KAMER AANVAARDT LINGGADJATI i Verdrag van Lateranen in Ital. grondwet m RADAR EN VOGELS Elfstedentocht op 28 December Voorloopig voor ons land nog strenge vorst Duitsche boeren in de Russische zone Paus zal demonstratie tegen anti-clericalisme bijwonen Wedstrijden en tochten in heel het land Toch wordt zachte Kerstmis verwacht Tot hoofd en hart Met 65-30 stemmen werd aangenomen een motie-Romme, waarin de Kamer zich met het regeeringsheleid vereenigt Krachtig verzet der communisten COMPLOT ONTDEKT TE BUITENZORG Gevolgen van de vorst Twee vliegtuigen in de lucht in botsing Byrd ontdekt onderzeesche bergketen Vorst en dooi in Europa Het weer VRIJDAG 20 DECEMBER 1946 o 69ste JAARGANG No. 23728 0W+&- i In de Tweede Kamer is hedenmiddag gestemd over de moties, welke gisteravond tijdens hel debat over Linggadjaii zijn ingediend. De eerste motie-Romme, betreffende de vrijheid en de veiligheid van de slachtoffers der gebeurtenissen in Indo nesië en van de geïnterneerden, werd met 83 stemmen voor aangenomen. Tegen stemden alleen de communisten. De motie-Schouten, welke de regeering uitnoodigt ten spoedigste over te gaan tot de bijeenroeping van de Rijks conferentie, werd verworpen met 65 tegen 29 stemmen. Vóór de fracties der A.R., C.H., ST.G. en P. v. d. V. Tegen waren de R„K. fractie, de P. v. d. A. en de Comm. fractie. De heer Ruys de Beerenhrouck had te voren verklaard, zich van stemming te zullen onthouden. De stemming over de tweede motie-Romme, welke zich vereenigt met het door de regeering voorgenomen beleid t. a. v. het onlwerp-accoord van Linggadjaii, had tot resul taat, dat deze motie met 65 stemmen voor en 30 tegen werd aangenomen. Voor slemden de R.K. fractie (behalve de heer Ruys de Beerenbrouck)de Partij van den Arbeid en de Communistische fractie. Tegen stemden de fracties der A.R., C.H., ST.G., P. v. d. V. en de heer Ruys de Beerenbrouck» De Kamer, overwegende, dat de regeering terecht haar beleid erop richt, om, met overwinning van de zoowel hier te lande als in Indonesië heersehende vertrouwenscrisis, een van Indonesië en Nederland op den grondslag van dp. beginselen der Koninklijke rede van 7 December1942 te verwezen lijken; overwegende, dat de regeering hier toe dienstig acht het aangaan, met vertegenwoordigers der Republiek In donesië, van een wederzijdsche ver bintenis, met inachtneming der gel dende Grondwet, tot niets meer of anders dan wat volgens de door de Comm.-Gen. opgestelde toelichting te Linggadjati is overeengekomen met onverkorte inachtneming van de re- geeringsverklaring van 10 December 1946 en van de aanvullende regee ring sverklaring van 19 December '46; van oordeel, dat deze wederzijdsche verbintenis, bij juiste uitvoering daarvan de mogelijkheid opent, om het noodzakelijk duurzaam samen gaan tusschen Nederland en Indone sië op den grondslag van de begin- selen der Koninklijke rede te verwe zenlijken; vereenigt zich met het ten deze door de regeering voorgenomen be leid; en gaat over tot de orde van den dag. Ook de motie van den heer Schouten, mede-onderteekend door de heeren Tila- hus (C.H.), Bierema (P.V.), Zandt (St. Ger.) en De Wilde (A.R.), is om haar formuleering te belangrijk om haar niet onverkort weer te geven. Zij luidt als volgt; Militaire maatregelen van Ned. commandant Aanval op Malino Dorpentocht Schipbrug bij Hedel buiten gebruik AMSTERDAM-ALKMAAR ELECTRISCH Spoorwegdirectie gehuldigd Ook de Zaandccmsche industrie toon de zich verheugd over de electrificatie van-de lijn AmsterdamAlkmaar en zond eenige charmante ambassadri ces naar het station, die den reizigers de echte Zaansche koek offreerden. De ergste besmetting, die een mensch kan oploopen, is de ziekte van vrees voor zijn medemenschen- Slachtoffers van menschelijk op- \jiicht zijn d,iep te beklagen. y BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 1434SG ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severifü NIEUWE HAARIfMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren y-w—rw reeds scherp op zijn quenties was gewezen, bel te maken. onheilvolle conse- eenigermate flcxi- W$^ÈÊ£, f Over hef tweede deel van het debat over Linggadjati schrijft onze parlementaire redacteur het volgende: Om half twee in den afgeloopen nacht heeft de Tweede Kamer het debat over Linggadjati beëindigd. Op dat moment waren er drie moties ingediend, te weten twee van prof. Romme en een van den heer Schouten, waarover de stem ming Vrijdagmiddag gehouden zal worden. De eerste motie van prof. Romme, die was mede-onderteekend door de fractieleiders van de Partij v. d. Arbeid, de Anti-Rcvolutionnairen, de Christelijk-Historischen, de Partij v. d. Vrijheid, de Staatkundig-Gereformeerden, alsmede door het katholieke lid Ruys de Beerenbrouck, spreekt uit, dat vrijheid en de veiligheid van de slachtoffers der gebeurtenissen in Indonesië en van de geïnterneerden thans in ieder geval be hoort te worden verzekerd. De tweede motie van prof. Romme is van politieke strekking en slechts mede- onderteekend door den heer v. d. Goes van Naters, terwijl zij ondersteuning ondervond uitsluitend van de leden der beide regeeringspartijen. Om het politiek belang van haar for muleering laten wij haar onverkort vol gen. De Kamer, kennis genomen hebbende ran de schriftelijke en mondelinge toe lichtingen op de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati; overwegende, dat in de regeeringsver- klaringen van 10 Mei 1941 en van 7 De cember 1942, uitgesproken bij monde van U.M. cle Koningin, is toegezegd, dat aan de volkeren van Nederland, Nederlandsch- tndië, Suriname en Curacao de gelegen heid zal worden gegeven om gezamenlijk te overleggen over een voor de verander de omstandigheden passenden bouw van het Koninkrijk en zijn deelen; dat aan deze plechtige toezegging in het belang van het geheele Koninkrijk haar letter en geest uitvoering behoort te worden gegeven, in het bijzonder om dat dit de eenige wijze is, welke een Waarlijk, democratischen opzet waarborgt met betrekking tot de voorbereiding van de reconstructie van het Koninkrijk; dat de genoemde ontwerp-overeenkomst van Linggadjati in zoodanige mate pre- iudicieert on het overleg in de Rijkscon- Icrcntie, dat aan de voormelde toezegging fn feite niet, althans zeer bezwaarlijk zou hunnen worden voldaan; spreekt als haar meening uit dat thans allereerst aan die toezegging uitvoering behoort te worden gegeven door de bljeen- foeping van eene Rijksconferentiewaar- ln vertegenwoordigers van de tot het Ko ninkrijk behoorende volkeren in vrijheid hunnen beraadslagen over den nieuwen bouw van het Koninkrijk, noodigt de regeering uit ten spoedigste °vcr te gaan tot de bijeenroeping van die conferentie, en gaat over tot de orde van len dag. Ziedaar dus de tastbare vrucht van het debat. Doch er zijn méér vruchten vaal deze grootscheepsche gedrchten wisseling. heeft op het belangrijkste punt van net politiek beleid de eenheid der beide regeeringspartijen duidelijk bevestigd, wat na alles wat er de laatste maanden in «-lemen stijl gepasseerd is, van onmisken baar belang is. Maar dit debat heeft bo vendien met betrekkin." tot Indië de scherpe kanten van het "probleem geducht afgeslepen, en men kon bij het luisteren naar de replieken waarnemen, dat alle Partijen h^m best deden een zoo breed mogelijk gemeenschappelijk platvorm te rthden. Daar was in de eerste plaats Loge- «hann. die ter verduidelijking van ziln rede «P eersten termijn met zooveel woorden Uitsprak, dat hij het recht op revolutie Udarin niet erkend heeft, doch slechts de bedoeling heeft gehad uit t.e drukken, dat 2*5 by het streven naar een nieuwe «vthtsorde bepaalde zedelijke drijfveeren moet erkennen en aan deze een plaats in die nieuwe rechtsorde moet geven. Daar was Romme, die in de lijn van zSjn eerste rede op punten van overeen stemming wees en het juiste midden trachtte te fomraleeten tusschen de te- genstelling tusschen revoluttonnaireu, degenen, die slechts de feiten erkennen, en anti-revolutionnairen, degenen, die sitelits liet gezag laten gelden. Prol. Romme distlngeerdc die tegenstelling anders en een graad minder scherp. Tegenover dc revolutionuaircn wilde hij plaatsen de niet-revolntionnairen en daarin wilde htj dan weer twee groepen onderscheiden: de anti-revolutionnanren en de overige niet-revolutionnairen. Een woordenspel? Het gaat in de poli tiek dikwijls nergens anders om dan om het vinden van de formule, en op dit moment werd het debat zeer spits en puntig. De overige niet-revolution nairen, zeide prof. Romme, zijn degenen, die een verzoening willen teweegbrengen door de gezagsdragers eenerzijds te bewe gen zich gedeeltelijk te richten naar de feiten en de revolutionnairen anderzijds te bewegen zich gedeeltelijk te richten naar het oude gezag. Men kreeg den in druk, alsof prof. Romme hier voornamelijk bezig was met een poging om star legiti- misme, dat door Logemann in zijn repliek Voor het overige zal veel van de ont wikkeling der dingen moeten afhangen. Misschien zal men later beter kunnen uitmaken, welke de beteekenis van dit groote debat is geweest. Het zou echter kunnen zijn, dat dan wel blijkt, dat dit debat over de ontwerp-overeenkomst in derdaad de crisis is geweest, waarin de beslissende wending genomen is. Doch als zij genomen zal worden dan zal het niet met een ruime meer derheid zijn. Want bij de stemming zullen er vier katholieke Kamerleden, er is een vacature in de fractie en drie andere leden zullen Vrijdag we gens ziekte, ongeval en sterfgeval absent zijn, niet deelnemen. Boven dien zal de heer Ruys de Beerenbrouck wel tegen de motie Eomme-v. d. Goes stemmen. Wellicht zijn ook bij de op positie eenige absenten. De commu nisten schijnen van plan tegen de motie te stemmen. Nadat minister Jonkman nog eens alle sprekers zoo nauwkeurig mogelijk had beantwoord, wist men, dat het biet meer dan een vrij schamele overwinning zal worden typeerend voor de moei zaamheid, waarmede het Nederlandsche volk in breede lagen uit de behaaglijke onwetendheid van tientallen jaren tot de werkelijkheid ontwaakt. ingeno- verschillende a a en Boeren in de Russische zone van Duitschland klagen over oneerlijke druk en straffen van het Sovjet-militaire be stuur en van het Duitsche burgerlijke bestuur bij het ophalen van de ver plichte leveringen van den oogst. Het officieele blad van het Sovjet- militaire bestuur maakte onlangs be kend, "dat zekere kwaadwillende boeren in de Sovjetzone tot gevangenisstraf veroordeeld waren wegens het opzette lijk achterhouden van gedeelten van hun verplichte leveringen. Volgens betrouwbare Duitsche be richten moeten deze boeren terecht staan voor speciale commissies van onderzoek, welke voor het grootste gedeelte uit Duitsehers bestaan, die lid zijn van de onder communistisch toezicht staande Duitsche Eenheids partij. Deze gerechtshoven hebben volgens de berichten van de Russen opdracht ge kregen streng op te treden tegen de overtreders. Hieronder zouden zich ook boeren bevinden, die nog geen jaar ge leden land kregen toegewezen, tenge volge van de onteigenuig van de bezit tingen van de landjonkers. In het door de Russen toegelaten blad. voor deze nieuwe vrije boeren wordt erover geklaagd, dat de verplichte le veringen te hoog zijn en dat bij de vaststelling daarvan geen rekening ge houden is met de grondsoort of klima tologische omstandigheden. In vele gevallen, schrijft het blad, zijn de verplichte leveringen van dien aard, dat de boeren geen veevoeder, zaad of zelfs graan voor het brood van den boer over houden. De meerderheid -er Amerikaansehe mijneigenaren, behaive groepen in het Zuiden en uiterste Westen, hebben een verklaring uitgegeven waarin het aanbod gedaan wordt rechtstreeks met John Le wis, den leider van de mijnwerkers, te on derhandelen voor een nieuw oonraei. Tengevolge van den ijsgang op de rivieren zijn men. Een der sporen op de spoorbrug over de Lek bij Culemborg is thans ter beschik king gesteld van het autoverkeer. Diesel trein en auto naast elkaar op de spoorbrug Het in 1929 door Mussolini en Kardipaal Gasparri onderteekende verdrag van Lateranen, waardoor de zelfstandigheid erkend werd van den Vaticaansehen staat en waardoor'n einde werd gemaakt aan den 59-jarigen strijd tusschen het Vatïcaan en den Italiaanschcn. staat, zal in de grondwet van de nieuwe Italiaansche repu bliek worden opgenomen. Voor de tweede maal in de moderne Italiaansche geschiedenis is daarmee de „Romeinsche kwestie" opgelost. Deze beslissing werd gisteren genömen d'odr de eerste subcommissie der Ita liaansche wetgevende vergadering, die drie weken over de kwestie bad gedebat teerd De linksche leden der commis sie, onder leiding van den communist Togliatti, hebben zich krachtig er tegen verzet, voornamelijk op de drie volgende gronden: De erkenning van het Lateraansche verdrag zou in de toekomst moeilijkhe den verwekken, daar men ook een der gelijke behandeling van andcre verdra gen zou kunnen verlangen. Politieke en psychologische factoren zouden het vertrouwen in tijdens het fascistische regiem geteekende documen ten ondermijnen. Een der artikelen van het verdrag noemt het katholicisme den godsdienst der natie. Togliatti en zijn medestanders hebben het echter In de subcommissie moeten afleggen tegen de voorstanders van het verdrag, onder aanvoering van de chris ten-democraten. Met tien tegen zeven stemmen werd tenslotte het hierboven vermelde besluit genomen. Het desbetreffende grondwetsartikel zal vermelden: ,.De staat en de Katho lieke Kerk zijn, ieder op hun eigen ge bied, onafhankelijke en souvereine orga nen. Hun betrekkingen worden geregeld door het Lateraansche verdrag. Iedere wijziging in dat verdrag, van weerszijden geaccepteerd, zal geen grondwetswijzi ging behoeven, doch slechts de normale methode van ratificatie ondergaan." Intusschen gaat echter een vloedgolf Naar het FranSche persbureau A.F.P. meedeelt, heeft een Nederlandsche mi litaire woordvoerder te Batavia ver klaard, dat een uitgebreid complot, ge organiseerd om de maatregelen van «e bestandscommissie krachteloos te ma ken, is ontdekt. Dit was het resultaat van een onderzoek, ingesteld na de ar restaties, die verricht zijn onder de re- publikeinsche politic te Buitenzorg. Hij voegde hieraan toe, dat de Neder landsche commandant van Buitenzorg zich genoodzaakt zag militaire maatre gelen te nemen, om de Nederlandsche troepen tegen 'n onverwachtschen aan val te beschermen en de rust en orde in de stad en de veiligheid van de bur gerbevolking te verzekeren. Agence France Presse berifcht dat volgens een Nederlandschen militai ren woordvoerder Nederlandsche troepen het republikeinsche radio station te Buitenzorg hebben bezet wegens het verspreiden van berich ten, welke in strijd zijn met den geest van het bestand. Het personeel van dit radiostation is ondervraagd. Voorts maakt genoemd persbureau bekend, dat 42 terroristen bij zuive ringsacties ten Zuid-Westen van Limboeng zijn gedood. Gezaghebbende Nederlandsche krin gen te Batavia deelen mede, dat de Nederlandsche maatregelen te Buiten zorg zijn genomen, nadat bewezen was, dat de republikeinsche politie betrokken is geweest bij schietpartijen op Neder landsche soldaten, hetgeen een schending van het bestand beteekent. Verder werd verklaard, dat het hoofd van de republikeinsche politie niet al leen op de hoogte was van, maar ook betrokken bij het verbergen van wapens, welke gestolen waren uit kampen van het Nederlandsche leger, terwijl de republi keinsche „resident" heeft toegegeven dat hij persoonlijk bezwarende documen ten had verbrand. Ruim. zevenhonderd Joden zijn onlangs van Cyprus als legale immigranten in Palestina aangekomen. In afwachting van hun vertrek naar de plaats van bestemming werden zij ondergebracht in een Joodsch kamp nabij Haifa. Iedere nieuweling in het kamp wordt geregistreerd en gefotografeerd voor de identiteitspapieren welke verstrekt zullen worden De peiling der vliegtuigen door mid del van het geluid heeft reeds ge- In Zuid-Celebes zijn 251 Indonesiërs gedood, sedert op 11 December de staat van beleg werd afgekondigd. De Nederlandsche troepen hebben vier zuiveringsacties ten uitvoer gelegd tegen extremisten en sloegen een nachtelijken aanval van 64 Indonesiërs op Malino af. e peiling der vliegtuigen door mid- lel van het geluid heeft reeds ge durende den eersten wereldoorlog groote diensten bewezen. Doch in 1939 bleken de resultaten onvoldoende door de groote snelheid der huidige machi nes. Men heeft de geluidspeiling der halve moeten vervangen door een nieu we methode, n.l. die der radio-electri- sche golven, een methode, waaraan men den naam Radar gegeven heeft. Met het Radar-toestel kan men zoo wel de richting als den afstand van het voorwerp bepalen. Als het Radar-toestel spreken kon, zou het vertellen, of dit voorwerp een schip, een ijsberg, een onderzeeër, een wal- visch, een vliegtuig of een vogel was, want een groote zeemeeuw is al vol doende om het Radar-apparaat te doen werken. Doch, daar dit nu eenmaal niet het geval is, kan men het Radar-appa raat bedriegen met een camouflage-vloot of door strookjes zilverpapier uit een vliegtuig te werpen. Zullen deze valsche aanwijzingen het Radar-apparaat nut teloos maken? Wat betreft de peiling der vijandelijke vliegtuigen heeft Radar ongeëvenaarde diensten bewezen. Een korte ervaring met het apparaat was voldoende, om vo gels van vliegtuigen te onderscheiden. Vogels immers hebben een veel kleinere snelheid dan vliegtuigen. Majoor Ram say heeft op dit gebied proeven geno men. Aan een kabelballon bevestigde hij een opgezette zeemeeuw en hij probeerde dit object met Radar te peilen. Zoo heeft hij kunnen ontdekken, dat de „echo" van dezen opgezetten vogel te onderscheiden was van die van den ballon. Met de schepen is het echter anders gesteld. Gedurende den oorlog is het meerdere malen gebeurd, dat een vogel de Radar-operateurs in de veronder stelling bracht dat een convooi naderde. De ondervinding zal echter ook hier een groote rol spelen, zoodat men op den duur weinig kans zal hebben zich te ver gissen. Een geheel nieuwe mogelijkheid van Radar is onlangs onderzocht. Men hoopt namelijk door middel van dit apparaat onze kennis over de vogels te vermeer deren. Zeevogels schijnen 's nachts een op merkelijke activiteit te ontplooien. Men is er al in geslaagd een zwerm ganzen, die aan het trekken was, over een afstand van honderd Kilometer te volgen by een snelheid van 60 K M- per uur en op een hoogte van, zestienhonderd meter Een systematische studie der vogels door middel van Radar zou ongetwijfeld In teressante ontdekkingen opleveren. van anti-clericalisme over Italië. Het Comité voor Katholieke Actie heeft daartegen voor Zondag a.s. in verschil lende Italiaansche steden een groote protestdemonstratie georganiseerd. Door de persoonlijke deelneming van den Heiligen Vader aan de demonstratie te Rome zal de ceremonie een bijzonder indrukwekkend karakter krijgen. De Paus zal verschijnen op het mid denbalkon van de zaal der Benedictie, vanwaar men een overzicht heeft van het groote Sint Pietersplein. Verwacht wordt dat zich op het plein duizenden geloo- vigen zullen verzamelen om te getuigen van 'de aanhankelijkheid aan den Paus en de kerk. De Paus zal de menigte van af de Loggia toespreken. Deze toe spraak zal per radio worden uitgezonden, zoodat de katholieken in de geheele we reld in de gelegenheid worden gesteld aan de ceremonie deel te nemen. De Paus zal daarbij tevens den zegen „Urbi et Orbi" (voor de stad en de wereld) geven. Het comité van Katholieke Actie heeft telegrammen gezonden aan den Paus, waarin de loyaliteit jegens den H. Vader tot uitdrukking wordt gebracht, en aan minister-president Alcide de Gasperi, wien verzocht wordt onmiddellijk maat regelen te nemen om ben einde te maken aan de campagne die een beleediging is voor het Italiaansche nationale gevoel. De datum van den Frieschen Elfste dentocht en -wedstrijd is thans vast gesteld op 28 December a.s. De organi satoren zijn over het algemeen zeer tevreden over den toestand van het traject. Slechts op enkele plaatsen moet het ijs nog wat sterker worden en wat dat betreft zijn de onmiddellijke voor uitzichten biet ongunstig, want het vroor gisteravond in Friesland acht gra den. Maar „er kan in acht dagen nog veel gebeuren." Voorts vernemen wij, dat de datum van den Elfstedentocht en -wedstrijd, die volgens een vroeger bericht voor- loopig afgelast was, nader bepaald op 23 December. Voor de ronde van Grouw, een lan- gebaanwedstrijd over ongeveer 100 kilometer, is Donderdag 26 December gekozen. Deze wedstrijd, waaraan een wisselprijs verbonden is, werd verleden jaar voor het eerst verreden en toen gewonnen door Schippers uit Steen wij- kerwold. Schaatsenrijders, die liefhebbers van dorpentochten over slooten, kanalen en meren zijn, kunnen Zondag 22 Decem ber a.s. hun hart ophalen In Noord- Holland benoorden het IJ. De tochten voor toeristen staan open voor iedereen die er aan deel wil nemen en zijn zóó gestipuleerddat men naar verkiezing in Alkmaar (bij de Friesche Brug), in Hoorn (Keizerskroon), in Ptrrmerend (Doelen), in Uitgeest (Ooievaar) en in Zaandam (Posthoorn) kan starten voor een tocht, waarvan de afstand op het oogenblik nog niet is vastgesteld. Waar schijnlijk kan ook hierin een keuze wor den gemaakt, omdat de IJsbond Hol lands Noorderkwartier van plan is toch ten over verschillende afstanden te or- ganiseeren. Voor wedstrijdrijders is een dorpentocht vastgesteld, die begint in Purmerend. Het ijs is prachtig en de enkele gevaarlijke wakken zijn door den Ijsbond afgezet. De diverse tochten worden verreden over de wateren tus schen Alkmaar en Hoorn, via Stompe- toren en Uraem, van Hoom door den Eilandspolder bij Graft en via Spijker boor naar de Jisperplassen, het Ilper- veld, via Ilpendam naar Purmerend. Vervolgens terug naar den Zeevangpol der via Middelie en Warder naar Oost huizen en Hoorn. Startende van Uitgeest uit, rijdt men via het Westzijderveld over Assendelft en Westzaan naar Zaandam, om daar aan te sluiten op de bovengenoemde ijsbanen. Ook het Alk- maardermeer wordt in de routes op genomen. Op diverse punten staan con troleposten voor het afstempelen van de deelnemerskaarten. Ook in Water land worden er verschillende tochten gemaakt. Via Ransdorp en Zunderdorp. langs Broek in Waterland en Zuider- woude kunnen de schaatsenrijders naar Monnikendam gaan. De traditioneele tocht naar Marken is op het oogenblik nog niet zonder ge vaar door de verschillende groote wak ken, die zicjh nog in het ijs van de Gouwzee bevinden. Als de vorst door zet worden ook hier zoo spoedig moge lijk banen uitgezet. Het zelfde geldt voor de wateren bezuiden het IJ in de richting van de Vechtstreek en op de W esteinderplassen. Hoewel het ijs op verschillende plaat sen nog uiterst zwak is, is toch begon nen met het uitzetten van de banen op de Loosdreehtsche Plassen. Het ijs is overigens door den sterken wind nogal hobbelig. Vrijdag en Zaterdag worden hier de eerste wedstrijden gehouden. De Zuid-Hollandsche IJsbond, Hol- landsch Merendistrict, organiseert Zon dag 22 December een merentocht van ca. 50 K.M., die wordt geprojecteerd over de Krgerplassen, Brasemenneer, Wijde Aa, Does enz. De start is bij café Zomer- zorg, Leiden, en bij het Paviljoen de Brasem te Oude-Wetering. Men stelt zich voor in den loop van de volgende week een twee-, drie- of viermerentocht te organiseeren, die een wedstrijdkaraker zal dragen. De autobus-verbinding van de Ned. Spoorwegen tusschen Zaltbommel en 's-Hertogenbosch is gestaakt wegens het uitvallen van de schipbrug bij Hedel. Dc reizigers, voorzien van plaatsbewijzen, kunnen reizen over Nijmegen. De vliegdienst LeeuwardenAmeland met een vliegtuig van de Nederlandsche luchtstrijdkrachten voldoet geheel aan de verwachtingen. Gisteren en vandaag zijn er drie vluchten gedaan en zijn er benevens post 50 passagiers over en weer vervoerd. De dienst voor Zaterdag is ook weer volgeboekt. Op deze wijze gevoelt de bevolking minder het isole ment. Daar de Waddenzee geheel vól met ijs zit. is de bootdienst van Ame land af haar het platteland en omge keerd voorloopig stopgezet. Rij Aberdeen in Maryland (V.S.) zljn twéé vliegtuigen in volle vlncht met elkaar in botsing gekomen. Ztl slaag den er echter in noodlandingen te maken, waarbij slechts 1 persoon ge wond werd. Indien -te machines ge heel met elkander in botsing zouden ztfn gekomen, was dit ongeluk onge twijfeld de grootste ramp in de ge schiedenis der Amerikaansehe lucht vaart geworden. Het eene toestel, een groote viermotorige DC 4 van de Eastern Air Lines met 56 passagiers en een vierkoppige bemai nine aan boord, slaagde er in op het National Air vliegveld te Washington een noodlan- digd en kwam er ook bij de noodlanding bij twee-motorige DC 3. was zwaarder beschaj digd en kwam er ook de noodlanding bij Aberdeen slecht af. Ben van de 21 passa giers van dit vliegtuig, een vrouw, moest naar het ziekenhuis worden overgebracht De bemanning van dit vliegtuig bestond uit 3 koppen. De autoriteiten zijn onmiddellijk met heT onderzoek begonnen. De twee vlieg tuigen vlogen ten tilde van de botsing on geveer op een hoogte van zevenhonderd meter. Autoriteiten van de Civil Aeronau tic Board, die. voor het officieele onder zoek begon, de zwaar beschadigde DC 3 inspecteerden, waren verbaasd, dat de vliegtuigen niet alle 84 inzittenden naar hun dood hebben gevoerd. Efen bevende passagier merkte op: „God moet met ons hebben gevlogen". (Van onzen Utrechtschen correspondent) Sinds eenige dagen, aldus meldt men ons nit De Bilt, ligt Nederland, weerkundig gezien, in een uiterst ge compliceerde situatie. Het einde van de vorstperiode is steeds in. zicht, doch draait tot dusver voortdurend om ons heen met zulke groote af wijkingen, dat vandaag de tempera turen na de opleving van gisteren weer zijn teruggeloopen. Van nacht kan men zelfs, bevorderd door windstilte en helderen hemel, de strengste vorst van de gansche pe riode verwachten. Desniettemin naderen op het oogen blik zeer actieve en diepe depressies van den Oceaan .die ongetwijfeld de temperaturen straks geleidelijk zullen doen toenemen. Het tijdstip, waarop daardoor de vorst zal verdwijnen, valt echter zéér moeilijk te bepalen, gezien het feit, dat bij het draaien van den wind in Zuidelijke richting, onder in vloed van de depressie, de temperaturen toch nog niet zullen stijgen, omdat dan uit België en Frankrijk, waar het zoo mogelijk nog harder vriest, uitsluitend koude lucht zal worden aangevoerd. Toch rekent men in De Bilt nog on veranderd op het einde der vorstperiode Admiraal Byrd's expeditie heeft op haar onderzoekingsreis in het Zuidpool gebied haar eerste ontdekking gedaan, een niet in kaart gebrachte bergrug, de onder water gelegen massa, die door middel van geluidspeilingen werd vast gesteld, werd ontdekt toen de vloot door de gematigde zone voer, op 1800 mijl ten Westen van de kust van Z.-Amerika. Men schat, dat de rug een hoogte van twee mijl heeft, 15 mijl breed en ruim 30 mijl lang is. Een officieele naam is aan de keten nog niet gegeven, doch de zeelieden hebben haar prompt de „Nigh Jump Bank" gedoopt. De hoogste top van de bergketen ligt slechts 330 meter onder den zeespiegel. De juiste positie van de bergketen is 26 graden zuiderbreedte, 101 graden westerlengte. en als mogelijk tijdstip gaf men Zondag avond op. Nu echter deze Oceaan depressie in het weerbeeld is opgenomen, mag men niet meer op een sneeuwvrij einde van de vorst rekenen. Een fiksch pak sne' uw met daarop volgenden regen zullen den dooi inluiden. Een witte Zon dag dus? Naar wij vernemen, bestaat er op klimatologische gronden minder kans op vorst in de periode rond Kerstmis en Nieuwjaar, dan voor en na dien tijd. Vooral ook in verband met de huidige ontwikkeling van de weerkundige situatie mag de kans op een zachte Kerstmis groot genoemd worden. Hedenmorgen heerschten tn ons land de volgende temperaturen: Groningen —11 gr.; Den Helder —6 gr.; De Bilt 12 gr.; Vlissingen 9 gr.; Maastricht 12 gr.; Twente 13 gr. Enkele groote steden in Europa gaven het volgende vorstbeeld in cijfers: Hannover 14 gr.; Brussel 13 gr.; Parijs 11 gr.; Madrid 4 gr.; Lissa bon 5 gr.; Leningrad 1 gr. Dc Tilburgsche IJshockeyclub behaalde een 53 overwinning op Antwerpen. Verwachting tot Zaterdagavond: Helder weer met strenge vorst en weinig wind. Morgen overdag geleide, lijk wat meer bewolking bij iete toe- nemenden wind, hoofdzakelijk tos. schen Oost en Zuid. matige tot lichte vorst. Nog geen neerslag van beteeke nis. Zon 8.45—16.30, maan 6.46—15.07. Toen in 1932 het baanvak Amsterdam- Alkmaar geëlectrificeerd werd was de pu blieke belangstelling niet zóó groot en werd de intocht van den eersten elec- trischen trein op niet zoo n grandioze wijze gevierd als gisteren het geval was toen voor het eerst na de bevrijding de elec- trische trein het geheele baanvak kon af leggen. In den directiewagen hadden ir. P. Q. den Hollander, drs. D. A. Wansink. dr. P. Th. Posthumus Me yes en de heer Blan- kert plaatsgenomen. De trein was versierd met enkele wapenschilden van de Zaange- meenten. In Zaandam werd de spoorwegdirectie door velen met muziek, speeches, Wormen en geschenken, evenals dat in andere ge meenten langs de nieuwe electrische lijn het geval was geweest, dankbaar gehuldigd. In Uitgeest had zich de trein uit Haarlem, waarin o.m. de Haarlemsche wethouders ge zeten waren, bij het treinstel uit Amster dam gevoegd. In verschillende redevoerin gen werd de hoop uitgesproken, dat meer dere Noordhollandsche, gemeenten binnen korten tijd eveneens in het electrisch spoor wegnet worden opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1