daarom trent niet van te voren geraadpleegd, zeide hij. en weigerde de functie te aan vaarden. Ismail El Azhary, leider van de Soe- daneesche delegatie, die de eenheid vfr Egypte met den Soedan steunt, verteliK Dinsdag aan journalisten, dat hy Ifo- krashy Pasha, den nieuwen Egyptiscaer. eersten minister zyn steun had toege zegd, inzake het totstandkomen van de permanente eenheid van Egypte met tien Soedan. Dr. Rajendra Prasad, minister va" Voedselvoorziening van de Brjtsch' Indische interimregeering, werd Dins dag zonder oppositie benoëmd tot voor» zitter van de constitueerende vergadering van Voor-Indië. De formeele verkiezing zal Woensdag plaats vinden. Vri|ilag 13 Deceniber 8 uur organiseert de Koninklijke Vereeniging „Oost e" West" afdeeling Haarlem ln de tt»nza» van bet Gemeentell]k Concertgebouw .ee' lezing met lichtbeelden over „De bete kenis van de kennis van de Inhe(*nscn Adat voor den Westerling" welke *eho" den wordt door den heer G. L. Tichel®»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2