1 Zetel bloembollencultuur toch in Haarlem? i Een kinderwagen STAD EN OMGEVING Bloembollencultuur en Stichting van dén Landbouw NICHT VAN CHURCHILL GETUIGT IN RAVENSBRÜCK Gebouw te Hillegom zou tonnen gaan kosten IN HET DOMEIN VAN EEN MEESTER- BRONSGIETER Gedenkmonumenten en plaquettes thans het voornaamste werk Joodsche patiënten betuigen hun dank EEN PIJP REDDE ZIJN AUTO AGENDA" Hoe hard het vroor Gesneuveld in Indië Ballet Trudi Schoop In de toekomst zal worden samengewerkt Haarlemmers voor het Bijz. Gerechtshof OMROEPER Smeekschrift aait de Koningin DINSDAG 17 DECEMBER 1946 PAGINA 2 Advents- en Kerstavonden Van de Kaih. Arbeiders' beweging Haarlem heeft de première „Caeciïia" Stroomdiefstal Bokswedstrijden Plechtigheid in het Prov Ziekenhuis VOOR DE STILLE ARMEN Bonkaarten Schoenenbonnen Omtslagen „Geheimen van het waterland" BENNEBROEK BLOEMBOLLENCULTUUR Gemeenteraad HILLEGOM DONKER HILLEGOM VOORHOUT BLOEMBOLLENCULTUUR Jonge menschen gevraagd Tal van opdrachten De gouden krullen van een pas gegoten borstbeeld worden bijgewerkt door de vaardige hand van den heer Binder. Zijn gezel geeft een bronzen hoofd een donkere kleur, met chemicaliën, die op, het brons inwerken Clandestien vervaardigd Een der mooiste werken Zij plaatste een in de Nieuwe Haarlemsche Courant Volkshulde voor den Paus VRIJ VASTE MARKT De vier kringen der kath. arbeiders beweging zullen Advents- en Kerst avonden organiseeren. Doel is de katho lieke arbeiders hun vrouwen en ver loofden op te wekken en voor te berei den op het grcote Kerstgebeuren. De besturen der kringen verwachten en vertrouwen op een groote deelname en opkomst der leden, hun vrouwen en verloofden. Kring West houdt Woensdag acht uur In het clubhuis aan de Westergracht een bezinningsavond, waar de adventsge- dachte zal worden uitgewerkt. Hieraan werkt mede een gedeelte van het kathe drale knapenkoor, de heer W. Schalk wijk verzorgt de declamatie. Kapelaan A. Rule houdt een toespraak. Kring Centrum .zal zijn bijeenkomst houden in het gebcuw St. Bavo Don derdag 19 December. De weleerw. heer P. Heemskerk zal spreken over: „Plich ten en rechten der arbeiders". De heer C. v. d. Voeren en mej. J. v. d. Vooren zullen voor de muzikale omlijsting zorg dragen. Kring Oost. De bijeenkomst van „Kring Oost" zal gehouden worden in het jeugdgebouw aan het Teylerplein Donderdag a.s. acht uur. Hier zal de geestelijke adviseur kapelaan W. de Lange den Advent-- en Kerstavond ver zorgen met medewerking der gidsen van de parochie. De zaal zal in een kerst stemming gebracht worden met versie ring. Verder zijn er kerstliederen en een kersttooneelstukje. De geestelijke advi seur zal een inleiding houden over de Advents- en Kerstgedachte. Kring Noord houdt een gezinsavond Donderdag 19 December acht uur in het K.A.J.-gebouw, Langestraat. Een man nenkoor zal optreden onder leiding van den heer Meegdes. De heer Herman Divendal zal spreken over „Gezinsleven". Tevens is een expositie te bezichtigen van de kunsthandel ,.De Eikel'" en boek handel H. Coebergh. Tevens is er vrijdag 27 December nog een Kerstavond in het gymnastieklokaal van de Eemstraat, af gewisseld met zang en declamatie en een Kersttooneelstukje. Kaarten voor deze avond bij het kringbestuur verkrijgbaar. Haarlem wordt den laatsten tijd ver wend opcultureel gebied, niet alleen wat het tooneel betreft, maar ook in balletkunst. Wij hebben immers reeds vooraanstaande buitenlandsche gezel schappen te gast gehad. Gisteren ging in onze stad een première voor geheel Nederland, n.l. het optreden van het Zwitsersche ballet Trudi Schoop. Haar genre danskunst is over het algemeen lichter en oppervlakkiger dan van Jooss en het Zweedsche danstheater en bo vendien een tikje geraffineerd. Zij zoekt het ook meer in het geestige en het ironische, hetgeen vergezeld gaat van luchtige muziek. Haar volgelingen dansen, spelen tegelijkertijd tooneel en zingen ook zoo nu en dan daarbij. Trudi Schoop zelf, die in het gedanste blijspel van tien tafereelen de hoofdrol van Barbara vervulde, blijft de rustige spil waarom het gansche gezelschap draait. Haar eigen bewegingen zijn so ber, doch steeds prachtig afgewogen en haar mimiek is onbetaalbaar. De ove rige leden van het ensemble, die over een bijna volmaakte techniek beschik ken, laat zij dansen in alle mogelijke figuren, die getuigen van haar °°r- spronkelijke verbeeldingskracht, van haar inventieve gave, wat vooral tot uitdrukking komt in .Jeugd in het wit," een tennismatch in den meest grazieu zen vorm. Hierbij komt neg een zeldzame smaak voor kleuren, hetgeen zich uit in de heerlijke costuums, die uit soms ge waagde en onverwachte tintencombina- ties bestaan, doch die, daar zij door kunstenaarshanden zijn samengevoegd in het geheel niet detoneeren. De beste tafereelen uit Barbara zijn wel „In de hal van het station," „Het feest voor de arme kinderen" en „Mo desalon." A. S Op de gala- en feesteoncerten van het mannenkoor „Caecilia", welke 15 en 16 Januari ter gelegenheid van het gouden jubileum worden gegeven, zullen medewerking verleenen: als gastdingen- Henri Pieiage, oprichter van het man nenkoor in 1897. Fred. J. Roeske, diri gent van de Kon. Mannenzangvereen. „Apollo" te Amsterdam, dat op het con cert van 16 Januari zal optreden, en Sem Dresden, directeur van het Kon. Muziekconservatorium te Den Haag. So listische medewerking verleenen Wil lem Andriessen, piano, en Herman Schey, bariton. De directie van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Noord-Holland deelt mede. dat er nog steeds in het verzor gingsgebied van 't bedrijf a-sociale ele menten zijn die zich aan stroomdiefstal schuldig maken. Opsporingsambtenaren zijn actief werkzaam om deze gevallen aan het licht te brengen en vele overtredingen werden reeds achterhaald. Bij het constateeren van stroomdief- stal wordt streng opgetreden. Het is wegens de benarde fcolenpositie van ons land noodzakelijk dat zoo zuinig mogelijk met electriciteit wordt omge gaan. In het Concertgebouw werden gister avond bokswedstrijden gehouden door De Ring Haarlem. De uitslagen luiden: Lichtgewicht: Seur (Corbett) wint o. p. van Roeiofs (De Ring), Tabak (Den Haag» wint o. p. van Smit (Krieger), Van Linge (Krieger) wint o. p. van Bakker (Ds Ring). Vedergewicht: Van Beek (DAB)Van Oosten (Ncordeinde) onbesiist. Weiter- gewicht: Busken (Krieger) —Van Ek (Corbett) onbeslist. Terstal (De Ring) wint o. p. van Brcchard cursus), Wal raven (DAB) wint o. p. van De fas (Noordeinde), Klerkx (De Ring)Visser (Corbett) onbeslist. Vrij gewicht: Hes sels (De Ring) wint o. p. van Krans (Corbett). Half zwaargewicht: Kramer (Krieger) tegen De Lauw (DAB) onbe slist. In het hoofdgebouw van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort zijn gisteren vele Joodsche oorlogspatiën ten bijeen gekomen, om uiting te geven aan hun dankbaarheid jegens den geneesheer-directeur, doktoren en verplegend personeel, die tijdens de Duitsche bezetting zooveel zorg aan hen hebben besteed en zooveel moed hebben betoond voor het behoud van hun leven. Als bewijs van dankbaar heid werd aan het ziekenhuis een oraline-mozaïek van Frans Balen- dong, ter plaatsing in de gang van het hoofdgebouw, aangeboden. Namens de 50 Israëlieten, die van de 200 den oorlog hebben overleefd, sprak de leeraar Philipson, die herinnerde aan den tijd, teen de Joden „een hoopje angst" waren. Hij memoreerde, hoe in het najaar van 1944 de Duitschers er achter waren gekomen, dat het zieken huis een schuilplaats voor de Joden vormde en hoe de laatsten hun knus rusthuis moesten verlaten, bü welke evacuatie velen om het leven zijn ge komen. De voorzitter van het huldigings- comité, de heer Blitz, bracht allen, die onverschrokken steun laadden verleend, hartelijk dank. Dr. Krouwels zeide, verblijd te zijn zijn patiënten weer terug te zien en hij bracht tot uiting, dat het een plicht van menschelijkheid en naastenliefde was, de helpende hand te bieden. In de gang van het ziekenhuis heeft vervolgens de 4-jarige Robert Furt, die in de angstige periode aldaar werd ge boren, het gedenkraam onthuld. Hevig ontdaan' stormde gisteravond de taxi-chauffeur A. E. van V. het politie bureau aan de Smedestraat binnen. Hij gend vertelde hij den dienstdoenden wachtcommandant wat hem zoo even overkomen was. Op het Plein werd hij aangeroepen, een manspersoon gaf op dracht hem naar Heemstede te vervoeren vla de Spanjaardslaan. En nu begon het, want midden op deze laan trok de pas sagier een revolver te .voorschijn met het vriendeliike verzoek te stoppen en den wagen té verlaten. De chauffeur weigerde aanvankelijk, maar een slag met de revol ver op zijn hoofd sprak duidelijke taal. In zijn visioenen zag hij reeds zijn vrouw en kinderen aan zijn lijkbaar staan. En aangezien de chauffeur den aardschen beslommeringen ten spijt weinig of geen lust toonde dit ondermaansche te verla ten, voldeed hij aan dit verzoek. Eenmaal buiten den wagen kreeg de man een lu mineus Idee. H11 haalde zijn pijp te voor schijn. hield den steel «naar voren en zei met zachte stem: „Laat nu eens kijken wie het eerst kan schieten!" De revolver- held verdween schielijk: de politie onder zoekt elke zaak en dus ook deze, maar. het is moeilijk er geloof aan te hechten. C. fl, N.N. f2, S. 50 ct„ v. L. f20, E. f25. A. f5. A. B. f2.50, B V. te B. f5. Totaal f1786 Gestort op de Twentsche Bank door: A. B. 15. N.N. f10, J. T f5, Mevr. M. T. v. A. 15, N.N. fl. Ingekomen bij het Comité: N.N. f 25, N.N. f25, N.N. f 1.50. N.N. f5, N.N. f5, Personeel Ineassodienst f 39, Huize „Park zicht" f 14.50. Morgen, Woensdag, zijn aan de beurt voor het afhalen nieuwe bonkaarten: van de letter V het restant en W van Wa af t.m. Wem. De letters D, E en F kunnen morgen, Woensdag, schoenenbonnen afhalen. IJs in Volendam. Een beetje voorzichtigheid kan geen kwaad In de gistermiddag voortgezette verga dering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur kwamen de afdeelin- gen Andijk, Lutjebroek en Enkhulzen met een nieuw ontworpen plan voor bedrijfo- maatregelen naar voren, een vereenvou digd stelsel, waarin de kleine kweekers gelegenheid krijgen hun capaciteiten te ontplooien. De inlevering van plantgoed zal een stimulans zijn, om zuivere en goede soorten te kweeken; het plantgoed krijgt meer waarde. De knoeiers zullen automatisch verdwijnen, als men vraag en aanbod zooveel mogelijk laat beheer- schen. Het hoofdbestuur somde een aan tal nadeelen op, maar liet de beslissing aan de vergadering. Het voorstel werd verworpen met 152—105 en 27 blanco stemmen. De aldeeling Anna-Faulowna verzocht het hoofdbestuur de vrijstelling inkrimp bij het zesde procent te laten beginnen. Dit jaar kan dit percentage niet meer In de regeling worden opgenomen, maar In de toekomst kan met dezen wensch rekening gehouden worden, waar door de eerste 5 pct. van het surplus door allen gedragen zou worden. Bij dit voor stel maakten afgevaardigden van de ge legenheid gebruik om te pleiten voor de Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam behandelde hedenmorgen verschillende kleine zaken tegen Haarlemmers, die by den vijand in krijgsdienst waren getreden. De nog jeugdige H. Labots had in 1943 dienst genomen by de Kriegsmarine en had convooi gevaren tusschen Hammerfest en Kirkenies. Zeer verzachtende omstandigheid voor dezen knaap was het feit, dat hij een bijna geheel Duitsche opvoeding had gehad. De eisch van den procureur-fiscaal, mr. Bedier, was mild: vijf jaar R.WJ. met aftrek. Een andere Haarlemmer, de kunst schilder, eertijds kantoorbediende G. Goode, was in 1941 lid geworden van de NSJB., waarby hy als blokleider had gefungeerd. Sept. '44 deed hy bewa kingsdiensten als hulp-landwachter. Een goede noot voor dezen verdachte was het, dat hy als ambtenaar by het Gew. Arbeidsbureau nog al enkele menschen uit Duitschland had gehouden. De eisch tegen hem was drie jaar met aftrek. Tenslotte vorderde mr. Besier tegen den kantoorbediende H. Vorstman, die eveneens als hulplandwachter de spoor- lyn AmersfoortApeldoorn had be waakt, 2i/0 jaar met aftrek. Uitspraak 24 Dec. Gerekend met ingang van 5 Mei 1945 is, op grond van het Zuiveringsbesluit, ontslag verleend aan A. Jacksen, wet houder van Heemstede. De damwedstrijd BeverwykHRKD eindigde in een 95 overwinning voor HRKD. vrijheid van vak en vereeniging. De voorzitter deelde mede, dat er eerst een opgelegde inkrimping zou komen, maar dat daarna, na hevigen stryd, een vrij willige regeling kan worden ingevoerd. Spr. gaf daarna college over de beteeke- nis van het Bedrijfschap en de verhou ding tot de organisaties. Het hoofdbestuur nam het voorstel daarna over, waarna het aangenomen werd met 223 tegen 23 stem men en 31 blanco. De afdeeling Warmond verzette zich tegen het voorstel van het hoofdbestuur inzake samenwerking met de Stichting van den Landbouw. De voorzitter merkte naar aanleiding daarvan op, dat de volks vertegenwoordiging van meening is, dat de land- en tuinbouw in een publiek rechtelijke organisatie moet worden be trokken onder leiding van de Stichting van den Landbouw. De Algemeene Ver eeniging zal een zelfstandige en vrije or ganisatie voor de behoefenaars van hot bloembollenvak blijven. De vergadering ging met het voorstel accoord en de al deeling Warmond trok haar verzet in. De begrooting voor 1947, die voor ba ten en lasten 92.500 aanwijst, werd zon der discussie goedgekeurd. In de vacature G. van Ryn Jr. werd door de vergadering de heer Corn, van Dijk Sz. uit 's Gravenzande en in de va cature van den heer p. F. Seignette de heer J. Volkering uit Limmen gekozen, zoodat genoemde heeren in het hoofdbe stuur zitting zullen nemen. Mevrouw Odette Sansom, een heldin der Fransche verzetsbeweging en draag ster van het George-kruis, verklaarde Maandag voor het militaire gerechts hof, dat de Gestapo dacht, dat zij 'n nicht van Churchill was, toen zij by aankomst in het vrouwenconfcentratie- kamp te Ravensbrück werd onder vraagd. Mevrouw Sansom was in Frankrijk door de Gestapo gevangen genomen, werd aanvankeiyk te Parijs in arrest gehouden en tenslotte in Juli 1941 overgebracht naar Ravensbrück. Haar commandant was kapitein Peter ChurchiU geweest. Zij verklaarde, dat de commandant van het concentratiekamp haar by aankomst had gevraagd: „Bent u me vrouw Churchill", en dat zij „ja" had geantwoord. Daarop werd gevraagd: „Bent u dan Churchill's nicht?" Deze vraag had zy ontkennend beant woord en zij had gezegd, dat zij de vrouw was van kapitein Churchill. „Toen wij in Frankrijk gevangen ge nomen werden", zoo zeide zij, „had mijn commandant, kapitein Peter Churchill, het het verstandigst gevonden, zijn waren naam op te geven. Ook dacht hij, dat het nuttig zou zijn, indien ik zou beweren, zijn vrouw te zijn". Vandaar dat Mevr. Sansom te Ravensbrück altijd beschouwd was als een mevrouw Chur chill. Mevr. Sansom vertelde vervolgens, dat zij een geheelen nacht met 40 andera vrouwen werd opgesloten in een kamer zonder meubelen of beddegoed alvorens door de Gestapo te worden verhoord. Drie maanden en een week had zy in een onverlichte ondergrondsche cel doorgebracht, waarin geen bed stond Zij mocht er eens in de veertien dagen uit om een bad te nemen. Later werd zy overgebracht naar een cel op de bene denverdieping, die beter was, omdat z-ij daar een bed had en wat licht, doch het raam keek uit op het crematorium van het kamp, waar op het laatst de cre maties dag en nacht doorgingen. De af- schuwelyke lucht drong door tot in haar cel. „Ik zag, dat er gillende menschen naar de ovens van het crematorium werden gesleept", zei ze. „Daarna hoorde ik nog meer angstkreten, en dan, duide lijk, het open en dicht gaan van de oven deuren. ik zag die menschen dan nooit terug. Zij verdwenen totaal, en ik ben er zeker van, dat zij levend verbrand werden". De advocaat-generaal onderbrak haar hier. „Dit is de ergste beschuldiging, die men tegen een mensch kan uitbrengen", zei hij tot Mevrouw Sansom. „Zweert u, dat u die menschen levend in de ovens zag verdwijnen?" „Ik heb niet gezien, dat zij inderdaad in de ovens werden gestopt, doch ik kan zweren dat ik hen naar het crematorium zag sleepen, en dat zij daarna nooit te rugkeerden", antwoordde de getuige. Zondagmorgen 22 December, 10.30 uur, is in het Frans Hals Theater een film voorstelling onder auspiciën van de Vo- gelbeschermingswacht „Zaanstreek", ge vestigd te Koog aan de Zaan. Vertoond zal worden het levenswerk van wijlen den bekenden vogelfotograaf Nol Binsbergen, de groote geluidsfilm „Geheimen van het Waterland", Dezer dagen hield de afdeeling Benne- broek van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur een algemeene ver gadering. Bij acclamatie werd jhr. mr. dr. O. v. Nispen tot Pannerden, burgemees ter van Hillegom, voorgedragen tot voor zitter van het hoofdbestuur. Ten aanzien van de twee vacatures in het hoofdbestuur werden de heeren J. v. Dijk uit Westland en S. Valkering uit Limmen candidaat gesteld. Ter vergadering bleek duidelijk groote ontstemming over het optreden van een viertal groote exporteurs, dat in den af- geloopen zomer by het bedrijfsschap een wyziging in de bepalingen heeft weten te verkrijgen, waardoor de belangen van vele kweekers ernstig zijn geschaad. De slappe houding van het bedrijfsschap werd scherp becritiseerd. Als afgevaar digden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren G. P. Lom- merse en Joh. Bonkenburg. De raad der gemeente Bennebroek komt Donderdag 19 December, des avonds 8 uur, ten raadhuize in open bare vergadering byeen. Het is reeds geruimen tyd geleden, dat de afgevaardigden der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur be sloten den zetel van Haarlem naar Hillegom over te brengen De gemeen teraad van Hillegom schonk het ter rein Treslong en bovendien 100.000. De Hillegomsche zakenwereld bracht een bedrag van ƒ350.000 bijeen voor den bouw van een nieuwe bollenbeurs met tuin. Daar echter de 100.000 van Hillegom naar Haarlem zouden moeten verhuizen, omdat Bloembollencultuur contractueel verplicht was een schade vergoeding tot dit bedrag te geven indien het Krelage-huis gesloten zou worden, moet dit bedrag voor den bouw buiten beschouwing biyven. Er zou dus 25G.000 resteeren, maar wij mogen aannamen dat deze som nog wel wat verhoogd zal worden. Intusschen zijn kort geleden twee architecten van naam uitgenoodigd een voorloopig plan voor Hillegom te ont werpen. Tegelykertyd kwam het Krela- gehuis. dat militairen hadden bezet, vrij en begon men aldaar met de restau ratie. In dezelfde periode stelde de ge meente Haarlem 'n terrein by den ge meentelijken kweektuin aan de Klever- laan beschikbaar voor proeftuin. Kort daarna besloot de vakgroep Export van Bloembollencultuur een groot gebouw in het Kenaupark te Haarlem als haar ze tel in te richten. En nu is ons ter oore gekomen, dat deskundigen het bedrag voor den bouw te Hillegom slechts een fractie van de totaal benoodigde bouwsom noemen. Er werd ons verzekerd, dat voor de uitvoe ring van werkelyke grootsche en seri euze plannen wel een millioen noodig zou zyn. Het is niet onmogelyk, dat de kwestie opnieuw ter tafei zal komen, waarby men zich dan met de ontwikke ling van den gang van zaken na de alge meene vergadering zal kunnen bezig houden. Een abonné schryft ons: Hoewel de Havenstraat een behoorlyk aantal straatlantaarns telt, blijven deze, op één na, onontstoken. Dientengevolge heerscht er des avonds, in de reeds genoemde straat, een Egyptische duisternis met de daaraan verbonden minder prettige gevolgen. Moge hierin spoedig verandering komen!! In café Boerhaave kwam de afdeeling Voorhout van de Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur in vergadering byeen. Met een kort woord opende de voorzitter, de heer P. A. van Reisen, die vergadering. De bestuursleden, de hee ren P. A. van Reisen, P. L. v. d. Hulst en Jac. Knopperts waren aftredend, waarna de twee laatsten zich niet herkiesbaar stelden. Gekozen werden de heeren C. Prins en E. F. Knopperts Jzn„ terwyl de heer P. A. van Reisen werd herkozen. Laatstgenoemde werd ook met groote meerderheid van stemmen tot voorzitter Mt-dden in één der schilderachtigste vakjes natuurschoon van Haarlems omgeving, het bosch van het Koningshof aan den Duinlustweg te Overveen, ligt een uit roode baksteenen opgetrokken koet siershuis. De stijl van het gebouwtje doet denken aan de grijze oudheid, toen de bezitters van groote buitengoederen nog met vier paarden bespannen koetsen langs de met eeuwenoude eiken overkoepelde lanen reden of vergezeld van een troep jachthonden tegen het wild ten strijde trokken. Over de lanen snorren thans de Chevrolets 1946, van de eeuwenoude eiken zijn er talloozen ontdaan van hun wortels, liggen als asch over West-Nederland verspreid ten gevolge van den triomph der noodkacheltjes, de jachthonden zijn geconsumeerd in den oorlog en het wild heeft het bosch verlaten, om in de voor de menschen levensgevaarlijke duinen een rustigen ouden dag te beleven. Het koetsiershuis, dat voor een onbe kende in deze omgeving alleen te vinden is, wanneer hy op den Duinlustweg aangekomen op goed ge luk een klein houten pyltje volgt, waarop het nummer 28 vermeld staat, heeft lan gen tyd onbewoond gestaan, doch in 1944 kreeg het weer bewoners, die er een be drijf In gingen uitoefenen, dat overeen stemming vertoont met het exterieur van het huis en de omgeving. Een groote bronzen figuur, die de wacht houdt bij de deur, doemt op, wanneer men de laatste struiken en boomen voor- by is en het gebouwtje door een dennen haag te zien is. Met een scheef hangend hoofd kijkt hy langs het laantje, naar degenen, die voorbijkomen. Niet de tand des tyds heeft hieraan gevreten, doch het oorlogs geweld heeft het beeld tot slachtoffer ge kozen, zoo vertelt ons de bewoner van het koetsiershuis, de meester-bronsgie- ter A. Binder, die het gebouw als domi cilie kreeg toegewezen na de gedwongen evacuatie van de Kleverlaan, waar hij voorheen zyn werkplaats had. Eén maand voor Dollen Dinsdag had de heer Binder opdracht gekregen de Kleverlaan te verlaten, omdat de woningen daar om strategische redenen gesloopt moesten worden. De prachtige werkplaats, die de brons gieter daar bezat, werd met den grond gelijk gemaakt en in het gebouw, dat hem toen werd toegewezen, moest hy zich geheel opnieuw installeeren. De öroogstoof heeft hij opgetrokken van ijzeren bielzen, die hij van de Nederlarid- sche Spoorwegen heeft overgenomen. Ook de zandvormen deden vroeger dienst bij het treinverkeer der N.S. Doch hoe de heer Binder zich ook moet behel pen, zijn gezicht blyft steeds opgeruimd en vroolijk beweegt hij zich tusschen de starende bronzen beelden en de bleeke gelaatstrekken van gipsen grootheden. Uit alle deelen van het land en somtijds ook uit het buitenland stroomen de op drachten binnen. De Nederlandsehe Spoorwegen be stelden bijvoorbeeld gedenkplaquet- tes. Naast een toepasselijke spreuk staat boven op deze plaquettes het vignet der N.S., waaronder de na men der gevallen collega's. Voor elk station zijn natuurlijk verschillende namen aangegeven, zoodat voor elke plaquette een nieuwen vorm gemaakt moet worden. De Centrale Keuken van Rotterdam bestelde twee groote werken, waarop menschen afgebeeld staan, die met pot jes en pannetjes eten komen halen bij de gaaxkeuken. Voor de leerlingen van het pensionaat St. Louis staat een bronzen gedenkplaat klaar ter nagedachtenis aan Broeder Valentius Mercx, die in het con centratiekamp Belsen om het leven is gebracht. Drie maskers voor den nieuwen Stads schouwburg van Rotterdam, voorstellend een drama, een blijspel en een ernstig spel, moeten zoo snel mogelijk geleverd worden. Een ontwerp van een Romein- schen soldaat, die geplaatst moet worden op een plein in Utrecht, wordt deze week verwacht. Vóór Mei van het volgende jaar moeten ongeveer 14 gedenkmonu menten worden gemaakt. Een ouder- wetsch bronzen kanon staat in een hoek van de werkplaats te wachten om ge smolten te worden tot een gracieuse vrouwenfiguur. De patroon van Heerlen, die aan den gevel van het stadhuis aldaar geplaatst moet worden ,ligt in verschillende stuk ken te wachten op afwerking en op het laschproces. Het monumentale beeld van den H. Willibrordus, dat ongeveer 2000 K.G. zal wegen, is getuige van het mach tige werk, dat hier verzet wordt. Een collega van het oorlogsslachtoffer, dat by den ingang van het koetsiershuis de wacht houdt, staat in een hoek met het hoofd op de borst gezakt. Ook deze heer is getroffen door de moordende scherven van de mortiergranaten, die op 's-Herto- genbosch neerkwamen en is na observa tie door den heer Binder gedoemd te wachten, totdat hij aan de beurt is op de gloeiende operatietafel te verschynen. Van de wachtkamer leidt de brons gieter ons naar een afdeeling;, waar de oude gipsfiguren bewaard worden. Daar onder bevindt zich nog een borstbeeld van Koningin Wilhelmina, dat de heer Binder in 1943, ondanks het verbod om te gieten, vervaardigd en afgeleverd lieeft. De voorwerpen, die thans in be werking zyn, worden gemaakt van brons, dat gedurende den geheelen oorlog by den gieter ondergedoken is geweest. Een parmantig Scheveningsch vis- schersvrouwtje van gips staart ons aan, wanneer wij naar de gietvormen gaan kyken. Vaardige handen drukken het natte zand tegen de gipsvormen aan, om op deze wijze een model te verkrijgen, waarin straks het kokende brons gegoten zal worden. 3y het spreken over de per soneelskwestie betrekt het gezicht van den heer Binder. Hij vindt het vreemd, dat zoo weinig jongelui zich interesseeren voor dit prachtige vak. De werken, die vervaardigd worden zijn immers byna onvergankelijke herauten, die getuigen van den kunstzin van den gieter en die toewijzen hoeveel tallooze uren aan het werk zijn besteed. Graag zag de heer Binder, dat zyn bedryf ook na zijn heengaan voort gezet zou worden door jonge vak- menschen, die thans by hem oplei ding kunnen genieten en daarbij een behoorlyke bestaansmogelykheid kry- gen. De brons-gieter heeft vele van zyn groote werken op de gevoelige plaat vast gelegd en bij elke foto kan hij lange ver halen yertellen over de bijzonderheden, Het maken van een zandvorm, waar in straks het brons gegoten wordt, geschiedt uiterst nauwkeurig. Drie knechts hehben een masker voor den nieuwen Stadsschouwburg van Rotterdam onderhanden die by de vervaardiging daarvan voor kwamen. Eén van de mooiste werken was wel de regeeringsklok, die voor de wereldten toonstelling in Amerika moest worden gemaakt. Aan den top daarvan was Ko ningin Wilhelmina geplaats, daaronder respectievelyk de ministers, de Eerste en Tweede Kamer, de soldaten, de burgers enz. De niet minder dan 350 figuren, die op deze klok stonden, waren alle beweeg lijk. Het monument op den Afsluitdijk, de hekken voor het gebouw van den Hoogen Raad te Den Haag, het Mercu- riusbeeld op Schiphol, de plaquette op de Moerdijkbrug, de beelden in de Vre- deskerk te Amsterdam, het hek van het raadhuis te'Enschede, waarin de geheele geschiedenis der gemeente verwerkt is, enz., komen in zijn album voor. Wanneer een ieder des avonds naar huis gegaan is, blijft de heer Binder nog werken aan de groote en kleine beelden, de lange en breede ge- denkplaquettes, de rood-bronen en zwart-bronzen tropeeën, die straks na voltooiing uitgeloofd zullen worden aan vereenigingen, die als overwinnaars uit de diverse sportkampen te voorschijn zullen komen, om toch maar zooveel mogelijk, beeldhouwers, ondernemingen en particulieren, te helpen aan de be stelde voorwerpen, voor den nieuwen wereld burger. Als straks „Zijne Majesteit" vol trotsch wordtrondge reden, dan heeft hij nog geen besef van de moeilijk heden, die het koopen van zijn vervoermiddel ople verde. Mama weet wèl hoe moeilijk het was; toch is zij geslaagd... Prijs 16 cent per m.m. Woensdag 18 Dcc.: Stadsschouwburg': Kennemerlyceum met „Zwaan-kleef-aan", 2.30, Charlotte Kohier met „Oompjes droom" 8 u. Gein. Concertgebouw; Italiaansch opera concert 8 uur. BIOSCOPEN Rembrandt-theater: Rinket's variété- Cinema Palace: Zoolang ik leef (18 j.). 1.uxor: De laatste der Mohikanen (alie leeft.) 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Frans Mals: Het smeulend vuur (18 j.) 2, 4,30, 7 en 9.15 uur. City: Koraalrif (18 i.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne theater: Overval wagens (14 jaar) 2.30, 7 en 9.15, Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Apotheken: De nachtdiensten worden, waargenomen door: Apotheek van Rijn, Ei Houtweg 15, tel. 10539; C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apo theek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoter. bosch-Apotheek, Rjjksstr.w. 19, tel. 12711. Zieken vervoer: fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39. tel. 11990, Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht). herkozen. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering werden gekozen de heeren P. v. d. Nouland en P. A. van Reisen, en de heeren G. K. Spierenburg en C. Prins. De candidaat voor het hoofdbestuur, de heer N. Blokker uit Heiloo, heeft deze candidatuur niet aan vaard, zoodat nu candidaat werd gesteld de heer S. Valkering uit Limmen. By de L :-handeling van den beschryvingsbrief werd een voorstel van de afdeeling Uit geest om de saneering af te schaffen verworpen. Een voorstel van den heer C. Prins, om by het hoofdbestuur er op aan te dringen de 2 K.G. per roe in geleverde mendeltulpen uitbetaald te krijgen, vond algemeenen bijval. Het K.N.M.I. te De Bilt ontving uit ver schillende plaatsen gegevens, waaruit ne- denmorgen om zeven uur het volgende temperatuurbeeld in graden Celsius kon worden samengesteld Groningen 7 gr., Leeuwarden 7 gr., Twente 5 gr., Maastricht 8 gr., Eindho ven 7 gr., De Bilt 8 gr., Den Helder 5 gr., Vlissingen 7 gr. Geheel Europa ligt ln de boelen van de heerschende vorst. Enkele groote steden meldden temperaturen van: Ber lijn 8 gr., Hamburg 7 gr., Parijs 6 gr., Bordeaux 5 gr., Madrid 4 gr., Turijn 2 gr.. Moskou 24 gr. De regeering deelt tot haar leedwezen mede, dat inde afgeloopen week tenge volge van oorlogshandelingen m Indië de volgende militairen om het leven zijn ge komen: J. H- Hogendoorn, Leidscheiidam; J P. H. van der Scheur, Utrecht; R. Wolf, Emmen; J. H. Eikhout, Wageningen; J. W. H. v. d. Velden, Schalkwijk; W. Kooi man, Dieren; H. Daamen, Heerde; P. C. v. d. Vught, Nijmegen: H. Plantenga, Haar lem' H. Bergman, Harlingen; H. Loonstra, Eestrum, Fr.; w. M. Paulzen, Eindhoven; H. Stuifzand, Smilde; B. v. d. Scheur, Schoonhoven; C. Blom, Haarlem; C. Boone, Rotterdam, allen van de Kon, Landmacht in Indonesië. Verder de volgende leden van het N.-T. leger: J. Stolker, Boskoop: L. Makilpessy, Indië; M. van stappen, Indië: J. C. Keere- weer, Den Haag; Sakul, Indië; W. J. Va lentin, Indië; J. H. W. Stokking, Korzen Ir.d.; G. Willems, Indië; N. C. Blom, In dië; H. P. de Koning. Indië; L. L. Abra hams, Indië: L. V. Bout, Indië; vermist J. J. Janssens, Sint Jansteen. Vandaag zijn twee Dakota's van Schip hol naar B'atavia vertrokken met Kerst- post voor Nederlandsehe militairen. Deze vluchten worden ln- samenwerking met da K.L.M. uitgevoerd. De toestellen (de VH- RCY en de VH-RCP) staan onder com mando van de kapt. L. Janssen en lt. F Schenk. Het „Comité Handhaving Rykseenheid" heeft, steunend op de ruim 300.000 ad- haesiebetuigingen, welke op zijn oproep zyn binnengekomen, de Koningin ver zocht, een smeekschrift in ontvangst te nemen. In dit smeekschrift wordt er op gewezen, dat adressanten het in den meest volstrekten zin onaannemelijk, ontoelaatbaar en ook onnoodig voorkomt, dat van de eenheid van het Koninkrijk afstand zou moeten worden gedaan. Zij doen een beroep op dé Koningin om de ramp af te wenden en te werken aan een opbouwende toekomst, in een nieu we, gezamenlijke machtdragende organi satie onder de vleugels van het oude, beproefde Koninkrijk. Sinds eenigen tyd werden van be paalde zijde in Italië door middel van de pers systematisch aanvallen gericht tegen den H. Stoel en tegen den persoon van den H. Vader zelf. De Katholieken van Italië hebben besloten tegen deze campagne een actie op touw te zetten, welke duidelijk zal maken, dat datgene, wat door de anderen thans besmeurd wordt, voor hen de grootste waarde heeft, waarvoor zy zelfs hun leven wil len offeren. Men wil het Italiaansche volk doen gevoelen, dat de katholieke actie een realiteit is en als eerste groot0 manifestatie zal op-22 December a.s. een groote volkshulde voor Z. H. te Rom0 plaats hebben. Staatsobligaties waren vandaag gedrukt Pandbrieven bleven vrijwel prijshoudeu bii geringe affaire. e0- De aandeelenmarkt was vrij vast stemd. Oliewaarden stegen 8 a 10%- y et de scheepvaartmarkt had een 8un„„Jn- ondertoon. Cultuuraandeelen waren cv- eens licht in herstel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2