Overbodige moties verworpen Werken DER. VROUW Het herstel bij de K.L.M. en de Spoorwegen DE LANGE WEG NAAR EGYPTISCHE ONAFHANKELIJKHEID Ir. Vos verdedigt wederopbouw Over mode gesproken VOOR DE KEUKEN Minder K.L.M.-vervoer ten gevolge van betere treinverbindingen Vaticaan zonder Amerik. vertegenwoordiging met ■■life* m Zes maal per week naar Batavia Duister spel Militaire vliegtuigen maken noodlanding Het radio-bestel WOENSDAG 11 DECEMBER 1946 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Verschil van meening over de toekomst van den Soedan Hazi-overste springt uit raam van gevangenis EEN BON VOOR JAM TWEEDE KAMER IVelke mogelijkheden biedt Brusselsch lof? BEGROOTING VERKEER .y (Wordt vervolgd) Luchtvaart Auto's Bloembollen voor Br?tsche legerkampen Eén toestel vermist Voorstellen van comité „Nationale Omroep DAKOTA VOOR KON. HUIS Verwonderlijk snel heeft Mahomed Fahmy Nokrasjy Pasja een nieuw Egyptisch kabinet gevormd. Hij deed er een dag over en schijnt met een paar conferenties te hebben vol staan. Blijkbaar is hij zelfs al te vlug geweest: één minister tenminste wist hiets van zyn benoeming en heeft haar gew, teerd, toen ieder hem al minister Waande De nieuwe premier heeft nu als taak, de onderhandelingen met Engeland over de onafhankelijkheid tot een goed einde te brengen. Hij is lid van de partij, die door Saad Zaghloel is gesticht en die niet geheel afwijzend staat tegenover een bondgenootschap met Engeland. Zijn politieke opvatting omtrent deze voor Egypte zoo belangrijke kwestie, is dus veel minder radicaal dan die van de Wafd-partij. welke geleid wordt door Nahas Pasja en een zuiver nationalis tisch standpunt inneemt. Maar hij heeft zijn leven lang gevochten voor de Egyp tische zelfstandigheid, en men hoeft niet te verwachten dat hij onnoodig iets zal prijsgeven, dat voor zijn land voor- deelig is. Zijn regeering bestaat uit le den van de Saad-partij en uit liberalen, Wier leider, Heikel Pasja, evenals No_ krasjy, voorstander was van het accocrd dat Sidky «Pasja en Bevin onlangs te Londen hebben ontworpen, dat echter door de Egyptische delegatie met 7 tegen 5 stemmen werd afgewezen. Deze delegatie is nadien ontbonden. Men verwacht dat de nieuwe eenigszins anders zal zijn samengesteld dan de vo rige, dat er met name meer voorstan ders van het accoord deel van zullen Uitmaken. Wellicht is de benoeming van Nokrasjy, die met Heikal samen een meerderheid van de volksvertegenwoor diging achter zich heeft, een aanwij zing in deze richting. Opgelost moet dan vooral nog het Soedaneesche vraagstuk. De af spraak van Sidky en Bevin was, dat de Soedan onder Egyptische souve- reiniteit zou komen, terwijl Engeland 't recht zou behouden er troepen te sta- tionneeren. De bevolking van den Soedan, vooral die van het Noorden, heeft hier tegen heftig geprotesteerd. Zij beriep zich op de Britsche beloften, volgens welke het land langzaam tot zelfstan digheid zou worden „opgevoed" en zij dacht eerder daar nu dicht bij te zijn, dan eenvoudig aan Egypte te worden overgedaan. De Gouverneur-Generaal van den Soedan, Sir Hubert Huddleston, verklaarde in Londen dat de Britsche regeering niet van plan was, ook maar iets te vervreemden van de Soedanee sche rechten op vrijheid en zelfbeschik king. Nog voor zijn aftreden liet Sidky Pasja echter antwoorden, dat dit juist wel de bedoeling was. Egyptische sou- vereiniteit beteekende immers, dat niet langer Engeland doch Egypte te beslis sen zou hebben over rechten van den Myron Taylor, Truman's persoonlijke vertegenwoordiger bij het Vaticaan, werd gisteren door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Over den aard van de „speciale missie" waarvoor Taylor naar Rome was gekomen, is echter nog altijd niets bekend. Van gezaghebbende zijde wordt gemeld, dat Taylor den 19en December naar de V. S. zal terugkeeren. Men zal zich her inneren, dat Taylor de V. S. bijna een maand geleden verliet met een „speciale missie" van den president, welke, naar Truman toen bekend maakte, Taylor niet langer dan een maand iu Italië zou hou den. In verband met Taylor's aanstaande vertrek rijst de vraag of de eerste officieele vertegenwoordiging, die de V. S. bij den Heiligen Stoel gehad heb ben, daarmede ten einde zal zijn ge komen. Taylor was door wijlen Franklin D. Roosevelt in 1940 als 's presidenten persoonlijke vertegenwoordiger bij het Vaticaan benoemd. Toen Taylor in Augustus naar de V. S. terugkeerde, eischten protestantsche groepen in de V. S., dat Truman de speciale verte genwoordiging bij het Vaticaan zou opheffen. Na een intense controverse op dit punt, maakte Truman bekend, dat Taylor nog voor een maand met een speciale missie naar Rome terug zou keeren. Z. H. de Paus zal op den 24sten Decem ber de traditioneele Kerstgroeten van de kardinalen van het Heilig College in ont vangst nemen en een redevoering uit spreken die over d? Vaticaansche radio ®al worden uitgezonden. De Kerstrede van den Paus wordt met Broote belangstelling tegemoet gezien, daar de Heilige Vader gewend is in de Kerstrede zijn visie op de meest bran dende kwesties der wereld te geven. Soedan: van vrijheid en zelfbeschikking zou onder deze omstandigheden uiter aard niet veel komen.. Gisteren werd een nieuwe verklaring der Engelsche regeering bekend gemaakt, waarvan de belangrijkste zinsnede is dat het „onmogelijk voor een Britsche regee ring zou zijn, te berusten in een opvat ting van een verdrag die een der funda- menteele rechten van een vrij volk loo chende, recht dat Egypte altijd voor zichzelf heeft opgeëischt.'' Daarmee pro beert Engeland dus èn zijn beloften aan den Soedan èn de afspraakmet Sidky Pasja na te komen. Maar het schept op nieuw een moeilijkheid die reeds om zeild scheen. Nokrasjy zal hierin wel niet vlugger tevreden te stellen zijn dan Sidky, en hij zal er evenals zijn voor ganger naar streven, Engeland tot een ondubbelzinnigen afstand van rechten te dwingen. De Britten zitten tusschen twee vuren: de beloften aan den Soedan, die uitste kend met hun eigenbelang overeenko men, en de Egyptische eischen. De nieu we eerste minister zit tusschen dezelfde vuren; maar hij zit niet gemakkelijker! Luitenant-kolonel Karl Lechler, die in Neurenberg gevangen zit, is Dinsdag uit het raampje van zijn cel ruim 12 meter boven den grond gesprongen. Hij is onmiddellijk naar het Ameri- kaansche legerhospitaal in Furth ver voerd, waar de doktoren een, wervel kolomfractuur, een schedelbreuk en een dubbele armbreuk constateerden. Lechler was chef van de intendance van de concentratiekampen onder Os wald Pohl en moet tercht staan als commandant van alle concentratiekam pen. Hij was alleen tegenover Himmler verantwoordelijk. Het staat niet vast of Lechler ontsnappen wou of zelfmoord plegen. Het is noodzakelijk, den betrekkelijk grooten voorraad jam bij den groothandel en de winkeliers te verminderen en meer in overeenstemming te brengen met den huidigen omzet. Daarom zal voor één maal. en wel in deze week, een bon wor den aangewezen, welke uitsluitend recht geeft op het koopen van 500 gram jam. Op dezen bon mag dus geen ander boter hamsmeersel of -strooisel en evenmin suiker worden afgeleverd. Deze hoeveelheid jam zal eerst na de feestdagen in mindering van het suiker rantsoen worden gebracht. 3 Januari zal derhalve in plaats van een bon voor 750 gram suiker een bon voor 500 gram sui ker worden aangewezen. (Van onzen parlementairen redacteur) Behalve de spannende gebeurtenis, die het afleggen van de regeeringsverklaring was, en waarover wij reeds afzonderlijk berichtten, vielen er Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer nog enkele andere fei ten voor, waaraan het de moeite waard is eenige aandacht te wijden. Er werden namelijk eenige moties en een amende ment verworpen bij de Begrooting van Buitenlandsche Zaken. De motie-De Groot over Spanje werd verworpen met 10 tegen 74 stemmen, hetgeen niemand verbazen kon. De motie-Van der Goes van Naters inzake Spanje werd evenwel ook verworpen, ditmaal met 25 tegen 58 stemmen, en al was dit misschien dan al evenmin 'verbazingwekkend, het was be treurenswaardig, dat die motie verwor pen moest worden. Of liever gezegd: het was bovenal betreurenswaardig, dat zij was ingediend en niet bytyds was inge trokken. De motie was overbodig, want de V. N. houden zich juist in deze dagen ruimschoots bezig met de kwestie-Span- je. Het was dus niet zoo noodig, dat Ne derland nog eens aandacht vestigde op een zaak, waarop de aandacht reeds ten volle gevestigd is. Bovendien had minis ter Van Kleffens reeds een amendement op het bij de V. N. aanhangige voorstel ingediend, dat van ongeveer gelijke strekking was als de motie, die de heer Van der Goes van Naters door de Ka mer aangenomen begeerde te zien. Prof. Romme gaf dan ook bij het motiveeren van de stemming der katholieke fractie leden in dezen geest zijn bezwaren te kennen, en op dezelfde wijze sprak de heer Korthals namens de liberalen. Op zich zelf zou men het indienen van deze motie als een overbodige, doch on schuldige liefhebberij hebben kunnen be schouwen, ware het niet, dat juist de re- !*eerings-partner van de socialisten, de katholieken, redenen hebben om In ter men van ietwat grootere gecompliceerd heid te denken over de opruiming van het Franco-regime en de gevolgen daar van. Het zij hier op dit moment volledig in het midden gelaten, of men met deze katholieke aarzelingen wil instemmen of niet, het is een feit, dat de katholieken deze aarzelingen koesteren. Het indienen van deze motie beteekende dus de katho lieken in een onaangename positie plaat sen, en dat is nog niet zoo erg, wanneer het noodzakelijk is en niet anders kan, maar het beteekende een stemming uit lokken, waarin de katholieken zich plaats ten tegenover de motie, en dit is wel erg, want voor de zooveelste maal in weinige weken tijds werd hierdoor een geschilpunt •in het bondgenootschap uitgestald, dat onder de huidige omstandigheden gevoeg lijk buiten de orde had kunnen blijven. Plezier heeft niemand gehad van deze motie, of het zou moeten zijn, dat de socialisten er werkelijk voldoening van moesten ondervinden van dit solitaire spe len, grootere voldoening dan van een in telligent en behendig bedreven ensemble- spel, dat geëischt wordt door een bond genootschappelijke regeeringspolitiek. Der gelijke voorvallen toonen toch wel duide lijk aan, dat onze politieke samenleving nog maar op een tamelijk lagen trap van ontwikkeling verkeert, ongeveer op den overgang van nomaden- naar nederzettin- genstaat. De stammen hebben nl. een afspraak gemaakt, dat zij zullen samen leven om een gemeenschappelijken staat op te bouwen, maar bij elke gelegenheid, waarbij zij meenen een kortstondig per soonlijk voordeeltje te kunnen behalen, vergeten zij hun afspraak om nog gauw een eigen hertje te schieten. In de derde plaats nas daar de aan- va:., dien ds. Zandt deed tegen het Ge zantschap bij het Vaticaan. Dit argu ment werd met verpletterende meerder heid verworpen, namelijk met «5 tegen 9 stemmen. Alleen de Christciyk-Histo- rischen en de heer Scheps steunden den heer Zandt en zijn eenzamen volgeling. Ook de andere protestantsche leden van de Partjj van den Arbeid stemden tegen. Insgelijks deden de Anti-Revolutionnal- ren en de Liberalen. I)e heer Schouten motiveerde de A.E. stem. In de huidlgé internationale omstandigheden, zeidc hy, is er niet voldoende reden om mede te werken aan een wijziging in de sa menstelling onznr diplomatieke verte genwoordiging. Bij een verandering zul len de antl-revolutlonnalren opnieuw liun standpunt bepalen. Men ziet, dat het een in hooge mate diplomatieke verklaring was, die de heer Schouten deed. De heer Korthals zei namens de Liberalen, dat het Vaticaan een zeer belangrijk diplomatiek centrum is, waarbij een Nederlandsehe vertegen woordiging niet gemist kan worden. Bij een vraagstuk als dit is de realiteit voor de Party van de Vrijheid richt snoer, en dit was een werkelijk liberaal geluid. Listig was de heer De Groot in de motiveering van het communistische standpunt. De communisten zullen niet stemmen tegen het gezantschap, omdat zij zich niet willen mengen in den strijd tusschen de kerken, dien zij schadelijk achten voor de zeer belangrijke vraag stukken, die er op het oogenblik zijn op te lossen. Maar zij vinden het toch ook te veel gevergd om voor het gezantschap te stemmen, aangezien zij danig het land hebben aan het Vaticaan. De heer De Groot sprak hier dan van groote bezwa ren tegen het optreden van het Vaticaan. Kortom in dezen embarras du choix ver kozen de communisten het zich aan de stemming te onttrekken. Zij verlieten in optocht de vergaderzaal. Buitenlandsche Zaken is tenslotte z. h. st. goedgekeurd, met de aanteekening, dat de communis ten er tegen waren. In de laatste uren van den middag heeft de Kamer zich onledig gehouden met de begrooting van Openbare Werken en We deropbouw, waarbij natuurlijk een keur van wenschen den wederopbouw betreffen de naar voren werd gebracht. Allen sprekers gemeen was de wensch, dat men zich meer zal aantrekken van de dringen de nooden in de verwoeste gebieden en ook was vrijwel algemeen de klacht, dat de ambtenarij zich meer bekommert om de techniek dan om den mensch. Daar tegen verzette zich minister Vos, toen nij kort voor de schorsing der vergadering nog even aan 't woord kwam met kracht. De heer Andrlessen gaf de foutieve organi satie van vele diensten de schuld voor de spanningen, die er ontstaan zijn. Dit deed ook de heer Tenhaven van de P.v.d.A., die tevens den wederopbouw zooveel mogelijk in handen van de gemeenten gesteld wilde zien. Daarbij vestigde hij ook de aandacht op epn zekere starre schematiseering, die er naar zijn meening de oorzaak van is, dat men wel veel aandacht heeft geschon ken aan de organisatie van de werkkrach ten, die men er heen heeft gestuurd, zon der te letten op de vraag, of er ook vol. doende materialen waren. De heer An drlessen drong er nog op aan dat de mi nister zoo gauw mogelijk voor den dag zou komen met wetsontwerpen, die den we deropbouw regelen. Doch hij opperde de mogelijkheid nog daaraan vooraf te laten gaan de stichting van den Raad voor den Wederopbouw, die nu dan al vast van ad vies zou kunnen dienen. De heer Smeenk, wenschte dat men zal ophouden met den bouw van noodwonin gen en overgaan naar een permanenten bouw. De heer van der Feltz sprak naar het woord van zijn leider den heer Tilanus en naar door dezen gevestigd Chrlst.-Hist. staatsmansgebruik, niet alleen over de bu reaucratie maar bovendien over al die auto's, waarmede de ambtenaren van den wederopbouw maar rijden. De heer Neder, horst pleitte ook voor het bouwen van goede woningen, een wensch, dien hij te reallseeren acht door meer pre-fabricated hulzen neer te zetten. En de heer Stein- nletz is er tegen, dat men op dit oogen blik bioscopen in getroffen gebieden bouwt. Hij dacht, dat, als men den bewo ners vraagt, of zij een dak boven het hoofd willen hebben of het hoofd onder het dak van een bioscoop willen steken zij de voorkeur aan het eerste zouden ge ven. Dit zal wel waar ijijn. Maar zoo lang als zij nu toch geen eigen dak boven het hoofd hebben, zullen zij toch blij zijn als ze eens een keer naar de bioscoop kunnen gaan. Zooals gezegd is de minister er net aan toe om de sprekers te gaan beantwoorden T DOM 9 9 Als mevrouw Jansen en me vrouw Klaassen allebei vijf kinderen hebben en onge veer een zelfde huis bewonen, komt het toch vaak voor, dat mevrouw Jansen 's middags nog tijd heeft om een wandeling te maken met de kleintjes of om 's avonds eens rustig een boek te lezen, terwijl mevrouw Klaas sen om twaalf uur doodmoe naar bed gaat en niet kan sla pen bij de gedachte aan al het werk, dat weer is blijven liggen. Neen, dames, mevrouw Jan sen is ook niet in het gelukkige bezit van een hulp in de huis houding of een meisje voor halve dagen, maar zij verstaat de kunst van het werken met overleg, terwijl we van mevrouw Klaassen zouden kunnen zeggen, dat haar handen verkeerd staan. Toch kan ook de laatste met wat goeden wil best leeren, om het wat gemakkelijker te heb ben, Daar hebben we b.v. de bonnen. Als Donderdags de krant komt, heeft ze nauwe lijks tijd haar in te zien. Ze gaat dus naar den kruidenier, gewapend met al haar bon kaarten. In den winkel moet ze nog uitzoeken, wat er te koop is, welke bonnen zijn aangewe zen, hoeveel stuks ze nu al zal besteden en hoeveel pas komen de week en de menschen, die na haar zijn binnengekomen, kunnen maar wachten. Boven dien loopt ze nog kans haar kaarten uit haar overvolle tasch te verliezen. Komen de bakker en de melkboer aan de deur, dan is het al precies hetzelfde liedje. Eerst moet ze uitzoeken, welke bonnen ze noodig heeft, dan moet ze nog een keertje terug voor het geld en soms heeft ze dan haar leege melk- flesschen nog eens vergeten! Mevrouw Jansen eebter k: meteen, aan de hand van het bonnenlijstje, haar bonnen uit en bergt ze op in een apart mapje of doosje met duidelijke vermelding, waarvoor ze be stemd zijn. Ze reserveert zooveel bonnen voor jam, voor stroop, voor hagelslag, zooveel voor suiker enz. en als zij in den winkel komt, heeft ze niet meer bij zich dan ze noodig heeft en is ze zoo geholpen, ook al omdat ze bij voorkeur gaat, als het niet zoo druk is. Iedereen, die een beetje oplet, weet gauw ge noeg, wanneer dat is. 's Morgens legt ze de brood bonnen met het geld vast klaar voor den bakker en ook de leege melkflesschen staan, liefst met gepast geld, te wachten tot de leverancier komt. Bij den groen teboer koopt ze bij voorkeur groenten voor een heele week ineens. Met dit frissche winter weer is daar geen enkel bezwaar tegen. Kool wordt, zoo mogelijk, met «en touwtje opgehangen. Het is beter voor het bewaren en het spaart ruimte. Knolselde- rie en prei probeert ze den heelen winter door wat in huis te hebben. In bijna elk gezin zijn boonen- en erwtensoep ge liefkoosde gerechten en daar voor zijn deze onontbeerlijk. U ziet wel, dat mevrouw Jan sen, alleen al bij het boodschap pen doen, heel wat tijd uitspaart, doordat ze met overleg te werk gaat. Maar ook op andere pun ten kan hetzelfde middel worden toegepast. Als ze 's middags if Een zandkleurig whip-cord jasje, met kleppen op de zakken en ceintuur met broeden gesp. De bijbehoorende hoed heeft een bol van zandkleurig whip-cord en een rand in contrasteerende kleur ziet, dat haar dochtertje een gaatje in haar kous heeft, laat ze haar een paar andere aan trekken of stopt het even voor het kind weer naar school gaat. Zoo is het een werk van vijf of hoogstens tien minuten. Me vrouw Klaassen echter heeft geen tijd, op zulke kleinig heden te letten en het gevolg is, dat ze 's avonds een uur noodig heeft om den knol te herstellen, die inmiddels uit het gaatje ge groeid is. Een beetje overleg spaart een massa tijd dien we dan weer uitstekend kunnen besteden aan andere, aangename dingen. In de blijmoedige veronder stelling, dat Sinterklaas deze of gene verrast heeft met een lapje voor een nieuwe japon, willen wij hier onze belofte van de vorige week inlossen en trach ten u te vertellen, hoe u hier een aardige japon van kunt laten maken, die aan alle eischen van Koningin Mode voldoet. Wij hopen voor u, dat u een lapje heeft gekregen in één van die mooie moderne kleuren, rood, terra, groen of hard blauw; deze kleuren kun nen namelijk de nog zoo sohaarsche gameering ontbe ren. Wat knoopen van dezelfde stof, eenige knoopen in de kleur van de stof of ook wel een paar vergulde knoopen zijn voldoende om cachet aan de ja pon te geven. Het is beslist een vereischte, dat uw nieuwe jurk een nauwe taille heeft. Ik zag zelfs fi guurnaadjes aangebracht, om de taille zoo nauw mogelijk te maken. De wijde armsgaten of zoogenaamde vleermuismouwen en de ruimten op de heup dra gen er ook toe bij, dit effect te bereiken. Met deze ruimten op de heup moeten we echter voor zichtig zijn, Slanke, jonge meis jes kunnen het zich zonder aar. zelen veroorloven, maar de ou deren, die toch al zooveel zuch ten over bun afgedragen, uitge rekte carsettem (o, die devieacn doen daar niet aan mede. Voor een slank figuur zag ik een mooi model jurk, lila-rose van kleur, op de heupen als af werking van rok op taille twee uitstaande biezen, van achteren als een strik sa&mgebonden. Een heel gekleede jurk en toch ge makkelijk en bij alle gelegen heden te dragen. En voor de minder slanke fi guren? Heel gekleed is hiervoor een rok, welke van achteren glad en aan de voorzijde klokkend geknipt is en dan iets ruim of met een paar uitspringende plooitjes onder een smal heup stuk is aangezet. Een smal ceintuurtje of ook wel een Fig. 1 Fig. 2 De nieuwste portretstudie van de jongste dochter van het Engel sche Koningspaar, Prinses Margaret Rose Brusselsch lof is. een groente, welke op eenvoudige wijze be reid een graag geziene gast is op ons dagelyksch menu. We mogen het echter gerust tot de fijne groenten rekenen, zoodat het ook bij een diner of een feestmaaltijd geen slecht figuur slaat. Het kan in verschillende variaties worden opgediend; en kele smakelijke recepten laten wij hieronder volgen. Wij willen er ter verduidelij king eerst nog op wijzen, dat wij de recepten samenstelden voor 4 personen. Brusselsch lof au jus 1 kg. Brusselsch lof, wat zout, ongeveer 2 dl. water, waarin een bouillonblokje is opgelost of een restje jus, dat met water tot bo vengenoemde hoeveelheid Is aangelengd, wat paneermeel, een klein stukje boter. Schrap de kropjes met een mesje zorgvul dig af, verwijder zoo noodig de dorre puntjes. Snijd onder aan het kropje het harde stukje af en verwijder daarna het witte puntje, dat zich onder aan het kropje bevindt (hierdoor wordt de scherp-bittere smaak van de groente weggenomen). Wasch ze en zet ze daarna met het aanhangende water en wat zout op het vuur. Breng ze vlug aan de kook en laat ze daarna op een zacht vuur In 20 a 30 mi nuten gaar koken. Neem de kropjes met een schuimspaan uit de pan en laat ze in een vergiet goed uitlekken. Schik ze vervolgens in een vuurvast schoteltje, giet er den bouillon of de verdunde jus over heen, strooi er wat paneelmeel over en leg er hier en daar een kluitje boter op. Laat het schoteltje in den oven lichtbruin worden, be druip zoo noodig de groente af en toe met een restje jus of bouillon. Schik bij gebrek aan een vuurvasten schotel of een oven de gare groente in een pan met dikken bodem, giet er de jus op, strooi er wat paneermeel over en laat ze op een zacht vuur met het deksel op de pan ongeveer 15 minuten zachtjes stoven. Leg de kropjes daarna op een verwarmden schotel, giet er de jus en daarna wat ge smolten boter over. Brusselsch lof met kaassaus 1 kg. Brusselsch lof, L melk, 45 gr. bloem of maïzena, een stukje boter, 25 gr. geraspte kaas. Maak de kropjes schoon en kook ze gaar zooals in bo venstaand recept is beschreven. Laat ze daarna op een vergiet uitlekken. Breng intussehen de melk aan de kook, maak de bloem of ipaizena aan met een scheutje achtergehouden melk en roer dit mengsel tot een glad papje. Giet dit al roerende door de kokende melk en laat de saus doorkoken tot ze gelijkmatig ge bonden ls. Neem ze van het vuur en strooi er .de geraspte kaas doorheen. Maak de saus des- verkiezende af met een snufje zout en wat peper. Roer er ver volgens wat boter door. Leg het lof in een verwarmde dekschaal en giet er de kaassaus overheen. Geef by dit gerecht aardappel puree. Wil men het Brusselsch lof gebruiken als voorgerecht of lunchschotel, dan schikt men het in een vuurvasten schotel, giet er de kaassaus op en strooit er nog wat geraspte kaas over heen. Men laat het schoteltje daarna in een warmen oven vlug lichtbruin worden. koordje, gestikt van dezelfde stof, wordt er omheen gedra gen. De klokkende baan aan de voorzijde kan ook glad op het heupstukje worden aangebracht, met een paar knoopen als gar neering, hetgeen tevens de mo gelijkheid biedt om een paar zakjes aan te brengen (zie fi guur 2). Een lange, smalle halsuitsnij ding of een smal shawlkraagje en 'n driekwart of lange, slanke mouw voltooien het geheel. Ook met <üt model is U verzekerd van een moderne japon, die bij na bij iedere gelegenheid gedra gen kan worden. Wie in het gelukkig bezit van een lap zijde is gekomen, neme een gedrapeerde japon, strak om de heupen, met b.v. aan de voorzijde afhangende slippen, ■waar we om wille van de plaatsruimte een volgenden keer eens uitvoeriger over zullen spreken. Wie hier niet op wach ten kan. denke er in ieder geval aan de lengte van den rok niet te kort te nemen; ze worden werkelijk iets langer gedragen. Ook de groote, hooge kopmouw is uit de mode en de mouw wordt niet meer met ruimte in gezet, wat trouwens bij het lag® armsgat vanzelf spreekt. De schouder mag echter niet te smal zijn in verhouding tot de heupen: dit zou een slecht mo del geven. Dit geldt natuurlijk evenzeer voor de stoffen jurken, waarover wij hierboven spraken. TROTTS. Uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting ran Verkeer blijkt, dat bet tempo van her stel en vernieuwing van de Nederlandse he Spoorwegen op harmonische wijze zal moeten worden ingepast in de gcheele economische reconstructie van ons land. Te dien einde wordt een investecrings- programma voor bet geheclc vervoerswe zen en ook voor zl|n onderdeden iii nauw overleg met bet Centraal Planbureau 1.0. opgesteld. De vraag, of de Nederlandsehe Spoor wegen niet een zelfstandige deviezenpoli- tiek volgen, moet ontkennend worden beantwoord. De minister is er overigens van overtuigd. dat dp Nederlandsehe Spoorwegen zich bij de verdeeling. van hun diensten over het lend zeer zeker niet uitsluitend door zuiver commercieele overwegingen laten leiden, doch daarbij wel degelijk ook de openbare functie, welke zij vervullen, in het oog houden. De her-electrificatie van de vernieuwde baan vakken zal, tenzy onverhoopte tegensla gen, als een strenge winter, dit onmogeiyk maken, in 1947 haar beslag hebben ge kregen. De spoorbrug, welke het laatst herstek zal zijn, die bij Baanhoek, zal 1 April 1947 gereed zijn. De verbinding Utrecht 's-Hertogénbosch zal weer hersteld zijn, als de brug bij Hedel klaar is. Verwacht wordt, dat dit 15 Maart 1947 het geval zal zijn. De lijn zal dan tot 5 Mei 1947 met stoomtreinen, daarna met electrische treinen worden bereden. Het ligt in de bedoeling de stoomloco motieven op den duur gTootendeels te vervangen door electrische en dtesel- eiectrische tractie. In het algemeen ligt het in de be doeling de vóór de spoorwegstaking in 1944 open zijnde, doch thans nog niet heropende, stations weder In het spoorwegverkeer op te nemen, voor zoover althans door trams en autobus sen niet reeds voor een goede ver- keersbediening wordt gezorgd. Het herstel van onze koopvaardijvloot vordert op bevredigende wijze, ten deele door aankoop van gereede schepen in het Roman op een waddeneiland 32) Hij zou zelf niet kunnen zeggen, waurom hij zich telkens weer met dat groote, moeilijke probleem bezig hield. Hij moest er zich mee inlaten. Misschien was et niets anders dan de liefde tot zijn Geboortestreek en daarbij de wil om al dachten productief te maken. Petroleumlamp was bijna leeg ge- ®nci> toen hij eindelijk het potlood erlegde en zijn kamer opzocht, in °Pr cIen volgenden morgen om acht Jr ad met zijn onderstuurman af- mJ)ru«eii Maar Harm Ehlers was nog J he,m thuis, toen hy al net gat B graven had voor den dennenmast, _aaraan zijn radio-antenne bevestigd Hoest worden. leSfme? zet,ten zi! toen den paal op en 'egden tusschen zijn top en de gevelspits van het huis een lange antenne aan. Ze ren er juist mee klaar, toen vrouw "•""je haar hoofd naar bulten stak. Is?» ®g' W6ten jUllie niet' dat 't Zondag De twee jonge kerels keken elkaar even «negen aan. Toen zei Kay opgelucht: „Gelukkig, dat we net klaar zijn!" Aan de haven hadden intussehen de meeste eilandbewoners zich verzameld om per boot naar Pellworm te gaan voor de godsdienstoefening. Dat groepje men schen in donkere kleeding wekte 'n eenigszins plechtige stemming. Hét werd nu middag, eer Kay probee- ren kon, of hij met zijn knutselwerk ge slaagd was. Ze waren met hun drieën: zijn moeder, zijn knecht en hij. Met een gezicht vol verwachting schakelde Kay het toestel in. Het duurde niet lang of het begon in den luidspreker te kraken en te fluiten. Een paar keer was het ge huil zelfs zoo verschrikkelijk, dat vrouw Antje ontzet haar ooren dichtstopte. Maar toen kwam er muziek, eerst heel zacht, daarna allengs harder en ten slotte was het zoo, alsof het concertee- rende orkest bij hen In de kamer zat. Kay had voldoening van zijn werk, het succes was volkomen. Zelf stond hij be wegingloos naast het toestel, luisterde verrukt en keek met zijn stralendste oogen in de opgetogen gezichten van zijn moeder en zijn kameraad. „Jonge, jonge, 't is mirakels," zei Harm en de oude vrouw durfde zich haast niet verroeren, zoo greep de ongewone gebeur tenis haar aan. „Och,i och dan toch!" riep ze uit. „En hebben de menschen dat nu uitgevon den?" „Ja," antwoordde Kay, „op het vaste land weet ieder kind daar al alles van. Daar kun je de mooiste toestellen kant en klaar koopen. Alleen zijn die dingen nog veel te duur, daarom heb ik er zelf maar een gebouwd." Het meest voelde zijn moeder zich ge troffen door de gewijde muziek; zy haal de haar gezangenboek voor den dag en zong de liederen met het onzichtbare koor mee. Na het eten liepen de jonge mannen het strand op. En daar zagen zij een dame op hen af komen, wat in deze streek van eenvoudige menschen en waar je zelden of nooit vreemde bezoekers zag, een opvallend verschijnsel was. Zy was gekleed in een gebloemde japon, waar mee de wind zijn vroolijk spel dreef en droeg een groote lederen tasch bij zich. Toen zy over het opgewaaide zand met fermen tred naderde, zagen Kay en Harm verrast op „Juffrouw Schott!" zei den ze allebei tegelijk en onwillekeurig legden ze bewondering in dien uitroep, want de jonge dame zag er heel bekoor lijk uit. „Goeden dag!" groette de schilderes en ze lachte hen op haar vriendelijke manier toe. „Wel, u herkent me toch, meneer Möller?" Kay tikte aan zijn pet. „Ja, natuurlijk, maar eerlijk gezegd: u lijkt niet meer op de ongelukkige drenkelinge van toen. U zag er toen uit alsneem me niet kwalijkals een verdronken katen nu „Zoo beval ik u beter, nietwaar? Ja, gelukkig heb ik dat vreeselijkë avontuur goed doorstaan en ik ben het bijna al vergeten." Zy hief haar smalle gezicht naar hem op en zag hem vast in de oogen. „En u was de redder van mijn leven. Daar blijf ik u eeuwig dankbaar voor." Kay maakte een afwerende beweging, maar zij nam zijn hand en toen zij voort ging met spreken kreeg haar stem een ontroerden klank. „Ik dank u daarom nog eens, meneer Kay. Goedmaken kan ik uw daad natuurlijk nooit. Maar dit kleine aandenken wilt u wel van mij aannemen Daarmee haalde zij uit haar tasch een ingelijst schilderijtje in olieverf, dat zij hem overhandigde. Het doekje stelde Kay's ouderhuis voor, frisch gelegen op de terp en badend in voorjaarszonne- schijn. „Ik heb het vlug geschilderd en het in Husum laten inlijsten," zei ze, terwijl Kay met opgetogen blikken het mooie stukje beschouwde. „Vindt u 't goed? U kunt het in uw kotter in de kajuit op hangen, dan hebt u uw huis altijd bij u Kay bedankte haar met een handdruk en dat gebaar was zoo hartelijk, dat de schilderes even een pijnlijk gezicht zette. „U doet me daar een groot plezier mee, juffrouw, ik ben er erg blij mee. Maar dan moet u 't hier ook bij laten; ik heb u niet uit het water gehaald om er iets mee te verdienen." „Ja, dat weet ik wel. Maar één plezier moet u me toch nog doen. U moet bij gelegenheid eens voor me poseeren, ik wil u graag schilderen." „Ja?" Kay krabde zich achter het oor. Nu leek hij toch wel op 'n echten vis- scher, een kustbewoner, die tegen zulke ongewone dingen opzag. „Als 't nou een maal moetMaar waarom wilt u nu juist mij schilderen, er zijn hier wel aardiger typen op het eiland." „Omdat ik het beeld van mijn redder voor me zelf met verf en penseel wil vast. leggen Verwonderd zag hij haar aan, maar toen hij opmerkzaam in haar oogen keek, trof hem daar de warme uitdrukking. Hij werd er verlegen van. Wat 'n oogen. dacht hij, zoo heb ik ze zelfs in de stad niet gezien. „Hallo, juffrouw Schott!" werd er op eens van achter een zandheuvel geroe pen. De schilderes fronste even het voor hoofd, alsof deze stoornis haar niet wel kom was. Van de tegenwoordigheid van Harm Ehlers had zy zich merkwaardig weinig aangetrokken. buitenland, ten deele door opdrachten voor nieuwen aanbouw in Nederland en in het buitenland De rege-ering stelt zich voor te bevor deren, dat de Kon. Luchtvaart Maat schappij in de naaste toekomst, overeen komstig haar plannen, de volgende lucht vaartverbindingen zal kunnen onderhou den: AmsterdamBatavia, 6 maal per week; AmsterdamNew York. 3 maal per v.-eek; AmsterdamCurasao. 3 maal pe.* week; Amsterdam—Zuid-Amerika, 3 maal per week; Amsterdam—Zuid-Afrika, 3 maal per week; West IndiëZuld-Amerika 3 maal per week; West-lndiëLos Ange les, 3 maal per week, terwijl voorts de luchtnetten in Europa en West-lndië tot verdere ontwikkeling zullen worden ge bracht, zoowel wat de uitgestrektheid van het net als wat de frequentie der verbin dingen betreft. Ten aanzien van de toekomst van het binnenlandsch ludht verkeer zij vermeld, dat de regeering en ook de K.L.M. reke ning houden nuet de waarschijnlijkheid, dat door de aanmerkelijk verbeterde spoor wegverbindingen het venroer op de bin- nenlandsche liK'htlfijnen zal terugloopen. De luchtvaartterreinen Schiphol, Rotter dam, Leeuwarden, Groningen, Twenthe, Eindhoven, Zuid-Limburg, Vlissingen, Zeeuwsch-Vlaanderen, Haamstede, Texel en wellicht Deelen zullen voor de burgerlijke luchtvaart verbeterd of opnieuw aangelegd moeten worden ingevolge de nieuwe inter nationale eischen. De plannen met betrek king tot den aanleg of verbetering van deze terreinen zijn nog niet in een definitief stadium gekomen. Ir» zake de aanvragen van de Stoom vaart Maatschappij Nederland en den Rotterdamschen Lloyd om eigen vlieg- diensten op Indië in te richten, deelt de minister mede, dat naar het inzicht der regeering voortgezet overleg tus schen de luchtvaart, de scheepvaart en de Spoorwegen in een rustige sfeer voorshands de aangewezen weg is om tot een voor alle partijen bevredigende oplossing te komen. Talloos zijn de klachten over misbruiken bij het geven van aankoopvergunningen en de toewijzing van auto's. Even tallocs echter zijn deze als vaag. Aan artsen zijn tot 1 November 1.1. 1076 nieuwe auto's ver strekt, zijnde 21,6 pet. van alle door het ministerie van Verkeer gedistribueerde nieu we wagens. Volgens opgave van het staats toezicht op de Volksgezondheid zouden er 1 November 1.1. nog 552 artsen zonder ver voermiddel zijn. Maatregelen zijn getroffen 'dat behoudens stagnatie in den import ook deze groep binnen enkele maanden van een auto wordt voorzien. In verband met de zeer groote urgentie werden de eerste 659 binnengekomen wa gens voor de artsen gereserveerd. Aangezien deze wagens vrijwel uitsluitend tot de lichte typen behoorden en de behoefte van de plattelands-artsen het, grootst was, is in derdaad een betrekkelijk groot aantal kleine wagens aan deze artsen toegewezen. Ter gelegenheid van het vertrek van de Nederlandsehe landmacht uit Enge land, heeft het ministerie van Oorlog eenige tienduizenden bloembollen aan geboden aan de Britsche kampen, waar de Nederlandsehe manschappen geoe fend zijn. Met dit geschenk wil men uitdrukking geiven aan de dankbaar heid voor de belangrijke bijdrage, die de Engelsche militairen van alle rangen hebben geleverd bij de oefening van de kern van het nieuwe Nederlandsehe le ger. De grootste zending bollen kreeg het Royal Military College te Sandhurst Vermoedelijk tengevolge van den dichten mist hebben gisteravond twee militaire vliegtuigjes een noodlanding moeten maken. Een derde toestel wordt nog vermist. Des middags waren drie toestellen, twee Fireflies en een Harvard, van het vlieg veld Hendon in Engeland opgestegen met bestemming Valkenburg in Zuid-Holland. Zij werden daar omstreeks kwart voor vijf verwacht. Het Harvard-toestel heeft des avonds een noodlanding gemaakt op het stille strand te Schevingen. De be stuurder, sergeant S., heeft daarbij een hersenschudding bekomen en is opge nomen in het militair hospitaal te Den Haag. Een der Fireflies, bestuurd door luitenant H., heeft een noodlanding ge maakt in de omgeving van Hellevoetsluis. De bestuurder is gewond. Van het derde toestel, eveneens een Firefly, is tot heden nog niets bekend. Alle stations der luchtstrijdkrachten in Nederland en den vliegvelden in Neder land en België is verzocht naar het ver. miste toestel ui* te zien. Het comité Nationale Omroep heeft In zake het radio-bestel een voorstel inge diend. dat o.m. het volgende inhoudt: 1. Waar eenigszins mogelijk aansluiting bij den status quo. 2. Wegneming der bezwaren, die de om- roepvereeniglngen belemmerden deel te •nemen aan den arbeid van het stichtings bestuur. 3. Pariteit van voorstanders van de om- roepvereeniglngen en van de ..Nationale Omroep"-gedachte in het stichtingsbe stuur, onder leiding van een onpartijdigen, door den minister benoemden, voorzitter. 4. Instelling van een bedr'ijfsraad met dezelfde pariteit, bestaande uit vier direc teuren. 5. Benoeming van een regeeringscommis- sarls, die tevens als voorzitter van den b?- drijfsraad optreedt. 6. Pariteit bij de verdecling van den zendtijd ln: a. stof, voorbereid door de omroepvereenigingenb. stof, die overeen komt met de wenschen van de voorstan ders van een Nationalen Omroep. 7. Geen wijziging in de huidige organi satie van den wereldomroep, welks direc teur geen lid zij van den bedrijfsraad. Uit de Rijksbegrooting voor Verkeer blykt, dat ten behoeve van de leden van het Koninklijk Huis en van de leden der regeering men overgegaan is tot de aan schaffing van een Douglas Dakota vlieg tuig. Greta Keller, de bekende Amerikaansche chansonnière. arriveert Vrijdag per t.s. Westerdam" in Rotterdam. In 1938 trad zij voor het laatst in ons land op. Haar bezoek zal slechts enkele dagen duren, waarna zl.j naar Zwitserland doorreist. Tij dens haar verblijf hier te lande zal zij voor een der Hilversumsche zenders optreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3