Rome betuigt zijn trouw aan den Paus III - 1 i SBH Bill AARDBEVING IN JAPAN Bevin brengt verslag uit Geen wending ten gunste in militaire situatie Nieuwe staat „Oost-Indonesië in principe aanvaard Emigratie in de toekomst noodzakelijk Betooging tegen het anti-clericalisme op het St. Pietersplein gi 1 mm m m Driehonderd duizend personen dakloos ARABIEREN BEREIDEN ZICH VOOR Groot-Brittanniëbindt zich aan niemand" M Werkers moeten méér uitgeven dan zij verdienen De Bilt is voorzichtig Batavia, Buitenzorg, Semarang en Soerabaja in frontlijn Tot hoofd en hart Toespraak van den H. Vader mm i tf i ts Enorme vloedgolven en branden Oproep om tegen de Joden te strijden TOLMUUR ROND HET SAARGEB1ED Verschillen moeten worden aangezuiverd met spaargelden Het weer SOEKAWATI AAN HET HOOFD? Wat als belangrijk gold voor de Amerikanen Circa 22 procent van de bevolking wenscht naar het buitenland te gaan MAANDAG 23 DECEMBER 1946 o 69ste JAARGANG No. 23730 £5S W Y rY H - Kerst- en Nieuwjaarsboodschap van de Koningin Aan de mannen overzee Y NEDERLANDSCH-IND1E Ra gebeurtenissen te Buitenzorg DENPASAR •*•99 Uit een over geheel Amerika door .4ss. Press gehouden enquête, om vast te stellen wat men het belangrijkste nieuws van het jaar heeft gevonden, kwam de verkiezingsoverwinning van de Republikeinsche Partij als num mer 1 te voorschijn. In de rangscKUiking, vastgesteld bij meerderheid van stemmen, komen de negen andere: Stakingen in de Ver. Staten; de bijna volledige opheffing der prijs- beheerschinghet proces van Neu renberg en de terechtstellingen; de atoombom-experimenten; de moord in Chicago op de zesjarige Suzanne Degnan; Amerika''s krachtiger hou ding tegenover Rusland; de nationale spoorwegstaking; hotelbranden, o.a. die van Atlanta; honkbaluitslagen. De volgende verslagen kregen oen speciale vermelding: Parijsche Vre desconferentie; het aftreden van Henry Wallace als minister van Han del en van Harold Ickes als minister van Binnenlandsche Zaken; het te kort aan vleesch en andere levens middelen; de exploratie van de ruim te met behulp van radar en raketten en de crisis tengevolge van het hui zentekort. RadioSuisterwedstrijd voor .Foisds NoodgefeiedeiT Spoorbrug bij Westervoort in gebruik gesteld Ned. roofmoordenaar in België aangehouden Ir. Hupkes-brug over de Waal Bekwaam is niet hij, die altijd fouten vermijdt, maar hij, die ge maakte fouten ten goede weet te \doen keeren. J T oekomstmogelïjkheden BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: Severïn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Een kwart' millioen katholieken uit de Eeuwige Stad begaf zich gisteren per auto, rijtuig, tftxi, tram of te voet naar het St. Pietersplein om te protesteeren tegen de anti-clericalistische actie, die den laatsten tijd in Italië vooral door de pers gevoerd wordt en om te luiste ren naar het beroep, dat de Paus op hen zou doen om den strijd voor Chris tus voort te zetten. De menigte de grootste sedert de kroning van den Pans in 1939 begon zich reeds om negen uur in den kou den ochtend op het groote plein te ver zamelen en stond daar ordelijk en ge duldig ruim drie uur, tot dat de Hei lige Vader zijn rede had uitgesproken. Zelfs nu de groote fonteinen van Ber nini droog waren om meer ruimte voor toeschouwers te maken, was het gewel dige plein, dat 200.000 menschen kan bevatten, niet groot genoeg om allen een plaats te bieden. De menigte was afkomstig uit alle be volkingsgroepen. Overal tusschen de menigte zag men rood-gejaste Duit- sche geestelijke studenten, green-gejaste Poolsche studenten barrevoets gaande, ln bruine pij gehulde Franciscanen en duizenden anderen, die het eenvoudige zwart van het priesterschap droegen. Kleine kinderen kwamen met nonnen. Het jonge volk kwam met vrachtauto ladingen, sommige met muziek, andere zingend in koor. Sommige droegen prachtig bewerkte kerkvlaggen. Andere droegen spandoeken en borden met leuzen als „Lang leve de Paus", „Lang leve de Goede Herder" en „Hij redde Rome en gij noemt hem „vreemdeling". Velen droegen geel-witte papieren banie ren. dezelfde kleuren die men van de heuvels boven het Vaticaan zag wappe ren. Tegen elf uur kwamen uit een poort bij de trappen van de St. Pieter de in purperen uniformen gestoken, koper gehelmde garde-soldaten naar buiten. Zij betrokken de wacht bij een groot wit altaar, dat met rood gedrapeerd was en waarop een gouden kruis en kande laars stonden. Dan begonnen de klokken van de St. Pieter te luidden, helder klinkende klokken, waarbij de groote klok dreu nend inviel, voortdurend echo's gevend tegen Rome's zeven heuvelen. woonde de menigte het H. Misoffer bij, dat werd opgedragen door mgr. Louis Traglia, hulpbisschop van Rome. Door een koor en het volk werden beurtelings de liturgische ge zangen gezongen. Toen zij aan het einde van de Mis opstonden, klonken zilveren bazuinen over het plein. De groote ramen van het balkon boven het altaar werden langzaam opengeslagen. Kardinalen in roode gewaden spreidden de Pauselijke banier over de balustrade. Dan klonk een kreet uit de kelen van de duizenden. Op het balkon boven hen verscheen een man, die zijn handen vriendelijk naar hen uitspreidde: Paus Pius XII. Vijf minuten duurde het eer de Paus zijn toespraak kon beginnen, waarin hij zeide: Wij herinneren ons den 12en Maart 1944, toen een groote menigte, met angst in het hart voor het lot van het land en hun gezinnen, zich hier verzamelde. Zij kwam hier om vertroosting te zoeken. Nog geen drie maanden later tijdens de eerste uren van de bevrijding van Rome en nogmaals op Passie-Zondag 1945, tofen wij nog steeds het gebulder van de kanonnen konden hooren, kwam zij weer hier bijeen. Uw geloof overwon alle be dreigingen, alle beproevingen. Nimmer tevoren heeft de opdracht van Rome haar weldadigen invloed meer doen gelden dan heden ten dage. Weest sterk in uw geloof. Het uur van handelen is aange broken. Op deze plaats herhalen wij vandaag dezelfde leuze, die uw geboor testad telkens en telkens vernomen heeft: „Vóór Christus of tégen Christus; vóór Zijn Kerk of tégen Zijn Kerk". Hier werd de Paus door de menigte, die uitriep: „Voor Christus; vóór Zijn Kerk", in de rede gevallen. De laus vervolgde: „Ontwaakt Ro meinen. Voor velen onder u' heeft het uur, om uit uw langen slaap te ont waken, geslagen. Voorwaarts, dierbare kinderen van Christus, die door Hem geroepen zijt om zulk een verheven taak in den geestelijken strijd van onze da gen te vervullen en geroepen zijt om het woord van Christus overal te ver spreiden. Aan u en allen, die vechten en op de bres staan voor den gods dienst, geven wij onzen apostolischen zegen." Een kijkje in de nieuwe hangar der K.L.M. op Schiphol, waar juist een Lockheed Constellation gereviseerd wordt BATAVIA, 21 Dec. (Aneta) De legercommandant heeft Zaterdag bü dagorder de volgende telegrafische Kerst- en Nieuwjaarsboodschap van H.M. de Koningin bekend gemaakt: „Bij de nadering van het Kerstfeest en van Nieuwjaar zend ik allen, die deel uitmaken van zee-, land- en luchtmacht iu Indonesië mijn beste wenschen voor aen gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar. Ik re ken er op, dat gij de moeilijke doch schoone taak, het brengen van recht en vrijheid aan de volkeren van In donesië, met zelfbeheersching en be kwaamheid zult volbrengen." Wellicht de verschrikkelijkste aard beving uit de wereldgeschiedenis heeft Zaterdagmorgen Japan geteisterd. Zjj werd gevolgd door vloedgolven en bran den. Volgens een officieele bekendma king van het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken werden 650 men schen gedood. Het aantal gewonden was volgens deze opgave 641, terwijl 96 personen werden vermist. Meer dan 4000 huizen werden verwoest en 300.000 personen waren dakloos. Het nieuwsbureau Kyodo berichtte Zondagmiddag, dat volgens zijn laat- Éte telling 732 personen waren gedood, 660 gewond en 82 vermist. Door brand is een derde van Sjingoe aan de Oostkust van Honsjoe verwoest. Tengevolge van de ontwrichting der verbindingen heeft men echter uit vele districten nog geen berichten ontvangen. Mohammed Nimer el Hawari, de opperbevelhebber van de Najade, het Arabische leger, dat in navolging van de Joodsche Hogano is opgericht, heeft na een conferentie met 't Ara bische Hoogrer Comité in Jaffa een wapenoproep gericht om alle Arabie ren om de Joden te bestrijden. Hü voegde er aan toe: „De Moefti van Jerusalem Haj Amin Hoesscini zal u het teeken geven als het uur na dert." Verder zei Hawari: „Wij bevinden ons thans in een toeétand, die den Moefti De Britsche minister van Buitenland- sche Zaken, Ernest Bevln, heeft Zondag avond, na zijn terugkeer van de alge- hieene vergadering der Vereenigde Na ties te New York, een radio-rede gehou den over het ter conferentie verrichte Werk. Na den laatsten oorlog, aldus Bevin, 8ihg men in eik land plannen maken voor een nieuw samenstel van internatio nale betrekkingen. Het eerste, waartoe hien kwam, was de erkenning van de Sebreken van den ouden Volkenbond en de vervanging daarvan door de organi satie der V.N. Men moet echter niet Oieenen, dat deze organisatie volmaakt is. Moeilijkheden leverde o.a. het veto-recht °P- Ter oplossing van deze moeilijkhe den, aldus zeide Bevin, riep ik een con ferentie van de vijf permanente leden "ijeen. Ofschoon wij er niet in konden slagen te komen tot het opstellen van een gepaalde gedragslijn, ben ik er zeker van, dat zulk een gedragslijn in de practijk "kt stand zal komen. ^Sprekende over de vredesverdragen zeide - „In den loop van de laatste drié weken •Raakten wij goeden vooruitgang en dat was 'eer welkom na de vroegere stadia, toen de 'artstocliten zich nog fel deden gelden en r veel verkeerd begrip heerschte." - Bevln wees op het belang van Triëst. „,®ar de Latijnsche en Slavische cultuur w«a der ontmoeten. Wij hebben thans zoo bec?1® mogelijk Italianen onder Slavisch derïUr eu 200 weinig mogelijk Slaven on- Italiaansch bestuur gelaten, dor. 200 zeide hij. getroffen als het is oor den oorlog, kan rekenen op onze hulp. uver cle Duitsche kwestie zeide Bevln: rebben een begin gemaakt met de g van de moeilijkheden door ver- seho ns van de Britsche en Amerikaan- D "e zones, wij zullen voorwaarden schep- steii' w?}ke de Duitschers in staat zullen ik 'en hun zelfrespect te herwinnen. Doch een arschuw het land, dat het minstens te k?ygenat'e Za* duren om alles weer goed w.Yl moeten echter de vorming van een eivSS van goedkoope en half verhon- ^oorkomene,i'<iSlCraCllten in M'dden-Europa der ,sPrak hierna over de verhouding Woorrt0 f mogendheden, waarbij hij ant- boii gai op de tegen de buitenlandsche tiek Labourregeering gerichte cri- ruiiGr,00t"Er^tannië' mRt zijn ondervin- te m eft" aldus zeide hij „zonder den ^Cn' aan an<*eren veel aan te bie- Dt wijs alleen maar op Ned.-Oost- «wié, waar het Britsche staatsman- hap, in den persoon van twee man hen L0rd Invcrchapel en Lord Kil- eam zijn diensten en ondervin- Jh»g ter beschikking stelde tot het vorderen van een overeenkomst tusschen de Nederlanders en de In donesiërs. Dit illustreert de opbouwende pogin gen van de Britsche politiek sedert hef einde van den oorlog, aldus ging Bevin verder. Gij allenhebt wel gehoord van de beweringen, dat wij in onze politiek ons te nauw aan de Vereenigde Staten zouden binden, dat onze betrekkingen met de Sovjet-Unie niet zoo nauw zou den zijn als zij behoorden te zijn. Mijn antwoord op deze beweringen is, dat Groot-Brittannië zich aan niemand bindt behalve ingevolge zijn verplichtin gen volgens het handvest en dat wS'| de hand van vriendschap toesteken aan al len, daar vriendschap tusschen de groote mogendheden de veiligste basis is om een vrede voor alle tijden op te bouwen. Sovjet-Rusland, dat thans herstellen de is van de oorlogswonden, zal zich, meen ik, te New York ten volle gereali seerd hebben, dat er een groot verlangen naar algeheel begrip en een bereidheid tot samenwerking bestaat. Bevin besloot met te zeggen: Wij moe ten langzaam bouwen, strevend naar vol maaktheid. Want bedenkt wel, de vrede- makers bouwen niet slechts voor deze ge neratie, doch ook voor de nog komende generaties. Generaal Koenig, de opperbevelheb ber van de Fransche bezettingstroepen in Duitschland, heeft aan 1200 Fran sche ambtenaren van de douafte bevel gegeven de grens van Duitschland te overschrijden en een tolmuur op te richten rondom het Saargebied. Generaal Koenig zei tijdens een rede dat de ambtenaren Donderdag reeds ge reed stonden. Zij wachtten op een order, het rijke kolenbekken van de Saar bin nen te trekken, waarvoor Frankrijk om een tolunie heeft verzocht. Het doft van dit cordon is de Saar af te scheiden van de provincies Baden en Rijnland-Pfalz, teneinde „den export van levensmiddelen en den toevloed van be taalmiddelen te voorkomen," voegde hij hieraan toe. Generaal Koenig heeft deze aankondi ging gedaan in het mijnstadje Riden, tij dens een bezoek, dat hü aan ae kolen mijnen bracht. zeer bezorgd maakt. Wü zyn door de Engelschen en Amerikanen verraden. Onze vijanden de joden hebben op groote gebieden van ons land beslag ge legd en gaan door de Britsche blokkade te breken om duizenden illegale immi granten binnen te smokkelen, die later de wapens opnemen en zich bij onder- grondsche strijdkrachten voegen, welker uiteindelijk doel is ons te bestrijden." Hawari verklaarde, dat wanneer het uur der beslissing komt de Najada aan de wereld zal bewijzen, dat zij sterker is dan de wereld denkt. Wij zullen het leger zijn, dat Palestina zal verdtdigen. Hawari wekte op tot gehoorzaamheid aan een enkel gezag n.l. dat van den Moefti, Haj Amin Hoesseini. Alle groepsleiders, die door Hawari werden toegesproken droegen Ameri- kaansche uniformen, die zij in Egypte gekocht hadden bü de opruiming van overtollige legergoederen. Sommigen droegen de medailles, die hun zijn uit gereikt voor hun optreden in den tien jaran ouden Palestijnsctoen opstand. Verscheidene woordvoerders van de Mohammedaansche Broeder schap trekken thans door Palestina cm dp dorpelingen toe te spreken. Effemdi Ramadhan, vice-voorzitterj van de broederschap, heeft in de Moskee te Nablus donderden volge lingen toegesproken en hun verteld: Weest op uw hoede voor het huidi ge dreigende gevaar. Ramadhan vroeg hun de politieke ontwikkelin gen in de naaste toekomst nauwge zet te volgen. De vloedgolven, welke op de aardbe ving volgden, zaaiden dood en verderf over een gebied van 60.000 vierkante mijl in Zuid-Japan. Naar ooggetuigen hebben verteld be reikte de vloedgolf op sommige plaatsen een hoogte van 3 meter. Sommige ste den geleken een oogenblik op een mod derige draaikolk. Berichten uit de stad Kotsji vertellen dat de eerste vloedgolf na 40 minuten gevolgd werd door een tweede. De men schen vluchtten op de daken, moeders schreeuwden om hun kinderen en kin- deren riepen om hulp. Voor sommigen kwam die hulp te laat en. zij werden weggespoeld. Het Britsche hoofdkwartier te Kotsji, de grootste stad van het eiland Sjikokoe, werd geheel vernietigd. Eenige leden van de staf liepen lichte verwondingen op. De verbindingen met Kotsji zijn ge heel verbroken. Naar Wakayama, dat 270 mijl ten Zuidwesten van Tokio ligt, worden per schip hulpmiddelen gezon den. Vier groepen Japansche medici zijn naar Zuid-Japan gezonden om daar de helpende hand te bieden, in het bij zonder in hét Sjingos-gebied dat 63 mül ten zuiden van Wakayama aan de kust ligt. Het visschersdorp Joesjimoto op de Zuidpunt van Wakayama, met een be volking van 10.000 zielen, is volgens de berichten weggespoeld. Het getroffen gebied strekt zich uit van Hirosjima in het Westen tot Miko aan de Noordelijke kust van Honsjoe en tot de Zuidelijke punt van het schier eiland Wakayana in het Oosten. Uit Londen wordt nog bericht dat een seismoloog in West Bromwlch Za terdag een tweede aardbeving had ge registreerd. welke waarschijnlijk ergens in het gebied van de Aleoeten had plaats gegrepen. Huisslachting in het Geldersche. Op het platteland is de tijd aangebroken, om het gemeste varken te slachten. De huisslach- 'ter trekt van boerderij tot boerderij. De vrouwluu zorgen voor het zouten en 'het worst maken. In den Achterhoek wil de traditiedat 's avonds de naobers (buren) komen, om het geslachte varken te zien waarbij dan getracteerd wordt. De man nen krijgen een borrel, de vrouwen koffie met koek Het Centr. Bureau vo0r de Statis tiek heeft een onderzoek ingesteld naar de uitgaven van een aantal gezinnen van arbeiders en ambte naren in middelgroote en kleine steden. Hieronder volgen alléén voo* de groepen f40 f 50 en f 50 f60 enkele der belangrijkste gegevens, (derde kwartaal 1946). Loon of salaris Uitgaven gemidd. per week voor: Voeding Huishuur Woninginr. en huisraad Verwarming en verlichting Kleeding Schoeisel Gezondheidszorg Ontwikkeling Ontspanning Rooken Verkeer Verzekeringen Belastingen Overige uitgaven Totale verbruikersrekennig f 54,32 f' 62.47 t 40—50 f f 20.15 5.09 2.78 2.11 3.30 1.52 2.39 1.69 1.95 1.27 1.45 3.88 2.91 3.84 p. W. 50—50 f 20.86 5.69 2.90 2.25 4.70 1.80 2.48 1.36 2.21 1.24 2.68 4.71 4.34 5.25 t 50.00 f 60.21 Totaal inkomen De verschillen, welke tusschen totale uitgaven en totale inkomsten bestaan, werden aangezuiverd met opgenomen spaargelden. Ten aanzien van de voe ding kan opgemerkt worden, dat de uit gaven voor aardappelen, vruchten en suiker, ten opzichte van de beide voor gaande kwartalen, een belangrijke stü- ging vertoonen. De uitgaven voor koek, gebak en visch namen af. Voorts werd in verband met de vacanties een grooter bedrag aan ontspanning besteed dan in de voorafgaande kwartalen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek doet bi) dezen een beroep op alle gezin nen, welke genegen zijn gegevens voor deze statistiek te verstrekken, zich op te geven bij gfenoemd Bureau. Gezin nen kunnen zich aanmelden, indien ze aan de volgende voorwaarden voldoen: a. Zij moeten een bruto gezinsin komen hebben van 40tot 70. per week, daarnaast geen andere bronnen van inkomsten (uit kapitaal, neven verdiensten, kostgangers, e.d.) b. Zü moeten wonen in middelgroo te en kleine steden van het land. De gezinnen, die voor medewerking in aanmerking komen, ontvangen geduren de één jaar iedere week een huishoud boekje, waarin zij al hun uitgaven en ontvangsten nauwkeurig moeten notee- ren. Zij kunnen er van verzekerd zijn dat deze gegevens strikt vertrouwelük zullen worden behandeld en in geen ge val aan andere instanties worden door gegeven. Als tegemoetkoming betaalt het Bureau een bedrag van 25.voor een jaar medewerking.. Bovendien ontvangen de gezinnen elk kwartaal een beknopt overzicht van de uitkomsten van het onderzoek. Aanmeldingen met opgave van naam en adres benevens leeftüd en geslacht der gezinsleden en het gezinsinkomen, worden vóór 28 December ingewacht bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage. Verwachting tot Dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met wol kenvelden, voornamelijk in hoogere lagen. Geen regen van beteëkenis. Des nachts matige tot lichte vorst. Overdag lichte vorst tot temperauur om het vriespunt. Meest matige wind tusschen Zuid en Zuid-Oost. Zon 8.4616.32; maan 9.51—17.03. De situatie op het weerkundig ter rein valt op het oogenblik uiteen in twee gedeelten. Het eerste deel betreft die factoren, die het weer van het oogen blik en van de allernaaste toekomst be palen. De belangrijkste daarvan is de Zuidenwind, dis uit Frankrijk, waar de nachtelijke uitstraling nog steeds lage temperatiren veroorzaakt, nog koude aanvoert. Zoolang deze aanvoer aan houdt, moet men hier nog met vorst rekenen. Een kleine wending van den wind naar het Westen, zooals gisteren in de omgeving van Den Helder zal onmiddellijk dooi met zich meebrengen. De situatie is nu deze, dat men noch direct op die wijziging in windrichting noch op bijzonder strenge vorst mag rekenen. Dat beteekent dus voor de naaste toekomst 24 tot 36 uur een weerbeeld zooals nu. Het verdere per spectief wordt beheerscht door twee factoren, en een koude golf, die op het oogenblik via de pool naar Schotland waait, en een aantal nieuwe zeer diepe depressies op den Oceaan. Van de ontwikkeling van deze beide factoren zal het weer voor de toekomst afhangen. U kunt het hardleersch noe men of eigenwijs, maar De Bilt houdt in deze situatie, zü het ook voorzichtig, nog steeds vast aan een langzame af name of verdwijning van de vorst. De militaire situatie in Indië heeft nog geen wending ten gunste vertoond, sinds den wapenstilstand van 14 October en de parafeering van de Nederlandsch Indonesische basisovereenkomst van 14 November. Sinds 3 November verstrekt het Nederlandsche leger dagelijks een rapport over den militairen toestand. Uit deze rapporten, aldus United Press, valt op te maken, dat er activiteit is op negen gevechtsfronten, waarbij artillerie, mortieren, handgranaten en machinegeweren te pas komen en zelfs gebruik gemaakt wordt van zwaarden en speren. Sinds I December zijn 29 Nederlanders in den strijd gesneuveld. Volgens een woordvoerder van het Ne derlandsche leger te Medan was Suma tra langen tijd de ernstige haard van on rust. Het ongeregelde Indische leger de Laskar Rajat kon er niet toe ge bracht worden de vijandelijkheden te staken, totdat een gemengde militaire missie een demarcatielün opstelde. Na dien is het betrekkelük rustig geweest. Ook in Padang en tot op zekere hoogte ook te Palembang zijn demarcatielijnen vastgesteld, nadat daar in de afgeloopen weken schietpartijen en schermutselin gen voorgevallen waren. Op Java lagen de steden Batavia, Bui tenzorg, Semarang en Soerabaja in de „frontlün" en de woordvoerder van het Nederlandsche leger verklaarde, dat zich hier botsingen tusschen patrouilles had den voorgedaan. In dezelfde gebieden werden zuiveringsacties ingezet en nu en dan drongen Indonesiërs de door de Ne derlanders bezette gebieden binnen. Ten gevolge van deze acties sneuvelden in de afgeloopen weken 54 Indonesiërs, aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van het bureau van Lord Killeam heeft het bericht tegenge sproken van het Indonesische persbureau Antara, dat de aandacht van Lord Kil leam was gevestigd op de incidenten te Buitenzorg, waar de Nederlanders het Indonesische radio-station hebben over genomen en het stadhuis hebben bezet. De woordvoerder verklaarde als volgt: „Men heeft zich in deze aangelegenheid niet tot Lord Killearn gewend. Hü heeft niemand ontmoet en heeft geen commen taar gegeven." De republikeinsche „resident" te Bui tenzorg is voorloopig in vrü'heid gesteld, doch zal, hangende het onderzoek naar de strafbare feiten, ter beschikking van de autoriteiten blijven. De afgevaardigden der Oostelijke eilanden hebben te Denpasar in prin cipe de plannen voor de vorming van een nieuwen staat „Oost-Indonesië" aanvaard. Deze Oostelijke staat zou uiteindelijk een positie innemen ge lijkwaardig aan die van de Indone sische „republiek" en Borneo in de geprojecteerde „Vereenigde Staten van Indonesië". In een communiqué van de Nederland sche Oost-Indische regeering werd ver klaard, dat de afgevaardigden waren overeengekomen den staat „Oost-Indo- nesië" te grondvesten, waarbij zij zichzelf met de voorloopige regeering zouden be lasten. Het eerste staatshoofd zal door de ,n Tweeden Kerstdag wordt via Hilversum I. van 22.0022.20 uur, een luisterweu- strüd uitgezonden onder den titel: „Wel ken tak van sport zag het Kerstmanne tje?" De opbrengst komt geheel ten goede aan het Fonds Noodgebieden, dat de leni. ging der maatschappelijke nooden in onze zwaargetrol'fen gebieden beoogt. Meer dan duizend prijzen worden uitgeloofd, waar- cmder fietsen, eenige honderden entree- billetten en abonnementen voor eerste klas voetbalwedstrijden, schoenen, gramo- foonplaten, schaatsen, boeken en huis houdelijke voorwerpen. De inzending der oplossingen kan ge schieden per briefkaart aan het „Fonds Noodgebieden", paleisstraat 1, Den Haag Cp deze briefkaarten moet, behalve de normale frankeering minstens 40 cent aan nostzegeis .bijgeplakt zojn. vertegenwoordigers worden gekozen, en deze zal op zyn beurt een eersten minis ter uitkiezen, welke laatste trachten zal een kabinet te vormen. De verzamelde afgevaardigden gaven uiting aan hun „vasten wil" een Volledige" overeenstemming te bereiken ten aan zien van een gedetailleerd plan voor de regeering. Nochtans waren er aanwijzin gen, dat een uit zes en twintig punten be stand regeeringsplan van Van Mook aan vaardbaar zou zijn, indien eenige amen dementen waren aangebracht. De nieuwe staat, welks bevolking uit meer dan 8 millioen zielen zou bestaan, zou zich uitstrekken over het geheele gebied ten Oosten van Java en Borneo met uitzondering van Nieuw-Guinea. Naar A N.P.-Aneta van verschillende Nederlandsche en Indonesische züden verneemt, stijgen voor Soekawati de kan sen om tot staatshoofd van den te vor men staat „Groote Oost" verkozen te worden. Eind Augustus van dit jaar is Soekawati tezamen met den Sultan van Pontianak in Nederland geweest, ten einde voorlichting te geven over de con ferentie van Malino. 15 Februari 1856 werd de spoorbrug over den Usel bij Westervoort als eerste spoorbrug in ons land voor het verkeer opengesteld. Als zoovele andere bruggen werd ook deze verkecrsschakel het slachtoffer van het oorlogsgeweld. Zaterdagochtend is de herbouwde brug officieel aan het Nederlandsche ver keerswezen teruggegeven, toen de Com missaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, het lint doorknipte, dat het laatste beletsel voor den overgang van de rivier vormde voor het diesel-electri- sche rijtuig, waarin de genoodigaen hadden plaats genomen. Als vertegenwoordiger van de directie der N.S. was aanwezig ir. Th. van Mundt, die in een korte rede het belang van deze gebeurtenis belichtte. Verte genwoordigers van de depar tementen van Waterstaat en Verkeer, van de Ka mer van Koophandel, vele chefs van dienst en ingenius der N.S. woonden o.a. de plechtigheid bü- Na het door knippen van 't lint werd het Wilhelmus gespeeld. De genoodigden namen daarop plaats in het directierijtuig om voor de eerste maal de thans met vlaggen ver sierde brug te berijden. Bij den tocht over Zevenaar naar Doetinchem bleek overal met welk een blijdschap de bewoners van den Gelderschen Achterhoek den terugkeer van de treinen hebben tege moet gezien. Ongeveer een jaar geleden kwam bü de boerderü van den heer H. te Denderwin- deke (by Ninbove in Oost-Vlaanderen) een persoon van Nederlandsche nationa liteit aan, die beweerde zijn geheele fa milie verloren te hebben als gevolg van de oorlogsgebeurtenissen. Geroerd door dit verhaal nam de heer H. hem in dienst en de Nederlander bleek een bruikbare kracht te zijn. Alles ging goed tot het oogenblik, dat een gezelschap Nederlan ders een bezoek bracht aan Denderwin- deke, om de inwoners van dit plaatsje him dank te betuigen voor de tüdens bombardementen ondervonden hulp. Een van deze Nederlanders herken de den boerenknecht toen als iemand, die in zijn streek werd gezocht voor niet minder dan negen roofmoorden. Hij verwittigde na zijn terugkomst in Nederland de Nederlandsche poli tie, die in samenwerking met de Rijkswacht van Denderwindeke tot aanhouding van den voortvluchtige kon overgaan. Verdachte is naar Oudenaar overge bracht, in afwachting dat zün uitlevering zal worden gevraagd door de Nederland sche gerechtelijke instanties. Het betreft hier zekeren Karei Ludwich Iska, afkomstig uit Arnhem. Vrijdag 10 Januari za'. de herstelde spoorbrug over de Waalbij Zaltbommel officieel worden geopend. Als hulde aan den op 1 Januari a.s. als president-direc teur der Nederlandsche Spoorwegen schel denden i. W. Hupkes, zal deze oeverver binding den naam „Ir. Hupkes-brug" krijgen. De heer J. A. A. Hartland, directeui van de Stichting Landverhuizing Ne derland, heeft. Zondag voor den zender Hilversum gesproken over den drang tot emigratie van het Nederlandsche volk en de mogelijkheden daartoe. De drang tot emigratie aldus spr. is in de eerste plaats te danken aan het feit., dat we jarenlang in een soort gevangenschap hebben geleefd en we er nu wel eens uit willen.. Uit een onlangs gehouden enquête is ge bleken dat het aantal gegadigden zeer groot is. Circa 22 procent der Nederlandsche be volking koestert emigratieplannen. Het meo- rendeel der gegadigden is tusschen 20 en 35 jaar oud en het vrouwelijk deel staat niet veel achter bij het mannelijke. De heer Hartland noemde dit een bedenkelijk ver schijnsel, vooral in een tijd waarin de vraag naar arbeidskrachten zoo groot is. dat aan de behoefte niet kan worden voldaan. De kans om emigratieplannen tot uit voering te brengen noemde de heer Hart land momenteel nog niet groot. Er zijn nog maar weinig landen die bereid en in staat zijn emigranten op te nemen. In sommige landen moeten eerst de teruggekeerde mili tairen weer te werk worden gesteld terwijl de omschakeling van oorlogs- op vredeslndus- trie veel verschuiving van arbeidskrachten veroorzaakt. In andere landen zijn de voor bereidingen tot de ontvangst van emigran- ten nog niet getroffen terwijl weer andere landen vrijwel uitsluitend geschoolde van- krachten vragen, die wij zelf niet kunnen missen. Sprekende over de toekomstmogelijkheden zei de heer Hartland dat <1® tijd niet meer zoo ver af is dat vertrek naar het buiten land mogelijk en noodig zal zijn. De rem men van het oogenblik zullen geleidelijk verdwijnen, al zullen de deviezenmoellijk- heden him invloed doen gelden. Het noodig, zoo vervolgde spr., dat men zich voldoende voorbereidt. Daarvoor is ver- eischt dat de taal van het nieuw gekozen land voldoende wordt beheerscht, hetgeen ook geldt voor de gehuwde vrouw. Voorts moet men over gedegen vakkennis beschik ken daar halve krachten zich moeilijk staande kunnen houden. De meeste vraag bestaat naar per sonen in land- en tuinbouw en ge schoolde vaklieden. Administratief en onderwijzend personeel alsmede perso nen uit vrije beroepen, ln het algemeen academisch geschoolden, zullen groote moeite ondervinden een plaats te ver krijgen. De heer Hartland noemde emigratie in de toekomst ook noodzakelijk Bij den huldigen bevolkingsaanwas van 150.000 zielen per jaar is het onvermij delijk dat een deel daarvan een bestaan moet zoeken in het buitenland. Teneinde de mogelijkheden voor onze lan den te onderzoeken en de vestiging voor te bereiden heeft de Stichting Landverhuizing Nederland een aantal experts naar verschil lende landen uitgezonden, die als emigratie attaché aan de gezantschappen in die lan den zijn verbonden. Op deze wijze kan de emigratie goed worden voorbereid, waar door de kans op mislukking tot bet mini mum wordt teruggebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1