Strijd in Indo-China Van Heemstra heeft hekend Logische constructie Na de beslissing Fransche generale staf acht toestand critiek ITALIAANSCHE EXCUSES AAN RUSLAND Geen sprake van wijdvertakt en opzienbarend complot Joegoslavische troepen aan de Grieksche grens n PROF. ROMME OVERLINGGADJATI Tot hoofd en hart Commissie-Generaal naar Batavia Binnenkort een zeepbon De Gasperi naar de Ver. Staten mmm Nota van guerilla-troepen aan de Groote Drie Spaar de telefoon Zenuwenoorlog tegen Turkije Protest van Kardinalen DE KOUDSTE NACHT Twente en Achterhoek zonder licht? Huurverhooging bij onderverhuur Geen eindemaar een moeilijk begin ZATERDAG 21 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23729 De conferentie te Denpasar „INDRAPOERA" MAANDAG IN ONS LAND En extra toiletzeep voor de baby's AUTO'S VOOR ARTSEN BRANDSTOFFEN VOOR KAMER VERHUURDERS BOMAANSLAG OPGEHELDERD Psychiatrisch onderzoek dringend gewenscht DE KONINGIN NAAR SOESTDIJK Tegen aanvallen op den Paus Minimum temperatuur 15C. Kolenvoorraad voor nog slechts uren Ook bij samenwoning Koffie: en theebonnen langer geldig BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: SU. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeeMngen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Na de beslissing, die de Tweede Ka mer gisteren heeft genomen door de tweede, zoogenaamde po litieke motie van prof. Romme met 65 tegen 30 stemmen aan te nemen, zal Öe regeering ondanks den vrij grooten tegenstand, die in de volksvertegen woordiging tot uiting is gekomen en die Puiten de volksvertegenwoordiging mo menteel waarschijnlijk nög grooter is, Wel op den ingeslagen weg voortgaan. Het is evenwel de vraag of na al hetgeen deze week in de Kamer gezegd is de Indonesische delegatie, die het ontwerp-accoord mede para- teerde, veel lust zal gevoelen thans tot nderteekening over te gaan van een mhggadjati, waarvan zij zich het is herhaaldelijk uit hun publicaties geble- een heel ander beeld gevormd hebben. Wanneer wij in onze gedachten de be langrijkste sprekers nog eens 'de revue 'aten passeeren en dan bedoelen wij in öe eerste plaats die sprekers, die onté- genzeglijk d.e debatten beheerschen, h-1. de heeren Romme, Logemann en •-chouten, dan moeten wij tot de conclu sie komen, dat zij elk een andere voor stelling van het werkelijke Linggadjati hebben. In de motie van prof. Romme, hie door de beide regeeringspartijen, K. V-P. en P.v.d.A., is aangenomen, moge ®en verdere tegemoetkoming der wqder- zijdsehe standpunten zijn weerslag heb ben gevonden, bij de eventueele practi- sche uitwerking van het accoord zal het Verschil, naar wij vermoeden, op zekeren dag wel naar buiten moeten treden. In de voortreffelijke rede, waarmede Prof. Romme de debatten deze week hpende en waarin wij vooral zijn tactiek bewonderen, legde de voorzitter der Katholieke fractie den nadruk op het ideaal, dat hij wil nastreven. Letter lijk zeide hij: „de Rijkseenheid op de basis van vrijwillige gemeenschappe lijkheid is voor mij een ideaal, dat me- higeen een utopie moge noemen, maar Waarin ik geloof, waarvan ik meen dat bet bereikbaar is en dat wij met alle kracht moeten trachten te bereiken, óók door de bepaling van onze houding in dit uur, dat naar mijn gevoelen, niet beslissen zal over al dan niet welslagen, hiaar dat wel van een zeer belangrijke beteekenis daarvoor kan zijn." Prof Romme maakte bovendien een onder scheid tusschen het p h a n t o o m-Ling- Sadjati, waarmede hij, als wij het goed begrepen hebben, de reactie bedoelde die op de simpele publicatie der 17 pun ten volgde en het w e r k e 1 ij k ling gadjati, dat bestaat uit: de regeerings- verklaring, de toelichting der Com.- Gen. en de 17 punten. Met deze laatste Tisie verklaarde minister Jonkman zich gisteren volkomen accoord .hoewel de beer Joekes van de P. v. d. A. eerder v®rklaard had deze drieëenheid, zooals Wij haar zouden willen noemen, niet beslist noodig te achten, terwijl de com munisten er heel weinig voor voel den, al hebben zij zich dan pok achter Romme's motie geschaard, waarbij zij aich echter van den considerans los haakten. Pror. logemann wil de basis-overeen komst vooral zien als een akte van Pacificatie, het streven naar een vreed zame oplossing, de overbrugging van de kloof van wantrouwen. Hij wil een sfeer scheppen, die den Indonesiër psycholo gisch rijp maakt voor nauwe samenwer king. in zekeren zin streeft ook hij een ideaal na, en schetst dit vooral bezien dit het oogpunt van den Oosterling. De fractieleider der anti-revolution- hairen, wiens groote rede zich kenmerkte d<X>r een diepe klaarte, moge naar ons Bevoelen wat te weinig soepel zijn, re straf en strak, hij stond o.i. in ieder ge- t'ai met beide beenen op den grond der Werkelijkheid, waarin zich de dagelijk- Sche gebeurtenissen afspelen, zooals wij die iederen dag kunnen volgen en die t°ch wèl verre staan van het „bestand", dat al weken geleden werd gesloten en dat ons met bezorgdheid doet afvragen. Rzt het einde zal zijn. Zie hier het ver schil tusschen het ideaal van Romme, het ideaal van Logemann en de werke- hjkbeid, zooals wij die thans zien, van Schouten. De ideale toekomst en de wer kelijkheid van het oogenblik, die geschei- den zijn en die men wil overbruggen door vertrouwen. Hoe zouden wij ons 'funnen verheugen indien Romme's 'deaal eens werkelijkheid werd. Maar het js niet onze schuld, dat wij vooralsnog dit ideaal niet kunnen deelen, omdat het heden ons dit vertrouwen niet wil SchenkenWij geven graag toe: regeeren 3® vooruitzien, maar een. politiek, die •het op realiteit gebaseerd is, is loopen hi den mist, vol gevaren. Deze recapitulatie achten wij noodig, de beslissing van gisteren goed te begrijpen. Wij zijn er prof. Romme dankbaar voor, dat hij eindelijk, als /C°rzitter der grootste partij, door zijn booties in de Kamer weer mede de lei- r'Ug in handen heeft genomen. Te lang het hen schijn, dat zij, wat de In dische kwestie betrof, uitsluitend in de handen berustte van de P. v. d. A. Zoo rs het in een demoeratischen staat past, heeft de volksvertegenwoordiging haar •heentng over het beleid der regeering j^n kennen. Het resultaat is, dat for meel de regeering thans op den inge ven weg kant voortgaan. T°ch manen de dertig stemmen der appositie tot groote voorzichtigheid. Het °i. een fout der regeering zijn, als J deze uiting zou negeeren. De gespannen situatie in Indo- China heeft Donderdagavond tot een uitbarsting geleid. Telegrammen, die gisteren in Parijs ontvangen werden, meldden dat Vietnam-troe- pen een grootscheepschen aanval hebben ondernomen op de door de Franschen bezette stad Hanoi. Het Fransche hooge commissariaat voor Indo-China in Saigon verklaart in een communiqué, dat strijdkrachten van Vietnam uit loopgraven een offensief op Hanoi hebben geopend met artillerie, en mortiervuur. De aanval, zoo zegt dit communiqué, was niet geprovoceerd en werd zonder eenige verklaring begonnen, hoewel ge durende den dag een „hoffelijk contact" had bestaan tusschen de autoriteiten van Frankrijk en Vietnam. In Hanoi is de water, en electrici- teitstoevoer afgesneden, evenals de tele foonverbindingen. De regeering van Vietnam heeft Hanoi verlaten „wegens de uitbreiding der door nationalistische extremisten ver oorzaakte „gevechten." Hanoi zou door 30.000 aanhangers van de autonome re geering van Vietnam omgeven zijn. De Fransche minister van koloniën, Marius Moutet, zal zich per vliegtuig naar Indo-China begeven. Voor de opheffing van de zitting nam de Nationale Vergadering bij handopste king een resolutie aan, waarin de sym- De Commissie-Generaal zal, naar A. P. uit Den Haag verneemt, waar schijnlijk nog vóór het einde van het jaar naar Batavia terugkeeren, maar zeker niet vóór Kerstmis. Toen men Van Mook te Denpasar zijn meening vroeg over het resultaat van de stemming in de Tweede Kamer, ant woordde hij: „Ik ben zeer verheugd, ik acht het resultaat ook van belang voor het verdere verloop van de conferentie te Denpasar". Men poogt op de conferentie van Den pasar, ondanks het uitstel van elf dagen, toch nog vóór Kerstmis gereed te komen. Gisteren zijn langdurige ochtend- en middagzittingen gehouden, waarop in to taal negentien sprekers het woord heb ben gevoerd. Het m.s. „Indrapoera" met ruim elf honderd repatrieerenden aan boord zal Maandagmiddag 1 uur te Rotterdam worden gedebarkeerd. In verband met zieken aan boord van het schip en ter- wille van hun snellen afvoer worden geen familieleden, vrienden of kennissen van repatrieerenden en bemanning op het terrein toegelaten. pathie wordt uitgesproken met de Fran sche troepen in Indo-China. Het aan nemen van een soortgelijke resolutie door de commissie voor de nationale verdediging had des morgens de com munistische leden van de commissie er toe gebracht, voor de stemming de Ka mer te verlaten, daar deze resolutie vol gens hen een beleediging was voor de autonome regeering van Vietnam. In de omgeving van den Franschen generalen staf te Parijs noemt men den toestand in Indo-China critiek. Op het oogenblik bevinden zich in Indo-China in totaal 89.000 manschappen onder Fransch commando. Volgens militaire deskundigen te Parijs zou men 200.000 manschappen meer noodig hebben om Indo-China te pacificeeren, indien de troebelen militaire operaties op groote schaal noodzakelijk zouden maken. Met betrekking tot de distributie van zeep deelt het ministerie van Economi sche Zaken mede, dat de zeep-industrie momenteel nog groote moeilijkheden ondervindt bij de grondstoffenvoorzie- ning. Het wereldtekort aan oliën en vetten en de wisselvallige invoer van caustische soda en potasch maken een regelmatige productie onmogelijk. Alle krachten worden echter ingespannen, om zoo spoedig mogelijk wederom huis houdzeep en/of toiletzeep in distributie te brengen. Bü de eerstvolgende bonaanwijzing zal, behalve het normale rantsoen (225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep) een extra rantsoen worden verstrekt (90 gram toiletzeep) op de E-kaarten. Het ministerie van Verkeer heeft, om cis toewijzing van automobielen aan artsen te bespoedigen, in overleg met Staatstoezicht op de volksgezondheid een nieuwe regeling ontworpen. Aller eerst is nagegaan, hoeveel artsen nog niet over een auto beschikken. Rond 550 was het aantal, dat werd opgegeven. In verband daarmede is bepaald, dat gedurende drie maanden van 1 Decem ber af telkens 200 nieuwe auto's per maand aan de artsen zullen worden toe gewezen. In die drie maanden zal dan stagnatie voorbehouden worden voorzien in de vraag van die artsen, die op de lijsten van het Staatstoezicht voorkomen. lïët Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op plaatselijk nader te bepa len tijdstippen kamerverhuurders weer aanvragen voor brandstoffen bij de dis tributiediensten kunnen indienen. De uitreiking van de bonnen zal op nader te bepalen tijdstippen na 1 Januari as. geschieden. anti-communistische De Italiaansche premier Acide de Gaspari zal, naar ons uit betrouwbare bron wordt gemeld, op 2 Januari in ge zelschap van zijn dochter naar de Ver- eenigde Staten vertrekken, teneinde de betrekkingen tusschen Italië en de V. S. te verstevigen. Hoofddoel zal evenwel zijn de aandacht te vragen voor de pre caire economische situatie, waarin het land zich bevindt en voor den vrijwel uitzichtloozen voedseltoestand. Waarschijnlijk zal ook de 100 millioen dollarleening een der punten van be spreking uitmaken. De Italiaansche minister-president, Alcide de Gasperi, heeft het kabinet Vrijdag meegedeeld, dat de Sovjet-Unie bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken had geprotesteerd tegen de in structie der Italiaansche politie, waarin den politieprefecten wordt aangeraden op hun hoede te zijn voor een terroris tische organisatie, genaamd „Troika'V die door de Russen gesteund zou worden. De circulaire werd in het begin van December gepubliceerd door het Italiaan sche communistische orgaan „Lunita", dat een beroep deed op den leider der federale politie, Luigi Ferrari, om de echtheid ervan te ontkennen. In plaats daarvan bevestigde deze. dat de politie instructie had ontvangen naar Troika-agenten uit te zien die, volgens de instructie, terroristische aan slagen beraamden op geallieerde bezet tingstroepen en Italianen. De Gasperi deelde het kabinet mee, dat het „zeer betreurenswaardig" was, dat het circulaire, zelfs in dezen veron- derstellenden vorm, den indruk gewekt had, dat de Sovjetregeering de leidende kracht achter de organisatie was. „Wat dit aangaat,'' zei De Gasperi, „moet verklaard worden, dat de Ita liaansche regeering een dergelijke ver onderstelling absurd acht. imm. Om bij eventueelen brand in de regeeringsgebouwen op het Binnenhof te Den Haag de beschikking over water te hebben, is een zgn. ijsploeg dagelijks in de weer, om een breede geul in het ijs op den Langen Vijverberg open te houden. De zaak van den bomaanslag op St. Nicolaasavond aan de Prinsengracht te Den Haag, die. aan drie menschen het leven kostte, is thans volledig opge helderd. De gearresteerde kapitein Baron Van Heemstra heeft gisteren einde lijk alles bekend wat er te bekenen viel. Het staat nu vast, dat er geen sprake is van een wijdvertakt en opzienbarend complot en dat de zaak zich beperkt tot de feiten, die tot nu toe allemaal reeds bekend waren. Als volgend jaar de 7aak zal dienen voor den Krijgsraad dan zullen er wellicht nog nieuwe détails bekend werden, die tijdens de instructie zijn gebleken, doch van een of andere organisatie, waarin belangrijke personen zitten, die^ aanslagen be raamt, die in de naaste toekomst zouden worden ten uitvoer gelegd, is absoluut niets gebleken. Commissaris N. D. Pool, hoofd van de Haagsche recherche en de auditeur-mili tair bij den krijgsraad te velde, majoor mr. dr. J. M. J. Baak. hebben ons dat met den meesten nadruk verzeikerd. Er heersehte in den lande ten aanzien van deze zaak een gevoel van onbehagen en gespannen verwachting en met de auto riteiten, die het onderzoek leidden, dacht nagenoeg iedereen, dat er heel wat ach ter zat. Vandaar dat commissaris Pool en mr. Baak er prijs op stelden met de meeste stelligheid te verklaren, dat dit niet het geval is. Er werden reeds na men genoemd van talrijke hoofdofficie ren, tegen wie aanslagen beraamd zou den zijn, en uit deze kringen kwam zelfs meerdere malen de vraag: „Sta ik soms ook op de hjst i" Voor al dit onbehagen en dezen ang3t is geen enkele reden aanwezig. Met de arrestatie van kapitein baron Van Heem- stra, sergeant De Boer, korporaal Peters, soldaat v. Haastrecht en den burger Bak ker zitten alle „samenzweerders" achter slot en grendel en de twee hoofdofficieren (een in Den Haag en een in Amsterdam) en de Haagsche burger, tegen wie zij aanslagen hadden beraamd, zijn volledig op de hoogte gebracht. De noodlottige aanslag op de familie Boer is gelukkig de eenige aanslag, waaraan de gearres baron Van Heemstra voor zijn gevoel een min of meer mislukt leven achter zich heeft (een zoon van adellijke familie, die niet geschikt blijkt voor middelbare opleiding, als monteur in het autovak (terecht komt en het in dienst aanvankelijk niet verder brengt dan soldaat en later sergeant), ver klaart zulks veel doch niet alles. Ser geant De Boer leed, zooals commissaris Pool het uitdrukte, aan illegaliteits kolder. Hij heeft tijdens den oorlog vele menschen „omgelegd" en meende daarmede straffeloos te kunnen door gaan zoolang hij inderdaad naar eigen overtuiging optrad als wreker van on recht. Daar komt nog bij, dat hij tot in het absurde verknocht was aan zijn kapitein, baron Van Heemstra die zeer kame raadschappelijk met zijn ondergeschikten omging zoo absurd, dat hij, toen Van Heemstra hem vertelde van moeilijkheden met superieuren (dit ging o.a. om een overplaatsing), direct en zonder verder nadenken bereid was deze superieuren uit den weg te ruimen. Temeer was hij daartoe bereid, omdat hijzelf en zijn col lega's deze zelfde superieuren niet goed konden zetten, omdat dezen o.a. streng waren opgetreden tegen het misbruik van het aanwenden van legerauto's als taxi, door lifters tegen betaling mee te nemen. Ook deze omstandigheden verklaren veel maar niet alles, zoodat een psychiatrisch onderzoek inderdaad wel de eenige moge lijkheid zal zijn om op alle vragen een antwoord te geven. Tenslotte nog als bij zonderheid, dat reeds in Juli besloten was om Boer uit den weg te ruimen en dat men hem eenige malen, gewapend met een revolver, heeft opgewacht. Boer teerden metterdaad uitvoering hebben ge- I kwam evenwel niet opdagen. Tevoren be jraamde aanslatren teeen de betrokkei geven. Een ander feit, dat met zekerheid is komen vast te staan, is, dat kapitein Van Heemstra geen enkele opdracht heeft gegeven, nóch voor den geslaagden aanslag, nóch voor de mislukte aanslagen. Hij heeft deze alleen niet belet, heeft door een schier onbegrijpelijke negatieve houding de anderen in hun kwade voornemens gestijfd en heeft hun, wetende wnat er gebeuren zou, kalm hun gang laten gaan. Sergeant De Boer heeft hem den dag van den aanslag zelf nog de vervaardigde projectielen laten zien. Baron Van Heem stra is toen voor dienstzaken naar Brussel gereisd en heeft pas den volgenden dag, na zijn terugkomst, van den gelukten aanslag in Den Haag en van de niet uit gevoerde aanslagen elders gehoord. Thans ln de 'gevangenis slaat hij zich voor het hoofd en begrijpt niet hoe hij tot zijn houding is gekomen, zooals ook sergeant De Boer nu tot besef is gekomen, dat hij in feite geen wreker van onrecht is zooals hij van zichzelf steeds geloofde maar een drievoudig moordenaar. De eenige vraagteekens, die in deze zaak nog overblijven, zijn raadselen van psychologischen aard en het zal dan ook voor de voornaamste verdach ten wel uitdraaien op een psychiatrisch onderzoek. Als men weet, dat kapitein Geallieerde militaire autoriteiten te Athene hebben een strikt vertrouwe lijk rapport ontvangen, volgens het welk groote hoeveelheden Jocgo-Sla- vische soldaten zijn geconcentreerd in het gebied van Skoplje aan de Griek sche grens. Een geallieerde diplomaat zei Vrij dag, dat deze concentratie waar- ïw M' de Koningin is gisteren naar het k°° vertrokken, teneinde Maandag hp,. -Kerstfeest mede te vieren op het tin flin8S00rd "Het L00"- van de Stich- n 8 18401945. Daarna zal de Koningin biet ®0estd«k gaan, om de Kerstdagen Haar kinderen door te brengen. In verband met het personeelstekort ,,rs<'lullende telefoonkantoren wordt P«Miek verzocht in den nacht van *n ?PCember op 1 Jalluar» het aantal en duur van de niet-automatlsche e »hische Nieuwjaarswenschen te be kken. De jongste foto van de Zwecdsche prinsesjes Birgitta (10 jaar), Margaretha (12 jaar), Christina (3 jaar) en Dcsirée (8 jaar), v. I. n. r. Het zijn de kinderen van prinses Sibylla en prins Gustaaf Adolf, oudsten zoon van den Zweedschcn kroonprins. De foto werd gemaokt, terwijl het oudste prinsesje haar zusje een Kerstverhaal voorlas. schijniyk in verband stond met de Grieksche klacht by de UNO tegen zijn buren. Hij verwachtte, dat het, indien een onderzoek zou worden in gesteld, mogelijk zou zijn dat Joego slavië zou trachten Macedonië gewa penderhand aan Griekenland te ont nemen. In het rapport wordt o.m. gezegd, dat groote transporten munitie in Zuidelijke richting door Skoplje trekken naar Dev- deljja, aan de Vardas. Het normale ver keer op dit traject is sinds 6 December stopgezet. Skoplje en Monastir zijn overstroomd met troepen, die in huizen en gebouwen worden ingekwartierd. Verder werd in het rapport opgemerkt, dat zich in Skoplje een abnormaal groot aantal medische en hospitaaleenheden bevond en dat in een groote amunitie- opslagplaats bij Skoplje 24 uur per dag werd gewerkt. Naar Radio Belgrado meldt, hebben Guerilla-troepen in Grieksch-Macedonië voorgesteld, dat een missie, bestaande uit Britsche, Amerikaansche en Russische vertegenwoordigers, per parachute achter hun linies wordt neergelaten, teneinde den toestand in Griekenland grondig te onderzoeken. Het verzoek zou zijn gedaan in een nota aan de drie regeeringen, waarbü tevens wordt gezegd, dat „het democratische leger van Griekenland" een dergelijke missie in ieder opzicht van dienst zal zijn. raamde aanslagen tegen de betrokken hoofdofficieren vonden geen begin van uitvoering. k De „Prawda", het orgaan van de Sovjet-Russische communistische partij, heeft de Turksche regeering ervan be- chuldigd te streven n|ar vertroebeling van de betrekking met* „Turkije's buur staten en „een millioenenleger op de been te houden." „Vreemd als .het moge schijnen, is Turkije het eenige land, dat na den oorlog niet tot demobilisatie overgaat., terwijl het aan den oorlog geen deel heeft genomen", aldus voegt het blad er aan toe. „Allerlei provocateurs, oorlogsophitsers en betaalde agenten van imperialistische buitenlandsche machten zijn in Turkije actie. Klaarblijkelijk wordt de mobilisatie in Turkije gehand haafd ter begunstiging van het streven dezer imperialistische machten. Er wor den pogingen in het werk gesteld het gebied van deze gevaarlijke activiteit tot nabuurlanden uit te strekken. Juist in dit verband ontwikkelt zich de bijzon dere belangstelling van Turkije voor de Arabische landen," Achttien in Rome resideerende Kardi nalen hebben zich gisteren gevoegd bij het protest van de Katholieke Actie te gen de anti-clericale campagne, die op het oogenblik door Italië gaat. Zij heb ben een brief aan den Paus gezonden, waarin zij protesteeren tegen de lage aanvallen, die tegen Zijne Heiligheid worden ondernomen. Dit krachtige pro test volgde op de aankondiging van de meeting van de Italiaansche Katholieke Actie, die Zondag op het Sint Pieters- plein'plaats heeft en waarbij de Paus de verzamelde geloovigen zal toespreken. Het Italiaansche ministerie van Bin- nenlandsche Zaken heeft bekend ge maakt, dat Maandag een proces zal be ginnen tegen Ruggego Maccari, redac teur van „II Polio", een der weekbladen, die zich tegen de Kerk gekeerd hebben. Maccari wordt beschuldigd van het pu- bliceeren van obsceniteiten en beleedi- gingen tegen den godsdienst en de gees telijkheid. Er zijn er, die groot gaan op hun uitgébreiden kring van ken nissen, maar zij bedenken daarbij niet, dat velen hun bekenden niet zouden zijn, als zij ze kenden, j Zooals wü gisteren reeds voorspelden werd de afgeloopen nacht inderdaad de koudste van de gansche vorstperiode. In de diverse deelen van ons land werden de volgende minima bereikt: Groningen 14, Den Helder 11, De Bilt 15, Vlïssingen 9, Maastricht 12 en Twente 14. De electriciteitsvoorziening van Twente en den Gelderschen Achter hoek dreigt spaak te loopen. Het Twentsche Centraal Station voor electrische stroomlevering te Hen gelo heeft nog slechts een voorraad kolen voor uren, zoodat Op de meest drastische wijze de stroom gerant soeneerd moet worden. Daar de groote industrieën haar of- ficieele rantsoen reeds verbruikt hebben, zullen, indien er niet een onmiddellijke oplossing wordt gevonden, deze bedrij ven, waaronder de machinefabriek van de gebr. Stork en Co., stop gezet wor den. Ook belangrijke spinnerijenen an dere textielfabrieken zullen dan stil ko men te staan. Reeds eenige maanden heeft het Twentsche Centraal Station niet de hem toekomende hoeveelheid kolen ontvangen, zoodat de betrekkelijk geringe buffervoorraad opgebruikt is en een uiterst precaire toestand is ontstaan. Weliswaar is het Twentsche Centraal Station gekoppeld met de iJsselcentrale te Zwolle, doch waar ook daar de ko- lenpositie uiterst slecht is, dreigt een algemeene stopzetting van de stroom levering met alle daaraan verbonden consequenties. In verband met een onlangs voor de radio uitgesproken mededeeling, betref fende de toegelaten huurverhooging in geval van onderhuur of samenwoning, bestaat de mogelijkheid tot misverstand. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat, indien een huurder aan niet tot zün gezin behoorende per sonen al dan niet tegen betaling, huisvesting verleent, het bevoegde prijzenbureau voor onroerende za ken, den huiseigenaar een huurver hooging kan toestaan, die al naar gelang van den aard der samenwo ning in het algemeen kan varieeren van 5 tot 20 procent. Het huisvesten van familieleden leidt slechts ln zéér enkele gevallen tot het weigeren van toestemming tot huurver hooging. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen 51-8 algemeen voor 125 gram koffie en 51-9 voor 100 gram thee t/m 28 December geldig blijven. Aan de glasfabriek Leerdam is een school verbonden, waar de Leerlingen in den tijd van vier jaar worden opgeleid in de vak-- ken: glasslijpen, etsenschilderenzand- blazen en graveeren. Een leerling-slijper krijgt instructies van zijn onderwijzer. (Van een bijzonderen medewerker) Steeds weer blijkt, dat het voor Ie mand, die buiten de Katholieke Ar beiders Beweging staat, zeer moei lijk is, de constructie van deze Beweging te zien; en nog moeilijker om die con structie te begrijpen. Zoo trof ons dezer dagen in een gewestelijk katholiek weekblad een beschouwing over het twee ledig lidmaatschap in de N.KA..B., dat daarbij als „eigentijds" werd verdedigd. Terwijl de Verbondsvergadering van No- venber 1943 dit dubbel lidmaatschap (van vak- èn van standsorganisatie) als on juist heeft gebrandmerkt en per 1 April 1946 is dit omgeschakeld tot het eene, ongedeelde lidmaatschap van de Ned. KAB. Het zijn trouwens niet alleen buiten staanders, die van onjuist inzicht in dit Nederlandsche stuk cultuurwerk doen blijken. Slechts enkele weken geleden verzocht een groote plaatselijke afdeeling opname in ons blad van alle belangrijke adressen ter plaatse „ten einde een in zicht te geven in het totaalbeeld der Be weging" engaf daarbij alleen op de adressen van de vakafdeelingssecretaris- sen en enkele van de parochieele secre tariaten. Toch is het van belang, voor de ar beiders zelf, voor de geestelijke advi seurs, maar evenzeer voor allen, die zich voor het katholiek vereenigingsleven in teresseeren, een duidelijken kijk te heb ben op de perfecte inrichting van het ge bouw dier Beweging, dat in meer dan vijftig jaren cultuurarbeiö rond den to talen mensch werd opgetrokken. God maakte den mensch tot het mid delpunt van zijn schepping, door hem te vormen naar Zijn beeld. Dit bracht voor den mensch groote verplichtingen mede. Maar onverbrekelijk werd daaraan ver bonden de belofte der eeuwige Godsaan. schouwing voor hem die zijn menschen- plicht vervult. Om nu het vervullen van dien men- schenplicht lichter te doen zijn, om ringde God den mensch met Goddelijke zorg. Hij gaf hem een aaide om er ko ning over te zün. Toen de mensch zijn waardigheid echter niet bleek te begrijpen en van de samenle ving een chaos had gemaakt, zond God Zijn eenigen Zoon en schonk hem daar mede een nieuwe kans naar den op gang. En, in het dcht der eeuwen, vlam de toen het heilig vuur, dat de Geest op aaide bracht. Het materialisme vermocht niet dit vuur te dooven. Het bleef branden in de Godslamp van Cluny en vlamde weer op ibdj het verschijnen van een Ignatius, een Daminicus en Franciscus, de ..mo derne verkondigers" van de strijdbaar heid, het geloof en de blijmoedig die nende liefde. Doch de golfslag der eeuwen over spoelde ook dit heilig idealisme. De 19e eeuw toont ons de consequenties van een materialistische ik-philosophie: Die mensch, komende van God en voorbe stemd can tot God terug te keeren, stond daar, alleen tusschen de moderne ma chines, die hem dreigden te verplette ren; die de eeuwigheidsgedachte uit zün ziel dreigden te stansen. In de natuur lijke verdedigingsreflex groepeeren de bedreigden zich in slagorde tegenover „het ding" machine, „het ding" kapitaal, „het ding" kapitalist. Proletariërs aller landen vereenigt U. De concentratietheorie voert toch tot zelfvernietiging! Laissez faire laissez aller! Maar weer gaf God een nieuwe kans. Van christelijke liefde vervulde pries ters en leeken onderkenden de kem van het maatschappelijk kwaad- Zoo ver was de wereld afgezakt, dat Paus Pius XI zelfs in 1931 nog moest constatee- ren: „Wij hebben de samenleving on derzocht en bevonden, dat zü lijden, de is aan vele kwalen" „Heele men- schengroepen moeten teruggevoerd wor den tot Christus, Dien zij verloochend hebben". Dit was de bevestiging van wat op de eerste plaats in georganiseerd ver band de katholieke arbeiders in Ne derland hadden geleerd van priesters als Ariëns en Schaepman die hun op het allermoeilijkst moment in de ge. schiedenis „den weg terug" hadden ge toond. Zoo zal het begrepen worden, dat de Katholieke Arbeidersbeweging vanaf het embryonaal bestaan af bedoelde uit te groeien en in veeljarige ontwikkeling is uitgegroeid tot een beweging, die den totalen mensch wil dienen. Vandaar ook, dat er thans sprake is van één ongedeelde Katholieke Arbei ders Beweging, die den geheelen mensch wil omvatten en zoodanig is georgani seerd, dat ze aan dit belangrijk doel effectief kan beantwoorden. (Vervolg op pagina 3) ft tt Voor de talrijk opgekomen leden van den Rijkskieskring Amsterdam van de K.V.P. hield prof. Romme Vrijdagavond in de groote zaal van Bellevue een rede over wat hij met nadruk noemde het probleem Linggadjati. „Ik ben er mij van bewust'", aldus prof. Romme, „met deze beslissing aan velen uit onze partij een schok te hebben gegeven. Wanneer wy met ons een-en-dert igen meenden dezen schok te moeten geven dan kunt gij ervan overtuigd zijn, dat wij niet uit lichtvaardigheid of zelfs uit partij politieke overwegingen hebben ge handeld, maar alleen omwille van een hooger belang, dat wij onder geen beding willen opofferen." Komende tot de bespreking van het accoord zelf constateerde prof. Romme met grooten nadruk, dat Linggadjati geen einde maar een moeilijk begin is. „Wy willen, aldus spreker, „Indië niet kwyt, wy willen het behouden, niet om het te bevaderen of te bevoogden, maar om er in gelijkwaardigheid mee samen te gaan, volgens de richtlijnen der 1 December-rede". Prof. Romme gaf dan een analyse van het Indonesisch nationalisme en citeer de in dat verband een zijner redevoe ringen in 9e Kamer gehouden. Spr. bestreed de opvatting, dat het accoord van Lingadjati een door het siyk halen beteekent van de Kroon en een uit elkaar breken van de rijkseenheid. „Deze opvatting heeft zich gevormd", aldus spreker, „toen men alleen nog maar de 17 punten van de ontwerp overeenkomst kende. Dat stuk van de 17 punten liet die ongunstige opvatting toe. Dus was het een onduidelijk stuk en zooals het daar lag ook een onaan vaardbaar stuk. Maar" zoo betoogde prof. Romme, „uit het geheel van de ontwerp-overeenkomst mèt de toelich ting van de Comm.Gen. en de diverse regeeringsverklaringen zijn wij het wer kelijke Linggadjati gewaar geworden. J De motie", zoo zei prof. Romme, „die hedenmiddag aangenomen is, vereenigt zich met het regeeringsvoomemen tot het aangaan van een wedejtijdsche ver bintenis, welke over en weer tot niets meer en niets anders verplicht dan vol gens de verklaringen van de regeering en de Comm.-Gen. overeengekomen is."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1