Nogmaals het accoord i Ministerraad aanvaardt in groote lijnen radioplan-Gielen Wederom groote brand in de V.S. m GEALLIEERDE POLITIEK HINDERT NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Van Klef fens becritiseert deze houding te New York Wat kost den as-satellieten hun aanhankelijkheid Conferentie te Denpasar uitgesteld UNO BREEKT MET FRANCO Gromyko is geen spook LÉON BLUM MINISTER PRESIDENT Vijftien personen gedood N ijs Tot hoofd en hart Oostenrijksche gezant bij den Paus Einde van den opstand in Venezuela Rusland krijgt 900 millioen dollar In verband met komend Tweede-Kamer-debat Opnieuw ontploffingen in grensgebied Onze ruil met Rusland Heimwee naar een nieuw volksfront VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23722 BI Onze havens voor transito-verkeer Mr. E. N. van Kleffens Triëst, Do- v„ de polH.te de economie f?/»* SLSHSJS. t (Vervolg op pagina 3) Het weer KAMER-FRACTIES BIJEEN WAAR IS DE VERMISTE FIREFLY? BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143483 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: X' Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte Ingezonden mededeel:rger dubbel tarief Omroepers 16 cents oer m.m hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren Het is goed, dat noch de regeering noch de Kamer zich hebben ge bonden het in zich zoo belang rijke ontwerp-aoooord in ijltempo af te werken. Was aanvankelijk het plan reeds Donderdag met de debatten over de regeeringsverklaring te beginnen, men heeft dit nu tot Maandag uitge steld en waarschijnlijk zal ook de Dinsdag nog wel noodig zijn om den sprekers vol doende gelegenheid te geven hun hart te luchten en nadere inlichtingen in te Winnen. Wij hebben reeds eerder ge- Schreven, dat de beide belangrijke do cumenten, de toelichting op de ontwerp overeenkomst van de Commissie-Gene raal en de regeeringsverklaring, afgelegd door minister Jonkman, het beeld, dat wij ons van Linggadjati gevormd had den, niet hebben kunnen wijzigen. Toch is er wel eenig verschil te beluisteren in den toon, waarin de toelichting der Comm.-Gen. gesteld is, en de verklaring der regeering. Deze laatste is, hoewel zij zich geenszins distancieert van de toelichting, iets voorzichtiger, zij brengt sommige punten, die het wezenlijke van het accoord evenwel niet aantasten, wat scherper naar voren. Maar juist, omdat zij het essentieele niet aantast, ademt Zij denzelfden geest, die uit het docu ment der Comm.-Gen. spreekt en welke reeds maandenlang het geheele regee- ringsbeleid inzake Indië kenmerkt. Het is daarom dat wij niet begrijpen, hoe sommigen, na het lezen van beide do cumenten, tot de conclusie komen, dat „het toch wel gaat''. Van het begin af aan hebben wij niet te veel waarde wil len hechten aan den letterlijken tekst Waarin het accoord is gegoten, maar veeleer aan den geest, waarin het is tot stand gekomen. Wij hebben de laat ste dagen kunnen zien, hoeveel woor den er noodig wanen, om de ontwerp overeenkomst te commentariseeren: tientallen pagina's zijn volgeschreven en gedrukt, maar als de regeering aan den wensch van dr. Van Mook en de Comm.-Gen. voldaan had, was de Comm.-Gen. niet eens naar Nederland gekomen en was zonder meer het ont- Werp-accoord geteekendHet teekent den geest, waarin men het liefst in één rian zijn doel wil trachten te bereiken. Intusschen wachten wij de komende de batten in de Kamer rustig af in de hoop, dat de volksvertegenwoordigers van hun hart geen moordkuil zullen maken. Zoo bij stukjes en beetjes wordt iets losgelaten over de houding van de R. K. Tweede Kamerfractie. Gis teren wist het persbureau A.P. te mel den, dat de fractie zich unaniem achter de regeering zou plaatsen. Wel zou men opheldering verlangen over de kwestie der „bindende notulen". Zijn deze notu len in gelijke mate bindend voor beide Partijen? vraagt men zich af. In de berichten uit Indië heeft men geen be vestiging dienaangaande aangetroffen. acht men met name van belang voor de arbitrage, waarvan in de tweede alinea van art. 17 der over eenkomst en in de regeeringsverklaring gewag wordt gemaakt. Inderdaad lijkt het ons gewenscht, dat men dit laatste artikel van de ont- Werp-overeenkomst in cauda vene hum zit het gif in den staart? het volle licht zal laten schijnen, vooral om dat hier de internationale politiek weer om den hoek komt kijken. Art. 17 2e lid luidt als volgt: De Nederlandsche regeering en de re geering der Republiek zullen alle geschil len, welke naar aanleiding van deze over eenkomst mochten rijzen en die niet door Partijen in onderling overleg in een con ferentie tusschen genoemde delegaties tot een oplossing kunnen worden ge bracht, door arbitrage doen beslechten. In dat geval zal die conferentie worden aangevuld met een door de genoemde delegaties In onderling overleg of, mocht dit overleg geen resultaat opleveren, door den Voorzitter van het Internationale Hof van Justitie te benoemen Voor zitter van andere nationa liteit met beslissende stem. De regeering zeide Dinsdag zelf reeds bij monde van minister Jonkman dat zij zich niet ontveins1, dat de Comm.- D«n., door deze bepaling op te nemen, Zeer ver is tegemoet gekomen aan het verlangen der republiek, om al bij deze overeenkomst en gedurende den over gangstijd voordat de nieuwe rechtsorde ®al zijn gevestigd, ten volle als zelf standige partij te worden erkend. Het is weer eens een bewijs van het dubbelzinnig karakter der ontwerp overeenkomst. Zoowel in de toelichting in de verklaring van minister Jonk man put men zich aanvankelijk uit met e bewijzen, dat deze overeenkomst Eigenlijk niets meer is dan beginsel program. een aangeven van richtlijnen, e®h voorbereiden van een nieuwe rechts orde, waardoor „de regeering zich tot biets meer of anders verbindt dan wat O'gens de door de Comm.-Gen. opge belde toelichting is overeengekomen "iet onverkorte inachtneming van wat de regeering in deze vergadering ver klaren zal". Van den anderen kant legt de regeering door deze erkenning zich oikomen vast. Wanneer het nu in het Pel der Indonesische delegatie te pas komt, kan zij het in de richting sturen, at er weer een buitenlandsch voorzitter b bet tapijt verschijnt Doch laten wij ons dit vooral niet di'helen, wanneer deze ontwerp-over- v nkomst wordt aangenomen, welke °di'al als een politiek accoord be- houwd wordt, komen in het vervolg eco oncierbandelingen de financieele en nomische verhoudingen aan de orde, aarbij en Amerika en Engeland bijzon- een Sri'nteresseerd zijn. Het is allang c J? geheim meer, dat Amerika nu reeds uact heeft met de vertegenwoordi gers der republiek. De Ver. Staten heb- zii 200 hun ei§en opvatting over wat ni "Vrijheid" noemen. Geeft den „kolo- tpu volken, zeggen zij wij gebruik- bpiri woord allang niet meer vrij- rnh-A, bdbtieke vrijheid, de rest, econo- ovp„ 6 vkbbeid, daar moet men niet burLSPIrek*n' Zaken zaken; big gopH SK V°°r alles- Sjahrir weet dit heel chur ""eZ16t .Z8er SCherp' In ziJn bro" komp„" J1? S ?d liet hij duidelijk uit deden volgens hem Nederland in ezen hoegenaamd geen rol meer heeft jaar? Letterlijk schreef hij vorig he"1 't "f4 ln„de invloedssfeer van en iirmf-i u Amerikaansche kapitalisme hanJt H i1?6 en t lot van Indonesië •en 2. hlervan af. Sinds meer dan e€uw is de Nederlandsche heerschappij mm iè^ "t BB» «Jfti Een kijkje in de glasfabriek te Herzogenrath in het gebied van Duitschland, waarover in de annexatieplannen van de Nederlandsche regeering sprake is Minister E. N. van Kleffens heeft Donderdagavond aan 500 zakenlie den van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te New York ver klaard, dat de industrie van Neder land. die volgens de traditie afhan kelijk is van nauwe economische banden met Duitschland, sterk ge hinderd werd door de geallieerde politiek, welke de uitwisseling van goederen met Duitschland verbiedt. Hij deelde voorts mede, dat de Nederlandsche fabrieken, welke uit gerust rijn met Duitsche machine rieën gefnuikt werden, doordat het onmogelijk was onderdeelen te krij gen. ■Hij vestigde allereerst de aandacht op den zeer belangrijken weerslag in het buitenland van de stroomingen in en ontwikkeling van de Amerikaansche economie, en gaf voorbeelden van de leidende positie, die de Ver. Staten in nemen en die dit land een bijzondere verantwoordelijkheid geeft in dien zin, dat de economische maatregelen die hier worden getroffen, andere landen niet onnoodig mogen treffen. Hij zeide dat er geen oorlog behoefde te komen, mits er in de' wereld een geest heerschte van geven en nemen en wanneer er een goede leiding was, maar wanneer deze mocht falen en de economische ellende verlengd en vergroot mocht worden, dan zou er oorlog ontstaan door het proces van zelfontbranding. ET bestaat nu geen handel tus schen Nederland en Duitschland, omdat het Geallieerde militaire be stuur dit heeft verhinderd, en als gevolg hiervan kwijnt de Nederland sche economie. Amerika en Enge land hebben besloten Duitschland binnen drie jaar weer op de been te helpen. Maar hebben zij tevens besloten de naburige Geallieerde landen in staat te stellen weer een zekere mate van welvaart te ver krijgen, door het hun mogelijk te maken hun scheepvaart en export naar Duitschland te herstellen en hun handel met Duitschland te ont wikkelen? Hij zeide dat het het toppunt van onbillijkheid zou zijn, de Duitsche economie weer op de been te helpen en die der naburige Geallieerde landen on noodig te laten kwijnen. Spr. wees er op, dat de Nederlanders in het geheel niet wenschen, dat de Duitsche economie vrijgelaten wordt, zoodat de Duitschers zouden kunnen beginnen met de herbewapening van hun land, maar hij wees er op, dat het minste, dat men volkomen veilig kon en moest doen, het gebruiken van de Belgische en Nederlandsche havens is voor het transitoverkeer, om den ouden Duitschen handel met Nederland te doen herleven en tevens om Duitsch land sommige Nederlandsche producten te laten koopen. Hiertoe zouden de Duitschers behoef te hebben aan bepaalde credieten, die de Nederlanders bereid zijn te ver strekken tot de limiet van hun huidige beperkte capaciteit. De Nederlanders zouden dezen handel tevens verbreed willen zien, zoodat deze zich naar an dere landen zou kunnen uitstrekken en zij zouden deelname door anderen ver welkomen, zoodat Duitschland weer economisch zelfstandig wordt in een sneller tempo, dan het geval zou zijn wanneer de huidige politiek zou worden voortgezet. De Nederlanders hebben méér ervaring met economische rela ties met Duitschland dan de meeste anderen en hun advies en steun zou van waarde kunnen zijn voor de twee groote Geallieerden. Hij legde de structuur en de werking uit van de Nederlandsche trustmaat. schappij, die een identiek bureau in Duitschland tegenover zich vindt in den vorm van het export- en importagent- schap voor Duitschland, dat nu wordt opgericht in het kader van de Britsch- Amerikaansche overeenkomst, die de vo rige week gesloten is. De diplomatieke betrekkingen tusschen het Vaticaan en Oostenrijk welke door den Anschluss in 1939 vertroken werden, zijn gisteren hersteld, toen de nieuwe Oostenrijksche gezant Kohruss in audiëntie door Z. H. werd ontvangen en zijn geloofsbrieven den H. Vader kon overhandigen. De Oostenrijksche ambassadeur gaf uiting aan zijn groote tevredenheid over het herstel der diplomatieke banden. De H. Vader antwoordde in de Duitsche taal en sprak zijn vreugde uit den af gezant van Oostenrijk te kunnen be groeten. Tevens sprak hij zijn bewonde ring uit voor Oostenrijk, dat in zulke moeilijke, door den oorlog veroorzaakte omstandigheden om zijn bestaan moet vechten en dit moedig doét. De opstand, welke twee dagen geleden in Venezuela door aanhangers van een vroeger regiem ontketend werd, is reeds beslecht ten gunste van de huidige re geering. Gesteund door het garnizoen van Maraoaibo, hebben de piloten en het overige personeel van het nabijgelegen vliegveld verscheidene uren stand ge houden tegen de regeer ings troepen. Tenslotte moesten zij zich overgeven, evenals het garnizoen van Valencia, dat ongeveer 140 km van de hoofdstad Ca racas ligt. De volledige naam van den- gene, die geacht wordt de leider van den opstand te zijn, luidt: Carlos Mal- domado Pena. Majoor Maldornado Pena ontsnapte uit Maracaibo De Venezolaansche ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat de opstand tot doel had het bijeenkomen der constitueerende vergadering van 17 December, te verhinderen. Den lOden Februari, zoo hebben de ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier besloten, zullen te Parijs de verdragen met de vroegere satellieten van Duitschland geteekend worden. De voornaamste bepalingen, zooals die na de lange en dikwijls bewogen besprekingen uiteindelijk vastgelegd zijn, zien er in de groote Jijnen als voigt uit. Verlies van grondgebicm Herstel Toegestane legermacht Vloot Vliegtuigen Italië Koloniën, 260 mill. 250.000 man 22.500 man 25.000 man dollar 200 tanks 67.500 ton 350 mach. decanesos Bulgarije nihil 70 mill. 73.000 man 3.500 man 5.200 man dollar 7.250 ton 90 mach. Roemenië Bessarabië 300 mill. 125.000 man 5.000 man 8.000 man dollar 15.000 ton 150 mach. H ongarije Zeven 300 mill. 65.000 man nihil 5.000 mar. burgen dollar 70 mach. Finland Petsamo 300 mill. 34.000 man 4.500 man 3.000 man dollar 19.000 ton 60 mach. Italië zal de toegestane scheepstonnage mogen verdeelen over 2 slagschepen, 4 kruisers, 4 torpedojagers, 20 korvetten en nog wat andere kleine schepen, motor- torpedo'oooten echter uitgezonderd, om dat deze onder aanvalswapens gerang schikt worden. Verder wordt van Italië ..amende honorable" geëisclit ten aanzien van de twee landen Albanië en Abessinië in den vorm van een officieele erkenning van de onafhankelijkheid van die landen. Triëst wordt, zooais bekend, geïnterna tionaliseerd onder de Organisatie der Ver. Naties. Hangende de beslissing over de vroegere Italiaansche koloniën be slissing, welke na onderling overleg tus schen de groote mogendheden, voor het einde van 1947 zal moeten vallen blijft Italië het beheer over Lybië, Somaliland en Eritrea uitoefenen. In verband met de aankondiging, dat Van Mook vandaag naar Den pasar zou vertrekken, wordt in een officieel communiqué het volgende bekend gemaakt: „De omstandigheid, dat de opent ae discussies over de ontwerp-overeenkornst in de Tweede Kamer eerst Maandag a.s. zullen beginnen, maakt het wenschelijk de officeele opening van de conferentie van Denpasar eenige dagen uit te stellen. Van Mook zal daarom eerst Dinsdag 17 December naar Denpasar vertrekken. De datum van de ope ning zal te Denpasar worden vast gesteld. Op het congres, dat de Indonesische Katholieke Partij 7 en 8 December te Soerakarta heeft gehouden, is besloten de basis-overeenkomst te aanvaarden, zoo deelt Antara mede. Indien het ontwerp-accoord van Ling gadjati in de Tweede Kamer niet in stemming, doch slechts in discussie zal worden gebracht, is het mogelijk dat van de zijde der oppositie een motie zal worden ingediend. Aangezien deze motie, in overeenstemming met de Nederland sche parlementaire gebruiken, geen motie van wantrouwen zal zijn, zou zij het ka rakter moeten dragen van een uitspraak der Kamer over een oplossing der Indi sche moeilijkheden langs anderen weg dan dien het ontwerp-accoord aangeeft. Ook bestaat de mogelijkheid uitdrukking te geven aan het inzicht, dat de thans gevolgde weg niet de juiste is, door te stemmen tegen de aanvullingsbegrooting, waarbij de gelden, voor de Commissie- Generaal benoodigd, worden aange vraagd. „Merdeka" schrijft, dat de beslissing der Nederlandsche regeering om de over eenkomst te aanvaarden wijst op een poging de spanning tusschen beide vol keren op te heffen. Het blad zegt, dat de Commissie-Generaal een overwinning heeft behaald op haar eigen regeering en op de pogingen om het door haar be- over ons land .en ons volk slechts een aanhangsel van de berekeningen en richtlijnen van de Engelsche buitenland sche politiek geweest. Wij weten, dat, na dat Engeland in het begin van de ne gentiende eeuw Indonesië van de Neder landers afpakte en het hun weer terug gaf, in werkelijkheid de Nederlanders niet meer uit eigen kracht in ons land kon den blijven, maar bij de gratie der Engel - schen, zoodat sindsdien hun gezag hier geheel en al afhankelijk was van de Ehgelsche politiek. De groote verandering me^ betrekking tot ons land vond plaats, toen de Neder landers door het Japansche leger uit In donesië werden verjaagd. Nu Japan den oorlog verloren heeft, zal dit land voor een poos van het politieke tooneel in Oost-Azië verdwijnen. Aan den anderen kant kan men zeggen, dat diens plaats thans wordt ingenomen door de Ver- eenigde Staten, die Japans machtspositie In dit deel van de wereld hebben over genomen, zoodat zij nu verreweg de grootste macht in den Pacific zijn ge worden. Het is duidelijk, dat de heerschappij van Nederland over ons land tot nu toe slechts een pion was in het schaakspel der Engelsche politiek. Het is verder dui delijk, dat het Nederlandsche gezag over ons land voor de Amerikaansche politiek niet dezelfde beteekenis heeft als voor die van Engeland. In deze feiten schuilen voor ons de mogelijkheden om een nieuwe positie te verwerven In overeenstemming met de politieke machtswenschen van den reus Amerika in den Pacific." Tot zoover Sjahrir. De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Zooals bekend heeft de ministerraad den bij de kwestie van de wijziging van het tijdelijk radioherstel onmiddellijk betrokkenen twee weken de gelegenheid gegeven in onderling overleg een rege ling aan de regeering voor te leggen. Aangezien dit voorstel niet tot resul taten heeft geleid, heeft thans de ministerraad het door den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voorbereid ontwerp verder in behandeling genomen. De raad heeft dit ontwerp in groote lijnen aanvaard. De nieuwe regeling houdt eener- zjjds in, dat de tot nu toe bestaande scheiding tusschen programma-voor bereiding en programmauitvoering wordt opgeheven, terwijl anderzijds een saneering van de financiën be oogd wordt. Als uitvloeisel van de compromis- machtswenschen is maar één stap. Het leek ons goed, om. wanneer de interna- tinale politiek in het geding komt, scherp toe te zien. Zij speelt immers een veel grootere rol, ook in de heele Indonesische kwestie, dan men tot dusver o p e n 1 ij k wil of durft toegeven. Er is in dit internationale spel nog een lachende derde, Rusland, dat juist, vooral wan neer er een economische strijd op de hoofden der inlanders wordt uitge vochten, zeker weet in welke richting de tientallen millioenen hun heil zullen zoeken. Moskou lacht. De heer N. Schuurmans (K.V.P.) heeft ontslag genomen als lid der Tweede Ka mer. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in diens plaats be noemd verklaard mr. J. H. van Maar- seveen te Utrecht. tegenover elkaar staande opvattingen in radio-aangelegenheden samen te bren gen, zal een programmaraad gevormd worden, die de algemeene programma's zal verzorgen. Deze programmaraad krijgt de beschikking over zenduren, waarin zijn opgenomen de uitzendingen, welke tot nu toe werden voorbereid en uitgevoerd door de stichting Radio Ne derland in Overgangstijd. Naast den programmaraad zal worden opgericht de stichting Radio Unie, waarvan het bestuur wordt gevormd door de groote en kleine omroepvereenigingen, alsmede door die omroeporganisaties, welke op grond van hun radioverleden alsnog door den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen als omroepver eenigingen zullen worden erkend. Ten einde te komen tot harmonischen opbouw ivan hun diverse programma's, zullen de leden van de Radio Unie samenwerken in een z.g. programma-coördinatie commissie. Boven den programmaraad en de Ra dio Unie zal aangesteld worden een regeeringscommissaris voor radio-aange legenheden, wien uitgebreide bevoegdhe den zullen worden verleend en die bij gestaan zal worden door een advies commissie van drie leden. reikte van nul en geener waarde te ma ken. United Press meldt, dat het een op merkelijk feit is dat de officieele tekst van het verklarend memorandum der Commissie-Generaal tot nu toe nog niet te Batavia beschikbaar is. Gisteravond heeft luitenant-gene raal jhr. W. Röell een radiorede gehou den over de Indische kwestie. De heer Röell stelde voorop opzettelijk van „Ned.-Indië" te spreken. Aannemende, dat de te scheppen Unie IndonesiëNederland inderdaad een reëele plaats voor de Kroon zou inrui men, dan nóg zijn er zoovele andere ge varen aan de voorgestelde en reeds door de regeering aanvaarde ontwerp overeenkomst verbonden, dat minstens „in dubiis abstine'' (als gij twijfelt, ont houdt u) hier op zijn plaats blijkt, aldus spr. Vervolgens gaf spr. een opsomming van hetgeen hij voor Nederland ver wachtte, indien de Ned.-Indonesische Unie een feit zou worden. De verarming van Nederland in Europa door werkloos heid, verminderd handels- en geldver keer, gereduceerd afzetgebied van onze producten. De zending en missie zullen in de handen van Soekarno elke betee- nis verliezen, aldus spsr., zoo al niet vernietigd worden. De tot dusverre onder ons zegenrijke gezag tot een ge heel verbonden verschillende Indische volken zullen weder tot chaos uiteen vallen. Hij brandmerkte ten slotte de politiek der Commissie-Generaal als leidend „Nederland naar den afgrond en Neder - landsch-lndië naar den chaos". Roemenië verliest Bessarabië ten gun ste van de Sovjet-Unie, doch krijgt van dc andere zijde den eeuwigen Hongaarsch Roemeenschen twistappel: Zevenbur gen, toegewezen. De befaamde nikkelmij- "en van Petsamo verdwijnen in de kolos sale uitgestrektheid van de Sovjet-Unie. Een verderen troost voor de gele den materieele schade vindt Rusland bovendien in -'e herstelbetalingen. Van het totaal opg -legde bedrag 1.230 millioen dollar lor-ygen de Russen 900 millioen dollar, namelijk het volle bedrag van Finland en Roemenië, 200 millioen van Honga rije en 100 millioen van Italië. Binnen drie maanden, nadat de vre desverdragen van kracht zullen zijn ge worden, moeten de Britsche en Ameri kaansche troepen uit Italië en de Rus sische uit Bulgarije teruggetrokken zijn. Sovjettroepen, ter beveiliging van de verbindingslijnen met Oostenrijk, zullen gehandhaafd mogen blijven zoolang zulks noodig is. Het scheepvaartverkeer op den Donau is vrij Elk der vijf landen moet han delsgelijkheid aan alle mogendheden ga randeeren. De verdragen bevatten zekere clausules, die de heropleving van fascis tische en nevenorganisaties moeten ver hinderen en eischen waarborgen tegen onderscheid van ras en geloof. De scha de, welke in de respectievelijke satelliet- lsnden aan burgers van de Ver. Naties werd toegebracht, moet vergoed worden op een basis van 62 2/3 pCt. Verwachting tot Zaterdagavond: Over groote deelen van 't land vooral aanvankelijk nevel of mist. Langza me daling van temperatuur tot nabij of even onder het vriespunt, voor namelijk in het Noord-Oosten van het land. Geen neerslag van betee kenis. Weinig wind. Zon 8.40—16.28. Maan 23.33—13.11. De laatste dagen werden Nijmegen en omgeving weer verontrust door hevige ontploffingen in het grensgebied Het vermoeden bestaat, dat de Dui-schers weer grootere massa's munitie laten ont ploffen dan hun aanvankelijk door de Engelsche autoriteiten is toegestaan. In Noord-Limburg, tusschen Gennep en Gogt, is weer glasschade veroorzaakt. Met de Russische bezettingsautoritei ten in Duitschland heeft Nederland een ruiltransactie afgesloten, waarbij van Nederlandsche zijde, zooals bekend, ha ring en superfosfaat worden geleverd tegen kalimeststoffen uit Duitschland. Nadat de uitvoering van deze in October j.l. gesloten overeenkomst aanvankelijk werd vertraagd door transportmoeilijk heden in de Russische zone, in verband met het feit, dat het transportvraagstuk daar bijna onoplosbaar bleek, is dit thans in zooverre opgelost, dat met ver lading een begin zal worden gemaakt, waarbij nog tal van moeilijkheden te verwachten zullen gijn. De Russisdhe zone zal leveren 30.000 t" kalizout 40 procent en 23.000 ton patents.»., -er.site 26 procent K20. De Nederlandscnt leve rantie bestaat uit 20.000 ton superfosfaat en ongeveer 60.000 vaten van 110 K.G. haring. Met den export van superfosfaat wordt de Nederlandsche superfos faat-export-industrie, welke voor den oorlog van groote beteekenis was, in staat gesteld zich verder te her stellen, terwijl de kali onontbeerlijk is voor onzen landbouw Met deze hoeveelheid is 13 proeent van onze totale kalibehoefte gedekt. Gisteravond hebben de Tweec.e-Ka- mer-fracties der Kath. Volksparijj, der Anti-Revolutionnaire Partij en d.T Par tij van de Vrijheid te Den Haag ver gaderd. De K.V.P.-fractie to* in den nacht bijeen geweest De Algemeene Vergadering van de V. N. heeft Donderdagavond met 34 tegen 6 stemmen een resolutie aange nomen, op grond waarvan alle leden worden aangeraden hun ambassadeurs en gezanten in Franco-Span je onmid dellijk uit Madrid terug te roepen. De subcommissie voor de ontwapening heeft met algemeene stemmen besloten de resolutie inzake de ontwapening aan de politieke commissie van de Alge meene Vergadering voor te leggen. Over een amendement van Australië, dat de bevoegdheden van de controle- organen nader omschreven wil zien, ontstond een discussie tusschen Wysjins- ky en Shawcross. Autralië heeft voor gesteld den organen alle bevoegdheden te geven die noodig zijn om algeheele naleving van de voorschriften te waar borgen. Wysjinsky vond het niet noodig dit in de resolutie op te nemen. Shawcross steunde het amendement, hetgeen Wysjinsky deed opmerken: „Shawcross - schijnt te «orden achter volgd door het spook van het veto" De Engelschman antwoordde hierop, dat het niet aardig was om van Gromyko als van een spook te spreken. Shawcross verklaarde echter, dat hij niet op het handhaven van het amen dement stond. Hij legde er evenwel den nadruk op, dat de controle-organen de eerder genoemde bevoegdheden mossten bezitten. Hij zou daarop nog terugkomen, wanneer de kwestie voor den veiligheids raad kwam. Léon Blum Voor de derde maal binnen vier dagen heeft in de V.S. een groote brand gewoed. De brand ontstond in een on gebruikt koelhuis van vijf etages te New York. Hierbij zijn minstens vijftien dooden te betreuren, terwijl zes-en-twintig personen ernstige verwondingen op liepen. Tweemaal had de brandweer reeds een brand gebluscht in het koelhuis waar men kort te voren jongens had zien spelen. In de vroege ochtenduren vond gisteren echter een explosie plaats en een zware muur stortte tegen de benedenverdiepingen van een zes etages tellende huurwoning in het drukke New Yorksehe Westside. Op de vier onderste etages van de kazerne woning bevonden zich vier-en-negentig personen. Vele van hen hingen uit de ramen om naar de brandweer te kijken en werden waarschijnlijk onmiddellijk gedood toen de achtergevel van het koelhuis op hen neerstortte. Een priester kroop door een gat in den muur om drie personen, die zwaar ge wond werden, te bedienen. Brandweerlieden waren aan het werk op het dak van het koelhuis, toen een op explosies wijzend onheilspellend gerom mel vele van hen de brandladders af joegen. Zes brandweerlieden slaagden er echter niet in te ontsnappen en stortten in de laaiende hel toen 't dak het begaf. Enkele seconden later viel de achterge vel met donderend lawaai op de kazerne woning. In den loop ran den ochtend werden nog 39 personen vermist. Bewoners vertelden, dat de huurka zerne „jaren geleden" reeds werd afge keurd. doch in verband met den oorlog had men de ontruiming niet doorgezet. Een bewoner merkte op: „We wisten al tijd wel dat we in geval van brand in de val zaten, doch waar konden we elders een woning vinden?" (Van onzen Parijschen correspondent) adat'een week lang alle pogingen tot een overeenkomst te komen tusschen de leiders in de Kamer, ondanks de bemiddelingspogingen van Kamervoorzitter Auriol, mislukt waren, hebben gistermiddag alle fracties him stem uitgebracht op Léon Blum, die door de groep van de S.F.I.O. candidaat ge steld was voor het formateurschap van de nieuwe Fransche regeering Ebt al gemeene accoord op zijn persoon had de oude socialistische leider als voorwaarde gesteld voor de aanvaarding van een taak, die hij met het oog op zijn leeftijd niet ambieerde. Gemakkelijk zal deze taak dan ook niet zijn ondanks de ver kregen eenstemmigheid. Blum zal alsnog een programma moe ten opstellen en voor dat programma een meerderheid moeten vinden. De commu nisten hebben bij monde van Duclos te verstaan gegeven, dat „algemeen ac coord" niet zal mogen worden uitgelegd als „nationale unie", dat volgens hem slechts' een formule is, waarachter een politiek pleegt schuil te gaan, die haar ware gezicht niet durft toonen. In hun onoverwinnelijk heimwee naar een nieuw Volksfront-bewind hadden de cOmmunisten aan de S.F. I.O. dan ook Woensdag gevraagd 'n candidaat naar voren te brengen, waarop een eenheid van de arbeiders en democraten tot stand zou kunnen komen. Hoe minder partijen, hoe meer portefeuilles en sleutel-posities. Indien het programma, waarop Léon Blum zijn regeeringsbeleid voornamelijk wil optrekken, zich zou inspireeren aan het programma zijner partij, dat een versterkte economische staatsbemoeienis I Wie zijn medemenschen acht, wordt zelf geacht en wie door de I menschen geacht wil worden, \moet achting hebben voor zichzelf.j verlangt, zal bijvoorbeeld zeker de me dewerking van de Rassemblement des Gauches en van den rechtervleugel pro blematisch zijn. Deze formaties immers houden de reeds geleverde staatsbemoei ing voor een der voornaamste oorzaken van wat zij een financieel-economischen chaos noemen. De communisten van hun kant hebben hun vrees geuit, dat de op meer inkomsten beluste fiscus den gemakkelijksten weg zal nemen. dien welke leidt naar de gesalarieerden, „en deze", zoo riep Duclos uit, „staan reeds naakt voor den fiscus". Herriot. die namens de Rassemblement des Gauches het woord voerde, verlang de van de toekomstige regeering vooral veel aandacht en energie voor Indo china en aarzelde niet het vermoeden uit te spreken, dat zekere internationale belangengroepen, naar hij zeide, overeen komstig hetgeen geschiedt in de over- zeesche gebiedsdeelen van zekere andere mogendheden, er op uit zijn de Fran- schen te verdringen om hun plaats in te nemen. André le Troquer, president van de parlementaire groep S F.I.O. heeft ver klaard, dat L. Blum van plan is Georges Bidault als minister van Buitenlandsche Zaken te houden. Zes vlegtuigen van den Marine Lucht vaartdienst startten Donderdagmorgen van het vliegveld Valkenburg om de ver miste Firely F 9 op te sporen. Het on derzoek staat onder leiding van den officier MSD (Marine Stoomvaartdienst) eerste klasse Beets. De toestellen koer sten over land en zee, vooral de kustlijn werd ijverig nagespeurd, echter zonder resultaat. Omstreeks 5 uur in den mid dag keerden de zes vliegtuigen van den Marine Luchtvaartdienst terug op Val kenburg, zonder eenig spoor van de ver miste Firefly ontdekt te hebben. De weersomstandigheden waren he denmorgen van zoodanigen aard, dat ae vliegtuigen niet konden starten. De toestellen staan start-klaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1