STAD EN OMGEVING HERDENKINGSBIJEENKOMST K.A.B. Jubileum Haarlems Postaal Mannenkoor Een 2e meisje „OMROEPER" nters spel Politie en brandweer aan het werk Rare kolengeschiedesiis ZüiPig met kolen, gas en elektriciteit 'Huister. MAANDAG 23 DECEMBER 1946 PAGINA 2 Ongelukken op glad ijs IJsongevallen The Ramblers in de Spaarnestad Schoenenbonnen B&eiHiarefi uit bet begin onzer jaarteiiing Opening internaat voor studiehulp VOOR DE STILLE ARMEN Rijwielhuis Wilhelmina Slechts door droefenis komt men tot het licht" I Beverwijk zet de klok terug BEVERWIJK Verkooping textielgoederen De vuilnisman in de Kerstweek HEEMSTEDE Kerstfeest Heemsteedsche Trekkers Distributie Heemstede Bennebroek ZANDVOORT KLOKWIJDING BENNEBROEK Het Jeugdschaaktournooi VELSEN Tooneelavond Jubileum bij „Het Witte Kruis" Tooneeluitvoering HILLEGOM Nieuws van de beurs Huisvestingscommissie Brood wordt een cent duurder Aanmelding voor oorlogs vrijwilligers Arbeiders-Iogeerkamp Zeldzaam jubileum Enkele practische wenken V.V,V.'s BOVEN HET NOORDZEEKANAAL Burgerlijke Stand Benoeming Waar zijn onze troepenschepen Wordt vervolgd). AGENDA PAUSELIJKE NACHTMIS IN ST. MATHILDA-KAPEL VORDERING VAN HUIZEN IN BESEREN Zwarte Kerstprijzen in Londen Baruch's atoomplan aangenomen BERLIJN NA DEN OORLOG H.H. Wijdingen Benoeming 1 I De politie en de brandweer hebben het druk gehad in het afgeloopen week end. Zaterdagavond ongeveer kwart over 9 heeft de Haarlemsche politie den Amsterdammer J. W. A. S. aangehouden in de Van 't Hoffstraat, die schrijfma chines en kleedingstukken had ont vreemd uit een perceel aan de Lorentz- kade. Eenige uren later kon de politie ook de hand leggen op zijn vriend P. C. D.„ die hem bij het kraakje gehol pen had. De laatste beweerde een pak linnengoed uit het huis meegenomen en later weggegooid te hebben. N. P. en J. de B., die werkzaam wa ren bij een groot restaurant in Haar lem, zijn geverbaliseerd terzake diefstal van tafelzilver, soepkommen, etc., in dienstbetrekking. De gestolen goederen zijn achterhaald. De Haarlemmer L. v. d. V. is gear resteerd wegens diefstal van chocolade bij de Droste-fabrieken. Twee helers, A. Z. en N. M., zijn in verband hiermede aangehouden. De brandweer heeft ook druk werk gehad, want Zaterdagmiddag werd een begin van brand gemeld in een perceel aan de Witte Heerenstraat. Bü aankomst van de brandweer bleek, dat het een schoorsteenbrandje was. De mannen klommen op het dak, veegden den schoorsteenen de brand was ge- bluscht. Om 5 uur werd een groote brand gemeld, die zou woeden in de kerk op het Nieuwe Kerkplein. De brandweer en politie rukten uit met groot materiaal en togen naar den brand. De rook kwam inderdaad in dikke slierten uit de torengaten. Ook hier bleek, dat het loos alarm was, want het was de rook van gaskachels, die boven in den toren een uitweg vond naar de grauwe sneeuwlucht. In 'n perceel aan de De Clerqstr. was de waterleiding be vroren en de bewoners van het huis hadden er een petroleumlamp bij gezet om de leiding te doen ontdooien. De petroleumlamp vloog in brand, met het gevolg, dat de brandweer het vuur met een slang op de waterleiding moest bedwingen. Zaterdagmiddag zijn verschillende ongelukken gebeurd tengevolge van de gladheid van het ij3. Honderden zijn natuurlijk met den harden spiegel in aanraking geweest, voor vier personen bleek deze aanraking ernstige gevolgen te hebben. Op den Kloppersingel kwam een 14-jarig meisje 'M. K. te vallen en moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis worden gebracht en op denzelfden singel brak de 18-jarige H. J. H. zijn heupbeen. Op de Leidsche- vaart viel een dame H. de W. en moest met een gebroken enkel naar het zie kenhuis worden getransporteerd. De 31- jarige dame C. J. O. v. R. viel op de Jan Gijzenvaart achterover en liep een zware hersenschudding op. Ook hier moest de ziekenauto bij te pas komen. Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan der Ramblers zijn Masmans man nen gisteravond in het Concertgebouw geweest, om de Haarlemmers een jubi leumuitvoering aan te bieden. Een goede greep uit het repertoire was gedaan, toen de directie van het Concertgebouw op he„ podium kwam om de Ramblers, die reeds verschillende malen in Haarlem gespeeld hebben, fie huldigen. Een prachtige krans werd overhan digd. Theo Uden 1 .lasman dankte ne- rr.ens de geheele band en verklaarde het prettig te vinden, dat de Haarlemmers hen ditmaal zoo uitbundig hadden ont vangen. Morgen, Dinsdag, zijn de letters S, T, U en V. aan de beurt voor het afhalen van schoenenfconnen. Een Beverwijker was zoo gelukkig van de Hoogovens bonnen te krijgen voor 200 K.G. cokes. Danig in zijn sas, wachtte hij de zending af, er kwam evenwel niets. Wat was er gebeurd? De cokes was be zorgd aan zijn vroeger adres en was daar onder vriendelijke dankzegging als een extra Sint Nicolaas-gave aanvaard. Na tuurlijk, of in elk geval begrijpelijk was het, dat men er niets voor voelde weer afstand te doen van het buitenkansje. Gevolg: een rel, waaraan de recherche te pas is gekomen. Of het oordeel een Salomons-oordeel geweest is, wordt niet vermeld. In den zomer van 1944 ontving de geologische stichting Haarlem, door be middeling van den heer C. Sipkes een kleine collectie beenderen, die was ge. vonden bij het veranderen van de Brouwersvaart in een tankval. De been. deren zyn bruin van kleur en nauwelijks gefossüleerd. Helaas is de precieze lig ging in de lagen niet vastgesteld. Op verschillende tijdstippen Is de ver zameling vergroot, zoodat zij thans meer dan 200 nummers telt. In het jaarboek van de vereeniging Haerlem schrijft dr. D. A. Hooijer dat dr. P. Tesch, directeur van de geologische stichting, hem de beenderen ter bewerking aanbood en dat dr. J. F. Steenhuis hem regelmatig van de nieuwe vondsten op de hoogte hield. De collectie-Sipkes omvat thans zeven soorten, met inbegrip van den mensch. In een bespreking wordt zij vergeleken met de fauna uit de terpen van Gronin gen en Friesland (400 tot 800 na Chr.). Ook prof. Van Giffen Is volgens den schrijver van het artikel geneigd de Haarlemsche beenderen in het begin van onze jaartelling te plaatsen. De hoop wordt uitgesproken, dat vondsten van cultuurresten en huisraad het mogelijk zullen maken de fauna nauwkeuriger te dateeren. Zaterdagmiddag heeft de organisatie „Studiehulp" het perceel Slingerweg 6 officieel in gebruik genomen. Als inter naat''voor leerlingen van Haarlemsche middelbare scholen. Het gebouw heeft nog al een stormachtig bestaan achter ó.en rug; achtereenvolgens waren er Ne derlandsehe militairen, Duitschers en Canadeezen. Na een grondige restaura tie is thans dit gebouw, gelegen in een schoone omgeving, ingericht als een mo dem en geriefelijk internaat, waar stu denten den leerlingen driekwart ge deelte bestaat uit gerepatrieerden de behulpzame hand bieden met het over- hooren der lessen en het geven van onderwijs in alle vakken. De leiding van het internaat berust in handen van den beer G. Smit, oud-directeur van 't Bur gerweeshuis te Haarlem, en den heer Frans Hesmerg. De studiehulp-organi satie aanschouwde het levenslicht na de sluiting van de Leidsche Alma Mater in October 1941. Toen vatten eenige stu denten het plan op door het toezicht houden op huiswerk, c.q. lessen geven. in hun studie-onderhoud te voorzien. De opening van de afdeeling Aerdenhout ging met vele bloemen en gelukwenschen vergezeld. Ingekomen aan ons bureau: L. de G. f2 50; H. I. I. f5.—D. f 10.N. D. O. fl—A. A. f 1.V. f20.—; mevr. P te B f 3.—; E. f 3.—: Mevr. L. f 15 j' D. f 10.H. B. f2.50; G. R. f 10— de J. f 10.Totaal f 218 Jan Kafiteler, die tot in de naarste oorlogsmaanden voor de fietsen van onze redactie zorgde, heeft thans in het pand Krochfi 6 het rijwielhuis Wilhel mina geopend. Het is een frissche zaak, waarin vooral aan de toekomst ge dacht wordt, zooals Katieler altijd in de overwinning geloofd heeft. r"- Bij het Kerstfeest hoort een Kerstboom, hetzij klein of groot. Voor de jeugd is het een bijzondere attractie mee te mogen helpen de versiering aan te brengen en de Spaken- burgsche kinderen maken in dit opzicht geen uitzondering. Een aardig familietafreeltje In de concertzaal van gebr. Dam te Heemskerk geschiedt vandaag en morgen de verkooping van de in beslag genomen en verbeurd verklaarde goederen van de fa. Schuitde Boer, door de gezamen lijke manufacturieren van Heemskerk. Dinsdag is de verkoop ook voor niet gemeentenaren van Heemskerk. Er is een zeer groote voorraad. De directeur van Openbare Werken maakt bekend, dat inplaals van Woens dag, op Dinsdag het ophalen van vuil nis zal geschieden in de volgende straten Moensplem, Stumphiusstraat, H. Bur_ gerstraat, Lijsterbeslaan, Bcogaardlaan, Kastanjelaan, Berkeulaan, Lindenlaan, Oostertuinen, Gr. Houtweg, Wijkermeer- weg, Havenstraat; eveneens in plaats van Woensdag, zullen Vrijdag de vol gende bum-ten aan de beurt komen: Populierenlaan, Iepenlaan, Gladiolenlaan, Kuikensweg, M. v. Heemskerkstraat, Martweg, Heemskerkerweg, Hoflander- weg. Waar anders op Donderdag werd opgehaald, zal dit deze week op Vrijdag gebeuren. ff De afdeeling Haarlem van de Katho lieke Arbeidersbeweging heeft gisteren middag in Gebouw St. Bavo aan de Smedestraat een herdenkingsbijeenkomst gehouden ter nagedachtenis aan de zes leden, die tijdens den oorlog gevallen zijn, t. w. de heeren J. Gortzak, C. Koek, N. Jansen, G. A. v. d. Meij, W. de Graaf en P. Eckhard. Bij deze herdenking waren de naaste familieleden der ge vallenen aanwezig, alsmede het bestuur van de K.A.B., de besturen der kringen en de dagelijksche besturen van de aan gesloten vakorganisaties. Op het po dium van de zaai was een symbolisch graf opgericht, waarnaast een zestal Kajotters een eerewacht vormden. De bijeenkomst werd door den afdeelings- Het derde lustrum van bovengenoemd mannenkoor, dat van de oprichting af onder leiding staat van den heer P. M. Germes, is een feestviering in grooten stui geworden. En daarbij doelen we neg niet eens op den extra-trein, die Zater dag niet minder dan vier medewerkende FTT-ko-en uit Amsterdam, Baam, Utrecht en Zeist naar Haarlem bracht, waar deze aan het jubileerend mannenkoor ter of- ficieele receptie hun gelukwenschen kwa men aanbieden. We hebben meer het oog op den grootsch opgezetten concertavond, waarop deze zelfde koren optraden met en zonder begeleiding, en waarop de Haarlemsche organist Albert de Kler^ zien liet hooren als begeleider en als solist. Een avond welke door deze beide feiten van cultureele be teekenis was en waar van de bezoekers opvoedende indrukken mee huiswaarts konden nemen. De direc teur-generaal der PTT had een vertegen woordiger naar deze feestelijkheid afge- vaardigi; de burgemeester van Haarlem, de heer Reinalda en zijn echtgenoote, de heer P. Smit, directeur van het Post en Tel .kantoor te Haarlem, gaven persoonlijk blijk van hun belangstelling. En na het welkomstwoord van den voorzitter der jubileumcommissie was het dan verder de mannenkoorzang, welke met uitingen van verschillenden aard en hoedanighe den, dezen avond vulde. Bn men zal ons wel niet van stedelijk chauvinisme beschuldigen, wanneer we al3 onze stellige en door de feiten ge staafde meening uitspreken, dat Haarlems Postaal Mannenkoor wat de zangkunstige prestaties betreft, waarlijk aan de spits stond dezer uitvoering. Was de Kyrie en Gloria uit de Missa Festiva van philip Loots, door Albert de Klerk op het orgel begeleid, reeds een staaltje van stevlgen mar.nenzang, afgewisseld met fraai voor gedragen piano-gedeelten en goede cli maxen, het nummer „Tranen" van Roeske gaf gelegenheid tot uitbuiting van alle klankmogelijkheden, en op enkele mo menten na^ waren de klankschoonheid en de voordracht werkeiyk vol, voornaam en voorbeeldig. Daar konden de post mannen uit Amsterdam, ondanks hun grooter aantal het niet by halen: hun klank, uitspraak en voordracht waren daarvoor te open en te weinig soepel. Van Nico van der Linden's ï/Escompositie kunnen we tot onzen spijt niets anders zeggen dan dat ze „mis" is, en ook in de uitvoering „mis" was onclenks alle goede bedoelingen van componist en uit voerenden. Het kleine koor der PTT uit Boarn zong zyn eenvoudige composities ■wat stijfjes en blikkerig, evenals de Ge mengde Zangvereeniging der PTT uit Zeist. Was de klankontwikkeling van het Utrechtsche Postale Koor stevig, de klank was niet rond genoeg, en ook voordracht en uitspraak lieten te wenschen over. wp moeten evenwel bij dit alles in acht na men dat enkele dezer koren slechts kort bestaan, en in ieder geval was hun op treden een blijk van goede samenwerking en collegialiteit in de eerst medio 1945 opgerichte Unie van PTT zangverenigin gen in den lande. En dan Is het pogen zelfs reeds schoon en maakt de vriend- schappeiyk geste veel goed. Albert de Klerk oogstte terecht veel succes met de kemachige Fantasia in D. gr. t. van Georg Telemann. Directeur Germes werd een groote krans in de HaarlemEche kleuren omgehangen, in de ee» waarvan hij zijn mede-dirigenten van dezen avond liet deelen, en dan werd dit vlot georganiseere feestprogramma be sloten met het gezamenlijk gezongen „Ons Hollandseh" van Bern. Zweers. Voorgedragen door bijna drie honderd zangers, onder leiding van P. M. Germes, vormde dit krachtige èn warm vaderland- sche lied een enthousiast besluit van dit goedgeslaagd jubileumconcert. J. SCHKEPEN3. Zondag vierden de Heemsteedsche Trekkers op de gebrulkeiyke wijze hun Kerstfeest. Des middags werden in het hoofdkwartier eenige welpen als gidsen en trekkers geïnstalleerd door hopman Bakker, die een korte toespraak hield waarin hij nieuwelingen wees op hun plichten. Daarna werd in het Sportpark- restaurant een Kerstmaalijd gehouden, welke door de Trekkers zelf was bereid. Des avonds werd in het Sportpark- restaurant een ouderavond georganiseerd waarin tal van groepen en groepjes staal tjes van hun kunnen gaven op het ge bied van tooneel. Ter verkrijging van brandstoffen voor kamerbewoners moeten aanvraagformu lieren worden afgehaald Vrijdag 27 December van 912 uur of Zaterdag 28 Dec. van 911 uur, kantoor v. Mer- lenlaan 2. Deze formulieren moeten uiterlijk 31 Dec. aan hetzelfde kantoor worden in geleverd. Voor het afhalen der bonnen wordt daarna een oproepkaart toege zonden. De nieuwe klok van de parochie van St. Agatha is Zondagavond onder groote belangstelling van de parochianen door deken J. C. van de Wiel gewijd. De deken sprak de geloovigen toe en wees er op, dat deze klok voor altijd aan God was toegewijd. De wederrechtelijke klok- kenroof was dus heiligschennis en deze wijding van de nieuwe klok is dus een eerherstel. De deken wekte de parochia nen op, altijd aan de roepstem van de klok gevolg te geven en de kerkdien sten dikwijls bij te wonen. Mr. A. Bos te Aerdenhout is benoemd als opvolger van den heer C. Ritsema, directeur van het bijkantoor der Twent- sche Bank te Bloemendaal, die per 1 Januari den dienst met pensioen ver laten gaat. Ten bate van de N. I. W. I. N. orga niseert de vereeniging Aerdenhout op 11 Januari in het gebouw van de Ken- nemer golfclub een concert. Hieraan verleent Jo Vincent o.m. haar mede werking. De N. Z. H. T. M. bezorgt haar per soneel een Kerstsurprise. Het ge huwd personeel ontvangt f 50, het onge huwd f25 gratificatie. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig be staan recipieerde Zaterdag de Techn. Boekhandel van Uitgeverij H. Stam in hotel „De Leeuwerik". De wethouders der gemeente Bloe mendaal zullen deze week geen spreek uur houden. De wethouder van onder wijs en personeelszaken, Mr. F. Rohling, zal ook 1 Januari geen spreekuur hou den. voorzitter, den heer A. Angenent, met een korte toespraak geopend. Het Katholiek Gemengd Zangkoor „Sfi. Caecilia'' onder leiding van den direc teur, den heer J. Nibbering, zong als muzikale omlijsting van de openingsrede het „Ecce Quomodo moritur" en „Ave Maria". De h.eer J. I. van Dijk decla meerde verzetspoëzie, o. a. „Nieuw Ne- derlandsch lied" van A. van Duinkerken en „De Achttien Dooden" van Jan Cam- pert. Rector C. M. Broers, geestelijk advi seur der K.A.B., sprak vervolgens een rede uit, waarin hij de zes gevallen leden aan de aanwezigen ten voorbeeld stelde. Slechts door droefenis komt men tot het licht en door het ware licht tot de eeuwige zaligheid, aldus spr. De leden baden vervolgens gezamenlijk voor de zielerust der overleden vrienden. De voorzitter overhandigde aan de naaste familieleden ingelijste gedenk platen, waarop een groot kruis met den naam van den overledene gedrukt was. De achtergrond der platen werd ge vormd door het K.A.B.-embleem, een stoeren werker en de Nederlandsehe driekleur. „St. Caecilia'' zong daarna „Super Flumina" en het „Ave Verum". Enkele bekende gedichten, „De Dodenmarsch" van Clara Eggink en „De ballade van de ter dood veroordeelden", declameerde de heer Van Dijk. De bijeenkomst werd besloten met- het Wilhelmus. Noodgedwongen is het gasbedrijf te Beverwijk ertoe over moeten gaan met ingang van heden de gasvoo-rziening van 13 tot 17 uur, stop te zetten. Het jeugdschaaktournooi van „Wee- nink", waarvoor groote belangstelling bestaat, zal gehouden worden 27 en 28 December in de R. K. Jcngensulo, Kees Delfsweg. Opgaven kunnen gedaan wor_ den aan het adres Alkmaarscheweg 145 De R. K. Gemengde Tooneelvereeni- ging Bennebroek zal Tweeden Kerstdag 8 uur in het R- K. Vereenigingsgebouw een opvoering geven van het tooneelstuk „Zonsopgang". Zondag herdacht de heer C. Haselfroek, het feit, dat hij een kwart eeuw onafge broken besAiurslid is geweest van de Nbordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Uit alle lagen der bevolking is een hartelijke belangstelling getoond en daar uit is wel gebleken, dat de jubilaris een zeer geziene persoonlijkheid is. Onder de velen die hem kwamen feliciteeren, was o.m. ook het bestuur van de Kath. Arbei dersbeweging. Het bestuur van „Het Wit te Kruis" zegde hem een vulpen met in scriptie toe en voorts hadden velen bloo men gezonden. Op verzoek van het bestuur maken wij bekend, dat de R.K. Tooneelvereeniging „Bennebroek" Tweeden Kerstdag een op voering zal geven van het tooneelstuk „Zonsopgang" in het R.K. Vereenigings gebouw. Muzikale medewerking verleenen „The Carlanelly's" onder leiding van den heer J. Loerakker. De Hiilegomsche Boembollenbeurs mocht zich verheugen in een zeer druk bezoek en de vraag naar bollen was groo ter dan het aanbod. Er was veel vraag naar late tulpen en dubbele vroege Dar- wintulpen, in het bijzonder mudgoed, ter wijl verder gladiolen zich In een flinke belangsteling mochten verheugen. Dat de keuringen voor het verkrijgen van een certificaat weer begonnen zyn, bleek uit de stroom van ingezonden ge broeide bloemen, die de Beurs wel zeer feestelijk opluisterden, zoowel in kleur als in geur. Het begeerde certificaat werd behaald door de firma's Gebr. Segers met hyacinth „E. B. Ostara"; G. Jonkheer en Zn. te Hillegom met hyacinth „Extase"; Gebr. Segers te Lisse met hyacinth „Prin ses Iréne", terwijl dezelfde firma even eens een certificaat haalde met de dub bele vroege tulp „Electra". De Gemeentelijke Huisvestingscommis sie deelt mede dat er Dinsdag 24 en Dinsdag 31 December geen spreekuur is. Het eerstvolgend spreekuur zal worden gehouden op Dinsdag 7 Januari 1947 des avonds van 7 tot 8 uur. Voor dringende aangelegenheden kan men zich schriftelijk tot den secretaris wenden, p.ar Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. Ingevolge ministerieel besluit heeft de bakkersrvereeniging ,,Velsen" besloten den broodprijs met ingang van heden 23 December met één cent te ver- hoogen. Deze verhooging omvat het rayon IJmuiden, IJmuiden-Oost, Velsen- Noord, Driehuis, Santpoort-dorp en Santpoort-Station. Het aanmeldingsbureau voor oorlogs vrijwilligers hcudt zitting voor het ge ven van inlichtingen en het inschrijven van gegadigden als oorlogsvrijwilliger, eiken Woensdagavond van 79 uur In het hoofdbureau van politie te Velsen. In het openbaar zal het hoofd van het sub-bureau IJmond te Velsen aanbe steden het bauwen van een gemetseld „arbeiders-logeerkamp", bestaande uit vyf woonbarakken, een beheerderswo- ntng, een keuken, een ziekenbarak, een recreatiegebouw en een badgebouw, op een terrein, gelegen aan den Grooten Hout- of Koningsweg. De aanbesteding is Zaterdag 11 Januari 1947 11 uur, Sta tionsweg 28 Velsen. Een zeldzaam jubileum zal Donderdag 26 December worden gevierd bij Vel- sens Ziekenfonds. Dien dag is het 50 jaar geleden, dat de heer H. Leering, een der oprichters van het ziekenfonds, een bestursfunctie aanvaardde en sinds dien dag is hij onafgebroken lid van het bestuur geweest. De jubilaris is in Velsen een zeer be kende en geziene persoonlijkheid. Voor al de oudere Velsenaren zullen zeker den Tweeden Kerstdag van hun belang stelling doen blijken. De Jonge Vrouwen Gemeenschap Driehuis, houdt Tweeden Kerstdag een bijeenkomst. De Kerstviering is toegan kelijk voor allen die belang stellen in het jeugdwerk. Mevrouw, zoudt U er wat graag bij willen hebben! De dienstbodennood is mo menteel echter zóó hoog ge stegen, dat het vinden van zoo'n meisje al aardig begint te lijken op het zoeken var, de beruchte naald in den hooiberg. Tocl^ geeft U den moed niet qp, tenminste niet, zoo lang U nog geen in de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT hebt geplaatst. Prijs 16 cent per m.m. De staking van de Amerïkaansche mijnwerkers heeft ons land 300.0(H) ton. kolen gekost. De Nederlandsehe mijn werkers leveren zeer groote prestaties, maar iedereen begrijpt, dat een derge lijk tekort funeste gevolgen moet heb ben voor onze koïenvoorziening. De toewijzingen aan het bedrijfsleven, de electrische centralen en de gasfabrie ken zijn reeds met 20 verminderd. Daarenboven brengt nu nog de plotse ling ingetreden vorst ernstige stagna tie in het kolenvervoer. Zoo is b.v. het scheepvaartverkeer uit Limburg reeds volledig gestremd. Onze energievoorziening verkeert dientenge volge iii een kritiek stadium. Slechts wanneer iedereen vrijwillig medewerkt kunnen wij deze periode van koude en kolennood doorkomen. De fabrieken van levensmiddelen, van kleeding van schoei, sel en van vele andere eerste levensbe hoeften kunnen niet werken zonder ko len, gas en electriciteit. Tot eiken prijs moet ernstige vertraging in de productie worden voorkomen. Men betrachte dus de uiterste zuinigheid in het gébruik van licht en gas. Ook in het verbruik van huisbrand is zuinigheid geboden. Er liggen waarschijn lijk nog koude maanden voor ons en het kolenrantsoen is helaas nog beperkt. In verband hiermede volgen eenige richtlij nen, die een doelmatig verbruik van on zen kolenvoorraad voor huisbrand kun nen bevorderen: 1. 's Morgens, wanneer de huis vrouw bezig is met haar werkzaamhe den en de kamers worden gelucht, de kachel pas opstoken na beëindiging van het werk. 2. Zoodra 's avonds het licht opgaat de overgordijnen sluiten, waardoor de afkoeling van de kamer wordt vermin derd. 3. Ongeveer twee uur vóór het naar bed gaan dé kachel afstellen voor den nacht. 4. Luchtroosters met een krant of iets dergelijks dichtstoppen. 5. Tocht zooveel mogelijk tegengaan door naden en kieren af te sluiten met tochtstrippen of papier. 6. De asch uitzeven, om kleinere, onverbrande stukjes kool nogmaals te kunnen gebruiken. HAARLEM Geboren: A. J. J. M. van den Eeren- beemt—Verhagen, d; P. D. Meijboom— de Zwart, d; J. M. W. Vermeij—Nijhof, d; C. C. HilbersSchuurmans, z; J. E. de Kuster—van Assema, z; J. A. Stap persDuijn, z. Overleden: J. P. F. Rost van Tonnin gen, 14 j.; J. van Heiningen, 65 j.; B. M., 3 d., d. van H. van Dijk; J. W. A. Nelis, 14 j-; T. Portegies, 67 j.; P. Molenaar, 85 j.;' A. W. Scholten—Kruup, 56 j.; B. M. H., 1 m., d. van G. Herman; A. A. J- van der Tuyn, 68 j.; J. H. Kuné, 12 j. Getrouwd: L. Aarts en C. van Steen; S. J. Meijerink en M. M. Morlang. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE Geboren: W. J. Rodenburg en P. E- Spruit, d; J. G. Mesman en A. C. van Zanten, z; I. Roels en E. de Moei, d; Y. de Lange en M. C. Bos, d. Ondertrouwd: J. Valent en A. W. Cotoussen. Tot notaris binnen het arrondissement Haarlem ter standplaats de gemeente Krommenie is benoemd de heer D. Gor ter, candidaat-notaris te Amsterdam. In een te Alkmaar gehouden vergade ring van de federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal kwam een door den heer J. J. Dinkelberg (Zaanstreek) sa mengesteld rapport in behandeling, dat de oprichting beoogt van een gewestelijk Verkeersbureau in de nabijheid van het station te Alkmaar, waar behalve het bureau van de federatie ook een bureau van de WV, van de KNAC, den ANWB en reisbureau Lissone onderdak zullen vinden. De drie laatstgenoemde vereeni- gingen .hebben haar medewerking reeds toegezegd. Voorts beoogt het rapport de aanstel ling van een directeur, zooals de VW- bureaux te Amsterdam en Haarlem er een hebben. Het rapport werd ter uit voering van de daarin vervatte denk beelden in handen van het bestuur ge steld. Besloten werd de bijdragen van de aangesloten afdeelingen te verhoogen van 10 tot 20 ct. per lid van die afdee lingen (met een minimum van 20.— en een maximum van 100.De be stuursleden mr. D. Breebaart, D. Marga- dant, mr. F. Zeiler werden herkozen. De heeren J. Schneiders (Hoorn) en mr. Breebaart (Zijpe) werden aangewezen in het bestuur van de provinciale WV „Noord-Holland". Deze organisatie had mr. Breebaart en den heer Verbeek, Hil versum aangewezen voor het bestuur van de A N.V.V. De voorjaarsvergadering van de fede ratie in 1947 zal in Hoorn gehouden wor den. Roman op een Waddeneiland KOTA ÏNTEN. 20 Dec. van R'dam te Batavia. 42) „Drommels, 'n kogelzoo maar naar binnen geschotenVerbaasd bekeek hy het ding. „Wat zullen we nou hebt en? De punt is blauw geverfdDat za! toch geen vergif zijn?" „Om 's hemels wil!" riep de schilderes ontzet. „Dan zou men 't op mijn leven gemunt hebben „Of op t mijne," zei Kay. „Nee, ik geloof nooit dat dit voor u bestemd was, die was bepaald op mij gemikt!" Eens klaps nam hij een besluit en sprong doet' het open venster naar buiten om te pro- beeren of hij den verraderlijken schutter te pakken kon krijgen. Hij rende onder de boomen door naar den landweg en zijn oogen boorden fel in het nachtelijk donker. Maar hij hoorde geen vluchtende voetstappen, noch zag hij iemand. Minutenlang bleef hij luis teren en zoeken. Ten slotte ging hij lang zaam weer naar huis terug. Opeens zag hij naast eer. boomstam een breede, zware gestalte. Zij kwam hem tegemoet, versperde hem den weg. „Zocht je mij?" Toen Kay aan de stem herkende, wien hij voor zich had, stond hij als aan den grond genageld. Een storm van gedach ten brak over hem los. Eindelijk ant woordde hij: „Ik zocht den schurk, die zooeven door het venster met een windbuks op mij ge schoten heeft." „Wat zeg je?met een windbuks op jou geschoten?" „Met een vergiftigden kogel," vulde Kay bitter aan. „Hoe is 't mogelijk!O, en nou denk je, dat ik dat gedaan heb, hè?" „Móét ik dat nou niet denken?" hijgde Kay. „Nee, Kay, dat heb ik niet gedaan. Ik stond hier achter den toom en heb me niet verroerd. Al had ik 't gewild, dan had ik van hieruit niet door het venster kunnen schieten." Kay zag, dat dit klopte. De schutter moest achter den stal hebben gestaan. „Maarwat voer je hier dan uit, Hein?" „Malwe Schott is bij jedenk je aan je woord?" De jonge visscher beet de tanden opeen en antwoordde niet. Na een poos wendde hij zich bruusk af en ging het huis weer binnen. Hein Lührs. die nog langen tijd onder den esch bleef 'staan, balde de vuisten en door zijn reuzengestalte liep een tril ling. Eindelijk verliet hij de terp en ging weer den polder in, met onvasten tred, met verward brein en een vreemde pijn in de borst. Tien minuten later volgde hem de schilderes Kay en zijn frtoeder staarden naar den rood gevederden kogel, die voor hen op de tafel lag. „Kan zoo'n ding iemand dooden?" vroeg vrouw Antje bevend. „Als 't niet juist heel ongelukkig te recht komt, dan is daar niet veel kans op," antwoordde de jonge visscher rustig. „Maar zie je, daarom vermoed ik juist, dat die eigenaardige blauwe kleur aan de metalen punt van een gevaarlijk ver gif komt. Als 't zoo is en dat ding had maar even mijn huid opengehaald, dan was ik voor de haaien geweest." „Goeie hemel!Dus dat was niets minder dan een moordaanslag, Kay?" „Natuurlijk moeder, 'n Anderen uitleg heb ik er niet voor." „Maar met zoo'n windbuks, dat is toch eigenlijk kinderspeelgoed?" „Jawel en die maakt geen lawaai. De fielt nam het zekere voor het onzekere. Een schot uit een pistool of een echt ge weer had direct het heele eiland gealar meerd." „O, jongen, wat vind ik dat verschrik kelik! Hoe gemakkelijk had hü je kun nen treffenWie zou 't gedaan heb ben?" „Ja, wiepeinsde Kay. „Buiten stond eHin Lührs op de loer, maar ik geloof niet, dat hij de valsche schutter was. Nee, dat kan ik niet aannemen, zoo'n idioot is ie niet, al loopt hij tegen woordig soms met molentjes." De vrouw sloeg ontsteld de handen in een. „Je moet 't aangeven, Kay!" riep zij uit. „Heinzou HeinJa, wie zou dat van hem gedacht hebben? Vroeger was het zoo'n aardige, verstandige jon gen." Kay leunde met zijn vuist op tafel en dacht ingespannen na. Hein Lührs? Neen, maar wie anders? Iemand van de bende Tonner, of „Ik kan er met mijn hoofd maar niet bij, dat hier menschen zijn, die voor een moord niet terugschrikken," zei hij bit ter. „Ze moeten me wel vreeselijk haten ofvreezen Jammer, dat 't nacht is. Maar nu weet ik, waar ik aan toe ben. Ik heb een doodsvijand en nu gaat 't er om: hij of ik!" Vroeg op den Maandag deed Kay Möl- ler aangifte van den moordaanslag bij de politie in Pellworm. „Kinderen-menschen!" riep opper wachtmeester Schlemm uit, „dat eiland van jullie geeft ons tegenwoordig wat te doen! Het eene hebben we nog niet gehad, of het andere is onderweg. Is daar dan de duivel losgebroken?" Toen hij den kogel, dien de jonge visscher hem over handigde, nader bekeek, wond hij zich op. „Alle donders, dat lijkt nu toch werkelijk op een moordaanslag in optima forma! 'n Oogenblik, ik zal het ding eens aan onzen apotheker laten zien." Een kwartier later was hij terug, ,,'t Is zoo, hoor, de kogel is vergiftigd; een schrammetje van dat smerige ding en je bent reddeloos verloren." Hij liep«aar de telefoon en rapporteer de het geval aan de rechtbank in Hu- sum. Daarop beval hij zijn collega Gro- the den politiehond mee te neiïien. „Nu er op af en vlug! 't Is vanmorgen zoo zwoel, ik hoop maar dat er geen onweer komt." Toen zij op Hallig Hohne aankwamen, rommelde in de verte reeds de donder. De hemel was met geelgrijze wolken over dekt. De zee bruiste onder grimmige windstooten. Dreigende schaduwen strek ten zich over de terphoeven uit. Schlemm tuurde naar het zuid-oosten over het schuimende wad, of hij de boot van het gerecht ook zag aankomen. „Nog niets te zien," zei hij. „Maar we kunnen er ook niet op wachten, we moeten aan stonds den hond op het spoor zetteri, eer de regen er tusschen komt." Stadsschouwburg: Comedia met „ïphi- geneia in Tauris" voor Ver. van Huis vrouwen, 2 u. Gem. Concertgebouw: Kinderkoor „In- ter Nos" met Kerstconcert, 8 uur. Frans liais-museuni: Opening tentoon stelling werken Limb, meesters, 3 uur. BIOSCOPEN Rembrandt; Eerste liefde (alle leeft.). Cinema-Palace: Meet the navy (14 jr.). Luxor: Liever lui dan moe (alle leeft.) 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. Frans Hals: Hoe langer hoe gekker (alle leeft.) 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Verboden liefde (strikt volw.) 2.15, 4.30, 7 en 915 u. Spaarne Theater: De witte gorilla (14 j.) 2.30, 7 en 9.15, Zon- en feestd. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apothcekdienst: De avonddiensten wor den tot en met 25 December 6 uur waar genomen door de Bosch- en Vaartapotheek, B. en vaartstraat 26, tel. 13290, Apotheek Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500, H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, telef. 10354, Noorder apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel. 11990. Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht). Evenals in 1942 zal Pius XII dit jaar te middernacht in de kleine St. Mathil- rta-kapel van het Vaticaan de Nachtmis opdragen in tegenwoordigheid van de te Rome aanwezige hooge kerkelijke digni tarissen en van de leden van het corps diplomatique. In 1944 celebreerde de Paus by uitzondering de Nachtmis in de Va- ticaansche basiliek, waarbij een groot ge deelte der Geallieerde troepen, toen maals in Rome gelegerd, tegenwoordig was. Het vorig jaar heeft de Paus de Nachtmis in zijn privé-kapel in intieme omgeving opgedragen. De Duitschers worden in zulken getale uit hun huizen gezet om plaats te ma ken voor de vrouwen en kinderen der Amerikaansche soldaten, dat generaal MacNarney herziening van de geheele regeling heeft bevolen. In de afgeloopen twee dagen heeft MacNarney den bevelvoerenden generaals bevolen, de situatie nog eens te bekijken en de onrechtvaardigheden, waardoor de verontwaardiging onder het Duitsche volk steeds stygt, weg te nemen. In de geheele Amerikaansche zone heerscht een gespannen toestand, die zich vooral in Beieren merkbaar maakt. Brigade-generaal -Muller, de militaire leider in Beieren, heeft herhaaldelijk bij generaal Clay te Berlijn geklaagd over de wijze waarop de huizen in beslag wor den genomen. De burgemeester van München, Karl Scharnagl, heeft persoonlijk per radio een beroep op de inwoners van München gedaan, om demonstraties te vermijden. Hij waarschuwde dat represailles er het gevolg van zouden zijn. De Londenaren moeten diep in hun beurs tasten, willen zij dit jaar Kerstmis vieren. Voor de meeste feestgerechten, voor sterken drank en kerstversieringen worden zwarte prijzen betaald, en ook in de winkels zijn de prijzen van geschenken en levensmiddelen hoog. Heel veel fruit, dat speciaal voor de Kèrsttiagen ïh Londen" op de-markt 1sr~~ gebracht zooals sinaasappelen voor de kinderen, bananen voor het dessert van het kerstdiner en mandarijntjes kan alleen met goud betaald worden. Afgaande op den prijs zou men zeggen, dat het zilverpapier der delicatessen ge maakt is van echt zilver. De kleinhandelaren, die het meest last hebben van de klachten van het publiek, schuiven de verantwoordelijkheid van zich af en betoogen en masse, dat zij geweigerd hebben, de prijzen te betalen, die door sommige handelaren in fruit en andere artikelen worden gevraagd. On danks de vastgestelde prijzen van het ministerie van de Voedselvoorziening en de pogingen, die in het werk worden ge steld om de aangevoerde artikelen op eerlijke wijze onder het publiek te ver- deelen, gaat de zwarte handel lustig door. De commissie voor de atoomenergie van de V. N. heeft de principes van het Amerikaansche plan voor confiróle op de atoomenergie goedgekeurd. Rusland kwam met ernstige bezwaren voor den dag en weigerde te st: ramen. Even voor de stemming kondigde Gromyko aan, dat zijn regeering op dit oogenblik niet aan stemming over het Amerikaansche voorstel wenechle deel te nemen. Het resultaat der stemming was tien voor, terwijl Polen en Rusland zich van stem ming onthielden. Het Amerikaansche plan zal nu in het komende jaar aan den Veiligheidsraad worden voorgelegd. De oorlog heeft Berlijn, eens de vierde stad der wereld, volgens de stedelijke statistici, 20 jaren in zijn ontwikkeling achteruit gezet. De bevolking-van de Duit sche hoofdstad is van haar hoogste in wonersaantal van 4.200.000, dat zij in 1923 bereikte, gedaald tot 3 millioen zielen. In 1920 maakten de Duitschers plan nen voor een stad van 12 millioen in woners, thans is vestiging in de stad verboden. In 1926 bezat Berlijn ongeveer 225.000 gebouwen. Daarvan is op het oogenblik slechts 65 pCt. op een of andere wijze bewoonbaar. Het geboortecijfer van Berlijn was in 1928 ongeveer in evenwicht met het sterftecijfer. Tljans echter is blijkens de statistieken het gemiddelde aantal sterf- tegevallen per dag bijna het dubbele van dat der geboorten. Ongeveer 20 pCt. van Berlijns be volking heeft geen huwelijkskansen, om dat er zooveel meer vrouwen dan man nen zijn. Sinds 1928 is het aantal restaurants m Berlijn met de helft verminderd en het aantal hotels bedraagt op het oogenblik slechts een derde van de 1500, die do stad voor den oorlog telde. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, heeft Zaterdag j.l. in zijn huiskapel te Haarlem de tonsuur en de vier lagere H-» Wijdingen toegediend aan den eerw. ft ter C. Gumpel S.J. en aan den eerw. nee A. W. van Buijtenen, uit het bisdom foyette. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarl«g heeft benoemd tot rector te Medemo (Huize St. Martinus) den weleerw. n F. H. M. Lobman, vroeger kapelaan 's-Gravenhage (H. Jacobus).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2