„Artikelen, toelichting en verklaring moet men als één geheel zien" i VOORLOOPIG MINDER VLEESCH K.L.M.-employe's exposeeren Vaders van groote gezinnen worden niet opgeroepen Duidelijk moet blijken, dat men niet alleen artikelen onderteekent In het Westen géén stroomlooze uren AlleKNVB-wedstrijden afgelast „TWEEDRACHT EN TERREUR MOETEN VERWIJDERD WORDEN" Onzekerheid omtrent levering uit het buitenland Tentoonstelling „Na half zes H Het consument crediet Demobilisatie der lichting 1945 einde 1948 LATER RONDE-TAFEL CONFERENTIE? Parlementaire commissie voor West-lndië Het weer ELFSTEDENTOCHT.... Dooi zet langzaam in Rede van Dr. Van Mook op conferentie te Denpasar Extra bon van 100 gram vervalt -i|| Griep-apidemie te Breda Tot hoofd en hart DONDERDAG 19 DECEMBER 1946 o 69sfe JAARGANG No. 23727 VERKLARING VAN MINISTER JONKMAN Bindende notulen blijven geheim Geen gewone ambtenaren Wel maatregelen, maar nog geen datum Tekort aan veevoeder 300 militairen in het hospitaal 99 „Oost-ludonesië" Kampioenschap Kortebaan van Noord-Holland BURt/AUX VAN RÊDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143450 ABONNEMENTEN: 30 ets p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur- 0. J. W Boerrigter. Wno. hoofdredacteur: -JC Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVER l EN l IE i MRicr 5G cenis. pe. rullimeter hoogte Ingezonden mededeel:rger dubbel tarief Omroepers 16 cents oer m.m hoogte De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren In de Tweede Kamer-vergadering, welke hedenmorgen IX uur begon, is de beraadslaging over de door de regeering in de vergadering van 10 December afge legde verklaring inzake de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati voortgezet. Thans kwam de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, de heer Jonkman aan het woord. Er was wederom groote belangstelling. De meeste ministers waren present. Een toelichting der C.-G. en een verklaring der regeering was noodig; men tt oet ze als één geheel zien, waarbij de verklaring der regcering prioriteit geniet. Het is niet geheel redelijk, alleen de 17 artikelen te bezien los van de toelichting en de verklaring. Vóór de onderteekening moet vaststaan, dat de wederpartij toelichting en verklaring aanvaardt. Duidelijk moet blijken, dat men niet alleen de artikelen onderteckent. Aan de onderteekening zou de regeering een briefwisseling willen doen voorafgaan, waarin dat wordt duidelijk gemaakt. Daartoe helt de regeering over. De gedachtenwisseling in de Kamer heeft de regeering de overtuiging ge bracht, dat hoezeer men er ook tegen zal zijn, men zal stemmen voor Linggadjati aïdusminister JONKMAN, en hij wil zijn tegenstanders overtuigen, dat het beter is toch te stemmen vóór Lingga djati. Het beroert ons zoo volledig, dat daar in ook ligt een onvermijdelijk verschil lende instelling tegenover de vraagstuk ken. Een regeering als hier zit, die zich vooruitstrevend noemt, kijkt naar de toekomst en als men dat doet, is men voor Linggadjati, aldus spr. Men moet in Linggadjati iets veelbelovends zien Men kan er een gang naar Canossa in zien, maar ook iets verheugends. Als men naar de toekomst ziet, zegt men: er is een groot offer gebracht, om iets goeds te bereiken. De commissie gedroeg zich waardig onder onwaardige omstandig heden. Men-zal moeten bedenken, dat men, als hier gesproken wordt van een over eenkomst, erkenning van de republiek, van een Unie, zoeken moet naar de be- teekenis van de woorden der overeen komst. Men bedenke, dat nog zeer veel aan de verdere uitwerking is overge laten het is voor alles eer politiek accoord en dat de regeering over weegt, als het tot stand is gekomen, of dan niet het moment is gekomen, om wellicht voor wettelijke maat regelen uit, toch nog allereerst bij een te roepen een Ronde Tafelcon ferentie, zooals die altijd de laat ste jaren is gedacht. Zoo weinig brengt dit accoord, dat er ruimte Blljrt voor een Ronde Tafelconfe rentie. En daarna zal men moeten komen tot een grondwetswijziging en opstelling van een statuut voor de Unie. Men bedenke, dat het politiek accoord nog zoo weinig brengt, dat er wettelijke maatregelen moeten komen voor den overbruggingstermijn. Spr. verzekert, dat zoowel de C.-G., als de Lt. G.G. reeds by de regeering hebben voorgebracht, met welke menschen het accoord verder ka,n worden uitgewerkt. Tegen de tegenstelling, welke de heer Romme maakte tusschen Langgadjati als fantoom en als het wezenlijke Lingga djati heeft spr- bezwaar. Men moet zich indenken, onder welke omstandigheden het accoord moest wor den opgesteld. Men bedenke, dat ieder der beide delegaties invloed wilde uit oefenen, zoodat het een compromis moest worden. Ten aanzien van de arbitrageclausule deelt spr. mede, dat de arbitrage op het laatste oogenblik is opgenomen op ver langen der Indonesische delegatie. Maar geen der partijen heeft gelegenheid ge had zich volledig rekenschap te geven van de draagwijdte der arbitrage. De bedoeling is af te spreken, dat dit arti kel in een apart reglement een eigen be schrijving zal krijgen. Ten aanzien van de bindende notu len zegt de minister, dat er besprekin gen zijn geweest zonder de Britsche vertegenwoordiger. Bij de politieke besprekingen zijn afspraken gemaakt, wat men later zal doen op bepaalde Punten. Daarover zijn notulen ge maakt. Spr. gelooft, dat de Kamer zou kunnen goedvinden niet aan te dringen op het overleggen der notu len, omdat het schade zou kunnen veroorzaken. Er wordt in dit debat, en terecht, ge staan op onze Grondwet. Maar men mag hooit vergeten, dat men nooit heeft voorzien, dat zich omstandigheden als nu konden voordoen. Zoolang de Grondwet niet gewijzigd is, kan het kwalijk moge lijk zijn zich aan te passen aan de wet telijke toestanden. Verwijzende naar 1830 meent spr., dat we niet geheel zonder precedent zijn. Waar ging het bij de overeenkom.-,!, om? Gezocht wordt naar een vrijheid in grootere eenheid als oplossing van het koloniale geval. Wij willen op eigen wijze voorzien in een nieuwe staatsinrichting met vrijheid voor de onderdeelen. De vierdeelige staat, welke we gaan oprichten, zal moeten voldoen aan eischen, die nog niet gesteld zijn. Is het wel redelijk als men een andere op vatting over de Koninklijke rede huldigt, als men anders denkt over de overeenkomst dan een ander de regeering te beschuldigen van on trouw en zelfs met vervolging te bedrei gen? vraagt de minister. Op het vraag stuk dat de heer Vonk gesteld heeft, wil spr. strafrechtelijk niet ingaan, doch hij maakt er eenige staatkundige opmer kingen over. Men zou kunnen meenen, dat wat bedoeld wordt, kan zijn ten na- deele van den Staat, zij het dan zonder opzet. De heer Vonk heeft echter een on juistheid begaan. Hij heeft de leden der C.-G. en den Lt. G. G. beschouwd als gewone ambtenaren. Hiërarchisch zijn ze slechts ondergeschikt aan de Kroon. Ze hebben geen chef in den gewonen zin. Dat geeft een verhouding, die niets te maken heeft met den gewonen amb tenaar. Men kan zich niet losmaken van de zeer eigenaardige verhouding waarin de C.-G. en de Lt. G. G. staan. De heer Vonk moet z.i. ook acade misch nagaan of een rede als de zijne, buiten de Kamer gehouden, wel geschikt is, om niet te verhinderen, dat ministers en Kamerleden vrij en onbe lemmerd hun werk kunnen verrichten. Spr. gaat vervolgens de opdracht aan de C.-G. na, zoomede de toelichting wel ke hij er op gegeven heeft. Het reeht van afscheiding werd erkend. Hij vraagt zich af, .of het redelijk is aan het betrok ken artikel zelf te ontleenen een moge lijkheid tot strafbaarheid. Van de 7 Decemterrede af wordt ge hinkt op twee gedachten: öf het moet zijn een unitarisch verband óf een fede ratief verband. In de troonrede vindt men dezelfde veelzijdigheid; men vindt het terug in elk staatstuk. En als men dan nu gaat staan op het federatieve been, is het dan wel juist daar zoo sterk tegen t gaan opponeeren? Men heeft betoogd, dat de C.-G. haar instructies zou hebben overschreden en de regeering zou daaraan hebben mee gedaan. Men zou meer in federatieve richting gaan en daarom werd aldus opgetreden. En er zou alleen geparafeerd worden, omdat de Kamer zich over de richting nog moet uitspreken. Waar- de bereid heid er was om de Kamer te kennen, is er, naar sprekers meening,1 weinig reden om de C.-G. te beschuldigen. In verband met het bij het debat aange haalde artikel van ,,Het Binnenhof" verklaart spr., dat er inderdaad verschil van inzicht met de C.-G. is geweest. Maar wiar het niet over gewone amb tenaren gaat, vraagt zij zich af, wat daar tegen is. Er is gevraagd: Is dit nog wel een koninkrijk? De overeenkomst moet genomen worden naar haar eigen tekst en dan ziet men in art. 6 een federatie, die Unie wordt geheeten, in art. 7 organen, die gemeenschappelijke belangen zullen behartigen. En men ziet aan het hoofd van de Unie den koning. Besluiten worden genomen in naam van den Koning. Er is een conflictenrege ling aangekondigd; hieruit blijkt de eigen souvereiniteit van de Unie. In elk geval wordt een en ander nog openge laten voor nadere uitwerking. (Vervolg op pagina 2) De parlementaire commissie .welke naar West-lndië zal worden afgevaar digd, zal bestaan uit de Tweede Kamer leden dr. S. E. B. Bierema (P. v. d. A) H. J. W. A. Meijerink (A.-R.), G. W'age- naar (C. P. N), prof. J. H. A. Logeman (P. v. d. A.) en uit de Eerste Kamer leden mr. G. C. J. D. Kropman (K.V.P.) en prof. J. de Zwaan (CH in Frankrijk, is wederopbouw Minister Jonkman Tengevolge van het gebrek aan steen kool zijn op sommige plaatsen storingen opgetreden in de gas- cn clectriciteits- voorziening. In het algemeen is de situa tie thans als volgt, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede: In het Zuiden van het land bestaan weer ,,speruren" voor die bedreven en particulieren die gas betrekken uit de Staatsmijnen, zulks tengevolge van het feit, dat de mijnen eenige dagen krap zitten met mijngas. De Gelöersche Elec- triciteitscentrale is er toe overgegaan, die kabels, waarop meer stroom wordt ge bruikt dan is toegestaan, droog te leg gen". In Zeeland is dit eveneens het ge val. Deze situatie blijft zoo lang bestaan, tot nieuwe stroomleverirg via de kabels mogelijk is. In het Westen van het land is thans over stroomlooze uren niets bekend. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat be paalde centrales individueel een dreige ment zullen moeten lanceeren ter beper king van dit stroomverbruik. Gemeld wordt, dat aan de Australische gezant in Nederland, Keith S. Officer de vacature van Australisch gezant in Mos kou zou worden aangeboden. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwakke of matige wind, overwe gend tusschen Zuid en Oost. Tijdeiyk weer afnemende bewolking, vrijwel nergens neerslag. Langs de kust tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst. Overigens des nacht matige tot strenge vorst, vooral in Oostelijk Noord-Brabant en Limburg en over dag matige tot lichte vorst. Zon 8.4516.30, maan 5.3614.44. (Van onzen lïieschen correspondent) Gisterenavond vergaderde het bestuur van de Elfstedenvereeniging. In verband met de weersgesteldheid en den toestand van het ijs op het traject is de datum voor den eventueel te houden Elfstedentocht nog niet vastgesteld. Aan den wedstrijd mógen in den vervolge al leen heeren boven 18 jaar deelnemen Het is niet meer geoorloofd zich voor den wedstrijd te laten inschrijven en na den start in den toertocht over te gaan. Wed strijdrijders, die meer dan 2 uur na nr. 1 aankomen, ontvangen geen kruisje. Deelnemers aan den toertocht mogen naar keuze alleen of gezamenlijk rijden. Dames kunnen alleen inschrijven voor den toertocht. De voorlaatste controlepost Praneker wordt des avonds 8 uur gesloten. De in- schrijvingskosten bedragen f2.50 per persoon. Het zilveren kruisje wordt even tueel tegen kostprijs beschikbaar gesteld Over logies en huisvesting volgen nadere mededeelingen. De algemeene tenrienz in de weerkun dige situatie is nu zoo, dat men in De Bilt aanneemt, dat de vorst-periode voor den dooi zal moeten wijken. Echter niet zóó, dat rrien van een invallen van den dooi zou kunnen spreken. De stijging van de temperatuur gaat namelijk heel lang zaam en zal zich geleidelijk van het Noorden en Westen naar het Zuiden en Oosten van ons land verplaatsen. Kan men - derhalve in het Noorden en het Westen zeker vandaag bereids op tempe raturen rond net vriespunt rekenen, in het Midden en het Oosten zal het zeker vandaag en vannacht nog blijven vrie zen. Kortom, de dooi zit vlak bij, doch heeft tijd noodig om zich aan het geheele land mede te öeelen. Is dit op zichzelf niet zoo prettig, daar staat tegenover, dat op het oogenblik ook geen strooming valt waar te nemen die op een eventueele hervatting van de vorstperiode wijst. Alle door den Koninkiyken Neder- landschen Voetbalbond voor Zaterdag en Zondag a.s. vastgestelde wedstrijden zijn afgelast met. het oog op de gesteldheid der terreinen. In het hoofdgebouw van de K.L.M. te Den Haag is een tentoonstelling geopend van voorwerpen, welke door leden van het K.L.M--personeel in hun vrijen tijd vervaar digd zijn. De heer en mevrouw Plesman en de vliegers Parmentier en Viruly bezichtigen de expositie „Hoewel de omstandigheden ons tot tijdelijke voorzieningen noodza ken, willen wij den wettigen weg niet verlaten, daar juist de ontwikkeling volgens den wettigen weg dit gedeel te van den Archipel onderscheidt van hetgeen zich elders heeft voor gedaan. Wij willen niet stilstaan, totdat elders de moeilijkheden zijn opgelost en wij behoeven zulks ook niet, want de hier ontworpen rege lingen kunnen in voorloopigen vorm onmiddellijk na. de overeenstemming in werking worden gebracht, in af wachting van de nadere sanctie van het hoogste gezag van het land en van het Koninkrijk", aldus dr. Van Mook in zijn openingsrede op de conferentie te Denpasar. Van Mook wees er verder op, dat een betere organisatie van het politieke leven noodzakelijk was en dat het stelsel van vertegenwoordiging zoo zuiver mogelijk moest worden aangepast aan de politieke behoeften van elke streek, waardoor een afdoende bestrijding van de terreurgroe pen, welke een absoluut noodzakelijke voorwaarde voor een werkelijke demo cratie is, mogelijk zou worden. Daarnaast moet een bestuursapparaat uit de Negara worden opgebouwd. Onder de volkeren van Indië hebben de volken uit dit gebied de beste kansen de vrachtvaarders van den Archipel te worden en daardoor een belangrijke plaats te bezetten. De resten van twee- Het streven der regeering de vleeschvoorzicning op het huidige niveau te handhaven wordt momenteel doorkruist door de onzekerheid omtrent de leverin gen uit het buitenland, waardoor de vooruitzichten voor de eerste maanden van het volgend jaar niet gunstig zijn. Zooals de situatie op het oogenblik is weinig aanvoer uit het buitenland en gering aanbod op de binnenlandsche marfci is een terugslag in de vleeschvoorziening gedurende eenige maanden te voorzien. vleesch (vleesch met been). Het gemid deld gewicht van een koe op 250 K.G. stellend, vraagt het huidige rantsoen ruim 10.000 dieren per week. De capaciteit van onzen eigen rund en varkensstapel is hiervoor nog niet toereikend, terwijl bovendien het clan destien slachten en de smokkelhandel in vee een nadeeligen invloed uitoefenen. Als middel om de binnenlandsche le veranties van slachtvee zoo regelmatig mogelijk te laten verloopen, heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening de verplichte veele vering gehandhaafd. Het aanbod van varkens neemt den Met de gevormde reserves, aangevuld met binnenlandsche leveranties wel ke, naar men weet, gedurende den win ter aanmerkelijk terugloopen en wat eventueel uit import beschikbaar komt, zal de vleeschvoorziening tot Mei 1947 verzekerd dienen te worden. Wat hiervoor noodig is, blijkt uit en kele cijfers. Een verstrekking van 250 gram per persoon per week, inclusief toeslagen voor zwaren arbeid, zieken en militairen, eischt per week ongeveer 2750 ton rund-, varkens- en paarden- t:.-.,'T-rw De defenrüe-diempel in de Schevcningsche haven vormt voor de scheepvaart een groote hindernis. Dit bleek, toen twee binnenkomende haringloggers Woensdag vast Hepen cn na zeer veel moeite over den drempel konden komen. De minister van Oorlog heett toestemming verleend tot' verwijdering van dit obstakel bollen gang. Een kijkje op het imposante, «JO meter lange viaduct te Nogent-sur- Marne, 10 mijl van Parijs, dat dezer dagen geopend werd. Het geweldige viaduct, dat «Oor de Duitschers in 1944 vernield werd, geheel gerestaureerd. Het wordt als een «eer belangrijk Fransch reconstructiewerk beschouwd Met extra-treinen zijn Woensdag ochtend ongeveer 1600 dienstplichtigen van het regiment luchtstrijdkrachten, gelegerd in de Chassée- en Kloosterka zerne te Breda, tot 2 Januari met ex tra verlof gezonden. Dit naar aanleiding van het uitbreken van een griepepide mie, waarvan ongeveer 300 soldaten het slachtoffer werden. De commandant is tot dezen maatregel moeten komen daar in het hospitaal van deze garnizoens plaats voor zulk een aantal zieken geen plaats is. (Van onzen Haagschen redacteur) In de cantine van het K.L.M.-ge- bouw aan den Raamweg heeft de pre sident-directeur der K.L.M., A. Ples man, Woensdagmiddag een tentoon stelling geopend, die onder den naam. „Na half zes" een 50-tal inzendin gen omvat van vliegtuigmodellen, mo toren, teekeningen, schilderijen, fo to's, scheepsmodellen, verzamelingen en wat dies meer zij, door K.L.M— employé's in hun vrijen tüd vervaar digd ol bijeengebracht. Op deze tentoonstelling, die drie da gen duren zal, staat tevens een interes sante maquette opgesteld, die laat zien, hoe het K.L.M.-gebouw, dat men mo menteel' aan het uitbreiden is, er over eenige jaren zal uitzien. Het wordt na melijk viermaal zoo groot als het thans is en 1500 man personeel zal dan over 12.000 M.2 kantoorruimte beschikken. De eerste nieuwe vleugel komt volgend jaar gereed. Als bijzondere attractie voor de pers gaf de K.L.M.-fotograaf, Wim Berssen- brugge, een projectie-voorstelling van zijn stereoscopische kleurenfoto's en het zij te zijner eere volmondig erkend, flat zijn werk vcor ieder der aanwezi gen een openbaring was. Het was de eerste keer, dat Berssenbrugge deze foto's in het publiek vertoonde, maar hij zou alle minnaars van schoonheid te kort doen als het de laatste keer zou zyn geweest. laatsten tijd toe, doch deze toeneming kan het aspect van onze vleeschvoorzie ning nog niet voldoende verbeteren. Het groote tekort aan voeder en de onmoge lijkheid om meer veevoeder te impor teeren, vormen voorloopig nog ernstige belemmeringen voor het herstel van on zen varkensstapel, welke voor den oorlog ongeveer 2/3 gedeelte van het vleesch - verbruik in Nederland leverde, terwijl toen bovendien nog belangrijke hoeveel heden bacon werden geëxporteerd. Men weet, dat voor 1940 Nederland zeer groo te hoeveelheden voedergranen in het buitenland kocht en een groot deel van het daarmee geprouuceerde vleesch ex porteerde. De Amerikaansche veestapel is gedu rende de jaren 19401945 evenwel aan zienlijk uitgebreid, zoodat men daar lie ver het verwerkte product, in dit geval vleesch, dan de grondstoffen (granen! levert. De wereldbehoeften aan vleesch zijn echter enorm en Nederland is af hankelijk van de toewijzingen van den internationalen voedselraad. Ons to- taalverbruik, op basis van het huidig rantsoen van 400 gram plus 100 gram extra per persoon per veertien dagen, bedraagt ongeveer 140.000 ton (geslacht gewicht) per jaar. De z.g. uitstoot van onzen rundveestapel levert thans over eep geheel jaar genomen 85.000 ton vleesch op, daarbij komt ongeveer 30.000 ton varkensvleesch en een paar duizend ton paarden- en schapenvleesch. Er is dus een tekort van ongeveer 25.000 ton, dat uit import gedekt moet worden. De leveringen uit Argentinië en de Ver. Staten blijven achter bij de op verkregen toewijzingen gebaseerde Ter- wachtingen en wat ons land in Ierland en Denemarken dit najaar heeft kunnen koopen, resp. ongeveer 2500 en ongeveer 2000 ton in geslacht gewicht, is in ver houding tot ons vleeschverbruik betrek kelijk gering. Zonder vleeschimport zou het rantsoen uiteraard, over het geheele jaar gezien, lager moeten zijn en zeker beneden het vereischte minimum komen te liggen. DU zou tot gevolg hebben: een grootere vraag naar clandestien vleesch. hetgeen op de algemeene vlecschnositie een zeer ongunstigen invloed zou uit oefenen. De regeering stelt mede daarom alles in het werk om een redelijke voorziening te waarborgen, doch in verband met de geschetste moeilijk, heden dient men er rekening mede te houden, dat begin Januari de extra verstrekking van 100 gram boven het rantsoen van 400 gram per persoon per veertien dagen welke extra ver. strekking langen tqd is volgehouden voorloopig geheel of gedeeltelijk zal moeten worden stopgezet. I Plaats, tijd, en middelen tot han delen ontbreken nimmer; doch I weten, iaat men wil en willen, wat \men weet, is toch de hoofdzaak, j dracht, verwildering en terreur moeten ten spoedigste uit Oost-Indonesiëë ver wijderd worden. Bij het onderwijs zal men kunnen rekenen op steun van de centrale regeering en van Nederland". In dit gebied, zoo vervolgde hij, lijkt het verder mogelijk om oude instellingen van zelfbesturende landen tot moderne ontwikkeling te brengen. Het eigen ka rakter van zelfbesturen opent den weg tot samenwerking en federatie. Na te hebben gewezen op de moeilijk heden in verband met de eigen verant woordelijkheid van Oost-Indonesië voor de financiën zulks wegens de om standigheid, dat aanzienlijke uit produc tie-bronnen voortvloeiende overschotten voor de overheid, nog niet te verwachten zijn, zoodat de eerste jaren soberheid is geboden, besloot Van Mook zijn rede als volgt: „Wanneer in een gedeelte van dezen Archipel de politieke vrede geheel kan hersteld worden, het vertrouwen tusschen Indonesiërs en Nederlanders kan worden gegrondvest en het recon structiewerk met volle toewijding en in spanning van alle krachen kan worden begonnen, dan zal dit zonder twijfel door de kracht van het voorbeeld ook de an deren meesleepen. Moge de Almachtige ons bij de besluiten, waartoe wij geraken en bij de keuze van de personen aan wie wij de verdere uitwerking van deze taak toevertrouwen, bijstaan en ons blijven leiden op den weg, die voor Oost-Indone- sië en voor Indië als geheel, de beste is". Naar uit zeer gezaghebbende bron wordt vernomen, zal de sterkste territo riale fractie, n.l. de 18 leden tellende delegatie van Zuid-Celebes. na de offi- cieele opening van de canferentie een nota van wijzigingen op de ontwerprege ling voor de vorming van den staat de Oroo'e Oost indienen. Deze ontwerprege ling is opgesteld doorlietR^geeringscom- misyriaat voor Borneo en de Groote Oost en reeds tijdens de informeele voorbe sprekingen bestudeerd en behandeld. Het belangrijkste voorstel is: wijziging van den naam „Groote Oost" in „Oost-Indo nesië". De aspirant-controleur R. Westhof is in een kampong, 9 kilometer ten Oosten van Malino. door een bende van 6 man met blanke wapens over vallen en vermoord, erwijl hij in een jeep met politie op weg was naar een vernielde brug. De Britsche minister van Landsverde diging heeft op een debetreffende vraag de volgende getallen verstrekt aangaande Britsche verliezen in Indië sinds het einde van den oorlog met Japan: vloot: 6 ver misten, leger: 50 dooden, 20 vermisten, 125 gewonden, luchtmacht: 27 dooden 20 vermisten. 23 gewonden; Vóór-Indisch leger: 550 gesneuvelden, 300 vermisten, 1295 gewonden. (Van een bijzonderen medewerker) et gaat niet goed met het consu- mentencrediet De goede bedoe lingen, welke de regeering daar mede heeft, komen niet tot haar recht. 12 Juni j.l., dus langer dan een half jaar geleden, zona de minister van Binnen landsche Zaken een circulaire aan de gemeentebesturen, waarin hij mededee- ling deed van de hoofdzaken van het toen aanhangige wetsontwerp inzake het consumentencrediet. Hij wees daar bij de gemeenten op de belangrijke taak, die zij bij de uitvoering der wet te ver vullen zouden krijgen en gaf den ge meentebesturen in verband met de groote urgentie dezer zaak in overwe ging, reeds aanstonds de noodige voor bereidende maatregelen te nemen. Uit de circulaire citeeren wij nog, dat de wet beoogt: door de verleening van voorschotten het aankoopen van onont beerlijke duurzame gebruiksgoederen (nu deze ruimer beschikbaar komen) voor degenen, die deze aanschaffingen niet uit hun loopende inkomens kunnen bekostigen, te vergemakkelijken. De wet is 17 Juli tot stand gekomen en niettegenstaande de gemeenten volle medewerking aan de uitvoering verlee- nen, hebben degenen, voor wie het con sumentencrediet bestemd is, daarmede nog niets kunnen koopen van de zoo dringend benoodigöe goederen, welke volgens de regeering reeds in Juni j.l. in ruimere mate beschikbaar kwamen. En het ziet er niet naar uit, dat dit op korten termijn wél het geval zal zijn. Het is algemeen bekend, dat het aantal aanvragen ver beneden de verwachting is gebleven. Het voor deze affaire (on danks het feit, dat aan de gemeenten het leeuwendeel der werkzaamheden is opgedragen) opgebouwde omvangrijke administratieve apparaat had derhalve voor een snelle afwikkeling kunnen zor gen. We zien het nu evenwel gebeuren, dat deze niet sneller, doch langzamer ge schiedt. Er is 'n streven merkbaar, de ad ministratie zoo perfect mogelijk te doen inrichten. De gemeentebesturen wor den opgescheept met zulke nauwkeurige richtlijnen, dat van een soepele en dus snelle afdoening der aanvragen geen spiake is-. Tegelijkertijd blijfmen van rijkswege maar leuren met het consu mentencrediet; de termijn voor het doen van aanvragen sioot aanvankelijk 9 No vember en is sedert dien herhaaldelijk verlengd. Dit heeft een vertragende wer king op de behandeling der tijdig inge diende aanvragen. Daargelaten de vraag of het der Overheid past, met zooveel nadruk de bevolking op te wekken op crediet te gaan leven, merken wij op, dat een veel doelmatiger propaganda hierin bestaat, dat de menschen die eenige maanden geleden het crediet aanvroegen, het zoo spoedig mogelijk krijgen toege kend. In plaats daarvan heeft men tusschen den consument en het voor hem zoo dringend noodige crcdiei een barrière van formulieren en admipistratieven rompslomp opgericht, welke het crediet voorloopig nog onbereikbaar maakt De Vereeniging van Directeuren van Gemeentelijke Diensten van Sociale Zaken heeft zich tijdens een dezer dagen gehouden congres ernstig beklaagd over de van rijkswege gegeven voorschriften. Deze maken de behandeling van de aanvragen voor het consumentencrediet zóó tijdroovend, dat de vergadering zich in een motie uitsprak voor uitstel van ,de in werking treding van het crediet van 1 Januari tot 1 Maart 1947. Het schijnt noodig te zijn sommigen instanties duidelijk te maken, dat het consumentencrediet niet m het leven is geroepen voor het aan het werk stellen en houden van een zoo groot mogelijk aantal ambtenaren. De doelstelling van de regeering was: snelle hulp aan de in grooten nood ver- keerende minder draagkrachtige groe pen der bevolking. Deze doelstelling wordt verijdeld. De regeering behoort in te grijpen. De administratieve uitwas sen behooren met spoed te worden af gesneden en de credieten moeten op korten termijn worden toegekend. Het consumentencrediet wordt anders een bron van teleurstelling, ergernis en van gerechtvaardigden wrevel bij groote groepen der bevolking. In het belang van de groote gezin nen is de minister van Oorlog er toe overgegaan, maatregelen te nemen, opdat reserve-officieren, dienstplich tige onder.officieren en ook andere dienstplichtigen, die een gezin heb ben met méér dan VIJF kinderen, voortaan buiten oproeping zuilen blijven. Uit het eindveslag de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over de dienstplichtvoorziening blijkt voorts dat thans onder de wapenen zijn de lichtin gen 1945 en 1946. Het grootste deel van het personeel der lichting 1945 is naar Indië vertrokken in het verband der eerste divisie „7 December" en der „7 December-bataljons." Aannemende, dat de ontwikkeling van den toestand in In dië geen wijzigingen in de bestaande plannen brengt, kan de demobilisatie van de lichting 1945 tegen het einde van 1948 worden tegemoet gezien. De demo bilisatie van de lichting 1946, hoofdzake lijk ingedeeld bij de tweede divisie, zou in de eerste helft van 1949 kunnen vol gen. In 1947 zullen dienstplichtige on derofficieren onder de wapenen mos- ten worden geroepen ter aflossing van oudere onderofficierefl, die zich thans in de tropen bevinden, en ter voorziening in de kaderbehoeften der Ss divisie. Eveneens zullen in 1947 nog onderscheidene reserveofficieren in werkelijken dienst moeten komen ter voorziening in tal van functies bij de 3e divisie of ter vervanging van officieren, die overgeplaatst zullen worden naar deze divisie uit verschillende onderdeelen. staven en bureaux in Nederland. In overweging is, of deelneming aan de bezetting van Duitschiand bin nen niet te langen tijd en voorshands in bescheiden mate mogelijk is, waar bij tevens wordt nagegaan op welke wijze de alsdan te nemen maatrege len in het raam van den uiteindelij ken opbouw van de Koninklijke Landmacht zullen passen. De belangen van het onderwijs aan Landbouwwinterscholen zien de minis ters van Oorlog en Marine geenszins voorbij. Hoewel het bezwaren oplever de. is besloten aan de leerlingen van de hoogste klasse der verschillende land- bouwonderwijsinrichtingen, cehoorende tot de lichtingen 1946 en 1947, uitstel van eerste oefening te verleenen tot na afloop van hun examen. Indien de vorst aanhoudt zuuen a s. Zaterdagmiddag te Krommeniedi;x de 'kortebaankampioensehappen van Noord- Hoiland verreden worden. De wedstrrden worden georganiseerd door de ysnaan- vereeniging „Klein maar Dapper" De baanlengte bedraagt 160 meter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1