Nationalisatie vervoer in Engeland aangenomen Opleving van den Ku-Klux-Klan? Kinderbijslagwet goedgekeurd NIEUWE STARTBANEN OP SCHIPHÓL WERELDNIEUWS IN BEELD Opnamen van Hitier thuis r i De Nederlandsche annexatie van Duitsch gebied Bewoners niet onwillig tegen over de plannen Verbitterde tegenstand der oppositie Amerikaansche regeering stelt onderzoek in Commissie der U.N.O. naar den Balkan •s H Een f prachtgeschenkS fc met •v Kerstmis Loonpolitiek dient te worden herzien CiUIiDHBI KERST Er is gestreefd naar bezuiniging Ballet Trudi Schoop Films dienden ter opsporing van nazi-grootheden B Geen „rijke" gebieden spel Gromyko amendeert Am. voorstel Duister Het radio-vraagstuk HAVE Kerst- en Nieuwjaarsboodschap van H. M. de Koningin VRIJDAG 20 DECEMBER 1946 PAGINA 3 TWEEDE KAMER EERSTE KAMER Vele en groote prijzen MALVERSATIES TE ARNHEM Boekhouders in arrest INLEGVELLEN BEWAREN 36 DORPSNOTABELEN GEVERBALISEERD - (Wordt vervolgd) (Van onzen Londenschen correspondent) Londen, 19 Decemlber. De wet tot nationalisatie van het ver- Voer is na een lang en hevig debat van Crie dagen in tweede lezing aangenomen door het Lagerhuis met 362 tegen 204 stemmen. De tegenstemmen vormden een record:. Geen wet heeft in het huidige parle ment 'ni zoo grooten tegenstand ontmoet. De Liberalen, die tot nn toe meestal de regeering hebben gesteund, hebben groo tendeels tegengestemd, want het betrof een wet, die ook in het land zelf zeer grooten tegenstand had ontmoet, vooral 'n kringen van handel en industrie. De beste rede voor de regeering was ongetwijfeld die van den knappen Kan selier van de Schatkist, Hugh Dalton, °P den tweeden dag. Deze uitgeslapen en zelfverzekerde parlementariër ibeziti ih hooge mate het talent eelfs de oppo sitie zand in de oogen te strooien, zoo- sis bleek bij het laatste budget, dat, aan vankelijk enthousiast ontvangen, bij tater inzien niet zoo tegemoetkomend bleek. Ook nu was de kaïjselier uiterst Plausibel en -verdedigde met groote be kwaamheid de door de oppositie ge wraakte compensatiemethode. Hij nam hoonend de Londensche effectenbeurs in bescherming tegen de Torries. Op den derden dag van het debat ontwikkelde de oppositie een zeer zwaar offensief, waarin bijzonder Anthony Eden zich onderscheidde door onver wachte strijdvaardigheid. Hij noemde deze wet den belangrijksten wetgevenden maatregel van deza zitting, vergeleek terloops de Labourlieden met Gadareen- sche zwijnen, wees op den grooten te genstand in het land zelf in| kringen die tot heden de regeering gesteund hadden en vroeg hoe het mogelijk was een maatregel te rechtvaardigen, die aan handels- en industrieondernemingen verbood eigen producten te vervoeren in eigen vrachtauto's over een afstand van meer dan 65 km. Hij verklaarde, dat dc gebruiker geen vrije keus meer zou heb ben tusschen de verschillende wijzen van vervoer, omdat de regeering dia vrijheid kon knevelen door manipulaties met de tarieven. De regeering had op zeer onbillijke wijze de spoorwegen ge- critiseerd; waar echter heden de spoor wegen te kort schoten, lag de schuld grootendeels bij de regeering zelf. Hij achtte de wet onbekookt, inoppertuun en ontijdig. Hij noemde haar niet minder dan een nationale ramp. Het hielp niet. De regeering won. Bij de stemming klonken uit de lobbies, evenals bij de nationalisatie van de mijnen, de tonen van de „Roode Vlag". Er waren dezen keer echter geen tranen. De hap hooi, dien Labour dezen keer op haar vork genomen heeft, is wel groot en waar schijnlijk zal vooral de compensatie- methode, waarvan de kleine renteniers, de staatskerk, de ziekenhuizen en zelfs een aantal vakvereenigingen het slacht offer zijn, veel kwaad bloed zetten. De Amerikaansche regeering is bezig biet het onderzoek naar het doen en •aten van den Ku-Klux-KIan, de anti- leger, anti-Joodsche en anti-katholieke organisatie, waarvan de leden witte kappen over het hoofd hebben en een vurig kruis dragen. Het Amerikaansche departement van Justitie onderzoekt tevens de berichten over een opleving van den Duitsch-Ame- Wkaamschen bond qnder nieuwe namen °f een samengaan van de bondsgroepen biet den Ku-Klux-Klan. Autoriteiten van het departement Seiden bewijzen in handen te hebben, flat de Ku-Klux-Klan voor den oorlog •het den bond samenwerkte, teneinde de rassen- en geloofsverschillen aan te Wakkeren. Oromyko heeft gisteren in den Vei ligheidsraad een amendement op het Amerikaansdhe voorstel, om een com missie naar den Balkan te zenden in gediend, waarin hij voorstelt dat Griekenland geheel zou moeien open staan voor de commissie van onder zoek, doch dat verder de reizen der commissieleden beperkt zouden moe ten blijven tot de grensgebieden van Albanië, Joegoslavië en Bulgarije. Gromyko was van oordeel, dat in den Veiligheidsraad reeds gebleken was, dat ?e verantwoordelijkheid voor de onrust 'h den Balkan geheel voor rekening van öe Grieksche regeering komt. Nadat de Egyptische afgevaardigde vei'klaard had, dat hü het Amerikaan- sche voorstel steunde, zeide Stoytcheff (Bulgarije) dat zijn regeering een on derzoek zou aanvaarden. Hij wenschte echter de vertegenwoordigers der vier twistende landen in de commissie op genomen te zien. De Joegoslavische afgevaardigde wil de echter niets van het Amerikaansche Wan weten en zeide, dat het een vergis- fthg was aan te nemen dat de situatie tb Joegoslavië dezelfde was als die in Griekenland. De toestand in Grieken- tand kwam volgens hem neer op een 'hternen burgeroorlog en men moest daarom in dat land zelf naar de oor aken zoeken. De Veiligheidsraad besloot, een commis- e naar ,]pn calkan te sturen om de be geerde grensschendingen, waarbij örie- jw'iland en zijn nabuurstaten zijn betrok- eb, te onderzoeken. De raad besloot liet terrein van ender- ,;,ek te beperken tot N.-Griekenland en plaatsen in audere gedeelten van JD'lekenland, Albanië, Bulgarije en Joego- 'avië, die naar de meening van de coin- 'ssle bij het onüerzoek betrokken die- lei» te worden. e De Sovjet-gedelegeerde, Gromyko, zag Eeb'anaf' dat het onderzoek ook naar den o 7eelen binnenlandschen toestand in Cen ncl lnSesteIcl behoorde te wor- Verder werd verklaard, dat de beide organisaties overwogen hebben een anti socialistische politieke partij te vormen in een poging andere elementen van de Amerikaansche bevolking tegen de socia listische bgweging op te zetten. Het le dental van den Ku-Klux-Klan wordt geschat op anderhalf tot twee millioen leden en was in groote deelen van het Midden- en Verre Westen een politieke macht van beteekenis. Na den Amerikaanschen burgeroorlog waren zij vooral in het Zuid-Oosten zeer sterk, waar zij in het bijzonder de groote negerbevolking aldaar terroriseerden. In Mei 1.1. proclameerde de Ku-Klux- Klan-leider in Georgia de wederge boorte van het „Onzichtbare Keizerrijk", zooals zij hun organisatie noemen. Sinds, dien hebben de gerechtshoven in Cali- fornië, New York, Kentucky en New Jersey den Ku-Klux-Klan vervallen van alle rechten verklaard. Georgia, het vanouds bekende centrum van den Ku- Klux-Klan, heeft een proces aanhangig gemaakt tot ontbinding van de Ku- Klux-Klan, die, naax men gelooft, niet zoo heel erg sterk is. Donderdagmiddag heeft de Tweede Ka mer verder behandeld de begrootingen voor 1946 en 1947 van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. By de afdeeling „Radio en Pers" sclf&tst de heer VAN DER ZAAL (A.R.) den gang van zaken bij de radio na de bevrijding. Door de schuld van de regeering is z.i. een slechte en dure radio ontstaan. Ten aan zien van de algemeene programma's, dip zuilen komen, vraagt spr., of de vereeni. gingen haar veto-recht behouden. Mevrouw FORTANIERDE WIT (P.v.d. V.) "dringt aan op indiening op korten ter mijn van een wettelijke regeling van het radiovraagstuk. De heer TEULINGs (K.V.P.) betoogt, dat het nooit de bedoeling is geweest het tijdelijk radiobesluit te hanteeren, zooals het gehanteerd, wordt, als grondslag voor een volkomen" willekeurige radiopolitiek en als middel om het wettig radiobestcl van voor den oorlog onder de tafel te werken. Dat het compromis van 1945 niet zou toelaten de oude wettelijke regeling te her stellen, is formeel bezien niet juist. Wat de financieele aspecten aangaat, zegt spr., dat hem ter oore is gekomen, dat voor 1947 fl3% millioen voor de stichting noodig zou zijn, terwijl de begrooting spreekt van 8y2 millioen. Naar spreker's inzicht is er op ergerlijke wijze met bet geld omge sprongen. Er is een topzware organisatie, een te groot personeel en een ongedisci plineerde leiding. 9 - O Verkrijgbaar bij eiken PhiliShave handelaar HET IDÉALE ELECTRISCH DROOGSCHEER-APPARAAT N.V. PHIUPS VERKOOP-MIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN PUZZLE DOOK KATHOLIEK THUISFRONT Overal verkrijgbaar (Van onzen parlementairen redacteur a.i.) Nadat zeven sprekers van zes par tijen tezamen een paar uur hadden ge praat over het ontwerp kinderbijslagwet en daarbij op dit „kind van de K.V.P. en de P. v. d. A." zooals de communist Brandenburg „het kind bij den naam noemde," veel critiek hadden uitgeoe fend, heeft de Eerste Kamer het voor stel Donderdag-middag zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Er zijn daarbij weinig nieuwe gezichts punten naar voren gebracht. Er werd ge sproken over het verbod om de premiever- hooging door te berekenen, waar de heeren Steinkuehler (K.V.P.) en Molenaar (P. v. d. A.) tegen waren en de communistische spreker voor was, over de tegenstelling tusschen het relatief en het absolute ge- zinsloon, waarbij zoowel de beer Van Lies hout (K.V.P.) als het katholieke lid van de Partij van den Arbeid. Brongersma, het minister Drees een beetje kwalijk nam, dat hij Deysselbloem had geciteerd, die in tegenstelling met het meerendeel der Ka tholieke sociologen voor een relatief gezins- loon is (zij hielden het liever met Rerum Novarum en prof. Koenraadt). Voorts wa ren, met den heer Van Lieshout, de heeren Schipper (A.R.) en Vixeboxe (C.H.) van meening, dat er te weinig is rekening ge houden met de belangen van het groote gezin, terwijl nagenoeg alle sprekers van meening waren, dat men op den verkeer den weg is als men het behoefteloon laat prevaleeren boven het prestatieloon. Ook de liberale beer Molenaar sprak hierover, doch hil meende dat dit zeker door over leg tusschen werknemers en werkgevers geregeld zal kunnen worden, als maar eerst de economische hemel een beetje is opge klaard. Ook waren bijna alle sprekers var, meening dat kinderbijslag toch maar een lapmiddel is en dat het noodig is de ge- beele loonpolitiek te herzien, omdat er immers vele laag betaalde arbeiders zijn die nog niet aan hun bestaansminimum toe zijn De eenige nieuwe geluiden die er te beluisteren vielen kwamen van de hee ren Molenaar en Steinkuehler. De eerste vroeg de bijslag pok te laten gelden voor kinderen boven de 16 jaar die lichamelijk gebrekkig ziln en de tweede de bijslag ook te laten géiden voor buitenlandsche ar beiders. Hij doelde daarbij op de 4000 Belgische arbeiders die lederen dag over onze grens komen werken. Minister Drees gaf gaarne toe dat zijn ontwerp niet ideaal was, doch, aldus de bewindsman, in dit leven is iets niet gauw ideaal en zeker niet in dezen tijd. In zekeren zin is de wet wel een kind van de K.V.P. en de P. v. d. A., doch ze is niet met politieke oogmerken in Schiphol, dat in den oorlog zoo zwaar geleden beeft, is sinds de be vrijding alweer voor een groot deel hersteld. De behuizing van het. per soneel, die nog steeds grootendeels uit barakken bestaat, moest hierbij nood zakelijk op het tweede plan komen. Allereerst immers moestén de banen, platvorms en hangars weer bruikbaar gemaakt worden. Herstel was echter niet voldoende. Ook uitbreiding was noodzakelijk omdat het luchtverkeer na den oorlog zulk een enormen om vang heeft aangenomen en ook omdat er met veel grooter vliegtuigen gevlo gen wordt. Men is thans bezig, de be staande startbanen te verlengen en nieuwe startbanen aan te leggen. De hoofdlandingsbaan 523, ook wel mistbaan genaamd, heeft een lengte van 1700 meter. Men gaat die verlengen tot 2200 meter en graaft daarvoor eerst een sleuf van 1 meter diep en 60 meter breed. Niet minder dan 27000 m3. grond moet hiervoor verplaatst worden. Vervolgens vult men de sleuf met 31000 m3. zand, trilt deze zandlaag samen tot zij een dikte heeft van plm. 60 cm. en stort er dan een larag porfierblokken op van 20 bij 30 cm. Hierover komt een paklaag van 35 cm. fijn porfier, aangevuld met zand, goed ingewaterd en tot een harde laag aange- walst. Het geheel wordt dan bedekt met een laag asphalt van 5 cm. dikte en de baan wordt tenslotte afgemaakt door een deklaag van asphalt en steenpoeder, waar door de baan volkomen waterdicht wordt. Evenwijdig aan de bestaande startbaan 1432 wordt een nieuwe baan gelegd, waarbij een tot dusver nog niet gevolgd systeem wordt toegepast. In deze baan zal een dikke betonlaag als fundament dienen, terwijl rioleeringsgeulen en leidin gen voor de baanverlichting zullen wor den ingebouwd. Aan weerszijden komt een verharde zijbaan (asphalt met steenslag) om te voorkomen, dat een vliegtuig, dat niet precies op de startbaan landt, di- recht in de grasmat terecht komt. De startbaan zal geschikt zijn voor vliegtui gen met een wieldruk van 70 ton. Men streeft naar bezuiniging en men heeft op dit punt reeds succes gehad, doordat men bij het nieuwe systeem van bouwen minder grond behoefde uit te graven en te vervoe ren. Voorts tracht men het kostbare porfier te vervangen door cila, een af valproduct van de cementfabrieken. Op dit punt neemt men thans proe ven. In de toekomst zullen banen aangelegd worden met een breedte van 90 meter en een zijbaan van 10 meter breedte aan weerszijden. De bouw der banen wordt uitgevoerd door de afdeeling Publieke Werken der gemeente Amsterdam. het leven geroepen. Spreker herinnerde den communist Brandenburg daarbij aan het feit, dat niet alleen in Frank rijk en België, maar zelfs in Rusland de oplossing niet alleen in de loonpolitiek bleek te vinden te zijn en ook daar kinderbijslag bestaat. Algemeene loons- verhooging is onmogelijk, zonder dat ook de prijzen gaan stijgen. Dit is echter de oplossing die algemeene loonsverhooging zooveel mogelijk nabij komt. Daarom begint de bijslag bij het eerste kind, opdat de groep die er niet van zou profiteeren, zoo klein mogelijk moet zijn. Ik heb Deysselbloem niet geciteerd, aldus minister Drees, omdat hij het ka tholieke standpunt zou vertegenwoordi gen, maar juist om aan te toonen dat er ook in katholieke deskundige kringen ver schillend over deze materie wordt gedacht. De mogelijkheid om lichamelijk gebrekki- gen en buitenlandsche arbeiders mede van den bijslag te laten profiteeren, zal overwogen worden. Vooral de Belgische arbeiders wil de regeering graag inscha kelen, doch dit moet dan wederkeerig ge beuren en voorshands is België daartoe niet bereid. Tevoren had de Kamer een aantal ha merstukken afgewerkt en had de voorzit ter medegedeeld, dat de commissie, die door de Commissie-Generaal zal worden uitge zonden naar Suriname en Curacao en in welke commissie door de Tweede Kamer zijn aangewezen de heeren dr. Bierema, Meyrink, Logemann en Wagenaar, voor wat de Eerste Kamer betreft zal worden aangevuld met de heeren mr. Kropman en dr. De Zwaan. Eenigen tijd geleden is een admini stratief ambtenaar van het bureau Wederopbouw Veluwezoom-Oost met de Noorderzon vertrokken. Later bleek dat deze man, N. genaamd, in de boekhou ding geknoeid had. De controle, welke nadien gehouden werd, deed aan het licht komen, dat ook met de admini stratie van den wederopbouw in Arn hem-Zuid het een en ander niet in orde was. Daar bleek in de loonadministratie geknoeid te zijn. Op deze wijze was 5000 verduisterd. In verband hiermede zijn de boekhouders R. en M. gearres teerd. Zij hebben beiden een bekentenis afgelegd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de inlegvellen G.A. 605, G.B. 605, G.C. 605, G.D. 605 en G.E. 605, hoe wel deze niet mree gebruikt zullen wor den voor de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen, toch zeer zorg vuldig bewaard moeten worden. Deze inlegvelen zullen n.l. t.z.t. nog voor an dere verstrekkingen gebruikt worden. Een kruidenier in een dorpje in Noord- Brabant had een tekort van 3000 rant soenen levensmiddelen. Reeds gedurende geruimen tijd voorzag deze winkelier de notabelen in zijn woonplaats zonder bon van levensmiddelen, hetgeen niet alleen hemzelf, maar nog zes en dertig anderen personen 'n proces-verbaal bezorgde. Deze vrijgevige kruidenier hield er bovendien nog een clandestien „filiaaltje'' in bon nen op na. Wanneer men in het laatste tableau van Trudi Schoop's ballet „Barbara" de heldin ziet getransformeerd in een clown vraagt men zich af, of dit laatste tableau niet veel meer een aanhangsel is, een toegevoegde omschrijving, dan een beken tenis, de bekentenis namelijk eener le vensaanvaarding, die Trudi Schoop's „Barbara" daarin wil afleggen. Daarvoor hebben wij ih ccn achttal tafereelen aanschouwd, hoe zij de leerschool des le vens doorloopt tot zijl de oplossing en de bevrijding voor haar zelf vindt in dit blijmoedig spelen met de problemen, die haar eenmaal verontrusten. Die proble men worden als het ware geabsorbeerd in de schmink, die nu de clown Barbara als een masker op haar gezicht wrijft. Maar of zij noodzakelijkerwijze verdwenen zijn? Dé leerschool die Barbara heeft doar- loopen werd in hoofdzaak parodistisch behandeld. Wij kunnen ons niet heele- maal aan het lot van Barbara overgeven, omdat bet bijna verdwijnt in het lucht ledig. En dat geeft deze komedie soms een luchtiger accent dan Trudi Schoop gewenscht heeft. Hoe wrang de achter grond juist door alle parodie ook is. Overigens: hoeveel vondsten in de ver scheidenheid der tafereelen, hoeveel pa rodieën, die even zoovele staaltjes van voortreffelijk dansen insluiten. Wil men „Barbara" niet alleen zien als een opeen volging van grappige scènes gedanst too- neel, dan is de bewondering zooals de Amsterdamsche Schouwburg gisteravond aan den dag legde, niet verspild. Fr. Engeland's eerste „Vliegende Vleugel" met straalaandrijving, de Armstrong-Whitworth A.W. 52, zal binnenkort proefvluchten maken. Het vliegtuig, dat twee zitplaatsen heeft, is uitgerust met twee Rolls-Royce Derwent turbo machines voor straalaandrij ving en heeft een vleugelbreedte van ongeveer 27 meter. Het toestel doet zijn naam eer aan, daar het, met uitzondering van de roeren aan de vleugelpunten, uitbouw van het windscherm en uitsteeksels aan den onderkant, geheel uit een vleugel bestaat. Experts voorspellen dit type vliegtuig een groote toekomst Nieuwe bijzonderheden omtrent het leven van Hitier zijnj bekend geworden, doordat Amerikaansch autoriteiten in de Beiersche Alpen 31 films ontdekt hebben, die alle op namen bevatten van Hitier. Zij wer den opgenomen tusschen 1920 en 1941. Volgëns officieren van den geheimen dienst zijn de films, die reeds „vele maanden geleden" werden ontdekt, ge bruikt bij de opsporing van gezochte nazi's en voor de identificatie van hon derden personen uit Hitler's omgeving en van de zomergasten in Hitler's ade laarsnest in de Beiersche Alpen. Woensdag werden zij voor het eerst vertoond aan den bevelhebber van het Amerikaansche leger in Europa, gene raal McNarney en Donderdag woonden correspondenten het afdraaien van drie der documentaires bij. De opnamen van het intieme leven van den Fiihrer waren gemaakt door Hitler's eigen fotograaf, Heinrich Hoff man, die nu voor berechting voor een denazificatiehof van zijn eigen lands lieden staat. Het vertoonen van de ge- heele collectie duurt 10 uur. Hitier verschijnt o.a. op het doek uitziende over de door de zon be lichte toppen van de Beiersche ber gen, dan weer te keer gaande tegen Himmler, Ribbentrop en Goering, of een boerendans dansend of woe dend zwaaiend met een geweldig vergrootglas, terwijl hij een kaart van de fronten bestudeert. Zekere opnamen doen de nerveuze trekken om den mond van den Fiihrer goed uitkomen, op andere is het voort durend bewegen van zijn knie te zien. Ook ziet men hem de kinderen van vooraanstaande leden van de nazi- partij liefkoozen. Zij zijn van groot be lang geweest voor de studie van Hitler's karakter. De films bevatten vele tooneelen van Hitier en Eva Braun, waarbij hü kalm tot haar spreekt of met haar lacht. De in technicolor opgenomen film toont Eva bijna steeds gekleed in een blauwe rok, een witte blouse en rood- fluweelen lijfje met lang goudkleurig haar, dat over haar voorhoofd valt. Zij danst, praat, speelt met katjes of kinderen aan de oevers van de meren in bijna elke opname. Met het Amerikaansche oorlogsschip „Adria" zijn zes beroemde Nederlandsche schil derijen, behoorende in het Rijksmuseum te Amsterdam, in ons land teruggekeerd. De gezagvoerder van den oorlogsbodem, It. commander Karl E. Johansson en de directeur van het Rijksmuseum, jhr. D. C. Röell, beschouwen het schilderij van Vermeer: Het melkmeisje" Het ballet Trudi Schoop trad Donderdag avond in den Stadsschouwburg te Amster dam voor het voetlicht met Trudi Schoop's comedie dansée Barbara". Een jong meisje doorloopt de leerschool des le vens en vindt haar bevrijding door zich er 'voortaan als clown in te begeven. Hier ziet men Barbara tot clown getrans formeerd Te Oslo is een handelsovereenkomst tus schen Noorwegen en Nederland afgesloten voor het jaar 1947. In de Waalhaven te Rotterdam zijn de monstraties gehouden met reddingsmidde len. Een raket, waaraan een lijn beves tigd is, wordt over het „in nood verkee- rende schip" geschoten Zoo hebben we reeds moeten hoorei), dat de Nederlandsche overtuiging, dat de Boertanger veengebieden door Duitsch- land steeds verwaarloosd zijn, onjuist is. daar in de laatste jaren de afgraving dezer venen doorkamp-bewoners was be gonnen. De stedelijke raden van Bent- heim en Nordhorn hebben zich erover be klaagd, dat de toch reeds zoo moeilijke Roman op een Waddeneiland 40) n Idiote geschiedenis," zei hij, zijn kin h.,1Jyfnd. „Weet je, dat Hein zich in het f- heeft gezet, met de schilderes te tr°uwen?" rn®e|Sa lachte dat het schaterde. „Wat 'n lwP; ZeS, droom je of hou je mij voor et lapje^L 0 "®elaa^TOet' Geesje. Hij heeft 't me teidZuiderzand in allen ernst ver- "n-°U ïa> dat is zoo'n beetje gedweep!" be'n I w°U op zoo n gedweep niet heb- hij, aar moet dat op uitloopen, als ziir, f'ljn moncl niet kan houden over v0rp 'eïcie en zij geeft hem den wind van Vaart waar groote kans op is? Vier dagen hij nu al met haar op die boot Iboj-f bent toch feitelijk 'n rare!" zei het Jjie opeens ernstig.' "Hoezoo?" laat maar- Tja, het schijnt bij °hze familie te zitten, dat wij met ga- neiging den verkeerden kant uit deres n heeffc zÜn hart aan die schil- Verloren en ikoch, waarom zou ik 't niet zeggen, je weet 't immers tochIk heb me eenmaal ingebeeld, dat jij me graag zag." „Gesa, wat verzin je nu weer?" „Nee, nee, 't is zoo. Wij Lührsen zijn misschien 'n beetje te haastig met de liefde. We touwen licht verwachtingen, waar we toch niets anders dan teleurstel lingen kunnen beleven. Maar dat heb ik nu achter den rug. Je hebt me grof ge noeg terug gestooten, dat moet gezegd worden. Gisteren was ik bij je moeder en toen heb ik heel openlijk met haar erover gesproken." „Hè?Jullie tweeën hebt „Ja, Kay, ik hield 't niet meer uit, ik moest zekerheid hebben, of jij met me speelde dan welMaar laten we daar niet meer over spreken. Ik ben er nu overheen, al heeft 't pijn genoeg ge kost." Kay zweeg een poos. Het denken viel hem moeilijk. Had hij werkelijk het meis je te dicht naar zich toe gehaald, of verbeeldde zij zich maar wat? Toch deed het hem leed, hij gunde het haar beter. „Och ja, Gesa." zei hij toen. „Ik mag je heel graag lijden, werkelijk, maar als 't op liefde aankomtzie je, ik heb van jongsaf aan geen andere gedacht dan aan Helke Paulsen." „Die is liever dan ik, hè?" „Ja, waarschijnlijk wel, en van den anderen kant ben jü flinker, ofschoon Helke daarin toch ook meevalt. Maar wat geeft dat? Als je van binnen naar één getrokken wordt, is en blijft die de eer ste. Kom, Gesa, laten we daarom toch even goede vrienden blijven. Geef me de hand Gesa aarzelde. Eindelijk vermande zij zich en stak hem haar hand toe. „Ik wensch je veel geluk met Helke Toen Kay den winkel verliet, haalde hij diep adem. Jammer, dacht hij, Gesa is toch beslist een goed meisje. Ik hoop dat zü een flinken man krijgt. Daar zag hij door den polder een man naderen. Het was Reimer Rolfs, de Hu sumsche postbode, die van den waterkant kwam en Hein Lührs enkele poststuk ken bracht. „Hé!" riep Kay verrast, „zien we jou eindelijk ook weer eens op het eiland- Reimer?" „Zoo Kay, ook goeien dag! Als er nie mand aan de aanlegplaats komt om de post af te halen moet ik ze zelf wel naar de menschen brengen. Bij jou moet ik ook nog wezen. Hier, een brief uit de Wilster marschWel, hoe gaat 't met je schat?" Kay nam den brief in ontvangst en maakte hem vlug open. Glunderend las hij hem door. Toen lachte hij: „Nou Helke Paulsen maakt 't goed. Maar terugkomen kan zij nog niet. Zii vertelt me juist, dat haar oom aan haar vader heeft geschreven, maar in plaats van dien brief zakelijk te beantwoorden, heeft Jan Paulsen per briefkaart van zijn dochter geëischt, dat zü direct weer naar huis komt. Nou, op die manier kan hij nog lang wachten Reimer Rolfs schudde het hoofd. „De ouwe heeft 'n bord voor den kop, dat zeg ik. Nou, 't goeie, Kay! Is Hein Lührs thuis?" „Nee, Reimer, alleen Gesa." „O zoo, alleen Gesa. Nou, dan moet ik opschieten. Tot ziens Kay!" En opvallend vlug stapte de postman den winkel bin nen. Kay Möller lachte in zichzelf. Geen kwaad idee! Als die twee elkaar kunnen vinden, het zou heusch geen slecht paar zijn!" Op Zondagvoormiddag was Kay voor niemand te spreken. Terwijl vrouw Antje zich verdiepte in de uitzending van de morgenwijding door de radio en daarna in de keuken een sappig lamsboutje klaar maakte, zat hij stil bü het venster te schrijven. Hij schreef een antwoord voor Helke Paulsen, waarin hü haar op nieuw aanmoedigde, stand te houden en zich door niets van haar stuk te laten brengen. „Eén keer zal je vader beslist zijn toe stemming geven en dan komt alles goed!" riep hü haar *in zün brief toe. „Bovendien geloof ik, dat hü in de zaken (Van onzen Berlünschen correspondent) ENTHEIM, 17 Dec. Men kan hier nauwelijks een Duitsche krant open vouwen of men leest verontwaardigde artikelen en proclamaties van lieden, die Nederlands aanspraken op herstel van de geleden schade Jen voile er kennen, doch die meenen dat de Duitsche bodem Duitsch moet blijven. De stem men hebben zich in de laatste dagen nog vermenigvuldigd nu ook Belgische en Luxemburgsche aanspraken op grenscorrecties zün uitgesproken. Voor wat de Nederlandsche eischen betreft kan men zeggen, dat het protesten regent van Emden af tot Aken. Deze protesten zijn vaak dramatisch gesteld en de motivee ringen doen soms bijna komisch aan. textielvoorziening van Duitschland nog ver der zou worden bemoeilijkt met de afsnij ding van de bocht van" Coevorden, waar evenwel naar wij hebben vastgesteld, geen vezel textiel vervaardigd wordt. Iets ver der Zuidwaarts heeft men den indruk willen wekken alsof de voedselvoorzie ning van het Roergebied afhankelijk was van de correctie der uitstulpingen in de Duitsche grenslijn bij VTeden en Kleef. Een tocht door de gebieden, die in ver band met de gevraagde correcties binnen de Nederlandsche grenaen zouden komen te liggen, heeft ons de overtuiging gege ven dat het luidruchtige Duitsche mis baar om de voorstellen een zeer hoog op geschroefd vertoon is. Twee omstandig heden zijn er om dit te bewijzen: ten eer ste de aard en toestand van de gevraagde eebieden en ten tweede de wijze, waarop de in de betrokken streken inheemsche bevolking gereageerd heeft. Hoe ziet dit „Nieuwe Nederland" er uit? Wanneer men dagen lang door de mod derwegen van het grensgebied gebaggerd heeft, dan is men bijna geneigd zich af te vragen wie men met een eventueele grens correctie het eerste geluk moet wen- schen: het Nederlandsche volk of de Duitsche boeren, die van vaderland zouden wisselen. Van de 1750 km2. Duitsch gebied, die ter verkrijging van een grensverkor- ting met 86 k.m. zouden ingelijfd moeten worden, ligt bijna de helft in de bocht van. Coevorden. Dit deel van het oude graafschap Bentheim maakt in alle op zichten den Indruk, een armelijk en achter lijk land te zijn. Het is moeilijk dit land per auto te doorkruisen, daar de wegen er in een zoo desoïaten toestand verkee- ren, dat zij voor het meerendeel nauwe lijks den naam van landweg verdienen. De bevolking van dit gebied be staat thans uit 20.000 inheemschen en 8000 vluchtelingen uit het Oosten. Vrijwel alles leeft er van de boerde rij en ondanks de schraalheid van den onverzorgden bodem beleven de boe ren er thans een hoogconjunctuur dank zij den hongferigen magen van 't Roergebied, die zelfs hier om voedsel bedelen. Men woont ln zeer kleine gemeen schappen. De eenige „stad" is Neuenbaus, dat 2000 inwoners en weinig bezienswaar digheden telt. Daarnaast is Etnmichheim bij de olievelden een dorp met 2000 in woners, doch de overige plaatsen znjn niet meer dan gehuchten met enkele honder den bewoners, 1 van Tonner lang niet zoo diep verwikkeld zit als wü vreesden. Hè, wat zou 't heer lijk zijn, als ten slotte bleek, dat hü er heelemaal niets mee uit te staan had. Maar dat durven we haast niet hopen. Ik vermoed, dat hij geen zware schuld op zich geladen heeft, maar heel zuivere handen zal hij toch niet hpbben. Zonder reden kan mijn vader hem dat scheld woord niet naar het hoofd hebben ge gooid en Tonner heeft hem zeker niet alleen wegens zijn geldelijke verplichtin gen volledig in zijn macht. Maar zoo erg zal het toch niet zün, dat jij daarover behoeft te piekeren. Ik voor mij heb ten minste zoo'n vaag gevoel, dat hoe langer hoe sterker wordt, dat je vader het tegen zijn wil met Tonner houdt en argeloos in zijn netten is geraakt. Uwe Tonner is een doorgefourneerde schurk. Hij zou ook mij graag in het verderf willen storten. Maar ik zal me weten te verdedigen....!" Openhartig legde Kay zijn gedachten voor het geliefde meisje bloot. ,Toen hij zü'n brief klaar had, legde hij hem op zij voor de postboot. Maar toen ging hij terstond naar een nieuw karwei over. Hij nam de aanteekeningen door, die hij over het probleem der landontginning in de Waddenzee gemaakt had en vatte zijn gedachten, voorstellen en plannen samen in een uitvoerig opstel. Afgezien van de mogelijkheid tot ver betering van den waterstaatkundigen toe stand ligt de economische beteekenis, die dit gebied voor Nederland kan hebben, uitsluitend in de aardolie-bronnen, die een voortzetting zijn van het Schoonebeeksche veld. Men moet van de exploitatie van deze terreinen op dit oogenblik geen al te groote voorstelling hebben. Van de gebieden, die betrokken zün Ia de meer naar het Zuiden voorgenomen grenscorrecties, is weinig te zeggen, even als van de eventueele nieuwe gebieden ia Den Dollard, die immers nog aan het wa ter moeten worden ontworsteld. Bij Vredcn, bii Emmerik en Kleef en langs de Limburg- sche grens zijn de in te lijven strookea naar hun aard niet te onderscheiden van de Nederlandsche grensstreken. De afsnü- ding van de grensbocht bij Nijmegen zal ons land behalve de gelegenheid om een rechtstreeksche verbinding tusschen Lim burg en den Achterhoek tot stand te bren gen een nieuw recreatieoord geven ln het Rykswoud van Kleef, dat ondanks zijn teistering door het oorlogsgeweld toch nog tallooze schoone plekjes behouden heeft. Toch is deze schoone streek op dit oogen blik de meest trieste van al de in te lijven strooken. In Kranenburg bleef geen hula onbeschadigd en de grensdorpen Wyler en Zyfflieh zijn geheel verwoest. In Zyfflich bezochten wij de dorpsschool, onderge bracht in een kleine barak, die tevens als kerk dienst doet. De onderwijzer beschikt er over geen enkel leermiddel en de kin deren moeten er leeren schrijven op stuk ken lei, die uit de ruïnes van de kerk zijn opgevisebt Een contrast van anderen aard troffen we' in de twee Zuidelijkste correcties. De strook tusschen Vaals en Kerkrade ls een fraaie voortzetting van het heuvel landschap. die ten Oosten van Sittard be staat uit vlak land. De eenige heuvels zjn hier de drie zware kolossen, die zich ver heffen bij het groote mijncomplex Sophia Jacobs" te Hueckenhofen. de eenige mijn die binnen de Nederlandsche grens zou worden getrokken. Vat men een algemeenen Indruk samen, dan zou men kunnen zeggen, dat de grens bewoners in eerste Instantie zdker niet onwiUis tegenover de plannen stonden, doch dat kranten en politici druk bezig zijn te trachten de stemming te doen omslaan. De commandant der Nederlandsche troepen in Engeland, generaal-majoor D. van Voorst Evekink, heeft de vol gende Kerst- en Nieuwjaarsboodschap van H. M. de Koningin ontvangen: „Aan u allen, die deel uitmaken van de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, zoowel hier te lande, als in Suriname en Curasao, of wel in opleiding in Groot-Brittannië, zend ik mijn beste wenschen voor een gelukkig Kerstfeest en een voor spoedig Nieuwjaar. Moge ieder van u, trouw aan de u gegeven opdracht- medewerken aan den verderen op bouw van onze krijgsmacht, (w. g.) Wilhelmina."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3