Urk geen eiland meer, maar toch geïsoleerd Men zal het eens worden Marinevaartuig der V.S. in Dairen uitgewezen Eerste walvisschen gevangen Zachte Kerstmis verwacht STAAT VAN BELEG IN INDO-CHINA m Eiken dag komt de post per slede over het ijs v.. De weg van Linggadjati Rassen weigeren verlof te geven om aan land te gaan Hoogspanning aan boord van de Willem Barendsz" v; y Tot hoofd en hart willis Dooi zet Langzaam door Melkbezorging verplicht DINSDAG 24 DECEMBER 1946 69ste .'AARGANG No. 23731 VAN MOOK TE DENPASAR 99 99 Wegens het Hoogfeest van Kerstmis zal ons blad Woens dag en Donderdag niet ver- schijnen. In verband hier mede bestaat dit nummer uit 10 bladzijd en. DE DIRECTIE. PP SOEKAWATI STAATSHOOFD Veerboot vastgeloopen H. BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. A. v. d. BRONK Het weer OPROEP AAN ALLE MIJNWERKERS El f slï e dentocht BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Ad r>inistratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. In den heiligen nacht van Kerstmis zongen de engelen: „Glorie aan God in den hooge en vrede op aarde aan de menschen van goeden wil." Zoo vertelt het ons de Evangelist Lucas. Wanneer wij dezen zang van dè engelen overwegen, verbaast het ons niet, dat ons indien wij van goeden wil zijn, vrede wordt toege zegd. Immers juist om ons dien vrede te geven, kwam 3ezus op aarde. Door den zondeval van Adam en Eva was de harmonie tusschen de schepping en de ziel verstoord. De aarde, die zich tevoren op paradijselijke wijze ter beschikking had gesteld van onze behoeften, bracht voortaan distelen en doornen voort. Qns gemoed werd geneigd naar het kwade. Alle schoon heid, die de natuur ons voorhoudt ter bewondering, bergde voortaan het gevaar, dat wij er ons aan hech ten zouden en aldus onthecht zouden worden van ons werkelijk heil. De vrede van Kerstmis herstelt nu voor de menschen van goeden wil de harmonie tusschen de schepping en de ziei. Immers, 3ezus verloste ons. Dit beteekent, dat wij, indien wij met deze genade medewerken, voortaan door de leer en het voorbeeld van 3ezus en door de vrucht van zijn lij den in staat zullen zijn alle gegevens var» de natuur te aanvaarden als hulpmiddelen om ons eenig en eeuwig einddoel te bereiken. Dit verkondigen de engelen in den Kerstnacht en wij verheugen ons om onze heiligmaking door de genade, die het conflict tusschen de schoon heid van de aarde en de reinheid van de ziel tot de eenige, waarlijk bevredigende oplossing brengt. Voortaan is de aarde weliswaar nog weerbarstig tegen onzen goeden wil, maar de vijandschap is opgeheven. Want op deze aarde heeft 3ezus ge wandeld. Het vleesth, dat in ons door de erfzonde aangetast is, werd in hem geheiligd. De duivel is over wonnen en heeft zijn buit van krijgs gevangenen onze zielen, moeten te ruggeven aan onzen Koning, 3ezus. Doch waarom zingen de engelen, die ons dezen vrede beloven, ook: „Glorie aan God in den hooge"? Immers de glorie van God was onver stoord. In God bleef de heerlijkheid volmaakt. Waarom, als ons vrede be loofd wordt, juichen de engelen, dat er glorie wordt gebracht aan God? De heilige Pauius geeft ons het antwoord, waar hij zegt, dat aan ons, menschen, verschenen is de welwil lendheid en de menschlievendheid van onzen Redder. Deze woorden hebben een diepen zin. Nooit heeft de wereld bestaan zonder dat er menschen waren die God erkenden, vreesden, dienden en gehoorzaam den. Zijn heerlijkheid is van alle eeuwen en in den hooge, dat is in aen hemel, Is deze heerlijkheid on aantastbaar, dus ook niet uit te brei den of te vergrooten. En toch brengt het Kerstgeheim eere aan God in den hooge. Het brengt Hem die glorie doordat bij de geboorte van Christus aan ons, menschen pas ten volle zijn welwil lendheid en menschlievendheid ken baar is gemaakt. De menschheid kende God. Het uitverkoren volk diende Hem met groote getrouwheid in de aarts vaders. de profeten, de heiligen van het Oude Verbond. Dwaalde het af van deze getrouwheid, dan leerde het den naijveriger) God kennen. Die zijn heerlijkheid niet door menschen Iaat schenden of verduisteren. Doch deze Godskennis van het Oude Verbond was niet volledig. Zij kende de welwillendheid en menschlievend heid van den Vader slechts door de belofte. De mensch van het Nieuwe Verbond kent de goedheid Gods door de vervulling van deze belofte. Dit is als het ware een nieuwe glorie van de Godheid. Het is de glorie Zijner goedheid. Daarom juichen de engelen niet al leen om den vrede, die aan de men schen van goeden wil wordt toege kend, doch ook om de glorie, die hierdoor wordt gebracht aan den eeuwig heerlijken Allerhoogste. TN die dagen nu verscheen er een besluit van keizer Augustus, om een volkstelling over heel de wereld te houden. Deze volks telling had plaats, eer Quirinus landvoogd van Syrië was. Allen gingen op reis, om zich aan te geven, ieder naar zijn eigen stad. En daar Joseph uit het huis en het geslacht van David was, vertrok ook hij uit Galilea, uit de stad Nazareth, naar Judea naar de stad van David, Bethlehem geheeten, om zich aan te geven met Maria, zijn verloofde vrouw, die in gezegende omstandigheden was. Terwijl ze daar waren, brak de tijd van haar moederschap aan; ze baarde haar eerstgeboren Zoon, wikkelde Hem in doeken en legde Hem neer in een kribbe; want in het nachtverblijf was voor hen geen plaats. Van Mook heeft op de conferentie te Denpasar een rede gehouden, waarin hij allereerst herinnerde aan den tijd van den Volksraad, hoewel, naar hij zeide, de verschillen tusschen deze con ferentie en den Volksraad grooter zijn dan de uiterlijke overeenkomst. Spr. verdedigde hier niet het regelingsbe leid, doch zoekt overeenstemming tus schen de Indische regeering en de ver tegenwoordigers van Oost-Indonesië in zake den opbouw van den nieuwen staat. De ontwerpregeling is derhalve méér basis van discussie dan een ontwerp in parlementairen zin. Het bijzondere ka rakter daarvan wordt geaccentueerd door het feit, dat slechts een gedeelte lijke regeling van de organisatie van Oost-Indonesië tot stand gebracht kan worden, namelijk dat deel, waardoor or ganen kunnen worden geschapen die den verderen staatsopbouw ter hand zullen nemen. Het ontwerp beteekent o.m. een over eenkomst tusschen de afgevaardigden van Oost-Indonesië en de regeering waardoor de verdere samenwerking Een Amerikaansch marinevaartuig is door de Bussen uit de haven van Dairen uitgewezen, nadat het in den vorm van een ultimatum was aange zegd door de Russische autoriteiten, „Wanneer u binnen twintig minuten niet vertrekt, kunnen wjj niet voor de gevolgen in staan." Tevoren had de Russische comman dant van de stad aan een Amerikaan schen zakenman, die alle benoodigde Amerikaansche papieren in zijn bezit nad, een toestemming voor debarkatie geweigerd. Twee journalisten, vertegen woordigers van de Combined World Press, kregen evenmin toestemming van boord te gaan. Het schip was voor de tweede maal in de haven van Dairen gearriveerd met diplomatieke stukken aan boord voor het Amerikaansche con sulaat aldaar. Het schip was op 18 December in Dai- en aangekomen en had verlof gevraagd gedurende 48 uur in de haven te mogen blijven. Dit werd zonder commentaar °or de Sovjetautoriteiten toegestaan. Het schip bleef twee uur langer in de haven, terwijl de Amerikaansche consul- generaal H. Merrill Benninghoff in de laatste minuut nog een poging deed om voor den Amerikaanschen zakenman ver gunning te verkrijgen van boord te mo gen gaan. Op dat oogenblik werd het ultimatum overhandigd. De Russen ga ven bevel, dat het schip moest vertrek ken, ondanks het feit, dat noch de di plomatieke koerier noch de commandant van het schip zich aan boord bevonden. Zij waren op dat oogenblik in het Ame rikaansche consulaat om het resultaat van Benninghoff's pogingen af te wach ten. Op het laatste nippertje slaagden ze er echter nog in aan boord te komen. De Russische militaire bevelvoerder majoor-generaal Korzhanoff weigerde zich in verbinding te stellen met den Amerikaanschen consul-generaal en stuurde een assistent met het ultimatum naar het schip. De Amerikaansche con sul-generaal heeft zich daarop naar de woning van den Russischen bevelvoerder begeven om alsnog voor de drie Ameri kanen toestemming te krijgen zich aan land te begeven. Men liet hem buiten in de bittere koude wachten, terwijl een schildwacht het verzoek overbraent. Na eenigen tijd kreeg hij te pooren. dat Korzhanoff niet beschikbaar was. Ver nomen wordt echter, dat de commandant wel in zijn woning aanwezig was, toen Benninghoff zich voor zijn bezoek meld de. In het verdrag tusschen China en Rusland over Mandsjoerije van 1945 was Dairen tot vrijhaven verklaard. richting krijgt en verzekerd wordt. Spr. twijfelde er niet aan, of men zai het eens worden. Vervolgens besprak hij Linggadjati. Linggadjati is een overeenkomst tus schen Nederland en de republiek, waar in uitdrukkelijk gestipuleerd werd, dat de beslissingen voor geheel Indonesië slechts samen met de vertegenwoordigers van andere gebieden kunnen worden genomen. Verder is het doel de oprich ting van de Vereenigde Staten var> In donesië. Dit beteekent, dat, wanneer deze organisatie tot stand gebrach'. zal zijn, Indonesië als rechtspersoon naar buiten zal optreden. De hieraan voor afgaande periode zal zoo mogelijk niet langer dan twee jaar zijn. Dezen weg heeft Nederland geko zen en heeft de republiek aanvaard, omdat geen van beiden het risico wil loopen, dat een staat in de we reld zou verschijnen, die door on voldoende uitrusting en samenhang door de internationale wereld niet als zoodanig zou worden erkend. Nederland zal dezen nieuwen staat inleiden bij de UNO, doch wenscht niet het risico te loopen, dat de voorgestelde staat zou worden gede- balloteerd. Dat de republiek niet deelneemt aan de besprekingen van Denpasar is een gevolg van het feit, dat Linggadjati nog niet geteekend en aanvaard is. Wellicht is het een voordeel, dat Oost-Indonesië eerst de organisatie tot stand brengt en daarna als organisatie met de re publiek in contact treedt. Financieel, aldus Van Mook, helpt Nederland Indonesië thans reeds in be langrijke mate, maar de vrede tusschen deze volken is noodig voor het verkre gen van buitenlandsch crediet, aange zien het buitenland de mogelijkheid van deze landen als productielanden onder kent, maar anderzijds de financieel- economische ervaring van Nederland daarbij ingeschakeld wenscht. Nederland en Indonesië gescheiden zijn beide zwak doch sterk, indien vereenigd, aldus spr. De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint ons: Er wordt thans dag en nacht ge werkt, de rust aan boord is verdwenen, het is een gehaast en gejacht, waarvan een gewoon mensch, die zoo'n bedrijf nog nooit van dichtbij heeft meegemaakt, versteld staat. iedere ploeg wérkt 12 uur achtereen met slechts korte onder brekingen voor de schaft. Het is nu uit met de „ontspanning", zooals we die in de afgeloopen weken hebben beoefend. Men gunt zich geen tijd meer om och tendgymnastiek te doen; dat komt later wel weer. De spieren worden nu los ge noeg gehouden door den ingespannen, den geheelen mensch eischenden arbeid. Practisch wordt het nu geen nacht in deze streken, hetgeen er toe bijdraagt, om in de uren, die de bemanning in ploegen ter beschikking staan, zooveel mogelijk werk te verzetten. Het is een machtig gezicht als een der vangschepen zijn buit aan het moeder schip overgeeft. De walvisch is langszS.1 gebonden, het moederschip neemt hem over en daar gaat de jager weer heen naar de vangstgronden voor nieuwen buit. De gevangen walvisch drijft nu achter het moederschip aan, met zijn staart wordt hjj in de „slipway" (die wij de Walvischstraat noemen) getrokken, de groote schaar wordt er boven gebracht, de geweldige grijpers klemmen zich in het vleesch van den dikhuid, de groo'e stoomlieren, die zich midscheeps hoog boven het dek bevinden, beginnen te draaien, de stalen kabels spannen zich en bijna statig komt nu de kolos van ge middeld 70.00080.000 kg. binnen. De visscherij-inspecteurs, die tot nog toe een gemakkelijk leven hebben geleid, komen nu in actie; zij meten er mocht soms een ondermaatsche bij zijn en verzamelen gegevens, indachtig aan de bepalingen van de internationale wal- visehconferentie. De harpoenen, die in het lichaam ge schoten zijn, staan soms krom. als tee- ken van den verwoeden strijd, die zich Drie stemmingen zijn vandaag op de conferentie van Denpasar gehouden, alvorens een tijdelijk staatshoofd voor Oost-Indonesië (Groote Oost) was aan gewezen. Er waren drie candidaten: Soekawati, Tadjoeddin Noor en Nadja- moeddin. In groote spanning werd de eerste stemming gehouden. Hierbij verkregen Soekawati 31, Tadjoeddin Noor 24 en Nadjamoeddin 13 van de 68 stemmen. De tweede stemming leverde 31 stem men op voor Soekawati, 31 voor Tad joeddin Noor en 6 voor Nadjamoeddin. De laatste stemming gaf Soekawati 36 en Tadjoeddin Noor 32 stemmen a< Winter in triethoom. Nu de kanalen en waterwegen in dit pittoreske plaatsje bevro ren zyn, geschiedt het vervoer grootendeels per slede. De melkbezorger in actie tusschen vangschip en slachtoffer heeft afgespeeld. De „blauwe" zal meermalen hard, doch vergeefs, hebben gevochten, om zich van zijn belager los te maken. Nu Is het slachtoffer aan boord ge zeuld en beginnen de flensers hun werk. Zij klauteren langszy eh bovenop bet gedcode dier, als dwergen op Gulüver. Zij hebben spijkerlaarzen aan, om zich op de gladde huid van het monster ge- makkeiyk te kunnen bewegen. Het is, alsof zü ruiken, waar zich de afschei ding van spek en vleesch bevindt, want meesterlijk handig en ervaren zetten zij de messen er diep in, om cp een ver bazingwekkend snelle wijze denvischte „pellen". Bij den kop maken zü een gat in het spek en bevestigen daar een knevel, die met een tros verbonden wordt aan de stoomlieren. Opnieuw be ginnen deze hun werk. Groote lappen spek van 15 meter en nög grootere lengte worden opgetrokken, om door de mangaten op het dek in de ketels te zakken en daar verdere bewerking te ondergaan. De reusachtige kop van den visch wordt gefileerd. Niets wordt on gebruikt gelaten, want vrijwel alles kan ergens toe dienen. Het lichaam zelf wordt naar het an dere gedeelte van' het schip, het slacht- dek, vóór de brug, gesleept en ont vleesd. De beenderen worden onder de stoomzaagmachine bewerkt. De inge wanden gaan overboord, de rest gaat de kookketels in. Zóó werkt de „Willem Barendsz". In de schattingen worden we niet teleur gesteld. Elke buit levert de verwachte hoeveelheid traan op van beste kwaliteit, liteit. Wie dacht dat Urk, dat na de diooglegging van den Noord-Oost polder immers ,,vast land" is gewor den, geen eiland meer is, heeft het misschien in theorie aan het rech te eind, maar in de practijk is het Urk van heden nog even zeer een eiland als vroeger. De strenge vorst heeft da omschrijving „voormalig" van het „eiland" afgevroren en de 4500 inwoners bevinden zich in het IJselmeer in een even groot isole ment als de eilandbewoners van Ameland in de Waddenzee. Toch is Urk niet geheel door water (of zoo- als thans: door ijs) omgeven. Er zijn twee verbindingen met het vas te land. twee nog in aanleg zijnde dijken van ongeveer 25 K.M. lang, waarop echter door het ontbreken van een weg ieder vervoer vooralsnog onmogelijk is. Daar een regelmatig vervoer over het nog zeer onbe trouwbare ijs te veel risico's oplevert is Urk bijna volslagen van de bui tenwereld afgesneden. Bijna, want dicht langs den Zuidelij ken dijk spoedt zich iederen dag via Schokkerhaven een ambtenaar der P. T. T. over het ijs met een slede achter zich, waarop zich alle post bevindt. En dan is er nog de radio en een telefoon lijn, die het contact ,,met het conti nent" onderhouden. Over deze laatste lijn voerde het A. N. P. gisteravond een gesprek met den Urkschen burgervader, den heer Keyzer. „Wij houden ons voorloopig best", zeide deze, „we hebben nog levensmid delen voor 14 dagen en gelukkig had den we ook al door de weerberich ten een voorgevoel van wat ons stond te wachten. Door bemiddeling van het Bedrüfsschap voor zuivelproducten heb ben we Donderdag een groote zending blikjes met gecondenseerde melk ont vangen, die reeds onder de bevolking worden gedistribueerd. We bezitten hier n.L bü lange na niet voldoende koeien." ,,En hoe staat he.t met de tabak?" ,',Daar kan ik helaas geen antwoord op geven," luidde het antwoord van den burgemeester „ik moet u bekennen, dat ik er nog niet naar heb geïnfor meerd. Dat komt omdat ik zelf niet- rooker ben." Sinds Vrydag j.l. is Urk geïsoleerd Tot dien dag toe wisten de krachtige motoren van de „Van Geusenau", een stoomboot van de Urker Stoom boot-mij., die regelmatig den dienst naar Kampen onderhoudt en viu irsbvekerr ts voor zien, zich nog een weg te banen door de zich steeds hooger voor den boeg op stapelende ijsschotsen, maar Vrijdag avond raakte de boot, na een moeiza- men tocht van 7 uren, juist voorbij den Ketelmond by Kampen vast en is er sedertdien niet meer in geslaagd verder te komen. De passagiers konden een dichtbij gelegen steigertje over het ijs heen bereiken en ook de vracht is van boord gehaald. Ernstige ziektegevallen hebben zich nog niet voor gedaan. In een telefonisch onderhoud met den bur gemeester heeft de commandant van t liegveld Valkenburg zich bereid ver klaard, door de lucht assistentie te ver- leenen, indien al een patiënt voor een accute operaie naar een ziekenhuis zou moeten worden vervoerd. Urk bezit geen waterleiding en de be woners behielpen zich daarom met wa terbakken, die in iedere woning aanwe zig zijn en waarin het regenwater wordt afgevoerd. Hoewel het water van het Uselmeer niet zout meer ls, ls het voor consumptie-doeleinden nog volkomen ongeschikt. Dat zoti het eerst na gron dige reiniging zijn. Intusschen vermaakt de Urkscbe jeugd zich op het ijs, dat op bepaal de plaatsen rond het eiland volkomen betrouwbaar is. En vele vaders, die voorloopig tot werkloosheid gedoemd zijn, doordat het werk in den Noord- Oostpolder is stopgezet, vereenigen het nuttige met het aangename door hun spruiten in de schaatssport te onder richten. Z. H. Exc. Mgr. A. N. A. v. d. Bronk, die onlangs werd benoemd tot Bisschop co-adjutor van het diocees der Nyi- delta, zal Zondag 29 December in de kathedraal van Cape Coast aan de Goudkust van Afrika de H. Bisschops wijding ontvangen. In Januari a.s. zal Mgr. naar Neder land komen, om daarna via Rome naar zijn missie-gebied in Egypte te ver trekken. Verwachting tot Woensdagavond: Hedennacht lichte tot matige vorst en in de kuststrook om het vriespunt. Morgen overdag om het vriespunt met plaatselijk lichte dooi. Mistvelden Meest zwaar bewolkt, geen neerslag van be teekenis, later hier en daar op. klarend, zwakke wind. Waarschuwing voor het verkeer: Plaatselijk gladde wegen. Morgen: Zon 8.4716.33, maan 10.36 18.01. Donderdag: zon 8.4716.33, maan 11.1119.08. Vrijdag: zon 8.48 16.34, maan 11.38—20.19. (Van onzen Utrechtschen correspondent) Langzaam, heel langzaam, meldt men ons uit De Bilt, wordt de weerkundige situatie overzichtelijker. Het perspectief voor de komende dagen, dat, zooals wij gisteren berichtten, werd beheerscht door een kouden stroom uit het Noorden en nieuwe depressies van den Oceaan, is nu aanmerkelijk verhelderd, doordat de koude stroom naar Noorwegen is afge bogen en voor ons land alleen de Oceaan depressies van beslissenden invloed zul len biyken. Gevolg hiervan is, dat men, zooals wij reeds vorige week berichtten, wel rekenen mag op een zachte Kerst mis. Vannacht, Eersten Kerstdag en den nacht tusschen Eersten en Twee- Léon Blum heeft de Fransche Natio nale Vergadering Maandag op de hoog te gesteld van den toestand in Indo- China en van de maatregelen welke de regeering van plan is te nemen. Blum zeide dat de Fransche regeering van plan was bij het herstel van de orde in Indo-China krachtig doch kalm op te treden en hij maakte bekend, dat gene raal Leclerc, de bevrijder van Parijs in den slag om Frankrijk, Woensdag uit Frankrijk naar Indo-China zou vertrek ken. „Zoodra de kalmte is teruggekeerd, zullen ons doel en onze principes dezelf de blijven. Dat is te zeggen een vrij Vietnam binnen de Indo-Chineesche Unie". Blum's verklaring werd door de com munisten met een ijzige kalmte ontvan gen, doch van het centrum en rechtsch klonk een luid applaus. Het laatste nieuws uit Indo-China be kend makend, zeide Blum, dat het garni zoen van Haiphong versterkingen naar het belegde Hanoi zond. In Hue is de Fransche wijk in Fransche handen. Tou- rane is in Fransche handen doch het vliegveld ligt onder vijandelijk vuur. Naar U.P. uit Saigon meldt, heb ben de Fransche autoriteiten Maan dag in geheel Noord-Indo-China den staat van beleg afgekondigd en er zijn speciale maatregelen genomen in verband met de mogelijkheid dat de gevechten zullen overslaan naar de Zuideiyke provincie van Cochin- China. Met het uitroepen van den staat van beleg deden de Fransche luidsprekers in de belegerde hoofdstad van de provincie Tonkin een beroep op de Vietnam- strydkrachten zich over te geven en zij uitten de bedreiging: „Elke man die niet in uniform is en op wien wapenen gevonden zullen worden, zal worden doodgeschoten. Elk huis dat geen witte vlag voert zal doorzocht worden. Elk huis van waar uit op Franschen wordt gevuurd, zal worden aangevallen. Terwijl Fransche koloniale troepen aanvallen ondernamen op de in het bezit van de Vietnam-troepen zijnde deelen van Hanoi, hebben de strijdkrachten van den Vietnam-president, Ho Tsji Minh, geantwoord op een hevigen aanval op Bac Minh, ten Noordwesten van Hanoi. Bijzonderheden van dit gevecht zyn niet bekend. In Saigon zeggen niet-officieele krin gen dat de Franschen vandaag of op Kerstdag een Vietminh-opstand ver wachten en de hooge commissaris heeft bevolen dat de middernachteiyke missen in geheel Cochin-China geen doorgang zullen vinden. Als verdere voorzorgsmaat regel werd sluiting van de café's aanbe volen. Naar verluidt hebben de Vietnam- strijdkrachten de stad Hongay, die aan de kust ten Oosten van Hanoi is gele gen. geheel ontruimd. Fransche officieele kringen deelen mede dat bij de gevechten van Zaterdag in Hanoi vijfendertig Fransche burgers, waaronder elf vrouwen, gedood werden en dat verder elf Chineezen door de Vietnam-terroristen gedood zijn. Laat u toch niet voorstaan op af komst, geboorte of geldelijk bezit- De Zoon van God, de Zaligmaker der wereld, de Koning der konin gen, is geboren te Bethlehem in een grot uit een arme moeder. den Kerstdag mag men rekening houden met een langhaam oploopen van de temperatuur, zoodat men overdag temperaturen boven nul en 's nachts nog tamelijk geringe nacht vorst kan verwachten. De Tweede Kerstdag vormt het vermoedelijk tijdstip, waarop de depres sie ons continent zal bereiken. De wijze waarop en de plaats waar, welke op dit oogenblik nog niet kunnen worden be paald, zullen dan van beslissenden in vloed zijn op de wijze, waarop de dool in ons land definitief zal doorzetten. Dat kan zoowel regen brengen als sneeuw, alsook een practisch onveran derd weerbeeld. Is men dus over het practisch beeld na Eersten Kerstdag niet ge heel zeker, wél is zeker, dat de alge- meene tendenz zeer langzame overgang van vorst naar dooi ty- deng de Kerstdagen een beslissend stadium zal bereiken, met daarna ho pelijk, tot heil van velen, langduri- gen dooi. Ter bevordering van een goed verloop van de melkvoorziening zyn de melk- slijters verplicht eiken dag te bezorgen. Aldus deelt men ons van bevoegde zpde mede. Het pabliek kan dus verlangen, dat de melkbezorger dagelyks aan de deur komt. Met bshulp van speciale borden is op alle Nederlandsche steenkolenmijnen de volgende oproep van den beheerder van de Staatsmijnen, dr. ir. Ch. Th. Groothof!, bekend gemaakt: „Aan alle mijnwerkers! Ons land en onze medeburgers hebben méér kolen en méér gas noodig, nu de win ter zoo streng inzet. Gij kent a.len myn garantie voor de accoorden. Dus: ziet alle wantrouwen op zij en slaat er uit wat gij kunt. Gij helpt ons land en onze medeburgers. Gij doet hier mede een goede daad". Nadere bijzonderheden over de Elfste dentocht. die ijs en weer d^d^e Za- terdaCT a.s. gehouden wordt, zullen Don derdag per radio bekend gemaakt wor den. Voor logies telefoonnr. 4841 Leeuwar den. Officieel wordt medegedeeld: De Neder- landsche regeering heeft thans Hare Ma- jesteit's gezant te Madrid teruggeroepen. Dit is een gevolg van een door de algemeene vergadering der Vereenigde Naties aangeno men resolutie, houdende aanbeveling aan de léden ambassadeurs en gezanten, geaccrediteerd bij' de Spaansche regeering. terug te roepen. Na bet vertrek van den heer Teppema uit Spanje zal mr. S. G. IS. baron van Voorst tot Voorst als tijdelijk zaakgelastigde der Nederlanden te Madrid optreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1