KERSTBOODSCHAP VAN DEN H. VADER Twee en dertig zakken goud lagen in een Arnhemsche bank Vliegrampen kosten honderd personen het leven Niemand mag met gekruiste armen blijven toezien" Tamelijk rustige Kerstmis voor de Spoorwegen Makassar hoofdstad van staat „Oost-Indonesië" Maar de Duitschers wisten er niets van m Drie Chineesche vliegtuigen verongelukt EXTRA SCHOENEN Tot hoofd en hart Vertragingen behooren practisch tot het verleden 500 millioen dollar voor wederopbouw? H.A.R.K. wordt geliquideerd Wijdeveld geïnterneerd tot B Mei 1947 Kabinetsformateur benoemd Bankdirecteur waagde zijn leven Spaansche Sinterklaas r zendt geschenken V. J voor jarige kinderen Zelfde nummervolgorde voor 1947 Het weer Een ernstige zieke op geïsoleerd Urk Nederlander klaagt Japanners aan De a.s. Voorjaarsbeurs VRIJDAG 27 DECEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23732 Koning George van Engeland President Tinman SEPTEMBER 1944 Onderhandelingen over leening zijn gaande Waarschijnlijk in April 1947 PRINS BERNHARD LICHT ONGESTELD CONFÈRENTIE TE DENPASAR Nederlandsche vlag moet verdwijnen Telegram aan de Koningin Gevangenen gedood DE CONFERENTIE VAN DENPASAR w Het telegram Cijfer 5 voor Januari Daders van taxi-overval in arrest Tocht langs den dijk om haar leven te redden Groote uitbreiding Bankbiljettenomloop met 65 millioen gestegen 12 jaar voor Monniken dammer BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severïn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelinger. dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt ziet) het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Kerstmis is voor Z. H. Paus Pius XII een gelegenheid geweest een bood schap tot de wereld te richten. In tegenstelling met de eerder optimistische woorden, welke o.m. door koning George van Engeland en door president Truman werden gezegd, droeg de rede van den H. Vader een stempel van pessimisme en sprak Hij over de onrust en de ontgoocheling, welke na het einde van den laat- sten wereldoorlog nog steeds in de wereld voortwoekerden en den vrede opnieuw int gevaar brachten. Er klonk ontroering in de krachtige, heldere stem van den H. Vader, toen Hij Zijn spijt uitdrukte over hetgeen er geworden was van het Atlantisch Handvest sinds Winston Churchill en de overleden president Roosevelt deze overeenkomst hadden uitgevaardigd. „Alle volkeren luisterden ernaar", zei Hij. „Eindelijk konden zij herademen. En wat is er nu nog over van deze boodschap en de bepalingen van de over eenkomst?" Z. H. sprak over de vijandschap, wel ke de Kerk tegenwoordig ondervond, en zei, dat geen enkele christen mocht af zien van den strijd tegen de vijanden Van Christus. „Niemand," zei Hij, „mag met de ar men over eikstar geslagen en met gebo gen hoofd blijven toezien. De Kerk kent geen vrees en is in heden en verleden standvastig ten tijde van beproeving." De Heilige Vader besteedde wederom speciaal aandacht aan de nooden van de door den oorlog getroffen landen. Heele volken hebben gebrek aan brood in de letterlijke beteekenis van het Woord. Dit gevaar, het gebrek,, hangt als een dreigende schaduw over het tiieuwe jaar. Toch wees de H. Vader op enkele hoopvolle verschijnselen. „In veler ge dachten hebben de onbetwistbare grond slagen voor den noodigen vrede een vaster vorm aangenomen," zei Hij. „De macht van de nieuwe instrumen ten der verwoesting, welke de moderne techniek heeft uitgevonden en die nog steeds in de verschrikte oogen der menschheid helsche scheppingen lijken, hebben het probleem van de ontwape ning tot het middelpunt gemaakt van de internationale besprekingen. Zij heeft hieraan een volkomen nieuw as- peet verleend en vormt een stimulans, die nooit tevoren is gevoeld. Koning George VI van Engeland zei- de in een korte Kerstboodschap tot zijn volk: Ofschoon de tijden moeilijk zijn, moe ten wij niet vergeten hoeveel reden wij hebben dankbaar te zijn. Wij hebben de grootste oorlogsramp der men- schelijke geschiedenis overleefd. Onze met moeite behouden vrijhe den en democratische instellingjen zijn ongeschonden. Ons gemeenebest en ons imperium zijn, hoewel onderhevig aan veranderingen, die de tijd moest brengen, niet verstoord door den oor log. Wij vieren Kerstmis als vrije menschen en in vrede. Het komende jaar houdt onzeker heden in, maar ook beloften. Met Gods hulp en door eigen insPannjng zullen die vreugdevolle beloften wellicht werkelijkheid worden." Truman, de president van de VN., zeide: „Wij hebben een goed begin ge maakt op weg naar den wereldvrede. Wij hebben gezien, dat het voor mannen gemakkelijker is zij aan zij te sterven op het slagveld dan thuis in vrede te leven. Maar zij, die gestorven zijn, zou den vergeefs gestorven zijn, indien wij in den vrede althans niet iets van de geestelijke eenheid zouden bewaren, die wij bezaten tijdens den oorlog. Veldmaarschalk burggraaf Montgo mery, het hoofd van deu Britschen im perialen generafen staf. heeft in zijn Kerstboodschap aan het leger gezegd, dat de wolken thans, na de oorlogsstor men, optrekken. De aardbeving, die Zuid-Japan den Zien December heeft geteisterd en door een vloed golf gevolgd werd heeft, volgens het Amerikaansche hoofdkwartier te Tokio 681 dooden geëischt. Er waren bovendien nog 575 gewonden en 266 vermisten, Groote gebouwen stortten in en de straten werden door het neervallende puin versperd (Radiografisch overgebrachte foto) Strenge vorst, minder verwarmde trei- hen en aanzienlijke vertragingen, welke reeds meer dan een week in het rail- Verkeer voorkwamen, zijn er waarschijn lijk debet aan geweest, dat de Spoorwe gen op een tamelijk rustige Kerstmis kunnen terugzien. Dinsdag en Eersten Kerstdag kwamen nog tengevolge van Vorst en haar eerste naweeën aanzien lijke vertragingen voor, welke op Twee den Kerstdag bij voortdurenden dooi aan" hierkelijk verminderden en nu reeds Practisch tot het verleden behooren. In Amsterdam, Rotterdam ,en Den Haag berden op bescheiden schaal extra volg en voor-treinen ingelegd. Merkwaardig tvas de over het algemeen groote rust in «et reizigersverkeer op Eersten Kerst dag. Hoewel altijd een tamelijk kalme dag was hij ditmaal toch zóó stil, dat "•v. in Utrecht slechte de helft van het Aantal reizigers van vorig jaar werd ge doteerd, namelijk 7649 en dat terwijl b.v. «en dag daarvoor het getal van het vorig h&r 10536 nog bijna werd verdubbeld, ^ben noteerdè men namelijk in Utrecht T83.18 reizigers. ®Ir. M. P. L. Steenberg-he heeft me degedeeld, dat onderhandelingen gaande over een leening van de Intematio. 1)aïe Bank voor den wederopbouw aan Kederiand ten bedrage van 500 millioen |kdlar. Wanneer deze leening tot stand f t» aldus mr. Steenberghe, zal zU de ®®rste zijn, die door de bank wordt ver- ^*1 en derhalve in zekeren zin een "experiment" vormen. Naar wij vernemen, zal de Stichting Nationale Hulpactie Roode Kruis, kort weg H.A.R.K., welke belast is met de ont vangst en verdeeling van dë zoogenaamde relief-goederen, welke Nederland in zoo grooten getale nit het buitenland mocht ontvangen, waarschijnlijk in April 1947 wegens het uitdrogen van dien stroom, haar werkzaamheden beëindigen en op houden te bestaan. Naar het secretariaat van Prins Bernhard mededeelt, moet de Prins wegens een lichte griep eenige da gen het bed houden. Er bestaat geen enkele reden tot ongerustheid en er is geen medische bijstand ingeroepen. De Vijfde Kamer van het Haarlemseh Tribunaal heeft den N. S. B.-dichter Gerard Wijdeveld tot twee jaar intemee- ring veroordeeld, welke eindigt 8 Mei 1947 en. ontzetting uit de kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. Tijdens de be zetting publiceerde Wijdeveld gedichten over Adolf Hitler, Arnold Meyer en de strijders aan het Oostfront. Hij was rec tor aan het Utrechts Gymnasium en leeraar aan het R. K. Lyceum te Over- veen. De eerste vierpersoons luchttaxi in Neder land is op Tweeden Kerstdag op „Y,pen- burg" door de N.V. Frits Diepen vliegtui gen in gebruik genomen. De luchttaxi boven Den Haag De bijzondere correspondent van het A.N.P. te Denpasar seint over de con ferentie van Denpasar het volgende: Mr. de Panetja (Bali) en vier andere afgevaardigden van Bali dienden het volgende amendement in op artikel 16 der ontwerp-regeling: 1. Het staats hoofd is de president. Deze moet Indo nesiër zijn en den leeftijd van 30 jaar bereikt hebben. 2. Hij wordt verkozen door het voorloopige parlement volgens de door dit parlement aan te geven regelen. Het staatshoofd wordt voor de eerste maal gekozen voor de periode, die voorafgaat aan de in werking tre ding van de Grondwet. Mr. The Sing Hoo (Minahasa) wenschte het amen dement aldus aangevuld te zien, dat president kunnen worden niet slechts Indonesiërs, doch alle Indonesische burgers. Dr. Van Mook verklaarde daar op de aanvulling van Panetja c.s. te aanvaarden, maar dan ook bepaalde lijk zooals gecompleteerd door mr. The Sing Hoo en verder met de toevoeging dat de verkiezing van het eerste staats hoofd te Denpasar zal geschieden Na eenige discussie werd het amendement met de aanvullingen van The Sing Hoo en Van Mook aanvaard. De behandeling van artikel 4 van de oorspronkelijke ontwerp-rege ling, (art. 3 van de Regeeringswij- zigingsnota) gaf aanleiding tot een theologische discussie, waarna de term geloofsverbreiding, zulks op voorstel van den heer Luthfi (be noemd afgevaardigde van Zuid-Ce- lebes). Een voorstel van denzelfden afgevaardigde om aan het artikel een tweede lid toe te voegen, waar in bepaald zou worden, „dat de Staat De Groote Oost zou zijn ge grondvest op het Geloof of de al- gemeene moreele richtlijnen van het Geloof" werd zonder stemming ver worpen. Er werd echter wel bepaald, dat dit voorstel in de notulen dui delijk vastgelegd diende te worden, opdat het later bij het ontwerpen van een constitutie ter tafel zou worden gebracht. Bepaald werd, dat Makassar de hoofdstad van den staat „Oost-Indo- nesië" zal zijn. Hoewel hem nog geen definitief stand punt van de Nederlandsche regeering bekend was, meende Van Mook toch te kunnen verklaren, dat de Nederlandsche regeering geen bezwaar zal maken te gen de vaststelling van een vlag voor de Ver. Staten van Indonesië. Hij wees er echter op, dat in de huidige periode, waarin onder het rood.wit niet slechts tegen Nederlanders doch ook tegen In donesiërs wordt gestreden, een definitie ve erkenning daarvan waarschijnlijk zou leiden tot verwarring in de gemoederen en scherpe reacties. Juist om de groeien de eenheid van Indonesië niet te verstoren en conflicten te vermijden, achtte hij het beter de behandeling van dit probleem uit te stellen. Vervolgens hielden tal van sprekers over dit onder werp redevoeringen, waarna Van Mook constateerde, dat de meeningen over de te voeren vlag uiteenloopend waren. Hij stelde voor, de kwestie op de eerste ver gadering van het voorloopige parlement te Makassar te behandelen. De voorzitter van het voorloopige par lement heeft den eed afgelegd in han den van Van Moók. Vervolgens heeft voor zitter Tadjoeding Noor de léden van het voorloopig parlement gezamenlijk be. eedigd en geschiedde de beëediging van het staatshoofd eveneens in handen van den voorzitter. De afgevaardigde van Soemba, Toem- boe Toenggoe Billi, stelde voor een tele gram aan de Koningin te zenden. Staande de vergadering werd de tekst opgesteld: „Het voorloopig vertegenwoordi gend lichaam van den Staat Oost- Indonesië, den 24sten December te Denpasar voor de eerste maal bij een, betuigt Hare Majesteit den dank van het volk van Oost-Indone - sië voor de inlossing van de belofte vervat in, Haar rede van 7 Dec. 1942 en smeekt den zegen van den Al lerhoogste af voor Hare Majesteit en Haar Huis." Soekawati, de voorloopige president van Oost-Indonesië, heeft Nadjamoeddin Daeng Malewa, afgevaardigde van Z.- Celebes, tot kabinetsformateur aange wezen. Van de 51 Indonesische gevangenen, die uit de gevangenis te Rappang op Zuid-Celebes waren ontvlucht, zijn er tijdens de achtervolging 18 gedood, zoo deelde de Nederlandsche militaire woord voerder mede. De achtervolging wordt voortgezet. Voor de eerste maal sedert den oorlog hebben Nederlanders een bezoek ge bracht aan heb binnenland van Suma tra. 23 December heeft een Nederland sche missie, bestaande uit acht leden, Siantar, de republikeinsche hoofdstad van Sumatra, bezocht. De reis werd ge maakt onder zware dekking van de po litie en verliep zonder incidenten. De gemengde commissie, bestaande uit leden van de subcommissie ter be spoediging van de evacuatie, die een onderzoek heeft ingetelri naar de om standigheden in interneeringskampen in het binnenland, is te Batavia terugge keerd. Aneta. verneemt, dat de commis si e 18 kampen in Oost- en Midden-Java heetf bezoert. De algemeene indruk was, dat de voedseltoestand redelijk was; met kleeding ws het echter slecht ge- seld. Ongeveer 7000 geïnterneerden moeten nog worden geëveueerd. Men hoopt, dat dit in twee maanden ten uitvoer zal zijn gebracht. Toen de Engelsche „Roode Duivels" in September 1944 boven Arnhem af sprongen, lag een goudschat van vele millioenen letterlijk aan hun voeten; dit bleek vandaag uit de geheime rapporten van Heinrich Himmler. Zoowel de Engelsche luchtlandingstroepen, als het Duitsche garnizoen wisten hiervan niets. Twee dagen lag de schat in de kelders van een bank in Arnhem; zij bestond uit 32 zakken gvuden munten ter waarde van 5 millioen gulden en vertegenwoor digden de geheele goudreserve van het door den vijand bezette Nederland. Twee dagen, nadat de tragische slag was begonnen, terwijl de zwaar gedeci meerde luchtlandingstroepen er nog op vertrouwden dat zij steun zouden ont vangen van de geallieerde tanks, die op 16 K.M. afstand in -het veroverde Nijmegen stonden, riskeerde een vader- landsche bankier zijn leven door het goud onder den neus van de Wehrmacht „weg te kapen". De 32 zware zakken werden overgebracht naar den kelder van de woning van den bankdirecteur. Tengevolge van de vijandelijke tegen aanvallen werden de Engelschen op een klein stukje heuvelland even ten Westen van de stad samengedrongen. Duizen den werden gedood of vermist. Maar buiten Arnhem bewaakte de Nederland sche bankier het goud. dat hij van plan was voor zijn Koningin en volk te be waren. Toen kwam Himmier's Gestapo in actie. Dit drama uit het volle leven wordt medegedeeld in een strikt geheim telegram, dat ondekt werd in de ver trouwelijke archieven van den Sicher- heitspolizei. Het telegram werd 3 December 1944 12 uur 45 uit Nederland verzonden, De jeugd van Gouda zal als een ver traagd St. Nicolaasgeschenk speelgoed en suikergoed ontvangen van de be volking van Madrid, als gevolg van een beroep, dat Jopie en Japie Schultz regelrecht op St. Nicolaas hebben ge daan. Hun brief, geadresseerd aan de St. Nicolaaskerk te Madrid, had den volgenden inhoud: „Mamma en Pappa zeggen, dat de tijden zóó slecht zijn, zoodat n wel niet zult komen. Zendt u ons alstublieft suiker, een beest, een alfabet van chocolade en een verfdoos en vergeet u ook manna en pappa niet." De brief werd in de Madrileenjsche pers gepubliceerd en had tot gevolg, dat een actie werd be gonnen voor het inzamelen van speel goed en lekkers. De burgemeester var) Madrid heeft bekend gemaakt, dat de artikelen via de KX.M. aan den bur gemeester van Gouda ter verdere distribueering ter hand zullen worden gesteld. fï* uïWiiziging v. HALMAHERA „Grote C ..Oost-lndi cLnoanx Post Oost-Indonesië PonlianüK ',v< i J Ternote bepleit instelling v. 2 kamer stelsel[< Samarinda BORNEO Bafikpc05n Fractie Z. Celebes zal Splitsing der conf.—Voor de Grote Oost in Den Pasar» In nota indienen v. vrii zigirig op de ontwerp e geling v. <t Ccote Oost. Jt,- N'^Sirjiarodio Band a zée uon rosa PonKanak Borneof ^TjoapeV^V, laniar -riv Alfoerengzee Den Pos iCARTO- 4663 Tijdens de Kerstdagen zijn er verschillende vliegrampen gebeurd, waarbij honderd personen het leven verloren. Tengevolge van een dikken mist zijn in de nabijheid van Shanghai drie Chineesche vliegtuigen veron gelukt. Hierbij werden 76 personen gedood en 19 gewond. Een der vliegtuigen heeft, toen het tegen een huis te pletter vloog, een Chineesche vrouw en drie kin deren gedood. Twee vliegtuigen behoorden tot de Chineesch-Amerikaansche lucht vaart-maatschappij; het derde tot de door den staat beheerde centrale maatschappij voor het vervoer door de lacht. Het eerste vliegtuig, dat verongelukte, was een „Skytrain." Het toestel was Nanking voorbijgevlogen vanwege de slechte weersomstandigheden en poogde te Kiangwan te landen. Door het gebrek aan zicht miste het de landingsbaan en vloog op een boerderij. Een vrouw in de boerderij werd gedood en haar drie kin deren gewond. Twee uur later gebeurde het tweede ongeluk. Thans was het een C. 47 Skytrain, die vergeefs gepoogd had te Kiangwan te landen en daarna bij Loengjoea te pletter viel. Het derde toestel, ook een C. #1 Sky train, had ongeveer drie en een half uur boven het vliegveld van Kiangwan ge cirkeld en getracht met behulp van zijn instrumenten de juiste landingsplaats te vinden. Daarna was het doorgevlogen naar Loengjoea, doch verongelukte daar bü het neerkomen, anderhalven kilome ter ten Z.W. van het vliegveld. Volgens de laatste berichten is een vierde vliegtuig van de centrale Chi neesche luchtvaartmaatschappij, dat ha de ramp der drie andere toestellen nog werd vermist, er in geslaagd met behulp van radar te landen. De brandweer van Rio de Janeiro heeft medegedeeld, dat bij het neer storten van een Argentijnsch vlieg tuig, dat op weg was van Londen naar Buenos Aires, 20 personen zjjn gedood. Het vliegtuig had aan het vliegveld van Rio geseind, dat het zou landen, doch daarna had men niets meer vernomen, totdat twee boeren uit Titjuca aan de brandweer het neer storten van het vliegtuig kwamen melden. Het vliegtuig is tegen de'Titjuca-berg- keten, welke zich hoog boven Rio de Janeiro verheft, gevlogen. Twaalf uur na het ongeluk bereikte een reddingsbriga de, die zich in een stortregen door dichte wouden een weg moest banen, de plaats des onheils. Dinsdagavond heeft een Britsch ver keersvliegtuig een noodlanding moeten maken op de bevroren Cremieu-moeras- sen, ongeveer 60 km. ten N. van Greno ble (Fr.). Bij deze noodlanding werden de piloot «h een vrouwelijke passagier gewond. Het vliegtuig, dat op weg was van Londen naar Bazel, had gebrek aan benzine en moest dientengevolge landen. Een eenmotorig Engejsch vliegtuig is op weg van Parijs naar Lympne in Kent (Eng.) op Kerstavond bij Dungeness Point aan het Kanaal neergestort. De piloot bleef ongedeerd meer dan twee maanden na den slag om Arnhem dus. De afzender was de ge neraal der Waffen S.S. Rauter, hoofd van de bezettingspolitie, die paars van nijd moet hebben gezien. De tekst van het telegram luidt: „Reichsführer! In het jaar 1940 zijn 135 millioen goudguldens van de goud reserve van de Nederlandschë' Bank ter beschikking van de Reichsbank gesteld. De Reichskommissar (Seyss-Inquart) besloot, dat 5 millioen goudguldens in Nederland moesten blijven om economi sche en industrieele redenen. In Febru ari 1943, toen het gevaar van geallieer de landingen grooter werd, werden deze 5 millioen guldens, op bevel van den Duitschen bankdirecteur Bühler, naar het Oosten van het land overgebracht. Zulks geschiedde na overleg met den Rijkscommissaris en de operatie werd overgelaten aan de Nederlandsche Bank, die, zooals thans aan het licht is gekomen, in Februari 1,6 millioen gou den munten in 32 zakken uit Amsterdam en uit filialen van de Bank naar Am- hem heeft gebracht. Toen de luchtlanding in Arnhem ge schiedde, was niemand van de Duitsche Reichsbank oh zijn hoede. Verder ves tigden de directeuren van de Nederland sche Bank niet de aandacht op de si tuatie. Dit is thans vastgesteld door de Si- cherheitspolitzei. De directeur van de Bank in Arnhem, Bijl de Vroe, verwij derde de 32 zakken uit den kelder, twee dagen na de landing. Hij deponeerde ze ln den kelder van zijn woning, teneinde ze voor het Koninklijk Huis in veilig heid te stellen. De directeur gaf er de bankadministratie in Amsterdam ken nis van. De verantwoordelijke directeur der bijkantoren van het district der Oostelijke provincies, dr. Boon, wist van de overbrenging van goud en be weert dat hij van meening was, dat het slechts een zeer kleine goudreserve be trof. Beiden (De Vroe en Boon) zijn gearresteerd." De schoenendistributie zal in de ko mende distributieperiode als volgt ge regeld worden: Op nader bekend te maken data zal in dezelfde volgorde, waarin dit bij de vorige distributieregeling geschiedde, het eindcijfer van de tweede distributie- stamkaart worden aangewezen ter ver krijging van een schoenenbon. Alle per sonen, die op het tijdstip van de cijfer aan wijzing den leeftijd van één jaar of ouder hebben bereikt en wier stam kaartnummer op het aangewezen cijfer eindigt, zullen het recht hebben een schoenenbon bij den distrifcutiedienst in ontvangst te nemen. Men zal hierbij wederom vrij zijn in de keuze van een schoenenbon voor dames-, heeren-, of kinderschoenen. De cijferaanwijzing zal in de onderstaande volgorde geschieden: 3, 9, 6, X, 8, 4, 0, 7, 2, 5. Daarenboven zal voor kinderen, die gedurende de periode, waarvoor deze schoenendistrtbu Beregeling geldt, een der leeftijden van één tot en met veertien jaar bereiken, in de maand waarin zij jarig zijn, op ver toon van de tweede distributiestam- kaart van het betrokken kind een schoenenbon worden uitgereikt, welke uitsluitend bestemd is voor den aankoop van schoenen in de maat en de soort, welke voor het desbetreffende kind noodig zn. i Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende Januari 1947 die genen voor een schoenenbon in aanmer king komen wier stamkaartnummer op het cijfer 5 eindigt, voor zoover zij se dert 1 Januari 1945 geen bon voor schoenen hebben ontvangen. De distributiediensten zullen eerst na 19 Januari beginnen met de uitreiking der bonnen tegen overlegging van de stamkaart met bijbehoorend inlegvel. Ook de twee personen, die betrokken zijn geweest bij den overval op den taxi chauffeur Van de Stadt uit Koog aan de Zaan, zijn in arrest gesteld. Het zijn de 29-jarige recidivist C. van T. en zijn 21-jarige vriendin J. G„ die het te ris kant vond om met de anderen in de taxi te stappen en daarom voor het sta tion afscheid namen. Zij zijn in het bu_ reau Warmoesstraat te Amsterdam in gesloten. Zij werden j.l. Maandag in de Bijenkorf te Amsterdam gearresteerd. Beiden hebben een bekentenis afgelegd. Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht tijdelijk heider, opvriezend weer. Morgen overdag overdrijvende wolkenvelden. Geen neerslag van be teekenis. Temperatuur om het vries punt tot lichten dooi. Matige of zwak ke meest Westelijke wind. Zon 8.48—16.35, Maan 12.00—21.32. De wil om goed te zijn voor elkaar zal u er toe brengen geduld te heb ben, als een ander onredelijk, is; zal u er toe aanzetten een ander te ontzien, u doen probeeren een ander te begrijpen. J Eersten Kerstdag hebben enkele bewo ners van Urk groote activiteit moeten 'ontplooien om het leven van een mede bewoonster van het door de vorst ge- isoleerde eiland te redden. De dertig jarige mej. H. de B.-K. was ernstig ziek en slechts operatief ingrijpen in een zie kenhuis kon haar het leven redden. De pogingen van den burgemeester van het eiland om een vliegtuig te charteren, op dat de patiënte naar een ziekenhuis vervoerd kon worden, mochten niet baten en men zag zich gedwongen, gezien de noodzakelijkheid van snelle maatregelen, mej- de B.-K. langs den dijk van Urk naar Ranspol per vrachtauto te vervoe ren. De dijk was met ijzel bedekt en het vervoer was zeer moeilijk, aangezien het gevaar van slippen bijzonder groot was. Zeven bewoners van bet eiland gingen mede om den auto, die stapvoets den 25 K.M. langen weg moest afleggen, op het rechte spoor te houden. Hun pogingen werden met succes bekroond. Mej. de B.- K. kwam op tijd in het R-K. Ziekenhuis te Zwolle en een onmiddellijk toegepaste penicilline-behandeling kon haar het le ven redden. De Nederlandsche aanklager, luite nant-kolonel Damste, heeft tijdens de zitting van het Internationale Tribunaal voor Oorlogsmisdadigers te Tokio, ver klaard, dat. de Japanners bijzondere be velen uit Tokio ontvingen voor het ver moorden van krijgsgevangenen. „Er werd geen enkel onderscheid gemaakt met betrekking tot ras of geloof" zeide hij. J>e Japanners spraken ter plaatse bet doodvonnis uit." De Nederlandsche aanklager deelde mede, dat een Nederlandsche majoor hem had verteld, hoe hij 239 personen onder de strengste geheimhouding had zien afmaken. Kokmei Damste verklaarde: „Van de Nederlandsche krijgsgevangenen alléén werden er ongeveer 14.000 naar den Bur- ma-Siam spoorweg gezonden, 7.800 naar Japan 1.000 naar het eiland Amboina en 2.000 naar het eiland Flores ten Zuiden van Celebes." De 48ste Kon. Nederl. Jaarbeurs zal worden gehouden van 11 tot en met 20 Maart te Utrecht. Zij zal zijn verdeeld over twee terreinen, n.L het terrein aan het Vredenburg en dat, gelegen aan de Croeselaan, in het Zuid-Westen der stad, het z-g. „terrein 1946". Op de komende Voorjaarsbeurs zullen op laatstgenoemd terrein drie nieuwe betonnen gebouwen verrijzen, waardoor voor de Voorjaarsbeurs ter plaatse in totaal ongeveer 8000 m2 expositie-ruimte in gebouwen wordt verkregen, waar naast nog ongeveer 8000 m2 op open terrein beschikbaar is. De thans nog tijdelijke gebouwen op dit terrein zul len, zoodra dit uitvoerbaar is en dien aangaande, na overleg met de daarbij betrokken autoriteiten, zekerheid is verkregen, worden vervangen door per manente, van de meest moderne hulp middelen en outillage voorziene hallen, van welke als eerste het project van een hal, ter grootte van 200x120 m. gereed ligt. Deze ztf het ook nog voorloopige uitbreiding heeft het mogelijk gemaakt, dat de reorganisatie van de groepsin- deeling kan worden voltrokken. Deze zal er toe leiden, dat met mgang van de eerstkomende Jaarbeurs het nieuwe terrein zal worden bestemd voor Tech nische Jaarbeurs, waar uitsluitend de volgende groepen een plaats zullen vin den: a. machines, motoren en industrie- benoodigdheden; b. de technische elec tro-techniek; c. de bouwmaterialen. Evenals bij de laatste najaarsbeuis, zullen de eerste twee dagen van de Voorjaarsbeurs, 11 en 12 Maart, in dienst staan van de exportbelangen. De weekstaat van de Nederl. Bank van 23 December toont een aanzienlijke stij ging van den bankbiljettenomloop van 65 millioen. De 37-jarige Simon van den Berg uit Monnikendam had in den bezettings tijd een heelen staat van dienst: buurtschapshoofd Volksdienst, bloklei- der N.S.B., lid Economisch Front en lid Technische Noodhulp. Een stadgenoot bracht hij aan bij den S.D. omdat deze hem voor landverrader had uitgemaakt en in Broek ln Waterland deelde hij aan de marechaussee mede, dat de tee kenaar Jo Spier, die jood was en reeds toen volgens Duitsch voorschrift zijn radiotoestel had moeten inleveren, zich hieraan had onttrokken. Het Bijzonder Gerechtshof heeft hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van voorarrest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1