STAD EN OMGEVING HEDENDAAGSCHE LIMÖURGSCHE KUNST iif D Groote Openbare Vergadering van de K.V.P. Een prachtige „Moeder" van Jonas Torens rond de oude St. Baaf Kerkberiehten AGENPA- N Het interieur van de St. Jozefkerk DE VLAG GESTREKEN TWEEMAAL ACHTEREEN EEN EI RADIO MOORS V.V.E. ontvangt EJ.S. ZATERDAG 28 DECEMBER 1946 PAGINA 2 Vaü bet witte doek VROUWE JUSTITIA IS SECUUR EERVOL ONTSLAG Gouden kloosterjubileum N.I.W.I.N,-Kerstviering EEN KOE MET TWEE HUIDEN Kerstavond §F Vrijdagavond 3 Januari a.s. 8 uur in den Naariemseiien Kegelbond, Tempeliersstr. 35 te Haarlem K.V.P. EN DE ONTWBRP-OVEREIMKOMST VAN ONGGADJATZ m VERSTIKKINGSDOOD ONTKOMEN Feest voor wederopboowers Plechtige H. Mis Kwart eeuw in dienst Goed resultaat van de N.I.W.I.N,-collecte De kapel van 0. L. Vrouw van Haarlem ZANDVOORT De brand aan de Gasthuisstraat SPORTAGENDA Studentenzuivering Nieuwjaarsreceptie Mgr. J. P. Huibers VERDEELDE MARKT Pater V. J. Hutjens 0-E.S_A. schrijft ons: Hoeveel malen zen hij te midden, van besprekingen de telefoon, die hem ge middeld om de vijf minuten alarmeerde, van den haak genomen hebben met het altijd even opgewekte: „Hallo, Van Liemt". Volksherstel-Haarlem liquideert 30 December, lazen we onlangs in de krant, en daarmee gaat dus ok de „onverbeter lijke" directeur heen. In hetzelfde be richt werd gemeld, dat van zijn hand een verslag is verschenen over de werk zaamheden van Volksherstel. Ongetwij feld zal deze reportage uitstekend ver zorgd zijn, maar het lijkt me toch bui tengewoon moeilijk voor den auteur zich zelf naar waarheid te verslaan. Men hnude het mij dus ten goede, dat ik maar vast enkele verbeteringen aan breng In dit boek, dat ik nog niet ge lezen heb. De heer W. van Liemt Jr. werd dan in den zomer 1945 eerste stuurman van het Haarlemsche Volksherstel, met den voortreffelijken heer P. H. Borghouts en zijn staf op de brug. Men had geen beteren slag kunnen slaan. Alle ontevredenen ten spijt, die via Volksherstel niet onmiddellijk banden, een auto, een uitzet of een huig ontvin gen, meet openlijk worden erkend, dat directeur Van Liemt al zijn kennen en kunnen en hij werd in dit opzicht niet misdeeld heeft ingezet voor ieder, die in zijn nood een beroep op hem deed. Als men eenmaal .Hallo, Van Liemt" aan de lijn had, dan wist men dat aan den anderen kant geen bureau man zat, maar iemand die zijn naaste onverdeeld lief had; een werker, die geen sluitingsuur kende, maar helpen zcu waar, wanneer en zoolang hij kon; een organisator, die twaalf acties tege lijk ontwikkelde en er dertien liet slagen. Zonder den Woorzitter overigens uit hetzelfde hout gesneden of iemand van het dagelijksch bestuur ook maar in iets te kort te deen, weet; als u leest wat Volksherstel-Haarlem voor stad- en landgenoot deed, dat Van Liemt va.i dat alles de motor, de benzine en de olie was. Deze man, dien ieder onvoarwsaj,-- delijk accepteerde, heeft door zijn per- sooinlijk optreden, midden in een laby rinth van levensbeschouwingen, de ka- „Het gebeurde in Napels", is de titel van de film. aie tot Dinsdag 31 Decem ber ln het City-theater gedraaid wordt en waarin Tino Rossi in het middelpunt van de belangstelling tsaat. Wat zangfilm betreft is de rolprent wel geslaagd te noemen, doch het gegeven ls langdradig en zeer gezocht. Tlno Rossi heeft steeds een groote schare dames om zich heen, die hem be wonderen. Uit deze menigte maakt hij zich tenslotte een keuze, om daarna op den huwelijksdag met een ander meisje er van door te gaan. Een happy-ened maakt weer wat goed. Volwassenen. Het Spaame-theater heeft zijn eerste kleurenfilm bemachtigd en wel „Wildfire, koning der Prairie". De film verhaalt de geschiedenis van den koning der wild ste paarden ,een grooten bruinen hengst, Wildfire geheete en die instinctief ont houdt wie hem kwaad en wie gced be handelde. Hiernaar handelend weet het paard indirect een bende misdadigers on schadelijk te maken en de levens van twee mannen te redden. De natuurschoon, de romantiek en de spanning maken het tot een aanbevelens waardige rolprent. I het voorprogramma wordt een dolle klucht vertoond „Leve de Vooruitgang" een komische wild-west film Wie van amusementsmuziek houdt en de prachtige stem van Roy Rogers west te waardeeren, zal ongetwijfeld ln de film „Hands across the border", welke in Luxor draait, zijn bevrediging kunnen vinden. Immers, het geheel is op zijn echt Amerikaansch aangepakt, grootsch van opzet met vele shows, maar juist daar door vertoont dit spel een eentonigheid en een matheid, welke het geheele spel- beeld beheerscht. de spannende paarden- wedrace ten spijt. Vooraf draalt nog een komische één-acter. Toegang 14 jaar. In Cinema Palace wordt deze week „Het Roode Teeken" gedraald met Charlie Chan in de hoofdrol. Hoewel het hier een detective-film betreft, mist men toch de adembenemende spanning, welke er nu eenmaal bij hoort Ditmaal trekt Charlie Chan, de Chi- neesche detective, ten strijde tegen een uitgebreide bende misdadigers, die voor niets terugdeinzen om radar-geheimen te bemachtigen. Het grootste deel van het verhaal speelt zich af in een radio-tele visiestudio, waar geheimzinnige instru menten staan opgesteld, welke den de tective zijn opsporingswerk nog zeer be moeilijken. Natuurlijk blijkt de hoofd persoon van het complot een persoon te zijn, op wien men het minst verdenking had. (Boven 14 jaar). „Symphonie pastorale" is een verras send filmwerk, cftt de Franschen hebben gemaakt naar een van de beste romans van André Gide. Het verhaal speelt zich af in een klein dorpje, dat temidden van de bergen in virginale sneeuw ligt. Het is de geschiedenis van een blind meisje, dat door den dominee geadopteerd op gevoed en met bijzondere zorg omgeven wordt, zoo zelfs, dat hij zijn vrouw en kinderen bijna vergeet, hetgeen natuur lijk tot allerlei conflicten aanleiding geeft. Wanneer Gertrude, intusschen volwas sen, na een operatie geheel genezen is en zien kan, spitsen de problemen zich nog meer toe, tot zij in een tragisch ein de een oplossing vinden. Spel en film techniek munten beide in deze rolprent, welke in Frans Hals draait, uit. (Boven 18 Jaar). Rem brandt-Theater De Fransche verzetsfilm „Er komt een vriend van avond" is voorafgegaan door het tooneel- stuk, dat ook in Haarlem vele opvoerin gen heeft beleefd. Het is begrijpelijk, dat er veel belangstelling bestaat voor deze merkwaardige gschiedenis, die zich af speelt in een pension voor krankzinnigen in de bergen bij de Zwitsersche grens. De vraag is, wie gek zijn en wie tot de ma- quis behooren en nu is het voor den schouwburgbezoeker een verrassing, dat hy opnieuw in het onzekere wordt gela ten omtrent de wijze en onwijze figuren en den commandant van deze zonderlinge gemeenschap. De film biedt veel meer mogelijkheden dan het.tooneel, een ver gelijking is dan ook moeilijk te treffen. Het spel van Michel Simon en andere Fransche artisten mogen volwassenen Biet missen. thclieke levensopvatting onder anders denkenden meer bemind gemaakt dan twintig apologieboeken ie zarnen. Tact, arbeidzaamheid, idealisme, dienstbaarheid, geen heerechzucht, geen gelijkschakieltngt»manie, principieel ka tholiek en toch voor-oorlogsche ravijnen vreedzaam overbruggend, ziedaar het kompas, waarop stuurman Van Liemt het Haarlemsche Volksherstel heefi ge loodst. Na de door oorlog en geweld getroffen organisaties wederom op de been ge holpen en nieuwe stichtingen - in het leven geroepen te hebben, getuigt hei wederom van een groote levenswijsheid op tijd de vlag te kunnen strijken. Vele voortreffelijke personen en stichtingen hebben door een te lang aanblijven hun roem overleefd. Hei Triniteitslyceum is trotsch op dezen oud-Trinitariër! Het is mogelijk gebleken, de verstrek king van eieren buiten de regeling voor zieken en ziekenhuizen voort te zetten Het Centraal Distributiekantoor heeft vandaag de bonnen 53-6 en 54-7 alge meen geldig verklaard voor het koopen van één ei. Tegen het einde der volgende week kan de bekendmaking van nog een bo voor één ei, eveneens voor alle leef tijdsgroepen, worden verwacht. Dat Vrouwe Justitia geen enkel risico loopt, heeft G. R. van G. te Haarlem aan den lijve ondervonden. Er van be schuldigd als kaashandelaar kaasccupures afkomstig van diefstal uit de drukkerij van de fa. Enschede te Haarlem, te hebben gekecht, moest hij zich Vrijdag verantwoorden. Ter zitting bleek uit de getuigeverklaxingen van v. S., hulpagent van politie, dat deze wel bonnen had verkocht, maar niet aan verdachte. Ook de tweede getuige, v. E„ die zijn fiat aan den verkoop moest hechten, had nog nimmer van verdachte gehoord. Verdachte werd hierop na van Septem ber af gedetineerd geweest te zijn op vrije voeten gesteld. Thans is bjj K. B. aan den heer E. H. Tenckinck, hoofdcommissaris van politie te Haarlem, als zoodanig met in gang van 1 Januari 1947 eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de aan de politie bewezen diensten. Nieuwjaarsdag 1947 zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de eerwaarde Broeder Didymus (C. Rutterman) het klooster kleed ontving in de Congregatie van de Barmhartige Broeders van. Sint Joan nes de Deo. De gouden jubilaris werd 26 December 1869 geboren en verblijft sinds 1920 in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem. De kerkelijke plechtigheden, gevolgd door de Hoogmis, zullen Woensdag 1 Januari om half negen beginnen. In de zaal van de Cadl-club aan den Zijlweg waren vele vrouwen samenge komen om het „N.I.W.I.N."-kerstfeest te vieren. Het zangkcor van de Haar lemsche huisvrouwen, onder leiding van Cor Igesz, verleende verdienstelijke medewerking. De inwendige menech werd niet vergeten en U.V.V.-medsjes deelden met kwistige hand gebakjes en bekers chocolade uit. Na de pauze trad Clinge Doorenbos met enkele liedjes voor het voetlicht. Stadsschouwburg: 28 Dec. Charlotte Kohier met „Oompjes Droom" 8 uur; 29 Dec. De Komedianten met „Boefje" 8 u.; 30 Dec. Comedia met „Iphigeneia in Tau- ris" (ver. Geloof en Wetenschap) 8 uur; 1 Januari, Ket Vrije Tooneel met „Niet van gisteren", 8 uur; 3 Januari Nederlandsche Opera met „Rigoletto", 8 uur. Gcm. Concertgebouw: 29 Dec. Siem Nieu- wenhuizen „Baron Kneut", 8 uur, Frans Hals-Museum: 28 Dec. Kerstliede- renavond, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Feestavond R.T.S. 8 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: Er komt een vriend van avond (volw.). Cinema-Palace: Het roode teeken (14 jaar). Luxor: Hands across the/ border (14 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Frans Hals: Symphonie Pastorale (18 jaar), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Het gebeurde in Napels (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-Theater: Wild Fire (14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur, Zon- en feestdagen 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. APOTHEKEN De Zond.- en nachtdiensten worden tot en met 4 Januari waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels Van Hees, L. Veer- straat 19, tel. 11000; Frans Eals-apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Zieken vervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 39, tel. 11S90 en Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht). 9NSU9S Van ouds bekend Telef. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem In concrete kwam de zaak welke Vrij dag voor de rechtbank diende, op het volgende neer. B. K. te Wcrmerveer was op écn goeden dag naar J. V. te Krom menie getogen om hem te vragen, of er op het erf, waarover hij als nachtwa ker was aangesteld, geen gelegenheid be stond om een koe het levenslicht uit te blazen. Die gelegenheid bestond inderdaad en zoo kwam dienzelfden avond de koe naar het erf „gemarcheerd". Twee kin deren hadden echter de zaak verdacht gevonden en hadden een en ander aan de .politie gerapporteerd. De ouders van v. d. W., een medeplich tige van K„ die tegelijkertijd terecht stond, waren volgens de verklaringen van getuige J. V. naar zijn huis gekomen en hadden hem te kennen gegeven, dat hij maar zoo weinig mogelijk moest vertel len; hij zou ln ieder geval wel een beloo ning ervoor krijgen. En nu begonnen de raadselen. Ter zit ting konden enkele getuigen zich niet meer herinneren hoe de koe er in feite uitzag. De kleuren varieerden van zwait tot wit en zwart-wit. De veerman, die de beide mannen met koe en al had overgezet, kon het zich ook niet meer herinneren. Een andere getuige kon we gens een opgeloapen shock in het con centratiekamp niet de verantwoording op zich nemen van de door hem onder eede afgelegde verklaringen. Ook zou de politie de verklaringen afgeperst hebben; dc agent van politie kon ter zitting echter wel anders verklaren. Teen een der kin deren op een desbetreffende vraag van den politierechter mededeelde, dat de langste van de beide verdachten met de koe geloopen had en de verdachten zich daarna waardig van hunne zetels verhie ven, bleken beiden even lang te zijn. Weer een andere getuige, die de ouders van v. d. W. ook wel eens op bezoek kreeg, wilde zich maar heelemaal buiten de geschiedenis houden. Een der getuigen had een onderzoek naar de huid ingesteld, op het slachthuis bleek er wel een huid van een illegale koe in beslag genomen te zijn, maar deze was niet van de be wuste koe. De politierechter verbrak daarna de geheimzinnige sfeer, welke over deze geschiedenis hing en verwees de zaak terug naar den rechter-commissarls. Vrijdag heeft de K. A. B. kring Noord een Kerstavond georganiseerd voor leden met hun dames. Verschillende leden verleenden medewerking met voordracht en declamatie, afgewisseld met kerst liederen van het mannenkoor „Onder Ons". Na de pauze voerden de leden van „Francisca Rcmana" een vlot ge speeld tooneelstukje op „Het Sterretje van Bethlehem", dat wegens het ver dienstelijk spel een warm applaus oogstte bij de talrijke aanwezigen. e hedendaagsche kunst in Limburg heeft zich een aparte plaats ver worven tusschen de verschillende varianten die zich in ons land op het moderne thema hebben uitgewaaierd en met name Jonas, Eyck en Nicolas vor men de kernen waarom heen deze Lim- burgsche richting zich ongeveer groe peert. De zeer typische factoren, die een bepaalde streek rijp maken voor een op bloei juist déé,r liggen niet in de kunst zelve, maar in het leven, meestal in het naakte leven, waarin zij spanningen wil registreeren. Geboren uit het volk, maakt zij dit volk bepaalde dingen be wust, en leidt het naar de reactie. Een dergelijke kunst wordt door het volk gedragen en vindt bij 't volk weerklank zoolang de spanning blijft bestaan. Naast de kunst zijn er nog andere uitingen, die gelijk gericht werken. Zonder diepgaand zoeken naar oor zaken voor een door het volk gedragen kunst in Limburg zijn direct te noemen de speciale ligging als een vooruitge schoven post naar het Romaansche cultuurgebied, contra zijn behooren bij en grenzen aan een Germaansche; de zeer eigene gemeenschap (men denke aan het speciale dialect), de artistieke traditie en de verhouding over het alge meen van het arrogante boven-Moer- dijksche tot het „donkere Zuiden", dat in de historie tot zelfs bij de jongste bevrijding een eigen bladzijde schreef. En het is mede de kunst welke eener- zijds zichzelf bewust maakte en vervol gens ook het Noorden deed beseffen, dat beneden den Moerdijk een stuk waarlijk Nederland ligt, dat erkenning eischt en verdient. Ook zoover is het echter nog niet heelemaal. Henri Jonas, de helaas te vroeg gestorvene, heeft het diepst gegraven en moet daarom het eerst genoemd worden. Het groote portret van zijn moeder zal van alle tijden blijken te zijn. Groot gezien, impulsief op het doek gezet, is het karakter van z ij n en de Moeder hiermee gegeven. Monumen taal beheerscht deze edele vrouwen- beeltenis de ruimte. Serieus, zonder gewild te doen, komt ook het andere werk van Jonas tot ons. Met zijn techniek heeft Jonas alles kun nen zeggen wat hij te zeggen had zij was geen maniertje dat hem als een harnas in zijn bewegingen heeft belem merd, veeleer een goedsleetsch jasje, dat om het lijf gegroeid, hem diende. Levigne verrast ons met een zwaar- atmosfeer. De geest van Breughel, eeni- SPREKER: Prof. mr. C. P. M. EOMME, voorzitter der Katholieke Tweede Kamerfractie, over Entrée 0.25. Kaarten verkrijgbaar: Maandag en Dinsdag 30 en 81 December a.s.: SIG.MAG. VERHOOGD, Leidsehestr. 144 BOEKH. STAM, P. Krugerstraat BOEKHANDEL BOSSE, Barteljorisstr 12 BOEKH. DE WERD, Kleverparkweg 4 FELIX, Amsterdamstraat 55 GEBOUW, Zaanenstraat 18 DE ZAAL IS VERWARMD „Christus in het scheepje" van den Limburgschen schilder Jean Nelissen germate philosophisch maar minder kleurig landschap van bijna dramatische scherp, spreekt uit zijn grafisch werk. Charles Eyck is dermate magertjes vertegenwoordigd, dat met de figuur, die hij toch inderdaad is in de' hier geëxposeerde drie weiden nauwe lijks kennis gemaakt kan worden. Het te groote gemak, waarmee hij zjjn materialen verwerkt en waaraan hij toegeeft (ook al blijft zelfs dan het resultaat ge-eykt), wordt hier meer be licht dan juist is betreffende zijn plaats, bepaling ten opzichte van Jonas. Zijn vrouw Karin overtuigt het meest in het bloemstilleven, een fragmen.. uit haar mansportret. Van Willy Hameieers trof ons de impressionistische „violiste". Het damesportret zelf bevalt ons, de vulling van den achtergrond is bepaald zwak. Jean Nelissen is een wel typisch vertegenwoordiger van den Limburg- schen stijl. Zijn nauwelijks geacheveerde techniek dwingt hem niet tot opper vlakkigheden. Een rijk coloriet paart hij aan decoratieve qualiteiten in composi tie, vorm en kleur. Van hem reprodueeeren wij het zeer gave „Christus in het scheepje" als een deze expositie karakteriseerend schilde rij, dat tevens door krantenreproductie geschikt is. Jules Rummers maakt ons belust op nadere kennismaking met zijn uitzon derlijk, maar van knapheid en serieuze basis getuigend portret. Het doet ons genoegen te zien, hoe Schoonbrood sinds zijn expositie in onze stad in het voorjaar, gerijpt is in zijn totaal vernieuwde opvatting. Van een plastische sfeer in den zonni- gen, frisschen „lentetuin" van Sarpenti, Zijn geestige boeren aquarelletjes en de „Meisjeskop", gaaf van doen en even wichtig van zegging, konden ons zeer bekoren. De graficus Veltman presenteert een uitgebreide collectie, nogal uiteenloopend, doch elk voor zich door ons graag ge zien werk in druk. De grisaille-achtige techniek in Weiss' „Eva" is een even logisch als charmant experiment voor den voortzet, ter van Nicolas' glasatelier. Van den beeldhouwer Scndeyker noemen wij zijn rijk-gekarakteriseerd portret, misschien nog overtroffen door den ,,kop van Lourenzo di Medici" van Suzanne Ronda. Was dit Limburg in optima forma? Waar bleven bijv. Nicolas (niet via Weiss' opaline) en Bellefrois? Wij overwegen, dat het misschien wel verstandig geweest is met deze niet te zware ouverture als inleiding straks de welluidende Lim- burgsehe klanken in kleiner ensembles vollediger te doen leeren kennen. Mocht dit zoo zijn, dan kunnen Wij toch en oprecht dankbaar zijn voor deze belangrijke expositie van eigentijdsche kunst in onze stad, die door haar be langstelling moet bewijzen voortgang oP dezen weg te willen aanmoedigen. L. T Donderdagavond raakte de 70-jarige N. v. d. L., wonende in de Busken Huet- straat 8, bij het aansteken van het gas onwel. De man begaf zich naar bed, waar hij den volgenden ochtend door zijn neef je in bewusteloozen toestand werd aange troffen. De gaslooze uren en het feit, dat de penning in den muntmeter verbruikt was, hebben den man van den verstik kingsdood gered. Ruim honderd arbeiders, die voor Phi lips Bouwbedrijf in den Wieringermeer aan den wederopbouw werken, kwamen gistermiddag bij Brinkmann te Haarlem bijeen met een tweeledig doel: bespreking van de nieuwe door de regeering vast gestelde arbeidsvoorwaarden en het vie ren van een gezelligen vacantiemiddag De hoofduitvoerder en een tweetal hoofdbestuursleden van de organisaties der bouwvakarbeiders voerden 't woord, waarna het gezelschap zich met kienen vermaakte en met erwtensoep laafde. Zondag 29 December des morgens 10 uur zal in de parochie van de Allerhei ligste Drieëenheid te Bloemendaal een plechtige H. Mis worden opgedragen tot intentie van Mgr. A. N. A. v. d. Bronk, die onlangs benoemd werd tot Bisschop van het diocees der Nijldelta en op 29 December in de kathedraal van Cape Coast aan de Goudkust van Afrika de H. Bisschopswijding zal ontvangen. Maandag 2 Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. Loerakker als inspecteur der Katholieke Illustratie in dienst kwam van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem. De NXW.I.N.-collecte van 23 Dec. J.l. ten bate der Kerstpakketten bracht ongeveer f 5500 op. Dank zij de volhar ding van de jeugdige collectanten, die ondanks de barre koude op hun post verschenen, kon dit bevredigende resul taat worden bereikt. Haarlem heeft echter nog niet zijn volle bijdrage geleverd voor de Kerst pakketten, die aan onze jongens in Indië met Kerstmis werden uitgereikt, maar die nog niet betaald zijn. Helpt allen mede deze schuld te ver effenen! Bijdragen kunnen worden ge stort op giro-rek. 332581 van de Ned. Handel Mij. te Haarlem, met vermelding: Kerstpakketten N.I.W.I.N. De St. Jozefkerk is een zoogenaamde „waterstaats"-kerk, stamt dus uit den tijd nu ruim een eeuw terug dat het den Katholieken Eeredienst toege staan werd vanuit zijn schuilkerken in de openbaarheid te komen. Tegen dit moment uit de Nederland sche kerkgeschiedenis als achtergrond moeten wij haar architectuur, versle ring' en beglazing zien, wanneer wij, binnengekomen in het gebouw, onze cogen laten dwalen door de ruimte en laten rusten op diverse details. Bij gebrek aan stijl heeft men zich een stijl moeten kiezen: na-varianten van het renaissancisme en uiteindelijk aan knooping gezocht bi) de gothiek. De go- thiek, ontstaan uit den hoogsten bloei van den Gods-dienst, gekristalliseerde vonk van blijde kindschap, uit het gees telijke leven van het geheele volk, was bjj machte iets te leenen aan de 19de eeuw, wat deze niet bezat, maar waarnaar het toch hunkerde, welke behoefte werd ge voeld. De neo-gothiek is steeds leengoed ge bleven en heeft zich den weerschijn der middeleeuwen uiteraard nooit tot eigen bezielde straling kunnen maken. Het is echter te beschouwen als de lange lijn van het zinkende schip naar de reddingboot, waarin wij thans nog moeizaam door een kwade zee blieven met hoop en vertrouwen, want vast land misschien vlakbij is ook thans nog niet in zicht. Op deze kwestie zijn wij met opzet iets idjeper Ingegaan, zonder op volledigheid malen mee te maken krijgen, te willen bogen, omdat wij er nog meer- Wij hebben dus den grooten indruk van het overdadige interieur op ons la ten inwerken en richten ons nu op de details. De beschildering der wanden om vat zoowel ornamenten alö* figuren. Men ontkomt niet aan den indruk, dat het gevoel van rijkdom uitgezegd moest wor den in de versiering van alles, wat maar eenigermate voor versiering in aanmer king kon komen en men schilderde de wanden volkomen dicht, met figuren, symbolen en decoratieve vlakvullingen maar spreidde daarmede de feitelijke armoede en artistieke (oorspronkelijke) onmacht ten toon. Ook op dit gebied geldt: spreken is zilver, zwijgen is goud; het is dan toch zilver geworden. Van werkelijke schoonheid is echter de orna- mentale versiering van de beide zij-al taren met druivenranken en bloemmotie ven in de paneelen. Deze decoratie is dermate puur, dat, hoewel onze tijd uiter aard een andere code heeft, zij ons nog zeer wel kan voldoen en ais zoodanig boven den eigen tijd uitsteekt. In de schildering boven het hoofd altaar ontmoet men minstens een dege lijk vakmanschap, een technische kwa liteit, waaraan het in dien tijd niet hoefde te mankeeren, hetgeen ook blijkt uit zijn aquarellen. Richten we onze oogen van de be schildering af, dan vragen de ramen de meeste aandacht. Deze zijn eveneens een teeken des tijds: maakwerk, niet geboren uit een artistieke noodzaak, over het algemeen koud door te lichte glastint en brissailleering, welke Inte ressanter worden, wanneer het nuch tere daglicht plaats maakt en een ge dempter vooravond met zijn zwakte den maker aanvullend o, tegenspraak meer ruimte geeft aan de persoonlijke fantasie. Een uitzondering vormt het raam vlak aan de doopvont met als on derwerp de aanbidding der drie konin gen. Voorts bewonderen wij de élégance der in koper gedreven druivenwinger den der communiebank en de ingeto genheid der stijlvolle koorbanken op het priesterkoor. Het miraculeuze beeld is uiterlijk niet een stijlvol voorbeeld van de zooeven geroemde gothiek, hoewel het uit de jeugd dezer periode zou stammen (on geveer 13e eeuw). In zijn primitieve vormen spreekt toch endanks diens onvolledige be kwaamheid de liefde van den onbekenden snijder tot zijn Mystieke Roos van in spiratie: de Moeder Gods, die over de gebogen hoofden van die Haar rozen van vereering vlechten om haar god delijk moederschap uitkijkt op de uitbeelding in gloeiend glas der devotie voor haar beeld. Dit ronde raam in de Mariakapel is het eenige voorbeeld van moderne kunst in de kerk zelve en werd gemaakt cjoor Karei Trautwein in den kinderlijken, volkschen trant, welken wij van hem kennen. Behalve de ver trouwelijke sfeer in dit glas en bewon deren wij de knappe loodcompositie, welke rechtlijnig uit den muur vandaan groeit naar den climax van het in pro cessie gedragen wonderbeeld, omwe- melt een biddend volk, waarna het ver stillend weerkomt in den muur. Wij hebben vanaf deze kapel een over zicht over de kerk en de artistieke balans opmakend over het vele, dat in de kerk gedaan is, vragen wij: Heeft dit alles dan geen zin? Verliest deze goedbedoelde overdaad mét haar artis tieke onmondigheid tevens alle waarde? Een kerk te versieren naar beste kun nen tot meerdere eer en glorie van God heeft een persoonlijke eeuwigheidswaar de, maar bovendien kan een zekere sfeer van het totaal hier niet ontkend worden. Een sfeer, welke bijdraagt tot een zich los kunnen maken van het rumoer der wereld door wie hier komt bidden. De beschildering van de Mariakapel (Frans Loots 1923), welke elke poëzie mist door gebrek aan fantasie en door zgn- burgerlijkheid der samenstellende deelen, ondanks een knap détail, geen spanning heeft, ontleend aan de drift, waarvan de maker bezeten moet zijn, zal tóch door de toevallige nuchtere feiten, welke verhaald worden, kun nen spreker, tot het hart der preten- tieloozen, die hun geval uitgebeeld zien op den muur en gebracht worden voor de voeten van Maria. Het feit, dat het niet Juist een gaaf en vaardig gesneden beeld moet zijn, waaraan Maria haar genade verbindt, leert ons iets. Maar, laat voor Gods huis het beste niet goed genoeg zijn en de scheppingen der kunst, uitingen van gevoelige geesten, die met de beenen op den grond en met het hoofd in den hemel door hun handen het volk bewust ma ken van wat in hun harten leeft en zij-alleen niet over de lippen kunnen krijgen, een kwaliteit schenken aan de kerken, welke uitgaat boven de loutere sfeer en verre geslachten nog boeien zooals in ons dezelfde trillingen reson- neeren, die in vroeger eeuwen kun stenaarsharten deden gloeien in schep pingsdrift. Z ij hebben de eeuwigheid gevangen met hun begenadigde hande*. Dat is meer dan sfeer. En als in de dekenale kerk van Haar lem een fonds bestaat voor nieuwe ramen, dan heeft men daar iets begre pen, maar men zie toe, dat ramen aan gebracht worden voor welker vervan ging, stales wéér een fonds gesticht moet worden, hetgeen voor Chartres niet noodig is. De kerk In de Jansstraat bezit nog eenige artistieke kwaliteiten, zooals het orgel, dat bekend is om den prachtigen klank, een bij behoorenden organist en een deken, die ls een der motorische barometers van de nit de asch van Sweelinck herrezen Nederlandsche kerk muziek. Maar deze kostbaarheden te be spreken ligt buiten het terrein der beeldende kunst. L. T. Morgen, Zondag, herdenkt het echt paar P. Maerten—Zwart, wonende Zo- mervaart 215, den dag, dat het vóór 50 jaar in het huwelijk trad. In het speel tuingebouw „Oosterkwartier" zal hst gou den bruidspaar des middags van 3 tot 5 uur receptie houden. Hedenmorgen vroeg zijn een 5-tal zand-sproei-wagens uitgerukt om den strijd aan et binden tegen de op de Haarlemsche straten liggende gladheid. Het offensief richte zich voornamelijk tegep oprlten van bruggen en asfaltwe gen. Een nader onderzoek naar de oorzaak van den brand aan de Gasthuisstraat heeft de verdenking van brandstichting, welke tegen den bewoner was gerezen, niet bevestigd. De brand schijnt inder daad ontstaan te zijn dóór een te gloeiend gestookte kachel. De man is op vrije voeten gesteld. Het inhaal-programma, dat voor a.s. Zondag is vastgesteld, vermeldt slechts enkels wedstrijden voor onze R. K. ploegen. Onze derde klasser DEM krijgt bezoek van QSC en hoewel deze wed strijd door de laatste prestaties van DEM veel van zijn belangrijkheid heeft ver speeld, belooft het toch een interessante strijd te worden, omdat een der ern stigste kampioenscandidaten hierbij be trokken is. Wanneer b.v. DEM zou win nen,dan komen nog meer elftallen voor de eerste plaats in aanmerking en zelfs zou DEM dan ook een kansje kunnen krijgen. De belangrijkste ontmoeting gaat ech ter in Wijk aan Hee, waar We de kans krijgt zic.h van de bovenste plaats meester te maken, indien het van EHS wint. Wint EHS echter, dan wordt de kampioenskans van WE wel zeer ge ring en dus mogen we van de clulfuit Wijk aan Zee de allergrootste inspan ning verwachten. In het Zuiden speelt SJC den zeer be langrijken wedstrid tegen Lugdunum. Belangrijk omdat hier de onderste plaats als inzet geldt. Slechts door een over winning kan de club van St. Jeroen zich een eind in veiligheid brengen en daar rekenen we een beetje op. Ook voor Lisse 'staat een belangrijke ontmoeting op het programma. De Lissenaren spelen den zwaren uitwedstrijd tegen Bodegra ven en wanneer Lisse in den strijd om het kampioenschap nog wil meespreken, dan dient daar gewonnen te worden. Op het terrein* van TYBB aan den Rijksstraatweg wordt morgen om twee uur een vriendschappelijke wedstrijd ge- gespeeld tusschen TYBB en WZ uit Zaandam. Haarlem: Terrein HFC: Haarlem DOS; Noorden Sportpark: Schoten Rippenda. Halfweg: Halfweg—KW. Noordwijkerhout: SJCLugdunum. Beverwijk: DEMvSC. Wijk aan Zee: WE—EHS. De ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening hebben bepaald dat de uitsluitingstermijnen uiterlijk 1 Januari 1947 moeten zijn be ëindigd. In zijn toelichting op het besluit de studentenzuivering te beëindigen heelt de minister van O., K. en W. aan deti Nederlandschen studentenraad een brief gericht, waarin hij zijn waardeering uit spreekt voor het verzet der studenten, welke waardeering door het besluit in geen enkel opzicht lager mag worden aangeslagen. KATHEDRAAL f T. BAVO: Zondag H.H. Missen 630, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; 7 u. Lof. Dinsdag 7.30 Oudejaars- lof. Woensdag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Van 11.30 tot 1 u. gelegenheid tot Nieuwjaarsbezoek aan de pastorie; 3.30 u. Lof.. Donderdag 6 u. biechtgelegenheid; 7 u. H. Uur. Vrijdag 6 u. H. Communie en H, Mis leden H. Familie heeren. 7.25 u. Litanie; 7.30 u. Gez. H. Mis; Lof 7.30 u. Zaterdag biech ten van 4.30 tot 8.30 uur; Lof 7 u. In de week H.H. Missen 6.30 7 7.30, 8.15 en 9 u. H. ANTONÏUS VAN PADI.A, Paters kerk: Zondag H.H Missen 6.30, 7.30, 9.30 (Hoogmis), 10, 11 en 1,2 u.; Lof 7 u. Dinsdag 9.30 u. gezongen H. Mis, biech ten van 6 tot 730 u.; Lof 7.30 u. Woens dag H.H. Missen als op Zondag; na de H. Mis van llu. receptie in de pastorie; Lof 7 u. Donderdag biechten van 6 tot 7.30 u.; H. Uur 7.30 u.; Vrijdag 7.30 U. gezongen H. Mis; Lof 7.30 u. Zaterdag biechthooren van 4 tot 9 u.; Lof 7.30 u. In de week H.H. Missen 6.45, 7.30, 8.15, 9 en 9.30 u. H. JOANNESS DEN DOOPER: Zondag H.H. Missen 6.30, 7,30 u. plechtige H. Mis opgedragen door Z.Eerw. Heer Pastoor Donze bij gelegenheid van zijn 12%-jarig Priesterfeest; 9 (Hoogmis); 10.30 en 11 45 u.; 7 u. Lof. Deze week geen congregatie. Maandag biechten van 5 tot 6.30 uur. Dinsdag 7 u. plechtige Completen. Woensdag H.H. Missen als Zondag (Hoogmis 8.45 u.); 7 u. Lof. Donderdag biechten van 7 tot 8.30 uur; Lof 7.30 u.; van 7.30 tot 8.30 u. H. Uur; Vrijdag 7.30 u. gezongen H. Mis; 7.30 u. Lof. Zaterdag biechten van 4.30 tot 8.30 uur; 7 u. Lof. O. L. VR. ROZENKRANS: Zondag HH, Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoog mis); 5.30 u., Congregatie jongens, af<i. jongeren; 7.30 u. Lof. Maandag 8 u. Con gregatie dames; Dinsdag 7.30 u. Lof. Woensdag H.H. Missen 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis). Na Hoogmis tot 12 u. recep tie aan de pastorie; 7.15 n. Lof. Donder dag biechten van 7 tot 8 u., tevens van 7 tot 8 u. H. Uur. Vrijdag 8 u. gezongen H. Mis; 7.30 u. Lof. Zaterdag biechten van 5 tot 8 30 uur; 7.30 u. Lof. H. HART, Kleverpark ZONDAG: H.H. missen om 7.30, 9 en 12 uur. 10.30 Hoog mis. DINSDAG (Oudejaarsavond): 7 XL gezongen H. Mis. Biechtgelegenheid van 6 tot 7.30. 7.30 PI. Lof met Oudejaars- preek en Te Deum. WOENSDAG (Nieuw jaar): H.H. Missen als op Zondag. 7.30 Lof. DONDERDAG: 7.30 tot 9.30 biecht gelegenheid v. d. len Vr. VRIJDAG: 7.30 Hoogmis. 7.30 Lof. ZATERDAG: 7.30 Lof. Biechtgelegenheid van 5 tot 9.30. In de week H.H. Missen om 7, 7.30, 8 en 9 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. T uur Lof. MAAN DAG: 8 u. Godsdienstcursus. DINSDAG: biechten van 6—8.30 uur. 7.30 uur Lof. WOENSDAG: H.H.. Missen als Zondag, Tot 12.30 receptie aan de pastorie. 7 uur Lof. DONDERDAG: biechten van 68 u. 7.30 uur Lof. VRIJDAG: 7.45 uur gez. H. Mis. 4 uur Edelwacht. 7.30 uur Lof. ZA TERDAG: biechten van 5—8.30 u. In de week H.H. Missen 6.30, 7, 7.45 en 8.45 u. H. LID WIN AZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. Lof 7 uur. DINSDAG: biechten van 5 tot 7.30 uur. Lof 7.30 uur. WOENSDAG: Missen als op Zondag. Lof 7 uur. DON DERDAG: biechten" van 0 tot 7.30 uur. Lof 7.30 uur. VRIJDAG: 7.30 gez. H. Mis. 7.30 u. Lof. ZATERDAG: biechten van 5 tot 8 uur. In de week H.H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 uur. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN H. BAVO ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 11 u. Lof 6.30 u. DINSDAG; biechten van 67.30 u. Lof 7.30 u. .WOENSDAG: H.H. Missen als Zondag. Na de Hoogmis receptie aan de pastorie. 6.30 Lof. DONDERDAG van 6 tot 7.30 biechten. VRUDAG: 7.45 gez. H. Mis. 7.30 u. Lof. ZATERDAG: biech ten van 5 tot 9 uur. In de week de H.H. Missen 7, 7.45, 830 uur. O. L. VROUW ONBEVLEKT ONTVAN GEN, Overveen ZONDAG: H.H. Mis sen 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30; Lof 7.30 u. DINSDAG: Lof 7.30 U. WOENSDAG: H.H. Missen als op Zondag. Geen Lof, DONDERDAG: Biechten X-6 uur. VRIJ DAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG: Biechten 48 uur. Lof 7.30 u. In de week H.H. Missen 7, 7.30, 8.25 uur. ALLERH. DRIE-EENHEID, Bloemen- mendaal ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30 Hoogmis, 10.15 en 11.30 u. Zieken- iol 4.15. Lof 7 u. In de week H.H. Mis sen 7, 7.45 en 9 uur. DINSDAG: Lof 7 u- Biechten na het Lof. WOENSDAG: H.H. Missen als Zondag. Lof 7 uur. Receptie pastorie 10.151 uur. DONDERDAG: 7.30 H. Uur. Biechten 7.30—8.30 u. VRIJDAG: 7.30 u. Lof; gezongen H. Mis 9 u. ZA TERDAG: Biechten 56.30 u. en 79 u- H. BAVO, Heemstede ZONDAG: H.H. Missen 7.15, 8.45 (Hoogmisl en 11.30 uur. Agnes-Congregatie 12.30 u. Lof 7.30 u. DINSDAG: Lof 7.30 u. WOENSDAG: H.H. Missen ais op Zondag. Lof 7.30 u. Receptie pastorie na de Hoogmis tot 1 u. en 3.30—4.30 u. DONDERDAG: Biechten 6—8 uur. H. Uur 8 uur. VRIJDAG: Lof 7.30 u. Biechten: 5—6, 7—9 u. Lof 7.30 u. In de week H.H. Missen 6.30, 7, 7.45 en 8.30 uur. O L. VR. HEMELVAART, Heemstede ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Lof 7.30 uur. MAAN DAG: Congr. meisjes, afd. jongeren 8 u- DINSDAG: Lof '7.30 u. WOENSDAG: H.H. Missen als Zondag. Lof 7.30 uur. DONDERDAG: biechten 5—6.30. VRIJ DAG: Lof 7.30 uur. ZATERDAG: Biech ten 58.30 uur. Lof 7 uur. In de week H.H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 u. Nieuwjaars dag: Receptie pastorie 1112.30 en 45 uur. (Ontleend aan „Sursum Corda") Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal op Nieuwjaarsdag receptie verleenen van 12 tot 1 uur voor de leeken, broeders en zusters en van 1 tot 2 uur voor de priesters. AMSTERDAM, 27 Dec. 1946 De on dertoon van de markt was heden W' opening goed prijshoudend, daar in vrij wel alle afdeelingen een lichte vraag be stond. De aandeelenmarkt sloot eenigszins verdeeld. Oliefondsen lagen zeer vast to de markt. Kon. Olie steeg 6 pCt. Ook Indische aandeelen waren beter gedisponeerd. Op de scheepvaartmarkt konden de vorige prijzen niet gehandhaafd Cultures lagen eveneens zwak to markt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2