STAD EN OMGEVING ■si» Wie bereidde de Haagsche bom? Inbraken in Velsen en IJmuiden berecht Groote hoeveelheden bonnen en f 9000.- gestolen DISTRIBUTIEAMBTENAREN HIELDEN BDNNEN ACHTER Juwelier gaf inlichtingen den Sicherheitsdienst aan Ernstige auto-botsing Nederland in de Econ. Raad van de UNO Bewakingsdetachement ingesteld De nieuwe directeur van den Reinigingsdienst Heeft het slachtoffer Boer twaalf Engelandvaarders verraden Kerst-oratorium Hubert Cuypers Straffen van vier tot twaalf maanden Agema was vaste klant De oorlogsschade te Velsen AGENDA Scheepsbouwplannen voor Indië Nederland en België VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 PAGINA 2 KERWOKÜEH LEVENSKRACHT Aanrijding Bonkaarten Burgerlijke stand Negen maanden voor ds. A. Sepp VOOR DE STILLE ARMEN OUDERAVOND TE AERDENHOÜT SCHOENENBONNEN RARE KOSTGANGER De trein in de Bollenstreek ri WÊImB. gglfpft Geslaagd Brand aan de Spaarnelaan Nieuws der sportclubs HEEMSTEDE Katholieke Arbeiders beweging De prijzencommissie ZANDVOORT Kaïth. Arbeidersbeweging VELSEN Vier dooden en enkele zwaar- en lichtgewonden DE „ROTTERDAM" TE JOHANNESBURG Archeologisch onderzoek te Jeruzalem De plaats van Christus' verhoor R.K.Spoor-enTramwegpersoneel te Utrecht bijeen Geen audiëntie Scheepvaartberichten Lustelooze markt Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht hield in het gebouw St. Bavo een belangrijke comitévergadering. Be voorzitter, de heer B. Reijnders, tracht in herinnering de buitengewone werkwijne welke de subcomité's hadden ontplooid en welke dusdanig succes op geleverd hebben dat Haarlem op de derde plaats staat voor wat betreft lan delijke actie van donateurs. Met genoe gen kon worden medegedee'd dat Haar lem thans 1100 donateurs telt. De bloe mendag heeft een bedrag opgebracht zooals men plaatselijk nog nooit heeft gekend. Met de derde étappe van de loterij-actie zal nu een begin gemaakt worden. Het bestuur werd met twee nieuwe leden aangevuld n 1. de heeren J. Willemse en Luisterburg. De heer Verzuu, lid van het hoofd bestuur, was voor deze vergadering naar Haarlem gekomen om van gedachten te wisselen met bestuur en comitéleden. De voorzitter leidde dezen gedachten- gang in. Hoe kunnen wij het best onze medewerkers(sters) aan Herwonnen Le venskracht binden. Wij hebben nu een groot aantal donateurs, maar hoe kun nen wij ons verzekeren dat de gelden iectere maand binnenkomen? Ook de subcomité's hadden daarvoor practische voorsteilen. De heer Verzuu gaf daarvoor zeer nuttige wenken, welke het bestuur een leidraad gaven voor de toekomst. Op de eerste plaats zal volgend jaar een excursie gemaakt worden naar het sa natorium Berg en Bosch te Bilthoven. Binnen niet al te langen tijd zullen in iederen kring van de subcomité's film avonden worden gegeven ten bate van het werk van Herwonnen Levenskracht. Ten slotte spoorde de voorzitter de aanwezigen nog aan de komende advents- en Kerstavonden van de kringen der kath. arbeidersbeweging bij te wonen. De met algemeene stemmen door den eemeent'.caad van Haarlem benoemde directeur van den Gemeente-Re ini- r.gsdienst. Ontsmettingsdienst en Centraal Vervoer, de heer M. Renne, c'ie als eerste Katholieke directeur per 1 Januari 1947 de taak van den heer A. van Driel zal overnemen, vertelde ons tijdens een onderhoud, hoe hij van lee- faar in werktuigkundig teekenen opge klommen was tot directeur van genoem de diensten. Na gewone schoolopleiding was het zijn opzet als werktuigkundig teeken- leeraar zijn steentje voor het maat schappelijk belang bij te dragen. De stu die beëindigde hij met succes, doch het geven van onderricht werd slechts een ondergeschikt deel van zijn werk. De heer Renne ging in dienst bij het Technische Bureau te Breda, zijn ge boorteplaats, waarna hij een aanstel ling kreeg bij Werkspoor in Amsterdam. Reeds in deze betrekkingen had de heer Renne een leidende positie verworven. Als leeraar aan een avondschool te Weesp, begon hij, na Werkspoor te heb ben verlaten, te onderwijzen. Doch het onderwijs beviel den heer Renne niet en de techniek trok hem weer naar Bre da, waar hij benoemd weid tot tech nisch opzichter van de stadsreinigings- dienst. 27 Juli 1925 werd hij tot inspec teur benoemd van den reinigingsdienst te Haarlem. Des avonds gaf de heer Renr.e een auto- en motorcursus te Be verwijk en onderrichtte hij in de Am bachtsschool te IJmuiden. De benoeming van hoofdinspecteur '•an den Gem. Reinigingsdienst ontving de nieuwe directeur 1 Juli 1934. De heer Renne. die 50 jaar oud is, wees er op. dat hij deze promotie te danken heeft aan den heer Van Driel, die hem in de 21 jaren, dat hij bü ge noemde diensten werkte, een practische opleiding gegeven had. De plannen, die de heer Van Driel in voorbereiding had, zullen, zoo vertelde de nieuwe directeur, cp gewonen voet ten uitvoer worden ge bracht. De heer Renne zal zich geheel kun nen wijden aan het werk van de dien sten, daar hij, uitgezonderd het vice- vcorzitterschap van de AJgemeene Rocimsch-Katbolieke Ambtenaxenver- ceniging, geen andere functies in het openbare of parochieele leven vervult. Gezien de practische ervaring, die de heer Renne heeft opgedaan, kan met tertrouwen de moeilijke taak in zijn handen worden gelegd. Gisteren geschiedde op het kruispunt Kruisweg—Nieuwe Gracht een aanrij- c,:ng tusschen een luxe auto en een tram van de N.Z.H.T.M. De auto, die uit de richting Jansweg kwam. verleende geen voorrang aan de tram, die in de rich ting Groote Markt reed. De voorcabine van de tram liep eenige schade aan kop- 1 mpen en ruiten op. terwijl de bum- ber van de wagen verbogen werd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Morgen, Zaterdag, de letter S. het restant, nieuwe bonkaarten afhalen. HAARLEM Geboren: 10 Dec. A. Mulder—Schou ten 2 d; C. K06terBregman z. 11 December: W. PannekeetBlere d; W. T. van BroeckSchouten z; G- W- M. LacourtGielingh d; C. M. Hoebcer —ETnst d; M. P. CobelensBergman d; P. G. M. Habrakenv. d. Haak d; H. de VosBouman z: A. W. Jansenv. d. Heide z: E. M. Willemsd. Rooi) z; C. Kos er—Opstal z; M. C. T. Sonnemans Klein d. 12 Dec.: M. A. B. MetselaarDost d; A. C. SchubtKcrtekaas z. Ondertrouwd: 11 Dec. C. Wlldeboer en E. d Ridder; P. C. Davldse en M. G. Mooit. Gehuwd: 12 Dec. B. van EIsloo en L. Boes: L. J. Dtjkhoff en M. P. Dekker; L. J. M. v. d. Berg en M. J. Kroon: J. Baas en A F. Bos; A. M. d. Wilde en M. A. Welter: J. H. Martens en N. C. Heijblok; W D Arendsen en M. L. d. Ridder; M. Lucieer en A. w. van Lare. Overleden: 9 Dec. H. Coorengel, 45 J. 10 Dec.: H. L. C. Smal 7 m. 11 Dec A. Bon, 7s J; C. B. van Zeide ren 77 t; A. Broek—Gravemaker 82 j; J A Vailentgoed 46 J; R. de Bruin 3 J; M. d. Koter—Kempe 77 J. HAAR.LEMMERLIEDE en SPAARN- V.'OT; Geboren: L. Th. Kroon en H. A. Bergman z; Th. Timmer en G. Oudekerk z- Gerouwd: H. Roodenburg en M. van der Heijden. ZANDVOORT. Geboren: J. Paap- van der MeiJ z: J. H. Faanhof—Hoff mann z; H. DrostHofman z; E. Koper —Koning z. Ondertrouwd: B. G. Bouma en J. M. Paap. Gehuwd: N. Bos en L. J. Slagveld. De Zaansche Kamer van het Haar- lemsche Tribunaal heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen ds. A. A. Sepp, doopsgezind predikant van de Oostzijder Kerk te Zaandam, die in Februari 1944 toegetreden was als ge heim lid van de N.S.B., lid van de Ne- derlandsch-Duitsclie Cultuurgemeen schap was geweest, huizen had gekocht, die toebehoorden aan Joodsche landge- nooten en geweigerd had kerkelijke boodschappen voor te lezen van den kansel, „aangezien hij zich niet op poli tiek gebied wilde begeven." In verband met zijn 65-jarigen leeftijd achtte het tribunaal het niet verantwoord hem 'n intemeering langer dan negen maan den op te leggen. Hij werd ontzet uit de beide kiesrechten. Het tribunaal gaf zich zoo luidde de sententie nauw gezet rekenschap van de rechten en de vrijheid van de doopsgezinde gemeente en wilde zich niet begeven op kerkelijk terrein, maar achtte zich wel geroepen om te oordeelen. dat verdachte de be langen van het Nederlandsche volk heeft geschaad, zoodat men 't onverant woord achtte dezen man het ambt van predikant langer te laten uitoefenen. Men adviseerde derhalve tot ontzetting uit het predikantsambt. De intemeering eindigt 20 Maart 1947. Ten behoeve van het Comité voor de Stille Armen werd bij de Twentsche Bank gestort door: P. S. f 10.Bij het comité is binnengekomen: mej. N. A. M. B. f 2.50, L. E. Q. N. f 10.—, J. J. W. f 10.—, fa. X. f 1C0.—, mej P. B. f 1G0.— Op ons bureau Smedestraat 5 is be zorgd: N. N. f 10.van elk gezinslid wat f 10.—, J. de G. f 5.—, N. N. f 1.—, S. f 2.D. P. f 2.50. Totaal thans f 1X05 50. Onder auspiciën van de Oudercom missie werd in het Gymnastieklokaal van onze R. K. Opleidingsschool St. An- tonius aan de Teding van Berkhoutlaan te Aerdenhout de tweede ouderavond ge houden. Behoudens eenige mededeelingen van financieelen aard door den voorzitter, was de geheele avond gewijd aan door de kinderen der school op te voeren too- neelstukjes en reidansen. Veel succes oogstte Roodkapje met den wolf, terwijl ook de leuke voorstelling van de Poppenkraam door de aanwezige ouderg hooglijk werd gewaardeerd. De opkomst der ouders was veei beter dan de eerste keer en zoo wordt nu een beter contact mogelijk tusschen huis en school ten bate van het R. K. onderwijs in de parochie. In het tijdvak van 16 t/m 28 Decem ber zullen volgens onderstaande letter- indeeling, uitsluitend in het Centraal Uitreiklokaal „De Vleeschhal" aan de Groote Markt, schoenenbonnen worden uitgereikt. In dit tijdvak komen thans uitsluitend voor een bon in aanmerking diegenen, wier nummer van de Tweede Distri butiestamkaart als laatste cijfer een 2 aanwijst. Aan personen, die echter in Januari 1945 of later reeds een bon voor gewone-, Amerikaansche- en of beroepsschoenen hebben ontvangen, mag thans geen bon worden verstrekt; deze bepaling geldt niet, indien in genoemd tijdvak een bon voor werkschoenen werd uitgereikt. Degenen, die noodschoeisel hebben ontvangen, komen thans wel in aan merking. Kinderen, geboren na 31 Mei 1944, doch vóór 1 Maart 1946, komen onmid dellijk voor een schoenenbon in aan merking .ongeacht het feit of het laat ste cijfer van hun T.D. een 2 is, indien blijkt, dat zij nog geen bon hebben ont vangen. Aan kinderen, geboren op 1 Mei 1946 of later mag, ook al is het laatste cijfer van hun T.D. het cijfer 2, geen bon worden verstrekt. Het publiek is vrij, keuze te maken tusschen de bestaande bonsoorten. De TB. waarop als laatste cijfer een 2 voorkomt, wordt in de categorie (schoenen) gecodeerd en wel in het vakje Ka eventueel Kb met 612/A De letterindeeling is als volgt; 16 Dec. A en C, 17 Dec. B. 18 Dec. D, E. F. 19 Dec. G, H, I, 20 Dec. J, K, L, 21 Dec. M en N, 23 Dec. O, P, Q, R. 24 Dec. S, T, U, V, 27 Dec. W, X, IJ, Z. 28 Dec. na-uitreiking. De kantoren zijn geopend Maandag t/m Vrijdag van 8.3012.15 en van 14.00—16.45, des Zaterdags van 8 30— 12.15. Aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar zullen geen distributiebescheiden worden medegegeven Onze Lieve Heer heeft rare kostgan gers op de aardkorst. F. v. d. Z. te Bad hoevedorp heeft zich schuldig gemaakt aan vele strafbare feiten, welke ons lijvig wetboek kent: valschheid in geschriften, oplichting, verduistering, diefstal en overtreding van de distributiebepalin gen. Eerst had hjj door het zetten van een valsche handteekening zijn patroon voor ƒ2500 benadeeld. Verandering van spijs doet eten, hij ging naar de K.L.M. en ontvreemdde een enveloppe, inhoudende 122. Toen hij failliet verklaard werd, verkocht hy zijn distributie-stamkaar ten. Hy kwam na een korte detentie weer op vrije voeten. Toen de officier een reclasseeringsrapport wilde inwin nen, heeft verdachte tot tweemaal toe verstek laten gaan. Terwijl verdachte door allerlei leeningen steeds meer en meer in den put raakte en de processen-verbaal zich Opstapelden, stal hij in Amsterdam nog een heerenfiets en verkocht hy den kinderwagen van zijn vrouw. De officier vorderde 2 jaar met af trek. De verdediger verzocht de recht bank een onderzoek naar verdachte's geestvermogens te laten instellen. Uitspraak 24 Dec. Minister Vos deelt in de Memorie van Antwoord op het Scheepvaartfonds me de, dat overwogen wordt, of de stations op de lijn Den HaagHaarlem weer in het spoorwegverkeer opgenomen moeten worden. (Vervolg" vam pagina 3) De spoorbrug over de Maas bij Mook in de spoorlijn worden geopend Nijmegen-Venlo zal Zaterdag Dank zij de activiteit van de Vel- sensche recherche kon er spoedig klaarheid worden getracht in een brutalen diefstal in het distributie kantoor te IJmuiden, waarbij fantas tische aantallen distributiebescheiden verdwenen. Tevens werd ook de sluier opgelicht over de geheimzinnige in braak, gepleegd in het Gewes+»Iyk Arbeidsbureau, even-ens te IJmuiden, waar gelden, bestemd voor gerepa- trieerden, tot een bedrag van ƒ9000 als buit den inbrekers in handen vie len. J A. F. B. en J. H. B. te Amsterdam klommen 30 Augustus j.l. in het distri butiekantoor naar binnen. Een envelop pe, waarop vermeld stond „Reservesleu tel kas" maakte het hun bijzonder ge makkelijk den weg te vinden naar de kas en haar inhoud. Volgens de verkla ring van den leider van den distributie- dienst zyn er 700 bonkaarten, 20.000 vet en margarine-, 20.000 suiker-, 40.000 ta bakrantsoenen, 600 schoenenbonnen en een groote party bonnen voor binnen- en buitenbanden ontvreemd. Verdachte, die naar zijn verklaringen in financieele moeilijkheden verkeerde en door een in Buchenwald opgeloopen bronchitis niet tot werken in staat was, m-aakte er goede sier van en schafte zich spoedig een motorfiets aan. De of ficier wees de slechte financieele om standigheden van de hand en vorderde 21,4 jaar met aftrek. De verdachte B. zal zich 9 Januari moeten verantwoorden, daar de verdediger niet ter zitting aan wezig was. B. J. S. was de heler, want daar bracht verd. B. de kaarsen en bonnen. Toen de bonnen ten gelde gemaakt werden hield S. ƒ25.000.onder zijn berusting. De officier eischte ten aanzien van dezen verdachte I14 jaar met aftrek. Als laatste verdachte stond C. G. te recht. Hy legde een zelfverzekerde hou ding aan den dag. Hem werd primair ten laste gelegd dat hij met B. een in braak had gepleegd bij het G.A.B.; een bedrag van ƒ9.000— werd broederlijk gedeeld en werd schoon opgemaakt. G. Schoten's Christelijk Gemengd Koor gaf gisterenavond in de Gemeentelijke Concertzaal, met medewerking der vol ledige Haarl. Orkestvereeniging, Lucien Louman als declamator en solist, Annie Schoen als sopraansoliste en Piet Kiel aan het orgel, onder leiding van Jac. Zwaan, de tweede uitvoering van het Kerstoratorium van Hubert Cuypers. Eerlijk gezegd liet dit op ons een minder gunstigen indruk na dan toen we het vorig jaar voor de eerste maal van dit zelfde ensemble hoorden. De inzetten der koren waren over het algemeen veel ongelijker, zoowel in de massale decla maties als in de zangpartijen, het geheel klonk nogal eens rommelig en onzuiver, terwijl zoowel de bassen als de alten in klank te kort schoten, of er te ruw en hier vooral door de bassen werd geïntoneerd. Daar komt nog bij dat de hier en daar door de vele herhalingen langwijlige compositietrant hooge eischen stelt aan het uithoudingsvermogen van zangeressen en zangers, en het orkest over het algemeen te sterk begeleidde. Slechts weinig passages ontsnapten aan deze malaise; naarmate de avond vorder de, kwam men er echter allengs beter in, en zoo klonken de Lofzang van Zacha- rias (1, 4 en 5) Gezang 112, de Lofzang van Maria en het Slotkoor bevredigend. Annie Schoen zong haar party met goede voordracht, ofschoon zij aan het slot in kracht te .kort schoot en niet boven het koor dit wist te komen. Lucien Louman droeg zyn declamaties voor met soepel heid en waar noodig met krachtige stern- aanwending en was in zijn solo-partijen zoo mogeiyk nog overtuigender dan by de vorige uitvoering. Hij droeg het geheel. Het traag reageerende orkest liet, in da naar onze meening hier en daar wat on evenwichtig georkestreerd partituur, verschillende steken vallen, en bedierf veel van den ongetwijfeld ernstig be doelden opzet. Een vraag: schortte het hier misschien aan de noodige, ernstige voorbereiding? Ook voor wat de koren be treft? Laat men toch vooral niet den ken dat men er, by een tweede uitvoe ring, al is! Wanneer de afwerking niet in stijgende lijn gaat, raakt men ver van huis. Moge Schoten's Gemengd Koor dit by een volgende uitvoering bedenken. Het succes zal dan zeker grooter en meer verdiend zijn. Dirigent Jac. Zwaan en de in de zaal aanwezige bejaarde componist werden met bloemen gehuldigd, J. Scheepens Van de Radio technische school aan den Kleinen Houtweg slaagden by de te Den Haag gehouden examens onze plaatsgenooten de heeren ten Have en Spee voor het diploma radio-technicus en monteur en de heeren Van Ris, Post, Kannegieter en Loos voor het Rijkscer tificaat van radio-telegrafist. Gisteravond 6 uur is brand uitgebro ken in een perceel aan de Spaarnelaan. De brand was ontstaan door een defect in een oliestook-verwarmingsinrichting. welke in de keuken geplaatst was. De brandweer heeft met een droogblusch- apparaat het vuur bediwongen. De keu ken is zwart geblakerd. De schade is overigens gering. bleef hardnekkig ontkennen en de ter zitting gedane getuigenverklaringen wa ren weinig steekhoudend. Slechts verd. B, bleef volhouden dat C. G. wel terdege deelgenomen had aan die expeditie naar het G.A.B. De verkoop van distributie kaarsen gaf verd. grif toe, met dien ver stande echter, dat het er slechts 83 wa ren en niet 183 zooals B getuigde. „B. is mij niet goed gezind" aldus verd. G., „want de my toekomende pro visie moet ik nog steeds beuren." De officier achtte beide feiten bewezen er. toonde aan, dat verd. wel zeker rede nen had om te ontkennen. Deze man heeft reeds 7 veroordeelingen achter den rug en heeft niets te verliezen. Hy eischte drie jaar met aftrek. Uitspraak 24 Dec. Betreffende den geruclitmakenden bomaanslag verneemt onze Haag sche redacteur nader, dat de in ar rest gestelde man de 31-jarige koopman F. G. A. Bakker is Hy heeft bekend den afgeloopen zomer en kapitein Van Heemstra wist hiervan reeds het proefappp.raat voor de bom te hebben goedgekeurd voor het uit den weg ruimen van een aantal personen. Men heeft de namen gevonden van twee personen, tege wie ook een aanslag beraamd werd. Kapitein Van Heemstra blijft echter ontkennen iets te maken te hebben met den bomaanslag. Men vermoedt in po litiekringen, dat hij zich op het stand punt stelt, dat zijn zwygen gunstig voor anderen kan zyn en dat hij m 1 gelijk voor het karretje van deze anderen is gespannen. Bewyzen hiertoe ontbreken voorshands, Uit de verschillende getuigenverkla ringen heeft de politie een verhaal kunnen reconstrueeren, dat niet meer is dan een gerucht, dat mogelijkerwijze een verklaring inhoudt van de motie ven, die tot den aanslag geleid hebben. Achter Ockenroede bij den watertoren 1.-' ïjoosduinen hebben in den oorlog de Duitschers een boot opgevangen met 12 menschen, die naar Engeland wilden ontkomen. Een agent van politie, die inmiddels is overleden, ontmoette een Duitschen militair, die daarvoor een on_ derscheiding had ontvangen, doch hem verklaarde, dat eigenlijk niet hij, doch zekere Boer, het slachtoffer van den aanslag, deze onderscheiding verdiend had. Dit schijnt de reden te zijn ge- Hedenmorgen heeft de Haarlemsche politierechter de zaak behandeld tegen vier ambtenaren van het Centraal Distributiekantoor in de Smedestraat, waar het vemietigtigsbureau is ge vestigd, die in Augustus van dit jaar betrokken waren bij den distributie- zwendel. Allereerst had zich te verantwoorden W. L. G„ die belast was met het ver nietigen van de bonnen en die verschei dene coupures had achterovergedrukt. De eisch tegen verdachte luidde 12 maan den, waarvan 6 onvoorwaardelijk en 6 voorwaardelyk en onder tcezichtstelling. De politierechter vonnist den man met de straf van 10 maanden gevangenis straf, waarvan 4 onvoorwaardelijk en 6 voorwaardelijk. De echtgenoote van den vorige verdachte, die een groot aantal bonnen had verkocht, hoorde een ge_ vangenisstraf van 4 maanden voorwaar delijk tegen zich eischen. Het vonnis luidde conform. Voorts stond terecht de winkelier C. v. d. G„ die tabaks-, vet-, versnaperin- gens- en suikerbonnen had verkocht. Tegen hem luidde de eisch 10 maanden, waarvan 5 voorwaardelijk en 5 onvoor waardelijk en sluiting van zijn zaak ge durende drie maanden. Het vonnis: 8 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk en 4 onvoorwaardelijk. De volgende beschuldigde W. F. H., eveneens ambtenaar, had zelf geen bon nen weggenomen, doch deze slechts ge accepteerd van G. en daarna deze boter-, vet- en margarinebonnen te koop had aangeboden. De Officier vorderde een gevangenisstraf van 4 maanden met af trek en het vonnis luidde 4 maanden plus het verbod 5 jaar als ambtenaar In dienst te zijn van Rijk of Gemeente. De winkelier v. B. had eveneens ver schillende coupures opgekocht en wilde op deze wijze het tekort aan bonnen aanvullen. Hem werd een boete opge legd van f 300.plus een gevangenis straf van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De tydelijke ambtenaar de M., die had gezien, dat G. de coupures ha.i weg genomen en als zwijggeld verschalende bedragen had toegestopt gekregen hoor. de een gevangenisstraf van 6 maanden tegen zich eischen, waarvan 3 maanden ■voorwaardelijk en 3 onvoorwaardelijk Hij werd conform de vordering -vroor- deeld. De tijdelijke ambtenaar G. J. de L. had verscheidene suiker- en vetroupu- res verkocht in de Jordaan te Amster dam om deze wijze zijn schulden te kun. nen dekken. Tegen hem werd een ge vangenisstraf geëischt van 12 maan. den, waarvan 6 voorwaardeiyk en 6 on- voorwaardelyk. Het vonnis luide e 10 maanden, 4 onvoorwaardelyk en 6 voor waardelyk. Uit erkentelijkheid voor de hulp, die het verplegend personeel van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort tijdens de Duitsche bezetting bood aan 200 Joodsche onderduikers, zal Maandag 16 December een gedenkraam worden aangeboden door ongeveer 50 Israëlieten, die van de 200, den oorlog over leefd hebben. Het gedenkraam is een opaline mozaïek, ontworpen en ver vaardigd door den Haarlemschen kunstenaar Frans Balendong J. Fortgens, juwelier te Haarlem, was een regelmatig bioscoopbezoeker, hetgeen nimmer op de dagvaarding vermeld zou staan, indien hij het naar zyn in zicht nuttige werk bestaande uit een controle op filmjournaals en hoofdfilms niet met de in den bezettingsty'd betrek kelijk aangename taak combineerde want verdachte rapporteerde veel en wre zal zeggen, dat hij de reacties niet over bracht van het naar amusement snak kende publiek? Althans, den voorzitter van de Derde Kamer van het Haarlemsche Tribunaal speelde deze gedachte ook door het hoofd, temeer daar beschuldigde in zijn winkel dikwijls Agema ontving, dien J. F., functionneerend als vox popuil van zyn klanten, op de hoogte hield van de stemming van het publiek. Dat niet de geldkoersen het onderwerp van be spreking waren, wordt wel duidelijk, wanneer men bedenkt, dat voornoemde A. hoofd van den S.D.-inlichtingendienst was: de Groote Houtstraat kreeg het aanzien van een tweede Euterpestraat. Namen zou hy, volgens hem, niet ge noemd hebben, maar dat klonk heel raïef, want dan zou men wellicht den indruk krijgen, dat die rechercheur A. er op uit was slechts uit geschiedkundig oogpunt een boek te schrijven. En café houder Slot was ook een niet al te besre relatie, een café. waar uitsluitend N S B - ers kwamen. Hier had F. den caféhou der medegedeeld, dat zyn overbuurman v. d. O., radiohandelaar, regelmatig uit verboden zenders nieuwe kracht putte. Zelfs wist hy precies te vertellen, waar* dat toestel stond. De getuigenverklaring van een „verkeerden" rechercheur bracht aan het licht, dat ook de direc teur van bet Luxor-theater, K„ ver dacht werd van luisteren. Verdachte's activiteit ging zoover, dat de caféhouder S. hem verweet, veel achter zijn rug om te doen. Uitspraak 27 December. De Haarlemsche politie heeft gisteren den leerling-monteur H. J. Z. gearres teerd terzake diefstal van gereedschap pen, die toebehoorden aan zijn werkge ver, een garagehouder By huiszoeking werden de gereedschs ppen gevonden en tevens bleek hy ook de dader te zyn van diefstallen van gereedschappen uit een garage te Heemstede, waar hy ook eenigen tyd werkzaam is geweest. Ged. Staten van Noord-Holland stel len voor het Provinciaal subsidie ten behoeve van Borgstellingsfondsen voor den Middenstand voor de jaren '46, '47 en '48 als voorheen vast te stellen, Gister is de 77-jarige dame C. B. v. Z. uit de Marnixstraat in het Diaconessen- huis overleden ten gevolge van een her senschudding, die zij gekregen had toen de dame den dag tevoren thuis van de trap was gevallen, weest, waarom men in de kringen van de destijds gearresteerden besloot recht te doen in eigen zaak. Het geheele ver haal moet echter met de noodige re serve genomen worden. Op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" geschiedde Donderdagmiddag onder groote belangstelling de teraar debestelling van het echtpaar F. Boer Van Dijk, slachtoffers van den bom aanslag op de Prinsegracht Woensdagavond speelde het tweede tiental van de damclub „Haarlem" zijn eersten competitiewedstrijd tegen 't eerste tiental van de damclub „Hillegom." Na een spannenden wedstrijd won „Hille gom" met 11—9 De Katholieke Arbeidersbeweging or ganiseert Zondagmiddag 15 December een specialen middag voor de vrouwen van de leden. Aan dezen middag zal een uitzonderlyk karakter worden gegeven, zcodat de dames daaraan nog lang een prettige herinnering zullen hebben. Het bestuur vertrouwt er op, dat alle vrou wen tijdig aanwezig zullen zijn en dat de mannen zich het offertje zullen ge troosten van thuis te blijven. Het laat zich aanzien, dat de prijzen- oommissie een groote activiteit gaat ontwikkelen. Ten overvloede wordt hier nogmaals medegedeeld, dat het secreta riaat van deze commissie is gevestigd: Bomeostraat 34. De afdeeling Zandvoort van de Kath Arbeidersbeweging hield Woensdagavond een goedgeslaagde ledenvergadering. De heer Van den Akker, hoofdbestjurslid hield een inleiding over het onderwerp „Sociale Zekerheid voor de Arbeiders" De voordracht werd met aandacht ge volgd en gaf aanleiding tot verschillen de vragen. De bestuursverkiezing had het vol gende resultaat: W. van As, voorzitter, P. Valke, vice-voorzitter, G. J. Kol, se cretaris, A. van den Berg, penningmees. ter, W. Castien, commissaris. Geestelijk adviseur is kapelaan B. A. M Vrc-klage. Het gemeentebestuur van Velsen heeft een interessant rapport samengesteld over de schade, die in de gemeente ont staan is tengevolge van de afbraak van circa 4000 perceelen. Het betrof allereers drie openbare la ger e scholen, het politiebureau te IJ muiden, het voormalig arbeidsbureau, een politiepost, een aantal woningen in IJmuiden-Oost en het gebouw van den Vleeschkeuringsdiensit. Het waterlei dingbedrijf verloor 3476 leidingen, het gasbedrijf 3480 dienstleidingen en 2451 muntgasleidingen. Er sneuvelden 98 lichtmasten. De oor- spronkelyke waarde van deze goederen bedroeg ruim f 150.000.Er is aan brandweermateriaal weggevoerd voor f46.600.—. Van de Alg. Coöp. Woning - bouwvereeniging werden 96 panden ge sloopt. De leeningsachuld op 't moment der afbraak was f 373.000.Van de woningbouwvereniging Velsen 276 hui zen met f313.000.—. Hcrstelwaarde van andere woningen f 153.000.Herstel- waarde woningen van de R.K. Woning- bouwvereeniging f 19.500.Verder zyn afgebroken drie Christelijke scholen, en de R.K. school aan de Tasmanstraat. De herstelkosten der overige bijzonde re scholen worden geraamd op f 80.000. De Rijksbijdrage in deze schade kan nog niet worden vermeld. Een bus van den Maasbuurtspooi weg Gennep is vandaag in botsing gekomen met een vrachtwagen, die personen ver voerde voor de Ned. Heide-Maatschap- py. Er zijn vier dpoden en enkele zwaar- en lichtgewonden. De botsing geschiedde op den ryksweg onder Bergen, ongeveer bij het kruispunt tramhalte Bergen— Siebengewald. Donderdagavond heeft de Algemeene Vergadering der V- N. een ongewone procedure gevolgd om uit de impasse te komen, inzake de verkiezing van het laatste lid van den uit 18 leden bestaan- den ecinomischen en socialen raad- Toen Nederland en Turkije de nood zakelijke twee derde niet bijeen konden brengen, bood België plotseling aan zijn zetel beschikbaar te stellen, zoodat beide landen gekozen konden worden. Spaak besliste, dat België dit slechts kon doen als de vergadering het goed. keurde, waartoe na stemming werd be sloten. In twee afzonderlijke stemmingen werden Nederland en Turkije eik met 40 stemmen gekozen. De minister van Oorlog heeft een be wakingsdetachement Duitschland inge steld. Het zal onder de bevelen staan van den hoofdverbindigsofficier in de Britsche zone van de Nederlandsche militaire missie bij den Geallieerden Bestuursraad in Duitschland en 72 sol daten en een aantal meerderen sterk zijn. De oprichting van dit detachement beeft niets uitstaande met een bezet ting van een zone, maar dient uitslui tend ter bewaking van Nederlandsche eigendommen in de Rijnstreek, in hoofd zaak voorraden, bestemd voor Neder landsche schippers en te openen Neder landsche zakdn. ZATERDAG 15 DECEMBER BIOSCOPEN Cinema-Palace: Zoo lang ik leef. Luxor: De laatste der Mohikanen; 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Het smeulend vuur; 2, 4.30, 7 en 9-15 u. City Theater: Koraalrif; 2.15, 4.30, 7 en 9.15. Spaarne Theater: Overvalwagens; 2.30, 7 en 9.15; Zond. 2, 4.15,' 7 en 9.15 uur. Apotheekdiensten: De avonddiensten worden tot 14 December waarge nomen door: fa. C. G. Loomeyer en Zn.. Bartelj.str. 11, tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13. tel. 11793, Teyler Apo theek, Teylerpl. 79, tel. 17946 Ziekenvervoer; Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt tel 21400 (dag en nacht). De Ned.-Indische regeering maakt plannen voor aanbouw op groote schaal van schepen en kleine vaartuigen van alle typen ter vervanging van die, welke door den oorlog verloren zijn gegaan, bericht A.P. uit Batavia. Het plan be staat, „in de naaste toekomst" teneinde de kustvaart te doen herleven, 42 kust vaartuigen van 125 tot 500 ton te doen bouwen. In studie is ook een voorstel tot het bouwen van motor-visschersvaar- tuigen van 20 tot 25 ton. 's-GRAVENHAGE, 13 Dec. Van of- ficieele zijde wordt medegedeeld; De Nederlandsche regeering heeft met groote erkentelijkheid kennis genomen van het besluit der Belgische regeering om zich terug te trekken uit den Eco- nomisehen en Socialen Raad van de Vereenigde Naties, waardoor de verkie zing in dien Raad van Nederland mo gelijk werd. De Nederlandsche regeering ziet in deze onbaatzuchtige daad van de Bel gische regeering een hernieuwd bewijs van de bijzonder hartelijke betrekkin gen, die tusschen beide landen bestaan. De regeering heeft te Brussel van haar bijzondere waardeering doen blijken. Donderdagmiddag is het K.L.M.-toe stel PH-TAR (Rotterdam), gezagvoer der Viruly, op het vliegveld van Jo hannesburg geland, waarmee de heenreis van de tweede bijzondere K.L.M.-vlucht op Zuid-Afrika is voltooid. Het toestel zal 14 December de terugreis aanvaar den. Een van de belangrijkste ontdekkingen bij het archeologisch onderzoek van Je-., ruzalem, dat na verdere nasporingen nieuw licht zou kunnen werpen op de plaats van Christus' verhoor is gedaan in het oude gedeelte van Jeruzalem. By de „citadel-ontdekking" schijnen de oude christelyke opvatting te beves tigen, dat Christus uit Suidelyke rich ting naar den Calvariënberg is gegaan, waar tegenwoordig de kerk van het HeiligGraf staat. Momenteel zijn Arabische arbeiders bezig in de citadel' een massa munten en aardewerk bijeen te brengen, dat ge. vonden werd bij het metselwerk van den muur. In een afgesloten hoek van de binnenplaats is een skelet opgegraven, dat geïdentificeerd is als dat van een kruisvaarder. Donderdagmorgen opende de heer L. H Wigman in het gebouw van K. en W. te Utrecht het afdeetogsbesturen- congres van den Nederl. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „Sint Ra phael". Op dit congres trad als eerste spreker op de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B., die de groote lijnen van de herboren katholieke ar beidersbeweging uiteenzette, waarin hij wees op het groote belang van de plaatselijke activiteit, den ondertogen samenhang tusschen vak- en stands organisaties en de noodzakelijkheid het werk van de K.A.B. te zien als een groot offensief voor een beter cultureel en welvaartspeil van den totalen arbeiders stand. Punten, welke door Dré de Wolf in een geestdriftig betoog werdSïi uit gewerkt. Hy wekte zijn hoorders op mede te werken, dat een punt, dat na 55 jaar Rerum Novarum nog steeds niet ls bereikt het deel hebben van de ar beiders in de ondernemerswinst spoe dig zal worden bereikt. De geest van het apostolaat moge over allen vaardig worden, ook en vooral in de plaatselijke afdeelingen Na hem sprak de geeste lijke adivseur pater J. v. d. Borg. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 17 December geen audiën tie verleenen. Aldabt 13/12 te Rott. verw.; Aalsdijk 19/12 v Sinnton n. Los Angel.; Algenib p 11,12 Finisterre n. Rott.; Arnhem 11/12 ie Lis sabon; Colytto 14/12 te N.T. verw.; Deit't- dijk 11/12 te Vancouver; Duivendljk 11/12 ts Cristobal; Egmond U/12 te Pt. Tamp»: Galilea 11/12 te Antw.; Hast I 10/12 te Alexandrië; Luna 10 12 v. N.Y. n. W.-In- dlë; Margeca 12/12 te Casabl.; Murena S'l2 v Barry n. Cur.; Nassauhaven U/12 van Helsingfors; Nieuwaal U/12 te Havre: P de Hoogh verm. 13/12 v. Lencl. 21/12 te Rott. verw.: Pericles 11/12 v. Montevideo n. Aruba; Ton S. p 10/12 Gibr. n. Genua- Trajanus U/12 v. New-Orl n W.-Ind! Tiberius U/12 te Paramaribo; Vltestrocin 12/12 te Antwerpen; Vulcanus U/12 t0 Alexandrië: Zwarte Zee 12/12 te Ferrol Amsterdam, 12 Dec. 1943. Het blijkt thans wel duidelijk, dat het 3% rente-type niet gewild is. Het resultaav der onlangs gehouden kleine emissies va' de gemeenten Arnhem en Haarlem, waarou de vrije Inschrijvingen ten volle werae toegewezen laat daarover geen twijfel- Ter beurze werd heden de steunlih» voor de te converteersn 3l/z% staatsleem gen tot 99verlaagd. Ook de 4% - een lagen zwakker in de markt. Deaa deelenmarkt sloot zeer lusteloos. Indis- fondsen gedrukt Scheepvaartmarkt geanimeerd. „nei Locale industrieele aandeelen boden W weerstand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2