TWEEDE KAMER WERKT DE ZAKEN AF CIRKELRAADSEL fflJIRlt ST. ELISABETHSVLOED WIJ MAKEN EEN Logische constructie Begrootingen Overzeesche deelen en Onderwijs 1946 Een ster tekenen Jan Pieterszoon Sweelinck Breed wint ook in Friesland - Duister spel Maatregelen voor den Elfstedentocht Oliewinning in Drente Een pechvogel KERSTGROT H. Thomas, Apostel GULDEN KERST .y ZATERDAG 21 DECEMBER 1946 PAGINA 3 FRAUDES TE NIJMEGEN 16 %arrestaties TWEE WELDOENERS ONTMOETEN ELKAAR. Spoorlijn Oud-Schoonenbeek N.-Amsterdam geopend Soldaten lossen de schepen in de Antwerpsche haven 9 LUIERS OP LUIERBON DE KOLENPRIJZEN Liturgische weekkalender Op vijftienjarige leef tijd reeds organist IJshockey wedstrijd in Koog a. d. Zaan Bondskampioenschap van Noord-Holland Vele en groote prijzen Steden en meren? Schaa'tskampioenschappen in Rotterdam (Van onzen parlementairen redacteur) De laatste dag van deze zittingsperio de der Tweede Kamer was rommelig en vervuld van hardnekkige pogingen van voorzitter en kamerleden de begrooting en de heele agenda, die er nog restte, °P tijd af te krijgen. Dit slaagde klok slag 6 uur. Toen hield de voorzitter, na dat minister Lieftinck, de laatste re- geeringsvertegenwoordiger achter de Jbinisterstafel, hem had gefeliciteerd, omdat hij in goede gezondheid de werk zaamheden had kunnen voltooien, en de Kamer een Zalig Kerstfeest had ge- Wenscht, een van zijn ontwapenende toespraakjes, ■waarin hij allereerst vaststelde, dat het overleg tusschen de vegeering en de volksvertegenwoordiging Weer op intensieve wijze gevoerd is. Als stil aanhoorder en leider van de be raadslagingen, zei hü verder, ben ik ge troffen door hun kundigheid en hun frischheid, htm warmte en hun overre dingskracht, hun geest van onderlinge Waardeering en hun stijl, die tot onze beste tradities behoort. Mr. Van Schaick bracht den leden dank voor den gebo den steun bij zijn geslaagde poging, de begrooting, ondanks alle moeilijkheden, °P tijd goedgekeurd te krijgen. Hij boopte, dat het feest van den vrede, dat Wij gaan vieren, in de harten van ons volk, dat hij psychisch nog wel geschokt acht, den geest van den vrede moge ver sterken. En daarna vergat hij niemand ven Zalig Kerstfeest en een gezegend Nieuwjaar toe te wenschen. Over de laatste beraadslagingen nog -ukele aanteekeningen. De Begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen kreeg minister 'onkman er na weinig op- en aanmerkin- 5en met glans door. De heer Joekes wilae ■het April een rapport hebben over de fi- tancieel-economische positie van Indië, 'toch de minister kon niet beloven, dat dit ■eeds mogelijk zal zijn. Het veel bespro- ten overkomen naar Indië van echtge- 1'ooien en kinderen van eenige leden der Commissie-Generaal werd ook ter sprake gebracht. De minister deelde mede, dat tit bij de aanstelling der Commissie-leden -vereen was gekomen. Het werd noodig "eacht voor de representatie en om de tezinnen niet te ontwrichten. De E'cgTooting van O., K. en W. be- kefde een spannend moment, toen bij de "oortzetting der beraadslagingen over de ■adio de communisten een motie indien en, waarin zil te kennen gaven, dat alle Westelijke stróomingen in het volk reeds hu naar billijkheid over zendtijd moeten beschikken, hetgeen grondwettelijk onge twijfeld juist is, maar in den noodtoe stand, waarin de radio nog altijd verkeert, ™t een volkomen chaos zou leiden. Niet- Jcmin: degenen, die van oordeel zijn, dat het ooge-* lik de noodtoestand wordt gebruikt om het bestel van de oude on- toepvereenigingen zoetjes aan te conso- udeeren, stemden vóór de communistische ■Uotie en dat waren behalve de Liberalen verscheidene leden van de P.v.d.A. Minister Hielen was ln zijn bestrijding van de motie Biet erg gelukkig toen hij zei, dat inwilli ging van het communistische voorstel zou "steekenen vooruitloopen op de komende ■kffeling wat de minister met zijn nieu we overgangsregeling óók gedaan heeft. Hii noemde het streven van de motie terecht 'Boorporeeren van andere organen in het Fa<Jiobëstel. Dit wilde hij niet en dat is begrijpelijk. Maar excorporeeren heeft hij S.èl gedaan. Weliswaar ook zeer begrijpe- flb. maar niet even bewonderenswaardig de Vorming buiten Schoolverband 18 er nog liet een en ander te doen geweest, Waarbij de minister o.m. duidelijk maakte. Waarom de Landelijke Jeugdactle-Commls- tie n0g niet de vele moeilijkheden heeft bunnen overwinnen, die komen kijken bij bet ontwerpen van een subsidieregeling. Maar hij heeft op een voorloopige regeling aangedrongen. By den distributiedienst te Nümegen groote fraudes ontdekt, welke al •heer dan zeven maanden gepleegd wer den. vier ambtenaren, zes meisjes van de distributie en zes zwarthandelaren 2iJn jn arrest gesteld. Allen hebben reeds een bekentenis afgelegd. Onverwachts ontmoetten zij el kaar op dien killen December-' dag. Met welgevallen keek de grijze bisschop naar den omvang rijken zak, dien de Kerstman mee voerde. „Ja, ik krijg er weer plezier in, Sint", begon de Kerstman, „er is weer heel wat voorhanden in dit goede land". ..Inderdaad, vrind", antwoordde Sint en ik zie daar bekende kleuren en strepen in Uw zak. Als ik mij niet vergis, is mijn hofleverancier ook de Uwe „Ja Sint, alleen „En betere waar" komt in aanmerking en in dezen tijd is tien procent korting meer dan ooit van belang". „Zeer goed gezien Chris en wat een geluk, dat alle huisvrouwen hiervan kunnen profiteren!" „Ze hebben het verdiend Sint", antwoordde de Kerstman en toen scheidden hun wegen tot het volgend jaar. (Adv.) Nadat de Begrooting van O., K. en W, was goedgekeurd met de stemmen van de communisten tegen, omdat zil de cultuur achtergesteld achten hij de de fensie, was als laatste van een reeks wetjes, die door de Kamer werden aan vaard, de beurt aan het wetsontwerp tot verlenging van den werkingsduur van het Tijdelijk Persbesluit 1945. Het werd z.h.s. goedgekeurd. De socialisten verklaarden, dat zij hiermede geenszins hun instem ming met den gang van zaken ten aan zien van het Tijdelijk Persbesluit te ken nen wilden geven. Dit was dan ook reeds bij de behandeling van de Begrooting van O., K. en W. duidelijk gebleken. Minister Lieftinck was nog even aan de beurt om een aangehouden artikel van. zijn begrooting toe te lichten, waarna ook hij de Begrooting van Financiën erdoor kreeg, en toen was het moment voor het Kerst- speechje van den voorzitter aangebroken, Druk handen schuddend en schouderklopjes uitdeelend scheidden de Kamerleden. (Van onzen specialen verslaggever) Het spoorwegnet van Nederland is zes kilometer langer geworden, luttele winst aan lengte, maar groot in beteekenis. Want de „olielijn'' Oud-Schoonebeek Nieuw-Amsterdam, die Vrijdag officieel geopend werd, verbindt het oliewinnings- gebied van Drente per spoor met de raf- finaderyen van Pernis. Eiken nacht rijdt thans een olietrein van het Oosten naar het Westen des lands; de tankwagens bevatten 350 ton van dit voor verkeer en energie zoo belangrijke product, ge wonnen uit ,eigen bodem. Dat het ernst is, blijkt uit de produc tie, die in November 1945 nog slechts dui zend ton bedroeg en in de afgeloopen maand November ai het tienvoudige, ge wonnen uit 23 afwisselend werkende put ten. Want niet alleen de oliewinning is ln korten tijd gegroeid, ook de nieuwe spoor weg, thans in gebruik genomen, werd onder leiding van ir. N. J. v. d. Veen, in Amerikaansch tempo, binnen zes maanden tyds voltooid. Ondanks het feit, dat bij den aanleg heel wat kwam kijken, daar over de heele lengte het hoogveen tot een breedte van zes en halve meter moest worden verwijderd om ver volgens in de vrijgekomen sleuf met zand ae basis te kunnen storten van de aar den spoorbaan. Bovendien moesten in het Emmerveen een hefbrug en over het Stieltjeskanaal een ophaalbrug worden gelegd; dc hefbrug is nieuw, de ophaal brug lag oorspronkelijk over de Papen- padsloot te Zaandam en is thans van het laag- naar het hoogveen verhuisd. Zesduizend Belgische geniesoldaten zullen vandaag beginnen met het lossen van de schepen in de Antwerpsche haven, welke levensmiddelen geladen hebben, die dringend noodzakelijk zijn voor de voorziening van het land. worden U genoeg ge boden! Met een betere ontwikkeling kunt U deze kansen benutten en slagen ln het leven. Studeer bij Resal Vraagt ons prospectus: Middenstandsdiploma Landbouwboekhouden ^Praktijkdipl.BoekhoudenJ Opleiding voor erkende examens. Bekende Schriftelijke Curma De huidige productie van luiers maakt het mogeiyk het aantal luiers, dat aan a s. moeders wordt toegewezen en dat tot nu toe 6 bedroeg, te verhoogen en te brengen op 9 stuks per bon. In verband hiermede bericht het C.DJEC., dat de dis tributiediensten met ingang van 23 De cember in plaats van de tot dusverre ge bruikte luierbonnen „6 luiers", rantsoen bonnen „een artikel J" zullen uitreiken. Op deze bonnen kunnen dus 9 luiers worden gekocht. De prijzen voor vaste brandstof fen hebben een herziening onder gaan, die tengevolge heeft, dat 1 Januari as. de huisbrandpryzen in de mynstreek worden verlaagd mei gemiddeld 7%. Per eenheid steenkool (één mud) beteekent dit f 0.25 en per eenheid cokes (twee mud) f 0.30 minder. Haarlem en Utrecht worden op den zelfden datum opgenomen in de rij der groote steden", zoodat de prys voor steenkolen aldaar met 10 cent per een heid wordt verhoogd. Voor gascokes was dit reeds op 1 November j.l. geschied. ZONDAG 22 Dec.: 4e Zondag v. d. Ad vent. 2 H. Maagd. 3 Kerk of Paus. Credo. Praef. H. Drievuldigheid. Utr. Haarl. 2 H. Hungerus. 3 Haarl. H. Maagd. MAAN DAG. Mis v. d. vorigen Zondag. 2 H. Maagd. 3 voor alle overledenen. 4 Kerk of Paus. Geen Alleluja. Geen Credo. DINS DAG Vigilie van Kerstmis. WOENSDAG Hoogfeest van Kerstmis. Credo, in de 2e H Mis: 2 H. Anastasia. In de 3e H. Mis Laatste Ëv. van Driekoningen. Gedurende het Oct.: Praef. en Communicantes van Kerstmis. DONDERDAG: H. Stephanus. 2 van Kerstmis (3e Mis). Credo. Praef. enz. van Kerstmis. VRIJDAG: H. Joannes. 2 van Kerstmis (3e Mis). Credo. Praef. enz. van Kerstmis. ZATERDAG: H.H. Onnoozele Kinderen. 2 van Kerstmis (3e Mis). Cre do. Praef. enz. v. Kerstmis. ZONDAG 29 Dec.: onder het octaaf v. Kerstmis. 2 H. Thomas. 3 v. Kerstmis (3e Mis). Den Bosch: 4 H. Joannes. Credo. Praef. enz. van Kerstmis. Bii K.B. is Henrick S. Wessels erkend en toegelaten als consul-generaal van de Ar- gentynsche republiek te Amsterdam. Koning George van Engeland heeft zyn goedkeuring gehecht aan de benoe ming van Lord A. V. Alexander tot mi nister van defensie. Op den eersten mi nister Clement Attlee blijft echter de verantwoordelijkheid rusten voor de na tionale verdediging als geheel'. Plaats zoowel in den middelsten cirkel als in elk vakje der verschil lende sectoren één letter, zoodat van buiten naar binnen woorden van de volgende beteekenis te lezen zijn; 1. kort, dik stuk hout; 2. roode kleur van het gelaat; 3. wervelwind: 4. kwaad; 5. krachtig; 6 moerassig; 7. knaagdier; 8. soort dauw; 9. vrucht; 10. couplet; 11. kleve rige stof; 12. planeet; 13. spies; 14. waar schijnlijkheid; 15. ledig, aonder vocht; 16. maag van herkauwende die. ren; 17. landbouwwerk tuig; 18. tocht: 19. knaagdier; 20. soort kiel; 21. zangvogel; 22. uiteinde van een spier; 23. walglijk; 24. maal tand; 25. soldatenkost; 26. Ned. dichter (17e eeuw)27. geneesheer; 28. delfstof; 29. li chaamsdeel; 30. hoofd god; 31. hoofd der Ka tholieke Kerk; 32. Jus. Inzendingen tot en met Dinsdag 31 December. ter op open briefkaart aan Het Kasteel van Aemstel, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Oplossing 7 December: 17064)145590048(8532 1 3 6 5 1 2 aiilllliimillllllllliillillllililHiiiMinu I 1ste JAARGANG 1 nllllllllltmillllllllllllllllllllllllllllllr: uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiimitt niiiiiiiiiiiiifiiiiiiintiiiiiiiiiiiiimmirc 9 0 7 8 0 8 5 3 2 0 5 4 6 0 4 5 119 2 3 4 12 8 3 4 12 8 Prijswinnaars: L. van der Loos, De Wit- tenstraat 165 II, Amsterdam; A. W. C. Leistikow, Binnenweg 77. Heemstede; Chr. Hakkenberg, Wilgenstraat 20, Haarlem (N.); A. A. van Schalk, Hoenderweg 12, Hilversum; B. G. Luttikhuizen, Duin- vlletstraat 73, Velsen Noord; C. M. Groot, Kapelstraat 1, Hilversum. Jullie moet het jaartal ken nen uit de vaderlandse ge schiedenis: „1421 St. Eli- bethsvloed; de Biesbos ont staat", Maar daarmee is het meestal uit, dat wil zeggen de onderwijzeres of onderwijzer vertelt een en ander daarover en er biyft een beetje in je ge heugen hangen. Nu het 525 jaar geleden is dat de Biesbos ontstond, willen wy wat uit voeriger hierop ingaan. Wij beginnen dan met te herhalen wat op school waar schijnlijk reeds verteld is: van de drijvende wieg, die door de golven werd weggespoeld. Een houten wieg met een kindje er in werd in evenwicht gehou den door een zwarte kat, die daar boven op stond of beter, die, bevreesd door het water, telkens oversprong naar de rand die het verst boven de gevaarlijke golven uitstak, zoo doende de wieg in evenwicht hield en het leven redde van 't wiegekind, dat aanspoelde (volgens de overlevering) op de plaats, die nog heden ter her innering aan deze gebeurtenis Kinderdyk wordt genoemd. De Biesbos was oorspronke lijk een veengebied in Noord- Brabant, gelegen tussen de Merwede, het Land van Altena, de verlegde Maas en het eiland van Dordrecht, als onderdeel van de Grote of Hollandse Waard. En volgens oude verha len leefden de mensen in deze streken in weelde en zorge loosheid en dachten de bewo ners niet aan de toekomst en verwaarloosden de dijken, zy leefden alleen voor hun plei- zier! En zo zou de straf geko men zijn voor hun euvelmoed: een overstroming van gewel digen aard, die alles vernietig de wat zü bezaten. Tientallen dorpen werden overstroomd en alles, honderden mensen en dieren, gingen verloren. Het gehele land tussen Dor drecht en Geertruidenberg werd één grote watervlakte en de weinigen die gered werden hadden alles verloren. Sedert dien zijn Brabant en Holland van elkander gescheiden door het Hollands Diep, maar later weer door de grote bruggen verenigt. Vlak na de St. Elisabeths- vloed was alleen Dordrecht nog als een eiland in de watervlak te zichtbaar, maar reeds spoe dig werden pogingen aange wend om het ondergespoelde land door indyking terug te winnen, maar deze pogingen faalden. Eerst in 1603, toen door vruchtbare aanslibbing het land aan de oevers zich be gon te verhogen, begonnen öe inpolderingen. Zo werd in 1640 het Nieuwland van Altena weer met het vasteland ver bonden. In de achttiende eeuw werden de kilden (watergeu len) afgedamd en van toen af dateert de geleidelijke verove ring van land op het water, tot de tegenwoordige toestand is ontstaan, waarby van ongeveer 10.000 H.A. de omdijkte polders er 6525 innemen. Het overige gedeelte bestaat uit grienden (waar rijshout wordt geicweekt) en slikken (onbegroeide gron den). Het grootste gedeelte van de Biesbos is dus in vrucht baar gras. of bouwland (vooral voor suikerbieten en tarwe) herschapen, maar er zijn ook veel gedeelten bestaande uit plassen, waar riet en onkruid welig opschieten. Vooral griend- hout, bieden en wilgen, die ge bruikt worden voor manden- fabricage, zijn in grote uitge strektheden aanwezig. In elk geval is de Biesbos een van de minst bevolkte gebieden van ons land. Na vijf eeuwen zijn de sporen van de St. Elisa- bethsvloed nog steeds zicht baar! Jullie herinneren je mis schien nog wel uit de oorlogs dagen dat deze of gene op ge heimzinnige wijze naar het toen reeds bevrijde Zuiden ging door de Biesbos. Het was een pracht-gelegenheid, mits men >en goede gids hadmaar lie was er ook wel! Velen van jullie zullen het ongetwijfeld hebben betreurd, dat het op 10 December be wolkt was, zodat er van de mooie totale maansverduiste ring niets te zien was. Voor ons land was de verduistering wel wat erg „totaal." Gelukkig, dat een maansverduistering geen erg grote wetenschappelij ke waarde heeft, want dan zouden ook de sterrenkundigen hun kans hebben gemist. Voor zeer bijzondere waarne mingen worden van de ver schillende sterrenwachten vaak kostbare onderzoekingsgroepen naar verre streken uitgezonden en ook deze onderzoekingen lopen steeds de kans dat het weer niet meewerkt. De grootste pechvogel, die in de wereld der sterrenkunde be kend staat, is Le Gentil, een Frans sterrenkundige, die in 1760 naar Pondicherry ver trok om daar in 1761 een overgang van de planeet Venus over de zon waar te ne men. Toen hij na een lange reis aankwam, mocht hy echter niet van boord, daar er inmid dels oorlog was uitgebroken tussen Engeland en Frankrijk. Hij kon op het beweeglijke schip evenwel geen enkele deugdeiyke waarneming doen. Nadat de oorlog beëindigd was besloot hü te blijven, om de volgende overgang in 1769 waar te nemen. Acht volle jaren verbleef Le Gentil in het vreem de land, bouwds er een sterren wacht, kocht kostbare instru menten en leerde er de taal van het land, popelend naar den dag, waarop hij zyn langver wachte waarnemingen zou kun nen doen. Weken tevoren was het onbe wolkt en prachtig weer, maar juist even vóór het tijdstip van de overgang begon het te be trekken. Een grote wolk schoof voor de zon én belette elke waarneming. Een uur daarna scheen de zon weer even vrolijk als ooit tevoren. Teleurgesteld en zonder enig resultaat aanvaardde Le Gentil de thuisreis en leed nog twee maal schipbreuk bovendien. Toen hij eindelijk weer in zijn vaderland aankwam, bleek dat men hem reeds lang had dood gewaand. De Academie voor Wetenschappen h$d al reeds een ander in zijn plaats be noemd, zijn „erfgenamen" had den intussen al zijn bezittin gen netjes verdeeld en hij kon zijn vermogen niet meer terug krijgen. Van verdriet is hij toen spoedig daarna gestorven. Je ziet dus, dat er wel eens grotere teleurstellingen zyn on dervonden door de beoefenaars der sterrenkunde, doordat het weer niet meewerkte. Laten we maar hopen, dat we een volgen de keer méér succes mogen hebben. Nu Kerstmis nadert willen wy onze tekenles van deze week benutten om een ster te te kenen voor boven de stal of om aan de adventskrans of kerstboom te hangen. Je zult wel hier of daar wat stevig ge_ kleurd papier hebben voor de twee laatstgenoemde doelein den. Voor de ster boven de stal is zilver- of goudpapier natuur lijk het mooist. Maar gewoon wit is ook best. Hoe teken je nu zo een ster? Ja, om het precies te doen komt er meet kunde bij te pas! Je trekt een cirkel „halt, we hebben geen passer". Geen nood. een deksel van een jampotje of een ander rond voorwerp is voldoende. Even de omtrek tekenen en de cirkel staat op papier. Maar nu wordt het moeilijker. Je trekt een middellijn van boven naar beneden. Je neemt de helft van die middellyn (dat noemt men een straal) en meet- die zesmaal af op de omtrek. Dat komt al- tyd precies uit! Nu worden de punten met elkaar verbonden en •er ontstaan dan twee (gelijk zijdige) driehoeken door elkaar. De overtollige lijnen uitvlakken en de ster uitknippen. Wil je een bijzonder aardig resultaat bereiken, dan koop je in een verfwinkel wat zilver glinster- poeder. (Je moet dan de sterte kening op een dik stuk papier of karton maken). Je'smeert eerst de ene zijde met gluton of lijm (is beter) in en terwijl het nog nat is strooi je er het glinster- poeder overheen. Dan laten dro gen en vervolgens de andere zijde bewerken. Ze verkopen dit glinsterpoeder meestal in aller lei kleuren. Aan de Kerstboom Dordrecht (jOrincbe Woulcic Dordr ALteni Zwttvwe Als jullie beeldjes hebben of zelf gemaakte kerstfiguren, uitgezaagd bijvoorbeeld, maar je hebt geen stal, wel dan maak je een grot. Of alS je wel een stal hebt, maar je wilt eens afwisseling brengen in altyd hetzelfde stalletje, ook een reden om een grot te ma ken. Dat is wat aardig hoor, in elk geval weer eens iets oor- spronkelyks van je zelf. Hoe je dat nu gedaan krijgt, is zo een voudig als het ei van Colum bus (wat deed hy dan?). Je neemt nu natuurlyk geen ei, maar een flink stuk pakpapier en frommelt dit in elkaar, kreu ken dus. Nu vorm aan geven en een opening maken door het papier wat in elkaar te draaien waar de ingang moet komen en klaar is het. Wil je het nu écht maken, dan geef je het hier en daar een groen kleurtje met een beetje waterverf of ecolineverf, zo maar een enkel veegje hier en daar, of strooit er wat mos over heen. Hebben jullie thuis een plant, byveor- beeld een palm of een andere plant in bloempot, dan camou fleer je die met hetzelfde pa pier of met een apart stuk. in elkaar gefrommeld. (Wat camoufleren is, zullen jullie allen ongetwijfeld wel weten uit de oorlog,*het betekent on herkenbaar maken). De bloem pot maak je dus onherkenbaar (onzichtbaar), zodat alleen de plant uit de rots te voorschijn komt. Heb je meer planten thuis, wel, dan zet 3e er des noods nog een (of twee) ach ter en wellicht zijn er nog kleine cactusplantjes, vraag die ook, zodat die vooraan komen. Naar eigen fantasie maak je vanzelf dan een aardig geheel en wy verzekeren jullie, dat je zonder kosten ®en beslist oor- spronkelyke kerstgrot verkrygt. (21 December) De H. Thomas was een Gaü- leër van geboorte en •visser van beroep. Hy werd leerling van Christus, die hem tot een Zyner Apostelen verkoos. De H. Tho mas ging naar Indië en Azië om het geloof te verkondigen en heeft daar de marteldood on dergaan. Hij is patroonheilige van Portugal, maar ook van de bouwkundigen. kun je er zo enige hangen, maar ook aan de Aventskrans, als je die gemaakt hebt (zooals in de Jeugdkrant No. 4 was verméld). Je hangt de ster dan onder- of bovenaan, tusschen de koorden of linten. Dit jaar was het 325 jaar ge leden dat de beroemde organist en instrumentale componist Sweelinck te Amsterdam is overleden. Op vijftienjarige leeftyd werd hy organist van de (nog Katholieke) Oude Kerk te Amsterdam. Maar toen na 1578 de hoofdstad de zyde van de hervahnden koos en de Oude Kerk dus voor de Ka tholieken verloren ging, werd hy' aangesteld als stadsorga- nist, dat wil zeggen dat hy niet tydens de eredienst het orgel bespeelde doch op gezet te tijden voor het publiek in de kerk zyn composities en fantasieën ten gehore bracht. Tot aan zyn dood in 1621 bleef hy aan de Oude Kerk verbonden. Jan Pieterszoon werd een der grootsten van zyn tyd, was een volstrekt oorspronkelijk meester en werd wereldbe roemd. Zaterdag 21 December organiseert de ysclub Koog aan de Zaan op haar banen een yshockeywedstrijd tusschen de Zaan- sche ijshockeyclub The Windmills en de Gooische ijshockeyclub Black Devils. Zondag ontmoeten de ploegen elkaar weer in Hilversum tydens een ijsfeest, georganiseerd door de directie van de N.S.F. Te Leeuwarden werden de nationale wedstrijden voor amateurs gehouden om het kampioenschap van Friesland op de lange baan. 18 rijders hadden ingeschre ven, waaronder de snelste van Nederland. Dat er schitterend gereden is, blykt wel uit het feit, dat 3 rijders op de 500 M beneden de 50 seconden bleven. Ook op de 1500 M. werden bijzonder goede tijden gemaakt. De uitslagen waren: 500 M\: 1 en 2 J." Breed (Sloterdijk) 49 sec., en W. Jonker (Warmenhuizen) 49 sec.; 3 W. Egas (Amsterdam) 49.1. 1500 M.: IC. Scheer (Amsterdam) 2 min. 37.2; 2 J. Breed 2 min. 38.8; 3 W. Egas 2 min. 39.9. 5000 M.: 1 Breed 9 min. 15.1; 2 Scheer 9 min. 18.7; 3. Kortenaer 9 min 30. De totale uitslag luidt: 1 Breed 157.44 p.; 2 Egas 160.03 p.; 3 Jonker 160.73 p. De kampioenschappen voor Noord- Holland op de korte baan voor mannen zijn voor dit jaar aan de gemeente As sendelft toegewezen. Deze zullen worden gehouden Zondag a.s. om 2 uur. De deel nemers aan deze kampioenswedstrijden moeten de baan vóór en tegen wind af leggen, waarby de tyd wordt opgenomen. De ijsvereeniging „Nova Zembla" orga niseert Zondag a.s. 11 uur op de Noor derham nationale wedstrijden voor ama teurs over 500, 1500 en 3000 Meter. De hoofdprijs is een zilveren Noor. PUZZLE DOOR KATHOLIEK THUISFRONT Overal verkrijgbaar ^onnan op een Waddeneiland 41) Tot aan ket middagmaal was hy S met dit artikel, dat hij in Husumsch blad dacht te publi- en toen hy' er eindelijk mee een feeren klaa; ly, r was, zei hij; „ziezoo, als 't in de staat, zal er onder de verantwoor den t geesten op het vasteland wel weer toch orm opsteken. Maar dat zal mij sn„„i niet verbinderen, de kwestie ter j e te brengen *den r'amiddag maakte Kay met zijn rondgang over het eiland. Zy de w n ket strand langs, genoten van beu-n^T18 zon en de pittige zeelucht en hen p ?fden met plezier de groene ven gen-,o mooie weidevee. Merkwaardig bunr-tu kwamen zü onderweg geen andere JasoB S°ners tegen' Alleen de oude de o!; oeger stond fay de booten aan Zae i' maar toen hij moeder en zoon voeten maakte hij zlch vlug uit de Of"d^°miek'" merkte Kay op, ,,'t is net a hienschen zich voor ons verbergen." dat Sch°°t het hem ook te binnen, s avonds tevoren Meta Hinriksen eveneens voor hem weggeloopen was. Vrouw Antje keek bedrukt en zweeg. „Je zou zoo zeggen, dat Uwe Tonner het heele eiland tegen ons opzet," mop perde Kay. Daar zou hij spoedig zekerheid van krygen, want boen hij 's avonds weer op de radiogasten wachtte, verscheen er geen sterveling. Alleen Harm Ehlers liep voor enkele minuten aan. Hij was den heelen dag met zijn ouders bij familie in Pellworm geweest en nu pas doodmoe thuisgekomen; daarom wilden ze maar vroeg naar bed gaan en dus moest Kay hen vanavond niet verwachten. „Och nee, Harm, jij behoeft je niet te verontschuldigen. Maar 't is toch goed, dat je 't komt zeggen, anders zou ik mis schien nog gedacht hebben, dat jij je ook had laten opstoken." „Dat kun je begrijpen! Nee, dat krygen ze by ons niet gedaan." Kay klopte hem op den schouder. „In orde, kameraad! Maar die ande renJasper Kroeger, de oude Dohse, Hinriksen, Hein en Gesa Lührsja, met hen is 't een ander geval." Hy haal de de schouders op en rekte zich uit. „Vooruit, laten ze hun gang maai gaan! Ze zullen de zaak nog wel eens anders leeren bekijken." Toch stak het hem, dat de menschen het radio-avondje lieten loopen, waar ze toch zoo op gebrand waren. Men moest dus wei hard tegen hem gewerkt hebben en wel met bedreigingen en lasterpraat jes, die snel gehoor hadden gevonden. „Ja," zuchtte vrouw Antje, die nu heel eenzaam op de tofa zat, „ik heb je van begin af aan voor Paulsen en Tonner ge waarschuwd. Zij haten ons en zullen niets nalaten ons het bestaan hier onmogelijk te maken. Maar dat ook Hein en Gesa en de schilderes plotseling ons huis vermijden, dat begrijp ik niet. Hein is je vriend, de schilderes heb jy het leven gered en Gesa „Och, moeder, hou er maar over op!" Hy stelde zijn radio op muziek in en ging aan het venster zitten. De avondschemering zonk over het eiland. Langzaam verdwenen de omtrek ken der boomen. Vrouw Antje stak de mooie kamerlamp van bewerkt koper aan, ging in een hoekje van de sofa zit ten en verdiepte zich in een verhaal uit het Zondagsblad. Kay zat stil te pie keren. Zoo ging er wel een uur voorbij. De schemering werd dieper, de nacht viel in. Plotseling kwam de schilderes het erf op. Zy kwam langzaam onder de boomen uit en op het venster toe; Kay herkende haar direct aan haar nauwsluitende ge borduurde jurk, zoo licht en elegant als geen meisje op het eiland er een droeg. „Hé, jufrouw Schott, komt een visite maken, en dat zoo laat nog?" vroeg hy verrast. Malwe trad aan het venster, en toen het licht uit de lamp op haar gelaat viel, zag hij dat ze diep ontstemd moest zijn. „Goeden avond," zei ze zacht en haar stem klonk nog heescher dan gewoonlijk. „Ja, Kay, ik ben 't, ik wou je spreken. En ik kon niet vroeger komen." „Nou, nou, en was dat zoo dringend?" „My dunkt van wel," antwoordde zy en ze zag den jongen visscher op een eigen aardige doordringende manier aan. Vrouw Antje kwam er by. Ze was ver wonderd over het bezoek van de schil deres en verzocht haar, in de kamer te komen. Maar Malwe Schott weigerde. Eerst toen ook Kay haar uitnoodigde, gaf ze aarzelend aan hun verzoek ge- iftor. De aangeboden plaats op de sofa wees ze af. „Nee, dank u zeer, mevrouw Möller, ik mag me niet lang ophouden. Ik ik wou alleen Kay myn excuus vragen, omdat ik Donderdag niet op de afgespro ken plaats was." „Kom," zei Kay, „dat heeft immers niets te beteekenen!" Hy zette den luid spreker zachter en leunde ruggelings in het venster, waardoor de warme zomer lucht de kleine kamer binnenstroomde. „Jawel," antwoordde Malwe, „u hebt vergeefs op mij gewacht en dat zal u wel uw goed humeur gekost hebben. Neem 't me niet kwaiyk. Ik kon u helaas geen bericht van verhindering sturen." „Dat weet ik. U was met Hein Lührs onderweg. En dat ging ten slotte toch ook vóór." Zij was heel bleek en haar lippen beef den, Vrouw Antje drong haar zachtjes naar de sofa. „Gaat u toch zitten, juffrouw! U kom1 hier zoo zelden en nu mag u 'n kopje thee ook niet afslaan." Toen ging ze naar de keuken. Er trad een stilte in. Van zijn plaats in het venster bekeek Kay de schilderes een poos verstolen. Dan merkte hij op: „Was dat dan de dringende reden voor uw bezoek?" Zij stond op en plaatste zich voor hem. „Neen, Kay," fluisterde zy, „maar ik zoek raad en hulp. Ik heb met Hein Lührs een moeilijken tijd doorgemaakt en nu weet ik niet, wat ik doen of laten zal. Kaydaar moet jij over beslissen Jij moet me zeggen Op dit oogenblik vloog er opeens iets van buiten rakelings langs het hoofd van Kay de kamer in. Knak! ging het tegen den muur, recht tegenover het venster. Malwe zweeg verschrik); en l£ay sprong op. „Verdraaid, wat was dat?" En hy trok een kogel van een windbuks uit den wand. (Wordt vervolgd) Ten aanzien van den elfstedentocht vernemen wij nog de volgende bijzon derheden. Kaarten voor deelnemers wor den den dag tevoren (Vrijdag) tegen betaling beschikbaar gesteld aan een der loketten van een nader bekend te ma ken bureau. Niemand zende dus geld vooruit. Er wordt de aandacht op geves tigd, dat de lengte van het traject 200 K.M. bedraagt, dit is ongeveer de af stand LeeuwardenDen Haag. Medi sche keuring is niet vereischt, doch ieder moet er van doordrongen zyn, dat een dergelijke tocht in den winter, voor een groot deel met tegenwind, alleen kan worden volbracht door lichamelijk sterke rijders. Ook al in verband hiermede is het besluit genomen geen deelnemers beneden achttien jaar tot den wedstrijd of tocht toe te laten. Baanvegers zijn of worden thans over al in Friesland geplaatst. Op de meren betrachte men echter nog de grootst© voorzichtigheid, de wakken zyn veelal met een dunne yslaag bedekt en hier door niet zichtbaar.' De thans overal af gebakende banen toonen de veilige tra jecten; het is levensgevaarlijk zich daar buiten te begeven. De startplaatsen voor den achttien dorpen tocht (24 Dec.) zyn te Heeren veen, Akkrum, Grouw en Gorredyk. Men zal begrepen hebben dat de op 23 December vastgestelde Elfstedentocht en -wedstrijd in ons blad van gisteren, de Elfmerentocht moest zijn. Blijkbaar was de zetter een enthousiast schaatser zóó vol van zijn komende reis naar Leeu warden, dat alleen de Elfstedentocht bij hem in tel was. De Elfstedentocht is, zoo als wij berichtten, vastgesteld op 28 De cember. Op de baan ,van de ysclub „Kralin- gen" te Rotterdam zullen op 28 en 29 December a.s. nationale langebaanwed- stryden voor amateurs worden gehou den om de Nederlandsche kampioen schappen. Des Zaterdags starten de deelnemers voor de 500 en 5000 meter, 's Zondags voor de 1500 en 10000 meter. (Vervolg van pagina 1) Een mensch kan uiteraard niet wor den onderverdeeld in een brokje timmer man en een brokje katholiek en een brokje huisvader en nog een brokje staatsburger. Hiel geldt het onderschei den gebieden, die den mensch telkens in andere verhoudingen tot het leven plaatsen. Het is logisch, dat de Kath. Arb. Bew. met deze onderscheidingen rekening hield en houdt. Daarom kwam er een arbeidersindeeling tot stand, die aan de 24 Nationale Vakbonden de op dracht gaf, den mensch ter zijde te staan in zijn zorgen als deelnemer aan het productieproces:: loon en arbeidsvoor waarden, medezeggenschap enz. Daarom 5 Diocesane Bonden, die met uitsluiting van bovenbedoelde taak den geheelen mensch zien en hem derhalve helpen moeten op zyn weg naar God; welke weg de doodgewone alledaagsche gang naar het werk is, het alledaagsche leven met zyn zorgen en moreele ge varen. Op dit alles stelt zich de Kath. Arb. Bew. in, door aandacht te schenken aan alle belangen. Daarom stichtte de beweging dit jaar een vyftal raden en enkele diensten, om haar taak perfecter te leeren kennen en beter te kunnen uitvoeren. Daarom is thans een ontwik kelingscentrale in Doom, die een 25-tal jonge mannen in een 3 jaar durenden dagcursus opleidt voor een leidende taak onder hun standgenooten; die op pl.m. 100 plaatsen in het land meer dan 2000 jonge arbeiders tusschen 20 en 40 jaar in een 3-jarigen avondcursus klaar maakt, niet om onder de arbeiders een soort intellectueele bovenlaag te gaan vormen, maar om in de massa een ge zonde kern te kweeken. En daarom ook kent de beweging twintig instellingen tot zelfhulp en wel vaart, tot karaktervorming en scholing, die geen van alle als zelfstandige in stituten zijn te zien; maar die, met de vakbonden en de Diocesane Bonden (organen ware een juistere aanduiding), met de raden en diensten samen vormen dat logisch gebouwde geheel, dat wij noemen de Nederlandsche Katholieke Arbeidersbeweging. 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3