„Lisse centrum van bloem bollencultuur" Haarlemmers die blijven voordeven Gevallen van nekkramp de „Indrapoera" op Beun's hui Hin r STAD EN OMGEVING Treinen die uitvallen DURYEA r E Kersttentoonstelling geopend KINDEREN UIT BRANDEND GESTICHT GERED Karakteristieke herdenkingswoorden in „Haerlem "-jaarboek Een naaimachine Zes repatrieerenden overleden Bloemen Bloemen magazijn uizin geschikte mann. werkkrachten prima vrouwelijke werkkrachten leerlingen KOK „VOETENVREUGD VAN GOOL'S BROOD HET STRANDSCHAP ZANDVOORT Belangrijke expositie AGENDA Paviljoen te Ermelo gaat in vlammen op OMROEPER Voor Cierstr. 75 - Haarlem Telefoon 14858 BALLY-SCHOENEN Kousenfabrieken DINSDAG 24 DECEMBER 1946 PAGINA 2 Met ingang van 30 Dec. KERMISVOLK OP KERSTMIS Eisch twee geen VOOR DEN RAAD VAN CASSATIE IJMUIDENSCHE INBRAAK BERECHT Straffen van één tot twee jaar Warme maaltijd voor de kinderen Beroeps of vrijwillig NED. VOLKSHERSTEL OPGEHEVEN Uitspraken van het Tribunaal IJswedstrijden te Spaarndam 2000 ameublementen achtergehouden STUDIEKAMPWEEK IN BERGEN Export ??.oet worden opgevoerd CUYPERS' MINNESTREELEN VOOR DE STILLE ARMEN ZANDVOORT Kath. Arbeidersbeweging s Mr. HeerkensThijssen, dr. Jac. P. Thijsse, mevr. Sterck-Proot en pleb. L. Westerwoudt Herwonnen Levenskracht De landelijke loterij De Nieuwe Haarlemsche Courant hebben geplaatst. Prijs 16 cents per m.m. VASTE MARKT HAARLEM Cr. Houtstr. 42/44 SPECIALITEIT Ook in 1947 zullen wij de beste schoenen van binnen- en buiten landse he fabrieken leveren Wie éénmaal ons brood heeft geproefd, kan aan het brood van een anderen bakker niet meer wennen. Zoo goed Is hef. Endit geldt ook voor ons gebak enz. enz. N.V. Wij hebben plaats voor tot 28 jaar tot 40 jaar vanaf 15 jaar ...komt de „PhiliShave" probeeren! SC4I0EMHERSTELLERSBEPR1JF „VOETEMVREUGD ES GIERSTRAAT 60 JJ Leder- en Fourniturenhandel, breng! U een uitgebreide collectie SCHAATSRITMEN en -MONTUREN KOMT U EENS EVEN KIJKEN! Hei verplicht U ±o± nieis. Ingaande Maandag 30 Deceember ver vallen in verband met de besparing op het kolengebruik de volgende treinen: vertrek 18.44Amsterdam, Op de lijn AmsterdamDordrecht:. Den Haag vertrek 5.40Rotterdam DP; Amsterdam vertrek 5.43Haarlem: Am sterdam vertrek 6.13Haarlem; Amster dam vertrek 6.43 Haarlem; Den Haag vertrek 18.44Amsterdam; Amsterdam vertrek 19.05Den Haag; Haarlem ver trek 22.18Amsterdam; Haarlem ver trek 23.18Amsterdam; Rotterdam DP. vertrek 23.44Den Haag; Haarlem ver trek 0.18Amsterdam. De volgende treinen zullen alleen loo- pen op werkdagen: Amsterdam vertrek 7.43Haarlem; Den Haag vertrek 8.04 Rotterdam DP.; Amsterdam vertrek 9.13 —Haarlem; Amsterdam vertrek 11.43 Haarlem. De volgende treinen zullen alleen loo- pen op zon- en feestdagen; Haarlem vertrek 19.18Amsterdam; Amsterdam vertrek 19.43Haarlem; Haarlem ver trek 20.18Amsttrdam; Rotterdam DP. vertrek 20.44Amsterdam; Amsterdam vertrek 20.43Haarlem; Amsterdam ver trek 21.05Rotterdam; Haarlem ver trek 21.18Amsterdam; Amsterdam ver trek 21.43Haarlem; Amsterdam ver trek 22.35Haarlem; Haarlem vertrek 22.55Amsterdam. Voor de leden van Geloof en Weten schap is gisteravond in den Stads schouwburg het Kerstspel ..Kermisvolk op Kerstmis" van Henri Ghéon door het Zuid-Ncderlandsche Tooneel opge voerd. Het stuk speelt op een dorpsplein, waar een troep zineuners bivakkeert. Op den avond voor Kerstmis spelen de kermisreizigers ter eee van het Kerst kind voor dn dorpelingen een spel. dat verhaalt hoe de Aartsengel Gabriël Maria de Blijde Boodschap bracht, van den tocht naar Bethlehem, de geboorte van het Kind in den stal, hce Herodes de kinderen onder de twee jaar laat dooden en van het onderricht, dat Jezus gaf aan de schriftgeleerden in den Tempel. De vijf personen van het Zuid- Nederlandsch Tooneel, die dit stuk speelden en elk bijna vier rollen toege wezen hadden gekregen, hebben „Ker misvolk Op Kerstmis" voortreffelijk ver tolkt. De belangstelling van G. en W. was zéér groot. De door de gemeenteraden van Am sterdam, Haarlem en Zandvoort vast gestelde regeling, waarbij het strand schap Zandvoort is opgericht, heeft al om de aandacht getrokken, ook in de vakpers op het gebied van de gemeen te-administratie. Zoo schrijft mr. P. J. M. Kallen, secretaris van Maastricht, in het orgaan van de Kath. Amtotenaren- vereeniging: „Wat er thans staat te ge beuren in de gemeente Zandvoort, rond om het aldaar in het leven te roepen „strandschap", zal zonder twijfel een mijlpaal vormen op het stuk van de samenwerking van gemeenten. Wij hebben gTOot respect voor den durf waarvan dit nieuwe specimen van com-< tr.unale samenwerking getuigt en bren gen gaarne hulde aan den „auctor in tellectualis". Het gezaghebbende weekblad „De ge meentestem" schrijft in een hoofdarti kel onder meer: .Men moet deze rege ling zien in het geheele verband van den wederopbouw van het zoo grondig ver woeste Zandvoort. Als er een nieuw en schooner en moderner Zandvoort uit de puinhoopen verrijst, kan het dan op een of andere wijze garandeeren tegenover de buitenwereld, dat niet alleen de bad plaats zal zijn up-to-date, maar dat de overtalrijke vreemdelingen een locaal gezag boven zich vinden in hun tijde lijke woonplaats, dat met die tallooze niet-locaal georiënteerde genieters van zee en strand en boulevard op gepaste wijze rekening houdt? De badplaats Zandvoort heeft de locale strandwetge- vlng willen stellen op breeden basis. En daartoe steun gezocht en gevonden bij de groote zusters Amsterdam en Haar lem, voor wier tallooze ingezetenen zij in gelukkiger tijden des zomers een veel geliefd recreatie-oord was. Dat zij daar door ook heeft bereikt een vergrooting van haar aanzien en een erkenning van haar durf en haar emstigen wil aan de badplaats te geven wat haar toekomt, is een bijkomstig, maar zeker niet te versmaden, voordeel!" als ge er ean één genoeg Maizena fabrikaat Duryea maar beperkt beschikbaar vraag is zoo groot Hei oude vermaarde merk J Voor den Bijzonderen Raad van Cas satie stond terecht Hermanus van Ros- sum uit Haarlem, die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam wegens ge pleegd verraad veroordeeld was tot 20 jaar gevangenisstraf. De raadsman van requ'rant had op grcnd van een psychia trisch rapport verzocht zijn cliënt on toerekenbaar te verklaren. De procu- reur-generaal, mr. Langemeys, zeide zich met de conclusie van dit rapport te kunnen vereenigen en concludeerde dienovereenkomstig met ter beschikking stelling van requirant van de regeering. Anton Willem van Munster uit Bad hoevedorp is commandant van de Land wacht geweest, terzake waarvan het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam hem tot 18 jaar Rijkswerkinrichting heeft veroordeeld. Op grond van het onderzoek in hooger beroep concludeerde de procureur-fiscaal tot vermindering dezer straf tot 10 jaar. De Arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft hedenmorgen uiispraak ge daan in de zaak tegen J. A. P. B., die in het distributiekantoor te IJmuiden zich door inbraak meester wist te maken van een groote hoeveelheid bonkaarten, vet, boter, tabak en suiker. Hij werd ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf, terwijl B. J. S. als heler één jaar met aftrek kreeg. C. C., eveneens in het complot betrok ken, had bonkaarten verkocht, maar had bovendien gelden tot een bedrag van f 000 en bestemd voor gerepatrieerden uit het Gewestelijk Arbeidsbureau te IJmui den weggenomen. De rechtbank veroor deelde hem tot 2 jaar met aftrek. G. R. uit Rijnsburg, die voorbij Schie- broek door vermoeidheid met zijn vracht auto een motorrijder heeft aangereden, hetgeen den dood tengevolge had, werd veroordeeld tot twee weken hechtenis en een jaar ontzegging om met een auto te Hjden. Het ligt in het voornemen van B. en W. van Haarlem om bij aanhoudende vorst aan kinderen van on- en min vermogenden tot 14 jaar eenmaal per dag een warmen maaltijd te verstrekken door de Centrale Keuken van de St. Vincentius. Zoetestraat, alhier. Ouders, die meenen, dat hun kinderen hiervoor in aanmerking kunnen worden gebracht, kunnen nu reeds schriftelijk verzoek daartoe indienen by den directeur van den gemeentelijken dienst voor Scciale Zaken, Groote Houtstraat 142, Haarlem. 30 December zal ten stadhuize een bespreking worden gehouden tusschen de beroepsbrandweer en de vrijwillige brandweer. Een compromis, dat aan beide partijen is gezonden wijst op een winnend punt voor de vrijwilligers. Er zouden ongeveer 30 beroepsbranc^weerlieden in de stad, die in vakken verdeeld zal worden, overblij ven. Het voorbeeld van de blokbrandweer in de dagen van de luchtbescherming is als basis gekozen. Het Nederlandsch Volksherstel, af dee ling Haarlem, zal Maandag 30 December definitief zyn deuren sluiten. Er is dan gelegenheid voor de diverse organisaties in de svad om afscheid te nemen van bestuur en directie des middags van 4.306 uur in een der zalen van Café- Restaurant Brinkmann op de Groote Markt. De directeur W. van Liempt Jr. heeft een verslag geschreven over de werk zaamheden van Volksherstel in de jaren 1945—1946, dat met enkele teekeningen verlucht is door H. Moerkerk. Het Haarlemsch Tribunaal veroordeelde ir. J. T. die als landbouwkundig inge nieur in den bezettingstijd naar het Oostland was vertrokken tot een inter- neering tot 8 Maart 1947, terwyi mej. J. V., die een brief geschreven had naar de redactie van het Nat. Dagblad met de mededeeling, dat ds. Bronsgeest wel meer zou weten over den dood van ko lonel Mussert, gisteren In vrijheid werd gesteld. Gisteren werden op de banen van de ijsclub „Nova Zembla" te Spaarndam lange-baan-wedstrijden verreden. Op de 500 meter werd winnaar de beer B. Ver haren. tweede werd J. Verharen, derde G. Alkemade. Op de 1500 meter werd winnaar J. Verharen, tweede B. Verha ren, derde G. Alkemade. Het eindklasse ment werd gewonnen door J. Verharen 26 deelnemers hebben in dezen wedstrijd hun kracht gemeten. Tweeden Kerstdag staat een groote estafette wedstrijd op het programma voor dames en heeren boven 16 Jaar. en evenement op kunstgebied valt Haarlem ten deel tijdens de Kerstdagen. Nauwelijks is de uitwisseling met Nijmegen beëindigd, of in allerijl wordt de gastvrije zaal van het Frans Halsmuseum van aankleeding veran derd en bij het uitkomen van dit blad is een nieuwe tentoonstelling alweer geopend. Wij willen niet nalaten op onze bespreking vooruit te loopen en nu alvast onze lezers op deze belang rijke en voor onze stad uitzonderlijke gelegenheid wijzen, dat een keuze uit de werken der toonaangevende Lim- burgsche schilders, grafici en beeldhou wers te bezichtigen is. In het voorjaar aangekondigd, in den afgeloopen zomer verwacht, zal deze expositie het oude jaar glorieus be sluiten en niet minder glorieus een nieuw jaar voor kunstminnend Haar- \^lem inluiden. J Nadat bij den in November gehouden prij zenslag o.m. de Haarlemsche meubeldetail listen aan den tand waren gevoeld, heeft de Prijscontröle in de eerste helft van deze maand een onderzoek ingesteld bij de te Haarlem gevestigde meubelfabrikanten en houthandelaren. Bij den houthandelaar H. werd een uitgebreide kettinghandel in hout ontdekt. De houthandelaar B. bleek houtvoorraden van fantastischen omvang te hebben achtergehouden, waarvan een ge deelte reeds in den zwarten handel verdwe nen was. Het restant, dat naar ruwe schat ting nog voldoende is voor de fabricage van ongeveer 2000 huis- of slaapkamers, is in beslag genomen, terwijl B. voorloopig in verzekerde bewaring werd gesteld. De houthandelaar G. te Amsterdam, en zijn collega D. te Haarlem, bleken bij de verdere verhandeling van het reeds in den zwarten handel gebrachte hout ontoelaat bare winsten van ruim f 21.000 en ruim f 6.300 te hebben behaald. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De leerlingen van de derde en vierde klasse van de Rijkskweekschool voor On- derwyzers en Onderwijzeressen te Haar lem brachten een prachtige „studiekamp- week" door op de Volkshoogeschool „De Zandhoeve" bij Bergen (N.H.). De lei dende gedachte bij het opstellen vai| het programma was de opvatting, dat het expressie-vermogen van den mensch beter tot zyn recht moet komen in het onderwijs. Een kunstschilder heeft een vijftigtal cursisten ingeleid in ,jiet zien van schil deryen". Een bezoek aan eenige ateliers (ook van een beeldhouwer en een pot tenbakker) verduidelijkte diens uitleg. Een toonkunstenaar voerde hen door woord en spel in het rijk der muziek, een gebied, waarin de jongelui door eigen zang en instrumentale prestaties reeds behoorlijk bekend bleken. Een too- neelspeler wijdde hen in in de mogelijk heden en eischen van de voordrachts kunst, die ze ook zelf onder zijn leiding beoefenden. Geheel in den trant van het Volkshoogeschoolwerk is er door de jongelui en hun leeraren veel practisch werk verricht. Poppen werden gemodel leerd en aangekleed voor een poppen spel en in een zelf vervaardigde fraaie poppenkast werd de taalexpressie be oefend. Op de Ijsbaan ,,De Volharding" te Heemstede zullen Vrijdag en Zaterdag wedstryden gehouden worden. Zondag wordt er gereden om het 160 meter cluib- kampioenschap. De schoolvereeniging van de Radlo-Tecli- De Kersttentoonstelling van Bloem bollencultuur, georganiseerd door de afd. Lisse, is hedenmiddag geopend. De voorzitter, de heer Segers, hield de openingsrede. Ongeveer een jaar is het geleden, al dus spr., dat op onze afdeelingsvergade- ring het voorstel gedaan werd om te ko men tot stichting van een permanent tentoonstellingsgebouw. Ofschoon het be stuur wei wat sceptisch stond tegenover deze plannen, meenden wij toch dat er iets gedaan moest worden, want een goe de tentoonstellingsruimte heeft ons vak niet. Een commissie werd benoemd om deze plannen nader uit te werken en de mo gelijkheid er van te overwegen. Deze commissie heeft veel, zeer veel werk ver richt en hier past een woord van dank voor alles wat zij gedaan heeft en nog steeds doet. Maarreeds spoedig bleek het, dat, wat wij meenden noodig te heb ben, n.l. broeibedrijf, showroom, waren huis enz., niet door Lisse alleen tot stand kon komen. Of de zaak moest door het geheele vak gedragen worden, öf wij moesten bijzondere hulp ontvangen van anderen. Welnu, dat laatste gebeurde! De directie van „Hobaco", onze grootste bloembollenveiling, deed ons een zoo vor stelijk aanbod, dat wij een oogenblik per plex waren! Voor dat vorstelijk aanbod past een woord van bijzonderen dank. Echter, hce groot ook dat aanbod, tóch bleek ons op den duur, dat de plannen dit jaar nog niet te verwezenlijken waren, mede door de groote schaarschte en duurte der bouwmaterialen. En toch moesten we doorgaan, want met Sassen- heim was reeds afgesproken, dat voortaan te Lisse zou geëxposeerd worden .Boven dien was den inzenders toegezegd, dat er voor dit seizoen voldoende expositieruimte zou zyn en zij dus volop zouden kunnen broeien en inzenden. Wat nu te doen en waar zouden wij een zoo groote ruimte kunnen vinden? Welnu de directie van H.B.G., de tweede grootste bollenveiling, bracht uitkomst. Hoorende van onze moeilijkheden bood zij ons spontaan dit gebouw gratis aan, met de belofte ons zooveel mogeiyk hulp en bystand te verleenen. Nadat spr. woorden van veel dank had gesproken, sprak dr. Verhage, voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. „Wij moeten," aldus spr., „ons er reken schap van geven, dat deze vaktentoon- stellingen er indirect toe medewerken, den export op te voeren. Wanneer men de vraagstukken, welke in.het bloembol lenvak momenteel zoo veel besproken worden en welke voor de beoefenaren van het vak van zoo groot belang zijn, op den keper beziet, blijkt steeds weer, dat een gebrek aan voldoende exportmoge lijkheden deze problemen veroorzaakt. Dit is niet een zaak, waarvan de schuld Op de pluimvee- en konijnenten toonstelling die te Lisse wordt gehouden was een haan met een lippenstift bewerkt en dit was aanleiding hem als strafmaatregel uit te sluiten van deelname. Er wordt niet bij vermeld of de ijve rige jongedame, die het beest zoo mooi had behandeld, bij wijze van straf haar lippenstift moest inle- verenj men opwerpt, onder de oplossing waarvan onze export zeer heeft te leiden. Dat wij desondanks in 1946 tot een exportwaarde gekomen zijn, welke de f 50.000.000 overschrijdt, is zeer verheu gend! De oplossing onzer problemen ligt dan ook in eerste Instantie bij het opvoeren van den export. Daartoe moeten verschillende mid delen worden aangewend: opvoe ring van de kwaliteit en intensieve propaganda in de landen, waarheen een grootere export niet door afwe rende handelsbepalingen belemmerd wordt. Vervolgens sprak de heer loco-burge meester, de heer Lefeber: De „baby" ziet er vandaag fleurig uit, aldus spr., en hoopt op de belangstelling van alle vakgenooten. Een broeiproefbedrijf moet in Lisse komen om de vele nieuwig heden die hier worden geteeld te pro- beeren naast goede handelssoorten. Een permanente showroom is daarbij een noodzakelijke eisch. Bovendien kunnen de vele prceven van het laboratorium en de Rykstuinbouwschool daar een goed thuis vinden, waar alle vakgenoten hun vakkennis kunnen verrijken om daarmee de wereld voor onze bolbloem te her everen. Theorie en practyk kunnen hier elkaar het bewijs leveren wat het beste is- Veel werk zal nog moeten worden ver zet, maar als alle toezeggingen worden verwezenlijkt en daar rekenen wü op dan zal Lisse zijn naam als „Centre of the Bulbdistrict" eere aan doen met de stichting van „Bloemlust". Een kleine twintig, goed geschoolde, frissche jongensstemmen, een twaalftal goed geëgaliseerde mannenstemmen, met Hubert Cuypers zelf aan den vleu gel om met een enkel sober gebaar den zang te leiden of met het Instrument te ondersteunen en hier en daar kern achtig aan te vullen, en men kan zich indenken van welk een genotvolle, kunstzinnige en tegelyk devote voorbe reiding op het Kerstfeest de bezoekers van dit concert hebben genoten. De kleine sopraan- en altsolisten en hun makkers zongen werkelijk uitstekend, en van klein en groot vielen de fraai ver zorgde klank- en kleurrijke uitspraak, de goed afgewogen nuanceering, het soepele en toch ook weer strakke rhyth- me, de goed-sluitende ensemble-zang, als zoovele malen vóór dezen, weer op. We zullen daarom niet te zeer In de tails afdalen. Vermelden we echter de bijzonder gelukkige en rijke keuze van kerstzangen uit den liederenschat van vroeger eeuwen en van he den, van vreemde landen en van eigen bodem. De meeste waren ge heel nieuw, en, door de levendige, stijl volle en fantasie-rijke bewerking van Hubert Cuypers, buitengewoon boeiend en interessant. We zouden ze alle moe ten memoreeren, maar we beperken c-ns tot de karakteristieke, opgewekte en geestige Fransche chansons de Noël, tot de geestige Catalaansche kerstliede ren, tot het melodieuze ritoumel der Italiaansche Zampognari, het kemige Tsjechische lied, welke byzonderen bij val verwierven. Wat ons betreft, we had den het geheele programma gaarne ge bisseerd gezien! Nu vroegen de aanwe zigen het opnieuw door Cuypers fraai bewerkte Stille Nacht nog eens te wil len herhalen. Een schoon en devoot slot van een fijnen avond. J. Scheepens H. v. G. ƒ10.—; R. K. ƒ10.—; A. de V. ƒ2.50; mej. v. S. ƒ1.—; A. V. ƒ1.—; A. C. 5Kerstdouceurtje van een douceur ƒ5.C. v. W. ƒ5.N. N. ƒ3.50; H. B. ƒ2.50; St. Judas Thad- deus ƒ10.P. P. ƒ2.50; Abonné ƒ3.—. Totaal 61.Tezamen met het saldo van gisteren (ƒ2.181.—): 2.242.—. In het patronaatsgebouw organiseerde de Zandvoortsche afdeeling van de K. A. B. Zondag een veelzijdig samenge stelde boekententoonstelling welke druk werd bezocht. Vrydagavond omstreeks half zeven brak op de bovenste verdieping van Paviljoen IV van de stichting voor zwakzinnigen .,'s Heerenloo-Loozenoord" te Ermelo een brand uit. Het vuur baande zich een weg door een opening in den schoorsteen. Het perso neel, dat onmiddellijk ter plaatse was, greep de in bed liggende kinderen en bii een Nederlandsche instantie of by een lir scnouivtïrceiiLgiiij; van ae iw,u„r-1«- w ww nlsche School asn. den Kleinen Houtweg t Nederlandsche maatregel gezocht moet bracht ze ln veUlgheld. organiseert Zondag 29 December 8 uur ln worden. Het ls uiteindelijk zoó, dat de de zaal van Hotel ..De Leeuwerik" een ontredderde wereld na de oorlogsjaren, Daar de gang reeds in lichter laaie en6Sbel™ng1;teVnendln.rUnBen' oud" msen welke wij achter den rug hebben, proble- j stond, bleek het niet mogeiyk de zuster Voor ons ligt 'n bijzonder jaarboek, namelijk dat van de vereeniging „Haerlem", handelende over de jaren 1944 en 1945. Niet minder dan 24 pro minente overleden Haarlemmers wer den herdacht door figuren, die met hen samenwerkten en de verdiensten op een terzake kundige wijze konden belichten. Zoo schrijft mr. A. Bruoh over mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, die 13 Ja nuari 1944 overleed. „Er was maar één roep over de groote nauwgezetheid waarmede Thyssen", al dus de schrijver, „al zyn, zoovele, be sognes waarnam. Het was soms moei lijk een vergadering te beleggen, waarop hy aanwezig kon zyn, maar als hij een afspraak maakte, was hy er ook en stipt op tyd. Het geheim van deze aangena me punctualiteit van deze politesse des rois lag mede in een systema tische arbeidsindeeling. Wie hem een brief schreef, kon van hem altijd op een antwoord Per keerende post rekenen. Thyssen was in socialen zin niet wat men noemt een „democraat", maar er zullen weinig democraten zijn, die zoo intens, zoo veelvuldig en zoo langdurig zich geheel belangeloos gewyd hebben aan de verzachting van het lot hunner medemenschen, als hij. Zyn omgang ln bestuurslichamen", zoo schrijft mr. Eruch verder, „was een combinatie van hoffeiykheid en luimige, vaak geestige bonhommie. Rancune kende hij niet en zijn bestrijding, hoe temperamentvol ook, was steeds zakelijk, gedragen door overtuiging en immer fair". Mr. dr. P. G. van Tienihoven heeft een artikel gewijd aan dr. Jac. F. Thijsse, die 8 Januari 1945 overleed. „Ik zie hem weer voor den geest met zyn sprankelende ocgen, zijn scherpen kop, met zijn neus die aan Cyrano deed denken, en met zijn zacht gemoed, zijn belangstelling in alles wat ae natuur ge ven kan en het leven inhoudrijk maakt. Een benijdenswaardig geheugen, een op- merkingsgave zooals weinigen bezitten, zin voor humor, zacht in zyn oordeel, opgewekt en vol vertrouwen deed hij eer aan zijn lijfspreuk: „onbekommerd". Het machtige euwre, dat hij ons heeft nagelaten, is een blijvend monument voor hem, die tot zijn dood geijverd heeft voor de opheffing van het Neder landsche volk, dat zijn heengaan heeft gevoeld als een nationaal verlies", zoo schrijft dr. Van Tienhoven. Dr. J. Aleida Nijland belicht het leven van mevr. J. M. Sterok-Proot. „Na het overlijden van haar geleerden echtge noot zette zij haar Vondel- en Dante- middagen voort en hield geregeld sa menkomsten met historici uit Haarlem en omgeving. Zij schreef haar laatste werk over „Haarlems kerken en Gods huizen". Einde 1944 trof haar een li chamelijke slag. Temidden van allen angst en oorlogsellende genoot zij- te Bentveld van de aanbrekende lente, van de eerste katjes, den ribus, van de voor jaarsbloemen voor het raam, van het uitzicht op boomen en struiken, waarin allerlei vogels nestelden. Met haar kij kertje lag zy voor het raam naar hen te kijken. Zonnig en vredig was haar na tuur en waar zy'' kwam bracht zij licht, warmte en blijheid". Pastoor W. M. Bosch heeft den oud- plebaan van de kathedraal, den hoog- eerw. heer L. Westerwoudt ln zijn werk beschreven. „Ik zet mij neer", aldus de pastoor, „om uit een soort piëteit over dezen uitnemenden man te schrijven, want ik geloof niet, dat ik ooit edeler mensch in mijn leven heb ontmoet". Om te typeeren, wat secretaris Westerwoudt voor den grijzen bisschop Mgr. Gallier was, wil de schrijver herinneren aan de woorden, die hij zelf uit den mond van den toenmaligen bisschop eens vernam: „Hij maakt driekwart van mijn herse nen uit". De pastoor wijst dan summier op de groote daden, die plebaan Wes terwoudt verrichtte als bouwheer van de slechts gedeeltelijk bestaande kathe draal. Het dubbele jaarboek bevat o.a. ver der een verhandeling van dr. G. H. Kurtz over de commissie tot onderzoek van de politieke gedragingen der lands- en stadsambtenaren te Haarlem op het einde van de 18de eeuw, een bijdrage van mej. H. C. M. Lips over de spiisuit- deeling 150 jaar geleden en Haar- lemsche herinneringen aan de bevrij ding door A. Overmeer, die ook de kro niek der Haarlemsche gebeurtenissen weer samenstelde. van de wacht, die in haar kamer lag te slapen, te wekken. Zij werd door den rook en de vlammen, welke haar kamer binnendrongen, wakker. Daar zij niet meer langs den normalen weg het pa viljoen kon verlaten, knoopte zij vier lakens aan een touw vast en liet zich hiermede uit het raam zakken. Zij werd tenslotte in een springzeil opgevangen. Daar de motor en het andere materiaal van de brandweer van de stichting vol komen bevroren waren, was het niet mo gelijk onmiddellijk handelend op te tre den weshalve de brandweer van Ermelo werd gewaarschuwd. Onderwijl poogde het personeel zooveel mógelijk van den inventaris te redden. Vele bezittingen van de zusters gingen in vlammen op. Om half elf ongeveer was men het vuur meester. De schade wordt op ƒ80.000 geraamd en door verzekering gedekt. EERSTE KERSTDAG: Stadsschouwburg: Comedla met „Jon genslyceum", 8 uur. TWEEDE KERSTDAG: Gem. Concertgebouw: Weihmadhtsorato- rium met H.O.V. 2.30 uur. Stadsschouwburg: Comedla met „De he mel komt later wel" 2 en 8 uur. VRIJDAG 27 DEC.: Stadsschouwburg: St. Amst.Rott. Too neel met „Het onbewoonde eiland", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Nationale Indlé- avond, 8 uur. Cadi-club: NTWIN-Kerstfeest, 8 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: Eerste liefde (alle leeft.), Cinema-Palace: Meet the navy (14 jaar). Luxor: Liever lui dan moe (alle leeft.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Hoe langer hoe gekker (alle leeft.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Het gebeurde ln Napels, (14 jaar), 2-15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne Theater: De witte gorilla (14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 u. Zon- en feestd. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. APOTHEKEN De Zond.- en nachtdiensten worden tot 28 Dec. 6 uur waargenomen door fa. Duljm en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378, Bege- mann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043, Marnix-Apotheek, Mamixstraat 65, telef. 23525. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 39. telef. 11990. Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht). De acties welke het plaatselijk comi té van Herwonnen Levenskracht met zijn subcomité's ondernomen hebben, zijn voor Haarlem een mooi succes ge weest. Maar tuberculosebestrijding is een werk dat tonnen geld kost; daarom zint men steeds op nieuwe middelen. Zoo heeft Herwonnen Levenskracht nu een loterij georganiseerd, welke aantrekke lijk is om de vele mooie prijzen nl. radio geldprijzen, Christelijk zyn beteekenrt: metterdaad de naastenliefde beoefenen. Koopt dus loten van Herwonnen Levens kracht. Zij zijn verkrijgbaar by heb plaatselijk bestuur en bij de subcomité's van iedere parochie. behoort tot de artikelen die wel „bon-vrij" zijn, maar... alleen 2e-handsch verkrijgbaar. Dit beteekent 'n probleem te meer voor al degenen, die momenteel een uitzet bij elkaar trachten te krij gen, maar die door de schaarschte aan artikelen zich afvragen, of zij ooit nog wel eens tot den „grooten dag" zullen komen. Toch laten zij wat die naaimachine betreft, den moed niet zakken, ten minste niet zoolang zij nog geen 99 99 in Gedurende de thuisreis van het repa- trieeringsschip m.s. „Indrapoera" heeft zich onder de passagiers d.d. 6 December een geval van epidemische meningitis (nekkramp) voorgedaan. Gedurende het verdere verloop van de reis volgden on der de passagiers nog negen ziektegeval. Ien, waarvan in zeven gevallen met ze kerheid dezelfde diagnose kon worden gesteld, terwijl in twee gevallen de diagnose onzeker bleef. Van deze tien patiënten overleden er zeg (vier van de zekere en twee van genoemde onzekere gevallen), één patiënt werd in een zie kenhuis in Gibraltar opgenomen en is volgens telegrafisch bericht herstellende. Drie patiënten werden bij aankomst te Rotterdam in een ziekenhuis aldaar op genomen. Bovendien deden zich aan boord eeni ge goedaardige mazelengevallen voor zonder sterfgevallen. Vier nog niet ge heel herstelde mazelenpatiënten werden bij aankomst te Rotterdam terstond in een ziekenhuis aldaar ondergebracht. Verder deden zich gevallen van influenza voor, waarvan enkele, gevolgd door long ontsteking, zonder sterfgevallen. Onder de bemanning kwam slechts één geval van longontsteking voor, hetwelk gun stig verliep. Bij de behandeling aan boord werden de nieuwste geneesmiddelen, o.a. penicil line en sulfa-preparaten in ruime mate toegepast. Bovendien werd in een scheepsradio- toespraak aan passagiers en bemanning de noodige voorlichting over de door hen na aankomst te Rotterdam in acht te nemen voorzorgsmaatregelen, verstrekt, o.a. door het uitreiken direct bij aan komst aldaar van sulfadiazine-tabletten. De debarkeering van de „Indrapoera" had verder een vlot verloop. AMSTERDAM, 23 Deo. 1946. Na de vaste houding van de markt aan het eind van de afgeloopen week, heerschte er ook vandaag wederom een opgewekte stemming ter beurze. De belangstelling ging voor een groot deel uit naar de minder courante aandeelen, waarin gerulmen tijd geen of weinig handel was geweest, hoewel ook de hoofdfondsen gevraag ln de markt lagen. Hoofdkantoor en bakkerij Koudenhom 24—28 Telefoon 11780 Filialen Voldersgracht 37 Tel. 19416 Burgwal 60 Kennemerstraat 34 Linschotenstraat 41 Ks schilders traaf 17 Alle gewenschte inlichtingen verstrekt U onze Personeelsafdeeling, Zijlweg 136. Haarlem, tusschen 912 en 1417 uur. Leeren? Dat is met de Philips „PhiliShave" 6 gauw gebeurd Kom het maar eens probeeren. U scheert zich schoon, zonder mes zeep of kwast zonder zelfs Uw boord af te doen of Uw jas uit te trekken44. Kruisstraat 5 TEL. 18908 HAARLEM SCHMtTZ QlKRyrR oO wAABAgn Lederbewerkingsgereedschappen, honden- tuigen, -ïynen en -halsbanden, kinderstoel en loopriemen enz. enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2