Herstelbetalingen aan ons land f Een prachtgeschenk met f Kerstmis: Prof. Romme in de Tweede Kamer WERELDNIEUWS IN BEELD DE GROOTSTE PAROCHIE VAN ONS LAND Zielzorg onder de schippers De optische fabriek is uiterst modem ingericht Aandeel uit loopende productie kvttiuiimë spel Abbeville GULDEN KERST PHILIPS "Duister. Diogenes van Polens verhouding tot het Vaticaan Proces van hoogverraad in Zwitserland Vermiste vlieger opgegeven De opvoeding van de jeugd Duitsche vaklieden vluchten naar Britsche zone DINSDAG 17 DECEMBER 1946 PAGINA 3 Duitsche eigendommen HORLOGES NOG NIET VRIJ Vele en groole prijzen rniLira (Vervolg van vagina 1) Avondvergadering Van Beinum weer in ons land Middenstandsexamen 1947 Directeur-secretaris Nederl. Bank NOG 5000 VLUCHTELINGEN IN NEDERLAND ONZE GRENSRECTIFICATIE Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam Kanselier Nederlandsche Orden ffPI Jeugdzorg (Wordt vervolgd Onze Joodsche landgenooten zijn tijdens den oorlog op velerlei ver schillende plaat sen ondergedoken geweest; met vier of vijf op 'n bijna onvindbaar zol derkamertje, in 'n boerenschuur, er gens achteraf op een land, en ook in ziekenhuizen, waar men hen met liefde en toe wijding verzorgde. Een aantal Joden is in het Provin ciale Ziekenhuis te Santpoort onder gedoken geweest en als dank voor deze hulp is Maandagmorgen in de hal een ge- denkteéken ont huld, hetgeen ge schiedde door een knaapje, dat in de bezettingsjaren aldaar geboren werd. Toen hij twintig jaren oud was en een academischen titel verwor ven had, trok de Franschman Duval zich uit het moderne leven terug met de verklaring, „dat hij er genoeg van had." Het heden- daagsche leven, zoo meende hij, laat vanwege de rusteloosheid, welke het karakteriseert, geen tijd meer over zich aan een doeltref fende bezinning en contemplatie over te geven. Hij was „moe en wilde zich tijd verschaffen om na te denken." Achttien jaren lang heeft hij nu in de eenzaamheid geleefd. In al dien tijd heeft hij zich niet gewasscheny noch van kleeren verschoond. Dit kluize naarsleven heeft hij tot gisteren mogen volhouden, toen de politie het eindelijk welletjes vond en den totaal vervuilden man eens een flinke beurt liet geven in het ste delijk ziekenhuis van Abbéville. Hij had, een baard, die hem tot op de knieën hing. Een en ander ging gepaard met heftige protesten van de zijde van den academischen titelhouder. De doktoren, die hem onderzocht hebben, verklaarden, dat de man volkomen gezond was en een „uiterst helder verstand" bezat. Zijn ouders, die over het ge val ondervraagd werden, verklaar den, dat zij meer dan eens ge tracht hadden den doctorandus tot inkeer te brengen maar deze wilde zijn kluis niet verlaten en verbood ten strengste, dat men ook maar een vinger naar hem uitstak. Plan voor Anschluss Doctor honoris causa per radio Meisje „geadopteerd" Wat Nederland tot dusver aan her stelbetalingen van Duitschland ont ving, beperkt zich tot. een. twintigtal vrachtschepen van in totaal 51.915 br. reg. t. ter waarde van ƒ25.000.000, de krukassenfabriek de „Glinde" b« Hano ver, waarvan het materiaal ter waarde van Mrk. 3.000.000, waarmede een com plete Nederlandsche fabriek zal kunnen worden uitgerust, reeds te Amsterdam is aangekomen, en de Hensoldt-Werke voor lenzen en optische instrumenten, waarover wij reeds berichtten, een fa- kriek, die zoo modem is ingericht, dat Amerika om prototypen van de daar gebruikte machines verzocht. Ons zal zij in staat stellen voortaan de Neder-, landsche behoefte op dit gebied uit eigen industrie te delsken. Ons gewerden ook nog eenige B.M.W.-machinerieën. Dit is de zakelijk uiterst belangrijke kern van het referaat, dat prof dr. ir. H. Gelissen, hoofd van de Nederlandsche delegatie bij het Internationaal Agent schap voor de Duitsche herstelbetalingen te Brussel, in een even klare als kloeke taal voor de verbondsvergadering der K.A.B. heeft voorgedragen. De term „beperkt", welken wij In on zen aanhef gebruikten, vindt zijn ver klaring in het feit dat tegenover 'deze schadeloosstelling van goed 50.000 ton een tengevolge van Duitsche oorlogs handelingen geleden verlies va,n 1.550.000 ton ofwel 300.000.000 staat en dat te genover beide fabrieken een industrieel verlies in Nederland van ƒ2.200.000 moet worden in rekening gebracht. Wat ons nog aan herstelbetalingen voorzoover bekend te wachten staat, dat is op de eerste plaats ons aandeel bij de verdeeling van elf fabrieken, 24 Januari a.s., vervolgens ons aandeel bij een daaropvolgende verdeeling van 54 fabrieken met een gezamenlijke waarde van Mrk. 50.000.000.—, welk aandeel telkens volgens 'n overeenkomst voor de verdeeling van dit soort goederen 5.6 pet. van het totaal zal bedragen. Ook van een op handen zijnde ver deeling van gereedschapsmachines uit de Britsche en Fransche zones voor een totaal van Mrk. 90.000.000.mag Neder land 5.6 pCt. verwachten. Dan kunnen wij nog een aantal Duitsche binnen schepen en baggermachines e.d. tege moet zien, wanneer deze binnenkort tusschen de rechthebbenden zullen wor den verdeeld. Dan nog in de toekomst ons aan deel uit de loopende Duitsche pro ductie, wanneer de Duitsche han delsbalans in evenwicht zal zijn en ons aandeel aan het door Rusiand in de Westelijke bezettingszone in te voeren voedsel, welke hoeveel heid voedsel etc. overeenkomt met 15 pCt. van de vóór den oorlog be langrijke West-Duitsche indus trieën, welke naar Rus.and zullen worden overgebracht. BeicJe laatstgenoemde aandeelen voor Nederland bedragen telkens volgens in ternationale overeenkomst 3.9 pCt. van het totaal. Tenslotte kan Nederland aanspraak maken op de nog in Nederland aanwe- Officieel is in den loop van Zaterdag morgen door den staf van den comman dant Zeemacht aan de betreffende uit voerende instanties opdracht gegeven het zoeken naar de sinds Dinsdag ver miste Fire-Fly, die thuis hoorde op het militaire vliegveld „Valkenburg," te staken. De opsporingsmaatregelen zijn zonder resultaat gebleven en men meent thans aan, dat de bestuurder van 't toe stel, de officier-vlieger der tweede klasse W. Saltykcff, om het leven is gekomen. In tegenstelling tot vele in omloop zijnde geruchten ligt het, naar wij van be voegde zijde vernemen, niet in de bedoe ling den verkoop van horloges vrij te Seven. Aangezien het aantal beschikbare horloges nog zeer gering is en verschil lende bedrijven, waar uurwerken voor den goeden gang van zaken niet gemist kunnen worden, nog niet voor verstrek king in aanmerking zijn gekomen, zou net economisch niet verantwoord zijn de distributie van horloges thans reeds op i-e heffen. PUZZLE door katholiek thuisfront Overal verkrijgbaar zige Duitsche eigendommen, welke op een bedrag van rond f 100.000.000.— besomd worden en ten allerlaatste op de opbrengst van Duitsche octrooien en auteursrechten. Al deze baten staan volkomen los van eventueele grenscor recties, welke met onverminderd recht kunnen worden gevorderd, aangezien met bovengenoemde reparaties het Ne derlandsche verlies bij lange na niet is gedekt. Dit zijn voor Nederland de prac- tische gevolgen van de uitvoerige on derhandelingen over de herstelbetalin gen, zooals die respectievelijk te Yalta, Potsdam en Parijs zijn gehouden. Deze overeenkomsten voor zien in een verdeeling, waarbij Rusland 50 pCt. van het toaal krijgt en de overige achttien geallieerde landen de rest, met dien verstande, dat daarvan Rusland ook nog 25 pet. krijgt en daarvoor in de plaats 15 pet. aan Russische goederen herinvoert. Verkrijgbaar bij eiken PhiliShavehandelaar HET IDEALE FLECTRISCH OROOGSCHEER-APPARAAT .v-v N.V PHILIPS VERKOOP-MIJ VQ0R NEDERLAND EINDHOVEN Daarna onderwierp hij de artikelen van de overeenkomst punt voor punt aan een beschouwing en hier was uiteraard alle ruimte voor het stellen van een reeks vragen, in welwillenden zin ongetwijfeld, doel. die even zeker de nunten van twijfel, welke hier en daar in de Katholieke fractie gekoesterd worden, omvatten. Ten aanzien van de arbitrage vroeg hij een. ver. duidelljking. Hij meende de bepaling zoo te verstaan, dat de arbitrage voor den overgangstijd zal worden ingesteld en niet zou slaan op de nieuwe rechtsorde, nocil op de verhoudingen, welke in die rechts orde zullen gelden, hoewel zij niet raakt aan den plicht der regeering te waken voor het welzijn van alle volkeren, die aan haar bescherming' zijn ondenvorpen. Als dit juist ls. dan kan prof Romme zich bij de arbitrage-bepaling van art 17 aan sluiten. Met art. 16 kon hij zich even eens vereendgen, doch hij stelde de vraag. of dit artikel Insluit, dat de aanwezige machtsmiddelen sterk genoeg zijn voor de waarborging van de verpliohte rechtsorde en of de troepen met het oog op dit doel op de vereischte sterkte gehouden worden. De terreur immers moet uitgeroeid wor den. Wij zijn zedelijk niet verantwoord, indien wij de terreur laten voortbestaan. Cnder alle omstandigheden moeten wij onze taak in dit opzicht voortzetten. Uitvoerig besprak prof. Bomme de con ceptie van de vorming van een staat op federatieven grondslag, zooais deze be lichaamd zal worden in de Nederlandsch- Indonesische Unie, daarbij opmerkende, dat het een punt van eenheid onder alle partijen is, dat niemand zich tegen de fe deratieve gedachte verzet. Door het accep teeren van het denkbeeld, dat Indonesië voor het lidmaatschap van de UNO voor gedragen zal worden, hebben wij de ge dachte aan een souverein Indonesië aan vaard. Teneinde alle mogelijkheid tot mis. verstand te vermijden, wilde prof. Romme voorts, dat de minister zich uitspreekt over de vraag of de Unie de souvereine behartiging zal hebben van de gemeene belangen, die op hooger plan staan dan de plannen van de afzonderlijke leden Mocht dit nog niet zijn overeengekomen, dan wilde prof. Romnie weten, of Ling- gadjati de mogelijkheid om daartoe te ge raken, openlaat. Ten aanzien van de de facto erkenning van de Republiek stelde prof. Romme zijn standpunt uiterst duidelijk vast. Mocht het beteekenen, dat de Republiek verheven wordt tot 'staat of als het zelfs maar aan twijfel onderhevig is dan bestaan er voor prof. Romme grondwettelijke bezwaren, die onover komelijk zijn. Intusschen geloofde hij dit niet. Prof. Romme acht door de overeenkomst de juridische positie van het Koninkrijk voor den overgangstijd onaangetast. Daarom ziet aij dar- ook de erkenning de facto van de Republiek niet als een erkenning van staatsgezag, wel als een erkenning van regionaal ge zag. Op dit punt acht hij een zeer dui delijke verklaring noodig, omdat Grond- wetschenjgis mogelijk is en de volken rechtelijke consequenties van een als staat erkende republiek groot zijr. Ook lijkt het hem mogelijk, dat een volk op het gebied van het door de overeen komst de facto erkende gezag, dat zich uit de Republiek wil uitschelden, ook tijdens den overgangstijd nlertoj het recht heeft, kortom, alle bedenkingen, die in het goed gezinde deel van de ka tholieke fractie bestaan hebben, waren in deze rede samen gevat, doch zij wa ren met logisch denkend verstand ver werkt tot evenzoovele mogelijkheden, die de regeering kan aanvatten als mid delen, die ertoe kunnen medewerken om het vertrouwen in de deugdelijkheid en de aanvaardbaarheid van de overeen komst te versterken. Na den heer Buys de Beerenbrouck heeft de heer Tilanus het woord ge voerd. De heer TILANUS (O.H.) betoogt, dat de ontwerpovereenkomst tal van vragen open laat. Het is een ding, dat van alle kanten rammelt. Ons volk loopt niet gauw warm, maar nu is het warm geloopen, zooals zich dat in de geschiedenis een paar maal heeft voorgedaan. Er doet zich weer een gevoel van hoogspanning in ons volk voor. Het voelt een botsing van begin selen; het volk ziet dit zeer juist. Naar sprekers inzicht zijn de leden der Com missie den verkeerden weg ingegaan. De regeering en de Kamermeerder heid hebben de C.-G. naar Indië gezon den. Nu spr. het resultaat ziet, is hij bly, dat hij er geen verantwoordelijk heid voor draagt. De benoeming van Schermerhorn achtspr. politiek geheel verkeerd. De toepassing van het bestand be sprekend, vraagt hij hoe deze ge schiedt. Heeft de republiek gezag? Onze mannen worden beschoten en ze mogen niet schieten. Naar sprekers opvatting kan de over eenkomst niet worden aanvaard. De heer STOKVIS (C.P.N.) geeft te kennen dat duidelijk vastgesteld moet worden, wat de inhoud der overeen komst is. De overeenkomst is z.i. niet een fantoom maar een levende werke lijkheid. De heer PALAR (P. v. d. A.) aan vaardt het accoord bij wijze van spre ken met gesloten oogen. In de middagvergadering heeft de heer BRUINS SLOT (A.R.) betoogt, dat een toelichting van een der partijen z.i. niet bindend kan zijn, die moet van beide partijen komen. De ver bindende kracht der overeenkomst is een juridische; de memorie van toelichting en de regeeringsverklaring verbinden wel licht politiek, maar niet juridisch. Als de overeenkomst niet geheel bevat wat men wil overeenkomen, dan moet de re geering haar niet onderteekenen. Memorie van toelichting en regeeringsverklaring hebben naar sprekers inzicht geen rechtsgeldigheid. In de ontworpen over eenkomst is van gezag der Kroon geen sprake. Er is geen sprake van de vor ming van één staat, maar van twee sta ten, die samenwerken. Het huis van Linggadjati, tegen zichzelf verdeeld, is naar sprekers overtuiging niet aan vaardbaar. De heer VONK (P. v. d. V.) zegt, dat van meer dan een zijde is betoogd, dat wat er met de ontwerp-overeenkomst ge beurt of is gebeurd, strafbaar is. In dit verband verwijst hij naar een artikel van den staatsrechtsgeleerde prof. Aalberse. Spr. is van oordeel, dat de ambtenaren van de C.-G. zodanig over de grens van het delict hebben heen gewerkt, dat er gegrond vermoeden van strafbaarheid bestaat. De C.-G. heeft onderhandelin gen gevoerd, waardoor de staatkundige verhoudingen zoodanig worden, dat Nederlandsch-Indie buiten het Ko ninkrijk wordt geplaatst. In den breede betoogt spr. de strafbaarheid van de vier ambtenaren, die de Commissie-Generaal vormen. Zij waren in geen geval ge machtigd hun opdracht uit te voeren in strijd met de wet. Ten aanzien van den Luitenant-Gouvemeur-Generaal gaat spr. nog nader in op wetsschending, welke hem ten laste gelegd zou kunnen worden. Strafrechterlijke vervolging acht spr. echter thans en in het belang van het land niet noodig en niet nuttig. De heer MEYERINK (A.R.) verklaart, dat hij gaarne wil medewerken aan een nieuwe rechtsorde, maar niet zooals men dat, thans wil. De heer LOGEMANN (P. v. d. A.) ver klaart, dat zijn fractie prijs stelt op spoedige onderteekening der ontwerp overeenkomst. Eduard v. Beinum, die de vorige week in Parijs een aanval van niersteen kreeg en dientengevolge zijn tournee moest afbre ken, is per K.L.M—vliegtuig uit Parijs in Amsterdam teruggekeerd en per am bulance naar zijn woonhuis overgebracht. De dirigent hoopt zijn werkzaamheden irijhet komende jaar weer te hervatten. Het 13e examen voor het middenstands diploma algemeene handelskennis wordt voor wat het schriftelijk gedeelte betreft, afgenomen Dinsdag 27, Woensdag 28 en Donderdag 29 Mei 1947 en voor wat het mondeling gedeelte aangaat Maandag 21 Juli 1947 en volgende dagen. De inschrijving sluit 31 Januari 1947. Pij K.B. is met ingang van 15 Januari 1947 aan mr. J. Westerman Holstijn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur-secretaris van de Ned. Bank onder dankbetuiging voor de vele dien sten in die functie bewezen. In de gisteren te Londen geopende plenaire vergadering van het inter gouvernementeel vluchtelingencomité heeft de directeur. Sir Herbert W. Emerson, rapport over de werkzaam heden van het comité uitgebracht. Daarin wordt opgemerkt, dat de Ne derlandsche regeering aanvankelijk slechts in beperkte mate bereid was verantwoordelijkheid te dragen voor de zorg voor vluchtelingen. Later aanvaardde ze echter een gTOotere verantwoordelijkheid. Daarom behoefde het comité slechtsl diegenen te helpen, die om een of anderel reden geen regeeringsbijstand kregen' waarbij aanvullende uitkeeringen werdenl verstrekt, zoodat de vluchtelingen op ge lijke basis als Nederlandsche burgers werden behandeld. Subsidies werden ver strekt voor vakopleiding en soms ook voor medische behandeling. Volgens schatting bevinden zich op het oogenblik vijfduizend Duitschere en Oostenrijksche slachtoffers van de nationaal-socialisti- sche vervolging in Nederland. Hiervan ontvangt slechts een klein gedeelte hulp van het comité. Uit kringender Amerikaansche re geering verluidt, dat de Ver. Staten haar standpunt ten aanzien van de Ne derlandsche verzoeken tot grensrectifi- eatie met Duitschland, niet bekend zul len maken vóór dat de Nederlandsche gedelegeerden gehoord zijn op de zit ting, die de plaatsvervangers van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken 14 Januari te Londen zullen hou den. Het Bljz. Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hedenmorgen Leendert Paap, die actief aan den strijd op Nederland- schen bodem tegen de geallieerden had deelgenomen, tot levenslange gevangenis straf, met recht op cassatie. De S.S.-ers J. Wouterson uit Haarlem, B. Smit uit Zaandam, W. Kappelle uit Be verwijk en K. van der Eyken uit Haarlem wèrded resp. veroordeeld tot 8 jaar, 15 jaar, 3 jaar, 4 jaar, allen met aftrek en ontzet ting uit de openbare rechten voor het leven. Bij K. B. is met ingang van 1 Decem ber 1946 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den generaal-majoor A. R. van den Bent, adjudant in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin als kanselier van de Nederlandsehe Orden, onder dankbetuiging voor de in deze functie verleende diensten, en is met in gang van dien datum benoemd tot kan selier van de Nederlandsche Orden de reserve-generaal-majoor H. Koot. S- s' g» - k De Nederlandsche katholieke schippers behooren allen tot de schippers- parochie, waarvan pastoor A. Olsthoorn de leiding heeft. Zijn parochiekerk is de St. Petruskerk te Delfshaven en St. Petrus is, zooals in den stichtings brief vermeld staat, een quasi-parochie. In zijn uitgebreid parochiewerk wordt de schipperspastoor bijgestaan door kapelaan J. Solleveld te Amsterdam, door pastoor Hamerlijnck te Dinteloord en door kapelaan J. Engwegen te Buchten. Men hoopt spoedig ook in de bisdommen Den Bosch en Utrecht een vasten geestelijke voor het schipperswerk te krijgen. Hoeveel zielen deze parochie op het oogenblik telt, is niet met zeker heid te zeggen, want jammer ge noeg beschikt de pastoor nog niet over een duidelijk overzicht. Door het aan leggen van een kaartsysteem zal men echter vermoedelijk over niet al te langen tijd een globaal overzicht heb ben. Tot deze parochie behooren de Rijn schippers, de binnenschippers en de schippers van de sleepbooten. De Rijn schippers, die op Duitschland varen en die alle schepen hebben boven de 500 ton, zijn voor het grootste deel Brabanders en Limburgers. Van hen is ongeveer 75 a 80 pet. Katholiek. Bij de binnenvaart is dit getal veel kleiner, terwijl het bij de sleepvaart weer vrij groot is. De schippers trouwen haast altijd met schippersdochters en door het verschil in godsdienst komen ge mengde huwelijken onder de varenden tamelijk veel voor. Merkwaardig is, dat het initiatief tot het werk der geestelijke verzor ging van een schipper is uitgegaan. In 1919 schreef deze een brief aan het Episcopaat met het verzoek, ook eens wat te doen voor de schip pers. Mgr. A. J. Callier, de toenmalige bisschop van Haarlem, heeft toen een priester aangesteld, die belast zou zijn met de geestelijke verzorging van alle schippers van Nederland. De groote pionier voor dit werk werd rector Kerkvliet, die bij zijn heen- opgevolgd door pastoor gaan werd Olsthoorn. Zooals wij boven reeds zeiden, ken nen de heeren geestelijken hun pa rochianen nog lang niet allemaal. Hoe vindt men nu uit of een bepaalde schip- persfamilie Katholiek is. Heel dikwijls blijkt het al uit den naam van het schip. Over het algemeen kiezen de katholieke schippers graag een katho liek klinkenden naam. De st. Antonius, de St. Geertrui, de Credo en ook de dubbele namen als de Johanna Maria behooren bijna roker aan een parochi aan, terwijl de Jannetje, de Zegewerp e.d. bijna zeker van een protestantschen schipper zijn. Maar ook als de pastoor of kapelaan zich eens in den naam vergist en bij een niet-katholiek aan boord stapt, wordt hij meestal zeer vriendelijk en gastvrij ontvangen. Bij de parochianen zelf is de ontvangst al tijd bijzonder hartelijk. Deze menschen, die zich jarenlang verwaarloosd heb ben gevoeld, stellen het bezoek van een priester zeer op prijs. Hun belangstelling voor de H.H. Mis sen en bijeenkomsten, die speciaal voor hen gehouden worden, is zeer groot. Alle kosten, aan dit werk verbonden, brengen de schippers rolf op en zij zou den het zich zeker tot een groote schande rekenen, wanneer hun priesters voor de schippersparochie elders steun gingen vragen. De grootste zorg van de parochie is die voor de jeugd. Niet alleen de gees telijke verzorging der kinderen vraagt de aandacht, maar ook en vooral hun onderwijs. Van geregeld schoolgaan is bij kinderen, die nu eens drie dagen hier, dan weer eens een week daar ver blijven, natuurlijk geen sprake. De schippersscholen probeeren zoo goed mogelijk dit bezwaar te ondervangen, maar deze scholen zijn inter-confessio- neel, worden dus bezocht door kinde ren van verschillende godsdiensten. Men stelt thans pogingen in het werk om te komen tot de oprichting van katho lieke schippersklassen. Het godsdienst probleem zou hiermee zijn opgelost, niet echter het onderwijsprobleem. Hiervoor is slechts één oplossing te vinden; het internaat. Voor de schipperskinderen is dit de aangewezen weg. Slechts op een internaat kunnen zij het volledige, normale onderwijs ontvangen, waarop zij, evenals alle andere kinderen, recht hebben. Katholieke kinderen kunnen dan op katholieke internaten komen en op deze wijze zijn de godsdienst- en on- derwijsmoeilijkheden opgelost. Dat de regeering ook de noodzakelijkheid van internaten voor schipperskinderen inziet, blijkt wel hieruit, dat het Rijk, indien noodig, subsidie verleent om de ouders in staat te stellen hun kin deren op internaten te plaatsen. Zooals men weet zijn echter op het oogenblik alle internaten overbelast. Toch zal iedereen toegeven, dat wat voor burgerkinderen soms misschien gewenscht mag zijn, voor schipperskin deren als een eerste vereischte moet worden beschouwd. De kerkelijke overheid wil dan ook, overtuigd als zij is van de noodzakelijk heid van degelijk, Katholiek onderwijs voor de schipperskinderen, bevorderen, dat hun op internaten voorrang bij plaatsing wordt verleend. Teneinde ook onder de jonge mannen en vrouwen der schippersfamilie het geestelijk leven tot grooter bloei te brengen, worden regelmatig bijeenkom sten voor hen gehouden. Sinds de vo rige maand bezit ook Amsterdam zijn parochiehuis voor schippers. Ten bewijze van de saamhoorigheid, die onder de schippers bestaat, mogen wij vermelden, dat het personeel van de reederij Plas zich zonder aarzelen eenparig bereid verklaarde in den Kerstnacht de Katholieke schippers van boord te halen om hen in de gelegen heid te stellen de Nachtmis bij te wonen. Roman op een waddeneiland 37) Toen Jasper Kroeger weg was, zette y zich in de kamer aan tafel om een gen brief aan Helke Paulsen te schrij- en. En hij was daarbij in zoo'n uitgéla- h stemming, dat vrouw Antje er her- aaldelijk op aandrong, dat hij haar toch ggen zou, waarover hij zoo'n schik had. V antwoordde alleen: „Ga naar bed •hoeder, 't wordt tijd1" HiP811 volgenden morgen voer Kay met Ehlers naar de duinen om op zee- ppr,„ n te ■'agen> die zich daar op het no a®e vlakke strand plachten te zon- - Maar met zijn poging, een paar van e begeerde dieren te bemachtigen, had nir.f „en SUCCef' 0011 halven dag lag hij zich Ijn maat °P den loer, zonder dat ehhl st vert°onde. Toen het ««be was geworden haalden zij hun ret- len u jaChthut en viogen in de gen oot l6n halVe kUip visch' Maar dat zou in Ho eemge bult bliiveni want toen einriÜïi namiddag met den nieuwen vloed Ib^oli een voiwassehen zeehond op het and verscheen, werd hij door een on voorzichtige beweging van Harm terstond weer op den loop gejaagd. „Nu laat zich er vast geen meer zien," zei Kay uit zijn humeur. „Kom, Harm, laten we onzen tijd maar niet langer verlummelen. Mijn vader zei, dat 't alleen de moeite loont op zeehonden te jagen, als het na den middag vloed is. We zul len dus nog maar een paar weken wach- ten." Maar-deze dag zou hem nog erger wre vel opleveren. Dat ondervond hij, toen zij kort voor zonsondergang weer 't eiland aangekomen waren. Zij droegen de kuip met visch naar huis, en daar wachtte naast vrouw Antje op de bank voor het huis gezeten, opperwachtmeester Schlemm, die weer eens van Pellworm was overgekomen. „O, eindelijk!" riep Schlemm hem te gen. „Zeg eens, onmensch, Kay Möller geheeten, jij staat onder zware verden king!" Kay zette de kuip neer en staarde eerst den beambte, toen zijn moeder aan. „Ver tel me maar gauw wat er aan de hand is." „Dat zullen we hebben," antwoordde Schlemm. „Kom eerst maar mee naar binnen." De jonge visscher had wel begrepen, dat de opperwachtmeester een grapje maakte, maar toch overviel hem een on behaaglijk gevoel. „Ziezoo," zei Schlemm, toen ze tegen over elkaar stonden, „beken nu maar di rect, m'n jongen: hebt Jens Rickmers die hoofdwonden toegebracht?" „Wie? Wat? Hoe?" Kay kreeg er een kleur van. „Ja, ja, meneer Möller, er zijn twee aanklachten tegen u ingediend." Een korten tijd heerschte er een druk kende stilte. „Aanklachten?" zei de visscher toen ongeloovig. „Tegen mij? Dat kan toch niet!" „Helaas is het zoo. Nou dan, wat de zaak Rickmers betreft: u zou zelf de. aanrander zijn geweesten de vluch tende onbekende, dien de schilderes ge zien meent te hebben, zou dan alleen in haar verbeelding bestaan." Kay sloeg met de vuist op tafel. „Wel potverdrie! Gelooft u dat, opperwacht meester? Wie verkoopt er dien onzin?" „Kalm, m'n jongen! Het komt er maar op aan, wat u daarop weet te antwoor den. Ten slotte is zoo'n handeling uit noodweer niet strafbaar, en bovendien is Jens Rickmers niet aan die verwondingen gestorven." „Dus u houdt 't voor mogelijk, dat ik.... Mijnheer Schlemm, zie ik daar naar uit? En bewijzen niet alle getuigenverklarin gen, dat ik den dader niet geweest kén zijn?" Schlemm haalde zijn dienstboek uit de zak en zette zich aan de tafel. „Och natuurlijk. Maar ik heb uit Hu- sum opdracht gekregen, u een verhoor af te nemen en daar moet ik goedschiks of kwaadschiks gevolg aan geven. Dus: u blijft bij uw tot heden afgelegde verkla ringen klaar!" Hij keek Kay van ter zijde aan en glimlachte. „Zeg, ik zou me daar niks van aantrekken, hoor! 't Is toch él te belachelijk, ik moet Hein Ltihrs en juffrouw Schott nog eens in verhoor nemen, dan zijn we met die zaak van u klaar. Iedereen kan verdacht wor den." „Jawel," antwoordde Kay met fonke: lende oogen. „daar maak ik mé ook geen kopzorg over. Maar dat er een kerel be staat, die mij op wil hangen, dat steekt me. Wie is die knaap toch?" „Dat mag ik niet zeggen, Kay. In ieder geval een gezien persoon van Hallig Hohne en hij heeft zelfs enkele bewijs gronden aangegeven, die er trouwens met de haren bijgesleept zijn." „Aha de strandvoogd, Eike Tonner!" „Ik zeg nietsOverigens is er nog een tweede klacht, over valsche aangifte, maar die is in de papiermand terecht ge komen." „Wel wel „Maar nu de tweede zaak. Hebt u Hel ke Paulsen met geweld ontvoerd en houdt u het meisje verborgen? Daar acht ik u in ieder geval toe in staat. Welnu?" „Geen van beide," antwoordde Kay, die zich al weer opwond. „Helke Paulsen heeft het huis van haar ouders vrijwillig verlaten en is naar haar familie in de Wilster Marsch vertrokken. Ik heb haar naar de kust overgezet, maar op haar eigen verlangen." „Ja, dat klinkt heel eenvoudig en on schuldig. Hier is zeker l'amour in het spel? Hahaha, begrepen, man! Maar hebt u ook getuigen voor de juistheid van uw verklaring?" „Helke zelf, mijn moeder en mijn on derstuurman Harm Ehlers. Overigens mag u ook wel dezen brief van Helke Paulsen eens inzien Schlemm klapte zijn dienstboek dicht, stond op en maakte een afwerend gebaar. „Verder ben ik heelemaal niet nieuws gierig meer. Paulsen had die aangifte kunnen sparen. De zaak is in orde." „Tonner en Paulsen, dus die twee weer!" bromde Kay. „Natuurlijk, wie anders! Zij willen de verdenking op mij schuiven en meenen mij op die manier onschadelijk te kunnen maken. Wat 'n tuig!" Hij hield den beambte, die al gaan wilde, tegen. „Zeg eens, opperwachtmees ter, Paulsen en Uwe Tonner hebben op gegeven, dat zij dien nacht in Husum zijn geweest is er tegen dat alibi niets in te brengen?" Namens de Nederlandsche regeering heeft de minister van Oorlog, luit.-kol. A. H. J. L. Fièvez, aan een aantal officieren van het Britsche leger, d:e zich bij de be vrijding van ons land verdienstelijk hebben gemaakt, onderscheidingen uitgereikt. De plechtigheid vond plaats in de Ridderzaal te Den Haag Da Tweede Kamer is Maandagmiddag de bespreking begonnen van de reg( c.ngs i er- klaring inzake de ontwerp-overeenkomst van Ling'gadjati. De debatten vonden niet alleen binnen het gebouw, doch ook er buiten plaats, waar, ondanks de koude, men in diepzinnige gesprekken uiting gaf aan zijn gevoelens De voorloopige president van de Poolsche repbliek, Bierut, hesn zich in een uiteenzetting over de verhouding tusschen Kerk en staat bereid vevklaard in onderhandeling te treden over het sluiten van een nieuw concordaat met het Vaticaan, wanneer het Vaticaan de regeering te Warschau als de rechtma tige regeering van Polen zou erVxnnen. Als verder beding verlangde de presi dent van het Vaticaan, dat dit zou af zien van een vriendschappelijke houding tegenover Duitschland en het misbrui ken van den kansel voor politieke doel einden door Poolsche priesters'' zou ver hinderen. In Poolsche katholieke kringen zou men van meening zijn. dat na deze verklaring van JBierut spoedig onder handelingen over een concordaat te ver wachten zouden zijn. Het kinderkamp te Gilze-Rijen van den Rotterdamschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, gelegen aan den Rijksweg B:edaTilburg, zal tot verblijf voor vrou welijke politieke delinquenten worden in. gericht. Een opzienbarend hoogverraad proces is gisteren begonnen voor het federale ge rechtshof te Bern. Beklaagde ls de in Oostenrijk geboren Zwitsersche advocaat Josef Franz Barwisch. Blijkens het door den openbaren aan klager verzamelde materiaal, dat na den oorlog in de archieven van Seyss-Inquart in de omgeving van Salzburg aangetrol- fen is, heeft Barwisch aan Seyss-Inquart een plan voor den .Anschluss" van Zwitserland voorgelegd. Dit diende In eerste phase te geschieden door propaganda en vervolgens door mid del van geweld, culmineerend in een om verwerping van de Zwitsersche regeering, hetgeen in 1941 had moeten geschieden. Dit plan is volgens de prosecutie langdurig besproken door Seyss-Inquart en Kalten- brunner. Aan deze besprekingen werd or Je deelgenomen door den SS-generaal Schel lenberg. Barwisch werd in 1900 te Kirchberg in Oostenrijk geboren. In 1924 kwam hij naar Zwitserland om in Davos genezing voor zijn tuberculose te zoeken. In 1931 verkreeg hij het Zwitsersche staatsburgerschap, waarna by zijn practijk als advocaat begon. Tijdens de zitting van gisteren wist Bar wisch alle belastende vragen handig te ontwijken. Hij beweerde aan geheugen stoornis te lijden, telkens wanneer hi] al te zeer in het nauw gedreven werd. Een hoofdambtenaar van de Britsche militaire regeering heeft Maandag mede gedeeld, dat naar aanleiding van de on langs door de Russen uitgevaardigde or der tot het overbrengen van Duitsche technici uit de Sovjet-zone var. Duitsch land naar de Sovjet-Unie honderden ge schoolde ambachtslieden uit de door de Russen bezette streken naar de Engelsche zone zijn gevlucht om aan de deportatie naar Rusland te ontsnappen. De ambtenaar verklaarde, dat de Brit sche zone thans zoo volgepropt was met menschen als maar mogelijk was en dat de Britsche autoriteiten weigerden meer vluchtelingen op te nemen. Hij voegde hier echter aan toe: „In dien wij niet in staat zijn het voortduren van een ongecontroleerde toevloed te stuiten, zlln wij verheugd wat geschooide arbeiders te krijgen, die iets kunnen bij dragen tot de economie van onze zone. In de weken, die volgden op het depor- teeren van de technici uit Jena waren de Britten aangenaam verrast door de komst van geschoolde arbeiders in groepen van drie- tot vierhonderd. Professor Jean Robert Mazet, rector van d«r universiteit te Caen is per radio doc tor honoris causa van de universiteit van Montreal geworden. Deze plechtigheid ge schiedde op denzelfden tijd in het groote amphitheater van de universiteit van Montreal en in dat van Parijs. Een elf-jarig Nederlandsch meisje, P. Kroon uit Apeldoorn, is geadopteerd door de Rutgers Universiteit in New Bruns wick, New Jersey. Haar vader was ma chinist bij de spoorwegen en werd in den oorlog gedood bij een bomaanval op zijn locomotief. Ongeveer 180 dollar hoopt men elk jaar bijeen te brengen om in haar levensonderhoud te voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3