GUERILLA-BENDEN BEHEERSCHEN NOORD-GRIEKENLAND ONS LAND TELT MEER DAN n MILLI0EN INWONERS Weersverandering op komst Berechting der pol. delinquenten dient versneld te geschieden Bevolking betaalt hun schatting IN KLUISTERS VAN STRENGE KOUDE Laatste schepen over IJselnteer? Sterke stijging van de bevolking Vannacht echter verwacht De Bilt nog strenge vorst Ontwerp-accoord voor den heer Schouten niet acceptabel Vereenvoudiging en ontlasting door de tribunalen Ingesneeuwde treinen Sluipschutters beschieten Ned. vliegtuigen Zeventien duizend ton rijst voor Nederlandsch-Indië Tot hoofd en hart Leiders buiten bereik van Athene Badgast te Zandvoort Minimum-temperatuur 10 graden onder nul Het weer De regeering heeft zich niet aan de wet gehouden AMELANDS ISOLEMENT IJSBERG GEPASSEERD Voor f 9.000.- aan platina gestolen Voorbarige instemming van Amerika WOENSDAG 18 DECEMBER 1946 e 69ste JAARGANG No. 23726 mm Meer dan België Wegvervoer kan taak van scheepvaart overnemen mmm - „Willem Barendsz" in de kou Officieele verklaring over Linggadjati Aan onze maancN en kwartaal-abonné's BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143450 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur; Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents pei millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer mun hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Met twee andere Amerikanen is de correspondent van het persbureau - United Press, Robert Vermillion, de bergen van Thessalië ingetrokken waar de Grieksche regeering geen gezag kan uitoefenen en de gu^rilla- benden heerschen. Zijn jeep werd verlaten op den weg gevonden en reeds vreesde men het ergste, maar Vermillion en zijn vrienden keerden terug na verscheidene dagen in het gebied der guerilla's te hebben doorgebracht. Hij verten thans, hoe het in deze streek, waar het centrale gezag geen invloed heeft, toegaat. Het is een romantische situatie. Vier mannen regeeren de gueril- la-benden van Noord-Thesstlië en daarmede ook 54 dorden met tezamen 25.000 inwoners. Hun „gewapende macht" bestaat misschien uit 500 bergbewoners, maar geholpen door het ruige terrein weten zij de gezagsdragers der regeering op een afstand te houden. Met hun vieren hebben zij het gebied dat reikt tot Joannina en de Albaansche grens verdeeld in vier invloedssferen, de erfenis van den guerilla-leider Kozaka, die reeds meer dan een jaar in de ge vangenis is opgesloten en die de heele streek alleen regeerde. Vermillion be zocht het „grondgebied" van twee dezer chefs, den roodgebaarden Zerelis en den donkeren Skoufas. De guerilla-benden houden zich in het leven door de bevolking der dor pen een schatting op te leggen van drie percent hunner landbouw- en veeteelt-producten. In ruil daarvoor fungeeren zij als een soort „politie". Ie er een vergrijp gepleegd in een der dorpen, hetzij diefstal van een brood, hetzij een moord, de dorpe lingen melden het aan de eerste de beste patrouille der guerilla's die langs komt. Na ecnigen tijd wordt de dader berecht: door een commissie van vijf, gekozen uit de dorpelingen, als het een kleiner vergrijp, door een der guerilla-chefs zelf als het oen kapitaal misdrijf betreft. Wordt de verdachte in het laatste geval schul dig verklaard, dan volgt altijd de doodstraf, want gevangenissen bezit ten de guerilla's niet. Elk dorp moet voort» een officier" aanwijzen, die den plicht heeft alle in lichtingen, die voor de guerilla's van be lang zijn, onmiddellijk ter kennis van de leiders te brengen. Hij probeert dan zelf of jloor koeriers een der rondtrek kende patrouilles te bereiken of stuurt iemand naar een naburig dorp, dat de boodschap weer doorgeeft, zoolang tot een der vier hoofdkwartieren der gueril la's wordt bereikt. De vier hoofdkwar tieren zelf staan onderling slechts in zeer los verband, mede tengevolge van het ont zaglijk moeilijke verkeer in dit woeste bergland. Als de bendeleiders een nieuw dorp onder hun macht brengen, zenden zjj een hunner officieren met een paar man vooruit. In de dorpsstraat worden een paar maal de geweren in de lucht afge vuurd, de bevolking stroomt toe en de officier vertelt, dat zij drie percent schat- toing moet opbrengen, doch dat zij in geen geval honger zal lijden. Hetgeen de guerilla's' misschien méér noodig hebben, zullen zij op regelmatige wijze koopen of i uilen. Voorts waarschuwt hij de dorpe lingen tegen verraad. „Ik weet, dat er veel rechtschen onder u zijn. Van hen vraag ik hetzelfde als van de anderen: verraad ons niet. Vertel desnoods, dat wij in uw dorp geweest zijn, maar leidt den vijand niet op ons spoor, anders zult u gedood worden." Inderdaad zijn er veel rechtschen in deze dorpjes; menschen, die bij het September-plebisciet den koning steunden. Maar de regeering in Athene is verre en geen gendarm® vertoont zich. De guerilla-leiders zijn nabij en hun „politie-agenten" handhaven de orde niet eens zoo on verdienstelijk. Daarom is verraad zeldzaam. Zoo leeft Noord-Thessalië onder het regime van vier ruige guerilla- leiders en buiten het bereik van d® Atheensche regeering en haar machtsorganen. S-iKK In de Gouwzee bij Volèndam is tengevolge van den aanhoudenden kouden Oostenwind het grondijs tegen den dijk opgeschoven. Nu de geheele binnenzee toegevroren is, gelijkt de verstarde ijsmassa op de gekartelde silhouet van een Spaansche Sierra. Voor de schaatsenliefhebbers, die reikhalzend uitzien naar het komende weekeind, om den traditioneelen Gouwzeetocht te maken, hopen wij, dat het baantje Monnikendam - Marken vlakker moge zijn Dinsdagmiddag 2 uur zijn twee sche pen van de reederij Koppe te Amsterdam rui een moeilijken nachtelijken tocht over het IJselmeer in Amsterdam aan gekomen. Het waren de „Rijnstroom" en de „Waalstroom", die beide te midder nacht resp. uit Kampen en Lemmer vertrokken waren. De ongeveer 170 ton metende passagiers-vrachtbooten ont moetten elkaar midden op het IJselmeer en zetten gezamenlijk den tocht voort, tot zij bij Marken in het, daar zeer dikke, ijs vastraakten. Na veel manoeuvreeren wist de bemanning de schepen Dinsdag ochtend weer vlot te krijgen. Zij bereik ten na een reis van 6 uur de haven van Amsterdam. Het wordt waarschijniyk geacht, dat de scheepvaart over het IJselmeer thans geheel is lamgelegd. Ook de dienst StavorenEnkhuizen heeft booten moeten stilleggen. Zooveel moge lijk wordt, zooals gemeld, het goederen vervoer thans per auto in stand gehou den. Naax ons van de zijde der N.V. stanfries wordt medegedeeld, zullen de schepen van deze onderneming aoo lang als mogelijk is. de verbindingen over bet IJselmeer bandhaven. De KNAC deelt mede: de schipbrug VianenVreeswijk in de verbinding Utrecht's Hertogenbosch is wegens ijs gang uitgevallen.. Het verkeer wordt aan geraden, zoolang he veer Gorinchem Sleeuwijk nog in gebruik blijft, van dit veer gebruik te maken of zich anders via Moerdijk of Nijmegen naar en van het zuiden te begeven. Blijkens de dezer dagen door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers van den ioop der bevolking over de maand Octo ber 1946, blijft de daling van het geboortecijfer na den zeer hoogen top in Mei 1946 met 28.116 levend geborenen (35,4 per 1000 inwoners) onveranderd aanhouden. In October 1946 bedroeg het aantal levengebo renen 22.317 (27.7 per 1000). Dit cij fer is echter nog zeer aanzienlijk hooger dan het gemiddelde van de maand October in de jaren 1936'1939 (14.058 levendgeborenen, 19.1 per 1000). Het totaal aantal levendgebo renen in Januari-October 1946 be draagt 241.308 (30.9 per 1000), tegen over 147.135 (20.5 per 1000) gemid deld in de overeenkomstige periode in 1936/39. Ben verdere daling van het geboorte cijfer mag verwacht worden, ondanks de zeer hooge huwelijksfrequentie m de eerste 10 maanden van 1946. In totaal Werden 92.347 huwelijken gesloten (11.8 Per 1000 inwoners) tegenover gemiddeld 59.041 (8.2 per 1000) in de overeenkom stige maanden van 1936/1939. De cijfers van de sterfte blijven gun stig. Het aantal overledenen in Januari- Octobsr 1946 bedroeg 65.643 (8.4 per 1000 inwoners) tegenover 61.759 (8.S per 1000 inwoners) in de overeenkomstige maan den 1936/1939. Het sterftecijfer over 1946 is echter geflatteerd door de niet onbe langrijke daling van het aantal over ledenen van 60 jaar en ouder, welke een &svolg is van de zeer hooge sterfte in deze leeftijdsklassen in de laatste maan den voor de bevrijding. In de maanden Januari-October 1946 overleden 35.763 personen van 60 jaar en ouder, tegen over gemiddeld 37.640 in dezelfde maan den van 1936/1939. Indien de voortijdige sterfte in deze leeftijdsklassen in de eerste maanden van 1945 niet was in getreden, zou naar schatting het sterf tecijfer in 1946 niet 8.4 per 1000. maar ongeveer 9.0 per 1000 hebben bedragen. De zuigelingensterfte en de sterfte aan tuberculose der ademhalingsorganen in de maanden Januari-October 1946 be wegen zich op het niveau van de over eenkomstige maanden van 1936/1939. De zuigelingensterfte bedroeg 37.9 per 1000 levendgeborenen (in 1936/1937 37.3). De sterfte aan tuberculose der ademhalingsorganen was 3.3 per 10.000 inwoners (in 1936'1939 eveneens 3.3). Als gevolg van de hooge geboorte cijfers en de lage sterftecijfers stijgt de bevolking van Nederland snel. Op 1 Januari 1940 telde Nederland 8.834.000 inwoners, 1 Januari 1946 9.295.006 en 1 October 9.479.000. In den loop van November is het inwo nertal boven de 9.500.000 gestegen. In 1946 zal dus de bevolking toene men met meer dan 200.000 zieïen; in vergelijking met 1 Januari 1940 zal de toeneming op 1 Januari 1947 bijna 700.000 bedragen. Nederland staat hier in. groote tegenstelling met België, welks bevolking, op 1 Januari 1940 8.396.000 bedroeg en 1 Januari 1946 8.345.ÖOO. 31 December 1930, ter gelegenheid van de laatste volkstelling, was de bevolking van België nog 156.000 grooter dan die van Nederland (8.092.000 inwoners in België en 7.836.000 inwoners van Nederland) Bij dit ijzige weer kan men niet zonder koude rillingen denken aan een zeebad. In Zandvoort is momenteel een held, die het be staat, ondanks de strenge vorst, dagelijks een zeebad te nemen. Het is een gerepatrieerde, die de hel van het Japansche concentra tiekamp overleefde en nu blijk baar inop niet voldoende is afge koeld. Het zeebad-op-zich-zelf is niet het koudste deel van de han deling, want het zeewater heeft nog altijd een temperatuur van enkele graden boven nul, maar het is de wandeling over het vlakke strand, waar de Noordenwind blaast en het oversteken van de bevroren zwinnetjes, dat 't meest van den moed en het uithoudings vermogen van den stoeren knaap vergt. Schoonebeck"ivd aan den oli^-spoorweg tusschen Nieuw-Amsterdam •ca spoorbrua aehmiwd nï ,en behoeve van deze lijn is over het Stieltjeskanaal cuo rug gebouwd. De werkzaamheden bij de nieuwe brug, waar een zandtrein het materiaal aanvoert Nu de vaarwegen, dichtvriezen en de scheepvaart in aanzienlijke mate wordt belemmerd, rijst de vraag of het vervoer geen stagnatie zal ondervinden. Hoewel de Spoorwegen bijna niet in staat zullen zijn door gebrek aan wagons, vervoer van dë scheepvaart over te nemen, behoeft toch niet te worden gevreesdl voor een ernstige stagnatie in de afwikkeling van he vervoer, aangezien de vervoercapaci- teit van de vrachtauto's weer op vooroor- logsch peil is gebracht en het wegvervoer in staat moet worden geacht, het geheele vervoer van levensmiddelen en andere belangrijke goederen voor zyn rekening te nemen. Nederland beschikt weer over ruam 40.000 vrachtauto's, waarvan een groot deel, mede door het gebruik van aanhangwagens, in staat is tot het ver voer van partijen goed van 10 a 15 ton. Het volgende temperatuurbeeld in graden Celsius kon het O.M.I. te De Bilt hedenmorgen samenstellen: Gro ningen 9 gr.; Den Helder 6 gr.; De Bilt 9 gr.; Vlissingen 7 gr.; Maastricht 10 gr.; Twente 10 gr. Verwachting tot Donderdagavond: Hedennacht vooral in het Zuiden van het land strenge vorst, morgen overdag matige tot lichte voist en langs de Waddenzee plaatselijk zelfs lichte dooi. Geleidelijk verder afne mende wind tusschen Noord en Oost. Aanvankelijk nog helder wee» later wat toenemende bewolking, voorna melijk in het Noorden van he« land, doch geen sneeuwval. Zon 8.44—16.29. Maan 4.25-1456. Nadat gistermiddag een paar wets ontwerpen van eenvoudigen aard waren aangenomen, heeft de Tweede Kamer de beraadslaging van de regeeringsverkla- ring inzake Linggadjati voortgezet. Gistermiddag opende de heer SCHOU TEN (A.R.) de rij der sprekers. Hij merkt op, dat de Kamer geen besluit ter zake kan nemen; de vraag is of de regeering gerechtigd is een besluit te nemen. Wat wenscht de regeering van de Kamer? Wenscht zij een uitspraak en zoo ja, waarover? Vraagt zy in feite, dat de Kamer zich zal' uitspreken over den inhoud en dat terwijl de Kamer geen uitspraak mag geven. Welk karakter heeft de concept-overeenkomst? De commissie heeft in haar toelichting uit voerig uiteengezet hoe het karakter is te zien. Zij is geen staatsrechtelijk stuk, zij is geen constitutie maar een beginsel program; zij is een politiek document. De overeenkomst beweegt zich op het ter rein der algemeene staatsleer. De C. G. is er niet in geslaagd duide lijk t maken dat de overeenkomst uit sluitend een politiek document is. Zijn de notulen geheim en zoo ja, waarom? Waarom zijn ze niet gepubli ceerd, en waarom zijn ze althans niet overgelegd? Er moeten nu wel vragen gesteld worden en er moet op worden aangedrongen ze alsnog over te leggen. Is er een bindend en een niet bindend deel der notulen? Waarom leende de afspraak op be paalde punten zich niet voor notulee ring in de overeenkomst aslf? Heeft de regeering zelf kennis genomen van d® natulen? Spr.'s vragen met betrekking tot de notulen acht hy van veel belang voor het beoordeelen der overeenkomst De vraag is. in hoeverre de republiek gezag uitoefent op Sumatra, maar hoe dit zij, de C.-G. blijft gebonden aan haar instructie. (Van onzen Utrechtschen correspondent). Naar wy uit De Bilt vernemen, heb ben (le veranderingen in clen algeniee- ncn luchtdruk, waarop iv(l reeds giste ren de aandacht vestigden, thans een zoodanig karakter aangenomen, dat nu positief met een wijziging in het weerbeeld ook van ons land rekening- kan worden gehouden. De moeilijk heid is echter, dat het tempo, waarin deze veranderingen zicli voltrekken, uiterst gering is, zoodat het niet een voudig is te bepalen, wanneer zij pre cies van invloed op de situatie in ons land zullen worden. De eerste sneeuw is reeds in Kngeland ge vallen en wel in de badplaatsen langs de Zuid-Oostkust. De bG'/ewyds liggen ver laten, de bootjes op den kant en de eeni- ge badgast, die nog. zijn dagelijksche wan deling maakt, zal waarschijnlijk loopen droomen van een echte ouderwetsche Kerstmis, als in den tijd van Charles Dickens, met kalkoen, plumpudding, punch en veel sneeuw k.< '£x V.'" Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende nadere voorzienin gen met betrekking tot de Bijzondere Rechtspleging. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Het vraagstuk der politieke delin quenten valt op het oogenblik in twee onderdeelen uiteen. In de eerste plaats moest met toepassing van de voor waardelijke buitenvervolgingstelling door of vanwege de procureurs-fiscaal, de kampbevolking tot het strikt nood zakelijke beperkt worden. In de tweede plaats moet naar middelen worden ge zocht om de berechting zelf te stlmu- leeren en te versnellen. In het tijdvak, liggende tusschen de bevrijding en de maand Juli 1946, hebben de bijzondere Gerechtshoven en de Tribunalen bijna tienduizend, voor het meerendeel een voudige, zaken berecht. Wanneer men aanneemt, dat minstens nog vijf en veertig duizend zaken van meer omvangrijken aard tegen gedetineerde en niet-gedetineerde politieke delinquenten moeten worden behandeld, dan dient et derhalve rekening mede te worden gehou den, dat de berechting, zelfs wanneer zij in een iets sneller tempo dan tot dusverre geschiedt, nog vele jaren in beslag zou nemen. Hierbij komen nog de zaken tegen de Duitschers, die als oorlogsmisdadigers ter bcscbikking van Nederland worden ge steld. Het ontwerp bevat in de eerste plaate bepalingen van processueelen aard met be trekking tot den procesgang bij den Bij- zonderen Raad van cassatie en de Bijzon dere Gerechtshoven. De noodzakelijke versnelling der berech ting is slechts te bereiken door vereen voudiging der procedure. Daarnaast opent het ontwerp de moge lijkheid van een zeer vereenvoudigde wijze van afdoening van strafzaken. Volgens de in het ontwerp neergelegde regeling kan de daarvoor aangewezen raadsheer in dergelijke gevallen bij eenvoudige beschikking straf opleggen, na den verdachte en diens raads man te hebben gehoord. Behalve de hierboven aangegeven proces- sueele bepalingen bevat het ontwerp re gelingen van organisatorischen aard. Voor gesteld wordt het aantal raadsheeren per kamer der Bijzondere Gerechtshoven van vijf op drie terug te brengen. Hierdoor wordt de gelegenheid geschapen officieren- fiscaal, substituut-officieren van justitie en substituut-griffiers bij de arrondisse- ments-rechtbanken tot onderscheidenlijk waarnemend advocaat-fiscaal en waarne mend griffier bij de Bijzondere Gerechts hoven te benoemen. Teneinde alle beschikbare middelen aan te wenden, worden thans reeds zaken, die feitelijk door de Bijzondere Gerechtshoven behooren te worden behandeld, naar de Tribunalen verwezen. Hierdoor zal onge twijfeld een belangrijke ontlasting voor de Bijzondere Gerechtshoven worden bereikt. Het ontwerp schept de mogelijkheid voor de Tribunalen om den maatregel van in- terneering voorwaardelijk op te leggen. De overstelpende massa van gedetineerden en de buitengewoon moeilijke omstandig heden hebben het noodzakelijk gemaakt, bij het besluit Politieke Delinquenten 1945 de beslissing omtrent de bewaring geheel In handen van het Openbaar Ministerie te leggen. Het ontwerp regelt de wijze waarop door de gedetineerden hun Invrijheid stelling aan den rechter kan worden ver zocht. Daar het ontwerp uitgaat van de ge dachte, dat dubbele berechting door de Bijzondere Gerechtshoven eenerzijds en door de Tribunalen anderzijds slechts bij hooge uitzondering mag geschieden, was het noodzakelijk ook den hoven mogelijk te maken om den verdachte ernstig in zijn vermogen te treffen. Vandaag behoeft men daar geenszin? op te rekenen, en vannacht verwacht men in De Bilt zelfs zoo hevige vorst, dat laagterecords niet zifu uitgesloten. De situatie is nu aoo, dat in de gebie den ten Noorden van ons land al tempe raturen boven het vriespunt voorkomen, waardoor de aanvoer van koude lucht ieder geval al heeft opgehouden. Dit gebied breidt zich langzaam uit, zoodat verwacht mag worden, dat spoedig morgen? in het uiterste Noorden des lands de temperatuur tot rond het vriespunt zou kunnen stijgen. Later zal dit ook in meer Zuidelijke streken kunnen ge beuren, doch In het Zuiden van Limburg b.v. kan men nog gevoeglijk op eenige dagen strenge vorst rekenen. De mogelijkheid dat deae verande ring met eseeuw.nl gepaard zal gaar, waarop wil gisteren de aandacht ves tigden, is inmiddels aanmerkelijk ge ringer geworden, zoodat men slechts op weinig of geen sneeuw behoeft te rekenen. De hevige koude, die ook Centraal- Europa teistert, nam gisteren iets af, maar tengevolge van den zwaren sneeuw val, die van den Oeral tot de Alpen ge rapporteerd wordt, is een groot deel van het verkeer tot stilstand gebracht. Uit Sofia verneemt United Press, dat spe ciale hulpbrigades uitgezonden zijn om ingesneeuwde treinen uit te graven. Alle diensten moesten hier voorloopig worden opgeschort wegens de hevige sneeuwstormen. Ameland is nu drie dagen van de buitenwereld afgesneden en deze iso latie bezorgt den inwoners heel wat ongerief. Maar anderzijds geeft deze toestand een zekere rust., want men behoeft bij den heerschenden Oosten wind geen angst te hebben voor het verder afkalven van de duinenrij, die in het Westen van het eiland nog slechts enkele meters breed is. Dit houdt het gevaar ln, dat bij een iets verder doordringen van de Noord zee honderden hectaren cultuurgrond verloren gaan. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat het geheele Wes ten van Ameland aap de golven ten prooi zal vallen. Reeds eenige malen zijn adressen met handteekeningen van aile bewoners aan de bevoegde instan ties in Den Haag gezonden om op direct ingrijpen aan te dringen. Momenteel is de situatie zoodanig, dat Ameland zou prefereeren geïsoleerd te rijn boven voortdurend in angst en vrees te leven. Reeds thans dreigt er gebrek te ko men aan diverse artikelen. Aan kruide niers- en grutterswaren is een voorraad voor 14 dagen aanwezig, aan tabaksar tikelen slechts voor een week. De algemeene verkiezingen in Iran zijn opnieuw uitgesteld. Ghavam es Soe.- taneh zou voornemens zijn wijzigingen in zijn kabinet aan te brengen. Het communiqué omtrent de mili taire situatie in Indië luidt heden a's volgt: Indonesische sluipschutters heb ben een aantal Nederlandsche vlieg tuigen, die op verkenningsvlucht wa ren beschoten. In den Zuidoostelijken secto,. van Semarang waren acties van Indonesische artillerie. In den noorde lijken en westelijken sector werden m- filtreerende benden verdreven. In den zuidelijken en noordelijken sector van Soerabaja werd het vuur ge- De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint: Nu wij Kaapstad hebben verlaten is onze eigenlijke walvischvaart-expeditie pas begonnen. We hebben de „Roaring Forty" (40 graden Z.B.) bereikt. Van daag begrepen we wat dat beteekent. We passeerden den eersten ijsberg op onzen tocht. Gisteravond viel er sneeuw, vandaag was het een grauwe lucht en er woei een ijswind. Daarna kwam er een dikke mist opzetten. Met den dag is het kouder geworden. Elk uur komt er om zoo te zeggen een borstrok bij, en de truien die in den winkel aan boord te koop zijn vinden grage koopers. Op het schip is alles ln de weer om zich voor te bereiden op de eerste ontmoeting met de walvlsschen. Het dek wordt geheel ontruimd, alle matten worden opgeborgen. De traptreden zijn met touw omwoeld tegen de gladheid. De tanks, voorzoover de stook olie verbruikt is, worden gereinigd om als bergruimte voor traan te kunnen dienen. De wachten zijn ingedeeld. We moeten nu waakzaam zijn. De' radar-installatie is in geschakeld. Het alziend oog speurt de om geving af. Bij een inbraak zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. in de Chemische fabriek „Chefaro" te Rotterdam uit een machine vijf platina-platen gestolen ter waarde van ƒ9000.—, opend op een Nederlandsche patrouille. Op een Nederlandsche wacht in den westelijken sector van deze stad werden schoten gelost. In verschillende plaatsen in Ball werden twee Indonesische terro risten gedood en vijf gearresteerd. In verband met het schieten op politie en legerpersoneel te Balikpapan werden drie Indonesiërs gearresteerd. Nabij Ma kassar was een botsing tusschen Neder landsche troepen en een groote bende Indonesische terroristen, welke laatste zware verliezen leden. Nederlandsche troepen hebben, geholpen door de plaat- seiyke bevolking, een gebied ten noor den van Soenggoeminassa (Celebes) ge zuiverd. Hierbij werden zes terroristen gedood en twaalf gearresteerd. Uit republikeinsche bron wordt verno men, dat de Republikeinsche burge meester van Buitenzorg, rijn secretaris en twee assistenten, op last van Neder landsche militaire autoriteiten zijn ge arresteerd. Een gecombineerde Neder- landsch-Indonesische commisie is Dins dagmorgen ter onderzoek naar Buiten zorg vertrokken. Leden van de commis sie zijn van Nederlandsche zyde dr. P. J. Koets en van Indonesische zijde Moe- hammed Roem. Ook hooge officieren van beide zyden zullen aan het onder zoek en de daarop volgende discussies deelnemen. Een Nederlandsch-Indisch verbin- dingsoficier, dr. M. D. Farrow, heeft aan Aneta medegedeeld, dat in Januari 17.000 ton rijst voor consumptie naar Neder- landsch-ïndië verscheept zullen worden. 15.300 ton zullen uit Birma en 1700 ton uit Siam komen. Wij leiden onszelf cm den tuin als wij wachten op een gunstige omstandigheid en cmdertusschen niets verrichten. Komt die gele genheid, dan falen wij vaak; blijft die gelegenheid weg, dan is er ook geen resultaat. j De afspraak moest zich bewegen bin nen de grens van het Koninkrijk. De C.-G is niet gebleven binnen de grenzen gesteld door wet en in structie. Dit acht spr. een zeer ern stig feit De regeering heeft ach niet aan de wet gehouden, zy er. kent dat zelf door te verklaren dat de commissie buiten de grenzen van haar instructie is getreden. Wat de regeering daarover zegt is voor geen tweeërlc' uitleg vatbaar Z® geeft er mee te kennen, dat de re geering buiten de vret is getreden. Wie het zelfbeschikkingsrecht op revolutionnaire wyze interpreteert, roept zelf de krachten op om het Rijk te doen uiteenvallen. Mocht het bevel „Staakt het vuren" zijn gegeven, dan heeft het niet gebaat, want de troepen der „republiek", zeker de ongeregelde, trekken zich er niets van. aan. De regeering der republiek oefent op Java, Madoera en Sumatra de macht niet uit en het gezag misschien ten deele. Spr. verklaart vervolgens, dat de Lt. G.-G. niet zijn vertrouwen heeft. Het gedrag der C.G. is niet van dien aard dat spr. met de huidige samenstelling van de commissie zou kunnen instemmen. Hij heeft geen vertrouwen in het beleid der com missie, als ze met dezelfde personen wordt voortgezet. De regeering heeft ten slotte aan de C.-G. opdracht gegeren na te gaan wat maximaal bereikbaar was. Het schijnt te zyn, dat de regeering gebogen heeft voor den op haar uitge- oefenden drang, doordat de Lt.-Gouver- neur-Generaal met ontslag dreigde. Voor die pressie had de regeering niet uit den weg mogen gaan. Zy heeft het gezag te handhaven en is daarbij gebonden door de wet. Dan had rij een wetswijziging aanhangig moeten maken. Het is niet te disculpeeren of te vergoelijken, dat de regeering buiten de wet is gegaan. Zij had de C.G. moeten terugroepen. Er moet naar twee rijden worden opge treden: tegen degenen, die illegale mid delen willen toepassen en ook tegen de regeering, den Luitenant-Gouvemeur- Generaal en de Commissie-Generaal, die er aanleiding toe hebben gegeven. Het slot van de radiorede van gene raal Roell vinds spr. onjuist, het is ge rectificeerd, maar het is onjuist ge weest. De regeering heeft geen enkele reden voor haar illegale optreden. En dat moet evenzeer veroordeeld worden. Het onderscheid, dat de heer Romme heeft gemaakt, lijkt spr. niet juist; hij had moeten spreken van een Linggadjati 1 naar een Linggadjati 3. Spr. geeft te kennen, dat de overeenkomst voor hem niet acceptabel is. Aanvulling of verdere verduidelijking der interpretatie zal haar ook niet acceptabel maken. (Gedeeltelijk geplaatst in een deel van onze vorige oplaag. Vervolg op pag. 3) Het Arperikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Dinsdag middag de volgende verklaring afgege ven: ,De regeering van de Ver. Staten heeft met voldoening het bericht ontvangen, dat de Nederlandsche regeering de Com missie-Generaal heeft gemachtigd de ontwerpovereenkomst te onderteekenen, welke de Nederlandsche en Indonesische vertegenwoordigers hebben besproken en welke 15 November te Cheribon is ge parafeerd. Het is de hoop van dezie re geeringen dat de grondslagen van de overeenkomst de volken van Nederland en Indonsië in staat zullen stellen waar dig en met eerbied van beide partijen voor het gemeenschappelijk welzijn en voor de welvaart en de stabiliteit van Zuid-Oos; Azië samen te werken. Het groote staatsmanschap, welke bei de Nederlandsche zoowel als Indo nesische delegaties hebben betoond bü de onderhandelingen over het vergelijk, geeft de belofte, dat de overeenkomst zal worden nagekomen met voortdurende zorg voor het welzyn van de betrokken volken. De regeering der Ver Staten ziet met de grootste belangstelling de maatrege len tegemoet, welke zullen worden ge nomen teneinde de overeenkomst ten uit voer te leggen: tot de ontwikkeling in de richting van politieke stabilisatie en tot den economischen wederopbouw van Indië. welke het resultaat mogen zijn van de overeenkomst". Naar aanleiding van het bovenstaan de telegram merkt de redactie van het A-N.P. op, dat de verklaring van het Amerikaansche ministerie van Buiten- Iandsche Zaken blijkbaar uitgaat van de meening, dat een definitieve machtiging tot het onderteekenen van de basisover eenkomst is gegeven. Tot op dit oogen blik is de Nederlandsche regeering nog met verder gegaan dan in de Tweede Kamer haar voornemen kenbaar te ma ken zulk een machtiging aan de Com missie-Generaal te verleenen. Bent U gewoon per kwitantie Uw abonnementsgeld te voldoen? UitstekendWij zullen er wel voor zorgdragen, dat deze kwitantie L gepresenteerd wordt. Hebt U echter wel eens berekend, hoeveel incassokosten (en dat geldt n f het bijzonder voor de maandabonnè's) U zichzelf zoudt kunnen besparen, i door vóór den aanvang van de maand of het kwartaal het abonnementsgeld te gireeren of per postwissel aan ons over te maken? Ons gironummer vindt U vermeld aan den kop van ons blad. ADMINISTRATIE N. HAARL. COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1