AMERIKA ANTWOORDT MR. VAN KLEFFENS NED. GEZANT BIJ FRANCO TERUGGEROEPEN Byrnes geeft inlichtingen Amer. troepen overzee Het India-debat in het Lagerhuis 0 Regeering en verzet streden schouder aan schouder Babelsche verwarring in Zionistenwereld PRIJSVERLAGING VAN VELE ARTIKELEN Handelsmarges zijn herzien Stoere werkers Daitschland zal niet herleven ten koste van bevrijde landen SYSTEMATISCHE ORDEVERSTORINGEN Churchill beschuldigt de regeering Toch was meer samenwerking geboden geweest Textiel tien pet. goedkooper Communisten maken het Blum lastig Rede van oud-premier Gerbrandy Tot hoold en hart ZATERDAG 14 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23723 99 99 Gen. Von Stuipnagel gearresteerd Ontwapening TOESTAND OP CELEBES Twee maanden lang tal van geweldplegingen Militaire situatie Geest was goed Utility-systeem Misbruik van Unrra- goederen ZWARE MIST OP SCHIPHOL De vermiste Firefly Aan onze maand- en kwartaal-abönné's BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRA4T 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143450 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: Of Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelirgen dubbel tarief Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich he: recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft geant woord op de beschuldigingen .van mr. E. N. van Kleffens, als zou de Ameri kaansche politiek ten aanzien van Duitschland te kort schieten, daar zij den handel tusschen Nederland en Duitschland niet openstelt. In een uitvoerige verklaring zegt het departement, dat de V S. nimmer een politiek zullen voeren, die Duitschland in staat stelt te herleven ten koste van bevrijde landen, doch dat een zekere mate van herstel in Duitschland nood zakelijk is met het oog op het herstel van zijn buurstaten. Het feit dat Duitschland niet in staat ls de door Nederland benoodigde grond stoffen te leveren, de Nederlandsche landbouwproducten te importeeren en gebruik te maken van de Nederland sche binnenvaart, schrijft het ministerie geheel toe aan het verstoorde econo mische leven in Duitschland. De verklaring ging verder punt voor punt de klachten, die mr. Van Kleffens Donderdag geuit heeft, na. Wij verwachten, aldus de verklarign, dat de autoriteiten, betrokken bij de economische samenstelling der Britsche en Amerikaansche zone van Duitsch- lend, met Nederland en andere landen, die belang hebben bij het goederenver keer met Duitschland, gedetailleerde besprekingen zullen voeren. Het is waar schijnlijk, dat aan de militaire missies te Berlijn handelsmissies zullen worden toegevoegd, die te Minden zullen zetelen, waar ook het economisch bureau ge vestigd is. Naar bekend is geworden, zullen volgende maand onderhandelingen gevoerd worden om tot een handels verdrag te komen tusschen Neder land en de kort geleden ontstane Britsch-Amerikaansche zone van het bezette Duitschland. Verder wordt vernomen, dat Neder land zal worden ingeschakeld hij de geallieerde goederencredletverleening. De vorm van deze credietverleening is nog niet bepaald, maar wellicht zullen grond stoffen en half-fabrikaten naar Duitsch land worden gezonden voor afwerking. Generaal Otto von Stulpnagel. die de eerste Duitsche militaire gouverneur van Parijs is geweest, is Donderdag in de Fransche bezettingszone van Duitschland gearresteerd, aldus is Vrijdag door mili taire autoriteiten in Parijs medegedeeld De Franschen hebben sinds den val van Duitschland jacht gemaakt op Von Stuipnagel. Zij stelden hem verantwoor delijk voor de talrijke executies van pa triotten gedurende den tijd, dat hij gou verneur van Parijs was. Een goed ingelichte Britsche regee- ringsbron heeft verklaard, dat Engeland zeer binnenkort zijn gezant uit Spanje zal terugroepen in overeenstemming met de resolutie van de UNO, waarin de Franoc-regeering gebrandmerkt werd als een „fascistisch regiem". Hij voegde er aan toe, dat Engeland waarschijnlijk de huidige status van zijn ambassade zou verlagen tot die van een legatie. ,,De Nederlandsche regeerlng zal even eens gevolg geven aan de aanbeveling van de Ver. Naties Inzake het Franco-regiem," aldus verklaarde een zegsman van bet mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, Ioen hit in kennis gesteld werd van het bericht uit Londen, dat de Britsche regeering ,,zeer binnenkort" haar ambassadeur uit Madrid zal terugroepen. De zegsman merkte hierbit op, dat de alleen liet terugroepen van lier hoofd tier diplomatieke vertegenwoordiging op het oog heeft en niet het opheffen van die vertegenwoordiging. De politieke commissie van de UNO heeft met algemeene stemmen een ont werpresolutie goedgekeurd, waarin de algemeene voorwaarden van het plan voor de ontwapening is vastgelegd. in de resolutie wordt aanbevolen, den Veiligheidsraad plannen te laten for- muleeren voor een beperking van de be wapening en voor de instelling van een Inspectie en een controlesysteem ter voorkoming van overtredingen. Dit toezicht zal niet onderhevig zijn aan het recht van veto der groote mo gendheden, In het programma komen ook bepalin gen voor, <un de atoombom en andere wapenen voor massavernietiging te ver bieden en om controle uit te oefenen op atoomenergie voor vredelievende doel einden. De storm en de mist hebben weer eens gespookt rond de Britsche eilanden. Tientallen schepen zijn er het slachtoffer van geworden en zijn gestrand of op de rotsen geloopen. Hier ziet men den Britschen mijnenveger Sultburn die door den storm in het Kanaal op de rotsen bij Hartland Point, werd ge worpen. De reddingsboot, die de bemanning aan land bracht werd zioaar beschadigd. In een nieuwen storm is de Sultburn weer op drift geraakt en drijft nu rond als een spookschip zonder een man aan boord In verband met het gouverne mentsbesluit, waarbjj voor Mandar, Parepare, Makassar en Bonthain op Zuid-Celebes de staat van oorlog is afgekondigd, heeft de Ncd.-Indisehe Voorlichtingsdienst een communiqué uitgegeven, waaruit blijkt, dat se dert 14 October tal van geweldple gingen zijn voorgevallen. .De orde verstoringen dragen een systematise karakter. Zoowel vanbuiten gekomen goedbe wapende en geunifomeerde groepen als nog steeds niet reeds voltallig gevangen genomen Japansehe deserteurs zijn herhaaldelijk op den achtergrond van deze acties gesignaleerd. Eerst wanneer deze kernen onschadelijk zullen ge maakt zijn, zullen met normale midde- delen orde en veiligheid kunnen worden hersteld en gehandhaafd. Kortgeleden is dan ook besloten, de militaire actie in genoemde streken uit te breiden en de noodige maatregelen zijn daarvoor reeds uitgevoerd. Teneinde nu het bestuur en den mi litaire autoriteiten gedurende de pe- James Byrnes, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in de Algemeene Vergadering der V.N. gedetailleerde gegevens ver strekt over de Amerikaansche strijd krachten overzee en is dus vooruitge- loopen op het voorstel tot een telling der troepen buitenslands. Byrnes verklaarde: „Op V-day hadden wij meer dan 5 millioen man troepen overzee. Heden ten dage zijn er minder dan 550.000 man troepen buiten het (Van onzen correspondent) Londen, 13 December. Het tweedaagsch debat over India in het Lagerhuis heeft, zooals te verwach ten was, niet tot eenig vruchtbaar re sultaat geleid. De regeering demon streerde een officieel optimisme en de oppositie een grondig pessimisme, maar geen van beide gaf een constructieve bijdrage. Het debat had inderdaad beter niet gehouden kunnen worden. Zcowel giste ren als vandaag werd herhaaldelijk door de oppositie de beschuldiging uitgespro ken, dat de Engelsche regeering India had overgeleverd aan de Hindtes. V°°r. al Churchill lanceerde deze beschuldi ging. Gisteren beweerde hij onomwon den, dat Sir Stafford Cripps en de re geering de Hindoe-Congrespartij hadden voorgetrokken bij de Mohammedanen, een uitlating, die zonder eenigen twijfel Franco protesteert tegen inmenging van de Vereenigde Volkeren. Om ringd door leden van zijn kabinet, spreekt generaal Franco vanaf het balcon van het koninklijk paleis te Madrid de menigte toe tijdens de de monstratie in de Spaansche hoofd stad weinig zal bijdragen tot een meer ver zoeningsgezinde houding van de Moslem liga in India. Toen Churchill eenige dagen geleden aandrong cp het houden van een debat over India, verklaarde Minister Morrison namens de regeering, dat deze het ocgenblik inopportuun achtte vanwege de moeilijke phase, waarin zich de onderhandelingen om trent India bevonden. Het verloop van het debat heeft de vrees van de regee ring gerechtvaardigd. Er zijn op deze beide dagen, vooral door den leider van de conservatieve oppositie, beschuldigingen geuit, die dankbaar gebruikt zullen worden door de Mohammedanen in India, ter recht vaardiging van hun koppige weigering, deel te nemen aan de Constitueerende Vergadering. Daarnaast heeft evenwel Churchill terecht gewezen op den bar ren ernst van den toestand in India en op de uiterst geringe kansen van een spoedige oplossing. Zijn woorden waren in duidelijke en overtuigende tegenspraak met de mee ning van Sir Stafford Cripps, dat er geen reden was te wanhopen aan de mogelijkheid van het tot stand komen van een nieuwe Indische constitutie in den loop van het volgend jaar. gebied van de V.S. Het meerendeel hier van bevindt zich in Duitschland, Japan, de Japansehe eilanden, Korea, Oosten rijk en Venezia Giulia. Het meerendeel van de troepen, dat zich op het gebied van ander landen genoemde bezet- tingsgebieden niet meegerekend be vindt, bestaat uit troepen voor den aan voer en bestuurszaken. Onze eerste taak is controle van de atoomenergie. In een wereld van onge controleerde bewapening zou de atoom energie den V.S. vel jaren lang 'n voor sprong geven. De V.S. wenschen echter niet de leiding te nemen in een bewa peningsrace. Wij zijn bereid onze kennis van atoomwapenen met de rest der wereld te deelen, op voorwaarde, dat andere landen evenals wij zich on derwerpen aan internationaal gecontro leerde inspectie en beveiligingen. De vrede en veiligheid zijn er niet mee gebaat, dat de voornaamste betrekkin- kingen tusschen de groote mogendheden afhankelijk gesteld moet worden van de vraag, welke politieke partij in Perzië, Griekenland of China aan de macht is." Léon Blum, eerste minister-president van de Vierde Fransche Republiek, heeft verklaard, na den geheelen dag bespre kingen met de partijleiders te hebben ge voerd, dat hij er niet meer zeker van was dat. hij er vandaag in zou slagen zijn kabinet te voltooien. riode van verhoogde militaire actie de daarbij passende buitengewone be voegdheden te geven, welke de rege ling op den staat van oorlog en beleg aan het militair gezag biedt, is van 11 December af de staat van oor log voor de bovengenoemde gebieds- deelen afgekondigd. Deze maatregel beteekent niet, dat het burgerlui: be stuur vervangen wordt door een mili tair bewind. De regeering hoopt, zoo besluit het communiqué, dat van de buitengewone bevoegdheden slechts een beperkt ge bruik behoeft te worden gemaakt dat van de genomen maatregel een preven tieve werking zal uitgaan en dat ten slotte spoedig tot opheffing ervan kan worden overgegaan. Een Nederlandsch militair woord voerder heeft omtrent de militaire si tuatie het volgende medegedeeld: In de omgeving van het vliegveld Padang zijn twee Nederlandsche vliegtuigen bescho ten. Hierbij vielen geen slachtoffers, in den Noordelijken sector werden twee Nederlandsche soldaten bij patrouille acties gewond. Bij gevechten met terro risten in de omgeving van het vliegveld te Falembang zijn een Nederlandsche soldaat en vier Indoniesiërs gedood een Indonesiër werd gewond. Bij een botsing tusschen patrouilles in den Westelijken sector van Batavia zijn zeven terroristen gedood. Twee terro risten werden met hun wapens gevan gen genomen. In Noord-Oost Bandoen werden bui tenwijken gezuiverd door Nederlandsche troepen. Het protest van den Indonesi- schen commandant werd verworpen, daar het gebied binnen de Nederland sche zone ligt. Bij een zuivering van den Zuidelijken sector Semarang zijn vier Indonesiërs gedood, twee gewond en zes gevangen genomen. Een hoeveel heid wapens werd in beslag genomen. In de Centrale en Noordelijke sector van Soerabaya hadden de gewone pa trouille-gevechten plaats. Uit den Zui delijken sector wordt terreur op de be volking gemeld. Bij een gevecht met terroristen in Oost-Borneo werden 13 terroristen gedood, twee gewond en ze ventien gearresteerd. Tevens werd een voorraad wapens buitgemaakt. Nadat de officieele opening van de con ferentie te Denpasar nogmalas was uitge steld en hoewel het programma voor Vrij dag slechts een excursie naar Karang Asem vermeldde, werden de journalisten Vrij dagochtend verrast door een speciale pers conferentie, gehouden door dr. W. Hoven, waarop werq medegedeeld, dat men drie rep-ublikeinsche journalisten uitgenoodigd had met het eerste vliegtuig naar Batavia terug te keeren, daar zij het gastrecht geschonden hadden. Dr. Hoven deelde medje, dat reeds op de conferentie te Malino door republikeinsche Journalisten propagandamateriaal was vespreld. Thans is dit opnieuw geschied, hetgeen, aldus dr Hovven, zeer schadelijk was voor een gebied als B'ali, waar orde en rust Juist waren weergekeerd, terwijl men aan den vooravond stond van een belangrijke con ferentie, die de richtlijnen van Malino en Lengvadjatl nader zou uitwerken. Nadar verneemt Aneta, flat de drie Journalisten inmiddels per vliegtuig ver trokken zijn. Dé drie overig® rppublikein- srtie journalisten wenschten niet te Den pasar te blijven en zijn eveneens ver trokken. „Er zijn conflicten geweest in het Nederlandsche verzet en er zijn con flicten geweest in de regeering te Londen, maar in alle opzichten heb ben regeering en verzet schouder aan schouder gestreden in eendrachtige eensgezindheid en dat was van zeer veel belang voor het aanzien van Ne derland in de wereld. Ik durf te zeg gen, dat de organisatie van het verzet in Nederland en de samenwerking met de regeering te Londen zoo goed waren, dat wij, voor geen enkel ander land in Europa behoefden onder te doen. De gegevens, die wjj te Lon den binnenkregen, waren zoo goed en zoo talrijk als van geen ander bezet land." Aldus sprak prof. P. S. Ger brandy Vrijdagavond in Pomona te Den Haag in een rede over de Ne derlandsche regeering te I onden en het verzet in Nederland. De oud-minister-president gaf in deze rede aan de hand van authentieke ge gevens een beeld van de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden vóór het werk van de regeering in Londen en van het verzet in Nederland goed op gang kwam en de onderlinge verbindingen goed waren georganiseerd. De regeering in Londen was aanvan kelijk in zeer vele opzichten gehandicapt. Er waren geen goede ambtenaren en er was geen goede organisatie. Nederland had geen ervaring in het ondergrondsche werk. Men was in alles afhankelijk van de Engelschen, die zelf alleen in militaire berichten waren geïnteresseerd. De eerste pogingen tot persoonlijk con tact met het bezet gebied mislukten door toevallige omstandigheden. Nederland had aanvankelijk bij de Geallieerden geen goeden naam. Men begreep onze snelle capitulatie niet en evenmin de politiek van De Geer. Van den anderen kant kreeg Londen zooveel tegenstrijdige be richten uit Nederland en maakten onder grondsche groepen elkaar zoo dikwijls verdacht, dat ook daardoor veel tijd ver loren ging. Als er in het verzet meer samenwer king was geweest en een betere wil tot onderling begrip, als er met één stem gesproken was, dan zouden er nog betere resultaten bereikt zijn. Toch was de geest hier zoowel als in Londen zeer goed. Nooit is er te Londen tevergeefs een beroep op de Nederlanders gedaan als er een gevaarlijke opdracht moest worden uitgevoerd. Tijdens de Aprilstaking in 1943 had de regeering deze gaarne krachtig gesteund. Dat zou echter alleen gekund hebben ais er militaire actie had kunnen zijn. Spr. heeft Churchill daarom gevraagd, doch het bleek onmogelijk. De Geallieerden waren nog niet klaar. Toen moest men de staking voorzichtig afremmen Den mili tairen moest men evenwel opdragen zich niet te melden voor krijgsgevangenschap, omdat dat te ernstige consequenties had kunnen hebben. Kunnen wij dus trotsch zijn op wat ons volk in oorlogstijd presteerde, de Londensche regeering heeft altijd op het standpunt gestaan, dat van het verzet geen show gemaakt moest worden, dat men het dus niet mooier moest voorstellen dan het was en in deze betrachting van waarheid, eerlijkheid en voorzichtigheid heeft juist onze kracht gelegen. Dat de saamhoorigheid, die tijdens den oorlog onzen grootsten kracht was, nu weer verloren dreigt te gaan nu land en rijk in zoo groot gevaar verkee- ren, is zeer te betreuren, aldus eindigde spr. Te Londen wordt een tentoonstelling van modelvliegtuigen gehouden. Een van de grootste vliegtuigmodellen met benzinemotor wordt naar de expositie gebracht Het wereldzionistencongres, dat op het oogenblik te Bazel vergadert en zijn aan dacht besteedt aan den Palestijnsche kwestie, heeft nu niet een verloop, dat men bepaald eenstemmig en harmonisch kan noemen. Van revisionistische zijde is het voorstel geopperd tot de samenstel ling van een voorloopige regeering over te gaan. Dr. Brodetzky, lid van de éxecutieve commissie van het Joodsch Agentschap, is tegenstander daarvan. Bovendien wil hij, dat het Agentschap deel neemt aan de besprekingen nopens Palestina, welke te Londen in Januari gehouden zullen worden. Mosje Sneh, lid van dezelfde commissie en van hetzelfde Agentschap, adviseert: geen deelname aan de besprekingen. Op de eerste vergadering had dr. Weizmann het terrorisme in scherpe bewoordingen veroordeeld. Dr. Altmann, maakt hem daarvoor verwijten en meent, dat het terrorisme een logisch gevolg is van Weizmann's eigen taktiek. Waarop Mosje Sneh, op zijn beurt, een veroordeeling uitspreekt over het ter rorisme. Hij zeide, dat slechts de Joodsche ge meenschap in haar geheel verzet kan bieden. De Stern-groep en de Irgun Zvai Leumi hebben volgens Sneh geen be staansrecht. Een gedelegeerde riep: „Hoe moet het In overeenstemming met de desbetreffende passages in de regeeringsverklaring over lounen en prijzen zijn alle handeLsmarges aan een grondige herziening onderwerpen, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede. Dit is geschied na overleg met de betrokken vakgroepen, waarbij in enkele gevallen wél doch in de meeste gevallen geen overeenstemming werd bereikt. De noodzaak, bij deze herziening spoed te betrachten, heeft het onvermijdelijk gemaakt op een gegeven moment de besprekingen te beëindigen en een beslissing te treffen. Alhoewel voor verschillende artikelen het overleg voortgang heeft, kunnen thans voor het meerendeel der industrieeie gebruiksartikelen de resultaten bekend worden gemaakt. de oude marge gehandhaafd, zooals op verwarmingsapparaten, gasfornuizen en waschmachines. De marges voor textielproducten, die wel als het belangrijkste voorbeeld kun nen worden beschouwd, zijn voor den grossier en voor den detaillist zoodanig verlaagd, dat de prijzen, behoudens even- tueele stijgingen van de internationale grondstoffenprijzen, met ongeveer 10 pet. naar beneden gaan. Voor de overige artikelen zijn verlagingen toegepast, die met hetzelfde voorbehoud eveneens on geveer 10 pet. voor den consument uit maken. De metalen huishoudelijke arti* kelen zijn verlaagd met 10 tot 12 pet. voor zoover het artikelen betreft, die beschouwd moeten worden als van pri mair belang voor huishoudelijk gebruik Daarnaast is voor een aantal artikelen Op lampekappen is een prijsverla ging bewerkstelligd van rond 15 pet. Aan de fabrikanten is thans een calculatie-schema voorgeschreven en de verplichting opgelegd, hun pro ducten van een code-nummer te voorzien, zoodat de fabrikant van bepaalde lampekap, die in den win kel hangt, is terug te vinden. Hier door behooren, naar verwacht wordt, de ongeoorloofd hooge prijzen op dit gebied spoedig tot het verleden. Op houten huishoudelijke artikelen is prijsverlaging door de herziening van de handelsmarges verkregen van rond 15 pet. Voor papierwaren en kantoor behoeften is een detailhandelsmarge- beschikking gemaakt, welke in een groo te leemte voorziet, daar deze handel tot nu toe feitelijk niet behoorlijk geregeld was. Thans is één detailshandelsmarge vastgesteld voor alle artikelen, die in deze branche thuisbehooren. Op stofzui gers beteekent de handelsmargewijzaging een prijsverlaging van rond 15 pet. Op glas- en aardewerk is een handels marge-verlaging alleen toegepast op die artikelen, die in een utility-systeem wor den ondergebracht. Deze artikelen, waaronder de voornaamste gebruiksar tikelen vallen, zullen dank zij de her ziening van de handelsmarges eveneens vrij belangrijk in prijs dalen. Waar schijnlijk worden in den loop van deze maand in het kader van het utility- systeem, consumentenprijzen vastgesteld, waarin de handelsmarges zijn verwerkt. Voor eenige verzinkte huishoudelijke artikelen en z.g. draadartikelen als ar- druipiekken en zeepkloppers, is dit reeds geschied. Door verlaging van de handels marges zijn deze prijzen met ongeveer 10 pet. gedaald. Ook voor houten artikelen is een soortgelijk systeem in voorberei ding. De handelsmarges op schoenen en meubelen zijn in de laatste verschenen beschikkingen reeds aanzienlijk verlaagd. Voor schoenen beteekende de 26 Juni 1946 in de Staatscourant gepubliceerd? beschikking gemiddeld een prijsverla ging van 7 pet., terwijl de meubelbe schikking, welke 2 Juli 1946 in de Staats courant is verschenen, een verlaging van den prijs beteekende van &>/2 pet met schieten?" En boven de kreten uit, die van alle kanten uit de zaal opklon ken, brulde Sneh: „Indien er op ons geschoten wordt zullen we terugschieten". Veertig Joden werden gewond, van wie sommige ernstig, „ijdens een botsing te Petab-Tiqua in Palestina tusschen leden van de rechtsche zionistische revisionisti sche partij en leden van het Joodsch al gemeen vakverbond. Dit laatste is wel in praktijk gebracht wat te Bazel bijeengepraat wordt. Bazel lijkt te veel op Babel om eenige waarde aan deze gemakkelijke woordspeling te hechten, maar toch zijn ze de gevolgen van een frappante gelijkenis. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is een poging gedaan om de wets rollen in een Londensche synagoge te ver branden, nadat een onbekende per tele foon de bedreiging had geuit, dat „ter reur met grooter terreur" zou worden beantwoord, indien de aanvallen op Brit sche soldaten in Palestina geen einde zouden nemen. Bij onderzoek bleek, dat de synagoge niet was afgebrand, maar Vrijdagmorgen vond de opzichter de wetsrollen afge rold. terwijl van een der rollen een hoek was,verbrand. De Amerikaansche senator. Wherry heeft geadviseerd, dat Amerika Europa rechtstreeks van voedsel voorziet en heeft gezegd, dat aan het Congres de volledige feiten moeten worden voorge legd „met betrekking tot de onbillijke verdeeling van UNRRA-goederen en het voor een ander doel gebruiken van voedselvoorraden Op een persconferentie, die hij bij zijn terugkeer uit Europa heeft gehouden, zei senator Wherry, dat in de Russische zone van Duitschland de Sovjet-Rus sische autoriteiten 80% van de plaatse lijke voorraden verbeurd verklaarden en vervingen door UNRRA-voorraden in- plaats van de plaatselijke voorraden met de UNRRA-goederen aan te vullen. De senator zei, dat hij het Congres zou adviseeren in de opheffing van de UNRRa toe te stemmen, zonder dat deze door een internationale instantie in eenigerlei vorm wordt vervangen. Op het Amsterdamsche vliegveld Schiphol is Vrijdag geen enkel toestel geland. Ook heeft geen enkel vliegtuig de luchthaven wegens den zwaren mist kun nen verlaten. Veel verbittering komt voort uit onvoldoend begrijpen van elkan der: veel ongenoegen uit de ver moedens, die men koestert over de gedachten van anderen, j Twee dagen waren wij de gast van de (Jgrbeiders in het Aarts bisdom Utrecht. Stil verdoken in een hoekje hebben wij geluisterd, ons verwonderd en veel geleerd. Daar zaten ze, de mannen uit het hooge Noorden en de Betuwers met hun langzame, sle pende stem, de felle Tukkers en de stijfhoofdige Gronnegers. De Friezen en de Utrechtenaren, en als we zoo even van het podium af de zaal overzagen, viel het groot aantal jongeren op. dat dezen 47en Centralen Raad tot zoon echt levende bijeenkomst maakte. De voorzitter is maar zoo'n klein manneke, maar als hij twee minuten is warmge- loopen in zijn openingswoord, ontdekt men onmiddellijk den ongecompliceer- den, volstrekt eerlijken arbeidersieider. Hoe terecht kwalificeerde Mgr. Van Schaik hem als een geschiedenis-spreker. Dit was de arbeider, die heel den har den strijd van zijn beweging van het begin af aan heeft meegemaakt. „We ver onder de wevers bleef hij", aldus duidde hem de bondssecretaris aan toen hij het artistieke, keurig verzorgde drie luik namens bestuur en leden overnan- digde „voor vele jaren trouwen dienst". Ondanks zijn drukke werkzaamheden van dien dag hadden we de kans met Nijkamp even een kopje koffie te drin ken. „Och ja," zegt hij dan eenvoudig weg, ,,de tijd, dat ik op mijn klompjes naar de fabriek ging. ligt me nog versch in het geheugen, al is het dan ook meer dan 25 jaar geleden. Maar het is dan ook zoo: als een bestuurder van de Kath. Arbeidersbeweging dien tijd gaat ver geten, dan kan hij geen leider van de arbeiders meer zijn. Het arbeiderssenti ment moet een bestuurder van de Kath. Arbeidersbeweging als een van de hoog ste deugden in zich blijven dragen." Wij hebben toen nog een paar gesala rieerde bestuurders op de korrel geno men en bij allen troffen we dezelfde mentaliteit. Dit heeft ons niet verwon derd, maar een verwachting bevestigd. Want niets zou voor de Kath. Arbeiders beweging gevaarlijker zijn dan vrijge stelden, die de arbeidersmentaliteit niet of niet meer verstaan. In Duitschland is de Kath. Arbeidersbeweging destijds zeer ernstige schade toegebracht door het feit dat de vrijgestelden „heeren" waren. Hetzelfde verschijnsel kan men ook in andere landen soms waarnemen. Toch worden aan den tegenwoordigen bestuur der hooge eischen gesteld. Hij stast ver antwoordelijk voor het voorlichten van de massa. Hij moet zich derhalve op de hoogte houden van alle actueele vraag stukken, maar vooral ook van geestelijke stroomingen, welke voor het algemeen welzijn meer in het bijzonder voor de arbeiders van belang zijn. Dit ver- eischt studie, relaties, omgang dus met menschen ook uit andere maatschappe lijke kringen. Hierbij heeft nu iedere bestuurder te waken, dat hij blijf de primus inter pares en niet vergroeit tot een verwaanden kwast, die van het arbeidersleven niets meer verstaat. Mo gen we deze vergadering van den Utrechtaetien Biuid als toetssteen Jiétt voor het geheel van de Nederlanosche Katholieke Arbeidersbeweging, dan con- stateeren we, dat deze er goed voor staat. Maar het zijn niet alleen de be stuurders. die opvielen in deze vergadering. De heer Veldman, oud-secretaris van den Utrechtschen Bond, thans 2de voorzitter van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging, herinnerde in een gevoelvol woord aan dat leger van onbekend gebleven ploeteraars en sjou wers. die onder de moeilijkste omstan digheden deze beweging in feite hebben gebouwd. En hun opvolgers maakten van de Centrale Raadsvergadering, die met een korte onderbreking duurde van 's mor gens 10 tot 's avonds 6 uur, een studie bijeenkomst, die geen moment verveelde. Hoe weten deze kerels hun woorden te kiezen, hun zinnen sprekend te bouwen. Hoe dringen zij onmiddellijk tot de kern van de zaak door. De bespreking van een contributiekwestie moge den buiten staander oninteressant voorkomen, maar laat hij dan letten op de opmerking van een afdeelingsbestuurder, die vast stelde: „Er is een groot onderscheid tusschen wezens- en verschijningsvorm van de Kath. Arbeidersbeweging en elke andere arbeiderscentrale in ons iand. Wij doen meer, omdat we meer zijn Hoe eerlijk klonk de verontwaardiging van den afgevaardigde, die vaststelde dat het de Kath. Arbeidersbeweging in Ne derland was. die het eerste open'ijke massale verzet tegen den vijand aandurf de en thans bij <Je liquidatie van het N.A.F. beloond wordt met een achter stelling. Hoe kent men in dezen kring de tekortkomingen in de sociale wetten en hoe grootsch ziet men de cultureel- vormende taak. Neen. deze niet als de monstratie bedoelde bijeenkomst was een demonstratie van grootsch formaat. Gedemonstreerd is, dat de katholieke arbeiders in Nederland in hun beweging een vormingsinstituut hebben, dat geheel in eigen hand, volledig beantwoord heeft aan den wensch van dr. Schaeptran: „Ik wenschte aan Nederland te geven een school van arbeiders met rotsvast geloof en kennis." Naar wij vernemen hebben de weers omstandigheden gisteren de op het vliegveld Valkenburg gestationneerde vliegtuigen van den Marine-luchtvaart dienst belet de nasporingen naar het vermiste Firefly-tcestel voort te zetten. Bent U gewoon per kwitantie Uw abonnementsgeld te voldoen? UitstekendWij zullen er wel voor zorgdragen, dat deze kwitantie U gepresenteerd wordt. Hebt U echter wel eens berekend, hoeveel incassokosten (en dat geldt het bijzonder voor de maandabonne's U zichzelf zoudt kunnen besparen, door vóór den aanvang van de maand of het kwartaal het abonnementsgeld te gireeren of per postwissel aan ens over te maken? Ons gironummer vindt U vermeld aan den kop van ons blad. ADMINISTRATIE N. HAARL. COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1