w Voorschot op salarisverbetering voor onderwijzend personeel Gebr. Hoogenboom ontkennen STAD EN OMGEVING Uitbetaling nog deze maand Confrontatie met Van der Helm I Uw naasten vergeten? De verloren appelbol en de man van den Rijksappel 21 militairen in arrest Besparing gasverbruik noodzakelijk Furtwangler gezuiverd Ernstige nadeelen voor onze economie Staking Antwerpsche haven Vriendendaad van een Am. kapitein AGENDA' Verkeer Vianen gestremd WOENSDAG 18 DECEMBER 1946 PAGINA 2 I Wel koud, maar nog geen Noordpool Kath, Arbeidersbeweging Herdenking der gevallenen STRAF VOOR NALATIGE KIEZERS EDELMOEDIGE BAAS Lof voor kranig optreden Burgerlijke Stand KERSTMIS IN PROZA EN POËZIE Vijfde Volksconcert H.O.V. Voor de Stille armen Afhalen bonkaarten Schoenenbonnen halen yilSl mfgTMM Organisatie Kaïth. Vrouw Damnieuws district Kennemerland Geen faillissementen HEEMSTEDE De salarisverhooging met 10 pet. SANTPOORT Schoenenbonnen halen ZANDVOORT IJssport Distributie Niwin-coIIecte BENNEBROEK Ontwikkelingsavond van de Katholieke Actie Bij Ruwe Handen Waar zijn onze troepenschepen V Verdacht van diefstal van militaire goederen TWEEDE KAMER TOMMIES GAAN BOOMEN KAPPEN „Stem der dichters" Luist er wedstrijd voor Fonds Noodgebieden Scheepvaartberichten GOED PRIJSHOUDEND Dat wij zelf gelukkig een aardig eindje van den Poolcirkel verwijderd zijn en niet tot het koudste plekje op aarde gerekend kunnen worden, kunnen wij aantoonen aan de hand van het volgen de temperatuurlijstje, dat samengesteld is op den watertoren te Overveen. Vrijdag 13 Dec. des ochtends 8 uur 5 gr. C. Minimum 3 gr. C. Max. 10 gr. C Zaterdag 14 Dec. des ochtends 8 uur 2 gr. C. Min. 2 gr. C. Max. 5 gr. C. Zondag 15 Dec. des ochtends 8 uur 51/) gr. C. Min. 5^ gr. C. Max. pl. 2 gr.C. Maandag 16 Dec. des ochtends 8 uur 6 gr. C. Min. 7>/2 gr. C. Max. 1 gr. C Dinsdag 17 Dec. des ochtends 8 uur 5 gr. C. Min. 6'/2 gr. C. Max. 3 gr. C. Woensdag 18 Dec. des ochtends 8 uur 6 gr C- Min. 6 /2 gr. C. Max. 3 gr. C. Zondag 22 December zal in de boven zaal van het gebouw St. Bavo des na middags half vier een herdenking wor den gehouden voor de leden van de afdeeling Haarlem van de katholieke arbeidersbeweging, die tijdens den oor log gevallen zijn. Deze herdenking zal bestaan uit declamatie door den heer J. J. van Dijk, zang, uit te voeren door de zangvereeniging „St. Caecilia", on- derafdeeling van de katholieke arbei dersbeweging, en een herdenkingsrede, uit te spreken door den geestelijk advi seur rector C. M. Broers, en vervolgens een korte toespraak van den afdeelings- voorzitter, den heer A. Angenent. De Kajotters zullen de eerewacht vormen aan het symbolisch graf, op het podium op te richten. Voor deze bijeenkomst worden alleen uitgenoodigd de naaste familieleden der gevallenen, het bestuur der katho lieke arbeidersbeweging, de besturen der kringen en de dagelijksche bestuursleden der aangesloten vakorganisaties. De afdeeling Verkiezingen van het Stadhuis heeft op dit ocgenblik de han den vol met het aanschrijven van per sonen, die bij de stemmingen niet aan hun plichten hebben voldaan. Het ligt in de bedoeling alleen die personen ter verantwoording te roepen, die aan geen der drie verkiezingen hebben deelgeno men. De stesnplichtigen die slechts één maal niet verschenen zijn, zullen wanneer geen ander besluit komt niet op het matje geroepen worden. Wanneer men op de toegezonden for mulieren een behoorlijken reden kan aangeven, waarom men niet stemde, bijv. omdat de stemplichtige in militai ren dienst was. zal men niet vervolgd worden. De overige nalatige kiezers zul len vervolgd worden door den ambte naar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Haarlem. Uit de antwoorden op de ettelijke honderden formulieren, die weggestuurd zijn, blijkt, dat tot de laatste categorie slechts weinig kiezers behooren. De politierechtei belast met de econo mische zaken te Haarlem kreeg in de gisteren te houden middagzitting een schilderspatroon J. V te IJmuiden voor de tafei. Deze betaalde zijn knechts f 0.90 per uur, voorts een extra verhoo ging en ook nog eens 12 reisuren ver goeding af 0.90 Het kwam hier op neer dat de knechts f 65.34 per week ver dienden en andere patroons hun knech ten plotseling zagen verdwijnen. De officier wilde hem waarschuwen en eischte een maand voorw. met een proeftijd van twee jaar Vonnis con form den eisch. Het volgende verhaal klonk ongeloof waardig. Een man met een zak achter op den bagagedrager van zijn fiets zou tegen P. S. te Beverwijk gezegd heb ben: „Is er nog iet" te verdienen" en toen P S als antwoord moest mededee- len dat het nogal ..slapjes" was, nam hij die zak. waar 20 kg. varkensvleesch in schcol, mee naar zijn huis en zei tot zijn vrouw J. M. R.: „Opgelet, inzou ten!" Beiden werden gedetineerd en hoorden nu 4 en 3 maanden tegen zich eischen. Het werden 3 en 2 maanden met aftrek. In het Maandblad voor het personeel der N.Z.H. lezen wij het volgende: De Directie ontving een schrijven van den Hoofdcommissaris van Politie te Haarlem, waarin deze zijn erkentelijk heid betuigt voor de door den controleur L. N. Kuiper en den wagenvoerder M. N. Hocglugt (beiden te Haarlem) be toonde oplettendheid en voortvarend heid, waardoor het de politie mogelijk werd, twee personen te arresteeren. die zich aan een vijftal inbraken hadden schuldig gemaakt. De Directie drukte haar tevredenheid in deze uit met aan controleur Kuiper een premie van f 10,en aan den wa genveerder een van f 20,toe te ken nen. Geboren: A. M. C. Harmesv. Leeuwen 2- A. T. P. ZitwingWillems d; M. L. PeetBurger d; M. J. M. HoussartBlok. ker z; G. J. van WeezenbeckSint z; W. HoekLangeveld z; G. E. GelsingHa- ze'berg d; K. KocijLook d; A. J. M. KOrs Schaafsma z; H. J. W. C. v. Bild-erbeek— S"-yt6 d; M. Erkelens—v. Schagen z; H. J. VuijstSok d; M. A. ZuidwegKruyver d; M J. Hirsv. Asselt d; D. M. PariaHart d: B. J NellsBruggeman d: B. M. v. Dijk Springveld 2 d; J. E. W. M. Jansenvan p.r enen d: P. G HuijbensFabel sr. J. A Eodekaertv. Wonderen d; D. Riethof! Schipper z; A. van PoeLgeestKaatee z; A. woertmande Jong d; N. v. d. Wagt van Elk z; A. Bolwldtv. d. Schaaf d: W SpoorRegenboog z; R. H. Wolff Dumais z; M M. HahnPeterse d; T. RekmanAdvokaat z. Overleden: J. W. C. t. Have, 66 J„ Gast- huisvest; J. Lenterman, 7i j.. Ged. Vol- dtrsgracht: T. LagerveldJongejan, 67 j.. Muiderslotweg; H. C. AmelungSernee, j Kamperstraat. Gehuwd: K. van Wijngaarden en M. L Brinkman. Van alle feesten van het Kerkelijk Jaar is Kerstmis een van de schoonste. Het is een feest om een kindje in een stal, het feest van een Vader en Moeder, herders, koningen en engelen; een feest voor alle menschenkinderen, groot en klein, rijk en arm. Op uitnoodiging van de R.K. Midden- standsvereeniging brachten Rien Nout en Cees Griffioen het wondere verhaal van Jezus' geboorte in proza en poëzie. Het gebodene stond op een werkelijk artistiek peil. Het is niet de bedoeling in dit kort bestek alle voordrachten aan een bespreking te onderwerpen, slechts willen wij een uitzondering maken voor het zeer verdienstelijk voorgedragen „Advent", waarin een moedelooze door de geboorte van den Verlosser tot nieuw leven gewekt wordt. Het kathedrale jongenskoor o.l.v. dr. Kat verleende muzikale medewerking en droeg tot het succes van dezen avond bij. Een opmerking moet ons echter van het hart. Men stelle zich vooraf op de hoogte van wat er in de aangrenzende zalen te doen is. Avonden als deze, wor den door de lawaaistemming van een bruiloft, profaan verstoord. De zgn. „Haffner"-symphonie, in D. gr. (no. 35, K.V. 385) van Mozart, waar mee dit concert werd geopend, is ont staan uit de, nog niet lang geleden door het orkest uitgevoerde, Haffner-serena- óe. Wetend dat hij schreef voor echte muziekliefhebbers en -kenners, heeft Mozart deze gelegenheidsmuziek omge werkt met veel zorg en originaliteit. Zoo is het hoofdthema van het eerste deel sterk contrapuntisch doorgevoerd en krijgt men 't voortdurend, nu hier, dan daar, te hooren: in het menuet en trio. van eenvoudige factuur, treffen de fraaie contrasten in' kleur, de finale is geestig en vlot en doet denken aan de Osmin-aria uit „Die Entführung", waar mee Mozart in die dagen (1782) juist bezig was. Kees Hartvelt en de zijnen gaven van deze, niet diepgaande, maar fijne partituur een in alle opzichten uitstekend verzorgde verklanking, prachtig sluitend van samenspel, voor naam van opvatting, van groote rhyth- mische en dynamische soepelheid. En deze zelfde kwaliteiten kenmerkten ook de na de pauze vertolkte „Unvollende- te'> (symphonie no. 8, in b. kl. t.) van Schubert, zoodat de ovationeele hulde, aan dirigent Hartvelt en zijn musici ge bracht, alleszins verdiend was. De mezzo-sopraan-soliste, Rélie Ri- mathé, droeg de bekende cantate van Haydn voor mezizo-sopraan en orkest .Ariadne auf Naxos" voor, die wij op H.O.V.-uitvoeringen reeds vaker hoor den. Zij zou echter waarschijnlijk ver standiger hebben gedaan een lichter werk te kiezen dan deze fel-dramati- sche ontboezeming, welke, zelfs in de recitatieven, sterke accenten vraagt en een diepte, tot waar deze stem de noo- dige draagkracht en expressie miste. Men kan dit gebrek en dit is geen verwijt niet camoufleeren door echte of voorgewende „stille, innerlijke" tra giek, ofschoon we toegeven, dat 't 'n op vatting zou kunnen zijn. En dit was jammer, daar het geluid dezer zangeres overigens, vooral in hoogere ligging, warm en sympathiek was en van een. goede scholing getuigde, met veel ex pressie-mogelijkheden. Het applaus was, ondanks allee, verdiend, doch wij zullen haar gaarne, bij gelegenheid, in ander, haar beter liggend werk, nog eens hoo ren, J. Scheepens Het is koud! Dat beteekent in heel wat gezinnen dubbele armoedé. Maar met Kerstmis zal alle ellende vergeten worden door Uw bijdrage. Wacht niet te lang. Uw voorbeeld stimuleert anderen. Ingekomen: Uit den spaarpot van 7 zusjes en 5 broertjes f 10-B- f 2-50> N. N. ƒ1.-, N. W. 2 50, X ƒ2.50, A H C. ƒ2.50, Vic ƒ10.—, A. B. ƒ2.50', A. J. D. ƒ2.50, C. G, ƒ10—, S. ƒ17.50, Wij wat minder ƒ10.- taal thans 1859.50. To- Morgen Donderdag, zijn aan de beurf; voor het afhalen nieuwe bonkaarten de letter W het restant. Morgen, Donderdag, zijn de letters G, H en I aan de beurt voor het afhalen van schoenenbonnen. iPtlÈËL.,™ Ten "behoeve van de automobilisten zullen in 1947 op de Engelsche verkeerswegen mo biele posten in gebruik worden genomenwelke door een gastvrouwgeleid zullen wordenAutomobilisten kunnen op deze posten alle gewenschte inlichtingen alsmede hulp bij panne krijgen. Miss Valerie Boeking zal de eerste gastvrouw van den wegzijn Het bestuur van de O. K. V., afdeeling Haarlem, heeft voor de leden een stemmingsvollen adventsavond georga niseerd in de Begijnhofkapel, waar gis terenavond, ondanks de koude, vele da mes aanwezig waren om naar een lie- derenuitvoering van Jo Vincent te luis teren. De geestelijke adviseur C. M. Broers hield vooraf een toespraak, waarin hij wees op het groote mysterie van het Kerstfeest en hoopte, dat de avond er toe zou bijdragen de stemming, die den Adventstijd zoo kenmerkt, te verhoogen. Jo Vincent heeft met haar goed ge kozen programma, dat bestond uit Ad vents- en Kerstliederen van Bach, Cath. van Rennes en bewerkingen van Rei- mann en A. v. d. Horst, dit doel zeker be reikt. Haar stem leent zich uitstekend voor dit soort liederen en zij oogstte, evenals haar begeleider op het orgel, de heer Schouten, die ook eenige soli ten beste gaf, groot succes. De uitslagen van de in de week van 916 December gespeelde competitie wedstrijden luiden als volgt: Hoofdklasse: St. BavoH.D.C. 9Ui D.D.D.Oosterkwartier 1010. Eerste klasse: BD.CH.R.K.D. voor- loopig 59. Vermoedelijke einduitslag 11—9. Tweede klasse: Damcl. Haarlem II Hillegom I 9—11. Cruquius I—Het Noor den I 812. H.D.C. IIICruquius 137. Derde klasse: Kijk Uit 2H.D.C.V. voorloopig 811, vermoedelijke einduit slag 9—11. D.V.S. II—Diagonaal 1 11—9, E.M.S. IIHillegom II 14—6. H.D.C.V.— E.M.S. II 11—9. Tweeden Kerstmiddag 2.30 uur zal het Haarlemsch Gemengd Koor, dirigent Jan Booda het Weihnachts Oratorium uitvoeren van J. S. Bach in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Solisten zijn: Corry Bijster, Akke de Vries, Gerard v. d. B|erg en Herman Schey. De bege leiding wordt verzorgd door de Haarl. Orkest Ver. Dinsdag 24 December acht uur geeft het Kinderkoor „Inter Nos", dirigent Jan Booda, een Kerstconcert in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Ruim 250 jon gens en meisjes zingen een keur van Kerstliederen en Kerstcantaten. Een jongen en een meisje uit het koor zin gen soli. Tevens zal er een Kerstverhaal verteld worden. Bij den tankmuur te Driehuis is een paard van den heer T door een electri- schen trein gedood. Het paard was ter plaatse uit het weiland geloopen. Door het onvoorzichtig oversteken van de straat bij het verlaten van de school aan de Leidschevaart, kwam de" 6-jarige T ten B. in aanraking met een vracht wagen en liep daarbij een schedelbasis- fractuur op. Op den hoek van den Kleinen Houtweg en Rustenburgerlaan, vond een aanrijding plaats, doordat de van links komende motorrijder J. C. P. te Heemstede, aan een van rechts komenden vrachtauto geen voorrang verleende. De motorrijder kreeg een hoofdwond. Gisterenavond vloog door kortsluiting een op het Plein staande vrachtwagen in den brand. Ans Bouter, piano en Jan Hesmers, viool, zullen Vrijdag 20 December des avonds acht uur in de Begijnhofkapel te Haarlem een duo-avond geven. Het programma be vat werken van Sach, Hüllmandel, Mozart. Beethoven en Geuer. De Haarlemsche Rechtbank heeft Dinsdag 17 December 1946 geen faillisse menten uitgesproken. Door het verbindend worden der Uit- deelingslijst, is geëindigd het faillisse ment van: Frits van der Zande, contro leur, wonende te Badhoevedorp, gemeen te Haarlemmermeer. Curator mr. A. C. de Ruiter, destijds wonende te Haar lem, thans te 's-Gravenhage. Het is uit enkele persberichten bekend, dat de regeering maatregelen in voorbe reiding heeft ter verbetering vari de ft- nancieele positie van het Rijkspersoneel, neerkomende op een salaris- of loons- verhooging van ongeveer 10 pet. Naar wij vernemen stelt het gemeentebestuur van Heemstede zich op het standpunt, dat dezelfde maatregelen ais voor het Rijks personeel in het algemeen ook voor net gemeentepersoneel getroffen behooren te worden en ligt het in de bedoeling, van Burgemeester en Wethouders, na het ver schijnen van het besluit van de regeering, zoo spoedig mogelijk een voorstel aan den raad te doen, tot toepassing van zooveel mogelijk gelijke maatregelen. Morgen, Donderdag, van 9—12 uur kun nen de letters A t/m Z schoenenbonnen afhalen. De vijver in plan-Noord zal Donder dag worden opengesteld voor schaatsen rijders. Vrijdag 20 December is de uitreiking van schoenenhonnen voor alle stam kaartnummers, behalve die eindigende op 5. De Niwin-collecte heeft te Zandvoort opgebracht 565. Dinsdagavond werd de eerste ontwikke lingsavond van de Katholieke Actie m het R. K. Vereenigingsgebouw gehouden waar voor vrij veel belangstelling was. Pastoor L. J. M. Janssen Schmidt opende met een kort welkomstwoord aan bezoekers en aan den spreker, kapelaan J. Karskens uit Am sterdam. Nadat het zangkoor „St. Caecilia" onder leiding van den heer H. de Goey een tweetal Latijnsche werken op keurige wijze had gezongen, verkreeg kapelaan Karskens het woord. Hij wees allereerst op het waar schuwend woord van den aartsbisschop, Kardinaal de Jong, betreffende het Com munisme en zette vervolgens in 'n boeiend betoog uiteen, dat alleen het Katholicisme de beste afweer is tegen het communisme. In de pauze zong het koor nog twee La tijnsche gezangen, waarna de spreker het komend Kerstfeest besprak en aangaf hoe dit op echt-Kathoüeke wijze gevierd moet worden. Op den tweeden ontwikkelingsavond, welke gehouden zal worden 29 Januari 1947. zal spreken de heer J. Bakker, direc teur van het Centraal Hanzebureau te den Haag over het onderwerp: „Bij de Keer punten der Geschiedenis". HK Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 ct. jfiunxyCin, met meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 ct. SIBAJAK R'dam n. Batavia, pass. 16 Dec. Perim. SLOTERÜIJK vertr. 28 Dec. v. Rot terdam n. Batavia. at is het toch merkwaardig, dat met het Consumentencrediet ge leurd moet worden en dat er een marktredevoering noodig is, zooals: „Boeren, burgers en buitenlui, gaat zien, wat het Consumentencrediet vermag. De regeering geeft geld weg. Wie niet goedschiks wil, krijgt het kwaadschiks. Want, money is the root of all evil, geld is de wortel van alle kwaad." Met horten en stooten en na herhaaldelijke verlenging van den termijn voor het aanvragen zijn er 6500 Haarlemmers, die naar de roepstem van de regeering geluisterd hebben. Men had ongeveer 16000 getaxeerd en misschien ook al vast een aantal ambtenaren in dienst geno men, op dit getal berekend. Men krijgt zoo den indruk, dat het gezegde: niet praten, maar doen, nog niet begrepen is, want degenen, die uit nood het eerst naar het bureau stapten en hun for mulier indienden en die wellicht de vorige maand al een schoenenbon heb ben gekregen of een verwarmend stuk.ie textiel hebben laten reserveeren, vragen zich af waar nou de centjes blijven. En dan te bedenken, dat er lezers zijn, die niet willen meedoen aan de inzame ling voor de Stille Armen, omdat zij meenen, dat in dezen gesocialiseerden tijd allen voor allen zorgen via Den Haag. Als men ontevreden was over de po litieke constellatie, d„ geleide economie een ramp vindt en de sociale zorgen van de regeering meer dan noodzakelijk, dan moet men dit inzicht, dat niets te ma ken heeft met de liefdadigheid, buiten de kwestie van de Stille Armen houden. Om een voorbeeld te noemen: Voor den oorlog had een stadgenoot een goede zaak. Buiten zijn schuld kwamen er groote moeilijkheden en het bedrijf moest geliquideerd worden. Het gezin heeft nu aan inkomsten ƒ20 in de week, de dochter moet thuis blijven, omdat de moeder ziekelijk is, en de zoon is inva lide. Dit alles klinkt misschien wat ge zocht, maar de feiten liggen ter tafel. Tientallen gevallen, die parallel loopen, kunnen wij er nog bijvoegen. Welke wel daad gaan we dit gezin en nog zoo velen anderen denken wij aan de ouden van dagen met Kerstmis bewijzen? Ten eerste, dat de kachel er flink kan bran den door de benoodigde kolen, waarvoor nog bonnen aanwezig zijn, te betalen. Ten tweede, dat er een goed Kerstmaal bereid kan worden. Ten derde, dat de kleeding, die te koop is op hun punten, er komt. Dat is nog al wat, zult u zeg gen. Inderdaad er moet zeer veel geld bijeenkomen, om althans iets goed te kunnen doen. En nu kunt u, om een zeer onparlementaire uitdrukking te gebrui ken, zeggen: ik lik al die schrijverij aan mijn laars, maar het lijkt me toch zeer onprettig, als u op Kerstdag met de wroe ging rondloopt, dat u uw naaste ver geten hebt. Het materieele is noodig, om den gezinnen der Stille Armen eindelijk eens een onbezorgd gevoel te geven op dit feest, dat juist voor ons, katholieken, zoo'n bijzondere waarde heeft. Daar zit u dan met uw krant In de hand, heerlijk bij het vuur. Gij hebt uw conclusie getrokken. Gij wenscht iets vroolijkers? Dan moet u naar het vol gende luisteren. Een Haarlemmer had aandeel In een appelenboomgaardje in den Achterhoek en liet zijn rechtmatig appeleneigendom helaas zonder ge- leidebiljet verzenden. Het was maar 100 kilo do,ch zoo'n appeltje voor den dorst is niet te versmaden. Hij droomde van hooggereaen, bruin-gele appel bollen, aan in boter zachtgevooisde beignets en een met rantsoenen suiker bereiden moesschotel. Maar hij vergat, dat de ellende om den appel al in het paradijs begon. Na eenige dagen kwam de C.C.D. keurig aan zijn huis vertel len, dat hij een appeltje hem te schillen had; de vruchten waren name lijk in beslag genomen. De eigenaar voelde zich bedrogen en verklaarde, hoe de vork in den steel zat. De ambtenaar streek over zijn goede hart, lachte blij moedig, gaf den gedupeerden kwasi- appelenbezitter een klopje op den schou der en zeide: ik geloof niet, dat hieruit een vervolging voort zal komen. De ge dupeerde was blij, maar toen de man namens den Rijksappel weg was, ver keerde zijn blijheid in verontwaardiging. Als ik niet strafbaar ben, zoo redeneerde hij, waar zijn dan mijn appeltjes? Hij heeft niets meer gehoord, ook niet een oproep van den rechter gezien en hij vraagt nu aan ons, of wij nu voor hem door den zuren appel willen bijten. Het zal wel goed zitten, maar de man zon der appelen wenscht nu toch liever een vervolging, om daardoor hopelijk te achterhalen wie zijn kostelijke goud renetten gemoesd heeft! Donderdag 19 Dec.: Stadsschouwburg: Kennemerlyceum Zwaan-kleef-aan, 2.30 uur. Gem. Concertgebouw: Eduardo del Pueyo, piano, 8 uur. BIOSCOPEN Rembrandt-theater; Rinket's variété- Cinema Palace: Zoolang ik leef (18 j.l Luxor; De laatste der Mohikanen (alle leeft.) 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Het smeulend vuur (18 j.) 2, 4,30, 7 en 9.15 uur. City: Koraalrif (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne theater: Overval wagens (14 jaar) 2.30, 7 en 9.15, Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Apotheken: De nachtdiensten worden waargenomen door: Apotheek van Rijn. Kl Houtweg 15, tel. 10539; C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apo theek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoter. bosch-Apotheek, Rijksstr.w. 19, tel 12711 Ziekenvervoer: fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39. tel. 11990, Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht). Op verzoek van den auditeur-militair van den Krijgsraad heeft de Haagsche recherche 21 militairen in de rangen van soldaat tot adjudant gearresteerd. Deze militairen worden verdacht van diefstal op groote schaal van militaire boven- en onderkleeding van het Kon Ned.-Indische Leger uit het depot van het K.N.I.L. aan den Zwarten Weg te Den Haag. Hoewel de staking in de Amerikaan- sche kolenmijnen op 7 dezer werd beëin digd, 'wordt de kolenpositie van ons iantt door deze staking nog steeds ongunstig beïnvloed. Hierdoor is een uitval ont staan van ruim 300.000 ton kolen, waarin ondanks de stijgende Limburgsche kolen- productie niet kan worden voorzien. Het is derhalve noodzakelijk, dat op kolenverbruik van alle bedrijven, waaronder ook gas- en electriciteits- bedrijven, voorloopig ten minste 20 pCt. wordt bespaard. Uiteraard dient dus de gas- en eiectriciteitsrantsoe- neering in het geheele land ten strengste te worden gehandhaafd. De gas- en electriciteitsdistributiebe- drijven moeten hun afnemers aan de vastgestelde rantsoenen houden, daar zij ook zelf streng gerantsoeneerd worden. In het bijzonder moeten de gasdistribu- bebedrijven, welke door de Staatsmijnen worden voorzien, hun afname van mijn- gas beperken. Ieder extra gebruik van dit mijngas gaat n.l. ten koste van den door het stikstofbiningsbedrijf der Staatsmijnen hieruit gewonnen kunst mest, welke voor ons land onmisbaar is. In verband hiermede is bepaald, dat op hetzelfde oogenblik, waarop een op de gasleiding van de Staatsmijnen aange sloten distributiebedrijf een dagkwantum gas heeft afgenomen, de gaslevering voor dien dag wordt afgesloten. De bekende Duitsche dirigent dr. Wil helm Furtwangler had gistermorgen, toen de zuiveringsraad voor kunstenaars te Berlijn de beschuldiging, als zou hij met de Nazi's gesympathiseerd hebben, ongegrond verklaarde, dusdanige ovaties in ontvangst te nemen, zooals ze hem tijdens zijn lange en succesvolle carrière nauwelijks eerder ten deel gevallen wa ren, bericht United Press. Deze uit spraak van de Duitsche instantie be hoeft nu nog de formeele sanctie van de geallieerde „Kommandatura." Eerst als die verkregen is, zal Furtwangler op nieuw optreden. In afwachting daarvan is hij naar Zwitserland vertrokken, waar zijn gezin verblijft. Furtwangler is daar in Januari 1945 heen gevlucht. Men had hem gewaarschuwd dat Himmler zijn vrouw zocht te arresteeren De K.NA.C. d«elt mede, dat van he denmiddag af het wegverkeer, in ver band met het uitvallen van de schip brug tussêhen Vianen en Vreeswijk, ge bruik kan maken van de spoorbrug bij Cuiemborg, voor zoover de treindienst dit toelaat. Van morgenochtend 6 uur af zullen de treinen over een enkel spoor worden geleid en zal het wegverkeer van het andere spoor gebruik kunnen maken. Dit is van belang voor de verbinding Utrecht's-Hertogenbosch, aangezien de schipbrug bij Bedel nog normaal in ge bruik is. Het eerste tiental van de Lisser Schaakclub speelde voor de competitie een wedstrijd tegen S S. C. 1. Het laatste tiental won met 73. In de heden voortgezette vergadering der Tweede Kamer heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de heer GIELEN, dank ge bracht aan de leerkrachten bij het on derwijs, speciaal bij het L.O., voor de wijze waarop zij de laatste jaren hun taak hebben vervuld en voor den geest van verzet tijdens de bezetting, waarvan zij over het algemeen hebben blijk ge geven. Het tekort aan leerkrachten is erg, maar men moet het niet erger maken dan het is. Wanneer 2668 klassen zonder leerkracht zijn, beteekent dat niet, dat er zooveel vacatures zijn. In die cijfers zijn ook begrepen de afwezigen door mi litaire dienstplicht. In Amsterdam zijn nog 175 boventallige onderwijzers, daar zijn 125 vacatures, maar er zijn slechts 22 onvervulde plaatsen, al wil spr. het getal 22 niet minimaliseeren. De komende salarisregeling kan uitweg geven, om in het tekort te voorzien. Spr. deelt mede, dat er vandaag een schrijven uitgaat aan de school besturen, volgens hetwelk een voor schot op de komende salarisverbe- teripg kan worden gegeven aan hen, die 1 Juli 1946 in functie wa ren ,tot een bedrag gelijk aan het netto bedrag van het salaris over December. De bedoeling is, dat dit voorschot nog deze maand wordt uitbetaald. Ten aanzien van de kwestie der hoofdacte zal men er op het moment van moeten maken wat er van te maken is. Er is thans overleg gaande om op korten termijn een wijzigmg in het pro gram te brengen, Spr. verklaart, dat hij in de toekomstige opleiding de hoofdacte met genoegen zal laten verdwijnen. Wat de onderwijsvernieuwing be treft, zegt spr. in hoofdzaak te staan achter het schema-Bolkenstein. Dat is de externe organisatie. Tegelijk zal hfj zijn aandacht schenken aan een verbeterde opleiding, waarvoor hij ver wijst naar de cursussen voor vernieu wing en bezinning, waartoe op de be grooting een bedrag is uitgetrokken. Spr. is voornemens bij de middelbare meisjesscholen in plaats van een mini mum een maximum aantal lesuren in te voeren, dat 32 per klas zal bedragen, maar bij voorkeur 30. Het programma zal meer in cultureele richting gaan; er Het door de militaire autoriteiten in de bezettingszones van Duitschland aan den dag gelegde volkomen gebrek aan eenheid en heb enge standpunt ten aanzien van het belang van in- en uitvoer, als onmisbaar element ont het economisch organisme te doen regene- reeren, hebben niet alleen de Duitsche economie, maar tevens die van alle omringende landen en inzonderheid aan Nederland, enorme en moeilijk herstel bare nadeelen toegebracht. De minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans, bezigde deze ernstige woorden in een rede, welke hij op de vergadering van de Ned. Kamers van Koophandel voor Centraal Europee- sche landen te Utrecht hield. Wat den ondergang van Duitschland voor Nedcirlandl uit financieel oogpunt kan beteekenen, valt af te leiden uit het feit, dat wij voor 1940 in dit land voor ongeveer 1.5 milliard gulden belegd had den. De economische ontwikkeling van Nederland is thans op een punt aange land, waar de verdere ontplooiing op uitermate vergaande wijze afhankelijk zal zijn van de oplossing van het Duitsche probleem. Wf) zien de mogelijkheid, aldus de mi nister, om middels een doelmatig finan cieringsstelsel op korten termijn het te kort op de Duitsche betalingsbalans te helpen verminderen. Drie-duizend Britsche soldaten zullen boomen gaan kappen in de Britsche be zettingszone van Duitschland om hout te krijgen voor het Engelsche woning- bouwprogramma. De „Operatie specht", zooals het leger deze actie noemt, begon met de oplei ding van 250 man van de genie. Deze 250 zullen 3000 infanteristen opleiden. Intusschen zijn al eenheden van het leeger bezig in het Harz-gebergte en in de buurt van Luneburg. Men wil 7500 ton hout per week kappen, maar, vol gens de legerautoriteiten zal het wel eenige maanden duren, voordat men hieraan toe is. In October 1947 hoopt men Engeland aan 7.750.000 ton hout geholpen te hebben en bovendien zijn de militairen blij, dat ze van het wachtloopen af zijn. Dinsdagmiddag heeft de Amsterdam- sche recherche de gebroeders Hoogen boom, die wegens illegaal overschrijden van de Duitsche grens door de geal lieerde autoriteiten in Frankfurt wer den gearresteerd en Maandag onder ver denking van den moord in de Warmoes straat te Amsterdam op de 61-jarige mej. A. M. Marsman naar Amsterdam zijn overgebracht en opgesloten in het hoofdbureau van politie, leder afzon derlijk een grondig verhoor afgenomen. De beide broers, die twee weken den tijd hebben gehad met elkaar over de be schuldiging en de weerlegging daarvan te beraadslagen, ontkennen iedere schuld en beweren, dat zij Leo van der Helm, die als eerste werd gearresteerd en bij zijn verhoor alle schuld op de beide Hoogen- booms wierp, Zondag 3 November, dus daags na den moord, in Rotterdam heb ben ontmoet. De verklaringen, die zij van hun Rot- terdamsche escapades van dien dag en den daarop volgenden Maandag geven, stemmen vrijwel overeen met hetgeen Van der'Helm daarover reeds heeft verteld en door getuigenverklaringen destijds is be vestigd. Ook op de vraag, waarom zij dan wel diezelfde week naar Duitschland zijn uitgeweken, hadden zij een antwoord klaar. Jaap Hoogenboom was nl. een maand te voren uit de gevangenis in Scheveningen ontsnapt en zou zoo hij opnieuw werd gegrepen nog anderhalf jaar moeten uitzitten. Zijn broer had er derhalve geen bezwaar in gezien hem naar Duitschland te begeleiden. In Frankfurt had Jaap kennissen, die hem wel zouden helpen. 'Eerst in Frankfurt, zoo zeiden beiden onafhankelijk van elkaar tijdens de af zonderlijke verhooren, kregen zij het be richt onder oogen van den moord, waar van zij tot dien tijd niets wisten. Daar was het bovendien, dat zij voor de eerste maal hun eigen foto's, die destijds met een oproeping tot aanhouding in de pers waren verschenen, In een Nederlandsch blad zagen. Zij waren toen reeds gevan gen genomen voor het Illegale verblijf in Duitschland. Een klerk van de militaire rechtbank, die hun twee weken straf op legde, herkende beiden en hield hen het blad voor. Op enkele punten van overigens on dergeschikt belang spreken de broers elkaar tegen. Daar hierover nog getui gen zullen moeten worden gehoord, kan over deze tegenstrijdigheden in hun ver klaringen op dit moment nog niets wor den gepubliceerd. Hetzelfde geldt voor het alibi, dat zij voor den bewusten nacht opgeven. De recherche heeft echter in Leo van der Helm nog een troefkaart in handen- Vast staat, dat één van de drie jongens de vrouw heeft gewurgd, al of niet in het bijzijn van de twee anderen. Aan den rechter-commissaris is thans het recht verzocht ook Van der Helm opnieuw te ondervragen. Waarschijnlijk zal deze daartoe heden van het ziekenhuis, waar in hij wegens een thans zoo goed als ge nezen infectie wordt verpleegd, naar het hoofdbureau worden overgebracht. Daar zullen de drie mannen met elkaar worden geconfronteerd, nadat hup, eerst afzon derlijk eikaars beschuldigingen zijn voor gelegd. komt ook een andere kwalificatie voor de cijfers. Spr. is voornemens een discotheek te vormen, welke hij „De stem der dich ters" wil noemen. Daarin zullen de stem men der grooten van de kunst van het woord voor de toekomst worden vastge legd. Ten aanzien van de„onderwijsfilm" bestaat er volgens spr. een misverstand. Als men meent dat hij „de" onderwijs film om hals wil brengen, dan vergist men zich. Hij meent echter, dat het beter is dat er een stichting uit het on derwijs wordt geboren. Met mag. Stokman is de minister het eens, dat ten aanzien van de opvoeding de taak der overheid een steunende, helpende en stimuleerende moet zijn. Ten aanzien van de verhouding der onderdeelen van zijn departement merkt de heer Gielen o.a. nog op, dat het hoofdaccent steeds zal moeten liggen op het onderwijs. Het eenvoudig naast el kander plaatsen van de bedragen, welke zün uitgetrokken voor onderwijs, kun sten en wetenschappen, is niet juist. Het voeren van een actieve cultuurpolitiek acht spr. noodzakelijk. Na replieken worden de algemeene beraadslagingen gesloten. Volgens de laatste inlichtingen hebben thans 13.000 dokarbeiders het werk neer gelegd in de Antwerpsche haven. Drie ladingen fruit loopen reeds gevaar door de vorst te worden aangetast, hetgeen, zou neerkomen op een schade van fr. 100.000. Ook verscheidene tonnen bo ter loopen gevaar door de koude te wor den aangetast. De stoomschepen „Tamara" en „Atlan tic Wind" zetten in plaat» van naar Ant werpen koers naar Rotterdam en Mar seille. John MaeCIoskey, een 27-jarige ex- kapitein van het Amerlkaansche leger, is naar huis teruggekeerd na een reis door de Vereenigde Staten over een af stand van 16.000 kilometer, welke nfj heeft ondernomen, om in de gezinnen van 50 soldaten, die in de campagnes 'n Afrika en Europa, toen zij onder zijn bevel stonden, zijn gestorven, de ontbre kende gedeelten van de verhalen in ce vullen. De reis heeft 700 dollar gekost, die MaeCIoskey gespaard heeft, toen hfj diende bij de 3de divisie infanterie. „Het was tamelijk moeilijk voor mü", zei hij, „maar ik geloof, dat het de moeite waard was. Alle families waren erg dankbaar". In Dutch Flat (Californië) ging hfj visschen met den vader van zijn besten kameraad, luitenant Dave Waybur, den winnaar van de eerste eere-medaille van het Congres voor acties in het Middel landse!» Zeegebied, die In Oostenrijk is gedood. Bij Winslow (Arizona) bezocht hij da ranch van Johnny Edwards, die bij Cas- sino werd gedood. MaeCIoskey merkca op, dat het paard van Edwards eiken dag werd gezadeld, net als voor het ver trek van den soldaat. Andere bezoeken werden afgelegd aan vroegere kameraden, die gewand waren. Ook gezonde vrienden werden bezocht. Tweeden Kerstdag, des avonds 10 uur, wordt over den zender Hilversum I een sportieve luisterwedstrijd gehouden, waarvan de baten ten goede komen aan het Fonds Noodgebieden. Er zijn bij zonder fraaie prijzen voor de goede op lossingen. Inzendingen op briefkaart waarop minstens 40 cent aan postzgels extra is geplakt, moeten worden ge zonden aan het Fonds Noodgebieden, Paleisstraat 1, Den Haag. AMSTERDAM, aangekomen: 17 Dec.: Iris v. Cadix, stg.; Westland v. B.-Aires, stg.; 18 Dec.; Maaskerk v. W.- Afr., stg. ROTTERDAM, aangekomen: 17 Dec.: Palma v. Zaandam, 1.; Export, stg. en Haskerland, 1., v. Londen; 18 Dec Glory terug zee. 1.; Coeta en Vrede v. Lon den, cement; Kortenaer v. Amst., 1. POSITIES van schepen: Amstelkerk 17/12 v. Antw. n. Dover; Ariadne p. 14/12 Ouessant n. Malaga; Back- huysen 16/12 v. Aden n. Pt. Soedan; Berkel 15/12 te Grand Bassam; Cottica 17/12 te Trinidad; Dordrecht 16/12 v Baytown n. V'Utw.; Egmond 13/12 te Tampa; Euterpe 17/12 te Malaga; Ft. Schuyler 15/12 te Southend; Gov. Flinck 16/12 v. East Lond. n. Durban; Gudrun 16/12 v. Napels n. Ge nua; Hugo de Groot 16/12 te New-Orl.; Ida 17/12 te Gothenb.; Japara 17/12 te Suez n Rott.; Joh. de Witt 16/12 v. Mombassa n| Amst.; Keilehaven p. 17/12 Finisterre n Amst.; Kerkplein 17/12 v. Aden n. Rott.;' Leerdam 16/12 te'Vera Cruz; Leeghwater 14/12 v. N.Y. n. Newport News; Limburg 17/12 te Kpstad; Luna 16/12 te Pt. au Prince; Modjokerto 16/12 te Aalborg, vertr. 19/12 n, Antw.; Nederland 10/12 te N.Y.: Nieuwaal 17/12 te Havre; Oise 17/12 te Pa rijs; Odysseus 16/12 te Genua; Orpheus p 17/12 Gibr. n. Rott.; Paulina 10/12 v. Aru ba n. Santa Marta; Frins Willem van. Oranje 17/12 v. Jaffa n, Dublin; Rijn stroom p. 17/12 Dunnet-head n. IJsl.; Roe pat 13/12 te Bombay; A. Scheffer 17/12 v. Lissabon n. Ned.; Stuyvesant 17/12 v. Amst. n. W.-Ind.; Stad Haarlem 17/12 te Bona, daarna IJmuiden; Sandenburgh 17/12 te Casabi.; Sambre 18/12 te Parijs; Tabian 16/12 v. Genua n. Java; Thorbecke 15 '12 te Boston; Theseus 17/12 v Rott. n. Lis sabon; Vinga 16/12 v. Harlirigen n. Gibral tar; v. d. Velde 16/12 te Colombo n. Bat.; Weltevreden 18/12 v Suez n. Bat.; slbtn. Beatrix, Margiet en Soegio m. dok Juliana 16/12 v. Bilbao n. Soerabaja. Amsterdam, 17 Dec. 1946. Na het herstel van gisteren was de stem ming ter beurze ook vandaag niet ongun stig. Betreffende de emissie Walvischvaart, waarop vandaag de inschrijving is openge steld, had men in beurskringen den in druk, dat alle inschrijvingen ten volle zul len worden toegewezen. De obligatiemarkt bleef voor Staats fondsen goed prijshoudend, evenals olie- - fondsen op de aa/ndeelenmarkt aan weinig verandering onderhevig waren. Cultuurwaarden waren verder in herstel voor suiker- en rubbefondsen. Tabaksaan- deelen lagen aangeboden in dg marktj.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2