S met Op zoek naar uranium? Opmerkelijke belangstelling voor de Zuidpool Beter spel van Ned. militairen Conferentie van New York geëindigd Particulier initiatief niet onder domper Onderzoek inzake Haagschen bomaanslag duurt voort Wie heeft de opdrachten gegeven? I PHILIPS EEN NIEUWE FILM VAN SCHUITEMA Verdiende 2-1 zege Begrootingsdebat over Econ. Zaken spel Een fprachtgeschenkj' Kerstmis: HAVE Degelijk vakwerk dat getuigt van goed begrip Amerika zendt een enorme expeditie Bunkerbouwer voor het gerecht Dni§ter VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 R AGIN A 3 IJsvogels verliezen in Tilburg met 62 Voor f 10.000.000 aan werken uitgevoerd K.A.B. BIJEEN - TWEEDE KAMER (Wordt vervolgd Kinderbijslag Aan Belgische arbeiders hier te lande? GEKNOEI MET PAPIER TOEWIJZINGEN? De voorloopige radio oplossing M.et de arrestatie van den kapitein P. J J. Baron van Heemstra is het onderzoek inzake den bomaanslag op de Prinscgracht te Den Haag nog niet geëindigd. Deze officier blijft ontkennen iets met de zaak te maken te hebben, doch de verklaring van sergeant A. T. de Boer leidt anders. Het is nog niet met stelligheid te zeggen, hoe groot de organisatie is, die door de bomaanslagen aan het licht is ge- "omen. Donderdag zijn eenige person,en ge hoord, onder wie leden van de Haagsche Politieke Recherche Afdeeling. Van twee dezer is bekend, dat zij deel hebben uit gemaakt van het voormalige Bureau Nationale Veiligheid. Een der verhoorde Personen is in arrest gesteld. Zijn moge lijk aandeel in de organisatie wordt na der onderzocht. Van de bewering, dat het B.N.V. als zoodanig met de organi satie te maken zou hebben gehad, is tot dusver niets gebleken. De leden van de voormalige Haarlem- sche knokploeg zijn ontsteld over het feit, dat hun vroegere leider en vriend, sergeant A T. de Boer, met deze bom- tnenkwestie iets te maken heeft. Men kent hem als een vurig tegenstander van nationaal-socialisme en^ communisme, doch kan zich bijna niet voorstellen, dat hij zich geleend zou hebben voor moord aanslagen op personen, van wie niet vaststaat, dat zij tijdens den oorlog wer kelijk ,.fout" zijn geweest. Men heeft in deze kringen sterk den van de rekening. Hij is een jeugdig sol daat, dol op avontuur en graag bereid het met de discipline niet te nauw te nemen. Korporaal Burghout, die even eens in verzekerde bewaring is gesteld, heeft met de aanslagen niets te maken. Hij heeft, volgens verklaringen, op ver zoek van mevr. De Boer, de wapenverza meling van zijn vriend naar zijn eigen woning overgebracht. Het A.N.P. verneemt uit kringen van de Haarlemsche oud-illegaliteit, dat men doende is een door zooveel mogelijk leden te onderteekenen verklaring over den persoon van sergeant De Boer samen te stellen. Men wil in deze verklaring vast leggen, dat sergeant De Boer voor den oorlog een goeden staat van dienst had bij de Blauwe Huzaren, in de Mei-dagen van 1940 aan den Grebbeberg zich on derscheidde en een der ongenoemde, felle helden van het ondergrondsche le ger in Nederland is geweest. Verkrijgbaa „PhiliShave handelaar HET IDEALE EIECTRISCH ORÖOGSCHEER-APPARAAT N.V PHILIPS- VERKOOP-MU VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN Wederom heeft Paul Schuitema een nieuwe film afgeleverd en het is een genoegen te constateeren, dat zijn productiviteit hem goed schijnt te doen. Men ziet ook dit werk met bewon dering en voldoening. Het is door en door Nederlandsch van thema en vorm: degelijk vakwerk, inventief en speelsch van rhythme, getuigend van goed begrip voor het ambacht van de film en rijk genoeg aan fantasie om aangenaam te zijn voor het oog. De Bouwhoek van Friesland beslaat slechts enkele tientallen vlerkante kilo meters ln de omgeving van Harlingen en Franeker aan den rand van de oude Zui derzee. Een overvloed van oude torens, boerderijen, weiden, bouwland, nieuw bouwland vooral, luchten en vaarten, zie daar de accenten die den filmer ter dienste stonden en waarvan hij een goed gebruik maakt. Opmerkelijk Is de wijze, waarop Schuitema zijn film verdeelt in beweging en tegenbeweging, van de lucht uit, van den grond af, in steeds wisse lende vormen, die de aandacht sterk boeien. 'Hij kiest deze wisselingen als even- Op 2 December j.l. is de Amerikaansche Zuidpoolexpeditie, die onder leiding Indruk, dat De Boer zich met het com- gtaa^ yan ^en j,ekenden Zuidpoolonderzoeker Admiraal Richard Byrd, uit Norfolk plot heeft ingelaten, omdat hij niet meer anders kon of durfde. Men heeft bij ge ruchte vernomen, dat een organisatie zou bestaan, die gericht was op strijd tegen niet-nationale groepeeringen en niet-gestrafte oorlogsmisdadigers. Aan gezien het vast staat, dat sergeant De Boer het Haagsche slachtoffer Boer en diens gezin niet kende, meent men in genoemde kringen te mogen aannemen, dat De Boer op order gehandeld heeft en men brengt in deze kringen de arrestatie van kapitein van Heemstra hiermede in verband. Voor de vrienden van De Boer staat echter geenszins vast, dat kapitein Van Heemstra het hoofd van het complot zou zijn. Men wijst er van vele zijden op, dat ook deze in de Illegaliteit epn zeer bijzflnderen staat van dienst heeft, doch zich nimmer tot schurkenstreken zou leenen. Bij zijn manschappen is hij zeer popu lair, M.en neemt hier aan, dat deze officier van andere, door hem ver trouwde zijde, opdracht heeft aange nomen en doorgegeven. Omtrent de redenen, waarom men vier personen met bommen om het leven wilde brengen, tast men nog volkomen in het duister, al zou de hoofdofficier te Amsterdam, bij wien de ordonnans Van Haastrecht een bom moest thuis bezor gen, in de oogen van enkelen minder po pulair zün. Deze officier ontsnapte door het ongeluk met Van Haastrecht en diens passagier aah den dood. Over de houding van korporaal J. V. J. Peterse ten aanzien van het bom-com- piot is ook nog weinig bekend. De Haag sche recherche geeft, hangende het on derzoek, uitsluitend vaststaande feiten. Wel is bekend, dat ook Peterse een uit stekende figuur in den illegalen strijd tegen den bezetter is geweest. Den jon gen Van Haastrecht acht men het kind (in den staat Virginia) en uit San Diego en nog een andere haven aan de Westkust van Noord-Amerika vertrokken. De 4 schepen, welke uit Norfolk zijn vertrokken, bestaan uit het vlaggeSchip Mount Olympus, een ijsbreker, een ba sisschip voor watervliegtuigen en een destroyer. Deze schepen zullen de vloot, die van de Westkust is uitgevaren, bij het Panamakanaal ontmoeten. De expeditie, welke den naam draagt van „Tailk Force High Jump", zal dan uit 12 schepen bestaan en in totaal 4.000 man omvatten, waar door deze de grootste expeditie is, ooit naar de Zuidpool ondernomen. Onder de vliegtuigen, die deze schepen met zich meevoeren, bevinden zich zes helicoptères, zes Martin Mariners en vijf kleinere vliegtuigen. Deze zullen gebruikt worden om de 6 millioen vier kante mijl van „Antarctica" in kaart te brengen, voor zoover tenminste de lange- fstandswatervliegtuigen en de expeditie over1'sneeuw en ijs tot het heeie gebied te kunnen doordringen. De watervliegtui gen zijn uitgerust met speciale instru menten om minerale rijkdommen, welke zich onder de sneeuw en het ijs be vinden, te ontdekken. Er gaan hardnekkige geruchten, dat de expeditie tot hoofddoel heeft te on derzoeken, of zich ook uranium in den bodem van de Zuidpoolgebieden bevindt, het onmisbare element om atoomenergie op te wekken. Doch officieel heet het, dat de expeditie ten doel heeft „het onderzoek naar de mogelijkheden, die de natuur zal bieden." De Zuidpool houdt bovendien nog an- De 21-overwinning, die de Neder- landsche militairen gisteravond in het Olympisch Stadion op hun Fransche collega's behaalden, was in alle opzich ten verdiend, voornamelijk door het doortastende, snelle spel van de Neder landers, die in alle opzichten de meer deren waren. Het elftal had, met uitzon dering van Van Hemert, die niet erg op toeren kon komen en daarenboven in lordié een zeer lastïgen tegenstander tad, eigenlijk geen zwakke plekken. Van der Lely en De Vos speelden een Uitstekende partij; resoluut grepen ze in bdj het korte samenspel van de Fran- schen en zetten met verre, haTde trap- Pen hun eigen voorhoede aan het werk. Bil deed in het doel voortreffelijke din gen, maar zijn uitloopen was eenigs- Sris onzeker. De middenllnle, waarin Spierenburg was vervangen door Maes- sen van P.S.V., deed haar werk naar behooren en de open, snelle aanvallen tan de voorhoede waren voortdurend gevaarlijk. En indien het schot wat be ter zou zijn geweest, was het beslist niet bij 21 gebleven. Al terstond in het begin van den wed strijd kregen de Nederlanders eenige mooie kansen om de leiding te nemen, maar een schot van ROozen was te zacht en Lakenberg knalde eenmaal te ken den paal. Uitstekend was overigens bet combineeren van Lakenberg, Roo ien, v. Roessel en v. Zandt, die met hun snelle switches de Fransche achterhoe de telkens in verwarring brachten. Uit ®en der gelijken aanval ontstond ook het eerste doelpunt, toen Lakenberg, naar links gezwenkt, 'n voorzet gaf, waaruit v- Zandt, volgens de regelen der kunst, onhoudbaar inkopte. De geheele eerste helft bleef Nederland domineeren en pas ha de hervatting, toen Van Roessel den eland op 2—0 had gebracht, hadlden de Franschen een veldoverwicht, zonder dat zjj hiervan gebruik konden maken. De Nederlandscbe voorhoede bepaalde rich tot enkele zeer gevaarlijke aanval- len, gebruikmakend van het ver opdrin ken van de Fransche backs, waarbij de beweeglijke Fransche doelman Vignal zich onderscheidde. Kort voor het ein de maakte Olivés het eenige Fransche tegenpunt. De wedstrijd werd bijlgewoccid door benige militaire autoriteiten, o.w. de Fransche militaire attaché. Kolonel Ju- ner, Lt. Kolonel Baron van BOetzelaer, Lt. Kolonel Lefèvre de Montlgny en Ko lonel Claaseen. Ben ploeg van de Amsterdamsche Ijs kogels heeft gisteravond als plaatsver vanger van Antwerpen, dat niet komen *°n, in Tilburg gespeeld. De Tilburgers onnen dezen wedstrijd met de overtui gende cijfers 62. dere mineralen en ertsen in haar schoot verborgen. Van de Zuidpool is echter pl.m 4 millioen vierkante mijl nog niet geëxploreerd. Naast het wetenschappelijk onder zoek door 22 geleerden zal de expeditie zich bezig houden met bet onderzoek naar de mogelijkheden voor de scheep vaart en het luchtverkeer. Wanneer de expeditie aan de Zuid poolgebieden gearriveerd is. wordt deze in 3 deelen gesplitst. Groep 1 zal opereeren op het Rossijsplateau (op de kaart aangegeven met het cijfer 1). Groep 2 vaart van de Ross Zee naar de Weddell Zee, terwijl groep 3 zich in tegenovergestelde richting door den In- dischen Oceaan eveneens naar de Wed dell Zee zal bewegen. Ieder van deze groepen zal bestaan Uit een basisschip voor watervliegtuigen, welke tevens 2 Martin Mariners met zich meevoert, een tankschip en een destroyer. Groep 1 zal tevoren «en ijsbreker en een verkenningsvliegtuig uitzenden om te trachten door het pakijs een door tocht te vinden. Wanneer de ijsbreker voldoende is doorgedrongen, zullen de schepen van de Ross Zee de Walvischbaai binnenvaren. Op het Ross-ijsplateau bij Klein Ame rika zal dan een luchtbasis aangelegd worden. Men hoopt, dat deze begin a- nuari gereed zal zijn om de tweemoto- rige transportvliegtuigen te ontvangen. Het vliegtuigmoederschip „Philippine Sea" zal namelijk eind December van Norfolk uitvaren om de expeditie te completeeren. Aan boord hiervan be vinden zich 6 speciaal uitgeruste Dou- glas-transportvliegtuigen, welke van het dek naar het pas aangelegde ijsvliegveld zullen vliegen. Om van het dek op te stijgen, maken zij gebruik van jet-aan drijving. Het vlaggeschip „Mount Olympus", dat meer dan eens in den afgeloopen Het Nederlandsch militair elftal dat Donderdagavond te Amsterdam een mooie zege behaalde op een voor de grootste helft uit profs bestaande Fransche ploeg WEDLOOP NAAR DE ZUIDPOOL 7. AMERIKA m. iYfc'&g CflftMJMa «*P WOU CAHTÓ - 4630] NIEUW ZEELAND J V VN •^♦(austral.?: - Belongen v. onder» noties »n mogelijke expeditie». Amerik. expeditie VOn byrd. e=» Hef veronderstelde natuurlijke kanaol dot de Ross- en de Weddell zee zou verbinden oorlog als stafhoofdkwartier bij invasies in den Stillen Oceaan heeft gediend, heeft behalve Admiraal Byrd als leider van de expeditie, ook admiraal R. H. Cruzen aan boord, die het bevel zal voe ren over de schepen. Ofschoon de expeditie met de meest moderne middelen is uitge rust, zijn toch voorzorgsmaatregelen genomen. Hiertoe bevinden zich aan boord van de Mount Olympus ook een span Eskimohonden om de sle devaart over de woestenijen van sneeuw en ijs mogelijk te maJcen. De onderzoekingen zullen voortduren zoolang de weersomstandigheden bet toelaten, doch men verwacht, dat de schepen zich tegen het einde van de maand Staart uit het pakijs zullen moe ten terugtrekken. Dat deze expeditie, hoewel de groot ste, niet de eenige is, zal uit het vol gende blijken. Sinds 1943 heeft zich een Engelsche expeditie van ongeveer 30 man in de Marguerite Baai gevestigd. Binnenkort zal deze door 30 Engel sche geleerden afgelost worden. Deze Britsche expeditie staat onder leiding van luitenant Scout Mair. Op een aan hem gestelde vraag antwoordde hij „Uranium? Daar kunnen wij niets over zeggen, daarover moeten wij zwijgen." Ook de Sovjet-Unie, Noorwegen, Ar gentinië, Chili en Australië hebben begeerige blikken op de Zuidpool ge slagen en hebben hei voornemen hier naar expedities uit te rusten. Zy ver- kèeren echter nog in een beginsta dium. Dat Rusland nog niet gestart is, vindt vermoedelijk zün oorzaak in het feit, dat de U.S.S.R. nog geen Zuide- lyke verzamelhaven ter beschikking heeft. Niet alleen walvischvaarders blijken dus een opmerkelijke belangstelling voor de Zuidpoolgebieden aan den dag te leg gen! zooveel standpunten, van waaruit hij zijn landschap ziet. Dit is een zuiver filmischs werkwijze, die groote voordeelen heeft. Zij doet denken aan de methode der groote meesters, die beseffen, dat de filmbewe ging niet de beweging is die bestaat, doch de beweging die gemaakt wordt, de bewe ging van de camera, en vooral de bewe ging, die het resultaat der beeldwisseling is. Er zijn weinig Nederlandsche filmers, die deze waarheid voldoende beseffen en weten toe te passen; Schuitema geeft een voorbeeld. Tot welke voortreffelijke resultaten de filmer komt bij deze wijze van opereeren, blijkt reeds eenigszins uit bijgaande foto, waaraan men zonder veel moeite kan zien, dat zij van een film afkomstig moet zijn. Zij is een deel van een beweging, zooals de vele foto's uit Ruttmann's films dat zijn Met De Bouwhoek van Friesland zijn we weer een film rijker, die er zijn mag en die hoop geeft voor de toekomst van de Nederlandsche filmproductie. Er is één bezwaar: de muziek van Hugo de Groot, weliswaar minder hinderlijk dan doorgaans, maar toch nog te agressief Schuitema slaagt er in de muziek nu en dan op den achtergrond te houden, maar wie zal de onstuimigheid keeren van componisten, die in de film een mid del zien om hun composities te vermenig vuldigen? Zij moeten leeren de filmbe weging te dienen en niet haar te over- heerschen Dbg Voor het Bijzondere Gerechtshof te 's-Hertogenbosch diende de zaak tegen den 39-jarigen aannemer J. Slingerland uit Eindhoven, die van 1 Sept. 19401944 belangrijke werken heeft uitgevoerd op de vliegvelden Eindhoven, Venlo en Vol- kel. Verder heeft hij belangrijke werken uitgevoerd aan de kust van Noord-Hol land, bestaande uit het bouwen van schuilbunkers. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat verd. aan nationaal- socialistische instellingen schenkingen heeft gedaan varieerend van f 500 tot f £0.000. Een getuige die de administratie van verd. in beheer had, verklaarde, dat zyn patroon tot een bedrag van f 10.000.000 aan belangrijke werken voor de Dnitschers heeft uitgevoerd. Hij heeft in totaal een winst gemaakt van f 931.000, waarvan privé f 750.000 werd opgenomen. De advocaat-fiscaal, mr. J. Houben, noemde dezen verd. een der grootste collaborateurs dien het Hof berecht heeft of nog berechten zal. Toen er nog van dwang geen sprake was, voerde hij het werk uit op de vliegvelden en aan de kust en van de zijde van verd. was nooit een spoor van sabotage bij al dit werk te bespeuren. Hij gaf als motief op, dat bij bij weigering zijn materiaal zou moe ten afgeven, maar zoo meende de advo caat-fiscaal, dit had hij als goed Neder lander dan ook maar moeten afgeven. Deze handelswijze, aldus spr., was hulp- verleening aan den vijand in het groot en de eisch luidde 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, ontzetting der kiesrechten voor het leven en ontzeg ging van het recht om een functie in het grond- en bouwbedrijf dit te oefenen in den ruimsten zin van het woord. De ver dediger, mr. Van der Putt uit Eindhoven, concludeerde, dat Slingerland niet tot de zware doch tot de lichtere der groote gevallen behoort. In het Jaarbeurs-restaurant komt 16 en 17 Dec. de verbondsvergadering van de K.A.B. bijeen. Behalve een inleiding van prof. dr. ir. H. Gelissen over Ne derland en de Duitsche herstel-beta lingen, staan o.a. ook de vaststelling van de leeftijdsgrenzen van de Kajotters, bestuursverkiezingen, besprekingen over de stichtingisacte van het Katholieke Bureau voor Maatschappelijk en Cultu reel Overleg, de samenwerking in de Stichting van den Arbeid en de bespre king van een resolutie over de veroor- dieeling van Mgr. Stepinac, op de agen da. Na een zittingsperiode van 6 weken is gisteren de zitting der ministers van Bui- tenlandsehe Zaken der Groote Vier ge sloten nadat volledige overeenstemming was bereikt over alle hangende punten der vijf vredesverdragen. Voordat de ministers uiteengingen, teekenden zij een protocol, waarin vermeld staat, dat zij al het mogelijke zullen doen om zoo spoedig mogelijk de benoeming van den gouverneur van Triëst door den Veilig heidsraad te verzekeren, zoodat diens be noeming samen zal vallen met het van kracht worden van de vredesverdragen. De ministers zijn overeengekomen, dat de eind-teksten van de verdragen gepu bliceerd zullen worden, nadat deze ver dragen aan de vertegenwoordigers van belanghebbende landen te Washington zullen zün overhandigd. Eén clausule zal geheim blijven, n.l die betreffende de uiteindelüke verdee ling van de Italiaansche vloot onder de Sovjet-Unie, de V.S. en Groot-Brittan- nië. De commissie voor maritieme aange legenheden van den Raad van Ministers zal gehandhaafd blijven en een protocol over dit onderwerp opstellen. De ministers zün voorts overeengeko men binnen 6 maanden na het van kracht worden van de vredesverdragen met Roemenië, Bulgarije en Hongarije een conferentie bijeen te roepen voor het uitwerken van een nieuwe conventie in zake de regeling van de scheepvaart op den Donau. \:y Opname uit de film „De Bouwhoek van Friesland" van Paul Schuitema (Van onzen parlementairen redacteur) Minister Huysmans heeft bij de be antwoording van de sprekers bü de behandeling van de Begroeting van Economische Zaken in de Tweede Kamer met welbehagen vastgesteld, dat van alle sprekers alleen de communist Hoog- carspel verlangend is het particulier initiatief den domper op te zetten. En ook vestigde hij er de aandacht op, dat dr. Kortenhorst's pleidooi voor vrijheid in de ondernemingen geheel onderstreept, wat hij, de minister, daarover in de Memorie van Antwoord heeft gezegd. Deze twee.constataties kloppen zeer wel met het beeld, dat men zich van dezen minister vormt, wanneer men de stuk ken, die bij deze Begrooting behooren, leest: een figuur, die streeft naar de verzoening van twee standpunten, maar die in ieder geval aan het particulier initiatief niets tekort wil laten komen. Dit bleek ook uit de rest van de uiteen zettingen, die de minister aan de Kamer voorhield. Den heer Koersen kon hij wel toegeven, dat er een zeker dualisme heerscht in onze economie. Doch deze is onvermijdelijk, aangezien wy de vrijheid wel als een ideaal kunnen zien, terwijl wij nog altyd in een schaarschte-economle leven, waarin een straffe leiding onver mijdelijk is. We leven immers van de eene maand in de andere. De vrijheid komt later wel. een zoo groot mogelijke vrijheid, zei de minister, die echter nooit tot chaos mag leiden. In theoretische uiteenzettingen over het begrip „geleide economie" is de minister niet getreden. Hij vermijdt dien term trou wens by voorkeur, omdat hij evenals het woord „socialisatie" maar geschikt ls om misverstand gaande te maken. Maax, ze 1de hij in het bijzonder tot den lieer Korthals, als geleide economie beteekent den domper op het particu lier initiatief, dan is zij niet goed, doch in zooverre als zij inperking van de ongebondenheid beteekent is zy wel juist. In antwoord op een aantal opmerkingen, speciaal door den heer Smeenk gemaakt, gaf de minister te verstaan, dat volgens de ervaring bij toenemende industriali satie het gevaar voor verscherping der werkloosheid bij neereaande conjunctuur niet grooter wordt, mfts wij maar zooveel en zoo veelzijdig mogelijke werkgelegenheid scheppen. Het meest wenschelijk zou de minister het achten, indien de ontwikke ling van de industrialisatie gelijken tred kon houden met den wederopbouw. Voor Amerikaansche infiltratie ln ons bedrijfs leven is de minister daarbij niet zoo bang. mits zij met mate geschiedt en onder toetsing aan het algemeen belang. Een ander en niet onbelangryk punt was de prijspolitiek. Op de critlek, waar. aan het voornemen om de prijzen in het algemeen met 10 pCt. te verlagen werd onderworpen, riposteerde de mi nister, dat er niet over gesproken Is, dat de prijzen zoo maar 10 pCt. ver laagd zullen worden. Nu kan men erover twisten, of dit vanwege de overheid zeker niet door den minister persooniyk al dan niet gezegd is. Het is wel zeker, dat de directeur-generaal voor de prijzen de zeer sterks suggestie heeft gewekt, dat door de bank genomen de prijzen met 10 verlaagd zullen worden. Als wy de woorden van den minister goed be grijpen en verder rekening houden met de ervaring, dat de prijzen nog altyd niet naar beneden zijn, zou men geneigd zün de vraag te stellen of deze cam pagne om tot prüsverlaging te komen wel zal slagen. De minister maakte hier toch wel eenige bewegingen, die op om trekkende strategie leken Zoo gaf hy te verstaan, dat de prüzen der grond stoffen verlaagd zijn, terwijl men erop hoopt dat dit in de consumentenprijzen zal doorwerken. Overigens, en daar ligt de kern van de moeiiykheden, ziet de minister zeer wel in, dat nu de loonstop in werking is getreden, het zwaarte punt van de tot het uiterste gespannen loon- en prijsverhouding bij de prijzen ligt. Inderdaad, nu de loonen niet meer omhoog mogen, is het nog noodzake- Roman op een Waddeneiland 34) Zij renden de westelyke helling af en toen zy op den kam van het hooge duin waren, schreeuwden zy uit alle macht: „Kom maar!" Nu draafde Gesa naar links en Kay naar rechts. Malwe Schott draalde nog een oogenblik. Zij zag Gesa in een diepte verdwynen, terwijl de jonge visscher ginds zich in een hol, dat door den regen in de helling was gevormd, liet afzakken. Toen liep zij Kay na en gleed evenals hij van de hoogte af. Kay, die onderaan was blyven staan, zag haar aankomen en ving haar op. „Da's leuk," zei de jonge dame met een gilletje. „Wat doen we nu?" „Kük, ginds in die helling heeft de vloed een flink hol gemaakt, daar vindt ons niemand." En reeds trok hy de schilderes mee naar die schuilplaats. Inderdaad, die holte was uitstekend geschikt om er zich te verbergen, de ebbe had 's middags den toegang vrijgemaakt en zij konden er nu gemakkeiyk in weg kruipen. „Ziezoo," zei Kay, „als we ons zelf niet verraden, kan die goeie Hein zich een aap zoeken. Dit plekje is voor ons, roovers, als geschapen, waar of niet?" Malwe Schott gichelde en klopte het zand van haar japon, ,,'n Romantisch geval, u als rooverhoofdman en ik „En u?" vroeg Kay vroolijk. Zij wierp het hoofd achterover en zag hem coquet aan. Hij merkte het op en plukte aan zyn kin. Oppassen, Kay! Met die dametjes weet je nooit precies wat je aan haar hebt. Ze drijven bewust of on bewust 'n spelletje met den man en laat je dan op een gegeven oogenblik je ge wone terughoudendheid varen, dan zijn ze op haar teentjes getrapt. Uitkijken, jongen! 'n Kinderlijk gedoe als dit schui levinkje spelen in het duin op de ma nier van groote kinderen is heel aardig, maar er moeten geen complicaties uit voortkomen, dan gaat de aardigheid er af. En Kay s gedachten dreven weg naar het meisje, dat om hem trouw te kunnen blyven het ouderhuis ontvlucht was Malwe Schott zag zyn gezicht ernstig worden. Interessante man, die Kay Möl- ler, uiterlijk het type van een jongen visscher, innerlijk bevoorrecht boven de eenvoudige eilandbewoners. „Ik zou je graag eens schilderen, Kay. Als visscher aan het werk op je kotter. Kan dat?" ..Dat zal aan u liggen. Mij kan 't niet schelen, u schildert me maar zooals 't u uitkomt. Maar in dat geval zou u dan mee uit visschcn moeten gaan." „Fyn! Daar heb ik nu juist idee in!" „Vergist u zich niet, 't ls heusch geen plezierreisje in een salonboot. Bar primi tief in allerlei opzicht." Alsof ik tegen een beetje ongerief zou opzien! Integendeel, zoo'n stukje woest leven, dat lijkt me juist interessant. Bo vendien heb ik nooit een betere gelegen heid, eindelyk een echten visscher bij zijn liandwerk op het doek te brengen. Ja, Kay, dat plezier moet je me doen." Hij probeerde het zich voor te stellen: dit fijne juffertje in hun vuile schuit, glibberig van schubben, doordrongen van vischlucht, de ruimte heelemaal in beslag genomen door hun werk met de netten. Onwillekeurig schudde hij afwerend het hoofd. ,,'k Zou het maar uit myn hoofd zetten, 't zou 'n leelyke tegenvaller voor u zyn." „Maar als ik 't nu heel vriendelyk vraag, Kay?" drong zij aan en zy legde haar hand op zyn arm. „Ja, als u er op stóatMaar wan neer dan?" „Misschien ln het midden van de week „Goed. Morgen zou 'k op zeehonden gaan jagen, Dinsdag ga lk op vangst uit, Woensdagavond ben ik terug, Donderdag vaar ik weer uit. Laten we dan zeggen: Donderdag." „Best. Dank je wel, Kay. Je doet me er een groot plezier mee." Op dit oogenblik verscheen plotseling Hein Lührs voor het kleine hol. De beenen wyd vaneen, de armen over de borst gekruist, zoo stelde hij zich voor den ingang op en staarde boos in de schemering, die het tweetal omgaf. „Goeie hemel!" riep Malwe Schott. „Nu heeft ie ons nog verrast!" „Zoo, zoo," zei de jonge reus, die met zyn breede gestalte het licht byna af sloot, „zyn jullie hier? Dat heb je knap uitgezocht. Je moest je schamen! Maar nu eruit, zeg ik je!" Verschrikt sprong de schilderes op, schoot langs Hein heen en zocht een goed heenkomen. Verwonderd over de manier, waarop het spel werd voortgezet, kwam ook Kay langzaam overeind en de buitenlucht in. Zijn vriend bleef onbeweeglijk staan, nam hem een poos zwygend en met nij dige blikken op en rekte zyn gestalte. „Dat had lk van jou niet gedacht, stie keme bliksem!" viel hy toen plotseling uit Het verwijt overviel Kay zoo onvoorbe reid, dat hij het niet onmiddeliyk ern stig nam. Hein was blijkbaar een beetje jaloersch, nou ja, daar kon je eens om lachen. „Kalm aan, jö," antwoordde hij ge- moedelyk, „hou je verstand byeen." „Kalm aan, jawel, terwijl jy me zoo'n gemeene poets bakt!" „Hoor eens, Hein," zei Kay nu wat on geduldig, „je moet geen flauwe grappen gaan maken. Wat denk je elgenlük van me? Wat juffrouw Schott en ik hier met elkaar bespraken, mocht door iedereen gehoord worden. Maar overigens ben ik jou ook heelemaal geen verantwoording verschuldigd. Juffrouw Schott is jouw pensiongast en verder toch zeker niets?" „O. wou jy me dat voor de voeten gooien? ik heb er niets mee te maken, hè en jij kunt maai- met iedereen doen wat jij wilt. Maar dat zal ik je dan toch an ders leeren, schavuit!" Tot zijn verbazing zag Kay, dat Hein door zijn woede heen was, maar het ver raste hem toch nog, toen de ander plot seling op hem toesprong en hem aan greep. Hein Lührs was den jongen visscher in kracht de baas. Daarentegen was Kay Möller handiger en met allerlei kunst grepen vertrouwd. Hij bukte zich snel. zoodat Hein over hem heen in de lucht greep. „Wees toch verstandig Hem, haal geen onzin uit!" vermaande hü nog eens, toch wat ontdaan door het vreemde optreden van zün vriend. lyker de prijzen te verlagen. Voor afrooming van de exportwinsten voelde de minister over het algemeen niet veel. tenzij deze winsten werkelijk te hoog zouden blijken. Inzake de bedrijfsorganisaties wil de minister thans niet nog eens een keer een voorontwerp publiceeren. Men kent de standpunten nu voldoende. Een wetsont werp tot oprichting van een Sociaal.Eco- nomischen Raad met administratieve en adviseerende bevoegdheid en die dus eigen lijk een herleving is van den Economi- schen Raad. is in de maak. De bezorgdheid, dat we te veel zullen exporteeren, bezwoer de minister door erop te wyzen, dat we alleen exporteeren, wan neer we nog noodzakelijker artikelen in de plaats terug kunnen krijgen. En tenslotte verzekerde de minister nog eens, dat het tabaksrantsoen op de helft van 1947 verdubbeld zal zijn. Over de mijnen is verder nog van. gedachten gewisseld. De heer Maenen wilde o.a. het staatstoezicht op de mij nen aan den M.I.R. overlaten. De minis ter wenscht dit voorloopig niet. Hij wil deze vraag, onder welke instantie het staatstoezicht ressorteert, ten principale opgelost zien bij de vaststelling van de bedrijfsorganisaties. Tot zoolang hoort het toezicht bij de arbeidsinspectie. Wat hij wel wil is aan het staatstoezicht den noodigen armslag geren, opdat de onge vallen tot het kleinste minimum beperkt zullen blyven. Op den kreet, dat de mijnwerkers spek en eieren moeten hebben, antwoordde de minister, dat hy zal zien of het mo gelijk is hieraan te voldoen. Tegenover de meening van den heer Maenen, dat de te lage prijszetting de oorzaak is van de tekorten, die de mijnen boe ken. stelde de minister, dat bij 80 pCt. van de productiviteit de prijszetting bedrijfs-economisch verantwoord is. Een met een motie ondersteunde poging van den heer Beeriiink (C.H.) om öc over plaatsing van het bijkantoor Hattem van het C.D.K. haar Nijmegen ongedaan te maken, werd halverwege afgebroken. Na dat de minister zich krachtig had verzet, moest de heer Beemink zijn motie in trekken. De Begrooting is z.hst. goedgekeurd. Daarna begon de Kamer aan Verkeer. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer van den minister van Sociale Zaken betreffende het wetsont werp tot wyziging van de kinderbyslag- wet is het volgende ontleend: De toekenning van kinderbüslag aan niet in Nederland woonachtige arbeiders is met name van belang voor hier te lande werkzame Belgische arbeiders. In de commissie voor loonen, prijzen en monetaire vraagstukken uit den raad der Nederlandsche, Belgische en Luxem- burgsche Economische Unie wordt ge tracht een oplossing van dit vraagstuk voor te bereiden. De vraag, of ook kin derbijslag moet worden toegekend aan weduwen met kinderen en kostwinners van gezinnen met kinderen, waarvan de vader niet tot werken in staat is, zal nader worden overwogen. De bezwaren, welke worden aangevoerd tegen t stand punt der regeering, dat de verhoogde premie niet in de prijzen mag worden doorberekend, kan de minister verstaan De vraag omtrent de styging van kos ten van levensonderhoud bij toeneming van het kindertal is moeilijk te beant woorden. Exacte gegevens bestaan daar omtrent niet. Er is o.a. verschil naar ge lang van den leeftyd der kinderen. Welk aantal gezinnen ten gevolge van de voorgestelde wijziging onder de wer king van de kinderbijslagwet zei komen te vallen, is niet nauwkeurig te ramen. Het vermoeden bestaat, dat enkele ambtenaren van het Rijksbureau voor Papier, Papierverwerkende en Grafische Industrie op onregelmatige wyze papiertoewyzingen hebben ver strekt. In overleg met den directe» van het Ryksbdreau stelt de Amsteit damsche politie een onderzoek in. Ten vervolge op hetgeen is medege deeld over de voorloopige oplossing van het radio-vraagstuk verneemt het ANP nader, dat volgens t plan van minister Gielen de programmaraad de beschik king zal krijgen over 3000 zenduren P"r jaar, d.w.z. 8 zenduren per dag of 4 uren per zender per dag. Hierbij ls in begrepen de zendtijd voor den radio nieuwsdienst. Dit beteekent, dat de pro grammaraad over circa een uur zendtyd per dag over twee zenders meer zal te- schikken dan op het oogenblik de Stich ting Radio-Nederland. Voorts wordt ver nomen, dat de noodzakelyke regeerings- maatregelen by de radio waarschijnlijk zullen leiden tot afvloeiing van een deel van het personeel van de Stichting. In dien een daarby betrokkene van mee ning mocht zijn, dat zijn ontslag berust op radio-politieke gronden, zal hy daar tegen in beroep kunnen gaan ty een door den minister in te stellen com missie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3