Groot industriegebouw te IJmuiden Feest van Licht en Vrede Bloemendaal buigt zijn knie STAD EN OMGEVING Kerstboomen en versierde etalages Algemeene voorwaarden noodlijdende gemeenten aanvaard DE WEDEROPBOUW VAN ZANDVOORT Ons babyhoekje Overzeesche Gebieds- deelen In 1947 wordt waarschijnlijk al met den bouw begonnen Splinters Tweede phase van het bouwplan gaat in AGENDA Van Weert VRIJDAG 20 DECEMBER 1946 PAGINA 2 Kath. Arbeiders beweging Geslaagde advents- avonden OPLICHTER VOOR HET GERECHT STILLE ARMEN LEERAAR EN RAADSLID Kwestie Van der Heijden voor Raad van State Kamermuziekavond 'f Zeep voor artsen enz. Uitreiking distributie bescheiden Uitreiking schoenenbonnen Na-uitreiking Dood door schuld Haarlems Gemengd Koor Twee jubilaressen Het ijs eischt zijn slachtoffers Ex-politieke gevangenen P.W.N. WAARSCHUWT Gemeenteraad van Heemstede ZANDVOORT Bebouwing Kerkstraat Zuinig met gas en electra Korfbalwedstrijden afgelast Burgerlijke Stand voor de baby V J Tweede Kamer behandelt de begrootingen VOORTGEZET LAGER ONDERWIJS Bestaande scholen blijven gehandhaafd Vliegtuig by Londen neergestort DE COMMISSIE VOOR WEST-INDIë PRIJSHOUDENDE MARKT De Adventsavonden van de Kath. Ar oeidersfaweging mogen gslaagd genoemd worden. Voor kring West bracht het knapenkoor der kathedraal, onder lei ding van mej. Broze, eenige kerstliede- ren ten gehoore. De heer W. Schalkwijk declameerde vervolgens „Het kindje Jezus van Vlaanderen" van Felix Tim mermans. De geestelijke adviseur gaf nog een uiteenzetting van de Advents- gedachte en besprak de liturgie van Kerstmis. Aan het slot voerde de cen traal voorzitter, de heer Angenent, het woord. Voor kring Oost sprak de geestelijke adviseur, kapelaan W. de Lange, met een omlijsting van kerstliederen, gezon gen door de gidsen van de parochie af gewisseld door gedichten van Anton van Duinkerken. De gidsen voerden dan het Kersttooneelstukje „Venite Adoremus" op. Bij het begin van den avond deed de voorzitter, de heer B. Reijnders, eenige mededeeïingen over den schrif telijken cursus van de Kath. Arbeiders beweging. Men kan zich alsnog opgeven bij den districtsbestuurder, den heer A. v. d. Veldt. Van 't Hofstraat 296. Kring Noord hield Donderdagavond een actueelen avond in het K-A.J.-ge- bouw aan de Lingestraat. Na een woord van welkom van den voorzitter zong het mannenkoor van O. L. Vr. van Zeven Smarten onder leiding van den heer Meegdes „Zum Sanctus" van Schubert, waarna de heer Herman Divendal het onderwerp „Gezinsleven" behandelde. Tijdens de pauze was er gelegenheid de exposities te bezichtigen van christelijke boekwerken van de firma Coebergh en religieuze kunst van den Kunsthandel „De Eikel''. Na de pauze zong het man nenkoor „In nomine Jesu" van Gallus, waarna de heer -Herman Divendal het onderwerp „Het gezin in zijn Advents viering" behandelde. Kring Centrum. Gisteravond verga derde Kring Centrum in gebouw „St. Bavo. Kapelaan F. Heemskerk hield een rede over „Plichten en rechten van den arbeider'. Op duidelijke wijze zette spre ker uiteen, voornamelijk aan de hand van de Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" hoe zoowel werkgever als werknemer hun plichten en rechten dienen te kennen om daar door de betere sociale verhoudingen te geraken. Door onvoorziene omstandig heden, moest de muzikale omlijsting vervallen. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond gistermiddag de 36-jarige stoker H. v. A. te Amsterdam terecht, verdacht van op lichting. Volgens zijn zeggen zou hij als lid van de thans nog bestaande organi satie Verkend van honderd" in het in- temeeringskamp Duinrust waar hij dan per abuis zou zijn opgesloten ken nis gemaakt hebben met de'fam. H. Hij trok zich 't lot van die familie dusdanig aan, dat hij aan een fröbelonderwijzeres eerst 150.en daarna nog eens 100 „leende" om den ergsten nood te kunnen dekken. Veel is er niet van terecht ge komen en de Officier eischte een jaar en drie maanden. De verdediger bracht naar voren, dat verd. eertijds gedurende den bezettings tijd op zijn schip „Corry" veel Engeland vaarders, voornamelijk joden, vervoerde. Bij één van zulk een tocht echter werd de zaak door een rechercheur verraden. Verdachte werd daarop naar Duitsch- land vervoerd. Na de bevrijding kwam v. A. terug en werd toen door dienzelf den rechercheur gearresteerd en naar Duindorp overgebracht. De rechtbank kon het pleidooi van den advocaat niet goed volgen en besloot het verzoek van den verdediger, beschuldigde in vrijheid te stellen, niet in te willigen. De zaak werd naar den rechter-commissarig van instructie teruggewezen. Uit een kort maar duidelijk briefje: „Ik ben weduwe, maar ik verdien mijn eigen boterham en die voor een jongen van 14 jaar. Met naaien varieeren mijn inkomsten van f 10,— tot f 12in de week. In de Kerstweek kan ik niets ver dienen, want niemand wil dan een ver- stelnaaister over den vloer hebben. Bo vendien zou ik graag op mijn punten wat noodzakelijke textiel voor mijn jongen willen koopen. Mijn zoontje heeft extra voeding noodig en daar besteed ik al mijn geld aan." Hier wordt een klein tipje van den sluier opgelicht die armoede verraadt van zoovele armen. Er komt natuurlijk nog wel wat geld in, want anders zou deze weduwe verhongeren, maar alles wat het leven aan comfort biedt moet zij missen. Laten wij dat met Kerstmis goed maken. Daar behoeft geen woord meer bij gezegd te worden. Ingekomen aan ons bureau: J. J. f 25; B. L. f 5; Uit dankbaarheid f 10; N.N. f 2.50; M. v. d. W. f 6; A. B. f 5; W. M. Zn. f 10; K. S. f 7.50; fam. L. f 5; M. C. f 2.50. Totaal thans f 2047,—. Gestort bij de Twentsche Bank door: N. N. ƒ500: L. L. Gr. v. R. ƒ50; mevr, P. te B. ƒ10. Ingekomen bij het comitéN. N. 15 Personeel Bouw- en Woningtoezicht 26.80; Ged. Personeel Fa. Droste 36.50. Toen ir. P. C. van der Heijden tot raadslid voor de K.V.P. te Haarlem ge kozen werd, maakte de commissie voor onderzoek van de geloofsbrieven be zwaar tegen het zitting nemen van dit lid, omdat hij onder andere als leeraar aan het R. K. Lyceum verbonden was. Ook de Raad meende, dat er wette lijke bezwaren tegen de toelating be stonden maar Gedeputeerde Staten dachten er anders over en wilden den afgevaardigde wel op het kussen helpen. Toen kwam de Raad ten tweeden male in het geweer en besloot in beroep te gaan bij de Kroon. Dezer dagen is nu de kwestie voor den Raad van State behandeld en de heer Van der Heijden heeft zijn inzichten verdedigd, terwijl van andere zijde geen vertegenwoordigers aanwezig waren. De Raad van State zal nu op zijn beurt ad vies uitbrengen aaa den minister. In- tusschen heeft men nu reeds vernomen, dat minister Gielen de combinatie van leeraarsambt en raadslid nader onder de loupe wil nemen. De katholieke raadsfractie telt nu nog steeds een lid minder. De Raad van Heemstede weigerde een tweetal leden toe te laten om ongeveer dezelfde redenen. Deze zaak komt 2 Ja nuari as. voor den Raad van State. De oudste sooorbrug van Nederland, de brug over den IJssel hersteld en zal Zaterdag a.s. wederom in gebruik worden genomen Westervoort, is Geneeskundigen, verpleegsters, vroed vrouwen enz. komen voor de 13e periods 1946 en de le en 2e periode 1947 in lanmerking voor huishoudzeep. De uit reiking geschiedt van heden af tot en net 18 Januari, aan het Kringkantoor, Zijlstraat 70, loket 16A, Bijkantoor Noord, Steenbokstraat 1519. De Tweede Distributiestamkaart en eventueel het betreffende diploma, dienen te worden overgelegd. Teneinde stagnatie voor betrokkenen te voorkomen, wrordt er nogmaals uit drukkelijk op gewezen, dat het in ont vangst nemen van distributiebescheiden uitsluitend kan geschieden op den dag, waarop men is opgeroepen. Uitreiking op een ander tijdstip is bij de thans voorgeschreven organisatie niet mogelijk. Morgen, Zaterdag, zijn de letters M en N aan de beurt voor het afhalen van schoenenbonnen. Morgen, Zaterdag, is er na-uitreikbflg nieuwe bonkaarten voor hen, die niet in de gelegenheid geweest zijn, hun bon kaarten af te halen. HEEMSTEDE-BENNEBROEK. Voor hen die verzuimd hebben hun bonkaar ten op de aangegeven tijden af te ha len wordt een tweede na-uitreiking ge houden Maandag 23 December van 912 uur, kantoor Binnenweg 160. Ook den raad van Heemstede wordt voorgesteld bij wijze van overgangsmaat regel aan het gemeentepersoneel een tij delijke toelage toe te kennen ten bedrage van 10 pCt. van de wedde of het loon. W. G. de V. was een liefhebber van jam en maakte zijn patroon 35 potten van deze lekkernij lichter. Zijn vrouw bracht deze in den handel. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt. Enkele kappers in Haarlem zijn gever baliseerd, omdat zij Donderdagmiddag hun zaken open hadden. De ijsbaan „De Volharding" te Heem stede heeft voor de schaatsliefhebbers de banen ook des avonds opengesteld. In een gezellige verlichting kunnen we weer lustig zwieren en draaien, terwijl de mu ziek en consumptietent de feestvreugde niet aanmerkelijk zullen verhoogen. Op den derden „Toonkunst"-avond trad de Spaansche pianist Eduardo del Pueyo, een bekende figuur uit de Parij- sche muziekwereld, voor het eerst met een zeer gevarieerd programma op. Hij opende met de niet veel gespeelde Beet hoven-sonate in Es (opus 31 n. 3), een tamelijk opgewekt stuk muziek, dat door hem licht en sprankelend wend voorge dragen. Met drie chopin-werken: Scher zo, Nocturne en Berceuse, bewees del Pueyo niet alleen een groot technicus, doch ook een gevoelvol kunstenaar te zijn. Uit deze romantische muziek sprak geen overgevoeligheid, maar de zuiver- romantische sfeer. Alleen waren de dy namische contrasten in Scherzo en Noc turne te groot; het forte klonk te hel en ietwat droog. De Berceuse was daar entegen in haar geheel bijzonder fraai van kleurschakeering en stemming. Zijn spel klonk hierin verrukkelijk, ja zelfs ontroerend schoon. Jammer, dat die indrukken werden weggevaagd door Liszt's Rhapsodie Espagnole, waarin wel Spaansche melodieën kunstig verwerkt, doch tevens onder technische formules, oftewel klatergoud, bedolven zijn. Na de pauze louter origineel Spaansch werk. Van de Falla „Paysage", treffend van uitbeelding, van Espla een Mazurka op een kinderlied, eenvoudige, maar toch sterk-aansprekende muziek. Van Albeniz EI puerto en Triana uit Iberia, melo disch, harmonisch en rhythmisch vol verrassende vondsten; muziek, altoos vitaal, aangrijpend en klankschoon. Hieruit sprak vooral Eduardo del Pueyo's kunstenaarsziel. Bijzonder na deze Spaansche muziek betoonden de aanwezigen zich hoogst voldaan. OL. KOOP De Officier van de rechtbank eischte tegen den N.Z.H,-wagenbestuurder 'a. M., die gistermorgen terecht stond, een maand onvoorwaardelijke gevangenis straf. Kerstmis is het feest van licht en vrede, klokgelui uit een ver ver schiet in een sterrenbestraalden nacht, ruischend orgelspel in plechtige weerkaatsing langs schip en beukgewel- ven van een feestelijk verlichte kerk en de innige, blijde zang van het „Gloria" of het plechtige „Stille Nacht" tijdens de Nachtmis verkondigen ons Christus' ge boorte, de geboorte van 's werelds Ver losser. Ieder land viert dit eeuwenoude feest naar eigen tradities, wij Nederlanders vieren het rondom den haard bij den Kerststal, met kribbe en Kerstboom. De komst van de Kerstdagen treedt in Haarlems straten het duidelijkst aan den dag in de talrijke met stemmig rood versierde etalages en in de niet minder talrijke Haarlemmers, die, huiverig in hun jassen verscholen, met een kerst boom onder den arm zich naar huis spoeden. En er worden goede zaken ge maakt in de kerstboom-branche, hoewel er nog niet direct van een „hausse" ge sproken kan worden. En de noteeringen varieeren naar gelang de lengte van den boom; op de Groote Markt kijkt Laurens Jansz. Koster van zijn hooge standplaats neer op de geïmproviseerde prijslijst. Getrouw aan de traditie geeft Haar lems Gemengd Koor Tweeden Kerst middag in de Gem. Concertzaal een uitvoering van het „Weihnaehts-Ora- torium" van j. S. Bach. Deze uitvoering belooft één der schoonste van de laatste kwarteeuw te worden. De koorwerken zijn door den dirigent Jan Booda met bijzondere zorg ingestudeerd. De Haarl. Orkestvereniging zal voor deze gele genheid uitgebreid worden met enkele instrumenten; Piet Halsema zal het orgel bespelen en Emmy v. Eden den vleugel. Wat de vocale solisten betreft, Haarlem levert de dames, n.l. Corry Bijs ter, Akke de Vries. Voorts zullen op treden de tenor Gert v. d. Berk en de bas Herman Schey. Dit „Weihnachts- Oratorium" zal de 25e uitvoering van Haarl. Gem. Koor in Haarlem zijn. Gisteravond zijn in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw, na de ver schillende uitvoeringen, twee jubilares sen gehuldigd, nj. de dames J. Velthuis, die 35 jaar buffetjuffrouw is en G. Fransen, die 25 jaar in de vestiaire werkzaam is. De heer ph. Deinum, directeur van het Concertgebouw, en de assistent- bedrijfsleider, de heer Hamer, spraken de beide feestelingen toe en boden hun gelukwenschen aan. Een bloemenmand en een enveloppe met inhoud mochten de dames in ontvangst nemen. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bij een. De 12-jarige Th. v. M. is Donderdag morgen het slachtoffer geworden van het ijs. Toen de knaap te Vijfhuizen op de schaats over de Ringvaart naar school ging, reed hij in een wak. On middellijk aangewende pogingen den jongen te redden, mochten niet meer baten. De Nederlandsche Vereeniging van ex-politieke gevangenen houdt een en quête, teneinde het rechtmatig belang van menschen, die ernstig gedupeerd zijn, te dienen. Ieder, die ex-politiek ge vangene is of nabestaande van 'n over leden ex-politieken gevangene, kan een formulier krijgen bij den voorzitter van de sociale commissie der afdeeling Haarlem, Jansweg 52. Uiterlijk 31 December behooren de for mulieren daar terugbezorgd te zijn. Oud-gevangenen, die zelf geen schade hebben geleden, moeten ter wille van de anderen, toch een formulier invullen. welke de boomenverkboper heeft aange bracht, want ook hij is aan de regelen van de prijsbeheersching onderworpen. Misschien vervult Laurens wel een taak als controleur en wie zal zeggen, dat hij niet in verbinding staat met de onlangs in werking getreden prijzen-commissie; immers de klant betaalt, maar moet dan ook het volle pond, of beter, de juiste lengte, ontvangen. Voor een boom van even 40 e.M. betaalt men 75 cent; 20 c.M. hooger kost een kwartje meer en veel hooger valt men in de prijsklasse van vijf gulden en meer; maar dan ontvangt men ook een 300 c.M. dennenboom voor. De winkels in de Spaarnestad gaan met hun tijd mee. Waren met het feest van Sint Nicolaas de speculaas poppen, marsepein en banketletters de voornaamste uitstallingen in de etalages, zien wij dat de banketletter haar plaats heeft moeten afstaan aan den kerstkrans. Talrijke kransjes van choco lade en van suiker wachten nu met veel ongeduld op koopers. Een kerstboom In natura is echter een doodschgplement, maar een feestelijk op getuigde kerstboom achter het stem mingsvolle kribbetje, het peinzend ge- flakker van vele kaarslichtjes, het gezin vereenigd aan den witgedekten en met roode tulpen en hulst versierden disch om den gezellig snorrenden haard vor men het hoogtepunt in een sfeervolle huiskamer. Het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noordhollanfl vestigt er de aandacht op, dat de aangeslotenen uiterste zuinigheid met het gebruik van leidingwater moeten betrachten. Het sedert het invallen van de vorst zeer hooge waterverbruik heeft reeds tot ongerief voor vele aangeslotenen geleid. Dit had niet het geval behoeven te zijn, indien alle aangeslotenen de jaarlijks door het P.W.N. aanbevolen maatregelen ter voorkoming van bevriezing der wa terleiding zouden nemen. Naar wij ver nemen, zal in het algemeen belang er door 't P.W.N. op worden toegezien, dat geen water verspild wordt; bij het con- stateeren van waterverspilling zal tot afsluiting van het betrokken perceel worden overgegaan. De mogelijkheid, dat ook in de ge meente Velsen binnen afzienbaren tijd een fabrieksgebouw zal worden gesticht, waarin meerdere industrie- en eien plaats kunnen vinden, neemt vastere vormen aan. Indertijd is ter bestudeering van de mogelijkheden om te komen tot oprichting van een dergelijk gebouw, een commissie op gericht, welke bestaat uit de heeren F. Visser, wethouder van Openbare Werken voorzitter; J. II. Levenkamp, directeur van de Twentsche Bank, IJmuiden, secretaris; ir. W. Fuhri Snethlage, directeur van den Econo misch Technologischen Dienst Voor „Noord-Holland West" van den we deropbouw, H. A. Maaskant, een der ontwerpers van het wederopbouw- plan voor de gemeente Velsen; J. Smit, procuratiehouder van de pa pierfabriek Van Gelder Zonen N.V. te Veïsen en F. A. A. M. Allard, directeur koelhuis „IJsvries" te IJ- nruiden Deze commissie is thans zoover met haar voorbereidingen gevorderd, dat aan den architect ir. H. C. Wentink opdracht is verstrekt een uitvoerig schetsplan te ontwerpen, terwijl de heer D. L. M. Smit te Bloemendaal is belast met de voor bereiding van den financieelen opzet. Als plaats van vestiging is gedacht een terrein, gelegen aan de Kanaalstraat en Oranjestraat te IJmuiden. Het gebouw za! bestaan uit twee gedeelten met daar- tusschen een garage. De fabruieksruimte heeft een oppervlakte van bijna 7.000 M2 en zal uitsluitend gelijkvloers zijn. De kantoren e.d. zullen op de verdieping een plaats vinden. Bovendien zijn in het plan opgenomen een café en tien of meei winkels met bovenwoningen. De kosten van den bouw worden ge raamd op ruim één millioen gulden, welk bedrag zal worden verkregen door sa menwerking van overheid en particu lieren. Vanzelfsprekend is bij de oprichting van dit gebouw in de eerste plaats ge dacht aan de vele bedrijven, die in IJ muiden door oorlogsgeweld zijn getroffen Met een aantal industrieele huurders zijn reeds besprekingen gevoerd en daar bij is gebleken, dat er van die zijde zeer groote belangstelling bestaat, hetgeen niet te verwonderen is, gezien het tekort aan fabrieksruimte, dat overal is ont staan. Ook voor huur van het café, de winkels en de woningen zal ongetwijfeld De raad van Heemstede komt heden 20 December 5 uur in spoedvergadering bijeen. De agenda vermeldt: geldleening en vaststelling overgangsregeling sala rissen en loonen gemeentepersoneel. De kerkklok De voor de parochiekerk van St Agatha bestemde kerkklok zal Zaterdag naar Zandvoort worden vervoerd. Zon dagavond 7 uur zal deken Van de Wiel de klok wijden. De raad van de gemeente Bloemen daal is gistermiddag onder voorzitter schap van den burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex in openbare zitting bij eengekomen. Het voornaamste punt van de agenda was de beslissing over het al of niet accepteeren van de richtlijnen van Ge deputeerde Staten voor het verkrijgen van Rijkssteun. Nadat de raad reeds tweemaal de algemeene voorwaarden had afgewezen, heeft hij ze nu aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. Vóór stemden K.V.P., P. v. d. A., C.H.U. en C.P.N.; tegen stemden P. v. d. V. en A.R. Voordat men echter dit besluit nam, hebben de raadsleden van de verschil lende fracties hun licht op het moeilijke en teere punt laten schijnen. De heer Pinxter (K.V.P.) zeide, dat zijn persoonlijk inzicht niet gewijzigd was, maar dat hij zou toegeven, daar het College van B. en W. erop aandrong. De heer Vliegen (P. v. d. A.) vond, dat uit de brieven van Ged. Staten toch nog een welwillende gezindheid tegen- Binnenkort gaat de wederopbouw van Zandvoort een tweede phase in, n.l. die van bouwplan 1947. Met dit plan wordt, in verband met de noodzakelijkheid van een billijke verdeeling van bouwmaterialen en beschikbare arbeidskrach ten, in het geheele land een regeling beoogd van de bouwnijverheid (zoowel voor particulieren als voor de overheid) van Openbare Werken en Water staatswerken. Uiteraard wordt aan den woningbouw in de getroffen gebieden een belangrijke plaats ingeruimd. De eerste phase van Zandvoorts weder opbouw betreft het op het bouwplan 1946 gebaseerde bouwwerk, omvattende een hofje met 27 woningen voor ouden van dagen en 14 arbeiderswoningen, voor rekening van de woningbouwver- eeniging „Eendracht maakt Macht", dat in een vergevorderd stadium van uitvoe ring is. Men is reeds met de kapcon structie begonnen en men kan reeds de mooie lijnen ontwaren, welke de archi tect Stevens uit Haarlem in zijn ont werp heeft neergelegd. In Mei 1947 hoopt men deze woningen gereed te hebben. Dit is de eerste vrucht van de snelheid, waarmede het plan-Friedhoff (nog tijdens de bezetting) is tot stand gekomen. In menige getroffen gemeente is men nog niet zoo ver! Aansluitend: heeft dezelfde architect 48 woningen ontworpen, in 1947 te bouwen aan de Burgemeester Engelberts- straat en omgeving. Waar inmiddeis omtrent de financiering van den bouw door getroffenen nadere gegevens be kend zijn geworden, worden deze wonin gen gebouwd voor rekening van perso nen, die hun eigendom door slooping hebben verloren. Uit de daarvoor vol gens de herverkavelingsregeling het meest in aanmerking komenden waarbij aan de gevestigde Zandvoort- sche bevolking de voorkeur wordt gege ven heeft men een keuze gedaan en met die personen worden momenteel besprekingen gevoerd. Een belemmering vormt nog de onze kerheid omtrent de grootte der inschrij vingen, in het grootboek voor den wedery opbouw in verband met de aanhangige hertaxatie der gesloopte gebouwen. Van zelfsprekend maakt de beperkte bouw capaciteit het onvermijdelijk, dat tien - tallen andere gedupeerden, die in vrij wel dezelfde omstandigheden verkeeren nog eenigen tijd geduld zullen moeten hebben Tegelijkertijd wordt in 1947 de be bouwing van de Kerkstraat ter hand genomen. Deze zal aan de Noordzijde aansluiten aan die van de Burgemeester Engeibertsstraat. Daar zullen een aan- tal winkels en enkele café's worden ge bouwd. De Zuidzijde zal eveneens door den bouw van enkele winkels worden voltooid en op den hoek van de Kerk straat en het Badhuisplein wil men een café laten bouwen. De gebouwen aan de noordzijde van de Kerkstraat tot aan de woningen aan de Burgemeester Engeibertsstraat worden ontworpen door den architect W. A. van Gogh te Zaandam, die aan de zuid zijde door den architect A. P- Smits te Aerdenhout. Laatstgenoemde is ook aangewezen voor het ontwerpen van het complex gebouwen aan de oostzijde van het Badhuisplein, aansluitende aan de bestaande bebouwing van den Hooge- weg. Dit deel van zijn plan zal, zoodra mogelijk ter hand worden genomen. De woningbouwvereeniging „Eendracht maakt Macht" zal binnenkort overgaan tot den bouw van 18 woningen aan de Da Costastraat en de Helmersstraat (architecten J. C. de Vries en H. de Rijk te Amsterdam). In voorbereiding is o.a nog de bouw van 32 woningen aan de Nic. Beets- laan-Vondellaan (architect J. A. van Asdonk te Bloemendaal). Al deze plannen overtreffen 't voor 1947 toegestane bouwvolume. Het bouwplan- Van Asdonk voor 33 woningen wordt daarom in reserve gehouden voor het geval nog een grooter bouwvolume aan Zandvoort mocht worden toegewezen of de herbouw door particulieren onver hoopt stagnatie mocht ondervinden. Het zal echter zeker in 1948 worden ter hand genomen. over de gemeente te proeven was, en meende, dat men mocht vertrouwen, dat zij Bloemendaal beslist niet meer moei lijkheden in den weg zouden leggen dan noodzakelijk was. Spr. achtte het beter, het hoofd in den schoot te werpen en de voorwaarden, zij het dan met een bloedend hart, te aanvaarden. Het raadslid Hempenius (P.*v. d. V.) had echter geen vertrouwen in Ged. Sta ten; hij zeide, dat de toon, waarin de nota, betreffende de begrooting 1946, gesteld was, voor zichzelf sprak. Zijn standpunt zou hij niet wijzigen. De heer de Jongh Schouwenburg (A.R.) merkte op, dat de algemeene voorwaar den een emstigen inbreuk op de auto nomie der gemeente zouden vormen. Bo vendien, kan men wel van Bloemendaal spreken' als van een int-rensiek noodlij dende gemeente? Wanneer wij nu het voorstel van Ged. Staten aannemen, zal men zeggen: „zie je wel, Bloemendaal stond niet vast in zijn schoenen", aldus spreker. Het raadslid Cassée (P. v. d. A.) was er zeker van, dat, wanneer de raad wei gerde zich bij de richtlijnen neer te leg gen, de gemeenteraad onder geen enkele conditie meer een mandaat zou kunnen teekenen. Volgens hem stond eveneens vast, dat 't gemeentelijk personeel geen salarissen zouden kunnen worden uitbe taald. Daarom zou hij het voorstel, ech ter zonder enthousiasme, willen aan vaarden. Nadat de voorzitter de verschillende sprekers had beantwoord werd tenslotte tot de stemming overgegaan, met het bovengenoemde resultaat. De volgende agendapunten werden snel afgehandeld en alle goedgekeurd: de gemeenterekering 1945; een crediet van f 45.000.voor werkzaamheden ter uit breiding van de algemeene begraaf plaats te Bloemendaal; een crediet van f 31.500.voor het doortrekken van de Dompvloedslaan tot de Willem de Zwij gerlaan; een crediet van f 6.000.voor verbouwing van het raadhuis; een cre- aiet van f 1500.ten behoeve van de verlichting, f 1823.voor werkzaam heden in de Hartenlustschool en een aanvraag voor verhoogde vergoeding tot f 3000.voor het maken van een disser tatie over de geschiedenis van Bloemen, daal. De regeling van het aantal vacantie- dagen voor beambten en werklieden in gemeentedienst had heel wat voeten in de aarde. Besloten werd de wijziging van het betreffende reglement van de agenda af te voeren en de zaak ter be studeering te geven aan de commissie van gemeentelijk overleg. Tot leden van de juridische advies commissie werden herkozen: Mr. J. C. de Bruyn Ouboter, Mr. M. Reeling en mr. jL, S, Römelingh v/el veel interesse 'bestaan. Voorrang wordt evenwel gegeven aan hen. die ten gevolge van oorlogsgeweld of afbraak een inschrijving hebben in het grootboek voor den wederopbouw of -recht hebben op een bijdrage in de oorlogsschade teza men met een z.g. herbouwplicht. Door de hieruit voortvloeiende van overheidswege verleende financieele faciliteiten kunnen zij n.l. den bouw mee helpen financieren Naar men ons mededeelde, koestert de commissie de verwachting, dat reeds in den 'loop van 1947 met den bouw zal kunnen worden begonnen. Op korten termijn behoeft ernstige stagnatie in de gas- en electriciteits- voorziening niet gevreesd te worden zoo vernemen wij van het Rijks- kolenbureau maar wèl wordt het publiek in eigen belang dringend aangeraden, spaarzaam met gas en electra om te gaan. Als de vereischte besparingen niet bereikt worden en de kolenaanvoer over de rivieren niet spoedig op de oude schaal kan worden hervat, dan zal moe ten worden overgegaan tot het invoeren van spertijden voor gas- en stroomlooze uren voor de electriciteitstevering, al dus een circulaire van het Rijkskoien- bureau aan de gas en electriciteitsbe- drijven. Voor Gelderland dreigde reeds gisteren dit gevaar; inmiddels zijn weer enkele schepen aangekomen, zoodat men voor het oogenblik wèer geholpen is. Dit is echter teekenend voor de situatie Zuinigheid blijft geboden. Alle vastgestelde wedstrijden van den Koninklijken Nederlandschen Korfbal- bond voor Zaterdag en Zondag a.s. zijn afgelast. De gesteldheid van de terreinpn in het Noorden is zoodanig, dat ook "in dat district tot nader order geen wed strijden gespeeld worden. HAART .HM Geboren: A. d. Wit- Hoekstra, d; J. M. Folkersma-Noorloos, z; A. Kemp-Nunnink, d; W. J. Dort mundt-v. Lammeren, z; J. v. d. Haak- v. Raaphorst, d; <1. G. Schackman-v, Druten, z; H. L. Sperling-Blom, z; J. d Rek-Lem, d; D. d. Leeuw-v. d. Ham, z; J. M. Sikking-Zwart, z; F. W. Kanne gieter-v. d. Broek, z; P. M. Schouten- Laadstra, d; A. M. v. d. Stoop-Streng, z; E. W. d. Lijster-Leising, d; K. Koper- Akkerman, a; T. d. Vogel-Nikiforowa,, z; B. Kal-Ruifok, z; A. E. M. Kors-Koe- dijker, z. Ondertrouwd: S. Spreeuw en J. A. v. Wort; W. A. Mul en T. J. Lagerweij; P H. Harren en J. M. v. d. Eem; J. N. Angenent en H. G. M. Reck man; J. T. Verbeek en F. G. v. d. Wetering; R. H. P. Eikerhout en L. C. A. Wesselink; C. C. Wesselius en A. E. Slenders; C. B. Bakker en J. v. Aken; H. Seggelink. en L. H, Mast; J. v. Kouteren en P. E. v. Gend; H. L. Imanx en M. W. Kloos; E C. M. Wolf en G. M. Sweers; H E, Loh- mann en A. S. d. Vink; K. Steeiidam en E. Geerlings; W. Bakker en J. M. v Goor; J. Bouman en J. Lakerveld; P. Ufs en C. Muntinga; J. Scheelings en G. A. Raps; J. H. Belles en M. Jager; J. W. v. Looy en E. Sikkema; B. J. Klein en J. H. d. Lijster; N. Bakker en T. L- M. Stomphorst; H. Swart en M. M. G M. Smith; F. W. Meijer en M. W. L. Bruijstens; G. J. Smorenburg en A. J. Klumper. Gehuwd-: N. J. H. v. Wonderen en M. H. Spook; A. W. Burdorf en W. T. Wil- lerns; T. J. v. Vastenhoven en A. M. A. Huis in 't Veld; G. H. Missen en B Wassing; H. F. d. Maine en A. A. Dube- laa.r; W. F. d. Graaff en G. Alewijn; W Bouw en C. Erbrink; S. v. Leeuwen en E. Sapardan; L. P. Loos en G. d. Best; D. v. Wort en M. Weerman; P. Gerrits en A. Schmitz; E. A. Gobes en D. J. v. d. Berg; J. B. Hageboud en T. v. d. Heide; D. Meier en J. Semtschenkowa; M. v. Eis en H. J. v. Angelen; J. Schaap en S. Prytherch; D. v- d- Starre en D. C. Roosen; J. M. v. d. Aa en A. Doezie; J. Remmer en E. Denzier; K. Winkel en E. Wolf; A. v. d. Wal en R. R. Bruine- woud Overleden: A. Klein, 77 j; R. E. Smit, 3 j; J. d. Rooij, 84 j; S. v. Eis-den, 62 j; E. Landa, 64 j; K. Dekker, 70 j; O. P- d. Jong, 71 j. Geboren; A. E. Berk—Cornelissen, d; E. MoosGroot, z; F. W. Vermunnicht Komelissen, z; A. J, J- M. v. d. Eeren- beemtVerhagen, d; T. M. Manshanden —Meilink, z; C. W. v. d. Toorn—Hoogen- raad, d; E. M. v. LohuizenStouten, d; C. M. A. de BrüijnBaart, d; G. K. Huizinga—de Quaasteniet, z; M. van Amerongen—Brugman, z; E. Nieuwen- dijkSmit, z; J. M. v. d. NesKauff- man. d; C. de Graaf—Schipper, z; T. SchroderSorgdrager, d; M. van Ton gerenBabb, d; J. ClaassenMinnema, d; P. J. SellerBrons, z. Gehuwd: J. G. Ducro en J. Rönitz, A. Vrijbloed en E. A. Veenstra, J. P- G- Baars en C. C. Fielmich, H. Wijninckx en E. Schuurman, H. Zwier en J. W. Dekker, F. J. Bak en T. D. Smeding, G. Jonger en G. Kamp, P. Stokman en W. P. Rost, A. Planting en A. C. Lewis, J. C. Balk en C. E. Mentjox. J. H. J. Ma'hijsen e» C. W. Kokke. Overleden: L W. van Leeuwen, 67 j., Gasthuisvest; F. Westera—Groen, 77 j„ Gen. de Wetstraat; E- Antonisse—de Blaazer, 76 j„ K. van Manderstraat; G. J. Lenderink, 46 j-, Gibraltarstraat. ZANDVOORT. Geboren: Evert Hans, z. van C. D. Boogaard en L. E. Wieffering; Anna Elisabeth, d. van P. L. Warmerdam en H. Verdegaal; Ingrid Maria Sophia, d. van J, Troost en M. T J. Kruijsen. Ondertrouwd: E. A. Bodamer en J- Ditmeijer. ZATERDAG 21 DECEMBER Gem. Concertgebouw; Jubileumconcert Haarlems Postaal Mannenkoor, 8 u.: Stadsschouwburg: Comedia met „De hemel komt later wel", 8 u. BIOSCOPEN Rembrandt: Eerste liefde (alle leeft,); Cinema-PalaceMeet the Navy (14 Jr.); Luxor; Liever lui dan moe (alle leeft.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals; Hoe langer hoe gekker (alle leeft.), 2, 4.30, 7 en 9.15; City: Verboden liefde (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15; Spaarne Theater: De witte go rilla (14 jr.), 2.30, 7 - en 9.15. Zon- en feestd. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De nachtdiensten worden waargenomen door: Apotheek van Rijn, KI Houtweg 15, tel. 10539; C G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apo theek, Kruisstraat 26. tel. 111.74; Schoter bosch-Apotheek, Rijksstr.w. 19, tel. 12711. Ziekenvervoer: fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel 11990; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400- ('dag en nacht). Het blijft met de kleine hoe veelheid textiel die wij krii gen steeds een moeilijkheid dit te verdeelen. Wij raden U daarom aan nu en dan even te komen aanlooper Anegang 16. De Tweede Kamer is hedenmorgen begonnen met de algemeene beschou wingen over de hoofdstakken Overzee sche Gebiedsdeelen van de rijksbegroo- tingen voor 1946 en 1947. De heer De Kort (K.V.P.) bepleit de voorbereiding van een wetsontwerp voor de staatkundige inrichting in W.- Indië. Hij- pleit voor een krachtiger cul tuur en bevordering van den opbouw van een W.-Indische economie. Het me chanische groot-landbouwbedrijf biedt den Nederlandschen boeren een "goed perspectief. Suriname is om vele decen nia op het groot-landlbouwbe-drijf aan gewezen. De opbouw der Nederlandsche Antillen is een vraagstuk, dat de volle aandacht vraagt. De heer Meyerink (A.R.) wil weten, of er definitief een einde gemaakt is aan de ondergeschiktheid van onze troepen aan het Britsche oppercommando. De heer Joekes (P. v. d. A.) vraagt, of de regeering bereid is de Kamer, b.v. vóór April, te doen toekomen een over zicht met betrekking tot de groote as pecten over den toestand en den ont wikkelingsgang in Indonesië, opdat men zich daarover dan nog eens kan bera den. In verband met het feit, dat een groote maatschappij haar employé's het salaris over de afgeloopen jaren zou willen uitbetalen, heeft spr. verno men. dat dit als schenking zou worden beschouwd. Dat acht bij een onjuist standpunt en hij vraagt bemiddeling der regeering. De heer Beernink (C.H.) verzoekt in lichtingen over de wijze, waarop de te korten van de Indische regeering worden gefinancierd. Hij ig niet enthousiast over de te hooge kosten van de C.-G. Hij heeft er bezwaar tegen, dat de heeren Schermerhom en Van Poll in de gelegenheid gesteld zijn hun gezin nen naar Indië te laten overkomen. Psychologisch is dat niet goed te keu ren. Minister Jonkman verzoekt zijn ant woord te mogen uitstellen. De Voorzitter zal gelegenheid geven aan het einde der agenda. Gistermorgen is In hotel Noord-Bra bant te Utrecht een landelijke bijeen komst gehouden van katholieke leer krachten bij het Voortgezet Lager On derwijs. Deze vergadering, welke een comité, los van het Katholieke Onder wijzers Verbond, had bijeengeroepen, had n.l. het voornemen, zich in een motie tot minister Gielen te wenden, teneinde met kracht te protesteeren tegen diens voorgenomen voorloopige opschorting van de wet op het Voort gezet Lager Onderwijs. Hierbij werd met klem geprotesteerd, in het belang van het opgroeiende volkskind, dat juist de persoonlijkheidsvorming van het Voortgezet Lager Onderwijs behoeft, om vakman en geen vakdier te worden. Tot groote verrassing der aanwezigen kwam de vertegenwoordiger van minister Gie len, de hoofdinspecteur de heer J. Wid- detshoven, aan het einde van de och tendzitting verklaren, dat het geenszins de bedoeling van den minister was het V.G.L.O. te doen verdwijnen, dat de be staande scholen konden blijven voort bestaan, doch dat de minister alleen daarom het achtste leerjaar facultatief wilde stellen om in die gebieden, waar verwoestingen en vernielingen het stich ten van V.G.L.O.-scholen toch practisch onmogelijk zouden maken, niet onnoodig rriiddelen ter beschikking te moeten stel len die voor het herstel van het gewoon lager onderwijs zoo dringend noodig zijn. De voorzitter van het Kath. Onder wij zersverbond, de heer W. Wiltschut. machtigde de vergadering onmiddellijk een landelijke sectie V.G.L.O. van het Kath. Onderwijzersverbond te stichten. Een Dakota van de British European Airways is bij den start van het vlieg veld Hortholt bij Londen neergestort op enkele huizen in de buurt van 't vlieg veld. Tot nu toe werd van persoonlijke ongelukken geen melding gemaakt. De parlementaire commissie voor West-Indië, die een bezoek zal bren gen aan Suriname en de Nederlandsche Antillen, heeft tot haar voorzitter be noemd mr. Kropman, en tot haar se cretaris mr. M. F. F. A. de Neree tot Babberich, commies-griffier van de Tweede Kamer. De commissie is van plan in de tweede week van Januari te vertrekken. Amsterdam, 18 Dec. 1946. De beurshandel was heden niet groot e» een aandeelenomzet van 8 ton, welke gisteren geregistreerd werd, zo* hoogst waarschijnlijk vandaag niet bereikt wor" den. In verschillende afdeelingen ware» weinig of geen orders, hetgeen een lichte afbrokkeling van koersen veroorzaakte- Een gunstige uitzondering vormde scheepvaartmarkt, waar een geanimeerde stemming heerschte. Van Cultuurwaarden waren suikerton» sen goed prijshoudend en ook rubberaan- dee-len konden verder aantrekken. er

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2