Nijmeegsche kunst in Haarlem Pottenbakkerskunst van Chris Lannoy 1 Ned. studentensanatorium opgericht •rii Een verschil en een overeenkomst Fantasia" van Walt Disney I1SPS Tentoonstelling bij Leffelaar Van het witte doek Kerkberichten ürm Hij leerde zijn a.s. schoonzoon laat kennen Waar zijn onze troepenschepen rin Februari opening te Laren Begi AGENDA- ZATERDAG 14 DECEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING De toekomstplannen van „Sancta Maria" „VICTORIA REG1NA" Leidsters der Jonge Vrouwen bijeen DOOP VAN KERKKLOKKEN BLOEMENDAALSCHE RAADSSTUKKEN Burgerlijke stand n Wonderbaar samengaan van beeld en klank Vijfde ledenconcerl H.O.V, (Serie B) H.O.V. Dr. SPOELDER OVER „BOSCH EN VAART" VOOR DE STILLE ARMEN Eerste concert Concertgebouworkest Oude bliksemafleiders Afhalen bonkaarten Bloemendaals Raad contra Ged. Staten Variété in Rembrandt HEEMSTEDE Wït-Gele Kruis Hulde aan het verzet I - Elfduizend Engelsche sigaretten Afd. Haarlem KNVB Licht verdeeld Na een lawine van glas en huisraad in het verwoeste Nijmegen kwistig te hebben rondgestrooid en daarmee den bom trechter van materieele zorgen eeni- germate gedempt te habben, schonk de Haarlemsche afdeeling van Volks herstel ook aandacht aan den geestelij ken kommer van haar pleegkind want een mensch leeft niet van brood alleen! en zoo logeerden reeds eer der in dit jaar een aantal schilderijen uit de Haarlemsche ateliers in de stad van ouden roem en waardigheid: Nij megen. Nog wordt de kennismaking voortge zet. waardoor thans ruim honderd werken van Nijmeegsche kunstenaars in het Haarlemsche Frans Halsmuseum geëxposeerd zijn. Het aanzien van het totaal dezer ex positie is niet dat wat wij kennen van de tentoonstellingen van de Haarlem sche vereeniging in deze museumzaal. De sfeer van het werk is anders mis schien beter en dit anders zijn hangt samen met de verschillende geaardheid en de verschillende levenssfeer der beide steden. Het religieuze element b.v. komt op meer directe wijze, spontaner, tot tilting. Ook het palet onzer gasten is warmer en wel in zeer scherp contrast tot de koele kleurgeving van een Haarlemsch schilder als Verwey, wiens werk de vorige maand deze zaal sierde. Een overeenkomst met de Haarlem mers, welke onmiddellijk daarna in het oog springt is, dat ook de Nijmeegsche schilders zich hoegenaamd geen proble men stellen, hetgeen voor den toe schouwer daarop neerkomt, dat deze de gestelde problemen niet behoeft te verwerken, het kost hem geen inspan ning t. a. v. de bedoelingen van den schilder er „in te komen", het werk spreekt onmiddellijk aan Langs deze doeken wandelt men on gedwongen en men ervaart de charme, Reeds tal van jaren is het R.K. Meis jeslyceum „Sancta Maria" aan de Dreef te klein voor het groote aantal meisjes, dat aan deze school studeert, en zijn de zusters in het aangrenzende „klooster" het is eigenlijk een particulier woon huis te eng behuisd. Ware de oorlog niet uitgebroken, dan zou al lang ver andering hierin gebracht zijn, maar uit breiden of verhuizen was heiaas niet mogelijk en dit is het ook thans nog niet. Er werd echter een deel van het terrein aan den Wagenweg, waarop het landgoed „Eindenhout," het zoogenaamde „Huis met de Beelden," gelegen is, aangekocht, waarover wij reeds een en ander bericht hebben. Na informatie deelde men ons mede, dat het de bedoeling is op ge noemde plaats zoowel een nieuwe school als een klooster te bouwen Aan de uit voering van deze plannen kan voorloo pt® misschien gaan er wel enkele ja ren overheen nog niet gedacht wor den. Men zal zich dus nog onbepaaiden tijd met de gebouwen aan de Dreef en het Florapark dienen te behelpen. Drie en half uur lang zwaaide Konin gin Victoria gisteravond in den Haar- lemschen Stadsschouwburg den scepter en gedurende al dien tijd heeft zij de aandacht van de bezoekers, die het ge- teele huis vulden, gespannen gehouden Hoewel het tooneelstuk met zijn twaalf tafereeien grootendeels een kijkspel is, heeft het Amsterdamsch-Rotterdamach Tooneelgezelsohap, onder straffe regie van Ko Arnold!, zijn hoogste kunnen go- geven, om er een aannemelijke vertoo ning van te maken. De pennevrucnt van Laurence Housman is nu niet be paald overtuigend, zeker niet in de eerste bedrijven, hetgeen de taak der spelers, die moesten worstelen met den soms naïeven. zoetigen tekst, tamelijk ver zwaarde. En toch kan men van een waardevolle opvoering spreken, omdat het stuk een uitstekend beeld geeft van het Victoriaansche tijdperk en van een vrouw, die koningin der koninginnen was. Het gedeelte na de pauze zal onge twijfeld den meesten indruk op den toe- Bchouwer gemaakt hebben, daar was ook Victoria Regina op haar best. Een ovatie was de spontane dank van Haar lems publiek. De leidsters van d« afdeeling deT Jon ge Vrouwengemeenschap in het Bisdom Haarlem komen morgenochtend In de St. Jozefkerk te Haarlem bijeen, om daarna in Café-restaurant Brinkmann een werkvergadering te houden. Dit is de eerste groote bijeenkomst van het kader dezer nieuwe katholieke organi satie voor de jonge vrouwen. Ruim 200 leidsters warden in de stad verwacht. welke pleegt te zweven om het momen teel nieuwe. Als specialiteit vermelden wij nog een uit lapjes samengestelde pop: „Madon na" en eenige voorbeelden van zeer goed met figuren versierd aardewerk: vazen en een schaal, welke tak van kunst (nijverheid) in onze streek wel zeer wordt verwaarloosd. Twee Zondagen met daartusschen in een week vol werkdagen heeft men nog de gelegenheid deze expositie te bezoe ken, die wij gaarne aanbevelen, ook om de belangstelling voor het opbloeiend leven in de stad onzer goede zorgen en om een blijvende hartelijke samenwer king en uitwisseling met haar op veler lei gebied. L. T. De hoogeerw. heer deken J. C. w. v. d. Wiel zal morgenavond 7 uur de twee nieuwe kerkklokken voor de Paters kerk doopen en haar toewijden aan de Onbevlekte Moedermaagd en den H. Antonius. N. de Munk te Heemskerk vorderde voor privé gebruik tijdens den honger winter aardappelen in de Wieringermeer, daarbij geholpen door een Duitsch mili tair, die omgang had met zijn dochter. Verdachte, die hardnekkig bleef ont kennen, niettegenstaande de zich tegen hem opstapelende bewijzen, hield» het Haarlemsch Tribunaal twee uren bezig. Alle verklaringen waren verdraaid en de processen-verbaal waren vervalscht. Hoewel niet aangesloten bij de N.S.B., speelde hij het klaar den chauffeur De M. .te intimideeren. Onder bedreiging dat de Weermacht zijn auto wel eens zou vorderen, moest De M. met zijn auto naar de Wieringermeer om aardappelen te gaan halen. De Munk vorderde, en voor zoover de desbetreffende boeren er geen zin in hadden, boezemde het uni form van den a.s. schoonzoon wei eenig ontzag in. Op die manier werd er 20 mud aardappelen gevorderd in Kolhorn; eerst werden er 10 mud per auto weg gebracht, daarna ging De M. eenige weken later de andere 10 mud met paard en wagen afhalen. Verdachte ontkende letterlijk alles, hij had niets met die vordering te ma ken, dat hij „Mond dicht houden, jon gens, jullie weten van niets" gezegd zou hebben tot een der chauffeurs, ontkende hij ten stelligste. Dat zijn vrouw en zijn zoon, die met vader er mee op uittrok, een en ander bevestigden, was voor. ver dachte geen aanleiding zijn houding te herzien. Onder veel hilariteit verklaarde de ardappelvorderaar dat hij uti de stukken er nu eerst achter gekomen is wie zijn a.s. schoonzoon is geweest. „Had nog nooit van hem ge hoord", aldus verdachte. „Maar wij wel, en dat is het ergste/' repliceerde de voor zitter. Hierna kwam zijn zoon P. voor. Deze nog zeer jeugdige delinquent stond onder den invloed van zijn vader en was zeer onder den indruk. Verdachte was geen lid van de N.S.B. en was slechts twee keer mee geweest naar de Wleringr- .meer. De verdediger bepleitte ten aan zien van dezen bschuldigde een spoedige invrijheidstelling. Uitspraak 23 December. Daar vrijwel geen grafruimte meer be schikbaar is op de Algemeene Begraaf plaats vragen B. en W. een crediet van 45.000 aan voor het in orde brengen van een terrein daaraan grenzend. B. en W. stellen voor het uitbreidingsplan aan een grondige herziening te onderwerpen en architect Kuiper uit Rotterdam daar toe opdracht te geven. Voorgesteld wordt gunstig te beschikken op een verzoek van de firma Holdert Co. N. V. te Amsterdam om een papieropslagruimte en een transformatorhuisje te mogen bouwen bü het perceel Korte Kleverlaan 62, waarin een boekbinderij wordt geves tigd. De gewone dienst der gemeentereke ning 1945 sluit met een nadeelig saldo van 539.278.73 en de kapitaaldienst met 97.004.35. Van het Rijk Is nog 150.000 belastinggeld te vorderen en ƒ64.000 uitgave van de politie. Begroot was een tekort van ƒ500.000, zoodat het tekort meevalt. HAARLEM Geboren: C. E. Mees- ters-Okhuijsen, d; J. H. Baruch-Baron, z; M. Bogaart-Verhaar, z; A. D. v. d. Peijl-Kruitbos, d; J. M. Nederhof-Maag denberg, d; E. v. Kapel-Gulyas, z; C. J. Snoeks-v. Berkel, d; T. Koolen-Kle- ment, z. Overleden: H. J. Oorthuijs-Proost, 51 j; G. Hoenson-Steenken, 72 j; G. W. M. Heeres, 9 j; P. Uijlenburg, 83 j „Er was eens een profeet, die Arthur Rimbaud heette. Deze beweerde, dat tusschen de klanken en de kleuren een geheime, mysterieuze en innige bond bestaat. Voor hem was het geiuid van cymbalen rood en de klinker U groen. Boven deze simpele voorstellingen droeg Rimbaud het visioen van een vreemdsoortige wereld, waarin de vorm, de kleur en de muzikale harmonie hun smaken dooreen mengen, waar men aan óenzelfden hemel den staart van de ko meet en den suibliemen dialoog van het contrapunt ziet voorbijgaan. Dwaze droo- men, zeide men hiervan. Maar Walt Dis ney heeft op zekeren dag dezen zelfden droomen vormgegeven. „Fantasia" trans poneert in bezielde teekeningen een se rie beroemde muzikale composities. Er ontrolt zich een hekserij. De scherts volgt op de nachtmerrie, de meest authentieke poëzie op de meest enorme schoolvosserij. en het schilderspalet op den emmer ripolinverf". Aldus begint Michel de Saint-Pierre zijn artikel In de ..Témolgnage Chretien" van 29 November j.lwaarin hli eer. van de nieuwste films van den Amerikaan en maker van vele teekenfllms Walt Disney „Fantasia," behandelt. In deze fiim heeft Walt Disney niet gewerkt zooals ln zijn Mickey Mouse- en Donald Duck-films. Deze laatste zijn op de allereerste plaats visueel en op de tweede plaats auditief ingesteld. Zooals bij alle geluidsfilms werkt de muziek er Walt Disney en een van sijn figuurtjes Een zeer bijzonder werk van Mozart, een Concertantes Quartett voor hobo, clarinet, hoorn en fagot, met orkestbe geleiding, gaf aan vier instrumentalis ten uit het H.O.V.-ensemble, die men anders slechts terloops solistisch hoort naar voren treden, gelegenheid om eens wat uitvoeriger van hun kundig heden te doen blijken. En de heeren Joop Lenaarts (hobo), Antoon Strik- kers (clarinet), Jo v. d. Beek (hoorn) en Kees Timmermans (fagot) hebben door accuraat en goed afgewogen sa menspel getoond, welk een bijzondere klankschoonheid vier goed op elkaar ingestelde blazers kunnen bereiken en hoe elk instrument zijn karakteristiek heeft. Dirigent Hartvelt gunde dit blaas- quartet het langdurig applaus dat hen voor hun prestatie beloonde. De Tsjechische zangeres Vlasta. Ur- banova zong hierna de Pamina-aria uit „Die Zauberflöte" en de aria van Con- stanze uit „Die Entfürung" van Mo zart. Haar geluid mist glans en kracht, maar daartegenover kan zij bogen op een fijne muzikaliteit, een uitstekend geschoolde stem, een uiterst gladde en soepele coloratuur, kwalititen die veel, zoo niet alles goedmaken bij deze met charme en intelligentie voorgedragen liederen. Ook hier welverdiend applaus. Van Claude Debussy, den „musicien frangais" par excellence, liet dirigent Hartvelt, die over een uitnemend mu zikaal geheugen blijkt te beschikken, het stemmingsvolle Nuages en het uit bundig feestelijke „Fêtes", in een bij zonder fraai beheerschte vertolking weer geven, terwijl het bij het laatste der twee Nocturnes uitstekend aanpassen de „Camaval-Romain" van Berlioz, dit in alle deelen welgeslaagde concert be sloot. Het publiek toonde zich bijzonder en thousiast over het gebodene. J. Scheepens Het vijfde Volksconcert van dit seizoen, dat de Haarlemsche Orkest Vereeniging Dinsdag 17 Dec. in de Gem. Concertzaal zal geven, staat onder leiding van Kees Hartvelt. Soliste is de mezzo-sopraan Réiie Rimathé, die met orkestbegelei ding de Cantate „Ariadne auf Naxos var. Jos. Haydn zal zingen. De vrienden van Haarlem konden Donderdag hun hart ophalen, toen dr. Spoelder voor de vereeniging „Bosch en Vaart" een lezing hield over het reeds zooveel bezongen zuidelijke deel der Spaamestad. Zijn lezing met talrijke lichtbeelden verduidelijkend, wist de spreker zijn gehoor te boeien. De schoon heid van gebouwen en natuur in vroe gere tijden werd prachtig belicht. Ver schillende schrijvers werden aangehaald en gedeelten uit de werken van Jac. van Looy en prof. van Moerkerken wer den op gevoelvolle wijze voorgdragen, waarbij zoowel de humor als het bloem rijke in hun oeuvre naar voren werd gebracht. Dat spreker ook de „Camera" aanhaalde behoeft wel geen vermelding. Aan het slot deelde de voorzitter nog mede, dat de vereeniging „Bosch en Vaart" in Februari een kunstavond geeft, waaraan medewerken de Amster- damsche declamatrice Aafje Top, de zangeres Akke de Vries, bekend door de uitzendingen van den K.R.O., en de pianist Roel Riphagen, terwijl op lateren datum een feestavond zal worden ge houden in de H.K.B. Een niet gedronken borrel 1.uit kinderspaarpot 3.B.W.V.O. 2.50; NJST. ƒ3.—; S.A. ƒ500.—; W. ƒ5.—; N.N. ƒ5.—. Totaal 1725 Het eerste concert van het Concertge bouworkest, Zondagmiddag 15 Decem ber 2 uur in de Gem. Concertzaal te Haarlem, zal wegens ziekte van Eduard van Beinum gedirigeerd worden door Hein Jordans. „Het doel en streven van mijn werk is het veredelen van het aarde werk, dat in den loop der jaren der mate gedegenereerd is, dat wij eigenlijk van aardewerk niet meer mogen spreken", aldus vertelde ons de heer Chris Lanooy, de nestor der pottenbakkers in Nederland, die ter gelegenheid van zijn vijftigjarig ju bileum als pottenbakker van 14 tot en met 30 December zijn werken zal exposeeren bij Kunsthandel Leffe laar aan den wagenweg 102. De 65-jarige heer Lanooy, die niet alleen pottenbakker, doch ook glasblazer kunstschilder, beeldhouwer en ontwer per van damast en weefgoederen is, gaf een interessante uiteenzetting over het geen de kunst der pottenbakkers eigen lijk is. Het vormen van klei tot voorwerpen is een werk, dat zeer zeker vakkennis vereischt, maar toch ondergeschikt is aan het versieren der voorwerpen, dat met glaziur gebeurt, voor het draaien van klei tot vazen, bakjes, schalen etc. moet men wel degelijk eenige kennis van meetkunde hebben, om de verschillende spanningen, die op het voorwerp inwer ken, evenredig te maken aan het ge heel en daardoor een voorwerp te maken, dat, wanneer het gereed is, zoo sterk is, dat men er een spijker mee in een stuk eikenhout kan slaan, hetgeen de heer Lanooy ook demonstreerde. Het giazuren is het voornaamste, daar dit het aanzien aan het voorwerp moet geven. Wanneer de klei gebakken is in een oven, die tot 1600 graden verhit ge durende 38 vuren het voorwerp binnen de 75 c.M. dikke gemetselde muren ge had heeft, wordt het glazuur er op ge legd. Voordat men echter een geschikt glazuur bereid heeft, gaat een proces vooraf, dat, wat tijdsduur betreft, niet te bepalen is. Het glazuur, dat uit 12 componenten bestaat, waaronder gemalen glas, zand en chemicaliën, wordt vermengd met metalen, zooals goud, tin, zilver, zink, koper etc. Verschillende metalen zijn zóó kostbaar om te gebruiken, dat men deze langs omwegen moet zien te be machtigen. Zoo vertelde de heer Lanooy, dat hy oude bliksemafleiders opkocht, om het metaal, dat zich aan de punt be vindt, er af te nemen, dit te smelten en aldus als juridiumzwart voor zijn potten aan te wenden. De metalen wor den geoxydeerd en in vloeibaren vorm aan het glazuur toegevoegd. Wanneer dit mengsel verschillende bewerkingen heeft ondergaan, wordt het met goud stoffers op de gebakken klei gelegd, om daarna weer in den oven te verdwijnen. Het verhitten van den oven is ook een belangrijke factor, want wolphram bij voorbeeld kan vier tot vijf verschillende kleuren aannemen, wanneer het op ver schillende temperaturen gebracht wordt. Zoo kan het o. a. rood, geel en blauw worden, om dan nog niet te spreken van de kleurengradaties, welke mogelijk zijn. 30 jaar heeft Chris Lanooy dan ook gewerkt by „Leerdam", waar hij zün beste krachten heeft gewijd aan het vervaardigen van kunstvoorwerpen. Jammer is, dat de oogen van den potten bakker gedurende zijn verblijf in het kamp Amersfoort tijdens de Duitsche bezetting veel geleden hebben. Ook als illegaal werker heeft hij zün beste beentje voorgezet; in zijn fabriek had hy een wapenarsenaal voor de onder- grondsche strüdkrachten. Een zeer variant leven, dat geheel ge wijd was aan kunst, heeft Chris Lanooy achter den rug, doch gezien zijn vitaliteit zal hy zeer zeker nog veel kunnen by- dragen tot het veredelen van aarde werk, hetgeen hy zich ook van het begin af aan ten doel gesteld heeft. Maandag zyn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten de let ter T van Ta af tot en met Truf. Chris Lanooy aan zijn draaibank Op de agenda van de vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal op 19 December komt het punt voor; beslis sing op brief van Ged. Staten d.d. 4 Dec. 1946 inzake het niet aanvaarden „Alge meene Voorwaarden voor Noodlijdende Gemeenten". Het standpunt van B. en W. is niet gewijzigd, zoodat de raad moet beslissen of hij al dan niet aan de voor waarden wil voldoen. In het schrijven van G. S. wordt den raad gevraagd, of hij de gevolgen van het niet aanvaarden wel voldoende overwogen heeft. Het ge- heele gemeentelijke apparaat zal tot stil stand komen, machtigingen kunnen niet meer verstrekt worden, voor bepalingen zal ieder lid van het College persooniyk aansprakelijk gesteld kunnen worden. Met recht gewagen G. S. van een onmo- geiyken toestand, waarna zij wijzen op de soepelheid, die de regeering voor noodlüdende gemeenten heeft toegezegd. G. S. wenschen voor 24 December ant woord van den raad. Herman Rinkets Variété bezoekt deze week het Rembrandttheater met aks middelpunt de Kilima Hawaiians, die bij gelegenheid van hun koperen jubi leum niet alleen Zuidzee-melcdieën maar cok cowboy-liedjes zingen en nog wel in een fantastisch décor. Alex de Haas verbindt de nummers met een ge zellig praatje aan elkaar en zingt een paar liedjes, zooals trouwens ook het duo „Scholten en van 't Zelfde". Frans van Valkenburg biykt een accordeon virtuoos te zijn en de jongleur Ted haalt gevaarlijke toeren uit op tafels en stoe len. Bijzonder interessant is Carla, de buikspreekster met haar twee poppen, de aristocraat en het schooiertje. Het aangekondigde nummer „Sensatie in een Zeemansbar" bleef achterwege. Wie van variété houdt krygt een goed verzorgd afwiselend programma te zien. Woensdag 18 December, 8 uur, wordt in het R-K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede een algemeene ledenvergadering gehouden. Behandeld zal worden het onderwerp: contributie- verhooging. SIBAJAK, R'dam n. Batavia, 12 Dec. n.m. 6 u. 30 van Suez. KOTA INTEN, R'dam n. Batavia, pass. 13 Dec. n.m. 4 u. Anderhalf- graad-kanaal. Begin Februari a.s. hoopt de Stich. ting „Het Nederlandsch Studenten Sanatorium" haar voorloopig hoofd gebouw te Laren (N.H.) in gebruik te nemen, waartoe is aangekocht de villa „Dennenoord" tegenover het sanato rium „Hoog-Laren." Dit gebouw is bedoeld voor onder brenging van directie en verplegend personeel van het komende sanato rium, maar daarnaast zal ook plaats zijn voor opname van een 15-tal pa tiënten. Bü de openingsplechtigheid zal tevens de eerste steen worden ge legd voor het eerste paviljoen, dat, naar de schenkster der benoodigde gelden, „Paviljoen Curagao" zal hee- ten en begin Juli 1947 geopend wordt. Dit eerste paviljoen zal plaats bieden aan 60 patiënten. De absoluut en relatief hooge cyfers van t.b.c. onder de studenten hebben tot oprichting van het sanatorium, dat uit gaat van alle Nederlandsche Universitei ten en Hoogescholen, geleld. Het doel ligt in de verwezeniyking van den veel gevoelden wensch, den studenten gelegenheid te geven te kuren in een eigen universitaire sfeer, waar het cul tureel niveau overeenkomt met de be hoeften der patiënten. Daarnaast zal het sanatorium in het raam der werk- therapie hun gelegenheid bieden hun studie weer op te nemen. Getracht wordt docenten en assistenten van het Hooger Onderwys bereid te vinden bij de studie hulp en leiding te geven. In een ge hoorzaal, door radio-installatie met alle ziekenkamers verbonden, zullen voor drachten worden gegeven. Een goede bibliotheek en andere stu diemiddelen zullen aanwezig zijn. Be- langrüker is nog, dat in de definitieve gebouwen de patiënten niet liggen in zalen, maar dat alleen kamers van één of twee bedden worden ingericht. Voor studie en cultureele leiding wordt een aparte kracht aangesteld. De Stichting wil de herinnering le vendig houden aan en blijvende er- kenteiykheid toonen voor de stand vastige en moedige houding van de Nederlandsche studenten gedurende de Duitsche bezetting. Het initiatief is dan ook te danken aan universitaire verzetsgroepen. Nog tydens den oorlog verklaarde Prinses Juliana zich bereid als Beschermvrouwe op te treden. Het kapitaal, waarmede thans de Stichting haar werkzaamheid kan be ginnen, is voor het grootste gedeelte bijeengebracht door particuliere activi teit. .Het comité SANOC uit Curagao en Bovenwindsche Eilanden schonk f 250.000 voor het Paviljoen „Curagao". Tegeiy- kertijd schonk het Curagaosch Nationaal Steuncomité f 170.000 voor den aankoop van het landgoed. Van de overheid wordt alle medewerking verkregen en op de Rüksbegrooting is een subsidie voor de Stichting uitgetrokken. Een gesneuveld Ned. officier lega teerde een bedrag aan de Stichting. Van vele zyden wordt dus medewerking ver kregen. Het is duidelijk, dat de exploitatie van een dergelijk sanatorium duurder zal zijn dan van een gewoon volkssana torium. De exploitatie zal dan ook, zoo als by de overeenkomstige sanatoria in Zwitserland en Frankrijk, mede gedra gen moeten worden door allen, wien ons Hooger Onderwijs en zijn leerlingen ter harte gaat. De Stichting doet dan ook een krachtig beroep op de hulp van allen, die met haar doel instemmen. Voorzitter, secretaris en penningmees ter van de Stichting zyn resp. prof. dr. G. C. Heringa, prof. mr. M. H. Breg- stein en mr. H. ter Meulen, allen te Amsterdam. Het Centraal Bureau is gevestigd Sarphatistraat 108 te Amsterdam Architect van de gebouwen, die uit- eindeiyk 150 bedden zullen omvatten, is de heer H. van Tijen uit Aerdenhout. Geneesheer-directeur wordt dr. F. N. Sickenga. Met het sanatorium „Hoog- Laren" wordt nauw samengewerkt. Er komt een apart meisjespaviljoen. De terrassen worden zoo ingericht, dat ge makkelijk boxen, aansluitend aan de kamers, kunnen ontstaan. De ervaring in buitenlandsche sanato ria wordt hiermede benut, zoodat b.v. speciale maatregelen getroffen zullen worden om infectie van verpleegsters te voorkomen. Ook studeerenden aan de Scholen voor Maatschappelijk Werk, Academie van Beeldende Kunsten, Con- Ematorium voor muziek, afgestudeerden, docenten en assistenten kunnen worden opgenomen. KKli „Zoolang ik leef" draait deze week in Cinema Palace, een Fransch product, waarin Edwige Feuillère de hoofdrol speelt.. Typeerend is het spel van deze actrice, die verschillende onderling zeer uiteenloopende karaktereigenschappen in zich vereenzelvigt, zonder dat dit af breuk aan het geheel doet. Z« is zaken vrouw, oplichtster, zij kan medelijden opwekken, zonder zelfstandigheid en reserve te verliezen, zij is listig, heeft invloed op een ieder door charme en be- koorlykheid en ontpopt zich tenslotte als een vrouw, die echt lief kan hebben. Het verhaal speelt zich grootendeels af tusschen wit besneeuwde bergtoppen, hetgeen het voor het oog nog aantrek kelijker maakt. De onwaarschijnlijkhe den buiten beschouwing gelaten, is het een goede rolprent, die geschikt is voor personen boven achttien jaar. Er zijn menschen, die nooit de hel pende hand van Vrouwe Fortuna toege stoken krygen en daarbij steeds vechten de tegen moeilijkheden door het leven moeten gaan. Zoo gaat het aanvankelijk ook in de film .Koraalrif", die deze week in het City-theater gaat. Jean Ga- bin begaat een misstap, wordt achter volgd, gekweld op zijn vlucht voor de politie, staat na tailooze moeilijkheden te hebben overwonnen recht tegenover zijn tegenstander. Het lijkt dan alsof 't einde voor hem gekomen is en de wet hem zijn verdiende straf zal geven. De man, dien Jean Gabin gedood heeft, was echter een misdadiger, op wiens hoofd een groote belooning gezet wasHet zelfde maakt ook Michèle Morgan mede, met wie Jean Gabin tenslotte in het huwelijksbootje stapt. Eerst dan komt 't geluk in hun leven. Een vrij goede film, voorbehouden aan personen boven acht tien jaar. De laatste der Mohikanen in het Luxor-theater is een indrukwekkend verhaal, verfilmd naar het bekende avonturenboek van Cooper, waarin de Fransch-Britsche rivaliteit in Noord-Amerika niet weinig afbreuk doet aan het prestige van de blanken ten op zichte van de Indianenstammen. Wan neer het fort Henry bestormd wordt en twee charmante vrouwspersonen in han. den vallen van een wilden stam, gelukt het na veel avontuurlijke tochten en ge vechten deze dames te bevrijden. De hoofdrollen worden gespeeld door Ran dolph Scott en Binnie Barnes. De film is vlot van voordracht. Hinderlijk is dat de vertaalde teksten met het beeld ten achter zijn. Overigens zyn enkele typen in dit oerwoud wel wat te geciviliseerd geteekend. In het Spaarne-tiheater wordt deze week een gangsterfilm vertoond, „Over valwagens" getiteld. Ditmaal wordt de politie en een reporter, die de politie- rubriek verzorgt, door de gangsters aan gevallen. Op dit sensationeele gegeven is een liefdesgeschiedenis geweven, waarby de reporter Jerry een hoofdrol speelt. Nadat Jerry verschillende avon turen heeft meegemaakt, schiet Cupido zyn pijltjes raak en komt het traditio neel e happy-end. Een film, aanbevelens waardig voor personen boven achttien jaar. In het voorprogramma wordt 'n span nende Wild-west film gedraaid: „De man zonder vrees". „Het smeulende vuur" is een Fransch filmwerk van opmerkeiyke kwaliteit, zoowel wat spel als opnamen betreft. Niet alleen Odette Joyeux en Madeleine Robinson, maar ook de overige acteurs en actrices geven subliem spel te zien. Natuurlijk spreken dg romantiek en de Fransche zin voor tragiek een belang rijk woordje mee in het verhaal, doch dit neemt niet weg, dat ook Noorderlingen, die over het algemeen meer op de rea- Stadsschouwburg: 15 ï>ec. Residentie- tooneel met „Antigone", 2 u., idem met „Pygmalion", 8 uur; 16 Dec. Ballet Tru dy Schoop, 8 uur; 18 Dec. Kennemer Ly ceum „Zwaan-kleef-aan", 2.30; Charlotte Kohier met .Oompjes droom" 8 uur; 19 Dec. Kennemer Lyceum met „Zwaan- kleef-aan", 2.30 uur; 20 Dec. Gymnasias ten ver. „Amic. Juncti" met „Antigone" 8 uur. Gem. c'hicertgebouw: 15 Dec. Concert gebouw Orkest 2 uur, Jonglisto telepaath 8 uur; 19 Dec. Eduardo Del Puyeo, piano, 8 uur. Bakenesserkerk: Concert met koort, 8 u. Tentoonstellingen. Nijmeegsche Ge meenschap beeldende kunstenaars in Frans Hals museum, 104 uur. Kunsthandel Leffelaar (Wagenweg 102) Expositie van Keramiek. BIOSCOPEN Cinema Palace: Zoolang ik leef (18 j.). Luxor: De laatste der Mohikanen (alle leeft.) 2, 4.15, 7 en 915 uur.Frans Hals: Het smeulend vuur (18 j.) 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Koraalrif (18 1.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne theater: Overvalwagens (alle leeft.) 2.30, 7 en 9.15, Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Apotheken: De Zond.- en nachtdiensten worden waargenomen door: Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539; C. G. Loomeijer en Zn.. Zijlweg 34. tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174* Schoterbosch-Apotheek Rijksstr.w. 19! tel. 12711. Ziekcnvervoer: fa. Mathot, Gr. Houtstr. 11990> Margriet, Turfmark, tel. 21400 (dag en nacht). liteit zün afgestemd, van deze film kunnen genieten. Het is de geschiedenis van een grafelijke jongedochter en haar gouvernante, die beiden verliefd zijn op denzelfden man. Voor volwassenen is deze film een gang naar Frans Hals zeker waard. Ambtenaren van den C.C.D. sloegen een goeden slag by de aanhouding van een vrachtauto, bestuurd door den As- sendelftenaar C. B Niet minder dan 10940 Engelsche sigaretten, hoofdzake lijk Player en Pall Mali, een han delswaarde vertegenwoordigende van f 18.000.werden in beslag genomen. Er bestaan in ons land plannen bin nenkort over te gaan tot het leggen van een rechtstreeksche telefoonverbinding door zee met Denemarken. IA: HFC 3—OG 2, VVB 2—Haarlem 3a, RCH 4Zandvoortmeeuwen 4, SpaarndamHalfweg 2, Beverwijk 2 DEM 2; IB: Haarlem 4Kinheim 2, Waterloo—Schoten 2. EDO 3—Storm vogels 3, DSKTYBB 2, Hillinen 2— RCH 5; 2A: DEM 3—Haarlem 5, EHS 2 HBC 3; 2C: TYBB 4DCO 2, VVE 2 Velsen 3, DSS 2—VSV 4; 2D: Voge lenzang—RCH 7; 3A: OG 3—DEM 4; 3B: Velsen 4VVB 4, DEM 3Kenne- mers 6; 3D: HBC 4—Hillinen 3; 4B: SV Y 2—DEM 6; 4C: VVD 3—NAS 3; 4D: Hillegom 4—DSS 5; 4E: TYBB 5—OG 4; 4F: OG 5—IEV 4. Junioren: B: VVEaOGa, IEVaTY BB a, NAS a—HBC a, Velseri a—DEM a; D: HBC c—TYBB c, DEM c—DEMI b; OG b—HBC b; DSS a—Hoofddorp Boys a: F: BSM bDSS b, Van Nispen aVelsen e, HBC eVelsen d, Vogelen zang aGeel Wit a, Concordia eOGe. Adspiranten: B: DEM bHBC a, D: TYBB g—TYBB c, DEM e—DEM c, OG b—DEM d, NAS a—TYBB b, Vel sen cDSS a; F: BSM aConcordia b, Vogelenzang aHBC b, DSOV a— Hoofddorp Boys a, HBC cConcordia a; H: Concordia cTYBB f; Concordia d TYBB d; TYBB e—DSS b, HBC e— NAS b, Geel Wit b—OG c. KATHEDRAAL ST. BAVO: Zondag H.H. Missen 6.30, 7-30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 7 uur. Maandag H. Familie 8 uur. Dinsdag Congr. meisjes 7, jonge, dames 8.16 u. Woensdag 7 u. Congr jongens, Gulden Mis des morgens 7 u. Vrijdag Lof 7.30. Zaterdag biechten van 4.30 tot 8.30. Lof 7 u .In de week H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.15 en 9 u. H. ANTONIUS VAN PADUA: Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoog mis), 10, 11 en 12 u- Lof 7 uur. Wijding Nieuwe Klokken door Deken v. d. Wiel. Maandag Congr. meisjes 7.30 u. Dins dag Lof 7.30 u. Woensdag Congr. jon gens 6.45 u., jongemannen 7.30 u. Vry- dag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten van 49 uur. In de week H.H. Missen 6.45, 7.30, 8.15, 9 en 9.30 uur. H. HART, Kleverpark: Zondag H.H. Missen 7-30, 9 en 12 uur. 1Q.30 Hoog mis. 7.30 uur Lof. Dinsdag 7.30 uur Lof. Woensdag 6 uur Gulden Mis. Vrijdag 7.30 u. Lof. Zaterdag Biechthooren van 5 tot 9.30 u. In de week de H.H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 uur. H. LIDWINA, Rijksstraatweg: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 1130 uur. Lof 7 uur. In de week de H.H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 u. Maandag H. Familie dames 8 u. Woens_ dag Gulen Mis, 7.30 Congr. jongeman nen 8 u. Donderdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten van 58 uur. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN H. BAVO: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 6.30 u. In de week HH. Missen 7, 7.45 en 8.30 u. Maan dag H. Fam. heeren 8 u. Dinsdag Dames- congr. 8 u. Woensdag 8 u. Jongemannen- congr. Vrijdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten van 59 uur. H. JOZEF, Jansstraat: Zondag H.H. Missen 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. In de week H.H. Missen 6.45, 7, 7.30, 8.15 en 9 u. Maandag Congr. mannen 7.30 u. Dinsdag Congr. meisjes 7 u„ vrou wen 8 u. Woensdag Lof 7 u. Congr. jon gens 7 u„ jongemannen 8 u. Zaterdag Lof 7.30 u., biechten van 4—6 en van 7—9 uur. O. L. VR. ROZENKRANS: Zondag H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoog mis). Congr. jongens afd. I 5.30 u. Lof 7.30 u. In de week H.H. Missen 7, 7.30, 8.15 en 9 u. Maandag Congr. gehuwde dames en jongevrouwen boven 25 ,ir. 8 u. Dinsdag Congr. jongere meisjes 7.30 u. Zaterdag biechten van 58.30 u. Lof 7.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA, Aerden hout: Zondag H.H. Missen 7.30 9 (Hoog mis) en 1} u. Lof 4 u. In de week H.H. Missen 7.45 en 9 u. Dinsdag Lof 7.30 u., Congr. Meisjes 8 u. Vrijdag 7.30 u. ge zongen H. Mis, verjaardag pastoor. Za terdag biechten van 49 u. Lof 7.30 uur. ALLERHEILIGSTE DRIE-EENHEID, Bloemendaal: Zondag H.H. Missen 7 u„ 8,30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Lof 7 u. H H. Missen in de week 7, 7.45 en 9 u. Dinsdag Congr. jonge vrouwen 8.15 uur. Woensdag Gulden Mis 7 u.; Congr. jon gemannen 8 u. Donderdag Lof 7.30 u. Zaterdag Congr. meisjes 2.15 u.; biechten van 56.30 u. en van 79 u. Lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVL. ONTVANGEN, Overveen: Zondag H.H. Missen 7, 8. 9 (Hoogmis), 10.30 u. Lof 7.30 u. In de week H.H. Missen 7, 7.30. 8.25 u- Woens dag 6.30 u. Gulden Mis. Zaterdag biech ten van 48 u. Lof 7.30 u. H. JOANNES DEN DOOPER: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45. Lof 7.30 u. Dinsdag Cdngr. meisjes jun. 7.15 u. Woensdag Congreg. jongens jr. 6.45 u., 7.45 u. s. Donderdag Lof 7.30 u., H. Familie afd. dames 8 u. Biechten 2.30 u. St. Franciscusschool. Vrijdag Kruisweg 7.30 u. Zaterdag biech ten van 4.30 tot 8.30 u. Lof 7 uur. ST. BAVO, Heemstede. Zondag H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 en 11.30 u. Lof 7.30 u. In de week H.H. Missen 6.30, 7, 7.45 en 8.30 u. Maandag 7.30 H. Familie, 8.30 u. Liduina-congr. Dinsdag 7.30 u. Lof, daarna biechten. Woensdag 7 u. Gulden Mis, Jongenscongr. afd. grooteren 7 u, 8 u. jongemannencongr. Donderdag Lof 7.30 u., daarna biechten. Zaterdag biech ten van 5—6 en van 7—9 u. Lof 7.30 uur. O. L. VROUW HEMELVAART. Heem stede. Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoog mis), 10.15 en 11.30 u. Lof 7.30 u. In de week H.H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 u. Maandag Congr. meisjes (jongeren) 8 u. Dinsdag Lof 7.30 u. Woensdag Gulden Mis 7 u. Donderdag 7.30 u. Derde Orde. Zaterdag biechten van 58.30 u. Lof 7 u. H. AGATHA, Zandvoort. Zondag H.H, Missen 7, 8.30, 10 u. (Hoogmis). Lof 7 u. Dinsdag Congr. jonge meisjes tot 18 j. 7 u., 8 u. jongens tot 18 j. Donderdag 7.30 u Lof. Zaterdag biechten van 56.30 u. en van 78 u. In de week H.H. Missen 7 en 7.45 uur. O. L. VROUW ALTIJDDURENDE BIJSTAND, Santpoort. Zondag H.H. Mis sen 7, 9 (Hoogmis), 11 uur. Communie- uitreiken 8.30 u. Adventsvespers 7 uur. Maandag 7.30 u. Mariagarde. Dinsdag Congr. 8 u. Woensdag 7 u. Gulden Mis. Donderdag H. Familie 8.15 u. Vrijdag Kruisweg 7.30 u. Zaterdag biechten van 5_9 u. Rozenhoedje en Avondgebed 7.30 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA, Paul Krugerstraat. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45. 9 (Hoogmis) en 11 u. Mariacongr. jongens tot 17 j. 12.15 u. Lof 7 u. Maan dag Godsdienstcursus 8 u. Dinsdag Lof 7.30 u., Mariacongr. meisjes boven 17 j* 8.15 u. Woensdag 7 u. Gulden Mis, Kath. Actie 8 u. Congr. jongens vanaf 17 j. 8.15 u. Lof 7.30 u. Zaterdag biechten van 5— 8.30 u. H.H. Missen in de week 6.30, 7, 7.45 en 8.45 uur. Ontleend aan Sursum Corda. Amsterdam, 13 Dec. 1946. Scheepvaartaandeelen bleven heden vrij wel prijshoudend. Japanlijn trok tot yu aan Rott. Lloyd. waarin gisteren geen no- teerïng tot stand kwam, reageerde ecbrsr tot 112. Van Cultuuraandeelen waren O® halve aand. Nisu bijna alle soorten gedruK Ook Bankaandeelen sloten ongeanlineero. Op de obligatiemarkt waren staatsion" sen weinig veranderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2