Koning Winter zwaait zijn scepter NEDERLAND ROEPT GEZANT BIJ FRANCO TERUG 1 Debat in Tweede Kamer over regeeringsverklaring HEVIGE BRAND TE SCHAGEN Laagste temperatuur op Vliegveld Twenthe: 12 graden onder nul NED. SPOORWEGEN VREEZEN GEEN ERNSTIGE VERTRAGING Engeland kiest den gulden middenweg Rede van den Caudillo Uno gesloten tot September Romme zou nog kunnen aarzelen over een of ander detail Vier perceelen, waaronder hotel, uitgebrand K.V.P. dient het communisme met kracht te bestrijden bureaux van redactie en administratie: Vorst houdt aan Twintig koeien verbrand Havenstaking Antwerpen Tol hoofd en har! Kerstdrukte in Amerika Treinen zullen minder worden verwarmd Si am als lid toegelaten Principe staat vooropaldus partijvoorzitter J. W. Andriessen MAANDAG 16 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23724 Het IJselmeer vriest dicht Ernstig auto-ongeluk bij Meppel Gouverneur Kasteel te Willemstad Nu op de schaats! Het weer Handelsovereenkomst met Zwitserland Nieuwe Nederlandsche gezant in Italië De zaligverklaring van sr. Marie Adolphine Nederlandsch vaartuig gezonken Nederlandsch schip aan storm prijsgegeven Kleuren-televisie Ook groot aantal varkens omgekomen Hout uit het Schwarzwald De apostolisch vicaris van Suriname Albanië zendt nota aan V.N. Vijftien jaar voor prof. Westra Als wij, wat wij begeeren, vol maakt zouden kennen, dan zouden wij slechts weinig dingen met vurigheid begeeren. sy Motie-Serrarens aangenomen Er is van alles te koop VOORLOOPIGE RAAD VOOR BANGKA Aan onze maand- en kwartaal-abonné's SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Ad rinistratie 21543 Postgiro 143453 ABONNEMENTEN: 30 ets p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: -X Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeeMrgen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren De plotseling ingezette koude heeft menigeen definitief doen besluiten zijn winterjas aan te trekken en al no teert de kalender nog niet 21 Decem ber, de winter is begonnen. Weerkun digen hadden deze koude reeds voor speld. Alleen het tijdstip, waarop zij definitief zou doorbreken stond niet vast. Door verschillende invloeden werd deze „doorbraak" wat vertraagd, doch nu is het dan zoover dat zeer lage tem peraturen gemeld kunnen worden. De koude uit de Russische vlakten, die nu practisch geheel Europa in haar greep heeft, bewerkstelligde in ons land op het vliegveld Twenthe een minimum temperatuur van 12 graden Celsius onder nul. Verder noteerde men te De Bilt 10 graden C., in Groningen 10 graden C., in den Helder 6 graden C., in Vlissingen 7 graden C., op Schiphol 7 graden C., in Eindhoven 9 graden C., in Leeuwarden 10 graden C. en in Beek bij Maastricht 9 graden C. (alle onder nul). Echter niet alleen in Nederland heeft Koning Winter zijn intrede gedaan. Practisch geheel Europa bevindt zich nu in zijn greep en zelfs aan de Rivièra heerscht nu een temperatuur van slechts 2 graden Celsius boven nul. Volgens de laatste gegevens is het in Frankrijk en Griekenland zeer koud. In Tsjecho-Slowakije, in de omgeving Van Praag, daalde de temperatuur tot 20 graden Celsius beneden nul. Ook achter onze Oostgrens in Noord-West Duitsch- land bij Hannover, waar het in den afge- loopen nacht bijna windstil is geweest heeft het flink gevroren. Hier werd een temperatuur genoteerd van 18 graden Celsius beneden nul. Vannacht is het IJselmeer met grond- fis dichtgeloopen. Zeilvaart is niet mo gelijk. Groote stoom- en motorbooten kunnen vandaag misschien nog overko ken, maar als het blijft doorvriezen zal de scheepvaart totaal gestremd worden. Tengevolge van een ernstig auto-on- feeTuk, Zondag nabij Meppel geschied, is één inwoner van Harén op slag gedood, één dei- inzittenden werd in hopelcoaen toestand naar het ziekenhuis te Meppel overgebracht en een dame liep een her senschudding en vermoedelijk een wer velfractuur op. Ook een vierde inzitten de liep ernstige verwondingen op. De gouverneur van Curasao, dr. P. Kasteel, is, vergezeld van zijn echtge- fcoote, Zaterdag per K.L.M. te Willem- Stad gearriveerd. De eerste Sky master van de K. I>. M in den dienst AmsterdamMontevideo is 15 December te Montevideo aangeko men. De Nederlandsche gezant heeft de bemanning verwelkomd. (Van onzen Utr. correspondent) "K Jaar wij uit de Bilt vernemen V zijn er op dit oogenblik in de weerkundige situatie geen aanwijzingen te vinden die er op zouden kunnen duiden, dat verandering in het huidige weer beeld op til isMen zeide ons letterlijk; „Het einde van deze vorstperiode is niet te zien." Spe ciaal in verband met het feit, dat ook in het Rijngebied zeer lage temperaturen voorkomen, vreest men ernstig voor moeilijkheden door zware.n ijsgang op onze rivie ren. De temperaturen zijn zoo laag, dat ook met het dichtvriezen van het IJselmeer en onze groote waterwegen dient te worden re kening gehouden. Er ontbreken helaas te veel gegevens om voor spellingen op langen termijn te doen. Men was daarom in De Bilt niet in staat voor de maamd Ja nuari een algemeene verwachting te geven, zooals men zulks deed voor December Desniettemin is een waarschuwing tijdens deze hevige k°ude niet te kwistig met brandstoffen om te springen, jazeker op haar plaats. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige, voornamelijk langs de Wad deneilanden tijdelijk krachtige, Noord-oostelijke tot Oostelijken wind. Enkele overdrijvende wolken velden, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuwval. Matige tot strenge vorst. Zon 8.43—16.29. Maan 2.03—13.56 Van 16 tot 19 December brengt een 15- tal Fransche officieren een bezoek aan ons land. Zij zullen o.m de stormschool te Bloemendaal en de Cavalerieschool te Amersfoort bezichtigen. De vrij plotseling ingezette vorst deed de temperatuur aanzienlijk onder het nulpunt dalen. In verschillende plaatsen van ons land konden de schaatsen reeds onderge bonden worden. Zij, die zich letterlijk en figuurlijk over één nacht ijs waagden (Van onzen Utrechtschen correspondent) Naar wij van de zijde der N. S. ver nemen, behoeft vooralsnog geen vrees te bestaan dat de hevige vorst aanlei ding zal geven tot blijvende ernstige vertraging in het reizigersverkeer. De vrij belangrijke vertragingen, welke he denmorgen in het Noorden en Oosten des lands tengevolge van het bevriezen van locomotieven, welke onder invloed van de naweeën van den oorlog nog niet in loodsen konden worden onderge bracht, veroorzaakt werden, hoopt men in den loop van den dag te kunnen in halen. Dezen nacht vernacht men zoodanige maatregelen te kunnen treffen, dat be- Naar het A.N.P. verneemt, heeft de regeering het besluit genomen, onzen gezant in Spanje terug te roepen. Volgens den diplomatieken medewer ker van het A.N.P. worden echter met deze terugroeping onze diplomatieke be trekkingen met het Franco-land niet verbroken. Te verwachten is, dat de heer P. E. Teppema, onze gezant in Spanje, zal worden vervangen door een zaak gelastigde. Men heeft zich afgevraagd, waarom de Nederlandsche delegatie bij de V.N. zich ten aanzien van de resolutie van stemming heeft onthouden. Zijn wij wel ingelicht, dan was men van meening, dat het terugroepen van hoofden van missies uit Spanje geen deugdelijk mid del is om het regime te treffen, aange zien slechts eenige mogendheden in dat land door een gezant of ambassadeur vertegenwoordigd zijn. Verreweg de meeste landen zijn na den oorlog niet overgegaan tot bezetting van den post I herstelde spoorbrug over de Maas bij Mook in de spoorlijn Nijmegen Venlo is 0fficieel geopend. De waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Lim burg knipt het lint door. Naast hem ir. F. Q. den Hollander, directeur der Nederlandsche Spoorwegen De Algemeene Vergadering der Ver. Natits. thans 55 naties sterk, doordat te elfder ere Siam als lid der U.N.O. Werd toegelaten, deed na middernacht bloede, doch gelukkig het laatste punt van de agenda af en ging uiteen tot September 1947. De laatste daad van de vergadering was het besluit om volgend jaar op nieuw te New York bijeen te komen. Na een debat, dat vier uur in beslag *m' heeft de Algemeene Vergadering °g een ontwerp-constitutie goedgekeurd oor de oprichting van de internationale hiporganisatie. Ondanks krachtige en breedvoerige protesten van het Sovjet- °k nam de vergadering de constitutie &an. De Russische groep, geleid door Gro- "*yko, sprak de beschuldiging uit. dat de wereld-hulp-organisatie, indien zij de bepalingen van deze constitutie zou vol- e?1' hulp zou geven aan ..fascistische 'etnenten, misdadigers en verraders on- £bnen gevluchte en gedeporteerde per- September volgend jaar, wanneer de redering haar werk hervat, zullen van het U.N.O.-hcofdkwartier 55 vlaggen wapperen. De gedelegeerden verlieten de slotzit ting van de vergadering met Trygve Lie's vermaning in de ooren om „voor de vrijheid te droomen en te strijden." Een zitting sluitend, die de eerste stap pen naar wereldontwapening heeft op geleverd, bracht Lje ontroerd zijn diepen dank over aan gedelegeerden en pers voor hun toewijding aan het werk van den vrede. „De naties der wereld zijn trotsch op de gedelegeerden van deze vergadering. TJ gaat «u naar huis en ik wenseh u goede reis en laten de doelstellingen van de Ver. Naties nw gedachten overheer- schen." Naar het A.N.P. verneemt, zijn de besprekingen, welke te Bern werden gevoerd tuéschen een Nederlandsche delegatie onder leiding van den heer D. P. Spierenburg, directeur der buiten- landsche economische betrekkingen, en een Zwitsersche, onder leiding van prof. P. Keiler, geëindigd en is een handels overeenkomst geparafeerd. van gezant of ambassadeur te Madrid, hoewel zij diplomatieke betrekkingen met Spanje handhaafden of herstelden. In dit licht gezien kan men den voorge stelden maatregel als weinig of geen effect sorteerend zien. Wellicht heeft bij ons ook de overweging gegolden, dat het aan bezwaren onderhevig was, onze zeer kleine vertegenwoordiging daar aanmer kelijk te gaan verzwakken door het weg nemen van het hoofd der missie. Deze overwegingen hebben echter niets uit te staan met het feit, dat het Franco-re gime ook bij de Nederlandsche regeering weinig waardeeringt vindt. De regeering heeft daarvan kort geleden bij de be handeling der begrooting van Buiten- landsche Zaken trouwens duidelijk doen blijken. „Er kan in de toekomst een „Pcarl Harbour" verwacht worden van de vijfde colonne in Spanje en daarom moet ons wachtwoord „Waakzaamheid" zijn", aldus generaal Franco in een mi litante rede in de militaire academie te Saragossa. Het is niet voldoende den vrede lief te hebben, zoo zeide de gene. ralissimus, men moet den vrede ook weten te verdedigen, want de vrede blijft in gevaar, zoolang de materialis tische geest de wereld' beheerscht. De oorlog kan ieder oogenblik verklaard worden. Een toekomstig „Pearl Harbour" zal volgens Franco niet alleen bestaan in een verrassenden aanval, maar bovendien ge markeerd worden door het optreden van een vijfde colonne. „Daarom is het slui ten van de grenzen geen waarborg tegen aanvallen", aldus Franco, die hieraan toevoegde: „Wij weten waar de vijand zich bevindt". Engeland, het eenige land der Groote Vijf, dat nog een ambassadeur in Spanje had, heeft besloten dezen 'terug te trekken. Berichten van het continent wijzen erop, dat de „gul- den-middenweg"-resolutie linksch noch rechtsch bevredigt. Linksch eischt een volledige diplo matieke breuk en rechtsch vreest dat de actie de Spanjaarden dichter om Franco zal brengen. Portugal, Italië en het Vaticaan zijn thans de eenige Europeesche landen die nog ambassadeurs in Madrid hebben. Portugal is geen lid der UNO en zal zijn ambasadeur waarschijnlijk niet te- terugroepen. Niet-officieele Vaticaansche kringen betwijfelen dat 't Vaticaan zijn ambas sadeur zal terugroepen, omdat het Va ticaan officieel nooit aan de internatio nale politiek deelneemt. Bovendien zijn de betrekkingen tusschen het Vaticaan 'en Franco altijd vriendschappelijk ge weest. Diplomatieke kringen te Rome geloo- ven dat de Italiaansche ambassadeur zal worden teruggeroepen omdat de regee ring twee maanden geleden bekend maakte dat zij de UNO-beslissing inzake Spanje zou steunen. Maarschalk C. Bennett van de R.A.F., die tijdens den oorlog eskaders bommen werpers heeft aangevoerd, heeft Zater dag gedurende een bijeenkomst van de UNO-vereeniging te Londen verklaard, dat hij zich naar aanleiding van het besluit van de UNO ten aanzien van Spanje voor de tweede maal van zijn leven voor Engeland heeft geschaamd. Den eersten keer wegens het teekenen van de overeenkomst van Muenchen en thans, omdat Engeland heeft gebogen voor het machtigste wapen ter wereld, een wapen, dat nog gevaarlijker is dan de atoombom, n.l. de machinaties van de moderne propaganda. Tijdens den oorlog stond Spanje wel iswaar aan de andere zijde, maar als de UNO alles in het werk stelt, om wan orde in dat land te brengen, is zulks volgens mijn meening geen fair play, al dus Bennett. vriezing zal worden vocfrkomen. Wel is men bevreesd, dat hij aanhoudende vorst de bqotlijn EnkhuizenStavoren buiten bedrijf zal moeten worden ge steld. Ook zullen tengevolge van de ko- lensehaarschte, ondanks de koude, de electrische en Dieseltreinen minder verwarmd moeten worden, terwijl de stoomtreinen, waarvan de verwarming niet zoo goed is, ter besparing van brandstof in het algemeen korter zul len worden gemaakt. Twee maatregelen waarvan men hoopt, dat onaangename gevolgen voor het reizigersverkeer tot een minimum zullen kunnen worden beperkt. De Italiaansche regeering heeft de be noeming van jhr. H. M. van de Wijck als Nederlandsch gezant bü het Quiri naal goedgekeurd. Ossendrecht vierde Zondag het feit, dat een oud-dorpelinge, Soeur Marie Adolphine, die in China als martelares voor haar geloof stierf, werd zalig ver klaard. Des morgens te 10 uur droeg de bisschop van Breda, Mgr. Hopmans, met grooten luister in de parochie kerk een pontificale hoogmis op, welke o.m. werd bijgewoond door den Commis saris der Koningin in de provincie N. Brabant, prof. J. de Quay, Het Nederlandsche motorschip ,,De Meeuw", metende 174 ton, is Zondag ochtend vroeg op de Humbert in botsing gekomen met een Engelschen treiler en gezonken. De vijf leden van de be manning werden door den treiler aan boord genomen en zijn behouden in Huil aan wal gegaan. „De Meeuw" was met een lading stroocarton op weg naar Selby en had Huil Zaterdag verlaten, nadat een lich te machineschade was hersteld. Toen de aanvaring geschiedde, lag het vaar tuig voor anker op de Humber. De machines van de „Maroken", een klein Nederlandsch schip met een twaalf, koppige bemanning, dat van Quebec naar Nederland op weg was met oen la ding pulp, zijn Donderdag onklaar ge raakt, waardoor het schip aan een storm, die soms pen snelheid van 35 mijl per uur bereikte, was prijsgegeven. De Canadeesche kotter „Irving" heeft Zondag met het schip contact gemaakt en het naar een haven aan de Atlanti sche kust gesleept. Een der grootste Noord-Amerikaan- sche radio-maatschappijen, de „Colum bia Broadcastingsystem" heeft den auto. riteiten verlof gevraagd de kleuren televisie in praktijk te mogen brengen. De president van de maatschappij, Frank Stanton, verklaarde dat kleurentelevisie over de nationale radiozenders spoedig werkelijkheid zal worden. Met het KLM-vliegtuig PH—TAD „Arnhem", dat Zondagmorgen op Schip hol landde, keerde o.m. de UNO-gedel'e- geerde mr. E. M. J. A. Sassen in ons land terug. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden, ontstond Zaterdag brand in de groote boerderij van den heer P. Bouwknegt te Nijevcen (bij Meppel). Ondanks het feit, dat dc brandweer spoedig ter plaatse was, kon men niet verhinderen, dat twintig koeien en een groot aantal varkens in de vlammen omkwamen. Ook de oogst en verschillende land bouwgereedschappen gingen verloren. Slechts het huisraad kon gered wor den. In Dordrecht zal dezer dagen uit Duitschland per schip aankomen onge veer 1000 M3 rondhout. Deze zending is de eerste van een reeks, welke in totaal voorloopig ongeveer 100.000 M3 hout zal omvatten. De Nederlandsche regeering heeft met de autoriteiten van de Fran sche bezettingszone in Duitschland een contract gesloten, waarbij Nederland 100.000 M3 hout op stam in het Schwarz wald heeft gekocht. Deze boomen wor den door Nederlandsche arbeidskrachten geveld en als stammen naar Nederland gevoerd om hier te worden gezaagd. De Nederlandsche Grond Mij." voert thans, onder toezicht van het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw, het werk ter plaatse uit. In het dorp Reichental zijn barakken gebouwd voor de huisvesting der houtbewerkers en de twee hotels zijn in beslag genomen voor cantine en bureaudoeleinden. Op het oogenblik werken in Reichental om streeks 100 Nederlandsche arbeiders. Mgr. St. Kuypers C.S.S.R., Apostolisch Vicaris van Suriname, zal 17 December a.s. naar zijn missie-gebied vertrekken. De Tweede Kamér is hedenmiddag begonnen met de beraadslaging over 3e door de regeering in de vergadering der Kamer van 10 December afgelegde versJaring inzake de ontwerp-overeenkomst van Linggadjajti. Alle ministers met uitzondering van mr. Van Kleffens waren aanwezig. Alle gereserveerde loges waren bezet; o.m. handen in de loge boven bet voor- zittersburean de leden der Commissie-Generaal plaats genomen. De heer ROMME (K.V.P.) opent de rij der sprekers. Opmerkend, fiat ze den in de geschiedenis de Kamer voor een zoo belangrijke beslissing heeft gestaan ver klaart hij zich ten volle bewust te zi'n van de verantwoordelijkheid, «elke op hem rust ei. hij merkt op, dat hij nog zou kunnen aarzelen over een of ander détal. Spr. citeert een artikel van „De Linie" van 6 Dec., waarin opgemerkt wordt, dat men alleen staat voor de keuze tusschen continueering van het koloniaal bestuur en de erkenning van de onafhankelijk heid van Indonesië. Daarin wordt gezegd, dat wie de rijkseenheid wil, deze alleen kan verkrijgen door haar te doen steu nen op het primaat van Nederland. Tegenover het zwart, dat de rijkseen heid op basis van wederkeerige vrijwil ligheid een illusie is, stelt spr. zijn wit, dat de rijkseenheid op basis van weder keerige vrijwilligheid een ideaal is, dat menigeen een utopie noemt, maar waar in hij gelooft. Hij meent, dat dit ideaal bereikbaar is en met alle kracht er naar gestreefd moet worden door bepaling on zer houding, omdat dit mede zal beslis sen over het al of niet welslagen. In den breede schetst spr. de roeping, welke het Koninkrijk vervuld heeft. Die roeping blijft, maar het is een andere, een zonder het primaat van Nederland. Het is een roeping om in deze wereld een voor beeld te stellen, dat vruchtbaar Is voor alle volkeren des rijks, vruchtbaar aan geestelijk welzijn, vruchtbaar ook aan stoffelijk welzijn, een voorbeeld, dat op de steeds te laag mikkende wereld kan in werken. Het is een misdaad tegen de we reld, dat wij het gegeven van de histo rische verbondenheid der volkeren van het Koninkrijk niet zouden benutten om een politieke eenheid op te bouwen. Wij zijn aangewezen om ons gezameplijk voorbeeld aan de wereld te stellen. De groote Indonesische gedachte moet voeren tot een broederschap tusschen da beide volkeren. Is het inzicht juist, dat de politieke eenheid van de Indonesische en Nederlandsche volken veilig stelling in houdt van ieders nationale vrijheid? Het idee van het maximum bruikbare ademt den geest van het oude: ik zou v;cl meer willen, maar ik moet hier genoegen mee nemen Het is een verfoeilijke geest als deze het Nederlandsche volk zou be- heerschen. De revolutie van de republiek heeft ont zaglijk remmend gewerkt op de inlossing van de koninklijke belofte van 9 December Zondagavond omstreeks half tien brak in 't Noord-HolIandsc.U Koffie huis te Sehagen brand uit. In een zaal, waar een groot aantal paren aan het dansen waren, vatte de lichtkroon vlam, wat een groote paniek verwekte onder de danslustigen. Aanvankelijk liet de brand zich vrij onschuldig aan zien, doch daar de brandweer van Sehagen niet dan na drie kwartier bij het koffiehuis verscheen, geraakte het geheele gebouw in lichter laait. De brandweerlieden stonden voor een schier hopelooze taak. Langzaam greep het vuur om zich heen, na drie kwartier vatten de aangrenzende perceelen vlam en weldra stonden verschillende winkel huizen in brand. Intusschen kwamen de brandweren van Alkmaar, Barsingerhorn en enkele andere plaatsen om met man en macht het vuur te bestrijden. In allerijl tracht te men den inventaris van de belendende perceelen te redden, waarin men gedeel telijk slaagde. Een verzengende hitte bemoeilijkte het blusschingswerk. Langzaam breidde de vuurzee zich uit. Ook het distributie kantoor, dat op den hoek van de Ge- Volgens radio Moskou heeft de Alba- neesche regeering een nota aan den secretaris-generaal der V.N. gezonden, waarin zij melding maakt van 21 grens incidenten gedurende de periode van 10 September tot 20 November, waarbij Grieksche troepen de Albaneesche grens zouden hebben overschreden en grens wachten zouden hebben aangevallen. Ter viering van haar 15-jarig bestaan kwam de Vereeniging van R.K. Ge meenteraadsleden in de provincie Utrecht, de grootste in den lande, Za- ttrdag in hotel Noord-Brabant in feest- vergadering bijeen. Onder den titel „Taak en Tijd" sprak de heer J. W. Andriessen, voorzitter van de K. V. P., een feestrede uit, waarin hij den na druk legde op het tweeledig karakter van de K. V. P., die zoowel beginsel- als programpartij wil zijn Met groote stelligheid kondigde hij aan, dat wanneer opnieuw belang rijke principieele kwesties, zooals onlangs in de Kamer werden be handeld op het stuk van den kinder bijslag en de positie van de onge huwde moeder, aan de orde zullen komen, men ervan verzekerd kan zijn, dat de K V. P. slechts dien koers zal varen, die haar uit prin- cipieelie overwegingen noodzakeJijk voorkomt en zich daarbij niet zal laten weerhouden door welke par tij of regeeringspartner ook. Ook hij wees op het communistisch gevaar en achtte het de taak van de K. V. P. dit met kracht zoowel bin nen als buiten de landsgrenzen te be strijden. Misschien heeft de K. V. P., aldus de heer Andriessen, op dit stuk in de wereld wel een roeping te vervullen. Het is daarom zaak, dat wij onze internationale contacten zoo spoedig mogelijk heropnemen en uitbreiden. Ook zal het v«or regeering en parle ment zaak zijn zich te bezinnen op de vraag of tegen dit gewetenloos stoken de grondslag van ons staatsbestel niet met kracht moet worden beveiligd. dempte Gracht en het Marktplein staat, vatte vlam. De manufacturenwinkel van mej. Veenis stond binnen het uur in lichter laaie. Slechts een klein gedeelte van den inventaris kon aan de vlammen worden onthouden. De winkel is lot den grond afgebrand. De ter linkerzijde van het koffiehuis gelegen kruidenierswinkel van J. Simons brandde eveneens volledig af. Het verder gelegen café van Kaper vatte door den vonkenregen eveneens vlam. Het voornamelijk uit hout opge trokken café brandde gehesl uit. Daar mede waren vier perceelen ten offer ge vallen aan het vuur. Het distributiekan toor kon worden behouden, hoewel het aan de achterzijde brand- en water schade opliep. Hetzelfde lot onderging de boven dit kantoor gelegen woning. Van ver uit den omtrek stroomde het publiek, aangetrokken door den rossen vuurschijn, naar Sehagen. Een groote politiemacht zorgde voor de afzetting. Op de Gedempte Gracht was het een warwinkel van beddengoed, tafels, stoe len, kasten, kleeren en serviezen Vee) ervan heeft onder de gedwongen en ge- improviseerde verhuizing schade opge- loopen. In totaal zijn vier perceelen door den brand in de asch gelegd. Vier andere gebouwen kregen vrij ernstige water schade. In de haven van Antwerpen, waar reeds Vrijdag enkele honderden haven arbeiders weigerden het werk, dat hun door het werfbureau werd opgedragen, uit te voeren, dreigt thans een geschil van grooter omvang te ontstaan. Zater dag kon men gedurende den geheelen dag geen arbeiders vinden voor het laden en lossen van steenkool. De oorzaak van het geschil zou liggen in het verschil tusschen het bedrag, dat onder de huidige omstandigheden in ge val van werkloosheid aan havenarbei ders wordt uitgekeerd en het arbeids loon zelf. De procureur-fiscaal van den bijzon deren Raad van Cassatie, prof. E. G. Langemeyer, heeft hedenmorgen na een uitvoerig requisitoir tegen prof. mr. H. Westra, ex-burgemeester van 's-Gra- venhage, rekening houdende met deu 62-jarigen leeftijd van verdachte, een gevangenisstraf van 15 jaar geëischt. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hage had verdachte tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld. 1942. Voor ons volk staat vast. dat de ko ninklijke belofte moet worden ingelost. Maar na het einde van den oorlog brak ook uit de revolutie, met het element van illegaliteit. Wij hebben gekregen het tiid- vak waarin we gingen spreken van steecis verder afglijden van onzen weerstand tegen het feit van de revolutie van de republiek. Wij moeten ons afvragenkan en mag men spreken van een afglijden in het ver band van de koninklijke rede? Een spreken van verder afglijden in dit verband is z.i. niet waar, als men bedenkt wat tot in lossing van de koninklijke belofte is ge daan. Wij zuchten daar niet tegen, maar tegen het illegale element dat ons hoog zit. Een passend gebruik moet worden ge maakt van het feit, dat we niet meer onder dwang staan. In Indië beschikken we over zooveel macht, dat we ons gezag zouden kunnen herstellen. Juist ln deze omstandigheid, nu we ook anders zou den kunnen, wil spr. tegen Indonesië zeggen: wij begeeren niet anders dan u in uw nationalisme te zien groeien. Maar hij voegt er bijbedenk ook. dat 100 pCt. merdeka een utopie is. Dat be- Europa, als voor eenig volk in Europa, staat evenmin voor eenig volk buiten Sprekers doel is naar elkaar toebuigen en niet van elkande gaan. De practische weerslag is aangegeven in de 7 Decem ber- rede. De weg daarin aangegeven, is ook de weg van de K.V.P. De koninklijke rede acht spr. ook thans nog den juisten weg. De overeenkomst moet getoest wor den aan de koninklijke rede. Staatsrechtelijk noch staatkundig heeft spr. te maken met de Commissie-Gene raal. zooals hij destijds heeft verklaard. Nu moet hij tot de regeering zeggen, dat hij zeer ernstig bezwaar heeft tegen de* wijze van publicatie van Linggadjati, bezwaar tegen de publicatie in twee ten- pi. Welke verdienste men aan de over eenkomst wil toekennen, niet die van duidelijkheid. De Tweede Kamer is hedenmiddag te één uur in openbare vergadering bijeen gekomen. Aan de orde wordt allereerst gesteld: stemming over de motie van den heer Serrarens c.s. betreffende de verleening en intrekking van vergunnin gen tot uitoefening van autobusdiensten. De motie werd z.h.st. aangenomen. De Amerikanen hebben nog nooit zoo veel voor Kerstaankoopen uitgegeven als dit jaar. Zaterdag verdrongen zich in elke groote Amerikaansche stad enorme menschenmassa's in de winkelstraten. Zij kochten van alles, want hun inkomen was nog nooit zoo groot geweest. Luxe artikelen zooals sigarettenkokers met diamanten er op, pelsjassen e.d. zijn volop te krijgen en vinden snel koopers. De Kerstfeer werd nog verhoogd door een snelle temperatuurdaling. Hoewel zelfs de meeste geschenkartikelen volop te krijgen zijn is er nog niet voldoende, om den kooplust te bevredigen. Een win kel met zeer begeerd kinderspeelgoed heeft zijn geheelen voorraad binnen een uur uitverkocht Er zijn twee redenen, waarom er zoo veel geld wordt uitgegeven. Ten eerste is er voor het eerst in vijf jaar weer volop van alles verkrijgbaar en ten tweede zijn de prijzen van deze niet- noodzakelijke goederen dikwijls veel meer gestegen dan de prijzen van pri maire verbruiksgoederen. De meest begeerde artikelen zijn: speelgoederen, radio-toestellen, sportar tikelen en huishoudelijke artikelen. Zij zijn volop te krijgen. Maar heerenklee- ding, nylonkousen e.d. zijn moeilijk te krijgen en de voorraden aan fijne ge ïmporteerde luxe-voorwerpen zijn klein. Een statistisch bureau van de regee ring raamde, dat de Kerstverkoopen dit jaar 24 procent grooter zouden zijn dan vorig jaar. Toen werd ln de laafste drie maanden van het jaar ni totaal voor 22.794.000.000 dollar omgezet. BATAVIA, 16 Dec. (Aneta). Bij besluit van den Luit.-Gouv.-Gen. is in afwach ting van de voorbereiding van de vor ming van een autonoom ressort Bangka de „Voorloopige Raad van Bangka" inge steld. Deze raad heeft tot taak: a. het tot uiting brengen van de wenschen der bevolking en het formuleeren van voor stellen betreffende de staatkundige en bestuursorganisatie van Bangka; b. het voorstaan van de belangen van Bangka bij alle bevoegde autoriteiten; c. het ge ven van advies in alle voor Bangka be langrijke zaken. De Raad bestaat uit 25 leden; hiervan zijn 14 Indonesiërs, 9 Chineez'en en 2 Nederlanders. De Indonesische en Chi- neesche leden zullen bij verkiezingen worden aangewezen. Bent U gewoon per kwitantie Uw abonnementsgeld te voldoen? Uitstekend! Wij zullen er wel- voor zorgdragen, dat deze kwitantie U gepresenteerd wordt. Hebt U echter wel eens berekend, hoeveel incassokosten (en dat geldt :n het bijzonder voor de maandabonne's) U zichzelf zoudt kunnen besparen, door vóór den aanvang van de maand of het kwartaal het abonnementsgeld te gireeren of per postwissel aan ons over te maken? Ons gironummer vindt U vermeld aan den kop van ons blad. ADMINISTRATIE N. HAARL. COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1