Het vak vraagt economische!) opbouw van Duitschland PLECHTIGE INWIJDING VAN TWEE KLOKKEN Het golfveld bij de golven STAD EN OMGEVING GULDEN KERST De Kerstcollecte voor de stille armen Dr. Verhage: „Kies een man, die een groote lijn weet te ooigen" In de Parochiekerk van den H. Antonius van Padua Nieuwe welvaart voor Zandvoort spel Splinters AGËNBA' Ook volgend jaar iedere maand een schoenenken Duister MAANDAG 16 DECEMBER 1946 PAGINA 2 Op de Haarlemsche ijsbanen Groote inbraak te Haarlem f 30.000 gestolen EEN KERSTSPEL DOOR „SANOTA MARIA" „Amicitia Juncti" 60 jaar Vele en gvoote prijzen Luch'tvaarttentoonstellmg Schoenenbonnen AMSTERDAMSGH CONCERT GEBOUW-ORKEST BLOEMBOLLENCULTUUR Het vraagstuk der saneering Tentoonstelling Chris Lanooy „ANTIGONE' Bloembollencultuur Nieuwe bonnen (Wordt vervolgd) Aanbesteding van militairs werken J. M. B. van Vlijmen t i Rottenfiihrer veroordeeld HEEMSTEDE KERSTMIDDAG VOOR DE STILLE ARMEN Katholiek Gemengd Koor Met 148.000 textielpunten geknoeid Britsch-Indië los van he't imperium? STAATSLOTERIJ Het heeft gevroren. De een consta teerde het 's morgens met vreugde, de ander dook terug in zijn warme bed, waar hij zich veiliger voelde dan in den ijzigen vrieswind. Groot en klein, arm en rijk zocht gistermorgen in kasten, op zolders en andere bergplaatsen naar de ijzers, om deze, na een kleine behande ling, om te hangen en naar de ijsbanen te trekken. Het weerbericht had de eigenaars van oe Haarlemsche ijsbanen er reeds op voorbereid, dat de schaatsliefhebbers straks naar htm banen zouden snellen en daar zeker een goede laag ijs zouden verwachten. Ze waren klaar. Haastig waren vlaggetjes te voorschijn gehaald en luidsprekers opgezocht om den banen iets feestelijks te geven. Feestelijk was het! De dames en meisjes beschermden zich met kleurige shawls en hoofddoe ken tegen de koude, terwijl de bonte truien der heeren, die nog naar motten- bailetjes roken, een bewijs waren, dat deze zuinig bewaard waren voor de ijs- pret. Men zwierde met Noren, kunstschaat sen, doorloopers en rondrijd ers, de een schoot als een pijl uit een boog over den ijsspiegel, een ander draaide kringetjes en schreef namen in het geduldige ijs, een derde gleed, viel en krabbelde weer verder, doch allen hadden pret om dit vroegtijdige slippertje van Koning Win ter. Ock de dichtgevroren slootjes geno ten groote belangstlelling. Vcoral de kleine schaatsenrijders vonden daar een goed plaatsje om de stoere sport te lee- i%n. En toen men Zondagavond opge wonden vertelde, hoe men zich op dien eersten ijsdag had geamuseerd, werd het een oogeniblik stil, toen het weerpraatje door de radio kwam. Het K.N.M.I. voorspelde, dat de ■vorst nog wel even zou blijven aan houden. Tijdens afwezigheid van de bewoners Is Zaterdagavond in een perceel aan de Houtmankade te Haariem een groote in braak gepleegd. De tot nu toe onbekend gebleven per sonen hebben zich toegar.g verschaft tot de woning door het verbreken van een raam. Toen de bewoners des nachts 12 uur thuis kwamen vermisten zij een portefeuille met ƒ20.000, een portemon- naie met 10.000, sieraden, een groote hoeveelheid sigaren en sigaretten, hee- rencostuums en andere kleedingstukken, linnengoed, distributiebescheiden en an dere waardevolle artikelen. De recherche heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld. Zaterdagmiddag voerden de leerlingen van Sancta Maria in het gebouw der H.K.B. een Kerstspel op, dat onder lei ding stond van mej. L. Molkenboer. Een groote verdienste mag het genoemd wor den, dat dit spel bij de toeschouwers een stemming vermocht teweeg te bren gen welke met recht een ware kerst stemming kan worden genoemd en door beroepsacteurs vaak niet wordt verkre gen, alhoewel noch de regisseuse noch de speelsters zich als zoodanig presen teerden. Vooral het tweede tafereel, waarin Maria en Jozef in de tal aanko men en het vierde, het betreden van de stal door de herders, waren geladen met die sfeer, welke wij in het Kerst feest zoo dikwijls beleven: vreugdevolle en zorgwekkende verwachting en stille spontane blijheid, welke de komst van het Kerstkind meebrengt. Jammer, dat bij den vreugdedans door de oudere meisjes rondom de kribbe de klassieke sfeer werd losgelaten en een rhythmische dans op moderne Engelsche wals werd gekozen, Iets, dat het buiten dit spel waarschijnlijk wel goed goed zou doen maar dat hier niet erg op zijn plaats was. Maar niettegenstaande de gebreken van de amateursuitvoering was het een middag, waarop èn regisseuse èn speelsters met voldoening mogen te rugzien. De Gymnasiale vereeniging „Amicitia Juncti" viert 20 December haar 60-jarig bestaan. Het bestuur zal recipieeren in de aula van het Gymnasium. Des avonds 8 uur begint de opvoering van Sopho cles' Antigone in den Stadsschouwburg. Regie de heer W. Paauw en F. Hesmerg. Na de opvoering is er in het Concertge bouw bal. PUZZLE DOOR KATHOLIEK THUISFRONT Overal verkrijgbaar De president van de Haarlemsche St. Vincentiusvereeniging schrijft ons: Het is een verblijdend teeken, dat het bedrag voor de inzameling: Kerstcollecte „Stille Armen" dagelijks toeneemt en gestegen is tot ruim f 1700.Als wij de lijst echter bezien, dan constateeren Wij dat er drie giften bij zijn van f 500. en dan wordt men teleurgesteld, dat er zoo weinig belangstelling is voor deze belangrijke actie. Nog geen f 250.in den vorm van kleinere giften is weinig, zeer weinig. Wat zou het anders zijn, als U eens een kijkje kon nemen in de ge zinnen, die men onderbrengt in de ca tegorie „Stille armen". Weet U dat er Dinsdags bij velen geen geld meer in huis is om den komenden Zaterdag te halen? Weet U, dat vooral in de groo- tere gezinnen geen geld genoeg is om het voedselpakket- volledig te koopen. Weet U, dat vele stille armen geen geld hebben om kolen te koopen tegen de nu heerschende bittere koude? Weet U, dat er veelal geld ontbreekt om de meest dringende huiselijke zaken aan te schaffen? Als dit alles meer bekend was en niet alleen door het hooren, maar ook door het mede te maken, dan zou de stroom der giften grooter zijn en zou men zich niet beschaamd laten maken door een gift onder het motto „Uit mijn spaarpot f 1. De nood wegwerken is onmogelijk, maar toch kan eenieder op zijn manier er toe bijdragen om die menschen eens even te ontlasten van hun dagelijkschen zorgenlast. Wij hopen allen een Kerstfeest te vie ren in de goede stemming. De heele Adventstijd is er op gericht, zich hierop voor te bereiden. De ware stem ming moet inwendig kemen, maar hoe kan deze aanwezig zijn als men zich zorgen moet maken over den maaltijd, die toch op Eersten Kerstdag eenigszins feestelijk moet zijn? Als de financiën ontbreken om het Kerstontbijt na de Nachtmis op bescheiden wijze feestelijk te verzorgen? O.a. hiervoor vragen wij Uw bijdrage. Hierdoor werkt U mede om ook de minder bedeelden een waar Kerstfeest te laten beleven. Als U dit doet, dan pas heeft het „Zalig Kerst feest", hetgeen men elkaar zoo dikwijls toewenscht, voor U beteekenis gekregen. In samenwerking met de Kennemer Zweefclub zal de Haarlemsche Lucht vaartclub een luchtvaarttentoonstelling houden van 2429 December in de Ford showroom op het Plein 24 te Haarlem. De N.V. Nederl. Vliegtuigenfabriek Fok ker zal haar medewerking verleenen met een inzending van hef nieuwste ontwerp, het straalvliegtuig F 26, Phantom, zooals dit op de Parijsche tentoonstelling ge staan heeft. Morgen, Dinsdag, kan de letter B schoenenbonnen afhalen. Na een afwezigheid van vijf jaren trad weder het orkest van het Amsterdamsch Concertgebouw in Haarlem op. Door de ziekte van Eduard van Beinum moest niet alleen zijn plaats door den tweeden dirigent Hein Jordans worden ingeno men, maar tevens verviel de aangekon digde, nog niet in Haarlem uitgevoerde, Zevende Symphonie van Bruckner en de Electra-muziek van Diepenbrock. Als hoofdwerk ging nu de overbekende 6de Symphonie van Tsjaikofski en wel voor een groot deel in een verklanking, die alle bezoekers wel zal hebben ontsteld. Het klankvolume was in het forte niet evenredig aan de ruimte van onze Ge meentelijke Concertzaal (het fortissimo- spel deed meermalen als klankexplosies aan), waardoor menig onderdeel en bij na het geheele derde deel tamelijk onge nietbaar werd. Al het overige klonk kleurrijk, zoowel in het ensemble-spel, als bij het individueel optreden der in strumenten. Bovendien kwam hier het innerlijke van deze muziek, niet alleen het pathetische, doch ook het melancho lische en het gratievolle lyrische element volkomen tot zijn recht. De volkomen technische beheersching van dit orkest van dergelijke werken, evenais het prachtvolle samenspel, dwingt zooals gewoonlijk groote bewon dering af. Toch gaat onze bewondering ditmaal meer uit naar de verklanking van de Symphonische fragmenten uit Albert Roussel's ballet: Het feestmaal van de Spin. Hierin illustreert de componist op Debussyaansche wijze een zevental on- derdeelen van een dierenspel, voorafge gaan door een Prelude, die een schoonen zomernamiddag, en besloten met een Postlude, die de stilte van den nacht uitbeeldt. Deze uitbeelding door oikestrale klankkleuren is van een groote verschei denheid, meestal bereikt door het com bineeren van slechts enkele Instrumen ten en bezit doorgaans een zeer specifiek karakter, mede door rhythmische vond sten van bijzonderen aard, en is. on danks het gemis van het ballet, duidelijk 'te volgen. In dit werk viel nog meer als in de Symphonie het fraaie individueele spel der orkestleden op. Dirigent Jordans toonde met de ver tolking van dit moderne Fransche werk uitstekend den impressionistischen stijl aan te voelen en zijn visie hierop scherp omlijnd aan het orkest te kunnen over brengen. Minder voldeed deze jonge dirigent met de La Reine-Symphonie van Haydn, waarmede het concert werd geopend. Het Vivace ging overdreven strak metrisch en te dik van klank, de Romance te zwaarwichtig en te weinig zangerig voor een Haydn-werk, het eerste deel van het Menuet zonder eenige sierlijkheid. Is dit een gevolg van verschil in opvatting of van korte voorbereiding? Het succes ging in stijgende lijn, na Tsjaikofski nam het applaus den vorm van een ovatie aan. Zoolang de Haar lemsche Bachvereeniging met haar con certen door de groote orkesten van de hoofd- en hofstad niet herrijst, zal een dusdanig concert op groote belangstel ling kunnen blijven rekenen. Ol. Koop. De AJgemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur hield hedenmorgen een ver gadering te Haarlem. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, sprak zijn hartelijke geluk- v. enschen uit jegens den heer Krelage, die door het eere-doctoraat zijn levenswerk bekroond heeft gezien. In deze promotie van den eere-voorzitter ziet spr. de er kenning, dat de heer Krelage steeds niet alleen de groote waarde van de weten schap voor de praktijk heeft beseft, maar er metterdaad ook toe heeft medege werkt, dat er een nauwe samenwerking tusschen wetenschap en practijk ontstond. Spr. herdacht daarna de overledenen B. Rijnveld, J. Schipper. J. Hylkema, J. Regeur, M. Buschman Jr., ir. D. Vet, P. J Janssen. Het tweede jaar na de bevrijding van de Duitsche tyrannie is voor het bloem bollenvak een zeer moeilijk jaar geble ken, en dit nog wel ondanks het feit, dat wij onzen export bevredigend hebben kunnen opvoeren. Vooral waimeer wfj naar de waarde van dien export zien, moet het tot groofe tevredenheid stemmen, dat in het jaar 1946 voor naar schatting 50 millicen gulden van onze producten zal zijn geëxporteerd. Een dergelijk cijfer hadden wij nauwelijks mogen verwach ten toen wij vong jaar aan den opbouw van onzen export gingen beginnen. Hoewel dit waardebedrag hooger is dan ooit in de geschiedenis van het vak is bereikt, blijft het kwantum, dat geëxpor teerd werd, aanzienlijk onder de hoeveel heden die wij in de vooroorlogsche jaren naar het buitenland plachten te verzen den. Voor een gedeelte is dit te wijten aan het wegvallen van belangrijke afzet gebieden in Centraal-Europa. Ook voor ons vak is het vraagstuk van den econo- mischen wederopbouw van Duitschland en andere landen in Centraal-Europa van groote beteekenis, doch daarnaast speelt een belangrijke rol dat verscheidene af zetgebieden in deze na-oorlogsche om standigheden meenden den invoer van ons product aan bepaalde, en helaas te nauwe, grenzen te moeten binden. Dit vooral maakt het voor het bloembollen- bedrijf zoo moeilijk de vleugelen zo° wijd uit te slaan als wij wel zouden wen- schen. En als noodig zou zijn om het loo- nend zijn van de individueele bedrijven bij een niet te hoogen kostprijs mogelijk te maken. Het is vooral dit vraagstuk dat ons met zorg blijft vervuilen. Wanneer de wereld zou inzien, dat internationaal overleg er toe moet leiden de bedrijven in de wederzijdsche landen zoo min mogelijk aan banden te leggen tot heil van het herstel van de welvaart in de wereld, zou ons vak er geheel anders voorstaan. Dit voor de hand liggende begrip schijnt ech ter te blijven ontbreken. Dit maakt een straffere ordening van het economische leven in Nederland, dan anders het ge val zou zijn, noodzakelijk. Wij zullen al Scherp teekent het torentje van de parochiekerk van den II. Antoniïss van Padua zich af tegen den helderen, met sterren bezaaiden vrieshemei. Het geroezemoes van het stadsgewoel is verstomd, de Groenmarkt ligt als het ware in gepeins verzonken; hol weerklinken de voetstappen van de talrijke geloo- vigen, die zich in het avondlijk uur ter kerke begeven, in de straat. O ogenschijnlijk was het een Zondag zooals zoo vele andere Zondagen, niet echter voor de parochianen van de St. Antonius van Padua: voor hen was deze octaafdag van het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen een heel bijzondere. Immers op dezen avond werden twee klokken gewijd, die, straks naar hoogere oorden verhuizend, van de galmgaten uit de geloovigen naar den tempel zullen roepen. Midden op het altaar rustten twee klokken: één toegewijd aan de H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen, met als tekst: Priore vi Teutonica rapta me pos. itemque dicavit Immaculatae Par. S. Ant. MDCCCXLVI (Nadat mijn voor ganger door Teutonisch geweld werd weggeroofd, heeft de par. van den H. Antonius mij geplaatst en wederom toe gewijd aan de Onbevlekte) en één toe gewijd aan den patroon der kerk, met tekst: Nomen fero Antonii, praeconium facio Domini (Mijn naam is Antonius en ik ben de heraut van den Heer). Een viertal vereenigingsvlaggen waren om de klokken opgesteld, terwijl de groene dennentakken de hoop symboli seerden. de blijde hoop co de komst van den Verlosser. Deken J. C. v. d. Wiel die de plechtige inzegening verrichtte ver heugde zich over de stem in den toren, want behalve de stem van de natuur, gesymboliseerd door de ster ren ,is er ook een stem van den gods dienst geschapen, n.l. de gewijde klok ken. Daarom omgeeft de H. Kerk deze wijding met groote plechtigheid. Door de klokken, aldus spr., spreken de en gelen Gods ons stoffeliiK toe. Zooals Christus eens tot Martha sprak: „Martha, Martha, gij maakt u be kommerd over velerlei dingen; toch is er slechts één ding noodzakelijk", zoo zullen deze spreektrompetten ons onze aardsche zorgen doen vergeten. Wanneer straks de klokken den lof des Heeren zullen verkondigen en de geloovigen voor den Kerstnacht zullen roepen, weest dan blij dat ge mee kunt jubelen: „Gloria in altiss'ir.us Deo" en aan de menschen van goeden wille een welbehagen. Hierna volgde de zegening van het zout en de wijding van het water, opdat, wanneer deze klokken met dit water zijn besorenkeld,, ze overal waar ze klin ken mogen, de kracht der vijanden ver nietigen. Na de afwasscbing volgde de zalving met olie en chrisma en stemden wij in met het gebed van de H. Kerk: Geef, bidden wij, dat deze klokken, be stemd voor Uw H. Kerk, door den Hei ligen Geest worden geheiligd, opdat de geloovigen door haar slag ter belooning worden uitgenoodigd. De deken verrichtte daarna met de heilige olie en het heilig chrisma de wijding. Zaterdagmiddag heeft wethouder D. J. A. Geluk de tentoonstelling van werken van den 65-jarigen pottenbakker Chris Lanooy, die ter gelegenheid van zijn vijf tigjarig jubileum als pottenbakker tot 30 December a s. bij kunsthandel Leffenaar aan den Wagenweg 102 wordt gehouden, geopend. Voor de talrijke belangstellen den schetste de heer Geluk de geschiede nis van het pottenbakken en de rol, welke Chris Lanooy de laatste vijftig jaren daarbij gespeeld heeft. Mej. A. Bonarius zong ter muzikale opluistering eenige lie deren. welke zij zelf aan de piano bege leidde. Na de plechtigheid leidde Chris Lanooy de aanwezigen langs de geëxpo seerde voorwerpen en gaf hij korte ex plicaties. De Fransche tooneelschrijver Jean Anouilh is een meester in zijn métier, getuige zijn gave „Antigone", welke Grieksche tragedie hij in hedendaagsche taal heeft willen herscheppen, doch die uit zijn pen geworden is tot een origi neel, boeiend tooneelstuk, dat door zijn strekking van alle tijden is. En zoo zag men Zondag in den Stadsschouwburg op de planken Antigone en haar zuster Ismene in op de Grieksche mode geïn spireerde gewaden en de overige spelers in rok of smoking. Het Residentie-too- neel heeft van dit zeldzame stuk een prachtige vertolking gegeven en spel vertoond, zooals wij dat in langen tijd niet meer van dit gezelschap hebben gezien. Caro van Eyck, als de hoofdrol speelster, Paul Steenbergen als Koning Kreon, Eri Rouché als Ismene, en Ri chard Flink, als medium tusschen exe cutanten en publiek, gaven blijk den schrijver juist te hebben aangevoeld. Resultaat was een fijn, harmonieus spel, waarin ook de andere personen een verdienstelijke rol hebben gespeeld. De hysterische vrouw, die een onmo gelijk telefoongesprek voerde in „De menschelijke stem", een vergissing van Jean Cocteau, kon ons niet bekoren, hetgeen niets zegt van de actrice in dit gevalletje, Ida Wasserman, die het wer kelijk niet beter had kunnen doen. De heer C. J. A. Hoog, die bijna 24 jaar voorzitter der afdeeling van de Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur was, is afgetreden en tot eere voorzitter benoemd. De heer Hoog heeft er veel toe bijgedragen om Haarlem te doen zijn het centrum van de bloem bollenteelt. De heer Th. M. Hoog Jr. werd tot voorzitter gekozen. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afha'en van nieuwe bonkaarten de letters T het restant, U en V van Va af t/m Vis. Vóór den oorlog golden de terrei nen van de KeMemer Golfclub te Zandvoort als een der mooi ste, grootste en beste golflinks van Europa. Zij werden bespeeld door eien select publieK met een internationaal karakter. De Kennemer Golfclub droeg er toe bij Zandvoort te maken tot een badplaats met veelzijdige at tracties. De keurig onderhouden speelvelden met frissche, groene grasmat leverden een mooi effect in het duinlandschap. In den zomer van 1942 werden de ter reinen van de Golfclub door de Duit- schers tot verboden gebied verklaard. Pogingen om toestemming te krijgen de uiterst kwetsbare grasvelden te blijven onderhouden, hadden geen resultaat. Dientengevolge werden de boven het duinterrein gelegen speelvelden spoedig verzand. Daar bleef het niet bij: de het mogelijke moeten doen om de hier opgeworpen muren te doorbreken. Nim mer mogen wij vergeten, dat vooral daar uit de noodzakelijkheid voortvloeit van straffere bedrijfsmaatregelen, dan ge- wenscht worden uit andere gezichtspun ten. Het winren van afzetgebieden door aan biedingen tegen te lage prijzen is onaan vaardbaar. Naast de campagnes in Ame rika zullen er acties worden ondernomen in Zweden en Frankrijk, voornamelijk om den verkoop aan particulieren uit te breiden. De beste kwaliteiten mogen al leen uitgevoerd worden. Momenteel is de productiemogelijkheid te gering, om ook den jongen menschen voldoende gelegen heid te geven zich te ontwikkelen. Het surplus tulpen geeft groote zorgen, juist omdat het gewas zoo goed uitviel. Het kwaad van het telen zonder vergunning wordt langzaam onderdrukt. De Vereeni ging heeft zich tot de Regeering gewend met de vraag, of zij de overschotten, die door clandestiene teelt werden veroor zaakt, voor haar rekening wil nemen. Het is te verwachten, dat de overschotten volgende jaren zullen verminderen. Spr. bleef dan staan bij de horizontale en verticale organisatie. Hij kwam dan tot zijn aftreden als voorzitter in ver band met zijn benoeming tot voorzitter van het bedrijfsschap- Beide functies zijn niet vcreenigbaar, maar onder sterken aandrang van de afdeelingsvoorzitters wil ik, aldus spr., nog enkele maanden blijven. Het is niet in de allereerste plaats van beteekenis, dat de voorzitter den vol len dag aan zijn taak wijdt. Men moet een man kiezen, die een groote lijn weet te volgen en die deze lijn ook met kracht weet voort te zetten. Spr. sprak de hoop uit, dat de vergadering te zijner tijd een goede keuze zou doen. Aan de orde kwam het voorstel van- de afd. Uitgeest tot afschaffing van de saneeringsmaatregelen. De afgevaardig de verdedigde het voorstel. De cultuur dreigt verplaatst te worden naar het buitenland, de jonge kweekers worden blij gemaakt met 'n dcoden iwusch. Het algemeen belang eiseht afschaffing der maatregelen. De heer Seegers uit Lisse wees er op, dat de zeggenschap der ver gadering practisch nihil is. Ais hoogere instanties anders willen, doen ze toch wat ze willen. De afd. Hillegom zal de maatregelen nog niet kunnen missen, betgeen ook de gedachte van het hoofd bestuur is. De voorzitter erkende, dat de verga dering slechts haar meening kan uiten, maar dat de saneering een vraagstuk van regeeringsbeleid is. Tóch weet men in Den Haag wel, hoe het bedrijfsleven er over denkt. Spr. zal het recht in de vrije organisatie blijven voorstaan, maar hij kon het voorstel der afdeeling Uit geest niet bewonderen, omdat er kort geleden nog over beslist is. Als er geen deviezen-maatregelen waren, zou de zaak anders liggen. Onze export zou zeer geschaad worden door afschaffing der maatregelen. Men moet de zaak in groo te lijnen besien. De heer Murk uit Hille gom, van ouds bestrijder der saneering, liet zich ook nu niet onbetuigd. Het bedrijfschap is soitverein, aldus spreker, de organisaties kunnen be sluiten wat ze willen, het bedrijfschap gaat zijn eigen weg. We zitten hier dus als marionetten, advtseerend li chaam van een adviseerend lichaam. Hier ligt de kiem voor de ontbinding der organisaties. Een ernstige waar schuwing is noodzakelijk. De anti-sa neerders hebben dit zien aankomen, helaas zit men nu met de gebakken peren, aldus spr. (applaus). De heer 't Mannetje vroeg of er ook leden uit het hoofdbestuur tegen zijn, De voorzitter wilde de winst der maat regelen niet onderschatten. Vroeger hadden organisaties ais Bloembcllencultuur ook alleen een advi- seerende stem in deze kwestie. De kwes tie is van groot gewicht voor het ge heele Nederlandsche bedrijfsleven, maar een kwestie van regeeringspolitiek. Ds ongerustheid van den heer Murk is niet op haar plaats, daar het bestuur der hoefdorganisatie uit de organisaties ge kozen wordt. De meerderheid van het hoofdbestuur was tegen het voorstel Uitgeest. Een der voorstanders, de heer Bakker, verklaarde daarna met een vlammend betoog: „De patiënt Bloembol is ziek gemaakt door de verzorgers, de wet van oorzaak en gevolg zal zich een, maal doen gelden. En de economische wetten naten zich niet dwingen". Het voorstel van Uitgeest werd verworpen met 59 tegen 213 stemmen. Roman op een ^Waddeneiland 36) „Wel. kapitein?" vroeg de visscher aan den ouden heer Dohse, terwijl hij hem vlug terzijde trok, „hoe staan de zaken? Heb je inmiddels nog wat nieuws ge hoord?" „Geloof me, Kay, ik lig als een waak hond op de loer. Maar zou je denken, dat zich iets voordoet? Geen bliksem! Ik hoor ot zie ten minste niks Maar ik denk er het mijne van. Ze houden zich 'n poos gedekt. Het voorval in het wad heeft hen voorzichtig gemaakt. Maar zij zullen wel weer eens beginnen. Wacht maar af!" „En wat voert je huisduivelin uit?" „Alma Thiessen? Och, Kay, die zanikt me den kop gek met haar gemopper. Als ik maar niet zoo gewoon was geraakt aan dat mirakelwant dit is waar: wat het eten betreft verwent ze me nog meer dan mijn oudje-zaliger!" „Pas op maar, dat ze je niet heelemaal Inpalmt. Maar alle gekheid op een stokje; wees op je hoede kapitein, die juffrouw Thiessen is bepaald niet te vertrouwen!" Later, toen alle buren vertrokken wa ren, bleef Kay nog een poos buiten onder de essehen staan. Het was een stille, luwe nacht met een hoogen sterrenhemel. Er hing een plechtige stemming over het wad. Van de vennen kwam de geur van, gras en bloemen. In de verte op de nach telijke zee flikkerden de positielfchten van voorbijvarende schepen, met schok ken gaven de vuurtorens hun verwijder den gloed. Kay haalde diep adem en verheugde zich over de kalmte en den vrede van de zen mooien Meinacht. Eensklaps stond Jasper Kroeger vóór hem. De oude knecht was een poos achter een boom blijven schuilen, in de hoop, den jongen visscher nog alleen te kunnen spreken. Nu stond hij daar met zijn kromme beenen, zich verlegen de kin wrijvend, en eindelijk zei hij: „Kan ik jou eens wat. vragen, Kay?" Verbaasd keek de jonge man op, want hij dacht, dat hij alleen was. Maar toen hij in den schijn van het licht uit de kamer den ouden Kroeger herkende, greep hij hem spontaan bij dén arm. „Ben jij 't, Jasper? Fijn, met jou had ik juist eens graag gesproken. Nou man, steek maar van wal!" „Zie je, Kay," begon de oude man hak kelend, ,,'t isover HelkeJe weet natuurlijk, dat zij er tusschenuit is ge knepen en nu veronderstelt de baas, dat jij haar weg hebt gebracht waarschijn lijk naar de kustKijk, ze had althans een briefje achter kunnen laten. Vrouw Detta doet niks dan jammeren, uit angst, dat 't kind ten slotte toch niet naar het vasteland is gegaan, maar een ongeluk heeft gekregenZeg eens eerlijk, Kay, wat weet jij er van?" De jonge visscher klopte hem gerust stellend op den arm. „Nou, Jasper, ik zal 't je wel secuur vertellen Troost vrouw Detta maar Helke is naar de Wilster Marsch gegaan en Jan Paulsen heeft gelijk, ik heb haar Vrijdagmorgen zelf naar Hattstedt overgezet. Ze heeft iAe intusschen al ge schreven; ze is bij haar oom Göde Holst en zij maakt 't best." Verrast over Kay's vrijmoedigheid hield de oude man een poos zijn mond. Toen lachte hij opgelucht. „Jonge, is 't toch waar? Goddank! Ik heb zoo over de deern in zorg gezeten Dank je wel, Kay. Mag ik dat aan vrouw Detta overbrengen?" „Natuurlijk. Ze zal het trouwens ook wei van haar broer Göde Holst te hooren krijgen. Maar nu wou ik jou ook iets vra gen, Jasper. Helke schreef me, dat je haar eens iets van een geheimzinnigen kelder hebt verteld wat is daar feitelijk meè?" Eenigszins ontsteld schoof de oude man een pas van hem af. „Die kelder?Wat daarmee is? Ja Kay, dat weet ik ook niet. Ik heb eens wat opgevangen van Fietje en Karsten Tewesmaar meer kan ik ook niet zeggen „Zoovan Fietje en Tewes? Wat is dat eigenlijk voor een kerel, die Fietje? Hoe heet ie met z'n echten naam?" „Daar heb ik geen idee van. Hij komt maar zelden op het eiland. Maar je zou er Alma Thiessen naar kunnen vragen; ik geloof, dat die met hem bevriend is." „Wat je zegt, de huishoudster van kapi tein Dohse? Dat is interessant!" „Maar, Kay, ik,heb niks gezegd, hoor, onthoud dat goed." „Maak je geen zorg, Jasper. Maar ver tel nou eens; wat heb jij indertijd opge vangen?" „Nou kijk 'nsZe spraken toen over die schuilplaats, die Fietje hier op het eiland toevalligerwijze ontdekt had. Waar, dat heb ik niet gehoord. Nou toen gingen ze daar op door, op die schuil plaats, en Fietje zei tegen Karsten; 'tzou goed zijn, ze wat steviger aan te metse len, dat ze niet kon vallenZie je, dat was 't zoo ongeveer." „H'm," zei de jonge visscher naden kend, „veel is 't niet, Jasper. Spraken ze toen over het strand of over een boerde rij?" „Over de kom van de gemeente, Kay, dat herinner ik me." „Wel welNou, 't Is goed, Jasper. En hoe gaat 't er verder mee?" „Wat zal ik je zeggen? Je hebt zoo je zorg en soms maak je je wel eens kwaad, maar wat doe je er aan? Je moet maar zien dat je voortsukkelt en bij al dien warboel een eerlijke kerel blijft." „Hoe is 't toen gegaan, toen jullie Helke en mij 's nachts van het Zuiderstrand hebt gehaald, heeft Paulsen toen eig op gespeeld?" „O ja, hy was gloeiend nijdig en hij heeft Helke de huid vol gescholden MaarNou moet je hooren, Kay, daar zul je van opkijken, 's Anderen daags zegt ie tegen me in vertrouwen: Die Kay Möller, nee, waarachtig zegt ie, tegen hem persooniyk heb ik niets als ie maar een paar duizend Mark bezat..... 't zyn zijn eigen woorden, Kay en toen ie dat gezegd had, legde hij er 'n knoop op, alsof hem iets geweldig dwars zat." „Kijk 'ns aan," glunderde Kay, „hy heeft niks tegen me, als ik maarJa, ja, dat geld! Maar ik meende dat hy ons Möllers zoo verschrikkelijk haatte?" „Och, Kay. wat is haten? In dit geval kletspraat, wat ik je brom. Maar het zijn de twee Tonners, de oude zoowel als de jonge, die hem lederen keer weer tegen jou cfozetten. Wat hy toen met jouw va der heeft gehad, dat zou hij anders al lang vergeten zyn Duitschers lieten er tièntallen betonnen bunkers, onderkomens, paardenstallen enz bouwen. Het clubgebouw is weer in gebruik ge nomen, doch de terreinen bieden nog een troosteloozen aanblik. Het bestuur van de Golfclub wil de terreinen weer bespeelbaar maken, het is actief genoeg, doch het ondervindt groo te moeilijkheden by de vergoeding der schade, welke op drie ton wordt geschat. Men stelt nu pogingen in het werk cm voor het volgend seizoen althans de helft van het aantal speelvelden gereed te hebben. De golfclub kan dan haar poor ten weer openen en op haar wijze by- dragen tot het. herstel van de zwaar ge troffen badplaats. De eerst aanwezend, ingenieur der Ge nie te Haarlem heeft heden aanbesteed de volgende werken: het éénjarig onder houd van bij het Ministerie van Oorlog in gebruik zijnde gebouwen en werken te Bloemendaal, Velsen en Beverwijk en had als laagste inschrijver de fa. N. Co- blenz te Haarlem met 12.125. De hoog ste was de firma Wessels met 17600. Het éénjarig onderhoud van de Ripper- da Kazerne te Haarlem had als laagste de firma De Graaff te Haarlem 17873, terwijl de fa. Boks uit de bus kwam als hoogste met 25576. Het éénjarig onderhoud van de werken en militaire gebouwen bij Uitgeest en Velsen: de firma P. G. Buur te Haarlem met 9700; hoogste firma Hes met 140Ó0. Het éénjarig onderhoud van de beplantingen op het terrein van de ka zerne te Haariem telde één inschrijver, n.l S. Pool te Haarlem met 3336. Het kazerne-onderhoud aan de Koudenhorn te Haarlem kreeg als laagste inschryver H. J. de Vries te Haarlem met 12.400. Hoogste firma was Glijsteen met 17.739.76. Het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken ten Oosten van Haarlem en den Haarlem mermeerpolder heeft als laagste inschrij ver de fa. Cobelenz met 7890, de Beus te Uithoorn met 11.676 als de hoog ste. Tenslotte het inrichten van een kazemement voor een brigade Kon. Ma rechaussee te Haarlem als laagste in schrijver de fa. Glijsteen met 14.806.60 en de fa. van Essen te Halfweg als hoogste met ƒ31.000. Na een langdurige en ernstige ziekte is in de Mariastichting overleden de heer M. B. van Vlijmen, de 61-jarige directeur van de Boldootfabrieken. De overledene was tydens zijn leven een actieve persoonlijkheid op sociaal en industreiel gebied. Behalve dat hij' een aantal jaren voorden oorlog lid van de Kamer van Koophandel te Amster dam was en voorzitter van de R, K. Werkgeversvereeniging, vervulde hij de functie van voorzitter der Vakgroep Cosmetische Industriën. Hij heeft de firma, die in 1939 150 jaar bestond, in de lange jaren, dat hij haar eidde, tot grooten bloei gebracht. De heer Van Vlijmen, die de opvolger is van zijn peetoom, den heer Boldoot, heeft n.l. de zaag met nieuwe fabrieken in Brussel, Parijs, Londen en in Sloterdijk uitge breid. De oorlog heeft echter veel scha de toegebracht aan de .eau de cologne fabricage en de groote moeilijkheden die de heer Van Vlijmen ondervond bij den opbouw van zijn zaken na de be vrijding en het ve'e werk dat hij op zich had genomen zijn voor een dee) oorzaak geweest van zijn ziekte. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau en begiftigd met het eerekruis pro Ecclesia Pontifice. De plechtige H. van Requiem wordt Don derdagmorgen 10 uur in de parochie kerk van O. L. Vr. Onbevl, Ontvangenis te Overveen pogedragen, waarna de begrafenis zal geschieden op het kerk hof achter de kerk. De heer J Luyben Jr. te Bloemendaal is benoemd tot assistent aan het Cen traal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek te Wageningen. Tegen twee Haarlemsche minderjarige meisjes, de 10-jarige J. v. d. H. en de 15-jarige A. H. is proces-verbaal opge maakt terzake het zich toeëigenen van büouterieën e.d. in de Bijenkorf te Am sterdam. Op 66-jarigen leeftijd is te Bloemen daal overleden de heer W. Noorman, die jarenlang lid van den raad dezer ge- Dinsdag If Dec.: Gem. Concertgebouw: H.O.V. Volkscon cert, 8 uur. De Leeuwerik: R.K. Middenst.ver. met Kerstprogramma, 8 uur. BIOSCOPEN Rembrandt-theater; Tinket's variété. Cinema Palace: Zoolang ik leef (18 j.). Luxor: De laatste der Mohikanen (alle leeft.) 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Het smeulend vuur (18 j.) 2, 4,30, 7 en 9.15 uur. City: Koraalrif (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne theater: Overval wagens (alle leeft.) 2.30, 7 en 9.15, Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ApothekenDe nachtdiensten worden waargenomen door: Apotheek van Rijn, Ki Houtweg 15, tel. 10539; C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apo- tneek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoter. bosch-Apotheek, Rijksstr.w. 19, tel. 12711. Ziekenvervoer: fa. Mathot, Gr. I-Ioutstr. 39, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht). Het Haarlemsche tribunaal veroor deelde A. S. te Haarlem, die tijdens den bezettingstijd Rottenfiihrer was geweest en in die functie een pistore had gedra gen tot interneering tot 6 Mei 1947 en een boete van 1000. Zondagmiddag had een vrij groot aan tal vrouwen gehoor gegeven aan den oproep van het bestuur der afdeeling Heemstede van de Kath. Arbeidersbewe ging om te komen luisteren naar het bezielend woord van mevr. C. Boutiens v. Heel. Een aantal gidsen, onder leiding van mej. IJsselmuiden, zorgden voor een keurige en passende omlijsting. Na ingeleid te zijn door den voorzitter, den heer N. J. v. d. Linden, verkreeg mevr. Boudensv. Heel het woord die op zeer gevoelige wijze op het komend Kerstfeest voorbereidde en met tal van voorbeelden, ontleend aan haar eigen groot gezin, er op wees, op welke wijze wij dit feest weer tot een waarachtig groot gezinsfeest kunnen maken. Zeer uitvoerig weidde mevr. Boudensv. Heel uit over de wijze waarop Kerstmis in de katholieke gezinnen gevierd kan worden. Om de belangstelling te animeeren had de spreekster een kleine maar prac- tische expositie aangericht, die in de pauze groote aandacht trok. Na de pauze kwam een nieuwe figuur in de Katholieke Arbeidersbeweging, n.l. het eerste vrouwelijke hoofdbestuurslid, mej. S'.ringa, in een korte rede zich voor stellen. Zij wees er op, dat het de taak van de vrouw is, den man te steunen, ook in zijn werk voor de Katholieke Ar beidersbeweging en dat zij hem daarin moet aanmoedigen. De gidsen zongen, met begeleiding van piano en blokfluit, een aantal vertrouw de Kerstliedjes. Het was een devotievolle middag, on danks de felle koude. Het bestuur zal meer van deze middagen organiseeren, om het eenmaal gelegde contact tusschen de vrouwen van de leden vast te houden en zoo noodig te versterken. Sedert de vorige verantwoording heeft 'iet Comité voor de Stille Armen te Heem stede nog de navolgende bijdragen ont vangen. N.N. f25.mevr. v d. w.v. d f 10.— G. C. K. f5.—: P J. v. d. H. f3 50; mevr. H. H.E. f2.50; mej. F. H levens middelen; mevr. E. C. J. D. f 2.50; mevr. K. f2.50; H. W. B f5.—: D. J. B. f5.—; mevr. wed. dr. L. J. A. B.—v. S. f 2.50; mevr. P. W. A. W. f 50.—; mevr. G. C. A. V. d. H.—S. f2.50; T. C. d. H. f 10.—H. W. de J. f 10.—; P. H. K. S. f 50.—; mevr. A. C. v. L. f 10.J. H. O. f2.50; mevr. C F. J. S,v. d. H. f2.50; metrr. J. M. E. v. S.T. f 2.50; mevr. B.L. f 10.mevr. A van S. f 2.50; G. F. f 10.—; C. A. V. M. flO.—D. B'. f5.—; A. v. W. f 10.C. T. f50.W. J. V. f2.50; mevr. M. v. M. f 10.N. N. f 50.en alle beetjes hel pen, f 5. Het comité hoopt dat nog velen zullen bijdragen, aangezien de ontvangsten tot heden ver beneden die van het vorig Jaar blijven. De penningmeester van het Comité, ds heer A. van Wingerde, zal gaarne bijdra gen in ontvangst nemen te ZJijnen huizo, Antonis Duycklaan 12 of ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153308 In verband met het aftreden van den heer A. Hendriks als voorzitter-secreta ris van het Kath. Gem. Koor, zyn de volgende personen als voorloopig be stuur aangesteld: de heer J. J. v. d. Linden, voorzitter, mej. A. Hollander, secretaresse. Op de volgende dagen zullen de repi- tities gehouden worden: -Dinsdag 17 Dec., Vrijdag 20 Dec., Vrijdag 3 Jan De uitvoering is op 6 Januari. De repetities en uitvoering worden gehouden in het R. K. Vereenigingsge- bouw Heerenweg 101, Heemstede, 8 uur 's avonds. Het ligt in de bedoeling ook het vol gend jaar schoenenbonnen uit te reiken volgens het tot dusver gelderde loterü- systeem. Hierbij zal dezelfde volgorde als in 1916 bij het aanwijzen van de stam- kaarteijfers worden aangehouden, zoodat Men in 1947 in dezelfde maand een paar nieuwe schoenen kan koopen ais dit jaar het geval was. In Januari is het laatste cijfer, n.l. nr. 5, van de huidige uitrei king aan de beurt. Vrijdagmorgen stonden voor den Éco nomiseren rechter te Amsterdam negen verdachten terecht, die samen een Don- nenzrwendel op touw hadden gezet, waarmede niet minder dan 148.000 tex tielpunten gemoeid waren. Zij werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 5 en 4 maanden en tot boeten, variee- rend van 2000.tot 400. Pandit Nehroe, de leider van de Indi sche Congrespartij, heeft Maandag in Benares op een receptie verklaard dat Voor-Indië zich binnen drie dagen los van het Britsche Imperium zal verkla ren. De besluiten der Constitucerende Vergadering zullen niet aan het Brit sche parlement worden voorgelegd, ver klaarde Nehroe, „'Wij kijken niet lange' naar Londen" voegde hij eraan toe: zuilen onze eigen problemen oplossen. f25.000: 7324; föOOO: 8236; f1500: 2127°,'; f 1000: 11911; f400: 2738 3543 8386 15°'; 16014; f 200; 17101 17579; flOO: 2323 23ö-> 3374 4157 8438 15335 15449 15567

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2