Critiek op bevoorrechting der Spoorwegen OIrDt Grote onderzoekingstochten ARABISCHE LIGA, EEN BOUWWERK IN WORDING De provincie ten achter gesteld? V" Nederlands zeebanket m mm Duister spel Wij luisteren naar 1946 DE H. LUCIA WOORDRAADSEL r J TEKENCURSUS J RADIO MOORS ZATERDAG 14 DECEMBER 1946 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Ontwakend Noord-Afrika N.S.B.-BURGEMEESTER VEROORDEELD Toeslagkaarten bijzondere arbeid TWEEDE KAMER V. naar DE ZUIDPOOL Üb mmmm Dank zij W. Beukelszoon in 1397 Eén der velen r H. LUCIA-DAG Twaalfjarige martelares zalig verklaard HOFBENOEMINGEN SCHAAKPROBLEEM Liturgische Weekkalender (Wordt vervolgd) .J Gewekt door Mohammeós leer tra den in de zevende eeuw na Chris tus' geboorte de stammen van Arabië uit de afzondering waarin zij tot dien tijd geleefd hadden. Zij namen hun plaats temidden van de beschaaf de volkeren in door zoowel een geweldig deel van hun grondgebied te veroveren als hun kunst en kennis over te nemen en beide op eigen wijze verder te ont wikkelen. In den loop van de Middel eeuwen, al spoedig na de eerste groote veroveringen viel hun ontzaglijV rijk, dat Spanje, Noord-Afrika, Voor- en Midden-Azië had omvat, uiteen in groo- tere en kleinere rijkjes, waarvan, (met uitzondering van Spanje) de inheem- sche bevolkingen den Mohammtdaan schen godsdienst hadden aangenomen en tenslotte ook de regeering voerden. De twintigste eeuw. vond deze rijkjes terug als staten die vrijwel alle in een soort politieke achterlijkheid verkeer den. Ook de rest van de reügieuze een heid verdween, toen na den eersten Wereldoorlog het geestelijk oppernoofd Van den Islam ophield te bestaan. In- tusschen echter was er een beweging bezig cp te komen, die uitging van de bi eest belangrijke Mohammedaansche landen, Turkije en Egypte, en die zich ten doel stelde alle aanhangers van den Islam opnieuw te vereenigen. Bij het einde van den tweeden wereldoorlog had dit streven definitieven vorm ge kregen in de Arabische Liga. Deze om vatte echter nog uitsluitend Egypte, •Arabië, Palestina. Irak, Syrië, Liba non en Transjordanië. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat ook Turkije, of schoon geen Arabisch land en in gods dienstig opzicht wel eenige nuances van andere Mohammedanen verschillend, toenadering tot de Liga zoekt. Een geheel apart probleem zijn de gebieden van Noord-Afrika. Vooral onder de bewoners van de Weste lijke staten zijn sterke bewegingen voor onafhankelijkheid gaande. In Tunesië, dat onder Pransche souvereiniteit staat, ageert de Destoer-partijhet woord ..destoer" beteekent „grondwet", en de naam van de partij wil uitdrukkir.g zijn van een door de Tunesiërs gekoesterd verlangen naar regeling van hun zaken volgens een constitutie die zij ze i, niet hun EUropeesche meesters, hebben op gesteld. De Algerijnsche Volkspartij en de Marokkaansche Istiklai zijn met Soortgelijke wenschen bezield. Na den oorlog hebben deze drie onafhankelijk heidsbewegingen zich vereenigd »n het »,Noord-Afrikaansche Verdedigingsfront'' te Kairo, waar zij van de Fransche en de Spaansche regeering niets te vree zen hadden. In het „Verdedigingsfront" zijn niet slechts Mohammedaansche elementen Werkzaam. De secretaris-generaal b.v., foedil el Wartalani, is lid van een ..kettersche" Islamietische secte. Hij en ®ijn medestanders staan echter in hauw contact met de Arabische Liga en confereeren zeer vaak met haar secre- Vno-generaal, Abderrharnan Azzam Pasja, die zelf een Noord-Afrikaan is. De Liga-conferenties, welke in Mei van dit jaar te Insjas (Egypte) en in Juni te Bloedaan (Syrië) werden gehouden, spraken uitvoerig over West-Noord- Afrika. De voorzitter van de conferen tie van Kairo verklaarde eind Novem ber tegenover een correspondent van de Observer: „Het is de bedoeling van de Liga, Noord-Afrika volledig te bevrij den". Voorloopig zou men vast langs cultureelen weg (scholen, boeken, radio, film) de Tunesiërs, Algerijnen en Ma rokkanen in hun onafhankelijkheidszin bevestigen en steunen. Vooral Spaansch Marokko neemt in dit opzicht een gun- Door vóór, in of achter de woorden: kaf zes bul wol ons rag aal pin dol -i- wal sap ham pot rat ram óen letter te plaatsen, moeten vijftien Zelfstandige naamwoorden ontstaan, ter- Wijl de vijftien toegevoegde letters in de gegeven volgorde een bekend gezegde Vormen. Inzendingen t.e.m. Dinsdag 24 Decem ber op open briefkaart aan Het Kasteel Van Aemstel, N.Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Oplossing 30 November: TRAWANT R X C X P X Y A C C O O R D W X O X S X E A P O S TEL N X R X E X Y T IJ D E L IJ K Prijswinnaars: Ir. P. A. I. Huydte, Gijsbr. van Amstelstraat 387, Hilversum; E. Stuyt, Joh. de Wittlaan 1. Heemstede (post Haarlem); R. van der Hut, Klaas Katerstraat 43, Zaandam; J. Alfrink, Ja- Sersweg 60, Laren; L. Kleinschmit, Van Speykstraat 150, Amsterdam; M. A. Dek ker, Gen. de la Reystraat 101, Haarlem. stige positie in, omdat men hiei kan aanknoopen bij de algemeene anti-Fran- co-stemming die de wereld heeft bevan gen. Er is dus een verbinding gelegc tus- schen de groeiende zelfstandigheid van het Nabije Oosten en he. ont waken van Westelijk Noord-Afrika. Van vrijwel alle leden van de Liga kan men zeggen dat zij in de laatste jaren het Europeesch gezag aan den kant nebben gezet en voortaan op voet van gelijk heid met de andere staten omgaan Hun actie moet van invloed zijn op die van het „Verdedigingsfront", en onaf hankelijkheid van Tunesië Algerije of Marokko wordt dan ook ongetwijfeld gevolgd door aansluiting bij de Liga. De Arabische Liga is nog maar pas de grondslag van een bouwwerk dat heel langzaam en voorzichtig wordt opge trokken maar groote .nogelijaheden bezit. Zij is in wezen een vernieuwing van het oude Islamietische Rijk, zonder onstuimigen stormloop of Heiligen Oorlog maar aangepast aan moderne staatsvormen. Een Mohammedaansche federatie, die, eenmaal volledig uit gebouwd, het meesterschap over de Middellandsche Zee en over het Nabije en Midden-Oosten in handen zal heb ben. Vandaar wellicht dat de groote mogendheden geen van alle onvrien delijk voor haar zijn en zich beijveren, haar gunst te winnen! Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft den gewezen N.S.B.-burgemeester van Nijmegen, den oud-reserve-majoor van het Nederlandsche leger Van Look horst, wegens hulpverleening aan den vijand en verraad van eenige Nijmegena- ren tot 12 jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest veroordeeld. De eisch was 18 jaar. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiediensten van 15 21 December toeslagkaarten voor bijzon- deren arbeid zullen uitreiken voor de le en 2e periode 1947 (22 December 1946 15 Februari 1947). In den vervolge zullen de toeslagkaar ten telkens voor acht weken (twee pe rioden) tegelijk worden uitgereikt. De kaarten zijn voorzien van genummerde bonnen in plaats van rantsoenbonnen. De geldig verklaarde bonnen zullen in de bonnenlijst worden opgenomen, even als dit zal geschieden ten aanzien van de kaarten, welke aan aanstaande en jonge moeders worden uitgereikt. Mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, ge wezen Commissaris der Koningin in Limburg, is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Aangezien gebleken is, dat voor wild, tamme konijnen en gevogelte een prijs regeling niet gemist kan worden, heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening opnieuw maximum prijzen voor wild, tamme konijnen en gevogelte afgekondigd. (Van onzen parlement, redacteur a.i.) an alle zijden is gistermiddag de critiek bezongen in alle toon aarden, neergedaald over het hoofd van minister Vos, die achter de groene tafel had plaats genomen ter verdediging van de Verkeersbeg.-ooting. In hoofdzaak betrof deze critiek de wijze waarop de concentratie in het vervoerswezen zich thans voltreisl. na melijk met bevoorrechting van de N. S. en haar dochtermaatschappijen. En omdat de Kamer voor het overige veel waardeering had voor r.et werk van den bewindsman, maar toch in dezen de puntjes op de i wilde ze eten, kwam de heer Serrarens aan het slot van de beraadslaging met een motie, bedoeld als aide-mémoire voor den minister en ondersteund door alle fracties, waarin werd uitgesproken, dat het verleenen en uitreiken van vergunningen aan autobusdiensten wederom volgens de oude Wet-Autovervoer-personen dient te geschieden, verzocht werd het vierde Uitvoeringsbesluit van Duitsche her_ komst te laten vervallen, de bestaande vergunningen te laten doorloopen en de ingetrokken vergunningen aan een na der onderzoek te onderwerpen. Edoch, de communistische fractie schepte er behagen in het voorstel van voorzitter Van Schaik, de motie z. h. st. uan te nemen, dwars te zitten en vanwege het vergevorderde uur werd deze stemming toen maar uitgesteld tot het begin van de beraadslagingen, die Maandag aA. zullen worden gehouden. Een abattoir noemde de heer Serrarens de cömmissie-B'reen, die zich met ae coördinatie van het vervoer bezig houdt en hij kwam met cijfers ter staving van deze bewering: twee derde van het be staande autovervoer is in handen van de N. S. en haar dochtermaatschappijen. Hij achtte den minister niet een man om de verantwoordelijkheid voor zijn daden niet cp zich te durven nemen en de heer Vos knikte hierbij instemmend, maar als we dan naar socialisatie toe moeten, laat ons er dan geen doekjes om winden. Spr. meende, dat het vertrouwen in de juist heid van de beslissingen, die thans geno men worden, verloren is gegaan en de heer Hacke (P. v. d. V.) kwam hem hierin bij vallen. Slechts voor de A.T.O., zoo zei de heer Hacke, schenen de beperkende bepa lingen niet te gelden en het ziet er niet naar uit, dat deze toestand een tijdelijke is Ook de heer Schilthuis (P. v. d. A.) vrees de. dat de A.T.O. te vast in het zadel wordt geholpen en bezwoer den minister terug te keeren van den weg*, die leidt tot de hege monie der N. S. De heer Maanen (K.V.P.) bracht het ge sprek op een ander chapiter, n.l. den ae- plorabelen toestand van de spoorwegen in de provincie, speciaal in B'rabant en Ljmburg, die opvallend bii het Westen worden achtergesteld. Natuurlijk gunde de afgevaardigde den minister zijn auto, maar zoo bij het terugreizen van de Ka mervergaderingen had hij wel eens ge dacht, dat het leerzaam voor den bewinds man zou kunnen zijn deze reis mee te maken: om half zeven uit Den Haag en cm kwart voor één des nachts pas in Heerlen. Gisteravond heeft de heer Mae- nen zelfs dat vermoedelijk niet klaar ge speeld, want de Kamerzitting, die om 1 uur begon, was om half zeven nog in vol len gang. Minister Vos had volop werk de tal- looze vragen te beantwoorden. H:j deel de mede, dat er van de locomotief- treinen 80 pet., van de mocortreii.en 50 pet. en van het Dieselmaterieel V8 pet. is overgebleven, dat verklaart waarom er in het Zuiden geen Diesels rijden en uitvoerig ging hij in op de kwestie, die door den heer Maenen was aange roerd, van de lijn SchaesbergSimpel- veld. Het Limburgsche K.V.P.-lid had er zijn groote verwondering over uit gesproken, dat men nu al een kwart eeuw aan het discussieeren is over het al dan niet noodzakelijk zijn van deze lijn, waarvoor de gemeente Kerkrade nu reeds verschillende subsidies heeat uit getrokken, en hij had den bewindsman de vraag gesteld of de mijn werker: soms alleen maar goed zijn om kolen te del ven voor het Nederlandsche volk en geen recht hebben op behoorlijke ver voersmogelijkheden. Een overvolle tramverbinding is toch. voor een gemeente van 40.000 inwoners wel wat poovertjes en de minister trok zich dat toch wel aan. Hij beloofde de zaak nader te zullen onderzoeken. Een zelfde toezegging kregen de sprekers over de A.T.O., die vreesden, dat dit be drijf dumping toepast op de vervoers markt en zijn verliezen op het goederen vervoer compenseert door de winsten op reizizersvervoer. De minister wilde zich mettertijd zeker nader bezinnen op de positie van de A.T.O. Wat betreft de concentratie van het autovervoer op den weg, zei de heer Vos, dat hij daarbij vooral heeft gedacht aan Friesland, waar dit gedeeltelijk vrijwillig is geschied en de heer Van der Zaal (a.r.), die speciaal een lans had gebro ken voor de binnenscheepvaart, die vol gens hem een troostelooze toekomst te gemoet gaat, werd gesust met de mede- deeling, dat in het algemeen de Spoor wegen weinig behoefte gevoelen aan concurrentie met de binnenscheepvaart, daar de vrachtprijzen van de N.S. immers toen hooger liggen. En tusschen den heer Van Dis (St. Ger.), die meende, dat het vervoer op den dag des Heeren beperkt diende te worden, en den heer Serrarens, die juist gepleit had voor de mogelijkheid tot vervoer per auto naar de kerk, be wandelde de minister voorzichtigheids halve den gulden middenweg door geen van beide afgevaardigden toe te geven. Naast alle critiek had de minister graag gehoord, dat men bj| de alge meene coördinatie ook eens had gespro ken over de uitgebreide pogingen tot investeeringen in het verkeerswezen, waarmee zijn departement zich bezig lioudt. Er is een bedrag van ƒ700.000.009 mee gemoeid! De Kamer ademde verlicht toen met de motie-Serrarens het debat over de be grooting van het Ministerie van Verkeer werd afgesloten en het Wetsontwerp-Ver. keersfonds aan de orde kwam. Minister Lieftinck wilde in de jaren van den we deropbouw de beschikbare middelen zoo veel mogelijk daar aanwenden waar zij het meest noodig zijn en het Verkeers- fonds dat ten doel had niet langer ieder verkeer afzonderlijk te financieren, maar uit een bron te bekostigen, tot 1949 bui ten werking stellen. Zoowel van anti. revolutionnaire, Chr.Hist. als K.V.P.- zijde, werd betoogd, dat tot en mat, 1947 lang genoeg was, maar minister Lieftinck kreeg toch tenslotte zijn zin, alleen de heeren Verkerk en Schouten gaven hem niet toe. Over het Scheepvaartfonds is tenslotte nog in den breede gediscus sieerd en de wetsontwerpen: Aanvulling Cura?aosche Muntregeling 1942 en Wets ontwerp Verlenging Geldigheidsduur Bui tengewone Havenwet werden z.h.st. aan genomen. aiiiiiiiiiililliliiiiiiiiiilllillilimiiliiiu 1 1ste JAARGANG I tilllllllllllllllilllliliiimiilliilllllltlllrc aitimiiitimitinitfiiiiiiiiiFiiiitffiiim: niiimiiiiiiiiiiimiiiiiiniiinminmiirz Schout-bij-Nacht Byrd zal met tien schepen en honderden geleer den op ontdekking gaan. De voorhoede reeds vertrokken Jullie hebben zeker wel eens gehoord van de Amerikaan Byrd, die al enige malen, ook per vliegtuig, onderzoekings tochten heeft gedaan in het Zuidpoolgebied. Men heeft nog niet kunnen ontdekken of de Zuidpool streek één vast land is. Vol gens de aardkunde meent men dat het Oostelijk en Wes telijk gebied door een zee engte in tweeën wordt gedeeld, want deze delen behoren tot verschillende stelsels. De rots achtige vormingen van de om de Rosszee gelegen poolgebie den zijn Australisch van aard. De Westelijke poolgebieden kan men als een voortzetting zien van de Zuid-Amerikaanse Andes. Schout bij Nacht Byrd (be ter bekend als admiraal), die zich als het ware geheel zijn leven met dergelijke ontdek kingstochten heeft bezigge houden, heeft reeds belangrijke ontdekkingen gedaan, o.a. gro te kolenlagen. Het is voor jullie zeker aar dig om te weten, dat Byrd op twaalfjarige leeftijd: reeds al leen een reis om de wereld heeft gemaakt! Maar nu gaat hij de grootste onderzoekings tocht ondernemen, welke ooit heeft plaats gevonden. Tien schepen en bijna vierduizend opvarenden, waaronder honder den geleerden, zullen onder zijn leiding de tocht meemaken. Terwijl wij dit opstelletje schrijven vernemen wij dat de voorhoede, bestaande uit vier schepen, op 2 December naar de Zuidpoolgebieden is vertrokken voor een reis van zestien dui zend kilometer! Maar behalve deze tocht van uit Amerika worden ook door de Sovjet-Unie, Engeland, Zwe. den, Noorwegen en Argentinië onderzoekingstochten uitge rust. Het is begrijpelijk, dat al deze tochten naar de Zuidpool niet zo maar plaats vinden, want jullie weten zeker wel, dat het aan de Zuidpool net zo koud is (eerder nog kouder) dan. aan de Noordpool. Maar tegenwoordig is er veel belangstelling voor bepaalde delfstoffen: petroleum en uranium (dit laatste erts wordt gebruikt bij de vervaardi ging van atoombommen) en men meent dat deze delfstoffen in het Zuidpoolgebied zijn te vinden. Afb. 2b öawiiiè - Schout bij nacht Byrd. „Een haringjaar als dit is sinds mensenheugnis niet voor gekomen," lazen wij onlangs in de krant. Reeds eeuwen lang is de Neder landse haringvangst van beteke nis en geen vis is zo geliefd bij jong en oud als de haring. In de vroege middeleeuwen werd ze reeds gevangen en ook door de bewoners van andere landen graag gegeten, doch de gebrekkige wijze van zouten, waardoor de bewaring en verre verzending moeilijk was (men kon de haring niet langer dan een week goed bewaren), was oorzaak, dat zij lange tijd slechts een minder belangrijke tak van nijverheid was. Door de uitvin ding van het kaken kwam hier in geheel verandering. Jullie weet het al: Willem Beukelszoon van Biervliet is het geweest, die in het jaar 1397 het haringkaken uitvond, waardoor de vis jaren lang kan worden bewaard, zon der te bederven. Het spreekt vanzelf, dat Willem dit kaken zo maar niet ineens ontdekte, maar eerst allerlei proefnemingen deed, zodat de bevolking van Biervliet (een kleine gemeente in Zeeuws- Vlaanderen) al dra trachtte te weten te komen wat „Wullem" toch tot 's avonds laat in zijn pakhuisje uitvoerde. Maar hij zelf liet niets los en toen in het jaar 1397 de vissers hun vangst verkocht hadden, sloeg hij in vaatjes zijn haring op, nadat hij het kaken had toegepast. Maan den later, toen er geen haring meer te bekomen was, opende hij zijn vaatjes en het bleek, dat de haring in beste staat verkeer de Pas na een jaar maakte hij zijn geheim bekend en leerde de andere vissers het haringkaken. „Met rijke buit beladen huiswaarts" Jullie hebt 't zeker wel eens ge hoord hoe dat gaat; met een mes, vlak achter de kop, een snee maken, de ingewanden er uit halen (maar zonder hom of kuit), afwassen met zoet water, vervolgens pekelen in een oplos sing van zout in zoet water, ten slotte gewoon inzouten. Wie het niet wist, ziehier dan het geheim van Willem Beukelszoon. Het spreekt vanzelf, dat reeds in de veertiende eeuw de Neder landse koopsteden een levendige handel in haring dreven, vooral op de Oostzee en aan het eind van de vijftiende eeuw werd de haringvisserij hier te lande door niet minder dan zeshonderd veertig „buizen" (schepen) ge dreven. Gedurende de oorlog met Spanje nam de visserij nog sterker toe. Veel afbreuk leden de vissers in de verschillende zeeoorlogen, maar de winsten, door de haringvisserij verkregen, waren zo groot, dat na elke ramp zij zich weer herstelden. Onder de Franse overheersing ging de visserij te niet, doch na de omwenteling in 18X3 werden maatregelen genomen om deze tak van welvaart te doen herle ven. Vooral te Scheveningen, Vlaardingen en Maassluis bloeit de haringvisserij. Verse haring, die ophetlJsel- meer wordt gevangen, wordt veelal gerookt en als „bokking" uitgevoerd of voor binnenlands gebruik geleverd en omdat zij in de pan gebakken moet worden, meestal „panharing" genoemd Het is begrijpelijk, dat Willem Beukelszoon zijn leven lang vis ser is gebleven. Hij is in 1449 overleden en te Biervliet staat een gedenkteken te zijner ere en in de kerk aldaar komt zijn afbeelding voor op een gebrand schilderd raam. De eerste oefeningen hebben we nu achter de rug en jullie hebben die zeker goed uitge werkt. Wellicht denk je bij je zelf: wat een vreemde teken- opgaven. Maar wij herhalen nog eens, dat je eerst „van de grond af aan" moet beginnen en net zoals bij sommige boeken het geval is: het begin is niet zo boeiend, maar heb je een maal doorgezet, dan wordt het pas aardig. Precies zo met deze tekencursus. Ook de opgave van heden behoort nog tot het be gin en is ogenschijnlijk ook niet zo leuk, maar: zet door! (Wij horen dat, sommige on der jullie moeilijk aan een ruitjesschrift kunnen komen. Als je er nu geen te pakken kunt krijgen, neem dan een ge woon schrift en maak zelf de hokjes-verdelingen op de lijnen van het schrift). Wie nu goed kan tekenen of denkt dat het wel gaan zal- kan. volgens dezelfde schuine inde ling, de vierkantversiering ma ken met gebogen lijnen, zoals op afbeelding 2b is aangegeven. (Vorige week moest er onder het voorbeeld staan Afb. 2a. Schrijf het zelf er onder). Pro beer het eens, maar het is moeilijk hoor; ais je maar zorgt precies te werk te gaan. Het beste is de eerste (afb. 2a) nog eens dun over te tekenen en dan inplaats van de (schuine) rechte lijnen, daarop de gebo gen lijnen aan te brengen. Pro beer het in elk geval! We hebben dan totaal vier mogelijkheden van een vier kantversiering gehad, la rechte lijnen volgens middellijn-verde ling (vanuit de zijden); lb ge bogen lijnen volgens middellijn verdeling (vanuit de zijden)2a rechte lijnen volgens diagonaal verdeling (vanuit de hoeken); 2b gebogen lijnen volgens dia gonaal-verdeling (vanuit de hoeken). Het lijkt allemaal heel gewichtig als je dit zo leest, maar wie het goed gevolgd heeft en uitgewerkt, ziet het resultaat op papier voor zich: Vier grondslagen voor de op bouw! (13 December) De legende vertelt, dat deze jonge vrouw terwille van haar geloof op de meest wreedaardige wijze gemarteld is. Men moet haar met pek en hars en daar na met kokende olie overgoten hebben en.... toen deze dingen haar niet deerden, tenslotte met een zwaard gedood hebben. Geschiedkundig staat vast, dat zij onder de geweldige Christenvervolger Keizer Dio- cletianus in 't jaar 304 te Sy racuse door 't zwaard gedood is, enkel omdat zij Christen was. Men ziet deze heilige wel eens afgebeeld met twee ogen op een schotel. Dit moet dan verband houden met haar naam: Lucia, die „lichtdrager" beteekent. De H. Lucia is één der laat ste van de velen, die in de eer ste drie eeuwen terwille van het geloof ais martelaar ge storven zijn. Immers, als ne gen jaar na haar dood, in 313, keizer Const antijn de Grote, bij het edict van Milaan, de Christenen vrijheid van gods dienst schenkt, komt daarmede een eind aan de toen grote vervolgingen, waaraan de Christenen van die tijd heb_ ben bloot gestaan. in Zweden De Katholieke Kerk viert het feeêt van St. Lucia, martelares uit het jaar 300op 13 December. In Zwedenwaar weinig ka. tholieken wonenworfLt zij niettemin op bijzondere wijze gevierd. In vele ge zinnen wordt daar een meisje getooid met een kroonwaarin zeven kaar- sen branden: „de lichten deofwel Koningin van het Licht" genaamd Maria Goretti, een meisje van twaalf jaar uit Nettuno. bij Rome, is op het feest van Ma ria's Onbevlekte Ontvangenis zalig verklaard. Vanzelfsprekend hebben jullie allemaal gehoord van jeugdige persopen die later heilig zijn geworden omdat zij de helden dood waren gestorven voor het geloof. Maar ook in de tegenwoordige tijd zijn er jeugdige geloofshel den. Op 24 Nov. zijn met enige groten ook verschillende kinde ren uit de tijd der Chinese martelaren (rondom het jaar 1900) zalig verklaard; o.a. Ma ria Meng. een 16-jarige, die toen door een zwaardslag om 't leven werd gebracht. De twaalfjarige Italiaanse Maria Goretti stierf op 5 Juli 1902 ter verdediging van haar eerbaarheid. Tot veertien maal toe werd zij met een dolkmes door een jongeman doorstoken. Maria is daarna spoedig over leden en op 8 December 1946 is zjj te Rome in de St. Pie ter za lig verklaard. H.M. de Koningin heeft jhr. mr. E W. Röell te Amsterdam benoemd tot kamerheer in buitengewonen aienst. H.M. heeft verder tot dame du palais benoemd mevr. L. Verbrugge van 's- Gravendeel, geb. baronesse Prisse, thans als zoodanig fungeerero bij Prinses Juliana. geven." Dit probleem is zeker niet ver ouderd! De zwarte raadsheer op hl staat er slechts om 1Dhl te verhinde ren, er kon anders een dual op volgen. Foutieve oplossingen falen op 1 Pg3. PROBLEEM nr. 766 Auteur en bron worden bij de oplos sing genoemd Ladderwedstrijd Oplossing van den tweezet nr. 763 van B. Taverner, Pen a. Pencil 1940. 1. Th 7! In het Jaarboek 194-0 van den Nederlandschen Bond van Probleemvrienden karakteriseert Alain White dit probleem aldus: „Deze be roemde tweezet bezit geen dreiging, maar op eiken zet van Ph5 schijnt 2. Pf6 mat te kunnen geven. Een secundaire drei ging van dezen aard Is altijd interessant, mits er eenige thematische parades tegen zijn. Indien in dit probleem zwart 1 Fg3 speelt, kan wit geen Pf6 meer spelen, aangezien de oorspronkelijke drie voudige dekking van f4 vernietigd is. De zet 1Pg3 sluit echter niet alleen den witten raadsheer af, interfereert ook de zwarte koningin, waardoor wit thans op verrassende wijze met 2. Th4 mat kan Oplossingen tot en met den tweeden zet van wit in eenige varianten binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé. Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam-C Uit „Hoe men niet moet schaken" van S. Landau. De volgende partij uit het kampioen- schapstoumooi, Parijs 1924, is de kortste tournooipartij welke ooit gespeeld is. Wit: Gibaud Zwart: F. Lazard 1. d2—d4, Pg8—f6; 2. Pbld2, e7—e5; 3. d4xe5, Pf6—g4; 4. h2—h3??, Pg4—e3!i Wit gaf het op. Na 5. f2xe3 volgt mat door Dd8h4, op andere zetten gaat de koningin verloren. KADI Van ouds bekend. Telef. 14609 Officieel Phllips-reparatenr Kruisstraat 38 - Haarlem ZONDAG 15 Dec. 3e Zondag T. d. Adv. 2 O. L. V. Onbevl. Ontv. Credo. Praef. H. Drievuldigheid. MAANDAG H. Eusebius. 2 v. d. vorigen Zondag. 3 H. Maagd. (Haarlem: 4 v. d. Bisschop). DINSDAG Mis v. d. vori gen Zond. 2 H. Maagd. 3 Kerk of Paus. Geen Alleluja. Geen Credo. WOENSDAG Quater temper-Woensdag ln den Advent. 2 en 3 als Dinsdag. Of de Gulden-Mis: Mis v. d. H. Maagd in den Advent. 2 v. d. Quatert.- Woensdag. 3 H. Geest. Praef. v. d. H. Maagd. DONDERDAG Mis als Dinsdag. VRIJDAG Quatertemper-Vrijdag in den Advent. 2 Vigilie H Thomas. 3 H. Maagd. Laatste Evang. v. Vigilie. Of Mis v. Vigilie H. Tho mas. 2 v. Quatert.-Vrijdag. 3 H. Maagd. ZATERDAG H. Thomas. 2 v. Quatert.-Za terdag. Credo. Praef. v. d. Apost. Laatste Evang. v. Quatert.-Zaterdag. ZONDAG 22 Dec. 4e Zond. v. d. Advent. 2 H MAagd. 3 Kerk of Paus. Credo. Praef. H. Drievuldig heid. Utr., Haarl. 2 H. Hungerus. Haarl. 3 H. Maagd. abcdefgh Wit geeft mat in drie zetten Roman op een Waddeneiland 35) Hein luisterde evenwel niet, maar wierp ®ich weer blindelings op hem. Nu dook Kay en lichtte zijn aanvaller van de oeenen, zoodat hü languit in het opspat tende slik terecht kwam. >.'t Spijt me voor jou Hein, maar ik «at me niet gemoedereerd afranselen!" Lührs richtte zich weer op; hij was tot °ver zijn ooren met modder besmeurd. Hay had graag eens om die komieke ver schijning gelachen maar zijn tegenstan der het hem geen tijd. Hein viel hem eer met vernieuwde woede aan en spoe- ig lagen zij hijgend te wentelen in het Snjze slik. Nu eens was Kay boven, dan eer Hein. Zij zagen er ontoonbaar uit. ochten met elkaar als wilden en spanden hun uiterste krachten in, als was het een strijd op leven en dood. Gesa en de schilderes zagen op een af stand verstijfd toe. Malwe Schott beefde van schrik en angst, zij begreep niet, hoe die twee vrienden zoo tegen elkaar te keer konden gaan. Gesa trok partij haar broer. Haar oogen waren koel haar trekken hard. Maar langzamerhand werd de uitdrukking van haar gezicht zachter, zij legde de handen als een trechter om haar mond en schreeuwde de twee kemphanen boe: „Houdt op, houdt op! Schamen jullie je niet?" En werkelijk, dat hielp. Opeens stonden beiden op uit het omgewoelde slijk. Nog eenmaal namen zij elkaar met woedende blikken op en toen barstten zij tegelijk in een bevrijdend lachen uit. „Verdikkie, wat zien wij er mooi uit," zei Kay en hij veegde 't natte zand uit zijn gezicht. Hein schudde zich als een uit het wa ter gekropen poedel, proestte angstwek kend en bromde dan: „Dat hebben we er nou van, beroerde meidegek!" Weer kreeg de woede hem te pakken. „Je zult me je woord geven, dat je daar met juffrouw Schott geen gekheid hebt uitgehaald en dat je haar ook in de toekomst met rust zult laten!" „Och, stommeling," antwoordde Kay, „hoe kun je toch zoo bespottelijk ja- Soersch zijn? Je bent toch niet met Malwe Schott verloofd zou ik denken." Het klonk spottend en zoo was het ook bedoeld, want Kay dacht daarmee zijn vertoornden vriend eindelijk aan zijn ver stand te brengen. Maar hij vergiste zich in de uitwerking. Hein kwam vlak voor hem staan en zijn oogei\ sproeiden von ken. „Steek er den gek niet mee, maar geef me antwoord! Want dat verzeker ik je: Malwe Schott wordt mijn vrouw!" Verbaasd deed Kay een stap achteruit. Was Hein nou heelemaal stapel gewor den? Stel je nou toch eens Hein Lührs en de schilderes als echtpaar voor te gek om los te loopen! Innerlijk en uiterlijk twee tegenstellingen, die niet te over bruggen waren. Gladweg onmogelijk! Bo vendien, wat gaf Malwe Schott feitelijk om Hein? Zoo'n teer, gevoelig en vlin derachtig schepseltje hield het bij zoo'n eenvoudigen en nuchteren kerel niet uit, zeker niet op een afgelegen eiland. Kay staarde zijn vriend een poos on- geioovig aan. Hij kon hem nog altijd niet ernstig nemen. Maar het gezicht van den jongen man liet geen twijfel toe. Kay tipte met een wijsvinger tegen zijn voor hoofd. „Het mankeert je toch niet daar? Ben je werkelijk van plan, met die schilderes te trouwen? Och jongen, zet je dat toch uit je hoofd, daar kan nooit iets van komen." „Dat is mijn zaak!" schreeuwde Hein. „Maar jij draait er om heen. Ik wil je woord!" De visscher glimlachte. „Nou, als je dat gerust kan stellen; op mijn woord, er is niets gebeurd en ik heb met die juffrouw ook heelemaal geen bedoelingen." Hij be krachtigde zijn verzekering met een handslag. Maar toen gaf hij zijn vriend ook een fermen stoot in de ribben. „Ezels kop, moet je om zoo'n idioterie me meteen naar de keel vliegen?" Maar Hein lachte niet terug. „Laat je dit gezegd zijn, Kay: wie Malwe Schott aanraakt, dien breek ik de beenen stuk; daar houdt alle vriendschap mee op." „Ziezoo," zei Kay vroolijk, „nu weet ik zeker, waaraan ik me te houden heb. Maar nou stel ik voor, naar die groote spoelkom te gaan en de sporen van on zen strijd eens keurig te verwijderen, zoodat we de dames weer onder de oogen kunnen komen." Dat deden ze toen ook en een kwartier later lag het kwartet aan den vlakken westrand van het duineneSlsw* eendrach tig bijeen in de stovende middagzon. Maar van spelletjes was geen sprake meer en de stemming bleef eigenaardig ge drukt. Malwe Schott kwam er zelfs niet toe, motieven voor haar meegebrachte schetsboek te zoeken. 's Avonds toen zij met opkomenden vloed de boot vlot maakten voor den te rugtocht, fluisterde Gesa Kay in het oor; „Ik ben heel boos op je en ik zal Helke Paulsen wel eens vertellen, wat jij voor een trouwelcoze vrijer bent!" Maar hij deed alsof hij haar niet had verstaan. Hij knipoogde eens leutig en zei: „Wat 'n fijn middagje, hè?" Maar innerlijk nam hij zich voor, in 't vervolg wel op te passen, dat hij niet meer in zoo'n vervelende situatie kwam. Thuis vond Kay de heele kamer vol gasten. Daar zaten Harm Ehlers met zijn ouders, de oude kapitein Dohse, de vol tallige familie Hinriksen en zelfs Jasper Kroeger, de knecht van Paulsen. En alle maal luisterden ze vol aandacht en be wondering naar de klanken va de muziek en het gezang, die het radiotoestel, door vrouw Antje trotsch en behoedzaam te gen iedere aanraking beschermd, uit den aether de kamer in tooverde. Kay had er schik in. Zoo had hij het zich ook voorgesteld: het heele eiland mocht van zijn nieuwe aanwinst profitee red In de keuken at hij een boterham en toen kwam hij bij zijn gasten zitten, die hem zoo bewonderend toeknikten, of hij de uitvinder van het radiowonder was. Het werd laat, eer de menschen van de bevoorrechte familie Möller konden schei den. „Mogen we nog eens komen luisteren?" vroegen zij. „lederen Zondag, al je idee hebt," ant woordde Kay. „Die Kay," zeiden ze onder elkaar bij het weggaan, „dat is 'n vent. waar 'n kop op zit." ZATERDAG HILVERSUM II - 415 M 15.15 Debutantenconcert, 15.45 Gram., 16.15 Causerie, 17.00 Wigwam, 18.00 Dinermu- ziek, 18.15 Lezing, 18.50 Als ik slapen ga, 19.00 Nieuws, 19.30 Buffalo Bill, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man. 20.15 Gram., 20.30 Lichtbaken, 21.00 Cabaret. 22.00 Tombola, 22.45 Avondgebed, 23 00 Nieuws, 23.15 Gram., 23.30 Klaas van Beeck. HILVERSUM I - 301 M. 13.30 Carillon, 13.40 Sonate, 14.30 Sport, 14 45 Radio-Philh. Orkest, 15.45 Lezing, 16.00 Accordeonprogramma, 16.25 Lezing, 17.05 Boyd Bachman, 17.30 Lezing, 18.00 Nieuws, 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Kamerkoor, 19.30 Voordracht, 19.45 Le zing. 20.00 Stafmuziek, 20.55 Lezing, 21.10 Wim lbo, 21.40 Hoospel, 22.15 Ramblers, 23.00 Nieuws, 23.15 Puzzle, 23.30 Nacht voorstelling. ZONDAG HILVERSUM II - 415 M. 8.00 Nieuws, 8.15 Hoogmis, 9.30 Nieuws, 9.45 Gram.10.00 Kerkdienst, 11.30 Gram., 12.15 Boeckhuys, 12.30 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.30 Apologie. 14.00 Sprookje. 14.40 Advent, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Kerkdienst, 18.30 Gram., 19.00 Or gel. 19.15 Bijbel, 19.30 Nieuws, 19.45 Re portage, 20.00 Actualiteiten. 20.07 Ge wone man, 20.15 Orkest, 21.00 Luister spel, 21.45 Gram., 22.00 Nieuws, 22.20 Lezing. 22.35 Avondgebed. 22.50 Gram., 23.00 Johnny Ombach, 23.30 Klaas van Beeck. HILVERSUM I - 301 M. 8.00 Nieuws, 9.15 Gram.. 8.30 Lezing. 8.45 Orgel, 9.15 Lezing, 9.30 Gram., 10.00 Le zing, 10.15 Orkest, 10.40 Gedichten, 11.00 Triangel, 12.00 Gram.. 12.30 Zondagsclub, 12.40 Preciosa, 13.00 Nieuws, 13.15 Vau- deville-orkest, 13.50 Lezing, 14.00 Gram 14.05 Lezing, 14.30 Opera, 15.05 Lezing, 15.20 Concertgebouw. 16.00 Lezing, 16.40 Reportage. 17.00 Cabaret. 17.30 Oome Keesje, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport, 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Studiodienst, 20.00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I., 20.15 Opera, 21.45 Hersengymn., 22.15 Actueel progr.. 22.30 Gram., 22.45 Lezing, 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel, 23.45 Gram. MAANDAG HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram., 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.15 Ziekenbezoek, 9.30 Wa terstanden, 10.20 Gram., 10.30 Morgen dienst, 11.00 Gram., 11.15 Lezing. 11.35 Quintet, 12.15 Gram.. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolin at a14.00 Moeders, 14.20 Gram., 14.30 Strijktrio. 15.00 Gram., 15.30 Zang recital, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Concert. 17.30 Koor, 18.00 Marinierskapel, 18.40 Sport, 19.00 Nieuws. 19.15 Klavierwerken. 19.40 Leeslamp. 20.00 Nieuws. 20.05 Actu eel geluid, 22.30 Gram., 23.45 Avond overdenking, 23.00 Orgel, 23.30 Gram. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn.. 7.30 Gram 8.00 Nieuws. 8.15 Gram., 10.00 Morgen wijding, 10.20 Ziekenbezoek. 11.00 Engex- sche liederen, 11.30 Voordracht, 11.45 Fa milieberichten, 12.00 Gram.. 12.30 Kalen der, 12.35 Orgelspel, 13.00 Nieuws, 13.15 Ramblers, 13.45 Gram.. 14.00 Adriaan Bonsel, fluit, 14.30 Lezing. 14.45 Piano duo, 15.30 Kleuters, 15.45 Gram., 16.00 Koor, 16.30 Jeugd. 17.30 Gram., 17.45 Lezing, 18.00 Nieuws. 18.15 Jan Cordu- wener. 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Lezing, 19.15 Kamerkoor. 19.45 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I.. 20.20 Radi- Philh. Orkest, 21.20 Hoorspel. 22.45 Le zing, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3